CZ311890A3 - Zařízení pro kontaktní tvrzení skleněného plošného dílce - Google Patents

Zařízení pro kontaktní tvrzení skleněného plošného dílce Download PDF

Info

Publication number
CZ311890A3
CZ311890A3 CS903118A CS311890A CZ311890A3 CZ 311890 A3 CZ311890 A3 CZ 311890A3 CS 903118 A CS903118 A CS 903118A CS 311890 A CS311890 A CS 311890A CZ 311890 A3 CZ311890 A3 CZ 311890A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cooling
glass sheet
glass
inlet
sheet
Prior art date
Application number
CS903118A
Other languages
English (en)
Inventor
Luc Vanaschen
Hans-Werner Kuster
Carsten Bremer
Original Assignee
Saint-Gobain Vitrage International
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Saint-Gobain Vitrage International filed Critical Saint-Gobain Vitrage International
Publication of CZ311890A3 publication Critical patent/CZ311890A3/cs
Publication of CZ284274B6 publication Critical patent/CZ284274B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B27/00Tempering or quenching glass products
    • C03B27/04Tempering or quenching glass products using gas
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B27/00Tempering or quenching glass products
    • C03B27/004Tempering or quenching glass products by bringing the hot glass product in contact with a solid cooling surface, e.g. sand grains

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Resistance Heating (AREA)
  • Manufacture Of Switches (AREA)
  • Mirrors, Picture Frames, Photograph Stands, And Related Fastening Devices (AREA)
  • Pinball Game Machines (AREA)
  • Discharge Heating (AREA)
  • Heat Treatment Of Articles (AREA)

Description

Zařízení pro kontaktní tvrzení skleněného plošného dílce
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro kontaktní tvrzení plošného skleněného dílce se zvýšeními krajovými předpětími, přičemž plošný dílec je eventuelně rovněž podrobován kontaktnímu ohýbání. Vynález se zejména vztahuje na výrobu tepelně tvrzených skleněných dílců, a to plochých nebo vykazujících určité zakřivení a určených například pro zasklení automobilových vozidel. Pod pojmem skleněný plošný dílec se tedy ve smyslu vynálezu rozumí jak plošný výrobek ve formě rovinné tabule, tak i výrobek získaný ohýbáním výchozího deskovitého dílce, jako je tomu například v uvedeném případě skla pro automobily. Termín plošný dílec je používán v celém textu, aby nebylo nutné rozlišovat nebo stále opakovat pojmy tabule nebo zakřivený dílec.
Dosavadní stav techniky
Tepelné vytvrzení se obvykle provádí foukáním chladného vzduchu na obě lícní plochy skleněných plošných dílců, zahřátých před tím na vhodnou teplotu. V určitých případech může být však výhodnější provádět takzvané kontaktní vytvrzování tím, že se plošné dílce uvedou do přímého povrchového dotyku s tlačnými deskami chlazenými například vodou typu tlačných deskových dílů nebo forem. Přímý dotyk s tlačnými a chladicími deskami dovoluje zejména vyloučit deformace nebo průhyby skleněných plošných dílců, které se někdy objevují, když je plošný skleněný dílec udržován podél jeho okrajů nebo na jedné straně během tvrzení. Kontaktní tvrzení může být rovněž výhodné pro výrobu ohýbaných a tvrzených skleněných dílců z velmi tenkého skla. Tenké sklo se totiž ochlazuje velmi rychle a když je podle tradičních postupů ohýbání a vytvrzování skleněný plošný dílec nejprve ohýbán před tím, než je dopravován na stanici pro tvrzení foukáním chladného
-2• · vzduchu, může být chlazení skleněného plošného dílce během přesunu takové, že jeho teplota je nedostatečná pro kvalitní tepelné tvrzení. Použití tlačných desek tvořených formovacími deskami, jejichž tvar odpovídá tvaru, který se má udělit tabuli skla, dovoluje vypustit tento přesun a ohýbání a tvrzení skleněného plošného dílce se provádějí v zásadě v jediné pracovní operaci.
Z evropské patentové přihlášky EP-A 277 074 je známo snižovat křehkost okrajů, která je vytýkána skleněným dílců kontaktně tvrzeným obvyklým způsobem známým například z francouzského patentového spisu FR-A 1 580 305, vytvořením teplotního rozdílu mezi okraji a středem skleněného plošného dílce, zejména foukáním chladicího plynu na okraje skleněného plošného dílce. V uvedeném patentovém spisu je popsáno zařízení, v němž jsou obvodové povrchy skleněných plošných dílců chlazeny pomocí vzduchových proudů během současně probíhající operace kontaktního tvrzení. Rovněž podle citované evropské patentové přihlášky EP-A 277074 jsou tyto vzduchové proudy vytvářeny trubicovitými foukacími prostředky umístěnými rovnoběžně s okrajem skla vně chladicích a tlačných desek. Tyto foukací prostředky jsou opatřeny štérbinovitými otvory pro výstup proudů vzduchu.
Toto foukání chladného vzduchu na obvodové plochy dovoluje tři předpokládatelné tvary tlačných a chladicích desek a skleněných plošných dílců. Skleněný dílec tak může být větší než jsou desky, takže jeho okraje desky přesahují. Může být stejné velikosti jako desky, t.j. s obvodovou plochou, která se zakončuje v úrovni desek, anebo dokonce menší než jsou desky, takže obvodová plocha plošného skleněného dílce, určená k chlazení, ustupuje vůči vymezujícím postranním plochám chladicích a tlačných desek, a mezi deskami se tak tvoří drážka, jejíž základní povrch je tvořen
-3• · obvodovou plochou plošného skleněného dílce.
Z německé patentové přihlášky DE-A 1 771 790 je známé zařízení pro kontaktní tvrzení prostřednictvím tlačných desek, z nichž první je tvořena tuhou kovovou deskou chlazenou vodou a druhá je tvořena skříní uzavřenou těsnou membránou odolávající teplu, která může být napájena tlakovou vodou a jejíž membrána vytváří kontakt s skleněným plošným dílcem.
Rovněž v tomto případě jsou tlačné desky větší, než jsou skleněné plošné dílce. Chlazení obvodových ploch skleněných plošných dílců se tedy musí zajišťovat tím, že plošné dílce jsou opatřeny úkosem na straně, která se přitlačuje k membráně, takže chlazená membrána se může přitlačovat na jejich povrch s úkosem. Takový úkos okrajů skleněných plošných dílců však není možné realizovat v případě automobilových okenních skel.
Z různých důvodů se tato technologie ukazuje často ekonomičtější, protože používá jediné soupravy chladicích a tlačných desek, které se mohou hodit pro skleněné plošné dílce různých velikostí, ale stejného poloměru zakřivení. Kromě toho je snadnější získat předpětí okrajů s chladicími a tlačnými deskami většími, než je skleněný plošný dílec, neboť v tomto případě intenzita foukání na okraje může být poměrně malá, zatímco při deskách menších, než je skleněný plošný dílec, slouží foukání kromě toho i k vlastnímu tvrzení okrajových oblastí plošných dílců nekrytých chladicími deskami. Je výhodné pro kontaktní tvrzení používat zařízení obsahujících tlačné desky větší, než jsou tvrzené skleněné plošné dílce skla. Známá zařízení však nedovolují dosahovat uspokojivého stavu napětí skleněných plošných dílců, ať je tomu v bezprostřední blízkosti obvodových ploch nebo po celé jejich obvodové oblasti.
* e * f
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje vynález zařízení pro kontaktní tvrzení skleněného plošného dílce, jako tabule nebo ohýbaného plošného dílce, obsahující dvé chladicí a tlačné desky a ústrojí pro chlazení obvodových ploch skleněného plošného dílce pomocí vzduchových proudů, jehož podstatou je, že ústrojí pro chlazení obvodových ploch skleněného plošného dílce je tvořeno hranolovitými vyfukovacími prostředky uloženými mezi chladicími a tlačnými deskami a opatřenými jednak přívodními otvory pro proudy chladicího vzduchu, s výstupy orientovanými proti obvodové ploše skleněného plošného dílce, a jednak odváděcími otvory, uloženými mezi přívodními otvory, přičemž přívodní otvory mají průměr nejméně rovný 1 mm a nejvýše rovný tlouštce skleněného plošného dílce a odváděči otvory mají příčný průřez nejméně trojnásobkem průřezu přívodních otvorů, přičemž plošné rozměry chladicích a tlačných desek, jakož i uspořádání a/nebo šířka vyfukovacích prostředků jsou takové, že vzdálenost mezi přívodními otvory a obvodovou plochou plošného skleněného dílce, ležící proti nim, je nejméně dvojnásobkem a nejvýše šestinásobkem průměru přívodních otvorů.
Tímto řešením se umožňuje zdokonalit zařízení typu popsaného v EP-A 277 074 tak, že dovoluje uspokojivé tvrzení skleněných plošných dílců po celém jejich povrchu se zvýšeným předpětím okrajů.
Podle navrhovaného uspořádání podle vynálezu uzavírají hranolovité vyfukovací prostředky mezilehlý prostor mezi oběma tlačnými a chladicími deskami a vytvářejí kanály definovaných rozměrů pro vypouštění chladicích vzduchových proudů a odváděči kanály s rovněž definovanými rozměry pro ohřátý vzduch proudící zpět od obvodového povrchu skleněných
-5• ♦ plošných dílců. Toto uspořádání tak poskytuje konstantní a kontrolované podmínky pro vzduchové chlazení obvodového povrchu skleněného plošného dílce. Tímto způsobem a v důsledku dimenzování průřezů vyfukovacích otvorů a odstupu mezi odváděcími otvory a obvodovým plochou skleněného plošného dílce podle vynálezu jsou splněny podmínky zaručující optimální stav vytvrzení v okrajové oblasti skla a zejména v oblasti jeho obvodové plochy.
Foukací otvory a odváděči otvory jsou s výhodou uspořádány ve vzájemně prostřídaném sledu. V tomto případě je příčný průřez odváděčích otvorů s výhodou je přibližně čtyřnásobkem průřezu přívodních otvorů. V případě, kdy se vyfukovací otvory a odváděči kanály nemohou přísně střídat, je zapotřebí, aby součet průřezových ploch odváděčích kanálů byl nejméně trojnásobkem a s výhodou čtyřnásobkem součtu průřezů foukacích otvorů.
Vyfukovací prostředky jsou například tvořeny jednotlivými průřezy, které jsou eventuelně soustředěny při ponechávání malé mezery nebo štěrbiny do obvodové perforované tyče. S výhodou však vyfukovací prostředek tvoří uzavřený rám obklopující po obvodě skleněný plošný dílec, který je tak zcela uzavřen v dutině vymezované jednak chladicími deskami a jednak rámem tvořeným vyfukovacím prostředkem, přičemž otvory pro odvádění vzduchu tvoří jediné spojení s vnějším prostorem.
Každý přívodní otvor může být připojen pomocí trubního vedení k rozdělovacímu kanálu chladicího vzduchu, obklopujícímu dolní desku a připojenému k ventilátoru.
Podle dalšího znaku vynálezu je první chladicí a tlačná deska tuhá kovová deska a druhá chladicí a tlačná
-6deska je tvořena kovovou skříní, která je uzavřena na straně přivrácené ke sklu poddajnou membránou, vymezující prostor napájitelný tlakovou vodou. Tuhá kovová deska je s výhodou opatřena povlakem tvořeným pružně poddajnou vrstvou, jejíž tepelný odpor je od 0,1.10-3 do 0,25.10-3 m2 K W-1.
Kovová skříň, tvořící horní chladicí a tlačnou desku, má podle dalšího znaku vynálezu poddajnou membránu, tvořenou pružně deformovatelnou folií z polytetrafluorethylenu o tlouštce 0,1 až 0,4mmas tepelným odporem od 0,25.10-3 do 5,0.10-3 m2 K W-1.
Pružně poddajná vrstva a folie mohou být podle dalšího znaku vynálezu každá na straně přivrácené ke sklu kryty tenkou kovovou šířkou o tlouštce 0,1 do 0,3 mm, mající ve * > — 7 směru kolmém na její povrch tepelný odpor od 0,25.10 do 5,,0.10-3 m2 K W-1.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popise na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr. 1 perspektivní pohled na příklad provedení zařízení pro kontaktní tvrzení podle vynálezu, částečně v řezu, obr. 2 svislý řez zařízením podle obr. 1, přičemž chladicí a tlačné desky jsou v uzavřené poloze, obr. 3 pohled na detail z obr. 2 ve zvětšeném měřítku a obr. 4 pohled na jiný příklad provedení zařízení, rovněž ve svislém řezu.
Příklady provedení vynálezu
Pro jednoduchost ukazuje příklad provedení znázorněný na obr. 1 zařízení pro výrobu plochých tvrzených skleněných tabulí, t.j. zařízení v němž jsou dotykové plochy dvou chladicích a tlačných desek rovinné. Je však samozřejmě možné realizovat chladicí a tlačné desky ve formě tvarovacích desek * 9
-7se zakřivenou dotykovou plochou, takže skleněné plošné dílce mohou být současně ohýbány a vytvrzovány pomocí tvarovacích desek. Pro jednotnost obecné terminologie patentových nároků je v dalším popisu používán výše uvedený obecný termín skleněný plošný dílec 30, který zahrnuje i rovinnou tabuli v daném konkrétním příkladě provedení.
Zařízení obsahuje dolní chladicí a tlačnou desku 1 s tuhou konstrukcí a horní chladicí a tlačnou desku 2 mající poddajnou dotykovou plochu. Dolní chladicí a tlačná deska 1 je tvořena kovovou deskou 11 z kovu s dobrou tepelnou vodivostí, jako je měď nebo hliník. Kovová deska 11 je opatřena kanály 12, jimiž prochází chladicí voda. Chladicí voda je přiváděna napájecím vedením 13 a je odváděna vedením 14. Na přítlačné ploše kovové desky je uložena vrstva 15 z materiálu vykazujícího odolnost proti prostupu tepla s výhodou od 0,1.10-3 do 0,25.10-3 m2KW-1, t.j. s dobrou tepelnou vodivostí a současnou určitou schopností elastické deformace. Tato pružné poddajná vrstva 15 má za úkol zajišťovat optimální dotyk její celé plochy se skleněným plošným dílcem.
Pružně poddajná vrstva 15 má s výhodou tloušťku okolo 1 až 2 mm a může být například na bázi lamelárního grafitu. Takový materiál je například dostupný na trhu pod značkou SIGRAFLEX. Na pružně poddajné vrstvě 15 uložena tenká kovová síťka 16, jejíž okrajové oblasti 17 jsou upevněny na obvodové plochy kovové desky 11. Kovová síťka 16 tvořící vrstvu mechanické ochrany pro pružně poddajnou vrstvu 15 a zajišťuje upevnění této pružně poddajné vrstvy 15 na kovové desce 11. Kovová síťka 16 tvoří vrstvu mechanické ochrany pro pružně poddajnou vrstvu 15 a zajišťuje upevnění této pružně poddajné vrstvy 15 na kovové desce 11. V daném případě je kovová síťka 16 tvořena síťkou s velmi jemnými oky, která
-8musí mít ve svém směru kolmém na její povrch malý tepelný odpor vůči s výhodou od 0,25.10-3 do 5.10-3 m2 KW-1 a tlouštku s výhodou od 0,1 do 0,3 mm. Kovová sítka 16 může být například vytvořena z vláken slitiny železa, chrómu a niklu nebo slitiny chrómu a niklu s vysokou odolností proti teplu. Kovová deska 11 je upevněna přiměřeným způsobem na nosiči 18.
Horní chladicí a přítlačná deska 2 je tvořena kovovou skříní 21, těsné uzavřenou na své dolní části poddajnou membránou 22 a vyplněnou chladicí kapalinou, jako je voda. Voda je přiváděna pod řízeným tlakem a se řízenou rychlostí průtoku přívodním potrubím 23 do skříně 21, kterou opouští vedením 24. Neznázorněné regulační zařízení zajištuje, aby potřebný vnitřní tlak ve skříni 21, který je například okolo 0,5 MPa, se ustavil až když je lis uzavřen, t.j. když je poddajná membrána přitlačována proti skleněnému plošnému dílci 30. Poddajná membrána 22 musí mít malý tepelný odpor, jehož přesná hodnota závisí na tlouštce tvrzeného skleněného plošného dílce. Pro tlouštku skleněného plošného dílce například 3 mm musí být tepelný odpor poddajné membrány nižší než 1,6.10-3 m2KW-1. Kromě tohoto musí materiál poddajné membrány vykazovat dobrou tepelnou vodivost, jakož i dobrou tepelnou odolnost teplu. Jako uspokojivá se ukázala vrstevnatá struktura tvořená folií 25 tlouštky 0,1 až 0,2 mm z polytetrafluoretylenu, která je pokryta na své vnější straně kovovou sítkou 26. Kovová sítka 26 je v daném případě stejná tenká kovová sítka tlouštky 0,1 až 0,3 mm, která slouží pro krytí elastické vrstvy 15 spodní tlačné a chladicí desky 1. Okrajové oblasti 27 folie 25 a kovové sítky 26 jsou upevněny po stranách ke kovové skříni 21. Kovová skříň 21 je uložena na nosiči 28. Nosiče 18 a 28 tvoří součást neznázorněného lisu.
<· *· » · · ·
-9Okolo skleněného plošného dílce jsou v meziprostoru mezi oběma chladicími a tlačnými deskami umístěny vyfukovací prostředky 32. Tyto vyfukovací prostředky 32 tak tvoří souvislé orámování skleněného plošného dílce a jsou uloženy na tuhé tlačné a chladicí desce 1 po celé délce jejího obvodu. Rám je tvořen perforovanou tyčí z vhodného kovu, například z oceli odolávající korozi, mající výšku H odpovídající tloušťce skleněného plošného dílce 30. Šířka B vyfukovacích prostředků není v principu důležitá, musí však být volena tak, že vzdálenost A mezi vnitřním povrchem 33 vyfukovacích prostředků 32, na němž se nacházejí přívodní otvory 34, a obvodovou plochou 35 skleněného plošného dílce 30 je dvoj a šestinásobkem průměru otvorů 34. Otvory 34 jsou připojeny trubním vedením 36 k rozdělovacímu kanálu 37, který je připojen pomocí neznázorněných kanálů k ventilátoru s dostatečným výkonem, který poskytuje vzduch potřebný k chlazení obvodové plochy skleněného plošného dílce. Otvory 34 jsou například umístěny se vzájemným odstupem 10 až 25 mm a mají průměr alespoň 1 mm a současně menší, než je tloušťka skleněného plošného dílce (tabule) 30.
Mezi sousedními přívodními otvory 34 se nachází pokaždé otvor 40 většího průřezu, který má osu orientovanou rovnoběžně s osami přívodních otvorů 34 a který slouží jako otvor pro odvádění foukacího vzduchu. Příčný průřez odváděcího otvoru je přibližně čtyřnásobkem průřezu přívodního otvoru 34. Jelikož vyfukovací prostředky 32 mají stejnou tloušťku jako skleněný plošný dílec 30, mohou být odváděči otvory ve tvaru podlouhlých štěrbin.
V případě provedení znázorněného na obr. 2 a 3 jsou rozměry skříně 21 horní desky zvoleny tak, že příčný průřez vnitřní dutiny skříně .21, vyplněný chladicí vodou je větší, než je povrch skleněného plošného dílce 30, takže poddajná r r e * r
-10- membrána 22 zasahuje až za obvodovou plochu 35. V mezích vzdálenosti A mezi obvodovou plochou skleněného plošného dílce 30 a vnitřním povrchem 33 rámu vyfukovacích prostředků 32 není poddajná membrána 22 podporována. V této formě provedení je tedy zapotřebí, aby vzdálenost A měla hodnotu, která leží v blízkosti dolní meze rozmezí podle vynálezu. V opačném případě je poddajná membrána vystavena většímu riziku působení mechanického zatížení pod tlakem chladicí kapaliny.
Aby se vyloučil tento typ mechanického namáhání poddajné membrány, je možné zvolit provedení znázorněné na obr. 4. V tomto případě jsou rozměry skříně tvořící horní tlačnou desku zvoleny tak, že vnitřní průměr skříně je nižší než odpovídající rozměry povrchu skleněného plošného dílce 30. takže postranní stěny 29 se opírají o skleněný plošný dílec 30. V oblasti napájené vodou pod tlakem je poddajná membrána 22 držena na jejím celém povrchu skleněným plošným dílcem 30. Rovněž v tomto provedení stačí chladicí účinek dosahovaný chlazením dotykem a současným vzduchovým chlazením v bezprostřední okrajové oblasti skleněného plošného dílce k získání dostatečného vytvrzení v oblasti obvodové plochy ,35 a v přilehlých okrajových oblastech.
rí· ίΛ A
H$&ovai
-1137/<f~ <fc

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro kontaktní tvrzení skleněného plošného dílce (30), jako tabule nebo ohýbaného plošného dílce, obsahující dvě chladicí a tlačné desky a ústrojí pro chlazení obvodových ploch (35) skleněného plošného dílce (30) pomocí vzduchových proudů, vyznačené tím, že ústrojí pro chlazení obvodových ploch (35) skleněného plošného dílce (30) je tvořeno hranolovitými vyfukovacími prostředky (32) uloženými mezi chladicími a tlačnými deskami (1, 2) a opatřenými jednak přívodními otvory (34) pro proudy chladicího vzduchu, s výstupy orientovanými proti obvodové ploše (35) skleněného plošného dílce (30), a jednak odváděcími otvory (40), uloženými mezi přívodními otvory (34), přičemž přívodní otvory (34) mají průměr nejméně rovný 1 mm a nejvýše rovný tlouštce skleněného plošného dílce (30) a odváděči otvory (40) mají příčný průřez o velikosti nejméně trojnásobku průřezu přívodních otvorů (34), přičemž plošné rozměry chladicích a tlačných desek (1, 2), jakož i uspořádání a/nebo šířka (B) vyfukovacích prostředků (32) jsou takové, že vzdálenost (A) mezi přívodními otvory (34) a obvodovou plochou (35) plošného skleněného dílce (30), ležící proti nim, je nejméně dvojnásobkem a nejvýše šestinásobkem průměru přívodních otvorů (34).
  2. 2. Zařízení podle nároku 1 vyznačené tím, že příčný průřez odváděčích otvorů (40) je přibližně čtyřnásobek průřezu přívodních otvorů (34).
  3. 3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2 vyznačené tím, že vzdálenost (A) mezi přívodními otvory (34) a obvodovou plochou (35) skleněného plošného dílce (30) je troj až čtyřnásobek průměru přívodních otvorů (34).
    -12• · r r r
  4. 4. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 3 vyznačené tím, že přívodní otvory (34) jsou umístěny se vzájemnými odstupy 10 až 25 mm.
  5. 5. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 4 vyznačené tím, že vyfukovací prostředky (32) tvoří uzavřený rám, obklopující po obvodě skleněný plošný dílec (30).
  6. 6. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 5 vyznačené tím, že každý přívodní otvor (34) je připojen pomocí trubního vedení (36) k rozdělovacímu kanálu (37) chladicího vzduchu, obklopujícímu dolní chladicí a tlačnou desku (1) a připojenému k ventilátoru.
  7. 7. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 6 vyznačené tím, že první chladicí a tlačná deska (1) je tuhá kovová deska (11) a druhá chladicí a tlačná deska (2) je tvořena kovovou skříní (21), která je uzavřena na straně přivrácené ke sklu poddajnou membránou (22), vymezující prostor (22A) napájitelný tlakovou vodou.
  8. 8. Zařízení podle nároku 7 vyznačené tím, že tuhá kovová deska (11) je opatřena povlakem tvořeným pružně poddajnou vrstvou (15), jejíž tepelný odpor je od 0,1.10-3 do 0,25.10-3 m2 K W-1.
  9. 9. Zařízení podle nároku 7 nebo 8 vyznačené tím, že kovová skříň (21), tvořící horní chladicí a tlačnou desku (2) , má poddajnou membránu (22) tvořenou pružně deformovatelnou folií (25) z polytetrafluorethylenu o tlouštce 0,1 až 0,4 mm a s tepelným odporem od 0,25.10-3 do 5,0.10-3 m2 K W-1.
  10. 10. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 7 až 9
    -13• * · * vyznačené tím, že pružně poddajná vrstva (15) a folie (25) jsou každá na straně přivrácené ke sklu kryty tenkou kovovou síťkou (26, 16) o tlouštce 0,1 do 0,3 mm, mající ve směru — 3 kolmém na její povrch tepelný odpor od 0,25.10 do 5,0.10-3 m2 K W-1.
CS903118A 1989-06-22 1990-06-22 Zařízení pro kontaktní tvrzení skleněného plošného dílce CZ284274B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8908311A FR2648807B1 (cs) 1989-06-22 1989-06-22

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ311890A3 true CZ311890A3 (cs) 1998-08-12
CZ284274B6 CZ284274B6 (cs) 1998-10-14

Family

ID=9383012

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS903118A CZ284274B6 (cs) 1989-06-22 1990-06-22 Zařízení pro kontaktní tvrzení skleněného plošného dílce

Country Status (19)

Country Link
US (1) US5021075A (cs)
EP (1) EP0404677B1 (cs)
JP (1) JP2820778B2 (cs)
KR (1) KR0160761B1 (cs)
AT (1) ATE88989T1 (cs)
BR (1) BR9002962A (cs)
CA (1) CA2019487C (cs)
CZ (1) CZ284274B6 (cs)
DE (2) DE4019181A1 (cs)
DK (1) DK0404677T3 (cs)
ES (1) ES2048456T3 (cs)
FI (1) FI90339C (cs)
FR (1) FR2648807B1 (cs)
LT (1) LT3786B (cs)
PT (1) PT94435B (cs)
RU (1) RU1828452C (cs)
SK (1) SK311890A3 (cs)
UA (1) UA13217A (cs)
YU (1) YU47149B (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5096480A (en) * 1991-03-20 1992-03-17 Glasstech, Inc. Apparatus for radiatively cooling glass sheets
DE4115235C1 (cs) * 1991-05-10 1992-12-24 Vegla Vereinigte Glaswerke Gmbh, 5100 Aachen, De
DE4230611C2 (de) * 1992-09-12 1994-09-01 Ver Glaswerke Gmbh Verfahren zur Steuerung einer Einrichtung zum Kontaktvorspannen von Glasscheiben und Einrichtung zur Durchführung des Verfahrens
DE4404165C1 (de) * 1994-02-10 1995-11-02 Sekurit Saint Gobain Deutsch Verfahren und Vorrichtungen zum Kontaktvorspannen einer Glasscheibe
US5679124A (en) * 1995-08-02 1997-10-21 Glasstech, Inc. Cooling ring assembly for controlling stresses in a formed glass sheet
US5938810A (en) 1996-10-23 1999-08-17 Donnelly Corporation Apparatus for tempering and bending glass
US5857358A (en) * 1996-10-23 1999-01-12 Donnelly Corporation Method and apparatus for bending glass
FR2821285B1 (fr) * 2001-02-23 2003-11-28 Saint Gobain Seva Dispositif de soufflage d'un fluide sur au moins une face d'un element mince, et unite de soufflage associe
WO2014130331A1 (en) * 2013-02-20 2014-08-28 Corning Incorporated Method and apparatus for forming shaped glass articles
ES2758324T3 (es) * 2016-01-28 2020-05-05 Saint Gobain Procedimiento de curvado de vidrio asistido por sobrepresión y dispositivo apropiado para ello

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1540411A (fr) * 1967-07-13 1968-09-27 Saint Gobain Perfectionnement aux dispositifs pour la trempe des feuilles de verre par contact
US3694182A (en) * 1971-04-20 1972-09-26 Ford Motor Co Glass tempering die construction
FR2547575B1 (fr) * 1983-06-14 1985-10-04 Saint Gobain Vitrage Perfectionnement a la trempe du verre
DE3525451C1 (de) * 1985-07-17 1987-02-19 Techno Glas Eng Gmbh Vorrichtung zum Herstellen von stark gekruemmten vorgespannten Glasscheiben
FI76314C (fi) * 1986-10-29 1988-10-10 Kyro Oy Stroemningshinder i kylavdelningen till en glashaerdningsanlaeggning.
FR2610316B1 (fr) * 1987-01-29 1992-11-13 Saint Gobain Vitrage Volumes de verre trempes par contact avec contraintes de bord renforcees

Also Published As

Publication number Publication date
YU115290A (en) 1992-05-28
JPH0337126A (ja) 1991-02-18
JP2820778B2 (ja) 1998-11-05
KR910000549A (ko) 1991-01-29
UA13217A (uk) 1997-02-28
FR2648807B1 (cs) 1991-11-22
ES2048456T3 (es) 1994-03-16
ATE88989T1 (de) 1993-05-15
DE69001512T2 (de) 1994-01-05
LTIP1863A (en) 1995-08-25
PT94435B (pt) 1996-09-30
DE4019181A1 (de) 1991-01-03
CA2019487A1 (fr) 1990-12-22
BR9002962A (pt) 1991-08-20
FI903167A0 (fi) 1990-06-21
YU47149B (sh) 1995-01-31
EP0404677B1 (fr) 1993-05-05
CZ284274B6 (cs) 1998-10-14
LT3786B (en) 1996-03-25
FR2648807A1 (cs) 1990-12-28
RU1828452C (ru) 1993-07-15
DK0404677T3 (da) 1993-07-12
CA2019487C (fr) 2000-04-11
US5021075A (en) 1991-06-04
DE69001512D1 (de) 1993-06-09
SK279216B6 (sk) 1998-08-05
FI90339C (fi) 1994-01-25
EP0404677A1 (fr) 1990-12-27
FI90339B (fi) 1993-10-15
PT94435A (pt) 1991-02-08
KR0160761B1 (ko) 1998-11-16
SK311890A3 (en) 1998-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI86055C (fi) Anordning foer vaermehaerdning av glasskivor.
CZ311890A3 (cs) Zařízení pro kontaktní tvrzení skleněného plošného dílce
EP0677489B1 (en) Bending and tempering glass sheets
FI74268B (fi) Foerfarande foer transport av till sin deformeringstemperatur upphettade glasskivor i horisontellt laege pao roterande rullar och anordning foer utfoerande av foerfarandet.
NZ206956A (en) Glass tempering blasthead:nozzles formed by inserts sandwiched between metal sheets
KR20130085945A (ko) 셀룰러 벤딩 몰드
KR900006207B1 (ko) 성형된 판유리 냉각장치
FI78668C (fi) Stoedram foer en glasskiva, avsedd att anvaendas under haerdningen.
JP5148269B2 (ja) ガラス板を曲げるための装置と方法
JP2014070000A (ja) ガラス基板の製造方法、および、冷却器
KR100811063B1 (ko) 글라스 시트 성형 시스템 및 방법
CA1081957A (en) Apparatus for bending windows by means of presses
KR20010024524A (ko) 유리판을 굽히고 뜨임 처리하는 방법 및 장치
US5591245A (en) Method and apparatus for developing and edge stress in a windshield in a windshield bending furnace
GB2163242A (en) A seal for an annealing furnace
US5656055A (en) Sheet shaping press
KR20020078834A (ko) 곡면 강화유리 제조장치 및 방법
US6000244A (en) Mold assembly for forming a glass sheet
JPH07220637A (ja) ブラウン管ガラス成型用プランジャー
SI9011152A (sl) Priprava za kaljenje z dotikom stekla
US3574590A (en) Glass bending mold assembly
JP5969671B2 (ja) ガラス基板の製造方法、および、ガラス基板の製造装置
US2655765A (en) Method and apparatus for forming sheet glass
KR930002637B1 (ko) 템퍼링중유리판을지지하기위한프레임
JPH03164440A (ja) 曲げ強化ガラスの製造装置

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20050622