CZ377U1 - Lištovaný skleněný výrobe - Google Patents

Lištovaný skleněný výrobe Download PDF

Info

Publication number
CZ377U1
CZ377U1 CS1992129U CS12992U CZ377U1 CZ 377 U1 CZ377 U1 CZ 377U1 CS 1992129 U CS1992129 U CS 1992129U CS 12992 U CS12992 U CS 12992U CZ 377 U1 CZ377 U1 CZ 377U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
glass
cup
panel
grinding
glazing
Prior art date
Application number
CS1992129U
Other languages
English (en)
Inventor
Václav Ing. Kuželka
Original Assignee
Václav Ing. Kuželka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Václav Ing. Kuželka filed Critical Václav Ing. Kuželka
Priority to CS1992129U priority Critical patent/CZ377U1/cs
Publication of CZ377U1 publication Critical patent/CZ377U1/cs

Links

Landscapes

  • Surface Treatment Of Glass (AREA)
  • Joining Of Glass To Other Materials (AREA)

Description

Lištovaný skleněný výrobek i ~ S Oblast techniky ·— ·-—Technické řešení se týká lištovaného skleněného výrobku, zejména silnostěnného, zhotoveného z transparentního skla, které je na vnějším povrchu dekorováno odbroušením a vyzlacením linek a dekoru. Jedná se o užitkové sklo, jako jsou např. vázy, mísy, popelníky, poháry, nápojové sklo atp., obvykle pravidelného přednostně rotačního tvaru.
Dosavadní stav techniky
Za lištované sklo se dosud označuje užitkové, případně lustrové sklo, a to sklo přejímané s typickým dekorem t. zv.lištováním.
Přejímané sklo, popsané např. v publikaci Zdobení a zušlechťování skla v huti, autorů J.Špačka a K Peška, SNTL Praha 1971 str 56 - 60, je vlastně sklo vrstvené, sestávající nejméně ze dvou vrstev skla. Zpravidla základní a tlustší vrstva skla je uvnitř výrobku, tenčí na povrchu. Při sklářské technice přejímaného skla se na sebe vrství skla odlišující se barevně či sytostně. Tenčí vrstva skla na povrchu se může dále zušlechťovat, např. částečným odbrušováním, čímž se dosahuje požadovaných dekorů.
Technikou přejímaného skla se zabývá řada vynálezů. Většinou se při přejímání skla využívá ručního způsobu foukáním, jak je např.uvedeno v polském patentu č. 63 973. Předmětem tohoto patentu je způsob tvarování výrobků povrchově povlékaných jiným barevným sklem.Z dávky barevného skla se vyfoukne baňka do žádaného tvaru a přípustné tloušťky, potom se baňka v polovině prořezává a do dolní části se zavádí dávka bezbarvého skla.
V patentu NDR č. 208 601 se uvádí způsob jak ručního, tak strojního tvarování barevných přejímaných skleněných dutých výrobků.V odstředivce je vytvořena tenkostěnná baňka, která je potom ručně zpracována nebo při výrobě římanů je do ní vytvořen otvor. Pro odstranění kohezních sil v osové oblasti je do baňky přiváděn vzduch foukací tryskou ve dně nebo vertikálně posuvným trnem s foukací tryskou.
V Ref. žurn.chim, 19, 1986,č.6 str.26 je uvedeno zdokonalení technologie výrobků z přejímaného skla Soveršenstvovanie technologii vyrabetki izdělij iz nakladnogo štěkla.Je popsán způsob výroby přejímaného skla pomocí barevných polotovarů.Polotovary různých barev a rozměrů se lisují a využívají v témže nebo v jiném závodě, který barevná skla nevyrábí.Vyrobené barevné polotovary se po vylisování a vychlazení skla_dují a v případě potřeby sel prohřejípřejímají vrstvou dalšího skla a podle potřeby se vytvarují do požadovaného tvaru foukáním.Minimální tlouštka polotovaru je 2 až 2,5 mm.
Přejímané sklo získané různými způsoby se využívá pro hutní,užitkové , osvětlovací a lustrové sklo.
Jednou ze známých dekoračních technik přejímaného skla je odbrušování horní tenčí většinou barevně či sytostně odlišné vrstvy skla až na sklo základní. Např. u užitkového skla, vytvořeného ze základního barevného transparentního skla přejmutého neprůhledným opálovým sklem , se probrušuje horní opálové sklo až na základní skle do malých tvarově jednoduchých většinou oválných plošek. Většinu plochy však zaujímá horní vrstva opálového skla, která se dále obvykle bohatě zdobí malbou, pozlacuje a dále dekoruje. Odbrušují se malé, tvarově nenáročné plošky, protože opálové sklo z hlediska broušení patří k tvrdším a obtížně brousitelným sklům.
Technika odbrušování vrchní vrstvy přejímaného skla do proužků, běžná zejména u užitkového a lustrového skla, je známa jako t.zv.lištování a výrobky touto technikou získané se označují jako lištované sklo.
Např.skleněné předměty vyrobené ze základní tlustší vrstvy transparentního skla, přejmutého barevným sklem, se probrušují až na základní vrstvu skla, na vnějším povrchu výrobku. Odbrušování se provádí v obvodovém pruhu do proužků stejné šířky, uspořádané v pravidelných odstupech/ takže mezi nimi vznikají pravidelné obdélníkovité či lichoběžníkovité plošky/ vystupující reliéfně nad základním sklem.a tyto plošky mají obvykle shodný tvar i velikost.Tyto plošky, a rovněž i neprobroušené sklo se dále mohou zušlechtovat dalším/ dekoračními technikami, malováním, zlacením atp.
Nevýhodou u přejímaného lištovaného skla je vysoký odpad skla, jednak při přejímání, jednak při broušení, který může být až padesátiprocentní-Dále barevná skla jsou obvykle skla dražšího typu, zejména např.skla rubínová, což podstatně zvyšuje náklady.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody se odstraní nebo podstatně omezí u lištovaného skleněného výrobku podle tohoto technického řešení, jehož podstatou je, že tento skleněný výrobek zhotovený z transparentního zejména silnostěnného skla, má na vnějším povrchu odbroušen obvodový pruh, sestávající z obdélníkovítých ze skla vystupujících panelových plošek · shodné velikosti i tvaru uspořádaných v pravidelných odstupech a oddělených svislými pruhy, lištami, přičemž tyto panelové plošky jsou opatřeny nejména jedním druhem barevné lazury v nejméně jedné vrstvě, a zbylé neolazurované plochy skla jsou zdobeny podle požadavku zlatým dekorem.
Výhodou tohoto řešení je stejný optický efekt a vzhled lištovaného skla jako u /lištovaného výrobku pře jímané • ho skla , přičemž náklady při tomto způsobu výroby včetně materiálových jsou výrazně nižší než u přejímaného skla. Rovněž i rychlost výroby podle tohoto nového technického řešení je nezanedbatelně kratší ve srovnání s přejímaným lištovaným sklem.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení lištovaného skleněného výrobku je podrobně popsáno dále a je znázorněno na připojených výkresech, z nichž představuje v nárysném pohledu obr. 1 skleněný pohár s lištovaným kalichem, obr. 2 skleněnou misku s lištovanou obvodovou stěnou a obr. 3 skleněnou dózu s víčkem s lištovanými stěnami. ·'
Příklady provedení technického řešení
Příklad 1
Skleněný pohár jL (obr.l) zhotovený z čirého křišťálového silnostěnného skla sestává z kruhového dýnka _2, ozdobného stonku 3. a úzkého trychtýřoviého kalichu 4_. Na vnějším povrchu se kalich _4 odbrousí tak, až se získá obvodový pruh lichoběžníkovitých panelových plošek 5. shodné velikosti i tvaru, které jsou vzájemně odděleny odbroušenými svislými pruhy, lištami _6, rovněž shodné délky i šířky .Panelové plošky 5. i lišty 6_ jsou uspořádány ve vzájemně shodných pravidelných odstupech. V horizontálním směru se vnější povrch kalichu 4. odbrousí až k hornímu okraji a ve spodní části až ke dnu kalichu 4_. Získá se tak obvodový pruh ze skla reliéfně vystupujících panelových plošek 5_, které mají na svém obvodu odbrušováním vytvořeny skosené hrany, t.zv. fasety J7·
Následně se povrch ze skla vystupujících panelových plošek 5. opatří měděnou lazurovací směsí. Provede se první difuzní výpal na teplotu přes 600 °C. Po vychlazení se lazurovací směs z povrchu panelových plošek 5_ smeje a poté se pohár 1_ vloží do pece s redukční atmosférou, v níž se znovu podrobí výpalu na teplotu cca 400 °C.
Po vychlazení se pohár 1 vloží do další pece a vypálí na teplotu cca 550 °C. Těmito opakovanými výpaly se docílí žádaného charakteristického červeného zabarvení panelových plošek 5. s nadifundovanými měánatými ionty.
Tato olazurovaná vrstva je dokonale transparentní.
Takto upravený skleněný pohár _1 se dále dekoruje známými zušlechťovacími postupy-a .to např. ozlacením faset _7 panelových plošek _5, ozlacením okraje kalichu 4., případně dýnka _2 a části ozdobného stonku 3. poháru 1.
Následně se provede vymalování neolazurovaných ploch poháru χ, a to lišt χ, odbroušených horizontálních ploch kalichu £ event. i části stonku 3. pomocí pérových dekorů t.zv. cízlí. Takto ozlacený pohár χ se znovu vypálí,čímž se získá definitivní provedení dekoru.
Tímto postupem se získá dekorativní skleněný pohár χ dokonale imitující výrobky lištovaného skla získané probrušováním přejímaného křišťálového skla.
Příklad 2
Miska 8/obr.2) zhotovená ze silnostěnného křišťálového skla sestává ze dna χ a mírně skosených obvodových stěn 10. Obvodové stěny 10 se odbrousí do obvodového pruhu lichoběžníkových panelových plošek χ,výstupujících ze skla, které jsou uspořádány v pravidelném vzájemném odstupu a odděleny svislými lištami χ.Panelové plošky-^mají své obvodové hrany odbroušeny do ozdobných faset 1_.
Každá druhá panelová ploška χ se opatří měděnou lazurovací směsí. Provede se první difuzní výpal na teplotu přes 600 °C. Po vychlazení se z panelových plošek χ misky χ lazurovací měděná směs smeje a provede se druhý redukční výpal cca na 400 °C . po vychlazení se zbylé neolazurované panelové plošky χ opatří stříbrnou lazurovací směsí,provede se další výpal na teplotu cca 550 °c a miska χ se vychladí.
Tímto postupem se získá z panelových plošek χ olazurovaných měděnou lazurovací směsí červený transparentní povrch skla a z panelových plošek χ opatřených stříbrnou lazurovací směsí žlutý povrch skla.
Zbývající neolazurované plochy skla se dekorují zlatém obdobným postupem uvedeným v předcházejícím případě, „ 9 q - .
např. vyzlatí se částecne dno—misky 2 xxzlatým různorodým typickým drobným dekorem se ozdobí zbývající plochy dna χ včetně lišt χ a zbývajících odbroušených ploch obvodových stěn 10 misky χ.
Tímto postupem se získá dekorativní miska χ s červeně a žlutě zbarvenými panelovými ploškami χ .
Příklad 3
Skleněná dóza 11 s víčkem 12 jsou zhotoveny ze silnostěnného ambrového skla,charakteristicky žlutě medově zabarveného (obr.3). Obvodové stěny 10 dózy 11 i víčka 12 se odbrousí obdobně jako v předcházejích uvedených příkladných provedeních do obdélníkovitých ilichoběžníkovitých panelových plošek £, oddělených lištami £.
Na panelové plošky £ vystupující reliefňě - z povrchu ambrového skla se štětcem nanese stříbrná lazurovací směs, po zaschnutí směsi se vypálí zhruba na teplotu 570 °C. Po vychlazení se lazurovací směs z panelových plošek £ smeje. Získají se tak barevně od základního ambrového skla odlišné karamelově zbarvené panelové plošky £ dokonale transparentní.
Poté se známými a v předchozích příkladech provedení popsanými technikami provede ozlacení neolazurovaných ploch, které se vypálí a vychladí.
Touto technikou se získá skleněná dóza 11 s víčkem 12 zdobená lištováním netradičního vzhledu lištovaného skleněného výrobku.
Průmyslová využitelnost technického řešení
Řešení je určeno pro užitkové sklo, jako jsou poháry, nápojové sklo, vázy, mísy, dózy, popelníky atp. dále pro sklo osvětlovací a lustrové, pro získání dekorativního skleněného výrobku dokonale imitujícího výrobky z přejímaného skla zdobené lištováním.
- 7 NÁROKY NA OCHRANU

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    Lištovaný skleněný výrobek z transparentního skla, zejména silnostěnného užitkového, osvětlovacího či lustrového skla, jako jsou vázy, mísy, popelníky, dózy, poháry, nápojové sklo atp.,který je na jednom obvykle vnějším povrchu zušlechťován odbroušením a vyzlacením, vyznačující se tím, že.je opatřen obvodovým pruhem po odbroušení ze skla vystupujících obdélníkovitých, lichoběžníkovitých či jiných panelových plošek (5) shodné velikosti i tvaru, uspořádaných v pravidelných odstupech mezi ve svislém směru odbroušenými lištami (6), přičemž řečené panelové plošky (5) jsou opatřeny nejméně jedním druhem barevné lazury v nejméně jedné vrstvě,barevně odlišné od základního křišťálového skla,a zbylé neolazurované plochy skla jsou zdobeny zlatým dekorem.
    ΛΛ3Γ80 V
CS1992129U 1992-12-10 1992-12-10 Lištovaný skleněný výrobe CZ377U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS1992129U CZ377U1 (cs) 1992-12-10 1992-12-10 Lištovaný skleněný výrobe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS1992129U CZ377U1 (cs) 1992-12-10 1992-12-10 Lištovaný skleněný výrobe

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ377U1 true CZ377U1 (cs) 1993-05-26

Family

ID=38727858

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS1992129U CZ377U1 (cs) 1992-12-10 1992-12-10 Lištovaný skleněný výrobe

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ377U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109231824B (zh) 一种黑金花釉陶瓷的制作方法
CN106554156B (zh) 一次烧制瓷质堆花砖的制备方法
CN109574711A (zh) 一种表面具精细凹凸纹理的瓷质砖及其制造方法
US2357399A (en) Composite glass and ceramic article and method of making
CN107336553B (zh) 一种剖面琉璃瓶及其制备工艺
CZ377U1 (cs) Lištovaný skleněný výrobe
CN101691311A (zh) 一种玻璃陶瓷复合板的生产工艺
US3346410A (en) Color ornamentation of glass articles
CZ362392A3 (en) Process for producing glass
CN107902903A (zh) 玉石装饰的陶瓷制品及其制备工艺
CN108030352A (zh) 局部大漆装饰的光滑面陶瓷制品及其制作工艺
CN104909828B (zh) 一种内墙抛晶镜面瓷片及其制造方法
CN100519968C (zh) 一种装饰面砖的制造方法
CN101691313A (zh) 一种玻璃陶瓷复合板的生产工艺
KR20190086974A (ko) 트임 문양이 형성된 분청사기 제조방법
KR102449744B1 (ko) 도자기의 제조방법 및 이에 의해 제조된 도자기
CN202396435U (zh) 水晶玻璃烟灰缸
CN202172843U (zh) 水晶玻璃烟灰缸
CZ116U1 (cs) Lité dekorativní sklo
CN100439278C (zh) 马赛克及其加工方法
FI72304B (fi) Foerfarande foer framstaellning av ljusspridande och strukturerade ytor i ett glasmellanskikt
Castañeda et al. Guanajuato’s Ceramics
ES2228246B1 (es) "procedimiento para la realizacion de manufacturados para la construccion".
Pilosi et al. Two Roman engraved glasses in the Metropolitan Museum of Art
JPH05229883A (ja) 施釉磨きタイルの製造方法