SK311890A3 - Apparatus for contact glass-sheets tempering - Google Patents

Apparatus for contact glass-sheets tempering Download PDF

Info

Publication number
SK311890A3
SK311890A3 SK3118-90A SK311890A SK311890A3 SK 311890 A3 SK311890 A3 SK 311890A3 SK 311890 A SK311890 A SK 311890A SK 311890 A3 SK311890 A3 SK 311890A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
cooling
glass sheet
glass
inlet openings
peripheral surface
Prior art date
Application number
SK3118-90A
Other languages
English (en)
Other versions
SK279216B6 (sk
Inventor
Luc Vanaschen
Hans-Werner Kuster
Carsten Bremer
Original Assignee
Saint Gobain Vitrage
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Saint Gobain Vitrage filed Critical Saint Gobain Vitrage
Publication of SK279216B6 publication Critical patent/SK279216B6/sk
Publication of SK311890A3 publication Critical patent/SK311890A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B27/00Tempering or quenching glass products
    • C03B27/04Tempering or quenching glass products using gas
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B27/00Tempering or quenching glass products
    • C03B27/004Tempering or quenching glass products by bringing the hot glass product in contact with a solid cooling surface, e.g. sand grains

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Resistance Heating (AREA)
  • Pinball Game Machines (AREA)
  • Discharge Heating (AREA)
  • Heat Treatment Of Articles (AREA)
  • Mirrors, Picture Frames, Photograph Stands, And Related Fastening Devices (AREA)
  • Manufacture Of Switches (AREA)

Description

ZARIADENIE NA KONTAKTNÉ TVRDENIE SKLENENÉHO PLOŠNÉHO DIELCA
Oblasť techniky
Vynález sa týka zariadenia na kontaktné tvrdenie plošného skleneného dielca so zvýšenými krajovými predpätiami, pričom plošný dielec je eventuálne rovnako podrobovaný kontaktnému ohýbaniu. Vynález sa prdovšetkým vzťahuje na výrobu tepelne tvrdených sklenených dielcov, a to plochých alebo vykazujúcich určité zakrivenie a určených napríklad na zasklenie automobilových vozidiel. Pod pojmom sklenený plošný dielec sa teda v zmysle vynálezu chápe ako plošný výrobok vo forme rovinnej tabule, tak i výrobok získaný ohýbaním východiskového doskovitého dielca, ako je to napríklad v uvedenom prípade skla pre automobily. Termín plošný dielec je používaný v celom texte, aby nebolo potrebné rozlišovať alebo stále opakovať pojmy tabuľa alebo zakrivený dielec.
Doterajší stav techniky
Tepelné vytvrdenie sa zvyčajne vykonáva fúkaním chladného vzduchu na obe lícové plochy sklenených plošných dielcov, zahriatych predtým na vhodnú teplotu. V určitých prípadoch môže byť však výhodnejšie vykonávať tzv. kontaktné vytvrdzovanie tým, že sa plošné dielce uvedú do priameho povrchového dotyku s tlačnými doskami chladenými napríklad vodou typu tlačných doskových dielcov alebo foriem. Priamy dotyk s tlačnými a chladiacimi doskami dovoľuje hlavne vylúčiť deformácie alebo priehyby sklenených plošných dielcov, ktoré sa niekedy objavujú, keď je plošný sklenený dielec udržiavaný pozdĺž jeho okrajov alebo na jednej strane počas tvrdenia. Kontaktné tvrdenie môže byť rovnako výhodné na výrobu ohýbaných a tvrdených sklenených dielcov z veľmi tenkého skla. Tenké sklo sa totiž ochladzuje veľmi rýchlo a keď je podľa tradičných postupov ohýbania a vytvrdzovania sklenený plošný dielec najprv ohýbaný predtým, ako je dopravovaný na stanicu na tvrdenie fúkaním chladného vzduchu, môže byť chladenie skleneného plošného dielca počas presunu také, že jeho teplota je nedostatočná pre kvalitné tepelné tvrdenie. Použitie tlačných dosiek tvorených formovacími doskami, ktorých tvar zodpovedá tvaru, ktorý sa má udeliť tabuli skla, dovoľuje vypustiť tento presun a ohýbanie a tvrdenia skleneného plošného dielca sa vykonávajú v zásade v jedinej oracovnej operácii.
V 208/93 B
Z európskej patentovej prihlášky EP-A 277 074 je známe znižovať krehkost okrajov, ktorá sa vytýka skleneným dielcom kontaktne tvoreným zvyčajným spôsobom známym napríklad z francúzskeho patentového spisu FR-A 1 580 305, vytvorením teplotného rozdielu medzi okrajmi a stredom skleneného plošného dielca, hlavne fúkaním chladiaceho plynu na okraje skleneného plošného dielca. V uvedenom patentovom spise je popísané zariadenie, v ktorom sú obvodové povrchy sklenených plošných dielcov chladené pomocou vzduchových prúdov počas súčasne prebiehajúcej operácie kontaktného tvrdenia. Rovnako podľa citovanej európskej patentovej prihlášky EP-A 277 074 sú tieto vzduchové prúdy vytvárané trubicovitými fúkacími prostriedkami umiestnenými rovnobežne s okrajom skla mimo chladiacich a tlačných dosiek. Tieto fúkacie prostriedky sú opatrené štrbinovitými otvormi na výstup prúdov vzduchu.
Toto fúkanie chladného vzduchu na obvodové plochy dovoľuje tri predpokladateľné tvary tlačných a chladiacicn dosiek a sklenených plošných dielcov. Sklenený dielec tak môže byť väčší ako sú dosky, takže jeho okraje dosky presahujú. Môže byť rovnakej veľkosti ako dosky, t.j. s obvodovou plochou, ktorá sa končí v úrovni dosiek alebo dokonca menšej ako sú dosky, takže obvodová plocha plošného skleneného dielca, určená na chladenie, ustupuje voči vymedzujúcim bočným plochám chladiacich a tlačných dosiek a medzi doskami sa tak tvorí drážka, ktorej základný povrch je tvorený obvodovou plochou plošného skleneného dielca.
Z nemeckej patentovej prihlášky DE-A 1 771 790 je známe zariadenie na kontaktné tvrdenie prostredníctvom tlačných dosiek, z ktorých prvá je tvorená tuhou kovovou doskou chladenou vodou a druhá je tvorená skriňuu uzatvorenou tesnou membránou odolávajúcou teplu, ktorá môže byť napájaná tlakovou vodou a ktorej membrána vytvára kontakt so skleneným plošným dielcom.
Rovnako v tomto prípade sú tlačné dosky väčšie ako sú sklenené plošné dielce. Chladenie obvodových plôch sklenených plošných dielcov sa teda musí zaisťovať tým, že plošné dielce sú opatrené úkosom na strane, ktorá sa pritláča k membráne, takže chladená membrána sa môže pritláčať na ich povrch s úkosom. Takýto úkos okrajov sklenených plošných dielcov však nie je možné realizovať v prípade automobilových okenných skiel.
V 208/93 B
Z rôznych dôvodov sa táto technológia ukazuje často ekonomickejšia, pretože používa jedinú súpravu chladiacich a tlačných dosiek, ktoré sa môžu hodiť pre sklenené plošné dielce rôznych veľkostí, ale rovnakého polomeru zakrivenia. Okrem toho je ľahšie získať predpätie okrajov s chladiacimi a tlačnými doskami väčšími, ako je sklenený plošný dielec, lebo v tomto prípade intenzita fúkania na okraje môže byť pomerne malá, zatiaľ čo pri doskách menších ako je sklenený plošný dielec, slúži fúkanie okrem toho i na vlastné tvrdenie okrajových oblastí plošných dielcov nekrytých chladiacimi doskami. Je výhodné na kontaktné tvrdenie používať zariadenie obsahujúce tlačné dosky väčšie ako sú tvrdené sklenené plošné dielce skla. Známe zariadenia však nedovoľujú dosahovať uspokojivý stav napätia sklenených plošných dielcov, či je to v bezprostrednej blízkosti obvodových plôch alebo po celej ich obvodovej oblasti.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje vynález zariadenia na kontaktné tvrdenie skleneného plošného dielca ako tabule alebo ohýbaného plošného dielca, obsahujúce dve chladiace a tlačné dosky a mechanizmus na chladenie obvodových plôch skleneného plošného dielca pomocou vzduchových prúdov, ktorého podstatou je, že mechanizmus na chladenie obvodových plôch skleneného plošného dielca je tvorený hranolovitými vyfukovacími prostriedkami uloženými medzi chladiacimi a tlačnými doskami a opatrenými jednak prívodnými otvormi pre prúdy chladiaceho vzduchu, s výstupmi orientovanými proti obvodovej ploche skleneného plošného dielca, a jednak odvádzacími otvormi, uloženými medzi prívodnými otvormi, pričom prívodné otvory majú priemer najmenej rovný 1 mm a najviac rovný hrúbke skleneného plošného dielca a odvádzacie otvory majú priečny prierez najmenej trojnásobok prierezu prívodných otvorov. Plošné rozmery chladiacich a tlačných dosiek, ako i usporiadanie a/alebo šírka vyfukovacích prostriedkov sú také, že vzdialenosť medzi prívodnými otvormi a obvodovou plochou plošného skleneného dielca, ležiacej proti nim, je najmenej dvojnásobok a najviac šesťnásobok priemeru prívodných otvorov.
V 208793 B
Týmto riešením sa umožňuje zdokonaliť zariadenie t/pu popísaného v EPA 277 074 tak, že dovoľuje uspokojivé tvrdenie sklenených plošných dielcov po celom ich povrchu so zvýšeným predpätím okrajov.
Podľa navrhovaného usporiadania podľa vynálezu uzatvárajú hranolovité vyfukovacie prostriedky medziľahlý priestor medzi oboma tlačnými a chladiacimi doskami a vytvárajú kanály definovaných rozmerov na vypúšťanie chladiacich vzduchových prúdov a odvádzacie kanály s rovnako definovanými rozmermi pre ohriaty vzduch prúdiaci späť od obvodového povrchu sklenených plošných dielcov. Toto usporiadanie tak poskytuje konštarnné a kontrolované podmienky pre vzduchové chladenie obvodového povrchL skleneného plošného dielca. Týmto spôsobom a v dôsledku dimenzovania prierezov vyfukovacích otvorov a odstupu medzi odvádzacími otvormi a obvodovou plochou skleneného plošného dielca podľa vynálezu sú splnené podmienky zaručujúce optimálny stav vytvrdenia v okrajovej oblasti skla a hlavne v oblasti jeho obvodovej plochy.
Fúkacie otvory a odvádzacie otvory s u s výhodou usporiadané vo vzájomne prestriedanom slede. V tomto prípade je priečny prierez odvádzacích otvorov s výhodou približne štvornásobok prierezu prívodných otvorov. V prípade, kedy sa vyfukovacie otvory a odvádzacie kanály nemôžu prísne striedať, je potrebné, aby súčet prierezových plôch odvádzacích kanálov bol najmenej trojnásobkom a s výhodou štvornásobkom súčtu prierezov fúkacích otvorov.
Vyfukovacie prostriedky sú napríklad Tvorené jednotlivými prierezmi, ktoré sú eventuálne sústredené pri ponechaní malej medzery alebo štrbiny do obvodovej perforovanej tyče. S výhodou však vyfukovací prostriedok tvorí uzatvorený rám obklopujúci po obvode sklenený plošný dielec, ktorý je tak celkom uzatvorený v dutine vymedzovanej jednak chladiacimi doskami a jednak rámom tvoreným vyfukovacím prostriedkom, pričom otvory na odvádzanie vzduchu tvoria jediné spojenie s vonkajším priestorom.
Každý prívodný otvor môže byť pripojený pomocou rúrového vedenia k rozdeľovaciemu kanálu chladiaceho vzduchu, obklopujúcemu dolnú dosku a pripojenému k ventilátoru.
Podľa ďalšieho znaku vynálezu je prvé chladiaca a tlačná doska tuhá kovová doska a druhá chladiaca a tlačná doska je tvorená kovovou skriňou, ktorá je
V 206/93 B uzatvorená na strane privrátenej ku sklu poddajnou membránou, vymedzujúcou priestor napájateľný tlakovou vodou. Tuhá kovová doska je s výhodou opatrená povlakom tvoreným pružne poddajnou vrstvou, ktorej tepelný odpor je od 0,1.10_3 do 0,25.10-3 rrČKW-í
Kovová skriňa, tvoriaca hornú chladiacu a tlačnú dosku, má podľa ďalšieho znaku vynálezu poddajnú membránu, tvorenú pružne deformovateľnou fóliou z polytetrafluóretylénu s hrúbkou 0,1 až 0,4 mm a s tepelným odporom od 0,25.10-3 do 5,0.10-3 m2KW<
Pružne poddajná vrstva a fólia môžu byť podľa ďalšieho znaku vynálezu každá na strane privrátenej k sklu kryté tenkou kovovou sieťkou o hrúbke 0,1 do 0,3 mm, majúcou v smere kolmom na jej povrch tepelný odpor od 0,25.103 do 5,0.10-3 m2 KW-Í
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený v nasledujúcom popise na príkladoch vyhotovenia s odvolaním na pripojené výkres;, v ktorých znázorňuje:
obr. 1 perspektívny pohľad na príklad vyhotovenia zariadenia na kontaktné tvrdenie podľa vynálezu, čiastočne v reze, obr. 2 zvislý rez zariadením podľa obr. pričom chladiace a tlačné dosky sú v uzatvorenej polohe, obr. 3 pohľad na detail z obr. 2 vo zväčšenej mierke, a obr. 4 pohľad na iný príklad vyhotovenia zariadenia, rovnako vo zvislom reze.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Kvôli jednoduchosti ukazuje príklad vyhotovenia znázornený na obr. 1 zariadenie na výrobu plochých tvrdených sklenených tabúľ, t.j. zariadenie, v ktorom sú dotykové plochy dvoch chladiacich & tlačných dosiek rovinné. Je však samozrejmé možné realizovať chladiace a tlačné dosky vo forme tvarovacích dosiek so zakrivenou dotykovou plochou, takže sklenené plošné dielce môžu byť súčasne
V 208/93 B ohýbané a vytvrdzované pomocou tvarovacích dosiek. Kvôli jednotnosti všeobecnej terminológie patentových nárokov je v ďalšom popise používaný vyššie uvedený všeobecný termín sklenený plošný dielec 30, ktorý zahrňuje i rovinnú tabuľu v danom konkrétnom príklade vyhotovenia.
Zariadenie obsahuje dolnú chladiacu s tlačnú dosku 1 s tuhou konštrukciou a hornú chladiacu a tlačnú dosku 2 majúcu poddajnú dotykovú plochu. Dolná chladiaca a tlačná doska 1 je tvorená kovovou doskou 11 z kovu s dobrou tepelnou vodivosťou, ako je meď alebo hliník. Kovová doska 11 je opatrená kanálmi 12, ktorými prechádza chladiaca voda. Chladiaca voda je privádzaná napájacím vedením 13 a je odvádzaná vedením 14. Na prítlačnej ploche kovovej dosky je uložená vrstva 15 z materiálu vykazujúceho odolnosť proti prestupu tepla s výhodou od 0,1.10~3 do 0,25.103 KW*\ t.j. s dobrou tepelnou vodivosťou a súčasnou určitou schopnosťou elastickej deformácie, ľ'áto pružne poddajná vrstva 15 má za úlohu zaisťovať optimálny dotyk jej celej plochy so skleneným plošným dielcom.
Pružne poddajná vrstva 15 má s výhooou hrúbku okolo 1 až 2 mm a môže byť napríklad na báze lamelárneho grafitu. Takýto materiál je napríklad dostupný na trhu pod značkou SIGRAFLEX. Na pružne poddsinej vrstve 15 je uložená tenká kovová sieťka 16. ktorej okrajové oblasti 17 sú upevnené na obvodové plochy kovovej dosky 11. Kovová sieťka 16 tvorí vrstvu mechanickej ochrany pre pružne poddajnú vrstvu 15 a zaisťuje upevnenie tejto pružne poddajnej vrstvy 15 na kovovej doske 11 Kovová sieťka 16 tvorí vrstvu mechanickej ochrany pre poddajné vrstvy 15 na kovovej doske 11 V danom prípade je kovová sieťka 16 tvorená sieťkou s veľmi jemnými okami, ktorá musí mať vo svojom smere kolmom na jej povrch malý tepelný odpor voči s výhodou od 0,25.10’3 do 5.10 m2 KW‘1 a hrúbku s výhodou od 0,1 do 0,3 mm. Kovová sieťka 16 môže byť napriKlad vytvorená z vlákien zliatiny železa, chrómu a niklu alebo zliatiny chrómu a nixlu s vysokou odolnosťou proti teplu. Kovová doska H je upevnená primeraným spôsobom na nosiči 18.
Horná chladiaca a prítlačná doska 2 je tvorená kovovou skriňou 21, tesne uzatvorenou na svojej dolnej časti podoajnou membrá.iou 22 a vyplnenou chladiacou kvapalinou, ako je voda. Voda je privádzaná pod riadeným tlakom a s riadenou rýchlosťou prietoku prívodným potrubím 23 do skrine 21, ktorú opúšťa vedením 24. Neznázornené regulačné zariadenie zaisťuje, aby potrebný vnútorný
V 208/93 B tlak v skrini 21_, ktorý je napríklad okolo 0,5 MPa, sa stanovil až keď je lis uzatvorený, t.j. keď je poddajná membrána pritláčaná prti sklenenému plošnému dielcu 30. Poddajná membrána 22 musí mať malý tepelný odpor, ktorého presná hodnota závisí od hrúbky tvrdeného skleneného plošného dielca. Pre hrúbku skleneného plošného dielca napríklad 3 mm musí byť tepelný odpor poddajnej membrány nižší ako 1,6.10_3 m2 KW'V Okrem toho musí materiál poddajný membrány vykazovať dobrú tepelnú vodivosť, ako i dobrú tepelnú odolnosť teplu. Ako uspokojivá sa ukázala vrstevnatá štruktúra tvorená fóliou 25 hrúbky 0,1 až 0,2 mm z polytetrafluóretylénu, ktorá je pokrytá na svoiej vonkajšej strane kovovou sieťkou 26. Kovová sieťka 26 je v danom prípade rovnaká tenká kovová sieťka hrúbky 0,1 až 0,3 mm, ktorá slúži na krytie elastickej vrstvy 15, spodnej tlačnej a chladiacej dosky 1. Okrajové oblasti 27 fólie 25 a kovové sieťky 26 sú upevnené po bokoch ku kovovej skrini 21. Kovová skriňa 21 je uložená na r.osiči 28. Nosiče 18 a 28 tvoria súčasť neznázorneného lisu.
Okolo skleneného plošného dielca sú v medzipriestore medzi oboma chladiacimi a tlačnými doskami umiestnené vyfukovacie prostriedky 32. Tieto vyfukovacie prostriedky 32 tak tvoria súvislé orámovanie skleneného plošného dielca a sú uložené na tuhej tlačnej a chladiacej doske 1 po celej dĺžke jej obvodu. Rám je tvorený perforovanou tyčou z vhodného kovL. napríklad z ocele odolávajúcej korózii, majúcej výšku H zodpovedajúcu hrúbke skleneného plošného dielca 30. šírka B vyfukovacích prostriedkov nie je v princípe côležitá, musí však byť zvolená tak, že vzdialenosť A medzi vnútorným povrchom 33 vyfukovacích prostriedkov 32, na ktorom sa nachádzajú prívodné otvory 34 í a obvodovou plochou 35 skleneného plošného dielca 30 je dvoj- až šesťnásobkcm priemeru otvorov 34. Otvory 34 sú pripojené rúrovým vedením 36 k rozdeľovaciemu kanálu 37, ktorý je pripojený pomocou neznázornených kanálov k ventilátoru s dostatočným výkonom, ktorý poskytuje vzduch potrebný na chladenie obvodovej plochy skleneného plošného dielca. Otvory 34 sú napríklad umiestnené sc vzájomným odstupom 10 až 25 mm a majú priemer aspoň 1 mm a súčasne menší ako je hrúbka skleneného plošného dielca (tabuľa) 30.
Medzi susednými prívodnými otvormi 34 sa nachád a zakaždým otvor 40 väčšieho prierezu, ktorý má os orientovanú rovnobežne s osami prívodných otvorov a ktorý slúži ako otvor na odvádzanie fúkacieho vzduchu. Priečny prierez
V 208/93 B odvádzacieho otvoru je približne štvornásobkom prierezu prívodného otvoru 34. Pretože vyfukovacie prostriedky 32 majú rovnakú hrúbku ako sklenený plošný dielec 30, môžu byť odvádzacie otvory v tvare pozdĺžnych štrbín.
V prípade vyhotovenia znázorneného na obr. 2 a 3 sú rozmery skrine 21 hornej dosky zvolené tak, že priečny prierez vnútornej dutiny skrine 21, vyplnený chladiacou vodou je väčší ako je povrch skleneného plošného dielca 30, takže poddajná membrána 22 zasahuje až za obvodovú plochu 35. V medziach vzdialenosti A medzi obvodovou plochou skleneného plošného dielca 30 a vnútorným povrchom 33 rámu vyfukovacích prostriedkov 32 nie je poddajná membrána 22 podporovaná. V tejto forme vyhotovenia je teda potrebné, aby vzdialenosť A mala hodnotu, ktorá je v blízkosti dolnej medze rozmedzia podlá vynálezu. V opačnom prípade je poddajná membrána vystavená väčšiemu riziKu pôsobenia mechanického zaťaženia pod tlakom chladiacej kvapaliny.
Aby sa vylúčil tento typ mechanického namáhania poddajnej membrány, je možné zvoliť vyhotovenie znázornené na obr. 4. V tomto prípade sú rozmery skrine tvoriacej hornú tlačnú dosku zvolené tak, že vnútorný priemer skrine je nižší ako zodpovedajúce rozmery povrchu skleneného plošného dielca 30, takže bočné strany 29 sa opierajú o sklenený plošný dielec 30. V oblasti napájanej vodou pod tlakom je poddajná membrána 22 držaná na jej celom povrchu skleneným plošným dielccm 30. Rovnako v tomto vyhotovení stačí chladiaci účinok i osahovaný chladením dotykom a súčasným vzduchovým chladením v bezprostrednej okrajovej oblasti skleneného plošného dielca na získanie dostatočného vytvrdenia v oblasti obvodovej plochy 35 a v priľahlých okrajových oblastiach.

Claims (10)

1. Zariadenie na kontaktné tvrdenie skleneného plošného dielca ' , ako tabule alebo prehýbaného plošného dielca, obsahujúce dve chladiace a tlačné dosky a mechanizmus na chladenie obvodových plôch ' ' skleneného plošného dielca pomocou vzduchových prúdov, vyznačujúce sa tým, že mechanizmus na chladenie obvodových plôch (35) skleneného plošného dielca (30) je tvorený hranolovitými vyfukovacími prostriedkami (32) uloženými medzi chladiacimi a tlačnými doskami (1, 2) a opatrenými jednak prívodnými otvormi (34) pre prúdy chladiaceho vzduchu, s výstupmi orientovanými proti obvodovej ploche (35) skleneného plošného dielca (30) a jednak odvádzacími otvormi (40), uloženými medzi prívodnými otvormi (34), pričcm prívodné otvory (34) majú priemer najmenej rovný 1 mm a najviac rovný hrúbke skleneného plošného dielca (30) a odvádzacie otvory (40) majú priečny prierez s veľkosťou najmenej trojnásobku prierezu prívodných otvorov (34), pričom plošné rozmery chladiacich a tlačných dosiek (1, 2) ako i usporiadanie a/alebo šírka (3) vyfukovacích prostriedkov (32) sú také, že vzdialenosť (A) medzi prívodnými otvormi (34) a obvodovou plochou (35) plošného skleneného dielca (30), ležiacej proti nim, je najmenej dvojnásobok a najviac šesťnásobok priemeru prívodných otvorov (34).
2. Zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že priečny prierez odvádzacích otvorov (40) je približne štvornásobok prierezu prívodných otvorov (34).
3. Zariadenie podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že vzdialenosť (A) medzi prívodnými otvormi (34) a obvodovou plochou (35) skleneného plošnéno dielca (30) je troj- až štvornásobok priemeru prívodných otvorov (34).
4. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 3, vyznačujúce sa tým, že prívodné otvory (34) sú umiestnené so vzájomnými odstupmi 10 až 25 mm.
5. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 4, vyznačujúce sa tým, že vyfukovacie prostriedky (32) tvoria uzatvorený rám, obklopujúci po obvode sklenený plošný dielec (30).
V 208/93 B
6. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 5, vyznačujúce sa tým, že každý prívodný otvor (34) je pripojený pomocou rúrového vedenia (36) k rozdeľovaciemu kanálu (37) chladiaceho vzduchu, obklopujúcemu dolnú chladiacu a tlačnú dosku (1) a pripojenému k ventilátoru.
7. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 6, vyznačujúce sa tým, že prvá chladiaca a tlačná doska (1) je tuhá kovová doska (11) a druhá chladiaca a tlačná doska (2) je tvorená kovovou skriňou (21), ktorá je uzatvorená na strane privrátenej ku sklu poddajnou membránou (22), vymedzujúcou priestor (22A) napájateľný tlakovou vodou.
8. Zariadenie podľa nároku 7, vyznačujúce sa tým, že tuhá kovová doska (11) je opatrená povlakom tvoreným pružne poddajnou vrstvou (15), ktorej tepelný odpor je od 0,1.10-3 do 0,25.10-3 m2 «WÍ
9. Zariadenie podľa nároku 7 alebo 8, vyznačujúce sa tým, že kovová skriňa (21), tvoriaca hornú chladiacu a tlačnú dosku (2) má poddajnú membránu (22), tvorenú pružne deformovateľnou fóliou (25) z polytetrafluóretylénu s hrúbkou 0,1 až 0,4 mm a tepelným odporom od 0,25.10-3 do 5,0.10-3 m2 KWV
10. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 7 až 9, vyznačujúce sa tým, že pružne poddajná vrstva (15) a fólia (25) sú každá na strane privrátenej ku sklu kryté tenkou kovovou sieťkou (26,16) s hrúbkou od 0,1 do 0,3 mm, majúcou v smere kolmom na jej povrch tepelný odpor od 0,25.10-3 do 5,0.10-3 n2 KW_1.
v 208/93 B
SK3118-90A 1989-06-22 1990-06-22 Apparatus for contact glass-sheets tempering SK311890A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8908311A FR2648807B1 (sk) 1989-06-22 1989-06-22

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK279216B6 SK279216B6 (sk) 1998-08-05
SK311890A3 true SK311890A3 (en) 1998-08-05

Family

ID=9383012

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK3118-90A SK311890A3 (en) 1989-06-22 1990-06-22 Apparatus for contact glass-sheets tempering

Country Status (19)

Country Link
US (1) US5021075A (sk)
EP (1) EP0404677B1 (sk)
JP (1) JP2820778B2 (sk)
KR (1) KR0160761B1 (sk)
AT (1) ATE88989T1 (sk)
BR (1) BR9002962A (sk)
CA (1) CA2019487C (sk)
CZ (1) CZ284274B6 (sk)
DE (2) DE4019181A1 (sk)
DK (1) DK0404677T3 (sk)
ES (1) ES2048456T3 (sk)
FI (1) FI90339C (sk)
FR (1) FR2648807B1 (sk)
LT (1) LT3786B (sk)
PT (1) PT94435B (sk)
RU (1) RU1828452C (sk)
SK (1) SK311890A3 (sk)
UA (1) UA13217A (sk)
YU (1) YU47149B (sk)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5096480A (en) * 1991-03-20 1992-03-17 Glasstech, Inc. Apparatus for radiatively cooling glass sheets
DE4115235C1 (sk) * 1991-05-10 1992-12-24 Vegla Vereinigte Glaswerke Gmbh, 5100 Aachen, De
DE4230611C2 (de) * 1992-09-12 1994-09-01 Ver Glaswerke Gmbh Verfahren zur Steuerung einer Einrichtung zum Kontaktvorspannen von Glasscheiben und Einrichtung zur Durchführung des Verfahrens
DE4404165C1 (de) * 1994-02-10 1995-11-02 Sekurit Saint Gobain Deutsch Verfahren und Vorrichtungen zum Kontaktvorspannen einer Glasscheibe
US5679124A (en) * 1995-08-02 1997-10-21 Glasstech, Inc. Cooling ring assembly for controlling stresses in a formed glass sheet
US5938810A (en) * 1996-10-23 1999-08-17 Donnelly Corporation Apparatus for tempering and bending glass
US5857358A (en) * 1996-10-23 1999-01-12 Donnelly Corporation Method and apparatus for bending glass
FR2821285B1 (fr) * 2001-02-23 2003-11-28 Saint Gobain Seva Dispositif de soufflage d'un fluide sur au moins une face d'un element mince, et unite de soufflage associe
EP2958863B1 (en) 2013-02-20 2018-09-26 Corning Incorporated Method and apparatus for forming shaped glass articles
PT3408233T (pt) * 2016-01-28 2019-11-22 Saint Gobain Processo para a curvatura de vidro assistido por sobrepressão e dispositivo adequado para tal

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1540411A (fr) * 1967-07-13 1968-09-27 Saint Gobain Perfectionnement aux dispositifs pour la trempe des feuilles de verre par contact
US3694182A (en) * 1971-04-20 1972-09-26 Ford Motor Co Glass tempering die construction
FR2547575B1 (fr) * 1983-06-14 1985-10-04 Saint Gobain Vitrage Perfectionnement a la trempe du verre
DE3525451C1 (de) * 1985-07-17 1987-02-19 Techno Glas Eng Gmbh Vorrichtung zum Herstellen von stark gekruemmten vorgespannten Glasscheiben
FI76314C (fi) * 1986-10-29 1988-10-10 Kyro Oy Stroemningshinder i kylavdelningen till en glashaerdningsanlaeggning.
FR2610316B1 (fr) * 1987-01-29 1992-11-13 Saint Gobain Vitrage Volumes de verre trempes par contact avec contraintes de bord renforcees

Also Published As

Publication number Publication date
FI90339C (fi) 1994-01-25
PT94435A (pt) 1991-02-08
YU115290A (en) 1992-05-28
JPH0337126A (ja) 1991-02-18
FR2648807B1 (sk) 1991-11-22
DE4019181A1 (de) 1991-01-03
PT94435B (pt) 1996-09-30
DE69001512D1 (de) 1993-06-09
KR910000549A (ko) 1991-01-29
UA13217A (uk) 1997-02-28
ATE88989T1 (de) 1993-05-15
LT3786B (en) 1996-03-25
JP2820778B2 (ja) 1998-11-05
CZ284274B6 (cs) 1998-10-14
DE69001512T2 (de) 1994-01-05
CA2019487A1 (fr) 1990-12-22
BR9002962A (pt) 1991-08-20
DK0404677T3 (da) 1993-07-12
LTIP1863A (en) 1995-08-25
CZ311890A3 (cs) 1998-08-12
KR0160761B1 (ko) 1998-11-16
RU1828452C (ru) 1993-07-15
FI903167A0 (fi) 1990-06-21
YU47149B (sh) 1995-01-31
SK279216B6 (sk) 1998-08-05
FI90339B (fi) 1993-10-15
ES2048456T3 (es) 1994-03-16
EP0404677A1 (fr) 1990-12-27
US5021075A (en) 1991-06-04
FR2648807A1 (sk) 1990-12-28
EP0404677B1 (fr) 1993-05-05
CA2019487C (fr) 2000-04-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2143407C1 (ru) Способ и устройство гибки и закалки стеклянных листов
SK311890A3 (en) Apparatus for contact glass-sheets tempering
KR900004120B1 (ko) 글라스 시이트(Glass sheet)성형 강화용 링 모울드 유니트(Ring mold unit)
KR100196269B1 (ko) 판 유리의 접촉 뜨임 및 만곡 방법과 장치
CA2105362C (en) Lightweight vacuum shuttle
FI78668C (fi) Stoedram foer en glasskiva, avsedd att anvaendas under haerdningen.
CA2007702C (en) Glass sheet press bending mold
JPH02225326A (ja) ガラス板の製造装置
CA1081957A (en) Apparatus for bending windows by means of presses
US5591245A (en) Method and apparatus for developing and edge stress in a windshield in a windshield bending furnace
US4806140A (en) Adjustable press face
ITMI961024A1 (it) Stampo ad anello per sagomare materiale in lastra termorammollibile
KR20020078834A (ko) 곡면 강화유리 제조장치 및 방법
SI9011152A (sl) Priprava za kaljenje z dotikom stekla
WO1999064360A1 (en) Mould assembly for forming a glass sheet
JPH07220637A (ja) ブラウン管ガラス成型用プランジャー
JPH09507167A (ja) 金属帯材鋳造用の帯連鋳材装置のベルトコンベヤ
US3574590A (en) Glass bending mold assembly
US4983200A (en) Glass shaping ring having a thermal insulating member and method of shaping glass sheets using same
KR101994417B1 (ko) 수냉식 버블시트용 열성형 금형장치
JPH03153313A (ja) 加熱冷却型の構造
KR930002637B1 (ko) 템퍼링중유리판을지지하기위한프레임
JPH03164440A (ja) 曲げ強化ガラスの製造装置