CZ229793A3 - Plastic moulding material for producing shaped elements with a color-adjustable decorative effect - Google Patents

Plastic moulding material for producing shaped elements with a color-adjustable decorative effect Download PDF

Info

Publication number
CZ229793A3
CZ229793A3 CZ932297A CZ229793A CZ229793A3 CZ 229793 A3 CZ229793 A3 CZ 229793A3 CZ 932297 A CZ932297 A CZ 932297A CZ 229793 A CZ229793 A CZ 229793A CZ 229793 A3 CZ229793 A3 CZ 229793A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
molding composition
styrene
color
molding
Prior art date
Application number
CZ932297A
Other languages
English (en)
Inventor
Franz Gubitz
Kai-Uwe Dr Tonnes
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of CZ229793A3 publication Critical patent/CZ229793A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L101/00Compositions of unspecified macromolecular compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K7/00Use of ingredients characterised by shape
    • C08K7/02Fibres or whiskers
    • C08K7/04Fibres or whiskers inorganic
    • C08K7/06Elements

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Reinforced Plastic Materials (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká termoplastické plastové tvarovací hmoty pro výrobu tvarových dílů se specielním dekorativním povrchovým efektem. Tvarovací hmota se může zpracovávat pomocí běžných způsobů zpracování, například vstřikovacím litím, extrudováním a extrudováním do vyfukovacích forem.
Dosavadní stav techniky
Jak obkladové části vnitřků motorových vozidel, jako jsou A-, B- a C-sloupky a podobně, tak také pláště malých spotřebičů v domácnosti, se v současné době zpravidla vyrábějí z termoplastických plastů postupem vstřikovacího lití.
Termoplastické materiály jsou barveny ve hmotě a hotové díly se kvůli vzhledu (design) a omaku (haptika) ve velmi mnoha případech opatřují povrchovou strukturou (zjizvení) . Toto zjizvení se zhotoví během procesu vstřikovacího lití vytvořením odpovídajících gravur, které jsou zapracovány do povrchů dutin nástrojů pro vstřikovací lití. Výsledkem jsou tvarové díly se strukturovaným povrchem, barevně ale homogenním.
Ve hmotě barvené tvarové díly s povrchovým strukturováním představují pro mnohá použití dostatečné řešení s ohledem na požadavky na design a kvalitu. Existuje však například pro vnitřní prostory motorových vozidel středních a vyšších tříd potřeba tvarových dílů, které musí vyhovovat se zřetelem na optiku a komfort vyšším požadavkům.
Pro výrobu náročných povrchů u tvarových dílů pro vnitřní prostory motorových vozidel se mohou tyto potahové díly buď lakovat (například měkké lakování) nebo kašírovat foliemi nebo textilními materiály. Kašírování se provádí vždy pomocí lepidel. Vždy podle druhu nosného materiálu je ještě pro dosažení dobré přilnavosti potřebné ještě předběžné zpracování tvarových dílů ožehnutím plameněni, korónovým výbojem nebo podobně. Tyto jednotlivé pracovní kroky znamenají relativně vysoké náklady na zpracování.
Další s tím spojená nevýhoda spočívá v nežádoucím zamlžení.
Pod pojmem zamlžení se rozumí kondensace těkavých součástí z vybavení vnitřních prostor motorových vozidel na skleněných tabulích, obzvláště na čelním skle. Intensita mlžení je přirozeně závislá na mnoha faktorech a na panujících teplotních podmínkách. Vzhledem k tomu, že lepidla často obsahují relativně vysoké podíly těkavých substancí, představují lepidly kašírované díly prakticky vždy podstatný potenciál podmiňující mlžení.
Další nevýhoda se může u dílů, kašírovaných lepidly, vyskytnout s ohledem na volnost vytvoření. Na základě částečně pouze omezené tvarovatelnosti textilii, popřípadě folií, je možno během procesu kašírování pozorovat případná omezení geometrického provedení.
Z uvedeného je zřejmé, že je zapotřebí vyrobit nové materiály, které je možno zpracovávat pomocí běžných postupů pro formování plastů. Obzvláště by měly mít povrchy hotových dílů specielní povrchový efekt (kropenaté povrchy, směsný efekt, textilní efekt) .
Je v zásadě možné opatřit zbarvené termoplastické plasty, popřípadě dodatečně modifikované zpevňovacími látkami, jako jsou například skelná vlákna nebo mastek a/nebo elastomery, jinak zbarvenými vlákny. Je známé, že tepelně a mechanicky dobře odolná vlákna z například termoplastického polyesteru, polyamidu nebo polyakrylonitrilu se mohou přimísit k polypropylenu v množství asi 0,5 až 3 % a s polymerem se mohou na extruderu homogenně promísit.
Z tohoto vyrobené a zvrásněným povrchem opatřené testovací desky vykazují požadovaný efekt, připomínající textilie. Pokusy o výrobu velkoplošných tvarových dílů, u nichž jsou přítomné geometricky způsobené dlouhé cesty toku, proběhly však neuspokojivě. Základem byly nedostatečné tepelné a mechanické odporové síly polyesterových, polyamidových nebo polyakrylonitrilivých vláken. Teploty zpracování asi 230 až 280 °C , potřebné při vstřikovacím lití například polypropylenu nebo polyesteru a střih materiálu, nastávající u šnekových strojů pro vstřikovací lití během homogenisace a při proudění horkými kanálky a úzkými zářezy, vedly k silnému tepelnému poškození vláken. Dále docházelo kvůli těmto střihovým silám ve spojení s vysokými teplotami částečně dokonce k rozrušení geometrie vláken, čímž byl dojem textilu podobného povrchu zcela potlačen.
Kvůli problémům při použití polyesterových, polyamidových a polyakrylonitrilových vláken bylo navrženo použití uhlíkových vláken (viz DE 42 21 208) . Při tom bylo zjištěno, že při použití uhlíkových vláken nenastávají žádné mechanické nebo tepelné problémy a může být dosaženo požado4 váného dekorativního efektu povrchu vyrobených tvarových dílů.
Použití uhlíkových vláken pro zpevnění polymerů je o sobě známé. Obvykle se nařezaná uhlíková vlákna přidávají k polymerům v množství 10 až 20 % hmotnostních, aby se dosáhlo markantního zvýšení mechanických vlastností (pevnost v ohybu a podobně).
Podstata vynálezu
Předložený vynález se týká plastové tvarovací hmoty pro tvarové díly s dekorativním povrchovým efektem, obsahující
a) 100 až 50 % hmotnostních termoplastického polymeru,
b) 0 až 50 % hmotnostních zpevnňovací látky a/nebo plnidla a
0,1 až 50 % hmotnostních, výhodně 0,2 až 3,0 % hmotnostních, vztaženo na tvarovací hmotu, uhlíkových vláken o délce vlákna 0,05 až 18 mm.
Plastová tvarovací hmota podle předloženého vynálezu obsahuje termoplastický organický polymer, například některý z dále uvedených :
1. Polyacetaly, jako je polyoxymethylen. Označení polyoxymethylen zahrnuje všechny polymery, obsahující přes 50 % opakujících se jednotek (CH2O) , jako jsou například polyoxymethylen-homopolymery, -kopolymery, -terpolymery a podobně.
Polyestery, odvozené od dikarboxylových kyselin a di2.
olů a/nebo hydroxykarboxylových kyselin nebo odpovídajících laktonů, jako je například polyethylentereftalát, polybutylentereftalát, póly-1,4-dimethylolycyklohexan-tereftalát, póly-[2,2-bis(4-hydroxyfenyl)propan]tereftalát, polyhydroxybenzoáty, jakož i blokové polyetherestery, odvozené od polyethylenu s koncovými hydroxyskupinami, dialkoholů a dikarboxylových kyselin.
3. Polyamidy a kopolyamidy, odvozené od dikarboxylových kyselin a/nebo aminokarboxylových kyselin nebo odpovídajících laktamů, jako je například polyamid-4 , polyamid-6 , polyamid-6.6 , polyamid-6.10 , polyamid-11 , polyamid-12 , poly-2,4,4-trimethylhexamethylentereftalátamid, poly-m-fenylen-isoftalamid, jakož i jejich kopolymery s polyethery, jako například s polyethylenglykolem, polypropylenglykolem nebo polytetramethylenglykolem.
4. Polykarbonáty a polyesterkarbonáty.
5. Polyurethany, odvozené od polyetherů, polyesterů a polybutadienů s koncovými hydroxylovými skupinami na jedné straně a alifatickými nebo aromatickými polyisokyanáty na straně druhé, jakož i jejich předprodukty (polyisokyanát-polyole-prepolymery) .
6. Polyvinylchlorid.
7. Polystyren.
8. Kopolymery styrenu nebo α-methylstyrenu s dieny nebo akrylovými deriváty, jako je například styren-butadien, styren-anhydrid kyseliny maleinové, styren-akrylonitril, styren-ethylmethakrylát, styren-butadien-ethylakrylát, styren-akrylonitril-methakrylát ; směsi s vyšší rázovou houževnatostí z kopolymerů styrenu a některého z jiných polymerů, jako například polyakrylátu, dienových polymerů nebo ethylen-propylen-dienových terpolymerů ; jakož i blokové kopolymery styrenu, jako je například styren-butadien-styren, styren-isopren-styren, styren-ethylen/butylen-styren nebo styren-ethylen/propylen-styren.
10. Roubované kopolymery styrenu, jako například styrenu a polybutadienu, styrenu a akrylonitrilu na polybutadienu, styrenu a anhydridu kyseliny maleinové na polybutadienu, styrenu a alkylakrylátů nebo alkylmethakrylátů na polybutadienu, styrenu a akrylonitrilu na ethylen-propylen-dien-terpolymerech, styrenu a akrylonitrilu na polyalkylakrylátech nebo polyalkylmethakrylátech, styrenu a akrylonitrilu na akrylát-butadienových kopolymerech, jakož i jejich směsi s kopolymery, uvedenými v odstavci 9), které jsou například známé jako ABS- , MBS- nebo AES-polymery.
11. Směsi výše uvedených polymerů, jako je například PP/EPDM , polyamid-6/EPDM nebo ABS , PVC/EVA , PVC/ABS , PVC/MBS , PC/ABS , PBTP/ABS , PC/ASA , PC/PBT , PVC/CPE , POM/termoplastický PUR , pom/akrylát , POM/MBS , PPE/HIPS , PPE/polyamid-6.6 a kopolymery , PA/HDPE , PA/PP , nebo PA/PPE.
Výhodné jsou plasty POM , PBT , PET , PA , PC , PPE a ABS .
Jako základní materiál pro tvarovací hmotu podle předloženého vynálezu jsou obzvláště vhodné polyoxymethyleny. Jedná se zde obecně o lineární nebo rozvětvené polymery, které obsahují zpravidla alespoň 50 % , výhodně alespoň % oxymethylenových jednotek (-CH2O-) . Výraz polyoxymethyleny při tom zahrnuje jak homopolymery formaldehydu nebo jeho cyklické oligomery, jako je například trioxan nebo tetroxan, tak také odpovídající kopolymery nebo také terpolymery.
Homopolymery formaldehydu nebo trioxanu jsou při tom takové polymery, jejichž hydroxylové koncové skupiny jsou známým způsobem chemicky stabilisované proti odbourání, například esterifikaci nebo etherifikaci.
Kopolymery jsou polymery z formaldehydu nebo jeho cyklických oligomerů, obzvláště trioxanu, a cyklických etherů, cyklických acetalů a/nebo lineárních polyacetalů. Jako komonomery v úvahu a) cyklické ethery se 3 , 4 nebo 5 členy kruhu, obzvláště 3 , b) různé cyklické acetaly trioxanu s 5 až 11 členy kruhu, výhodně s 5 až 8, a c) lineární polyacetaly, vždy v množství 0,1 až 20% hmotnostních, výhodně 0,5 až 10 % hmotnostních. Nejlépe jsou vhodné kopolymery z 99,5 až 95 % hmotnostníchtrioxanu a 0,5 až 5 % hmotnostnichněkteré z výše uvedených komponent.
Rozvětvené polyoxymethyleny obsahují vedle výše uvedených kokomponent dodatečně bifunkční monomer, výhodně diglycidylether.
Zpravidla mají polyoxymethyleny hodnotu MFI 190/2,16 podle DIN 53 725 0,5 až 75 g/10 min , obzvláště 1 až 50 g/10 min.
Tvarovací hmota může popřípadě obsahovat ještě známé, na trhu obvyklé přísady, jako jsou například stabilisátory, nukleační činidla, antistatické prostředky, ochranné prostředky vůči světlu a plameni, maziva, změkčovadla, modifikátory rázové houževnatosti, zpevňovací látky, pigmenty, barviva, optické zjasňovače, pomocné prostředky pro zpracování a podobně, jejichž množství může činit až 50 % hmotnostních, vztaženo na celkovou směs.
Jako plnidla a/nebo zpevňovací látky se může použít především mastek, křída, skelná vlákna nebo skleněné kuličky.
Jako modifikátory rázové houževnatosti jsou obzvláště vhodné termoplastické urethany, methylmethakrylát/butadien/ styrenové roubované kopolymery (MBS) nebo akrylonitril/butadien/styrenové pfrofkopolymery (ABS) .
Pro dosažení dekorativního efektu se do základního materiálu zapracovávají podle předloženého vynálezu uhlíková vlákna o délce 0,5 až 18 mm , výhodně 1 až 6 mm a o průměru 10 až 20 μπι . Přidávané množství činí 0,1 až 5,0 % hmotnostních, výhodně 0,2 až 3 % hmotnostních, vztaženo na celkovou tvarovací hmotu.
Jako způsoby zpracování jsou například vhodné vstřikovací lití, extruse a extruse do dutiny.
Podmínky zpracování pro tvarovací hmotu podle předloženého vynálezu odpovídají podmínkám, které se normálně používají při zpracování termoplastických plastů. Teploty zpracování, měřeno bezprostředně po opuštění trysky, leží například v případě polyoxymethylenu, vždy podle velikosti a komplikovanosti tvarového dílu, v rozmezí 170 až 230 °C . Teplota nástroje je všeobecně 40 až 120 °C .
Pro výrobu obzvláště velkoplošných a provozně technicky obtížných tvarových dílů se mohou volit také pro takovéto artikly relativně vysoké teploty zpracování bez toho, že by docházelo k ovlivňování jejich barvy nebo vlastností .
Dosáhne se optimálního efektu při použití polymerů v bílých a velmi světle šedých tónech. Dobré výsledky se dají dosáhnout také se světle zbarvenými základními polymery (například světle modrý nebo světle hnědý) . Efekt může být ještě ovlivněn povrchovým zpracováním dutiny nástroje.
Pomocí tvarovací hmoty podle předloženého vynálezu se otevírá možnost použití běžných hospodářsky výhodných způsobů zpracování plastů (jako je například vstřikovací lití) , které byly dosud vyhrazeny pro nákladně vyrobené tvarové díly (například kašírované lepením) . Tvarové díly z tvarovací hmoty podle předloženého vynálezu mohou najít použití obzvláště ve vnitřních prostorách motorových vozidel. Jsou vhodné však rovněž pro jiné účely použití, j jako například pro drobné přístroje v domácnosti nebo kancelářské a komunikační přístroje. Z velkého počtu možností použití jsou v následujícím uvedeny některé příklady :
Motorová vozidla upevňovací prvky, např. klipsy, vyložení vnitřků dveří, !
!
obložení sloupků, vstupní lišty, kufry motocyklů.
Kanceláře tvarové díly kancelářského nábytku (opěradla, područky, nohy židlí, skříně počítačů, skříně ventilátorů i i
a podobně) , kování kancelářského nábytku, kostry aktovek.
Domácnost pouzdra toustovačů, skříně osvětlovacích těles, ohebné lišty, nádoby na zmrazování a uchovávání, mísy a podobně, zahradní nábytek .
Stavebnictví elektroinstalační programy (napři klad vypínače, kryty vypínačů a po dobně).
Obzvláštní výhody tvarových hmot podle předloženého vynálezu jsou :
významný dekorační efekt (melange-efekt), bezproblémová zpracovatelnost bez tepelného nebo mechanického rozkladu.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklady provedení slouží k bližšímu objasnění předloženého vynálezu.
Příklad 1
Přichycovací prvky pro podhled střechy motorového vozidla z POM
Vyrobily se přichycovací čepičky pro fixaci podhledu střechy osobního automobilu střední třídy postupem vstřiko vacího lití. Z hlediska designu jsou zásadní požadavky na hotové díly v tom, aby jejich povrchy byly přizpůsobeny tak dalece, jak je to možné, specielnímu optickému obrazu podhledu střechy. Vedle toho je třeba splnit různé mechanické požadavky na připevňovací sponu, integrovanou do čepiček, jako je vysoká houževnatost, schopnost elastické pružiny a nepatrný sklon k tečení. Proto se zpracovává termoplastická tvarovací hmota na basi acetalkopolymeru (POM) s hodnotou MFI 190/2,16 (DIN 53 735) 9 g/10 min se světlým základním zbarvením. Do této tvarovací hmoty se zapracuje 0,75 % nastříhaných uhlíkových vláken o průměru asi 10 μπι , za jejichž pomoci se dosáhne kropenatého povrchu, který se opticky výborně včleňuje do obklopujícího okolního podhledu střechy. Tvarové díly se zhotovují na čtyřčetném nástroji s rozdělovačem s chladným kanálem a bodovými vruby. Parametry zpracování odpovídají podmínkám typickým pro POM (teplota ve hmotě 205 °C , teplota nástroje 90 °C) . Když je se zřetelem na požadované specielní dekorační účely určen pouze nepatrný přídavek uhlíkových vláken, zůstávají vhodné vlastnosti materiálu, typické pro acetalkopolymery, v celém rozsahu zachovány.
Příklad 2
Pouzdro plnícího pera z POM
Pouzdra plnících per jsou artikly, které mimo jiné musí splňovat jak módní, tak také estetické požadavky a byla již nabízena v mnoha různých designérských provedeních. Přesto bylo vypracováno nové optické vytvoření plnících per. K tomu se vyrobily části pouzdra postupem dvoukomponentního vstřikovacího lití z lehce tekoucí polyoxymethylenové tvarovací hmoty (POM, kopolymerové typy). Volba materiálu padla kvůli význačným vlastnostem pera, tvrdosti povrchu, oddolnosti vůči poškrábání a přesnosti zobrazení na lehce tekoucí typ této třídy materiálu s hodnotou MFI 190/2,16 27 g/10 min. Povrch pouzdra se může pomocí dvoukomponentní techniky opticky rozdělit na více barevně různých zón. Při tom se kombinuje například světlý šedý tón se vždy jinou barvou, jako je červená nebo modrá. Obzvláštního optického efektu se dosáhne tím, že se do šedě zbarvené tvarovací hmoty (1. komponenta) dodatečně zapracují uhlíková vlákna při hmotnostním podílu 1,5 % . Tato vedou ve spojení s jemným • zvrásněním u šedých segmentů plochy k decentnímu strukturnímu efektu , který potlačuje typický plastický efekt a * zajišťuje náročný design. Při zpracování tvarovací hmoty se použijí tři čtyřčetné nástroje a nastaví se parametry postupu, obvyklé pro POM (teplota ve hmotě 210 °C , teplota nástroje 95 °C) .
Příklad 3
Pouzdro infračerveného zářiče z PBT
Pouzdra infračervených zářičů se dosud vzhledem k vysokému tepelnému namáhání asi na 180 °C často zhotovují z duroplastických tvarovacích hmot. Technické problémy,
Λ jako je například křehkost duroplastů na basi melaminových pryskyřic, jejich velmi značné dodatečné smršťování, jakož i tím způsobené problémy s trhlinami, způsobenými protažením a napětím, hospodářské nevýhody, jako je relativně dlouhá doba cyklu, nutné zbavování otřepů po výrobě a ekologická hlediska, jako je nemožná recyklovatelnost, vedou stále více a více k nutnosti náhrady těchto materiálů termoplastickými tvarovacími hmotami na basi polyesteru. Z uvedených důvodů byla také pouzdra infračervených zářičů realisována z termoplastického polyesteru. Pro povrch pouzdra byl požadován moderní techno-design . Aby se splnily technicko- hospodářské požadavky na straně jedné a požadavky na design na straně druhé, byly části pouzdra zhotoveny z polybutylentereftalátové tvarovací hmoty (PBT) ve světlešedém základním zbarvení, do které bylo dodatečně zapracováno 1 % uhlíkových vláken. Při tom se použije dvojitý nástroj s chladným kanálem a bodovými vruby (kvůli dobré tekutosti PBT) , jehož dutiny jsou opatřeny povrchovým zvrásněním. Při zpracování vstřikovacím litím se nastaví hodnoty obvyklé pro tvarovací hmoty PBT , totiž teplota ve hmotě 260 °C a teplota nástroje 80 °C . Vedle výhody podstatně hospodárnější výroby při použití termoplastické tvarovací hmoty se dosáhne obzvláště také výhody v designu tím, že uhlíková vlákna, zapracovaná do tvarovací hmoty, vytvářejí ve spojení se zvrásněním povrchu specielní, pro technická pouzdra významně vhodný strukturní efekt .
Příklad 4
Poklkadnička na spoření z POM
Pokladnička na spoření se vyrobí na jednoduchém nástroji z acetalového kopolymerů (POM) s hodnotou MFI 190/2,16 9 g/10 min vstřikovacím litím. Náročný technický design s válcovitým základním tělem a s vrchlíkovými záhyby dovnitř požadoval vzhledem k zadnímu zářezu ve směru formování nástroj pro vstřikovací lití se specielní jádrovou technikou (složitelné jádro) . V souladu s moderním tvarováním bylo usilováno také o nový dekorativní vzhled povrchu. Kromě toho měla být také z propagačně technického hlediska povrchová plocha tvarových dílů popisovatelná laserem. Všechny tyto požadavky byly dosaženy použitím acetalkopolymeru, vhodného pro popisování laserem a modifikovaného 0,75 % uhlíkových vláken, ve světle šedém zbarvení. Parametry zpracování odpovídají podmínkám typickým pro POM (teplota ve hmotě 205 °C , teplota nástroje 90 °C) .
U hotových dílů je technický design s decentním zbarvením ideálně doplněn melange-efektem , docíleným prostřednictvím uhlíkových vláken.
Příklad 5 * Kempingové stolní nádobí z PS * Úplné kempingové stolní nádobí, sestávající z talířů, šálků a podšálků, se vyrobí postupem vstřikovacího lití. Vzhledem k tomu, že tento artikl je plánován pro vyšší cenovou třídu, jsou zde vedle požadavku atraktivního tvaru také požadavky na příjemnou inovovanou povrchovou dekoraci. Na základě mechanických, tepelných a hospodářských aspektů byl jako základní materiál zpracováván na vrubovou houževnatost modifikovaný polystyren s hodnotou MFI 200/5 13,5 g/10 min. Pro dosažení požadovaného dekorativního strukturního efektu na povrchu se dodatečně do základní tvarovací hmoty zapracují uhlíková vlákna o průměru 8 až 10 gm v množství 1 % hmotnostní. Tvarovací hmota se zpracuje na běžném šnekovém stroji pro vstřikovací lití a v případě talířů se použije jednoduchý normální nástroj, v případě podšálků dvojitý normální nástroj a pro šálky jednoduchý šoupátkový nástroj. Aby se zaručilo bezproblémové čištění hotových dílů, nebyly dutiny nástroje zvrásněny, bylo však docíleno odpovídajícím povrchovým zpracováním dutin u hotových dílů matného povrchu. Parametry zpracování odpovídají podmínkám obvyklým pro polystyren (teplota ve hmotě 220 °C , teplota nástroje 60 °C) . Výrobky dosahují při zkouškách hotových dílů jak požadovanou vrubovou houževnatost, tak také tepelnou tvarovou stabilitu 80 °C . Kombinaci matných povrchů s melange-efektem , způsobeným uhlíkovými vlákny, se v celém rozsahu dosáhne příjemný design.
Λ
- 16 •nad ,
-----1
JAIOINíSVU j OHNIVÍŠ KW Qb<! i a vy Q ’ £5 .X '5 2 0150Q
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    t.
    v
    1. Plastová tvarovací hmota pro výrobu tvarových dílů s dekorativním efektem, vyznačující se tím, že obsahuje polymer ze skupiny zahrnující polyacetaly, polyestery, polyamidy a kopolyamidy, polykarbonáty a polyesterkar.bonáty, polyf enylenoxidy a polyfenylensulfidy, polyurethany, polyvinylchloridy, polystyreny a kopolymery styrenu, jakož i směsi těchto polymerů, a 0,1 až 5 % hmotnostních, vztaženo na tvarovací hmotu, uhlíkových vláken o délce vlákna 0,05 až 18 mm a průměru 5 až 20 gm .
  2. 2. Tvarovací hmota podle nároku 1 , vyznačující se tím, že sestává ze
    a) 100 až 50 % hmotnostních termoplastického plastu ze skupiny uvedené v nároku 1 ,
    b) 0 až 50 % hmotnostních kaučukovitého směsného polymeru, vhodného pro daný polymer,
    c) 0 až 50 % hmotnostních zpevňovací látky a/nebo plnidla a
    d) 0,1 až 5 % hmotnostních, vztaženo na a) + b) + c) , uhlíkových vláken o délce vlákna 0,05 až 18 mm a průměru 5 až 20 gm .
  3. 3. Tvarovací hmota podle nároku 1 , vyznačující se tím, že jako plnidla a/nebo zpevňobvací látky obsahuje mastek, křídu, skelná vlákna nebo skleněné kuličky.
  4. 4. Tvarovací vyznačuj světlé základní hmota podle nároku 1 , ící se tím, že základní polymer má zbarvení.
CZ932297A 1992-10-31 1993-10-29 Plastic moulding material for producing shaped elements with a color-adjustable decorative effect CZ229793A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4236870 1992-10-31

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ229793A3 true CZ229793A3 (en) 1994-05-18

Family

ID=6471847

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ932297A CZ229793A3 (en) 1992-10-31 1993-10-29 Plastic moulding material for producing shaped elements with a color-adjustable decorative effect

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0596378A1 (cs)
JP (1) JPH06279616A (cs)
KR (1) KR940009284A (cs)
BR (1) BR9304403A (cs)
CA (1) CA2102047A1 (cs)
CZ (1) CZ229793A3 (cs)
MX (1) MX9306816A (cs)
NO (1) NO933921L (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0714691B2 (ja) * 1988-01-11 1995-02-22 マツダ株式会社 自動車の後部開閉体構造
DE4403677A1 (de) * 1994-02-07 1995-08-10 Basf Ag Formmasse auf der Basis von Polyarylenetherblends und Kohlefasern
DE19519241C2 (de) * 1994-05-26 1999-03-18 Kobe Steel Ltd Geformtes Teil aus faserverstärktem Kunststoff
JPH09117999A (ja) * 1995-10-24 1997-05-06 Bando Chem Ind Ltd 化粧材
JP3594516B2 (ja) 1999-03-29 2004-12-02 大日精化工業株式会社 不織布調意匠用樹脂組成物
KR102252530B1 (ko) * 2018-12-12 2021-05-14 주식회사 세프라 비스코스레이온을 포함하여 대리석문양 구현이 가능한 무도장 열가소성수지 조성물 및 그 성형품
CN113292814A (zh) * 2021-06-11 2021-08-24 重庆云天化天聚新材料有限公司 一种无需二次造粒的增韧改性聚甲醛材料及其制备方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3001204A1 (de) * 1980-01-15 1981-07-30 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Elektrisch leitfaehiges polycarbonat
DE3776865D1 (de) * 1986-11-14 1992-04-02 Phoenix Ag Formkoerper aus faserverstaerktem polyurethanintegralschaum.
JPH0819320B2 (ja) * 1987-03-25 1996-02-28 ポリプラスチックス株式会社 成形用強化樹脂組成物
JPH0830138B2 (ja) * 1988-04-25 1996-03-27 ポリプラスチックス株式会社 ポリオキシメチレン樹脂組成物及びその製造法
SE463769B (sv) * 1989-04-19 1991-01-21 Diab Barracuda Ab Kamouflagematerial av pvc-cellplast med slutna celler
JP2883128B2 (ja) * 1989-11-13 1999-04-19 三菱化学株式会社 導電性熱可塑性樹脂組成物

Also Published As

Publication number Publication date
EP0596378A1 (de) 1994-05-11
MX9306816A (es) 1995-01-31
NO933921L (no) 1994-05-02
BR9304403A (pt) 1994-05-31
NO933921D0 (no) 1993-10-29
CA2102047A1 (en) 1994-05-01
KR940009284A (ko) 1994-05-20
JPH06279616A (ja) 1994-10-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100348502B1 (ko) 장식효과가있는성형품을제조하기위한플라스틱성형조성물
JP4771407B2 (ja) プラスチック部品を製造する射出成形方法
CN1863673B (zh) 由(甲基)丙烯酸酯共聚物和聚碳酸酯制成的多层膜
WO2002045098A3 (en) Conductive polyester/polycarbonate blends, methods for preparation thereof, and articles derived therefrom
JP6015070B2 (ja) 自動車内外装部品
US6605665B1 (en) Molding materials for use in motor vehicle interiors
CZ229793A3 (en) Plastic moulding material for producing shaped elements with a color-adjustable decorative effect
CN101077925B (zh) 高表面硬度pc-abs树脂的改性组合物
US20050269740A1 (en) Process for making a plastic moulded article with a metallized surface
KR20140019692A (ko) 무도장 고광택 폴리카보네이트 수지 조성물
CA2102044A1 (en) Plastic molding composition for the production of moldings having a color-coordinatable decorative effect
PL171172B1 (pl) Tloczywo z polipropylenu do wytwarzania ksztaltek o powierzchni dekoracyjnej PL PL PL PL PL
EP1372927B1 (en) Process for making a plastic moulded article with a decorated surface
EP1699631A1 (de) Verbundk rper, verfahren zu dessen herstellung und dessen ve rwendung
US20120315822A1 (en) Figure and a Composition for Forming the Figure
EP1708865B1 (de) Verbundkörper, verfahren zu dessen herstellung und dessen verwendung
Chrisochoou et al. Styrenic Copolymers
JP7450400B2 (ja) 耐光性熱可塑性樹脂組成物
US6479617B1 (en) Molding materials for use in motor vehicle interiors, composites containing the same, and their recyclates
CN109320922A (zh) 一种具有夜间反光功能tpu薄膜及其制备方法
CN115335454B (zh) 热塑性树脂组合物、其制备方法和包含其的模制品
JPH0386765A (ja) 真珠光沢模様の成形物を得るための樹脂組成物
CN117659664A (zh) 一种耐溶剂pc/abs复合材料及其制备方法和应用
CN117083332A (zh) 纤维素酯组合物和成型品
JP2017014527A (ja) 自動車内外装部品