CZ302065B6 - Zpusob ke zjištování svarového švu jednotlivých podélne svarovaných trubek - Google Patents

Zpusob ke zjištování svarového švu jednotlivých podélne svarovaných trubek Download PDF

Info

Publication number
CZ302065B6
CZ302065B6 CZ20014446A CZ20014446A CZ302065B6 CZ 302065 B6 CZ302065 B6 CZ 302065B6 CZ 20014446 A CZ20014446 A CZ 20014446A CZ 20014446 A CZ20014446 A CZ 20014446A CZ 302065 B6 CZ302065 B6 CZ 302065B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weld seam
eddy current
tube
seam
magnetic field
Prior art date
Application number
CZ20014446A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20014446A3 (cs
Inventor
Groos@Andreas
Claus@Ronald
Huth@Thoralf
Original Assignee
Mannesmannröhren-Werke Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mannesmannröhren-Werke Ag filed Critical Mannesmannröhren-Werke Ag
Publication of CZ20014446A3 publication Critical patent/CZ20014446A3/cs
Publication of CZ302065B6 publication Critical patent/CZ302065B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N27/00Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means
    • G01N27/72Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means by investigating magnetic variables
    • G01N27/82Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means by investigating magnetic variables for investigating the presence of flaws
    • G01N27/90Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means by investigating magnetic variables for investigating the presence of flaws using eddy currents
    • G01N27/9013Arrangements for scanning

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Magnetic Means (AREA)
  • Blast Furnaces (AREA)

Abstract

Vynález se týká zpusobu ke zjištování podélného svarového švu (14) jednotlivých podélne svarovaných trubek (1), zhotovených z feritického nebo austenitického materiálu, pri kterém se jednotlivá trubka (1) privádí do stejnosmerného magnetického pole a otácí se okolo své podélné osy a rozdíly struktury a/nebo permeability, existující mezi základním materiálem a podélným svarovým švem (14), se jako rozlišovací kritérium zjištují pomocí snímace (8) vírivého proudu, umísteného poblíž trubky. Podle vynálezu se vírivý proud s frekvencí v oblasti mezi 100 kHz až 1 MHz pomocí snímace (8) vírivého proudu zapojuje do trubky (1) a k rozlišení mezi základním materiálem a podélným svarovým švem (14) se diferencuje výchozí napetí od referencního napetí (24) a tangenciální síla magnetického pole na trubce (1) ciní minimálne 500 Oerstedt.

Description

Způsob ke zjišťování svarového Švu jednotlivých podélně svařovaných trubek
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu ke zjišťování podélného svarového švu jednotlivých podélně svařovaných trubek, zhotovených z feritického nebo austenitického materiálu, pri kterém se jednotlivá trubka přivádí do stejnosměrného magnetického pole a otáčí se okolo své podélné osy a rozdíly struktury a/nebo permeability, existující mezi základním materiálem a podélným svarovým švem, se jako rozlišovací kritérium zjišťují pomocí snímače vířivého proudu, umístěného poblíž trubky.
Dosavadní stav techniky
Pro automobilový průmysl se vycházejíc z trubky vyrábí větší množství různých dílů, např. příčná závěsná ramena. Z důvodů nákladů a z důvodů rovnoměrnosti tloušťky stěny se jako výchozí produkt stále více využívají podélně svařované trubky. Při následných procesech přetváření může být důležitá poloha svarového Švu, takže se např. pri ohýbání, kde se zkoušelo ukládat oblast svarového švu co nejvíce do takzvané neutrální oblasti, zamezuje povrchovým trhlinám. Tyto povrchové trhliny mohou při pozdějším zatížení nebo pri dalším přetváření, např. tvarování vnitřním vysokým tlakem, vést k selhání konstrukční části.
K nápravě tohoto problému byl již vyvinut způsob ke zjišťování svarového Švu jednotlivých podélně svařovaných trubek (viz firemní prospekt Roland Elektronik GmbH, Rev. 1.0, květen 1998 „Detektor svarového švu SND 8“). Pro zjišťování svarového švu u plochých výrobků a trubek se používá magneticko-induktivní způsob rozptylového toku. Přitom se do zkoumaného obrobku přivádí konstantní magnetický tok. K vyhodnocení se využívají pouze dynamické změny magnetického pole. Zkoumaná trubka se ukládá na pohánitelný válečkový dopravník (víz výše uvedený prospekt, obrázek strana 9). Tímto postupem se mohou podle údajů výrobce zkoumat svařované trubky od průměru 10 mm s tloušťkou stěny až 3 mm. Nevýhodné u tohoto způsobuje, že je zjišťování svarového švu u trubek s tloušťkou stěny stejnou nebo větší než 3,5 mm a především u takových trubek, které se po svařování podrobují závěrečnému žíhání, obtížné, většinou je dokonce nemožné.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je uvést způsob ke zjišťování svarového švu trubek, zhotovených z feritického nebo austenitického materiálu, který je technikou měření spolehlivě použitelný také pro závěrečně žíhané trubky s tloušťkou stěny stejnou nebo větší než 3,5 mm.
Tento úkol se vycházejíc z úvodní části řeší ve spojení s významovými znaky nároku 1. Výhodná další provedení jsou předmětem podnároků.
Úkol se tedy řeší způsobem ke zjišťování podélného svarového švu jednotlivých podélně svařovaných trubek, zhotovených z feritického nebo austenitického materiálu, při kterém se jednotlivá trubka přivádí do stejnosměrného magnetického pole a otáčí se okolo své podélné osy a rozdíly struktury a/nebo permeability, existující mezi základním materiálem a podélným svarovým švem, se jako rozlišovací kritérium zjišťují pomocí snímače vířivého proudu, umístěného poblíž trubky. Podle vynálezu se vířivý proud s frekvencí v oblasti mezi 100 kHz až I MHz pomocí snímače vířivého proudu zapojuje do trubky a k rozlišení mezi základním materiálem a svarovým švem se diferencuje výchozí napětí od referenčního napětí a tangenciální síla magnetického pole na trubce činí minimálně 500 Oerstedt.
- 1 CZ 302065 B6
Výhodné provedení podle vynálezu spočívá v tom, že frekvence vířivého proudu činí 300 kHz.
Další výhodné provedení podle vynálezu spočívá v tom, že síla magnetického pole činí 800 Oerstedt.
Jinými slovy se podle předmětného řešení do trubky zapojuje vířivý proud příslušné frekvence se snímačem a přijímací signál se přeměňuje do indikace dávající bud* nízký signál (základní materiál) nebo vysoký signál (svarový šev). Frekvence leží v oblasti mezi 100 kHz až 1 MHz, výhodně u přibližně 300 kHz. Síla magnetického pole se volí tak, že se v základním materiálu dosahuje ío co nejrovnoměrnějšího stavu permeability. Rozdíly permeability generuji rovněž signály, které ale mají být pozorovatelné pouze jako šumy podloží, aby se jasně odlišil vlastní hledaný signál svarového švu. Jako míra pro sílu magnetického pole by proto měla tangenciální síla pole na trubce dosahovat alespoň 500 Oerstedt. Výhodně by měla tangenciální síla pole činit 800
Oerstedt.
Výhoda navrhovaného způsobu měření je v tom, že povrchovým efektem vířivého proudu, pracujícího s vysokou frekvencí, je způsob měření téměř nezávislý na tloušťce stěny zkoumané trubky. Další výhoda spočívá v tom, že se může snímač zkonstruovat velmi malý, takže se bez problémů mohou zkoumat také velmi malé jmenovité rozměry.
Kopírujícím vedením snímače na trubce se mohou minimalizovat rušivé vlivy kolísáním odstupu.
Navrhovaný způsob je použitelný nejen pro trubky z feritického materiálu, ale také pro trubky z ušlechtilé oceli a pro ploché produkty.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím konkrétních příkladů provedení znázorněných na výkresech, na kterých představuje obr. 1 schematicky uspořádání měření ke zjišťování svarového švu podélně svařovaných trubek, obr. 2 detail vinutí (absolutní zapojení), obr. 3 detail alternativního vinutí (diferenciální zapojení) a obr. 4 měřicí zapojení měřicího přístroje.
Příklady provedení vynálezu
U způsobu ke zjišťování podélného svarového švu 14 jednotlivých podélně svařovaných trubek i, zhotovených z feritického nebo austenitického materiálu, při kterém se jednotlivá trubka 1 přivádí do stejnosměrného magnetického pole a otáčí se okolo své podélné osy a rozdíly struktury a/nebo permeability, existující mezi základním materiálem a podélným svarovým švem 14, se jako rozlišovací kritérium zjišťují pomocí snímače 8 vířivého proudu, umístěného poblíž trubky
1. Vířivý proud se s frekvencí v oblasti mezi 100 kHz až 1 MHz pomocí snímače 8 vířivého proudu zapojuje do trubky lak rozlišení mezi základním materiálem a podélným svarovým švem J4 se diferencuje výchozí napětí od referenčního napětí 24 a tangenciální síla magnetického pole na trubce 1 činí minimálně 500 Oerstedt.
Výhodně frekvence vířivého proudu činí 300 kHz a síla magnetického pole činí 800 Oerstedt.
-2 CZ 302065 B6
Na obr. 1 je schematicky znázorněno uspořádání měření ke zjišťování podélného svarového švu 14 podélně svařovaných trubek I pomocí vířivého proudu. Zkoumaná podélně svařovaná trubka i se ukládá mezi konce 2, 3 magnetického jha 4 a během měření se otáčí, jak znázorňuje Šipka 5 oběhu. Na magnetickém jhu 4 jsou upravena vinutí 6, 6', která jsou spojena se stejnosměrným síťovým zdrojem 7. Na zkoumanou trubku 1 se nasazuje snímač 8 vířivých proudů, který je kabelem 9 spojen s přístrojem JO k měření vířivých proudů.
Obr. 2 znázorňuje v průřezu segment zkoumané trubky 1 s vyhledávaným podélným svarovým švem 14. Šipka 5 oběhu znázorňuje, že se trubka I během měření otáčí. Zobrazení vpravo vedle trubky 1 znázorňuje ve zvětšení detail vinutí 11, 12 používaného snímače. V centrální oblasti snímače je upraveno přijímací vinutí J2 v absolutním zapojení, které je obklopeno budícím vinutím ii.
Obr. 3 znázorňuje ve stejném zobrazení jiný druh vinutí 11, 13 snímače. V této formě provedení je v centrální oblasti upraveno přijímací vinutí 13 v diferenciálním zapojení, které je obklopeno budícím vinutím U,
Na obr. 4 je schematicky znázorněno jednak spojení mezi snímačem 8 vířivého proudu a přístrojem 10 k měření vířivých proudů, jakož i měřící zapojení, upravené v měřicím přístroji 10. Zdroj 15 napětí se může uskutečňovat síťovým transformátorem nebo akumulátorem. Generátor 16 vyvíjí měřicí kmitočet, který se zesilovačem 17 budícího vinutí U přivádí snímači 8 vířivého proudu. Měřicí signál se zjišťuje přijímacím vinutím 12, J3 a regulovatelným zesilovačem J_8 se předem zesiluje, jakož i filtruje vysokokmitočtovou propustí 19. Fázově řízený usměrňovač ze součástí 20, 21, jakož i nízkokmitočtová propust 22 a vysokokmitočtová propust 23 vyvíjejí výchozí napětí, které pomocí referenčního napětí 24, diferenciálního zesilovače 25 a diskriminátoru 26 ve volném prostoru pro vinutí umožňují rozlišení základního materiálu a podélného svarového švu 14. Zjištění stavu se zobrazí příslušnou indikací 27, 28.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob ke zjišťování podélného svarového Švu (14) jednotlivých podélně svařovaných trubek (1), zhotovených z feritického nebo austenitického materiálu, pri kterém se jednotlivá trubka (1) přivádí do stejnosměrného magnetického pole a otáčí se okolo své podélné osy a rozdíly struktury a/nebo permeability, existující mezi základním materiálem a podélným svarovým švem (14), se jako rozlišovací kritérium zjišťují pomocí snímače (8) vířivého proudu, umístěného poblíž trubky (1), vyznačující se tím, že se vířivý proud s frekvencí v oblasti mezi 100 kHz až 1 MHz pomocí snímače (8) vířivého proudu zapojuje do trubky (1) a k rozlišení mezi základním materiálem a podélným svarovým Švem (14) se diferencuje výchozí napětí od referenčního napětí (24) a tangenciální síla magnetického pole na trubce (l) činí minimálně 500 Oerstedt.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že frekvence vířivého proudu činí 300 kHz.
  3. 3. Způsob podle nároků la2, vyznačující se tím, že síla magnetického pole činí 800 Oerstedt.
CZ20014446A 1999-06-28 2000-06-26 Zpusob ke zjištování svarového švu jednotlivých podélne svarovaných trubek CZ302065B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19930539A DE19930539C2 (de) 1999-06-28 1999-06-28 Verfahren und Meßgerät zur Erkennung der Schweißnaht von längsnahtgeschweißten Rohren

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20014446A3 CZ20014446A3 (cs) 2002-06-12
CZ302065B6 true CZ302065B6 (cs) 2010-09-22

Family

ID=7913419

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20014446A CZ302065B6 (cs) 1999-06-28 2000-06-26 Zpusob ke zjištování svarového švu jednotlivých podélne svarovaných trubek

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP1188050B1 (cs)
AT (1) ATE314641T1 (cs)
CZ (1) CZ302065B6 (cs)
DE (2) DE19930539C2 (cs)
SK (1) SK285977B6 (cs)
TR (1) TR200103813T2 (cs)
WO (1) WO2001001123A1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10147722C1 (de) * 2001-09-27 2003-01-23 Astrium Gmbh Messanordnung für Rohre mit drehbarer Abtastanordnung
IT1391889B1 (it) * 2008-09-04 2012-01-27 Julia Utensili S P A Procedimento per il taglio di elementi tubolari e relativa apparecchiatura
RU2639592C2 (ru) * 2015-12-31 2017-12-21 федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Алтайский государственный университет" Дефектоскоп для сварных швов

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3141952A (en) * 1961-02-01 1964-07-21 United Aircraft Corp Electronic seam follower
US3753085A (en) * 1972-03-13 1973-08-14 Tex Tube Non-destructive testing apparatus for detecting both transverse and longitudinal weld defects with a single inspection
US4191922A (en) * 1978-03-14 1980-03-04 Republic Steel Corporation Electromagnetic flaw detection system and method incorporating improved automatic coil error signal compensation

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH502156A (de) * 1968-05-27 1971-01-31 Zentralinstitut Schweiss Verfahren zur automatischen Führung eines Schweisskopfes auf Schweissspaltmitte für das Schweissen von NE-Metallen
DE2138734A1 (de) * 1971-08-03 1973-02-15 Guido Drechsler Verfahren zur erfassung von innenrissen in der schweissnaht laengsnahtgeschweisster rohre in nicht normalisiertem zustand
US5463201A (en) * 1993-02-04 1995-10-31 Generla Electric Company Seam-tracking apparatus for a welding system employing an array of eddy current elements

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3141952A (en) * 1961-02-01 1964-07-21 United Aircraft Corp Electronic seam follower
US3753085A (en) * 1972-03-13 1973-08-14 Tex Tube Non-destructive testing apparatus for detecting both transverse and longitudinal weld defects with a single inspection
US4191922A (en) * 1978-03-14 1980-03-04 Republic Steel Corporation Electromagnetic flaw detection system and method incorporating improved automatic coil error signal compensation

Also Published As

Publication number Publication date
ATE314641T1 (de) 2006-01-15
DE19930539A1 (de) 2001-02-08
DE19930539C2 (de) 2001-08-02
EP1188050B1 (de) 2005-12-28
SK18992001A3 (sk) 2002-04-04
DE50011977D1 (de) 2006-02-02
CZ20014446A3 (cs) 2002-06-12
SK285977B6 (sk) 2007-12-06
EP1188050A1 (de) 2002-03-20
WO2001001123A1 (de) 2001-01-04
TR200103813T2 (tr) 2002-06-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4809039B2 (ja) 電磁誘導型検査装置および電磁誘導型検査方法
US4107605A (en) Eddy current flaw detector utilizing plural sets of four planar coils, with the plural sets disposed in a common bridge
EP0266103B1 (en) Magnetic flux leakage probe for use in nondestructive testing
KR100218653B1 (ko) 전자유도형 검사장치
MX2007000593A (es) Metodo y dispositivo para la prueba no destructiva de tubos.
JP2001516053A (ja) 渦電流パイプライン検査装置及び方法
SG174227A1 (en) Eddy current flaw detection probe
EP0315887A2 (en) Eddy current flaw detecting apparatus and method
CZ302065B6 (cs) Zpusob ke zjištování svarového švu jednotlivých podélne svarovaných trubek
JP2003232776A (ja) 渦流探傷装置および渦流探傷方法
US5418459A (en) Method and apparatus for flaw detection using an AC saturating field generated by a first coil and an eddy current sensor second coil
WO2011138993A1 (ko) 하이브리드 유도 자기 박막 센서를 이용한 복합형 비파괴 검사 장치
US11674927B2 (en) Eddy current flaw detection apparatus
GB1591814A (en) Method and apparatus for continuous manufacture and non-destruction testing of tubes
KR102283396B1 (ko) 와전류 비파괴검사를 위한 센서프로브 검사장치
EP1877767A2 (en) Near fieldtm and combination near fieldtm - remote field electromagnetic testing (et) probes for inspecting ferromagnetic pipes and tubes such as those used in heat exchangers
JP2004251839A (ja) 管内表面傷検査装置
KR20120114570A (ko) 시험체의 양품을 선별하는 와전류 검사 시스템 및 방법
CN114764086A (zh) 基于偏置磁化下涡流检测差动磁导率的管道内检测方法
CN104267096A (zh) 管坯铸造缺陷无损检测方法及装置
JPH08145952A (ja) 漏洩磁束探傷方法
JP2000227420A (ja) マルチプローブ型渦流探傷方法及び装置
JPH08136508A (ja) 漏洩磁束探傷における感度較正方法
JP4674416B2 (ja) 自己比較方式の渦流探傷装置
RU2146817C1 (ru) Электромагнитный дефектоскоп для контроля длинномерных изделий

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20150626