CZ293289B6 - Radiátorový ventil a montážní přípravek pro utěsňování radiátorových ventilů - Google Patents

Radiátorový ventil a montážní přípravek pro utěsňování radiátorových ventilů Download PDF

Info

Publication number
CZ293289B6
CZ293289B6 CZ19991551A CZ155199A CZ293289B6 CZ 293289 B6 CZ293289 B6 CZ 293289B6 CZ 19991551 A CZ19991551 A CZ 19991551A CZ 155199 A CZ155199 A CZ 155199A CZ 293289 B6 CZ293289 B6 CZ 293289B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
valve
additional seal
valve body
retainer
axial direction
Prior art date
Application number
CZ19991551A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ155199A3 (cs
Inventor
Arne Borge Larsen
Hans Erik Larsen
Original Assignee
Danfoss A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Danfoss A/S filed Critical Danfoss A/S
Publication of CZ155199A3 publication Critical patent/CZ155199A3/cs
Publication of CZ293289B6 publication Critical patent/CZ293289B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16KVALVES; TAPS; COCKS; ACTUATING-FLOATS; DEVICES FOR VENTING OR AERATING
    • F16K41/00Spindle sealings
    • F16K41/02Spindle sealings with stuffing-box ; Sealing rings
    • F16K41/04Spindle sealings with stuffing-box ; Sealing rings with at least one ring of rubber or like material between spindle and housing

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Details Of Valves (AREA)
  • Temperature-Responsive Valves (AREA)
  • Lift Valve (AREA)
  • Sealing With Elastic Sealing Lips (AREA)
  • Valve-Gear Or Valve Arrangements (AREA)
  • Fluid-Driven Valves (AREA)

Abstract

Radiátorový ventil (1) s ventilovým tělesem je opatřen uzavíracím členem (5), který je pohyblivý v axiálním směru (6) směrem k nebo od ventilového sedla (4), a ventilovým zdvihátkem (8) pohyblivým v axiálním směru (6) a vystupujícím ven skrz otvor (9) ve ventilovém tělese, kterým je otvor (9) utěsněn prostřednictvím těsnění uspořádaného ve ventilovém tělese a obklopujícího ventilové zdvihátko (8). Na vnějšku ventilového tělesa je uspořádaná těsnicí komora (12), která obklopuje ventilové zdvihátko (8) a do které je umístitelné přídavné těsnění (16). Ventilové těleso má fixační prostředek pro zajištění pevné fixace přidržovače (17, 31, 40) přídavného těsnění (16). Přípravek pro utěsňování radiátorového ventilu (1) obsahuje první kluzné vodítko (23), které je pohyblivé v axiálním směru (6) a na kterém je uspořádáné přídavné těsnění (16).ŕ

Description

Radiátorový ventil a montážní přípravek pro utěsňování radiátorových ventilů
Oblast techniky
Předložený vynález se týká radiátorového ventilu s tělesem, uzavíracím členem, který je v axiálním směru posuvný směrem k a od sedla ventilu, a zdvihátkem, které jev axiálním směru posuvné a vystupuje vně skrze otvor ve ventilovém tělese, kterýžto otvor je neprodyšně utěsněný prostřednictvím těsnění, uspořádaného ve ventilovém tělese a obklopujícího v něm uložené zdvihátko.
Dosavadní stav techniky
Popsané radiátorové ventily musí být ovladatelné z vnějšku, například prostřednictvím termostatických ovládacích členů nebo dalších použitelných ovládacích prostředků. Z uvedeného důvodu je ventilové zdvihátko uspořádané pro přestavování z vnějšku. Toto ventilové zdvihátko je buďto pevně spřažené s nebo přiléhá k uzavíracímu členu. Uzavírací člen je v otevřené poloze obvykle zatížený působením pružiny.
Otvor, skrze který zdvihátko vystupuje vně z ventilového tělesa, představuje velmi často slabé místo. V případě poškození těsnění může totiž skrze tento otvor unikat voda nebo ohřívací médium. Z uvedeného důvodu je toto těsnění provedeno jako zdvojené, například použitím dvou těsnicích O-kroužků nebo kordových těsnicích kroužků, uspořádaných za sebou mezi ventilovým zdvihátkem a ventilovým tělesem. Takto, při poškození jednoho těsnění, zabraňuje nežádoucímu unikání vody z ventilu druhé, v tělese uspořádané těsnění.
Použití dvou těsnění je však cenově náročné a ve svém důsledku zvyšuje celkové náklady na výrobu. Naproti tomu, při použití pouze jediného těsnicího kroužku musí být tento těsnicí kroužek uspořádaný takovým způsobem, který umožňuje jeho snadnou výměnu. Avšak takové uspořádání vyžaduje provedení určitých dalších opatření, která ve svém důsledku zvyšují náklady na výrobu ventilu. Kromě toho je rovněž tak poměrně nákladné i vlastní nahrazování těsnicího kroužku. Vyměnitelný těsnicí kroužek dále vyžaduje možnost přístupu z vnějšku. Tento požadavek však představuje překážku pro zajištění nepropustnosti konstrukčního uspořádání ventilu jednoduchými prostředky.
Podstata vynálezu
Vzhledem k uvedenému je základním úkolem předloženého vynálezu navrhnout ventil, který je z hlediska konstrukce snadno vyrobitelný a který redukuje problémy, týkající se výskytu netěsností.
U radiátorového ventilu s ventilovým tělesem, uzavíracím členem, který je pohyblivý v axiálním směru směrem k nebo od ventilového sedla, a ventilovým zdvihátkem, které je pohyblivé v axiálním směru, vystupuje ven skrz otvor ve ventilovém tělese, kterým je otvor utěsněn prostřednictvím těsnění, které je uspořádané ve ventilovém tělese a obklopuje ventilové zdvihátko, je podle vynálezu navrženo, že na vnějšku ventilového tělesa je uspořádaná těsnicí komora, která obklopuje ventilové zdvihátko a do které je umístitelné přídavné těsnění, a že ventilové těleso má fixační prostředek pro zajištění pevné fixace přidržovače přídavného těsnění.
Při výskytu netěsnosti ventilu, to znamená v případě, kdy z ventilu kolem zdvihátka uniká voda, je při shora popsaném uspořádání možné snadno zavést a napevno uložit přídavné těsnění. Uvedenou skutečnost zajišťuje opatření dvou specifických znaků, umožňujících rychlé anepro
- 1 CZ 293289 B6 blematické upevnění přídavného těsnění. Prvním znakem je opatření těsnicí komory, ve které je možné toto přídavné těsnění umístit. Důsledkem vytvoření těsnicí komory je umístění přídavného těsnění do odpovídající polohy. Druhým znakem je vytvoření ventilového tělesa tak, že umožňuje pevnou fixaci přidržovače těsnění. Přidržovač těsnění slouží jednak k udržování přídavného těsnění v odpovídající poloze, a kromě toho také k zachycování tlakového působení pracovní tekutiny. Podle předloženého vynálezu je tudíž, vzhledem k uvedenému, možné používat relativně jednoduchý radiátorový ventil s pouze jediným vnitřně uspořádaným těsnicím kroužkem. V mnoha případech bude tento těsnicí kroužek jediným těsnicím kroužkem použitým během celé funkční životnosti ventilu. V případě výskytu netěsnosti se opětné utěsnění takového ventilu může provádět z vnějšku, přičemž nevyžaduje žádná montážní nebo demontážní opatření. Ventil může při utěsňování zůstat uložený na radiátoru. Použitím pouze jediného těsnicího kroužku se uspoří náklady na výrobu. Ventily zůstávají neprodyšně utěsněné a nevyžadují žádná další doplňující opatření. Požadavek na dodatečné náklady představují pouze aktuálně netěsnící ventily, přičemž tyto náklady ze statistického hlediska znamenají snížení celkových nákladů. Je zcela pochopitelné, že se netěsnost a prosakování může vyskytnout i u nových přídavných těsnicích kroužků. Tyto těsnicí kroužky jsou však přístupné z vnějšku a tudíž je možné netěsnící kroužky vyměnit.
Podle přednostního provedení je ve vnějším ventilovém tělese uspořádané a z něho směrem ven vystupuje vnitřní ventilové těleso, v jehož vně vystupující části je uspořádaný úložný prostředek. Takové uspořádání poskytuje zdokonalený přístup k místu upevňování přídavného těsnění. V případě, ve kterém se přidržovač přídavného těsnění nemusí upevňovat ze stejné strany jako přídavné těsnění, ale připevňuje se ve směru posunutém o úhel 90°, usnadňuje umístění přídavného těsnění ve vnitřním ventilovém tělese také upevňování přidržovače přídavného těsnění vzhledem ktomu, že vnitřní ventilové těleso vykazuje menší průměr a zdvih přidržovače přídavného těsnění ve ventilovém tělese je tudíž kratší.
Ve výhodném provedení má fixační prostředek povrch s prvkem, uspořádaným kolmo vzhledem k axiálnímu směru. Takto se přidržovač těsnění ve ventilovém tělese udržuje prostřednictvím vytvoření slícovaného uložení, což ve svém důsledku znemožňuje vytlačení přídavného těsnění z jeho umístění.
Ve výhodném provedení je přidržovač těsnění uzpůsobený pro zablokování následkem jeho posuvného pohybu v jedné rovině, uspořádané vertikálně k axiálnímu směru. Takto se přidržovač těsnění může posouvat přímo pod činnou plochu úložného prostředku, což vede k dosažení stabilních podmínek pro jeho udržování v odpovídající poloze bezprostředně po upevnění.
V tomto případě je obzvlášť výhodné, jestliže je přidržovač těsnění vytvořený jako kolíková sestava, která je uzpůsobená pro upevnění v korespondující sestavě vrtání ve vystupující části vnitřního ventilového tělesa, tvořící úložný prostředek. Zavádění kolíkové sestavy, například jednoho nebo několika kolíků, kolmo vzhledem k axiálnímu směru ventilového tělesa vyžaduje pouze nepatrné úsilí. Za tohoto stavu je přídavné těsnění pevně zablokované ve ventilovém tělese. Kolíky kolíkové sestavy mohou být opatřené ozuby, které zabraňují nebo znemožňují jejich vytažení, nebo mohou být ve ventilovém tělese upevněné nalisováním.
V této kombinaci je obzvlášť výhodné, jestliže je kolíková sestava vytvořená jako závlačka ve tvaru U. Takto mohou být do ventilového tělesa zaváděné a upevňované dva kolíky současně. Konfigurace ve tvaru U zajišťuje, že při upevňování kolíků nemůže dojít k jejich protlačení skrze odpovídající otvory, protože v upevněné poloze se spojovací základna tvaru U opírá o ventilové těleso a zabraňuje tak dalšímu zatlačování do otvorů. Pro účely udržování přídavného těsnění však obvykle postačují dva samostatné kolíky.
-2CZ 293289 B6
Kromě toho je rovněž výhodné, jestliže je mezi kolíkovou sestavou a přídavným těsněním uspořádaný opěrný kroužek. Uspořádáním opěrného kroužku se mohou vyrovnávat síly, přenášené a působící na přídavné těsnění prostřednictvím přidržovače těsnění.
Podle alternativního provedení je přidržovač přídavného těsnění vytvořený jako disk s radiálně vystupujícími výběžky, přičemž fixační prostředek má ve vnitřním ventilovém tělese první úsek, ve kterém je upraveno první vybrání, které se rozkládá ve v podstatě axiálním směru, a druhý úsek, ve kterém je upraveno druhé vybrání, rozkládající se příčně přes tento druhý úsek s překrytím, alespoň částečně, v axiálním směru. Tento disk, který je opatřen ve středové oblasti dírou pro uložení zdvihátka, je pak možné jejími radiálně vystupujícími výběžky napevno uložit do prvního vybrání a v axiálním směru posouvat směrem k přídavnému těsnění. Po dosažení určité hloubky v axiálním směru, ve které se radiálně vystupující výběžky disku nacházejí ve druhém vybrání, je možné diskem pootočit v určitém úhlu. Popsané uspořádání představuje upevnění disku ve vnitřním ventilovém tělese na bázi bajonetového spoje, prostřednictvím kterého se uskutečňuje udržování přídavného těsnění v odpovídající poloze. Takový spoj je výhodný v tom, že pro jeho vytvoření postačuje jediný prvek a nevyžaduje použití žádného doplňujícího opěrného kroužku. Disk může být opatřen prostředky pro aplikaci točivého momentu, například otvory, které umožňují jeho natáčení do zablokované polohy. Stejně jako v případě dalších přidržovačů těsnění bude na disk působit tlak přídavného těsnění, způsobovaný jeho elasticitou, jehož výsledkem je upevnění disku ve vnitřním ventilovém tělese. Popsané provedení je obzvlášť výhodné v případech omezeného prostoru, ve kterých je ventil přístupný pouze v axiálním směru.
Podle třetího provedení může být přidržovač přídavného těsnění vytvořený jako kroužek opatřený pružnými úseky, ohebnými z vnějšku v radiálním směru. V tomto případě musí být ventilové těleso opatřené korespondujícími vybráními. Za tohoto stavu se pak kroužek může snadno dotlačovat na přídavné těsnění a současně uvádět do vzájemného záběru s vybráním ventilového tělesa. Ve skutečnosti toto uspořádání představuje nejjednodušší způsob upevňování přídavného těsnění. Kromě toho uvedený způsob upevňování představuje minimální požadavky na prostor. Vyžaduje pouze posuvný pohyb v axiálním směru.
Podle čtvrtého alternativního provedení může být přidržovač přídavného těsnění vytvořený jako pružný kroužek. Pro účely upevňování se pružný kroužek stlačuje, přičemž dochází k redukci jeho průměru. Po uložení do příslušného vybrání se tento kroužek rozpíná a navrací do původní velikosti. Také v tomto uspořádání se vyžaduje pouze možnost přístupu v axiálním směru. Kromě toho je pro uvedené účely možné použít součásti běžně dostupné na trhu.
A konečně, podle dalšího provedení může být část ventilového tělesa vytvořená jako pružná a přidržovač přídavného těsnění jako jednoduchá kruhová deska. Tato deska se pak upevňuje posouváním v axiálním směru do vzájemného záběru s tělesem v poloze za jeho pružnou částí.
S výhodou je přídavné těsnění připevněné prostřednictvím adhezního prostředku neoddávajícího působení tepla k přidržovači přídavného těsnění. Toto opatření vzhledem k tomu, že umožňuje přemísťování přídavného těsnění a přidržovače těsnění v axiálním směru společně, usnadňuje vlastní upevňování. Během provozní činnosti ventilu po jeho ohřátí dochází v důsledku vlastností adhezního prostředku k uvolnění vzájemného spojení přídavného těsnění a jeho přidržovače.
Ve výhodném provedení tvoří přídavné těsnění těsnicí O-kroužek. Taková těsnění jsou také známá pod označením kordové těsnicí kroužky. Tato těsnění je možné uspořádat na zdvihátku v relativně těsném uložení, což usnadňuje jejich požadované upevňování.
Podle přednostního provedení zahrnuje vnější konec otvoru vně otevřený zásobník pro uložení maziva. Do tohoto zásobníku se může zavádět příslušné množství mazacího tuku nebo dalšího použitelného maziva. Příslušné mazivo může být na základě požadavku k dispozici již při upevňování přídavného těsnění. V tomto případě slouží pro účely mazání zdvihátka a v důsledku
-3CZ 293289 B6 toho ke zmírňování působení třecích sil ve vnitřním prostoru ventilového tělesa. Je však za účelem usnadnění posuvného pohybu přídavného těsnění vzhledem ke zdvihátku obzvlášť výhodné plnit zásobník mazivem poprvé nebo opětovně při nebo krátce před upevňováním přídavného těsnění. Toto provedení zabraňuje v důsledku popsaného upevnění přídavného těsnění nežádoucímu zvyšování provozních sil na příliš vysoké hodnoty.
Předložený vynález se dále týká montážního přípravku pro utěsňování radiátorového ventilu, ve kterém je přídavné těsnění uspořádané na prvním kluzném vodítku, které je posuvné v axiálním směru.
Takový montážní přípravek umožňuje opětné utěsňování netěsnícího ventilu při vynaložení nízkých nákladů. Montážní přípravek se umístí na netěsnící ventil. Pak se první kluzné vodítko uvede do činnosti. Po uspořádání přídavného těsnění na kluzné vodítko, například na jeho čelní plochu, se toto přídavné těsnění přesouvá na zdvihátko a současně zavádí do těsnicí komory.
Podle přednostního provedení montážního přípravku je kolíková sestava uspořádaná na druhém kluzném vodítku, které je posuvné kolmo na první kluzné vodítko. První kluzné vodítko udržuje přídavné těsnění v odpovídající poloze ve ventilovém tělese. Poté se uvede do činnosti druhé kluzné vodítko, jehož prostřednictvím se kolíková sestava, například shora zmiňovaná závlačka ve tvaru U, zasouvá do ventilového tělesa kolmo na první kluzné vodítko. Tímto způsobem se zajistí poloha přídavného těsnění. Vzhledem k tomu, že přítomnost druhého kluzného vodítka ve ventilovém tělese není nezbytná, může se bezprostředně po provedení této operace montážní přípravek z ventilu odstranit. Kompletní pomocná utěsňovací sestava, to je přídavné těsnění, přidržovač těsnění a opěrný kroužek, pokud je v sestavě přítomný, může být nainstalovaná v montážním přípravku předem. Vzhledem k tomu, že se jedná o malé součásti, bude takové uspořádání usnadňovat manipulaci při utěsňování. Umístění těchto součástí se automaticky nastaví do odpovídající polohy. Uvedená skutečnost se využívá obzvláště v případě, kdy ventilové těleso vykazuje asymetrickou tvarovou konfiguraci a montážní přípravek je možné umístit pouze do jediné, předem stanovené úhlové polohy.
Ve výhodném provedení vykazuje první kluzné vodítko ve směru kolmém na směry posuvného pohybu obou kluzných vodítek redukovanou šířku. Takto může první kluzné vodítko dotlačovat přídavné těsnění do a udržovat ho v těsnicí komoře, přičemž je současně možné zavádět přes toto přídavné ložisko kolíkovou sestavu.
S výhodou je na prvním kluzném vodítku uspořádaná zásoba maziva. Při upevňování přídavného těsnění se tato zásoba maziva převádí do ventilového tělesa.
S výhodou je druhé kluzné vodítko vytvořené jako kluzné sáně, uložené přestavitelné na tělese montážního přípravku. Toto uspořádání umožňuje především instalaci kolíkové sestavy v konfiguraci závlačky ve tvaru U.
V přednostním provedení je montážní přípravek vytvořený z plastu. Výroba takového přípravku je cenově nenáročná a tento přípravek může být vytvořený jako jednoúčelový.
Přehled obrázků na výkresech
Předložený vynález bude podrobně objasněn v následujícím popisu konkrétních příkladů jeho přednostních provedení v kombinaci s připojenou výkresovou dokumentací, ve které představuje:
-4CZ 293289 B6 obr. 1 schematické znázornění radiátorového ventilu v řezu;
obr. 2 schematické znázornění části radiátorového ventilu s montážním přípravkem pro zavádění a upevňování přídavného těsnění v pohledu ze třech stran a v částečném řezu;
obr. 3 druhé provedení montážního přípravku;
obr. 4 třetí provedení montážního přípravku pro zavádění a upevňování přídavného těsnění; obr. 5 čtvrté provedení montážního přípravku pro zavádění a upevňování přídavného těsnění; obr. 6 páté provedení montážního přípravku.
Příklady provedení vynálezu
Radiátorový ventil 1 má ventilové těleso s vnitřním ventilovým tělesem 2 a vnějším ventilovým tělesem 3. Ve ventilovém tělese radiátorového ventilu 1 jsou dále uspořádané ventilové sedlo 4 a uzavírací člen 5, uložený posuvně v axiálním směru 6 směrem k nebo od ventilového sedla 4. Uvádění uzavíracího členu 5 do posuvného pohybu ve směru od ventilového sedla 4 se uskutečňuje prostřednictvím působení tlačné pružiny 7, zatímco posuvný pohyb směrem k ventilovému sedlu 4 se uskutečňuje prostřednictvím tlaku vyvíjeného zdvihátkem, uloženým a procházejícím skrze otvor 9 ve vnitřním ventilovém tělese 2.
Otvor 9 se utěsňuje prostřednictvím těsnicího O-kroužku 10 nebo kordového těsnicího kroužku, kteiý je uspořádaný ve vnitřním prostoru 11 radiátorového ventilu 1. Vnitřní prostor 11 obklopuje ventilovém zdvihátko 8 a neprodyšně ho utěsňuje. Při zvyšování tlaku vody ve vnitřním prostoru 11 ventilových těles 2, 3 se těsnicí O-kroužek 10 dotlačuje jak na ventilové zdvihátko 8, tak ve vnitřním prostoru 11 proti dosedací ploše vnitřního ventilového tělesa 2 a v důsledku toho neprodyšně utěsňuje otvor 9.
Během provozní činnosti může po vykonání množství posuvných pohybů ventilovým zdvihátkem 8, například v případě lokálního opotřebení těsnicího O-kroužku 10, dojít k výskytu netěsnosti. Za tohoto stavu bude docházet k pronikání vody nebo jiného, pro uvedené účely použitého ohřívacího média kolem ventilového zdvihátka 8 a skrze otvor 9 do vnějšího prostoru.
V takových případech se musí na radiátorovém ventilu 1 provést dále popsaná opatření.
Kolem zdvihátka 8 je ve vnitřním ventilovém tělese 2 vytvořená těsnicí komora 12. Tato těsnicí komora 12 je rovněž obklopená vnitřním ventilovým tělesem 2. Pro tento účel je vnitřní ventilové těleso 2 opatřené vystupující částí 13, vyčnívající z vnějšího ventilového tělesa 3. Ve vystupující části 13 jsou vytvořená vrtání 14. Účel vytvoření bude objasněný dále ve spojení sobr. 2 a 3.
Mezi těsnicí komorou 12 a otvorem 9 je uspořádaný zásobník 15 pro uložení maziva, ve kterém může být upraveno mazivo, například mazací tuk. Posuvný pohyb ventilového zdvihátka 8 v axiálním směru 6 bude způsobovat ulpívání určitého množství maziva na ventilovém zdvihátku 8, takže těsnicí O-kroužek 10 je vystaven minimálnímu tření.
Kromě toho se ventilové zdvihátko 8 může obsluhovat zvnějšku běžně známým způsobem, například prostřednictvím termostatického ovládacího členu.
Pokud by radiátorový ventil 1 měl začít prosakovat, může být do těsnicí komory 12 uspořádáno přídavné těsnění 16, přičemž se pro tento účel použije montážní přípravek 21, znázorněný na obr. 2. Pro zabránění nežádoucího vytlačování přídavného těsnění 16 z těsnicí komory 12 během působení případně se vyskytujících axiálních sil, například třecích sil, generovaných posuvným
-5CZ 293289 B6 pohybem ventilového zdvihátka 8 nebo tlaku, vyvíjeného působením vody, se může do vrtání 14 vložit přidržovač 17 přídavného těsnění 16. Tento přidržovač 17 přídavného těsnění 16 může být vytvořený v konfiguraci kolíkové sestavy, například dvou rovnoběžných kolíků 18, 19, spojených navzájem prostřednictvím základny 20 do podlouhlého prvku ve tvaru U (obr. 2d). V tomto případě tvoří přidržovač 17 přídavného těsnění 16 závlačka ve tvaru U.
Vzhledem k tomu, že manipulace s relativně malými součástmi, takovými jako jsou přídavné těsnění 16 a přidržovač 17 přídavného těsnění 16, obzvláště v kombinaci s horkým radiátorovým ventilem 1, může být poměrně obtížná, je zajištěn přípravek 21. použitelný pro instalaci a upevňování těchto součástí. Montážní přípravek 21 má těleso 22. ve kterém je uspořádané první kluzné vodítko 23, přestavitelné v axiálním směru. Na tomto kluzném vodítku 23 je, pokud je to nezbytné, prostřednictvím opěrného kroužku 24 uložené přídavné těsnění 16. Na spodní ploše přídavného těsnění 16 může být uspořádaný na obr. neznázoměný zdroj maziva, např. malý kus mazacího tuku.
Mimoto je v tělese 22 přípravku 21 uspořádané druhé kluzné vodítko 25, které je posuvné kolmo na směr pohybu prvního kluzného vodítka 23. Na druhém kluzném vodítku 25 je uspořádaný přidržovač 17 přídavného těsnění 16. Skutečnost, že příslušná součást je uspořádaná na kluzném vodítku 23, 25 znamená, že tato součást je umístěná v tělese 22 přípravku 21 tak, že se pohybuje, pokud se pohybuje kluzné vodítko 23, 25, a je vytlačována z tohoto tělesa 22 přípravku 21 v požadovaném směru.
K zajištění, že závlačka, tvořící přidržovač 17 přídavného těsnění 16. dosáhne vrtání 14, je vystupující část 13 vnitřního ventilového tělesa 2 na jedné ze svých stran zploštěná, to znamená, že má dosedací plochu 26, odpovídající protilehlé ploše tělesa 22 přípravku 21.
Jak vyplývá z porovnání obr. 2a a 2c s obr. 2b, vykazuje první kluzné vodítko 23 ve směru, orientovaném vertikálně vzhledem ke směru pohybu obou kluzných vodítek 23.25, redukovanou šířku. Ve směru pohybu druhého kluzného vodítka 25 má první kluzné vodítko 23. nebo alespoň jeho část, vstupující do tělesa 22 přípravku 21, šířku odpovídající přibližně průměru těsnicí komory 12. Z uvedeného důvodu má ve středové oblasti vybrání 27, kterým může být natlačeno na ventilové zdvihátko 8. V příčném směruje však první kluzné vodítko 23 zeslabené tak, aby ho bylo možné uložit mezi dva kolíky 18, 19 závlačky ve tvaru U, tvořící přidržovač 17 přídavného těsnění 16.
Při tomto uspořádání je vložení přídavného těsnění 16 do propouštějícího radiátorového ventilu 1 relativně jednoduché. Těleso 22 přípravku 21 se umístí na vystupující část 13 vnitřního ventilového tělesa 2 a nastaví se do odpovídající úhlové polohy prostřednictvím dosedací plochy 26. Poté se první kluzné vodítko 23 posouvá v axiálním směru. To pak dotlačuje přídavné těsnění 16 a opěrný kroužek 24 do těsnicí komory 12. čímž se aplikuje mazací tuk, pokud je přítomný, do zásobníku 15 pro uložení maziva. První kluzné vodítko 23 se udržuje stlačené nebo zůstává ve stlačené poloze následkem působení třecích sil. Nato se uvádí do činnosti druhé kluzné vodítko 25, které dotlačuje přidržovač 17 přídavného těsnění 16 ve tvaru závlačky jejími dvěma kolíky 18, 19 do vrtání 14, dokud základna 20 nedosedne na vystupující část 13 vnitřního ventilového tělesa 2. Vrtání 14 ve vnitřním ventilovém tělese 2 jsou hluboká alespoň tak, aby bylo možné přidržovač 17 přídavného těsnění 16, viz obr. 2b, kotvit ve vloženém tělese 2 vpravo a vlevo od těsnicí komory 12.
To poskytuje velmi stabilní polohu přídavného těsnění 16 v těsnicí komoře 12. I v případě výskytu axiálních sil již není možné odstranit přídavné těsnění 16 z těsnicí komory 12.
Montážní přípravek 21 se může z radiátorového ventilu 1 odstranit i v případě, kdy se kluzná vodítka 23, 25 nacházejí ve stlačené poloze. Těleso 22 přípravku 21 může být vytvořené z plastu tak, že přípravek 21 představuje jako celek jednoúčelovou jednotku.
-6CZ 293289 B6
Obr. 3 znázorňuje modifikované provedení, ve kterém je použitý odlišný přípravek 28. Shodné součásti jsou označené stejnými vztahovými značkami jako na, obr. 1 a 2. Modifikace provedení spočívá při porovnání s provedením podle obr. 2 v tom, že druhé kluzné vodítko 25 je vytvořené jako kluzné sáně 29, pohyblivé na tělese 30 přípravku 28 kolmo na směr pohybu prvního kluzného vodítka 23. Na kluzných saních 29 je uspořádaný přidržovač 17 přídavného těsnění 16, vytvořený jako závlačka. Provozní činnost tohoto provedení se podobá činnosti montážního přípravku 21 podle obr. 2. Po uložení a uvedení prvního kluzného vodítka 23 do činnosti se ve směru prvního kluzného vodítka 23 přemísťují kluzné sáně 29 ve směru prvního kluzného vodítka 23 tak, že dochází k zavádění přidržovače 17 přídavného těsnění 16 do vrtání 14.
Není podmínkou, aby vrtání 14 vykazovala kruhový průřez, a rovněž tak kolíky 18, 19 nemusí být kruhové. Dokonce není nezbytné ani to, aby tvar průřezu kolíků 18, 19 korespondoval s tvarem průřezu vrtání 14. Vyžaduje se pouze uskutečnitelnost zavádění kolíků 18, 19 do vrtání 14 a zajištění jejich bočního opření v axiálním směru. Poté se může přídavné těsnění 16 zajistit v těsnicí komoře 12 prostřednictvím pohybu přidržovače 17 přídavného těsnění 16 kolmo na axiální směr těsnicí komory 12.
Modifikované provedení je znázorněné na obr. 4. Ve spojení s uvedeným provedením je na obr. 4b znázorněný řez rovinou A-A z obr. 4a a na obr. 4c řez rovinou B-B z téhož obr. 4a. Pro přidržování zde neznázoměného přídavného těsnění v těsnicí komoře 12 se v tomto případě použije přidržovač 31 přídavného těsnění 16 s alespoň dvěma radiálně vystupujícími výběžky 32 (obr. 4d). Tento přidržovač 31 přídavného těsnění 16 má ve středové oblasti hlavní díru 33, skrze kterou prochází ventilové zdvihátko 8. Ve zbývající prstencovité části přidržovače 31 přídavného těsnění 16 je vytvořeno několik vedlejších děr 34, se kterými může zabírat prostředek pro aplikaci točivého momentu. Tento prostředek může být kromě toho použitý pro dotlačování přidržovače 31 a přídavného těsnění 16 v axiálním směru do vnitřního ventilového tělesa 2. Přídavné těsnění 16 může být pro tento účel připevněné na přidržovači 31 přídavného těsnění 16 prostřednictvím adhezního prostředku neodolávajícího působení tepla, což've svém důsledku usnadňuje vlastní upevňování. Během provozu, když se radiátorový ventil 1 ohřeje na vyšší teploty, se bude tento adhezní prostředek rozpouštět a přidržovač 31 přídavného těsnění 16 se oddělí od přídavného těsnění 16 a bude toto přídavné těsnění 16 pouze přidržovat v axiálním směru.
Z porovnání obr. 4b a 4d je seznatelné, že přidržovač 31 přídavného těsnění 16 se ukládá do modifikovaného vnitřního ventilového tělesa 35, vykazujícího pro tento účel shodný tvar průřezu jako přidržovač 31 přídavného těsnění 16. Dále může být seznatelné, že modifikované vnitřní ventilové těleso 35 má v axiálním směru vytvořené výřezy, tvořící první úseky 36, a to vždy po jednom pro každý výběžek 32 přidržovače 31 přídavného těsnění 16. Proto v určité úhlové poloze je možné přidržovač 31 přídavného těsnění 16, zavádět do modifikovaného vnitřního ventilového tělesa 35 a poté v této poloze dotlačovat směrem dolů, tj. směrem do těsnicí komory
12. Po dosažení určité hloubky přechází první úsek 36 do druhého úseku 37, uspořádaného v axiálním směru a v tomto směru zároveň alespoň částečně překrytého, například prostřednictvím vloženého tělesa 38 modifikovaného vnitřního ventilového tělesa 35. Po natočení přidržovače 31 přídavného těsnění 16, nacházejícího se v této poloze, například o úhel 90°, se výběžky 32 přemístí pod část vloženého tělesa 38. Přidržovač 31 přídavného těsnění 16 je pak zajištěn. V tomto provedení, protože je těsnicí kroužek podepřen prostřednictvím přidržovače 31 přídavného těsnění 16, může být upuštěno od doplňkového opěrného kroužku.
Jak vyplývá z obr. 4b a 4c, může být vyžadované polohování nástroje prováděno také prostřednictvím polohovacího výběžku 39, kterým je opatřené modifikované vnitřní ventilové těleso 35.
Konečně, obr. 5 představuje další alternativu montážního přípravku, ve které je přídavné těsnění 16 drženo prostřednictvím přidržovače 40 přídavného těsnění 16, opatřeného pružnými úseky 41,
-7CZ 293289 B6 poddajnými směrem radiálně ven, s opěrným kroužkem 24 jako podložkou. Pro tento účel má vnitřní ventilové těleso 42 korespondující podsoustružení 43. Proto se může upevňování provádět jednoduše tak, že se přídavné těsnění 16, opěrný kroužek 24 a přidržovač 40 přídavného těsnění 16 tlakem posouvají dopředu v axiálním směru dokud nezapadnou pružné úseky 44 za podsoustružení 43.
Obr. 6 představuje odlišné provedení, ve kterém je přidržovač 44 přídavného těsnění 16 vytvořený jako pružný kroužek. Z obr. 6a, odpovídajícího pohledu z obr. 4c, přičemž jsou seznatelná výhodně uspořádaná vybrání 45, do kterých se mohou zavádět výběžky 46 přidržovače 44 přídavného těsnění 46. Pro instalaci je zajištěn montážní přípravek 46', znázorněný na obr. 6d, ve kterém je upraven přidržovač 44 přídavného těsnění 16 na třetím kluzném vodítku 47. Opěrný kroužek 24 a přídavné těsnění 16 jsou i v tomto případě upevněné k přípravku 46'. Otvor, ve kterém je uložené třetí kluzné vodítko 47, se prostřednictvím kuželovité nebo nálevkovitě konfigurované stěny 48 zužuje směrem do vnitřního prostoru radiátorového ventilu 1. Během tlačného působení na třetí kluzné vodítko 47 se stlačuje přidržovač 44 přídavného těsnění 16 v radiálním směru, a pak se zavádí do otvoru 49 v radiátorovém ventilu 1. Po dosažení podsoustružení 43 se roztahuje radiálně ven a přídavné těsnění 16 se zajistí v radiátorovém ventilu L

Claims (5)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Radiátorový ventil (1) s ventilovým tělesem, uzavíracím členem (5), který je pohyblivý v axiálním směru (6) směrem k nebo od ventilového sedla (4), a ventilovým zdvihátkem (8), které je pohyblivé v axiálním směru (6), vystupuje ven skrz otvor (9) ve ventilovém tělese, kteiým je otvor (9) utěsněn prostřednictvím těsnění, které je uspořádané ve ventilovém tělese a obklopuje ventilové zdvihátko (8), vyznačující se tím, že na vnějšku ventilového tělesa je uspořádaná těsnicí komora (12), která obklopuje ventilové zdvihátko (8) a do které je umístitelné přídavné těsnění (16), a že ventilové těleso má fixační prostředek pro zajištění pevné fixace přidržovače (17, 31,40) přídavného těsnění (16).
2. Ventil podle nároku 1,vyznačuj ící se tím, že ventilové těleso sestává z vnitřního ventilového tělesa (2) a vnějšího ventilového tělesa (3), přičemž vnitřní ventilové těleso (2) je uspořádané ve vnějším ventilovém tělese (3) a přečnívá z něho směrem ven svojí vystupující částí (13).
3. Ventil podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že fixační prostředek má povrch s prvkem, uspořádaným kolmo vzhledem k axiálnímu směru (6).
4. Ventil podle některého z nároků laž3, vyznačující se tím, že přidržovač (17, 31, 40) přídavného těsnění (16) je uzpůsobený pro zablokování prostřednictvím pohybu v jedné rovině, kolmé k axiálnímu směru (6).
5. Ventil podle některého z nároků laž4, vyznačující se tím, že přidržovač (17) přídavného těsnění (16) je vytvořený jako kolíková sestava, uzpůsobená pro upevnění v odpovídající sestavě vrtání (14) ve vystupující části (13) vnitřního ventilového tělesa (2).
6. Ventil podle nároku 5, vyznačující se tím, že kolíková sestava je vytvořená jako závlačka ve tvaru U.
-8CZ 293289 B6
7. Ventil podle nároku 5 nebo 6, vyznačující se tím, že mezi kolíkovou sestavou a přídavným těsněním (16) je uspořádaný opěrný kroužek (24).
8. Ventil podle některého z nároků laž4, vyznačující se tím, že přidržovač (31) přídavného těsnění (16) je vytvořený jako disk s radiálně vystupujícími výběžky (32), přičemž fixační prostředek má ve vnitřním ventilovém tělese (2) první úsek (36), ve kterém je upraveno první vybrání, které se rozkládá ve v podstatě axiálním směru (6), a druhý úsek (37), ve kterém je upraveno druhé vybrání, rozkládající se příčně přes tento druhý úsek (37) a překrytým, alespoň částečně, v axiálním směru (6).
9. Ventil podle některého z nároků laž4, vyznačující se tím, že přidržovač (40) přídavného těsnění (16) je vytvořený jako kroužek s pružnými úseky (41), ohebnými radiálně směrem ven.
10. Ventil podle některého z nároků laž4, vyznačující se tím, že přidržovač (44) přídavného těsnění (16) je vytvořený jako pružný kroužek.
11. Ventil podle některého z nároků laž4, vyznačující se tím, že část ventilového tělesa je pružná, a že přidržovačem přídavného těsnění (16) je deska, zabírající s ventilovým tělesem za touto pružnou částí.
12. Ventil podle některého z nároků 1 až 11, vyznačující se tím,že přídavné těsnění (16) je upevněno na přidržovači (31, 40) přídavného těsnění (16) prostřednictvím lepidla neodolávajícího působení tepla.
13. Ventil podle některého z nároků lažl2, vyznačující se tím,že přídavné těsnění (16) j e vytvořeno j ako těsnicí O-kroužek.
14. Ventil podle některého z nároků lažl3, vyznačující se tím, že vnější konec otvoru (9) obsahuje ven otevřený zásobník (15) pro uložení maziva.
15. Přípravek pro utěsňování radiátorového ventilu (1) podle některého z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že obsahuje první kluzné vodítko (23), které je pohyblivé v axiálním směru (6) a na kterém je uspořádané přídavné těsnění (16).
16. Přípravek podle nároku 15, vyznačující se tím, že pohyblivě kolmo na první kluzné vodítko (23) je uspořádané druhé kluzné vodítko (25), na kterém je uspořádaná kolíková sestava.
17. Přípravek podle nároku 15, vyznačující se tím, že první kluzné vodítko (23) má ve směru kolmém na směry posuvných pohybů obou kluzných vodítek (23, 25) zmenšenou šířku.
18. Přípravek podle některého z nároků 15ažl7, vyznačující se tím, že na prvním kluzném vodítku (23) je uspořádaná zásoba maziva.
19. Přípravek podle některého z nároků 16 až 18, vyznačující se tím, že druhé kluzné vodítko (25) je vytvořené jako kluzné sáně (29), uložené přestavitelně na tělese (30) přípravku (28).
-9CZ 293289 B6
20. Přípravek podle některého z nároků 15 až 19, vyznačující se tím, že je vytvořený z plastu.
5 21. Přípravek podle některého z nároků 15až20, vyznačující se tím, že stěna (48), obklopující třetí kluzné vodítko (47), se zužuje do nálevkovitého tvaru.
CZ19991551A 1996-10-31 1997-10-29 Radiátorový ventil a montážní přípravek pro utěsňování radiátorových ventilů CZ293289B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19643990A DE19643990C1 (de) 1996-10-31 1996-10-31 Heizkörperventil und Werkzeug zum Abdichten eines Heizkörperventils

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ155199A3 CZ155199A3 (cs) 2000-05-17
CZ293289B6 true CZ293289B6 (cs) 2004-03-17

Family

ID=7809722

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19991551A CZ293289B6 (cs) 1996-10-31 1997-10-29 Radiátorový ventil a montážní přípravek pro utěsňování radiátorových ventilů

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0934482B1 (cs)
CN (1) CN1104579C (cs)
AT (1) ATE241773T1 (cs)
AU (1) AU4862697A (cs)
CZ (1) CZ293289B6 (cs)
DE (1) DE19643990C1 (cs)
PL (2) PL184837B1 (cs)
RU (1) RU2177097C2 (cs)
UA (1) UA46127C2 (cs)
WO (1) WO1998019089A1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10354192B4 (de) * 2003-11-20 2006-06-29 Danfoss A/S Heizkörperventil
DE102006044514B4 (de) 2006-09-21 2011-02-24 Itw Automotive Products Gmbh & Co. Kg Thermostatventil
DE202013003034U1 (de) * 2013-03-28 2014-07-01 Robert Bosch Gmbh Hydraulisches Ventil mit einem Halteteil für eine Dichtung
US8869330B1 (en) 2013-09-10 2014-10-28 Jerold H Arvisais Multifunctional tool for automotive air conditioning system testing and maintenance
EP4166830B1 (de) * 2017-02-23 2024-07-17 Allfi Ag Abdichtsystem einer einrichtung zum durchlassen eines mediums insbesondere im hochdruckbereich

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1962332U (de) * 1967-04-11 1967-06-15 Mecano Bundy Gmbh Ventil fuer die steuerung von warmwasserkreislaeufen.
DE6922664U (de) * 1969-05-12 1969-09-11 Heimeier Gmbh Metall Theodor Heizungsventil mit einer druckspindel, geeignet zur betaetigung durch einen thermostaten
DE2150788C3 (de) * 1971-10-12 1975-09-25 Danfoss A/S, Nordborg (Daenemark) Dichtungsanordnung für den Schaft eines automatisch geregelten Ventils
CH579735A5 (cs) * 1974-07-09 1976-09-15 Sulzer Ag
GB1513503A (en) * 1975-07-08 1978-06-07 Braukmann Armaturen Sealing of valves
DD201040A1 (de) * 1981-11-17 1983-06-29 Wolfgang Boettcher Spindelabdichtung fuer armaturen
CS227613B1 (en) * 1982-02-03 1984-04-16 Vaclav Dohnal Boyonet joint,especially for coupling a body with armature yoke

Also Published As

Publication number Publication date
ATE241773T1 (de) 2003-06-15
DE19643990C1 (de) 1998-07-16
PL184837B1 (pl) 2002-12-31
UA46127C2 (uk) 2002-05-15
PL184565B1 (pl) 2002-11-29
WO1998019089A1 (en) 1998-05-07
EP0934482B1 (en) 2003-05-28
EP0934482A1 (en) 1999-08-11
CN1235660A (zh) 1999-11-17
CN1104579C (zh) 2003-04-02
RU2177097C2 (ru) 2001-12-20
AU4862697A (en) 1998-05-22
PL333235A1 (en) 1999-11-22
CZ155199A3 (cs) 2000-05-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9903091B2 (en) Quick coupler
CA2380795C (en) Primary rod and piston seal
JP4040461B2 (ja) 流体ダクト結合装置
EP0146283A1 (en) Improvements in or relating to prefilled hydraulic control apparatus
US5553866A (en) Cartridge-type lip seal with removable spacer
KR950033158A (ko) 유압 작동식 클러치 릴리이스 시스템
BR0115932B1 (pt) vÁlvula de luva para controlar fluxo de fluido entre um reservatàrio de hidrocarboneto e tubulaÇço em um poÇo e mÉtodo para a montagem de uma vÁlvula de luva.
US5018352A (en) Modular prefilled hydraulic control apparatus
CN107532623B (zh) 流体压力缸
US5113991A (en) Release device for a clutch
CZ293289B6 (cs) Radiátorový ventil a montážní přípravek pro utěsňování radiátorových ventilů
US6289790B1 (en) Clutch hydraulic control device, in particular for motor car
JP2002535579A (ja) 油圧制御式クラッチレリーズ装置
KR102497101B1 (ko) 스톱 밸브를 갖는 유체 저장기
CZ361197A3 (cs) Ventil radiátoru
KR101736732B1 (ko) 브레이크 오일 누출 방지용 브레이크 캘리퍼
CA2059702C (en) Hydraulic clutch operating apparatus
CN112128265B (zh) 用于摩擦离合器的压力流体致动装置
JPS6235123A (ja) デイスクブレ−キ
KR100857611B1 (ko) 롱 플레이트 슬라이드 나이프 게이트 밸브
CN111795080B (zh) 包括改进的密封的湿式离合机构
JPH11148565A (ja) ボールバルブ
JP2006214497A (ja) 湿式多板クラッチ
EP1526053B1 (en) A master cylinder
JP2004175287A (ja) マスタシリンダのプッシュロッド取付け機構

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20071029