CZ289672B6 - Způsob kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje - Google Patents

Způsob kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje Download PDF

Info

Publication number
CZ289672B6
CZ289672B6 CS1992957A CS95792A CZ289672B6 CZ 289672 B6 CZ289672 B6 CZ 289672B6 CS 1992957 A CS1992957 A CS 1992957A CS 95792 A CS95792 A CS 95792A CZ 289672 B6 CZ289672 B6 CZ 289672B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
oil
centrifugal separator
phase
gum
gummy
Prior art date
Application number
CS1992957A
Other languages
English (en)
Inventor
Bernard Cleenewerck
Leo Bevernage
Frans Dewulf
Albert Jan Dijkstra
Original Assignee
Westfalia Separator Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Westfalia Separator Ag filed Critical Westfalia Separator Ag
Publication of CS95792A3 publication Critical patent/CS95792A3/cs
Publication of CZ289672B6 publication Critical patent/CZ289672B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11BPRODUCING, e.g. BY PRESSING RAW MATERIALS OR BY EXTRACTION FROM WASTE MATERIALS, REFINING OR PRESERVING FATS, FATTY SUBSTANCES, e.g. LANOLIN, FATTY OILS OR WAXES; ESSENTIAL OILS; PERFUMES
    • C11B3/00Refining fats or fatty oils
    • C11B3/006Refining fats or fatty oils by extraction
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11BPRODUCING, e.g. BY PRESSING RAW MATERIALS OR BY EXTRACTION FROM WASTE MATERIALS, REFINING OR PRESERVING FATS, FATTY SUBSTANCES, e.g. LANOLIN, FATTY OILS OR WAXES; ESSENTIAL OILS; PERFUMES
    • C11B3/00Refining fats or fatty oils
    • C11B3/16Refining fats or fatty oils by mechanical means

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)
  • Centrifugal Separators (AREA)

Abstract

Zp sob kontinu ln ho odstra ov n gumovit f ze z triglyceridov ho oleje se prov d v n kolika stupn ch, p°i em v prvn m stupni se olej obsahuj c odd lenou gumovitou f zi podrobuje odd lov n gumovit f ze odst°e ov n m v prvn m odst°ediv m separ toru za z sk n gumovit f ze s minim ln m obsahem oleje a olej, obsahuj c st le je t frakci gumovit f ze, kter byla p° tomna v p vodn p°iv d n surovin ; ve druh m stupni se p°im ch v do oleje s obsahem frakce gumovit f ze z skan ho v prvn m odst°ediv m separ toru pod l prom²vac vody v mno stv od 0,05 do 10 % hmotnostn ch a takto z skan sm s se vede do druh ho odst°ediv ho separ toru bu p° mo, nebo p°es z sobn n dr ; ve t°et m stupni se sm s z skan ve druh m stupni podrobuje odd lov n odst°e ov n m ve druh m odst°ediv m separ toru, p°i em vznik olej s minim ln m zbytkov²m obsahem gumovit f ze a vlhk gumovit f ze s podstatn vy m obsahem oleje, ve srovn n s gumovitou f z z skanou v prvn m stupni; a ve tvrt m stupni se vlhk gumovit f ze z skan ve t°et m stupni recykluje do proudu oleje, kter² se p°iv d do prvn ho odst°ediv ho separ toru.\

Description

(57) Anotace:
Způsob kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje se provádí v několika stupních, přičemž v prvním stupni se olej obsahující oddělenou gumovitou fázi podrobuje oddělování gumovité fáze odstřeďováním v prvním odstředivém separátoru za získání gumovité fáze s minimálním obsahem oleje a olej, obsahující stále ještě frakci gumovité fáze, která byla přítomna v původní přiváděné surovině; ve druhém stupni se přimíchává do oleje s obsahem frakce gumovité fáze získaného v prvním odstředivém separátoru podíl promývací vody v množství od 0,05 do 10 % hmotnostních a takto získaná směs se vede do druhého odstředivého separátoru buď přímo, nebo přes zásobní nádrž; ve třetím stupni se směs získaná ve druhém stupni podrobuje oddělování odstřeďováním ve druhém odstředivém separátoru, přičemž vzniká olej s minimálním zbytkovým obsahem gumovité fáze a vlhká gumovitá fáze s podstatně vyšším obsahem oleje, ve srovnání s gumovitou fází získanou v prvním stupni; a ve čtvrtém stupni se vlhká gumovitá fáze získaná ve třetím stupni recykluje do proudu oleje, který se přivádí do prvního odstředivého separátoru.
(11) Číslo dokumentu:
289 672 (13) Druh dokumentu: B6 (51) int. Cl.’:
C 11 B 3/16
Způsob kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje
Oblast techniky
Předložený vynález se týká způsobu kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje, kteiý se provádí v několika stupních a v konečné fázi se získá gumovitá fáze s malým obsahem oleje a olejový podíl zbavený gumovité fáze, přičemž tento olejový podíl je možno po bělení dále fyzikálně rafinovat.
Dosavadní stav techniky
Surové triglyceridové oleje se získají lisováním a/nebo extrakcí semen obsahujících olej nebo materiálu živočišného původu, přičemž tyto oleje obsahují i další jiné sloučeniny kromě triglyceridů. Některé z těchto sloučenin, jako jsou například fosfatidy, volné mastné kyseliny, látky způsobující zápach, barvicí látky, vosky a kovové sloučeniny je nutno z tohoto oleje odstraňovat, neboť tyto látky nepříznivým způsobem ovlivňují vůni, vzhled a stálost při skladování rafinovaného oleje.
Pokud se týče dosavadního stavu techniky je známo několik způsobů pro odstraňování těchto nežádoucích látek z oleje, přičemž tyto postupy jsou v publikacích podle dosavadního stavu techniky podrobně popsány.
Jeden z postupů kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje je popisován v evropském patentu č. EP 0 348 004. Při provádění tohoto postupu se v prvním stupni provádí odstraňování gumovitého podílu z oleje pomocí některé z běžně známých metod pro odstraňování tohoto gumovitého podílu z oleje, při které se provádí hydratování fosfatidů, a ve druhém stupni se provádí oddělování nerozpuštěných částic a částic původně neoddělitelných odstřeďováním z oleje zbaveného gumovitého podílu po případném aglomerování, mikrofiltraci, filtraci, odstřeďování, sedimentaci nebo dekantování. Hlavní nevýhodou tohoto postupuje to, že dochází ke značným ztrátám triglyceridového oleje, který je strháván během tohoto procesu s oddělovanou gumovitou fází.
Další postup kontinuálního odstraňování oddělené gumovité fáze z triglycerinového oleje je popisován v evropském patentu č. EP 0 349 718. Při provádění postupu podle tohoto patentu se v prvním stupni olej obsahující oddělenou gumovitou fázi podrobuje separaci odstřeďováním, přičemž tímto způsobem vzniká gumovitý podíl s minimálním obsahem oleje a olej, kteiý stále ještě obsahuje frakcí gumovitého materiálu, který byl původně přítomen v přiváděném zpracovávaném oleji. Ve druhém stupni tohoto procesu se olej získaný v prvním stupni podrobí druhé separaci odstřeďováním, přičemž se získá olej s minimálním zbytkovým obsahem gumovitého podílu a gumovitá fáze s mnohem vyšším obsahem oleje, než gumovitý podíl získaný v prvním stupni tohoto procesu, přičemž tyto gumovité podíly se jako takové recyklují. Tímto recyklováním se dosáhne snížení ztrát na triglyceridovém oleji.
Jestliže je cílem tohoto postupu získat ke komerčnímu využití olej zbavený gumovitého podílu a tím i olej s nízkým obsahem fosforu, potom se v konečné fázi tohoto výše uvedeného postupu doporučuje zařadit jeden nebo více promývacích stupňů, neboť olej odváděný z druhého odstředivého separátoru stále ještě obsahuje fosfor v množství, které je považováno za nepřiměřeně vysoké.
Zařazení těchto promývacích stupňů ovšem vyžaduje použití dalších přídavných odstředivých separátorů, přičemž však zařazení těchto zařízení způsobuje vznik odpadních vypouštěných proudů, čímž se zvyšují investiční a provozní náklady tohoto procesu.
-1 CZ 289672 B6
Podstata vynálezu
Cílem předloženého vynálezu je proto poskytnout alternativní způsob kontinuálního odstraňování 5 gumovité fáze z triglyceridového oleje, při kterém by byl oddělen gumovitý podíl s nízkým obsahem oleje a olej zbavený gumovité fáze s nízkým obsahem fosforu.
Dalším cílem předloženého vynálezu je poskytnout způsob kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje, který by nevyžadoval investiční a provozní náklady.
Ještě dalším cílem předloženého vynálezu je poskytnout způsob kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje, při kterém by nevznikly výstupní proudy znečišťující životní prostředí.
Podstata způsobu kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje prováděného v několika stupních podle vynálezu spočívá v tom, že se:
(a) v prvním stupni olej obsahující oddělenou gumovitou fázi podrobuje oddělování gumovité fáze odstřeďováním v prvním odstředivém separátoru, přičemž se získá gumovitá fáze s minimál- ním obsahem oleje a olej, obsahující stále ještě frakci gumovité fáze, která byla přítomna v původní přiváděné surovině, (b) ve druhém stupni se přimíchává do oleje s obsahem frakce gumovité fáze získaného v prvním odstředivém separátoru podíl promývací vody v množství od 0,05 do 10 % hmotnost- nich, přičemž takto získaná směs se vede do druhého odstředivého separátoru buď přímo, nebo přes zásobní nádrž, (c) ve třetím stupni se směs získaná ve druhém stupni (b) podrobuje oddělování odstřeďováním ve druhém odstředivém separátoru, přičemž vzniká olej s minimálním zbytkovým obsahem gumovité fáze a vlhká gumovitá fáze s podstatně vyšším obsahem oleje, ve srovnání s gumovitou fází získanou v prvním stupni (a), a (d) ve čtvrtém stupni se vlhká gumovitá fáze získaná ve třetím stupni (c) recykluje do proudu oleje, který se přivádí do prvního odstředivého separátoru.
Ve výhodném provedení navrhovaného způsobu se množství promývací vody, které se přidává ve stupni (b), pohybuje v rozmezí od 1 do 5 % hmotnostních.
Jako promývací voda se ve výhodném provedení navrhovaného způsobu použije látka zvolená ze 40 skupiny zahrnující vodu, zředěný roztok netoxické kyseliny a vodu s obsahem solí.
Podle dalšího výhodného provedení způsobu navrhovaného podle vynálezu se jako promývací voda použije demineralizovaná voda.
Podle dalšího výhodného provedení způsobu navrhovaného podle vynálezu se jako promývací voda použije zředěný roztok netoxické kyseliny s výhodou kyseliny citrónové.
Podle dalšího výhodného provedení způsobu navrhovaného vynálezu se směs získaná ve stupni (b) vede přes zásobní nádrž, přičemž se zde ponechá stát po dobu v rozmezí od 10 sekund do 50 30 minut, s výhodou po dobu v rozmezí od 30 sekund do 15 minut.
Podle dalšího výhodného provedení způsobu navrhovaného podle vynálezu se teplota během zpracovávání pohybuje v rozmezí od 60 do 110 °C, s výhodou v rozmezí od 80 do 100 °C.
-2CZ 289672 B6
Uvedený vynález je tedy zaměřen na způsob kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje, při kterém se ve finální fázi získá gumovitá fáze s nízkým obsahem oleje a olej zbavený gumovité fáze, který je možno po bělení dále fyzikálně rafinovat.
Při provádění způsobu navrhovaného podle uvedeného vynálezu bylo zcela neočekávaně zjištěno, že přimíchávání podílu promývací vody do oleje získaného z prvního odstředivého separátoru ještě před zavedením tohoto oleje do druhého odstředivého separátoru neovlivňuje příznivým způsobem obsah triglyceridového oleje v gumovité fázi, která se odvádí z prvního odstředivého separátoru. Dále bylo při provádění způsobu navrhovaného podle uvedeného vynálezu zcela neočekávatelně zjištěno, že toto přídavné množství vody neovlivňuje nepříznivým způsobem podíl vody v oleji, který se odvádí ze druhého odstředivého separátoru, přičemž v prvním odstředivém separátoru je možno účinným způsobem odstranit tento přídavný podíl vody, který je do tohoto prvního odstředivého separátoru recyklován společně s gumovitou fází z druhého odstředivého separátoru. Pomocí tohoto přídavného podílu vody je možno dále dosáhnout toho, že olej odváděný z druhého odstředivého separátoru má mnohem menší obsah fosforu.
Ve spojení s uvedeným vynálezem bylo rovněž zjištěno, že k bělení oleje získaného způsobem podle uvedeného vynálezu je zapotřebí obvyklé množství bělicí hlinky, přičemž se získá vybělený olej s takovým obsahem fosforu, který je považován za přijatelný.
Výhoda způsobu navrhovaného podle uvedeného vynálezu ve srovnání s postupem uvedeným v evropském patentu č. EP 0 349 718 spočívá v tom, že je možno vynechat promývací stupně, přičemž výsledkem tohoto provedení je možnost předejít ztrátám triglyceridového oleje, který je strháván s promývací kapalinou při provádění těchto promývacích stupňů, problémům s vypouštěnými proudy a zvýšeným investičním nákladům na promývací odstředivky.
Způsob navrhovaný podle uvedeného vynálezu je možno s výhodou využít ve spojení se způsobem odstraňování gumovitých podílů podle patentu Spojených států amerických US 4 698 185. Při provádění způsobu navrhovaného podle tohoto patentu se rostlinné oleje zbavené gumovitého podílu při aplikaci vody zpracovávají vodným roztokem kyseliny jemně dispergovaným do tohoto oleje, přičemž potom se tato kyselina částečně neutralizuje, čímž se vytváří gumovitá fáze. V případě, že se tyto oleje obsahující gumovitou fázi zpracovávají postupem podle uvedeného vynálezu, potom je možno tyto oleje rafinovat fyzikálním způsobem.
Podobným způsobem je možno způsob navrhovaný podle uvedeného vynálezu výhodně aplikovat na zpracovávání olejů podrobených zbavování gumovitého podílu podle patentu Velké Británie GB 1 565 569. Při provádění způsobu navrhovaného podle tohoto patentu se k surovému oleji přidává kyselina, poté se ponechá tato kyselina kontaktovat s tímto surovým olejem po dobu přibližně 10 minut, načež se tato kyselina částečně neutralizuje bazickou látkou a potom se ponechají kontaktovat tyto látky po delší časový interval, při kterém se vyvíjí oddělená gumovitá fáze, která se nakonec oddělí od tohoto oleje.
Způsob navrhovaný podle uvedeného vynálezu je možno rovněž výhodně aplikovat na oleje zbavované gumovitého podílu zpracované způsobem podle patentu Spojených států amerických US 4 049 686. V tomto patentu Spojených států amerických US 4 049 686 se popisuje způsob, při kterém se olej zpracovává kyselinou za současného chlazení na teplotu pod 40 °C, přičemž nehydrovatelné fosfolipidy tvoří gumovitý podíl ve formě, kterou je možno odstraňovat z oleje, například odstřeďováním.
Typ oleje, který se zbavuje gumovitého podílu při provádění způsobu navrhovaného podle uvedeného vynálezu, není důležitý. To tedy znamená, že tímto navrhovaným způsobem je možno úspěšně zpracovávat jedlé triglyceridové oleje, jako je například olej ze sóji, olej ze slunečnicových semen, řepkový olej, palmový olej a jiné rostlinné oleje a rovněž tak i oleje z materiálů
-3CZ 289672 B6 živočišného původu a tuky, přičemž podmínkou je to, aby se gumovitá fáze v dostatečné míře vydělila z oleje ještě před zaváděním tohoto oleje do prvního odstředivého separátoru.
Uvedenou promývací vodou, která se přimíchává do oleje získaného v prvním odstředivém separátoru, může být běžná voda, zředěný roztok netoxické kyseliny, jako je například kyselina citrónová, voda obsahující soli nebo voda vypouštěná z případně zařazeného promývacího stupně.
Množství vody k promývání, která je přimíchávána do oleje odváděného z prvního odstředivého separátoru, se obvykle pohybuje v rozmezí od 0,05% hmotnostního do 10% hmotnostních, přičemž ve výhodném provedení je toto množství promývací vody v rozmezí od 0,5 % hmotnostního do 5 % hmotnostních.
Tato směs oleje a promývací vody se potom případně odvádí do zásobního tanku. Doba zdržení v tomto zásobním tanku se obvykle pohybuje v rozmezí od 10 sekund do 30 minut, přičemž ve výhodném provedení vynálezu je tato doba zdržení v rozmezí od 0,5 minuty do 15 minut. Teplota v uvedeném zásobním tankuje ve výhodném provedení v rozmezí od 60 do 110 °C.
Uvedeným odstředivým separátorem, který je použit při provádění způsobu navrhovaného podle vynálezu, může být disková odstředivka, dekantér nebo jiný podobný typ zařízení, které je schopno kontinuálním způsobem oddělovat gumovitou fázi od olejové fáze. Provoz tohoto zařízení je možno běžným způsobem zpracovat tak, aby byl buďto získáván proud gumovitého materiálu s nízkým obsahem oleje, nebo olejový proud s nízkým obsahem gumovitého materiálu, jak je to například uvedeno v evropském patentu EP 0 349 718.
Olejová fáze získaná při provádění způsobu navrhovaného podle vynálezu může být dále sušena a bělena za pomoci běžně známých bělicích činidel, přičemž potom je možno tento olej fyzikálně rafinovat nebo rafinovat metodou alkalické neutralizace.
Přehled obrázku na výkrese
Na přiloženém obrázku je schematicky znázorněna provozní linka k provádění způsobu navrhovaného podle uvedeného vynálezu, přičemž tento obrázek slouží k lepšímu objasnění provádění tohoto postupu a ilustrované schéma nijak neomezuje rozsah tohoto vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Provozní linka k provádění způsobu navrhovaného podle uvedeného vynálezu je na přiloženém obrázku tvořena prvním mísícím zařízením 2, do kterého se přivádí zpracovávaný olej prostřednictvím přívodu 1 oleje a recyklovaný vlhký gumovitý podíl, přičemž takto promísený materiál se zavádí do prvního odstředivého separátoru 3, ze kterého se odvádí první podíl 9 gumovité fáze a zbývající olej se zavádí do druhého mísícího zařízení 4, do kterého se rovněž přivádí promývací voda prostřednictvím přívodu 6. Z mísícího zařízení 4 se materiál odvádí do případně zařazeného prvního zásobního tanku 7, ze kterého se odvádí do druhého odstředivého separátoru 5. Z tohoto odstředivého separátoru se odvádí produkovaný olej prostřednictvím odvodu 12, přičemž druhá gumovitá fáze se prostřednictvím recirkulačního vedení 11 odvádí do případně zařazeného druhého zásobního tanku 8 a z tohoto tanku se vlhký gumovitý materiál odvádí do místa smíchávání se zpracovávanou olejovou surovinou, přičemž v tomto vedení je zařazeno čerpadlo 10.
-4CZ 289672 B6
Příklad 1
V tomto příkladu bude ilustrován způsob kontinuálního odstraňování gumovité fáze z tri5 glyceridového oleje podle uvedeného vynálezu tak, jak je ilustrován na přiloženém obrázku.
Nástřikovou surovinou zpracovávanou navrhovaným způsobem byl olej ze sóji, který byl zbaven gumovitého podílu při aplikování vody, a který měl teplotu přibližně 90 °C zbytkový obsah fosforu přibližně 120.10-4% a obsah železa přibližně 1,15.10-4%. Separovaná gumovitá fáze byla vytvořena způsobem podle patentu Spojených států amerických US 4 698 185 aplikováním 0,20 % objemových kyseliny fosforečné o koncentraci 80 %, přičemž doba kontaktování byla 2,5 minuty (při produkovaném množství, neboli výrobní kapacitě 9,3 tuny/hodinu) a neutralizací kyseliny fosforečné pomocí hydroxidu sodného 12 °Bé.
Tento sojový olej obsahující separovanou gumovitou fázi byl v prvním stupni provádění způsobu podle vynálezu zaváděn do odstředivého separátoru, kde byla získávána gumovitá fáze s obsahem triglyceridového oleje přibližně 19% hmotnostních (vztaženo na sušinu) a triglyceridový olej, který stále ještě obsahoval frakci fosfatidů původně přítomných v nastřikované zpracovávané surovině.
Do tohoto oleje získaného v prvním odstředivém separátoru bylo potom přimícháváno 4,10% promývací vody, přičemž tato směs byla potom odváděna do zásobního tanku a zde byla ponechána stát po dobu přibližně 2 minut a potom byl tento materiál odváděn do druhé odstředivky.
Během provádění druhého stupně odstřeďování byla od triglyceridového oleje oddělena vlhká gumovitá fáze, přičemž celý podíl této vlhké fáze byl potom recyklován do místa nástřiku olejové suroviny do prvního odstředivého separátoru, přičemž toto recyklování probíhalo přes druhý zásobní tank, ve kterém byl interval zdržení přibližně 1 hodinu. Průtokové množství tohoto 30 recyklovaného proudu bylo odhadem asi 2,3 tuny/hodinu.
Při provádění Porovnávacího příkladu 1 byl stejný sojový olej, ve kterém byla vytvořena gumovitá fáze stejným způsobem jako bylo uvedeno výše, zpracováván způsobem podle evropského patentu EP 0 349 718, který zahrnoval dva promývací stupně.
Kvalita olejů v různých stupních takto prováděných postupů je přehledně uvedena v následující Tabulce 1. Oleje byly analyzovány na obsah fosforu a železa plazmovou emisní spektroskopií (viz: A. J. Dijkstra a D. Meert, J.A.O.C.S 59 (1982) 199).
Tabulka 1
Příklad 1 Porovnávací příklad 1
Před prvním odstřeďovacím separátorem: obsah vlhkosti (%) 6,86 2,93
Po prvním odstřeďovacím separátoru:
obsah vlhkosti (%) 0,54 0,60
obsah fosforu (10-4%) 26,8 64,8
obsah železa (ΚΓ* %) 0,15 0,17
Před druhým odstřeďovacím separátorem:
obsah vlhkosti (%) 4,68 0,59
Po druhém odstředivém separátoru:
obsah vlhkosti (%) 0,42 0,42
obsah fosforu (10-4 %) 10,3 37,5
obsah železa (10-4 %) 0,15 0,12
-5CZ 289672 B6
Tabulka 1 - pokračování
Příklad 1 Porovnávací příklad 1
Po dvou promývacích stupních:
obsah vlhkosti (%) 0,53
obsah fosforu (10^* %) 13,3
obsah železa (10-4 %) 0,10
Po sušení:
obsah fosforu (10^ %) 9,6 10,0
obsah železa (10-4 %) 0,11 0,08
Z výsledků uvedených ve shora uvedené Tabulce 1 je patrné, že zbytkový obsah fosforu v oleji 5 odváděném z druhého odstředivého separátoru je mnohem nižší, při provádění způsobu podle uvedeného vynálezu než při provádění způsobu podle patentu EP 0 349 718. Kromě toho je třeba uvést, že obsah fosforu v oleji docílený způsobem podle uvedeného vynálezu je přibližně stejný jako obsah fosforu v oleji docílený způsob podle výše uvedeného evropského patentu EPO349 718, přičemž způsob podle uvedeného evropského patentu zahrnuje použití dvou 10 promývacích stupňů. Podle tohoto příkladu tedy bylo prokázáno, že je možno oba tyto promývací stupně vypustit, jestliže se pracuje způsobem podle uvedeného vynálezu.
Z výsledků uváděných ve shora uvedené Tabulce 1 je rovněž patrné, že obsah vlhkosti v oleji, který se odvádí z druhého odstředivého separátoru, se nezvyšuje jestliže se pracuje způsobem 15 podle uvedeného vynálezu. Tento fakt znamená, že první odstředivý separátor je schopen odstraňovat dodatečně přítomnou vodu, která je sem přiváděna s olejem, se kterým se mísí ve stupni mezi oběma odstředivými separátory.
Příklad 2
V tomto příkladu bude ilustrován další způsob kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje podle uvedeného vynálezu.
Nástřikovou surovinou zpracovávanou navrhovaným způsobem byl řepkový olej částečně zbavený gumovitého podíl při aplikaci vody, který měl teplotu přibližně 90 °C, zbytkový obsah fosforu přibližně 158.10-4% a obsah železa přibližně 1,58.10-4%. Separovaná gumovitá fáze byla vytvořena způsobem podle patentu Spojených států amerických US 4 698 185, přičemž při tomto způsobu bylo použito 0,16% obj. kyseliny fosforečné o koncentraci 80%, doba kontaktování 30 odpovídala 2,5 minuty (při produkovaném množství, čili výrobní kapacitě 9,0 tun/hodinu) a pro neutralizaci kyseliny fosforečné bylo použito hydroxidu sodného 12 °Bé.
Tento řepkový olej obsahující separovanou gumovitou fázi byl v prvním stupni provádění způsobu podle uvedeného vynálezu zaváděn do odstředivého separátoru, kde vznikla gumovitá 35 fáze s obsahem triglyceridového oleje přibližně 14 % hmotnostních (vztaženo na sušinu) a dále byl získán triglyceridový olej, který stále ještě obsahoval frakci fosfatidů, které byly původně přítomny v nastřikovaném surovém oleji.
Do tohoto oleje z prvního odstředivého separátoru byly přimíchávány 2 % promývací vody 40 a takto získaná směs byla potom odváděna do zásobního tanku a zde byla ponechána stát přibližně 2 minuty načež byla tato směs zaváděna do druhé odstředivky.
Během provádění druhého odstřeďovacího stupně byla z triglyceridového oleje odstraněna vlhká gumovitá fáze, která byla potom úplně recyklována do nástřiku olejové suroviny do prvního 45 odstředivého separátoru, přičemž toto recyklování probíhalo přes druhý zásobní tank, ve kterém byla doba zadržení tohoto materiálu přibližně 30 minut. Průtokové množství tohoto recyklovaého proudu odpovídalo odhadem 2,4 tuny/hodinu.
-6CZ 289672 B6
Při provádění způsobu podle Porovnávacího příkladu 2 byl stejný řepkový olej, ve kterém byla vytvořena separovaná gumovitá fáze stejným způsobem jako bylo uvedeno shora, zpracováván způsobem podle evropského patentu EP 0 349 718, který zahrnoval použití dvou promývacích stupňů. Obsah olejové fáze v gumovitém podílu získaném způsobem podle tohoto evropského patentu EP 0 349 718 byl přibližně 12,6 % (vztaženo na sušinu).
Takto získaný olej byl potom bělen za pomoci 0,5 % hmotnostního bělicí hlinky (Tonsil ACCFF, Sud Chemie, Mnichov BRD) při teplotě 100 °C a za použití vakua, což bylo prováděno po dobu 30 minut, přičemž potom byl tento olej ponechán ochladit na teplotu pod 90 °C a potom byla takto použitá bělicí hlinka odfiltrována. V následné fázi byl vybělený olej fyzikálně rafinován při teplotě 240 °C po dobu 2 hodin a při vakuu pod 400 Pa. Oba oleje měly příjemnou neutrální chuť a vykazovaly vynikající stálost při skladování.
Kvalita obou těchto olejů je souhrnně popsána v následující Tabulce 2. Oba tyto oleje byly, stejně jako v Příkladu 1, analyzovány na obsah fosforu a na obsah železa pomocí emisní spektroskopie (viz: A. J. Dijkstra a D-Meert, J. A. O. C. S 59 (1982), 199).
Tabulka 2
Příklad 2 Porovnávací příklad 2
Za druhým odstřeďovacím separátorem:
obsah fosforu (10-* %) 13,7 22,4
obsah železa (10-4%) 0,08 0,07
Po sušení:
obsah fosforu (10-4%) 9,2 4,6
obsah železa (10-4%) 0,10 0,10
Po bělení ekvivalentním množstvím bělicí hlinky:
obsah fosforu (10-4%) 2,9 1,0
obsah železa (1O4 %) 0,01 0,01
Z výsledků uvedených v této výše uvedené Tabulce 2 je zcela jasně patrné, že zbytkový obsah fosforu voleji, který je odváděn ze druhého odstřeďovacího separátoru, je mnohem nižší v případě, kdy se postupuje způsobem podle uvedeného vynálezu, v porovnání ze způsobu podle evropského patentu EP 0 349 718.
Kromě toho je třeba uvést, že z výše v Tabulce 2 uvedených výsledků je rovněž patmé, že olej připravovaný způsobem podle uvedeného vynálezu je možno po provedeném sušení zpracovávat bělením, přičemž při tomto bělení se spotřebuje obvykle používané množství bělicí hlinky a současně se dosáhne vysoké kvality rafinovaného oleje.
Průmyslová využitelnost
Způsob navrhovaný podle uvedeného vynálezu je možno využít k odstraňování gumovité fáze z různých druhů olejů, které je možno po bělení dále rafinovat, přičemž se tímto způsobem dosáhne snížení množství fosforu, železa a jiných složek, a tento způsob nevyžaduje zvláštní investiční náklady, a kromě toho při jeho provádění nevznikají žádné proudy, které by bylo nutno vypouštět a tím eventuálně znečišťovat životní prostředí.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje prováděný v několika stupních, vyznačující se tím, že (a) v prvním stupni se olej obsahující oddělenou gumovitou fázi podrobuje oddělování gumovité fáze odstřeďováním v prvním odstředivém separátoru, přičemž se získá gumovitá fáze s minimálním obsahem oleje a olej, obsahující stále ještě frakci gumovité fáze, která byla přítomna v původní přiváděné surovině.
    (b) ve druhém stupni se přimíchává do oleje s obsahem frakce gumovité fáze získaného v prvním odstředivém separátoru podíl promývací vody v množství od 0,05 do 10% hmotnostních, přičemž takto získaná směs se vede do druhého odstředivého separátoru buď přímo, nebo přes zásobní nádrž, (c) ve třetím stupni se směs získaná ve druhém stupni (b) podrobuje oddělování odstřeďováním ve druhém odstředivém separátoru, přičemž vzniká olej s minimálním zbytkovým obsahem gumovité fáze a vlhká gumovitá fáze s podstatně vyšším obsahem oleje, ve srovnání s gumovitou fází získanou v prvním stupni (a), a (d) ve čtvrtém stupni se vlhká gumovitá fáze získaná ve třetím stupni (c) recykluje do proudu oleje, který se přivádí do prvního odstředivého separátoru.
  2. 2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že množství promývací vody, které se přidává ve stupni (b) se pohybuje v rozmezí od 1 do 5 % hmotnostních.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jako promývací voda se použije látka zvolená ze skupiny zahrnující vodu, zředěný roztok netoxické kyseliny a vodu s obsahem solí.
  4. 4. Způsob podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že jako promývací voda se použije demineralizovaná voda.
  5. 5. Způsob podle některého z předchozích nároků laž 3, vyznačující se tím, že jako promývací voda se použije zředěný roztok netoxické kyseliny s výhodou kyseliny citrónové.
  6. 6. Způsob podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že se směs získaná ve stupni (b) vede přes zásobní nádrž, přičemž se zde ponechá stát po dobu v rozmezí od 10 sekund do 30 minut, s výhodou po dobu v rozmezí od 30 sekund do 15 minut.
  7. 7. Způsob podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že se teplota zpracovávání pohybuje v rozmezí od 60 do 110 °C, s výhodou v rozmezí od 80 do 100 °C.
CS1992957A 1991-04-02 1992-03-31 Způsob kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje CZ289672B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP91105198 1991-04-02

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS95792A3 CS95792A3 (en) 1992-10-14
CZ289672B6 true CZ289672B6 (cs) 2002-03-13

Family

ID=8206595

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS1992957A CZ289672B6 (cs) 1991-04-02 1992-03-31 Způsob kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP0507363B1 (cs)
JP (1) JPH05117685A (cs)
AT (1) ATE89599T1 (cs)
CA (1) CA2063929A1 (cs)
CZ (1) CZ289672B6 (cs)
DE (1) DE69200004T2 (cs)
DK (1) DK0507363T3 (cs)
ES (1) ES2055634T3 (cs)
HU (1) HU212977B (cs)
MX (1) MX9201460A (cs)
PL (1) PL169760B1 (cs)
RU (1) RU2008328C1 (cs)
SK (1) SK279220B6 (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0560121A3 (en) * 1992-03-09 1994-07-27 Vandemoortele Int Nv Method for refining glyceride oil
EP0583648A3 (en) * 1992-08-19 1995-02-01 Vandemoortele Int Nv Continuous refining process with reduced waste flows.
ID19109A (id) * 1996-01-05 1998-06-18 Grow Green Pty Ltd Bahan baku protein, komposisi-komposisi dan metode-metode serta peralatan untuk memproduksinya
CN1087339C (zh) * 1997-07-09 2002-07-10 结晶及脱胶公司 从脂肪物质中除去金属以及粘合在所述金属上的树胶的方法
US6844458B2 (en) 1998-11-20 2005-01-18 Ip Holdings, L.L.C. Vegetable oil refining
US6426423B1 (en) * 1998-11-20 2002-07-30 I.P. Holdings Methods for treating phosphatide-containing mixtures
DK1417211T3 (da) 2001-07-27 2007-10-08 Neptune Technologies & Bioress Naturlige phospholipider af marin oprindelse, der indeholder flavonoider og polyumættede phospholipider, og deres anvendelse
WO2009132463A1 (en) * 2008-05-02 2009-11-05 Neptune Technologies & Bioressources Inc. New deodorization method and organoleptic improvement of marine oil extracts
DE102008048009A1 (de) 2008-09-19 2010-03-25 Rmenergy Umweltverfahrenstechnik Gmbh Vorrichtung zur dezentralen Aufbereitung nativer Öle und Fette zur Nutzung als Kraftstoff oder als Rohstoff für die Biodieselherstellung
RU2642653C2 (ru) 2009-10-29 2018-01-25 Акасти Фарма, Инк. Концентрированные терапевтические фосфолипидные композиции
JP6801958B2 (ja) * 2015-12-24 2020-12-16 日清オイリオグループ株式会社 焙煎油の製造方法、及び食用油脂組成物の製造方法
CN107011991B (zh) * 2017-04-12 2021-04-13 西北大学 一种油脂的阳离子树脂脱磷方法
WO2021124444A1 (ja) * 2019-12-17 2021-06-24 株式会社Ihi原動機 植物原油の脱ガム装置
WO2021124443A1 (ja) * 2019-12-17 2021-06-24 株式会社Ihi原動機 発電システム

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE507650A (cs) *
GB481580A (en) * 1935-06-29 1938-03-11 Sharples Specialty Co Improvements in or relating to the treatment of fatty oils
FR1108998A (fr) * 1954-07-10 1956-01-19 Separation Sa Franc Pour La Perfectionnements au traitement des huiles végétales
MX7580E (es) * 1981-10-15 1989-11-23 Cpc International Inc Procedimiento para la refinacion de aceites vegetales crudos
US4927544A (en) * 1988-07-06 1990-05-22 N.V. Vandemoortele International Process for the continuous removal of a gum phase from triglyceride oil

Also Published As

Publication number Publication date
ATE89599T1 (de) 1993-06-15
HU212977B (en) 1997-01-28
DE69200004D1 (de) 1993-06-24
PL294068A1 (en) 1992-12-14
EP0507363B1 (en) 1993-05-19
JPH05117685A (ja) 1993-05-14
CS95792A3 (en) 1992-10-14
EP0507363A1 (en) 1992-10-07
SK279220B6 (sk) 1998-08-05
PL169760B1 (en) 1996-08-30
HU9201094D0 (en) 1992-06-29
HUT62646A (en) 1993-05-28
MX9201460A (es) 1992-10-01
ES2055634T3 (es) 1994-08-16
RU2008328C1 (ru) 1994-02-28
CA2063929A1 (en) 1992-10-03
DK0507363T3 (da) 1993-08-30
DE69200004T2 (de) 1993-09-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0348004B1 (en) Method of refining glyceride oils
CA2049720C (en) Degumming process for plant oils
CZ289672B6 (cs) Způsob kontinuálního odstraňování gumovité fáze z triglyceridového oleje
FI62135C (fi) Foerfarande foer separering av foeroreningar fraon triglyceridoljor genom till saettning av hydratiserbara forfatider
EP0389057B1 (en) Process for refining glyceride oil using silica hydrogel
JPS63191899A (ja) トリグリセリド油の脱ガム化方法
EP0478090B1 (en) Process for refining glyceride oil
Forster et al. Physical refining
EP0560121A2 (en) Method for refining glyceride oil
US2415313A (en) Recovery of valuable fractions from glyceride oils
US5210242A (en) Process for soap splitting using a high temperature treatment
US4927544A (en) Process for the continuous removal of a gum phase from triglyceride oil
JPH0625692A (ja) 無定形吸着剤を用いる改良精製法
GB2144143A (en) Refining of palm oils
EP0583648A2 (en) Continuous refining process with reduced waste streams
JPS63146996A (ja) 植物粗油の製造法
CN117821161A (zh) 一种脱味三级豆油精炼加工工艺
CN112239701A (zh) 植物油的机械化学提取方法
JPS63139992A (ja) 油脂の脱ガム方法
CZ295755B6 (cs) Způsob rafinace olejů obsahujících triglyceridy
CZ278775B6 (en) Process of removing slime from oils

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20040331