HU208774B - Non-linear rgb video signal processing unit - Google Patents

Non-linear rgb video signal processing unit Download PDF

Info

Publication number
HU208774B
HU208774B HU907084A HU708490A HU208774B HU 208774 B HU208774 B HU 208774B HU 907084 A HU907084 A HU 907084A HU 708490 A HU708490 A HU 708490A HU 208774 B HU208774 B HU 208774B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
signal
output
video signal
linear
amplitude
Prior art date
Application number
HU907084A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT55932A (en
HU907084D0 (en
Inventor
Peter Eduard Haferl
Thomas Heinz Sauder
Original Assignee
Rca Licensing Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB898925438A external-priority patent/GB8925438D0/en
Application filed by Rca Licensing Corp filed Critical Rca Licensing Corp
Publication of HU907084D0 publication Critical patent/HU907084D0/hu
Publication of HUT55932A publication Critical patent/HUT55932A/hu
Publication of HU208774B publication Critical patent/HU208774B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N9/00Details of colour television systems
    • H04N9/64Circuits for processing colour signals
    • H04N9/68Circuits for processing colour signals for controlling the amplitude of colour signals, e.g. automatic chroma control circuits
    • H04N9/69Circuits for processing colour signals for controlling the amplitude of colour signals, e.g. automatic chroma control circuits for modifying the colour signals by gamma correction

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Processing Of Color Television Signals (AREA)
  • Picture Signal Circuits (AREA)
  • Closed-Circuit Television Systems (AREA)
  • Control Of El Displays (AREA)
  • Image Processing (AREA)
  • Radar Systems Or Details Thereof (AREA)
  • Color Television Image Signal Generators (AREA)

Description

A találmány tárgya nemlineáris RGB videojel feldolgozó berendezés, mely gamma korrekciót valósít meg, amellyel a feketéhez közeli képrészletek megjelenítését javítják. Ezenkívül a kép fényességét is javítják egy fényességtől és frekvenciától függő erősítő alkalmazásával, mely a világos képterületek részletjeleinek kontrasztját növeli.
Minden egyes színcsatornában tartalmaz a berendezés egy jelszétválasztót (18), mely a videojelet egy kis amplitúdójú részre és egy nagyobb amplitúdójú részre választja szét. A nagyobb amplitúdójú rész kimenete (V3) egy felüláteresztő szűrővel (20) van öszszekötve. A kis amplitúdójú rész kimenete (2) és a felüláteresztő szűrő (20) kimenete (V4) az eredeti, lineáris videojel kimenete (V}) össze van kötve egy célszerűen ellenállásokból (Rb R2, R4) álló kombinációs áramkörtel, és ezzel egy kombinált jelet állítanak elő, amelyet a videó kimenő erősítőre (12) csatolnak. A kis szintű jelrész kimenete (V2) DC csatolással egy ellenálláson (R2) keresztül van összekötve a lineáris kimenettel (V]), és a nagy szintű jelrész kimenete (V3) AC csatolással egy kondenzátoron (C2) keresztül van csatolva a lineáris kimenettel (V3) (4. ábra).
4.obm
HU 208 774 B
A leírás terjedelme: 14 oldal (ezen belül 8 lap ábra)
HU 208 774 Β
A találmány tárgya nemlineáris RGB videojel feldolgozó berendezés.
Az NTSC, PÁL és SECAM televíziós (TV) szabványok 0,45-0,5 gamma értékekkel rendelkeznek, míg a színes televíziós vevő készülékek képcsövei (CTV)
2,8-3,1 gammával rendelkeznek. Ennek eredményeképpen a teljes átviteli görbe (a kamerába belépő fény - a képcsőből kilépő fény) nemlineáris, és a teljes gamma a gyakorlatban kb. 1,35, ahelyett, hogy egységnyi gamma értékű lenne. Ez azt is jelenti, hogy a képcső exponenciális átviteli karakterisztikája nincs teljesen kompenzálva, ami a megjelenítő sötét képpontjainak az elnyomásához vezet. Az ilyen elnyomás hatására a feketéhez közeli képrészletek elvesznek, a színes területek pedig fokozatosan elhomályosodva mennek át feketébe. Ezzel egyidejűleg a fehér pontok erősítése a sötét részekhez képest túl nagy lesz, egészen addig a pontig, hogy gyakran elérik a képcső telítését és a kép-interferenciát. Egy lineáris teljes transzfer karakterisztika elkerüli azt a fekete elnyomást, és ezt úgy lehet elérni, hogy a televíziós vevő készülékben a vörös, zöld és kék (R, G és B) erősítők mindegyikében egy további 0,8 nagyságú gamma korrekciót alkalmaznak. A képcsöveknek azonban viszonylag kicsi a fénykimeneti dinamika tartománya, amit nem lehet megnövelni anélkül, hogy a képcsőt ne vinnék telítésbe, és ezzel képinterferenciát idéznek elő. Ezért a fekete képterületek erősítésének növelése érdekében végzett gamma korrekciót a nagy jelszintű fehér részek jelelnyomását okozza. A csúcsfehér jeleket ugyanazon a szinten kell tartani, mint a korrekció nélküli esetben. Ennek következtében a fűrészjel felső részének meredeksége kisebb lesz. A néző ezt úgy érzékeli, hogy a szürkéből fehérbe menő képrészek kontrasztja romlik, ebből eredően ezek a képben elmosódnak. Ilyen esetben a kép alacsony fényességű részeinek kontrasztja javulását a nagy fényességű kontraszt romlása árán érik el.
A JP 5 820 096 sz. szabadalmi leírásban olyan nemlineáris RGB videojel feldolgozó berendezést ismertetnek, mely tartalmaz:
egy viszonylag alacsony és nagy frekvenciájú öszszetcvőkből álló kis-, illetve nagy amplitúdójú részekkel rendelkező bemenő-videojel kimenettel ellátott RGB jelfeldolgozó egységet; és egy a bemenő-videojel kimenettel összekötött nemlineáris videojel feldolgozó áramkört.
Nem alkalmaznak azonban ennél a megoldásnál olyan gamma korrekciót, mellyel egyidejűleg a kontrasztot is javítanák.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy egy kép érzékelt kontrasztját egy videojel nemlineáris feldolgozásával javítjuk. Pontosabban egy videojelet egy kis szintű amplitúdójú jelrészre (feketéhez közeli része) és egy nagyszintű amplitúdójú jclrészre (fehérhez közeli részre) osztjuk fel, az egyes jelrészek külön-külön történő nemlineáris feldolgozásához. Az alacsony szintű amplitúdójú jelrészt nemlineárisán dolgozzuk fel, és azt kombináljuk az eredeti lineáris jellel. A találmány egy előnyös változatánál a nagyobb jelszintű amplitúdó jelrészt nemlineárisán dolgozzuk fel és egy felületáteresztő frekvenciaszűrővel szűrjük, és azt kombináljuk az eredeti lineáris jellel. A találmány egy további változatának megfelelően a nemlineárisán fel5 dolgozott alacsony jelszintű amplitúdójú jelrészt és a nemlineárisán feldolgozott felületáteresztő szűrőn átvezetett nagy jelszintű amplitúdójú jelrészt kombináljuk az eredeti lineáris jellel, és így egy gamma-korrigált videojelet állítunk elő, amelyben a szürkéből fe10 hérbe átmenő képrészek részlet-jel kontrasztja megnövekszik.
Az alábbiakban a találmány szerinti eljárást a mellékelt rajz alapján ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábrán egy adó, egy televízió vevőkészülék és az adót és vevőt magában foglaló teljes televíziós rendszer átviteli karakterisztikáit mutatjuk be; a
2. a és 2.b ábrán egy gamma korrekción átment fűrészjel grafikus ábrázolása látható; a
3. ábrán a találmány szerinti eljárás egy változatának megfelelő példakénti elrendezés tömbvázlata látható; a
4. ábrán a 3. ábra szerinti elrendezés részletesebb tömbvázlata látható; az
5. és 6. ábrákon idő- és frekvenciatartománybeli jelalakok láthatók; a
7. ábrán a találmány szerinti eljárás egy más változatának megfelelő és a 4. ábrán látható elrendezés egy áramköri megvalósításának részletes vázlatos rajza látható; a
8. ábrán a találmány szerinti eljárás egy további változatásnak megfelelő, a 4. ábra szerinti elrendezés egy előnyös áramköri megvalósításának részletes rajza látható.
Az ábrákon az azonos elemeket azonos hivatkozási számokkal láttuk el.
Az 1. ábrán tehát egy videojel átviteli rendszer különböző részeinek gamma értékei (gradációja vagy kontraszt átviteli aránya) látható, ahol az la görbével az adó oldal átviteli karakterisztikáját jelöltük, az lb görbével a képcső (CRT) átviteli karakterisztikáját jelöltük, az le görbével pedig a teljes rendszer átviteli karakterisztikáját. A vízszintes tengelyen baloldalon a kamerába bemenő fényjelet, a jobboldalon a tv-kamera bemenő fényjelét, a függőleges tengelyen felül a képcsőből kilépő kimenő fényjelet, a függőleges tengely alsó részén a képcső meghajtó feszültséget tüntettük fel, az első negyedben, azaz jobbra fent, az la görbénél az adó modulációs jelet, illetve a nyíllal jelölt részen a teljes tv-stúdió adó átviteli görbéjét, jobbra alul, az lb görbénél a fény kimenetet (sugáráramot), a nyíllal jelölt területen pedig a képcső átviteli görbéjét, míg balra fent, az le görbénél a lineáris átviteli görbét, illetve ez alatt a teljes átviteli görbét (bemenő fényjel - kimenő fényjel) tüntettük fel.
A 2.a ábrán egy gamma korrigált fűrészjelet mutatunk be. A csúcsszintű fehérjelet ugyanazon a szinten kell tartani, mint a korrekció nélküli esetben, a szagga2
HU 208 774 Β tott vonalnál, hogy elkerüljük a képcsőben fellépő képinterferenciát. Ennek következtében a furészjel felső részének képinterferenciát. Ennek következtében a furészjel felső részének meredeksége csökkeni fog, ez látható a 2.b ábrán. A 2.a ábrán a felső csúcspontnál található a túl nagy fehérjei, a 2.b ábra csúcspontjánál pedig a fehérjei szintje.
A 3. ábrán a találmány szerinti eljárás végrehajtására szolgáló elrendezés tömbvázlata látható, mely egy 10 RGB jelfeldolgozó egység és egy színes televízió vevő készülék 12 videó kimenő erősítője közé van csatolva. Nagyon hasonló elrendezéseket használunk a zöld (G) és a kék (B) csatornákban, a rajzon csupán a vörös (R) csatornához tartozó elrendezést mutatjuk be. A 10 RGB jelfeldolgozó egység kimenő példaként egy 14 lineáris fűrészjel formájában mutatjuk be, melyen rövid függőleges vonalakkal jelölt 16 részletjel van szuperponálva. A 16 részletjelek olyan videojelek, melyeknek frekvenciája 0,5 MHz-nél nagyobb, és ez megfelel olyan képrészletnek, melyek egy 28 hüvelyk képméretű színes televízió vevő készüléken vízszintes irányban 1,2 cm-nél kisebbek.
Az R jelkimenet össze van kötve egy nemlineáris vagy lágy 18 jelszétválasztóval, mely „fokozatosan” szétválasztja a jelet egy kis szintű részre (feketéből szürkébe átmenő képterület) és egy nagy szintű részre (szürkéből fehérbe átmenő képterületek). A nagyszintű jelrészt egy 20 felületáteresztő szűrővel szűrjük, mely tartalmazhat egy C kondenzátort. A kis szintű jelet egyenáramú csatolással egy 22 összeadóra adjuk. A nagy szintű jelnek a 20 felületáteresztő szűrőn átment részét a 22 összeadóra váltakozó áramú (AC) csatolással adjuk egy C kondenzátoron keresztül.
Az eredeti RO kimenő jelet, a kis szintű jelrészt és a 20 felületáteresztő szűrővel szűrt nagy szintű jelrészt a 22 összeadóval kombináljuk, és egy kimenő jelet állítunk elő, melyet a 22 összeadó kimenetével összekötött 12 videó kimenő erősítő bemenetére adunk. A kis szintű jelrész (feketéből a szürkébe menő átmenet) hozzáadása az RO kimenőjelhez biztosítja a gamma korrekciót. A 20 felületáteresztő szűrővel szűrt jelrész további hozzáadásának eredményeképpen megnő a nagy szintű (szürkéből fehérbe menő átmenet) videó részletjel kontrasztja.
A 3. ábrán bemutatott 10 RGB jelfeldolgozó egységet másképpen színjei- és fényjel-feldolgozónak is nevezhetjük, a 18 jelszétválasztót nemlineáris jeláramkörnek, az R jelkimenetet a 22 összeadó első bemenetével összekötő szakaszt lineáris útnak, a 18 jelszétválasztó alsó kimenetét a 22 összeadó második bementével összekötő vezetéket gamma korrekciós, feketéből szürkébe átmenő képterületek útvonalának, míg a 18 jelszétválasztó második kimenetét a 20 felületáteresztő szűrő bementével összekötő szakaszt erősített (boosted) részlet, a szürkéből a fehérbe átmenő képteriiletek útvonalának is nevezhetjük és a 12 videó kimenő erősítő egy lineáris erősítő, amelynek kimenete a vörös katóddal van összekötve.
A 4. ábrán a 3. ábra szerinti elrendezés részletesebb rajza látható. E szerint a 10 RGB jelfeldolgozó egység
R jelkimenete azaz Vi kimenete R! ellenállással, a 18 jelszétválasztó V2 kimenete R2 ellenállással, a 18 jelszétválasztó V3 kimenete C3 kondenzátorral és azzal sorbakapcsolt R3 ellenállással, míg a 20 felületáteresztő szűrő V4 kimenete C2 kondenzátorral és azzal sorbakapcsolt R4 ellenállással kapcsolódik a 12 videó kimenő erősítő bemenetére, annak bemenete és kimenete R5 ellenálláson keresztül van egymással összekötve, ahol az R2 ellenállás értéke egyenlő Rí ellenállás értékével, R3 ellenállás értéke egyenlő 5xRj, az R4 ellenállás értéke = Rj/2, az R5 ellenállás értéke pedig = 30xRP A
4. ábrán ezenkívül feltüntettük az egyes pontokon jellemző jelalakokat is, vázlatos formában. A 20 RGB jelfeldolgozó egység V4 kimenetén a differenciális kis terület kontraszt jel jelenik meg, a bementén a differenciális nagy terület kontraszt jel (ez opcionális), míg a 12 videó kimenő erősítő bemenetén gamma korrigált, differenciális kis terület kontraszt növelt jel jelenik meg.
Az 5. és 6. ábrák jelalakjai segítenek a 4. ábra szerinti elrendezés működésének bemutatásában. Az
5. a jelalak a Vj kimeneten lévő jelet mutatja, mely egy lépcsőjelből és egy arra kb. 2 MHz-cel szuperponált részletjelből van előállítva. Az 5.b és 5.c ábrán látható jelalakok az ún. lágy jelszétválasztást mutatják, melyet a nemlineáris 18 jelszétválasztóval hajtjuk végre. Figyeljük meg, hogy a V2 kimeneten megjelenő különbségi amplitúdó fokozatosan csökken, a V3 kimeneten lévő különbségi amplitúdó pedig fokozatosan növekszik. A V2 és V3 kimenetek jeleinek összege egyenlő a Vj kimeneten lévő feszültséggel. A jelszétválasztás frekvenciaátviteli függvénye lapos, mint az az
5. a'-c' ábrák megfelelő frekvenciaátviteli görbéin látható. A 12 videó kimenő erősítőt a V) és V2 kimenetek feszültségei a megfelelő Rj és R2 ellenállásokon keresztül hajtják meg, ahol az R2 ellenállás értéke egyenlő az Rj ellenállás értékével. A V2 kimeneten megjelenő csökkenő differenciális amplitúdó a 12 videó kimenő erősítő erősítésének fokozatos változását mutatja, mely erősítési tényező 60-ról 30-ra csökken le, ami 0,8-es gammának felel meg. Ezt mutatjuk be a 6.a és
6. a' ábrán, melyen a Vj és V2 kimenetek jeleinek öszszege látható. A differenciál amplitúdó (kontraszt jel) fokozatosan csökken a nagyobb jelszintek felé. A V4 kimeneten lévő nagyfrekvenciás részletjelet úgy kapjuk, hogy a V3 kimenet jelét keresztülvezetjük a 20 felüláteresztő szűrőn. A V4 kimenet feszültségét és frekvencia karakterisztikáját az 5.d és 5.d' ábrákon mutatjuk be. A V4 kimenet feszültségét kapacitív csatolással (a C2 kondenzátoron keresztül) adjuk a 12 videó kimenő erősítőre, és azzal a Vj és V4 kimeneten lévő jelek összegét állítjuk elő, mely a 6.b és 6.b' ábrákon látható. A 16 részletjel 6 dB-es erősítését úgy kapjuk meg, hogy az R4 ellenállás egy viszonylag kis értékű csatoló ellenállás (értéke egyenlő az R1 ellenállás értékének felével). A csatoló C2 kondenzátor megakadályozza, hogy világosság jelet (DC összetevőt) adjuk hozzá a 12 videó kimenő erősítő bemenő jeléhez. A 6.c és 6.c' ábrák mutatják az i5 meghajtó áramot, mely hasonló a 12 videó kimenő erősítő invertált kimenő
HU 208 774 Β.
feszültségéhez. A 6.c ábra kisfrekvenciás lépcsőjele hasonló a 6.a ábráéhoz, de a 16 részletjelet nagyon felerősítettük, hogy a fényes részeken a képrészletek kontrasztját megnöveljük. Az átlagos sugáráram nem nő megjelentős mértékben az AC-csatolás következtében. A V3 kimeneten lévő jel egy kis összegét szintén hozzáadjuk a csatoló Cj kondenzátoron és az R3 ellenálláson keresztül (mely utóbbinak értéke az Rj ellenállás értékének ötszörösével egyenlő), hogy elkerüljük a szín telítetlenné válását.
A 7. ábrán a találmány szerinti eljárás végrehajtásához egy nemlineáris jelfeldogozóra mutatunk be egy példát vázlatos formában. A 10 RGB jelfeldolgozó egység, például egy a holland Philips cég által gyártott TDA 3506 típusú integrált áramkör, hajtja meg a 12 videó kimenő erősítőt egy 30 ellenálláson keresztül. Egy visszacsatoló 32 ellenálláson határozza meg a 12 videó kimenő erősítő erősítését. A képcső képponti levágási feszültségét 150 V-ra állítjuk be, egy feszültségbeállító 34 ellenállás segítségével, arra az esetre, ha az i5 meghajtó áram nullával egyenlő. Ez a feltétel megfelelő CRT 2 rácsszámú beállítást kíván meg (ezt nem ábrázoltuk). Egy 36 AKB áramkör (automatikus kineszkőp biasing áramkör) állítja be a 10 RGB jelfeldolgozó egység kimenetének fekete jelszintjét oly módon, hogy az i5 meghajtó áram a fekete jelnél nulla legyen. Egy Q3 tranzisztor kollektor árama a 30 ellenálláson keresztül befolyik a 10 RGB jelfeldolgozó egységbe, és ennek hatására egy 2 V-os fekete jelszintet hoz létre, melyet a V! bemenetnél jelöltünk.
A 7. ábrán látható egy Qj tranzisztor, mely egy egységnyi erősítésű inverter és DC szinteltoló. Egy Q2, Q3 és Q4 tranzisztorokból álló differenciál erősítő látható az ábrán továbbá, mely a jelhasítást vagy jelszétválasztást végzi, melyeket az 5.b és 5.c ábrákon látható jelalakokkal ábrázoltunk. A Q3 és Q4 tranzisztorok bázisainak előfeszítése olyan, hogy egy fekete képnek megfelelő jel esetében a Q3 tranzisztor vezető állapotban van, a Q4 tranzisztor pedig lezárt állapotban. A Q2 tranzisztor áramforrásként invertálja a jelet, úgy, hogy az i2 áram fázisban van a Vj kimeneten lévő feszültséggel.
A Vj kimeneten lévő növekvő fűrészfeszültség egy növekvő fűrész alakú i2 áramot hoz létre, mely hozzáadódik a 12 videó kimenő erősítőben az i5 meghajtó áramhoz és létrehozza a gamma-korrekciót. Az i2 áram ugyanolyan alakú, mint a V2 kimenetnek az
5.b ábrán bemutatott feszültsége. A Q2 tranzisztor emittere össze van kötve a Q4 tranzisztor bázisával egy 38 ellenálláson keresztül. A Vj kimenten lévő növekvő feszültség hatására a Q2 tranzisztor emittcr feszültsége csökken, a Q4 tranzisztor elkezd vezetni. Ennek eredményeképpen a V3 kimenet 5.c ábrán látható feszültsége fokozatosan növekszik, a V2 kimenet jelének meredeksége pedig fokozatosan csökken. Egy 40 tranzisztor szolgál arra, hogy a Q2 tranzisztor kollektor áramának a Q3 és Q4 tranzisztorok közötti átmenete sima legyen, mint azt az 5.b és 5.c jelalakokkal bemutatjuk. A V! kimeneten lévő feszültség további növekedésének hatására az i2 áram állandó marad, és a V3 kimenten lévő feszültség ugyanolyan sebességgel növekszik, mint a Vj kimenet feszültsége. Ezt a Q4 tranzisztorral érjük el, amelynek erősítése a 38, 40 és 42 ellenállások értékeinek következtében egységnyi.
A közepestől a nagy szintű jelekig tartó leválasztott tartomány a V3 kimenetén a 42 ellenállás segítségével egy emitterkövető Q5 tranzisztorral adjuk, mely egy felületáteresztő szűrőt hajt meg, amely egy 44 ellenállást és egy 46 kondenzátort foglal magába. A V3 kimeneten lévő jel egy kis mennyiségét a 12 videó kimenő erősítő kimenetére adjuk egy 48 kondenzátoron és egy 50 ellenálláson keresztül. Mint korábban említettük, ez az AC csatolt széles sávú jel javítja a színtelítettséget a világos képterületeken, melyek egyébként kissé telítetlenné válnának a gamma korrekció által előidézett jelelnyomás következtében. A V4 kimenten lévő, a közepestől a nagy jelszintekig terjedő részletjel részt egy erősítővel erősítjük fel, mely erősítő magában foglal egy Q6 tranzisztor, és azzal egy 6 dB-cs erősített részletjelet kapunk. A részletjelet a 12 videó kimenő erősítő kimenetére egy 54 kondenzátoron és egy 52 ellenálláson keresztül csatoljuk. Mint azt korábban említettük, az AC csatolás előnye az, hogy jobb lesz a fényesség (a részletek kontrasztja) anélkül, hogy növelnénk az átlagos sugáráramot és hogy változtatnánk a fekete szintet.
A 8. ábrán látható egy nemlineáris videojelfeldolgozó előnyös megvalósításának áramköri rajza a találmány szerint, melynél 10 RGB jelfeldolgozó egységként (jelforrásként) egy TDA 3552 típusú integrált áramkört használunk. Az áramkörben 12 videó kimenő erősítőként egy aktív terhelésű videó kimenő erősítőt alkalmazunk. A feszültség visszacsatolást 64 ellenálláson keresztül érjük el, és ezzel annak 66 bementén egy kis impedanciájú összegző pontot kapunk.
Egy Qio tranzisztor bemenő emitterkövetőként van kialakítva, és ez kis impedanciájú forrásként működik, a Vj kimenet számára videó feszültséget szolgáltat. Egy Q12 és Q13 tranzisztorból álló differenciál kapcsolású tranzisztor pár a V t bemeneten lévő videó feszültséget I2 és V3 kis-, illetve nagy világosságjelekre választja szét. A Q12 tranzisztor teljes mértékben vezet a nagyon kis képvilágosságnak megfelelő jelszinteken. Tehát egy 68 és 70 ellenállás van csatolva párhuzamosan, melyeknek hatására a 12 videó kimenő erősítő erősítése 60 lesz. Az ezen áramkörrel előállított jel leválasztás egy I2 meghajtó áramot hoz létre, a V2 kimeneten lévő feszültség helyett, melyet a 4. ábrán ábrázoltunk.
A Qj2 tranzisztor vezetése kisebb lesz, ahogy a Vj kimeneten lévő jel nő, és egy 30 értékű erősítést érünk el, amikor a Q12 tranzisztor lezár. A 12 videó kimenő erősítő erősítésének fokozatos változásának hatására, melyet az I2 meghajtó árammal valósítunk meg létrehozza a kívánt gamma korrekciót. A Q13 tranzisztor elkezd vezetni, mielőtt a Q12 tranzisztor lezárna egy közepes világosság jelszintnél, és annak kollektorán kapjuk a V3 kimenet feszültségét. A V3
HU 208 774 Β kimenet feszültsége képviseli a képinformációt, mely szürke és a csúcsfehér közötti világosság jelszinteket tartalmazza. A V3 kimenet jelfeszültségét egy emitterkövető kapcsolású Q14 tranzisztorra adjuk, mely egy 72 ellenállást és a 74 kondenzátort magában foglaló felüláteresztő szűrőt hajt meg. Ez a felüláteresztő szűrő a V4 kimenetén lévő jelet leválasztja, mely megfelel a kontraszt javításához használt szürke-fehér terület részletjelének. A V4 kimenet jelét egy Qis tranzisztorral erősítjük, és ezzel olyan részletjelet állítunk elő, melyet a 12 videó kimenő erősítőre egy 82 kondenzátoron és egy 84 ellenálláson keresztül csatolunk. Mint korábban említettük, a V3 kimenet jelének egy kis részét AC csatolással közvetlenül a 12 videó kimenő erősítőre adjuk egy 76 kondenzátoron és egy 79 ellenálláson keresztül.
A D12 és Di3 tranzisztorok bázisának rögzített értékű relatív feszültségekkel feszítjük elő, melyeknek nagyságát Di és D2 diódákkal állítjuk be. Egy 78 ellenállás segítségével a Q13 tranzisztoron átfolyó áram nagyságát 0,3 mA-en stabilizáljuk, megakadályozva ezzel azt, hogy a Q13 tranzisztor lezárjon a szürke szintek jelcsúcsai következtében.
A (nem ábrázolt) képcső képponti levágási feszültségét kb. 160 V-ra állítjuk be a 80 katódnál oly módon, hogy a fekete szint feszültségét a Q10 tranzisztor emitterénél 3,5 V-ra állítjuk be, és a képcső 2 számú rácsfeszültségét körülbelül beállítjuk.
A találmány szerinti áramkörnél nincs szükség az RGB csatornák közötti egyvonalba állításra (konvergencia beállítására), hogy elkerüljük a nyomvonal követési hibákat. Ez fokozatos jelleválasztás következtében van így.
A találmány szerinti elrendezés azt a tényt használja ki, hogy a szem érzékenyebbnek tűnik a kis képterületeken a kontrasztváltozásokkal szemben, mivel ellenáll a nagy területekre kiterjedő változásoknak. A közepestől a nagy világosság értékig terjedő képrészletek által előállított frekvenciákat előfeszítjük és AC csatoljuk a fő videojelhez. Ennek eredményeképpen lényeges javulást érünk el a kép fényességében, anélkül, hogy növelnénk az átlagos sugáráramot. Az AC csatolás csak ún. részletkontrasztot növeli, míg a DC világosság jeleket és a nagy területek kontrasztját nem befolyásolják. A képcsövet meg lehet hajtani úgy, hogy a kis területeken lévő részletek alatt nagyobb sugáráramokat alkalmazunk, mint a nagyterületek jelei alatt, mielőtt a képcső képinterferenciája fellépne. A világosság értékek ezen javulása különösen fontos nagy méretű képcsöveknél, melyek halványabbnak és kevésbé kontrasztosaknak látszanak a kisebb csöveknél, mivel a nagy csöveknél a sugárágyú, az árnyékoló maszk és a foszfor miatt kb. ugyanakkora értékűre vannak korlátozva a csúcs sugáráramok, mint a kisebb csöveknél, miközben a kép egy sokkal nagyobb területen helyezkedik el.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Nemlineáris RGB videojel feldolgozó berendezés, mely tartalmaz:
    egy viszonylag alacsony és nagy frekvenciájú öszszetevőkből álló kis-, illetve nagy amplitúdójú részekkel rendelkező bemenő-videojel kemenettel ellátott RGB jelfeldolgozó egységet; és egy bemenő-videojel kimenettel összekötött nemlineáris videojel feldolgozó áramkört, azzal jellemezve, hogy a nemlineáris videojel feldolgozó áramkör átviteli függvényében a bemenő-videojel kis amplitúdójú részeinek alacsony frekvenciájú összetevőihez nagyobb erősítési tényező tartozik, mint a bemenő-videojel nagy amplitúdójú részeinek alacsony frekvenciájú összetevőihez, és a bemenő-videojel nagy amplitúdójú részeinek magas frekvenciájú összetevőihez nagyobb erősítési tényező tartozik, mint a bemenő-videojel kis amplitúdójú részeinek magas frekvenciájú összetevőihez.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a nemlineáris videojel feldolgozó áramkör tartalmaz:
    egy jelszétválasztót (18), melynek bemenete az RGB jelfeldolgozó egység (10) kimenetével (VJ van összekötve, egy viszonylag kis jelamplitúdójú videojel kimenettel (V2) és egy viszonylag nagy jelamplitúdójú videojel kimenettel (V3) rendelkezik;
    a második kimenetre (V3) egy felüláteresztő szűrő (20) van csatlakoztatva; és az RGB jelfeldolgozó egység (10) kimenetével és a jelszétválasztó (18) bemenetével ellenállásokból (Rb R2, R4) álló jelkombináló áramkör első ellenállása (R J van összekötve, mely utóbbinak a másik kivezetése a másik két ellenállással (R2, R4) van összekötve, a második ellenállás (R2) másik kivezetése a jelszétválasztó (18) egyik kimenetével (V2), a harmadik ellenállás (R4) másik kivezetése pedig a felüláteresztő szűrő (20) kimenetével (V4) van összekötve.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a jelszétválasztó (18) egy nemlineáris jelszétválasztó egység.
  4. 4. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a felüláteresztő szűrő (20) kimenete (V4) a jelkombináló áramkör harmadik ellenállásával (R4) kondenzátoron (C J keresztül van összekötve.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az RGB jelfeldolgozó egység (10) a vörös, zöld és kék videojelek számára szolgáló jelkimenetekkel (R, G, B) van ellátva.
  6. 6. A 4. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a jelszétválasztó (18) második kimenete (V3) kondenzátoron (C J keresztül van csatlakoztatva a jelkombináló áramkör ellenállásainak (Rb R2, R4) közös pontjával.
    HU 208 774 Β
    Int. Cl.5: H 04 N 5/91
    HU 208 774 Β
HU907084A 1989-11-10 1990-11-09 Non-linear rgb video signal processing unit HU208774B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB898925438A GB8925438D0 (en) 1989-11-10 1989-11-10 Non-linear rgb video signal processing
US07/583,881 US5083198A (en) 1989-11-10 1990-09-19 Nonlinear RGB video signal processing

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU907084D0 HU907084D0 (en) 1991-05-28
HUT55932A HUT55932A (en) 1991-06-28
HU208774B true HU208774B (en) 1993-12-28

Family

ID=26296183

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU907084A HU208774B (en) 1989-11-10 1990-11-09 Non-linear rgb video signal processing unit

Country Status (19)

Country Link
EP (1) EP0427564B1 (hu)
JP (1) JP2696728B2 (hu)
CN (1) CN1031093C (hu)
AT (1) ATE146324T1 (hu)
AU (1) AU648276B2 (hu)
BR (1) BR9005666A (hu)
CA (1) CA2027337C (hu)
CZ (1) CZ285617B6 (hu)
DE (1) DE69029369T2 (hu)
DK (1) DK0427564T3 (hu)
ES (1) ES2095866T3 (hu)
FI (1) FI98184C (hu)
GR (1) GR3022555T3 (hu)
HU (1) HU208774B (hu)
MY (1) MY106634A (hu)
PL (1) PL163853B1 (hu)
PT (1) PT95719B (hu)
SG (1) SG82530A1 (hu)
TR (1) TR26358A (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4137373C1 (hu) * 1991-11-13 1993-06-17 Siemens Ag, 8000 Muenchen, De
MY110211A (en) * 1992-06-17 1998-02-28 Rca Thomson Licensing Corp Kinescope driver apparatus with contrast enhancement.
DE4300304C2 (de) * 1993-01-08 2003-07-17 Bts Holding Internat Bv Breda Schaltungsanordnung zur Gamma-Korrektur
US5349389A (en) * 1993-04-14 1994-09-20 Rca Thomson Licensing Corporation Video attenuator with output combined with signal from non-linear shunt branch to provide gamma correction and high frequency detail enhancement
US5889565A (en) * 1996-05-28 1999-03-30 Philips Electronics North America Corporation Method and apparatus for improving the color rendition of color television receivers
US6961066B2 (en) 1999-04-13 2005-11-01 Athentech Technologies, Inc. Automatic color adjustment for digital images
JP5116487B2 (ja) * 2005-01-26 2013-01-09 ティーピー ビジョン ホールディング ビー ヴィ スパークル処理

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB855587A (en) * 1956-04-12 1960-12-07 Fernseh Gmbh Improvements in or relating to apparatus for the photographic recording of television or like signals
JPS5136194A (hu) * 1974-09-20 1976-03-26 Sanyo Jido Hanbaiki Kk
US4038685A (en) * 1975-03-31 1977-07-26 Rca Corporation Apparatus for automatic gamma control of television color signals
US4057828A (en) * 1975-11-17 1977-11-08 Harris Corporation Contrast compression circuits
US4262304A (en) * 1979-07-16 1981-04-14 Faroudja Y C Low level/signal booster for television transition
JPS5820096A (ja) * 1981-07-29 1983-02-05 Toshiba Corp デイジタルガンマ補正回路
JPS5981978A (ja) * 1982-11-01 1984-05-11 Matsushita Electric Ind Co Ltd 映像信号補正回路
JP2661036B2 (ja) * 1987-05-22 1997-10-08 松下電器産業株式会社 輪郭補正装置
US4812905A (en) * 1988-01-15 1989-03-14 Rossi John P System for compensating for the violation of the constant luminance principle in color television systems
JP2605780B2 (ja) * 1988-02-13 1997-04-30 ソニー株式会社 輝度信号のガンマ補正回路

Also Published As

Publication number Publication date
DE69029369D1 (de) 1997-01-23
PT95719B (pt) 1998-07-31
EP0427564A3 (en) 1992-01-08
ATE146324T1 (de) 1996-12-15
CN1031093C (zh) 1996-02-21
CA2027337A1 (en) 1991-05-11
PT95719A (pt) 1992-06-30
CZ533990A3 (cs) 1999-06-16
EP0427564B1 (en) 1996-12-11
GR3022555T3 (en) 1997-05-31
DE69029369T2 (de) 1997-04-10
SG82530A1 (en) 2001-08-21
PL287704A1 (en) 1991-07-29
EP0427564A2 (en) 1991-05-15
JP2696728B2 (ja) 1998-01-14
AU6599290A (en) 1991-05-16
CA2027337C (en) 2001-04-24
BR9005666A (pt) 1991-09-17
CN1051651A (zh) 1991-05-22
HUT55932A (en) 1991-06-28
DK0427564T3 (da) 1997-06-02
ES2095866T3 (es) 1997-03-01
AU648276B2 (en) 1994-04-21
TR26358A (tr) 1995-03-15
JPH03185973A (ja) 1991-08-13
CZ285617B6 (cs) 1999-10-13
MY106634A (en) 1995-06-30
FI905472A0 (fi) 1990-11-05
PL163853B1 (pl) 1994-05-31
FI98184B (fi) 1997-01-15
HU907084D0 (en) 1991-05-28
FI98184C (fi) 1997-04-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5003394A (en) Dynamic video system including automatic contrast and "white-stretch" processing sections
US5083198A (en) Nonlinear RGB video signal processing
CA2023852C (en) Control signal generator for a television system
CA1048635A (en) Television receiver with picture level control
RU2183386C2 (ru) Устройство возбуждения кинескопа с гамма-коррекцией
US5099154A (en) Amplifier arrangement for producing a controllable non-linear transfer characteristic useful for improving the contrast of an image
HU208774B (en) Non-linear rgb video signal processing unit
US5317240A (en) Kinescope driver apparatus with contrast enhancement
US4489344A (en) Signal processing unit
JPH06253173A (ja) ビデオ表示システム用の黒補正回路を備えた装置
JP3892529B2 (ja) ビデオ画像のコントラストを調整する装置
KR100338232B1 (ko) 감마보정기능을갖는키네스코프구동장치
US5519455A (en) Kinescope driver with output load resistor coupled to kinescope cathode via two paths including a further resistor and a series coupled buffer amplifier and capacitor
EP0575824B1 (en) Amplifier for a kinescope driver apparatus
JP2000196913A (ja) 速度変調回路
JPS62269494A (ja) デイスプレイ機器のカラ−映像信号処理回路
JPH04326890A (ja) テレビ受像機

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees