CZ302922B6 - Svislý nosic elektrického panelu a elektrický panel používající uvedený svislý nosic - Google Patents

Svislý nosic elektrického panelu a elektrický panel používající uvedený svislý nosic Download PDF

Info

Publication number
CZ302922B6
CZ302922B6 CZ20010744A CZ2001744A CZ302922B6 CZ 302922 B6 CZ302922 B6 CZ 302922B6 CZ 20010744 A CZ20010744 A CZ 20010744A CZ 2001744 A CZ2001744 A CZ 2001744A CZ 302922 B6 CZ302922 B6 CZ 302922B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
electrical
support
vertical support
wall
vertical
Prior art date
Application number
CZ20010744A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2001744A3 (cs
Inventor
Friargiu@Amos
Pezzato@Maurizio
Original Assignee
Abb Ricerca Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Ricerca Spa filed Critical Abb Ricerca Spa
Publication of CZ2001744A3 publication Critical patent/CZ2001744A3/cs
Publication of CZ302922B6 publication Critical patent/CZ302922B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B1/00Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
    • H02B1/20Bus-bar or other wiring layouts, e.g. in cubicles, in switchyards
    • H02B1/202Cable lay-outs

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Patch Boards (AREA)
  • Installation Of Indoor Wiring (AREA)
  • Electric Clocks (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Devices For Indicating Variable Information By Combining Individual Elements (AREA)
  • Details Of Aerials (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Distribution Board (AREA)
  • Mounting Of Printed Circuit Boards And The Like (AREA)

Abstract

Svislý nosic (100) elektrického panelu je pripojitelný k jednomu nebo více pripevnovacím clenum (2), které mohou nést elektrická zarízení (3), která se mají pripojit k elektrické síti. Svislý nosic (100) obsahuje podélne podlouhlé telo, které má první cást (1), která má takový tvar, že tvorí alespon jednu pripevnovací stenu (30) pro spojení s pripevnovacím clenem (2), a druhou cást (4), která je strukturne celistvá s první cástí (1) a má takový tvar, že tvorí kanálek (5), který je vhodný pro vedení elektrických vodicu, které jsou urceny k elektrickému spojení elektrických zarízení (3) s napájecí sítí. Vynález se týká též elektrického panelu vybaveného alespon jedním svislým nosicem (100).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká svislého nosiče elektrického panelu, jakým je zejména elektrický rozvodný panel nebo elektrický kombinovaný rozvodný a automatizační panel, a elektrického panelu, který používá uvedeného svislého nosiče. Svislý nosič podle vynálezu se odlišuje od dosud známých svislých nosičů svou vícefunkční strukturou, která umožňuje omezit počet komponent nutných pro sestavení elektrického panelu, čímž zjednodušuje sestavování elektrického panelu a tím snižuje dobu potřebnou pro sestavení elektrického panelu.
Oblast techniky
Jsou známé elektrické panely, a to jak rozvodné elektrické panely tak i elektrické kombinované rozvodné a automatizační panely, které používají ochranných krytů, uvnitř kterých je vhodným způsobem uspořádán soubor elektrických zařízení, jakými jsou např. modulové spínače, spínače s tvářeným pouzdrem, bloky na bázi zbytkového proudu, apod.. přičemž tato elektrická zařízení jsou vhodným způsobem elektricky spojena s přípojkou elektrického proudu. Uvedená elektrická zařízení jsou uspořádána podél jedné nebo více vzájemně paralelních řad, přičemž elektrická zařízení, které náleží jedné řadě, jsou umístěna vedle sebe a jsou připevněna ve známých kovových připevňovacích vodičích, jakými jsou např. připevňovací vodiče podle normy DIN, přičemž připevňovací vodiče jsou zase na protilehlých koncích spojeny se dvěma svislými nosiči tak, že vytváří nosný rám, který je jako celek připevněn k vnitřním stěnám ochranného krytu.
V alternativních provedeních jsou připevňovací vodiče přímo připevněny ke stěnám ochranného krytu použitím vhodných připevňovacích členů, které jsou vytvořeny přímo na vnitřních površích uvedeného ochranného krytu nebojsou připevněny k těmto povrchům.
Pokud jde o elektrická spojení, soubor elektrických zařízení je elektricky spojen s přípojkou elektrického proudu vhodnými elektrickými kabely. Tyto kabely jsou zavedeny dovnitř ochranného krytu a uvnitř ochranného krytu jsou známým způsobem vedeny ve vhodně konstruovaných ochranných kanálcích, které chrání kabely před náhodným poškozením, přičemž propojení kabe35 ly může být provedeno v oblasti před rámem nebo v oblasti za rámem.
Navzdory tomu, že konstrukční řešení elektrického panelu podle dosavadního stavu techniky umožňuje provést žádoucí funkce přiměřeným způsobem, je toto řešení zejména z hlediska sestavování elektrického panelu a propojování kabely nedostatečné.
Jedna nevýhoda uvedeného konstrukčního řešení spočívá v tom, že v důsledku toho, že ochranné kanálky představují samostatné konstrukční komponenty vzhledem k svislým nosičům, je nutné každý ochranný kanálek připojit k odpovídajícímu svislému nosiči, přičemž spojení ochranných kanálků se svislými nosiči se provádí, např. šrouby nebo nýty. Kromě nutnosti použít tyto doda45 tečné spojovací prostředky uvedené spojování ochranných kabelů se svislými kabely způsobuje zvýšení složitosti sestavování elektrického panelu a tím prodloužení doby, která je nutná k tomuto sestavení zejména tehdy, když prostor dostupný pro sestavování elektrického panelu je omezený. Mimoto ochranné kanálky musí být před tím, než jsou připevněny ke svislým nosičům, rozříznuty tak, aby jejich rozměry odpovídaly konkrétnímu elektrickému panelu, který má být sesta50 ven. Toto rozříznutí představuje dodatečnou sestavovací operaci a vede ke zvýšení odpadního materiálu při sestavování elektrického panelu a k prodloužení doby nutné k sestavování elektrického panelu, a tím ke zvýšení instalačních nákladů.
Další nedostatek konstrukčního řešení dosud známých elektrických panelů vyplývá ze sestavova55 cích operacích nutných pro připevnění připevňovacích vodičů ke svislým nosičům a pro připev- 1 CZ 302922 B6 není svislých nosičů k ochrannému krytu. Spojení mezi připevňovacími vodiči a nosnými členy je ve skutečnosti provedeno použitím známých propojovacích zařízení. Tato zařízení jsou připevněna k připevňovacím vodičům a vložena do příslušných štěrbin vhodně vytvořených ve struktuře svislého nosiče. Pokud propojovací zařízení dosáhne žádoucí polohy v uvedené štěr5 bině, je připevněno ke svislému nosiči šrouby nebo podobným spojovacím prostředkem. Co se týče vzájemného připevnění svislých nosičů a ochranného krytu, jedno z nejčastěji používaných řešení používá dodatečná spojovací zařízení, kterájsou přiložena ke stěnám ochranného krytu a ve kterých jsou mechanicky uchyceny vrchní a spodní části uvedených svislých nosičů. To zřetelně přispívá ke zvýšení počtu žádoucích komponent, k prodloužení sestavovací doby a nákladů io na elektrické panely.
Další nevýhoda známého konstrukčního řešení elektrického panelu spočívá v tom, že, když propojení elektrických zařízení je provedeno v zadní části rámu, je nutné rám otočně vychýlit směrem k přední části ochranného krytu k získání dostatečného prostoru nutného k provedení uvedeného propojení. Toto řešení je zřejmě nedostatečné, poněvadž zhoršuje podmínky pro sestavování elektrického panelu, a tudíž znesnadňuje sestavování elektrického panelu a prodlužuje dobu nutnou pro sestavení elektrického panelu zejména tehdy, když elektrická zařízení jsou uspořádány na více připevňovacích vodičích.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je svislý nosič elektrického panelu, kteiý je připojitelný kjednomu nebo více připevňovacím členům, které mohou nést elektrická zařízení, která se mají připojit kelek25 trické síti, přičemž tento svislý nosič obsahuje podélně podlouhlé tělo, které má první část, která má takový tvar, že tvoří alespoň jednu pripevňovací stěnu pro spojení s připevňovacím Členem, přičemž podstata vynálezu spočívá v tom, že podlouhlé tělo obsahuje druhou část, která je strukturně celistvá s první částí a má takový tvar, že tvoří kanálek, který je vhodný pro vedení elektrických vodičů, které jsou určeny k elektrickému spojení elektrických zařízení s napájecí sítí.
Výhodně obsahuje první část nosný člen, který probíhá podél celého podélného rozměru těla, přičemž první stěna nosného členu tvoří zadní stěnu kanálku, přičemž kanálek obsahuje první boční stěnu a druhou boční stěnu, které jsou vzájemně paralelní a vybíhají ze zadní stěny příčné k zadní stěně.
Výhodně má první boční stěna soubor zubů, které jsou uspořádány tak, aby byly podél prvního okraje zadní stěny prostorově vzájemně odsazeny, přičemž zuby mají stěnu, která má přímý příčný profil s koncem ve tvaru háku, který je vhodný pro umožnění spojení s uzavírajícím členem pro uzavření kanálku.
Výhodně je podél druhé boční stěny vytvořen soubor otvorů, které mají pravoúhlý tvar a jsou uspořádány u zubů, přičemž konec druhé boční stěny, který je protilehlý k zadní stěně má kruhový okraj, který je vhodný pro umožnění spojení s uzavírajícím členem.
Výhodně má příčný průřez uzavírajícího členu tvar písmene L, přičemž první rameno příčného průřezu ve tvaru písmene L má takový tvar, aby tvořilo lůžko, které je vhodné pro pojmutí konce ve tvaru háku zubů, přičemž podél druhého ramena příčného průřezu ve tvaru písmene L je vytvořen výstupek ve tvaru háku pro umožnění spojení s kruhovým krajem.
Výhodně má uzavírající Člen podél svého podélného rozměru soubor otvorů, které jsou vhodné pro umožnění spojení s krycími deskami pro ochranu elektrických zařízení.
-2CZ 302922 B6
Výhodně obsahuje připevňovací stěna soubor spojovacích zubů, které jsou podél druhé stěny nosného členu uspořádány do konfigurace konzolového nosníku a jsou vzájemně odsazeny, přičemž spojovací zuby jsou ve dvojicích vzájemně spojeny prostřednictvím výztužných žeber.
Výhodně má nosný člen pravoúhlý příčný průřez, přičemž kanálek a spojovací zuby vybíhají dvěma vzájemně opačnými směry vzhledem k nosnému členu.
Výhodně mají spojovací zuby soubor průchozích otvorů, které jsou uspořádány podél dvou vzájemně paralelních řad, a podélnou štěrbinu, která je uspořádána mezi uvedenými řadami, io přičemž podélná štěrbina a průchozí otvory jsou vhodné pro umožnění polohování propojovacího členu pro zaskočitelné připevnění připevňovacích členů ke spojovacím zubům.
Výhodně má nosný člen první konec s povrchem majícím kruhový profil, který geometricky lícuje s tvarově komplementárním lůžkem vytvořeným v krytu, ve kterém je uložen uvedený i? elektrický panel.
Výhodně má nosný člen druhý konec, kterýje protilehlý k prvnímu konci a má výstupek, kterýje v konfiguraci konzolového nosníku připevněn k nosnému členu, přičemž na volném konci —,1... * .t. . Λ JlÁ -J A μ λ ínrKtUA » ř i i«I/i i n iů ifUnrlnn iivcvlatii /4 ZA
ΥΥΜΑφΛΙΙ JV uopviouana mwq vjuma j_riivuv i-> u jv vnwunu v.
záběru s odpovídajícím lůžkem vytvořeným v krytu elektrického panelu.
Dalším předmětem vynálezu je elektrický panel obsahující ochranný kryt, jeden nebo více připevňovacích členů, na kterých jsou uspořádána elektrická zařízení, která jsou vhodná pro připojení k elektrické síti, a alespoň dva svislé nosiče, které jsou vhodné pro spojení s jedním nebo více připevňovacími členy, jehož podstata spočívá v tom, že alespoň jeden z uvedených svislých nosičů je tvořen svislým nosičem podle vynálezu.
Objasnění výkresů
Za účelem lepšího pochopení vynálezu je v následující části přihlášky vynálezu uveden popis příkladu provedení vynálezu, ve kterém jsou činěny odkazy na přiložené výkresy, na kterých obr. I zobrazuje perspektivní pohled na svislý nosič podle vynálezu, obr. 2 zobrazuje půdorysný pohled na svislý nosič zobrazený na obr. 1, obr. 3 zobrazuje perspektivní pohled na dvojici svislých nosičů podle vynálezu, které jsou spojeny s připevňovacími členy, na kterých jsou uspořádána elektrická zařízení, a obr. 4 zobrazuje perspektivní pohled na propojovací prostředek, který může být použit pro připojení připevňovacích členů ke svislému nosiči.
Příklady uskutečnění vynálezu
V následující části této přihlášky vynálezu bude popsán příklad provedení vynálezu, který lze použít v elektrickém panelu. V této souvislosti je nutné uvést, že uvedené použití vynálezu nikterak neomezuje rozsah jeho aplikací. Elektrickým panelem se rozumí panel, který zahrnuje elektrická zařízení, která jsou podobná a technicky ekvivalentní s elektrickým panelem označovaným jako, např. rozváděč, rozvodná deska, apod.
Jak je to zřejmé z uvedených obrázků, svislý nosič 100 zahrnuje v podstatě podélně podlouhlé tělo, které je vyrobeno, např. z plastické hmoty injekčním vstřikováním, a má první část 1, která je tvarována tak, že tvoří alespoň jednu připevňovací stěnu 30 pro přijmutí pripevňovacího členu
-3CZ 302922 B6
2, výhodně připevňovací lišty. Připevňovací člen 2, který je tvořen, např. lištou DIN s jediným nebo zdvojeným profilem, který je schématicky zobrazen na obr. 3, nebo tzv. dílčí zadní deskou nebo připevňovací deskou, umožňuje připevnění elektrických zařízení 3, která tvoří elektrické příslušenství panelu a mají být spojeny s přípojkou elektrického proudu. Tak např. v závislosti na s konfiguraci elektrického panelu, která má být dosažena, elektrická zařízení 3, která jsou tvořena modulovými přerušovači obvodu, bloky na bázi zbytkového proudu, výkonovými přerušovači proudu apod., jsou uspořádána na jednom připevňovacím členu 2 nebo na více připevňovacích členech 2. Poněvadž konstrukční provedení těchto elektrických zařízení, rovněž i způsob, jakým jsou tato elektrická zařízení elektricky spojena s přípojkou elektrického proudu, jsou zřejmé ze ío stavu techniky, nejsou v následujícím textu podrobně popsány.
Ve výhodném provedení tělo svislého nosiče 100 zahrnuje druhou část 4, která společně s první částí 1 tvoří monolitickou strukturu aje tvarována tak, že tvoří kanálek 5 pro vedení elektrických vodičů, např. drátů nebo kabelů, určených pro elektrické spojení elektrických zařízení 3 s připojíš kou elektrického proudu. Tímto způsobem svislý nosič 100 začleňuje do jednoho těla kanálek pro vedení elektrických vodičů, a to podle řešení, které je z konstrukčního hlediska jednoduché a z funkčního hlediska efektivní, a které má oproti dosavadnímu stavu techniky zřetelné výhody.
Toto řešení zejména umožňuje snížit dobu sestavování elektrického panelu a náklady vynaložené během sestavování elektrického panelu, poněvadž počet konstrukčních komponent je snížen a operace nutné ke spojení kanálků se svislými nosiči jsou vyloučeny, v důsledku čehož se uspoří odpovídající připevňovací prostředky. Kromě toho, není nutné řezat kanálky tak, aby jejich rozměry odpovídaly žádoucí aplikaci, poněvadž svislému nosiči 100 jsou přiřazeny rozměry již během jeho výroby podle standardních rozměrů panelu, který má být dosažen.
Jak je to zřejmé z obr. 1 a 2, první část 1 těla svislého nosiče 100 zahrnuje nosný člen 6, který probíhá v podstatě podél celého podélného rozměru těla, přičemž nosný člen 6 má první stěnu, která tvoří zadní stěnu 7 kanálku 5. Kanálek 5 dále zahrnuje první boční stěnu 8 a druhou boční stěnu 9, které jsou v podstatě paralelní jedna k druhé a vybíhají ze zadní stěny 7 kanálku 5, tj. první stěny nosného členu 6, příčně k zadní stěně 7. První boční stěna 8 je tvořena množinou zubů 10, které jsou vzájemně odsazeny a probíhají podél prvního okraje zadní stěny 7 kanálku 5, tj. první stěny nosného členu 6, přičemž každý zub 10 je tvořen stěnou, která má v podstatě přímý příčný profil 11 s okrajem 12 ve tvaru háku, který je schopen záběru s uzavírajícím Členem 20 pro uzavření kanálku 5, přičemž tento uzavírající člen 20 ve skutečnosti působí jako kryt kanálku 5.
Podél druhé boční stěny 9 je uspořádána množina otvorů 13, přičemž každý otvor 13 je vytvořen u každého zubu 10 a má v podstatě pravoúhlý tvar. Otvory 13 jsou výhodné z výrobního hlediska, poněvadž umožňují jednodušší vyjmutí svislých nosičů z forem, rovněž i konstrukční zjednodušení těchto forem. V alternativním provedení druhá boční stěna 9 může mít odlišný tvar, tak např. může být celistvá v celém rozsahu. Kromě toho konec druhé boční stěny 9, který je odlehlý od zadní stěny 7 kanálku 5, tj. první stěny nosného členu 6, má válcový okraj 14, který je rovněž schopen záběru s uzavíracím Členem 20.
Uzavírací člen 20 pro uzavření kanálku 5 má příčný průřez ve tvaru v podstatě písmene L, přičemž první rameno 21 tohoto průřezu je tvarováno tak, že tvoří lůžko 22, které je schopné záběru s koncem J_2 ve tvaru háku zubu 10. První rameno 21 má zejména v podstatě tvar písmene F, přičemž kromě lůžka 22 je mezi vrchní částí členu ve tvaru písmene F a druhým ramenem 24 vytvořen prázdný prostor 23.
Podél okraje druhého ramena 24, který je protilehlý k okraji druhého křídla 24 opatřeného prvním ramenem 21, probíhá výstupek 25 ve tvaru háku, který je schopen záběru s kruhovým okrajem 14. Uzavírací člen 20, který může se svislým nosičem tvořit monolitickou strukturu nebo může být vyroben samostatně a nato přiložen ke svislému nosiči, je uspořádán tak, že výstupek 25 ve tvaru háku je v záběru s kruhovým okrajem 14. V tomto případě kruhový okraj 14 působí jako závěs, kolem kterého se uzavírací člen 20 otáčí mezi první polohou, která je zobrazena na
-4CZ 302922 B6 obr. 2 plnou linií a ve které kanálek 5 je otevřen, a druhou polohou, která je na obr. 2 zobrazena přerušovanou linií, a ve které je kanálek 5 uzavřen. V uzavřené poloze uzavíracího členu 20 konec 12 ve tvaru háku zaskočí do lůžka 22, přičemž prázdný prostor 23 zabraňuje uzavíracímu členu 20, aby přijal vychýlenou polohu vzhledem bočním stěnám kanálku 5 v průběhu uzavírání kanálku 5 uzavíracím členem 20. Je zřejmé, že uzavírací člen 20 a zejména první rameno 21, může být tvarováno odlišným způsobem, který je slučitelný s žádoucí aplikací svislého nosiče. Jak je to zřejmé z obr. 3, uzavírací člen 20 má množinu otvorů 26, které jsou uspořádány podél podélného rozměru uzavíracího členu 20 a které umožňují zaskočitelné spojení s krycími deskami 39 pro ochranu elektrických zařízení 3.
Jak to bylo výše uvedeno, první část i těla svislého nosiče 100 má připevňovací stěnu 30. Připevňovací stěna zahrnuje množinu spojovacích zubů 31, z nichž každý je schopen spojení s odpovídajícím připevňovacím členem 2. Jak je to zřejmé z obr. 2, nosný člen 6 má v podstatě pravoúhlý průřez a kanálek 5 a spojovací zub 31 vybíhají v opačných směrech z nosného Členu 6. Takové uspořádání je efektivní z hlediska celkových rozměrů svislého nosiče.
Zuby 31 jsou uspořádány podél druhé stěny 19 nosného členu 6 tak, jako jsou uspořádány konzolové nosníky, ajsou vzájemně odsazeny. Spojeni mezi dvojicí přilehlých zubů 31 je dosazeno výztužnými žebry 32, coz umožňuje omezit množství materiálu použitého pro výrobu svislého nosiče a zároveň zajistit žádoucí pevnost konstrukce svislého nosiče.
Spojovací zuby 31 mají množinu průchozích otvorů 23, které jsou uspořádány podél dvou v podstatě vzájemně paralelních řad, a podélnou štěrbinu 34, která probíhá mezi těmito řadami. Tato konfigurace výrazně usnadňuje nastavení polohy při pevň ovacích členů 2 hluboce uvnitř ochranného krytu elektrického panelu a jejich spojení se svislým nosičem.
Spojení připevňovacích členů 2 se svislými nosiči se ve skutečnosti provádí použitím vhodných propojovacích prostředků. Příklad propojovacího prostředkuje schematicky zobrazen na obr. 4. Tento spojovací prostředek 40 zahrnuje dva tmy 41, které jsou schopné záběru s odpovídajícími otvory v připevňovacích členech 2, a propojovací člen 42, který má středový blok 43, který je schopen vedení v odpovídajících podélné štěrbině 34, a dvě záskočky 44, které jsou schopny zaskočitelného záběru s odpovídajícími průchozími otvory 33. Poloha připevňovacích členů 2 je nastavena jednoduše vedením středového bloku 43 v příslušné podélné štěrbině 34 a zajištěna následným zaskočitelným záběrem záskoČek 44 s průchozími štěrbinami 33 bez toho, že by bylo nutné použít dodatečné připevňovací prostředky, např. šrouby, což zjednodušuje spojování připevňovacích členů se svislými nosiči.
Nosný člen 6 dále má první konec 35 a druhý konec 36, které jsou vzájemně protilehlé a jsou tvarovány tak, aby umožnily spojení svislého nosiče s ochranným krytem elektrického panelu (není zobrazen). První konec 35 má hlavu s kruhovým průřezem, přičemž tato hlava je schopna záběru s odpovídajícím komplementárně tvarovaným lůžkem vytvořeným v ochranném krytu elektrického panelu. Druhý konec 36 má výstupek 37, který je připevněn jako konzolový nosník k nosnému členu 6. Na volném konci tohoto výstupku 37 je uspořádána západka 38, která je kolmá k výstupku 37 a je schopna záběru s odpovídajícím lůžkem vytvořeným v ochranném krytu elektrického panelu. První konec 35 a druhý konec 36 mohou s tělem svislého nosiče tvořit monolitickou strukturu nebo mohou být vyrobeny samostatně a nato přiloženy ke svislému nosiči.
Spojení svislého nosiče s ochranným krytem elektrického panelu je výrazně jednoduché a ve skutečnosti spočívá v zasunutí prvního konce 35 do odpovídajícího lůžka v otáčení svislého nosiče, dokud západka 38 nezapadne do příslušného lůžka. To znamená, že uvedený způsob spojení nosiče s ochranným krytem nevyžaduje dodatečné konstrukční komponenty, které by jinak bylo nutné přiložit k ochrannému krytu, a dodatečné připevňovací prostředky.
- 5 CZ 302922 B6
Jak to bylo výše uvedeno, svislý nosič podle vynálezu je zejména vhodný pro použití v mnoha různých typech elektrických panelů a proto vynález se rovněž týká elektrického panelu, jehož podstata spočívá v tom, že zahrnuje alespoň jeden svislý nosič podle vynálezu.
Jak je to zřejmé z obr. 3, elektrická zařízení 3 elektrického panelu jsou uspořádána na pripevňovacích členech 2, které jsou zase svými protilehlými konci spojeny se dvěma svislými nosiči 100 podle vynálezu. Dokončená sestávaje nato vložena do ochranného krytu elektrického panelu tak, že se první konec 35 a druhý konec 36 uvedou do záběru s odpovídajícími lůžky. Potom, co byla provedena různá elektrická spojení mezi elektrickými kabely, které jsou vedeny uvnitř kanálků 5 a elektrickými zařízeními 3, se připevní krycí desky 39 tak, že západkové prostředky kiyci desky 39 zaskočí do otvorů 26.
Je nutné upozornit na to, že vynález může být dosažen použitím komerčně dostupných prvků a materiálů s tím, že náklady na realizaci vynálezu jsou výrazně nízké.
Je samozřejmé, že výše uvedené provedení svislého nosiče je pouze příkladné provedení a tudíž nikterak neomezuje rozsah ochrany svislého nosiče, který je vymezen přiloženými patentovými nároky. To znamená, že svislý nosič může zahrnovat různé modifikace a variace, které spadají do tohoto rozsahu ochrany svislého nosiče.
Dále je nutné uvést, že materiál a rozměry svislého nosiče se mohou měnit podle požadavků dané konkrétní aplikace vynálezu.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Svislý nosič (100) elektrického panelu, který je připojitelný k jednomu nebo více připevňovacím členům (2), které mohou nést elektrická zařízení (3), která se mají připojit k elektrické síti, přičemž tento svislý nosič (100) obsahuje podélně podlouhlé tělo, které má první Část (1), která má takový tvar, že tvoří alespoň jednu připevfiovací stěnu (30) pro spojení s připevňovacím Členem (2), vyznačený tím, že podlouhlé tělo obsahuje druhou část (4), která je strukturně celistvá s první částí (1) a má takový tvar, že tvoří kanálek (5), který je vhodný pro vedení elektrických vodičů, které jsou určeny k elektrickému spojení elektrických zařízení (3) s napájecí sítí.
  2. 2. Svislý nosič (100) podle nároku 1, vyznačený tím, že první část (1) obsahuje nosný člen (6), který probíhá podél celého podélného rozměru těla, přičemž první stěna nosného členu (6) tvoří zadní stěnu (7) kanálku (5), přičemž kanálek (5) obsahuje první boční stěnu (8) a druhou boční stěnu (9), které jsou vzájemně paralelní a vybíhají ze zadní stěny (7) příčně k zadní stěně (7).
  3. 3. Svislý nosič (100) podle nároku 2, vyznačený tím, že první boční stěna (8) má soubor zubů (10), které jsou uspořádány tak, aby byly podél prvního okraje zadní stěny (7) prostorově vzájemně odsazeny, přičemž zuby (10) mají stěnu, která má přímý příčný profil (11) s koncem (12) ve tvaru háku, který je vhodný pro umožnění spojení s uzavírajícím členem (20) pro uzavření kanálku (5).
  4. 4. Svislý nosič (100) podle nároku 3, vyznačený tím, že podél druhé boční stěny (9) je vytvořen soubor otvorů (13), které mají pravoúhlý tvar a jsou uspořádány u zubů (10), přičemž konec druhé boční stěny (9), který je protilehlý k zadní stěně (7) má kruhový okraj (14), který je vhodný pro umožnění spojení s uzavírajícím Členem (20).
    -6CZ 302922 B6
  5. 5. Svislý nosič (100) podle nároku 4, vyznačený tím, že příčný průřez uzavírajícího členu (20) má tvar písmene L, přičemž první rameno (21) příčného průřezu ve tvaru písmene L má takový tvar, aby tvořilo lůžko (22), které je vhodné pro projmutí konce (12) ve tvaru háku zubů (10), přičemž podél druhého ramena (24) příčného průřezu ve tvaru písmene L je vytvořen
    5 výstupek (25) ve tvaru háku pro umožnění spojení s kruhovým krajem (14).
  6. 6. Svislý nosič (100) podle nároku 5, vyznačený tím, že uzavírající člen (20) má podél svého podélného rozměru soubor otvorů (26), které jsou vhodné pro umožnění spojení s krycími deskami (39) pro ochranu elektrických zařízení (3).
    io
  7. 7. Svislý nosič (100) podle některého z předcházejících nároků, vyznačený tím, že připevňovací stěna (30) obsahuje soubor spojovacích zubů (31), které jsou podél druhé stěny (19) nosného členu (6) uspořádány do konfigurace konzolového nosníku ajsou vzájemně odsazeny, přičemž spojovací zuby (31) jsou ve dvojicích vzájemně spojeny prostřednictvím výztužných
    15 žeber (32).
  8. 8. Svislý nosič (100) podle nároku 7, vyznačený tím, že nosný člen (6) má pravoúhlý příčný průřez, přičemž kanálek (5) a spojovací zuby (31) vybíhají dvěma vzájemně opačnými směry vzhledem k nosnému členu (6).
  9. 9. Svislý nosič (100) podle nároku 7, vyznačený tím, že spojovací zuby (31) mají soubor průchozích otvorů (33), které jsou uspořádány podél dvou vzájemně paralelních řad, a podélnou štěrbinu (34), která je uspořádána mezi uvedenými řadami, přičemž podélné štěrbina (34) a průchozí otvory (33) jsou vhodné pro umožnění polohování propojovacího členu (42) pro
    25 zaskočitelné připevnění připevňovacích členů (2) ke spojovacím zubům (31).
  10. 10. Svislý nosič (100) podle některého z předcházejících nároků, vyznačený tím, že nosný člen (6) má první konec (35) s povrchem majícím kruhový profil, který geometricky lícuje s tvarově komplementárním lůžkem vytvořeným v krytu, ve kterém je uložen uvedený elektrický
    30 panel.
  11. 11. Svislý nosič (100) podle nároku 10, vyznačený tím, že nosný člen (6) má druhý konec (36), který je protilehlý k prvnímu konci (35) a má výstupek (37), který je v konfiguraci konzolového nosníku připevněn k nosnému členu (6), přičemž na volném konci výstupku (37) je
    35 uspořádána západka (38), která vybíhá příčně z výstupku (37) a je vhodná pro uvedení do záběru s odpovídajícím lůžkem vytvořeným v krytu elektrického panelu.
  12. 12. Elektrický panel obsahující ochranný kryt, jeden nebo více připevňovacích členů (2), na kterých jsou uspořádána elektrická zařízení (3), která jsou vhodná pro připojení k elektrické síti,
    40 a alespoň dva svislé nosiče, které jsou vhodné pro spojení s jedním nebo více připevfiovacími členy (2), vyznačený tím, že alespoň jeden z uvedených svislých nosičů je tvořen svislým nosičem (100) podle některého z nároků 1 až 11.
    4 výkresy
CZ20010744A 2000-03-03 2001-02-27 Svislý nosic elektrického panelu a elektrický panel používající uvedený svislý nosic CZ302922B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT2000MI000429A IT1316716B1 (it) 2000-03-03 2000-03-03 Montante per quadro elettrico

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2001744A3 CZ2001744A3 (cs) 2001-10-17
CZ302922B6 true CZ302922B6 (cs) 2012-01-18

Family

ID=11444319

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20010744A CZ302922B6 (cs) 2000-03-03 2001-02-27 Svislý nosic elektrického panelu a elektrický panel používající uvedený svislý nosic

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP1143588B1 (cs)
AT (1) ATE498226T1 (cs)
CZ (1) CZ302922B6 (cs)
DE (1) DE60143995D1 (cs)
ES (1) ES2361217T3 (cs)
IT (1) IT1316716B1 (cs)
PL (1) PL198050B1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102013114105A1 (de) 2013-12-16 2015-06-18 Eaton Industries Austria Gmbh Rahmen für einen Schaltschrank mit schwenkbaren Haltern für Verteilsammelschienen sowie Herstellungsverfahren für einen Schaltschrank
CN110011236B (zh) * 2019-03-15 2024-02-23 浙江建设职业技术学院 一种智慧校园管理用服务器集群部署接线装置及装配工艺

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH06233414A (ja) * 1993-01-29 1994-08-19 Matsushita Electric Works Ltd 分電盤
DE9412167U1 (de) * 1994-07-28 1995-08-24 Krone Ag, 14167 Berlin Wandverteiler
DE19511350A1 (de) * 1995-03-28 1996-10-02 Kloeckner Moeller Gmbh Schienenkanalsystem einer Niederspannungs-Schaltanlage
JP3587432B2 (ja) * 1998-05-15 2004-11-10 松下電工株式会社 分電盤
JP3792906B2 (ja) * 1998-07-31 2006-07-05 株式会社山武 制御盤

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2711741C2 (de) * 1977-03-17 1978-09-07 Siemens Ag, 1000 Berlin Und 8000 Muenchen Kabelhalter
DE7723493U1 (de) * 1977-07-27 1977-11-03 Siemens Ag, 1000 Berlin Und 8000 Muenchen Haltevorrichtung für elektrische Leitungen in Montagegerüsten für elektrische Geräte
FR2538990B1 (fr) * 1983-01-05 1985-11-15 Telemecanique Electrique Dispositif pour maintenir des fils, et sa combinaison avec un support, notamment pour armoire electrique

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH06233414A (ja) * 1993-01-29 1994-08-19 Matsushita Electric Works Ltd 分電盤
DE9412167U1 (de) * 1994-07-28 1995-08-24 Krone Ag, 14167 Berlin Wandverteiler
DE19511350A1 (de) * 1995-03-28 1996-10-02 Kloeckner Moeller Gmbh Schienenkanalsystem einer Niederspannungs-Schaltanlage
JP3587432B2 (ja) * 1998-05-15 2004-11-10 松下電工株式会社 分電盤
JP3792906B2 (ja) * 1998-07-31 2006-07-05 株式会社山武 制御盤

Also Published As

Publication number Publication date
ATE498226T1 (de) 2011-02-15
IT1316716B1 (it) 2003-04-24
EP1143588B1 (en) 2011-02-09
DE60143995D1 (de) 2011-03-24
ITMI20000429A1 (it) 2001-09-03
PL198050B1 (pl) 2008-05-30
EP1143588A1 (en) 2001-10-10
CZ2001744A3 (cs) 2001-10-17
PL346235A1 (en) 2001-09-10
ITMI20000429A0 (it) 2000-03-03
ES2361217T3 (es) 2011-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100805392B1 (ko) 분전반용 부스바 고정홀더
US4962443A (en) Improved residential loadcenter
CN101282626A (zh) 箱体装配结构
CZ302922B6 (cs) Svislý nosic elektrického panelu a elektrický panel používající uvedený svislý nosic
CZ288201B6 (en) Low-voltage switchgear
KR200395579Y1 (ko) 저압 배전반용 조립식 부스바커넥터
US4931902A (en) Bushbar barrier protective members
DE69110755T2 (de) Elektrische Verteilungsanlage mit Aufnahmeeinrichtungen für Leitungen und elektrische Geräte.
EP1169761B1 (en) Supporting module for electrical apparatuses
CA1291256C (en) Frame assembly for mounting wiring devices to panel
AU677737B2 (en) Multisocket module for socket outlets
JP4407078B2 (ja) 回路しゃ断器の端子カバー
DE19713857C1 (de) Starterkombination
JP3589126B2 (ja) 住宅用分電盤
EP1389816B2 (en) Installation box for electric appliances
ITMI960750A1 (it) Quadro di distribuzione di energia elettrica
ITMI942111A1 (it) Centralino per impianti elettrici
CN216450569U (zh) 一种断路器外壳及断路器
CN210517567U (zh) 一种抽屉式配电柜
RU56077U1 (ru) Шкаф для низковольтных комплектных распределительных устройств
ITMI20002633A1 (it) Quadro elettrico con montaggio semplificato dei componenti del quadro
JP3791165B2 (ja) 分電盤用の分岐ブレーカ取付台
JP3622603B2 (ja) 住宅用分電盤
JPS6141363Y2 (cs)
DE4439426C2 (de) Halterungseinheit für steckbare Sicherungen

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20210227