CZ305215B6 - Zařízení pro uživatele mající trvalé následky vzniklé poškozením centrální nervové soustavy a lokomočního aparátu těla - Google Patents

Zařízení pro uživatele mající trvalé následky vzniklé poškozením centrální nervové soustavy a lokomočního aparátu těla Download PDF

Info

Publication number
CZ305215B6
CZ305215B6 CZ2003-79A CZ200379A CZ305215B6 CZ 305215 B6 CZ305215 B6 CZ 305215B6 CZ 200379 A CZ200379 A CZ 200379A CZ 305215 B6 CZ305215 B6 CZ 305215B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
flexible
user
ankle
module
region
Prior art date
Application number
CZ2003-79A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ200379A3 (cs
Inventor
Andrei Igorevich Averianov
Xenia Aleksandrovna Semenova
Vitaly Viktorovich Chugunov
Original Assignee
Zakrytoe Aktsionernoe Obschestvo Nauchno-Proizvodstvenny Tsentr Ogonek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zakrytoe Aktsionernoe Obschestvo Nauchno-Proizvodstvenny Tsentr Ogonek filed Critical Zakrytoe Aktsionernoe Obschestvo Nauchno-Proizvodstvenny Tsentr Ogonek
Publication of CZ200379A3 publication Critical patent/CZ200379A3/cs
Publication of CZ305215B6 publication Critical patent/CZ305215B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61HPHYSICAL THERAPY APPARATUS, e.g. DEVICES FOR LOCATING OR STIMULATING REFLEX POINTS IN THE BODY; ARTIFICIAL RESPIRATION; MASSAGE; BATHING DEVICES FOR SPECIAL THERAPEUTIC OR HYGIENIC PURPOSES OR SPECIFIC PARTS OF THE BODY
    • A61H1/00Apparatus for passive exercising; Vibrating apparatus; Chiropractic devices, e.g. body impacting devices, external devices for briefly extending or aligning unbroken bones
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61FFILTERS IMPLANTABLE INTO BLOOD VESSELS; PROSTHESES; DEVICES PROVIDING PATENCY TO, OR PREVENTING COLLAPSING OF, TUBULAR STRUCTURES OF THE BODY, e.g. STENTS; ORTHOPAEDIC, NURSING OR CONTRACEPTIVE DEVICES; FOMENTATION; TREATMENT OR PROTECTION OF EYES OR EARS; BANDAGES, DRESSINGS OR ABSORBENT PADS; FIRST-AID KITS
    • A61F5/00Orthopaedic methods or devices for non-surgical treatment of bones or joints; Nursing devices; Anti-rape devices
    • A61F5/01Orthopaedic devices, e.g. splints, casts or braces
    • A61F5/0102Orthopaedic devices, e.g. splints, casts or braces specially adapted for correcting deformities of the limbs or for supporting them; Ortheses, e.g. with articulations

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Vascular Medicine (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Orthopedic Medicine & Surgery (AREA)
  • Nursing (AREA)
  • Pain & Pain Management (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Physical Education & Sports Medicine (AREA)
  • Rehabilitation Therapy (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Control Of Electric Motors In General (AREA)
  • Control Of Multiple Motors (AREA)
  • Electrotherapy Devices (AREA)
  • Apparatus For Radiation Diagnosis (AREA)

Abstract

Zařízení sestává z jednotlivých modulů (A, B, C, D) uspořádaných tak, aby bylo možno používat je i jednotlivě. První modul (A) je reklinátor (1), který obsahuje dva ohebné prostorově ohnuté pásy (2). Druhý modul (B) je proveden ve formě páteřního korzetu (6) pro korekci páteře bez svislého zatížení. Třetí modul (C) je prostředek (16) pro korekci femuru a bérce dolní končetiny. Čtvrtý modul (D) je prostředek (21) pro korekci kotníkového kloubu a prstů. Toto nové zařízení může mít ještě pátý modul (E) provedený ve formě prostředku (34) pro korekci horní končetiny.

Description

Zařízení pro uživatele mající trvalé následky vzniklé poškozením centrální nervové soustavy a lokomočního aparátu těla
Oblast techniky
Tento vynález se týká medicíny a konkrétněji zařízení pro léčení nemocných trpících důsledky postižení centrální nervové soustavy a/anebo poškozením opěrného - pohybového ústrojí těla.
Dosavadní stav techniky
Problém léčení výše uvedených nemocí je mimořádně aktuální z důvodu výskytu vysokého počtu nemocných, kteří trpí takovými onemocněními. Přitom se v celém světě projevuje tendence k růstu počtu nemocných s uvedenými nemocemi.
Aktuálnost léčení uvedených nemocí je dána nejenom velikým počtem nemocných, ale i kvalitou známých metod léčení.
V současnosti jsou známé různé pomůcky pro zajištění opěrně - pohybových funkcí různých částí kosterně - svalové soustavy člověka.
Například, všechny známé ortopedické pomůcky pro léčení patologie dolních končetin (jak kovově-plastické, tak i gumově-kožené) vlastně představují takzvanou „vnější kostru“, zajišťující funkci svalů a pouzdrového - spojovacího aparátu kloubů končetin. Tak je v patentu US 5 658 242 popsána pomůcka pro odlehčení opěrně - pohybových funkcí dolních končetin, která obsahuje bederní opěrný prvek (bandáž), který je spojený přes pružně- elastický spoj s kotníkovými zádržnými bandážemi a opěrnými bandážemi bedra. Popsané bandáže jsou vzájemně spojené pevnými táhly, které mají ve své střední části na úrovni kolenního kloubu kloubový spoj.
Popsaná pomůcka zajišťuje odebrání zatížení ze svalů noh při chůzi a pomáhá jisté regeneraci opěrně - pohybových funkcí noh uživatele, který utrpěl trauma nebo nemoc dolních končetin. Nicméně používání tuhé „vnější kostry“ způsobuje oslabení a hypotrofii svalů dolních končetin.
Při léčení kostního-svalového systému horních končetin se mohou použít známé pomůcky pro léčení různých částí horních končetin, například „Odlehčující obvaz na horní končetinu (levou/pravou)“, „Loketní bandáž“, „Bandáž na zápěstí“, „Dlaha prvního prstu ruky“, „Zápěstní držák“ (Katalog ortopedických výrobků, NPC „Ogonjok“, Moskva, rok 1998, str. 12,13, 33).
Nicméně se popsané pomůcky těžko používají současně, protože každá z nich je vhodná pro samostatné používání a pouze při léčení konkrétní patologie horních končetin.
Autorům nejsou v současné době známé autonomní pomůcky pro celkovou regeneraci kostníhosvalového systému horních končetin uživatele.
K likvidaci důsledků traumatu i operací bedemí/pásové části páteře se široce používá známá pomůcka, která je realizovaná jako korektivní korzet na pásovou Část páteře, vybavený podélnými kovovými vložkami (Katalog ortopedických výrobků, NPC „Ogonjok“, Moskva, rok 1998, str. 29). Taková pomůcka při jistých onemocněních zajišťuje fixaci pásové části páteře ve fyziologicky vhodné poloze.
Nicméně všechny výše popsané pomůcky jsou určeny pro samostatné použití při léčení konkrétní patologii uživatele. Tyto pomůcky nepočítají s možností jejich současného používání v případě vzniku takové nutnosti z medicínských důvodů.
- 1 CZ 305215 B6
Je známé zařízení pro léčení nemocných s poruchou držení těla a pohybové aktivity (patent FR 2054907, priorita od 31. ledna 1992), které představuje vlastně oblek ze vzájemně se doplňujících opěrných, statických i dynamických prvků. Opěrné statické a dynamické prvky tohoto obleku představují vlastně soubor ramenných, pánevních, chodidlových (nožních), loketních, zápěstních i prstních opěr a jsou mezi sebou vzájemně spojené dynamické prvky - elastickými táhly, která zajišťují vytvoření dávkované zátěže, která koriguje držení (polohu) nemocného. Každé táhlo je spojené s dvěma opěrami pomocí upevnění jeho jednoho konce na jednom opěrně - statickém prvku přes regulátor natažení a pevného upevnění jeho druhého konce na druhém, opěrně - statickém prvku. V důsledku takového spojení je rozložení elastických táhel vzhledem k tělu uživatele realizováno předem určenými směry a zejména po předním, bočním a zadním povrchu těla nemocného. Popsané rozložení elastických táhel nelze měnit v závislosti od patologie uživatele. V případě vzniku nutnosti změny korigovaného držení těla uživatele je nutné použití druhého podobného zařízení, vyhotoveného s cílem korekce patologie uživatele. Proto je popsané zařízení funkčně omezené.
Náramenní opěra tohoto zařízení zajišťuje funkci horního upevňujícího prvku pro fixaci elastických táhel na něm a funkci horního upevňujícího prvku obleku; pánevní opěra zajišťuje funkci mezilehlého opěrně - spojujícího prvku, a přitom ovlivňující zatěžovací účinek na páteř; chodidlové (nožní) opěry, zajišťující ve formě bandáže na kotník, třmeny pod klenbu chodidla, třmeny pod přední část chodidla zajišťují funkci dolního upevňujícího prvku pro fixaci elastických táhel dolního opěrného prvku obleku na něm a vytvářející zátěž na tělo uživatele; loketní a kolenní opěry zajišťují funkci mezilehlých kotvících opěr, kde každá z nich je realizována v podobě bandáže, těsně obepínajícího loketní / kolenní kloub a silně omezujícího pohyblivost kloubu.
Popsané zařízení zajišťuje fixaci kloubů v žádané poloze při vzniku momentu síly, která napomáhá ohýbání, napřimování, rotaci, narovnání a ohnutí končetin a trupu.
Nicméně výše popsané rozložení elastických táhel zmíněného mechanizmu zajišťuje vytvoření opěrně - dynamické struktury pouze pro celý oblek a při tom zajišťuje opravný účinek na tělo nemocného pouze ve výrazném spojení s rozložením elastických táhel a rovněž tuhý charakter spojení jednoho konce každého odpovídajícího táhla s příslušným opěrně - statickým prvkem omezuje nasměrování polohy elastického táhla a vylučuje vytvoření univerzálního funkčního zařízení, vhodného pro léčení nemocných s různými poškozeními opěrně - pohybového aparátu, například s poškozením některé jediné části kosterní - svalové soustavy.
Kromě toho popsané zařízení nevytváří podmínky pro patologické hypertonie velikých prsních svalů a v důsledku toho neumožňuje snížit patologickou synergii svalů horních a dolních končetin.
Navíc loketní opěrně - statický prvek omezuje ohýbání ruky uživatele v loketním kloubu a překáží zvětšení fyziologického úhlu ohýbání a fixace elastických táhel v oblasti zápěstí a dlaně vylučuje z léčebného procesu práci zápěstí ruky při použití známého zařízení a rovněž odváděči táhlo prvního prstu (palce) není schopno kompenzovat neexistenci dávkované flexe i extenze zápěstí ruky.
Je rovněž známo zařízení pro léčení nemocných s poškozením opěrně - pohybového aparátu a v tom také s důsledky poškození centrální nervové soustavy (patent FR 2131232, priorita od 15. září 1998). Toto zařízení představuje vlastně oblek ze vzájemně se doplňujících prvků a obsahuje reklinátor pro horní část těla uživatele, který vlastně představuje opěrně - polohovou bandáž pro ramenní pás a pro hrudní část trupu, vykloněnou ve tvaru peloty, výška které se rovná alespoň vzdálenosti od sedmého krčního obratle do dolního okraje lopatek uživatele a výška které je rovná nejméně vzdálenosti mezi svislými přímkami, ohraničujícími mediální části lopatek; opěrně polohovou bandáž pro nadramenní část, zhotovenou ve tvaru pelot, které mají tvar trojúhelníků, odpovídajících antropometrickým rozměrům nadramenní části a ramenních kloubů uživatele; opěrně - polohovou část pro bedra, zhotovenou ve tvaru pásu, která má přizpůsobení pro vzá-2CZ 305215 B6 jemnou fixaci s ostatními opěrně - polohovými prvky; opěrně - polohové bandáže pro dolní končetiny, které vlastně představují nákolenice a podkolenice, bandáže pro přední část každého chodidla, bandáže na každý kotníkový kloub a na každou patní oblast.
Opěrně - polohová bandáž pro plecní (ramenný) pás a hrudní část trupu natahuje svaly hrudní části páteře a zajišťuje funkci opěrně - polohového prvku a podílí se na vytvoření jednotné ohebné kostry pomocí spojení s bandážemi pro nadramenní část. Tento reklinátor pracuje jako nápravná pomůcka reflexně - zatěžovacího typu a je klíčovým polohovacím prvkem pro tvorbu jednotné ohebné kostry.
Opěrně - polohové bandáže nadramenní části slouží k upevnění fixujících prvků k nim a k vytvoření ohebné kostry pro trup a pro dolní končetiny uživatele.
Opěrně - polohová bandáž pro páteř zajišťuje funkci opěrně - polohového prvku, ke kterému se upevňují ohebná táhla. Podílí se na vytváření jednotné ohebné kostry pro trup a dolní končetiny.
Opěrně - polohové bandáže pro dolní končetiny jsou určeny pro upevnění korektivních - rotačních prvků k nim a podílí se na vytváření jednotné ohebné kostry pro trup a dolní končetiny uživatele. Nákolenice se používají k zajištění korekce polohy kolenního kloubu ve vztahu ke kyčelnímu kloubu, podkolenice se používají k zajištění doplňkové korekce chodidla a kotníkového kloubu. Nákolenice a podkolenice se nepoužívají současně.
Bandáže na přední část každého chodidla, bandáže na každý kotníkový kloub a každou patní oblast jsou opěrně - polohovými prvky k vytváření jednotné ohebné kostry v oblasti kotníkového kloubu a chodidla.
Všechny prvky popsaného zařízení jsou mezi sebou spojené upevňovacími podélnými prvky (upevňujícími prvky), které vytvářejí ohebnou kostru pro trup a končetiny uživatele a dále též elastickými táhly, které zajišťují funkci korektivně - rotačních prvků, u kterých je možné rozměr a místo umístění měnit v závislosti od fyziologických a svalových synergií uživatele.
Popsané zařízení umožňuje zeslabit nebo dočasně odstranit vliv krčních symetrických tonických a labyrintních tonických reflexů nemocného vytvořením podmínek pro úplnější roztažení nadramenní části a její fixace v této poloze, čeho se dosahuje díky použití opěrně - polohové bandáže v obleku pro horní plecní (ramenný) pás a reklinátor v hrudní část trupu. Kromě toho popsaná realizace uvedených prvků známé konstrukce, v porovnání se zařízením popsaným v patentu FR 2054907 o něco snižuje zatěžující účinek na páteř, což má kladný vliv na opěrně - spojovací aparát nemocného.
Nicméně popsané zařízení zajišťuje léčebný účinek, pouze pokud se použije celý oblek kompletně. Přitom, i když je nutné působit léčebné pouze na jistou konkrétní část kosterní - svalové soustavy uživatele, musí se použít celé zařízení kompletně a použití pouze jeho části jako opěrně polohové bandáže, která by vyhovovala poškozené části, nezajišťuje léčebný účinek, jelikož nezajišťuje potřebné korekce bez použití celého zařízení, které pouze umožňuje vytvořit sílu natažení korektivních - rotačních prvků nutnou k nápravě (léčení).
Dále je nutné poznamenat, že všechna známá zařízení pro léčení nemocných na důsledky poškození centrální nervové soustavy a na poškození opěrně - pohybového aparátu možno považovat za silové obvody, které vytvoří, ve větší nebo menší míře, jisté zatížení na všechny prvky páteřního sloupce bez skutečné kompenzace možného vedlejšího deformačního působení, což u nemocných v převážném počtu případů má za důsledek patologii páteřního sloupce.
-3 CZ 305215 B6
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu bylo vytvoření univerzálního modulového zařízení pro uživatele trpící následky poškození centrální nervové soustavy. Jednotlivé moduly by měly být samostatně využitelné. Zařízení má umožňovat korekci těla uživatele bez zatížení na páteř a umožnit běžné fyziologické polohy uživatele.
Uvedený úkol splňuje zařízení pro uživatele s důsledku nervového postižení centrálního systému a/nebo zranění na opěmě-pohybový aparát těla. Zařízení obsahuje reklinátor umístěný v horní oblasti těla uživatele k roztažení ramenní části a přitlačení lopatek k páteři, dále obsahuje korekční prostředek pro korekci střední oblasti těla uživatele, který je umístěný v bederní oblasti těla uživatele, dále obsahuje alespoň jeden prostředek pro korekci kyčle a bérce, s možností upevnění na kyčle a holeně v předem stanovené poloze. Také obsahuje alespoň jeden prostředek pro korekci kotníkového kloubu a prstů dolní končetiny, vytvořený pro upevnění chodidla ve vztahu ke kotníku, a také obsahuje soubor korekčních rotačně-spojovacích prvků a soubor spojovacích prvků. Jeho podstata spočívá v tom, že uvedené prvky zařízení představují samostatné moduly, které jsou určeny pro jednotlivé části těla uživatele, kde každý z uvedených modulů je uzpůsoben pro samostatné použití. Reklinátor představuje první modul, korekční prostředek pro korekci střední oblasti těla představuje v podstatě druhý modul upravený pro korekci páteře bez použití svislého zatížení na něm. Alespoň jeden prostředek pro korekci kyčle a holeně představuje třetí modul upravený pro upevnění na kyčle a holeně v předem stanovené poloze při zajištění volnosti pohybu kolenního kloubu. Alespoň jeden prostředek pro korekci kotníku a prstů chodidla tvoří v podstatě čtvrtý modul, vytvořený pro fixaci chodidla ke kotníku ve frontální a sagitální rovině při zajištění volného pohybu chodidla vůči kotníku. Vnější povrch každého modulu je vyroben z materiálu obsahujícího na povrchu smyčky a háčky pro fixaci na principu suchého zipu, kde soubor korekčních rotačně-spojovacích prvků je postupně rozebíratelně spojitelný s uvedenými moduly. Každý korekční rotačně-spojovací prvek je vytvořený ve tvaru pásku z elastického materiálu, který má procentuální prodloužení v rozmezí od 5 do 50 % pro možnost korekce pohybu uživatele v průběhu jeho pohybové aktivity, přičemž obsahuje řadu spojovacích prvků, přizpůsobených pro nastavení napětí korekčních rotačně-spojovacích prvků v místě jejich připojení k modulům prostřednictvím smyček a háčků typu suchý zip na vnější povrch v místě závislém na rozsahu postižení uživatele.
Je účelné, aby každý korekční rotačně-spoj ovací prvek byl vybaven prostředky (44) pro změnu jeho délky.
Podstatné je, že reklinátor obsahuje první ohebný pás a druhý ohebný pás, přičemž každý z nich je vytvořený v podobě prostorově zakřivené úchytky ve tvaru smyčky pro vytvoření prvního a druhého ohebného pásu. Každý z nich obepíná příslušný ramenní kloub a obsahuje upevňující prvek umístěný na zádech uživatele a upravený pro propojení prvních konců prvního a druhého ohebného pásu s možností nastavení rozteče mezi nimi. Druhé konce prvního a druhého ohebného pásu jsou upevněny na příslušný první a druhý pružný pás v blízkosti upevňujícího prvku.
Je žádoucí, aby zařízení obsahovalo ohebnou desku pro pokrytí části zad uživatele v oblasti lopatek, která je umístěna mezi reklinátor a záda uživatele. Vnější povrch ohebné desky je vyroben z materiálu obsahujícího na povrchu smyčky a háčky pro fixaci na principu suchého zipu pro spojení s prvním a druhým pásem na reklinátoru. Vnitřní strana každého pásuje opatřena povrchem suchého zipu pro připojení k vnějšímu povrchu ohebné desky, přičemž v dolní části ohebné desky je vytvořen spojovací prostředek pro spojení s druhým modulem.
Je vhodné, že prostředek pro korekci střední oblasti těla uživatele obsahuje korzet, který má profilovaný tvar pro zajištění korekce páteře bez použití svislého zatížení na něm. První část korzetu obepínající tělo uživatele v bederní oblasti je opatřena prostředky pro fixaci těla v příčném směru, přičemž druhá část korzetu pokrývá záda v oblasti lopatek.
-4CZ 305215 B6
Je rovněž podstatné, že prostředek pro korekci střední oblasti těla uživatele obsahuje korzet, který má profilovaný tvar pro zajištění korekce páteře bez použití svislého zatížení, a obepíná tělo uživatele v bederní oblasti, přičemž je opatřen prostředkem (12) pro fixaci těla v příčném směru a spojovací prostředek (15) pro spojení se spojovacím prostředkem (14) ohebné desky (13).
Je možné, aby zmíněný korektivní prostředek femuru a bérce uvedené dolní končetiny obsahoval první resp. druhou pružnou bandáž, obepínající dolní končetinu nad kolenním kloubem resp. pod kolenním kloubem, která je tam zafixovaná s možností regulace vzdálenosti pomocí upevňujících prvků, které jsou na jednom konci každé pružné bandáže, přičemž jsou pružné bandáže spojené s podkolenní oblastí protilehlými podélnými okraji.
Je užitečné, aby zmíněný korektivní prostředek kotníkového kloubu a prstů dolní končetiny obsahoval první ohebný řemen, obepínající kotník dolní končetiny a který má na jednom konci prostředek vzájemného působení pro fixaci tohoto ohebného řemene na kotníku s možností regulace vzdálenosti, pak druhý ohebný řemen, obepínající chodidlo v oblasti podélné klenby a konce kterého jsou připevněny k prvnímu ohebnému řemeni z protilehlých bočních stran kotníku, dále ostrožně - podešvový prvek křížovitého tvaru, kterého tři konce jsou prostorově ohnuté vůči sobě, obepínající chodidlo v oblasti ostruhy a spojené vzájemně pomocí upevňujících prvků, a dále čtvrtý konec je zhotovený jako volný a je umístěný pod chodidlem podél celé jeho délky, přičemž má dvě elastická táhla, spojující první resp. druhý ohebný řemen s ostrožně - podešvovým prvkem v oblasti ostruhy s možností regulace vzdálenosti mezi nimi.
Je žádoucí, aby zařízení obsahovalo polohovací - spojovací prostředky ke spojení korektivně rotačních prvků s příslušným modulem, kde každý z nich má alespoň jednu smyčku zhotovenou ze dvou vrstev, kde vnější povrch první z nich je zhotoven z materiálu, obsahujícího vlas, přizpůsobený k vytvoření spojení typu suchý zip, a kde vnější povrch druhé vrstvy je zhotoven tak, aby umožnil spojení, upravené pro použití spojení typu suchý zip, přičemž každý prostředek spojení, který je na každém korektivním - rotačním prvku, má vlasový povrch, přizpůsobený k vytvoření spojení typu suchý zip.
Je účelné, aby zařízení obsahovalo pátý modul, kterým je vlastně alespoň jeden korektivní prostředek horní končetiny a který je realizovaný s možností fixace ramene a předloktí v určené poloze, při zajištěné volnosti pohybu loketního kloubu, a kde vnější povrch je zhotoven z materiálu obsahujícího vlas, přizpůsobený k použití spojení typu suchý zip, přičemž je zde alespoň jeden korektivní - rotační prvek, spojující pátý modul s prvním modulem s možností jejich rozpojení, realizovaný ve tvaru pásu z plastického materiálu s relativním prodloužením od 5 do 50 %, a který zajišťuje korekci pohybu horní končetiny v době její funkce, přičemž korektivní - rotační prvek obsahuje prostředky spojení, které regulují jeho natažení v místě spojení s prvním a pátým modulem, a dále připevňující povrch, přizpůsobený k zajištění spojení typu suchý zip v libovolném místě vnějších povrchů prvního i pátého modulu v závislosti na patologii uživatele.
Je žádoucí, aby každý korektivní - rotační prvek korektivního prostředku horní končetiny měl prostředek na zmenšení jeho délky.
Je užitečné, aby korektivní prostředek horní končetiny obsahoval první, resp. druhý prostorově ohnutý ohebný pás, obepínající horní končetinu nad loketním kloubem resp. pod loketním kloubem a který je tam zafixovaný s možností regulace vzdálenosti pomocí upevňujících prvků, které se nachází na jednom konci každého prostorově ohnutého ohebného pásu, přičemž jsou ohebné pásy spojeny s podloketní oblastí protilehlými podélnými okraji, přičemž je zde zápěstní ohebný prvek, ergonomicky přizpůsobený k fixaci na dlani a k odklonění palce horní končetiny a který má tvar „V“, a upevňující prostředek na dlani s možností regulace síly natažení zápěstního ohebného prvku, který je spojený s druhým ohebným pásem pomocí alespoň jednoho elastického táhla, spojujícím zápěstní ohybný prvek s druhým ohebným pásem, přičemž na koncích elastického táhla se nachází spojovací prostředky, regulující natažení tohoto táhla v místě jeho spojení se zápěstním ohebným prvkem a s druhým ohebným pásem.
-5CZ 305215 B6
Výše popsaná konstrukční realizace navrhovaného zařízení zajišťuje vytvoření univerzálního modulového zařízení, kterého samostatné moduly jsou vhodné k samostatnému použití při léčení příslušné poškozené části kosterně - svalové soustavy uživatele nebo jeho centrální nervové soustavy.
Kromě toho, zařízení zajišťuje dosažení fixace napravované polohy páteře uživatele bez použití svislého zatížení na páteř.
Při tom se objevuje možnost určení správné fyziologické polohy těla uživatele v prostoru, jak v pokoji tak i v pohybu, a též zmenšení patologických reflexů a normalizace pohybů uživatele a vypracování organizace pohybů uživatele, které jsou blízké normálním.
Přitom konstrukční realizace každého z uvedených modulů se může lišit od výše popsaného a může mít jinou realizaci, výhodné pro analogické účely.
Nicméně popsané cíle se dají efektivně dosáhnout vyrobením zařízení pro uživatele s důsledku poškození centrální nervové soustavy a/nebo poškození opěrně - pohybového aparátu těla, které by obsahovalo reklinátor, umístěný v horní části těla uživatele a pomůcek pro roztažení nadramenní části a pro přitlačení lopatek k páteři; dále korektivní prostředek střední části těla uživatele, umístěný v oblasti beder; alespoň jeden korektivní prostředek femuru a bérce dolní končetiny, realizovaný z možností fixace femuru a bérce v dané poloze; alespoň jeden korektivní prostředek kotníkového kloubu a prstů dolní končetiny, realizovaný s možností fixace chodidla ve vztahu ke kotníkovému kloubu, soubor korektivně - rotačních a soubor spojovacích prvků, přitom - podle vynálezu - popsané prvky zařízení vlastně představují samostatné moduly, pokrývající určité části těla uživatele, kde každý z nich je realizovaný s možností samostatného použití, přičemž reklinátor vlastně představuje první modul a obsahuje první a druhý ohebný pás, kde každý z nich je realizovaný ve tvaru prostorově ohnuté úchytky tak, že se vytvoří první a druhý popruh, každý z nich obepíná příslušný ramenný kloub a má prostředek vzájemného působení, který mezi sebou spojuje první konce prvního s druhým ohebným pásem s možností regulace vzdálenosti mezi nimi a umístěný na zádech uživatele, přitom druhý konec prvního ohebného pásu a naopak je upevněn na prvním resp. druhém ohebném pásu poblíž prostředku vzájemného působení, korektivní prostředek střední části představuje vlastně druhý modul, upravený ke korekci páteře bez svislého zatížení a obsahující korzet, který má složitě profilovaný tvar, zajišťující korekci páteře bez svislého zatížení, přičemž první část korzetu obepíná tělo uživatele v oblasti beder a má prostředek k fixaci této části na těle uživatele v příčném směru, a druhá část korzetu zakrývá záda v oblasti lopatek, alespoň jeden korektivní prostředek femuru a bérce dolní končetiny, který vlastně představuje třetí modul, vyhotovený s možností fixace femuru a bérce v dané poloze při zajištění volnosti pohybu kolenního kloubu a obsahující první resp. druhou pružnou bandáž, obepínající dolní končetinu nad kolenním kloubem resp. pod kolenním kloubem, která je tam zafixovaná s možností regulace vzdálenosti pomocí upevňujících prvků, které jsou na jednom konci každé pružné bandáže, přičemž jsou pružné bandáže spojené s podkolenní oblastí protilehlými podélnými okraji, a alespoň jeden korektivní prostředek kotníkového kloubu a prstů dolní končetiny, který vlastně představuje čtvrtý modul, vyhotovený s možností fixace chodidla ve vztahu ke kotníkovému kloubu ve frontální a sagitální rovině, při zajištění volnosti pohybu kotníkového kloubu a který by obsahoval první ohebný řemen, obepínající kotník dolní končetiny a který má na jednom konci prostředek vzájemného působení pro fixaci tohoto ohebného řemene na kotníku s možností regulace vzdálenosti, pak druhý ohebný řemen, obepínající chodidlo v oblasti podélné kleny a konce kterého jsou připevněny k prvnímu ohebnému řemeni z protilehlých bočních stran kotníku, dále ostrožně - podešvový prvek křížovitého tvaru, kterého tři konce jsou prostorově ohnuté vůči sobě, obepínající chodidlo v oblasti ostruhy a spojené vzájemně pomocí upevňujících prvků, a dále čtvrtý konec je zhotovený jako volný a je umístěný pod chodidlem podél celé jeho délky, přičemž má dvě elastická táhla, spojující první resp. druhý ohebný řemen s ostrožně podešvovým prvkem v oblasti ostruhy s možností regulace vzdálenosti mezi nimi, přičemž vnější povrch každého modulu je zhotoven z materiálu, obsahujícího vlas, přizpůsobený k vytvoření spojení typu suchý zip, korektivně - rotační prvky postupně spojují druhý, třetí a čtvrtý modul
-6CZ 305215 B6 s možností jejich rozpojení a každý korektivně - rotační prvek je realizovaný ve formě pásu z plastického materiálu s relativním prodloužením od 5 do 50 % s možností korekce pohybu uživatele v době jeho pohybu a kde obsahuje prostředky spojení, které regulují natažení korektivně rotačních prvků v každém místě spojení s druhým, třetím a čtvrtým modulem a které mají připevňovací povrch, přizpůsobený k zajištění spojení typu suchého zipu s vnějším povrchem modulů v libovolném místě těchto povrchů v závislosti na patologii uživatele.
Je účelné, aby každý korektivně - rotační prvek měl prostředek ke změně jeho délky.
Je výhodné, že zařízení obsahuje pátý modul, který je tvořen alespoň jedním korektivním prostředkem pro horní končetinu, který je upravený pro upevnění na rameno a předloktí uživatele v nastavené poloze při zajištění volnosti pohybu loketního kloubu. Jeho vnější povrch je opatřen povrchem suchého zipu, přičemž alespoň jeden korekční rotačně-spojovací prvek spojuje pátý modul s prvním modulem s možností jejich rozpojení. Je proveden jako pás elastického materiálu s možností procentuální prodloužení v rozmezí od 5 do 50 % a zajišťuje korekci pohybu horní končetiny v době aktivity uživatele. Korekční rotačně-spojovací prvek je opatřen řadou spojovacích prostředků s možností regulace prodloužení v místě spoje s prvním a pátým modulem, přičemž je opatřen povrchem suchého zipu pro připojení k povrchům prvního a pátého modulu.
Korekční rotačně-spojovací prvek prostředek pro korekci horní končetiny může být opatřen prostředky pro změnu jeho délky.
Prostředky pro korekci horní končetiny mohou obsahovat první prostorově zakřivený ohebný pás a druhý prostorově zakřivený ohebný pás, které obepínají horní končetiny nad loketním kloubem nebo pod loketním kloubem s možností nastavení velikosti prostřednictvím upevňujících prvků umístěných na jednom konci každého z ohebných pásů. Ohebné pásy jsou propojeny v podloketní oblasti protilehlými táhly k flexibilnímu karpálnímu prvku ve tvaru V uzpůsobenému pro upevnění na uživatelovu dlaň a palec prostřednictvím obsahujících prostředků pro upevnění ke karpálnímu prvku na ruce s možností nastavení napínací síly.
Popsané realizace zařízení zajišťují vytvoření univerzálního modulového zařízení, jehož samostatné moduly jsou vhodné i samostatnému využití při léčení příslušné Části porušené kosterněsvalové soustavy.
Obdobnou konstrukcí, která tvoří s předchozím řešením shodnou jedinou vynálezeckou myšlenku a využívá obdobné zvláštní technické znaky, je samostatné zařízení pro uživatele s důsledky nervového postižení centrálního systému a/nebo zranění na opěmě-pohybový aparát těla, obsahující reklinátor umístěný v horní oblasti těla uživatele k roztažení nadramenní části a přitlačení lopatek k páteři, dále obsahující korekční prostředek pro korekci střední oblasti těla uživatele, který je umístěný v bederní oblasti těla uživatele, dále obsahující alespoň jeden prostředek pro korekci kyčle a bérce, s možností upevnění na kyčle a holeně v předem stanovené poloze, dále obsahuje alespoň jeden prostředek pro korekci kotníkového kloubu a prstů dolní končetiny, vytvořený pro upevnění chodidla ve vztahu ke kotníku, a také obsahuje soubor korekčních rotaěně-spojovacích prvků a soubor spojovacích prvků. Podstata tohoto řešení spočívá v tom, že prvky zařízení tvoří samostatné moduly, korigující určité části těla uživatele, přičemž každý z modulů je proveden pro samostatné použití. Reklinátor představuje modul, který obsahuje první ohebný pás a druhý ohebný pás, z nichž každý je prostorově zakřivený ve tvaru ohnuté úchytky pro vytvoření prvního a druhého popruhu obepínajícího příslušný ramenní kloub. Dále obsahuje upevňující prvek umístěný v zádové části, upravený pro propojení prvního konce prvního ohebného pásu s druhým ohebným pásem s možností nastavení rozteče mezi pásy. Druhé konce prvního a druhého ohebného pásu jsou provedeny na prvním a druhém ohebném pásu v blízkosti upevňujících prvků. Prostředky pro korekci střední části těla uživatele tvoří v podstatě druhý modul upravený pro korekci páteře bez svislého zatížení, přičemž obsahuje korzet s profilovaným tvarem pro zajištění korekce páteře bez použití svislého zatížení. První část korzetu obepíná tělo uživatele v bederní oblasti a obsahuje prostředky pro fixaci těla v příčném směru, zatímco druhá část korzetu zakrývá
-7CZ 305215 B6 záda v oblasti lopatek. Alespoň jeden prostředek pro korekci kyčle a holeně tvoří třetí modul provedený pro upevnění na kyčle a holeně v předem stanovené poloze při zajištění volného pohybu pro kolenní kloub, který obsahuje první pružnou bandáž a druhou pružnou bandáž, které jsou spojené s podkolenní oblastí a na ně je napojen alespoň jeden prostředek pro korekci hlezenního kloubu a prstů, který tvoří čtvrtý modul, realizovaný pro upevnění nohy vzhledem ke kotníku ve frontální a sagitální rovině se zajištěním volného pohybu v kotníku. Prostředek obsahuje první ohebný řemen, který zahrnuje oblasti kotníku a mající na jednom ze svých konců prostředek vzájemného působení upravený pro upevnění ohebného řemenu na kotníku s možností nastavení délky. Dále obsahuje druhý ohebný řemen obepínající nohu v oblasti podélné nožní klenby a mající své konce připojené k prvnímu ohebnému řemenu na protilehlých bočních plochách kotníku. Také dále obsahuje chodidlový element ve tvaru kříže se třemi konci prostorově zakřivenými směrem k sobě pro obepnutí nohy v oblasti špičky, kde jeho konce jsou vzájemně spojeny prostřednictvím upevňujících prvků. Čtvrtý konec je proveden jako volný aje umístěn pod chodidlem po celé jeho délce, přičemž je vybaven dvěma elastickými táhly, která spojují první a druhý ohebný řemen s chodidlovým, elementem v oblasti paty s možností nastavení mezery mezi nimi. Vnější povrch každého z modulů je opatřen materiálem ze smyček a háčků systému suchého zipu pro spojování korekčních rotačně-spojovacích prvků, které jsou vytvořeny z elastického materiálu, který má procentuální prodloužení v rozmezí od 5 do 50 % pro korekci pohybu uživatele během jeho aktivity.
Podstatou rovněž je, že každý z korekčních rotačně-spoj ovacích prvků obsahuje prostředky pro úpravu délky.
Podstatou vynálezu rovněž je, že zařízení může obsahovat pátý modul, který je tvořen alespoň jedním korektivním prostředkem pro korekci horní končetiny, který je upravený pro upevnění na rameno a předloktí uživatele v nastavené poloze při zajištění volnosti pohybu loketního kloubu. Jeho vnější povrch je opatřen povrchem suchého zipu, přičemž obsahuje první a druhý prostorově ohnutý ohebný pás obepínající horní končetinu pod a nad loketním kloubem, který je fixovaný s možností regulace vzdálenosti prostřednictvím upevňujících prvků. Ohebné pásy jsou propojeny v podloketní oblasti protilehlými táhly k flexibilnímu karpálnímu prvku ve tvaru V uzpůsobenému pro upevnění na uživatelovu dlaň a palec prostřednictvím prostředků pro upevnění ke karpálnímu prvku na ruce s možností nastavení napínací síly.
Přitom je účelné, aby každý uvedený korektivně - rotační prvek měl prostředek ke změně jeho délky.
Přihlášený vynález zajišťuje podmínky pro fixaci páteře uživatele v korigované poloze a též pro její odtížení a trakce při diagnostikování u nemocného paralytické skoliózy, nemoci Sheremann May, traumatického poškození těl obratlů, při typických „kulovitých“ zádech, při dětském cerebrálním ochrnutí, osteochondróze páteře a jiných analogických onemocnění.
Navrhované zařízení, dík uskutečňované mechanické tahové korekci bez použití zatížení na páteř, způsobuje odstranění vlivu pozno-tonických reflexů formou zvedání (roztažení) ramen a pevnou jejich fixací v této poloze. Navrhovaný vynález zajišťuje reflexní snížení patologického tonu hrudních svalů a svalů pánevního a ramenného pásu, reflexní snížení tonu dolních končetin a takto vytvoří možnost vytvoření a fixace maximálně fyziologické polohy horních i dolních končetin a v ramenných, loketních, zápěstních, femorálních, kolenních, kotníkových kloubech a v kloubech chodidla v klidu i v pohybu. Kromě toho zajišťuje navrhovaný vynález normalizaci tonu svalů a zvětšení svalové síly a odolnosti, což je možno posoudit jako důsledek trenažérských funkcí ohlášeného zařízení.
Navrhovaný vynález nepředpokládá vytvoření jediné ohebné kostry pro tělo uživatele, čímž odstraňuje všechny výše vyjmenované negativní důsledky jejího vytvoření. Přitom každý modul navrhovaného vynálezu zajišťuje svou funkci na dosažení cílů, určených vynálezem, například, reklinátor zhotovený podle vynálezu je určený pro formování správného držení těla a korektivní
-8CZ 305215 B6 korzet zhotovený podle vynálezu zajišťuje korekci páteře bez použití zátěže na ní, komplexní bandáž femuru a bérce a korektivní pomůcka pro kotníkový kloub a prsty nohy zhotovený podle vynálezu umožňuje použít současně s navrhovaným zařízením i jiné známé korektivní pomůcky.
K rozšíření funkčních možností navrhovaného vynálezu a zejména k léčení nemocných, například po záchvatu a po dětské cerebrální mrtvici (paralýze) se spastickým tonem svalů horních končetin má zařízení pátý modul, spojený s prvním modulem pomocí alespoň jednoho korektivně - rotačního prvku.
Konstrukční provedení pátého modulu umožňuje současně korigovat patologii celé horní končetiny a přitom zachovává volnost pohybu loketního kloubu.
K rozšíření funkčních možností navrhovaného zařízení a zejména k léčení nemocných, například po lebečně - mozkového traumatu nebo traumatu různých částí páteře, může mít navrhované zařízení prostředek, přizpůsobený k umístění v oblasti hrudě a/anebo prostředek, přizpůsobený k umístění v oblasti čela, a/anebo prostředek, který vlastně představuje pomůcku ke korekci krční části páteře.
Existence prostředku ke změně délky každého korektivně - rotačního prvku dává možnost použít jedno a to samé zařízení pro různé skupiny uživatelů s různou velikostí těla a také zvýšit nebo snížit zatížení v procesu používání zařízení.
Přitom pás reklimátoru může mít různou šířku až do vytvoření vesty.
Podle vynálezu je vnější povrch konstrukčních dílů zařízení zhotoven z materiálu, který odpovídá prvnímu povrchu při spojení typu suchý zip, přitom každý upevňující prvek má povrch, který odpovídá odpovídajícímu druhému povrchu spojení typu suchý zip.
Popsané konstrukční řešení zvyšuje univerzálnost navrhovaného zařízení a umožňuje používat toto zařízení k léčení velikého množství různých patologií a v procesu léčení, bez jeho sejmutí, měnit polohu jednotlivých modulů a prvků modulů vzájemně vůči sobě v závislosti od průběhu nemoci a momentálního stavu léčebného účinku, což dává možnost použít v procesu léčení jedno a to jisté zařízení, bez použití jiných zařízení, což významně zvětšuje jeho funkční možnosti.
Navrhované zařízení lze použít současně s jinými známými ortopedickými prostředky, které korigují polohu, například prstů nohy nebo ruky, nebo krku nebo hlavy.
Přitom používání navrhovaného vynálezu umožňuje provádět korekci, která má komplexní charakter, spočívající v kombinování snížení zátěže na páteř a vytvoření korektivních dávkovaných zátěží, nasměrovaných na horní a dolní končetiny.
Objasnění výkresů
K co nej lepšímu pochopení vynálezu se dále připojují konkrétní příklady s odkazy na připojené výkresy, na kterých:
Obr. 1 zobrazuje navrhované zařízení, zhotovené podle vynálezu, axonomická projekce, první varianta realizace;
Obr. 2 - navrhované zařízení, zhotovené podle vynálezu, axonomická projekce, druhá varianta realizace;
Obr. 3 - navrhované zařízení, zhotovené podle vynálezu, axonomická projekce, třetí varianta realizace;
-9CZ 305215 B6
Obr. 4 - navrhované zařízení, zhotovené podle vynálezu, axonomická projekce, čtvrtá varianta realizace;
Obr. 5 - navrhované zařízení k léčení nemocných s poruchou funkce dolních končetin, zhotovené podle vynálezu, axonomická projekce;
Obr. 6 - navrhované zařízení k léčení nemocných s poruchou funkce horních končetin, zhotovené podle vynálezu, axonomická projekce;
Obr. 7 - navrhované zařízení k léčení nemocných s poruchou funkce svalů ramenného pásu, zhotovené podle vynálezu, axonomická projekce;
Obr. 8 - varianty upevnění korektivně - rotačních prvků ke vnějšímu povrchu kteréhokoliv modulu, zhotovené podle vynálezu, axonomická projekce;
Obr. 9 - korektivně - rotační prvek s prostředkem na změnu jeho délky, zhotovený podle vynálezu, axonomická projekce.
Příklady uskutečnění vynálezu
Navrhované zařízení na léčení nemocných trpících důsledky postižení centrální nervové soustavy a/anebo poškozením opěrného - pohybového ústrojí těla se podle vynálezu skládá ze samostatných modulů A, B, C, D, E, (Obr. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7), realizovaných s možností samostatného (autonomního) použití a nepředpokládá vytvoření jediné ohebné kostry pro tělo uživatele (uživatel není na obrázku zobrazen). V různých variantách realizace tohoto vynálezu se může použít různý výběr uvedených modulů, což závisí od patologie konkrétního uživatele. Přitom v procesu provádění léčení s použitím navrhovaného vynálezu se může provádět změna polohy modulů vzájemně jeden vůči druhému nebo výměna libovolného modulu.
První modul A realizuje reklinaci ramenného pásu uživatele, tj. formování správného držení těla. Je to vlastně reklinátor £ (Obr. 1, 2, 3, 7) pro horní oblast těla uživatele, který obsahuje první resp. druhý ohybný pás 2, každý z kterých má první konec 3 a kde tyto konce 3 jsou vzájemně spojené prostřednictvím upevňujících prvků 4 s možností regulace vzdálenosti mezi nimi a umístění na zádech uživatele. Jako upevňující prvky 4 se mohou použít libovolné známé upevňující prvky, určené k analogickým účelům, například ve tvaru záchytky. Každý z ohebných pásů 2 je realizovaný prostorově ohnutou petlicí, druhé konce 5 každého ohebného pásu 2 jsou pevně upevněné na této petlici 2 poblíž upevňujících prvků 4 tak, aby se vytvořil první resp. druhý popruh, každý z nich obepíná příslušný ramenný kloub těla uživatele. Každý ohebný pás 2 reklinátoru £ může mít šířku, dostatečnou k vytvoření vesty.
Druhý modul B představuje vlastně korektivní prostředek střední části těla uživatele, umístěného v oblasti beder a přizpůsobeného ke korekci páteře bez svislého zatížení. Navrhovaný korektivní prostředek střední části těla uživatele je vlastně korzet 6, který má složitě profilovaný tvar, který zajišťuje korekci páteře bez zatížení. Přitom má korzet 6 první část 7, obepínající tělo uživatele v oblasti beder, a druhou část 8, která pokrývá záda v oblasti lopatek uživatele. Uvedené části 7 a 8 jsou realizované jako jeden celek. Přitom první část 7 má prostředek 9 k jejímu upevnění na těle uživatele v příčném směru.
V druhé variantě realizace může mít navrhovaný korektivní prostředek pro střední oblast těla uživatele pouze jednu část 10 (Obr. 4), která je vlastně korzet 11, který má složitě profilovaný tvar, který zajišťuje korekci páteře bez svislého zatížení a obepínající uvedené tělo uživatele v oblasti beder a má prostředek 12 kjeho upevnění na těle uživatele v příčném směru.
Přitom může zařízení obsahovat pružnou desku 13, která pokrývá část uvedených zad uživatele v oblasti lopatek, umístěnou mezi reklinátorem £ a zády uživatele. Vnější povrch desky 13 je zhotoven z materiálu, obsahujícího vlas, přizpůsobený k vytvoření spojení typu suchý zip a při-10CZ 305215 B6 způsobený k spojení s prvním resp. druhým pásem reklinátoru i, přičemž vnitřní strana každého pásu má spojovací povrch, přizpůsobený k vytvoření spojení typu suchý zip s uvedeným vnějším povrchem uvedené desky 13. Přičemž v dolní části prostředku 9 ohebné desky se nachází spojovací prostředek 14, určený ke spojení s uvedeným druhým modulem B, který musí mít spojovací prostředek 15, realizovaný s možností spojení se spojovacím prostředkem 14 pružné desky 13.
Přitom může být korzet realizovaný libovolnou jinou známou konstrukcí, určenou k zajištění korekci páteře bez použití svislého zatížení na ní, například korzet „Bekkera“.
S navrhovaným zařízením může být, v závislosti na patologii uživatele, použit prostředek F k umístění v oblasti hrudě a/anebo prostředek G k umístění v oblasti čela, a/anebo prostředek, který vlastně představuje korektivní pomůcku krční části páteře (na výkresu není znázorněn), nebo libovolný jiný prostředek, který doplňuje navrhované zařízení.
Třetí modul C vlastně představuje alespoň jeden prostředek 16 na korekci femuru a bérce dolní končetiny uvedené těla uživatele, realizovaného s možností fixace uvedeného femuru a bérce v dané poloze při zajištění volnosti pohybu kolenního kloubu uvedené dolní končetiny. V případě existence patologie u uživatele u obou dolních končetin musí být uvedené moduly dva.
Prostředek 16 na korekci femuru a bérce uvedené dolní končetiny uvedeného těla uživatele obsahuje: první pružnou bandáž 17, obepínající uvedenou dolní končetinu nad jejím uvedeným kolenním kloubem a která má první konec, druhý konec a podélný okraj, který má střední část; druhou pružnou bandáž 18, obepínající uvedenou dolní končetinu pod jejím uvedeným kolenním kloubem a která má první konec, druhý konec a podélný okraj, který leží proti uvedeného podélného okraje uvedené první bandáže 17 a která má střední část, pevně spojenou s uvedenou střední částí uvedeného podélného okraje uvedené první pružné bandáže 17; místo 19 spojení uvedených středních částí uvedených protilehlých podélných okrajů uvedené první a druhé pružné bandáže 17, 18, umístěné v podkolenní oblasti uvedené dolní končetiny; střední prostředek 20 vzájemného působení (upevňující prvek), spojující vzájemně uvedený první konec a uvedený druhý konec uvedené první pružné bandáže 17 pro její fixaci nad uvedeným kolenním kloubem s možností regulace vzdálenosti mezi uvedenými konci; druhý prostředek 20 vzájemného působení (upevňující prvek), spojující vzájemně uvedený první konec a uvedený druhý konec uvedené druhé pružné bandáže 18 pro její fixaci pod uvedeným kolenním kloubem s možností regulace vzdálenosti mezi uvedenými konci.
Čtvrtý modul D vlastně představuje alespoň jeden prostředek 21 na korekci kotníkového kloubu a prstů dolní končetiny uvedeného těla uživatele, realizovaný s možností fixace chodidla uvedené dolní končetiny vůči kotníkovému kloubu ve frontální i sagitální rovině při zajištění volnosti pohybu kotníkového kloubu. V případě existence patologie u uživatele u obou dolních končetin musí být uvedené moduly dva.
Prostředek 21, korektivní prostředek kotníkového kloubu a prstů dolní končetiny obsahuje první ohebný řemen 22, obepínající kotník uvedené dolní končetiny a druhý ohebný řemen 23, obepínající chodidlo v oblasti podélné klenby. První ohebný řemen 22 má prostředek 24 vzájemného působení, spojující vzájemně konce prvního ohebného řemene 22 pro jeho fixaci na kotníku s možností regulace vzdálenosti mezi těmito konci. Konce druhého ohebného řemene 23 jsou připevněny pomocí upevňujících prvků 25 k prvnímu ohebnému řemeni 22 z protilehlých bočních stran kotníku. Prostředek 21 též obsahuje ostrožně - podešvový prvek 26 křížovitého tvaru, který má první, druhý, třetí a čtvrtý konec 27, 28, 29, 30, přičemž na prvním, druhém a třetím 27, 28, 29 z nich jsou upevňující prvky 31. Konce první, druhý a třetí 27, 28, 29 jsou prostorově ohnuté vůči sobě, obepínají chodidlo v oblasti ostruhy dolní končetiny a jsou spojené vzájemně pomocí upevňujících prvků 31. Čtvrtý konec 30 je zhotovený jako volný a je umístěný pod chodidlem podél celé jeho délky, včetně paty. Přičemž má dvě elastická táhla 32, každé z nich spojující první resp. druhý ohebný řemen 22, 23 s ostrožně - podešvovým prvkem 26 v oblasti ostruhy s možností regulace vzdálenosti mezi nimi.
-11 CZ 305215 B6
Prostředky 20, 24 vzájemného působení a upevňující prvky 25. 31 mohou být realizovány jakoukoliv známou konstrukcí, určenou k analogickým účelům.
Kromě toho, navrhované zařízení obsahuje soubor korektivně - rotačních prvků 33, postupně spojujících druhý, třetí a čtvrtý modul s možností jejich rozpojení. Množství korektivně - rotačních prvků 33 závisí na patologii uživatele. Například na Obr. 1 a Obr. 2 jsou znázorněny navrhovaná zařízení, v každém z nich jsou čtyři korektivně - rotační prvky 33, určené ke spojení druhého a třetího modulu, na Obr. 3 je znázorněno navrhované zařízení, v kterém je jeden korektivně - rotační prvek 33, určený ke spojení druhého a třetího modulu, a na Obr. 4 je znázorněno navrhované zařízení, v kterém je pět korektivně - rotačních prvků 33, určených ke spojení druhého a třetího modulu.
Kromě toho, při odpovídající patologii uživatele může navrhované zařízení obsahovat alespoň jeden prostředek 34 na korekci horní končetiny uvedeného těla uživatele, pro provádění funkce pátého modulu E, realizovaného s možností fixace ramene a předloktí části horní končetiny v určené poloze při zajištění volnosti pohybu loketního kloubu. Při existenci patologie na obou horních končetinách uživatele musí být takové prostředky 34 dva.
Korektivní prostředek 34 horní končetiny obsahuje první prostorově ohnutý ohebný pás 35, obepínající horní končetinu nad loketním kloubem a který má první konec, dále druhý konec a podélný okraj, který má střední část; druhý prostorově ohnutý ohebný pás 36, obepínající horní končetinu pod loketním kloubem a který má první konec, dále druhý konec a podélný okraj, který leží oproti podélného okraje prvního ohebného pásu 35 a má střední část, spojenou se střední částí podélného okraje prvního ohebného pásu 35; místo spojení středních částí protilehlých podélných okrajů prvního a druhého ohebného pásu 35, 36, umístěného v podloketní oblasti uvedené horní končetiny; první prostředek vzájemného působení 37, spojující vzájemně první a druhý konec prvního ohebného pásu 35 pro fixaci prvního ohebného pásu 35 nad loketním kloubem s možností regulace vzdálenosti mezi uvedenými konci; druhý prostředek vzájemného působení 37, spojující vzájemně první a druhý konec prvního ohebného pásu 35 pro fixaci druhého ohebného pásu 36 pod loketním kloubem s možností regulace vzdálenosti mezi uvedenými konci; zápěstní ohebný prvek 38, ergonomicky přizpůsobený k fixaci na dlani a k odklonění palce horní končetiny a který má tvar „V“, první a druhý konec, kde každý z nich má prostředek 39 na fixaci na zápěstí horní končetiny s možností regulace síly natažení zápěstního ohebného prvku 38; alespoň jedno elastické táhlo 40, realizované analogicky k realizaci korektivně - rotačních prvků 33 a spojujícím zápěstní ohybný prvek 38 s druhým ohebným pásem 36 a mající první konec a druhý konec; spojovací prostředek 41, nacházející se na prvním i druhém konci elastického táhla 40, regulujícím nastavení tahu tohoto táhla 40 v místě jeho spojení se zápěstním ohebným prvkem 38 a druhým ohebným pásem 36.
Pátý modul E je spojený, s možností rozpojení, s prvním modulem A pomocí korektivně — rotačních prvků 33, realizovaných analogicky již výše opsaným způsobem. Počet těchto korektivně rotačních prvků 33 závisí na patologii uživatele. Například, na Obr. 2 je znázorněno navrhované zařízení, které má dva korektivně - rotační prvky 33, určené ke spojení každého pátého a prvního modulu, na Obr. 3 je znázorněno navrhované zařízení, které má jeden korektivně - rotační prvek 33, určený ke spojení pátého a prvního modulu, a na Obr. 4 je znázorněno navrhované zařízení, které má dva korektivně - rotační prvky 33, určené ke spojení pátého a prvního modulu.
Vnější povrch každého moduluje zhotoven z materiálu, obsahujícího vlas, přizpůsobený k vytvoření spojení typu suchý zip;
Každý korektivně - rotační prvek 33 a každé elastické táhlo 40 jsou realizované ve tvaru pásu z plastického materiálu s relativním prodloužením od 5 do 50% a zajišťující korekci pohybu uživatele v době jeho pohybu a/anebo funkce.
- 12CZ 305215 B6
Každý z korektivně - rotačních prvků 33 a každé z elastických táhel 40 navrhovaného zařízení je realizován z materiálu, kteiý má prodloužení, zajišťují korekci, v závislosti na patologii uživatele, například z látky „Trikor“ nebo „Neopren“.
Na každém korektivně - rotačním prvku 33 jsou prostředky 41. spojení, které regulují natažení korektivně - rotačních prvků 33 v každém místě spojení s každých modulem. Přitom každý spojovací prostředek 41 má připevňující povrch, přizpůsobený k zajištění spojení typu suchý zip v libovolném místě vnějších povrchů každého modulu v závislosti na patologii uživatele.
Popsané korektivně - rotační prvky 33 mohou spojovat moduly pomocí použití spojovacích prostředků 41 přímo, jak bylo popsáno výše. Nicméně toto spojení je možné realizovat pomocí polohovacích - spojovacích prvků 42, kde každé z nich je realizované ze dvou vzájemně spojených vrstev. Vnější povrch první ze dvou vrstev je zhotoven z materiálu, obsahujícího vlas, přizpůsobený k vytvoření spojení typu suchý zip, vnější povrch druhé vrstvy je realizovaný připevňujícím povrchem, přizpůsobeným k použití spojení typu suchý zip. Každý polohovací - spojovací prostředek 42 má alespoň jeden závěsný kroužek 43. Přitom každý spojovací prostředek 41, který se nachází na každém z korektivně - rotačních prvků 33, musí mít vlasový povrch, přizpůsobený k zajištění spojení typu suchý zip.
Přitom každý korektivně - rotační prostředek 33 může mít prostředek 44 na změnu jeho délky. Tento prostředek 44 může být například zajišťovač (fixátor), realizovaný v tvaru dvou oválných prvků. Nebo může mít jakoukoliv jinou známou konstrukci, určenou pro analogické účely.
Jak bylo uvedeno výše, každý z modulů A, B, C, D, E navrhovaného zařízení, v závislosti na patologii uživatele, může být realizovaný autonomně, nezávisle na použití jiných modulů.
Například, první modul A může být realizovaný jako autonomní zařízení 45 (Obr. 7) k léčení nemocných s poškozením funkcí svalů ramenného pásu.
Třetí a čtvrtý modul C, D mohou být realizovány jako autonomní zařízení 46 (Obr. 5) k léčení nemocných s poškozením funkcí dolních končetin.
Pátý modul E může být realizovaný jako autonomní zařízení 47 (Obr. 6) k léčení nemocných s poškozením funkce horních končetin.
Navrhované zařízení se používá následujícím způsobem.
Podívejme se na variantu, kdy patologie uživatele si vynucuje použití navrhovaného zařízení v celku, tj. navrhované zařízení, které obsahuje první, druhý, třetí, čtvrtý a pátý modul.
Nejdříve se na uživatele natáhnou první a druhý modul A, B, a pak třetí, čtvrtý a pátý modul C, D, E. Přitom je v daném případě modul B základem pro vytvoření silových zapojení (okruhů) pro dolní končetiny. V závislosti na patologii uživatele a s tím spojených lékařských indikací se určí množství a délka korektivně - rotačních prvků 33, pomocí kterých je nutné spojit příslušné moduly. Poté se pomocí korektivně - rotačních prvků 33 spojí třetí a čtvrtý modul C, D s druhým modulem B, a pátý modul E s prvním modulem A, a s ním se zajistí dávkování silového zapojení na dolní a horní končetiny. Počet a množství korektivně - rotačních prvků 33, se kterými se spojí odpovídající moduly, se určí v závislosti na rozměrech uživatele ajeho patologie. Použitím spojovacího prvku 41 se spojí všechny moduly podle určeného schématu.
Na základě lékařských indikací se mohou současně s navrhovaným zařízením použít i jiné známé ortopedické pomůcky. Například lze použít různé držáky hlavy, například měkké držáky hlavy (analogie Sancova límce) z různých materiálů, těsnicí, volné, pneumatické a jiné konstrukce. Kromě toho se mohou použít různé fixující pomůcky, například s ortopedickou vložkou, botičkou nebo ortopedickým aparátem, které se připevní na navrhované zařízení pomocí jejich upevňují- 13 CZ 305215 B6 cích prvků. Potom se provádí dynamické testy uživatele v celkovém zařízení a v případě nutnosti se provedou korekce silových okruhů (spojení). V průběhu používání navrhovaného zařízení se může provést korekce délky korektivně - rotačních prvků a rovněž se může změnit místo jejich upevnění k vnějšímu povrchu odpovídajícího modulu.
Příklad 1
Nemocný S.V., 32 let.
Diagnóza: kompresní zlomenina Th,2 - L2 obratlů s poškozením míchy. Lehká paréza dolních končetin.
Při prohlídce nemocného se zjistila hypotrofie svalů dolních končetin, reflexy slabé. V poloze v leže - eqino (svisle koňské) - vybočené poloze chodidel. Při svislé poloze chodidla v rovinně vbočené poloze. Kolenní klouby se nezavírají čtyřhlavými svaly. Funkce hýžďových svalů je silně oslabena. Funkce pánevních orgánů je prakticky zachována. Zjevné syndromy posttraumatické osteochondrózy.
Předtím se provázelo léčení známými metodikami bez výrazných výsledků.
Popsaná patologie (existence posttraumatického syndromu) neumožňuje použití zařízení podle patentu FR 2054907, jelikož toto zařízení provádí účinek na celý opomě - pohybový systém uživatele, což je v daném případě neúčelné.
Nemocný prošel léčebným procesem v délce jednoho měsíce s použitím navrhovaného zařízení, které obsahovalo první, druhý, třetí a čtvrtý modul.
Seance každé procedury trvala 60 minut a obsahovala: - chůzi v zařízení v délce 20 minut; komplex léčebných tělesných cvičení v poloze ve stoji, v sedě, v leže po dobu 30 minut.
Bylo provedeno 25 seancí v pětidenních cyklech s jednodenními přestávkami.
Výsledkem léčení se ukázalo zvýšení fyzické odolnosti a svalové síly dolních končetin, zmenšení večerní únavy a bolestí v zádech, výrazné zlepšení pohybové a statické funkce.
Příklad 2
Nemocný A.V. 12 let.
Diagnóza: (určena ve věku 1 rok) Dětská cerebrální paralýza, spastická diplegie. Intelekt zachován. Ukazuje se výrazné poškození držení těla „kruhová záda“ s vrcholem vyhnutí na výšce TH8 -Th10.
Před tímto se provádělo medikamentózní, fyzioterapeutické, ortopedické léčení podle známých metodik. Toto léčení přinášelo dočasný efekt s následující recidivou zvyšující se úrovně.
Nemocnému se doporučilo použití navrhovaného zařízení, které obsahovalo první, druhý, třetí a čtvrtý modul.
Seance každé procedury trvala 40 minut a obsahovala: - chůzi v zařízení v délce 10 minut; komplex léčebných tělesných cvičení v poloze ve stoji, v sedě, v leže po dobu 20 minut.
Bylo provedeno 20 reakcí v pětidenních cyklech s dvoudenními přestávkami.
- 14CZ 305215 B6
Výsledkem léčení se ukázalo zvýšení pohybové a statické funkce nemocného a zvýšení jeho íyzické odolnosti.
Příklad 3
Nemocný I.B. 52 let.
Diagnóza: Akutní poškození krevního koloběhu v mozku, levostranná hemiparéza, rozšířena osteochondróza páteře, vyhřeznutí plotének obratlů L3, L4, L5.
Před tímto se nemocný léčil podle známých metodik bez výrazného klinického zlepšení.
Použití zařízení podle patentu FR 2054907 není možné ve spojení s rozšířenou osteochondrózou, složitými záďovými symptomy.
Nemocnému se doporučilo použití navrhovaného zařízení, které obsahovalo první, druhý, třetí, čtvrtý a pátý modul.
Seance každé procedury trvala 45 minut a obsahovala: - chůzi v zařízení v délce 15 minut; komplex léčebních tělesných cvičení v poloze ve stoji, v sedě, v leže po dobu 20 minut.
Procedury se prováděly pod kontrolou tepenního tlaku. Bylo provedeno 20 seancí v pětidenních cyklech s proložením s dvěma dny oddychu.
Výsledkem léčení se ukázalo snížení patologického tonu velkého hrudního svalu, které umožnilo zvýšit rozsah pohybů horních končetin, zvýšení tonu deltoidního svalu, vymizení příznaků subluxace. Zvýšení pohybové a statické funkce nemocného a zvýšení jeho fyzické odolnosti. V bederní oblasti se ukazuje tendence zmenšení analgetické skoliózy a subjektivní zlepšení hřbetních symptomů.
Průmyslová využitelnost
Tento vynález může být použitý v neurologii, neurochirurgii, traumatologii, ortopedii a kardiologii, nebo pro léčení nemocných dětskou cerebrální paralýzou, nemocných s poškozením páteře, a se složitým poškozením míchy, nemocných osteochondrodistrofií, skoliózou, kifoskoliózou, nemocných s důsledky lebečních - mozkových traumat a s akutním poškozením krevního koloběhu v mozku a též pro rehabilitaci nemocných kardiovaskulárního systému.
Kromě toho může být navrhované zařízení použito ke korekci držení těla uživatele, a též ve formě různých typů trenažérů k provozování sportovních cvičení.

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro uživatele s důsledky nervového postižení centrálního systému a/nebo zranění na opěmě-pohybový aparát těla, obsahující reklinátor (1) umístěný v horní oblasti těla uživatele k roztažení ramenní části a přitlačení lopatek k páteři, dále obsahující korekční prostředek pro korekci střední oblasti těla uživatele, který je umístěný v bederní oblasti těla uživatele; dále obsahující alespoň jeden prostředek (16) pro korekci kyčle a bérce, s možností upevnění na kyčle a holeně, v předem stanovené poloze; dále obsahuje alespoň jeden prostředek (21) pro korekci
    - 15 CZ 305215 B6 kotníkového kloubu a prstů dolní končetiny, vytvořený pro upevnění chodidla ve vztahu ke kotníku; dále obsahuje soubor korekčních rotačně-spojovacích prvků (33) a soubor spojovacích prvků (41), vyznačující se tím, že uvedené prvky zařízení představují samostatné moduly (A, B, C, D), které jsou určeny pro jednotlivé části těla uživatele, kde každý z uvedených modulů (A, B, C, D) je uzpůsoben pro samostatné použití; přičemž reklinátor (1) představuje první modul (A); korekční prostředek pro korekci střední oblasti těla představuje v podstatě druhý modul (B) upravený pro korekci páteře bez použití svislého zatížení na něm; alespoň jeden prostředek pro korekci kyčle a holeně představuje třetí modul (C) upravený pro upevnění na kyčle a holeně v předem stanovené poloze při zajištění volnosti pohybu kolenního kloubu; alespoň jeden prostředek pro korekci kotníku a prstů chodidla tvoří v podstatě čtvrtý modul (D), vytvořený pro fixaci chodidla ke kotníku ve frontální a sagitální rovině při zajištění volného pohybu chodidla vůči kotníku; přičemž vnější povrch každého modulu (A, B, C, D) je vyroben z materiálu obsahujícího na povrchu smyčky a háčky pro fixaci na principu suchého zipu; kde soubor korekčních rotačně-spojovacích prvků (33) je postupně rozebíratelně spojitelný s uvedenými moduly (B, C, D); každý korekční rotačně-spojovací prvek (33) je vytvořený ve tvaru pásku z elastického materiálu, který má procentuální prodloužení v rozmezí od 5 do 50 % pro možnost korekce pohybu uživatele v průběhu jeho pohybové aktivity, přičemž obsahuje řadu spojovacích prvků (41), přizpůsobených pro nastavení napětí korekčních rotačně-spojovacích prvků (33) v místě jejich připojení k modulům (B, C, D) prostřednictvím smyček a háčků typu suchý zip na vnější povrch v místě závislém na rozsahu postižení uživatele.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že každý korekční rotačně-spojovací prvek (33) má prostředky (44) pro změnu jeho délky.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že reklinátor (1) obsahuje první ohebný pás (2) a druhý ohebný pás (2), přičemž každý z nich je vytvořený v podobě prostorově zakřivené úchytky ve tvaru smyčky pro vytvoření prvního a druhého ohebného pásu (2), přičemž každý z nich obepíná příslušný ramenní kloub a obsahuje upevňující prvek (4) umístěný na zádech uživatele a upravený pro propojení prvních konců (3) prvního a druhého ohebného pásu (2) s možností nastavení rozteče mezi nimi, zatímco druhé konce (5) prvního a druhého ohebného pásu (2) jsou upevněny na příslušný první a druhý pružný pás (2) v blízkosti upevňujícího prvku (4)·
  4. 4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že obsahuje ohebnou desku (13) pro pokrytí části zad uživatele v oblasti lopatek, která je umístěna mezi reklinátor (1) a záda uživatele, přičemž vnější povrch ohebné desky (13) je vyroben z materiálu obsahujícího na povrchu smyčky a háčky pro fixaci na principu suchého zipu pro spojení s prvním a druhým pásem (2) na reklinátoru (1), přičemž vnitřní strana každého pásu (2) je opatřena povrchem suchého zipu pro připojení k vnějšímu povrchu ohebné desky (13), přičemž v dolní části ohebné desky (13) je vytvořen spojovací prostředek (14) pro spojení s druhým modulem (B).
  5. 5. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostředek pro korekci střední oblasti těla uživatele obsahuje korzet (6), který má profilovaný tvar pro zajištění korekce páteře bez použití svislého zatížení na něm, první část (7) korzetu (6) obepínající tělo uživatele v bederní oblasti je opatřena prostředky (9) pro fixaci těla v příčném směru, přičemž druhá část (8) korzetu (6) pokrývá záda v oblasti lopatek.
  6. 6. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že prostředek pro korekci střední oblasti těla uživatele obsahuje korzet (11), který má profilovaný tvar pro zajištění korekce páteře bez použití svislého zatížení, a obepíná tělo uživatele v bederní oblasti, přičemž je opatřen prostředkem (12) pro fixaci těla v příčném směru a spojovací prostředek (15) pro spojení se spojovacím prostředkem (14) ohebné desky (13).
  7. 7. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že korektivní prostředek (16) pro korekci kyčle a holeně dolní končetiny obsahuje první pružnou bandáž (17) a druhou pružnou
    - 16CZ 305215 B6 bandáž (18) obepínající dolní končetinu nad kolenním kloubem nebo pod kolenním kloubem upevněnou na místě s pomocí regulace prostřednictvím upevňovacích prostředků (20), které jsou na jednom konci každé z bandáží (17, 18), přičemž bandáže (17, 18) jsou vzájemně propojeny v podkolenní oblasti svými protilehlými podélnými okraji.
  8. 8. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že korektivní prostředek (21) pro korekci kotníku a prstů dolní končetiny obsahuje první ohebný řemen (22), obepínající kotník a mající na jednom ze svých konců prostředek (24) vzájemného působení pro upevnění na ohebný řemen (22) na kotníku s možností nastavení vzdálenosti mezi nimi; dále obsahuje druhý ohebný řemen (23) obepínající chodidlo v oblasti podélné klenby, jehož konce jsou připevněny k prvnímu ohebnému řemeni (22) na protilehlých bočních plochách kotníku; a dále chodidlový element (26) ve tvaru kříže, jehož tři konce (27, 28, 29) jsou prostorově zakřiveny směrem k sobě pro obepnutí špičky chodidla, přičemž jsou vzájemně spojeny prostřednictvím upevňujících prvků (31), a dále čtvrtý konec (30) je proveden jako volný a je umístěn pod chodidlem po celé jeho délce, přičemž obsahuje dvě elastická táhla (32) spojující první nebo druhý ohebný řemen (22, 23) s chodidlovým elementem (26) s možností nastavení rozteče mezi nimi.
  9. 9. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje polohovací spojovací prostředky (42) pro propojení korekčních rotačně-spojovacích prvků (33) s odpovídající modulem (B, C, D), přičemž každý z polohovacích spojovacích prostředků (42) je opatřen alespoň jednou smyčkou (43) provedenou ze dvou vrstev, jejichž povrch je vytvořen povrchem suchého zipu, přičemž povrch rotačně-spoj ovacích prvků (33) je rovněž opatřen povrchy suchého zipu.
  10. 10. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje pátý modul (E), který je tvořen alespoň jedním korektivním prostředkem (34) pro horní končetinu, který je upravený pro upevnění na rameno a předloktí uživatele v nastavené poloze při zajištění volnosti pohybu loketního kloubu, kde jeho vnější povrch je opatřen povrchem suchého zipu, přičemž alespoň jeden korekční rotačně-spoj ovací prvek (33) spojuje pátý modul (E) s prvním modulem (A) s možností jejich rozpojení, přičemž je proveden jako pás elastického materiálu s možností procentuálního prodloužení v rozmezí od 5 do 50 % a zajišťuje korekci pohybu horní končetiny v době aktivity uživatele, přičemž korekční rotačně-spojovací prvek (33) je opatřen řadou spojovacích prostředků (41) s možností regulace prodloužení v místě spoje s prvním a pátým modulem (A, E), přičemž je opatřen povrchem suchého zipu pro připojení k povrchům prvního a pátého modulu (A, E).
  11. 11. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že korekční rotačně-spojovací prvek (33) prostředku (34) pro korekci horní končetiny je opatřen prostředky (44) pro změnu jeho délky.
  12. 12. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že prostředky (34) pro korekci horní končetiny obsahují první prostorově zakřivený ohebný pás (35) a druhý prostorově zakřivený ohebný pás (36), které obepínají horní končetiny nad loketním kloubem nebo pod loketním kloubem s možností nastavení velikosti prostřednictvím upevňujících prvků (37) umístěných na jednom konci každého z ohebných pásů (35, 36), přičemž ohebné pásy (35, 36) jsou propojeny v podloketní oblasti protilehlými táhly (40) k flexibilnímu karpálnímu prvku (38) ve tvaru V uzpůsobenému pro upevnění na uživatelovu dlaň a palec prostřednictvím prostředků (39) pro upevnění ke karpálnímu prvku (38) na ruce s možností nastavení napínací síly.
  13. 13. Zařízení pro uživatele s důsledky nervového postižení centrálního systému a/nebo zranění na opěmě-pohybový aparát těla, obsahující reklinátor (1) umístěný v horní oblasti těla uživatele k roztažení ramenní části a přitlačení lopatek k páteři, dále obsahující korekční prostředek pro korekci střední oblasti těla uživatele, který je umístěný v bederní oblasti těla uživatele, dále obsahující alespoň jeden prostředek (16) pro korekci kyčle a bérce s možností upevnění na kyčle a holeně, v předem stanovené poloze, dále obsahuje alespoň jeden prostředek (21) pro korekci kot- 17CZ 305215 B6 níkového kloubu a prstů dolní končetiny, vytvořený pro upevnění chodidla ve vztahu ke kotníku, dále obsahuje soubor korekčních rotačně-spojovacích prvků (33) a soubor spojovacích prvků (41), vyznačující se tím, že prvky zařízení tvoří samostatné moduly (A, B, C, D), korigující určité části těla uživatele, přičemž každý z modulů (A, B, C, D) je proveden pro samostatné použití, přičemž reklinátor (1) představuje modul (A), který obsahuje první ohebný pás (2) a druhý ohebný pás (2), z nichž každý je prostorově zakřivený ve tvaru ohnuté úchytky pro vytvoření prvního a druhého popruhu obepínajícího příslušný ramenní kloub, dále obsahuje upevňující prvek (4) umístěný v zádové části, upravený pro propojení prvního konce (3) prvního ohebného pásu (2) s druhým ohebným pásem (2) s možností nastavení rozteče mezi pásy (2), přičemž druhé konce (5) prvního a druhého ohebného pásu (2) jsou provedeny na prvním a druhém ohebném pásu (2) v blízkosti upevňujících prvků (4), přičemž prostředky pro korekci střední části těla uživatele tvoří v podstatě druhý modul (B) upravený pro korekci páteře bez svislého zatížení, který obsahuje korzet (6) s profilovaným tvarem pro zajištění korekce páteře bez použití svislého zatížení, přičemž první část (7) korzetu (6) obepíná tělo uživatele v bederní oblasti a obsahuje prostředky (9) pro fixaci těla v příčném směru, zatímco druhá část (8) z korzetu (6) zakrývá záda v oblasti lopatek, přičemž alespoň jeden prostředek (16) pro korekci kyčle a holeně tvoří třetí modul (C) provedený pro upevnění na kyčle a holeně v předem stanovené poloze při zajištění volného pohybu pro kolenní kloub, který obsahuje první pružnou bandáž (17) a druhou pružnou bandáž (18), které jsou spojené s podkolenní oblastí, a na ně je napojen alespoň jeden prostředek (21) pro korekci hlezenního kloubu a prstů, který tvoří čtvrtý modul (D), realizovaný pro upevnění nohy vzhledem ke kotníku ve frontální a sagitální rovině se zajištěním volného pohybu v kotníku, přičemž prostředek (21) obsahuje první ohebný řemen (22), který je umístěn v oblasti kotníku aje opatřený na jednom ze svých konců prostředkem (24) vzájemného působení upraveným pro upevnění ohebného řemenu (22) na kotníku s možností nastavení délky, dále obsahuje druhý ohebný řemen (23) obepínající nohu v oblasti podélné nožní klenby a mající své konce připojené k prvnímu ohebnému řemenu (22) na protilehlých bočních plochách kotníku, také dále obsahuje chodidlový element (26) ve tvaru kříže se třemi konci (27, 28, 29) prostorově zakřivenými směrem k sobě pro obepnutí nohy v oblasti špičky, kde jeho konce (27, 28, 29) jsou vzájemně spojeny prostřednictvím upevňujících prvků (31), přičemž čtvrtý konec (30) je proveden jako volný aje umístěn pod chodidlem po celé jeho délce; přičemž je vybaven dvěma elastickými táhly (32), která spojují první a druhý ohebný řemen (22, 23) s chodidlovým, elementem (26) v oblasti paty s možností nastavení mezery mezi nimi, přičemž vnější povrch každého z modulů (A, B, C, D), je opatřen materiálem ze smyček a háčků systému suchého zipu pro připojování korekčních rotačně-spojovacích prvků (33), které jsou vytvořeny z elastického materiálu, který má procentuální prodloužení v rozmezí od 5 do 50 % pro korekci pohybu uživatele během jeho aktivity.
  14. 14. Zařízení podle nároku 13, vyznačující se tím, že každý z korekčních rotačněspojovacích prvků (33) obsahuje prostředky (44) pro úpravu délky.
  15. 15. Zařízení podle nároku 13, vyznačující se tím, že obsahuje pátý modul (E), který je tvořen alespoň jedním korektivním prostředkem (34) pro korekci horní končetiny, který je upravený pro upevnění na rameno a předloktí uživatele v nastavené poloze při zajištění volnosti pohybu loketního kloubu, kde jeho vnější povrch je opatřen povrchem suchého zipu, obsahuje první a druhý prostorově ohnutý ohebný pás (35, 36) obepínající horní končetinu pod a nad loketním kloubem, který je fixovaný s možností regulace vzdálenosti prostřednictvím upevňujících prvků (37), přičemž ohebné pásy (35, 36) jsou propojeny v podloketní oblasti protilehlými táhly (40) k flexibilnímu karpálnímu prvku (38) ve tvaru V uzpůsobenému pro upevnění na uživatelovu dlaň a palec prostřednictvím prostředků (39) pro upevnění ke karpálnímu prvku (38) na ruce s možností nastavení napínací síly.
CZ2003-79A 2000-06-21 2001-06-21 Zařízení pro uživatele mající trvalé následky vzniklé poškozením centrální nervové soustavy a lokomočního aparátu těla CZ305215B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RU2000115794/14A RU2165752C1 (ru) 2000-06-21 2000-06-21 Устройство для лечения больных с последствиями поражения центральной нервной системы и с повреждением опорно-двигательного аппарата
PCT/RU2001/000249 WO2002000156A2 (en) 2000-06-21 2001-06-21 Device for users having after-troubles resulting from damage to the central nervous system and/ or a locomotor apparatus of the body

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ200379A3 CZ200379A3 (cs) 2003-05-14
CZ305215B6 true CZ305215B6 (cs) 2015-06-17

Family

ID=20236418

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2003-79A CZ305215B6 (cs) 2000-06-21 2001-06-21 Zařízení pro uživatele mající trvalé následky vzniklé poškozením centrální nervové soustavy a lokomočního aparátu těla

Country Status (22)

Country Link
US (1) US7041074B1 (cs)
EP (1) EP1293188B1 (cs)
JP (1) JP4680474B2 (cs)
KR (1) KR100712884B1 (cs)
AT (1) ATE369821T1 (cs)
AU (2) AU2001269650B2 (cs)
BG (1) BG65498B1 (cs)
CA (1) CA2413731C (cs)
CY (1) CY1106895T1 (cs)
CZ (1) CZ305215B6 (cs)
DE (1) DE60129962T2 (cs)
DK (1) DK1293188T3 (cs)
EA (1) EA003800B1 (cs)
ES (1) ES2290154T3 (cs)
HU (1) HU227462B1 (cs)
IL (2) IL153566A0 (cs)
PL (1) PL197472B1 (cs)
PT (1) PT1293188E (cs)
RS (1) RS49853B (cs)
RU (1) RU2165752C1 (cs)
UA (1) UA72809C2 (cs)
WO (1) WO2002000156A2 (cs)

Families Citing this family (68)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2851459B1 (fr) * 2003-02-21 2005-04-22 Philippe Nicolas Disposition de contention elastique permettant d'assurer un mouvement d'adduction des cuisses d'un etre humain
US7871387B2 (en) 2004-02-23 2011-01-18 Tyco Healthcare Group Lp Compression sleeve convertible in length
WO2005082295A1 (fr) * 2004-02-26 2005-09-09 State Scientific Center Of Russian Federation-Institute Of Bio-Medical Problems Of The Russian Academy Of Sciences Costume destine au changement force de la position du corps d'une personne et a la creation d'une charge plus elevee sur l'appareil locomoteur
US20060054387A1 (en) * 2004-08-17 2006-03-16 Paul-Emile Fortin Saftey harness
WO2006078871A2 (en) * 2005-01-18 2006-07-27 The Regents Of The University Of California Lower extremity exoskeleton
NL1028782C2 (nl) * 2005-04-15 2006-10-17 Inge Van Laarhoven Hulpmiddel om mensen met eenzijdige verlamming te ondersteunen met name bij het lopen.
NL1031028C2 (nl) * 2005-04-15 2006-10-17 Inge Van Laarhoven Orthese voor het ondersteunen van een been van een gebruiker tijdens lopen.
GB0515294D0 (en) 2005-07-26 2005-08-31 Novamedix Distrib Ltd Limited durability closure means for an inflatable medical garment
US8029451B2 (en) 2005-12-12 2011-10-04 Tyco Healthcare Group Lp Compression sleeve having air conduits
US8016778B2 (en) 2007-04-09 2011-09-13 Tyco Healthcare Group Lp Compression device with improved moisture evaporation
US8109892B2 (en) 2007-04-09 2012-02-07 Tyco Healthcare Group Lp Methods of making compression device with improved evaporation
US8506508B2 (en) 2007-04-09 2013-08-13 Covidien Lp Compression device having weld seam moisture transfer
US8162861B2 (en) 2007-04-09 2012-04-24 Tyco Healthcare Group Lp Compression device with strategic weld construction
US8021388B2 (en) 2007-04-09 2011-09-20 Tyco Healthcare Group Lp Compression device with improved moisture evaporation
USD608006S1 (en) 2007-04-09 2010-01-12 Tyco Healthcare Group Lp Compression device
US8029450B2 (en) 2007-04-09 2011-10-04 Tyco Healthcare Group Lp Breathable compression device
US8034007B2 (en) 2007-04-09 2011-10-11 Tyco Healthcare Group Lp Compression device with structural support features
US8070699B2 (en) 2007-04-09 2011-12-06 Tyco Healthcare Group Lp Method of making compression sleeve with structural support features
US8128584B2 (en) 2007-04-09 2012-03-06 Tyco Healthcare Group Lp Compression device with S-shaped bladder
US8016779B2 (en) 2007-04-09 2011-09-13 Tyco Healthcare Group Lp Compression device having cooling capability
KR100968159B1 (ko) * 2007-04-25 2010-07-08 안병열 아이젠
US9119707B2 (en) * 2007-05-23 2015-09-01 Intelliskin Usa, Llc Sensory motor stimulation garment and method
US10264828B2 (en) 2007-05-23 2019-04-23 Intelliskin Usa, Llc Sensory motor stimulation garments and methods
US9125442B2 (en) * 2007-05-23 2015-09-08 Intelliskin Usa, Llc Sensory motor stimulation garment and method
US8114117B2 (en) 2008-09-30 2012-02-14 Tyco Healthcare Group Lp Compression device with wear area
US8235923B2 (en) 2008-09-30 2012-08-07 Tyco Healthcare Group Lp Compression device with removable portion
JP5161036B2 (ja) * 2008-11-06 2013-03-13 本田技研工業株式会社 歩行補助装置
US20110313331A1 (en) * 2009-02-10 2011-12-22 Bruno Marc Florent Victore Dehez Rehabilitation Robot
US8652079B2 (en) 2010-04-02 2014-02-18 Covidien Lp Compression garment having an extension
RU2448667C2 (ru) * 2010-04-12 2012-04-27 Учреждение Российской Академии Медицинских Наук Научный Центр Реконструктивной И Восстановительной Хирургии Сибирского Отделения Рамн (Нц Рвх Со Рамн) Способ лечения сочетанной деформации таза и позвоночника у детей и устройство для его осуществления
CN101810532B (zh) * 2010-04-28 2011-11-09 河北工业大学 一种下肢康复训练机器人
US10751221B2 (en) 2010-09-14 2020-08-25 Kpr U.S., Llc Compression sleeve with improved position retention
RU2454986C1 (ru) * 2011-01-12 2012-07-10 Александр Владимирович Мякота Способ обучения ходьбе и движениям пациента с психоневрологическими нарушениями и заболеваниями опорно-двигательного аппарата и устройство для его осуществления
US20120197168A1 (en) * 2011-01-28 2012-08-02 University Of Delaware Pelvic orthosis systems and methods
RU106531U1 (ru) 2011-01-31 2011-07-20 Александр Владимирович Мякота Устройство для обучения ходьбе и движениям пациента с психоневрологическими нарушениями и заболеваниями опорно-двигательного аппарата
JP5868011B2 (ja) * 2011-03-16 2016-02-24 国立大学法人九州大学 歩行運動補助具
RU2465023C1 (ru) * 2011-06-03 2012-10-27 Федеральное государственное бюджетное учреждение "Научный центр проблем здоровья семьи и репродукции человека" Сибирского отделения Российской академии медицинских наук Способ лечения детей с двигательными нарушениями
CN102648884B (zh) * 2012-04-24 2013-09-04 赵欣驰 外骨骼穿戴式健身与康复机
US9205021B2 (en) 2012-06-18 2015-12-08 Covidien Lp Compression system with vent cooling feature
EP2931204B1 (en) 2012-12-11 2019-04-03 Ekso Bionics, Inc. Reconfigurable exoskeleton
CN103381112A (zh) * 2012-12-11 2013-11-06 刘朝华 一种神经矫形康复装置
DK177698B1 (en) * 2013-01-09 2014-03-17 V V Anja C Seiler Hansen Back support
USD746552S1 (en) 2013-03-14 2016-01-05 Intelliskin Usa, Llc Sports shirt
TWI547274B (zh) 2013-08-10 2016-09-01 錩玄科技有限公司 便攜式人體支架系統
RU2573535C2 (ru) * 2013-12-02 2016-01-20 Светлана Александровна Немкова Способ нейродинамической (нейросенсорной) коррекции для восстановления двигательных, позных, сенсорных и когнитивных функций у больных с патологией нервной системы и опорно-двигательного аппарата и костюм для его применения
CN103750843B (zh) * 2014-01-10 2016-04-06 北京工业大学 关节空间中人体运动捕捉装置
EP3131509A4 (en) * 2014-07-31 2018-01-10 Cers, Peteris Alberts Dynamic lumbar realignment system
US11523926B2 (en) 2014-07-31 2022-12-13 Peteris Alberts Cers Dynamic lumbar realignment system
EP3233014B1 (en) * 2014-12-18 2022-02-16 Jangir, Ganesh Ram A single point load/torque adjusting mechanical assembly
US20160175180A1 (en) * 2014-12-23 2016-06-23 Reid Bond Weight Bearing Brace Device
KR102346226B1 (ko) * 2015-01-22 2022-01-03 삼성전자주식회사 구동 모듈 및 이를 포함하는 운동 보조 장치
JP1541976S (cs) * 2015-05-18 2016-01-18
KR102541908B1 (ko) * 2015-07-21 2023-06-09 삼성전자주식회사 프레임 모듈 및 이를 포함하는 운동 보조 장치
USD780406S1 (en) 2015-09-03 2017-03-07 Intelliskin Usa, Llc Bodysuit
US10322022B2 (en) * 2015-11-18 2019-06-18 J-Flex Pft, Llc Plantar fasciitis treatment method and device
RU2659845C2 (ru) * 2016-02-01 2018-07-04 Общество с ограниченной ответственностью "ОРТОТЕРАПИЯ" Комплект модулей-ортезов для лечения пациентов с генерализованным детским церебральным параличом
USD816300S1 (en) 2016-03-10 2018-05-01 Intelliskin Usa, Llc Shirt
USD806884S1 (en) * 2016-04-25 2018-01-02 Viktoriia Rybchinskaia Therapeutic garment for patients with neuro-orthopedic diseases
CN106313012B (zh) * 2016-11-01 2018-05-15 张帅 辅助并增强人体力量的装置
EP3538836A4 (en) * 2016-11-09 2020-07-15 Randall Alley LOAD DISTRIBUTION SYSTEMS AND EQUIPMENT FOR CARRYING LOADS
RU2659132C1 (ru) * 2017-09-04 2018-06-28 Николай Ралидович Нигамадьянов Модульный ортопедический аппарат
DE102017123518A1 (de) * 2017-10-10 2019-04-11 Jonas MAST Vorrichtung zur Unterstützung von Bewegungen und Hubbewegungen des menschlichen Körpers
DE102018103300A1 (de) * 2018-02-14 2019-08-14 Noonee Ag Tragbare Sitzhaltungshilfevorrichtung
KR200489630Y1 (ko) * 2019-01-23 2019-07-15 김성구 관절 지지 보조구
ES2972344T3 (es) * 2019-03-12 2024-06-12 Victor Jose Cainzos Perez Exomúsculo de protección lumbar
DE102019111718A1 (de) * 2019-05-06 2020-11-12 Jonas MAST Vorrichtung zur Unterstützung von Bewegungen und Hebebewegungen des menschlichen Körpers
RU2732345C1 (ru) * 2019-11-20 2020-09-15 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Амурская государственная медицинская академия" Министерства здравоохранения Российской Федерации Способ активации проприорецепторов при детском церебральном параличе
US20210290474A1 (en) * 2020-03-17 2021-09-23 NGU Labs, LLC Pelvis control and retraining harness system and method

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4422453A (en) * 1981-06-01 1983-12-27 Salort Guy J External apparatus for vertical stance and walking for those with handicapped motor systems of the lower limbs
EP0502792A1 (fr) * 1991-03-07 1992-09-09 ETABLISSEMENTS PROTEOR Société anonyme dite: Corset formant siège pour handicapé physique, notamment pour enfant
US5154690A (en) * 1990-03-05 1992-10-13 Tokyo Eizai Laboratory Company, Ltd. Supporter
WO2000015307A1 (fr) * 1998-09-15 2000-03-23 Andrei Igorevich Averiyanov Dispositif agissant sur les reflexes et appliquant des charges permettant de traiter des malades souffrant de paralysie cerebrale infantile ainsi que les malades souffrant de sequelles d'un traumatisme craniocerebral

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3868952A (en) * 1971-12-14 1975-03-04 Aerazur Constr Aeronaut Inflatable shaped structures
FR2298314B1 (fr) * 1975-01-24 1980-03-28 Inst Nat Sante Rech Med Appareils orthopediques pneumatiques composes de plusieurs elements articules
US4543948A (en) * 1983-06-27 1985-10-01 Phillips Robert L Apparatus and method for applying rotational pressure to parts of the body
US4602627A (en) * 1984-09-06 1986-07-29 Georgia Tech Research Corporation Cable controlled orthopedic leg brace
FR2618325B1 (fr) * 1987-07-21 1989-10-27 Regnier Ste Nouvelle Prothese de posture formant coquille de stabilisation
US4969452A (en) 1989-03-24 1990-11-13 Petrofsky Research, Inc. Orthosis for assistance in walking
US5188584A (en) * 1989-03-24 1993-02-23 Petrofsky Research, Inc. Orthosis for assistance in walking
US5749840A (en) * 1989-12-07 1998-05-12 Ultraflex Systems, Inc. Dynamic splint
JPH0529705Y2 (cs) * 1990-09-04 1993-07-29
US5658242A (en) 1991-03-13 1997-08-19 Polycane Australia Pty Ltd. Walking aid
CA2126176A1 (en) * 1991-12-24 1993-07-08 Jennifer Ballantyne Dynamic postural stability splint
RU2054907C1 (ru) * 1992-01-31 1996-02-27 Акционерное Общество Закрытого Типа "Аюрведа" Устройство для лечения больных с нарушением позы и двигательной активности
US5407420A (en) * 1992-11-12 1995-04-18 Smith & Nephew Donjoy, Inc. Fully adjustable shoulder brace
JP2596048Y2 (ja) * 1993-09-03 1999-06-07 智明 石川 姿勢矯正バンド
US5476441A (en) * 1993-09-30 1995-12-19 Massachusetts Institute Of Technology Controlled-brake orthosis
JPH09299391A (ja) * 1996-05-10 1997-11-25 Matsuzaki Koki Kk 鎖骨骨折固定帯
US6142965A (en) * 1997-02-25 2000-11-07 Mathewson; Paul R. Variably adjustable bi-directional derotation bracing system
US5860944A (en) 1997-03-28 1999-01-19 Hoffman, Jr.; Henry R. Back support apparatus
JPH1142259A (ja) * 1997-07-28 1999-02-16 Technol Res Assoc Of Medical & Welfare Apparatus 歩行補助装具
US6024713A (en) * 1998-12-17 2000-02-15 Barney; George Melvin Leg support apparatus
US6361513B1 (en) * 1999-07-13 2002-03-26 Orthoscharer & Co. Di Paolo Rossi & Co. Articulated rod for a hip support
US6764457B2 (en) * 2001-04-27 2004-07-20 Hogg Theodore B Leg brace support structure

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4422453A (en) * 1981-06-01 1983-12-27 Salort Guy J External apparatus for vertical stance and walking for those with handicapped motor systems of the lower limbs
US5154690A (en) * 1990-03-05 1992-10-13 Tokyo Eizai Laboratory Company, Ltd. Supporter
EP0502792A1 (fr) * 1991-03-07 1992-09-09 ETABLISSEMENTS PROTEOR Société anonyme dite: Corset formant siège pour handicapé physique, notamment pour enfant
WO2000015307A1 (fr) * 1998-09-15 2000-03-23 Andrei Igorevich Averiyanov Dispositif agissant sur les reflexes et appliquant des charges permettant de traiter des malades souffrant de paralysie cerebrale infantile ainsi que les malades souffrant de sequelles d'un traumatisme craniocerebral

Also Published As

Publication number Publication date
US7041074B1 (en) 2006-05-09
BG107410A (en) 2003-11-28
KR100712884B1 (ko) 2007-05-02
BG65498B1 (bg) 2008-10-31
PT1293188E (pt) 2007-09-19
CA2413731A1 (en) 2002-12-20
CZ200379A3 (cs) 2003-05-14
EP1293188A2 (en) 2003-03-19
WO2002000156A2 (en) 2002-01-03
AU6965001A (en) 2002-01-08
CA2413731C (en) 2007-05-01
EA003800B1 (ru) 2003-10-30
PL362503A1 (en) 2004-11-02
IL153566A0 (en) 2003-07-06
RS49853B (sr) 2008-08-07
IL153566A (en) 2008-08-07
DE60129962T2 (de) 2008-05-08
HU227462B1 (en) 2011-06-28
ATE369821T1 (de) 2007-09-15
ES2290154T3 (es) 2008-02-16
JP4680474B2 (ja) 2011-05-11
HUP0301726A2 (en) 2003-10-28
KR20030010753A (ko) 2003-02-05
WO2002000156A3 (fr) 2002-11-07
AU2001269650B2 (en) 2006-02-02
PL197472B1 (pl) 2008-04-30
UA72809C2 (en) 2005-04-15
DK1293188T3 (da) 2007-12-27
EA200201238A1 (ru) 2003-04-24
JP2004500966A (ja) 2004-01-15
CY1106895T1 (el) 2012-09-26
EP1293188A4 (en) 2004-05-19
RU2165752C1 (ru) 2001-04-27
EP1293188B1 (en) 2007-08-15
YU2203A (sh) 2004-05-12
DE60129962D1 (de) 2007-09-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ305215B6 (cs) Zařízení pro uživatele mající trvalé následky vzniklé poškozením centrální nervové soustavy a lokomočního aparátu těla
KR970010541B1 (ko) 자세 및 운동 기능의 장애 환자의 치료를 위한 장치
US5582579A (en) Orthopedic therapy and rehabilitation device
US9101451B2 (en) Method for correcting pathological configurations of segments of the lower extremities and device for realizing same
EP2381902B1 (en) Weight-bearing lower extremity brace
US9522077B1 (en) Adjustable dual function spinal exoskeleton active spinal orthosis
JP2010194320A (ja) 脊柱整形装具
JP2013537827A (ja) 矯正装置および矯正方法
KR101672860B1 (ko) 척추 및 무릎과 발목관절의 정형과 보행을 위한 보조기구
US20010007845A1 (en) Device for treatment of patients with disturbed posture and motor activity
JP4131873B2 (ja) 身体補装具
RU2309709C1 (ru) Модульный ортопедический аппарат
RU2266082C1 (ru) Устройство для нейро-ортопедической реабилитации
US11730656B2 (en) Apparatus for treating lower limb contractures
RU21511U1 (ru) Костюм для лечения детского церебрального паралича
KR102160634B1 (ko) 운동용 타이츠
KR20130001136U (ko) 자세교정운동장치
RU58911U1 (ru) Модульный ортопедический аппарат
KR100386481B1 (ko) 체형 교정용 신전 운동기
RU39816U1 (ru) Костюм для лечения детского церебрального паралича
KR200207128Y1 (ko) 체형 교정용 신전 운동기
RU48266U1 (ru) Распорка детская ортопедическая
UA140549U (uk) Костюм для лікування або профілактики опорно-рухового апарату людини
Knapp Lecture 16 ORTHOTICS Bracing the Lower Extremity: Second of Three Parts
JP2010069267A (ja) 運動療法器具

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20150621