CZ285201B6 - Tableta - Google Patents

Tableta Download PDF

Info

Publication number
CZ285201B6
CZ285201B6 CZ952486A CZ248695A CZ285201B6 CZ 285201 B6 CZ285201 B6 CZ 285201B6 CZ 952486 A CZ952486 A CZ 952486A CZ 248695 A CZ248695 A CZ 248695A CZ 285201 B6 CZ285201 B6 CZ 285201B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cross
amylose
cla
tablets
linked
Prior art date
Application number
CZ952486A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ248695A3 (en
Inventor
Louis Cartilier
Mircea A. Mateescu
Yves Dumoolin
Vincent Lenaerts
Original Assignee
Labopharm Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Labopharm Inc. filed Critical Labopharm Inc.
Publication of CZ248695A3 publication Critical patent/CZ248695A3/cs
Publication of CZ285201B6 publication Critical patent/CZ285201B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/20Pills, tablets, discs, rods
    • A61K9/2004Excipients; Inactive ingredients
    • A61K9/2022Organic macromolecular compounds
    • A61K9/205Polysaccharides, e.g. alginate, gums; Cyclodextrin
    • A61K9/2059Starch, including chemically or physically modified derivatives; Amylose; Amylopectin; Dextrin

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Řešení se týká výroby pevných dávkovacích forem (farmaceutických i jiných). Přesněji se řešení týká prachu zesítěné amylosy, která má určitý stupeň zesítění, pro použití jako pojiv a desintegrátorů tablet.ŕ

Description

Farmaceutická tableta, vyrobená přímým stlačením směsi aktivní složky a pojiva/dezintegrátoru
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká farmaceutických tablet, vyrobených přímým stlačováním směsi práškové zesíťované amylózy, která má určitý stupeň zesíťování, díky kterému se používá jako pojivo a/nebo dezintegrátor v tabletách.
Dosavadní stav techniky
Ve farmaceutickém průmyslu jsou tablety nejvýhodnějším způsobem podávání léků. Balení a manipulace jsou běžné operace, kterým jsou farmaceutické produkty vystaveny a které podporují preferenci tablet. Navíc se tablety často používají i mimo farmacii jako potrava pro ryby, regulátory růstu rostlin, pesticidy, herbicidy a podobně.
Tyto tablety musí mít dobré mechanické vlastnosti s ohledem na výrobní proces, který zahrnuje i balení a manipulaci. Nejdůležitějšími mechanickými vlastnostmi jsou tvrdost a nedrobivost. Tyto vlastnosti se úzce váží jedna k druhé, a tak zvýšení tvrdosti obecně vede k zvýšení drobivosti. Termín tvrdost označuje odolnost tablety proti namáhání během manipulace a skladování. Obvykle se měří pevnost v tlaku, která se definuje jako „tlaková síla, která při působení přímo na tabletu vede právě k jejímu zlomení“ (Brook a kol. J. Pharm. Sci., 1968, 57, 481- 484). Pokud je tvrdost tablety nedostatečná, tj. pokud je pevnost v tlaku příliš nízká, tablety se snadno lámou, zejména během manipulace, kdy jsou vystaveny opakovaně nárazům. Navíc přebytečná drobivost může vést k rozmělnění tablety, které vede k úbytku aktivní složky a špatnému účinku tablety.
Proto výroba tablet zahrnuje optimalizaci těchto dvou vlastností. Pokud je žádoucí rychlé uvolnění léku, pak musí tableta také mít přijatelné dezintegrační vlastnosti jak in vivo, tak in vitro.
Nejjednodušší a nej ekonomičtější postup výroby tablet je přímé stlačování všech složek, které jsou homogenně distribuovány. Proces, tj. stlačování prachu v tabletovačce, následuje přímo po suchém smísení jedné nebo více aktivních složek přinejmenším s jednou z následujících: plnivo, pojivo, dezintegrátor a zvlhčovadlo a podobně.
Materiály, jako je chlorid sodný, sacharóza, salicylamid, hexamethylentetramin a podobně se přímo stlačují v suché formě na koherentní a kompaktní hmotu v běžné tabletovačce. Nicméně většina aktivních složek vyžaduje pojivo, které by udrželo částice léku v tabletě. Toto pojivo zvyšuje pevnost stlačené tablety a snižuje její drobivost, což vede k zlepšení mechanických vlastností tablety. Vhodné pojivo má následující vlastnosti: je snadno mísitelné, inertní a nejedovaté. Běžná pojivá, která se v současnosti používají, jsou: mikrokrystalická celulóza (Avicel PH101 a PH-102), polyvinylpyrrolidon (Kollidon, Plasdon), kukuřičný škrob, pšeničný škrob, bramborový škrob, modifikované škroby, pryskyřice a podobně. Všechny tyto produkty se používají při přímém stlačování v minimální koncentraci 20 %.
Rychlost dezintegrace je důležitá při styku tablety s tekutinami, jako jsou tělesné tekutiny. Tablety by se měly ihned rozpadat na jednotlivé částice, ze kterých se rychle uvolňuje lék. Musí se rozpadat rychle, aby se dosáhlo požadované koncentrace léku v krvi.
Pokud je potřebná rychlá dezintegrace tablety, přidávají se dezintegrátory. Účinný dezintegrátor je agens, které napomáhá rozpadu fyzikální soudržnosti tablety. Typické dezintegrátory jsou:
- 1 CZ 285201 B6 kukuřičný škrob, gelatinizované škroby (StaRx), modifikované škroby, např. glykolát sodný škrobu (Primojel).
Souběžně projednávaná přihláška U.S.S.N. 787,721, podaná 31. 10. 1991, popisuje zesítěnou 5 amylózu, která má stupeň zesítění 1 až 10, která po smíchání s farmaceutickými produkty je dokáže řízené uvolňovat. Nicméně toto řízené uvolňování bylo pozorováno pouze, pokud bylo množství zesítěné amylózy vyšší než 40 % hmotnostních v tabletě.
Short a kol. (US 3,622,677) popisují pojivo/dezintegrátor, kteiý je založen na modifikovaném 10 a/nebo zesítěném škrobu. Nicméně pojivové vlastnosti těchto materiálů jsou nízké, což znamená, že je třeba, aby bylo v tabletě přítomno velké množství pojivá.
Trubiano (US 4,369,308) popisuje modifikované škroby, které se používají jako dezintegrátory. Tyto škroby mají ovšem také slabé pojivové vlastnosti.
Některé materiály, například mikrokiystalická celulóza (Avicel PH-101 a PH-102), mají oboje vlastnosti, fungují jako pojivo i jako dezintegrátor. Navzdory existenci mnoha pojiv a dezintegrátorů, výzkum ve farmacii pokračuje ve vývoji lepších materiálů pro pojivá a/nebo dezintegrátory pro přípravu tablet přímým stlačováním.
Podstata vynálezu
Stručný popis vynálezu
Předkládaný vynález poskytuje farmaceutické tablety, vyrobené přímým stlačováním směsi aktivní složky a zlepšeného pojivá. Pojivo podle předkládaného vynálezu slouží také jako dezintegrátor. Přesněji obsahuje pojivo podle předkládaného vynálezu zesítěnou amylózu, která má stupeň zesítění 6 až 30. Pojivo lze použít při výrobě tablet běžnými způsoby, jako je přímé 30 stlačování.
Tablety, které obsahují výše uvedené pojivo, také spadají do rámce předkládaného vynálezu a mohou to být žvýkací tablety. Koncentrace zesítěné amylózy v tabletě musí být nižší než 35 % hmotnostních.
Přehled obrázků na výkresech
Obrázek 1 ilustruje závislost tvrdosti na pevnosti v tlaku pro tablety, které obsahují 5 % zesítěné 40 amylózy.
Obrázek 2 ilustruje závislost tvrdosti na pevnosti v tlaku pro tablety, které obsahují 15% zesítěné amylózy.
Obrázek 3 ilustruje závislost tvrdosti na pevnosti v tlaku pro tablety, které obsahují 20% zesítěné amylózy.
Obrázek 4 ilustruje závislost tvrdosti na pevnosti v tlaku pro tablety, které obsahují 25 % zesítěné amylózy.
Obrázek 5 ilustruje závislost tvrdosti na stupni zesítění, pokud jsou tablety stlačeny tlakem 784 MPa/cm2 (8 tun/cm2).
-2 CZ 285201 B6
Obrázek 6 ilustruje závislost tvrdosti na pevnosti v tlaku pro tablety, které obsahují 20% hmotnostních pojivá Avicel nebo CLA-15.
Obrázek 6 ilustruje závislost tvrdosti na pevnosti v tlaku pro tablety, které obsahují 25% hmotnostních pojivá Avicel nebo CLA-15.
Podrobný popis vynálezu
Zesítěná amylóza je dobře známá v literatuře. Například může být vyrobena reakcí amylózy s epichlorhydridem v alkalickém prostředí. K zesítění amylózy jsou dostupná zesíťovací činidla, jako je 2,3-dibrompropanol, epichlorhydrin, přičemž epichlorhydrin je preferovanější. Nejpreferovanější zesítěná amylóza se získá reakcí 6 až 30 g epichlorhydrinu se 100 g amylózy, což odpovídá stupni zesítění 6 až 30.
Překvapivě bylo zjištěno, že uvedená zesítěná amylóza se může za sucha mísit v množství, které nepřesahuje 35 % hmotnostních, s aktivními složkami a nepovinně s běžnými excipienty, jako jsou plniva, mazadla a podobně, k přípravě prostředků, které jsou přímo stlačovány na tablety v běžných tableto vačkách.
K ilustraci předkládaného vynálezu byly připraveny tablety, které obsahují zesítěnou amylózu s různým stupněm zesítění, a-monohydrát laktózu 39,4 ok/cm2 (100 mesh) a stearát hořečnatý. Zkoumala se pevnost v tlaku, drobivost a dezintegratační čas tablet. Výsledky ukazují vynikající pojivové a dezintegrační vlastnosti zesítěné amylózy, která má stupeň zesítění 6 až 30. Také se pečlivě testoval vliv tlakové síly, stupně zesítění a koncentrace zesítěné amylózy.
Zesítěná amylóza
Amylóza je přírodní látka, která se získává ze škrobu, binární sloučeniny, která sestává z amylózového nevětveného polyglukózového řetězce, ve kterém jsou glukózové jednotky spojeny a1,4-glykosidickou vazbou, a z amylopektinového větveného polyglukózového polymeru, který obsahuje mnoho rozvětvení jako a-l,6-glykosidické vazby.
Zesítění amylózy je dobře známé v literatuře. Například, žádané zesítění může být provedeno způsobem, popsaným v práci Mateescu a kol. Analytical Letters, 1985, 18, 79-91, tak, že se nechá reagovat amylóza s epichlorhydrinem v alkalickém prostředí.
Je nutné, aby amylóza byla nabobtnalá v alkalickém prostředí, jako je hydroxid sodný, při 55 °C. Po úplné homogenizaci se přidá příslušné množství zesíťovacího činidla a homogenizace pokračuje po dobu dalších 45 minut. Doba zahřívání se může měnit v závislosti na množství zesíťovacího činidla, které se použije pro reakci. Zesítěný amylózový gel se pak neutralizuje kyselinou octovou, promyje směsí voda/aceton a vysuší čistým acetonem. Nakonec se polymemí prášek na 3 hodiny vystaví působení vzduchu a skladuje v hermeticky uzavřených skleněných lahvích.
Pojivové vlastnosti této zesítěné amylózy jsou srovnatelné nebo dokonce v některých ohledech lepší než u mikrokiystalické celulózy (Avicel PH-102), která se v této oblasti široce používá. Zesítěná amylóza má také vynikající dezintegrační vlastnosti, které umožňují nepřidávat do tablety další excipient s těmito vlastnostmi.
Je třeba poznamenat, že neočekávané a vynikající pojivové vlastnosti zesítěné amylózy nebyly pozorovány u zesítěného škrobu nebo zesítěného amylopektinu. Tento jev je způsoben skutečností, že amylóza je tvořena lineárními nerozvětvenými řetězci polyglukózy, která má sklon spojovat se vodíkovými vazbami. Na druhou stranu, přítomnost rozvětvených řetězců v amylopektinu brání přeskupení molekul, které je odpovědné za pojivové vlastnosti. Protože
-3CZ 285201 B6 škrob obsahuje více než 75 % amylopektinu, je jasné, že není tak účinný jako amylóza. Proto použití amylózy představuje pokrok proti použití škrobu.
Příprava tablet
Byly studovány pojivové vlastnosti zesítěné amylózy a dezintegrační vlastnosti tablet, které ji obsahují. Tablety také obsahují a-monohydrát laktózy 39,4 ok/cm2 (100 mesh) jako plnivo a stearát hořečnatý jako mazadlo. Dvě posledně jmenované látky se používají stejně jako ve farmaceutickém průmyslu. Navíc je dobře známo, že a-monohydrát laktózy má špatné pojivové a dezintegrační vlastnosti (Bolhuis, Pharm. Weekblad, 1973, 108, 469-81). Stearát hořečnatý také snižuje pevnost v tlaku laktózových tablet a zvyšuje čas dezintegrace tím, že brání vodě pronikat do tablety (Lerk a kol., Pharm. Acta Helv., 1977, 52(3), 33-39). Špatné pojivové a dezintegrační vlastnosti použitého mazadla a plniva dále ilustrují neočekávané pojivové a dezintegrační vlastnosti zesítěné amylózy, která má stupeň zesítění 6 až 30.
V mixéru (Turbula shaking mixer) se po dobu 3 minut mísil a-monohydrát laktózy se zesítěnou amylózou. Pak se přidal stearát hořečnatý a mixovalo se po dobu dalších dvou minut.
Tablety o hmotnosti 400 mg se získaly přímým vytlačováním tlakem 193 MPa/cm2, 392 MPa/cm2, 588 MPa/cm2 a 784 MPa/cm2 (2, 4, 6 a 8 tun/cm2). Tablety měly průměr 1,26 cm a tloušťku 2,0 až 2,2 mm.
Určení pevnosti v tlaku
Pevnost v tlaku (Lerk, 1977) byla stanovena pomocí zkoušeče tvrdosti tablet (Strong Kobb Amer, model B124). Hodnota je vyjádřena v kg a je průměrem pěti měření.
Stanovení drobivosti tablet
Index drobivosti se stanovuje na drobícím zařízení (Pharma Test, Type PTFR Π, Hainburg, Germany). Se třinácti tabletami se třese v zařízení po dobu 4 minut (25 ot./min). Index drobivosti se počítá podle následujícího vzorce:
I = (l -Mt/Ma)x 100 kde Ma = hmotnost tablet před třepáním
Mb = hmotnost tablet po třepání.
Stanovení času dezintegrace tablety
Dezintegrační časy se stanovovaly podle metody <701> pro nepotažené tablety USP XX za použití 1 litru vody 37 °C teplé jako média. Dezintegrační čas je průměrem třech měření.
Následující příklady jsou uvedeny za účelem ilustrace předkládaného vynálezu a neomezují jeho rámec. Člověk, vzdělaný v této problematice, může v rámci vynálezu snadno navrhnout mnoho dalších variací.
-4CZ 285201 B6
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Syntéza zesítěné amylózy (CLA-6): 1 kg škrobové amylózy (Sigma Chemicals, St. Louis) a 6 1 hydroxidu sodného (1 N, 55 °C) se míchalo v mixéru (Hobart A200-T planetary mixer). Po 10 minutách homogenizace se pomalu přidalo 50,8 ml (50 g, d = 1,18 g/ml) epichlorhydrinu a homogenizace pokračovala dalších 45 minut. CLA gel se pak neutralizoval kyselinou octovou a na Buchnerově nálevce třikrát promyl roztokem voda: aceton 60 : 40. V posledním kroku se výsledný pevný gel promyl a usušil čistým acetonem přímo na Buchnerově nálevce. Nakonec se polymer na dobu 3 hodin vystavil působení vzduchu a skladoval v hermeticky uzavřených skleněných lahvích. Ve všech experimentech se používala frakce 50 až 250 mikrometrů.
Tento polymer se označuje jako CLA-6.
Další CLA polymery se získaly za přesně stejných podmínek, ale změnou množství epichlorhydrinu na 110, 150 a 300 g, čímž se získal CLA-11, CLA-15 a CLA-30. Na obrázcích znamená CLA-O, že byl s amylózou proveden postup, popsaný výše, ale nebyl přidán žádný epichlorhydrin.
Příklad 2
V mixéru (Turbula shaking mixer) se po dobu 3 minut mísil a-monohydrát laktózy 39,4 ok/cm2 (100 mesh) se zesítěnou amylózou, připravenou v příkladu 1. Pak se přidal stearát hořečnatý a mixovalo se po dobu dalších dvou minut.
Poměry různých složek v tabletách jsou uvedeny v tabulce 1. Avicel PH-102 byl použit pro srovnání, protože je to jedno z nejlepších pojiv/dezintegrátorů, které jsou v současnosti dostupné na trhu.
Tabulka 1
Koncentrace složek v tabletách
Směs (číslo) (%) laktóza (%) stearát hořečnatý (%) obsah CLA
1 99,8 0,2 0,0
2 94,8 0,2 5,0
3 84,8 0,2 15,0
4 79,8 0,2 20,0
5 74,8 0,2 25,0
Tablety, které váží 400 mg, se získaly přímým stlačováním tlakem 193 MPa/cm2, 392 MPa/cm2, 588 MPa/cm2 a 784 MPa/cm2 (2, 4, 6 a 8 tun/cm2). Tablety měly průměr 1,26 cm a tloušťku 2,0 až 2,2 mm.
-5 CZ 285201 B6
Příklad 3
Výsledky pevnosti v tlaku jsou uvedeny na obrázcích 1, 2, 3 a 4. Pevnost v tlaku MPa se vynáší proti tlakové síle (MPa/cm2) pro různé CLA-n, připravené v příkladu 1. Na obrázcích 1, 2, 3 a 4 je také uveden graf závislosti pevnosti v tlaku na tlakové síle u laktózových tablet bez pojivá, aby byl jasně vidět vliv tlakové síly a přítomnosti pojivá na pevnost v tlaku.
Na obrázku 1 lze vidět, že tablety, vyrobené z laktózy a stearátu hořeěnatého bez pojivá, nejsou velmi tvrdé a snadno se lámou (všechny pevnosti v tlaku jsou nižší než 8,4 kg, což je nej lepší získaná hodnota). Navíc zvýšení tlakové síly na 784 MPa (8 tun/cm2) vede k výraznému snížení tvrdosti (2,7 kg). To je způsobeno částicemi laktózy, které se rozpadají při použití vyššího tlaku na menší Částice.
Vliv zesítěné amylózy je jasně demontován na obrázcích 1 a 4, protože její přítomnost v tabletách vede obecně k zvýšení tvrdosti. Užitek tohoto vlivu je zejména jasný při koncentraci zesítěné amylózy, rovné nebo vyšší než 15 %. Koncentrace zesítěné amylózy je důležitý parametr pro získání uspokojivě tvrdých tablet.
Další důležitá skutečnost je vliv stupně zesítění na tvrdost tablet u stejných koncentrací zesítěné amylózy (obrázky 1 až 4). Jak je vidět, CLA-0 nemá téměř žádný vliv na tvrdost tablety, kromě tlaku 784 MPa (8 tun/cm2), kdy je koncentrace polymeru rovna nebo vyšší než 15 %. Je také jasné, že nej lepší výsledky byly získány při zesíťovacím poměru 15 (CLA-15). Pevnost v tlaku je vynesena proti stupni zesítění pro různé koncentrace polymeru pro tlakovou sílu 784 MPa (8 tun/cm2), kdy je vliv stupně zesítění na tvrdost tablety nejjasnější (obrázek 5). V každém případě, zesítěná amylóza, která má stupeň zesítění 6 až 30, zlepšuje tvrdost tablety ve srovnání s tabletami, které obsahují laktózu a stearát hořečnatý bez pojivá. Stupeň zesítění je důležitý parametr pro získání odpovídající tvrdosti tablet.
Tablety, které obsahují CLA-15, byly srovnávány s tabletami, které obsahují Avicel PH-102 a tabletami, které neobsahují pojivo (obrázky 6 a 7). Je vidět jasné zlepšení pojivových vlastností, pokud se použije 20 až 25 % pojivá (Avicel PH-102 nebo CLA-15). Navíc CLA-15 má mnohem lepší pojivové vlastnosti než Avicel PH-102, což ukazuje, jak je užitečné využít zesítěnou amylózu ve výrobě tablet přímým stlačováním.
Příklad 4
Výsledky drobivosti jsou shrnuty v tabulce 2. Je jasné, že zesítěná amylóza vykazuje vynikající pojivové vlastnosti, které vedou k velmi nízkým hodnotám drobivosti. Zejména je jasné, že CLA-15 opět vykazuje vynikající pojivové vlastnosti ve srovnání s dalšími CLA a Avicelem PH-102. Vliv koncentrace zesítěné amylózy je také jasný, vyšší koncentrace pojivá vede k nižší drobivosti tablety. Tyto výsledky jsou v souladu s výsledky, které byly získány při zkouškách tvrdosti (viz příklad 3).
-6 CZ 285201 B6
Tabulka 2
Drobivost tablet
pojivo 5 % tlaková síla (MPa/cm2)
196 392 588 784
CLA-0 * 1,09 *
CLA-6 * 0,72 * *
CLA-11 1,28 0,94 0,75 1,05
CLA-15 1,31 0,65 0,6 0,7
CLA-30 1,44 0,85 0,81 *
Avicel PH-102 1,33 0,64 0,67 *
pojivo 15 % tlaková síla (MPa/cm2)
196 392 588 784
CLA-0 1,35 1,18 1,19
CLA-6 0,71 0,46 0,33 0,4
CLA-11 0,8 0,48 0,37 0,37
CLA-15 0,68 0,29 0,28 0,27
CLA-30 1,03 0,49 0,55 0,3
Avicel PH-102 1,78 0,42 0,33 0,33
pojivo 20 % tlaková síla (MPa/cm2)
196 392 588 784
CLA-0 * 1,27 1,27 1,19
CLA-6 0,39 0,36 0,34 0,3
CLA-11 0,63 0,43 0,34 0,34
CLA-15 0,5 0,27 0,18 0,2
CLA-30 0,82 0,41 0,4 0,34
Avicel PH-102 0,69 0,34 0,31 0,29
pojivo 25 % tlaková síla (MPa/cm2)
196 392 588 784
CLA-0 * 1,44 1,25 1,29
CLA-6 0,54 0,4 0,31 0,22
CLA-11 0,53 0,28 0,25 0,23
CLA-15 0,3 0,16 0,15 0,12
CLA-30 0,62 0,35 0,3 0,29
Avicel PH-102 0,57 0,31 0,23 0,22
* - tablety se během experimentu rozpadly.
Příklad 5
Výsledky dezintegrace byly výborné pro zesítěnou amylózu CLA-15 a CLA-30 i pro Avicel PH-102, pokud se použily v koncentraci 20 % v tabletě. Všechny časy dezintegrace byly mezi 30 a 90 sekundami pro tlakovou sílu 196 až 784 MPa/cm2 (2 až 8 tun/cm2). Byly studovány směsi s různým procentuálním obsahem zesítěné amylózy s různým stupněm zesítění s ohledem na čas
-7CZ 285201 B6 dezintegrace a byly získány podobné výsledky, tj. že se čas dezintegrace mění od 30 do 90 sekund. Zesítěná amylóza podle předkládaného vynálezu má pojivové vlastnosti spolu s dezintegračními vlastnostmi, pokud se používá způsobem, který byl popsán výše.
Příklad 6
Stejným způsobem jako v příkladu 1 byl syntetizován CLA-8 a zesítěný amylopektin-8. Tlakovou silou 784 MPa/cm2 (8 tun/cm2) byly připraveny tablety, které obsahovaly 20 % CLA-8 a 20 % zesítěného amylopektinu-8, za podmínek jako v příkladu 2. Pevnosti v tlaku jsou uvedeny v tabulce 3.
Tabulka 3
Pevnosti v tlaku CLA-8, zesítěného amylopektinu-8 a laktózy 39,4 ok/cm2 (lOOmesh).
CLA-8 (20 %) zesítěný amylopektin-8 laktóza 39,4 ok/cm2
14,5 7,5 2
13,5 8 3
15 8,5 3
13 8,5 2
13,5 8,5 3,5
Průměr =13,9 průměr = 8,2 průměr = 2,7
Tabulka 3 jasně ukazuje, že pojivové vlastnosti CLA jsou výrazně lepší než zesítěného amylopektinu. Užitek CLA je lepší dokonce i při stupni zesítění tak nízkém, jako je stupeň zesítění 8. Pro škrob, který je zvětší části složen z amylopektinu, je jasné, že CLA představuje zlepšení ve srovnání s použitím škrobu a že role amylózy má velkou důležitost, pravděpodobně z důvodu přesné, nevětvené struktury, která se může stabilizovat vodíkovými vazbami.
Je jasné, že člověk, vzdělaný v uvedené problematice, bude schopen vybrat vhodný stupeň zesítění a koncentraci zesítěné amylózy tak, aby získal odpovídající tablety, které se připravují přímým stlačováním a které jsou tvrdé, nedrobivé a snadno dezintegrující ve vodném médiu.
Ačkoliv byl vynález popsán spolu s určitými příklady, je jasné, že je možno vytvořit mnoho dalších modifikací a tento vynález zahrnuje všechny tyto variace a použití, které obecně vycházejí z principu předkládaného vynálezu.
Průmyslová využitelnost
Prostředky podle předkládaného vynálezu zlepšují soudržnost tablet a jejich dezintegraci ve vodném médiu a lze je tak využít při výrobě jakýchkoliv tablet.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Farmaceutická tableta, vyrobená přímým stlačením směsi, která obsahuje aktivní složku apojivo/dezintegrátor, vyznačující se tím, že pojivo/dezintegrátor je zesítěná amylóza, ve které bylo zesítění provedeno pomocí 6 až 30 gramů zesíťovacího činidla na 100 gramů amylózy a zesítěná amylóza je v tabletě přítomna v množství, které nepřesahuje 35 % hmotnostních.
  2. 2. Farmaceutická tableta podle nároku 1, vyznačující se tím, že zesítěná amylóza je v tabletě přítomna v množství 5 % až 25 % hmotnostních.
  3. 3. Farmaceutická tableta podle nároku 2, vyznačující se tím, že zesítěná amylóza je v tabletě přítomna v množství 10 % až 20 % hmotnostních.
  4. 4. Farmaceutická tableta podle kteréhokoliv z nároků laž3, vyznačující se tím, že obsahuje přinejmenším ještě jeden další excipient.
  5. 5. Farmaceutická tableta podle nároku 4, vyznačující se tím, že další excipient je vybrán z plniv a mazadel.
  6. 6. Farmaceutická tableta podle kteréhokoliv z nároků laž5, vyznačující se tím, že zesíťovací činidlo je epichlorhydrin.
  7. 7. Farmaceutická tableta podle kteréhokoliv z nároků laž6, vyznačující se tím, že je ve formě žvýkací tablety.
  8. 8. Farmaceutická tableta podle kteréhokoliv z nároků laž7, vyznačující se tím, že obsahuje zesítěnou amylózu, která je zesítěná 15 gramy zesíťujícího činidla na 100 gramů amylózy.
CZ952486A 1993-03-25 1994-03-22 Tableta CZ285201B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/037,119 US5616343A (en) 1993-03-25 1993-03-25 Cross-linked amylose as a binder/disintegrant in tablets

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ248695A3 CZ248695A3 (en) 1996-01-17
CZ285201B6 true CZ285201B6 (cs) 1999-06-16

Family

ID=21892532

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ952486A CZ285201B6 (cs) 1993-03-25 1994-03-22 Tableta

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5616343A (cs)
EP (1) EP0689429B1 (cs)
JP (1) JP2831851B2 (cs)
CN (1) CN1119828A (cs)
AT (1) ATE141046T1 (cs)
AU (1) AU679732B2 (cs)
CA (1) CA2155210A1 (cs)
CZ (1) CZ285201B6 (cs)
DE (1) DE69400356T2 (cs)
ES (1) ES2091142T3 (cs)
FI (1) FI954232A (cs)
GR (1) GR3021433T3 (cs)
HU (1) HUT73667A (cs)
NO (1) NO953767D0 (cs)
NZ (1) NZ262876A (cs)
PL (1) PL310815A1 (cs)
WO (1) WO1994021236A1 (cs)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL109460A (en) 1993-05-10 1998-03-10 Euro Celtique Sa Controlled release formulation comprising tramadol
CA2173818A1 (fr) * 1996-04-10 1997-10-11 Francois Chouinard Comprime pharmaceutique a liberation controlee contenant un support a base d'amylose reticule et d'hydroxypropylmethylcellulose
DE19640062B4 (de) * 1996-09-28 2006-04-27 Lts Lohmann Therapie-Systeme Ag Orale Zubereitung, enthaltend in einer in wässrigem Medium quellbaren Matrix wenigstens einen pharmazeutischen Wirkstoff
US5879707A (en) * 1996-10-30 1999-03-09 Universite De Montreal Substituted amylose as a matrix for sustained drug release
US6077537A (en) * 1997-05-21 2000-06-20 Warner-Lambert Company Non-sedating acrivastine product
CA2217238C (en) * 1997-10-24 2005-09-20 Louis Cartilier Cross-linked cellulose as a tablet excipient
US6284273B1 (en) * 1998-02-24 2001-09-04 Vincent Lenaerts Cross-linked high amylose starch resistant to amylase as a matrix for the slow release of biologically active compounds
MXPA02005562A (es) 1999-12-06 2004-09-10 Penwest Pharmaceuticals Co Superdesintegrante farmaceutico.
US6607748B1 (en) 2000-06-29 2003-08-19 Vincent Lenaerts Cross-linked high amylose starch for use in controlled-release pharmaceutical formulations and processes for its manufacture
US8487002B2 (en) * 2002-10-25 2013-07-16 Paladin Labs Inc. Controlled-release compositions
TWI319713B (en) * 2002-10-25 2010-01-21 Sustained-release tramadol formulations with 24-hour efficacy
US6846497B2 (en) 2003-01-30 2005-01-25 National Starch And Chemical Investment Holding Corporation Rapidly expanding starches with altered crystalline structure
US20070071810A1 (en) * 2003-08-26 2007-03-29 Kenichi Kudo Additive for tablets
NO319624B1 (no) * 2003-09-15 2005-09-05 Trouw Internat Bv Fiskefôr for laksefisk i ferskvann og anvendelse av slikt fôr.
US20060172006A1 (en) * 2003-10-10 2006-08-03 Vincent Lenaerts Sustained-release tramadol formulations with 24-hour clinical efficacy
US8871270B2 (en) * 2004-07-09 2014-10-28 Corn Products Development, Inc Tablet excipient
CA2491665A1 (fr) * 2004-12-24 2006-06-24 Louis Cartilier Formulation de comprime pour liberation soutenue de principe actif
EP1717215A1 (fr) * 2005-04-19 2006-11-02 Lafarge Procédé de compaction de liant hydraulique et compacts broyés
DK1940467T3 (da) * 2005-09-09 2017-02-13 Paladin Labs Inc Lægemiddelsammensætning med langvarig frigivelse
JP5453280B2 (ja) * 2007-10-16 2014-03-26 ラボファーム インコーポレイテッド アセトアミノフェンおよびトラマドールを持続的に放出するための二層組成物
JP5651818B2 (ja) 2007-12-17 2015-01-14 パラディン ラブス インコーポレーテッド 誤用を防止するための放出制御製剤
EP2261263B1 (en) * 2008-03-31 2022-03-23 Asahi Kasei Kabushiki Kaisha Processed starch powder with excellent disintegration properties and manufacturing method thereof
EP2367541B1 (en) 2008-12-16 2014-07-16 Paladin Labs Inc. Misuse preventative, controlled release formulation
BR112013000190A2 (pt) 2010-07-06 2017-11-07 Gruenenthal Gmbh formas de dosagem de retenção gástrica compreendendo um análogo de gaba e um opioide
AR082167A1 (es) 2010-07-14 2012-11-14 Gruenenthal Gmbh Formas de dosificacion gastrorretentivas
CN108456050A (zh) * 2018-01-24 2018-08-28 天津水泥工业设计研究院有限公司 一种低成本的生产圆颗粒矿物肥料的造粒添加剂

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2987445A (en) * 1958-10-10 1961-06-06 Rohm & Haas Drug composition
US3087860A (en) * 1958-12-19 1963-04-30 Abbott Lab Method of prolonging release of drug from a precompressed solid carrier
US3622677A (en) * 1969-07-07 1971-11-23 Staley Mfg Co A E Compressed tablets containing compacted starch as binder-disintegrant ingredient
US4072535A (en) * 1970-12-28 1978-02-07 A. E. Staley Manufacturing Company Precompacted-starch binder-disintegrant-filler material for direct compression tablets and dry dosage capsules
US4088798A (en) * 1975-11-11 1978-05-09 Sandoz, Inc. Methods for the preparation of controlled gastric residence time medicament formulations
US4230687A (en) * 1978-05-30 1980-10-28 Griffith Laboratories U.S.A., Inc. Encapsulation of active agents as microdispersions in homogeneous natural polymeric matrices
JPS6042766B2 (ja) * 1978-12-09 1985-09-25 日本化薬株式会社 基剤
US4369308A (en) * 1981-07-24 1983-01-18 National Starch And Chemical Corporation Low swelling starches as tablet disintegrants
US4713249A (en) * 1981-11-12 1987-12-15 Schroeder Ulf Crystallized carbohydrate matrix for biologically active substances, a process of preparing said matrix, and the use thereof
GB8319766D0 (en) * 1983-07-22 1983-08-24 Graham N B Controlled release device
IE58110B1 (en) * 1984-10-30 1993-07-14 Elan Corp Plc Controlled release powder and process for its preparation
US4933185A (en) * 1986-09-24 1990-06-12 Massachusetts Institute Of Technology System for controlled release of biologically active compounds
US4761289A (en) * 1986-10-10 1988-08-02 International Minerals & Chemical Corp. Sustained release implant and method for preparing same
US4755397A (en) * 1986-12-24 1988-07-05 National Starch And Chemical Corporation Starch based particulate encapsulation process
US4812445A (en) * 1987-02-06 1989-03-14 National Starch And Chemical Corporation Starch based encapsulation process
GB8812490D0 (en) * 1988-05-26 1988-06-29 Agricultural & Food Res Delayed release formulations
CA2041774C (en) * 1990-11-27 1994-04-19 Mircea A. Mateescu Use of cross-linked amylose as a matrix for the slow release of biologically active compounds
CA2032385A1 (en) * 1990-12-17 1992-06-18 Chung Wai-Chiu Enzymatically debranched starches as tablet excipients

Also Published As

Publication number Publication date
US5616343A (en) 1997-04-01
NO953767L (no) 1995-09-22
CZ248695A3 (en) 1996-01-17
NO953767D0 (no) 1995-09-22
FI954232A0 (fi) 1995-09-08
NZ262876A (en) 1997-01-29
CN1119828A (zh) 1996-04-03
GR3021433T3 (en) 1997-01-31
AU679732B2 (en) 1997-07-10
ES2091142T3 (es) 1996-10-16
DE69400356T2 (de) 1996-11-28
CA2155210A1 (en) 1994-09-29
PL310815A1 (en) 1996-01-08
AU6279994A (en) 1994-10-11
EP0689429A1 (en) 1996-01-03
ATE141046T1 (de) 1996-08-15
WO1994021236A1 (en) 1994-09-29
HU9502790D0 (en) 1995-11-28
JPH08507769A (ja) 1996-08-20
DE69400356D1 (de) 1996-09-12
FI954232A (fi) 1995-09-08
JP2831851B2 (ja) 1998-12-02
HUT73667A (en) 1996-09-30
EP0689429B1 (en) 1996-08-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ285201B6 (cs) Tableta
KR101713810B1 (ko) 제어 방출형 약학적 제제 또는 식품 제제 및 이의 제조 방법
JP4477144B2 (ja) 薬物持効用薬剤としての置換アミロース
JPH0692857A (ja) 直接圧縮シクロホスファミド錠剤
MXPA03000035A (es) Almidon con alto contenido de amilosa, reticulado para su uso en formulaciones farmaceuticas de liberacion controlada y procedimientos para su fabricaccion.
JP3534130B2 (ja) 医薬品組成物
JP5416716B2 (ja) グリコーゲンおよびアルギン酸塩の会合体に基づく徐放性製剤
US20050287208A1 (en) Cross-linked powered/microfibrillated cellulose II
JPS63290818A (ja) 高分子量ヒドロキシプロピルメチルセルロースを基剤にした徐放性錠剤
US5198228A (en) Direct dry compressible acetaminophen tablet
IE903330A1 (en) An analgesic composition and a method for its formulation
US5130140A (en) Method of making direct dry compressible acetaminophen composition
CZ282844B6 (cs) Tvrdé kapsle cytarabia-okfosfátu
EP0266707A2 (en) Sustained release labetalol tablet
EP1322293B1 (en) Modified release formulation
EP3897730A1 (en) A sustained release composition comprising a methylcellulose
Khan THE ROLE OF DISINTEGRANTS IN SOLID ORAL DOSAGE MANUFACTURING
RU2191573C1 (ru) Способ получения антибактериального средства на основе доксициклина
US20220062305A1 (en) Sustained release composition comprising an ethylcellulose
JP4716871B2 (ja) 錠剤用添加剤
EP1852110A1 (en) Co-precipitate of chitin or chitin derivative and a silicon dioxide or derivative for the use as tablet excipient
JPH0532373B2 (cs)