CZ281325B6 - Odměřovací podávací zařízení útku - Google Patents

Odměřovací podávací zařízení útku Download PDF

Info

Publication number
CZ281325B6
CZ281325B6 CZ94405A CZ40594A CZ281325B6 CZ 281325 B6 CZ281325 B6 CZ 281325B6 CZ 94405 A CZ94405 A CZ 94405A CZ 40594 A CZ40594 A CZ 40594A CZ 281325 B6 CZ281325 B6 CZ 281325B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
yarn
stop
clamping
stop element
clamp
Prior art date
Application number
CZ94405A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ40594A3 (en
Inventor
Anders Svanström
Pär Josefsson
Original Assignee
Iro Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6438846&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ281325(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Iro Ab filed Critical Iro Ab
Publication of CZ40594A3 publication Critical patent/CZ40594A3/cs
Publication of CZ281325B6 publication Critical patent/CZ281325B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/34Handling the weft between bulk storage and weft-inserting means
    • D03D47/36Measuring and cutting the weft
    • D03D47/361Drum-type weft feeding devices
    • D03D47/362Drum-type weft feeding devices with yarn retaining devices, e.g. stopping pins
    • D03D47/363Construction or control of the yarn retaining devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Abstract

Odměřovací podávací zařízení (M) pro přípravu útků obsahuje zásobní těleso (F) pro přízi (Y), vinutou v závitech (W), a nejméně jedno zastavovací ústrojí (S), přiřazené z vnější strany k zásobnímu tělesu (F) pro vymezení průchozí štěrbiny (A) pro přízi (Y). Na přízi (Y) působí jako obvodová zarážka (B) zastavovací prvek (P), pohyblivý v příčném směru průchozí štěrbinou (A) do své zastavovací polohy. Zastavovací ústrojí (S) je opatřeno nastavitelnou přízovou svěrkou (K), spřaženou se zastavovacím prvkem (P), pro udržování příze (Y) na zastavovacím prvku (P).ŕ

Description

Vynález se týká odměřovacího podávacího zařízení pro přízi, obsahujícího zásobní těleso se zásobní navíjecí plochou pro přízi navinutou v závitech a nejméně jedno zastavovací ústrojí, spřažené se zásobním tělesem a vymezující průchozí štěrbinu pro přízi, přičemž zastavovací ústrojí je opatřeno zastavovacím prvkem, který je upraven pro přemístění napříč průchozí štěrbinou do zastavovací polohy a který je vytvořen ve formě obvodové zarážky pro přízi.
Dosavadní stav techniky
Odměřovací podávači ústrojí pro podávání útku při jeho vnášení do prošlupu tryskových stavů jsou opatřována zastavovacím prvkem, který vymezuje délku jednotlivých úseků útku a který je vysouván z průchozí štěrbiny pro útkovou přízi v časových intervalech, ve kterých je přesně odměřená délka útkové příze odtahována a vnášena do prošlupu, přičemž v průběhu tohoto procesu je příze vedena kolem zásobního tělesa. V zastavovací poloze vymezuje zastavovací prvek obvodovou zarážku pro obíhající přízi. Zastavená příze probíhá od posledního závitu na zásobní ploše v ostrém úhlu k zastavovacímu prvku a potom přibližně axiálně k přízovému vodícímu prvku nebo k vnášecí, popřípadě pomocné trysce. Na konci tohoto vnášecího pohybu pro vnášení útkové příze se při nárazu příze na zastavovací prvek projevuje ovíjecí efekt, který výrazně zvětšuje napětí v přízi, zatímco bezprostředně nato dochází k poklesu napětí v přízi, což má vliv na závity příze na zásobní ploše až k poslednímu závitu. Napětí v posledních závitech příze se uvolňuje v takové míře, že tyto závity zůstávají volně viset dolů. To může vést k nežádoucímu posunu jednotlivých závitů příze po ploše zásobního bubnu, které se může projevovat rušivě při dalším přívodu. Může se také stát, že volný poslední závit spadne se zásobní plochy i bez jakéhokoliv vnějšího vlivu, takže následující útek potom bude příliš dlouhý. Spadlý závit se může ovinout kolem zastavovacího ústrojí a může tak dojít k přetrhu příze. Několik závitů uložených přes sebe přitom může být zaregistrováno jako jediný závit při dalším vnášení útku, což může vést k závadám v činnosti zařízení. Jestliže se změní geometrie příze mezi odměřovacím zařízením pro odměřování útku a okrajem tkaniny v průběhu pracovního cyklu tkalcovského stavu, může u druhů příze s vysokým zákrutem a z toho plynoucí větší živostí docházet k vyklouznutí příze zpod zastavovacího prvku při působení tahové síly, vyvolávané vnášecí nebo pomocnou tryskou, i když tento zastavovací prvek zasahuje do vybrání vytvořeného v zásobní ploše pro vytvoření zásoby příze. To by vedlo k nesprávným délkám vnášených útků a k závadám v zanášeni příze, které by byly viditelné v dohotovené tkanině. Pro odstranění těchto nedostatků se musí zastavovací prvek ponořit hluboko do vybráni dlouhým pracovním zdvihem, což by vyžadovalo nákladný a silný ovládací magnet se zpožděnou reakcí.
Úkolem vynálezu je proto vyřešit odměřovací podávači zařízení pro odměřováni útku, které by mělo konstrukční znaky uvedené v úvodu a které by odstraňovalo možnost vzniku závad příze, způ
-1CZ 281325 B6 sobených uvolněnými závity příze na zásobní ploše nebo podklouznutím příze pod zastavovacím prvkem.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen odměřovacím podávacím zařízením pro podávání útku podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že zastavovací ústrojí je opatřeno přídavně k zastavovacímu prvku ovládanou přízovou svěrkou pro sevření příze zachycené v zastavovacím prvku, přízová svěrka je upravena pro ovládané přemístění mezi klidovou polohou a svěrnou polohou, ve které zasahuje do průchozí štěrbiny, a přízovou svěrkou v její svěrné poloze je vytvořeno přidržovací ústrojí příze, umístěné na straně obvodové zarážky.
U tohoto konstrukčního řešení je příze zachycená zastavovacím prvkem stabilizována ve své poloze přízovou svěrkou v takové míře, že se závity příze na zásobní navíjecí ploše nemohou uvolňovat v důsledku zvětšení a následného snížení tahového napětí v přízi za odměřovacím podávacím zařízením ve směru pohybu příze, takže i příze s vysokým zákrutem a z toho vyplývající velkou živostí nemohou proklouznout pod zastavovacím prvkem. Přízová svěrka brání přízi v proklouznutí zpět na druhou stranu zastavovacího prvku a zamezuje také uvolnění příze přímo v oblasti tohoto zastavovacího prvku, protože zachycuje přízi a zabezpečuje jív požadované poloze na poměrně dlouhém úseku její dráhy. Protože konstrukční vytvoření přízové svěrky umožňuje její ovládání, nebude mít tato přízová svěrka žádný negativní vliv na průběh pohybu příze při jejím odtahování a zanášení do prošlupu. Přízová svěrka se stává účinnou přesně v okamžiku, ve kterém nastanou kritické podmínky pro zastavení příze.
V tomto výhodném provedení odměřovacího zařízení podle vynálezu je přízová svěrka upravena pro ovládání pomocí zastavovacího prvku, protože její činnost je synchronizována s činností zastavovacího prvku při zachycování a zastavování příze, přičemž přízová svěrka zůstává nečinná, jestliže také zastavovací prvek není aktivní.
Přízová svěrka je v tomto provedení upravena pro své přemístění z klidové polohy, nacházející se zejména vedle průchozí štěrbiny, do pasivní svěrné polohy ležící v průchozí štěrbině, přičemž příze je v této průchozí štěrbině upravena pro přídavné upevnění v přízové svérce v důsledku svého přemístění na zastavovací prvek vymezující obvodovou zarážku. Toto konkrétní provedení zařízení podle vynálezu je výhodné zejména z toho důvodu, že v důsledku pohybu zastavovacího prvku je přízová svěrka přemístěna do pasivní svěrné polohy a v této poloze je schopna působit na přízi. Jestliže příze při odebírání útku narazí na zastavovací prvek, bude mít jednak přesně odměřenou délku a jednak bude zachycena přesně a automaticky v poloze, ve které nemůže dojit k poklesu napětí v přízi a zejména v jejích posledních závitech na zásobní ploše, tvořené například odměřovacím bubnem, takže příze nebude moci podklouznout pod zastavovacím prvkem. Příze je udržována v poměrně napjatém stavu na zastavovacím prvku mezi nejméně dvěma svěrnými body pomocí přízové svěrky. Tím je umožněno zvolit jen malou hloubku proniknutí zastavovacího prvku do vybrání a také kratší délku pracovního zdvihu pro zastavovací pr
-2CZ 281325 B6 vek, takže u zařízeni podle vynálezu je možno použít poměrně levného a rychle reagujícího pracovního magnetu nebo tlačné pružiny, kterou je zastavovací prvek dopravován jen po krátké dráze.
Konstrukčně jednoduché provedení odměřovacího zařízení má přízovou svěrku vytvořenu z pasivní svěrné plochy, upravené na navíjecí ploše zásobního tělesa, a z nejméně jednoho aktivního svěrného prvku, který je v klidové poloze přízové svěrky uložen mimo průchozí štěrbinu uvnitř otvoru zastavovacího ústrojí a ve svěrné poloze je přemístěn alespoň svou částí co nejblíže k pasivní svěrné ploše. V tomto výhodném provedení zařízení podle vynálezu tvoří navíjecí zásobní plocha pasivní svěrnou plochu, takže pro zachycení a stabilizování příze stačí jednoduchý svěrný prvek. Z hlediska skutečnosti, že svěrný prvek je ve své klidové poloze uložen ve vybrání zastavovacího prvku, je možno přízi, která může být unášena spolu se zatahujícím se zastavovacím prvkem, sesunout z tohoto zastavovacího prvku. Zastavovací prvek je ovládacím ústrojím přízové svěrky pro její přemísťování mezi její klidovou polohou a svěrnou polohou a naopak.
V dalším výhodném provedení zařízení podle vynálezu je přízová svěrka opatřena pohonným ústrojím pro přemísťování mezi svou klidovou polohou a svěrnou polohou, které je tvořeno svěrným prvkem, přičemž svěrný prvek upraven na zastavovacím prvku, který tak slouží jako nosič svěrného prvku.
V jiném alternativním výhodném provedení zařízení podle vynálezu je svěrný prvek uchycen pohyblivě v zastavovacím ústrojí a je spřažen svou volnou částí se zastavovacím prvkem tak, že se pohybuje společné s ním. V důsledku uchycení svěrného prvku v zastavovacím ústrojí takovým způsobem, že se svěrný prvek může ohýbat nebo vykyvovat a protože v tomto alternativním provedení se nemusí pohybovat žádný jiný prvek než zastavovací prvek, je síla potřebná pro působení zastavovacího prvku na přízovou svěrku velmi malá. Reakce zastavovacího ústrojí tak není v seznatelné míře narušena.
Jiné důležité alternativní provedení zařízení podle vynálezu obsahuje navíjecí plochu, která je opatřena záběrovým vybráním pro volný konec zastavovacího prvku, přičemž svěrný prvek ve své svěrné poloze probíhá od zastavovacího prvku až k záběrovému vybrání a přesahuje až pod jeho okraj. V tomto případě svěrný prvek zachycuje přízi mimo okraje záběrového vybrání v několika bodech tak, že i v případě malé hloubky proniknutí zastavovacího prvku do záběrového vybrání se příze nemůže vysmeknout podvlečením pod volným koncem zastavovacího prvku.
Konstrukčně jednoduché a funkčně spolehlivé a také prostorově úsporné řešení je obsaženo v dalším výhodném provedení zařízení podle vynálezu, ve kterém je svěrným prvkem listová pružina, popřípadě třminek z pružinového drátu, plastu nebo plechového pásku. Při tomto provedení je možno snadno dosáhnout potřebné pružnosti svěrného prvku a v důsledku toho zpomalení odvíjecí operace, která se postupně stává účinnou, jestliže je nutno zajistit sevření příze.
Ve výhodném konkrétním provedení zařízení podle vynálezu je svěrný prvek vytvarován do tvaru U nebo V, je zejména vytvořen ve
-3CZ 281325 B6 formě předepnuté listové pružiny nebo drátěného třmínku a má jedno ze svých ramen upevněno na zastavovacim prvku, zatímco druhé rameno je na zastavovacim prvku vedeno a je vůči němu pohyblivé alespoň ve směru pohybu zastavovacího prvku, přičemž druhé rameno je v klidové poloze přízové svěrky uspořádáno v odstupu od prvního ramena a je orientováno směrem k průchozí štěrbině. Rameno listové pružiny, které směřuje do průchozí štěrbiny a které je vedeno pohyblivě na zastavovacim prvku, svírá přízi velmi šetrně, avšak účinně. Kromě toho spodní pohyblivé rameno listové pružiny sesouvá přízi se zastavovacího prvku při jeho zatahování. Zatahovací pohyb zastavovacího prvku může být podporován listovou pružinou, jejíž napětí je odlehčeno.
V provedení zařízení podle další výhodné realizace vynálezu je svěrný prvek tvořen tlačnou pružinou pro zastavovací prvek, podepřenou v zastavovacim ústrojí a předepnutou ve směru, ve kterém je zastavovací prvek vytlačován, popřípadě je svěrný prvek tvořen vratnou pružinou pro zastavovací prvek, která je podepřena v zastavovacim ústrojí a předepnuta ve vratném směru. V těchto případech má svěrný prvek přídavnou funkci vyvolávající pohyb zastavovacího prvku v tlačném nebo vratném směru. Součásti zastavovacího ústrojí, které byly v předchozích provedeních nutné pro tento účel, to znamená tlačná pružina nebo vratná pružina, nejsou v tomto případě potřebné nebo mohou být vytvořeny tak slabé, že mohou mít jen nepatrné dimenze.
Ještě jiné výhodné provedení zařízení podle vynálezu, jehož svěrný prvek ve své svěrné poloze v průchozí štěrbině ohraničuje svěrnou štěrbinu, zužující se ve směru k zastavovacímu prvku, a vymezuje přízovou brzdičku zpomalující odvíjení příze, je schopno zajistit, že přestože je přízová svěrka umístěna v blízkosti zastavovacího prvku, příze spolehlivě dosáhne bodu, ve kterém narazí na zastavovací prvek, což je důležité z hlediska přesného odměřováni délky útku. Zužující se svěrná štěrbina způsobuje společně s brzdicím účinkem vyvozovaným svěrným prvkem potřebné zpomalování pohybu příze, které redukuje nežádoucí šlehači působení příze. Tím se zlepšují podmínky pro vnášení útku do tkalcovského stavu a snižuje se nebezpečí přetrhu příze.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení zobrazených na připojených výkresech, kde na obr.
obr.
2A,2B,2C obr.
3A,3B,3C obr.
4A,4B,4C obr.
5A a 5B obr.
6A a 6B je boční schematický pohled na odměřovací podávači zařízení pro vnášení útku, na jsou tři sdružené pohledy na první příkladné provedení zastavovacího ústrojí odměřovacího podávacího zařízení, přičemž obr. 2C je půdorysným pohledem z roviny I-I na obr. 2B, na jsou tři sdružené pohledy na dvě další varianty provedení zastavovacího ústrojí podle vynálezu, na jsou tři sdružené pohledy na jiné příkladné provedení zastavovacího ústrojí podle vynálezu, na jsou boční pohledy na další příkladné provedení ústrojí ve dvou různých polohách a na je další příkladné alternativní provedení zastavovacího ústrojí, zobrazené ve dvou různých polohách a částečně v řezu.
-4CZ 281325 B6
Příklady provedeni vynálezu
Odméřovací podávači zařízení M pro odměřování a podávání útku podle obr. 1 slouží pro zásobování například neznázorněných tryskových pneumatických stavů úseky útkové příze, majícími přesné odměřenou délku, přičemž tyto odměřené úseky útkové příze jsou postupně odtahovány a vnášeny do prošlupu. Odméřovací podávači zařízeni M pro odměřování délek útku obsahuje skříň G, na které je upraveno odméřovací zásobní těleso F, vytvořené ve formě bubnu opatřeného obvodovou navíjecí plochou 1 pro přízi Y, která je navíjena do vedle sebe uložených závitů W na navíjecí plochu 1 navíjecím prvkem 2. Příze Y je odtahována z předlohové cívky, která není v tomto příkladu zobrazena, a je přiváděna do odměřovacího podávacího zařízení M útku, kde je navíjena na navíjecí plochu 1. do vedle sebe uložených závitů W pomocí navíjecího prvku 2, který je vytvořen jako otočný prvek, který je poháněn a udržován v rotačním pohybu. Příze Y se z této navíjecí plochy 1 odtahuje z horní strany zásobňího tělesa F pod zastavovacím ústrojím S, které je upevněno na skříni G, pomocí vnášecí nebo pomocné trysky 2- Zastavovací ústrojí S obsahuje volitelně výsuvný zastavovací prvek P a ovladatelnou přízovou svérku K.
Podle obr. 2A, 2B a 2C je navíjecí plocha 1 opatřena axiálními vodiči 5 příze Y, rozmístěnými v obvodovém směru. Jeden z axiálních vodičů 5 příze Y je umístěn proti zastavovacímu ústrojí S a je opatřen vybráním 7 pro volný konec 8. zastavovacího prvku P, který je vytvořen ve formě čepu. Zastavovací prvek P se může pohybovat do vybrání T_ a opět z něj směrem ven účinkem ovládacího magnetu 4, přičemž na výkresu je zastavovací prvek P zobrazen v zastavovací poloze, ze které může být odtažen pomocí neznázorněné vratné pružiny. Je však pochopitelně možné takové konstrukční provedení, ve kterém je zastavovací prvek P vytlačován do zastavovací polohy tlačnou pružinou a zatahován zpět pomocí ovládacího magnetu 4, působícího proti síle tlačné pružiny.
Mezi zastavovacím ústrojím S a navíjecí plochou 1 je vytvořena průchozí štěrbina A a příze Y prochází touto průchozí štěrbinou A při svém odtahování v obvodovém směru. Přízová svěrka K, která je upravena na zastavovacím ústrojí S, je opatřena svěrným prvkem C, kterým je v tomto příkladném provedení destička 6 se zvednutými okraji, která je uložena na zastavovacím prvku P a která je upravena pro přemísťování společně se zastavovacím prvkem P z odtažené polohy, zobrazené čárkovanými čarami, do svěrné polohy zobrazené plnými čarami. Zastavovací prvek P tvoří obvodovou zarážku B pro přízi Y. Navíjecí plocha 1. tvoři pasivní svěrnou plochu 1' , se kterou svérný prvek C spolupracuje tak, že sevře přízi Y dosedající na zastavovací prvek P.
Zastavovací ústrojí S je opatřeno otvorem 9 pro průchod svěrného prvku C, přičemž tento otvor 9 je otevřen na své spodní straně a je svým tvarem přizpůsoben tvaru svěrného prvku C v tom smyslu, že při zatahování zastavovacího prvku P a svěrného prvku C do otvoru 9. se příze Y, která může být v některých případech unášena zastavovacím prvkem P, s tohoto zastavovacího prvku P stáhne. Obr. 2C zobrazuje zřetelně, jak příze Y přichází do kontaktu s obvodovou zarážkou B, když je stahována v obvodovém směru 10. Na přízi Y působí tažná síla ve směru šipky 11, vyvozovaná vnášecí nebo pomocnou tryskou 3. pro vnášení útku, a příze
-5CZ 281325 B6
Y je udržována v přibližné axiálním napnutém stavu. Před zastavovacím prvkem P, uvažováno ve směru svého pohybu, je příze Y vedena v ostrém úhlu k dalšímu závitu příze Y na navíjecí ploše 1. Svěrný prvek C je dostatečně dlouhý k tomu, aby dosahoval až pod okraj záběrového vybrání 7 a pro sevření příze Y ve dvou oblastech 12, 13, umístěných v odstupu od sebe, takže příze Y nemůže podklouznout pod volným koncem 8 zastavovacího prvku P.
V příkladném provedení podle obr. 3A je svěrný prvek C tvořen listovou pružinou 16, která je ohnuta do tvaru U nebo
V a která má horní rameno 17 upevněno ve své poloze na osazení zastavovacího prvku P. Spodní rameno 18 této listové pružiny je vedeno pohyblivě na spodní části 14 zastavovacího prvku P svým koncovým výřezem 19. Je výhodné, jestliže je listová pružina 16 předepnuta, takže spodní rameno 18 bude mírně zvedáno, jestliže příze Y narazí na spodní část 14 zastavovacího prvku P a sevře přízi Y v její poloze. V pohledu zdola, zobrazeném na obr. 3B, je patrno, že v případě potřeby dosedá spodní rameno 18 na zastavovací prvek P tak, že je na něm vedeno a přitom si zachovává možnost volného pohybu. V příkladném provedení podle obr. 3C, který odpovídá pohledu z obr. 3A, je svérným prvkem C třmínek 161 z pružinového drátu, jehož horní rameno 171 je upevněno ve své poloze na zastavovacím prvku P a jehož spodní rameno 181 je vedeno na tomto zastavovací prvku P nebo kolem něj obíhá s určitou obvodovou vůlí, tvořící vybrání 191. Třmínek 161 z pružinového drátu také svírá přízi Y podobně jako v příkladu na obr. 2C na obou stranách od záběrového vybrání Ί_ na pasivní svěrné ploše 11.
V příkladném provedení podle obr. 4A, 4B a 4C je svěrný prvek C tvořen listovou pružinou 20 nebo podobně tvarovaným prvkem z pružinové oceli, který byl vyroben vystřihováním nebo lisováním. Listová pružina 20 je opatřena upevňovacím koncem 21, přičemž protilehlý volný konec listové pružiny 20 je opatřen koncovou vyříznutou části 24. Listová pružina 20 je uložena na zastavovacím ústrojí S svým upevňovacím koncem 21. Koncová vyříznutá část 24 listové pružiny 20 je uložena kolem příčné drážky 22 zastavovacího prvku P nad volným koncem 8 tohoto zastavovacího prvku P. Zastavovací prvek P je opatřen magnetem 31, který je tak silný, že je schopen ohnout listovou pružinu 20 z mimoprovozní polohy, zobrazené na obr. 4A, společně se zastavovacím prvkem P do svěrné polohy zobrazené na obr. 4B, ve které je příze Y, zachycená zastavovacím prvkem P, přitlačována na pasivní svěrnou plochu 11 navíjecí plochy 1.
Je však také možná taková konstrukční úprava, ve které je listová pružina 20 předepnuta ve směru šipky 23 a je upevněna v zastavovacím ústrojí S takovým způsobem, že slouží jako tlačná pružina zastavovacího prvku P, která vytlačuje zastavovací prvek P, jakmile magnet 31 vytvořený jako vratný magnet přestane být buzen. Kromě toho je možné také takové alternativní provedení, u kterého je listová pružina 20 předepnuta směrem nahoru a působí jako vratná pružina proti tlaku vyvozovanému magnetem 31, který tak slouží jako tlačný magnet. V zastavovacím ústrojí S je vytvořen otvor 9 pro svěrný prvek C, aby se udržela průchozí štěrbina A volná pro průchod příze Y v klidové poloze. Na obr. 4C je zobrazen v pohledu shora možný tvar listové pružiny 20.
-6CZ 281325 B6
V příkladném provedení zobrazeném na obr. 5A slouží zastavovací prvek P jako ovládací jednotka svěrného prvku C, který je tvořen například ohnutou listovou pružinou 25, lamelou z plastu, svorkou vytvarovanou z drátu a podobně a který je otočně uložen v zastavovacím ústrojí S svým otočným ložiskem 26. Unášecí spoj 27 mezi zastavovacím prvkem P a svěrným prvkem C zajišťuje, že v zastavovací poloze zastavovacího prvku P, znázorněné na obr. 5B, se svěrný prvek C pohybuje alespoň částečně z vnitřního prostoru zastavovacího ústrojí S do průchozí štěrbiny A a sevře přízi Y, jakmile tato příze Y přijde do styku se zastavovacím prvkem P. Ve svérné poloze vymezuje svěrný prvek C společně s navíjecí plochou 1 a svěrnou štěrbinu 28, která se zužuje ve směru zastavovacího prvku P a ve které je pohyb příze Y zpomalován v průběhu jejího pohybu směrem k zastavovacímu prvku P. Svěrný prvek C může být konstruován tak, že má malou hmotnost, takže pro jeho ovládání postačuje malá ovládací síla, vyvozovaná zastavovacím prvkem P.
Obr. 6A zobrazuje další příkladné provedení zadržovacího ústrojí v klidové průchozí poloze, zatímco obr. 6B znázorňuje stejné příkladné provedení v zastavovací nebo svérné poloze. Svěrný prvek C je tvořen listovou pružinou 30, předepnutou ve směru šipky 23., přičemž tato listová pružina 30 má své konce podepřeny v zastavovacím ústrojí S v uloženích 311 a spočívá svou střední částí na osazení 29 zastavovacího prvku P. Magnet 31 je vytvořen jako tažný magnet, který po svém nabuzení vyvozuje tažnou sílu ve směru šipky 32. Pro ovládání pohybu zastavovacího prvku P do zastavovací polohy podle obr. 6B se zruší nabuzení magnetu 31, takže listová pružina 30 začne tlačit zastavovací prvek P do záběrového vybrání 7 vytvořeného v navíjecí ploše 1. Listová pružina 30 přitom současné částečné vstoupí do průchozí štěrbiny A pro sevření příze Y, která je přiváděna k zastavovacimu prvku P, a pro vytváření svérné štěrbiny 28, která se zužuje směrem k zastavovacímu prvku P. Otvor 9 v zastavovacím ústrojí S je upraven podle tvaru listové pružiny 30 alespoň ve své výstupní části, takže příze Y zachycená na povrchu zastavovacího prvku P je s této plochy stahována dolů při zvedání zastavovacího prvku P.
Je také možné podepřít listovou pružinu 30 z příkladů na obr. 6a a 6B tak, že bude předepnuta v opačném směru a může sloužit jako vratná pružina pro vracení zastavovacího prvku P do výchozí polohy. V tomto případě by ovšem bylo nutno, aby magnet 31 po svém nabuzeni generoval magnetickou sílu působící ve směru šipky 23.
Přízová svěrka K, umístěná v zastavovacím ústrojí S, může mít i jiné konstrukční vytvoření, odlišné od předchozích příkladů. Je důležité připomenout, že přízová svěrka K se pohybuje a posouvá do své svérné polohy a vrací se do své klidové polohy synchronizované s pohybem zastavovacího prvku, takže přízová svěrka se stává funkční jen v případě, kdy také zastavovací prvek plní svoji zastavovací funkci.
V důsledku uspořádání přizové svěrky v zastavovacím ústrojí je možno vypustit samostatné přidržovací prostředky pro tuto přízovou svěrku. Kromě toho nemusí být zařízení podle vynálezu opatřováno nezávislým kontrolním a ovládacím ústrojím pro přízovou
-7CZ 281325 B6 svěrku, protože přízová svěrka je využita v zastavovacím ústrojí nebo spíše v zastavovacím prvku.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Odměřovací podávači zařízení příze, obsahující zásobní těleso se zásobní navíjecí plochou pro přízi navinutou v závitech a nejméně jedno zastavovací ústrojí spřažené se zásobním tělesem a vymezující průchozí štěrbinu pro přízi, přičemž zastavovací ústrojí je opatřeno zastavovacím prvkem, který je upraven pro přemístění napříč průchozí štěrbinou do zastavovací polohy pro vytvoření obvodové zarážky pro přízi, vyznačuj í cí se tím, že zastavovací ústrojí (S) je opatřeno u, zastavovacího prvku (P) ovládanou přízovou svěrkou (K) pro sevření příze (Y) zachycené na zastavovacím prvku (P), přízová svěrka (K) je upravena pro své přemístění mezi klidovou polohou a svěrnou polohou, ve které zasahuje do průchozí štěrbiny (A), přičemž přízovou svěrkou (K) ve svěrné poloze je vytvořeno přidržovací ústrojí příze (Y), umístěné na straně obvodové zarážky (B).
  2. 2. Odměřovací podávači zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že přízová svěrka (K) sestává z pasivní svěrné plochy ď), upravené na navíjecí ploše (1) zásobního tělesa (F), a z nejméně jednoho aktivního svěrného prvku (C), který je v klidové poloze přízové svěrky (K) uložen mimo průchozí štěrbinu (A) uvnitř otvoru (9) zastavovacího ústrojí (S) a ve svěrné poloze je přemístěn alespoň svou částí k pasivní svěrné ploše (1*).
  3. 3. Odměřovací podávači zařízení podle nároků la2, vyznačující se tím, že přízová svěrka (K) je opatřena pohonným ústrojím pro přemísťování mezi svou klidovou polohou a svěrnou polohou, které je tvořeno svěrným prvkem (P).
  4. 4. Odměřovací podávači zařízení podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že svěrný prvek (C) je upraven na zastavovacím prvku (P).
  5. 5. Odměřovací podávači zařízení podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že svěrný prvek (C) je pohyblivě podepřen na zastavovacím ústrojí (S) a je spřažen se zastavovacím prvkem (P) pro vychýlení do svěrné polohy.
  6. 6. Odměřovací podávači zařízení podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že navíjecí plocha (1) zásobního tělesa (F) je opatřena záběrovým vybráním (7) pro volný konec (8) zastavovacího prvku (P), přičemž svěrný prvek (C) probíhá ve svěrné poloze přízové svěrky (K) od zastavovacího prvku (P) až pod okraj záběrového vybrání (7).
  7. 7. Odměřovací podávači zařízení podle nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že svěrným prvkem (C) je listová
    -8CZ 281325 B6 pružina (16, 20, 25, 30) nebo třmínek (16') z pružinového drátu, plastu nebo plechového pásku.
  8. 8. Odméřovací podávači zařízení podle nároků 2 až 7, vyznačující se tím, že svěrný prvek (C) je vytvarován do tvaru U nebo V a je zejména vytvořen ve formě předepnuté listové pružiny (16) nebo drátěného třmínku (16'), první z jeho ramen (17, 17') je upevněno na zastavovacím prvku (P) a druhé jeho rameno (18) je vedeno pohyblivě na zastavovacim prvku (P) ve směru pohybu zastavovacího prvku (P), přičemž druhé rameno (18) je v klidové poloze přízové svěrky (K) uspořádáno v odstupu od prvního ramena (17) a je orientováno k průchozí štěrbině (A).
  9. 9. Odméřovací podávači zařízení podle nároků 2 až 8, vyznačující se tím, že svěrný prvek (C) je tvořen tlačnou pružinou pro zastavovací .prvek (P), podepřenou v zastavovacím ústrojí (S) a předepnutou ve směru vytlačování zastavovacího prvku (P).
  10. 10.Odméřovací podávači zařízení podle nároků 2 až 8, vyznačující se tím, že svěrný prvek (C) je tvořen předepnutou vratnou pružinou pro zastavovací prvek (P), která je podepřena v zastavovacím ústrojí (S) a předepnuta ve vratném směru zastavovacího prvku (P).
  11. 11.Odméřovací podávači zařízení podle nároků 2 až 10, vyznačující se tím, že svěrný prvek (C) je ve svěrné poloze přízové svěrky (K) tvořen přízovou brzdičkou se svěrnou štěrbinou (28), zužující se v obvodovém směru k zastavovacímu prvku (P).
CZ94405A 1991-08-22 1992-08-21 Odměřovací podávací zařízení útku CZ281325B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4127798A DE4127798A1 (de) 1991-08-22 1991-08-22 Messfournisseur
PCT/EP1992/001927 WO1993004225A1 (de) 1991-08-22 1992-08-21 Messfournisseur

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ40594A3 CZ40594A3 (en) 1994-05-18
CZ281325B6 true CZ281325B6 (cs) 1996-08-14

Family

ID=6438846

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ94405A CZ281325B6 (cs) 1991-08-22 1992-08-21 Odměřovací podávací zařízení útku

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5462096A (cs)
EP (1) EP0599930B1 (cs)
JP (1) JP3282038B2 (cs)
KR (1) KR100251563B1 (cs)
CZ (1) CZ281325B6 (cs)
DE (2) DE4127798A1 (cs)
WO (1) WO1993004225A1 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5590693A (en) * 1994-07-19 1997-01-07 L.G.L. Electronics S.P.A. Rotatable thread arrester for weft feeders for air-jet looms
IT1271787B (it) * 1994-12-22 1997-06-09 Roj Electrotex Nuova Srl Unita' elettromagnetica di arresto del filo di trama per porgitrama misuratori
IT1277659B1 (it) * 1995-09-27 1997-11-11 Roj Electrotex Nuova Srl Dispositivo di blocco del filo di trama in fase di taglio associabile a porgitrama misuratori
DE19706288A1 (de) * 1997-02-18 1998-08-20 Iro Ab Meßliefergerät
DE10252604A1 (de) * 2002-11-12 2004-05-27 Iropa Ag Liefergerät
DE10340008A1 (de) * 2003-08-29 2005-03-24 Iropa Ag Messliefergerät
DE502006003985D1 (de) * 2006-01-24 2009-07-30 Sultex Ag Gesteuerte Fadenbremse
EP2169099A1 (en) * 2008-09-25 2010-03-31 L.G.L. Electronics S.p.A. Negative yarn feeder with weft-braking device

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH647999A5 (de) * 1980-06-17 1985-02-28 Rueti Ag Maschf Fadenliefervorrichtung fuer textilmaschinen und verfahren zum betrieb der fadenliefervorrichtung.
US4627474A (en) * 1982-09-03 1986-12-09 Aktiebolaget Iro Yarn storing, feeding and measuring device
IT8323187V0 (it) * 1983-10-07 1983-10-07 Roy Electrotex Spa Struttura perfezionata di elettromagnete per arrestare lo svolgimento del filo di trama in dispositivi porgitrama per telai di tessitura.
EP0250359B1 (de) * 1986-06-16 1990-01-17 GebràœDer Sulzer Aktiengesellschaft Schussfadenspeicher für Webmaschine
EP0344100B1 (de) * 1988-05-20 1992-07-08 GebràœDer Sulzer Aktiengesellschaft Elektromagnetische Einrichtung für Webmaschinen
IT1237967B (it) * 1990-02-05 1993-06-19 Roy Electrotex Spa Alimentatore di trama per telai di tessitura a getto di fluido
IT1246421B (it) * 1990-08-03 1994-11-18 Roy Electrotex Spa Alimentatore di trama per telai di tessitura con gruppo di avvolgimento della riserva a sezione regolabile

Also Published As

Publication number Publication date
US5462096A (en) 1995-10-31
WO1993004225A1 (de) 1993-03-04
EP0599930B1 (de) 1996-05-29
EP0599930A1 (de) 1994-06-08
JP3282038B2 (ja) 2002-05-13
DE4127798A1 (de) 1993-02-25
CZ40594A3 (en) 1994-05-18
DE59206437D1 (de) 1996-07-04
JPH07500802A (ja) 1995-01-26
KR100251563B1 (ko) 2000-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4744488B2 (ja) 給糸装置
CZ281325B6 (cs) Odměřovací podávací zařízení útku
CZ64994A3 (en) Weaving loom and a weft inserting brake for weaving loom
CZ278770B6 (en) Method of weft thread continuity restoration and a weft carrier for needle and gripper shuttle looms for making the same
KR100338680B1 (ko) 위사용 원사 이송량 측정 장치
EP0939838B1 (en) Device to block the weft yarn during cutting thereof, to be associated to measuring weft feeders
CZ294918B6 (cs) Způsob ovládání zanášení útkové příze na tkacím stroji a vychylovací brzdička útkové příze pro provedení způsobu
EP0282986A2 (en) Yarn guide device
CZ289292A3 (en) Device for winding a yarn on to a core
CZ20031342A3 (cs) Podávací zařízení
US4290461A (en) Yarn feed controlling device
GB2078792A (en) Yarn Control in Textile Machines
CS203139B2 (en) Jet weaving loom
JPH06212536A (ja) ジェットルームにおける緯糸制動装置
CZ283161B6 (cs) Zařízení pro ukládání zásoby příze
CS248610B1 (cs) Soukací zařízení útkové příze pro víceprošlupní tkací stroj
JPH10510887A (ja) 横糸測定供給器において横糸を停止させる電磁装置
US2865406A (en) Mechanism for selective feeding of weft threads in weaving machines
CS208278B1 (cs) Výstupní brzda v zanašeči s ovladačem u tkacích stavů, zejména u stavů s postupným zanášením útku do prošlupu
PL44390B1 (cs)
CS258916B1 (cs) Způsob ovládání útku tkacího stroje a zařízení k prováděnítohoto způsobu
CZ281497B6 (cs) Hlídač niti
JP2001098443A (ja) 複数の異なる緯糸用の挿入システムを備えた織機
CS213040B1 (cs) Odvíječka pro bezhmotné odvíjení drátů
JP2007504365A (ja) 定量フィードホイール装置

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030821