CZ287016B6 - Jacquard machine - Google Patents
Jacquard machine Download PDFInfo
- Publication number
- CZ287016B6 CZ287016B6 CZ19961102A CZ110296A CZ287016B6 CZ 287016 B6 CZ287016 B6 CZ 287016B6 CZ 19961102 A CZ19961102 A CZ 19961102A CZ 110296 A CZ110296 A CZ 110296A CZ 287016 B6 CZ287016 B6 CZ 287016B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- jacquard machine
- machine according
- deformable
- deformable element
- lever
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D03—WEAVING
- D03C—SHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
- D03C13/00—Shedding mechanisms not otherwise provided for
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D03—WEAVING
- D03C—SHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
- D03C3/00—Jacquards
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D03—WEAVING
- D03C—SHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
- D03C3/00—Jacquards
- D03C3/20—Electrically-operated jacquards
- D03C3/205—Independently actuated lifting cords
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D03—WEAVING
- D03C—SHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
- D03C3/00—Jacquards
- D03C3/24—Features common to jacquards of different types
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Looms (AREA)
Description
Oblast techniky
Vynález se týká žakárového stroje s platinami pro zdvihání a spouštění osnovních nití na tkacím stroji, s hnacím zařízením pro způsobování zdvihacího nebo spouštěcího pohybu platin a s volicím zařízením pro volbu určitých platin pro přidržování osnovních nití, spojených s příslušnými platinami, ve zdvihnutém nebo spuštěném stavu.
Dosavadní stav techniky
U známých žakárových strojů se platiny pro zdvihání a spouštění osnovních nití tkacího stroje, spojeného s žakárovým strojem, podle tkaného vzoru spojují s poháněnými noži nebo se od nich odpojují. Když jsou platiny s poháněnými noži spojeny, provádějí zdvihací nebo spouštěcí pohyb pro vytvoření prošlupu. Prostřednictvím volicího zařízení pro volbu platin se v závislosti na tkaném vzoru zvolí určité platiny, které se od poháněných nožů oddělí a zdvihacího nebo spouštěcího pohybu se nezúčastní. Stanovení střídy tkaného vzoru se provádí pomocí velkého počtu zdvižných šňůr, které umožňují spojení s tvarovým stykem mezi platinami aosnovními nitěmi v průběhu spouštěcího pohybu. Vždy jedna osnovní nit ve střídě tkaného vzoruje spojena s platinou prostřednictvím zdvižné šňůry. Pro vytvoření spojení se silovým stykem v průběhu spouštěcího pohybu jsou všeobecně na koncích zdvižných šňůr, protilehlých k platinám, uspořádány tažné pružiny.
Při použití zdvižných šňůr k ovládání zdvihacího a spouštěcího pohybu osnovních nití je nevýhodou to, že zdvižné šňůry podléhají velkému opotřebení a výměna přetržené zdvižné šňůry při provozu tkacího stroje znamená delší dobu zastavení výroby.
Ve spise DE-PS 22 30 486 je pro odstranění této nevýhody navržen bezšňůrový žakárový stroj. Pro ovládání každé jednotlivé osnovní nitě je zde uspořádáno odtlačovací zařízení pro spojení platiny, upravené pro každou osnovní nit se dvěma střídavě se pohybujícími zdvihacími noži. Toto odtlačovací zařízení obsahuje volicí zařízení, které podle tkaného vzoru zvolí jednotlivé platiny, které se nezúčastní zdvihacího a spouštěcího pohybu zdvihacích nožů. Platiny jsou na své spodní straně, na takzvaném dnu, vždy spojeny s nitěnkou, která je v záběru s osnovní nití, určenou ke zdvižení nebo ke spuštění. Protože odtlačovací zařízení může při spolupráci se zdvihacími noži pouze zprostředkovat zdvihací pohyb osnovních nití, jsou na dolních koncích nitěnek upraveny tažné pružiny pro spouštěcí pohyb osnovních nití. Ve spise DE-PS 22 30 486 je sice uvedena možnost ovládání jednotlivých osnovních nití tkacího stroje a nahrazení zdvižných šňůr nitěnkami, které se nemohou přetrhnout, avšak pro spouštěcí pohyb osnovních nití jsou zapotřebí tažné pružiny. Tento žakárový stroj tedy představuje žakárový stroj, který pracuje při zdvihacím pohybu s tvarovým stykem a při spouštěcím pohybu se silovým stykem.
Ze spisu DE-AS 21 19 953 je známé zařízení pro vytváření prošlupu na tkalcovských stavech, pracující bez šňůr. Pro vytvoření zdvihacího a spouštěcího pohybu osnovních nití je pro každou osnovní nit uspořádán drátový nebo cívkový element, který je prostřednictvím nitěnky nebo tyče spojen s příslušnou osnovní nití. Drátové nebo cívkové elementy jsou uspořádány ve statickém magnetickém poli a je do nich přiváděn elektrický proud. Podle směru toku elektrického proudu se drátové nebo cívkové elementy deformují nebo vychýlí buď nahoru nebo dolů. Zdvihací nebo spouštěcí pohyb, který přitom vznikne, se prostřednictvím nitěnek nebo tyčí přenáší na osnovní nitě. Toto provedení je však vzhledem k potřebným velkým intenzitám proudu a magnetického pole v praxi pouze stěží realizovatelné.
-1 CZ 287016 B6
Úkolem vynálezu proto je vytvořit žakárový stroj, který jak při zdvihacím, tak i při spouštěcím pohybu pracuje s tvarovým stykem a umožní rychlé střídání polohy osnovních nití. Úkolem vynálezu dále je vytvořit způsob Činnosti žakárového stroje podle vynálezu.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje žakárový stroj s platinami pro zdvihání a spouštění osnovních nití v tkacím stroji, s hnacím zařízením pro způsobování zdvihacího nebo spouštěcího pohybu platin a s volicím zařízením pro volbu určitých platin pro přidržování osnovních nití, spojených s příslušnými platinami ve zdvihnuté nebo spuštěné poloze, podle vynálezu, jehož podstatou je, že pro každou platinu obsahuje podlouhlý deformovatelný element, spojený s platinou s tvarovým stykem, který je na každém svém konci spojen s hnacím zařízením, jehož směr pohybu je shodný se směrem rozložení deformovatelného elementu v jeho neutrální poloze, přičemž deformovatelný element je vychýlitelný do první stabilní polohy, která odpovídá zdvižené poloze platiny, nebo druhé stabilní polohy, která odpovídá spuštěné poloze platiny.
Vynález je založen na poznatku, že použití deformovatelného elementu, který při působení mechanického deformačního napětí zaujme první stabilní polohu ve zdviženém stavu platiny a druhou stabilní polohu ve spuštěném stavu platiny, umožní jednoduché ovládání jak zdvihacího, tak i spouštěcího pohybu platiny. Výraz platina, který se v textu používá, označuje pohybující se element, který zaručí spojení s tvarovým stykem mezi volicím zařízením pro volbu platin a ovládanou osnovní nití. Volicí zařízení přitom působí na deformovatelný element tak, že deformovatelný element sjistotou dosáhne jedné zobou poloh pro zvolenou platinu. V této souvislosti je nutno uvést, že tvarového styku se dosáhne vzájemným záběrem stejně tvarovaných ploch dvou elementů bez silového upnutí nějakým spojovacím prvkem, přičemž síla mezi těmito dvěma elementy se nepřenáší třením, magnetickými silami, přilnutím nebo silami vytvořenými elektrickým proudem, nýbrž pouze plochami, které se navzájem dotýkají.
Nároky 2 až 17 se týkají výhodných provedení žakárového stroje podle vynálezu.
Podle nároků 2 a 3 může být platina spojena s deformovatelným elementem buď přímo nebo prostřednictvím zdvihacího zařízení nebo podobně.
Deformovatelný element může být s výhodou pružně deformovatelný a může mít zejména tvar tyče nebo listové pružiny. Mechanické deformační napětí přitom může působit na tyč nebo listovou pružinu silovou komponentou s axiálním, respektive podélným, směrem působení. Podle nároků 8 a 9 je toho možno dosáhnout přiblížením dvou úložných bodů, uspořádaných v koncové oblasti tyče nebo listové pružiny, k sobě, například prostřednictvím excentru nebo hydraulického či pneumatického pístu.
Podle nároků 10 až 13 může být s výhodou dále upraven blokovací element, který deformovatelný element blokuje v jedné jeho stabilní poloze. V průběhu doby blokování se proto zamezí tomu, že by se přiřazená platina zúčastnila zdvihacího a spouštěcího pohybu. S výhodou může být dále upraven odblokovací element, který po předem stanovené blokovací době deformovatelný element opět uvolní.
Dále může být podle nároků 14 až 17 upraveno iniciační zařízení, které v závislosti na příslušném ovládacím signálu provede usměrněné počáteční vychýlení deformovatelného elementu, přičemž deformovatelný element podle působení mechanického deformačního napětí zaujme určitou polohu z obou stabilních poloh, jako první polohu při uvedení žakárového stroje do činnosti. Iniciační zařízení může být například hydraulickým, pneumatickým, elektromagnetickým nebo elektrostatickým zařízením.
-2CZ 287016 B6
Činnost žakárového stroje jako žakárového stroje pro otevřený prošlup probíhá následovně. Deformovatelné elementy střídavě zaujímají přímo jednu zobou stabilních poloh a jsou v těchto polohách zablokovány. Po každém zanesení útku tkacího stroje se zjistí, které platiny musí u příštího zanesení útku tkacího stroje podle tkaných vzorů změnit svou polohu. Změna polohy deformovatelného elementu se provede odblokováním a fázově správným působením mechanického deformačního napětí, takže deformovatelné elementy dosáhnou vždy své další stabilní polohy.
Činnost žakárového stroje jako žakárového stroje pro uzavřený prošlup probíhá následovně. Deformovatelné elementy se po každém zanesení útku tkacího stroje vrátí do neutrální polohy. Podle volby platin, které mají být zdviženy nebo spuštěny, se provede příslušné počáteční vychýlení každého deformovatelného elementu, takže deformovatelné elementy působením mechanického deformačního napětí přejdou do určité polohy z obou stabilních poloh.
Popsaný žakárový stroj má pro každou osnovní nit tkacího stroje jeden deformovatelný element, zejména pružně deformovatelnou tyč nebo pružně deformovatelnou listovou pružinu, která je prostřednictvím vždy jedné platiny spojena s přiřazenou osnovní nití se silovým a tvarovým stykem. Vnějším mechanickým deformačním napětím, působícím na deformovatelný element periodicky, je deformovatelný element veden do jedné ze svých obou stabilních poloh, přičemž přiřazená osnovní nit se spustí nebo nadzdvihne.
Podle dalšího provedení je výhodné, když mechanické deformační napětí působí na deformovatelné elementy jednoduše a po vytvoření prošlupu je zaručeno bezpečné zanesení útku tkacího stroje.
Toho se dosáhne pomocí znaků nároku 21.
Pro působení mechanického deformačního napětí na deformovatelné elementy je upraveno napínací zařízení, v němž jsou deformovatelné elementy alespoň na jedné straně uloženy. Toto napínací zařízení je připojeno k hnacímu hřídeli se silovým stykem, avšak nikoli s tvarovým stykem, takže napínací zařízení je hnacím hřídelem unášeno, když není v klidu. Tento klidový stav napínacího zařízení je proveden prostřednictvím aretačního zařízení, když platiny dosáhly své zdvižené nebo spuštěné polohy, aby bylo zaručeno bezpečné zanesení útku tkacího stroje, a zejména proto, aby tato poloha mohla být udržena i pro několik zanesení útku, když je to zapotřebí. Přitom napínací zařízení obsahuje napínací páku, která je s hnacím hřídelem spojena se silovým stykem, například pružně.
Nároky 22 až 36 obsahují další výhodná provedení žakárového stroje podle vynálezu.
Aretační zařízení může být podle nároku 22 provedeno jednoduše jako čelisťová brzda a za tím účelem může být opatřeno podle nároku 23 otočně uloženou brzdovou pákou, která působí prostřednictvím vhodných brzdových čelistí z otěruvzdomého materiálu s vysokým koeficientem tření, se záběrem na způsob pilových zubů nebo podobně, potřebnou brzdicí silou na vhodné části napínacího zařízení, zejména na napínací páku podle nároku 21, pro zastavení napínacího zařízení. Brzdové čelisti mohou být přitom podle nároku 24 umístěny přímo na brzdové páce nebo u ní, nebo mohou být do ní zapuštěny, aby se zabránilo odstřižení. Vytvoření jako čelisťová brzda je výhodné, protože při změně dráhy kmitání napínacího zařízení není zapotřebí provádět žádné dodatečné nastavení, přičemž podstatným je bezpečné přidržení v brzdicí poloze.
Brzdová páka aretačního zařízení může být podle nároku 25 s výhodou předepjata tak, že na napínací zařízení působí pro jeho uvedení do klidu dostatečná brzdová síla. To má tu výhodu, že brzdová síla působí bez dalších agregátů, poháněných energií a například při výpadku provozního napětí stroje se napínací zařízení automaticky zastaví.
-3CZ 287016 B6
Pro uvolnění aretačního zařízení musí být čelisťová brzda vhodným způsobem uvolnitelná. Toho je možno dosáhnout podle nároku 22 vačkovým hřídelem nebo elektromagnetem. V uvolněném stavu může být aretační zařízení prostřednictvím elektromagnetu, působícího například na brzdovou páku, podle nároku 27 udržováno tak dlouho, dokud nemá být provedeno další aretování. Elektromagnet může být rovněž vybuzen pouze krátkodobě za účelem ovládání, avšak potom je nutno pro bezpečné přidržování ve volném stavu zajistit to, že například podle nároku 28 je upraven permanentní magnet, který přidržení brzdové páky zajistí sám po provedeném ovládání elektromagnetem.
Alternativně může být aretační zařízení podle nároku 29 vytvořeno jednoduše jako elektromagneticky, pneumaticky nebo hydraulicky ovládané smýkadlo, které při vhodném ovládání blokuje dráhu pohybu napínacího zařízení.
Aretační zařízení, vytvořené jako čelisťová brzda, může být podle nároku 30 vytvořeno s výhodou jako lomená páka, která ve své napřímené poloze uvede prostřednictvím brzdové čelisti napínací zařízení do klidu a ve své vychýlené poloze napínací zařízení uvolní. Pro zesílení brzdové síly může být dále podle nároku 31 upravena brzdová páka, přičemž rameno síly a rameno působení pákového zařízení jsou přizpůsobena brzdové síle, potřebné pro zastavení napínacího zařízení.
Pro ovládání lomené páky může být podle nároku 32 na jednom konci lomené páky uspořádán hnací hřídel, který jako hnací hřídel napínacího zařízení provádí kyvný pohyb tak, že lomená páka střídá své polohy mezi svou napřímenou a vychýlenou polohou.
Pro uvedení lomené páky do její napřímené polohy, pro aretování napínacího zařízení může být podle nároku 33 upraveno vhodné přidržovací zařízení. Toto přidržovací zařízení může být jednoduše podle nároku 34 vytvořeno jako elektromagnet, který může podle nároku 35 spolupracovat s vratným zařízením, přiřazeným lomené páce. Alternativně může být lomená páka vytvořena tak, že ve své napřímené poloze zaskočí. Toho je možno jednoduše dosáhnout mírným vychýlením lomené páky na opačnou stranu. Pro uvolnění lomené páky pro uvolnění zastaveného napínacího zařízení může být upraveno elektromagneticky, pneumaticky, hydraulicky nebo podobně ovládané smýkadlo podle nároku 36.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje první příklad provedení ovládání platin u žakárového stroje podle vynálezu, obr. 2 druhý příklad provedení ovládání platin u žakárového stroje podle vynálezu, obr. 3A až 3E schematicky objasnění ovládání platin podle vynálezu v různých fázích pohybu, obr. 4 kaskádové uspořádání pro zvýšení hustoty platin u žakárového stroje podle vynálezu, obr. 5 třetí příklad provedení ovládání platin u žakárového stroje podle vynálezu, obr. 6 diagram závislosti zdvihu platin na čase pro objasnění způsobu činnosti žakárového stroje podle vynálezu, obr. 7 řez prvním provedením hnacího zařízení platin podle vynálezu včetně volicího zařízení platin, obr. 8 řez druhým provedením podle vynálezu,
-4CZ 287016 B6 obr. 9 řez třetím provedením podle vynálezu, obr. 10 řez čtvrtým provedením podle vynálezu při použití lomené páky v napřímené poloze, obr. 11 řez čtvrtým provedením podle vynálezu při použití lomené páky ve vychýlené poloze, obr. 12 řez pátým provedením podle vynálezu při použití lomené páky v napřímené poloze, a obr. 13 řez pátým provedením podle vynálezu při použití lomené páky ve vychýlené poloze.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněn první příklad provedení ovládání platin u žakárového stroje podle vynálezu. Je znázorněno pouze uspořádání pro jednu platinu, které však je použito pro větší množství použitých platin. Uspořádání pro ovládání platin obsahuje deformovatelný element 1, ve znázorněném příkladu provedení ve formě pružně deformovatelné tyče. Prostřednictvím posuvného zařízení 2a a 2b, v daném případě hydraulického, a tyčí 3a a 3b je deformovatelný element 1 zatěžován párem sil, působících v axiálním směru, takže na deformovatelný element 1 působí mechanické deformační napětí. Deformovatelný element 1 je k tomuto účelu otočně uložen na tyčích 3a, 3b v úložných bodech 4a, 4b. Horní stabilní poloha deformovatelného elementu 1 je na obr. 1 znázorněna plnou čarou, zatímco dolní stabilní poloha je na obr. 1 znázorněna čárkovaně. Ve střední části pružně deformovatelného elementu 1 je v úložném bodě 5 uložena patina 6, která je s deformovatelným elementem 1 spojena s tvarovým a silovým stykem. Na spodní straně platiny 6 je provedeno očko 7 pro uložení osnovní nitě. Na spodní straně platiny 6 je však rovněž možné uspořádat upevňovací zařízení pro upevnění nitěnky nebo podobně, která zprostředkovává spojení mezi osnovní nití a platinou 6.
Podle axiálního zatížení deformovatelného elementu 1 ve formě pružně deformovatelné tyče zaujme deformovatelný element 1 buď svou horní stabilní polohu nebo svou dolní stabilní polohu. Která z obou stabilních poloh bude zvolena, závisí v podstatě na počátečních podmínkách před působením axiálního zatížení na deformovatelný element 1. Pro zamýšlenou změnu těchto počátečních podmínek může být upraveno iniciační zařízení 8, které je v konkrétním příkladu provedení rovněž provedeno jako hydraulické zařízení. Způsob činnosti iniciačního zařízení 8 bude popsán dále. Pro zablokování deformovatelného elementu 1 v jeho jedné stabilní poloze je upraven blokovací element 9, který je otočně uložen najedná tyči 3a. Na straně další tyče 3b je blokovací element 9 opatřen západkou 10, za niž další tyč 3b zaskočí po dosažení kterékoli stabilní polohy z obou stabilních poloh deformovatelného elementu JL Když se deformovatelný element 1 nachází ve své horní stabilní poloze, nachází se rovněž osnovní nit, spojená s ním prostřednictvím platiny 6, ve zdvižené poloze, zatímco osnovní nit se nachází ve spuštěné poloze tehdy, když deformovatelný element 1 zaujímá svou dolní stabilní polohu. Při zablokování deformovatelného elementu 1 blokovacím elementem 9 je prošlup tkacího stroje otevřen.
Je-li na základě tkaného vzoru zapotřebí, aby osnovní nit, spojená s platinou 6, byla ze zdvižené polohy přemístěna do spuštěné polohy nebo naopak, skončí prostřednictvím odblokovacího elementu 11 blokování, přičemž tento odblokovací element 11 je ve znázorněném příkladu provedení ve formě ovladatelného elektromagnetu. Tento elektromagnet způsobí při vybuzení nadzdvihnutí blokovacího elementu 9, takže pohyb tyčí 3a, 3b se uvolní. Elastickou deformací se pohyb deformovatelného elementu 1 spolu s platinou 6 do další stabilní polohy urychlí. Kinetickou energií, kterou má deformovatelný element 1. v neutrální poloze, se překoná úvrať, nacházející se v této neutrální poloze, a pružně deformovatelný element 1 se alespoň nepatrně zdeformuje ve směru k příslušné další stabilní poloze. V této fázi pohybu začne znovu působit
-5CZ 287016 B6 axiální zatížení deformovatelného elementu 1, vyvolané posuvným zařízením 2a, 2b, čímž se deformovatelný element 1 nakonec zcela zdeformuje tak, že zaujme tuto další stabilní polohu.
Tímto průběhem pohybu se platina 6 a osnovní nit, která je s ní spojena, přemístí ze zdvižené do spuštěné polohy a naopak. Po dosažení nové stabilní polohy deformovatelného elementu 1 zaskočí tyč 3b opět za západku 10 blokovacího elementu 9, pokud není elektromagnet, tvořící odblokovací element 11, vybuzen. Deformovatelný element 1 a platina 6 setrvají ve zdvižené nebo spuštěné poloze tak dlouho, dokud tento stav nemusí být opět v závislosti na tkaném vzoru změněn.
Iniciační zařízení 8 slouží u popsané činnosti žakárového stroje podle vynálezu jako žakárového stroje pro otevřený prošlup pouze k bezpečnému dosažení zdvižené nebo spuštěné polohy při uvedení stroje do činnosti a může být vypuštěno. Při vypuštění iniciačního zařízení 8 je nutno vhodnou předběžnou deformací deformovatelného elementu 1 zajistit to, že deformovatelný element 1 zaujme při uvedení do činnosti nejprve určitou stabilní polohu z obou stabilních poloh. Pro tuto základní, neboli předběžnou, deformaci může již dostačovat tíha, působící na platinu 6. A konečně je rovněž možno upustit od toho, že veškeré deformovatelné elementy 1 ve formě pružně deformovatelných tyčí zaujmou při uvedení do činnosti předem stanovenou polohu tehdy, když se následovně provede prázdný cyklus bez zanesení útku tkacího stroje, v němž se vytvoří výchozí polohy deformovatelných elementů 1.
Pro zjišťování toho, zda se deformovatelný element 1 nachází ve zdvižené nebo spuštěné poloze, může být dále uspořádáno čidlo nebo pár čidel 30a, 30b. Tato čidla 30a, 30b mohou být vytvořena například jako elektrické kontakty, avšak rovněž jako bezdotyková čidla, reagující při změně nějaké veličiny, jako kapacity nebo indukčnosti. Zejména tehdy, když není iniciační zařízení 8 použito, jsou čidla 30a, 30b zvlášť výhodná, protože při uvedení tkacího stroje do činnosti se může bezpečně zjistit, ve které zobou stabilních poloh se každý deformovatelný element 1, provedený v daném příkladu jako pružně deformovatelná tyč, nachází. Poloha těch deformovatelných elementů 1, které se vzhledem k následujícímu zanesení útku tkacího stroje nenacházejí v jedné stabilní poloze, se potom může v průběhu následujícího cyklu působící deformační síly změnit na další stabilní polohu. Rovněž po uvedení tkacího stroje do činnosti je použití čidel 30a, 30b výhodné, protože kdykoli může být zjištěno, zda se pružně deformovatelné elementy 1 a platiny 6 nacházejí ve stabilní poloze, odpovídající tkanému vzoru. Kdyby tomu tak v důsledku provozní vady pro určitou platinu 6 nebylo, může být tato vada již v příštím cyklu odstraněna a nepokračovala by v celém tkaném výrobku.
Na obr. 2 je znázorněn další příklad provedení ovládání platin u žakárového stroje podle vynálezu. Místo pružně deformovatelné tyče nebo pružně deformovatelné listové pružiny sestává v tomto případě deformovatelný element la, lb ve formě tyčí, uspořádaných do tvaru nůžek a uložených otočně v úložných bodech 4a, 4b na tyčích 3a, 3b. Úložné body 4a, 4b se podobně jako u provedení, znázorněného na obr. 1, pohybují k sobě a od sebe prostřednictvím posuvného zařízení 2a, 2b, které je hydraulické. Uspořádání dále obsahuje stejně jako u provedení podle obr. 1 blokovací element 9 a odblokovací element H. Tyče deformovatelného elementu la, lb, uspořádané do tvaru nůžek, maj í homí stabilní polohu, znázorněnou na obr. 2 plnými čarami, a dolní stabilní polohu, znázorněnou na obr. 2 čárkovaně. Po přiblížení obou úložných bodů 4a, 4b zaujme deformovatelný element la, fb jednu z obou stabilních poloh. Záměrnou volbu určité stabilní polohy zobou stabilních poloh je možno provést buď prostřednictvím iniciačního zařízení 8 ve formě hydraulického nebo pneumatického pístu, jak je znázorněno na obr. 1, nebo prostřednictvím dvou elektromagnetů 8a, 8b, jak je znázorněno na obr. 2. Přivede-li se do prvního elektromagnetů 8a řídicí impulz, dojde kjeho vybuzení, takže vznikne počáteční deformace deformovatelného elementu la, lb, směřující dolů, a deformovatelný element la, lb po přiblížení obou úložných bodů 4a, 4b přejde do dolní stabilní polohy. Obráceně přejde deformovatelný element la, lb po přiblížení obou úložných bodů 4a, 4b do homí stabilní polohy
-6CZ 287016 B6 tehdy, když se řídicí impulz přivede do druhého elektromagnetu 8b, takže dojde k jeho vybuzení (přičemž první elektromagnet 8a není vybuzen).
Podstatný rozdíl oproti provedení podle obr. 1 spočívá u provedení podle obr. 2 v tom, že energie pružné deformace deformovatelného elementu ]_a, lb nemůže být využita k záměně obou stabilních poloh. Může však být vhodně využita energie napnutí osnovních nití. Dále je možno průběhu pohybů, popsaného podle obr. 1, dosáhnout tím, že alespoň při zdvižení platiny 6 v průběhu první pohybové fáze se úložné body 4a, 4b aktivním ovládáním posuvného zařízení 2a, 2b od sebe oddálí, přičemž po proběhnutí úvratí se úložné body 4a, 4b opět k sobě přiblíží.
Je nutno zdůraznit, že příklady provedení, znázorněné na obr. 1 a 2, mohou být v rámci myšlenky vynálezu jakkoli změněny. Zejména může být část pružně deformovatelného elementu 1 vytvořena magnetostriktivně nebo elektrostriktivně, takže působení magnetického nebo elektrického pole vyvolá potřebnou počáteční deformaci. Posuvné zařízení 2a, 2b nemusí být nutně vytvořeno jako hydraulické nebo pneumatické. Periodické působení mechanického deformačního napětí na deformovatelný element může být způsobeno například i prostřednictvím vhodného hnacího zařízení nebo excentru hnaného hřídele. Zejména je však rovněž možné uspořádat jeden z úložných bodů 4a, 4b pevně, přičemž pouze druhý z úložných bodů 4b, 4a se při, působení deformační síly posunuje. Rovněž je možné uložit deformovatelný element v alespoň dvou bodech pevně, avšak otočně posuvně. Blokovací element 9 může alternativně odděleně a nezávisle na sobě blokovat každý z obou konců deformovatelného elementu L Odblokovací element 11 může být samozřejmě vytvořen rovněž klasickým způsobem jako mechanicky ovladatelný.
Podle obr. 3A až 3E bude popsána činnost žakárového stroje podle vynálezu jako žakárového stroje pro uzavřený prošlup. Předpokládá se, že pružně deformovatelná tyč, která u znázorněného příkladu provedení tvoří deformovatelný element 1, se po každém zanesení útku tkacího stroje vrátí do neutrální výchozí polohy, znázorněné na obr. 3A. Tato neutrální poloha deformovatelného elementu 1 odpovídá zavřenému stavu prošlupu tkacího stroje, to znamená, že veškeré osnovní nitě zaujímají vtkacím stroji přibližně stejnou výškovou úroveň. Po zjištění, které osnovní nitě mají být pro příští zanesení útku tkacího stroje zdviženy a které osnovní nitě mají být spuštěny, se přivedou do všech iniciačních zařízení 8 příslušné řídicí signály, které jsou k dispozici pro všechna ovládací zařízení platin. Ve znázorněném příkladu provedení je iniciační zařízení 8 vytvořeno jako hydraulický nebo pneumatický píst. Iniciační zařízení 8 způsobí nepatrné počáteční vychýlení deformovatelného elementu 1, jak je znázorněno na obr. 38, ve směru k dolní stabilní poloze, nebo, jak je znázorněno na obr. 3D, ve směru k horní stabilní poloze. Deformační síla, která je ktomu zapotřebí, může být minimální. Pouze je zapotřebí, aby se dalším působením mechanického deformačního napětí, které je ve znázorněném příkladu provedení vyvozeno hydraulickým nebo pneumatickým posuvným zařízením 2a, 2b, přemístil deformovatelný element 1 ve formě pružně deformovatelné tyče do jedné ze stabilních poloh, určené jednoznačně počátečním vychýlením.
Úplná deformace deformovatelného elementu 1 až pro dosažení jedné ze stabilních poloh je znázorněna na obr. 3C a 3E, na nichž je znázorněna dolní a horní stabilní poloha. Deformační napětí, vyvozené posuvným zařízením 2a, 2b, se přenáší na deformovatelný element 1 prostřednictvím tyčí 3a, 3b. Po skončení působení pružného deformačního napětí se deformovatelný element 1 vrátí opět do neutrální polohy, znázorněné na obr. 3 A. Popsaný postup se po každém zanesení útku tkacího stroje periodicky opakuje.
Na obr. 4 je znázorněno kaskádovité uspořádání ovládacích zařízení 13-1 až 13-5 platin 6-1 až 6-
5. Ve směru napínání osnovních nití 12 je uspořádáno několik (ve znázorněném příkladu provedení pět) platin 6-1 až 6-5, do nichž vždy zasahují různé osnovní nitě 12. Platinám 6-1 až 6^ 6 přiřazená ovládací zařízení 13-1 až 13-5 jsou uspořádána nad sebou. Odstraněním zdvižných šňůr z žakárového stroje podle vynálezu je u běžných žakárových strojů původně určený prostor
-7CZ 287016 B6 pro natažení zdvižných šňůr nyní k dispozici pro ovládací zařízení 13-1 až 13-5 podle vynálezu, uspořádaná nad sebou a vedle sebe. Provedení podle obr. 4 se týká provedení, znázorněného na obr. 3 s ovládacími zařízeními 13-1 až 13-5. Jednotlivá ovládací zařízení 13-1 až 13-5 pracují tak, jak bylo objasněno podle obr. 3A až 3E. Jednotlivá ovládací zařízení 13-1 až 13-5 však mohou být vytvořena i tak, jak bylo objasněno podle obr. 1 a 2. Jednotlivá ovládací zařízení 13-1 až 13-5 však mohou být vytvořena i tak, jak bylo objasněno podle obr. 1 a 2, popřípadě obr. 3A až3E.
Uspořádáním platin 6-1 až 6-5, které jsou uspořádány přesazené ve směru vychylování osnovních nití 12, a uspořádáním jednotlivých ovládacích zařízení 13-1 až 13-5 nad sebou je možno prostor, potřebný pro jediné ovládací zařízení 13-1 až 13-5 ve směru zanášení útku tkacího stroje, to znamená kolmo ke směru napnutí osnovních nití 12, podstatně zmenšit. Ve směru zanášení útku tkacího stroje může být uspořádání, znázorněné na obr. 4, vytvořeno opakovaně libovolně často přesazené, aby bylo možno ovládat každou jednotlivou osnovní nit 12., Čárkovanými čarami je znázorněna dolní stabilní poloha deformovatelných elementů 1-1 až 1-5 a dolní poloha platin 6-1 až 6-5, jakož i osnovních nití 12. Když jsou veškeré osnovní nitě 12 zdviženy nebo spuštěny, je mezi nimi vytvořen prošlup 14.
Na obr. 5 je znázorněn další příklad provedení ovládacího zařízení platiny 6 podle vynálezu. Na rozdíl od doposud znázorněných příkladů provedení není platina 6 přímo spojena tvarovým stykem s deformovatelným elementem 1, nýbrž je prostřednictvím pákového ústrojí 22, které je otočně uloženo v bodě 23, spojeno tvarovým stykem s deformovatelným elementem 1, zde rovněž ve formě pružně deformovatelné tyče. Horní poloha platiny 6 a odpovídající poloha deformovatelného elementu 1 a pákového ústrojí 22 jsou na obr. 5 znázorněny čárkovanými čarami. Rovněž, na rozdíl od doposud znázorněných příkladů provedení, je mechanické deformační napětí, působící na deformovatelný element 1, periodicky vyvozováno prostřednictvím excentru 21, nasazeného na hnaném hřídeli 20. Konec deformovatelného elementu 1, odvrácený od excentru 21, je upnut pevně. Prostřednictvím elektromagnetů 8a, 8b je možno spolehlivě zvolit vždy určitou stabilní polohu z obou stabilních poloh deformovatelného elementu 1, jak již bylo popsáno podle obr. 2. Před působením excentru 21 na deformovatelný element 1 se způsobí počáteční vychýlení deformovatelného elementu 1 bud ve směru k horní nebo k dolní stabilní poloze. Použití pákového ústrojí 22 k tomuto účelu ve znázorněném příkladu provedení má tu výhodu, že zdvih platiny 6 nebo síla pro zdvihání a spouštění platiny 6 se může měnit.
Na obr. 6 je znázorněn graf závislosti zdvihu platiny 6 na čase při různých způsobech činnosti žakárového stroje podle vynálezu. Předpokládá se, že po uvedení žakárového stroje do činnosti se nejprve každá druhá platina 6 nadzdvihne a ostatní platiny 6 se spustí. Potom se zvolí ty platiny 6, které při následujícím zanesení útku tkacího stroje musí mít právě tu polohu, kterou právě zaujímají - na obr. 6 je to horní poloha. Časový průběh polohy těchto platin 6 je znázorněn čerchovanou Čarou. Jiné platiny 6, které byly předtím zdviženy, se v průběhu doby mezi okamžiky ti až t3 spustí. V předem stanoveném časovém tolerančním rozsahu kolem okamžiku b může být provedeno zanesení útku tkacího stroje. Potom se znovu zjistí, které platiny 6 se z hlediska následujícího zanesení útku tkacího stroje nacházejí již ve správné poloze. Tyto platiny 6 setrvají v průběhu doby mezi okamžiky Í3 až t5 ve zdvižené, respektive spuštěné, poloze, zatímco ostatní platiny 6 změní v průběhu této doby svou polohu. Další zanesení útku tkacího stroje se provede v časovém tolerančním rozsahu kolem okamžiku t5 atd. Totéž platí obráceně stejnou měrou i pro platiny 6, nacházející se nejprve dole.
Na obr. 7 je znázorněn řez prvním provedením hnacího zařízení podle vynálezu pro pohon platin
6. Na obr. 7 jsou znázorněny další podstatné elementy navrženého žakárového stroje. Jak již bylo objasněno, obsahuje žakárový stroj deformovatelný element 1, který je mechanicky deformovatelný, a který je ve znázorněném provedení vytvořen jako pružně deformovatelná tyč. Deformovatelný element 1 však může mít i jiné provedení, například ve formě listové pružiny.
- 8 CZ 287016 B6
Pro každou osnovní nit 12 tkacího stroje je upraven jeden takový deformovatelný element 1, který je vždy spojen prostřednictvím pouze schematicky znázorněné platiny 6 a očka 7 s osnovní nití 12. Deformací deformovatelného elementu 1 buď do dolní polohy la nebo do horní polohy lb se příslušná osnovní nit 12 buď spustí nebo nadzdvihne pro vytvoření prošlupu.
Deformovatelný element 1 je částí hnacího zařízení žakárového stroje pro pohon platin 6. Pro deformaci deformovatelných elementů 1 obsahuje toto hnací zařízení dále napínací zařízení 31, které bude v dalším ještě blíže objasněno, pomocí něhož je deformovatelným elementům 1 udělováno pružné deformační napětí, působící v podstatě axiálně.
Žakárový stroj dále obsahuje monitorovací zařízení 30, které monitoruje dolní polohu la nebo horní polohu lb deformovatelných elementů 1, a to odděleně pro každý deformovatelný element
1. U provedení podle obr. 7 je toto monitorovací zařízení 30 tvořeno schematicky znázorněnými dvěma páry čidel 30a, 30a' a 30b, 30b’, například Hallových čidel, piezoelementů nebo podobně. Když se příslušný deformovatelný element 1 nachází ve své dolní poloze, znázorněné plnými čarami, nacházejí se čidla 30b a 30b' u sebe, takže je možno tento stav zjistit. Může být zjištěna shoda s údaji otkaném vzoru a přezkoušena nutnost řízení. Toho je zapotřebí zejména po iniciování. Stejným způsobem se prostřednictvím čidel 30a, 30a' zjistí horní poloha.
Pro působení mechanickým deformačním napětím obsahuje napínací zařízení 31 napínací páku 32· V napínací, páce 32 jsou upraveny úložné elementy 33 k uložení deformovatelných elementů I. V napínacím zařízení 31 může byt uloženo několik nebo veškeré deformovatelné elementy 1 žakárového stroje, s výhodou je však pro každý deformovatelný element 1 upravena zvláštní napínací páka 32, přičemž napínací páky 32 jsou nebo mohou být uspořádány přesazené vedle sebe po šířce žakárového stroje. Napínací páka 32 je spojena s hnacím hřídelem 34 se silovým stykem, avšak nikoli s tvarovým stykem, a je otočně uložena na ose 39, uspořádané koncentricky s hnacím hřídelem 34. Odpovídající spojení mezi napínací pákou 32 a hnacím hřídelem 34 je možno, provést buď jednoduchým způsobem třecím spojením nebo s výhodou spojovací pružinou, zejména listovou pružinou. Pro zmenšení tření může být provedeno prohloubení 35· Hnací hřídel 34 provádí oscilační kyvný pohyb, naznačený šipkou 36, který rovněž provádí napínací páka 32, pokud není ovládáno aretační zařízení, které ještě bude popsáno. Aby byl umožněn pohyb hnacího hřídele 34 i potom, když je napínací páka 32 prostřednictvím dále blíže popsaného aretačního zařízení v klidu, je hnací hřídel 34 ve znázorněném provedení opatřen vybráním 37, v němž je dolní konec 38 napínací páky 32 volně pohyblivý.
Hnací zařízení podle vynálezu dále obsahuje aretační zařízení, určené pro zastavení pohybu napínacího zařízení 31, ve znázorněném provedení napínací páky 32. když deformovatelný element 1 dosáhl bud své horní polohy lb nebo dolní polohy la. Za tím účelem budou ještě dále popsána různá další provedení.
Provedení, znázorněné na obr. 7, obsahuje jako zvlášť jednoduché řešení smýkadlo 4j_, ovládané elektromagnetem 40, které ve vhodném místě blokuje dráhu pohybu napínací páky 32· Deformovatelné elementy 1 přitom zůstávají ve svém napnutém stavu v polohách la, lb tak dlouho, dokud se smýkadlo 41 působením elektromagnetu 40 z dráhy pohybu napínací páky 32 neoddálí a napínací páka 32 je znovu unášena hnacím hřídelem 34· Smýkadlo 41 může být samozřejmě místo elektromagneticky ovládáno rovněž pneumaticky nebo hydraulicky nebo i jiným vhodným způsobem. Pro návrat smýkadla 41 do výchozí polohy je upravena vratná pružina 42·
Na obr. 8 je znázorněno další provedení aretačního zařízení. Aretační zařízení podle obr. 8 obsahuje brzdovou páku 51, uloženou otočně na ose 50. Brzdová páka 51 je například prostřednictvím pouze schematicky znázorněné tažné pružiny 52 předepjata tak, že prostřednictvím brzdové čelisti 53 působí na napínací páku 32 silou, dostatečnou pro její zastavení. Brzdovou pákou 51 lze dosáhnout vhodného zesílení brzdové síly. Pro uvolnění
-9CZ 287016 B6 napínací páky 32 po skončení aretování je zapotřebí uspořádání vhodného zařízení k nadzdvihnutí brzdové páky 51. Za tím účelem je provedení podle obr. 8 opatřeno vačkovým hřídelem 54, otočným kolem osy 55, a sice synchronně s kyvným pohybem. Vačka 56 vačkového hřídele 54 nadzvedne brzdovou páku 51 pro uvolnění napínací páky 32 do té míry, že brzdová čelist 53 se dostane mimo záběr s napínací pákou 32. Pro přidržení brzdové páky 51 v nadzdvihnuté poloze je zapotřebí příslušného přidržovacího zařízení. Toto přidržovací zařízení může být jednoduše tvořeno elektromagnetem 57, který může spolupracovat s permanentním magnetem 58, uspořádaným na protilehlé straně brzdové páky 51, pro umožnění přidržování uvolněné nadzdvihnuté brzdové páky 51 bez vynaložení energie. Při ovládání například vačkovým hřídelem 54 jsou proto možné dva stavy: je-li elektromagnet 57 vybuzen, má magnetické pole stejné polování jako permanentní magnet 58, takže nedojde k přidržování, nýbrž k odpuzování, a není-li elektromagnet 57 vybuzen, přidržuje brzdovou páku 51 v otevřené poloze samotný permanentní magnet 58 bez nutnosti přívodu proudu proti vratné síle tažné pružiny 52. U zjednodušeného provedení je možno místo permanentního magnetu 58 uspořádat na straně brzdové páky 51, nacházející se proti elektromagnetu 57, rovněž část s materiálem o vyšší magnetické permeabilitě. Uvolnění brzdové páky 51 od elektromagnetu 57 se provádí prostřednictvím pružné síly, vyvozené tažnou pružinou 52 a/nebo přepólováním směru toku elektrického proudu elektromagnetem 57. Je rovněž možné uspořádání, vyhovující pravidlům kinematického obrácení.
Pro provedení brzdové čelisti 53 je výhodným materiálem materiál s co největší otěruvzdomostí s vysokým koeficientem tření. Brzdová čelist 53 může být upevněna buď, jako je tomu u znázorněného provedení, na spodní straně brzdové páky 51, nebo však i na horní straně napínací páky 32. Je však rovněž možné upravit záběr s brzdovou čelistí 53 na způsob pilových zubů, jak je na obr. 8 schematicky naznačeno na příslušné ploše napínací páky 32.
Provedení, znázorněné na obr. 9, odpovídá prakticky provedení podle obr. 7. Na rozdíl od provedení podle obr. 8 jsou u provedení podle obr. 9 uspořádány za sebou dvě brzdové čelisti 53a a 53b. Tyto brzdové čelisti 53a a 53b, vytvořené jako kulové segmenty, mohou být zatlačeny do odpovídajících prohloubení 59a, 59b, čímž je zaručena rychlá a jednoduchá montáž těchto dílů, podléhajících opotřebení. Bezpečným uložením brzdových čelistí 53a, 53b se prakticky zabrání jejich ustřihnutí při provozu zařízení.
Provedení, která budou popsána podle obr. 10 až 13, se liší od výše popsaných provedení tím, že jako další provedení aretačního zařízení, vytvořeného jako čelisťová brzda, je použita lomená páka 60.
Napínací zařízení 31, znázorněné na obr. 10, obsahuje elementy již popsané podle obr. 7 až 9 totiž napínací páku 32, úložné elementy 33 pro deformovatelné elementy 1 a hnací hřídel 34, provádějící kyvný pohyb. Funkce těchto elementů tedy již byla popsána.
Lomená páka 60 sestává z horního elementu 60a a dolního elementu 60b, přičemž dolní element 60b může být vytvořen pružně, například jako listová pružina tvaru U. Elementy 60a, 60b jsou navzájem spojeny otočně v úložném elementu 60c. Horní element 60a je v záběru s brzdovou pákou 51 a je s ní prostřednictvím úložného elementu 61 rovněž spojen otočně. Brzdová páka 51 je otočně uložena na ose 50 a prostřednictvím brzdové čelisti 53 působí na napínací páku 32 napínacího zařízení 3L Ve stavu aretačního zařízení, znázorněném na obr. 10, s napřímenou lomenou pákou 60 (to jest labilním stavu) působí brzdová síla na napínací páku 32 přes brzdovou páku 51 a brzdovou čelist 53 tak, že napínací páka 32 se zastaví. V tomto stavu aretačního zařízení, znázorněném na obr. 11, je naproti tomu lomená páky 60 vychýlená (to jest ve stabilním stavu) a nadzdvihne prostřednictvím brzdové páky 51 brzdovou čelist 53 do té míry, že napínací páka 32 je uvolněná. Ve volném stavu podle obr. 11 je tedy napínací páka 32, jak bylo již výše popsáno, unášena hnacím hřídelem 34 a provádí výše popsaný kyvný pohyb, což je naznačeno na obr. 11 čárkovaně.
-10CZ 287016 B6
Pro převádění lomené páky 60 z napřímeného stavu podle obr. 10 do vychýleného stavu podle obr. 11 a naopak je na dolním konci dolního elementu 60b upraven hnací hřídel 62 lomené páky 60, který provádí kyvný pohyb synchronní s kyvným pohybem hnacího hřídele 34. Kyvným pohybem hnacího hřídele 62 lomené páky 60 se lomená páka 60 v každém případě převede ze svého vychýleného stavu podle obr. 11 do napřímeného stavu podle obr. 10. Zda má být lomená páka 60 převedena naopak z napřímeného stavu podle obr. 10 do vychýleného stavu podle obr. 11, závisí na tom, zdaje aktivováno přidržovací zařízení 70. Přidržovacím zařízením 70 je lomená páka 60 přidržována ve svém napřímeném stavu, pokud je zapotřebí zastavení napínací páky 32. Pro uvolnění napínací páky 32 se deaktivováním přidržovacího zařízení 70 lomená páka 60 uvolní, takže brzdová čelist 53 brzdové páky 51 se dostane mimo záběr s napínací pákou 32. Přidržovací zařízení 70 musí působit na lomenou páku 60 dostatečně vysokou přidržovací silou, takže deformace dolního elementu 60b, vytvořeného u znázorněného provedení pružně, nemůže v průběhu kyvného pohybu hnacího hřídele 62 lomenou páku 60 uvolnit.
Přidržovací zařízení 70 může být u provedení podle obr. 10 a 11 jednoduše vytvořeno jako elektromagnet 71.
Další provedení přidržovacího zařízení 70 pro přidržování lomené páky 60 je znázorněno na obr. 12 a 13. Toto další provedení podle obr. 12 a 13 je prakticky shodné s provedením podle obr. 10 a 11, takže od jeho detailního popisu může být upuštěno. Přidržování lomené páky 60 v napřímeném stavu podle obr. 12 se u tohoto dalšího provedení dosáhne tím, že lomená páka 60 je mírně vychýlena na opačnou stranu a v tomto stavu je přidržována. Toto přidržování je možno alternativně provést zaskakovacím mechanismem. Pro uvolnění lomené páky 60 je přidržovací zařízení 70 u znázorněného provedení opatřeno smýkadlem 73, ovládaným elektromagnetem 72, které při svém ovládání tlačí na lomenou páku 60, čímž ji uvolní. Ovládání smýkadla 73 by mohlo být samozřejmě provedeno stejným způsobem i pneumaticky nebo hydraulicky. Podobně jako u provedení podle obr. 8 a 9 by mohl elektromagnet 72 rovněž spolupracovat s permanentním magnetem.
Kyvný pohyb hnacího hřídele 62 lomené páky 60 při přidržování lomené páky 60 v napřímené poloze je znázorněn na obr. 10 a 11 čárkovanými čarami. V unašeči 63 na hnacím hřídeli 62 lomené páky 60 může být uspořádán permanentní magnet 64, kteiý dolní element 60b, který s ním spolupracuje, s jistotou od přidržovacího zařízení 70 při kyvném pohybu hnacího hřídele 62 lomené páky 60 oddálí tehdy, když přidržovací zařízení 70 není aktivováno pro přidržování lomené páky 60 v napřímeném stavu. Unašeč 63 zajišťuje při kyvném pohybu přiblížení lomené páky 60 k přidržovacímu zařízení 70.
Výše popsané hnací zařízení pro pohon platin je vhodné, jakje zřejmé, především pro pohon žakárového stroje, který pracuje na principu provedení podle obr. 1 až 6. Toto hnací zařízení však může být rovněž uspořádáno oboustranně na obou koncích deformovatelného elementu 1. Dále mohou být místo elektromagnetických součástí uspořádány i jiné ovladatelné součásti, například piezoelementy. Podstatná je přitom ovládací funkce.
Alternativně může žakárový stroj pracovat i jako žakárový stroj pro kvaziuzavřený prošlup. V tom případě nezůstanou platiny, jejichž poloha se nemusí změnit, v horní nebo dolní poloze, nýbrž se spustí nebo nadzdvihnou do té, míry, dokud není zhruba dosaženo neutrální polohy deformovatelného elementu. Přitom však zůstává určitá výchylka ve směru k poloze, kterou předtím zaujímaly. Ty platiny, které mají svou polohu změnit, však překročí neutrální polohu deformovatelného elementu a mají nepatrnou, výchylku ve směru k další stabilní poloze deformovatelného elementu. Jakmile na deformovatelný element znovu působí mechanické deformační napětí, vrátí se ty platiny, které nepřekročily neutrální polohu deformovatelného elementu, do předešlé polohy, zatímco ty platiny, které neutrální polohu deformovatelného elementu před působením mechanického deformačního napětí překročily, se přemístí vždy do
- 11 CZ 287016 B6 druhé polohy. Výhoda tohoto způsobu činnosti žakárového stroje spočívá v tom, že v okamžiku tj, Í4 atd. může být vždy dosaženo přibližně polohy uzavřeného prošlupu, což může mít význam pro kvalitu tkaného výrobku.
Claims (36)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Žakárový stroj s platinami pro zdvihání a spouštění osnovních nití v tkacím stroji, s hnacím zařízením pro způsobování zdvihacího nebo spouštěcího pohybu platin a s volicím zařízením pro volbu určitých platin pro přidržování osnovních nití, spojených s příslušnými platinami, ve zdvihnuté nebo spuštěné poloze, vyznačující se tím, že pro každou platinu (6) obsahuje podlouhlý deformovatelný element (1), spojený s platinou (6) tvarovým stykem, který je na každém svém konci spojen s hnacím zařízením, jehož směr pohybu je shodný se směrem rozložení deformovatelného elementu (1) v jeho neutrální poloze, přičemž deformovatelný element (1) je vychýlitelný do první stabilní polohy, která odpovídá zdvižené poloze platiny (6), nebo druhé stabilní polohy, která odpovídá spuštěné poloze platiny (6).
- 2. Žakárový stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že platiny (6) jsou přímo spojeny s přiřazenými deformovatelnými elementy (1) a první stabilní poloha každého deformovatelného elementu (1) je polohou zdviženou proti druhé stabilní poloze.
- 3. Žakárový stroj podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že platiny (6) jsou spojeny s přiřazenými deformovatelnými elementy (1) spojením se skluzem prostřednictvím pákového ústrojí (22, 23).
- 4. Žakárový stroj podle jednoho z nároků laž3, vyznačující se tím, že deformovatelný element (1) je pružně deformovatelný.
- 5. Žakárový stroj podle nároku 4, vyznačující se tím, že deformovatelný element (1) je vytvořen jako pružně deformovatelná tyč nebo jako pružně deformovatelná listová pružina.
- 6. Žakárový stroj podle nároku 5, vyznačující se tím, že je dále opatřen zařízením pro vytváření síly pro bistabilní deformaci pružně deformovatelné tyče nebo pružně deformovatelné listové pružiny ve dvou směrech kolmých k ose nebo podélnému směru pružně deformovatelné tyče nebo pružně deformovatelné listové pružiny.
- 7. Žakárový stroj podle nároku 5, vyznačující se tím, že pružně deformovatelná tyč nebo pružně deformovatelná listová pružina jsou ve svých koncových oblastech připojeny na alespoň jedné straně k mechanickému zatěžovacímu prostředku a přiřazená platina (6) je spojena spojením se skluzem se střední částí pružně deformovatelné tyče nebo pružně deformovatelné listové pružiny.
- 8. Žakárový stroj podle nároku 7, vyznačující se tím, že pružně deformovatelná tyč nebo pružně deformovatelná listová pružina je ve svých koncových oblastech uložena otočně nebo výkyvné a oba úložné body (4a, 4b) jsou přemístitelné k sobě pro dosažení její deformace.
- 9. Žakárový stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že pro periodické mechanické zatěžování je opatřen excentrem, nasazeným na hnaném hřídeli, nebo hydraulickým nebo pneumatickým pístem, ovládaným periodicky pracovním tlakem.-12CZ 287016 B6
- 10. Žakárový stroj podle nároku 7, vyznačující se tím, že volicí zařízení platin (6) obsahuje blokovací element (9) pro blokování deformovatelného elementu (1) v první a/nebo druhé stabilní poloze a pro setrvání deformovatelného elementu (1) v příslušné poloze i po působení mechanického zatížení.
- 11. Žakárový stroj podle nároku 10, vyznačující se tím, že blokovací element (9) navzájem upevňuje úložné body (4a, 4b) pružně deformovatelné tyče nebo pružně deformovatelné listové pružiny po vzájemném přiblížení v pevném odstupu.
- 12. Žakárový stroj podle nároku 10, vyznačující se tím, že volicí zařízení platin (6) dále obsahuje odblokovací element (11) pro odblokování blokovacího elementu (9) a pro uvolnění deformovatelného elementu (1) v závislosti na řídicím signálu.
- 13. Žakárový stroj podle nároku 12, vyznačující se tím, že odblokovací element (11) je ovladatelný elektricky, zejména prostřednictvím elektromagnetu.
- 14. Žakárový stroj podle nároku 1, vyznačující se t i m , že je dále opatřen iniciačním zařízením pro nasměrované počáteční vychýlení deformovatelného elementu (1) z jeho neutrální polohy pro zaujmutí jedné z obou stabilních poloh po působení mechanického zatížení v závislosti na řídicím signálu.
- 15. Žakárový stroj podle nároku 14, vyznačující se tím, že iniciační zařízení je tvořeno jedním nebo párem elektromagnetů (8a, 8b) pro působení komponentou síly po přívodu elektrického řídicího signálu na deformovatelný element (1) pro jeho odpovídající počáteční vychýlení.
- 16. Žakárový stroj podle nároku 14, vyznačující se tím, že iniciační zařízení (8) je tvořeno hydraulickým nebo pneumatickým pístem, který je spojen s deformovatelným elementem (1), pro počáteční vychýlení deformovatelného elementu (1).
- 17. Žakárový stroj podle nároku 14, vyznačující se tím, že deformovatelný element (1) má alespoň vjedné dílčí části magnetostriktivní nebo elektrostriktivní vlastnosti pro počáteční vychýlení působením magnetického nebo elektrického pole na příslušnou část deformovatelného elementu (1).
- 18. Žakárový stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, žeu deformovatelného elementu (1) jsou uspořádána čidla (30a, 30b, 30a', 30b') pro zjišťování polohy deformovatelného elementu (1).
- 19. Žakárový stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že deformovatelný element (1) je vytvořen jako bistabilně se vychylující tyče (la, lb), vychýlitelné působením axiálního deformačního napětí.
- 20. Žakárový stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že jsou upravena kaskádovitě uspořádaná hnací zařízení (13-1, 13-2, 13-3, 13-4, 13-5) pro ovládání platin (6-1, 6-2, 6-3, 6-4, 6-5), přesazených ve směru osnovních nití (12).
- 21. Žakárový stroj podle jednoho z nároků 1 až 20, vyznačující se tím, že hnací zařízení platin (6) obsahuje napínací zařízení (31) k mechanickému zatěžování deformovatelných elementů (1), které jsou v napínacím zařízení (31) uloženy, dále hnací hřídel (34), výkyvný kolem své osy, který je spojen s napínacím zařízením (31) pro přenos zatížení, přičemž napínací zařízení (31) obsahuje otočně uloženou napínací páku (32), která je pro přenos zatížení spojena- 13 CZ 287016 B6 s hnacím hřídelem (34), a aretační zařízení k zastavení napínacího zařízení (31), když platiny (6) dosáhnou své zdvižené nebo spuštěné polohy.
- 22. Žakárový stroj podle nároku 21, vyznačující se tím, že aretační zařízení je vytvořeno jako Čelisťová brzda.
- 23. Žakárový stroj podle nároku 22, vyznačující se tím, že aretační zařízení obsahuje otočně uloženou brzdovou páku (51) pro působení na alespoň jednu brzdovou čelist (53, 53a, 53b) z otěruvzdomého materiálu s vysokým koeficientem tření ven ze záběru provedeného na způsob záběru zubů nebo podobně.
- 24. Žakárový stroj podle nároku 23, vyznačující se tím, že brzdové čelisti (53, 53a, 53b) jsou uspořádány na brzdové páce (51) nebojsou do ní zapuštěny.
- 25. Žakárový stroj podle nároku 23, vyznačující se tím, že brzdová páka (51) je předepjata, zejména prostřednictvím pružiny (52), pro působení brzdicí silou na napínací zařízení (31), dostatečnou pro jeho zastavení.
- 26. Žakárový stroj podle nároku 21, vyznačující se tím, že aretování, prováděné aretačním zařízením, je uvolnitelné prostřednictvím vačkového hřídele (54) a/nebo elektromagnetu (57).
- 27. Žakárový stroj podle nároku 26, vyznačující se tím, že aretační zařízení je v uvolněném stavu prostřednictvím elektromagnetu (57) alespoň krátce přidrženo.
- 28. Žakárový stroj podle nároku 27, vyznačující se tím, že aretační zařízení je v uvolněném stavu přidržováno prostřednictvím elektromagnetu (57), přičemž pro udržení aretačního zařízení po ovládání v uvolněném stavu je upraven permanentní magnet (58), a to například na brzdové páce (51), pro přidržování aretačního zařízení proti návratu do uvolněného stavu.
- 29. Žakárový stroj podle nároku 21, vyznačující se tím, že aretační zařízení je opatřeno elektromagneticky, pneumaticky, hydraulicky nebo podobně ovládaným smýkadlem (41) pro blokování dráhy pohybu napínacího zařízení (31).
- 30. Žakárový stroj podle nároku 22, vyznačující se tím, že aretační zařízení obsahuje lomenou páku (60) pro zastavení napínacího zařízení (31) prostřednictvím brzdové čelisti (53) ve své napřímené poloze a pro uvolnění napínacího zařízení (31) ve své vychýlené poloze.
- 31. Žakárový stroj podle nároku 30, vyznačující se tím, že lomená páka (60) je spřažena s brzdovou čelistí (53) prostřednictvím brzdové páky (51).
- 32. Žakárový stroj podle nároku 30, vyznačující se tí m, že na jednom konci lomené páky (60) je upraven hnací hřídel (62) lomené páky (60), výkyvný kolem své osy, pro přemísťování lomené páky (60) mezi její napřímenou a vychýlenou polohou.
- 33. Žakárový stroj podle nároku 30, vyznačující se tím, že lomená páka (60) je opatřena přidržovacím zařízením (70) pro přidržování lomené páky (60) v její napřímené poloze pro zastavení napínacího zařízení (31) prostřednictvím brzdové čelisti (53).
- 34. Žakárový stroj podle nároku 33, vyznačující se t í m , že přidržovací zařízení (70) je opatřeno elektromagnetem (71).- 14CZ 287016 B6
- 35. Žakárový stroj podle nároku 34, vyznačující se tím, že elektromagnet (71) přidržovacího zařízení (70) spolupracuje s vratným zařízením, například pružinou nebo permanentním magnetem (64), upraveným na hnacím hřídeli (62) lomené páky (60).
- 36. Žakárový stroj podle nároku 30, vyznačující se tím, že lomená páka (60) je ve své napřímené poloze vychýlena na opačnou stranu nebo je zaskočena a z této polohy je uvolnitelná prostřednictvím elektromagneticky, pneumaticky nebo podobně ovládaného smýkadla (73).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19934335620 DE4335620A1 (de) | 1993-10-19 | 1993-10-19 | Jaquardmaschine |
DE4429765A DE4429765A1 (de) | 1993-10-19 | 1994-08-22 | Platinenantriebseinrichtung für Jacquardmaschine |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ110296A3 CZ110296A3 (en) | 1997-03-12 |
CZ287016B6 true CZ287016B6 (en) | 2000-08-16 |
Family
ID=25930525
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19961102A CZ287016B6 (en) | 1993-10-19 | 1994-10-17 | Jacquard machine |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5794665A (cs) |
EP (1) | EP0723605B1 (cs) |
CN (1) | CN1046323C (cs) |
CZ (1) | CZ287016B6 (cs) |
DE (2) | DE4429765A1 (cs) |
WO (1) | WO1995011327A1 (cs) |
Families Citing this family (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US6185475B1 (en) * | 1998-07-14 | 2001-02-06 | Sumagh Textile Company Limited | Method for manufacturing jacquard with colored image |
BE1016559A4 (nl) * | 2005-03-21 | 2007-01-09 | Wiele Michel Van De Nv | Jacquardinrichting. |
CN100350087C (zh) * | 2006-05-11 | 2007-11-21 | 李加林 | 一种具有不同特质的彩色提花织物的制作方法 |
ATE479786T1 (de) * | 2007-03-27 | 2010-09-15 | Textilma Ag | Vorrichtung zur steuerung der querbewegung der kettfäden einer textilwebmaschine |
DE102010026609B3 (de) * | 2010-07-09 | 2011-11-17 | Lindauer Dornier Gesellschaft Mit Beschränkter Haftung | Verfahren und Vorrichtung zur Webmusterbildung bei Geweben mit Zusatzschusseffekten |
DE102010034969B3 (de) | 2010-08-20 | 2011-11-03 | Lindauer Dornier Gesellschaft Mit Beschränkter Haftung | Webblatt und Webmaschine zur Webmusterbildung bei Geweben mit Zusatzmustereffekten |
BE1019710A3 (nl) * | 2010-12-21 | 2012-10-02 | Wiele Michel Van De Nv | Gaapvormingsinrichting voor een weefmachine. |
CN102634901B (zh) * | 2012-04-19 | 2013-08-07 | 浙江理工大学 | 无通丝积极式选针机构 |
DE202013100677U1 (de) * | 2013-02-14 | 2014-05-21 | GITEC Grosse Internationale Technologie GmbH | Stellvorrichtung |
CN104032437A (zh) * | 2014-06-30 | 2014-09-10 | 徐心亿 | 一种提花机的控制装置 |
Family Cites Families (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE515910C (de) * | 1931-01-15 | Mueller Fritz | Harnischlose Jacquardmaschine | |
DE2119053B2 (de) * | 1971-04-20 | 1973-10-04 | Peter Dipl.-Kfm. 8000 Muenchen Doehler | Einrichtung zur Fachbildung an Webstühlen |
CH552691A (de) * | 1972-05-19 | 1974-08-15 | Sulzer Ag | Jacquardmaschine. |
CH552088A (de) * | 1972-05-19 | 1974-07-31 | Sulzer Ag | Jacquardmaschine. |
SE396098B (sv) * | 1973-03-05 | 1977-09-05 | Lauritzen William Eger Nyboe | Anordning for mekanisk manovrering av trad- eller garnstyrningsorgan |
CH668783A5 (de) * | 1985-09-05 | 1989-01-31 | Vnii Legkogo I Textilnogo | Schaftmaschine fuer webmaschinen. |
DE3639199A1 (de) * | 1986-11-15 | 1988-06-01 | Schleicher Oskar Fa | Vorrichtung zur phasenverschiebung des einlesezeitpunktes der platinen von fachbildemaschinen, insbesondere jacquardmaschinen |
IT1216766B (it) * | 1988-02-15 | 1990-03-08 | Bobbio Benedetto | Macchina di armatura a doppia levata, provvista di dispositivi perfezionati per il movimento degli arpini. |
JPH0694619B2 (ja) * | 1988-10-05 | 1994-11-24 | ワツクデータサービス株式会社 | 編機用選針装置 |
FR2690695A1 (fr) * | 1992-04-30 | 1993-11-05 | Staubli Verdol | Boîtier étanche pour l'électro-aimant d'un dispositif pour la formation de la foule d'un métier à tisser. |
GB2273719A (en) * | 1992-12-24 | 1994-06-29 | Bonas Machine Co | Heald control system |
-
1994
- 1994-08-22 DE DE4429765A patent/DE4429765A1/de not_active Withdrawn
- 1994-10-17 CN CN94193849A patent/CN1046323C/zh not_active Expired - Lifetime
- 1994-10-17 US US08/633,791 patent/US5794665A/en not_active Expired - Lifetime
- 1994-10-17 WO PCT/EP1994/003417 patent/WO1995011327A1/de active IP Right Grant
- 1994-10-17 DE DE59408644T patent/DE59408644D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-10-17 EP EP94930182A patent/EP0723605B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-10-17 CZ CZ19961102A patent/CZ287016B6/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP0723605A1 (de) | 1996-07-31 |
DE4429765A1 (de) | 1996-02-29 |
DE59408644D1 (en) | 1999-09-23 |
WO1995011327A1 (de) | 1995-04-27 |
CN1133621A (zh) | 1996-10-16 |
CZ110296A3 (en) | 1997-03-12 |
US5794665A (en) | 1998-08-18 |
CN1046323C (zh) | 1999-11-10 |
EP0723605B1 (de) | 1999-08-18 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CZ287016B6 (en) | Jacquard machine | |
US4461325A (en) | Electromagnetic device for controlling dobbies and other weaving systems | |
KR100403262B1 (ko) | 개구형성기계의이동훅을선택하는방법,선택하는장치및이동훅이설치된쟈카드타입직기 | |
CS196202B2 (en) | Thread guide motion device in textile machines | |
US6938647B2 (en) | Rotating dobby for weaving loom and weaving loom equipped with such a dobby | |
TW200932977A (en) | Crochet machine | |
US6085803A (en) | Spring supported hook arrangement in a shed forming device | |
SU1621813A3 (ru) | Устройство выборочной подачи уточной нити к средству прокладки утка бесчелночного ткацкого станка | |
US20040079433A1 (en) | Shed forming mechanism and weaving loom equipped with such a mechanism | |
JP3670004B2 (ja) | 繊維機械の糸のための制御装置 | |
CS241487B2 (en) | Coupling device for weaving machine's healdframe control | |
EP0930385B1 (en) | Shed-forming device for weaving machines | |
EP0803597A3 (en) | Jacquard mechanism | |
US6382263B2 (en) | Hook selection device for a shed-forming device for a weaving machine | |
EP3701071B1 (en) | Gripper assembly for inserting the weft yarn in weaving looms without shuttle | |
US5074340A (en) | Yarn selector unit for a weft feeder | |
KR20040106468A (ko) | 무선 실 제어장치 | |
US6494237B1 (en) | Shed forming device for the textile industry | |
EP1115928B1 (en) | Selector | |
KR920002021Y1 (ko) | 직기의 위사선택장치 | |
US6581646B2 (en) | Three-position-jacquard machine | |
EP1479808B1 (en) | Method and device for taking over a weft yarn by a gripper rapier from a donor rapier | |
US7798179B2 (en) | Spreader with clamping and ventilating devices | |
CS42092A3 (en) | Apparatus for the selection of feed of a reed control mechanism swinglever of a terry loom | |
GB190228740A (en) | Improvements in Looms for Weaving Leno and the like Fabrics. |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MK4A | Patent expired |
Effective date: 20141017 |