PL184565B1 - Zawór grzejnika - Google Patents

Zawór grzejnika

Info

Publication number
PL184565B1
PL184565B1 PL97333235A PL33323597A PL184565B1 PL 184565 B1 PL184565 B1 PL 184565B1 PL 97333235 A PL97333235 A PL 97333235A PL 33323597 A PL33323597 A PL 33323597A PL 184565 B1 PL184565 B1 PL 184565B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
holder
valve according
valve
additional
axial direction
Prior art date
Application number
PL97333235A
Other languages
English (en)
Other versions
PL333235A1 (en
Inventor
Larsen@Arne@B
Larsen@Hans@E
Original Assignee
Danfoss As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Danfoss As filed Critical Danfoss As
Publication of PL333235A1 publication Critical patent/PL333235A1/xx
Publication of PL184565B1 publication Critical patent/PL184565B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16KVALVES; TAPS; COCKS; ACTUATING-FLOATS; DEVICES FOR VENTING OR AERATING
    • F16K41/00Spindle sealings
    • F16K41/02Spindle sealings with stuffing-box ; Sealing rings
    • F16K41/04Spindle sealings with stuffing-box ; Sealing rings with at least one ring of rubber or like material between spindle and housing

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Details Of Valves (AREA)
  • Temperature-Responsive Valves (AREA)
  • Lift Valve (AREA)
  • Sealing With Elastic Sealing Lips (AREA)
  • Valve-Gear Or Valve Arrangements (AREA)
  • Fluid-Driven Valves (AREA)

Abstract

1. Zawór grzejnika zawierajacy korpus, element zamykajacy, posiadajacy mozliwosc przemieszczen osiowych do i od loza zaworu oraz popychacz z mozli woscia przemieszczania osiowego, wyprowadzony na zewnatrz zaworu poprzez wylot w korpusie, który jest uszczelniony wokól wylotu uszczelka znajdujaca sie w korpusie i otaczajaca popychacz, znamienny tym, ze jego konstrukcja posiada mozliwosc umieszczenia dodatkowej uszczelki (16) w przestrzeni (12) ota- czajacej popychacz (8) i znajdujacej sie wewnatrz kor- pusu (2), przy czym przestrzen (12) jest otwarta na zewnatrz korpusu (2), a korpus (2) ma wystep (14, 36, 37, 43), majacy powierzchnie, której czesc jest prosto- padla do kierunku osiowego (6), dla zablokowania oprawki (17, 31, 40) dodatkowej uszczelki (16). Fig. 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zawór grzejnika zawierający korpus, element zamykający, posiadający możliwość przemieszczeń osiowych do i od łoża zaworu oraz popychacz z możliwością przemieszczania osiowego, wyprowadzony na zewnątrz zaworu poprzez wylot w korpusie, który jest uszczelniony wokół wylotu uszczelką znajdującą się w korpusie i otaczającą popychacz.
184 565
Zawór tego typu winien umożliwiać regulacje zewnętrzną na przykład za pomocą elementu termostatycznego bądź innego elementu regulującego. Z tego względu popychaczjest wysunięty na zewnątrz zaworu. Popychacz jest albo trwale połączony z elementem zamykającym bądź przylega do niego. Na element zamykający działa zwykle, sprężyna w kierunku otwierającym zawór.
Wylot w korpusie, z którego wystaje popychacz jest często słabym punktem zaworu. W przypadku uszkodzenia uszczelki woda może przedostawać się na zewnątrz zaworu.
Ze szwajcarskiego opisu patentowego CH 608 286 znany jest zawór, w obudowie którego znajdują, się dwie uszczelki typu O-ring, umieszczone jedna nad drugą pomiędzy popychaczem a korpusem. Kiedy jedna z uszczelek ulegnie uszkodzeniu druga w dalszym ciągu zapobiega wyciekom wody.
Stosowanie dwóch uszczelekjestjednak kosztowne ze względów konstrukcyjnych i zwiększa koszt produkcji zaworu. Z kolei stosowanie jednej uszczelki wymusza konieczność jej umieszczenia sposób umożliwiający łatwą wymianę, co wymaga dodatkowych operacji, które zwiększają koszt produkcji zaworu. Z drugiej strony wymiana pierścienia uszczelniającego jest także raczej kosztowna i dlatego powinno się jej unikać. Pierścień taki wymaga także dostępu z zewnątrz.
Celem wynalazku jest konstrukcja zaworu taniego w produkcji i stwarzającego mniej kłopotów przy wystąpieniu wycieku.
Istotą wynalazkujest zawór grzejnika, który posiada możliwość umieszczenia dodatkowej uszczelki w przestrzeni otaczającej popychacz i znajdującej się wewnątrz korpusu, przy czym przestrzeń tajest otwarta na zewnątrz korpusu, a korpus ma występ, mający powierzchnię, której częśćjest prostopadłądo kierunku osiowego, dla zablokowania oprawki dodatkowej uszczelki.
Zastosowano tu dwa rozwiązania, umożliwiające szybkie i łatwe zamocowanie dodatkowej uszczelki kiedy zawór zaczyna „cieknąć” tak, że woda wycieka wzdłuż popychacza. Po pierwsze zastosowano otwartą na zewnątrz przestrzeń w której można umieścić dodatkową uszczelkę. Dzięki temu jest ona umieszczana we właściwej pozycji. Po drugie konstrukcja korpusu umożliwia zamocowanie oprawki dodatkowej uszczelki. Oprawka ta utrzymuje dodatkową uszczelkę w swej pozycji także wtedy, kiedy działa na nią ciśnienie wypychanej, wyciekającej cieczy.
W przypadku, kiedy dojdzie do wycieku zawór można uszczelnić z zewnątrz bez dodatkowego demontażu i ponownego montażu na grzejniku. Prostopadła do kierunku osiowego część występu osiowego umożliwia zabezpieczenie oprawki dodatkowej uszczelki w korpusie tak, że nie może ona zostać wypchnięta. Natychmiast po przesunięciu oprawki osiąga się stabilne warunki mocowania.
Dzięki zastosowaniu tylko jednej uszczelki konstrukcja zaworu według wynalazku jest bardzo prosta. Dodatkowa uszczelka może być umieszczona w zaworze tylko w przypadku wycieku, a ponieważ zawory, które pozostaną szczelne w trakcie swej pracy nie będą wymagać dodatkowych operacji, statystycznie koszty całkowite będą także znacznie niższe. Jeżeli nowa uszczelka będzie przeciekać można do niej łatwo dotrzeć z zewnątrz i wymienić.
W korzystnej konstrukcji zaworu grzejnika według wynalazku w korpusie zewnętrznym zaworu znajduje się, wychodzący na zewnątrz, korpus wkładkowy, w którego części wystającej znajduje się występ.
Umożliwia to lepszy dostęp do miejsca mocowania dodatkowej uszczelki. Jeśli oprawki nie można włożyć z tej samej strony co dodatkowej uszczelki lecz z kierunku nachylonego o 90°, umieszczenie dodatkowej uszczelki w korpusie wkładkowym ułatwia mocowanie oprawki ponieważ korpus wkładkowy posiada w tym miejscu mniejszą średnicę i odległość przesunięcia oprawki w korpusie jest mniejsza.
Szczególnie korzystne jest aby w zaworze według wynalazku oprawka posiadała formę układu sworzni, mocowanego w odpowiednich kanałach wystającej części korpusu wkładkowego.
184 565
Wsunięcie układu sworzni to znaczy jednego lub więcej sworzni w poprzek kierunku osiowego korpusu wymaga bardzo niewiele wysiłku. Dodatkowa uszczelkajest przez to zablokowana w korpusie. Sworznie tworzące oprawkę mogą być ząbkowane aby utrudnić wysunięcie oprawki, mogą też być mocowane w korpusie na wcisk.
W powyższej konstrukcji zaworu według wynalazku dogodne jest wykonanie oprawki w formie U-kształtnego sworznia rozłącznego.
Oba sworznie oprawki można wówczas mocować jednocześnie. Kształt litery U zapewnia, że sworznie nie zostanąnadmiernie wciśnięte ponieważ ich poprzeczka spocznie na korpusie zapobiegając ich dalszemu wciskaniu. Ponadto dwa sworznie są zupełnie wystarczające do zamocowania dodatkowej uszczelki.
Korzystne jest, kiedy w zaworze według wynalazku pomiędzy układem sworzni a dodatkową uszczelką znajduje się dysk zabezpieczający.
Siły wywierane na uszczelkę przez oprawkę są przez to wyrównane.
W alternatywnej konstrukcji zaworu według wynalazku oprawka ma formę dysku, mającego zewnętrzne występy, a korpus posiada wewnętrzny występ, w którego pierwszym przekroju znajduje pierwszy wykrój biegnący w kierunku osiowym, a w drugim przekroju znajduje się drugi wykrój rozszerzający się w poprzek drugiego przekroju i przynajmniej częściowo osłonięty w kierunku osiowym.
Zewnętrzne występy dysku mającego w swym środku otwór na popychacz sąumieszczone w pierwszym wykroju. Dysk przesuwa się w kierunku dodatkowej uszczelki w kierunku osiowym aż do osiągnięcia pewnej głębokości wsunięcia, przy której występy dysku znajdą się poniżej osłony drugiego wykroju, po czym dysk przekręca się osiągając mocowanie dysku w korpusie za pomocąpewnego rodzaju zatrzasku, przy czym dysk wspiera dodatkowąuszczelkę. W konstrukcji tej nie jest wymagany dodatkowy pierścień zabezpieczający ponieważ wystarczający jest sam dysk oprawki. Na dysku oprawki można zastosować środki umożliwiające przekręcenie dysku po jego wciśnięciu takie jak np. otwory. Podobnie jak inne oprawki dodatkowej uszczelki dysk będzie wyciskany na zewnątrz siłą sprężystości dodatkowej uszczelki, przez co będzie utrzymywał swojąpozycję w korpusie. Taka konstrukcjajest szczególnie korzystna w ograniczonych przestrzeniach, gdzie dostęp do zaworu możliwy jest jedynie w kierunku osiowym.
W trzeciej konstrukcji zaworu według wynalazku oprawka ma formę pierścienia z sekcjami wysuniętymi promieniście na zewnątrz.
W takim wypadku w korpusie musi znajdować się odpowiedni wykrój. Pierścień może zostać po prostu wciśnięty na dodatkowąuszczelkę i zaskoczyć za wykrój w korpusie. Jest to w istocie najprostsze mocowanie oprawki. W takim przypadku przestrzeń wymagana do zamocowania oprawki jest bardzo mała. Wymagane jest jedynie osiowe przesunięcie oprawki.
W czwartej konstrukcji zaworu według wynalazku oprawka ma formę pierścienia sprężystego.
W celu zamocowania pierścień jest ściskany, przez co zmniejsza swoją średnicę. Po osiągnięciu wykroju pierścień rozpręża się. Również w takiej konstrukcji wymagany jest wyłącznie dostęp osiowy. W takiej konstrukcji możliwe jest przy tym wykorzystanie elementów powszechnie dostępnych na rynku.
W innej, korzystnej konstrukcji zaworu według wynalazku fragment korpusu jest sprężysty, a oprawka ma formę płytki zaskakującej za ten fragment korpusu.
Płytka oprawki jest mocowana osiowo, zaskakując za sprężysty fragment korpusu.
W zaworze według wynalazku dogodne jest przy tym mocowanie dodatkowej uszczelki do oprawki za pomocą termo-wnażliwego przylepca.
Ułatwia to mocowanie gdyż dodatkowa uszczelka wraz z oprawką mogą być mocowane łącznie. W trakcie pracy zaworu kiedy zawór stanie się gorący przylepiec rozpuści się, przez co dysk oddzieli się od dodatkowej uszczelki.
W zaworze grzejnika według wynalazku korzystne jest kiedy dodatkowa uszczelka jest uszczelką typu O-ring.
184 565
Uszczelki takie nazywa się również uszczelkami strunowymi. Są one łatwe w montażu i można zapewnić względnie szczelne mocowanie uszczelki wokół popychacza.
W dogodnej konstrukcji zaworu według wynalazku u zewnętrznego końca wylotu w korpusie znajduje się przestrzeń smarownicza otwarta w kierunku zewnętrznym.
Przestrzeń smarownicza może być wypełniona smarem stałym bądź innym odpowiednim. Smar ten jest również dostępny podczas mocowania dodatkowej uszczelki. W takim wypadku służy on smarowaniu popychacza, minimalizując wpływ sił tarcia na uszczelkę. Szczególnie korzystne jest wypełnienie komory smarowniczej, czy to po raz pierwszy czy to po raz kolejny, na krótko przed zamocowaniem dodatkowej uszczelki celem polepszenia ruchu popychacza względem dodatkowej uszczelki. Konstrukcja ta zapobiega pojawieniu się dużych sił działających podczas mocowania dodatkowej uszczelki.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony bliżej w korzystnych przykładach wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia schematyczny przekrój przez zawór grzejnika, fig. 2 przedstawia schematyczną prezentację elementów zaworu grzejnika wraz ze specjalnym narzędziem mocującym dodatkową uszczelkę w widoku z trzech stron i w przekroju częściowym, fig. 3 przedstawia inną formę oprawki dodatkowej uszczelki oraz sposób jej mocowania, fig. 4 przedstawia kolejnąformę oprawki dodatkowej uszczelki oraz sposóbjej mocowania, fig. 5 przedstawiajeszcze jedną formę oprawki dodatkowej uszczelki wraz ze sposobem jej mocowania.
Jak przedstawiono na rysunku fig. 1 zawór grzejnika 1 posiada korpus składający się z korpusu wkładkowego 2 i korpusu zewnętrznego 3. W korpusie zaworu znajdują się łoże zaworu 4 i element zamykający 5 posiadający możliwość przemieszczeń osiowych w kierunku osiowym 6, do i od łoża zaworu 4. Ruch od łoża zaworu 4 odbywa się pod działaniem sprężyny 7, podczas gdy ruch w kierunku łoża zaworu odbywa się pod działaniem siły wywieranej przez popychacz 8 wyprowadzony przez wylot 9 w korpusie wkładkowym 2.
Wylot 9 jest uszczelniony za pomocąuszczelki 10 typu O-ri.ng znajdującej się w wewnętrznej części 11 korpusu zaworu. Uszczelka 10 przylega ściśle do popychacza 8. Kiedy ciśnienie wody wewnątrz korpusu zaworu 2 i 3 rośnie uszczelka 10 dociska zarówno do popychacza 8 jak i od wewnątrz do korpusu wkładkowego 2 uszczelniając tym samym wylot 9.
Podczas pracy zaworu, po licznych ruchach popychacza 8 może dojść do wycieków, na przykład w miejscach zużycia uszczelki 10. W takim przypadku woda lub inna ciecz grzewcza będzie wydostawać się na zewnątrz wzdłuż popychacza 8, poprzez wylot 9.
Aby temu zapobiec w zaworach grzejników według wynalazku zastosowano opisane poniżej środki zaradcze.
Wokół popychacza 8, w korpusie wkładkowym 2 znajduje się otwarta na zewnątrz przestrzeń 12 ograniczona ściankami korpusu wkładkowego 2. Korpus wkładkowy 2 posiada część wystającą 13, wysuniętą ponad zewnętrzną część korpusu zewnętrznego 3, w której znaadują się kanały 14. Zadanie tych kanałów objaśniono na rysunku fig. 2.
Między przestrzenią 12 a wylotem 9 znajduje się ponadto komora smarownicza 15, w której można umieścić dowolny smar na przykład smar stały. Ruch popychacza 8 w kierunku osiowym 6 powoduje przyleganie drobin smaru do popychacza 8 tak, że uszczelka 10 jest narażona na minimalne tarcie.
Popychaczem 8 można sterować z zewnątrz w powszechnie znany sposób na przykład za pomocą elementu termostatycznego.
Jeżeli w zaworze grzejnika 1 dojdzie do wycieku, w przestrzeni 12 można umieścić dodatkową uszczelkę 16, jak pokazano na rysunku fig. 2a i fig. 2b. Aby zapobiec wyciśnięciu dodatkowej uszczelki 16 z przestrzeni 12 na skutek działania siły osiowej wywołanej na przykład tarciem popychacza 8 bądź ciśnieniem wyciekającej wody, w kanały 14 wsuwa się oprawkę 17 na dodatkową uszczelkę 16. Jak pokazano na rysunku fig. 2c oprawka 17 może posiadać formę U-kształtnego układu sworzni jaki zapewnia na przykład układ dwóch równoległych sworzni 18 i 19 połączonych ze sobąpoprzeczką20. W tym przypadku oprawka 17 posiada formę U-kształtnego sworznia rozłącznego. Przed założeniem, na dolnej powierzchni dodatkowej uszczelki 16 można umieścić nie pokazany na rysunku zapas smaru, na przykład niewielką ilość smaru stałego.
184 565
W zaworze według wynalazku nie jest konieczne aby kanały 14 posiadały okrągły przekrój, nie jest również konieczne aby sworznie 18 i 19 były okrągłe. Nie jest nawet istotne, czy kształty przekrojów sworzni 18 i 19 oprawki 17 pokrywają się z kształtem przekrojów kanałów 14. Wymaga się jedynie aby sworznie 18 i 19 oprawki 17 wpasowały się w kanały 14 i miały odpowiednie podparcie w kierunku osiowym 6. Dzięki temu dodatkowa uszczelka 16 jest zabezpieczona poprzez ruch oprawki 17 w kierunku prostopadłym do kierunku osiowego.
Na rysunku fig. 3 przedstawiono kolejną zmodyfikowaną konstrukcję oprawki. Jak przedstawiono na rysunku fig. 3d oprawka do zabezpieczania dodatkowej uszczelki ma w tym przykładzie wykonania formę dysku 31 posiadającego przynajmniej dwa występy 32. Rysunek fig. 3b przedstawia przestrzeń 12 w przekroju A-A, a rysunek fig. 3c w przekroju B-B zaznaczonych na rysunku fig. 3a. Dysk 31 posiada w środku otwór 33, przez który przechodzi popychacz 8. Na pierścieniu dysku znajduje się kilka otworów 34 umożliwiających obrót dysku. Dodatkową uszczelkę można przykleić do dysku 31 za pomocą termo-wrażliwego przylepca celem ułatwienia jej mocowania. Podczas pracy zaworu grzejnika, kiedy zawór stanie się gorący przylepiec rozpuści się a dysk oddzieli się od dodatkowej uszczelki zabezpieczając jedynie jej pozycję osiową.
Porównanie rysunków fig. 3b i fig. 3d pokazuje, że dysk 31 wpasowuje się w zmodyfikowaną wkładkę 35 posiadającą z tego powodu taki sam przekrój wewnętrzny jak dysk 31. Jak widać korpus wkładkowy 35 posiada nacięcia w kształcie wykrojów w kierunku osiowym, po jednym dla każdego występu 32 dysku 31. Dzięki temu dysk 31 można umieścić w korpusie wkładkowym 35 w określonej pozycji kątowej, a następnie wsunąć w kierunku przestrzeni 12. Po osiągnięciu określonej głębokości wycięcia 36 przechodzą w wycięcia 37 biegnące w kierunku osiowym i przynajmniej częściowo ograniczone w tym kierunku na przykład przez fragment 38 korpusu wldłai- kowego 35. Następnie dysk 31 obraca się i pozostawia w tej pozycji. W tej konstrukcji zaworu dodatkowy dysk zabezpieczający może zostać pominięty ponieważ uszczelka jest utrzymywana w swej pozycji przez dysk 31.
W konstrukcji zaworu przedstawionej na rysunku fig. 4 dodatkowa uszczelka 16 jest utrzymywana w swej pozycji za pomocą oprawki 40, posiadającej sekcje 41 oddalone promieniście na zewnątrz, oraz pierścienia zabezpieczającego 24 stanowiącego podkładkę. W tym celu zmodyfikowany korpus wkładkowy 42 posiada odpowiednie nacięcia 43. Dzięki temu mocowanie dodatkowej uszczelki 16 jest bardzo proste i odbywa się poprzez wciśnięcie dodatkowej uszczelki 16, pierścienia zabezpieczającego 24 i oprawki 40 w kierunku osiowym do momentu, w którym sprężyste sekcje 41 zaskoczą poza nacięcia 43.
Na rysunku fig. 5 pokazano inną konstrukcję zaworu, w której oprawka ma formę sprężystego pierścienia 44. Przekrój przedstawiony na rysunku fig. 5a odpowiada przekrojowi przedstawionemu na rysunku fig. 5c, lecz jako udogodnienie wprowadzono tu wykrój 45, w który można wsunąć występy 46 sprężystego pierścienia 44. Po dotarciu do występów 43 sprężysty pierścień 44 rozpręża się do zewnątrz a dodatkowa uszczelka 16 jest utrzymywana w zaworze za pośrednictwem pierścienia zabezpieczającego 24.
184 565
184 565
b)
Fig.3
1rIa
c) (A-A) &J6 (B-B)37
d) ;
Fig.4
184 565
184 565
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zawór grzejnika zawierający korpus, element zamykający, posiadający możliwość przemieszczeń osiowych do i od łoża zaworu oraz popychacz z możliwością przemieszczania osiowego, wyprowadzony na zewnątrz zaworu poprzez wylot w korpusie, który jest uszczelniony wokół wylotu uszczelką znajdującą się w korpusie i otaczającą popychacz, znamienny tym, że jego konstrukcja posiada możliwość umieszczenia dodatkowej uszczelki (16) w przestrzeni (12) otaczającej popychacz (8) i znajdującej się wewnątrz korpusu (2), przy czym przestrzeń (12) jest otwarta na zewnątrz korpusu (2), a korpus (2) ma występ (14,36,37,43), mający powierzchnię, której część jest prostopadłą do kierunku osiowego (6), dla zablokowania oprawki (17.31,40) dodatkowej uszczelki (16).
  2. 2. Zawór grzejnika według zastrz. 1, znamienny tym, że w korpusie zewnętrznym (3) znajduje się, wychodzący na zewnątrz korpus wkładkowy (2), w którego części wystającej znajduje się występ (14, 36,37, 43).
  3. 3. Zawór grzejnika według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że oprawka (17) ma formę układu sworzni, mocowanego w odpowiednich kanałach (14) wystającej części (13) korpusu wkładkowego (2).
  4. 4. Zawór grzejnika według zastrz. 3, znamienny tym, że układ sworzni ma formę U-kształtnego sworznia rozłącznego.
  5. 5. Zawór grzejnika według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że pomiędzy układem sworzni a dodatkową uszczelką (16) znajduje się dysk zabezpieczający (24).
  6. 6. Zawór grzejnika według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że oprawka (31) ma formę dysku, mającego zewnętrzne występy (32), a korpus ma wewnętrzny występ (36,37) w którego pierwszym przekroju (36) znajduje pierwszy wykrój biegnący w kierunku osiowym (6), a w drugim przekroju (37) znajduje się drugi wykrój rozszerzający się w poprzek drugiego przekroju (37) i przynajmniej częściowo osłonięty w kierunku osiowym (6).
  7. 7. Zawór grzejnika według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że oprawka (40) ma formę pierścienia z sekcjami (41) wysuniętymi promieniście na zewnątrz.
  8. 8. Zawór grzejnika według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że oprawka (44) ma formę pierścienia sprężystego.
  9. 9. Zawór grzejnika według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że fragment korpusu jest sprężysty, a oprawka ma formę płytki zaskakującej za ten fragment korpusu.
  10. 10. Zawór grzejnika według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, znamienny tym, że dodatkowa uszczelka (16) jest mocowana do oprawki (16,40) za pomocą termo-wrażliwego przylepca.
  11. 11. Zawór grzejnika według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, albo 10, znamienny tym, że dodatkowa uszczelka (16) jest uszczelką typu O-ring.
  12. 12. Zawór grzejnika według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, albo 10, albo 11, znamienny tym, że u zewnętrznego końca wylotu (9) znajduje się przestrzeń smarownicza (15) otwarta w kierunku zewnętrznym.
PL97333235A 1996-10-31 1997-10-29 Zawór grzejnika PL184565B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19643990A DE19643990C1 (de) 1996-10-31 1996-10-31 Heizkörperventil und Werkzeug zum Abdichten eines Heizkörperventils
PCT/DK1997/000487 WO1998019089A1 (en) 1996-10-31 1997-10-29 Radiator valve and tools for sealing radiator valves

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL333235A1 PL333235A1 (en) 1999-11-22
PL184565B1 true PL184565B1 (pl) 2002-11-29

Family

ID=7809722

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97354064A PL184837B1 (pl) 1996-10-31 1997-10-29 Narzędzia do uszczelniania zaworu grzejnika
PL97333235A PL184565B1 (pl) 1996-10-31 1997-10-29 Zawór grzejnika

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97354064A PL184837B1 (pl) 1996-10-31 1997-10-29 Narzędzia do uszczelniania zaworu grzejnika

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0934482B1 (pl)
CN (1) CN1104579C (pl)
AT (1) ATE241773T1 (pl)
AU (1) AU4862697A (pl)
CZ (1) CZ293289B6 (pl)
DE (1) DE19643990C1 (pl)
PL (2) PL184837B1 (pl)
RU (1) RU2177097C2 (pl)
UA (1) UA46127C2 (pl)
WO (1) WO1998019089A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10354192B4 (de) * 2003-11-20 2006-06-29 Danfoss A/S Heizkörperventil
DE102006044514B4 (de) 2006-09-21 2011-02-24 Itw Automotive Products Gmbh & Co. Kg Thermostatventil
DE202013003034U1 (de) * 2013-03-28 2014-07-01 Robert Bosch Gmbh Hydraulisches Ventil mit einem Halteteil für eine Dichtung
US8869330B1 (en) 2013-09-10 2014-10-28 Jerold H Arvisais Multifunctional tool for automotive air conditioning system testing and maintenance
EP4166830B1 (de) * 2017-02-23 2024-07-17 Allfi Ag Abdichtsystem einer einrichtung zum durchlassen eines mediums insbesondere im hochdruckbereich

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1962332U (de) * 1967-04-11 1967-06-15 Mecano Bundy Gmbh Ventil fuer die steuerung von warmwasserkreislaeufen.
DE6922664U (de) * 1969-05-12 1969-09-11 Heimeier Gmbh Metall Theodor Heizungsventil mit einer druckspindel, geeignet zur betaetigung durch einen thermostaten
DE2150788C3 (de) * 1971-10-12 1975-09-25 Danfoss A/S, Nordborg (Daenemark) Dichtungsanordnung für den Schaft eines automatisch geregelten Ventils
CH579735A5 (pl) * 1974-07-09 1976-09-15 Sulzer Ag
GB1513503A (en) * 1975-07-08 1978-06-07 Braukmann Armaturen Sealing of valves
DD201040A1 (de) * 1981-11-17 1983-06-29 Wolfgang Boettcher Spindelabdichtung fuer armaturen
CS227613B1 (en) * 1982-02-03 1984-04-16 Vaclav Dohnal Boyonet joint,especially for coupling a body with armature yoke

Also Published As

Publication number Publication date
ATE241773T1 (de) 2003-06-15
CZ293289B6 (cs) 2004-03-17
DE19643990C1 (de) 1998-07-16
PL184837B1 (pl) 2002-12-31
UA46127C2 (uk) 2002-05-15
WO1998019089A1 (en) 1998-05-07
EP0934482B1 (en) 2003-05-28
EP0934482A1 (en) 1999-08-11
CN1235660A (zh) 1999-11-17
CN1104579C (zh) 2003-04-02
RU2177097C2 (ru) 2001-12-20
AU4862697A (en) 1998-05-22
PL333235A1 (en) 1999-11-22
CZ155199A3 (cs) 2000-05-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH0118935Y2 (pl)
FI80139C (fi) Blandningsventil och utbytbar patron foer en med plattor av haort material foersedd blandningsventil.
KR920008605B1 (ko) 첵크밸브 및 그 제조방법
GB2264161A (en) Fluid check valve
US20030126717A1 (en) Rotary damper device
JP3689912B2 (ja) 流体用逆止め弁
US4142282A (en) Method for assembling a cartridge-type valve
JPS649507B2 (pl)
JPH01502521A (ja) 圧縮力を加えるために固定板に対して付属機構を提供された弁板を有する混合弁
GB2260377A (en) Spring retainer for mechanical seal
EP1989471B1 (en) Low friction butterfly ring
PL184565B1 (pl) Zawór grzejnika
US5113991A (en) Release device for a clutch
KR20010109137A (ko) 캘리퍼 및 상기 캘리퍼 내에 브레이크 메커니즘을조립하기 위한 방법
US7353923B2 (en) Damper device
US3366137A (en) Swing check valve with self-adjusting hinge
NL8603244A (nl) Armatuur voor een thermostaatklep.
GB2286675A (en) Case for thermostat
CZ361197A3 (cs) Ventil radiátoru
US10436264B2 (en) Spring applied, hydraulically released brake with manual override
US2753198A (en) Seal for a rotating shaft
PT1534393E (pt) Cartucho actuado termicamente e válvula corta-fogo
CA1208191A (en) Bidirectional valve seal
EP0838004B1 (en) Valves
US4188012A (en) Butterfly valve construction

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20081029