CZ280543B6 - Způsob výroby nových thienopyranových derivátů - Google Patents

Způsob výroby nových thienopyranových derivátů Download PDF

Info

Publication number
CZ280543B6
CZ280543B6 CS903172A CS317290A CZ280543B6 CZ 280543 B6 CZ280543 B6 CZ 280543B6 CS 903172 A CS903172 A CS 903172A CS 317290 A CS317290 A CS 317290A CZ 280543 B6 CZ280543 B6 CZ 280543B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
formula
pyran
thieno
general formula
thienopyran derivatives
Prior art date
Application number
CS903172A
Other languages
English (en)
Inventor
Dieter Dr. Binder
Franz Dr. Rovenszky
Josef Dipl. Ing. Weinberger
Hubert Peter Dr. Ferber
Original Assignee
Chemisch Pharmazeutische Forschungsgesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chemisch Pharmazeutische Forschungsgesellschaft filed Critical Chemisch Pharmazeutische Forschungsgesellschaft
Publication of CZ317290A3 publication Critical patent/CZ317290A3/cs
Publication of CZ280543B6 publication Critical patent/CZ280543B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D495/00Heterocyclic compounds containing in the condensed system at least one hetero ring having sulfur atoms as the only ring hetero atoms
    • C07D495/02Heterocyclic compounds containing in the condensed system at least one hetero ring having sulfur atoms as the only ring hetero atoms in which the condensed system contains two hetero rings
    • C07D495/04Ortho-condensed systems

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Nové thienopyranové deriváty obecného vzorce I, kde zbytek a) znamená zbytek IIa, IIb a IIc, kde R znamená vodík nebo zbytek -CN, -CHO, -CH=NOH, -CONH.sub.2 .n.nebo COOR.sub.L.n., R.sub.L .n.znamená alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku, n znamená celé číslo 3, 4 nebo 5. Tyto deriváty lze získat tak, že se nechá reagovat sloučenina obecného vzorce III, kde zbytek a) znamená zbytek IIa, IIb a IIc a X znamená chlor, brom nebo jod, se sloučeninou obecného vzorce IV, kde n znamená celé číslo 3, 4 nebo 5, v inertním organickém ředidle za přítomnosti alespoň dvou ekvivalentů silné, nenukleofilní baze a takto získaný racemát se popřípadě dělí na enanciomery. Sloučeniny jsou vhodné k léčbě onemocnění, která lze léčit aktivací membránových kanálů K.sup.+.n..ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká nových thienopyranových derivátů, způsobu jejich výroby použití. Tyto látky jsou vhodné jako léčiva pro aktivaci membránových kanálů pro K+ v hladkých svalech.
Dosavadní stav techniky
Z evropského patentového spisu č. 76 075 jsou známy benzopyrany, obsahující v poloze 4 N-cykloalkanonové zbytky. Tyto látky jsou schopné snížit krevní tlak.
Nyní bylo zjištěno, že některé thienopyranové deriváty mají oproti zmíněným látkám vyšší farmakologický účinek.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu jsou nové thienopyranové deriváty obecného vzorce I
(I) kde zbytek znamená
R (Ila) (lib)
(líc)
-1CZ 280543 B6
R znamená -coor-l vodík nebo zbytek -CN, -CHO, -CH=NOH, -CONH2 nebo
R1 znamená alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku a
n je celé číslo 3, 4 nebo 5,
nina Tyto látky je možno získat tak, obecného vzorce III že se nechá reagovat slouče-
OH
kde zbytek
znamená
( Hb)
(líc) znamená chlor, brom, nebo jod, se sloučeninou obecného vzorce IV
(IV) kde n má uvedený význam, v inertním organickém rozpouštědle za přítomnosti alespoň dvou ekvivalentů silné báze nenukleofilní povahy a získaný racemát se popřípadě dělí na enantiomery.
-2CZ 280543 B6
Sloučeniny obecného vzorce I jsou chirálni. Do vynálezu spadají racemáty těchto látek a také jejich enantiomery.
Zvláště výhodnými látkami jsou následující látky:
6,7-dihydro-5,5-dimethyl-6-hydroxy-trans-7-(2-oxo-l-pyrrolidinyl)-5H-thieno[3,2-b]pyran-2-karbonitril a trans-6,7-dihydro-5,5-dimethyl-6-hydroxy-7-(2-oxo-l-pyrrolidinyl)-5H-thieno[3,2-b]pyran-2-karboxylová kyselina ve formě svého amidu.
Alkylovým zbytkem o 1 až 4 atomech uhlíku se rozumí zejména nasycený uhlovodíkový zbytek o 1 až 4 atomech uhlíku s přímým nebo rozvětveným řetězcem, jako methyl, ethyl, propyl, izopropyl, butyl, izobutyl a terč.butyl.
Reakce sloučeniny obecného vzorce III se sloučeninou obecného vzorce IV se provádí v bezvodém organickém ředidle, které je inertní za reakčních podmínek, například v dimethylformamidu nebo v dimethylsulfoxidu. Množství rozpouštědla není kritické v případě, že se užije naprosto bezvodé rozpouštědlo. V případě, že rozpouštědlo obsahuje stopy vody, je nutno použít co nejmenší množství rozpouštědla a je nutno dbát toho, aby reakční směs byla dobře promíchána.
Při provádění reakce se sloučenina obecného vzorce III užije v rozpouštědle s 1 až 3 ekvivalenty, s výhodou s malým přebytkem silné nenukleofilní báze, jako je hydrid alkalického kovu nebo trimethylsilanolát alkalického kovu. Báze se užije ve stejném rozpouštědle nebo v případě hydridu alkalického kovu v parafinovaném oleji. Reakční teplota je 0 až 40 'C, reakce se s výhodou provádí při teplotě místnosti. Tvorba epoxidu probíhá přibližně 5 minut až 1 hodinu, po tuto dobu se reakční směs míchá. Pak se přidají za mícháni 1 až 3 ekvivalenty, s výhodou 1,2 až 1,6 ekvivalentu sloučeniny obecného vzorce IV, popřípadě rozpuštěné ve stejném rozpouštědle a další ekvivalent, s výhodou 1,2 až 1,6 ekvivalentů uvedené báze. Velký přebytek není na škodu, avšak z praktického hlediska je vhodné užít nejvýše 4 ekvivalenty bází. Reakční teplota je 0 až 50 °C, s výhodou se reakce provádí při teplotě místnosti. Doba reakce je 1 až 6 hodin, při nižší teplotě je nutná delší reakční doba.
Po skončení reakce se směs neutralizuje slabou kyselinou, s výhodou ledovou kyselinou octovou a dále se zpracovává běžným způsobem jako extrakcí, srážením nebo překrystalováním.
Reakcí vzniká racemát v případě, že se neužijí jako výchozí látky enantiomery. Rozdělení je možné například podle publikace J. M. Evens a další, J. Med. Chem. 29 2194 (1986).
Postupuje se například tak, že se při použití čistého α-methylbenzylizokyanátu získá diastereomerní pár urethanu, který se dělí krystalizací nebo chromatografií, a uretanová skupina se reduktivně odstraní chlorsilanem za přítomnosti triethylaminu.
Sloučeniny obecného vzorce III je možno získat ze sloučenin obecného vzorce V podle následujícího reakčního schématu a podle údajů v příkladové části pomocí běžných postupů.
-3CZ 280543 B6
(V)
▼ případě, že R-CORg /'Rg.NHg,
NBSZHgO
-4CZ 280543 B6
LDA: lithiumdiizopropylamid
DMF: dimethylformamid
NBS: N-bromsukcinimid
Sloučeniny obecného vzorce IV jsou známé z literatury a běžně se dodávají.
Nové sloučeniny obecného vzorce I aktivují in vivo a in vitro kanály v membráně pro K+ v hladkých svalech.
Vzhledem k těmto farmakologickým vlastnostem mohou být tyto nové látky užity jako takové, nebo spolu s dalšími účinnými látkami ve formě galenických přípravků při onemocnění, která je možno zmírnit aktivací membránových kanálů pro K+, jako jsou zvýšený krevní tlak nebo astma.
Sloučeniny obecného vzorce I jsou určeny pro použití u lidí a je možno je podávat obvyklým způsobem perorálně nebo parenterálně, s výhodou perorálně, při denní dávce 0,1 až 100, s výhodou 0,2 až 20 mg/kg. Lékař však může v závislosti na celkovém stavu a stáří nemocného a také na povaze nemoci použít nižší nebo vyšší dávky těchto látek.
V případě, že jsou uvedené látky užity profylakticky, užije se přibližně stejných dávek, s výhodou perorálně.
Sloučeniny obecného vzorce I je možno podávat jako takové, nebo spolu s jinými účinnými látkami, přičemž obsah sloučenin obecného vzorce I je 0,1 až 99 %. Obvykle se tyto látky zpracovávají spolu s běžnými pomocnými látkami, nosiči a/nebo ředidly, jako jsou rozpouštědla, želatina, arabská guma, mléčný cukr, škroby, stearan hořečnatý, mastek, rostlinné oleje, polyalkylenglykol, vazelína a podobně.
Farmaceutické prostředky mohou mít pevnou formu, například jde o tablety, dražé, čípky, kapsle a podobně, nebo kapalnou formu, jako jsou roztoky, suspenze nebo emulze, nebo může jít o prostředky s řízeným uvolňováním účinné látky. Tyto prostředky je možno sterilizovat a přidávat k nim různá činidla, jako konzervační, stabilizační nebo emulgační prostředky, soli k úpravě osmotického tlaku a podobně.
Sloučeniny podle vynálezu je možno užít v kombinaci s dalšími účinnými látkami a současně se svrchu uvedenými pomocnými látkami a/nebo nosiči nebo ředidly.
V příkladové části budou užity následující zkratky:
PE: petrolether
EE: ethylester kyseliny octové
THF: tetrahydrofuran
DNF: dimethylformamid
DMSO:dimethylsulfoxid
-5CZ 280543 B6
Příklad 1
Trans-6,7-dihydro-5,5-dimethyl-6-hydroxy-7-(2-oxo-l-pyrrolidinyl)-5H-thieno[3,2-b]pyran-2-karbonitril
K 10,2 g 35,4 mmol, trans-6-brom-6,7-dihydro-5,5-dimethyl-7-hydroxy-5H-thieno[3,2-b]-pyran-2-karbonitrilu v 50 ml absolutního DMSO se po kapkách přidá 16,3 g 38,0 mmol, 26,2%roztoku trimethylsilanolátu sodného v absolutním DMSO při teplotě místnosti. Po 20 minutách míchání se po kapkách přidá ještě 4,3 g,
50.3 mmol, 2-pyrrolidinonu a pak ještě 21,5 g, 50,1 mmol, roztoku silanolátu. Po 2,5 hodinách se přidá ještě po kapkách 3,7 g, 62,0 mmol, ledové kyseliny octové. Reakční směs se dělí mezi 150 ml vody a 100 ml ethylacetátu, fáze se oddělí a vodná fáze se extrahuje 4x50 ml ethylacetátu.
Organické fáze se spojí, vysuší se síranem sodným a aktivním uhlím, zfiltrují se a rozpouštědlo se oddestiluje. Získá se
8.3 g oranžovohnědé, částečně krystalické hmoty, která se nechá krystalizovat z ethylacetátu. Po odfiltrování a digerování v 2x 15 ml ledového ethylacetátu se získá 5,0 g žlutavých krystalů, které se nechají překrystalovat z ethanolu s aktivním uhlím.
Ve výtěžku 41,6 % se získá 4,3 g bezbarvých krystalů s teplotou tání 233 C za rozkladu (ethanol).
Výchozí látku je možno získat následujícím způsobem:
5H-thieno[3,2-b]pyran-5-on
95,0 g, 0,75 mol, 3-hydroxythiofen-2-karbaldehydu, 380 g,
3,71 mol, anhydridu kyseliny octové a 61,0 g, 0,74 mol, bezvodého octanu sodného se zahřívá 88 hodin na teplotu varu. Teplota olejové lázně se v průběhu reakce udržuje na hodnotě alespoň 170 °C. Směs se odpaří do sucha, 240 g získaného odparku se převrství 500 ml etheru a směs se neutralizuje 600 ml nasyceného roztoku hydrogenuhličitanu draselného. Směs se zfiltruje (Hyflo) a filtrační koláč se extrahuje 5x 100 ml horkého ethylacetátu. Fáze se oddělí a vodná fáze se extrahuje 3x 200 ml ethylacetátu. Organické fáze se spojí a promyjí se 100 ml vody.
Organický roztok se vysuší síranem sodným s aktivním uhlím, zfiltruje a odpaří na hustou suspenzi, která se zfiltruje a filtrační koláč se digeruje s 2x 60 ml ledového ethylacetátu. Získá se 74,0 g světle hnědých krystalků, které se nechají překrystalovat z acetonitrilu s aktivním uhlím.
Ve výtěžku 60,5 % se získá 68,2 g světlebéžových krystalků s teplotou tání 117 až 119 °C za rozkladu (acetonitril).
5,5-dimethyl-5H-thieno[3,2-b]pyran
K 370 ml, 1,11 mol, 3N methylmagnesiumbromidu v etheru se přidá roztok 65,0 g, 0,43 mol, 5H-thieno[3,2-b]pyran-5-onu v 650 ml absolutního THF po kapkách v průběhu 35 minut, reakční směs se počne vařit pod zpětným chladičem. Směs se ještě 30 minut míchá a pak se vlije do směsi 1 litr 25% roztoku chloridu amonného a 600 g ledu, fáze se oddělí a vodná fáze se extrahuje 3x
-6CZ 280543 B6
200 ml etheru. Organické fáze se spojí, vysuší se síranem sodným s aktivním uhlím, zfiltrují a rozpouštědlo se oddestiluje. Získá se 98 g červenohnědého oleje, který se smísí s 600 ml absolutního benzenu a směs se zahřívá s 60 g silikagelu 70 minut na teplotu varu při použití odlučovače vody. Silikagel se odfiltruje a důkladně se promyje methanolem, filtrát se vysuší síranem sodným, znovu zfiltruje a rozpouštědlo se oddestiluje. Získá se 74,5 g hnědého oleje, který v 60 ml diizopropyletheru částečně krystalizuje. Směs se zfiltruje, filtrát se odpaří a 63 g získaného odparku se čistí chromatografií na sloupci 350 g silikagelu (KG 60) při použití směsi PE a EE v poměru 9:1.
Ve výtěžku 48,3 % se získá 34,3 g žlutých krystalků s teplotou tání 28 až 32 C as teplotou varu 60 až 65 °C při tlaku 1,6 kPa.
5.5- dimethyl-5H-thieno[3,2-b]pyran-2-karbaldehyd
K 27,0 g, 0,27 mol, diizopropylaminu ve 100 ml absolutního tetrahydrofuranu se při teplotě -40 °C po kapkách přidá 96 ml 0,24 mol, 2,5 N n-butyllithia v n-hexanu. Tento roztok se při teplotě -40C smísí s roztokem 29,1 g, 0,18 mol, 5,5-dimethyl-5H-thieno[3,2-b]pyranu ve 330 ml absolutního THF a směs se nechá stát 2 hodiny při teplotě 0 °C. Pak se k tmavěčervenému roztoku při teplotě -50 °C přidá 19,5 g, 0,27 mol, DMF v 80 ml absolutního THF. Reakční směs se nechá stát při teplotě místnosti, pak se vlije do 1 litru směsi vody a ledové drti a pH směsi se upraví na 4 přidáním 2N kyseliny chlorovodíkové. Fáze se oddělí, vodná fáze se extrahuje 3x 100 ml etheru, organické fáze se spojí, promyjí se 100 ml vody, vysuší se síranem sodným s aktivním uhlím, zfiltrují a rozpouštědlo se odpaří.
Získá se 45 g tmavě hnědého oleje, který se čistí chromatograf ií na sloupci 200 g silikagelu (KG 60) při použití směsi PE : EE v poměru 8:1.
Získaný oranžový olej se nechá krystalizovat z diizopropyletheru, zfiltruje se a digeruje s 2x 35 ml ledového diizopropyletheru.
Ve výtěžku 69,1 % se získá 23,5 g žlutých krystalů s teplotou tání 58 až 60 °C za rozkladu (diizopropylether).
5.5- dimethyl-5H-thieno[3,2-b]pyran-2-karbonitril
K 9,0 g, 138 mmol, hydroxylaminhydrochloridu v 70 ml absolutního methanolu a 7,74 g, 138 mmol, hydroxidu draselného se přidá 18,45 g, 95 mmol, 5,5-dimethyl-5H-thieno[3,2-b]pyran-2-karbaldehydu, pH se upraví na 7. Po 90 minutách míchání při teplotě místnosti se rozpouštědlo odpaří při teplotě 30 °C a odparek se dělí mezi 100 ml vody a 100 ml methylenchloridu. Fáze se oddělí, vodná fáze se extrahuje 3x 60 ml methylenchloridu, organické fáze se spojí, promyjí 40 ml vody, vysuší síranem sodným, zfiltrují a rozpouštědlo se oddestiluje.
Získá se 26,0 g odparku, který se v 80 ml anhydridu kyseliny octové 10 minut vaří. Rozpouštědlo se odpaří ve vakuu a odparek se převrství 70 ml etheru. Suspenze se neutralizuje roztokem
-7CZ 280543 B6 uhličitanu sodného a zfiltruje (Hyflo). Fáze se oddělí, vodná fáze se extrahuje 3x 30 ml etheru, organické fáze se spojí, promyjí roztokem uhličitanu sodného, vysuší síranem sodným s aktivním uhlím, zfiltrují a rozpouštědlo se odpaří.
Tímto způsobem se ve výtěžku 72,5 % získá 13,2 g oranžověhnědých krystalků s teplotou tání 73 až 75 C (petrolether).
trans-6-brom-6,7-dihydro-5,5-dimethyl-7-hydroxy-5H-thieno[3,2-b] -pyran-2-karbonitril
K 11,0 g, 57,5 mmol, 5,5-dimethyl-5H-thieno[3,2-b]pyran-2-karbonitrilu ve 100 ml absolutního DMSO se přidá 2,1 g, 117 mmol, vody a 20,5 g, 115 mmol N-bromsukcinimidu.
Po 20 minutách míchání se reakční směs dělí mezi 250 ml vody a 150 ml ethylacetátu, vodná fáze se nasytí chloridem sodným. Fáze se oddělí a vodná fáze se extrahuje 3x 50 ml ethylacetátu. Organické fáze se spojí, promyjí se 2x 70 ml nasyceného vodného roztoku hydrogenuhličitanu draselného a 50 ml vody. Organická fáze se vysuší síranem sodným s aktivním uhlím, filtruje a rozpouštědlo se oddestiluje. Tímto způsobem se získá 18,0 g světležlutých krystalků, které se nechají překrystalovat z methanolu s aktivním uhlím.
Tímto způsobem se ve výtěžku 85,7 % teoretického množství získá 14,2 g bezbarvé krystalické látky s teplotou tání 155,5 až 156,0 °C za rozkladu (methanol).
Příklad 2
Amid kyseliny trans-6,7-dihydro-5,5-dimethyl-6-hydroxy-7-(2-oxo-1-pyrrolidinyl)-5H-thieno[3,2-b]pyran-2-karboxylové
K 2,0 g, 6,9 mmol, trans-6-brom-6,7-dihydro-5,5-dimethyl-7-hydroxy-5H-thieno[3,2-b]pyran-2-karbonitrilu v 10 ml absolutního DMSO se přidá 0,32 g, 7,29 mmol 50% disperze hydridu sodíku v parafinovém oleji při teplotě místnosti. Po 70 minutách se přidá ještě 0,85 g, 10,0 mmol, 2-pyrrolidinonu a pak 0,44 g, 10,0 mmol, disperze hydridu sodíku. Po 45 minutách se směs zředí 25 ml vody a po kapkách se přidá 0,5 ml ledové kyseliny octové, vzniklá krystalická sraženina se odfiltruje a pak se digeruje s 2x 5 ml ledového petroletheru. Získané béžové krystalky se nechají překrystalovat ze směsi methanolu a dimethylformamidu.
Ve výtěžku 42 % se získá 0,92 g bezbarvých krystalků s teplotou tání 297 °C za rozkladu (methanol/DMF).
Příklad 3
Dělení racemátu
Dělení je možno znázornit následujícím schématem:
-8CZ 280543 B6
-9CZ 280543 B6
-10CZ 280543 B6
-11CZ 280543 B6
1. Reakce na racemický 2-kyano-6,7-dihydro-7-(2-oxo-l-pyrrolidinyl)-N-[(1-fenyl)ethyl]-5H-thieno[3,2-b]pyran-6-karbamát
4,5 g, 15,4 mmol, racemického 6,7-dihydro-5,5-dimthyl-6-hydroxy-7-(2-oxo-l-pyrrolidinyl)-5H-thieno[3,2-b]pyran-2-karbonitrilu se uvede spolu s 2,49 g, 16,9 mmol, (S)-(-)-a-methylbenzylizokyanátu do suspenze v toluenu a směs se zahřeje na teplotu varu. Po 70 hodinách je reakce ukončena a získaný čirý roztok se odpaří do sucha.
Získá se 6,85 g žlutavých krystalků, které se nechají překrystalovat z acetonu s přísadou aktivního uhlí.
Ve výtěžku 78,5 % se získá 5,31 g bezbarvých krystalků s teplotou tání 203 až 207 °C (aceton).
2. Dělení diastereomerů
Dělení se provádí chromatografií na sloupci, přičemž získané směsné frakce se opět dále dělí.
Jako rozpouštědlo se užije směs chloroformu a diethyletheru v poměru 5 : 1, stacionární fází je 300 g silikagelu KG 60, výchozím produktem je 5,3 g směsi diastereomerů. Výsledky ze tří dělení jsou uvedeny v následující tabulce 1.
Tabulka 1
dělení (množství v g)
první druhé třetí celkem
1. frakce 0,82 0,68 0,29 1,79
směsná frakce 3,80 2,35 1,61 1,61
2. frakce 0,52 0,56 0,59 1,67
a) 1. frakce (+ - ) -2-kyano-6,7-dihydro-7- ( 2-oxo-l-pyrrolidinyl) -N- [ (1-f enyl·) ethyl]-5H-thieno[3,2-b]pyran-6-karbamát
Teplota tání: 198 až 200 °C (aceton) c^ (aceton) -0,52 °.
b) 2. frakce (- -)-6-kyano-6,7-dihydro-7-(2-oxo-l-pyrrolidinyl)-N-[(1-fenyl)ethyl]-5H-thieno[3,2-b]pyran-6-karbamát
Teplota tání: 203 až 205 °C (aceton) c^ (aceton) -0,44°.
-12CZ 280543 B6
3. Odštěpení pomocné skupiny
Vždy 1,4 g, 3,2 mmol, odděleného diastereomeru se rozpustí v dusíkové atmosféře ve 12 ml toluenu s obsahem 0,65 g, 6,4 mmol, triethylaminu. Při teplotě 40 °C se po kapkách přidá 0,87 g, 6,4 mmol, trichlorsilanu a směs se míchá 3 hodiny při této teplotě. Pak se směs míchá přes noc při teplotě místnosti.
K reakční směsi se přidá 1,5 ml methanolu a směs se udržuje 15 minut na teplotě 80 °C, pak se nechá zchladnout a vysrážený chlorid amonný se odfiltruje.
Po odpaření rozpouštědla se surový produkt chromatografíčky čistí na 70 g silikagelu KG 60, jako eluční činidlo se užije ethylacetát.
Získaný produkt se nechá ještě jednou překrystalovat z ethanolu.
a) (+)trans-6,7-dihydro-5,5-dimethyl-6-hydroxy-7-(2-oxo-l-pyrrolidinyl)-5H-thieno[3,2-b]pyran-2-karbonitril
Výtěžek 71,0 %, získá se 0,66 g bezbarvých krystalů.
c·^ (methanol) + 0,93° ,
Teplota tání: 187 “C za rozkladu (ethanol).
b) ( -)trans-6,7-dihydro-5,5-dimethyl-6-hydroxy-7-(2-oxo-l-pyrrolidinyl)-5H-thieno[3,2-b]pyran-2-karbonitril
Výtěžek: 79,6 % získá se 0,74 g bezbarvých krystalů.
C, (methanol) - 0,91°C. Teplota tání: 189 °C za rozkladu (ethanol ) .
Příklad 4
Účinek sloučeniny z příkladu 1 na krevní tlak bdících, spontánně hypertenzivních krys.
Pokusy byly prováděny na spontánně hypertenzivních krysách o hmotnosti 245 až 395 g (Madórin, Švýcarsko). Pokusná zvířata měla natrvalo zavedený katetr v A. carotis, spojený k měření krevního tlaku s převaděčem (Fa. Statham). Údaje byly zpracovávány na analyzátoru (Hellige) a zaznamenávány zařízením Vatanabe WR 3101-4.
Sloučenina z příkladu 1 byla rozpuštěna v 10% alkoholovém roztoku a podávána bud’ nitrožilně do ocasní žíly, nebo perorálně. Jako kontrola bylo použito rozpouštědlo bez účinné látky. Účinek na krevní tlak byl zaznamenáván až do jedné hodiny po nitrožilním podání a až 3 hodiny po perorálním podání látky.
Pro každou koncentraci bylo provedeno 4 až 5 pokusů. Ze získaných hodnot byla vypočítána pomocí lineární regresní analýzy
-13CZ 280543 B6 hodnota ED20, to znamená hodnota, která snižuje diastolický krevní tlak o 20 %.
Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce 2.
Tabulka 2
koncentrace (μg/kg) změny systolického tlaku v % změny diastolického tlaku v %
0 (kontrola) -1,8 (±2,5) -1,5 (±4,4)
10 (i.v.) -9,2 (±3,4) -5,6 (±7,3)
30 (i.v.) -30,0 (±4,8) -46,0 (±6,0)
100 (i.v.) -41,0 (±6,6) -65,5 (±3,7)
30 (p.o) -2,3 (±2,5) -4,5 (±2,9)
100 (p.o) -26,5 (±5,4) -23,0 (±6,7)
300 (p.o) -38,0 (±12,2) -36,8 (±13,1)
Z těchto hodnot je možno vypočítat ED2q při nitrožilním podání 15,5, a při perorálním podání 90,4 μg/kg.
Příklad 5
Opakuje se způsob podle bodu 4 s tím rozdílem, že se jako zkoumaná látka užije Cromakalin, tj. 3,4-dihydro-2-2,dimethyl-3-hydroxy-trans-4-(2-oxo-l-pyrrolidinyl)-2H-benzo[b]pyran-6-6-karbonitril, výhodná sloučenina z evropského patentového spisu č. 76 075. Výsledky těchto pokusů jsou shrnuty v tabulce 3.
Tabulka 3
koncentrace μg/kg změny systolického tlaku v % změny diastolického tlaku v %
0 (kontrola) -1,8 (±2,5) -1,5 (±4,4)
10 (i.v.) -6,6 (±4,0) -6,6 (±6,3)
30 (i.v.) -26,5 (±5,9) -27,5 (±7,9)
100 (i.v.) -36,3 (±9,0) -58,3 (±7,9)
30 (p.o) -3,3 (±1,0) -4,3 (±1,5)
100 (p.o.) -11,5 (±6,8) -11,3 (±9,2)
300 (p.o) -22,8 (±10,8) -24,5 (±11,3)
Z těchto hodnot vyplývá ED20 při nitrožilním podání 19,4, a při perorálním podání 213,4 μg/kg.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Nové thienopyranové deriváty obecného vzorce (I) kde zbytek znamená (Ila) (lib) (líc)
    R znamená vodík nebo zbytek -CN, -CHO, -CH=NOH, -CONH2 nebo -COOR-l
    R3 znamená alkyl o 1 až 4 atomech uhlíku, n znamená celé číslo 3, 4 nebo 5.
  2. 2. Trans-6,7-dihydro-5,5-dimethyl-6-hydroxy-7-(2-oxo-l-pyrrolidinyl)-5H-thieno/3,2-b/pyran-2-karbonitril.
  3. 3. Amid kyseliny trans-6,7-dihydro-5,5-dimethyl-6-hydroxy-7-(2-oxo-l-pyrrolidinyl)-5H-thieno/3,2-b/pyran-2-karboxylové.
  4. 4. Nové thienopyranové deriváty obecného vzorce I podle nároku 1 v čisté enantiomerní formě.
  5. 5. Nové thienopyranové deriváty obecného vzorce I podle nároku 1 ve formě směsi optických antipodů.
  6. 6. Způsob výroby thienopyranových derivátů obecného vzorce I podle nároku 1, vyznačující se tím, že se nechá reagovat sloučenina obecného vzorce III (III) kde zbytek znamená (líc) (Ha) a
    (lib)
    X znamená chlor, brom nebo jod, se sloučeninou obecného vzorce IV kde (IV) znamená celé číslo 3, 4 nebo 5, v inertním organickém ředidle za přítomnosti alespoň dvou ekvivalentů silné, nenukleofilní báze a takto získaný racemát se popřípadě dělí na enantiomery.
    -16CZ 280543 B6
  7. 7. Farmaceutické prostředky, vyznačující se tím, že jako svou účinnou složku obsahují thienopyranové deriváty obecného vzorce I podle nároku 1 v kombinaci s farmaceutickými pomocnými látkami a/nebo nosiči, nebo ředidly.
  8. 8. Farmaceutické prostředky, vyznačující se tím, že jako svou účinnou složku obsahují thienopyranové deriváty obecného vzorce I podle nároku 1 v kombinaci s dalšími činnými látkami a farmaceutickými pomocnými látkami a/nebo nosiči, nebo ředidly.
  9. 9. Použití thienopyranových derivátů obecného vzorce I podle nároku 1 k výrobě farmaceutických prostředků pro léčbu onemocnění, která je možno léčit aktivací membránových kanálů pro
CS903172A 1989-06-27 1990-06-26 Způsob výroby nových thienopyranových derivátů CZ280543B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT157389 1989-06-27

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ317290A3 CZ317290A3 (en) 1995-10-18
CZ280543B6 true CZ280543B6 (cs) 1996-02-14

Family

ID=3516340

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS903172A CZ280543B6 (cs) 1989-06-27 1990-06-26 Způsob výroby nových thienopyranových derivátů

Country Status (28)

Country Link
US (1) US5077307A (cs)
EP (1) EP0405298B1 (cs)
KR (1) KR910000743A (cs)
CN (1) CN1025621C (cs)
AT (1) ATE105559T1 (cs)
AU (1) AU628995B2 (cs)
CA (1) CA2019737A1 (cs)
CZ (1) CZ280543B6 (cs)
DD (1) DD295850A5 (cs)
DE (1) DE59005666D1 (cs)
DK (1) DK0405298T3 (cs)
ES (1) ES2053015T3 (cs)
FI (1) FI96312C (cs)
HR (1) HRP940819A2 (cs)
HU (1) HU204834B (cs)
IE (1) IE63935B1 (cs)
IL (1) IL94703A (cs)
LT (1) LT3799B (cs)
LV (1) LV10776A (cs)
MD (1) MD121C2 (cs)
NO (1) NO174423C (cs)
NZ (1) NZ234084A (cs)
PT (1) PT94487B (cs)
RU (1) RU1833386C (cs)
SK (1) SK278012B6 (cs)
UA (1) UA15930A (cs)
YU (1) YU124690A (cs)
ZA (1) ZA904885B (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NZ230711A (en) * 1988-09-23 1990-10-26 Ortho Pharma Corp Substituted thienopyrans as antihypertensive agents
DE3925719A1 (de) * 1989-08-03 1991-02-07 Bayer Ag Substituierte thienopyranone, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung zur bekaempfung von parasiten
NZ240933A (en) * 1990-12-21 1993-05-26 Ortho Pharma Corp Preparing enantiomerically pure thienopyran derivatives
GB9909792D0 (en) * 1998-12-04 1999-06-23 Cambridge Bioclinical Limited Potassium channel activators and their use
MD149Z5 (ro) * 2009-09-17 2010-09-30 Сергей Чербарь Sigiliu cu fibre optice din polimer
MD4034C2 (ro) * 2009-11-03 2010-11-30 Сергей Чербарь Sigiliu indicator pentru dispozitive metrologice
MD4230C1 (ro) * 2012-11-29 2013-12-31 Фёдор СЫРБУ Sigiliu
MD861Z (ro) * 2014-06-03 2015-07-31 Александр КОРЕНКОВ Sigiliu
MD4534C1 (ro) * 2017-03-03 2018-06-30 Сергей Чербарь Sigiliu cu rotor blocabil pentru dispozitive metrologice

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2107706A (en) * 1981-09-25 1983-05-05 Beecham Group Plc Benzopyrans
GB8308062D0 (en) * 1983-03-24 1983-05-05 Beecham Group Plc Active compounds
DE3682331D1 (de) * 1985-06-08 1991-12-12 Beecham Group Plc Pyrano(3,2-c)pyridinderivate, verfahren und zwischenprodukte zu ihrer herstellung und diese enthaltende pharmazeutische zubereitungen.
GB8613786D0 (en) * 1986-06-06 1986-07-09 Beecham Group Plc Active compounds
DE3881714D1 (de) * 1987-02-04 1993-07-22 Hoechst Ag Alkylsubstituierte n-benzopyranyllactame, verfahren zu ihrer herstellung, ihre verwendung sowie pharmazeutische praeparate auf basis dieser verbindungen.
US4789525A (en) * 1987-06-22 1988-12-06 Eastman Kodak Company Analytical method and multilayer element for total ionic iron determination
NZ230711A (en) * 1988-09-23 1990-10-26 Ortho Pharma Corp Substituted thienopyrans as antihypertensive agents

Also Published As

Publication number Publication date
IE63935B1 (en) 1995-06-28
IL94703A (en) 1994-07-31
HU204834B (en) 1992-02-28
ATE105559T1 (de) 1994-05-15
ES2053015T3 (es) 1994-07-16
ZA904885B (en) 1991-03-27
SK317290A3 (en) 1995-10-11
DE59005666D1 (de) 1994-06-16
IE902097L (en) 1990-12-27
DD295850A5 (de) 1991-11-14
IE902097A1 (en) 1991-01-02
IL94703A0 (en) 1991-04-15
RU1833386C (ru) 1993-08-07
YU124690A (en) 1991-10-31
FI903172A0 (fi) 1990-06-25
FI96312C (fi) 1996-06-10
NO174423C (no) 1994-05-04
FI96312B (fi) 1996-02-29
KR910000743A (ko) 1991-01-30
NO902832L (no) 1990-12-28
MD121C2 (ro) 1995-06-30
LTIP1590A (en) 1995-06-26
LV10776A (lv) 1995-08-20
DK0405298T3 (da) 1994-06-06
HU903998D0 (en) 1990-11-28
HRP940819A2 (en) 1996-08-31
CN1025621C (zh) 1994-08-10
NZ234084A (en) 1992-03-26
NO902832D0 (no) 1990-06-26
PT94487A (pt) 1991-02-08
LT3799B (en) 1996-03-25
UA15930A (uk) 1997-06-30
HUT55787A (en) 1991-06-28
EP0405298A1 (de) 1991-01-02
PT94487B (pt) 1997-02-28
CN1048388A (zh) 1991-01-09
NO174423B (no) 1994-01-24
AU628995B2 (en) 1992-09-24
CZ317290A3 (en) 1995-10-18
MD121B1 (ro) 1994-12-31
US5077307A (en) 1991-12-31
AU5778790A (en) 1991-01-03
CA2019737A1 (en) 1990-12-27
SK278012B6 (en) 1995-10-11
EP0405298B1 (de) 1994-05-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2004255191A1 (en) Phenylcarboxylate beta-secretase inhibitors for the treatment of Alzheimer's disease
CZ283680B6 (cs) Nové azaheterocyklylmethyl-chromany
US8921550B2 (en) Process for the preparation of benzoimidazol-2-yl pyrimidine derivatives
HU196073B (en) Process for production of derivatives of spirodioxolane, spiroditiolane and spirooxa-tiolane and medical compounds containing such compositions
CZ280543B6 (cs) Způsob výroby nových thienopyranových derivátů
EP0277611B1 (de) Alkylsubstituierte N-Benzopyranyllactame, Verfahren zu ihrer Herstellung, ihre Verwendung sowie pharmazeutische Präparate auf Basis dieser Verbindungen
JP2876712B2 (ja) 光学活性ピラノベンゾオキサジアゾール誘導体
CZ99494A3 (en) Condensed quinolyl-dihydropyridines, process of their preparation, medicaments in which they are comprised, process of their preparation and the use of such compounds
EP0546389A1 (de) Piperidylmethyl substituierte Chromanderivate als Wirkstoffe zur Behandlung von Erkrankungen des Zentralnervensystems
JP2744224B2 (ja) ビス−アザ−二環式抗不安薬の製法
EP0260605B1 (en) Dihydropyridine-5-phosphonic acid cyclic ester
EP1421086B1 (en) 2-(AMINOMETHYL)-TETRAHYDRO-9-OXA-1,3-DIAZA-CYCLOPENTA a|NAPHTHALENYL DERIVATIVES WITH ANTIPSYCHOTIC ACTIVITY
EP1409490B1 (en) 2-(aminomethyl)-tetrahydro-9-oxa-1,3-diaza-cyclopenta a|naphthalenyl derivatives with antipsychotic activity
JPS62169790A (ja) ジヒドロピリジンラクト−ル類
AU2013204436B2 (en) Process for the preparation of benzoimidazol-2-yl pyrimidine derivatives
JPH0331284A (ja) 新規チエノピラン誘導体、その製造方法並びにその用途
JPS6154798B2 (cs)