CZ326597A3 - Podlahové krytí a způsob jeho výroby - Google Patents

Podlahové krytí a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ326597A3
CZ326597A3 CZ973265A CZ326597A CZ326597A3 CZ 326597 A3 CZ326597 A3 CZ 326597A3 CZ 973265 A CZ973265 A CZ 973265A CZ 326597 A CZ326597 A CZ 326597A CZ 326597 A3 CZ326597 A3 CZ 326597A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
layer
floor covering
layers
covering according
curing
Prior art date
Application number
CZ973265A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ292568B6 (cs
Inventor
Jürgen Themm
Franz Stadler
Original Assignee
Kömmerling Chemische Fabrik Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7809062&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ326597(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Kömmerling Chemische Fabrik Kg filed Critical Kömmerling Chemische Fabrik Kg
Publication of CZ326597A3 publication Critical patent/CZ326597A3/cs
Publication of CZ292568B6 publication Critical patent/CZ292568B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06NWALL, FLOOR, OR LIKE COVERING MATERIALS, e.g. LINOLEUM, OILCLOTH, ARTIFICIAL LEATHER, ROOFING FELT, CONSISTING OF A FIBROUS WEB COATED WITH A LAYER OF MACROMOLECULAR MATERIAL; FLEXIBLE SHEET MATERIAL NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06N3/00Artificial leather, oilcloth or other material obtained by covering fibrous webs with macromolecular material, e.g. resins, rubber or derivatives thereof
    • D06N3/12Artificial leather, oilcloth or other material obtained by covering fibrous webs with macromolecular material, e.g. resins, rubber or derivatives thereof with macromolecular compounds obtained otherwise than by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds, e.g. gelatine proteins
    • D06N3/14Artificial leather, oilcloth or other material obtained by covering fibrous webs with macromolecular material, e.g. resins, rubber or derivatives thereof with macromolecular compounds obtained otherwise than by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds, e.g. gelatine proteins with polyurethanes
    • D06N3/145Artificial leather, oilcloth or other material obtained by covering fibrous webs with macromolecular material, e.g. resins, rubber or derivatives thereof with macromolecular compounds obtained otherwise than by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds, e.g. gelatine proteins with polyurethanes two or more layers of polyurethanes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)

Description

Předložený vynález se týká podlahového krytí, které sestává z několika nad sebou le žících vrstev.
Dosavadní stav techniky
Takováto krytí jsou známa například z popisu výrobku přihlašovatelky, který se týká podlahového krytí a způsobu jeho výroby.Pro toto se nejdříve nanese vrstva epoxidové pryskyřice Kbrapur 689 . Tato epoxidová vrstva je složka epoxidové pryskyřice, ke které se před nanášením přidá vytvrzovací složka. Na tuto spodní vrstvu se potom pro zapečetění na- v. nese další vrstva, která je označena jako Kttrapox 90. Tato vrstva je rovněž složka epoxidové pryskyřice, ke které je přimíšena vytvrzovací přísada. Další pečetící vrstva je označena jako Kbrapox BS 85 . Při tom se před vytvrzením spodní vrstvy nasype granulát. Po vytvrzení spodní vrstvy se volný granulát smete a provede se zapečetění Kbrapoxem BS 85. K této složce epoxidové pryskyřice se rovněž přidá vytvrzovací přísada.
Jako oblast použití takovýchto podlahových krytí lze například jmenovat krytí podlah,/zejména ložné plochy / nákladních automobilů, kontejne(1
rů,pojízdných prodejen, obytných vozů, obytných automobilů a podobně. Jako možný podklad na kte^rý se může vrstva nanášet, lze jmenovat přede vším polyester, hliník, ocelové plechy, zejména pak grundované ocelové plechy , stejně tak jako dřevo.
Pro takto silně zatížené podlahy nejsou vhodné plastové pásy pro pokládání velkých plochs tenkou povrchovou vrstvou, které jsou popsány v DE-A27 05 144.
Vynález si klade za základní úlohu navrhnout podlahové krytí, které by bylo odolné vůči otěru, dalo by se nanést co nejjednodušším způsobem a při tom co nejlépe chránilo podklad.
Podstata vynálezu
Tato úloha je podle vynálezu vyřešena tím, Že nad sebou leží minimálně dvě vrstvy, které alespoň v podstatě js3>u z polyurethanu.
Použitím polyurethanových vrstev je dána snadná možnost opravy’, když je nutné místně podlahové krytí vylepšit. K tomu je nutné pouze podlahové krytí zbrousí a nově vypodložit.
Pomocí krytí se dále , jak je možné konstatovat, utlumí hluk valících se kol, například vidlicových vysokozdvižných vozíků po ložné ploše.
Kombinací obou vrstev polyurethanu se ukázalo, že takováto podlahová krytí jsou obvzláště dobře odolná vůči otěru.
Při vytvoření podlahového krytí podle nároku 2 jsou minimálně v horní vrstva příměsi křemenného .....písku-, křemenné moučky-a/nebo.....korundu.........-............—.........
Tím se zlepší drsnost podlahového krytí. U předmětu předloženého vynálezu se dá oproti dříve známému stavu techniky dosáhnout lepší drsnost povrchu a tím protiskluznost. Přímým přídavkem granulátu do horní vrstvy působí struktura granulátu bezprostředně na drsnost povrchu, přičemž u dříve známého stavu techniky se zapečetím potorchu drsnost daná granulá tem opět zčásti vyhladila. Příměs granulátu do horní vrstvy se při tom s výhodou může provést tím, že se granulát před nanesením vrstvy podmísí pod polyurethan. Je ovšem také možné,aby se granulát nasypal.Při tom se ovšem po vytvrzení vrstvy tento opět smést. Kromě toho musí být časový okamžik nasypání přesně dodržet v závislosti na vytvrzení horní vrstvy .Jestliže vrstva není ještě dokonale vytvrzená, může se granulát za určitých okolností sesedat;, Jestliže je vrstva příliš vytvrzená, neveváže se granulát za určitých okolností do vrstvy a nedrží.
U podlahového krytí podle nároku 3 je podíl příměsí v právě přítomné vrstvě mezi 20 % až 50 %.
Tím je dána dobrá drsnost povrchu, přičemž je současně zarušeno dobré držení granulátu ve vrstvě.
U podlahového krytí podle nároku 4 je velikost zrna převážné části příměsí mezi 0,lmm až 0,5 mm.
Pomocí této velikosti zrn se může výhodně zabránit sesedání granulátu během vytvrzování vrstvy. Dojjaké míry granulát během vytvrzování sesedne zá-4visí při tom na rozdílu specifické hmotnosti částic granulátu od specifické hmotnosti polyuret-hanu-ste jně .tak- jako....na .y_e.lik.Q.s.t.i..částic._granulá-.....
tu. Při tom se ukázalo, že nežádoucí dalekosáhlé sesedání granulátu se u použité polyurethanové vrstvy neobjevilo. Rozdíl specifických hmotností stejně tak jako velikost částic granuláru určují působící tíhové síly,které vedou k sesedání granulátu.
U podlahového krytí podle nároku 5 je viskožita dolní polyurethanové vrstvy při nanášení mezi 2.000 až 9.000 mPa.s.
Tím je možné nastavit viskozitu dolní póly urethanové vrstvy pi nanášení tak, aby se zabránilo protečení popřípadě prokapání možná příto mných poškrábání nebo děr v podkladu.
U podlahového krytí podle nároku 6 je viskozita horní polyurethanové vrstvy p*i nanášení mezi 9.000 až 21.000 mPa.s.
Viskozita horní vrstvy se tím může nastavit například při nanášení tak, aby se dosáhlo rovného povrchu.
U podlahového krytí podle nároku 7 je alespoň v horní vrstvě přítomna vytvrzovací přísada odolná vůči světlu.
V důsledku tepelné vodivosti příměsí a také slunečního záření mohou vzniknout popřípadě trvalá zbarvení podlahového krytí. Když je alespoň vytvrzovací přísada horní polyurethanové vrstvy odol-5ná vůči světlu , je možné s výhodou těmto zbarvením zabránit.
U pódlahóvéhó kry ti podle”nároku 8“je ádhě-.............
ze mezi oběma vrstvami mezil,5N až 6N . Tato adheze závisí při tom vedle jiného i na teplotě · Při nanášení vrstvy lze tuto adhezi ovlivnit,když se horní vrstva nanáší před dosažením určitého stupně vytvrzenídolní vrstvy.
Poslední se ukazuje u způsobu výroby podlahového krytí podle jednoho z nároků 1 až 8 podle nároku 9, spři kterém se nanáší dvě nad sebou ležící vrstvy na bázi polyurethanové pryskyřice a jako první se nanáší dolní vrstva, přičemž horní vrstva se nanáší před úplným vytvrzením dolní vrstvy.
U způsobu podle nároku 10 se příměsi před nanášením vrstvy podmísí.
Při tom se může ve velkých množstvích / až na příměs vytvrzovací přísady / vyrobit preběžně vyrobit podlahové krytí. Tím se značně zlepší manipulatelnost p~i nanášení.
U způsobu podle nároku 11 se příměsi nanáší oo nanesení vrstvy brzy po počátku vytvrzování vtstvy. Odpovídajícím stanovením časového okamžiku se mohou v souladu s nárokem 4 uvedenými kriterii na~ stavit hloubky sesedání příměsí. Tím se tedy dá dosáhnout dobrá drsnost a současně dobré lpění příměsí v povrchu. Při tom je rovněž možné, nanášet příměsi s rozdílnou velikostí zrn v odpovídajících rozdílných časových okamžicích.
• · · ·
Přehled obrázků_na_výkrese
Příklad provedení vynálezu je blíže znázorněn na výkrese. V podrobnostech ukazují :
obr. 1 : podlahové krytí po jeho nanesení obr. 2 blokové schéma postupu výroby podlahového krytí a obr. 3 zařízení pro testování kvality podlahového krytí.
Príklad_provedení_vynálezu
Obr. 1 ukazuje podlahu 1, která může například být z polyesteru,hliníku,ocelového plechu , jako například z grundovaného ocelového plechu nebo ze dřeva jako například z překližky.
Pro ochranu této podlahy před mechanickým namáháním, stejně tak jako pro tlumení hluku, je na této podlaze nanesen povlak, který ve znázorněném příkladu podle obr. 1 je ze dvou vrstev. Dolní vrstva 2 je p*i tom z polyurethanu. Horní vrstva 3 je rovněž z polyurethanu.
Jak je z obr. 1 zřejmé,obsahuje horní vrstva 3 příměs 4. Tato příměs 4 vede k tomu, že povrch povlaku podlahy je drsnější. Tato příměs 4rcůže být například z křemenného písku,křemenné moučky a/nebo z korundu a vzhledem k horní vrstvě může její podíl tvořit 20 % až asi 50 objemových %.Když je podíl příměsi 4 větší, může se stát,že vrstva 3 dostatečně nedrží. Když je podíl přím+si 4 menší, tak je za určitých okolností účinek zlepšení drsnosti příliš malý.
Při předběžných pokusech prováděných, p^ihlašovatelkou.. ,.za použit í ..vrst vy polyurethanu, se u příměsi 4 osvědčila velikost zrn asi 0,1 mm až asi 0,5 mm. Jak je zveřejněno v popisu, má velikost zrna vliv na sesedání příměsi 4 během vytvrzování vrstvy 3
Horní vrstva 3 může při tom obsahovat ještě vytvrzovací prostředek odolný vůči světlu. To působí do té míry výhodně, že se jím může zabránit zbarvení podlahového krytí, zejména místně rozdílného zbarvení.
Obr. 2 ukazuje blokové schéma postupu výroby po dlahového krytí podle vynálezu. Při tom se nejdříve v prvním kroku 10 přimíchá do polyurethanu použitého jako dolní vrstva 2 vytvrzovací prostředek.
Potom se tato směs sestávající z polyurethanu a
A vytvrzovacího prostředku při druhák kroku 11 nanese. To se může dít o sobě známým způsobem, například pomocí ozubené, áoáchtle.. nebo i pojížděním válečky popřípadě válcováním. S výhodou má dolní vrstva 2 p*i nanášení viskozitu v rozmezí 2.000 až 9.000 mPa.s. Tím se může v co největší míře zaručit,že směs nebude tak řídká, že by mohla eventuelně prokapat štěrbinou v podlaze 1 .
Při kroku 12 se potom s výhodou zkouší do jaké míry se vytvrdila dolní vrstva 2 . To se může napři klad provádět tím, že se v určitých časových úsecích přezkušuje stupeň vytferzení·dolní vrstvy 2. Může se ale také určit určitá doba,která musí uplynout,než se může pokračovat s další výrobou krytí podlahy.Při kroku 2 se tedy zkouší,do jaké míry se dolní vrstva
vytvrdila popřípadě zda již uplynula určitá doba. S výhodou se v další práci pokračuje, když dolní vrstva 2 není ještě úplně vytvrzena, protože pótóm”óbě vrstvy'2' a 3 “na sobě lépe· Ίρί;--------- -
Když se při kroku 12 při přezkušování zjistí, že dolní vrstva 2 je tak dalece vytvrzena,že se může pokračovat v práci dále, smísí se při kroku 13 pro horní vrs vu 3 · Za tím účelem se k póly urethanu p^idá opět vytvrzovací prostředek.S výhodou je tento vytvrzovací prostředek z již dříve uvedených důvodů odolný vůči světlu.
Při tomto směšování se příměs 4 může přimíchat pod látku horní vrstvy 3· Když tato příměs 4 již byla obsažena v polyurethanu,opět se tato příměs 4 opět namíchá.
Při kroku 14 se potom nanese horní vrstva 3« To se může provádět například válečkem popřípadě válcováním. Tato horní vrstva 3 má při nanášení s výhodou viskozitu mezi 9.000 až 21.000 mPa.s. Tím se zaručí, že tato horní vrstva 3 se při nanášení tak rozteče, že po vytvrzení je hladká.
Když se při kroku 13 pří,ěs 4 ještě nepodmísila,může se při kroku 15 před vytvrzením tato příměs nasypat na horní vrstvu 3 .Zejména tehdy, když by příměs 4 na základě konsistence horní vrstvy 3 při podmišování před nanášením příliš rychle klesala,může se při tomto způsobu práce příměs 4 nasypet tehdy, když na základě vytvrzení horní vrstvy 3 již tak rychle neklesá.
Obr. 3 ukazuje zařízení pro testování kvality ·· ····
-9oodlahového krytí. Za tím účelem se na. talíř 5 p^i nejmenším na horní stranu nanese odpovídající podlahová krytina.' Tento’ talíř’ 5 'se' potom ve směru‘'šipky uvede do rotace.Při tom běží obě třecí kola 7 přes oblast tření 6 na talíři 5 protisměrně. Tato testovací methoda se označuje jako TABERŮV test.
Podle methody objem-ztráta se potom stanoví tak zvaný Taberův index, aby se zjistila odolnost vůči otěru. Aby tylo možné zkoušet podlahová krytí s různou specifickou hmotností, přihlíží se k opravnému faktoru, který právě odpovídá hustotě materiálu.Faberův index vyplývá tedy ze ztráty hmotnosti v miligramech na tisíc otáček ,děleno hustotou prohlíženého materiálu.
ztráta hmotnosti v mg__1222_£^i2__ spec, hmotnost počet měřených cyklů
U podlahového krytí podle vynálezu vyplynul Taberův index pod 120. což odpovídá velmi příznivé hodnotě.
Trvanlivost obou vrstev 2 a 3 navzájem je mezi 1,5N až 6N.

Claims (11)

  1. P A T E N T O V á N ÁR 0 K Y
    1. Podlahové krytí sestávající z několika nad sebou ležících vrstev, vyznačující se tím, že nad sebou leží nejméně dvě vrstvy /2 a 3/. které při nejmenším v podstatě jsou z póly urethanu.
  2. 2. Podlahové krytí podle nároku 1, vyznačující se t ím , Že alespoň v horní vrstvě /3/ jsou obsaženy příměsi /4/ křemenného písku , křemenné moučky a/nebo korundu.
  3. 3. Podlahové krytí podle nároku 2 , vyznačující se tím, že podíl příměsí /4/ ve vrstvě /2,3/ je mezi 20 % až 50 %,
  4. 4. Podlahové krytí podle nároku 2 nebo 3, v yznačující se t ím , Že velikost zrna převážné části příměsí /3/ je mezi 0,1 mm až 0,5 mm.
  5. 5. Podlahové krytí podle jednoho z nároků 1 až
    4 , vyznačující se tím, že vis- kozita dolní vrstvy /2/ při nanášení je mezi 2.000 až 9.000 mPa.s.
  6. 6. Podlahové krytí podle jednoho z nároků 1 až
    5, vyznačující se tím, že viskozita horní vrstvy /3/ při nanášení je mezi 9.000 až 21.000 mPa.s.
  7. 7. Podlahové krytí podle jednoho z nároků 1 až
    6, vyznačující se tím, že při • · · · · ·
    -li·· · ne jmenším v horní vrstvě /3/ je přítomný vytvrzo-: vací prostředek odolný vůči světlu.
  8. 8. Podlahové krytí podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že adheze mezi oběma vrstvami /2,3/ je 1,5N až 6N.
  9. 9. Způsob výroby podlahového krytí podle jednoho z nároků 1 až 8 , vyznačující se tím, že při dvou na sobě nanesených vrstvách se nejdříve nanáší vrstva /2/, přičemž horní vrstva/3/ se nanáší před úplným vytvrzením dolní vrstvy /2/.
  10. 10. Způsob podle nároku 9, vyznačující se tím, že se příměsi /4/ podměšují před nanášením vrstvy /2,3/.
  11. 11. Způsob podle nároku 9, vyznačují c í a e t í m , že se příměsi /4/ nanáší po nanesení vrstvy /2,3/ brzy na začátku vytvrzování vrstvy vrstvy /2,3/.
CZ19973265A 1996-10-17 1997-10-14 Podlahová krytina a způsob její výroby CZ292568B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19642955A DE19642955A1 (de) 1996-10-17 1996-10-17 Bodenbelag und Verfahren zu dessen Herstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ326597A3 true CZ326597A3 (cs) 1998-05-13
CZ292568B6 CZ292568B6 (cs) 2003-10-15

Family

ID=7809062

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19973265A CZ292568B6 (cs) 1996-10-17 1997-10-14 Podlahová krytina a způsob její výroby

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0837177B1 (cs)
AT (1) ATE284993T1 (cs)
CZ (1) CZ292568B6 (cs)
DE (2) DE19642955A1 (cs)
PL (1) PL184740B1 (cs)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2021321A1 (en) * 1969-04-30 1970-07-24 Cordesse Claude Road surface covering with abrasion - resistant particles embedded in a polyester
FR2341021A1 (fr) * 1976-02-13 1977-09-09 Bat Applic Revetements Plastiq Perfectionnement aux revetements de sol en matiere plastique
FR2577580B1 (fr) * 1985-02-19 1988-05-20 Bat Taraflex Sa Revetement de sol complexe en matiere plastique.
US4879143A (en) * 1985-12-06 1989-11-07 Rang Kg Haus Moderner Fussboden Process for the production of floor covering
DE8633348U1 (cs) * 1986-12-12 1988-04-21 Uzin Werk Georg Utz Gmbh & Co Kg, 7900 Ulm, De

Also Published As

Publication number Publication date
EP0837177A3 (de) 2000-02-23
PL184740B1 (pl) 2002-12-31
EP0837177A2 (de) 1998-04-22
DE59712119D1 (de) 2005-01-20
ATE284993T1 (de) 2005-01-15
DE19642955A1 (de) 1998-04-30
EP0837177B1 (de) 2004-12-15
PL322641A1 (en) 1998-04-27
CZ292568B6 (cs) 2003-10-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20100005743A1 (en) Flexible Cement Veneer
US20190270895A1 (en) Decorative colored particle dispersion for use in surface coating compositions and method for making same
KR20170115261A (ko) 테라조의 시공방법
JP4971761B2 (ja) セメント組成物、セメントペーストを用いる美麗粒子の固定方法
US20110183558A1 (en) Coatings containing grouts or mortars
CZ326597A3 (cs) Podlahové krytí a způsob jeho výroby
JP7438804B2 (ja) 面材
US5849124A (en) Composite flooring system
JP3835672B2 (ja) 床透湿塗膜積層工法
KR101703947B1 (ko) 무기질 바닥 강화재 조성물을 이용한 바닥 시공방법
GB2460239A (en) Multilayer coating of a floor
JP3822425B2 (ja) 床塗膜積層工法
US9574102B2 (en) Polymeric composition for cement based substructures
JP3417700B2 (ja) 厚付け化粧模様形成用軽量体組成物
JPH07305517A (ja) 打放し調仕上げ方法
US11560492B2 (en) Coating system having high surface roughness
JPS60137957A (ja) 水中速硬化性エポキシセメント組成物
JP2017024202A (ja) 化粧シート及び化粧板
JP2023027909A (ja) コンクリート床下地の仕上げ方法及びコンクリート床下地の仕上げ構造
CN114953525A (zh) 一种修补用胶衣土及其制备方法及应用
CN109898796A (zh) 一种环氧晶石地坪
JP3943189B2 (ja) 非通気性床仕上げ材用の通気性下地層並びにその施工法
CN112221893A (zh) 一种均匀撒砂的方法
und Belag et al. Technical Specification and Installation of Floor Levelling Compounds
JPS61151331A (ja) 防湿・防水層の施工方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20081014