CZ285617B6 - Způsob zpracování obrazového signálu a systém k jeho provádění - Google Patents

Způsob zpracování obrazového signálu a systém k jeho provádění Download PDF

Info

Publication number
CZ285617B6
CZ285617B6 CS905339A CS533990A CZ285617B6 CZ 285617 B6 CZ285617 B6 CZ 285617B6 CS 905339 A CS905339 A CS 905339A CS 533990 A CS533990 A CS 533990A CZ 285617 B6 CZ285617 B6 CZ 285617B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
signal
video signal
input video
level
output
Prior art date
Application number
CS905339A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Eduard Haferl
Thomas Heinz Sauder
Original Assignee
Ge And Rca Licensing Management Operation Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB898925438A external-priority patent/GB8925438D0/en
Application filed by Ge And Rca Licensing Management Operation Inc. filed Critical Ge And Rca Licensing Management Operation Inc.
Publication of CZ533990A3 publication Critical patent/CZ533990A3/cs
Publication of CZ285617B6 publication Critical patent/CZ285617B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N9/00Details of colour television systems
    • H04N9/64Circuits for processing colour signals
    • H04N9/68Circuits for processing colour signals for controlling the amplitude of colour signals, e.g. automatic chroma control circuits
    • H04N9/69Circuits for processing colour signals for controlling the amplitude of colour signals, e.g. automatic chroma control circuits for modifying the colour signals by gamma correction

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Processing Of Color Television Signals (AREA)
  • Picture Signal Circuits (AREA)
  • Closed-Circuit Television Systems (AREA)
  • Control Of El Displays (AREA)
  • Image Processing (AREA)
  • Color Television Image Signal Generators (AREA)
  • Radar Systems Or Details Thereof (AREA)

Abstract

Způsob zpracování obrazového signálu zahrnující pro každý kanál obrazového signálu krok nelineárního zpracování vstupního obrazového signálu /VI/ pro získání výstupního obrazového signálu /i5/ spočívá v tom, že krok nelineárního zpracování vstupního obrazového signálu /V1/ zahrnuje gama korekci alespoň nízkofrekvenčních složek černo-šedé oblasti vstupního obrazového signálu /V1/ přidáváním vstupního obrazového signálu /V1/ k nízkoúrovňové první signálové části /V2/ oddělené ze vstupního obrazového signálu /V1/ a tyto složky obsahující k vytváření prvního signálu /V1+V2/, zesílení vysokofrekvenčních složek šedo-bílé oblasti vstupního obrazového signálu /V1/ obsažených ve vysokoúrovňové druhé signálové části /V3/ oddělené ze vstupního obrazového signálu /V1/ k vytváření druhého signálu /V4/ a poté slučování prvního signálu /V1+V2/ s druhým signálem /V4/ na výstupní obrazový signál /i5/. Systém k provádění tohoto způsobu zahrnuje zdroj /10/ obrazového signálu a pro každý z kanálů /R, G, Bŕ

Description

Vynález se týká způsobu nelineárního zpracování obrazového signálu a systému k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Vysílané obrazové signály televizních norem NTSC, PAL a SECAM mají gama 0,45 až 0,5. Průběh jejich přenosové charakteristiky znázorňuje křivka la na obr. 1. Obrazovka přijímačů barevné televize má gama 2,8 až 3,1. Její přenosová charakteristika je znázorněna na obr. lb v obr. 1. Výsledkem toho je, že celková přenosová charakteristika, to jest světlo od kamery ku světlu obrazovky, znázorněná křivkou lc na obr. 1, není lineární a celková gama je v praxi asi 1,35 namísto jednotkového gama. To naznačuje, že neexponenciální přenosová charakteristika obrazovky není plně kompenzovaná, což vede ke kompresi tmavých částí obrazu na obrazovce. Taková komprese způsobuje, že detaily obrazu blížící se černé se ztrácejí a barevné oblasti přecházejí do černé. Současně bílé jsou nadměrně zesíleny vzhledem k tmavým částem až kbodu, který často dosahuje saturace obrazovky, způsobující zvětšení stopy na obrazovce. Lineární celková přenosová charakteristika zabraňuje kompresi černé a může být dosažena přídavnou korekcí gama 0,8 v zesilovačích červené, zelené a modré složky obrazového signálu v televizním přijímači. Proto korekce gama pro zvýšení zesílení tmavých oblastí obrazu způsobuje kompresi vysokoůrovňového signálu bílé složky. To je znázorněno obrázkem 2a, znázorňujícím gama korigovaný, s časem rostoucí, signál. Špičková bílá musí být udržována na téže úrovni jako v nekorigovaném případě, znázorněném čárkovaně, aby se zabránilo zvětšení stopy na obrazovce. V důsledku toho horní část rostoucího signálu má sníženou strmost, jak je znázorněné na obr. 2a. Pozorovatel toto přijímá jako nedostatek kontrastu v oblastech šedé až bílé, což má za následek vybledlé obrázky. V takovém případě se zlepšení kontrastů částí obrazu o nízkém jasu získá na účet zhoršení kontrastů částí obrazu o vysokém jasu.
Uvedené nedostatky si klade za cíl odstranit předmět vynálezu.
Podstata vynálezu
Způsob zpracování obrazového signálu vystupujícího ze zdroje, zahrnující pro každý kanál obrazového signálu krok nelineárního zpracování vstupního obrazového signálu pro získání výstupního obrazového signálu, podle vynálezu, spočívá v tom, že krok nelineárního zpracování vstupního obrazového signálu zahrnuje gama korekce alespoň nízkofrekvenčních složek černošedé oblasti vstupního obrazového signálu přidáváním vstupního obrazového signálu knízkoúrovňové první signálové části, oddělené ze vstupního obrazového signálu a tyto složky obsahující k vytváření prvního signálu, zesílení vysokofrekvenčních složek šedo-bílé oblasti vstupního obrazového signálu obsažených ve vysokoúrovňové druhé signálové části, oddělené ze vstupního obrazového signálu k vytváření druhého signálu a poté slučování prvního signálu s druhým signálem na výstupní obrazový signál.
Způsob podle výhodného provedení vynálezu dále zahrnuje kombinování dílu vysokoúrovňové druhé signálové části vstupního obrazového signálu se vstupním obrazovým signálem.
Systém pro zpracování obrazového signálu uvedeným způsobem zahrnuje zdroj obrazového signálu a pro každý z kanálů obrazového signálu nelineární procesor pro zpracování příslušného vstupního obrazového signálu na výstupní obrazový signál a jeho podstata spočívá vtom, že
- 1 CZ 285617 B6 nelineární procesor pro zpracování vstupního obrazového signálu obsahuje první prostředek pro gama korekci alespoň nízkofrekvenčních složek čemo-šedé oblasti vstupního obrazového signálu k získání prvního signálu, druhý prostředek pro zesílení vysokofrekvenčních složek šedo-bílé oblasti vstupního obrazového signálu k získání druhého signálu a sčítací prostředek pro kombinování prvního a druhého signálu a k získání výstupního obrazového signálu.
Systém podle jednoho výhodného provedení vynálezu má první prostředek nelineárního procesoru obsahující rozdělovač vstupního obrazového signálu na nízkoúrovňovou první signálovou část s relativně nízkou amplitudou a vysokoúrovňovou druhou signálovou část s relativně vysokou amplitudou, kde výstup tohoto rozdělovače s nízkoúrovňovou první signálovou částí je spojen se slučovacím prvkem, na který je současně napojen i prvek gama korekce a druhý prostředek nelineárního procesoru je tvořen rozdělovačem, jehož výstup s vysokoúrovňovou druhou signálovou částí je připojen k zesilovacímu prostředku a vytváří s ním zesilovací blok, přičemž zesilovací prostředek je napojen na kondenzátor.
Podle jiného provedení vynálezu systém pro zefektivnění gama korekce zahrnuje rozdělovač vstupního obrazového signálu tranzistory pro zvětšení amplitudy při úbytku zisku na první signálové části.
Zesilovací blok systému výhodně zahrnuje tranzistory pro zvětšení amplitudy při zvýšení zisku na druhé signálové části a zesilovací prostředek pro vysoký stupeň filtrování druhé signálové části k získání vysokofrekvenčního druhého signálu.
Sčítací prostředek je výhodně tvořen sčítačkou.
Výstup systému má ve výhodném provedení rozdělovač s nízkoúrovňovou první signálovou částí vstupního obrazového signálu stejnosměrnou vazbou, tvořenou rezistorem připojeným ke sčítacímu prostředku, obsahujícímu rezistory.
Výstup systému má výhodně zesilovací prostředek s druhým signálem střídavou vazbou, tvořenou kondenzátorem připojeným ke sčítacímu prostředku, obsahujícímu rezistory.
Pro slučování alespoň dílu druhé signálové části se vstupním obrazovým signálem může být výstup rozdělovače vstupního obrazového signálu s druhou signálovou částí střídavou vazbou, obsahující kondenzátor připojen ke sčítacímu prostředku, obsahujícímu rezistory.
Systém podle dalšího výhodného provedení vynálezu obsahuje rozdělovač pro postupné dělení vstupního obrazového signálu na nízkoúrovňovou první signálovou část a vysokoúrovňovou druhou signálovou část.
Řešením podle vynálezu se dosáhne zvýšení kontrastu detailu v šedé až bílé obrazové oblasti.
Přehled obrázků na výkresech
Na připojeném obr. 1 jsou znázorněny přenosové charakteristiky vysílače, televizního přijímače a celkového televizního systému, včetně vysílače a přijímače podle dosavadního stavu techniky, na obr. 2a, b je grafické znázornění stoupajícího signálu, který byl podroben gama korekci. Oba výkresy jsou uvedeny pro lepší porozumění podstatě vynálezu. Příkladné provedení předmětu vynálezu je znázorněno na dalších výkresech, kde obr. 3 znázorňuje blokové schéma jednoho provedení vynálezu, obr. 4 pak detailněji uvádí blokové schéma podle obr. 3. Na obr. 5a až c a al ažcl aóaažcaal ažcl jsou znázorněny tvary signálu v časové a kmitočtové oblasti podle provedení vynálezu patrného z obr. 3 a 4. Obr. 7 znázorňuje detailní blokové schéma doplnění obvodu podle uspořádání z obr. 4 a představuje další příklad provedení vynálezu a obr. 8
-2CZ 285617 B6 znázorňuje detailní schéma výhodného doplnění obvodu podle uspořádání z obr. 4 a představuje další příklad provedení vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 3 znázorňuje blokové schéma uspořádání podle jednoho příkladu provedení vynálezu, zapojení mezi jasovým abarvonosným procesorem jako zdrojem 10 vstupního obrazového signálu VI a výstupním obrazovým zesilovačem 12 barevného televizního přijímače. Zatímco podobná uspořádání jsou používána i v kanálech zelené a modré obrazového signálu, je zde znázorněno uspořádání pouze pro červený kanál obrazového signálu VI. Výstupní signál R červeného kanálu z procesoru je znázorněn v příkladném provedení jako lineárně rostoucí signál 14 se superponovaným signálem 16 detailu, indikovaným krátkými vertikálními čarami. Signály 16 detailu jsou obrazové signály na kmitočtech vyšších než 0,5 MHz a odpovídající detailům obrazu menším než 1,2 cm v horizontálním směru na obrazovce barevného televizoru o úhlopříčce 71 cm.
Signál R je přiveden k nelineárnímu či měkkému rozdělovači 18 signálů, který postupně dělí signál R na část V2 o nízké úrovni, to jest černé až šedé oblasti obrazu a část V3 o vysoké úrovni, to jest šedé až bílé oblasti obrazu. Vysokoúrovňová část V3 signálu R je filtrována zesilovacím prostředkem 20, tvořeným horní propustí, která může zahrnovat kondenzátor C. Nízkoúrovňový signál je stejnoměrně připojen ke sčítačce 22. Horní propustí filtrovaná část V3, vysokoúrovňová, signálu R je střídavě připojena ke sčítačce 22 přes kondenzátor C. Originální signál R, nízkoůrovňová signálová část V2 a horní propustí filtrovaná vysokoúrovňová část V3 jsou kombinovány sčítačkou 22 pro vytvoření výstupního signálu připojeného k zesilovači 12. Přidání nízkoúrovňové části V2, to jest černé až šedé, k signálu R zajišťuje gama korekci. Další přidání horní propustí filtrované vysokoúrovňové části V3 má za následek zvýraznění kontrastu detailu obrazového signálu R o vysoké úrovni, to jest v oblasti šedé až bílé.
Obr. 4 znázorňuje uspořádání z obr. 3 ve větším detailu. Signály z obr. 5 a 6 pomáhají ilustrovat činnost uspořádání z obr. 4. Tvar signálu na obr. 5a znázorňuje vstupní signál, představovaný napětím VI, sestavený ze stupňového signálu 15 a superponovaného signálu 16 detailu na asi 2 MHz. Průběh signálů podle obr. 5b a 5c znázorňuje měkké rozdělení signálu R, provedené nelineárním rozdělovačem 18 signálů. Je třeba si všimnout, že diferenciální amplituda napětí V2 nízkoúrovňové části signálu R postupně klesá a že napětí V3 vysokoúrovňové části signálu R postupně vzrůstá. Součet napětí V2 a V3 je roven vstupnímu napětí VI. Kmitočtová odezva rozdělení signálu R je plochá, jak je znázorněno odpovídajícími křivkami odezvy kmitočtu z obr. 5a' až c'. Obrazový výstupní zesilovač 12 je buzen napětími VI a V2 přes příslušné rezistory R1 a R2, kde rezistor R2 má hodnotu rovnou hodnotě rezistoru Rl. Snižující se diferenciální amplituda napětí V2 představuje postupnou změnu zesílení obrazového výstupního zesilovače 12 z 60 na 30, odpovídající gama 0,8. To je znázorněno v obr. 6a a a', znázorňujících součet napětí VI a V2. Diferenciální amplituda či kontrast klesá postupně směrem kvyšším úrovním signálu. Diferenciální amplituda či kontrast se postupně snižuje směrem k nižším úrovním signálu. Signál vysokofrekvenčního detailu o napětí VI je derivován průchodem napětí V3 přes horní propusť zesilovacího prostředku 20. Výstupní napětí V4 a kmitočtová odezva signálu R je znázorněna na obrázcích 5d a 5ď. Napětí V4 je připojeno kapacitně přes kondenzátor C2 k obrazovému zesilovači 12 pro vytváření signálu o napětí V1+V4, které je znázorněno na obrázcích 6b a 6b'. Nárůst o 6 decibelů signálu 16 detailu je získán relativně nízkou hodnotou vazebního rezistoru R4 o hodnotě Rl/2. Vazební kondenzátor C2 zabraňuje, aby jakýkoliv jasový signál, to jest stejnosměrná složka, byl přidán ke vstupu obrazového zesilovače 12. Obrázky 6c a 6c' znázorňují budicí proud i5, který je podobný invertovanému výstupnímu napětí zesilovače 12, rezistoru R5 o hodnotě 30R1. Nízkofrekvenční stupňovitý signál z obr. 6c je podobný signálu z obr. 6a, ale signál 16 detailu je silně zesílen pro dosažení zvýšeného kontrastu detailu obrazu v jasných oblastech. Průměrný proud paprsku se nezvyšuje
-3 CZ 285617 B6 významně v důsledku střídavé vazby. Malé množství napětí V3 se také přidává přes vazební kondenzátor Cl arezistor R3 o hodnotě 5R1, aby se zabránilo desaturaci barvy ve velkých jasných oblastech obrazu.
Obr. 7 znázorňuje schématicky příkladný zdroj 10 obrazového signálu, nelineární signálový procesor podle vynálezu RGB procesor, integrovaný obvod TDA 3506, budí výstupní obrazový zesilovač 12 přes rezistor 30. Zpětnovazební rezistor 32 určuje zesílení zesilovače 12. Závěrné napětí stopy obrazovky je nastaveno na 150 V přiložením předpětí k rezistoru 34 pro podmínku, kdy budicí proud i5 je roven 0. Tato podmínka vyžaduje vhodné nastavení druhé mřížky obrazovky, což není znázorněno. Obvod 36 automatického předpětí obrazovky nastavuje úrovně černé výstupů RGB procesoru tak, že proud i5 je nulový pro černý signál. Proud z tranzistoru Q3 předpětí teče přes rezistor 30 do RGB procesoru a způsobuje úroveň černé o dvou voltech, jak je naznačeno na napětí VI.
Tranzistor Ol je invertor s jednotkovým ziskem aposouvač stejnosměrné úrovně. Diferenciální zesilovač, tvořený tranzistory 02, Q3, 04, zajišťuje rozdělení signálu R, jak je znázorněno průběhy z obrázků 5b a 5c. K bázím tranzistorů 03, Q4 je přivedeno předpětí tak, aby pro signál odpovídající černému obrazu, tranzistor 03 vedl a tranzistor Q4 byl odpojen. Proudový zdroj, tranzistor 02, invertuje signál tak, že proud i2 je ve fázi s napětím VI.
Zvyšující se napětí VI vytváří vzrůstající proud i2, který se přidává k budicímu proudu i5 a přichází do zesilovače 12 a vytváří korekci gama. Proud i2 je téhož tvaru jako napětí V2 z obr. 5b. Emitorové napětí tranzistoru 02 je přivedeno k bázi tranzistoru 04 přes tranzistor 38. Zvyšující se napětí VI způsobuje, že emitorové napětí tranzistoru Q2 se zvyšuje a napětí báze tranzistoru 04 se snižuje až tranzistor 04 začne vést. Výsledkem toho je, že napětí V3 z obr. 5c postupně vzrůstá a strmost napětí V2 postupně klesá. Zpětnovazební rezistor 40 zajišťuje hladký přechod kolektorového proudu tranzistoru 02 od tranzistoru 03 k tranzistoru Q4, jak je znázorněno průběhy na obr. 5b a 5c. Další nárůst napětí VI způsobuje, že proud i2 zůstává konstantní a napětí V3 vzrůstá touže rychlostí jako napětí VI. Toto se získá tak, že tranzistor Q4 má jednotkové zesílení díky hodnotám rezistorů 38, 40 a 42.
Oddělený střední až vysokoúrovňový signál o napětí V3, vytvořený na rezistoru 42, je přiváděn k emitorovému sledovači, tranzistoru 05. který budí horní propusť, včetně rezistoru 44 a kondenzátoru 46. Malé množství signálu o napětí V3 je přiváděno k výstupnímu zesilovači 12 přes kondenzátor 48 a rezistor 50. Jak bylo, dříve zmíněno, tento střídavě vázaný širokopásmový signál zlepšuje saturaci barev v jasných oblastech obrazu, které by jinak byly lehce desaturovány, vzhledem ke kompresi signálu, způsobené korekcí gama. Střední až vysokoúrovňově napětí V4 signálu 16 detailuje zesíleno zesilovačem, zahrnujícím tranzistor 06 pro dosažení signálu 16 detailu se zesílením o 6 decibelů. Signál 16 detailu je přiveden k výstupnímu zesilovači 12 přes kondenzátor 54 arezistor 52. Jak bylo rovněž dříve poznamenáno, výhoda střídavé vazby spočívá ve zlepšení brilance či kontrastu detailů, aniž by došlo ke zvýšení středního proudu paprsku a aniž by se měnila úroveň černé.
Obr. 8 znázorňuje obvodové schéma výhodného příkladného provedení nelineárního obrazového procesoru podle vynálezu za použití integrovaného obvodu TDA 3552 jako signálového zdroje
10. Tento obvod používá výstupní obrazový zesilovač 12 s aktivní zátěží. Napěťová zpětná vazba je zajištěna přes rezistor 64 pro získání nízkoimpedančního sčítacího bodu na jeho vstupu 66.
Vstupní emitorový sledovač, tranzistor OlO, působí jako nízkoimpedanční zdroj pro obrazové napětí VI. Diferenciální pár tranzistorů 012, 013 rozděluje obrazové napětí VI na signál, o proudu i2, nízkého jasu a signál, o napětí V3, vysokého jasu. Tranzistor 012 plně vede na signálových úrovních, odpovídajících velmi nízkému jasu obrazu. Takto rezistory 68 a 70 jsou zapojeny paralelně a způsobují, že výstupní zesilovač 12 dává zesílení 80. Rozdělení signálu tohoto obvodu vytváří budicí proud i2 namísto napětí V2, znázorněného na obr. 4.
-4CZ 285617 B6
Tranzistor 012 vede méně se vzrůstem napětí VI a když je tranzistor 012 odpojen, dosahuje se zesílení 30. Postupná změna zesílení výstupního zesilovače, jak je uskutečněna proudem i2, dává požadovanou korekci gama. Tranzistor 013 začíná vést dříve než tranzistor 012, odpojí na střední úrovni signálu jasu a vytváří napětí V3 na svém korektoru. Napětí V3 představuje obrazovou informaci, obsahující úroveň jasu mezi šedou a špičkovou bílou. Signálové napětí V3 je přivedeno kemitorovému sledovači, tranzistoru 014 a budí horní propusť, zahrnující rezistor 72 a kondenzátor 74. Tato horní propusť odděluje signál o napětí V4, odpovídající signálu detailu šedé až bílé oblasti, používanému pro zesílení kontrastu. Signál o napětí V4 je zesílen tranzistorem 015 pro vytvoření signálu detailu, který je přiveden k zesilovači 12 přes kondenzátor 82 a rezistor 84. Jak bylo zmíněno dříve, malé množství signálu o napětí V3 je se střídavou vazbou přiváděno k vstupnímu zesilovači 12 přes kondenzátor 76 a rezistor 79.
K bázím tranzistorů 012 a 013 je přivedeno předpětí na pevných relativních potenciálech, ustavených diodami Dl a D2. Rezistor 78 vytváří stálý proud 0,3 mA přes tranzistor 013 a zabraňuje tak, aby tranzistor 013 byl odpojen prostřednictvím signálových špiček na úrovni šedé.
Závěrné napětí stopy obrazovky, které není znázorněno, je nastaveno na přibližně 160 V na katodě 80 nastavením napětí úrovně černé na emitoru tranzistoru Q10 na 3,5 a vhodným nastavením napětí druhé mřížky obrazovky.
Tento obvod nevyžaduje nastavení mezi kanály červené, zelené a modré pro zabránění chybám souběhu. Toho je dosaženo v důsledku postupného rozdělení signálu.
Toto uspořádání využívá fakt, že oko se jeví být citlivější na změny kontrastu v malých obrazových plochách oproti změnám, k nimž dochází na větších plochách. Kmitočty, vytvářené detaily obrazu o středním a vysokém jasu, jsou zesíleny a střídavě připojeny k hlavnímu obrazovému signálu. To má za následek značné zlepšení bilance bez zvýšení průměrného proudu paprsku. Střídavá vazba pouze zvyšuje tak zvaný kontrast detailů, zatímco stejnosměrné jasové signály a kontrast velkých ploch nejsou ovlivněny. Obrazovka může být buzena k vyšším proudům paprsku v průběhu detailu malých ploch, než v průběhu signálu velkých oblastí dřív než dojde ke zvětšení průměru stopy na obrazovce. Toto zlepšení bilance je důležité u velikých obrazovek, které se jeví tlumenější a méně kontrastní než malé obrazovky, poněvadž velké obrazovky jsou omezeny tryskou, stínící maskou a fosforem na asi tytéž špičkové proudy paprsku jako malé obrazovky, zatímco obraz je rozprostřen přes mnohem větší oblast.

Claims (11)

1. Způsob zpracování obrazového signálu vystupujícího ze zdroje (10), zahrnující pro každý kanál obrazového signálu krok nelineárního zpracování vstupního obrazového signálu (VI) pro získání výstupního obrazového signálu (i5), vyznačující se tím, že krok nelineárního zpracování vstupního obrazového signálu (VI) zahrnuje gama korekci alespoň nízkofrekvenčních složek čemo-šedé oblasti vstupního obrazového signálu (VI) přidáváním vstupního obrazového signálu (VI) k nízkoúrovňové první signálové části (V2) oddělené ze vstupního obrazového signálu (VI) a tyto složky obsahující k vytváření prvního signálu (V1+V2), zesílení vysokofrekvenčních složek šedo-bílé oblasti vstupního obrazového signálu (VI) obsažených ve vysokoúrovňové druhé signálové části (V3) oddělené ze vstupního obrazového signálu (VI) k vytváření druhého signálu (V4) a poté slučování prvního signálu (V1+V2) s druhým signálem (V4) na výstupní obrazový signál (i5).
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále zahrnuje kombinování dílu vysokoúrovňové druhé signálové části (V3) vstupního obrazového signálu (VI) se vstupním obrazovým signálem (VI).
3. Systém pro zpracování obrazového signálu podle nároku 1, zahrnující zdroj (10) obrazového signálu a pro každý z kanálů (R, G, B) obrazového signálu nelineární procesor pro zpracování příslušného vstupního obrazového signálu (VI) na výstupní obrazový signál (i5), vyznačující se tím, že nelineární procesor pro zpracování vstupního obrazového signálu (VI) obsahuje první prostředek pro gama korekci alespoň nízkofrekvenčních složek čemo-šedé oblasti vstupního obrazového signálu (VI) k získání prvního signálu (V1+V2), druhý prostředek pro zesílení vysokofrekvenčních složek šedo-bílé oblasti vstupního obrazového signálu (VI) k získání druhého signálu (V4) a sčítací prostředek pro kombinování prvního a druhého signálu (V1+V2) a (V4) k získání výstupního obrazového signálu (i5).
4. Systém podle nároku 3, vyznačující se tím, že první prostředek nelineárního procesoru obsahuje rozdělovač (18) vstupního obrazového signálu (VI) na nízkoúrovňovou první signálovou část (V2) s relativně nízkou amplitudou a vysokoúrovňovou druhou signálovou část (V3) s relativně vysokou amplitudou, kde výstup tohoto rozdělovače (18) s nízkoúrovňovou první signálovou částí (V2) je spojen se slučovacím prvkem, na který je současně napojen i prvek gama korekce a druhý prostředek nelineárního procesoru je tvořen rozdělovačem (18), jehož výstup s vysokoúrovňovou druhou signálovou částí (V3) je připojen k zesilovacímu prostředku (20) a vytváří s ním zesilovací blok, přičemž zesilovací prostředek (20) je napojen na kondenzátor (C2).
5. Systém podle nároku 4, vyznačující se tím, že pro zefektivnění gama korekce zahrnuje rozdělovač (18) vstupního obrazového signálu (VI) tranzistory (Q2, Q3, Q10, Q12) pro zvětšení amplitudy při úbytku zisku na první signálové části (V2).
6. Systém podle nároků 4 nebo 5, vyznačující se tím, že zesilovací blok zahrnuje tranzistory (Q4, Q13, Q14) pro zvětšení amplitudy při zvýšení zisku na druhé signálové části (V3) a zesilovací prostředek (20) pro vysoký stupeň filtrování druhé signálové části (V3) k získání vysokofrekvenčního druhého signálu (V4).
7. Systém podle nároků 4, 5 nebo 6, vyznačující se tím, že sčítací prostředek je tvořen sčítačkou (22).
-6CZ 285617 B6
8. Systém podle nároků 4, 5, 6 nebo 7, vyznačující se tím, že výstup rozdělovače (18) s nízkoúrovňovou první signálovou částí (V2) vstupního obrazového signálu (VI) je stejnosměrnou vazbou tvořenou rezistorem (R2) připojen ke sčítacímu prostředku, obsahujícímu rezistory (Rl, R2 R4).
9. Systém podle nároků 4, 5, 7nebo 8, vyznačující se tím, že výstup zesilovacího prostředku (20) s druhým signálem (V4) je střídavou vazbou tvořenou kondenzátorem (C2) připojen ke sčítacímu prostředku, obsahujícímu rezistory (Rl, R2, R3).
10. Systém podle kteréhokoliv nároků 4až9, vyznačující se tím, že pro slučování alespoň dílu druhé signálové části (V3) se vstupním obrazovým signálem (VI) je výstup rozdělovače (18) vstupního obrazového signálu (VI) s druhou signálovou částí (V3) střídavou vazbou obsahující kondenzátor (Cl) připojen ke sčítacímu prostředku, obsahujícímu rezistory (Rl, R2, R4).
11. Systém podle kteréhokoliv nároků 4 až 10, vyznačující se tím, že obsahuje rozdělovač (18) pro postupné dělení vstupního obrazového signálu (VI) na nízkoúrovňovou první signálovou část (V2) vysokoúrovňovou druhou signálovou část (V3).
CS905339A 1989-11-10 1990-10-31 Způsob zpracování obrazového signálu a systém k jeho provádění CZ285617B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB898925438A GB8925438D0 (en) 1989-11-10 1989-11-10 Non-linear rgb video signal processing
US07/583,881 US5083198A (en) 1989-11-10 1990-09-19 Nonlinear RGB video signal processing

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ533990A3 CZ533990A3 (cs) 1999-06-16
CZ285617B6 true CZ285617B6 (cs) 1999-10-13

Family

ID=26296183

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS905339A CZ285617B6 (cs) 1989-11-10 1990-10-31 Způsob zpracování obrazového signálu a systém k jeho provádění

Country Status (19)

Country Link
EP (1) EP0427564B1 (cs)
JP (1) JP2696728B2 (cs)
CN (1) CN1031093C (cs)
AT (1) ATE146324T1 (cs)
AU (1) AU648276B2 (cs)
BR (1) BR9005666A (cs)
CA (1) CA2027337C (cs)
CZ (1) CZ285617B6 (cs)
DE (1) DE69029369T2 (cs)
DK (1) DK0427564T3 (cs)
ES (1) ES2095866T3 (cs)
FI (1) FI98184C (cs)
GR (1) GR3022555T3 (cs)
HU (1) HU208774B (cs)
MY (1) MY106634A (cs)
PL (1) PL163853B1 (cs)
PT (1) PT95719B (cs)
SG (1) SG82530A1 (cs)
TR (1) TR26358A (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4137373C1 (cs) * 1991-11-13 1993-06-17 Siemens Ag, 8000 Muenchen, De
MY110211A (en) * 1992-06-17 1998-02-28 Rca Thomson Licensing Corp Kinescope driver apparatus with contrast enhancement.
DE4300304C2 (de) * 1993-01-08 2003-07-17 Bts Holding Internat Bv Breda Schaltungsanordnung zur Gamma-Korrektur
US5349389A (en) * 1993-04-14 1994-09-20 Rca Thomson Licensing Corporation Video attenuator with output combined with signal from non-linear shunt branch to provide gamma correction and high frequency detail enhancement
US5889565A (en) * 1996-05-28 1999-03-30 Philips Electronics North America Corporation Method and apparatus for improving the color rendition of color television receivers
US6961066B2 (en) 1999-04-13 2005-11-01 Athentech Technologies, Inc. Automatic color adjustment for digital images
JP5116487B2 (ja) * 2005-01-26 2013-01-09 ティーピー ビジョン ホールディング ビー ヴィ スパークル処理

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB855587A (en) * 1956-04-12 1960-12-07 Fernseh Gmbh Improvements in or relating to apparatus for the photographic recording of television or like signals
JPS5136194A (cs) * 1974-09-20 1976-03-26 Sanyo Jido Hanbaiki Kk
US4038685A (en) * 1975-03-31 1977-07-26 Rca Corporation Apparatus for automatic gamma control of television color signals
US4057828A (en) * 1975-11-17 1977-11-08 Harris Corporation Contrast compression circuits
US4262304A (en) * 1979-07-16 1981-04-14 Faroudja Y C Low level/signal booster for television transition
JPS5820096A (ja) * 1981-07-29 1983-02-05 Toshiba Corp デイジタルガンマ補正回路
JPS5981978A (ja) * 1982-11-01 1984-05-11 Matsushita Electric Ind Co Ltd 映像信号補正回路
JP2661036B2 (ja) * 1987-05-22 1997-10-08 松下電器産業株式会社 輪郭補正装置
US4812905A (en) * 1988-01-15 1989-03-14 Rossi John P System for compensating for the violation of the constant luminance principle in color television systems
JP2605780B2 (ja) * 1988-02-13 1997-04-30 ソニー株式会社 輝度信号のガンマ補正回路

Also Published As

Publication number Publication date
PL163853B1 (pl) 1994-05-31
PL287704A1 (en) 1991-07-29
EP0427564A3 (en) 1992-01-08
CZ533990A3 (cs) 1999-06-16
CN1031093C (zh) 1996-02-21
DE69029369D1 (de) 1997-01-23
EP0427564A2 (en) 1991-05-15
ES2095866T3 (es) 1997-03-01
DK0427564T3 (da) 1997-06-02
HU907084D0 (en) 1991-05-28
CA2027337A1 (en) 1991-05-11
FI98184B (fi) 1997-01-15
FI98184C (fi) 1997-04-25
HU208774B (en) 1993-12-28
PT95719A (pt) 1992-06-30
BR9005666A (pt) 1991-09-17
AU6599290A (en) 1991-05-16
AU648276B2 (en) 1994-04-21
MY106634A (en) 1995-06-30
HUT55932A (en) 1991-06-28
CN1051651A (zh) 1991-05-22
ATE146324T1 (de) 1996-12-15
PT95719B (pt) 1998-07-31
DE69029369T2 (de) 1997-04-10
JPH03185973A (ja) 1991-08-13
GR3022555T3 (en) 1997-05-31
TR26358A (tr) 1995-03-15
FI905472A0 (fi) 1990-11-05
CA2027337C (en) 2001-04-24
EP0427564B1 (en) 1996-12-11
SG82530A1 (en) 2001-08-21
JP2696728B2 (ja) 1998-01-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5003394A (en) Dynamic video system including automatic contrast and "white-stretch" processing sections
US5083198A (en) Nonlinear RGB video signal processing
US3914545A (en) Automatic contrast control utilizing three control signals
GB2149267A (en) Colour television receivers - colour temperature
US5099154A (en) Amplifier arrangement for producing a controllable non-linear transfer characteristic useful for improving the contrast of an image
US4812905A (en) System for compensating for the violation of the constant luminance principle in color television systems
RU2183386C2 (ru) Устройство возбуждения кинескопа с гамма-коррекцией
CZ285617B6 (cs) Způsob zpracování obrazového signálu a systém k jeho provádění
US5208661A (en) Color picture display device and color camera
KR100338232B1 (ko) 감마보정기능을갖는키네스코프구동장치
US4573081A (en) Frequency selective video signal compression
KR200159403Y1 (ko) 속도변조신호 보정 장치
US5519455A (en) Kinescope driver with output load resistor coupled to kinescope cathode via two paths including a further resistor and a series coupled buffer amplifier and capacitor
KR930009100B1 (ko) 광대역 음극선관 구동회로
JPH0444492A (ja) 画質調整回路
JP2000196913A (ja) 速度変調回路
JP2000115582A (ja) 鮮鋭度強調回路、受像機及び映像信号処理方法
JPH04340883A (ja) 映像信号の処理装置
JPH09197997A (ja) Rgbディスプレイ装置の画質補正回路
JPS63272175A (ja) 走査速度変調回路

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20081031