CZ305746B6 - Způsob potírání fytopatogenních chorob kulturních rostlin a fungicidní kompozice - Google Patents

Způsob potírání fytopatogenních chorob kulturních rostlin a fungicidní kompozice Download PDF

Info

Publication number
CZ305746B6
CZ305746B6 CZ2003-3A CZ20033A CZ305746B6 CZ 305746 B6 CZ305746 B6 CZ 305746B6 CZ 20033 A CZ20033 A CZ 20033A CZ 305746 B6 CZ305746 B6 CZ 305746B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
phytopathogenic
fungicidal composition
component
diseases
phytopathogenic diseases
Prior art date
Application number
CZ2003-3A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20033A3 (cs
Inventor
Färber Ruth Béatrice Küng
Gertrude Knauf-Beiter
Original Assignee
Syngenta Participations Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Syngenta Participations Ag filed Critical Syngenta Participations Ag
Publication of CZ20033A3 publication Critical patent/CZ20033A3/cs
Publication of CZ305746B6 publication Critical patent/CZ305746B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/34Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • A01N43/36Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one nitrogen atom as the only ring hetero atom five-membered rings

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Způsob potírání fytopatogenních chorob kulturních rostlin, při němž se na kulturní rostliny nebo jejich stanoviště zamořené touto fytopatogenní chorobou aplikuje a) 4-(2,2-difluor-1,3-benzodioxol-7-yl)pyrrol-3-karbonitril, v kombinaci s b) 2-(thiazol-4-yl)benzimidazolem, v účinných množstvích, která synergicky zvyšují aktivitu proti fytopatogenním chorobám. Způsob je vhodný pro ochranu rozmnožovacího materiálu rostlin, potírání fytopatogenních chorob během posklizňového uskladnění plodů a ošetření osiva. Původcem fytopatogenní choroby je zvláště fytopatogenní plíseň patřící do třídy Fungi imperfecti. Fungicidní kompozice obsahuje fungicidně účinnou kombinaci složek a) a b), přičemž hmotnostní poměr složek a) : b) v kompozici je v rozmezí od 20:1 do 1:20.

Description

Způsob potírání fytopatogenních chorob kulturních rostlin a fungicidní kompozice
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu potírání fytopatogenních chorob kulturních rostlin, včetně způsobu ochrany rozmnožovacího materiálu rostlin proti napadení fytopatogenní chorobou, způsobu potírání fytopatogenních chorob během posklizňového uskladnění plodů a ošetření osiva.
Vynález se zejména týká způsobu potírání fytopatogenních chorob během posklizňového uskladnění plodů.
Dále se vynález také týká fungicidní kompozice vhodné k tomuto účelu.
Dosavadní stav techniky
Synergické fungicidní kompozice obsahující deriváty chinazolinonu a druhý fungicid zvolený z fludioxonilu a thiabendazolu jsou popsány v přihlášce WO 99/27 789.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je způsob potírání fytopatogenních chorob kulturních rostlin, při němž se na kulturní rostliny nebo jejich stanoviště zamořené touto fytopatogenní chorobou aplikuje
a) 4-(2,2-difluor-l ,3-benzodioxol-7-yl)pyrrol-3-karbonitril, v kombinaci s
b) 2-(thiazol-4-yl)benzimidazolem (označovaným názvem thiabendazol, viz The Pesticide Manual, 11. vydání, 1997, 701), v účinných množstvích, která synergicky zvyšují aktivitu proti fytopatogenním chorobám.
Předmětem vynálezu je dále také způsob ochrany rozmnožovacího materiálu rostlin proti napadení fytopatogenní chorobou, při němž se na tento rozmnožovací materiál aplikuje v účinném množství složka a) a složka b), které jsou definovány výše.
Předmětem vynálezu je dále také způsob potírání fytopatogenních chorob během posklizňového uskladnění plodů, při němž se na tyto plody aplikuje v účinném množství složka a) a složka b), které jsou definovány výše.
Při těchto způsobech je původcem fytopatogenní choroby zejména fytopatogenní plíseň patřící do třídy Fungi imperfecti.
Při výše uvedených způsobech podle vynálezu se postupuje účelně tak, že se definitivně látka, která je infikována nebo která vykazuje sklon k infikaci, ošetří v kterémkoliv pořadí nebo současně účinnou složkou a) a účinnou složkou b).
Předmětem vynálezu je dále také fungicidní kompozice, která obsahuje fungicidně účinnou kombinaci složek a) a b) definovaných v nároku 1, přičemž složky a) a b) jsou přítomny v množstvích která synergicky zvyšují aktivitu proti fytopatogenním chorobám.
Ve výhodném provedení je hmotnostní poměr složek a): b) v této kompozici v rozmezí od 20:1 do 1:20.
- 1 CZ 305746 B6
Fungicidní kompozice podle vynálezu se zejména hodí pro potírání fytopatogenní plísně patřící do třídy Fungi imperfecti.
Jedním z přednostních provedení fungicidní kompozice podle vynálezu je prostředek pro ošetření osiva.
Vynález je podrobněji popsán dále.
Výhodné směšovací poměry dvou účinných složek jsou a):b) = 20:1 až 1:20, přednostně 10:1 až 1:10 a 5:1 až 1:5.
Kombinace účinných složek a) a b) podle vynálezu mají velmi výhodné vlastnosti při ochraně rostlin během posklizňového uskladnění plodů proti vypuknutí nemoci.
Kombinace účinných složek jsou účinné proti fytopatogenním plísním patřícím do následujících tříd: Ascomycetes (například Venturia, Podosphaera, Erysiphe, Monilinia, Sclerotinia, Mycosphaerella, Uncinula); Basidiomycetes (například rod Hemileia, Rhizoctonia, Tilletia, Puccinia); Fungi imperfecti (například Botrytis, Helminthosporium, Rhynchosporium, Fusarium, Septoria, Cercospora, Alternaria, Penicillium spp., Pyricularia a Pseudocercosporella herpotrichoides).
Pomocí kompozic účinných složek podle vynálezu se může zabránit výskytu mikroorganismů nebo se mohou vyhubit mikroorganismy na rostlinách nebo rostlinných částech (plody, květy, listoví, stonky, hlízy, kořeny) různých užitkových rostlin, čímž rostlinné části rostoucí později rovněž zůstávají bez takových mikroorganismů. Tyto kompozice se mohou rovněž použít pro posklizňovou aplikaci nebo pro ošetření nebo ošetření rostlinného rozmnožovacího materiálu, zejména semen.
Cílovými plodinami pro zde popsané oblasti indikace zahrnují například následující druhy rostlin: obiloviny (pšenici, ječmen, žito, oves, rýži, čirok a příbuzné plodiny); řepu (řepu cukrovou a řepu krmnou); jádrové plody, peckovice a bobuloviny (jablka, hrušky, švestky, broskve, mandle, třešně, jahody, maliny a ostružiny); luštěniny (fazole, čočku, hrách, sóju); olejnaté rostliny (brukev řepku, hořčici, mák, olivy, slunečnici, kokosové ořechy, ricinovník, kakaové boby, podzemnici olejnou); okurkové plodiny (tykve, okurky, melouny); vláknité rostliny (bavlník, len, konopí, jutu); citrusové plodiny pomeranče, citrony, grapefruity, mandarinky); zeleninu (špenát, salát, chřest, zelí, mrkev, cibuli, rajčata, brambory, papriku); vavřínovité rostliny (avokádo, skořici, kafr); nebo plodiny, jako je například kukuřice, tabák, ořechy, kávovník, cukrová třtina, čajovník, vinná réva, chmel, banány a přírodní fíkusy, a rovněž okrasné rostliny (květiny, keře, širokolisté stromy a stále zelené stromy, jako jsou například jehličnany) a jejich semena. Tento seznam nepředstavuje žádné omezení.
Kombinace podle předloženého vynálezu se mohou rovněž použít v oblasti ochrany technického materiálu proti ataku plísní. Technické oblasti zahrnují dřevo, papír, kůži, konstrukce; chladicí a topná zařízení, ventilační a klimatizační zařízení a podobně. Kombinace podle předloženého vynálezu mohou zabraňovat nepříznivým jevům, jako je například hnití, změna barvy nebo plesnivění.
V celém tomto dokumentu výraz „kombinace“ platí pro různé kombinace složek a) a b), například v jednoduché formě „hotové směsi“, v kombinované postřikové směsi skládající se z oddělených formulací jednotlivých složek účinných látek, například ve formě „směsi v nádobě“, a v kombinovaném použití jednotlivých aktivních složek, když se aplikují postupně, tj. jedna po druhé v přiměřeně krátké době, například několik hodin nebo dní. Pořadí aplikace složek a) a b) není podstatné pro provedení předloženého vynálezu.
-2CZ 305746 B6
Kombinace podle předloženého vynálezu jsou obzvláště účinné proti Botrytis spp., Fusarium spp., a Penicillium spp., zejména proti patogenům ovoce, jako jsou například citrusy, jádrové plody, peckovice, bobuloviny a banány a rovněž brambory a příslušné plodiny během posklizňového uskladnění.
Množství aplikované kombinace podle předloženého vynálezu bude záviset na různých faktorech, jako je například použitá sloučenina, objekt ošetření (rostlina, půda, sklizeň, semena), typ ošetření (například postřikování, práškování, ošetření osiva), účel ošetření (prevence nebo léčba), typ ošetřované plísně a doba aplikace.
Zjistilo se, že použití sloučeniny b) v kombinaci se sloučeninou a) překvapivě a podstatně zvyšuje účinnost posledně jmenované sloučeniny proti plísním a obráceně. Kromě toho způsob podle vynálezu je účinný proti širšímu spektru takových plísní, které se mohou potírat pomocí těchto účinných složek, když se použijí samostatně.
Vynález se rovněž týká způsobu kontroly plísní, který zahrnuje ošetření místa, například rostliny, místa jejího růstu nebo místa posklizňového skladování plodů, které je zamořené nebo náchylné na zamoření plísněmi, účinnou složkou a) a účinnou složkou b) v jakémkoliv žádoucím pořadí nebo současně.
Hmotnostní poměr složek a):b) je zvolen tak, aby se dosáhlo synergického fungicidního účinku. Synergický účinek kompozice je zjevný ze skutečnosti, že fungicidní účinek kompozice a) + b) je vyšší než součet fungicidních účinků a) a b).
Způsob podle vynálezu zahrnuje aplikaci na rostliny, které se mají ošetřovat, nebo na jejich místo, fungicidně účinného celkového množství sloučeniny a) a sloučeniny b), ve směsi nebo odděleně.
Výraz „místo“, použitý v tomto textu, je určen pro zahrnutí prostorů, ve kterých ošetřované kulturní rostliny rostou nebo kde se zasévají semena kulturních rostlin nebo místo, kde se budou do půdy vysévat semena. Výraz „semeno“ je určen pro zahrnutí rostlinného rozmnožovacího materiálu, jako jsou například řízky, semenáčky, semena, naklíčená nebo máčená semena.
Kombinace fungicidně účinným množství účinných složek se aplikují na plísně nebo semena, rostliny nebo materiály ohrožené napadením plísněmi, nebo půdu.
Nové kombinace jsou mimořádně účinné proti fytopatogenním plísním. Některé z nich mají systemický účinek a mohou se použít jako listové nebo půdní fungicidy, pro sklizené plody během skladování a pro moření osiva.
Prostředky se mohou aplikovat před nebo po infekci materiálů, rostlin, plodů nebo semen během posklizňového skladování plísněmi.
Při aplikaci na rostliny nebo plody po sklizni se sloučenina a) aplikuje v množství 10 až 150 g/100 1, zejména 20 až 100 g/100 1, například 20, 50 nebo 100 g/100 1, společně s 10 až 1000 g/100 1, zejména 30 až 600 g/100 1, například 30 g/100 1, 40 g/100 1, 75 g/100 1, 80 g/100 1, 100 g/100 1, 125 g/100 1, 150 g/100 1, 175 g/100 1, 200 g/100 1, 300 g/100 1, 500 g/100 1. Složka b) se aplikuje například v množství 25 až 200 g účinné látky na 100 1 spolu se sloučeninou složky a). V zemědělské praxi závisí aplikovaná množství této kombinace na typu požadovaného účinku a jsou v rozpětí od 5 do 1000 g účinné látky na 100 1.
Když se účinné látky používají pro ošetření semen, obecně jsou dostatečná množství 0,001 až 50 g účinné látky na kg a přednostně 0,01 až 10 g na kg semena.
-3CZ 305746 B6
Kompozice podle vynálezu se může používat v jakékoliv obvyklé formě, například ve formě dvojitého balení, hotového granulátu, sypkého nebo smáčivého prášku v kombinaci se zemědělsky přijatelnými pomocnými látkami. Takové kompozice se mohou vyrábět obvyklým způsobem, například smícháním účinných látek s vhodnými pomocnými látkami (ředidly nebo rozpouštědly) a popřípadě dalšími formulačními látkami, jako jsou například povrchově aktivní látky.
Výraz „ředidlo“, použitý v tomto textu, označuje jakýkoliv tekutý nebo pevný zemědělsky přijatelný materiál včetně nosičů, které se mohou přidávat k účinným složkám za účelem jejich přivedení do snadněji nebo lépe aplikovatelné formy, pro použitelnou nebo požadovanou intenzitu účinnosti.
Vhodnými rozpouštědly jsou: aromatické uhlovodíky, přednostně frakce obsahující 8 až 12 atomů uhlíku, například směsi xylenů nebo substituované naftaleny, ftaláty, jako je například dibutylftalát nebo dioktylftalát, alifatické uhlovodíky, jako je například cyklohexan nebo parafíny, alkoholy a glykoly a jejich ethery a estery, jako je například ethanol, ethylenglykol, ethylenglykolmonomethylether nebo ethylenglykolmonoethylether, ketony, jako je například cyklohexanon, silně polární rozpouštědla, jako je například N-methyl-2-pyrrolidon, dimethylsulfoxid nebo dimethylformamid, a rovněž rostlinné oleje nebo epoxidované rostlinné oleje, jako je například epoxidovaný kokosový olej nebo sójový olej; nebo voda. Používanými pevnými nosiči, například pro popraše nebo dispergovatelné prášky, jsou obvyklá přírodní minerální plniva, jako je například kalcit, mastek, kaolin, montmorillonit nebo atapulgit. Pro zlepšení fyzikálních vlastností je rovněž možno přidávat vysoce disperzní kyselinu křemičitou nebo vysoce disperzní absorpční polymery. Vhodně granulované adsorpční nosiče jsou pórovité, například pemza, cihlová drť, sepiolit nebo bentonit, a vhodnými neabsorpčními nosiči jsou například kalcit nebo písek. Kromě toho se může použít mnoho anorganických nebo organických materiálů, například zejména dolomit nebo rozemleté zbytky rostlin. Vhodnými povrchově aktivními sloučeninami jsou neiontové, kationtové a/nebo aniontové povrchově aktivní látky s dobrými emulgačními, disperzními a smáčivými vlastnostmi.
Výraz „povrchově aktivní látky“ bude samozřejmě rovněž zahrnovat směsi povrchově aktivních látek. Obzvláště výhodnými pomocnými látkami podporujícími aplikaci jsou rovněž přírodní nebo syntetické fosfolipidy cefalinové a lecitinové řady, například fosfatidylethanolamin, fosfatidylserin, fosfatidylglycerol a lysolecitin.
Formulace, které se mají aplikovat zejména v postřikových formách, jako jsou například ve vodě dispergovatelné koncentráty nebo smáčivé prášky, mohou obsahovat povrchové aktivní látky, jako jsou například smáčivé nebo disperzní prostředky, například produkt kondenzace formaldehydu s naftalensulfonátem, alkylarylsulfonát, ligninsulfonát, alifatický alkylsulfát a ethoxylovaný alkylfenol a ethoxylovaný mastný alkohol.
Formulace pro ošetření osiva se aplikuje na semena způsobem, který je znám sám o sobě, za použití kombinace podle předloženého vynálezu a ředidla ve vhodné formě formulace pro ošetření osiva, například ve formě vodné suspenze nebo suchého prášku s dobrou přilnavostí na semenech. Takové formulace pro ošetření osiva jsou v oboru známy. Formulace pro ošetření osiva mohou obsahovat jedinou účinnou složku nebo kombinaci účinných složek v zapouzdřené formě, například ve formě kapslí nebo mikrokapslí s pomalým uvolňováním.
Obecně obsahují formulace 0,01 do 90 % hmotn. účinné složky, 0 až 20 % zemědělsky přijatelné povrchově aktivní látky a 10 až 99,99 % pevné nebo kapalné pomocné látky (pomocných látek), přičemž účinná složka kromě složek a) a b) popřípadě může obsahovat další účinné látky, zejména mikrobicidní prostředky nebo konzervační prostředky a podobně. Koncentrátové formy kompozic obecně obsahují přibližně 2 až 80 přednostně přibližně 5 až 70 % hmotn. účinné složky.
Aplikační formy formulace mohou obsahovat například 0,01 až 20 % hmotn., přednostně 0,01 až 5 % hmotn. účinné složky.
-4CZ 305746 B6
Příklady provedení vynálezu, které následují, slouží pro ilustraci vynálezu, „účinná složka“ označuje směs složky a) a složky b) ve specifickém směšovacím poměru.
Formulace se mohou připravit podobně, jak se popisuje například ve WO 97/33 890.
Příklady uskutečnění vynálezu
Suspenze kapslí s pomalým uvolňováním dílů kombinace složky a) a složky b) nebo každé této složky odděleně se smíchá se 2 díly aromatického rozpouštědla a 7 díly směsi toluendiisokyanátu a polymethylenpolyfenylisokyanátu (8:1). Tato směs se emulguje a převede do směsi 1,2 dílu polyvinylalkoholu, 0,05 dílu odpěňovače a 51,6 dílu vody, až se vytvoří částice s požadovanou velikostí. K této emulzi se přidá směs 2,8 dílu 1,6-diaminohexanu v 5,3 dílu vody. Směs se třepe do ukončení polymeraění reakce.
Získaná suspenze kapslí se stabilizuje přidáním 0,25 dílu zahušťovadla a 3 dílů dispergačního činidla. Formulace suspenze kapslí obsahuje 28 % účinných složek. Střední průměr kapslí je 8 až 15 pm. Výsledná formulace se aplikuje na semena ve formě vodné suspenze v zařízení vhodném pro tyto účely.
Formulace pro ošetření osiva
Smíchá se 25 dílů kombinace složek a) a b), 15 dílů dialkylfenoxypoly(ethylenoxy)ethanolu, 15 dílů jemného oxidu křemičitého, 44 dílů jemného kaolinu, 0,5 dílů rhodaminu B, jako barviva, a 0,5 dílu xantanové gumy a rozmělní v mlýnu contraplex při přibližně 10000 ot./min na částice o průměrné velikosti menší než 20 pm. Výsledná formulace se aplikuje na semena ve formě vodné suspenze v zařízení vhodném pro tyto účely.
Zatímco komerční produkty se budou přednostně formulovat jako koncentráty, konečný spotřebitel bude obvykle používat zředěné formulace.
Biologické příklady
Synergický jev se projevuje tehdy, když účinek kombinace účinných složek je větší než součet účinků jednotlivých složek.
Předpokládaný účinek E pro danou kombinaci účinných složek se řídí takzvaným Colbyho vzorcem a může se vypočítat následovně (COLBY, S. R., Calculating synergistic and antagonistic responses of herbicide combination“. Weeds, Vol. 15, str. 20-22; 1967): ppm = miligramy účinné složky I na litr postřikové směsi; X = % účinku účinné složky a) za použití p ppm účinné složky; Y = % účinku účinné složky b) za použití q ppm účinné složky.
Podle Colbyho předpokládaný (přídavný) účinek účinných složek a)+b) za použití p+q ppm účinných složek je:
E = X + Y-X.Y/100.
Jestliže skutečně zjištěný účinek (O) je větší než předpokládaný účinek (E), potom je účinek kombinace „superaditivní“, tj. jedná se o synergický jev. Alternativně se synergický účinek může stanovit také z křivek závislosti odpovědi na dávce podle takzvané Wadleyho metody. Pomocí této metody se účinnost účinné složky stanoví srovnáním stupně fungálního napadení na ošetřovaných rostlinách s neošetřovanými, podobně inokulovanými a inkubovanými kontrolními rostlinami. Každá účinná složka se testuje při 4 až 5 koncentracích. Křivky závislosti odpovědi na dáv
-5CZ 305746 B6 ce se používají pro stanovení EC90 (tj. koncentrace účinné složky poskytující 90% kontrolu nemoci) jednotlivých sloučenin a rovněž kombinací (EC902Jlštčná). Tyto experimentálně zjištěné hodnoty směsí při daném hmotnostním poměru se srovnávají s hodnotami, které by se zjistily, kdyby byla přítomná pouze komplementární účinnost složek (EC90 (A+B)předpokdaná)· EC90 (A+B)pfedpokiádaná se vypočítá podle Wadleyho (Levi et la., EPPO-Bulletin 16, 1986, 651-657):
a + b
EC90 (A+B ) předpokládaná = , a b
EC90 (A) zjištěná EC90 (B) zjištěná kde a a b jsou hmotnostní poměry sloučenin A a B ve směsi a indexy (A), (B), (A+B) se týkají zjištěných hodnot EC90 sloučenin A, B nebo jejich kombinace A+B. Poměr EC90(A+B)předpokiada. ná/EC90(A+B)Zjišténá vyjadřuje faktor interakce (F). V případě synergismuje F > 1.
Příklad B-l: Účinnost proti Botrytis cinerea na jablku
Do jablek (odrůda Golden Delicious) se vyvrtají 3 díry a každá se naplní 50 μΐ kapičkami formulované testované kompozice. Dvě hodiny po aplikaci se na místa aplikace pipetuje 50 μΐ suspenze spor B. cinerea (4 x 105 konidií/ml). Po inkubaci během 5 dní při 20 °C v růstové komoře se stanoví % plochy infikovaných plodů. Aktivita se vypočítá vzhledem k míře onemocnění neošetřených jablek. Fungicidní interakce ve směsi se vypočítají podle Colbyho. Výsledky jsou uvedeny v tabulce.
Tabulka
Fludioxonil mg/l Thiabendazol mg/l Poměr %z jištěné aktivity %předpokládané aktivity SF Colby
5 67
2,5 54
0,1 2
25 5
5 12
2/5 10
1 10
0/5 5
2,5 25 1:10 67 56 1/2
0,1 1 1:10 17 12 1/4
0,1 0,5 1:5 16 7 2,3
2/5 5 1:2 73 59 1/2
5 5 1:1 100 71 1,4
2/5 2,5 1: 1 79 58 Ir 3
-6CZ 305746 B6
Příklad B-2: Účinnost proti Fusarium na pšenici
Suspenze konidií Fusarium (7 x 105 konidií/ml) se smíchá s formulovanou testovanou kompozicí. Směs se aplikuje do váčku, který byl předtím opatřen filtračním papírem. Po aplikaci se semena pšenice (odrůda Orestis) vysejí do horního zlomu filtračního papíru. Připravené váčky se potom inkubovaly 11 dní při přibližně 10 až 18 °C a při relativní vlhkosti 100 % se světelnou periodou 14 hodin. Vyhodnocení se provádí stanovením stupně výskytu ve formě hnědých poškození na kořenech.
Příklad B-3: Účinnost proti Penicillium na plodech citroníku
Plody citroníku se inokulovaly umístěním 50 μΐ suspenze spor s 0,10 tweenu 20 a hustotou 500 000 spor/ml do každé jamky (dvě jamky na plod), které se vytvořily vyvrtáním jamek do citrónové slupky, o průměru přibližně 1 cm a hloubce 1 až 1,5 mm. Plody se uložily do zakiytých plastových krabic za světla při 20 °C a kontrolovaly 5 až 7 dní po inokulaci.
Směsi podle předloženého vynálezu projevují v těchto příkladech dobrou aktivitu.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob potírání íytopatogenních chorob kulturních rostlin, vyznačující se tím, že se na kulturní rostliny nebo jejich stanoviště zamořené touto fytopatogenní chorobou aplikuje
    a) 4-(2,2-difluor-l ,3-benzodioxol-7-yl)pyrrol-3-karbonitril, v kombinaci s
    b) 2-(thiazol-4-yl)benzimidazolem, v účinných množstvích, která synergicky zvyšují aktivitu proti fytopatogenním chorobám.
  2. 2. Způsob ochrany rozmnožovacího materiálu rostlin proti napadení fytopatogenní chorobou, vyznačující se tím, že se na tento rozmnožovací materiál aplikuje v účinném množství složka a) a složka b), které jsou definovány v nároku 1.
  3. 3. Způsob potírání íytopatogenních chorob během posklizňového uskladnění plodů, vyznačující se t í m , že se na tyto plody aplikuje v účinném množství složka a) a složka b), které jsou definovány v nároku 1.
  4. 4. Způsob podle kteréhokoliv z nároků laž3, vyznačující se tím, že původcem fytopatogenní choroby je fytopatogenní plíseň patřící do třídy fúngi imperfecti.
  5. 5. Způsob podle kteréhokoliv z nároků laž4, vyznačující se tím, že se definovaná látka, která je infikována nebo která vykazuje sklon k infikaci ošetří v kterémkoliv pořadí nebo současně účinnou složkou a) a účinnou složkou b).
    -7CZ 305746 B6
  6. 6. Fungicidní kompozice, vyznačující se tím, že obsahuje fungicidně účinnou kombinaci složek a) a b) definovaných v nároku 1, přičemž složky a) a b) jsou přítomny v množstvích, která synergický zvyšují aktivitu proti fytopatogenním chorobám.
    5
  7. 7. Fungicidní kompozice podle nároku 6, vyznačující se tím, že hmotnostní poměr složek a): b) je v rozmezí od 20:1 do 1:20.
  8. 8. Fungicidní kompozice podle nároku 6 nebo 7 pro použití pro potírání fytopatogenní plísně patřící do třídy fungi imperfect i.
    o
  9. 9. Fungicidní kompozice podle kteréhokoliv z nároků 6 až 8, vyznačující se tím, že je ve formě prostředku pro ošetření osiva.
CZ2003-3A 2000-07-04 2001-07-02 Způsob potírání fytopatogenních chorob kulturních rostlin a fungicidní kompozice CZ305746B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB0016444.2A GB0016444D0 (en) 2000-07-04 2000-07-04 Organic compounds

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20033A3 CZ20033A3 (cs) 2003-10-15
CZ305746B6 true CZ305746B6 (cs) 2016-03-02

Family

ID=9895024

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2003-3A CZ305746B6 (cs) 2000-07-04 2001-07-02 Způsob potírání fytopatogenních chorob kulturních rostlin a fungicidní kompozice
CZ2013-486A CZ305805B6 (cs) 2000-07-04 2001-07-02 Způsob potírání fytopatogenních chorob kulturních rostlin a fungicidní kompozice

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-486A CZ305805B6 (cs) 2000-07-04 2001-07-02 Způsob potírání fytopatogenních chorob kulturních rostlin a fungicidní kompozice

Country Status (17)

Country Link
US (1) US6797672B2 (cs)
EP (2) EP1525796B1 (cs)
CN (1) CN100496242C (cs)
AR (1) AR028778A1 (cs)
AT (2) ATE304289T1 (cs)
AU (2) AU2001283913B2 (cs)
CL (1) CL2008002766A1 (cs)
CZ (2) CZ305746B6 (cs)
DE (2) DE60113417T2 (cs)
DK (1) DK1296557T3 (cs)
EC (1) ECSP034415A (cs)
ES (2) ES2248384T3 (cs)
GB (1) GB0016444D0 (cs)
GT (1) GT200100129A (cs)
PL (1) PL204483B1 (cs)
TW (1) TWI238695B (cs)
WO (1) WO2002001955A1 (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB0422401D0 (en) * 2004-10-08 2004-11-10 Syngenta Participations Ag Fungicidal compositions
GB0508993D0 (en) * 2005-05-03 2005-06-08 Syngenta Participations Ag Pesticidal compositions
JP4870756B2 (ja) 2005-06-14 2012-02-08 シンジェンタ パーティシペーションズ アクチェンゲゼルシャフト 抗菌壁板及び建築材料、並びにそれらの製造方法
GB0625312D0 (en) * 2006-12-19 2007-01-24 Syngenta Participations Ag Formulation
CN101669485B (zh) * 2009-08-23 2013-05-15 山东兆丰年生物科技有限公司 一种含有咯菌腈的复配杀菌组合物
CN109691455A (zh) * 2017-10-24 2019-04-30 佛山市盈辉作物科学有限公司 含有噻菌灵、咯菌腈、氟噻唑吡乙酮的复配种子处理剂
JP2020157630A (ja) * 2019-03-27 2020-10-01 大日本印刷株式会社 発泡積層シート、未発泡積層シート、防かび剤および樹脂組成物
EP3808178A1 (en) * 2019-10-16 2021-04-21 LANXESS Deutschland GmbH Fungicide mixtures
CN114847292B (zh) * 2021-02-04 2023-07-25 山东省联合农药工业有限公司 一种含有苯酰菌胺和咯菌腈的杀菌组合物及其用途

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1998057543A1 (en) * 1997-06-16 1998-12-23 Novartis Ag Pesticidal compositions
WO1999027790A1 (en) * 1997-12-01 1999-06-10 Novartis Ag FUNGICIDAL COMBINATIONS COMPRISING THIENO[2,3-d]PYRIMIDIN-4-ONE
WO1999027789A1 (en) * 1997-12-01 1999-06-10 Novartis Ag Fungicidal combinations comprising quinazolinone

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1998057543A1 (en) * 1997-06-16 1998-12-23 Novartis Ag Pesticidal compositions
WO1999027790A1 (en) * 1997-12-01 1999-06-10 Novartis Ag FUNGICIDAL COMBINATIONS COMPRISING THIENO[2,3-d]PYRIMIDIN-4-ONE
WO1999027789A1 (en) * 1997-12-01 1999-06-10 Novartis Ag Fungicidal combinations comprising quinazolinone

Also Published As

Publication number Publication date
TWI238695B (en) 2005-09-01
AR028778A1 (es) 2003-05-21
CZ305805B6 (cs) 2016-03-23
AU2001283913B2 (en) 2005-10-20
ECSP034415A (es) 2003-03-10
PL359066A1 (en) 2004-08-23
CN1444449A (zh) 2003-09-24
GB0016444D0 (en) 2000-08-23
AU8391301A (en) 2002-01-14
EP1296557A1 (en) 2003-04-02
US6797672B2 (en) 2004-09-28
ATE338460T1 (de) 2006-09-15
DE60122948D1 (de) 2006-10-19
PL204483B1 (pl) 2010-01-29
DK1296557T3 (da) 2005-12-19
EP1525796A1 (en) 2005-04-27
WO2002001955A1 (en) 2002-01-10
DE60113417D1 (de) 2005-10-20
ATE304289T1 (de) 2005-09-15
ES2248384T3 (es) 2006-03-16
ES2270391T3 (es) 2007-04-01
CL2008002766A1 (es) 2009-01-16
US20030166695A1 (en) 2003-09-04
CZ20033A3 (cs) 2003-10-15
CN100496242C (zh) 2009-06-10
GT200100129A (es) 2002-03-11
EP1525796B1 (en) 2006-09-06
DE60113417T2 (de) 2006-01-19
EP1296557B1 (en) 2005-09-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5107940B2 (ja) 殺真菌組成物
JP5032484B2 (ja) 殺真菌組成物
RU2361400C2 (ru) Синергические противогрибковые композиции ддах
JP5017272B2 (ja) 相乗的なイマザリルの組み合わせ
RU2098962C1 (ru) Фунгицидное средство и способ борьбы с грибками
KR19980701614A (ko) 작물 보호용 조성물
PL187553B1 (pl) Kompozycja grzybobójcza do ochrony roślin
CN117562071A (zh) 控制或预防植物被植物病原性真菌侵染的方法
RU2202185C2 (ru) Композиция, обладающая синергетической активностью в отношении поражения растений болезнями, и способ защиты растений от фитопатогенных болезней
CZ305746B6 (cs) Způsob potírání fytopatogenních chorob kulturních rostlin a fungicidní kompozice
CZ287040B6 (en) Fungicidal agent for protection of plants, use thereof, method of fighting plant diseases and vegetable propagation material
ES2220865T3 (es) Componentes plaguicidas.
AU2001283913A1 (en) Fungicidal compositions based on fludioxonil
KR20010080945A (ko) 티에노[2,3-d]피리미딘-4-온을 포함하는 살진균성 배합물
KR20000005339A (ko) 시프로디닐및미클로부타닐또는이프로디온의살충조성물
CZ135894A3 (en) Microbicidal composition for plant protection and method of fighting and preventing plant diseases
ES2215961T3 (es) Composiciones plaguicidas.
BR112021015077A2 (pt) Método para controlar pragas fitopatogênicas, método para melhorar a fitossanidade, método para proteção de material de propagação de planta contra pragas, material de propagação de planta, mistura fungicida e composição pesticida
CN117813005A (zh) 杀真菌组合物
WO2013175467A1 (en) Synergistic fungicidal composition
CN116322329A (zh) 杀真菌组合物
CN114097802A (zh) 一种含氟环唑和稻瘟灵的乳油剂型
BR112020016153A2 (pt) Composição fungicida e utilização da mesma no controle de infestações fúngicas indesejadas
PL203682B1 (pl) Synergiczna kompozycja grzybobójcza
PL152669B1 (pl) Środek mikrobobójczy

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20210702