CZ289699A3 - Způsob stabilizace naloxonhydrochloridu - Google Patents

Způsob stabilizace naloxonhydrochloridu Download PDF

Info

Publication number
CZ289699A3
CZ289699A3 CZ19992896A CZ289699A CZ289699A3 CZ 289699 A3 CZ289699 A3 CZ 289699A3 CZ 19992896 A CZ19992896 A CZ 19992896A CZ 289699 A CZ289699 A CZ 289699A CZ 289699 A3 CZ289699 A3 CZ 289699A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
acid
derivatives
naloxone
stabilizer
salts
Prior art date
Application number
CZ19992896A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ297951B6 (cs
Inventor
Bernd Raffelsberger
Original Assignee
Gödecke Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gödecke Aktiengesellschaft filed Critical Gödecke Aktiengesellschaft
Publication of CZ289699A3 publication Critical patent/CZ289699A3/cs
Publication of CZ297951B6 publication Critical patent/CZ297951B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/33Heterocyclic compounds
    • A61K31/395Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins
    • A61K31/435Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins having six-membered rings with one nitrogen as the only ring hetero atom
    • A61K31/47Quinolines; Isoquinolines
    • A61K31/485Morphinan derivatives, e.g. morphine, codeine
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K47/00Medicinal preparations characterised by the non-active ingredients used, e.g. carriers or inert additives; Targeting or modifying agents chemically bound to the active ingredient
    • A61K47/02Inorganic compounds
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K47/00Medicinal preparations characterised by the non-active ingredients used, e.g. carriers or inert additives; Targeting or modifying agents chemically bound to the active ingredient
    • A61K47/06Organic compounds, e.g. natural or synthetic hydrocarbons, polyolefins, mineral oil, petrolatum or ozokerite
    • A61K47/22Heterocyclic compounds, e.g. ascorbic acid, tocopherol or pyrrolidones
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P25/00Drugs for disorders of the nervous system
    • A61P25/04Centrally acting analgesics, e.g. opioids

Description

Způsob stabilizace naloxonhydrochloridu
Oblast techniky
Předložený vynález se týká způsobu stabilizace naloxonu v roztocích, obzvláště v kyselých vodných roztocích, jakož i v tuhých nebo polotuhých směsích látek, zejména v léčivech. Vynález se týká dále směsí látek, zejména lékových forem, které obsahují stabilizátor, který zabraňuje dimeraci naloxonu na bisnaloxon.
Dosavdní stav techniky
Naloxon, { (-)12-allyl-7,7a,8,9-tetrahydro-7,3a-dihydroxy-4aH-8,9c-iminoethanofenantro[4,5-bcd]furan-5,6H-on}, je antagonista morfínu (Narcanti®) vzorce
ze skupiny fenantrenových alkaloidů.
Dosud se vycházelo z toho, že naloxon a jeho soli, jako například hydrochlorid, jsou značně stabilní sloučeniny, které také v kyselých roztocích a za působení látek vytvářejících radikály, jako například kyslíku, nepodléhají žádnému rozkladu (oxidaci, dimeraci, přesmyku atd.) hodnému zmínky.
·· · ·· ·
Novější dlouhodobé výzkumy však ukázaly, že naloxon v protikladu k etablovanému názoru odborného světa je látkou, která za nepříznivých podmínek, například za takových, které podporují tvorbu radikálů, má sklon zejména k nežádoucím intramolekulárním reakcím, ale také může reagovat s příměsmi. Chemický průběh těchto reakcí ještě není přesněji prozkoumán, takže jejich zamezování se musí zatím opírat o empirické formulace a pokusy.
Toho času se předpokládá, že se v selektivně probíhající reakci podle reakčního schématu I vytvářejí dimerní deriváty naloxonu a přitom zejména 2,2'-bisnaloxon. Tuto reakci podle nezveřejněných výzkumů podporují dusíkaté organické sloučeniny dodatečně přítomné v roztoku. Tuto dimeraci způsobují pravděpodobně oxidačně působící látky a/nebo radikály, které jsou vždy k dispozici v malých množstvích. Spontánně a selektivně probíhající tvorba bisnaloxonu není dosud v literatuře popsána a je speciálně v kyselém vodném roztoku překvapující, protože tvorba dimerních sloučenin příbuzných tříd látek vyžaduje zpravidla značně drastické reakční podmínky a alkalické prostředí, popřípadě použití silně oxidačně působících enzymů.
Z WO 97/33566 je již známé přidávání antioxidantů k určitým léčivům, které kromě jiných látek mohou obsahovat také naloxon. Ze spisu však nelze vyrozumět, co mají antioxidanty způsobovat, zejména není uvedeno nic o sklonu naloxonu k dimeraci.
Nová strana • · * • * β 4 • 44
9 4 4 4
499 444
9
9 4 9
Z DE 44 23 850 je známé zlepšování stability barvy náplasti transdermálního přípravku naloxonu pomocí dimethylsulfoxidu nebo askorbylpalmitátu. Potenciální stabilizaci naloxonu pomocí zamezení jeho dimerace dokument nepopisuje.
Z Biochemical and Biophysical Research Communications sv. 131, č. 1, 1985, strany 299 až 306, XP002067436 je známo, že Narcan®, parenterální přípravek obsahující naloxon, obsahuje methylparaben a propylparaben jako konzervační prostředky. Dokument neuvádí nic o potenciálním zabránění dimeraci naloxonu.
Úkolem předloženého vynálezu je zabránit nežádoucí intramolekulární proměně na bisnaloxon, ale také intermolekulárním reakcím naloxonu s příměsmi, a tím účinně stabilizovat naloxon a jeho soli zejména jako účinnou látku v tuhých a kapalných lékových formách.
Podstata vynálezu
K řešení tohoto úkolu se vyvinuly nejdříve modelové reakce, které (stejně jako spontánně probíhající dimerace naloxonu) vedou k bisnaloxonu. V protikladu k spontánně probíhající dimeraci, která se může pozorovat za podmínek zátěže zpravidla po uplynutí několika týdnů, by měly tyto modelové reakce probíhat stejným způsobem v období několika hodin až dnů. V druhém kroku se potom zkoumalo, jakým způsobem se mohou indukované vedlejší reakce potlačovat pokud možno kvantitativně.
Jako vhodné modelové reakce se ukázalo několikahodinové zahřívání roztoků naloxonhydrochloridu v kyselině chlorovodíkové na 70 °C, oxidace roztoku zředěným roztokem manganistanu draselného v kyselé oblasti, oxidace suspenzí oxidu železítého v roztoku kyseliny chlorovodíkové, • · » · • · · • · · zahřívání roztoku v přítomnosti azobisisobutyronitrilu a ozařování roztoku naloxonhydrochloridu obsahujícího azobisisobutyronitril intenzívním denním světlem. Všechny reakce vedly nejdříve velmi selektivně k tvorbě bisnaloxonu v množstvích přibližně 5 až 10 %, ozařování roztoku poskytlo až 40 % bisnaloxonu. Při delším trvání reakce a za drastičtějších podmínek se potom přirozeně vyskytovaly také jiné produkty proměny naloxonhydrochloridu.
V rámci rozsáhlých výzkumů se zkoušel inhibiční účinek celé řady látek. Tyto látky se přidávaly k roztokům obsahujícím naloxonhydrochlorid v definovaných množstvích a dané získané směsi se podrobovaly jedné nebo několika modelovým reakcím.
Nejdříve se používaly typické zachycovače radikálů, popřípadě antioxidanty. Účinnost inhibitorů se testovala na základě zpožděné, popřípadě nepozorované tvorby bisnaloxonu. Pro kvantifikaci bisnaloxonu v roztocích obsahujících naloxonhydrochlorid se vyvinuly speciálně na to vhodné metody HPLC a metody HPTLC.
Jako překvapující už v krajně malých koncentracích se jako stabilizátory účinně osvědčily antioxidanty, jako oxid siřičitý, sulfit sodný, bisulfit sodný, askorbová kyselina a její deriváty a tokoferol, jakož i jeho ve vodě a v tucích rozpustné deriváty, jako například Tocofersolan® nebo tokoferolacetát. Ale také sulfity, bisulfity a hydrogensulfity draslíku, vápníku a jiných kovů ukazují dobrý účinek inhibující dimeraci.
Podivuhodně byly ale také účinné sloučeniny, kterých antioxidační účinek a účinek pro zachytávání radikálů jinak sotva přichází v úvahu nebo není vůbec známý: PHB-ester, BHA, BHT, galáty, jakož i nižší mastné kyseliny, jako kyše• · • · • « • · • · • · • * lina mravenčí, kyselina octová a kyselina propionová, ovocné kyseliny, jako například kyselina jablečná, kyselina fumarová, kyselina mléčná, kyselina citrónová a kyselina vinná, ale také kyseliny fosforu, jako například kyselina trihydrogenfosforečná, kyselina sorbová a kyselina benzoová, jakož i jejich soli, estery, deriváty a isomerní sloučeniny, askorbylpalmitát, lecithiny, jednou a vícekrát hydroxylované deriváty benzenu, jako například fenol, hydrochinon nebo kresol, kyselina ethylendiamíntetraoctová a její soli, kyselina citrakonová, cystein, L-cystin, konidendrin, dietylkarbonáty, methylendioxyfenoly, kefaliny, kyselina β,β'-dithiopropionová, bifenyl a jiné fenylové deriváty. Slabý inhibiční účinek mají soli kyseliny dusičné a kyseliny dusité.
Pomocí přídavku uvedených inhibitorů, zejména oxidu siřičitého, kyselin síry nebo jejich soli s alkalickými kovy nebo kovy alkalických zemin nebo kyseliny ethylendiamintetraoctové nebo jejích solí ve vhodných koncentracích, které se mohou rychle a spolehlivě stanovit pomocí popsaného krátkého testu pro danou kompozici, lze naloxon vynikajíc a spolehlivě stabilizovat zejména v léčivech, která obsahují další pomocné a účinné látky.
Předmětem předloženého vynálezu je proto způsob stabilizace naloxonu a jeho solí, obzvláště v kapalných nebo tuhých lékových formách, vyznačující se tím, že se přidává organický nebo anorganický stabilizátor, zejména oxid siřičitý, kyselina síry nebo její soli s alkalickými kovy nebo kovy alkalických zemin nebo kyselina ethylendiamíntetraoctová nebo její soli v množství, které zabraňuje dimeraci naloxonu na bisnaloxon. Zpravidla postačuje množství výše popsaných stabilizátorů 0,001 až 1 % hmotn., vtaženo k celkové hmotnosti směsi naloxonu. Obzvláště přednostními stabilizátory jsou oxid siřičitý, popřípadě kyselina síry a její < ·· * · ·· · · · ·
4 4 · · 4444 • * · * * · 4 444444 • 4 · 4 4 4 « θ · » · · * ·····« «« 4 4 farmakologicky kompatibilní soli, zejména její soli s alkalickými kovy a kovy alkalických zemin a kyselina ethylendiamintetraoctová nebo její soli. Při přednostně vodných roztocích se stabilizátor přidává pokud možno ve formě rozpustné ve vodě, například jako sůl. V tuhých nebo polotuhých lékových formách by měl být stabilizátor jemně dispergováni, aby se zajistilo, aby mohl co možná v nejužším spojení s naloxonem úplně rozvinout svůj ochranný účinek.
Dalším předmětem tohoto vynálezu jsou tuhé, polotuhé nebo kapalné lékové formy obsahující naloxon nebo farmakologicky přijatelnou sůl naloxonu, vyznačující se tím, že lékové formy obsahují stabilizátor zabraňující dimeraci naloxonu v koncentraci 0,001 až 5 % hmotn., přednostně 0,001 až 1 % hmotn., obzvláště přednostně 0,01 až 0,5 % hmotn., vztaženo k celkové hmotnosti směsi látek; vyloučeny z toho jsou:
a) transdermální terapeutické systémy (TTS) a
b) parenterální přípravky obsahující methylparaben a propy lparaben.
V následujícím textu se vynález blíže objasňuje na základě příkladů. Tyto ale nemají předložený vynález žádným způsobem omezovat.
Změněný list ♦ ·
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
61,15 mg naloxonhydrochloridu se rozpustí v 10 ml destilované vody. Roztok se uchovává v uzavřené skleněné lahvičce při 40 ’C. Tato teplota skladování odpovídá teplotě pro zátěžové zkoušky stability, předepsané v ICH směrnicích pro zkoušku stability léčiv. Po 15 dnech, popřípadě po 2 měsících sa stanoví obsah bisnaloxonu v roztoku pomocí HPLC. Obrázek 2 ukazuje, že obsah bisnaloxonu, který byl ve výchozím roztoku menší než 0,01 %, se zvýšil po 2 měsících na 0,2
Příklad 2
61,15 mg naloxonhydrochloridu se rozpustí v 10 ml destilované vody. Roztok se zahřívá v uzavřené skleněné lahvičce na 70 °C a měří se tvorba bisnaloxonu pomocí HPLC v po dobu několika dnů. Obrázek 2 ukazuje, že obsah bisnaloxonu se za 9 dnů zvýšil přibližně na 3 %, vztaženo k použitému naloxonu.
Příklad 3
61,15 mg naloxonhydrochloridu se rozpustí v 10 ml destilované vody. K roztoku se přidá a) 0,8 mg oxidu železítého (řada 1), k roztoku naloxonhydrochloridu ve vodě připravenému stejným způsobem se přidá b) 0,8 mg azobisisobutyronitril (AIBN) (řada 2) a k dalšímu roztoku c) se přidá 0,8 mg manganistanu draselného (řada 3). Roztoky se uchovávají v uzavřených skleněných lahvičkách. Roztoky a) a c) se uchová-
♦ · · ··* • · • · · · vají při teplotě místnosti, roztok b) se uchovává také při teplotě místnosti, dodatečně se ale tento roztok ozařuje ve světelné skříni světlem podobným dennímu světlu. Obrázek 3 ukazuje, že ve všech roztocích se vytváří značná množství bisnaloxonu.
Příklad 4
Připraví se čtyři roztoky naloxonhydrochloridu v destilované vodě, jak se popisuje v příkladu 1. K roztoku A se přidá 10,1 mg kyseliny askorbové, k roztoku B 9,8 mg sulfitu sodného, k roztoku C 9,5 mg bisulfitu sodného a k roztoku D
20,6 mg tokoferolacetátu. Roztoky se naplní do uzavřených skleněných lahviček a zahřívají se na 70 °C několik dnů tak, jak se popisuje v příkladu 2. Pomocí chromatografických metod se stanoví tvorba bisnaloxonu. Obrázek 4 ukazuje, že všechny uvedené látky mají inhibiční účinek. Tento je možná u kyseliny askorbové na základě známé tepelní lability této látky a její lability závislé na pH zde méně výrazný než u ostatních použitých sloučenin. Tento příklad dokládá, že navržené látky jsou schopny zabraňovat tvorbě bisnaloxonu v kyselých roztocích naloxonhydrochloridu.
Příklad 5
Připraví se čtyři roztoky naloxonhydrochloridu v destilované vodě, jak se popisuje v příkladu 1. K roztokům se přidá vždy tolik bisulfitu sodného, aby vznikly roztoky, které obsahují 0,001 % hmotn. bisulfitu (roztok E), 0,01 % hmotn. bisulfitu (roztok F), 0,1 % hmotn. bisulfitu (roztok G) a 1 % hmotn. bisulfitu (roztok H). Tyto roztoky se podrobí modelové reakci uvedené v příkladu 3 pod c), tj. oxidaci « · • · 4 • « « ► · · ·» I malým množstvím manganistanu draselného při teplotě místnosti. Obrázek 5 ukazuje, že v závislosti na koncentraci bisulfitu je dokázatelný rozdílně silný výrazný inhibiční účinek. Koncentrace bisulfitu 0,01 % a pod 0,01 % inhibují v této modelové reakci jen slabě až vůbec ne, nad 0,01 % oproti tomu zřetelně.
Příklad 6
Připraví se čtyři roztoky naloxonhydrochloridu v destilované vodě, jak se popisuje v příkladu 1. K roztokům se přidá vždy tolik bisulfitu sodného, aby vznikly roztoky, které obsahují 0,001 % hmotn. bisulfitu (roztok I), 0,01 % hmotn. bisulfitu (roztok K), 0,1 % hmotn. bisulfitu (roztok L) a 0,2 % hmotn. bisulfitu (roztok M). Tyto roztoky se podrobí modelové reakci popsané v příkladu 2, tj. roztoky se zahřívají několik dnů na 70 °C. Obrázek 6 ukazuje, že při všech koncentracích bisulfitu je dokázatelný inhibiční účinek, který je rozdílně silně výrazný podle koncentrace bisulfitu, ale je dokázatelný v každém případě.
Příklad 7
K důkazu zvláštní účinnosti EDTA, popřípadě jejích solí se v tomto příkladu se používá srovnávacích údajů zveřejněných v DE-GBM 29 720 448.3:
1. Test zátěže
Formulace podle příkladu (a) se připravily podle následujícího bodu 2. s přídavkem nebo bez přídavku Na-EDTA (0,001 % hmotn.) jednak v kovové nádobě a jednak ve skleněné • · nádobě a potom se podrobily testu zátěže (2 nebo 5 dnů při 60 ’C). Výsledky jsou znázorněny v následující tabulce.
Tabulka 1
Výchozí hodnota Test zátěže 2 dny 60 °C Test zátěže 5 dnů 60 °C
Bez přídavku natrium-EDTA (připraveno v kovové nádobě) 0,125 % 2,406 % 3,529 %
S přídavkem natrium-EDTA (připraveno v kovové nádobě) 0,156 % 0,143 % 0,142 %
Bez přídavku natrium-EDTA (připraveno ve skleněné nádobě) 0,176 % 2,696 % nestanoveno
S přídavkem natrium-EDTA (připraveno ve skleněné nádobě) 0,102 % 0,124 % 0,119 %
Výsledky zřetelně ukazují, že přídavek Na-EDTA k formulaci obsahující tilidin a naloxon zabraňuje dimeraci naloxonu na 2,2'-bisnaloxon a podle toho stabilita při skladovaní takových formulací léčiv s přídavkem EDTA je zřetelně zlepšena.
2. Příklady formulací přednostních podle DE-GBM 29 720 448.3 (a) 0,72 ml roztoku obsahuje:
Tilidin HC1 0,5 H2O Naloxon HC1 H2O Ethanol 96%
Kyselina chlorovodíková 2 Natrium-EDTA (dísodná sůl)
Čištěná voda farmaceutických kompozic
51,45 mg 4,40 mg 72,10 mg 1,96 mg
0,007 mg (odpov. 0,00098 % hmotn.)
587,21 mg
717,127 mg (b) 1,0 ml roztoku obsahuje:
Tilidin HC1 0,5 H2O Naloxon HC1 H2O Benzoát sodný Kyselina chlorovodíková Natrium-EDTA (disodná sůl)
Čištěná voda
71,458 mg 6,080 mg 1,20 mg 4,75 mg
0,015 mg (odpov. 0,0014 % hmotn.)
927,9865 mg
1011,476 mg

Claims (20)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob stabilizace naloxonu a jeho solí obzvláště v kapalných nebo tuhých lékových formách kromě transdermálních terapeutických systémů (TTS), vyznačující se tím, že se přidává organický nebo anorganický stabilizátor v množství, které inhibuje dimeraci naloxonu na 2,2'dinaloxon.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že jako stabilizátor se volí alespoň jedna sloučenina ze skupiny zahrnující:
    oxid siřičitý, sulfit sodný, bisulfit sodný, kyselinu askorbovou a její deriváty a tokoferol, jakož i jeho ve vodě a v tucích rozpustné deriváty, jako například Tocofersolah® nebo tokoferolacetát, sulfity, bisulfity a hydrogensulfity alkalických kovů, kovů alkalických zemina jiných kovů, PHB-estery, BHA, BHT, galáty, jakož i nižší mastné kyseliny, ovocné kyseliny, kyseliny fosforu, kyselinu sorbovou a kyselinu benzoovou, jakož i jejich soli, estery, deriváty a isomerni sloučeniny, askorbylpalmitát, lecithiny, jednou a vícekrát hydroxylované deriváty benzenu, kyselinu ethylendiamintetraoctovou a její soli, kyselinu citrakonovou, cystein, L-cystin, konidendrin, diethylkarbonáty, methylendioxyfenoly, kefaliny, kyselinu β,β'-dithiopropionovou, bifenyl a jiné fenylové deriváty.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačuj ící se t í m , že jako stabilizátor se používá oxid siřičitý, kyselina síry nebo její soli s alkalickými kovy nebo kovy alkalických zemin.
    Změněný list «· ΒΒ Β Β Β Β • Β Β · • *·· ΒΒΒ • · • Β · ·
  4. 4. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se t í m , že jako stabilizátor se používá kyselina ethylendiamintetraoctová nebo její soli.
  5. 5. Způsob podle nároku 1 až 4, vyznačuj ící se t i m , že lékové formy, které se mají stabilizovat, obsahují další pomocné a účinné látky.
  6. 6. Způsob podle nároku 1 až 5, vyznačující se t í m , že stabilizátor se používá v množství 0,001 až 5 % hmotn., vztaženo k celkové hmotnosti lékové formy.
  7. 7. Způsob podle nároku 1 až 6, vyznačující se t í m , že stabilizátor se používá v množství 0,001 až 1 % hmotn., vztaženo k celkové hmotnosti lékové formy.
  8. 8. Způsob podle nároku 1 až 7, vyznačující se t i m , že stabilizátor se používá v množství 0,001 až 0,5 % hmotn., vztaženo k celkové hmotnosti lékové formy.
    • »
  9. 9. Tuhá, polotuhá nebo kapalná léková forma kromě
    a) transdermálních terapeutických systémů (TTS) a
    b) parenterálních přípravků obsahujících methylparaben a propylparaben, obsahující naloxon nebo farmakologicky přijatelnou sůl naloxonu, vyznačující se tím, že tato léková forma obsahuje alespoň jeden stabilizátor zabraňující dimeraci naxolonu v množství 0,001 až 5 % hmotn., vztaženo k celkové hmotnosti směsi látek.
    • · ·« ··
  10. 10. Léková forma podle nároku 9, vyznačuj ící se t i m , že obsahuje další pomocné a účinné látky.
  11. 11. Léková forma podle nároku 9 nebo 10, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jeden stabilizátor v množství 0,001 až 1 % hmotn., vztaženo k celkové hmotnosti lékové formy.
  12. 12. Léková forma podle nároku 9 až 11, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jeden stabilizátor v množství 0,001 až 0,5 % hmotn., vztaženo k celkové hmotnosti lékové formy.
  13. 13. Léková forma podle nároku 9 až 12, vyznačující se tím, že obsahuje jako stabilizátor sloučeninu ze skupiny zahrnující:
    oxid siřičitý, sulfit sodný, bisulfit sodný, kyselinu askorbovou a její deriváty a tokoferol, jakož i jeho ve vodě a v tucích rozpustné deriváty, jako například Tocofersolan® nebo tokoferolacetát, sulfity, bisulfity a hydrogensulfity alkalických kovů, kovů alkalických zemina jiných kovů, PHB-estery, BHA, BHT, galáty, jakož i nižší mastné kyseliny, ovocné kyseliny, kyseliny fosforu, kyselinu sorbovou a kyselinu benzoovou, jakož i jejich soli, estery, deriváty a isomerní sloučeniny, askorbylpalmitát, lecithiny, jednou a vícekrát hydroxylované deriváty benzénu, kyselinu ethylendiamintetraoctovou a její soli, kyselinu citrakonovou, cystein, L-cystin, konidendrin, dietylkarbonáty, methylendioxyfenoly, kefaliny, kyselinu β,β'-dithiopropionovou, bifenyl a jiné fenylové deriváty.
  14. 14. Léková forma podle nároku 13, vyznačuj ící
    ZměnÁni'. i · • 4 4 · • 4 4 ·
    44· 44« • » se t í m , že jako stabilizátor obsahuje oxid siřičitý, kyyselinu síry a její soli s alkalickými kovy a kovy alkalických zemin.
  15. 15. Léková forma podle nároku 13, vyznačuj ící se t i m , že jako stabilizátor obsahuje kyselinu ethylendiamintetraoctovou nebo její sůl.
  16. 16. Použití alespoň jedné látky ze skupiny zahrnující: oxid siřičitý, sulfit sodný, bisulfit sodný, kyselinu askorbovou a její deriváty a tokoferol, jakož i jeho ve vodě a v tucích rozpustné deriváty, jako například Tocofersolan® nebo tokoferolacetát, sulfity, bisu-lfity a hydrogensulfity alkalických kovů, kovů alkalických zemina jiných kovů, PHB-estery, BHA, BHT, galáty, jakož i nižší mastné kyseliny, ovocné kyseliny, kyseliny fosforu, kyselinu sorbovou a kyselinu benzoovou, jakož i jejich soli, estery, deriváty a isomerní sloučeniny, askorbylpalmitát, lecithiny, jednou a vícekrát hydroxylované deriváty benzénu, kyselinu ethylendiamintetraoctovou a její soli, kyselinu citrakonovou, cystein, L-cystin, konidendrin, dietylkarbonáty, methylendioxyfenoly, kefaliny, kyselinu β,β'-dithiopropionovou, bifenyl a jiné fenylové deriváty k zabránění dimerace naloxonu.
  17. 17. Použití látky podle nároku 16 k zabránění dimeraci naloxonu, vyznačující se tím, že touto látkou je oxid siřičitý nebo kyselina síry nebo její sůl s alkalickým kovem nebo kovem alkalických zemin.
  18. 18. Použití látky podle nároku 16 k zabránění dimeraci naloxonu, vyznačující se tím, že touto látkou je kyselina ethylendiamintetraoctová nebo její sůl.
    • · · · • 9 9 • · · ·· · ··· • 9
    99 ··
  19. 19. Použití látky podle nároku 16 až 18, vyznačující se tím, že zabránění dimerace se provádí v kapalné nebo tuhé lékové formě.
  20. 20. Použití podle nároku 19, vyznačuj ící se t i m , že léková forma obsahuje další pomocné a účinné látky.
CZ0289699A 1997-02-14 1998-02-03 Zpusob stabilizace naloxonu CZ297951B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19705537 1997-02-14

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ289699A3 true CZ289699A3 (cs) 2000-02-16
CZ297951B6 CZ297951B6 (cs) 2007-05-02

Family

ID=7820153

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ0289699A CZ297951B6 (cs) 1997-02-14 1998-02-03 Zpusob stabilizace naloxonu

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0880352B1 (cs)
AT (1) ATE186643T1 (cs)
CZ (1) CZ297951B6 (cs)
DE (1) DE59800046D1 (cs)
ES (1) ES2141631T3 (cs)
GR (1) GR3032458T3 (cs)
HU (1) HU224964B1 (cs)
PL (1) PL190293B1 (cs)
SK (1) SK282549B6 (cs)
WO (1) WO1998035679A1 (cs)

Families Citing this family (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE210983T1 (de) * 1997-11-03 2002-01-15 Stada Arzneimittel Ag Stabilisiertes kombinationsarzneimittel enthaltend naloxone und ein opiatanalgetikum
DK1041987T3 (da) 1997-12-22 2006-08-21 Euro Celtique Sa Oral farmaceutisk doseringsform omfattende en kombination af en opioid-agonist og naltrexon
US6375957B1 (en) 1997-12-22 2002-04-23 Euro-Celtique, S.A. Opioid agonist/opioid antagonist/acetaminophen combinations
HUP0100310A3 (en) 1997-12-22 2002-11-28 Euro Celtique Sa A method of preventing abuse of opioid dosage forms
RS50407B (sr) 2000-02-08 2009-12-31 Euro-Celtique S.A., Oralne formulacije opijatnog agonista otporne na mehaničke,termičke i/ili hemijske promene fizičkih osobina doznog oblika
US6716449B2 (en) 2000-02-08 2004-04-06 Euro-Celtique S.A. Controlled-release compositions containing opioid agonist and antagonist
ES2361148T3 (es) 2001-05-11 2011-06-14 Endo Pharmaceuticals Inc. Forma de dosificación de opioides de liberación controlada resistente al abuso.
MXPA04001210A (es) 2001-08-06 2004-07-08 Euro Celtique Sa Formulaciones de agonista opioide con antagonista liberable y aislado.
WO2003013433A2 (en) 2001-08-06 2003-02-20 Euro-Celtique S.A. Sequestered antagonist formulations
US20140271788A1 (en) 2013-03-15 2014-09-18 Monosol Rx, Llc Sublingual and buccal film compositions
ATE510534T1 (de) 2002-03-14 2011-06-15 Euro Celtique Sa Naltrexonhydrochlorid-zusammensetzungen
CN102813654A (zh) 2002-04-05 2012-12-12 欧洲凯尔蒂克公司 含有羟氢可待酮和烯丙羟吗啡酮的药物制剂
PT1551372T (pt) 2002-09-20 2018-07-23 Alpharma Pharmaceuticals Llc Subunidade de sequestração e composições e métodos relacionados
MXPA05010817A (es) 2003-04-08 2006-03-30 Progenics Pharm Inc Formulaciones farmaceuticas que contienen metilnaltrexona.
MY135852A (en) 2003-04-21 2008-07-31 Euro Celtique Sa Pharmaceutical products
EP1604666A1 (en) 2004-06-08 2005-12-14 Euro-Celtique S.A. Opioids for the treatment of the Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD)
EP1702558A1 (en) 2005-02-28 2006-09-20 Euro-Celtique S.A. Method and device for the assessment of bowel function
EP2526932B1 (en) 2006-06-19 2017-06-07 Alpharma Pharmaceuticals LLC Pharmaceutical composition
PL2151241T3 (pl) 2007-04-26 2012-08-31 Toray Industries Trwały stały preparat zawierający pochodną 4,5-epoksymorfinanową
US8623418B2 (en) 2007-12-17 2014-01-07 Alpharma Pharmaceuticals Llc Pharmaceutical composition
CA2676881C (en) 2008-09-30 2017-04-25 Wyeth Peripheral opioid receptor antagonists and uses thereof
PT2356989T (pt) 2008-10-24 2018-03-09 Toray Industries Comprimido estável contendo derivado de 4,5-epoximorfinano
WO2010103039A1 (en) 2009-03-10 2010-09-16 Euro-Celtique S.A. Immediate release pharmaceutical compositions comprising oxycodone and naloxone
US8524276B2 (en) 2010-03-11 2013-09-03 Wyeth, Llc Oral formulations and lipophilic salts of methylnaltrexone
AU2011252040C1 (en) 2010-05-10 2015-04-02 Euro-Celtique S.A. Manufacturing of active-free granules and tablets comprising the same
CN103002881B (zh) 2010-05-10 2015-09-02 欧洲凯尔特公司 载有活性剂的颗粒与额外活性剂的组合
CA2795324C (en) * 2012-11-09 2015-07-14 Purdue Pharma Pharmaceutical compositions comprising hydromorphone and naloxone
CA2918004C (en) 2013-07-23 2018-11-20 Euro-Celtique S.A. A combination of oxycodone and naloxone for use in treating pain in patients suffering from pain and a disease resulting in intestinal dysbiosis and/or increasing the risk for intestinal bacterial translocation
UA116405C2 (uk) 2013-11-13 2018-03-12 Євро-Селтік С.А. Гідроморфон та налоксон для лікування болю та синдрому опіоїдної дисфункції кишечнику
CA2875384A1 (en) 2013-12-20 2015-06-20 AntiOP, Inc. Intranasal naloxone compositions and methods of making and using same
CA2954370A1 (en) * 2014-07-08 2016-01-14 Insys Pharma, Inc. Sublingual naloxone spray

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS276692B6 (cs) * 1990-08-29 1992-07-15 Z Presneho Strojirenstvi Zařízení k řazení hřebíků v násypce plníce
JPH07267862A (ja) * 1994-03-29 1995-10-17 Sekisui Chem Co Ltd 経皮吸収貼付剤
DE4423850A1 (de) * 1994-07-07 1996-01-11 Labtec Gmbh Transdermales therapeutisches System zur Applikation von Naloxon
PT914097E (pt) * 1996-03-12 2002-06-28 Alza Corp Composicao e forma de dosagem compreendendo antagonista de opioide

Also Published As

Publication number Publication date
PL190293B1 (pl) 2005-11-30
CZ297951B6 (cs) 2007-05-02
EP0880352A2 (de) 1998-12-02
ES2141631T3 (es) 2000-03-16
ATE186643T1 (de) 1999-12-15
DE59800046D1 (de) 1999-12-23
GR3032458T3 (en) 2000-05-31
SK109299A3 (en) 2000-08-14
HU224964B1 (en) 2006-04-28
PL335249A1 (en) 2000-04-10
WO1998035679A1 (de) 1998-08-20
EP0880352B1 (de) 1999-11-17
SK282549B6 (sk) 2002-10-08
HUP0001094A2 (hu) 2000-09-28
HUP0001094A3 (en) 2001-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ289699A3 (cs) Způsob stabilizace naloxonhydrochloridu
SK286162B6 (sk) Stabilné soli kyseliny o-acetylsalicylovej s bázickými aminokyselinami
US4857552A (en) Stable pharmaceutical composition
SK281775B6 (sk) Farmaceutická kompozícia na prípravu efervescentných práškov alebo tabliet na báze ibuprofénu, farmaceutický prípravok s jej obsahom a spôsob jeho prípravy
SK9682000A3 (en) Novel polyethoxylated castor oil, process of making the same and formulations thereof
US3172816A (en) Method of increasing the oil solubility of compounds and products thereof
HU223075B1 (hu) Tiagabint, illetve sóját tartalmazó gyógyszerkészítmény és eljárás annak előállítására
EP2254552A1 (de) Langzeitstabile pharmazeutische zubereitung mit dem wirkstoff glyceroltrinitrat
CA1250236A (en) Gel-form topical antibiotic compositions
EP0010437A2 (en) Stable erythromycin solution and process therefor
EP1543826A1 (en) Concentrated aqueous solution of ambroxol
US6004949A (en) Aqueous composition containing cromoglycic acid
EP1602361A2 (en) Antibiotic in the form of a water-soluble powder for veterinary and human use
SK278421B6 (en) Parenterally applicable pharmaceutical composition containing bis-indole alkaloid and preparation method thereof
WO2006126825A1 (en) Composition comprising tetrafluorobenzyl derivatives or salts of thereof for injection
DE69920039T2 (de) Quinapril magnesium enthaltende, pharmazeutisch wirksame zusammensetzung
US20070077261A1 (en) Compositions and method for enhancing the solubility of ascorbic acid using solubilization enhancers
Grubstein et al. Stabilization of epinephrine in a local anesthetic injectable solution using reduced levels of sodium metabisulfite and EDTA
JP2007106736A (ja) 注射用の医薬組成物
US4616022A (en) Procaterol stabilization
Vogel et al. Physiological disposition of isoergine [from Argyreia nervosa (Burm. f.) Bojer Convolvulaceae] and its effect on the conditioned avoidance response in rats
JPH07258165A (ja) γ−オリザノール水溶液の安定化方法及び安定化されたγ−オリザノール水溶液
NISHIHATA et al. Enhancement of Small Intestinal Absorption of N, N'-Dimethylcarbamoylmethyl 4-(4-Guanidinobenzoyloxy) Phenylacetate Methanesulfonate (FOY305 [○! R]) in Rats
EP1551391B1 (en) Dry syrup preparation of procaterol comprising ascorbic acid and citric acid
WO1994007493A1 (en) Stabilized compositions containing 1,2,5,6-tetrahydro-1-methyl-3-pyridinecarboxyaldehyde-o-methyl-oxime

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20180203