CZ285873B6 - Stavební sada dlažebních kostek - Google Patents

Stavební sada dlažebních kostek Download PDF

Info

Publication number
CZ285873B6
CZ285873B6 CZ932315A CZ231593A CZ285873B6 CZ 285873 B6 CZ285873 B6 CZ 285873B6 CZ 932315 A CZ932315 A CZ 932315A CZ 231593 A CZ231593 A CZ 231593A CZ 285873 B6 CZ285873 B6 CZ 285873B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
stones
paving
stone
walls
plan
Prior art date
Application number
CZ932315A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ231593A3 (en
Inventor
René Scheiwiller
Original Assignee
René Scheiwiller
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by René Scheiwiller filed Critical René Scheiwiller
Publication of CZ231593A3 publication Critical patent/CZ231593A3/cs
Publication of CZ285873B6 publication Critical patent/CZ285873B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C5/00Pavings made of prefabricated single units
    • E01C5/06Pavings made of prefabricated single units made of units with cement or like binders
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C2201/00Paving elements
    • E01C2201/02Paving elements having fixed spacing features
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C2201/00Paving elements
    • E01C2201/06Sets of paving elements
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C2201/00Paving elements
    • E01C2201/06Sets of paving elements
    • E01C2201/065Sets of paving elements specially for coverings around manhole-shafts or the like

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Road Repair (AREA)
  • Walking Sticks, Umbrellas, And Fans (AREA)
  • Revetment (AREA)
  • Mechanical Treatment Of Semiconductor (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)
  • Road Paving Machines (AREA)
  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Sada betonových dlažebních kostek je určena pro výrobu kruhových a podlouhlých konfigurací např. při dláždění zahrad. Dlažební kostky jsou vytvořeny s bombírovanými bočními stěnami (9), které jsou vestavěny do předem stanoveného rozměru rastru. Plošná dosedací plocha se při pokládáni i dopravě dosáhne z ploch (17) mnohoúhelníku, které jsou uspořádány bočně na bočních stěnách (9). ŕ

Description

Vynález se týká sady dlažebních kamenů pro výrobu kruhových a/nebo rovných konfigurací.
Dosavadní stav techniky
Stavební sady dlažebních kamenů s různou velikostí dlažebních kamenů jsou dostatečně známé. Z EP 0 185 861 El byla například známa stavební sada dlažebních kamenů, která má pět různých tvarů dlažebních kamenů, jejichž velikosti jsou navzájem sladěny. Tyto slouží pro položení určitých vzorů. Vzhledem ktomu, že tyto dlažební kameny mají čtvercový nebo pravoúhlý půdorys slouží stejně tak jako dlažební kameny podle německého užitného vzoru GM 84 18 436 k pokládání ploch v tak zvaném běhounu. Jak je zřejmé z obr. 2 uvedeného užitného vzoru, jsou při tom dlažební kameny uspořádány ve vzájemně přesazených řadách, které leží vedle sebe, přičemž šířka dlažebního kamene je zčásti udržována v rozměrech rastru.
Jestliže je úmyslem položit pomocí těchto dlažebních kamenů i zakřivené konfigurace, tak pro tento účel slouží tak zvané zakřivené kameny nebo klenáky, které jsou například znázorněny v německém užitném vzoru DEGM 86 17 086 nebo v německém vykládacím spisu DE OS 33 22 090. V užitném vzoru ED GM 86 17 086 se při tom používá sedmiúhelníkový středový kámen, okolo něhož je položena první řada klenáků. Místo takovéhoto mnohoúhelníkového kamene se používá i normální čtvercový kámen nebo pravoúhlý kámen.
Při kladení větších kruhových konfigurací se od určitého poloměru používají vedle klínových kamenů i pravoúhlé kameny nebo čtvercové kameny, které ale mezi sebou vytváří štěrbiny, které se otevírají směrem ven. Tyto otvírající se meziprostory mezi kameny jsou u útvarů kamenů s rovnými bočními stěnami větší než u tvaru kamenů jejichž boční stěny jsou vyklenuté. Tvary kamenů s vyklenutými nebo kombinovanými bočními stěnami se mohou při šikmé poloze na radiálně uvnitř ležící stěně posunout k sobě, takže štěrbina mezi kameny je vesměs menší.
Použití tvarů kamenů s rovnými popřípadě plochými bočními stěnami má proto tu nevýhodu, že při použití čtvercových nebo pravoúhlých průřezů v kruhovém uspořádání vznikají mezi kameny značně se otvírající štěrbiny. Toto je například jasně vidět na obr. 11 v EP 0 227 144.
Použití plochých bočních stěn má ovšem tu výhodu, že při kladení kamenů v rovném běhounu jsou boční stěny navzájem položeny tak těsně, že je zaručena vzájemná soudržnost kamenů. Dále se mohou u plochých bočních stěn nastavit mezi kameny při rovném kladení nejmenší štěrbiny. Konečně se kameny s rovnými bočními stěnami dají snadněji dopravovat a rovnat na hromadu.
Pro zaručení určité nejmenší vzdálenosti mezi kameny s rovnými bočními stěnami, bylo známe vytvářet boční nopky nebo vyvýšeniny, což je například známé z EP 0 227 144, obr. 1 až 3. Tyto nopky mají ale opět tu nevýhodu, že stejně tak jako tvary kamenů s kombinovanými bočními stěnami nedovolují je rovnat na hromadu nebo to dovolují jen velmi špatně, neboť kameny leží na sobě bodově nebo přímkově.
Vynález si klade za základní úlohu navrhnout sadu dlažebních kamenů, která nemá uvedené nedostatky a jíž se vytvoří sada kamenů, pomocí níž je možné vytvářet jak kruhové, tak i rovné konfigurace nebo jejich kombinace ve spojeném běhounu. Přitom má sada kamenů sestávat z jednotlivých kamenů, které lze pro dopravu dobře klást na hromadu. Dále se má dosáhnout toho, aby štěrbiny mezi kameny byly jak při výrobě kruhových, tak i rovinných konfigurací, nebo
- 1 CZ 285873 B6 jejich kombinaci při kladení co nejmenší. Konečně má být sada kamenů doplněna kameny, které vytvoří estetické vzezření při požadovaných technických požadavcích.
Tato úloha je vyřešena sadou dlažebních kamenů pro výrobu kruhových a/nebo rovných konfigurací, ve které boční stěny kamenů s půdorysem tvaru čtverce, obdélníku nebo kruhové výseče jsou vyklenuté a homí povrchy kamenů jsou z větší části rovinné, kde na vyklenutých bočních stěnách těch sousedních kamenů, které jsou vytvořeny jako čtvercové nebo obdélníkové kameny jsou vytvořeny vyčnívající boční opěrné stěny, které mají střední plochy rovnoběžné s rovinami symetrie a dále mají na obou stranách těchto středních ploch přikládací plochy, které jsou v půdorysu klínovité, přičemž celé boční opěrné stěny mají v půdorysu mnohoúhelníkový tvar a sousední kameny se o sebe vzájemně opírají alespoň částmi opěrných ploch.
Podle výhodného provedení vynálezu pokrývají střední plochy a přikládací plochy na kterékoli ze stran kamenů nadpoloviční nebo téměř celou část šířky příslušné boční stěny kamenů a jsou tvarovány jako stupňovité, rovné nebo mírně zakřivené opěrné stěny, přičemž v půdorysu má jejich ohraničující křivka mnohoúhelníkový tvar.
Podle dalšího vytvoření je šířka střední plochy v půdorysu kamenů stejná jako šířka přiléhajících klínovitě tvarovaných přikládacích ploch nebo větší než tato šířka.
Podle dalšího vytvoření vynálezu je každá opěrná stěna každé vyklenuté boční stěny vyčnívající v půdorysu do strany umístěna tak, že její homí okraj je ve vzdálenosti od roviny horního povrchu kamenů a homí vyklenutá ploška opěrné stěny tvoří stupeň, který není vidět v pozici, kdy je kámen uložen v konfiguraci.
Podle dalšího vytvoření vynálezu je každá homí vyklenutá ploška nad střední plochou ve střední oblasti rovná.
Podle dalšího vytvoření vynálezu je na každé z protilehlých vyklenutých bočních stěn dlažebních kamenů, které jsou v půdorysu obdélníkové nebo čtvercové a/nebo jsou protilehlé vůči bočním stěnám kamenů, které mají půdorys kruhové výseče, vytvořena alespoň jedna opěrná stěna symetricky vyklenutá vůči příslušné protilehlé strana.
Podle dalšího vytvoření vynálezu jsou na zakřivených vnějších a/nebo vnitřních stěnách kamenů s půdorysem tvaru kruhové výseče, jako opora bočních stěn vytvořeny radiálně vystupující rovné plochy, přičemž na každou stěnu připadá jedna plocha nebo více ploch.
Podle dalšího vytvoření vynálezu mají pravoúhlé středové kameny na horním povrchu rýhy, které dělí každý pravý úhel na dva poloviční.
Podle dalšího provedení vynálezu je tloušťka vyčnívajících bočních opěrných sten v oblasti střední plochy v ose symetrie sj « 1 mm a na kraji plochy je tloušťka s2» 2,5 mm.
Podle dalšího vytvoření vynálezu je celková šířka boční opěrné stěny u vyklenutých bočních stěn h » 0,7 až 0,9 násobkem délky příslušné strany.
Podle dalšího provedení vynálezu má sada 1/1 kámen v předem zvoleném modulu, jakož i příslušný 1/2 kámen, 1 1/2 kámen alespoň jeden v půdorysu klínovitý kruhový kámen, přičemž pro výrobu čtvrtkruhového obrazce nebo více takových obrazců, má klínovitý čtvrtkruhový kámen s úhlem otevření a = 90° uprostřed a k němu se připojující vnitřní klínovitý kruhový kámen s úhlem otevření β = 30°, jakož i němu připojující vnější klínovitý kruhový kámen s úhlem otevření γ = 15° radiální šířku stěny „a“, a přičemž je kruhový obrazec v radiálně
-2CZ.285873 B6 následujících kruhových segmentech se šířkou boční stěny doplněn osazení 3/4 kameny jakož i 1/1 kameny.
Podle dalšího vytvoření vynálezu je sada kamenů doplněna zejména v běhounu 1/2 kamene a/nebo 5/4 kamenem a/nebo 1 1/2 kamenem, přičemž všechny kameny mají délku boční stěny.
Podle dalšího vytvoření vynálezu jsou ve 3/4 kruhovém obrazci položeny dlažební kameny alespoň k řadě 7 v po sobě jdoucích lichých čísel N = 0, 1, 3, 5, 7, 11, 13, 15.
Vynález má oproti známým dlažebním kamenům nebo i sadám dlažebních kamenů tu výhodu, že se vytvoří estetické, opticky pěkně vypadající základní formy dlažebních kamenů s optikou bombírováných, to znamená vyklenutých ploch, přičemž se dlažební kameny chovají při dopravě a pokládání jako dlažební kameny s rovnými bočními plochami. Při tom ale přes to zůstanou zachovány výhody bočních vyklenutí, to znamená, že je možné jednotlivé kameny navzájem naklápět, stejně jako to umožňují vyklenuté boční plochy.
Pomocí těchto opatření, ve spojení s výběrem určitých velikostí kamenů, se dají pokládat i kruhové plochy, které zaručují vysokou míru odpovídajícího bočního podepření jednotlivých kamenů navzájem pomocí styčných ploch. To platí jak pro rovný, tak i pro zakřivený vzor pokládání. Dále jsou velikosti kamenů, stejně tak jako i tvary kamenů ve stavební sadě tak navzájem sladěny, že se dosáhne velice pěkný optický vzhled, což platí zejména pro pokládání křivek.
Přehled obrázků na výkrese
Další podrobnosti a výhody vynálezu jsou znázorněny v popisu v souvislosti s výkresy.
Jednotlivé obr. znázorňují:
obr. Ia až le sadu dlažebních kamenů v perspektivním znázornění v různých velikostech, obr. 2a až 2e půdorys dlažebních kamenů podle obr. 1 a až 1 e, obr. 3 a až 3 e tři různé kruhové kameny, obr. 4a až 4e kruhové kameny podle obr. 3a až 3e v půdorysu, obr. 5a až 5e tři příkladné pohledy na naklopené pokládání různých forem kamenů, obr. 6 pokládání čtvrtkruhu, obr. 7 příklad pokládání kompletního kruhu, obr. 8 příklad pokládání vzoru ve tvaru písmene L, obr. 9 příklad pokládání vzoru ve tvaru písmene S, a obr. 10 příklad pokládání více soustředných kruhových forem.
Příklady provedení vynálezu
Stavební sada dlažebních kamenů 1 až 8 podle předloženého vynálezu sestává z pěti kvádrovitých dlažebních kamenů l_až 5, znázorněných na obr. laaž le, jakož i tří zakřivených kamenů nebo kruhových kamenů 6 až 8, které jsou znázorněny na obr. 3a až 3c.
Na obr. 2a až 2e jsou znázorněny půdorysy kamenů 1 až 5 podle obr. Ia až le, na obr. 4a až 4c půdorysy kamenů 6 až 8 podle obr. 3a až 3c.
Sada dlažebních kamenů je uspořádána v základním rozměru se šířkou a 12,5 cm. Jako základní kámen slouží 1/1 kámen, který je v průřezu čtvercový a má šířku boční stěny a. Tento kámen je znázorněn na obr. Ia popřípadě 2a. Všechny modifikované formy kamenů podle obr. lbaž le
-3 CZ 285873 B6 popřípadě 2b až 2e jako obdélníkové kameny, jakož i kruhové kameny podle obr. 3 a 4 mají při nejmenším boční plochy v rozměru a rastru. Tento rozměr je nakreslen na příslušných obr.
Kvádrovité kameny na obr. 1 a 2 jsou rozděleny v rozměru 1/4-jednotky. Kámen podle obr. lb, 2b je v důsledku toho 3/4 kámen s délkou strany b = 3/4a. Dlažební kámen 3, znázorněný na obr. lc, 2c je 1/2 kámen s délkou stran e = l/2a. Dlažební kámen 4 na obr. Id popřípadě 2d je 5/4a. Dlažební kámen 5, znázorněný na obr. Ie, 2e je 1 1/2 kámen s délkou stran e = 6/4a.
Kruhový kámen 6, znázorněný na obr. 3a, 4a je vytvořen čtvrťkruhový kámen s šířkou a stěny jakož i s úhlem otevření = 90°. Kruhový kámen 7, znázorněný na obr. 3b, 4b má rovněž šířku a stěny jakož i úhel otevření = 30°. Kruhový kámen 8, znázorněný na obr. 3c, 4c má délku a stěny, jakož i úhel otevření 15°. Sada dlažebních kamenů s kvádrovitými dlažebními kostkami Jaž5 má základní tvar dlažebních kamenů, které mají bombírované popřípadě vyklenuté boční stěny, jak to lze seznat z obr. 2a až 2e popřípadě 4a až 4c v půdorysu. Takovéto bombírované boční stěny jsou známy například z užitného vzoru GM 86 10 102, obr. 5. Tato známá forma kamenů je znázorněna i na obr. 5b předložené přihlášky vynálezu jako pohled shora na tvar kamene, v protikladu ke známému tvaru kamene podle obr. 5c s rovnými bočními plochami.
Horní plocha 10 dlažebních kamenů 1 až 8, po které se chodí, je vytvořena jako rovný nebo nanejvýš mírně zvlněný povrch. Přechodová plocha 11 mezi horní plochou 10 a bombírovanými bočními stěnami 9 je vytvořena jako rovnoměrně průběžně zaoblená fáze. Tato je znázorněna pomocí naznačených obvodových čar.
Kolmé hrany 12 bombírovaných bočních stěn jsou vytvořeny zaoblené hrany.
Výše popsaný tvar kamene poskytuje dlažební kámen, který je v principu znázorněn na obr. 5b. Jestliže se takovéto známé kameny položí těsně vedle sebe, tak se dotýkají podél kolmice, která se na obr. 5b jeví jako bod 13 v řezu roviny souměrnosti 14. Při pokládání těchto kamenů vzniká proto neklidné běhounové spojení, neboť podélné roviny 14 souměrnosti často neleží v jedné čáře, nýbrž svírají tupý úhel. Roviny 14, 15 symetrie nejsou proto vzájemně rovnoběžné, jak je to naznačeno na obr. 5b.
Jestliže se známý dlažební kámen podle obr. 5c s rovinnými bočními stěnami 16 položí v rovné vazbě běhounu, tak leží boční stěny 16 zpravidla vůči sobě na plocho, pokud tyto nejsou položeny na mezeru nebo se spárou. Takovéto kameny jsou výhodné zejména pro dopravu.
Aby se i u bombírovaného dlažebního kamene s vyklenutými bočními stěnami 9 dlažebních kamenů i až 8 získala na boční stěně 9 rovná styčná plocha, mají dlažební kameny 1 až 8 na svých bočních stěnách 9 mnohoúhelníkovité dosedací plochy nebo styčné plochy. Tato mnohoúhelníkové boční opěrné stěny 17 sestávají u všech bombírovaných bočních stěn 9 u kamenů 1 až 5 z osově rovnoběžné střední plochy 18, se šířkou f, a, opěrných ploch 19 se šířkami g, které se k ní z obou stran připojují. Celková šířka mnohoúhelníkové střední plochy, sestávající z dílčích přikládacích ploch 19.19'je označen h.
Celková délka h mnohoúhelníkové boční opěrné stěny 17 závisí na délce bombírované boční stěny 9. Rozkládá se téměř nebo při nejmenším až asi 75 % sestávající šířky bombírované boční stěny 9. Nalevo a napravo od přikládacích ploch 19 přesahuje díl 20 boční stěny 9. Tato oblast má délku i. Tato zbývající délka dílu 20 příslušné boční stěny 9, odpovídající šířce a až e slouží k lepší drenáži u dlažebních kamenů stýkajících se se střední plochou 18.
Přikládací plochy 19, sousedící s rovinami 14, 15 symetrie slouží proto jako rovné boční styčné plochy mezi jednotlivými dlažebními kameny, přičemž šířka f této styčné boční plochy činí asi 1/3 příslušné boční stěny 9. Zbývající 2/3 celkové šířky zaujímají obě přikládací plochy 19 jakož
-4CZ 285873 B6 i díl 20 boční stěny 9. Tím se dosáhne velkoplošného dosednutí mezi kameny jak při pokládání, tak i při dopravě kamenů.
Hloubka nebo tloušťka s, o kterou střední plocha 18 stěny přečnívají přes bombírovanou boční stěnu 9 bočně v oblasti rovin 14, 15 symetrie má stanovené rozměry s1 ~ 1,5 mm. Na základě bombírované boční stěny 9 se rozšíří plocha mnohoúhelníku přes klínovité přehnutí a přikládací plochy 19 na tloušťku s2 « 2,5 mm. Boční opěmá stěna 17 mnohoúhelníku, sestávající ze střední plochy 18 a přikládací plochy 19, může ale probíhat i co nejvíc rovnoběžně s bombírovanou boční stěnou 9, přičemž ale přítomny rovné úseky střední plochy a přikládací plochy 19.
Dlažební kameny podle obr. 1 a 2 mají zásadně na svých bombírovaných bočních stěnách 9 zdvihající se opěrné stěny 17 tvaru mnohoúhelníku, sestávající z úseků střední plochy 18 a přikládací plochy 19. Odpovídající rozměr je jako příklad zakreslen jen do jediného tvaru kamene.
Výška k všech bočních opěrných stěn mnohoúhelníku se rovněž rozkládá přes nejméně 75 % jednotné celkové výšky m všech dlažebních kamenů. Zbytkový rozměr n, zbývající ve směru nahoru, s úsekem homí vyklenuté plochy 9' slouží při zakrytí přiložené boční opěrné stěny 17, takže dlažební kameny, viděno shora, vypadají v zásadě pouze jako bombírované boční stěny 9.
Nad střední plochou 18 se nachází další, symetricky uspořádaná zarovnaná plocha 31 v úseku homí stěny 9, jejíž šířka ale odpovídá pouze asi 1/3 šířky g stykové plochy.
Rovná dosedací střední plocha 18 má dále za úkol vytvářet přirozenou spáru. Takovéto prostředky pro vytváření spáry jako dosedací plocha jsou samy o sobě známy z EP 0 227 144. Tyto se ale rozkládají buď po celé boční ploše, nebo jsou vytvořeny pouze jednotlivými zaoblenými nopky.
Zakřivené popřípadě kruhové kameny 7 až 8 popřípadě z nich vytvořená boční stěna 9 podle obr. 3 až 3c popřípadě 4a až 4c se neliší co se týká konstrukce bočních stěn 9 s vhodně nasazenými bočními opěrnými stěnami 17 mnohoúhelníku, sestávající se stykových ploch jakož i přikládacích ploch 19 od výše popsaných kvádrovitých dlažebních kamenů 1 až 3. Totéž platí pro ostatní konstrukcí zakřivených kamenů 6 až 8 s rovným horním povrchem 10, zaoblenou přechodovou plochou 11 a zaoblenými kolmými hranami 12. Bombírované boční plochy 9 s rozměrem a základního rastru odpovídají v zásadě tvarování jaké má 1/1 dlažební kámen 1 podle obr. la popřípadě 2a. Zde se odkazuje na odpovídající popis bočních stěn.
Vytvoření boční opěrné stěny 17 mnohoúhelníku s rovnou střední plochou 18 a klínovými přikládacími plochami 19 se hodí zejména pro kolmé uspořádání u kruhového nebo obloukového pokládání dlažebních kamenů. Za tím účelem se poukazuje na obr. 5 až 7. j
Jak je zmíněno v úvodu popisu, používají se dlažební kameny s obdélníkovým a čtvercovým průřezem často i pro pokládání zakřivených vzorů. Podle znázornění v EP 0 277 144, obr. 10 a 11, jakož i odpovídajícího zobrazení na obr. 5c předložené přihlášky vynálezu vzniká u dlažebního kamene s rovnými bočními stěnami 16 již při malém naklopení překřížení rovin symetrie 14,15 relativně velký úhel δι rozevření. Při tom se navzájem se stýkající kameny dotýkají na stykové čáře, jejíž půdorys ukazuje bod 21. Nepřihlížeje ktomu, že vypadá méně pěkně, vzniká na protilehlé straně velký meziprostor 22, který může zčásti značně ovlivnit schůdnost plochy. Přímková styčná plocha může také vést k poškození dlažebního kamene, zejména v oblasti hran. Takovéto dlažební kameny s rovnými bočními stěnami 16 se proto jen velmi špatně pro začlení do zakřiveného průběhu. To je také zřejmé z uvedených obr. 11 EP0 227 144.
-5Cz 285873 B6
Jestliže se zvolí zaoblený tvar kamene, to znamená zaoblenou boční stěnou 9 podle znázornění na obr. 5b, tak je horní úhel δ2 rozevření v důsledku vyklenuté boční stěny 9 již od počátku malého naklopení překřížení rovin 14, 15 symetrie větší, než u znázornění podle obr. 5c. I zde dojde k přímkovému styku dlažebních kamenů v bodě 13' to znamená v mimostředové poloze. Jestliže se roviny 14, 15 symetrie obou kamenů odklopí od sebe ještě více, zvětší se více rovněž horní úhel δ2, při současném zmenšení dolního úhlu δ3.
Účinný schůdný povrch 10 je určen i rozměrem zaoblení přechodové plochy Π.. Tvar dlažebního kamene na obr. 5c s rovnými bočními stěnami 16 ukazuje v oblastech rohů větší přerušení A + B horního povrchu 10 vytvořením většího úseku přechodových ploch 11. Na obr. 5b jsou zvoleny rozměry přerušení A + B + C horního povrchu 10 směřujícím k absolutně malým hodnotám. To se provádí vytvořením menší fáze přechodové plochy j_l.
Na obr. 5a je znázorněno uspořádání dlažebních kamenů podle předloženého vynálezu v nakloněné poloze, to znamená, že roviny 15 symetrie tvoří spolu úhel. Na základě další plochy mnohoúhelníku dojde i při kolmé poloze v oblasti přikládací plochy 19 k plošnému dosednutí obou kamenů 23,24. Jestliže je klínová přikládací plocha 19 sama opět rozdělena na mnohoúhelníkové úseky, dají se i bez dalších různých nastavení úhlu vytvořit naklopené kameny, s plochými mezi příslušnými stavebními kameny. Přerušení A + B + C horního povrchu 10 se zmenšuje v důsledku tohoto uspořádání spolu s opěrnou boční stěnou 17 na minimální hodnotu, to znamená, že se štěrbina mezi dlažebními kameny může udržet velmi malá. Totéž platí pro úhel δ4 rozevření.
Pomocí dlažebního kamene podle vynálezu se proto může v širokém rozmezí dosáhnout i při pokládání křivek plošné dosednutí popřípadě styková plocha mezi dlažebními kameny. Při tom se zachovají opticky výhodné zaoblení boční stěny 9 a to zejména jejich tvar.
Na obr. 6 a 7 je znázorněno uspořádání různých dlažebních kamenů u kruhového položení, jak je to dále vysvětleno. Přitom plný kruh podle obr. 7 představuje v principu sestavení čtvrtkruhu podle obr. 6.
Pro vytvoření čtvrtkruhu, jak je to znázorněno na obr. 6, se stavební sadou dlažebních kamenů podle vynálezu, se vytvoří nejdříve osm různých řad, které jsou znázorněny v kruhu na obr. 6. Jde o dlažební kameny 1 až 8. Vzhledem k tomu, že čtvrtkruh odpovídá úhlu 90°, uspořádá se nejdříve kámen 6 s 90° podle vynálezu jako středový kámen s „ řadou O“. Jako středový kámen se proto nepoužívá jen normální čtvercový kámen, nýbrž speciálně přizpůsobený 90° kámen.
Všechny následující řady kruhu 1 až 7 až do průměru kruhu asi 2,0 m jsou jednotlivými dlažebními kameny, které za sebou následující v lichém počtu „N“. To poskytuje vynikající optický dojem. ;
V první řadě „1“ /první kruhová úseč/ jsou tedy tři „vnitřní kruhové kameny,, 7 s úhlem rozevření β»30°, jak je to znázorněno na obr. 3b, 4b. Použitím tří vnitřních kruhových kamenů 7 se překrývá obloukový úhel asi 90°.
V následující řadě „2“ se použije pět „vnějších kruhových kamenů“ 8, které mají úhel rozevření γ = 15°. Optimalizace toho dlažebního kamene 8 odpovídá úhlu rozevření γ - 15,25°.
Kameny jsou přesazené oproti řadě „1“, takže spáiy příslušného vnitřního kruhu se při nejmenším zčásti překrývají.
Další řada „3“ je vytvořena sedmi kruhovými kameny 8. Následující řada „4“ je vytvořena pěti vnějšími kruhovými kameny 8 jakož i 3/4 kameny, jak je to znázorněno na obr. Ib, 2b. Již od
-6CZ 285873 B6 řady „4“ se proto používají současně kvádrovité kameny, které jsou usazeny s určitým nakloněním, k čemuž slouží především boční opěrné stěny 17 mnohoúhelníku.
V řadě „5“ je šest vnějších kruhových kamenů 8 jakož i pět 3/4 dlažebních kamenů 2.
V následujícím kruhu 6 je sedm vnějších kruhových dlažebních kamenů 8 jakož i šest 3/4 kamenů 2.
V následujícím kruhu popřípadě následující řadě „7“ nejsou žádné kruhové kameny popřípadě zaoblené kameny, nýbrž pouze patnáct 3/4 kamenů, které jsou umístěny vedle sebe. Až v řadě „7“ je součet N počtu kamenů v každé řadě následující za sebou liché číslo /viz sloupec „N“ na obr. 6/. Počínaje následující řadou „8“ je uspořádáno třináct dlažebních kamenů, to znamená 1/1 kamenů 1, jak jsou znázorněna na obr. la, 2a. Všechny následující řady se mohou vybudovat s tímto kamenem, jakož i v kombinaci s jinými dlažebními kameny stavební sady.
Všechny řady kamenů mají délku stěn a odpovídající základnímu rozměru rastru. Jak je zřejmé z obr. 6, jsou řady „2“, „4“ a „5“ navzájem tak přesazeny, že na jedné straně vyčnívají přes úhel 90°, což se ale u jednoho kompletního kruhu podle obr. 7 vyrovná.
Znázornění kruhu podle obr. 7 se v principu skládá ze čtyř čtvrtkruhů podle obr. 6, podle následujícího tabulkového sestavení se ale používají v kruzích popřípadě řadách „4“ až „6“ i normální kameny. To znamená 1/1 dlažební kameny pro líbivější optické znázornění kruhového vzoru.
Výstavba čtvrtkruhů /obr. 6/ kruh 0: střední kámen 6
25 cm kruh 1: tři vnitřní kruhové kameny 2
50 cm kruh 2: pět vnějších kruhových kamenů 8
75 cm kruh 3: sedm vnějších kruhových kamenů 8
0100 cm kruh 4: pět vnějších kruhových kamenů 8 čtyři 3/4 kameny 2
0125 cm kruh 5: šest vnějších kruhových kamenů 8, pět 3/4 kamenů 2
150 cm kruh 6: sedm vnějších kruhových kamenů 8, šest 3/4 kamenů 2
0175 cm kruh 7: patnáct 3/4 kamenů 2
200 cm kruh 8: třináct normálních kamenů £
225 cm
-7CZ 285873 B6
Kruhová stavba /obr. 7/ kruh 0: čtyři středové kameny 6
25 cm kruh 1: dvanáct vnitřních kruhových kamenů 7
50 cm kruh 2: dvacet vnějších kruhových kamenů 8
75 cm kruh 3: osmadvacet vnějších kruhových kamenů 8
0100 cm kruh 4: osmnáct vnějších kruhových kamenů 8 šestnáct 3/4 kamenů 2 dva normální kameny 1
0125 cm kruh 5: dvaadvacet vnějších kruhových kamenů 8 dvaadvacet 3/4 kamenů 2 dva normální kameny 1
125 cm kruh 6: šestadvacet vnějších kamenů 8, dvaadvacet 3/4 kamenů 2 čtyři normální kameny 1
175 cm kruh 7: dvaašedesát 3/4 kamenů 2
200 cm kruh 8: dvaapadesát normálních kamenů 1
Pro položení kruhových tvarů podle znázornění na obr. 6 a 7 je pro použitelný čtvrtkruhový kámen 6, oba kruhové nebo zaoblené kameny 7 a 8 jakož i 3/4 kámen 2 a 1/1 kámen L Další kameny stavební sady dlažebních kamenů, totiž 1/2 kámen 3 jakož i 5/4 kámen 4 a 1 1/2 kámen 5 se používají převážně pro pokládání ploch v souvislém povrchu.
Na obr. 8 a 9 jsou uvedeny příklady kombinovaného složení. Obr. 8 ukazuje položení ve tvaru písmene L s dlažebními kameny se čtvrtkruhem podle obr. 6 jakož i dvěma na sebe navazujícími plochami v souvislém běhounu. Obr. 9 ukazuje řazení dvou čtvrtkruhů na sebe podle obr. 6 se dvěma na ně navazujícími položeními v souvislém běhounu. Na těchto obr. je nakresleno několik kamenů podle číslování z obr. 1 až 3. ;
Obr. 10 znázorňuje kruhové tvary, které přecházejí do sebe.
Podle předloženého vynálezu jsou přednosti známého dlažebního kamene se zaoblenými bočními stěnami 9 vyvíjeny dále v tom smyslu, že se umožní přesné položení různých tvarů kamenů, přičemž je zde vždy jedna styková plocha namísto dosavadního styku v přímce. K tomu slouží především dodržení zaobleného základního tvaru bočních stěn 9 s nasazenými bočními opěrnými stěnami 17 mnohoúhelníku, které tvoří dosedací plochy popřípadě stykové plochy a kromě toho ještě rozpěrku pro vytvoření spár. Při tom se plocha mnohoúhelníku rozkládá po velké části příslušné boční stěny 9 a tvoří tím boční stykové plochy.
Jak je zřejmé z obr. 3a až 3c jakož i obr. 4a až 4c mají kruhové kameny nebo zaoblené kameny 7, 8 i na svých vně ležících /kruhový kámen 6/ a na svých uvnitř ležících /kruhový
-8CZ 285873 B6 kámen 7, 8/ zaoblených vnitřních stěnách 32 až 36 další rovné plochy 25 až 29, které vystupují podobně jako boční opěrné stěny 17 mnohoúhelníku kvádrovitých dlažebních kamenů od vyklenutých bočních stěn 9. Přitom tvoří i tyto úseky rovné plochy 25 až 29, které jsou vytvořeny ve shodě se střední plochou 1_8. U čtvrtkruhového kamene 6 jsou nad úhlem 90° uspořádány tři symetricky uspořádané úseky rovných ploch, které tvoří nyní rovnou stykovou plochu 16'. Oblast úhlu těchto stykových ploch je nyní asi ει = 20°.
30° kruhový kámen 7 má rovněž dva úseky rovné plochy 26 s rovnou střední plochou 18', které jsou uspořádány na vnitřní zaoblené straně 33. Rozmezí úhlu odpovídá 2 = 10°.
Rovná plocha 27 kruhového kamene 7, dosedající na vnitřní kruhový oblouk 30 překrývá oblast úhlu 3 = 20°. Nasazená boční opěrná stěna 17 má rovněž co nejrovnější stykovou střední plochu 18'.
Kruhový kámen 8, znázorněný na obr. 3c, 4c, s úhlem rozevření má na své vnější obloukové ploše úsek rovných ploch 28, který je konstruován jako boční opěrná stěna mnohoúhelníku kvádrovitého kamene. Proto jsou zde střední stykové plochy 18' jakož i dvě klínové přikládací plochy 19, které jsou na ně nasazeny z boku a rozkládají se přes celou zaoblenou vnitřní stěnu 35. Jak je zřejmé z půdorysu kruhového kamene 8 na obr. 4c, rozkládá se střední, rovná styková plocha 18' přes velkou oblast úhlu ε4 = 1/3 γ. Obě přikládací plochy 19' připojující se bočně jsou vytvořeny jako co nejrovnější přípojné plochy.
Uvnitř zaoblené vnitřní stěny 36 kruhového kamene 8 je úsek rovné plochy 29, který se rozkládá po co největší části oblouku.
Úseky rovných ploch 25 až 29 slouží rovněž jako rovné rozkládací plochy stejně tak jako rozpěrky při pokládání dlažebních, kamenů podle vynálezu. Totéž platí pro dopravu těchto dlažebních kamenů, které se svými přikládacími plochami snadno svazují a tím se dají rovněž snadno dopravovat.
U zaoblených kamenů 6 až 8 se stanoví rozměr boční délky a jednotlivých bočních stěn 9 z rozměru tangenty ke středním plochám 18'.
Čtvrtkruhový kámen 8 má ve své homí oblasti jalovou rýhu 37, která ho opticky rozděluje.
Vynález není omezen pouze na znázorněné a popsané příklady provedení. Zahrnuje i další kombinace vytvoření.

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Sada dlažebních kamenů pro výrobu kruhových a/nebo rovných konfigurací pro dláždění zahrad, cest nebo podobně, ve které boční stěny (9) kamenů (1 až 8) s půdorysem tvaru čtverce, obdélníku nebo kruhové výseče, jsou vyklenuté a homí povrchy (10) kamenů (1 až 8) jsou zvětší části rovinné, vyznačující se tím, že na vyklenutých bočních stěnách (9) těch sousedních kamenů (1 až 8), které jsou vytvořeny jako čtvercové nebo obdélníkové kameny (1 až 5) jsou vytvořeny vyčnívající boční opěrné stěny (17), které mají střední plochy (18, 18') rovnoběžně s rovinami (14, 15) symetrie a dále mají na obou stranách těchto středních ploch (18, 18') přikládací plochy (19, 19'), které jsou v půdorysu klínovité, přičemž celé boční opěrné
    -9CZ 285873 B6 stěny (17) mají v půdorysu mnohoúhelníkový tvar a sousední kameny (laž8) se o sebe vzájemně opírají alespoň částmi opěrných ploch.
  2. 2. Sada dlažebních kamenů podle nároku 1, vyznačující se tím, že střední plochy (18,18') a přikládací plochy (19,19') na kterémkoliv ze stran kamenů (1 až 8) pokrývají nadpoloviční nebo téměř celou část šířky (a až e) příslušné boční stěny (9) kamenů (1 až 8) a jsou vytvarovány jako stupňovité, rovné nebo mírně zakřivené stěny (17), přičemž v půdorysu má jejich ohraničující křivka mnohoúhelníkový tvar.
  3. 3. Sada dlažebních kamenů podle nároků 1 nebo2, vyznačující se tím, že v půdorysu kamenů (1 až 8) je šířka (f) střední plochy (18, 18') stejná jako šířka (g) přiléhajících klínovité tvarovaných přikládacích ploch (19, 19') nebo větší než tato šířka (g).
  4. 4. Sada dlažebních kamenů podle některého z nároků laž3,vyznačující se tím, že každá opěrná stěna (17) každé vyklenuté boční stěny (9) vyčnívající v půdorysu do strany je umístěna tak, že její horní okraj je ve vzdálenosti (n) od roviny horního povrchu (10) kamenů (1 až 8) a horní vyklenutá ploška (9') opěrné stěny (17) a na ní navazující boční stěna (9) opěrné stěny (17) tvoří neviditelný konfigurační stupeň.
  5. 5. Sada dlažebních kamenů podle nároku 4, vyznaču j ící se tí m , že každá horní vyklenutá ploška (9') nad střední plochou (18, 18') je ve střední oblasti rovná.
  6. 6. Sada dlažebních kamenů podle některého z nároků laž5,vyznačující se tím, že na každé z protilehlých vyklenutých bočních stěn (9) dlažebních kamenů (1 až 5), které jsou v půdorysu obdélníkové nebo čtvercové a/nebo jsou protilehlé vůči bočním stěnám (9) kamenů (6 až 8), které mají půdorys kruhové výseče, je vytvořena alespoň jedna opěrná stěna (17) symetricky vyklenutá vůči příslušné protilehlé straně.
  7. 7. Sada dlažebních kamenů podle některého z nároků laž 6, vyznačující se tím, že na zakřivených vnějších a/nebo vnitřních stěnách (32 až 36) kamenů (6 až 8) s půdorysem tvaru kruhové výseče, jsou jako opora bočních stěn vytvořeny radiálně vystupující rovné plochy (25 až 29), přičemž na každou stěnu (32 až 36) připadá jedna plocha (25 až 29) nebo více ploch (25 až 29).
  8. 8. Rada dlažebních kamenů podle některého z nároků laž 7, vyznačující se tím, že pravoúhlé středové kameny (6) mají na horním povrchu rýhy (37), které dělí každý pravý úhel na dva poloviční.
  9. 9. Sada dlažebních kamenů podle některého z nároků laž 8, vyznačující se tím, že tloušťka (si) vyčnívajících bočních opěrných stěn (17) v oblasti střední plochy (18) je vose symetrie Si « 1 mm a na okraji plochy (18) je tloušťka s2« 2,5 mm.
  10. 10. Sada dlažebních kamenů podle některého z nároků laž9, vyznačující se tím, že celková šířka (h) boční opěrné stěny (17) je u vyklenutých bočních stěn (9) h«0,7 až 0,9 násobkem délky příslušné strany.
  11. 11. Sada dlažebních kamenů podle některého z nároků lažlO, vyznačující se tím, že má 1/1 kámen (1) v předem zvoleném modulu, jakož i příslušný 1/2 kámen (3), 1 1/2 kámen (5) a alespoň jeden v půdorysu klínovitý kruhový kámen (6,7,8), přičemž pro výrobu čtvrtkruhového obrazce nebo více takových obrazců, má klínovitý čtvrtkruhový kámen (6) s úhlem otevření a = 90° uprostřed a k němu se připojují vnitřní klínovitý kruhový kámen (7) s úhlem otevření β = 30°, jakož i němu se připojující vnější klínovitý kruhový kámen (8) s úhlem otevření γ = 15° radiální šířky („a“) stěny, a přičemž je kruhový obrazec v radiálně následujících
    -10CZ 285873 B6 kruhových segmentech se šířkou (a) boční stěny doplněn osazení 3/4 kameny, jakož i 1/1 kameny (1).
  12. 12. Sada dlažebních kamenů podle nároku 11, vyznačující se tím, že sada kamenů 5 je doplněna zejména v běhounu 1/2 kamenem (3) a/nebo 5/4 kamenem (4) a/nebo 1 1/2 kamenem (5), přičemž všechny kameny mají šířku (a) boční stěny.
  13. 13. Sada dlažebních kamenů podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že ve 1/4 kruhovém obrazci jsou položeny dlažební kameny (1,2,6,7,8) alespoň
    10 k řadě (7) v po sobě jdoucích lichých číslech N = 0, 1, 3, 5, 7, 9,11, 13, 15.
    6 výkresů
CZ932315A 1992-03-11 1993-03-05 Stavební sada dlažebních kostek CZ285873B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4207735A DE4207735A1 (de) 1992-03-11 1992-03-11 Pflasterstein-bausatz

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ231593A3 CZ231593A3 (en) 1995-01-18
CZ285873B6 true CZ285873B6 (cs) 1999-11-17

Family

ID=6453792

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ932315A CZ285873B6 (cs) 1992-03-11 1993-03-05 Stavební sada dlažebních kostek

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5533827A (cs)
EP (1) EP0584336B1 (cs)
AT (1) ATE145952T1 (cs)
CA (1) CA2102905A1 (cs)
CZ (1) CZ285873B6 (cs)
DE (2) DE4207735A1 (cs)
HU (1) HU218243B (cs)
NO (1) NO933979L (cs)
PL (1) PL171197B1 (cs)
SK (1) SK284309B6 (cs)
WO (1) WO1993018232A1 (cs)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4340837B4 (de) * 1993-12-01 2005-08-25 Roth, Reiner, Dipl.-Ing. (Fh) Betonpflasterstein
FR2765600B1 (fr) * 1997-07-03 1999-09-24 Silva Jose Da Element artificiel de revetement et revetement de surface forme avec ces elements
CA2214295C (en) * 1997-08-29 2001-07-24 Charles Ciccarello Pre-cast rectangular cobblestone
EP0930399A3 (de) * 1998-01-17 2000-06-07 Rolf Scheiwiller Formstein-Bausatz
CA2230642C (en) 1998-02-27 2007-09-18 Groupe Permacon Inc. Set of paving stones
DE59906861D1 (de) * 1999-05-03 2003-10-09 Kombilith Gmbh Entwicklung & Verwertung Kreispflaster und Keilstein hierfür
US6616372B2 (en) * 2000-07-21 2003-09-09 John M. Seroka Process for making products using waterjet technology and computer software
US20040088929A1 (en) * 2002-11-12 2004-05-13 Keystone Retaining Wall Systems, Inc. Landscaping block
DE102005061711A1 (de) * 2005-05-18 2006-12-14 Rolf Scheiwiller Bausatz aus Pflastersteinen
US8459896B2 (en) 2008-01-15 2013-06-11 Ecs Solutions, Llc Permeable paving system
US8251607B2 (en) * 2008-01-15 2012-08-28 Ecs Solutions, Llc System and apparatus of fluid storage using paver blocks
DE102008048957A1 (de) * 2008-09-25 2010-04-01 Sf-Kooperation Gmbh Beton-Konzepte Formstein zur Verlegung von Erdreichabdeckungen
CA2678960A1 (en) * 2009-04-16 2010-10-16 Greenpath Eco Group Inc. Paving stone device and method
USD656625S1 (en) 2011-03-01 2012-03-27 Keystone Retaining Wall Systems, Inc. Landscaping block
USD656627S1 (en) 2011-03-01 2012-03-27 Keystone Retaining Wall Systems, Inc. Landscaping block
USD656244S1 (en) 2011-03-01 2012-03-20 Keystone Retaining Wall Systems, Inc. Landscaping block
ES2679568B1 (es) * 2017-02-28 2019-03-12 Sitja Gratacos Angel Pieza para formar un pavimento y pavimento que incluye una pluralidad de dichas piezas
US10640929B2 (en) 2017-03-24 2020-05-05 Pavedrain, Llc Ground water filtration system
USD844181S1 (en) 2017-04-26 2019-03-26 Keystone Retaining Wall Systems Llc Landscaping block

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE445938B (sv) * 1981-05-25 1986-07-28 Eriks Betong S T System av prefabricerade betongelement
DE3151876A1 (de) * 1981-12-30 1983-07-07 Kronimus & Sohn Betonsteinwerk und Baugeschäft GmbH & Co KG, 7551 Iffezheim Bogenfoermiges pflastersteinelement fuer die verlegung einer bogenpflasterung
DE3322090C2 (de) * 1982-12-18 1995-04-13 Hans Rinninger & Sohn Gmbh & C Pflasterstein
CH0114263H2 (en) * 1982-12-18 1998-09-30 Hans Rinninger U. Sohn Gmbh U.Co. Paving block.
DE8418436U1 (de) * 1984-06-19 1984-09-13 Kronimus & Sohn Betonsteinwerk und Baugeschäft GmbH & Co KG, 7551 Iffezheim Pflastersteinsatz
DE3445866A1 (de) * 1984-12-15 1986-07-10 Metten Produktions- und Handelsgesellschaft mbH, 5060 Bergisch Gladbach Pflasterstein-bausatz
CH666707A5 (fr) * 1985-12-23 1988-08-15 Cornaz Et Fils S A Pavement.
DE8617086U1 (cs) * 1986-06-26 1987-01-15 Schwind, Robert, 8752 Krombach, De
US4792257A (en) * 1986-09-12 1988-12-20 Hans Rinninger U. Sohn Gmbh U. Co. Set of paving stones, particularly set of concrete paving stones
EP0274344B1 (de) * 1987-01-07 1990-11-07 Rolf Scheiwiller Satz von Pflastersteinen mit einer lotrechten Rundumverzahnung, Verfahren zu deren Herstellung und Verwendung der hergestellten Pflastersteine
CH672804A5 (cs) * 1987-04-02 1989-12-29 Willi Ruckstuhl
DE3768806D1 (de) * 1987-04-22 1991-04-25 Rolf Scheiwiller Pflastersteinsatz zur verlegung einer bogenpflasterung.
DE8707667U1 (cs) * 1987-05-28 1987-07-30 Dyckerhoff & Widmann Ag, 8000 Muenchen, De
JPH04189904A (ja) * 1990-11-22 1992-07-08 Shimizu Corp タイル舗装の施工方法
CA2034119C (en) * 1991-01-14 1995-07-25 J. R. Mccoy (John) Circular paving stone arrangement
US5186574A (en) * 1992-02-10 1993-02-16 Tavares Wayne R Interlocking ground slab element and method

Also Published As

Publication number Publication date
ATE145952T1 (de) 1996-12-15
SK124693A3 (en) 1994-04-06
WO1993018232A1 (de) 1993-09-16
PL301283A1 (en) 1994-04-18
HU218243B (hu) 2000-06-28
DE4207735A1 (de) 1993-09-16
CZ231593A3 (en) 1995-01-18
CA2102905A1 (en) 1993-09-12
US5533827A (en) 1996-07-09
NO933979D0 (no) 1993-11-04
PL171197B1 (pl) 1997-03-28
EP0584336A1 (de) 1994-03-02
HU9303133D0 (en) 1994-03-28
NO933979L (no) 1993-11-10
SK284309B6 (sk) 2005-01-03
DE59304656D1 (de) 1997-01-16
EP0584336B1 (de) 1996-12-04
HUT69082A (en) 1995-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ285873B6 (cs) Stavební sada dlažebních kostek
US6863469B2 (en) Interlocking paving stone
US7637688B2 (en) Irregular, tessellated building units
US4572699A (en) Paving stone
CA2036271C (en) Interlocking paving stone for covering the ground and the like
US5161918A (en) Set-back retaining wall and concrete block and offset pin therefor
US3494266A (en) Paving stone
US20140140766A1 (en) Connection surface for a structural unit
US4907909A (en) Paving stone set
EP1404922A1 (en) Paving unit
CA2738554A1 (en) Molded brick for laying ground coverings
US20160242364A1 (en) Edger having connection surfaces
US20040159065A1 (en) Retaining wall block
US6604319B2 (en) Interlocking composite masonry edging or stepping block
CA2034119C (en) Circular paving stone arrangement
KR102320582B1 (ko) 각도조절이 용이한 옹벽 구조물
US20020026763A1 (en) Wall element, especially a palisade
KR20230142116A (ko) 절곡에 의해 다양한 형상으로 구성할 수 있는 화단용 울타리
KR101744295B1 (ko) 블록 조립체
JP7333131B1 (ja) 石材墓
KR200233294Y1 (ko) 블록식 보강토 옹벽 축조용 블록유닛
EP0936039B1 (en) Method for manufacturing a set of paving blocks and block paving obtained by the method
CA2140099C (en) Ground and floor covering block
NO180806B (no) Markbeleggelement
JP3347227B2 (ja) 側面にスペーサが設けられている舗石

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic