CZ297537B6 - Způsob zpracování betonu obsahujícího lehčené plnivo s otevřenými póry a použití tohotoplniva - Google Patents

Způsob zpracování betonu obsahujícího lehčené plnivo s otevřenými póry a použití tohotoplniva Download PDF

Info

Publication number
CZ297537B6
CZ297537B6 CZ0047199A CZ47199A CZ297537B6 CZ 297537 B6 CZ297537 B6 CZ 297537B6 CZ 0047199 A CZ0047199 A CZ 0047199A CZ 47199 A CZ47199 A CZ 47199A CZ 297537 B6 CZ297537 B6 CZ 297537B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
concrete
coating
fillers
cement
filler
Prior art date
Application number
CZ0047199A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ47199A3 (cs
Inventor
Garrecht@Harald
Götz@Joachim
Original Assignee
Universität Karlsruhe
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Universität Karlsruhe filed Critical Universität Karlsruhe
Publication of CZ47199A3 publication Critical patent/CZ47199A3/cs
Publication of CZ297537B6 publication Critical patent/CZ297537B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B20/00Use of materials as fillers for mortars, concrete or artificial stone according to more than one of groups C04B14/00 - C04B18/00 and characterised by shape or grain distribution; Treatment of materials according to more than one of the groups C04B14/00 - C04B18/00 specially adapted to enhance their filling properties in mortars, concrete or artificial stone; Expanding or defibrillating materials
    • C04B20/10Coating or impregnating
    • C04B20/12Multiple coating or impregnating
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B20/00Use of materials as fillers for mortars, concrete or artificial stone according to more than one of groups C04B14/00 - C04B18/00 and characterised by shape or grain distribution; Treatment of materials according to more than one of the groups C04B14/00 - C04B18/00 specially adapted to enhance their filling properties in mortars, concrete or artificial stone; Expanding or defibrillating materials
    • C04B20/10Coating or impregnating
    • C04B20/1055Coating or impregnating with inorganic materials
    • C04B20/1077Cements, e.g. waterglass
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/91Use of waste materials as fillers for mortars or concrete

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Aftertreatments Of Artificial And Natural Stones (AREA)
  • Preparation Of Clay, And Manufacture Of Mixtures Containing Clay Or Cement (AREA)
  • Manufacturing Of Micro-Capsules (AREA)
  • Porous Artificial Stone Or Porous Ceramic Products (AREA)

Abstract

Jde o způsob zpracování betonu obsahujícího lehčené plnivo s otevřenými póry, na kterém se vytvoří obal z cementu s předem upraveným vodním součinitelem voda/cement aglomerizací v talířovém peletizéru nebo v peletizačním bubnu, přičemž se během zpracování aplikuje tlakpomocí tlakového čerpadla. Obalené lehčené plnivo s otevřenými póry se použije pro zpracování uvedeného betonu.

Description

(57) Anotace:
Jde o způsob zpracování betonu obsahujícího lehčené plnivo s otevřenými póry, na kterém se vytvoří obal z cementu s předem upraveným vodním součinitelem voda/cement aglomerizací v talířovém peletizéru nebo v peletizačním bubnu, přičemž se během zpracování aplikuje tlak pomocí tlakového čerpadla. Obalené lehčené plnivo s otevřenými póry se použije pro zpracování uvedeného betonu.
Způsob zpracování betonu obsahujícího lehčené plnivo s otevřenými póry a použiti tohoto plniva
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zpracování betonu obsahujícího lehčené plnivo s otevřenými póry, na kterém se vytvoří obal z cementu s předem upraveným vodním součinitelem voda/cement aglomerizací v talířovém peletizéru nebo v peletizačním bubnu a dále použití tohoto plniva.
Dosavadní stav techniky
Použitím obaleného plniva se může:
a) dosáhnout lepšího spojení mezi základní betonovou fází a plnivem, čímž se docílí vyšší pevnosti než u stejného betonu s neobaleným materiálem plniva a
b) zabránit výměně vlhkosti mezi materiálem plniva a základní betonovou fází, jak v čerstvém, tak i ve vytvrzeném stavu; pak je čerstvý beton spolehlivě čerpatelný.
Konstrukční lehké betony s hustou texturou mají technicky výhodné užitné vlastnosti (vysoký tepelně izolační účinek, malá hrubá hustota a příznivý poměr pevnosti v tlaku k hrubé hustotě), které poskytují této stavební hmotě četné možnosti využití v konstrukční inženýrské výstavbě.
Při výrobě lehkých konstrukčních betonů je ovšem problém v tom, že zde používané suchá lehká plniva (například keramzity) nasávají do své struktury, při míchání, dopravě a zpracování čerstvého betonu, část záměsové vody. Odejmutí části záměsové vody je signifikantní zejména při dopravě čerpadly na beton, protože vedle kapilárních sil se do pórů lehčeného plniva vtlačuje také tlakem čerpadla větší část záměsové vody.
Aby se přesto mohly konstrukční lehké betony čerpat, zvlhčují se lehčená plniva většinou během výroby čerstvého betonu předem. Při vysokých rychlostech čerpání, které jsou možné jen při velkých čerpacích tlacích - více než 10 MPa (100 barů) - se plniva nasycují, často také pod tlakem nebo ve vakuu, vodou.
Pro výrobce betonu představuje předběžné vlhčení nebo dokonce nasycení lehčených plniv logistický a provozně technický problém. Tak by muselo být možno uskladňovat předem nasycená plniva v silech a nesměla by uvnitř nich měnit svou vlhkost.
Jestliže se plniva zvlhčují na volném prostranství neustaví se zpravidla v plnivu definovaný obsah vlhkosti. Tomu odpovídá skutečnost, že při čerpání čerstvého betonu z plniv s otevřenými póiy se může do plniv vtlačit větší nebo menší množství záměsové vody, takže se konzistence čerstvého betonu znatelně změní a často způsobí zacpání v systému čerpacího potrubí. Nadto se nedá odmísený nebo zatuhlý čerstvý beton v bednění dostatečně zhutnit. Oproti nečerpanému čerstvému lehkému betonu stejného složení dochází ke znatelným ztrátám pevnosti.
Naproti tomu se mohou po čerpání dobře zhutnit konstrukční lehké betony z lehčených plniv skoro nasycených vodou. Jen když tyto betony ve vytvrzeném stavu vyhovují požadavkům na pevnost, vede voda, obsažená v příměsích, která se opět pozvolna vytrácí z betonu teprve po mnoha desetiletích ve formě schnutí, v případě požáru k vysokým tlakům páry, které mohou způsobit velkoplošná odtrhávaní a odprýskávání oblastí betonu blíže povrchu. Při použití obalených lehčených plniv není předběžné vlhčení potřebné, takže je tím zajištěno u konstrukčních lehkých betonů příznivé chování při požáru.
-1 CZ 297537 B6
Již v předpisech pro výrobu a zpracování lehkých betonů v roce 1974 (Předpis II a III pro lehký beton a železobeton v uzavřené struktuře v „Beton 24 H. 7, str. 268 až 269 a H. 8, str. 297 až 302, 1974) bylo poukázáno na problémy dopravy lehkého betonu čerpáním. S ohledem na časové, prostorové a ekonomické výhody této technologie byly od té doby podnikány různé pokusy, aby se tyto problémy vyřešily. (Souhrnné vylíčení stavu techniky až do roku 1975 podává B. Schulz: Erfahrungen beim Pumpen von Leichtbeton v: Beton 25 H. 3, str. 86 až 91, 1975).
Mezi jiným byl zrnitý povrch keramzitových plniv opatřen vypálením sklovitou vrstvou, nepropouštějící vodu. Provozně technicky se tento pochod vsak dá stěží kontrolovat a vede ke značnému vzájemnému slepení plniv. Povlečení vrstvou plastových disperzí se ukázalo také jako málo použitelné, protože na jedné straně špatné spojení a na druhé straně poškození a odpad povlakové látky během překládky plniv vedou ke kontrolovatelným obohacením plastových povlaků v konstrukčním betonu. Také impregnace, popř. hydrofobizace lehčených plniv nestačily působit proti značnému pohlcování vlhkosti při působení dopravního tlaku čerpadla. Samotné předběžné sycení lehčených plniv vodou vede k menšímu odměšování čerstvého betonu. Přece se však u lehčených plniv pohlcováním vody dosahuje znatelně vyšších hodnot hrubé hustoty čerstvého a především pevného betonu. Vedle ztráty příznivého působení na izolaci tepla se musí tedy počítat se znatelně většími hmotnostmi stavebních dílců. Ani v informacích k výrobě a zpracování lehkého betonu s hustou strukturou v konstrukční inženýrské výstavbě, zveřejněných Svazem výrobců lehčených plniv, se dosud nenašly žádné poukazy na zlepšení dopravy čerpáním (např. v přehledovém příspěvku H. Schnabel; J. Spitzner: Gefugedichter Leichtbeton und Stahllechtbeton. V Betonfertigteiltechnik 1992 S. Smeplass; A. Hammer; M. Sandvik: Production of Structural High Strength LWAC with initially Dry Aggregates. V Tagungsband des Leichtbetonsymposiums v Sandefjord, Norsko, 1995.)
Všechny dosud známé prostředky buď nevedou k žádanému zlepšení chování vlhkosti plniv, a/nebo jsou provozně technicky jen těžko realizovatelné a/nebo jsou nehospodámé tj. vedly by ke stoupajícím výrobním nákladům, jejichž výše nemůže být ekonomicky kompenzována dosaženými technickými výhodami.
To platí také ve spojení s plnivy do lehkého betonu, popř. s plnivy opatřenými vrstvou, známými z patentové literatury.
Z DD 208 142 PS je znám způsob výroby stavebních prvků z lehkého betonu, podle něhož za použití aglomerace se vyrábí granulát z hnědouhelného popela, vody a popřípadě cementu. Obalení granulí se děje cementem - ovšem práškem - a je to zřejmě bez dalšího tak, že se tímto způsobem nemůže vytvořit tenká kompaktní a hustá vrstva, tedy smysluplné obalení plniv pro použití v konstrukčním betonu.
V DE 2 623 378 AI je zveřejněn způsob předběžného zpracování plniva do betonu, resp. lehkého betonu, podle něhož se ověřuje obalení plniva vrstvou vázanou cementem za předběžného přidání aditiv. Způsob je charakterizován těmito znaky: Je založen na obyčejné míchačce s volným pádem materiálu, u které je předem jasné, že se s ní nedá realizovat žádné kompaktní husté obalení. Dále je třeba vysokého vodního součinitele betonové směsi, aby byla umožněna dobrá homogenizace směsi, s níž je ale pak spojena poměrně malá vazná pevnost a malá pevnost a hustota obalení. Zcela všeobecně platí, že v míchačce s volným pádem materiálu nelze dosáhnout vhodného obalení s žádanými vlastnostmi, pokud jde o tloušťku vrstvy, složení a hustotu bez dalšího technologického vývoje a vestavby dodatečných odrážecích desek atd.
FR 2 664 262 AI zveřejňuje výrobu plniva do lehkého betonu z výchozích látek rozličné velikosti, pocházejících ze dřeva (dřevěné moučky, pilin a kousků kůry). Přitom se dodávají předem konzervované dřevěné součásti, zpracované v míchačce na řídce tekuté kaly. Cementové částice, dispergované v záměsové vodě, se ukládají na povrchu dřevních částic a po hydrataci částic
-2CZ 297537 B6 cementu se menší částice slepí s pilinami a kousky kůry, takže vzniká lehčené plnivo s nízkou pevností.
US 4 351 670 ukazuje způsob výroby lehkých betonů ze zlomkového pěnového betonu jako plniva, které se předvlhčí a popráší cementem v granulačním bubnu. Cementem vázané povlečení může samo při tenké vrstvě dosáhnout vysoké pevnosti, přičemž pevnost zrn samotného obaleného zlomkového pěnového betonu nestačí vyhovět požadavkům na pevnost konstrukčních betonů v inženýrské výstavbě.
Ve FR 1 335 026 se potahují plniva tenkou vrstvou cementové pasty, přičemž se pojednává zejména o kvalitách a vlastnostech cementů s ohledem na strukturu obalení. Podle vyhodnocení jsou vhodné zejména velmi jemně mleté cementy (jemnost mletí 7000 až 8000 cm2/g).
Také v DE 43 30 929 je zveřejněn způsob, v němž se zrno lehčeného plniva z rostlinných surovin opatřuje obalením. Jako pojivá se používá vedle cementu také vápna nebo sádry.
Oproti obvyklým postupům se při něm povrch nejprve popráší pevnými částicemi pojivá a hned nato se navlhčí.
Způsob, popsaný v DE 30 40 344 slouží k výrobě jemných granulátů pro použití v maltách, v něm se velmi lehká struska opatří obalením, s výhodou s použitím sulfátového pojidla (sádry). Obalení se provede v granulačním bubnu.
Cílem předloženého vynálezu je použitím obalených lehčených plniv, které mají postačující pevnost zrn pro konstrukční lehké betony, použít plniva per se, u kterých se může zabránit uvedeným nevýhodám a umožní se tím také používat při stavbách v inženýrské výstavbě čerpatelných konstrukčních lehkých betonů. Tak je možné, že s využitím obalených lehčených plniv najdou konstrukční lehké betony použití ve stavební praxi jako masově využívaná stavební hmota, zvláště když se může čerstvý beton po dopravě čerpadlem ještě vestavět v žádané formě do bednění a dostatečně zhutnit, takže získá, s jistotou dosažení žádaného cíle, předem dané vlastnosti betonu (pevnost a hrubou hustotu betonu), jaké by také byly k dispozici bez dopravy čerpáním.
Podstata vynálezu
Řešení problému čerpání z velké části odstraňuje způsob zpracování betonu obsahujícího lehčené plnivo s otevřenými póry, na kterém se vytvoří obal z cementu s předem upraveným vodním součinitelem voda/cement aglomerizací v talířovém peletizéru nebo v peletizačním bubnu, přičemž během zpracování se aplikuje tlak pomocí tlakového čerpadla.
Cementem vázané obalení brzdí, popř. zabraňuje vnikání záměsové vody do pórové struktury lehčených plniv. Tím se dochází k výhodě, že se čerstvému betonu neodeberou z plniv s otevřenými póry kapilárním sáním, a zvláště působením tlaku při čerpání, větší množství záměsové vody ani při míchání, ani během transportu na stavební místo, ani při podávání a čerpání, ani při vnášení do bednění. Tím se může znemožnit odmíšení čerstvého betonu. Čerstvé betony z obalených lehčených plniv se chovají při čerpání a přirozeně také při normálním zpracování, stejně jako normální betony.
Vztah mezi vodní hodnotou cementu a pevností betonu atd., známý z normálních plniv pro konstrukční betony se může při použití obalených lehčených plniv dalekosáhle přenést také na strukturně husté lehké betony. Také u plniv do betonu se vyvíjí jejich účinek tak, aby se projevoval i u konstrukčních lehkých betonů stejným způsobem, jaký je známý u normálních betonů. Ba i při dopravě čerpáním zůstává vodní hodnota cementu při použití obalených lehčených plniv
-3 CZ 297537 B6 stejná před čerpáním jako po něm. Tím je zajištěn také definovaný vývoj pevnosti. Požadavkům stavebního průmyslu s ohledem na správný, čerpatelný, čerstvý beton pro stavební místo se může vyhovět použitím obalených plniv s otevřenými póry.
S výhodou vodní součinitel voda/cement obalu dosahuje hodnoty maximálně 0,3.
Dále je výhodné, že tlak pumpy dosahuje hodnoty až 5 MPa (50 bar).
Součástí vynálezu je i použití obaleného lehčeného plniva s otevřenými póry pro zpracování tohoto betonu.
Příklady provedení vynálezu
K obalení lehčených plniv se použije směsi z cementů, přídavných prostředků a/nebo plniv do betonu, které jsou identické a tím tedy plně srovnatelné s materiály betonové matrice, používanými při výrobě betonů. Následkem toho je zvláště dobré chování, pokud jde o vaznost mezi zrnem plniva a maltovou matricí, takže se může dosáhnout příznivějšího pevnostního a lomového chování betonů, vyrobených z lehčených obalených plniv.
Další výhoda spočívá v tom, že pro obalení lehčeného plniva se spotřebuje menší množství vody než je třeba pro úplnou hydrataci použitého cementu. Proto obalení disponuje potenciálem dodatečného vytvrzování, který zajistí optimální vazbu mezi obaleným lehčeným plnivem a cementově maltovou matricí betonu. K tomu se také může značně zlepšit vazba v kontaktní zóně povrchu zrn plniva a cementem vázanou obalenou vrstvou přidáním vhodných látek při obalovacím procesu oproti normální vazbě plniva a cementové malty.
Dosavadní výzkumy lehkých betonů ukazují, že při stejném složení směsi je oproti betonům z neobalených zrn plniva možné zřetelné zvýšení pevnosti betonu v tlaku o více než 30 %.
Obalení, popř. pokrytí vrstvou sestává výhodně z cementů a přídavných prostředků do betonu a/nebo plniv do betonu. Důležité přitom je, že výchozí látky pro pokrytí vrstvou mohou být uspořádány do struktury na plnivu jen vhodnými technikami výrobních postupů v minimální tloušťce vrstvy, rovnoměrně a kompaktně, aby se dosáhlo dostatečně zhutňujícího účinku a zlepšené vazby mezi plnivem a maltovou matricí betonu. Jako vhodná a hospodárná technika výrobního postupu se může k obalení lehčených plniv použít především aglomerace granulačním talířem.
Nejprve se plniva vnášená po šaržích nebo kontinuálně na skloněnou plochu granulačního talíře vystaví stálému valivému pohybu. Během tohoto valivého pohybu se jemně dispergované pevné látky, tj. cement, přídavné látky do betonu, plniva do betonu a popřípadě jiné pomocné látky za současného postřikování kapalným pojidlem, s výhodou vodou pokryjí, popř. obalí rovnoměrně tenkou vrstvou. Valivý pohyb, popř. padání plniv v granulačním talíři (popř. zesíleném odrážecími deskami) způsobuje dále stálé a intenzivní slisovávání uložených vrstev, které působí na minimalizaci porozity nahromaděné vrstvy a tím po vytvrzení cementu zajišťuje také vysoký stupen hutnosti obalení. To je nutný předpoklad pro čerpatelnost betonu zlehčených plniv.
Nejlepšího slisování obalení se dosáhne, při ideálním pohybu granulačního talíře, spontánně způsobenými nárazy, tzv. „vodopádem“ dříve než se opět nastříká kapalina a přidá cement (nebo jiná pevná látka). S průměrem talíře přibývá počtu nárazů na jednu otáčku. Pravděpodobně se rotačními pohyby částic v granulačním talíři, které v tomto rozsahu u jiných způsobů nenastávají, realizují nárazy, vysoce zhutňující již aglomerované zóny, ale s menším oddělujícím účinkem. Tím se dosáhne otáčivými pohyby rovnoměrného, kompaktního obalení, které se v dalším průběhu aglomerace pravděpodobně méně poškozuje. V granulačním talíři mohou být vestavěny také nárazové desky atd., aby se optimalizovala hustota ukládání látek, vyskytujících se v obalení.
-4CZ 297537 B6
Vzhledem k účinnosti způsobu podle vynálezu' budiž ještě poznamenáno, že při současném stavu techniky je možno s pomocí aglomerace v granulačním talíři vytvořit nejlépe obalení:
1. s jednotnou tloušťkou vrstvy,
2. s obalením, naneseným rovnoměrně hustě bez trhlin po celé ploše a
3. s malou tloušťkou vrstvy ve srovnání s průměrem plniva.
Obalení s tenkou vrstvou působí, zejména u lehčených plniv, jen nepatrné zvýšení hrubé hustoty lehčených plniv. Přesto stačí tloušťka vrstvy šetřícím účinkem obalení zamezit odejmutí velkých částí záměsové vody dokonce při vysokých tlacích. Aglomerace v granulačním talíři dovoluje vytvořit právě u oblých plniv zvlášť kompaktní a tím utěsňující vrstvu povrchu zrn.
Pravidelným přidáváním cementu při dalším přidávání vody se zabraňuje vytváření konglomerátů z obalených zrn plniva. Příznivá obalení se mohou dosáhnout při přivádění vody a cementu v hmotnostním poměru vody k cementu okolo 0,25. Optimální poměr se určí na základě druhu použitého cementu a přídavných prostředků popř. plniv do betonu.
Vždy podle vlastnosti cementu, o jejíž zlepšení se v daném případě usiluje, v čerstvém nebo ve vytvrzeném stavu, se mohou přidávat nejrůznější přídavné prostředky do betonu a plniva do betonu a další pomocné látky jednotlivě nebo v kombinaci, přičemž se optimální komponenty a přidávaná množství vypracují na základě předběžných pokusů.
Po vytvrzení obalení reakcí cementu s vodou, použitou pro pokrytí vrstvou, je potom k dispozici plnivo, které zajišťuje uváděná zlepšení s ohledem na zpracovatelnost čerstvého betonu a jeho čerpatelnost, ale také na vlastnosti vytvrzeného betonu.
Dále je popsán příklad utěsnění porézních lehčených plniv k použití v čerpatelném konstrukčním betonu.
K obalení lehčených plniv pro výrobu čerpatelných konstrukčních lehkých betonů se používají většinou plniva s otevřenými póry s dostatečnou pevností zrn, například keramzity. Při použití cementu, obvyklého stabilizátoru a vody bylo možno dosáhnout v granulačním talíři hustého pokrytí vrstvou, které oproti nepokrytému zrnu lehčeného plniva, které při jednominutovém působení tlaku 5 MPa (50 bar) pojme místo 37,1 % hmotn. Vody jen ještě 5,3 % hmotn. vody. Pevnost betonu, vyrobeného z tohoto obaleného lehčeného plniva dosahuje ve stáří 28 dnů vzestup pevnosti o více než 30 % oproti pevnosti lehkého betonu z neobaleného lehčeného plniva. Další zlepšení jsou možná optimalizací obalení.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zpracování betonu obsahujícího lehčené plnivo s otevřenými póry, na kterém se vytvoří obal z cementu s předem upraveným vodním součinitelem voda/cement aglomerizací v talířovém peletizéru nebo v peletizačním bubnu, vyznačující se tím, že se během zpracování aplikuje tlak pomocí tlakového čerpadla.
  2. 2. Způsob zpracování betonu podle nároku 1, vyznačující se tím, že vodní součinitel voda/cement obalu dosahuje hodnoty maximálně 0,3.
  3. 3. Způsob zpracování betonu podle jednoho z předchozích nároků 1 nebo 2, vyznačující se t í m , že tlak pumpy dosahuje hodnoty až 5 MPa (50 bar).
  4. 4. Použití obaleného lehčeného plniva s otevřenými póry pro zpracování betonu podle nároku 1.
CZ0047199A 1996-08-14 1997-08-13 Způsob zpracování betonu obsahujícího lehčené plnivo s otevřenými póry a použití tohotoplniva CZ297537B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19632711A DE19632711A1 (de) 1996-08-14 1996-08-14 Zuschlagstoff für Leichtbeton

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ47199A3 CZ47199A3 (cs) 1999-07-14
CZ297537B6 true CZ297537B6 (cs) 2007-01-03

Family

ID=7802584

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ0047199A CZ297537B6 (cs) 1996-08-14 1997-08-13 Způsob zpracování betonu obsahujícího lehčené plnivo s otevřenými póry a použití tohotoplniva

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0950033B1 (cs)
AT (1) ATE210102T1 (cs)
AU (1) AU4008997A (cs)
CZ (1) CZ297537B6 (cs)
DE (3) DE19632711A1 (cs)
NO (1) NO327652B1 (cs)
WO (1) WO1998006677A1 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9805998D0 (en) * 1998-03-21 1998-05-20 Al Nageim Hassan Modified aggregates for use in pavement construction
DE10146408B4 (de) * 2001-09-20 2006-03-23 Fritz Herrmann Gmbh & Co. Betonsteinwerke Kg Gefärbtes Quarzkorn und seine Verwendung
AT412210B (de) * 2003-05-27 2004-11-25 Kranzinger Norbert Verfahren zum herstellen eines porösen granulats
DE10334997B4 (de) * 2003-07-31 2006-01-26 Bene_Fit Gmbh Blähglaskörner
EP1788064B1 (en) 2005-11-16 2009-03-11 Chisso Corporation Liquid crystal composition and liquid crystal display device
DE102007028445A1 (de) 2007-06-18 2008-12-24 Hochschule Karlsruhe Verfahren und Vorrichtung zur Feststoffumhüllung
SK8310Y1 (sk) * 2017-10-25 2018-12-03 Povazska Cementaren As Betónová zmes
CN113387659B (zh) * 2021-07-21 2022-08-23 四川佰汇混凝土工程有限公司 一种再生混凝土及其制备方法

Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1335026A (fr) * 1962-06-22 1963-08-16 Ciment pré-traité pour pré-enrobage et pour granulats
CH386664A (de) * 1961-07-10 1965-01-15 Mistarz Karl Verfahren zur Herstellung eines Kunststeines
DE3040344A1 (de) * 1980-10-25 1982-05-27 Gebr. Knauf Westdeutsche Gipswerke, 8715 Iphofen Baustoffgranulat auf perlite-grundlage und verfahren zu dessen herstellung
US4351670A (en) * 1980-04-04 1982-09-28 Grice Harold E Lightweight concrete and method of making same
CZ25794A3 (en) * 1991-08-08 1994-12-15 Bst Holdings Pty Ltd Light additive in lightweight concrete, emulsion for producing thereof and process of its preparation
DE4330929A1 (de) * 1993-09-13 1995-03-16 Mario Reinhold Dämmaterial für den Innenausbau und Verfahren zu seiner Herstellung und Anwendung
CZ283876B6 (cs) * 1991-01-09 1998-06-17 Betonwerk Brunn Gessellschaft M.B.H. Použití emulze typu olej-voda a způsob výroby betonových tvárnic se zvláštními vlastnostmi

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2623378A1 (de) * 1976-05-25 1977-12-01 Herbert Wedde Verfahren zur vorbehandlung eines kies- oder blaehtonzuschlagstoffes fuer beton bzw. leichtbeton
DD208142A1 (de) * 1981-11-23 1984-03-28 Udo Bartlok Verfahren zur herstellung von bauelementen aus leichtbeton
JPS5889704A (ja) * 1981-11-25 1983-05-28 藤森工業株式会社 導電性ビ−ズ
DE3627452A1 (de) * 1986-08-13 1988-02-25 Bisotherm Baustoff Vertriebsge Verfahren zur herstellung von leichtbetonsteinen
FR2664262A1 (fr) * 1990-07-03 1992-01-10 Aschero Leon Composition pour la realisation de betons legers et produits en resultant.

Patent Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH386664A (de) * 1961-07-10 1965-01-15 Mistarz Karl Verfahren zur Herstellung eines Kunststeines
FR1335026A (fr) * 1962-06-22 1963-08-16 Ciment pré-traité pour pré-enrobage et pour granulats
US4351670A (en) * 1980-04-04 1982-09-28 Grice Harold E Lightweight concrete and method of making same
DE3040344A1 (de) * 1980-10-25 1982-05-27 Gebr. Knauf Westdeutsche Gipswerke, 8715 Iphofen Baustoffgranulat auf perlite-grundlage und verfahren zu dessen herstellung
CZ283876B6 (cs) * 1991-01-09 1998-06-17 Betonwerk Brunn Gessellschaft M.B.H. Použití emulze typu olej-voda a způsob výroby betonových tvárnic se zvláštními vlastnostmi
CZ25794A3 (en) * 1991-08-08 1994-12-15 Bst Holdings Pty Ltd Light additive in lightweight concrete, emulsion for producing thereof and process of its preparation
DE4330929A1 (de) * 1993-09-13 1995-03-16 Mario Reinhold Dämmaterial für den Innenausbau und Verfahren zu seiner Herstellung und Anwendung

Also Published As

Publication number Publication date
AU4008997A (en) 1998-03-06
DE19632711A1 (de) 1998-02-19
NO990582D0 (no) 1999-02-08
EP0950033A1 (de) 1999-10-20
NO327652B1 (no) 2009-09-07
DE19780838D2 (de) 1999-10-14
DE59705712D1 (de) 2002-01-17
NO990582L (no) 1999-02-08
WO1998006677A1 (de) 1998-02-19
EP0950033B1 (de) 2001-12-05
DE19780838B4 (de) 2010-08-12
ATE210102T1 (de) 2001-12-15
CZ47199A3 (cs) 1999-07-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100894934B1 (ko) 미세하게 미립으로 덮힌 표면의 미립자
CN101423368B (zh) 一种轻质墙板及其制造工艺
US4268317A (en) Lightweight insulating structural concrete
US20070017418A1 (en) Magnesium cementitious composition
US4351670A (en) Lightweight concrete and method of making same
CN102320788A (zh) 泡沫混凝土轻质保温砖及其制作方法
SK98699A3 (en) Lightweight material containing blown perlite and methods of producing the same
CZ297537B6 (cs) Způsob zpracování betonu obsahujícího lehčené plnivo s otevřenými póry a použití tohotoplniva
KR102210337B1 (ko) 레미콘 회수수로 프리웨팅시킨 인공경량잔골재를 포함하는 고강도 경량 모르타르 조성물
RU2338724C1 (ru) Сухая теплоизолирующая гипсопенополистирольная строительная смесь для покрытий, изделий и конструкций и способ ее получения
US4465719A (en) Lightweight concrete and structural element incorporating same
CN110606712A (zh) 一种装配式竹木屑骨料发泡水泥墙体芯材生产方法
CN110606767B (zh) 一种轻骨料混凝土及其制备工艺
EP4003934A1 (en) Process for producing a pore-containing granulate and a pore-containing artificial stone
DE19735063A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von umhüllten Zuschlagstoffen für Konstruktionsbeton zur Verbesserung der Frisch- und/oder Festbetoneigenschaften
WO1989009195A1 (en) Lightweight aggregate for concrete
EP0395743B1 (en) Method of making filler for a building material
AU2001272205B2 (en) Mortar composition and method
JP2001139359A (ja) Alc破砕粒子を骨材とする軽量成形体の製造方法
RU2062763C1 (ru) Сырьевая смесь для изготовления строительных изделий, преимущественно ксилолитовых блоков, и способ их изготовления
JPH08259302A (ja) 無機質板の製造方法
FR2664262A1 (fr) Composition pour la realisation de betons legers et produits en resultant.
JPH0640777A (ja) 軽量耐火複合パネル及びその製法
JP2574212B2 (ja) 無機質板の製造方法および製造装置
JPH05306155A (ja) 木質繊維セメント板および製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20110813