CZ293031B6 - N alfa-2-(4-Nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbonylové aminokyseliny - Google Patents

N alfa-2-(4-Nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbonylové aminokyseliny Download PDF

Info

Publication number
CZ293031B6
CZ293031B6 CZ19991350A CZ135099A CZ293031B6 CZ 293031 B6 CZ293031 B6 CZ 293031B6 CZ 19991350 A CZ19991350 A CZ 19991350A CZ 135099 A CZ135099 A CZ 135099A CZ 293031 B6 CZ293031 B6 CZ 293031B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
methyl
nsc
propyl
ethyl
nitrophenylsulfonyl
Prior art date
Application number
CZ19991350A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ135099A3 (cs
Inventor
Vladimir V. Samukov
Aydar N. Sabirov
Pavel I. Pozdnyakov
Hack-Joo Kim
Young-Deug Kim
Original Assignee
Hyundai Pharm. Ind. Co., Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hyundai Pharm. Ind. Co., Ltd. filed Critical Hyundai Pharm. Ind. Co., Ltd.
Publication of CZ135099A3 publication Critical patent/CZ135099A3/cs
Publication of CZ293031B6 publication Critical patent/CZ293031B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C317/00Sulfones; Sulfoxides
    • C07C317/16Sulfones; Sulfoxides having sulfone or sulfoxide groups and singly-bound oxygen atoms bound to the same carbon skeleton
    • C07C317/18Sulfones; Sulfoxides having sulfone or sulfoxide groups and singly-bound oxygen atoms bound to the same carbon skeleton with sulfone or sulfoxide groups bound to acyclic carbon atoms of the carbon skeleton

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Abstract

N.sub..alfa..n.-2-(4-Nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbonylové aminokyseliny označované jako Nsc aminokyseliny obecného vzorce I, kde R.sup.1.n. zastupuje vodíkový atom a R.sup.2.n. zastupuje hydroxymethyl, 1-hydroxyethyl, (4-hydroxy-fenyl)methyl, (4-imidazolil)methyl, (benzyloxy)methyl, 1- (benzyloxy)ethyl, (4- (benzyloxy)fenyl)methyl, (benzyloxykarbonyl)methyl, 2-(benzyloxykarbonyl)ethyl, (benzylthio)methyl, (difenylmethyl)thiomethyl, 4-(benzyloxykarbamido)butyl, 3-guanidinopropyl, 3-(3-(4-methylfenylsulfonyl)guanidino)propyl, 3-(3-nitroguanidino)propyl, 3-(3-(4-methoxy-2,3,6-trimethylfenylsulfonyl)guanidino)propyl, N-(bis(4-methoxyfenyl)methyl)karbamoylmethyl, 2-(N-(bis(4-methoxyfenyl)-methyl)karbamoyl)ethyl, (terc-butyldithio)methyl, 4-(2-(4-nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbamido)butyl, propyl, butyl, ethyl, 3-(benzyloxykarbamido)propyl nebo 3-(terc-butoxykarbamido)propyl a metody jejich přípravy reakcí výchozí látky s chlormravenčanem. Sloučeniny jsou použitelné pro syntézy peptidů.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká nových derivátů chráněných aminokyselin použitelných pro syntézy peptidů, jmenovitě, 2Va-2-(4-nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbonylové aminokyseliny obecného vzorce I:
o2n
s—CH.CHt-O—
II 2 2 o
NR-CHR—COOH
kde R1 zastupuje vodíkový atom a R2 zastupuje hydroxymethyl, 1-hydroxyethyl, (4-hydroxyfenyl)methyl, (4-imidazolyl)methyl, (benzyloxy)methyl, l-(benzyloxy)ethyl, (4-(benzyloxy)fenyl)methyl, (benzyloxykarbonyl)methyl, 2-<benzyloxykarbonyl)ethyl, (benzylthio)methyl, (difenylmethyl)thiomethyl, 4-(benzyloxykarbamido)butyl, 3-guanidino-propyl, 3-(3-(4-methylfenylsulfonyl)guanidino)propyl, 3-(3-nitroguanidino)propyl, 3-(3-(4-methoxy-2,3,6-trimethylfenylsulfonyl)guanidino)propyl, 7V-(bis-(4-methoxyfenyl)-methyl)karbamoylmethyl, 2-(N-(bis(4-methoxyfenyl)methyl)-karbamoyl)ethyl, (terc-butyl-dithio)methyl, 4-(2-(4-nitrofenylsulfonyl)-ethoxy-karbamido)butyl, propyl, butyl, ethyl, 3-(benzyloxykarbamido)propyl nebo 3-(terc-butoxykarbamido)propyl. Dále se vynález týká metod jejich přípravy.
Dosavadní stav techniky
7Va-2-(4-Nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbonylové aminokyseliny (I) označované jako Nsc-aminokyseliny představují třídu chráněných derivátů slouží JVa-2-(4-nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbonylová (Nsc) skupina jako dočasné A^-chránění, které může být selektivně odstraněno po každém kroku prodloužení peptidového řetězce. Nsc-skupina je značně odolná vůči kyseliným činidlům. Odstraňována je podle β-eliminačního mechanismu organickou bází v aprotickém rozpouštědle. Mírné podmínky při odchránění dovolují použít dočasné Va-Nsc-chránění vpeptidové syntéze spolu s chránícími skupinami, které jsou citlivé na kyselé prostředí. Takovýmito skupinami jsou především široce používané skupiny íerc-butylového nebo benzylového typu. Použití Λ^-Nsc-chránění spolu s jinými skupinami tedy umožňuje tak zvanou „ortogonalitu“ syntetické strategie.
Nedávno byly Va-Nsc-aminokyseliny, metody pro jejich přípravu a jejich využití při syntéze peptidů v pevné fázi zveřejněny v mezinárodní publikaci číslo WO96/ 25 394. Byla však popsána pouze minimální sada Aa-Nsc-derivátů kódovaných aminokyselin, která je určena pro syntézu peptidů v pevné fázi, s úplným postranním chráněním peptidového řetězce Zerc-butylem nebo slučitelným, na kyselé prostředí citlivým typem.
Proto je žádoucí vyvinout nové Aa-Nsc-aminokyseliny a rozšířit počet jejich derivátů dostupných pro syntézu v pevné fázi. Na druhou stranu použití derivátů jVa-Nsc-aminokyselin, spolu s dalšími typy postranního chránění (např. benzyl a podobné) nebo bez postranního chránění, může dát novou příležitost pro syntézy peptidů v kapalné fázi.
-1 CZ 293031 B6
Předmětem předkládaného vynálezu je poskytnout nové deriváty Na-Nsc-aminokyselin, zejména 7Va-2-(4-nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbonylové aminokyseliny obecného vzorce I:
O *1 1
CHjCH—O—O—NR—CHR—COOH (I) kde R1 zastupuje vodíkový atom a R2 zastupuje hydroxymethyl, 1-hydroxyethyl, (4-hydroxy5 fenyl)methyl, (4—imidazolyl)methyl, (benzyloxy)methyl, l-(benzyloxy)ethyl, (4-(benzyloxy)fenyl)methyl, (benzyloxykarbonyl)methyl, 2-(benzyloxykarbonyl)ethyl, (benzylthio)methyl, (difenylmethyl)thiomethyl, 4-(benzyloxykarbamido)butyl, 3-guanidino-propyl, 3-(3-(4-methylfenylsulfonyl)guanidino)propyl, 3-(3-nitroguanidino)propyl, 3-(3-(4-methoxy-2,3,6-trimethylfenylsulfonyl)guanidino)propyl, Ar-(bis(4—methoxyfenyl)-methyl)karbamoylmethyl, 2-(7V-(bisio (4-methoxyfenyl)methyl)-karbamoyl)ethyl, (terc-butyl-dithio)methyl, 4-(2-(4-nitrofenylsulfonyl)-ethoxy-karbamido)butyl, propyl, butyl, ethyl, 3-(benzyloxykarbamido)propyl nebo 3(terc-butoxykarbamido)propyl, které mohou být použity jako deriváty 7Va-chráněných aminokyselin v syntéze peptidů. Dalším předmětem předkládaného vynálezu jsou metody pro přípravu těchto Y0-Nsc-aminokyselin (I). Tyto a další předměty vynálezu budou zřejmé z následujícího 15 popisu.
Podstata vynálezu
JVa-Nsc-aminokyseliny (I) předkládaného vynálezu mohou být připraveny z aminokyselin obecného vzorce Π, kde substituenty R1 a R2 jsou stejné jako u vzorce I, reakcí s 2-(4-nitrofenylsulfonyl)ethyl-chlormravenčanem (ΠΙ) ve směsném rozpouštědle voda - organické rozpouštědlo v přítomnosti báze a při teplotě od 0 do 40 °C, s výhodou od 0 do 20 °C (Schéma 1).
r’hn—chr^—cooh + (II)
I ( Schéma I)
Chlormravenčan ΠΙ je do reakce použit v množství od 0,5 do 1,5 molámích ekvivalentů, s výhodou od 0,7 do 0,9, vzhledem k aminokyselině. Jako organická složka rozpouštědla může být použito jakékoli aprotické organické rozpouštědlo, které je schopno rozpustit acylační činidlo ΙΠ a je mísitelné s vodou, například acetonitril, DMF, tetrahydrofuran nebo dioxan. Báze může být organická nebo anorganická, například uhličitan sodný nebo draselný, oxid hořečnatý nebo 30 vápenatý, triethylamin nebo N-methylmorfolin.
Podle další metody předkládaného vynálezu jsou aminokyseliny obecného vzorce Π nejprve převedeny na jV,(7-bis(trimethylsilyl)deriváty použitím metod známých v tomto oboru a následně reagovány s ekvivalentním množstvím chlormravenčanu ΙΠ v bezvodém organickém rozpouš35 tědle, například v dichlormethanu, v přítomnosti báze, například terciárního aminu. Po vodné hydrolýze takto získaných trimethylsilylderivátů jsou potřebné aminokyseliny I získány ve volné formě.
Deriváty vzorce I, kde R1 je vodíkový atom a R2 je 2V-(bis(4-methoxyfenyl)methyl)karbamoyl40 ethyl nebo 2-(7V-(bis(4-methoxyfenyl)methyl)karbamoyl)ethyl, mohou být připraveny reakcí známých derivátů I, kde R1 je vodíkový atom a R2 je karbamoylmethyl nebo 2-karbamoylethyl, s bis(4-methoxyfenyl)methanolem v organickém rozpouštědle v přítomnosti silné kyseliny. Jako rozpouštědlo může být použita kyselina octová a jako silná kyselina může být použita kyselina sírová nebo methansulfonová.
-2CZ 293031 B6
Derivát vzorce I, kde R1 je vodíkový atom a R2 je 3-guanidinopropyl (AJ-Nsc-Arg-OH), může být připraven reakcí argininu s 2-(4-nitrofenylthio)ethylchlormravenčanem ve vodě v přítomnosti hydrogenuhličitanu sodného. Výsledný A0-(2-(4-nitrofenylthio)ethoxykarbonyl)arginin je následně oxidován na požadovaný Aa-Nsc-arginin peroxidem vodíku v organickém rozpouštědle, například v ethanolu nebo kyselině octové.
Derivát vzorce I, kde R1 je vodíkový atom a R2 je (2-imidazolyl)methyl (Va-Nsc-His-OH) může být připraven z jVa-Nsc-7V(m-chráněného histidinového derivátu selektivním odchráněním imidazolového kruhu, například selektivní detritylací známého Va-Nsc-Vim-(trifenylmethyl)histidinu.
Z molekulového vzorce I je zřejmé, že sloučeniny I mají centrum chirality na a-uhlíkovém atomu. Protože α-uhlíkový atom nepodléhá při přípravě těchto sloučenin (I) žádným reakcím, je konfigurace tohoto chirálního centra ve výchozí aminokyselině II zachována i ve výsledném Nsc-derivátu I. Je tedy zřejmé, že metody předkládaného vynálezu mohou být použity pro přípravu AJ-Nsc-aminokyselin I z aminokyselin Π v jakékoli opticky čisté formě (L nebo D) stejně dobře jako pro racemické.
Substituenty R1 a R2 v derivátem obecného vzorce I odpovídají v předkládaném vynálezu strukturám postranních řetězců známých α-aminokyselin obsahujících nebo neobsahujících chránící skupiny známé v této oblasti (Tabulka 1).
Tabulka 1 - Substituenty R1 a R2 pro sloučeniny I
v c. R1 R2 Aminokyselina Zkratka
1-1 H Hydroxymethyl Scrin Nsc-Ser-OH
1-2 H 1 -Hydroxyethyi Threonin Nsc-Thr-OH
1-3 11 (4-Hydroxyfenyl)methyl Tyrosin Nsc-Tyr-OH
1-4 H (4-1 m idazo I y l)meth y 1 Histidin Nsc-I lis-OH
1-5 H (tícnzyloxy)methyl O-Bcnzylserin Nsc-Ser(Bzl)-OH
1-6 H 1 -(Benzyloxy)ethy 1 (7-Benzyllhreonin Nsc-Thr(Bzl)-QH
1-7 H 4-(Bcnzyloxy)fenylmethyl <J-Benzyltyrpsin Nsc-Tyr(Bzl)-OH
1-8 H (BcnzYloxykarbonyi)methyl β-Benzylestcr kyseliny asparagové Nšc-Asp(OBzl)-OH
1-9 H 2-(Benzyloxykarboný))- cthyl y-Bcnzylester kyseliny glutamové Ňsc-Glu(OBzl)-OH
1-10 11 (Bcnzylthio)methyl S-Benzylcystcin Nsc-Cys(Bzl)-OH
1-11 H (Difenylmcthyl)ihiomethyl ^-(DifenylmethyJjcystein Nsc-Cys(Dpm)-OH
-3CZ 293031 B6
Tabulka I - pokračování
č. Ř' R2 Aminokyselina Zkratka
1-12 H 4-(Benzyloxykarbamido)butyl Vc-(Benzyloxykárbonyl)lysin Nsc-Lys(Z)-OH
1-13 H 3-Guanidinopropyl Arginin Nsc-Arg-OH
1-14 H 3-(3-(4-methylfenyl)sulfonyl)guanidinopropyl //'-Toluensulfonylargiuin Nsc-Arg(Tos)-OH
1-15 H 3 -(3-Nitroguanid ino)propyl A^-Nitroarginin Nsc-Arg(NO2)-0II
1-16 II 3-(3-(4-methoxy-2,3,6-trimethylfenylsulfonyl)guanidino)propyl A/G-(4-methoxy-2,3,6-trimethylfenylsulfonyl)arginin Nsc-Arg(Mtr)-OH
1-17 H Ař-(Bis(4-methoxyfcnyl)methyl)karbamoyhnethyl A/(i-(Bis(4-methoxyrenyl)methyl)asparagin Nsc-Asn(Mbh)-OH
1-18 H 2-(JV-(Bis( 4-methoxyfenyl)methyl)karbamoyl)ethyl Nr-( Bis(4-methoxyfenyl)methyl)glutamin Nsc-Gln(Mbh)-OH
1-19 II (řerc-hutyldithio)methyl S-(terc- Butylthio)cystein Nsc-Cys(StBu)-OH
1-20 II 4-(2-(4-Nitrofenylsulfonyl)cthoxykarbamido)butyl M-(2-(4-Nitrofenylsulfonyljethoxyfcarbony 1) ly sin Nsc-Lys(Nsc)-OIl
1-21 11 Propyl Norvalin Nsc-Nva-OH
1-22 II Butyl Norleucin Nsc-Nle-OH
1-23 II Ethyl tx-Aminobutanová kyselina Nsc-Abu-OH
1-24 II 3-(bcnzyloxykarbamido)propyl Afo-(Benzyloxykarbonyl)omitin Nsc-Om(Z)-OH
1-25 H 3-(terc-Butoxykarbamidojpropyl Nt-řerc-Butoxykarbonyb Omitin Nsc-Om(Boc)-OH
Společně s A^-Nsc-aminokyseliny zveřejněnými v mezinárodní publikaci číslo WO96/ 25 394 mohou být sloučeniny vzorce I uvedené v Tabulce 1 použity pro širokou škálu taktických přístu5 pů syntézy peptidů nejen v pevné fázi, ale také v roztoku. Použitím Aa-Nsc-chránění je nyní možno na bázi terc-butylového, benzylového nebo směsného typu postranního chránění řetězců, vyvinout syntetická schémata přípravy peptidů v roztoku, a také použít taktik minimálního postranního chránění řetězce.
ío Předkládaný vynález je tedy přídavkem a pokračováním výše zmíněné mezinárodní publikace } číslo WO96/25 394.
I Vynález bude nyní popsán pomocí příklad, které jsou uvedeny jako ukázka a nejsou myšleny jako limitující. Pokud není uvedeno jinak, mají všechny aminokyseliny v následujícím popisu 15 L-konfiguraci.
-4CZ 293031 B6
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Va-Nsc-O-Benzyltyrosin (1-7)
8,15 g O-benzyltyrosinu a 7,7 g uhličitanu draselného bylo rozpuštěno ve 150 ml směsi voda - dioxan (3:1, v/v) a ochlazeno v ledové lázni. Poté byl za míchání během 15 min po kapkách přidán roztok 7,5 g 2-(4-nitrofenylsulfonyl)ethyl-chlormravenčanu (ΙΠ) v 70 ml dioxanu. Chladicí lázeň byla odstraněna a směs byla míchána dalších 20 min. Pak byla za sníženého tlaku odpařena na ca. 100 ml a převedena do dělicí nálevky. Ke směsi bylo přidáno 100 ml vody a výsledný roztok byl extrahován 2krát 50 ml ethylacetátu. Vodná vrstva byla odstraněna a za chlazení ledovou lázní okyselena na pH 2 kyselinou sírovou (40%). Pak byla extrahována 3krát 80 ml ethylacetátu. Spojené extrakty byly sušeny nad bezvodým síranem sodným a odpařeny za sníženého tlaku. Rekrystalizací odparku ze směsi ethylacetát - hexan byl získán požadovaný produkt 1-7 ve formě bílého krystalického prášku (70 %). Charakterizace viz tabulka 2 (příklad 7).
Příklad 2
AJ-Nsc-Threonin (1-2)
3,58 g threoninu a 100 ml bezvodého dichlormethanu byly vneseny do 250ml baňky s kulatým dnem, opatřené zpětným chladičem a přikapávací nálevkou. K této suspenzi bylo za intenzivního míchání přidáno 9,7 ml chlortrimethylsilanu a směs byla zahřívána k varu 1 h. Výsledný roztok byl ochlazen v ledové lázni a za míchání bylo přidáno 9,0 ml triethylaminu a 9,0 g chlormravenčanu ΙΠ. Směs byla míchána 20 min v ledové lázni a následně 1,5 h při teplotě místnosti. Rozpouštědlo bylo za sníženého tlaku odpařeno a odparek byl rozdělen mezi 200 ml ethylacetátu a 250 ml 2,5% vodného roztoku hydrogenuhličitanu sodného. Vodná vrstva byla oddělena, promyta 50 ml etheru a okyselena na pH 2 kyselinou chlorovodíkovou (IN) a extrahována 3krát 70 ml ethylacetátu. Spojené extrakty byly sušeny bezvodým síranem sodným a za sníženého tlaku odpařeny. Triturace zbytku petroletherem poskytla požadovaný produkt 1-2 ve formě bílého prášku (75 %). Charakterizace viz tabulka 2 (příklad 7).
Příklad 3 jVa-N sc-VXBenzyloxykarbonyljomitin (1-24)
8,0 g AX-ýbenzyloxykarbonyOomitinu a 120 ml bezvodého dichlormethanu bylo vloženo do 250ml baňky s kulatým dnem opatřené zpětným chladičem a přikapávací nálevkou. K této směsi bylo za intenzivního míchání přidáno 12,7 ml triethylaminu a následně 7 ml chlortrimethylsilanu, ' a směs byla zahřívána k varu 1,5 h. Reakční směs pak byla ochlazena ledovou lázní a přidáno do ní jednorázově 9,0 g chlormravenčanu ΙΠ. Následně byla směs míchána při teplotě místnosti 1,5 h. Poté bylo rozpouštědlo za sníženého tlaku odpařeno a odparek byl rozdělen mezi 250 ml ethylacetátu a 250 ml 2,5% vodného roztoku hydrogenuhličitanu sodného. Vodná vrstva byla oddělena, promyta 50 ml etheru a okyselena na pH 2 kyselinou chlorovodíkovou (IN) a extrahována 2krát 100 ml ethylacetátu. Spojené extrakty byly sušeny bezvodým síranem sodným a za sníženého tlaku odpařeny. Rekrystalizací odparku ze směsi ethylacetát - hexan byl získán požadovaný produkt 1-24 ve formě bílého prášku (84 %). Charakterizace viz tabulka 2 (příklad 7).
-5CZ 293031 B6
Příklad 4
Na-Nsc-jV-(Bis(4-methoxyfenyl)methyl)asparagin (1-17)
3,89 g #o-Nsc-asparaginu a 2,6 g bis(4-dimethoxyfenyl)methanolu bylo rozpuštěno v 25 ml ledové kyseliny octové. K tomuto roztoku bylo přidáno 0,4 ml kyseliny methansulfonové a směs byla ponechána při teplotě místnosti přes noc. Výsledný roztok byl poté za míchání vlit do 100 ml ledově studené vody a vzniklá sraženina byla odfiltrována, promyta vodou a následně etherem. Surový produkt byl rozpuštěn v 10 ml horkého DMF, přefiltrován a vysrážen etherem, ío Sraženina byla odfiltrována, promyta etherem a vysušena ve vakuu. Takto byla získána požadovaná látka 1-17 jako krystalický prášek (80 %). Charakterizace viz tabulka 2 (příklad 7).
Příklad 5
TVa-Nsc-arginin (1-13)
K roztoku 1,7 g hydrogenuhličitanu sodného a 4,22 g hydrochloridu argininu v 25 ml vody, míchaného při teplotě místnosti bylo během 30 min přidáno v pěti stejně velkých množstvích 20 5,74 g 2-(4-nitrofenylthio)ethyl-chlormravenčanu. Poté bylo v míchání pokračováno další 2 h.
Hodnota pH směsi byla upravena na pH 8,5 koncentrovaným roztokem amoniaku a udržována při 4 °C po dobu 3 h. Vyloučená sraženina byla odstraněna, promyta ledově studenou vodou, vysušena na filtru sáním a rozpuštěna v 30 ml kyseliny octové. K tomuto roztoku byly přidány 4 ml peroxidu vodíku (34%) a směs ponechána na 30 h při teplotě místnosti. Poté byla směs 25 odpařena do sucha. Odparek byl triturován ethylacetátem, zfiltrován a vysušen na vzduchu. Takto byla získána požadovaná látka 1-13 (88 %). Charakterizace viz tabulka 2 (příklad 7).
Příklad 6
7V„-Nsc-Histidin (1-4)
6,6 g Va-Nsc-Vim-(trifenylmethyl)histidinu bylo rozpuštěno v 30 ml 90% vodné kyseliny octové a udržováno ve varu 30 min. Po ochlazení byla sraženina odfiltrována a filtrát odpařen. Odparek 35 byl triturován etherem a odfiltrován. Takto byla získána látka 1—4 ve výtěžku 95 %. Charakterizace viz tabulka 2 (příklad 7).
Příklad 7
Vlastnosti Va-Nsc-aminokyselin I
V Tabulce 2 jsou sloučeniny vzorce I, které byly připraveny použitím uvedených metod, které jsou detailně popsány v Příkladech 1 až 6. Čísla ve sloupci „Metoda“ odpovídají číslům příkladů, f 45 kde byly metody přípravy detailně popsány. Hodnoty retenčního faktoru Rf jsou uvedeny po tenkovrstvé chromatografické desky Alufolien Keselgel 60 F254 (Měrek, Darmstadt, Německo); • byla použita eluční soustava A, tj. chloroform - methanol - kyselina octová v poměru 95:5:3 a eluční soustava B, tj. benzen - aceton - kyselina octová v poměru 100:50:3; skvrny byly detekovány UV-absorbancí a/nebo reakcí s ninhydrinem. Hmotnost molekulových iontů (M+H)+ 50 byly změřeny použitím hmotnostního spektrometru MS-BC-1 TOF (time-of-light) s Cf252 radiací vyvolanou desorpcí (Electrom SPA, Sumy, Ukrajina).
-6CZ 293031 B6
Tabulka 2 - Vlastnosti A^-Nsc-aminokyselin I
č. Látka Metoda RKA) R.(B) Sumární Molekulový ion (M+H)+ vzorec Vypočteno Nalezeno
1-1 Nsc-Ser-OH 2 0,40 0,30 C12H14Ň2O9S 363,32 363,6
1-2 Nsc-Thr-OII 2 0,42 0,35 CisHieNjOaS 377,35 377,6
1-3 Nsc-Tyr-OH 2 0,40 0,37 C18H18N2O9S 439,44 439,9
1-4 Nsc-His-OH 6 0,15 0,10 C,5H16N<O8S 413,40 413,1
1-5 Nsc-Ser(Bzl)-OH 1,3 0,70 0,55 C19H20N2O9Š 453,46 453,8
1-6 Nsc-Thr(I3zl)-OH 3 0,70 0,55 C20H22N2O9S 467,49 467,9
1-7 Nsc-Tyr(Bzl)-OH 1,3 0,75 0,55 C25H24N2O9S 529,57 530,1
1-8 Nsc-Asp(OBzl)-OH 3 0,60 0,45 C20H20N2O10S 481,47 480,9
1-9 Nsc-Glu(OBzl)-OH 3 0,62 0,43 C21H22N2O10S 459,50 495,1
1-1-0 Nsc-Cys(Bzl)-OH 3 0,75 0,60 C19H20N2O8S2 469,53 469,3
1-11 Nsc-Cys(Dpm)-OH 1,3 0,75 0,70 C25H24N2OaS2 545,63 545,2
1-12 Nsc-Lys(Z)-OH 3 0,65 0,50 C23H27N3O10S 538,58 538,3
1-13 Nsc-Arg-OH 5 0,10 0,05 CisHíiNsObS 432,45 432,8
1-14 Nsc-Arg(T os)-Ol J 1,2 0,35 0,30 C22H27N5O10S2 586,64 586,9
1-15 Nsc-Arg(NO2)-OH 2 0,25 0,15 C15H20N6O10S 477,45 477,1
1-16 Nsc-Arg(Mtr)-OH 3 0,43 0,35 C25H33N5O10S2 628,73 629,4
1-17 Nsc-Asn(Mbh)-OH 4 0,55 0,38 C28H29ŇI3OH S 616,65 616,1
1-18 Nsc-Gln(Mbh)-OH 4 0,58 0,33 C29H31N3O11S 630,68 630,2
1-19 Nsc-Cys(StBu)-OII 3 0,60 0,45 CieH22N?OaS3 467,57 567,2
1-20 N sc-Lys(Nsc)-OH 3 0,55 0.40 C24H28N4O14S2 661,66 662,1
1-21 Nsc-Nva-OII 2 0,65 0,50 C14H18N2O8S 375,39 375,6
1-22 Nsc-NIe-OH 2 0,65 0,50 C15H20N2QBS 389,42 389,6
1-23 Nsc-Abu-OH 2 0,60 0,47 C13H16N2OBS 375,40 375,8
1-24 Nsc-Om(Z)-OH 3 0,62 0,47 C22H25N3O10S 533,55 534,0
1-25 Nsc-Om(Boc)-OIl 3 0,65 0,43 C19H27N3O10S 490,53 491,0
Průmyslová využitelnost
Použití jVa-Nsc-derivátů aminokyselin rozšiřuje možnosti syntézy peptidů, zejména v kombinaci s využitím dalšího postranního chránění řetězce chránícími skupinami běžně používaných v tomto oboru. TVa-Nsc-deriváty aminokyselin jsou použitelné jak pro syntézu peptidů v pevné fázi, tak ve fázi kapalné.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Na-2-{4-nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbonylová aminokyselina obecného vzorce I ch2ch-o
    NR—CHR—COOH (υ, kde R] je atom vodíku a R2 znamená hydroxymethyl, 1-hydroxyethyl, 4-hydroxybenzyl, (4imidazolyl)methyl, benzyloxymethyl, 1-benzyloxyethyl, 4-(benzyloxy)benzyl, (benzyloxykarbonyl)methyl, 2-(benzyloxykarbonyl)ethyl, (S)-benzylthiomethyl, (S)-(difenylmethyl)thiomethyl, 4-(benzyloxykarbamido)butyl, 3-guanidinopropyl, 3-(3-toluensulfonyl)guanidinoío propyl, 3-(3-nitro)guanidinopropyl, 3-(3-(4-methoxy-2,3,6-trimethylbenzensulfonyl)]guanidino)propyl, 7V-(bis(4-methoxyfenyl)methyl)karbamoylmethyl, 2-(V-(bis(4—methoxyfenyl)methyl)karbamoyl)ethyl), (5)-(/erc-butyldithio)methyl, 4-(2-(4-nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbamido)butyl, propyl, butyl, ethyl, 3-(benzyloxykarbamido)propyl nebo 3-(/erc-butoxykarbamido)propyl.
  2. 2. Způsob přípravy sloučeniny obecného vzorce I podle nároku 1, vyznačující se t í m , že aminokyselina obecného vzorce Π
    HNRj-CHRj-COOH(Π), kde R] a R2 jsou definovány v nároku 1, reaguje s 0,5 až 1,5 molámími ekvivalenty 2-(4-nitrofenylsulfonyl)ethyl-chlormravenčanu vzorce ΙΠ
    NO2 ,---- Oo 11II
    Λ Λ—S—CH2CH2-O—C—Cl v y ii \/ 0 (lil), ve směsném vodno-organickém rozpouštědle v přítomnosti báze při teplotě 0 až 40 °C.
  3. 3. Způsob přípravy sloučeniny obecného vzorce I podle nároku 1, vyznačující se t í m , že
    a) aminokyselina obecného vzorce Π,
    HNR1-CHR2-COOH(II), kde R) a R2 jsou definovány v nároku 1, se převede na svůj N, O-(trimethylsilyl)derivát a
    I 35 b) tento N, O-(trimethylsilyl)derivát reaguje s 2-(4-nitrofenylsulfonyl)ethyl-chlormravenčanem vzorce ΙΠ /=r\ OO
    NO2—Z \-S-CH2CH2-O-C-CI (III), \/ v bezvodém organickém rozpouštědle v přítomnosti báze s následnou hydrolýzou.
    -8CZ 293031 B6
  4. 4. Způsob přípravy sloučeniny podle nároku 1 obecného vzorce I, kde Ri je atom vodíku a R2 je <V-(bis(4-methoxyfenyl)methyl)karbamoylmethyl nebo 2-(jV-(bis(4-methoxyfenyl)methyl)karbamoyl)ethyl, vyznačující se t í m , že 7V„-2-(4-nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbonylasparagin nebo JVa-2-(4-nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbonyl-glutamin reaguje s bis(4-methoxyfenyl)methanolem v organickém rozpouštědle v přítomnosti kyseliny.
  5. 5. Způsob přípravy sloučeniny podle nároku 1 obecného vzorce I, kde Ri je atom vodíku a R2 je 3-guanidinopropyl, vyznačující se tím, že arginin reaguje s 2-(4-nitrofenylthio)ethyl-chlormravenčanem ve vodě v přítomnosti hydrogenuhličitanu sodného, a takto vzniklý Na(2-(4-nitrofenylthio)ethoxykarbonyl)arginin se následně oxiduje peroxidem vodíku v organic- I kém rozpouštědle.
  6. 6. Způsob přípravy sloučeniny podle nároku 1 obecného vzorce I, kde R] je atom vodíku a R2 je (4-imidazolyl)methyl, vyznačující se tím, že Wa-(2-(4-nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbonyl)-Mm-(trifenylmethyl)histidin reaguje s kyselinou.
CZ19991350A 1996-10-19 1996-10-19 N alfa-2-(4-Nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbonylové aminokyseliny CZ293031B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/KR1996/000179 WO1998017638A1 (en) 1996-10-19 1996-10-19 Nα-2-(4-NITROPHENYLSULFONYL)ETHOXYCARBONYL-AMINO ACIDS

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ135099A3 CZ135099A3 (cs) 1999-09-15
CZ293031B6 true CZ293031B6 (cs) 2004-01-14

Family

ID=19449101

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19991350A CZ293031B6 (cs) 1996-10-19 1996-10-19 N alfa-2-(4-Nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbonylové aminokyseliny

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6265590B1 (cs)
EP (1) EP0934260A1 (cs)
JP (1) JP2001502686A (cs)
AU (1) AU729889B2 (cs)
CA (1) CA2268544A1 (cs)
CZ (1) CZ293031B6 (cs)
HU (1) HU222843B1 (cs)
RU (1) RU2157365C2 (cs)
WO (1) WO1998017638A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU1894000A (en) * 1999-12-24 2001-07-24 Hyundai Pharmaceutical Ind. Co., Ltd. Nalpha-2-(4-nitrophenylsulfonyl)ethoxycarbonyl-amino acid fluorides and process for the preparation thereof
KR100418962B1 (ko) * 2001-06-07 2004-02-14 김학주 2-(4-나이트로페닐설포닐)에톡시카르보닐-아미노산류를사용하여 펩티드를 고수율 및 고순도로 제조하는 방법
US7855612B2 (en) * 2007-10-18 2010-12-21 Viasat, Inc. Direct coaxial interface for circuits
WO2009114731A2 (en) 2008-03-13 2009-09-17 Viasat, Inc. Multi-level power amplification system

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2079491C1 (ru) 1995-02-15 1997-05-20 Акционерное общество закрытого типа "Вектор-БиоПродукт" Nα -2-(4-НИТРОФЕНИЛСУЛЬФОНИЛ)ЭТОКСИКАРБОНИЛ-АМИНОКИСЛОТЫ В КАЧЕСТВЕ Nα -ЗАЩИЩЕННЫХ АМИНОКИСЛОТ ДЛЯ ТВЕРДОФАЗНОГО СИНТЕЗА ПЕПТИДОВ

Also Published As

Publication number Publication date
HU222843B1 (hu) 2003-12-29
HUP9903525A2 (hu) 2001-06-28
AU7341196A (en) 1998-05-15
WO1998017638A1 (en) 1998-04-30
HUP9903525A3 (en) 2001-07-30
CA2268544A1 (en) 1998-04-30
US6265590B1 (en) 2001-07-24
RU2157365C2 (ru) 2000-10-10
CZ135099A3 (cs) 1999-09-15
EP0934260A1 (en) 1999-08-11
AU729889B2 (en) 2001-02-15
JP2001502686A (ja) 2001-02-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9029504B2 (en) Fluorene compound
JP3176619B2 (ja) 芳香族スルホンアミド化合物、阻害剤及びそれを含有する医薬組成物
CZ293031B6 (cs) N alfa-2-(4-Nitrofenylsulfonyl)ethoxykarbonylové aminokyseliny
US20020193596A1 (en) Inhibitors of protein isoprenyl transferases
EP0131500A1 (fr) Nouveaux agents radioprotecteurs ayant une structure amino-thioalkyle et procédé pour leur préparation
WO2000001383A1 (en) Angiogenesis inhibitors
PL185541B1 (pl) Sposób wytwarzania N-acetylo-(L)-4-cyjanofenyloalaniny i N-acetylo-(L)-p-amidynofenyloalaninocykloheksyloglicyno-beta-(3-N-metylopirydynio)-alaniny
US5770692A (en) Carbamoylation of amino groups in peptides via N-aryloxycarbonyl intermediates
CS207383B2 (en) Method of transitory protection of the carboxyle groups in the organic carboxyle acids
JP5014148B2 (ja) ペプチドチオエステルの製造方法
HU200985B (en) Process for production of active esthers of carbonic acid
JP2002504156A (ja) カルバペネム側鎖中間体の合成プロセス
CZ20013214A3 (cs) Způsob přípravy cyklo(Asp-DPhe-NMeVal-Arg-Gly)
NO314800B1 (no) N&lt;alfa&gt;-2-(4-nitrofenylsulfonyl)etoksykarbonylaminosyrer og fremgangsmåte for fremstilling av disse
JP2019167317A (ja) L−カルノシン誘導体及びl−カルノシンの製造方法
JPH078855B2 (ja) スルホニウム化合物
JP2003508450A (ja) 分子のカップリング方法
EP0853612B1 (fr) Derives d&#39;alfa-hydrazinoacides et procede pour les fabriquer
KR20040021727A (ko) 2-(4-니트로페닐)설포닐에톡시카르보닐 치환된 아미노산유도체와 이의 제조방법
US20020055463A1 (en) Pseudopeptide compounds having an inhibiting activity with respect to paths activated by proteins with active tyrosine kinase activity and pharmaceutical compositions containing same
PL188054B1 (pl) Nowe Na-2-(4-nitrofenylosulfonylo) etoksykarbonyloaminokwasy i sposób wytwarzania nowych Nα-2-(4-nitrofenylosulfonylo)etoksykarbonyloaminokwasów
CA2356919A1 (en) Selective inhibitors of mmp-12
JPH10291970A (ja) α、β−不飽和アミノ酸誘導体の製法
JPH0597893A (ja) ペプチドの製造法
JPH0597894A (ja) ペプチドの製造法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20061019