CZ2013916A3 - Způsob výroby kolagenního a želatinového želé pro farmaceutické, potravinářské a kosmetické účely - Google Patents

Způsob výroby kolagenního a želatinového želé pro farmaceutické, potravinářské a kosmetické účely Download PDF

Info

Publication number
CZ2013916A3
CZ2013916A3 CZ2013-916A CZ2013916A CZ2013916A3 CZ 2013916 A3 CZ2013916 A3 CZ 2013916A3 CZ 2013916 A CZ2013916 A CZ 2013916A CZ 2013916 A3 CZ2013916 A3 CZ 2013916A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
collagen
extraction
animal material
jelly
animal
Prior art date
Application number
CZ2013-916A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ305300B6 (cs
Inventor
Jindřich Chromík
Jaroslav Čemus
Original Assignee
Jindřich Chromík
Jaroslav Čemus
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jindřich Chromík, Jaroslav Čemus filed Critical Jindřich Chromík
Priority to CZ2013-916A priority Critical patent/CZ305300B6/cs
Publication of CZ2013916A3 publication Critical patent/CZ2013916A3/cs
Publication of CZ305300B6 publication Critical patent/CZ305300B6/cs

Links

Abstract

Způsob přípravy spočívá v tom, že se živočišný materiál obsahující kolagen nejméně dvakrát vypere ve vodě, po té se podrobí maceraci při teplotě 98 až 102 .degree.C po dobu 3 až 5 min. ve vodě s 0,8 až 1,2 % hmotn. peroxidu vodíku, vztaženo na hmotnost živočišného materiálu. Po vyprání a maceraci a odstranění maceračního roztoku se zbytky krve a tuku se 1 g živočišného materiálu extrahuje 0,8 až 1,2 cm.sup.3.n.v biologické tekutině, po době 3 až 25 hod. při teplotě 18 až 42 .degree.C, po té se směs ochladí na teplotu 18 až 25 .degree.C a pevné části se v semisterilním prostředí odstraní, například filtrací, po té se nechá při 8 až 12 .degree.C v klidu koagulovat. Živočišný materiál je vybrán ze skupiny tvořené vepřovými nožičkami, hovězími a drůbežími kostmi, šlachami, chrupavkami a vepřovými, drůbežími a rybími kůžemi a biologická extrakční tekutina je vybrána ze skupiny tvořené živočišným mlékem, syrovátkou nebo sojovým mlékem.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká biologického technologického způsobu výroby kolagenního a želatinového želé pro farmaceutické, potravinářské, kosmetické a průmyslové použití.
Kolagen je vláknitá bílkovina tvořící základ pojivových tkání -vaziva, chrupavek, kostí, kůže a dalších tkání a je nejdůležitější bílkovinou nejen pro člověka, ale i pro všechny obratlovce, ryby a plazy.
Kolagen v lidském těle se stále obnovuje, obnova trvá od několika dnů až po několik měsíců.
Množství a tvorba vlastního kolagenu se v průběhu let života postupně snižuje a je nutno pro dobrou funkci organismu jej dodávat.
Vyskytuje se ve všech orgánech, kde slouží jako bílkovina spojující buňky organismů živočichů.
Kolageny představují nejrozšířenější skupinu bílkovin živočichů.
Kolagenová vlákna jsou zabudována do stavebních prvků orgánů, kde představují komplikované struktury buněčných membrán, v nichž jsou bílkoviny zakotveny, zejména například v pobřišnici, pohrudnici - pohrudniční dutina - .(tenká lesklá blána vystýlající dutinu hrudní (pohrudnice) a pokrývající plíce (poplicnice), osrdečník - obal, v němž je uloženo srdce, ledviny, plíce, játra, cévy, kosti, zrakový orgán - oko, optický zrakový nerv a příslušné části mozku a kůže, která pokrývá celé lidské tělo a má povrh 1 až 1,5 m2.
Kůže má mnoho funkcí, chrání tělo před zevními vlivy, podílí se na vyvažování tělesné teploty, je místem kde se projevuje bolest, dotyk, v kůži se vytváří vlivem slunečního záření vitamin D.
Na ochraně kůže se podílí mnoho faktorů, které působí na vylučování a odstraňování odpadních produktů látkové výměny, zajišťuje vylučování potu prostřednictvím potních žláz, které je řízeno autonomním nervovým systémem.
U člověka kolagen tvoří 10 % hmotnosti, v kůži je kolagenu až 70% a tvoří
30% bílkovin těla.
* «
S přibývajícím věkem značně klesá produkce kolagenu v lidském těle, u žen klesá produkce mnohem rychleji než u mužů (Obr. 1).
Prof.MUDr. Andrjuk Batěčko (Copyright 2013 Kolagen Karlovy Vary) publikoval také, že tělo si chybějící kolagen přesouvá především do míst, kde je ho v daném čase největší nedostatek, prof.Batěčko publikoval, že při užívání kolagenu jsou dobré výsledky při léčení plicních onemocnění, nemocí střev a při léčení kloubních nemoci a při osteoporóze.
Kolagen při vnějším používání má také dobrý vliv na léčení alergií, lupénky, nemoci vlasové kůže, celulitidě, aftů, kožních vředů a řady dermatologických problémů.
Kolagenové gely mají velký vliv při mobilizaci pohybového aparátu, odstraňování svalových blokád, zejména při blokádách v oblasti páteře. Vhodně působí na kořenový radikulární syndrom, při výhřezu meziobratlové plotýnky, výhřezu zejména dolní části bederní - lumbální páteře, který se projevuje bolestmi vystřelující do dolní končetiny, dobře působí při poruchách svalové činnosti, svalových reflektů a na porušenou citlivost kůže.
Dosavadní stav techniky
Ve zdravotnické medicinální léčbě se velmi často používá hydrolyzovaný kolagen připravený enzymatickým štěpením, který se používá zejména k obohacení lidské i živočišné výživy. Hydrolyzovaný kolagen se používá zejména u lidí těžce fyzicky zatěžovaných a u lidí, kde je namáhání organismu obzvláště velké^a to zvláště u sportovců, kde je pohybový aparát nejvíce zatěžován.
Kolagen slouží k zabránění vzniku prvotních problémů s pohybovým aparátem. Výhodné je podávání kolagenu v kombinaci s vitamíny skupiny B, vitamíny C a D spolu s minerálními prvky vápníkem a hořčíkem. Tato kombinace se úspěšně používá k vyléčení nebo snížení bolestí kostí, svalů a kloubů, zejména u starší generace lidí.
Kolagen je skleroprotein, ve vodě nerozpustná bílkovina. V současnosti je známo asi 27 rozdílných typů kolagenu.
Nejrozšířenější kolagen je typ I, představuje 90 % kolagenu v organismu, je přítomen v pokožce, šlachách, kostech, zubech a dalších. Typ II se hlavně vyskytuje v chrupavkách.
Jednotlivé typy kolagenu tvoří vlákna, kolagen je produkován především vazovými buňkami (fibroplasty), buňkami chrupavky (chondroplasty), buňkami kostí (osteoplasty). Syntézta kolagenu probíhá částečně uvnitř buňky, částečně extracelulárně. Rozklad kolagenu probíhá v mezibuněčných prostorách a umožňuje jej kolagenáza.
Kolagen je tvořen hlavně aminokyselinami, glycinem, prolinem, hydroxyprolinem a hydroxylísinem. Kolagen se skládá z řetězců Alfa 1 a Alfa 2 tvoří trojitou spirálu, která se označuje jako tropogplagen. Kolagenů je celá řada, nejdůležitější je kolagen typu I, II, III, IV a V.
Kolagen vytváří neprůhlednou vlákninu, vláknité útvary, které jsou obaleny různým množstvím proteoglykanů a jiných bílkovin.Charakteristickými vlastnostmi molekuly kolagenu je její pevnost a trojřetězová šroubovitová struktura. Šroubovice tvoří kolagenovou molekulu s délkou asi 300nm s průměrem 1,5 nm (Peterková, Lapčík a diplomová práce Jarmila Hodáková, Masarykova Univerzita Brno).
Aminokyselinové složení kolagenu je u rozmanitých živočišných druhů podobné a většinou se jen mírně liší.
Kolagen má významnou funkci v procesu stárnutí organismu, jehož orgány mají hlavní organickou složku „kolagen“. Nedostatek kolagenu v těchto orgánech znamená, že nemohou komplexně plnit normální fyziologickou funkci.
Zvlášť významná potřeba kolagenu a preparátů s obsahem kolagenu je již dnes ale i v budoucnosti u starší generace lidí. V současné době tvoří lidé nad 65 let přibližně 15% obyvatel naší republiky a v roce 2030 jich bude již 25% a v roce 2050 jejich počet vzroste na cca 33%. V České republice by mělo být v roce 2050 přibližně půl milionu občanů nad 85 let. Již v současnosti platí, že nedostatek vlastní produkce kolagenu na potřebnou míru se musí zajišťovat dodáváním kolagenu na potřebnou míru ve formě potravinových doplňků. Kolagen pomáhá při léčení řady nemocí, ale je nutný i pro zajišťování činnosti normální fyziologie člověka a jeho vitality.
Při vnitřním užívání kolagenu jsou zaznamenány příznivé výsledky léčby nemocí plic, střev, při osteoporóze, při kloubních onemocnění, při léčbě nemoci kůže, např. dermatóz, popálenin, lupénky, kožních alergií, akné a dalších nemocí poškozujících kůži.
Na získání kolagenu ve světě existuje velká řada technologických postupů. Současné výrobní postupy řeší přípravu nedenaturované kolagenní bílkoviny extrakcí v kyselém nebo alkalickém prostředí blízkém při teplotě ležící na hranici smrštění kolagenového řetězce a na hranici odtučněných tukových vláken z hovězích nebo vepřových kůží z odtučněných odříznutých částí podkožního vaziva z mokrých vyloužených kůží, které byly podrobeny dlouhodobé konzervaci v alkalickém prostředí hydroxidem vápenatým, nebo v kyselém prostředí kyseliny solné nebo octové či dalších organických kyselin.
K získání vláknité struktury kolagenu byly používány též rozpouštědla za teploty 35 až 45 st. C.
Jiný způsob výroby atelo \ kolagenu z odpadní kožní hmoty popisují autoři Kowalovski František a Ryšková Olga, ve svém vynálezu, CS patent e. 276891. Je to rozpustný přírodní polymer s vysokým obsahem bílkovin používaných v humánní, veterinární terapii, v potravinářství, kosmetice a jiných oborech.
Ve svém vynálezu popisují „kolagen se vyrábí z odpadové suché kožní hmoty tak, že se kolagen extrahuje vodnými roztoky hydroxidů alkalických jedno a dvojsytných kovů při pH 9,2 až 13,6 nebo ve vodném roztoku kyselin při pH 2 až 4,5 s výhodou za přidání neutrálních solí.
Po neutralizaci se hmota vypere vodou a vystaví působení proteolytických enzymů odpovídajícím množstvím 0,5 až 45 tisíc kasejnových jednotek na 1 kg použité hmoty při teplotě 10 až 42 sťC.
Obdobným postupem jako při přípravě kolagenní hmoty se připravuje želatina.
Želatina je kolagen z částečně hydrolyzovaných kůží, pojiv a dalších částí zvířat jako například, kostí. V současné době se při výrobě želatiny používají hovězí a vepřové kůže. Želatina je lehce stravitelná bílkovina skládající se z 18 aminokyselin, vyráběná alkalickou technologií, povápněné a nasolené hovězí kůže. Tato před příprava k získání želatinové bílkoviny odstraňuje tukové částice, odstraní rohovinovou vrstvu na kůži, při tomto procesu dochází ke konzervaci kolagenové bílkoviny. Kyselá před příprava se především používá u vepřových kůží, kůže se po oprání vloží nejprve do kyselé lázně a následně do alkalické. U všech postupů před přípravy kůží k získání želatinové bílkoviny dochází ke zničení veškerých mikroorganismů a živých zárodků. Po před úpravě surovin započne řada horkovodních extrakcí, touto cestou se získají různé želatinové várky, s různými koncentracemi a kvalitou. Přeměna získané suspenze na rosol proběhne v tepelném výměníku, kde dojde nejprve k zmrazení a pak následné sterilizaci 140 ^*C. Tato sterilizace zabezpečuje absolutní zdravotní sterilizaci. Vzniklý rosol je po sterilizaci zformován do želatinových nití, které se rozemelou a sítováním se rozdělí na prášek a částice s různou zrnitostí.
Želatina získaná částečnou denaturací kolagenu podle použitého výrobního způsobu je označována jako typ A-vyrobená kyselým způsobem nebo typ Bvyrobený alkalickým způsobem z hovězích kůží a kostí.
Želatina se používá v potravinářství, v průmyslu fotografickém, ve výrobě plastů, kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.
Jako zcela nové typy želatiny jsou želatinové hydrolyzáty jako doplněk životně důležitých proteinů, hydrolýzou se ničí želatizující vlastnost, dochází ke krácení molekulových řetězců a tím se zvyšuje stravitelnost aminokyselin v želatině.
Podstata vynálezu
Dlouhodobé působení kyselin a zásad odstraňuje způsob přípravy kolagenního želé podle vynálezu, který spočívá vtom, že se živočišný materiál obsahující kolagen, zejména vepřové nožičky, hovězí kosti, šlachy a chrupavky a a
zejména vepřové, drůbeží a rybí kůže nejméně dvakrát vyperou ve vodě, poité se podrobí maceraci při teplotě 98 až 102 °C po dobu 3 až 5 min. ve vodě s 0,8 až 1,2 % hmotn. 3 % peroxidu vodíku, vztaženo na hmotnost živočišného materiálu.
Po vyprání a maceraci a odstranění maceračního vodného roztoku se zbytky krve a tuku se 1 g živočišného materiálu extrahuje 0,8 až 1,2 cm3 v biologické tekutině, vybraně ze skupiny tvořené živočišným mlékem, syrovátkou nebo sojovým mlékem, po dobu 3 až 25 h©4| při teplotě 18 až 42 °C , poíté se směs ochladí na 'fr teplotu 18 až 25fC a pevné části se v semisterilním prostředí odstraní, například filtrací, po(té se nechá při 8 až 12 °C v klidu koagulovat.
Živočišný materiál vybraný ze skupiny tvořené vepřovými kůžemi, hovězími chrupavkami, kostmi a šlachami se extrahuje při teplotě 38 až 42 °C po dobu 4 až 5 hodin.
Živočišný materiál vybraný ze skupiny tvořené kuřecí, slepičí a krůtí kůží se extrahuje při teplotě 35 až 38°C po dobu 4 až 5 hodin.
Živočišný materiál vybřaný ze skupiny tvořené rybími kůžemi se extrahuje při teplotě 18 až 28 °C po dobu 23 až 25 hodin.
S výhodou se přidává konzervační činidlo vybrané ze skupiny tvořené rostlinnými oleji, nebo peroxidem nebo strouhaným křenem.
Strouhaný křen se přidává po odstranění pevných části k tekutině, s níž se promíchá.
Rostlinné oleje a peroxid se přidávají na povrch koagulací vytvořeného kolagenního želé.
Zejména v případě extrakce živočišným mlékem se směs po extrakci naočkuje mléčnými bifidobakteriemi, vybranými ze skupiny tvořené mikroorganizmy rodu Lactobacillus acidophilus, Lactococcus, Leuconoťoc a Streptococcus při teplotě 18 až 25 °C, po 22 až 26 hodinách se teplota upraví na 40 až 43 °C, srazí se mléčná bílkovina kasein přídavkem syřidla v množství 1 až 3 cm3 /g po dobu 1 až 2 hpď Směs se ochladí na 10 až 18 °C a pevné části se odstraní, například filtrací zjl v semisterilním prostředí, poltě se nechá v klidu při 8 až 12 °C koagulovat, získá se kolagenní želé.
S výhodou se extrakce provádí v přítomnosti nejméně 1 až 1,5% obj.
peroxidu vodíku, vztaženo na hmotnost živočišného materiálu.
V případě použití syrovátky jako extrakčního činidla se syrovátka před použitím podrobí sterilizaci při teplotě 60 až 102 °C po dobu 20 až 30 min. a filtrací se z ní odstraní mléčné proteiny.
Zbytky živočišného materiálu po první extrakci a filtraci lze opět extrahovat biologickou tekutinou při teplotě 80 až 100 °C po dobu 4 až 5 hodin a po filtraci a koagulaci se získá želatinové želé.
Extrakční proces lze zintensivnit zahříváním živočišného materiálu před extrakcí nebo v průběhu extrakce mikrovlným zářením po dobu 3 až 15 minut.
Kolagenní želé lze obohatit farmaceuticky účinnými látkami, které lze rozpustit / v extrakčním mediu použitým k extrakci kolagenu nebo lze společně s živočišným materiálem extrahovat rostlinný materiál obsahující farmaceuticky účinné látky, například hlívu ústřičnou..
Gel tvořený hydratovanými nikoliv hydrolyzovanými molekulami kolagenu, respektive kolagenní želé, získané podle vynálezu, lze vody opět zbavit lyofilizací. Lyofilizát je získáván pomocí sublimačního zmrazení vodní páry z hydrátu při teplotě kolem mínus 40% Č ve vakuu (Marek Bormanský a Dr.Sergej Batečko).
Autoři vynálezu doporučují k výrobě kolagenního želé použití následných surovin.
- drůbeží kůže a zejména kuřecí křidélka
- vepřové nožičky
- vepřové kůže
- rybí kůže s výhodou z kapra, tolstolobika a mořských ryb mléko s výhodou kravské mléko nebo syrovátku
- tekuté produkty ze sóji s výhodou sojové mléko.
Autoři vynálezu při hledání nejvhodnéjšího výrobního postupu získání nejčistějšího kolagenního a želatinového želé se snažili maximálně odstranit dlouhodobé chemické působeni anorganických kyselin a zásad a snížit množství používané vody.
Autoři vynálezu používají více méně odpadni suroviny ze zvířat k získání maximálně čistého kolagenního a želatinového želé a doporučují zpracovávat tyto suroviny pokud možno v co nejkratším čase a tak zabezpečit přípravu kolagenního a želatinového želé zbaveného škodlivých mikroorganismů. K extrakci používají biologické tekutiny vybrané ze skupiny tvořené živočišným mlékem, syrovátkou nebo sojovým mlékem.
Výhodou nového technologického postupu je tedy také získání další proteinové hmoty charakteru tvarohu, kterou lze rovněž využít k farmaceutickým, dietetickým či kosmetickým účelům.
Po přidání křenu nebo dalších rostlinných surovin, extraktů z rostlin jak ve formě olejovité, suchých extraktů a dalších farmaceutických surovin s výhodou ibuprofenu je získaná proteinová hmota například vhodná též jako obklad na snížení bolesti.
Kolagenní želé se dá plně využít ve spojení s účinnými farmaceutickými látkami jako další aplikační forma, jak pro vnější^tak vnitřní léčbu pacientů.
Přiklad vbfevederrť '
Příklad 1
Stupně technologického postupu k získání kolagenního a želatinového želé :
A) Kolagenní surovina- živočišný materiál jako jsou kůže, kosti, šlachy a další části těl zvířat - savců, domácí drůbeže a mořských živočichů obsahující kolagen především ryb se podrobí důkladné očistě ve studené pitné vodě, ve dvou mytích, při níž se odstraní zjevný tuk a různé nanesené materiály spojené s jateční porážkou, slizovité části ulpělé na kolagenové surovině jako je povrchová krev apod.
B) Po důkladném dvoustupňovém promytí živočišného materiálu se tento podrobí maceraci po dobu 3 až 5 min. ve vodě 100 °C teplé, která je doplněna jedním procentem hmotnostním peroxidu vodíku, přepočteného na váhu vloženého biomateriálu (použije se 3% - vodný roztok peroxidu vodíku), kde uvolněný kyslík působí jako antimikrobiální činidlo, čímž se odstraní řada znečištěnin, škodlivé mikroorganismy a zkoaguluje vnitřní krev v použitém biomateriálu. Délka macerace se řídí druhem použitého biomateriálu, nejkratší je u rybích kůží. Pojté se znečištěný vodný roztok odstraní.
C) Čistě umytý částečně zkoagulovaný povrch živočišného materiálu a částečně zbavený mikroorganismů po maceraci se podrobí extrakci kolagenu ve sterilním roztoku syrovátky v poměru 1:1 přepočteno na váhu vložené biohmoty, která je obohacena jedním procentem objemovým peroxidu vodíku, který je přepočten na váhu vloženého biomateriálu a ve vodní lázni se při teplotě podle druhu extrahovaného biomateriálu podrobí po dobu 4 hodin extrakci, čímž se získá vodný roztok kolagenního roztoku a tento se dále v semisterilním prostředí zfiltruje a při teplotě do 10 °C ponechá zkolaguovat. Po dokončení kolaguace se provede konzervace olivovým olejem.
Získané kolagenní želé se může použít jako základní surovina pro použití ve zdravotnictví, potravinářství, kosmetickém odvětví.
Obsah vody v kolagenním želé se odstraňuje lyofilizací při nízké teplotě ve vakuu.
Získaná sušina je rozpustná, hydroskopická. Lyofilizát obsahuje až 98% čistých proteinů a je složen ze všech stavebních aminokyselin.
Příklad 2
Po ukončení čisticího procesu A a B podle příkladu 1 se místo extrakčního media sterilizované syrovátky použije nízkotučné pasterizované kravské mléko s tím, že biotechnologický proces probíhá podle procesu C uvedeném v příkladu 1 a po </ ukončení extrakčního procesu se prostřednictvím mikroorganismů Laktobacilus acidophylus a syřidla obsahujícího enzym chymosin, používaných v mléčném průmyslu, provede odstranění mléčných bílkovin za vzniku mléčného proteinu tvarohu, který se odfiltruje při teplotě do 43?C a získaný kolagenový extrakt se nechá v chladu do 10 st. Č zkoagulovat.
Získané kolagenní želé se konzervuje podle příkladu 1.
Příklad 3
Kolagenní želé připravené extrakcí sojovým mlékem
Kolagenní a želatinové želé z živočišného materiálu se získá podle příkladu 1 tak, že se extrakce provádí v sojovém mléce. Sojové mléko musí obsahovat 3% hmotnostní sojové bílkoviny a nesmí mít žádné jiné bílkoviny.
Sojové mléko obsahuje přibližně 1% hmotn.sojového tuku a má 7% hmotn. sušiny.
Sojové mléko je nutričně vyvážená surovina, obsahuje 8 základních aminokyselin se snadnou stravitelností, s nízkým obsahem mastných nasycených kyselin, sója bílkoviny přispívají ke snižování hladiny cholesterolu.
Kolagenní želé získané ze sojového kolagenního extraktu v kombinaci s dalšími potravinovými bílkovinami je vhodné pro výživu především starší generace, sportovce a pro děti se sníženou tvorbou kolagenu.
Použití sojových tekutých produktů je velmi výhodné používat při výrobě kolagenního želé v oblastech, kde sojové boby se pěstují a používají.
Příklad 4
Kolagenní želé ze sladkovodních a mořských ryb
Kolagenní želé se získává podle příkladu č. 1 s tím, že v technologickém stupni B se macerace peroxidem vodíku při teplotě 100°C provede maximálně po dobu 3 minuty, čímž se vedle nečistot a mikrobiologického znečištění odstraní slizovitá část na rybí kůži a extrakce syrovátkou se provádí jako u procesu C v příkladu 1 ale při teplotě 2d°C po dobu 24 hodin.
Kolagenní želé získané extrakcí kolagenu z rybích kůží musí být prováděno za antiseptických podmínek, vyžaduje rychlé zpracování kůží čerstvě zabitých ryb nebo kůží konzervovaných zmražením a v některých případech vyžaduje vícestupňovou filtraci.
Kolagenní želé z rybích kůží má vysokou hodnotu pro léčení kožních defektů, má velkou hodnotu pro výrobu kosmetických přípravků, které mají dermatologické účinky. Kolagenní želé obsahující bílkoviny nejen z extrakce kolagenu z kůží ale i bílkoviny ze syrovátky je vhodné pro výrobu přípravků pro kosmetické a zdravotnické účely.
Příklad 5
Biotechnologická příprava želatinového želé ze živočišných materiálů obsahujících kolagen
Želatina je vysoce hodnotná bílkovina získaná částečnou denaturací kolagenu obsaženém v živočišném materiálu, především v kůžích a kostech.
Želatina je tvořena 18 různými aminokyselinami, které vytváří peptidické řetězce, želatina obsahuje 84 až 90% bílkovin.
Po získání kolagenního žele podle příkladu 1 po odfiltrování pevného materiálu se pevný materiál podrobí další extrakci syrovátkou při teplotě 100°C po a dobu 5 hodin. Po|té se směs zfiltruje a čirý zfiltrovaný extrakt se ponechá v klidu při teplotě 10°C koagulovat.
Získané želatinové želé se následně konzervuje podle příkladu 1 nebo se hned po filtraci smísí s jemně rozemletým křenem a následně se nechá koagulovat.
Příklad 6
Směs kolagenního želé s hlívou ústřičnou
Směs živočišného materiálu s hlívou ústřičnou ve stejné váhové hmotnosti se podrobí mytí a maceraci podle příkladu 1, provede se extrakce podle přikladu 1 při teplotě do 42 °C po dobu 4 hodin a dále se postupuje podle příkladu 1. Získaná směs kolagenního želé a účinných látek z hlívy ústřičné se konzervuje za přidání jemně rozemletého křenu.
Směs kolagenního želé s hlívou ústřičnou byla připravena ze 300 g vepřové kůže a ze 300 g hlívy ústřičné, extrakční činidlo syrovátka v množství 600 cm3 bylo doplněno 12 cm3 3% peroxidu vodíku. Extrakce probíhala při teplotě 38 °C po dobu 4 hodin, získaný extrakt byl ihned zfiltrován, byl přidán jemně rozemletý křen a směs byla ponechána v klidu koagulovat při teplotě 10 °C.
Vytvořené želé je základní surovinou pro potravinářství a zdravotnictví. Hlíva ústřičná podporuje imunitu a působí blahodárně na náš organismus, hlíva ústřičná si vysloužila přídomek elixír mládí, pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu a tím chrání oběhový systém před civilizačními chorobami. Obsahuje řadu léčivých látek a používá se ve formě doplňků stravy.
Příklad 7
Směs farmaceutických surovin s kolagenním želé
Současný způsob podávání léčivých přípravků mnohdy způsobuje nemocným potíže, že neumí tabletové formy léky polknout, nebo že léky mají nepříjemnou chuť a další nespecifikované potíže různých pacientů při jejich používání, a to zejména platí pro uživatele ve vyšším životním věku a z těchto důvodů autoři provedli několik postupů k přípravě takové formy podání, že uživatel polkne účinné látky bez výše uvedených potíží.
Byla připravena podle příkladu č. 6 směs kolagenního želé s hlívou ústřičnou. Pro odstranění velikosti tabletové formy obsahující glukosamin chlorid, chondroitin sulfát, dimetyl sulfon (MSM - metyl sulfonyl metan), vitamin C a ochucovadlo, byly uvedené suroviny rozpuštěny a homogenizovány v kolagenním želé při teplotě do 28 °C a následně přidán jitrocel indický (plantago ováta - plantago psyllium) a sterilní syrovátka. Uvedená směs se zhomogenizovala, psyllium a kolagenní želé vytvořily gel, který se užívá lžičkou a zapíjí dostatkem tekutiny. Uvedenou směs je nejvhodnější vyrábět magistraliter podle předpisu, v němž je uvedeno složení farmaceutických surovin.
Příklad 8
Kolagenní želé podle vynálezu lze použít jako nosiče pro řadu farmaceuticky účinných látek. Do extrakčního média použitého na extrakci kolagenu se přidají farmaceuticky účinné látky organického původu (-rostlinného nebo živočišného), původu nebo syntetika. S výhodou se na 100 g kolagenního želé přidávají vitamíny v šumivé formě v množství 2000 mg vitamínu C, nebo soubor multivitamínů vše v šumivé formě s obsahem vitaminu C 2000 mg, vitamínu E 300 mg, kyselina pantothenova 150 mg, vitamíny B6 35 mg, B2 35 mg, B1 27,5 mg, B12 62,5 mg.
Ve 100 g kolagenního želé je obsah vápníku 400 mg, hořčíku 100 mg, zinku 10 mg.
Z vitamínů rozpustných v tucích se používají - vitamín A (retinol), vitamín D (kalciferol), vitamín E (tokoferol), vitamín K (filochinon).
Šumivá forma byla použita z toho důvodu, že vyráběné farmaceutické přípravky obsahují látky zajišťující rozpustnost farmaceutický účinných látek ve vodě.
Příklad 9
Extrakce za působení mikrovlnného záření
Promytý živočišný materiál po maceraci podle příkladu 1 A,B se před extrakcí podrobí působení mikrovlnného záření po dobu 10 minut. Tato metoda využívá mikrovlnné záření, které je v biomateriálu schopno rozkmitat částice, zejména molekuly vody jako při klasických způsobech šíření tepla. Mikrovlnné záření se při této metodě používá na stupni „rozmrazování“. Při této metodě mikrovlny pronikají dovnitř biomateriálu a dochází k postupnému zahřívání a snadnějšímu uvolňování kolagenu do extrakčního činidla podle procesu C uvedeném v příkladu 1.
Využitelnost
Způsob výroby kolagenního a želatinového želé podle vynálezu je využitelný ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu a pro výrobu potravních doplňků.
Při současných trendech v léčení nemocných platí, že rozhodující úlohu účinnosti léčení sehrává společná vůle nemocného, lékaře a účinného léčiva pro vyléčení a/nebo zmírnění obtíží způsobených nemocí.
Významnou formou, která vstupuje v současné době do praxe v léčení nemocí nebo předcházení nemocí je preventivní ochrana, která se zabezpečuje i používáním potravinových doplňků. Tato forma zajišťuje, že při použití mohla omezit nejvážnější onemocnění, například cukrovky, krevního jtlaku, snížení cholesterolu, zánětu dýchacích cest, žaludečních i střevních potíží, nemoci jater a žlučového traktu,
I nemoci močového ústrojí a prostaty, nervového onemocnění, nemoci kosterního skeletu člověka, zejména nemoci kloubů a bolestí.
Používání kolagenního želé je vhodné jako prevence před vznikem nemocí. Dodává lidskému organismu potřebnou surovinu pro zdravý vývoj a dobrou lidskou aktivitu, což zejména platí pro starší generaci.

Claims (12)

  1. Patentové nároky
    1. Způsob přípravy kolagenního želé pro farmaceutické, potravinářské a kosmetické účely, vyznačující se tím, že se živočišný materiál obsahující kolagen nejméně dvakrát vypere ve vodě, pofté se podrobí maceraci při teplotě 98 až 102 °C po dobu 3 až 5 min. ve vodě s0,8 až 1,2 % hmotn. peroxidu vodíku, vztaženo na hmotnost živočišného materiálu, po vyprání a maceraci a po odstranění maceračního vodného roztoku se zbytky krve a tuku se 1 g živočišného materiálu extrahuje 0,8 až 1,2 cm3 v biologické tekutině, po dobu 3 až 25 hbd< při teplotě 18 až 42 °C , pofté se směs ochladí na teplotu 18 až 25°C a pevné části se v semisterilním prostředí odstraní, například filtrací, ρο/té se nechá při 8 až 12 °C v klidu koagulovat.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že živočišný materiál je vybrán ze skupiny tvořené vepřovými nožičkami, hovězími a drůbežími kostmi, šlachami, chrupavkami a vepřovými, drůbežími a rybími kůžemi a že biologická extrakční tekutina je vybrána ze skupiny tvořené živočišným mlékem, syrovátkou nebo sojovým mlékem.
  3. 3. Způsob podle nároku 2,vyznačující se tím, že se živočišný materiál vybraný ze skupiny tvořené vepřovými nožičkami a kůžemi, hovězími chrupavkami, kostmi a šlachami extrahuje při teplotě 38 až 42 °C po dobu 4 až 5 hodin.
  4. 4. Způsob podle nároku 2 vyznačující se tím, že se živočišný materiál vybraný ze skupiny tvořené kuřecí, slepičí a krůtí kůží extrahuje při teplotě 35 až 38°C po dobu 4 až 5 hodin.
  5. 5. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, žé se živočišný materiál vybraný ze skupiny tvořené rybími kůžemi extrahuje při teplotě 18 až 28 °C po dobu 23 až 25 hodin.
  6. 6. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že v případě extrakce živočišným mlékem se směs po extrakci naočkuje mléčnými bifidobakteriemi, vybranými ze skupiny tvořené mikroorganizmy rodu Lactobacillus acidophilus, Lactococcus, Leuconotoc a Streptococcus při teplotě 18 až 25 °C, po 22 až 26 hodinách se teplota upraví na 40 až 43 °C, srazí se mléčná bílkovina kasein přídavkem syřidla v množství 1 až 3 cm3 /g po dobu 1 až 2 h£d|, směs se ochladí na 10 až 18 °C a zfiltruje, pofté se nechá v klidu při 8 až 12 °C koagulovat, získá se kolagenní želé.
    í a
  7. 7. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že v případě použití syrovátky jako extrakčního činidla se syrovátka před použitím k extrakci sterilizuje při teplotě 60 až 100°C po dobu 20 až 30 min. a odstraní se z ní mléčné proteiny.
  8. 8. Způsob podle nároku 1. vyznačující se tím, že se extrakce provádí v přítomnosti nejméně 1 až 1,5% obj. peroxidu vodíku, vztaženo na hmotnost živočišného materiálu.
  9. 9. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že se dále přidává konzervační činidlo vybrané ze skupiny tvořené strouhaným křenem, který se přidává před koagulací kolagenního želé, nebo rostlinnými oleji, nebo peroxidem vodíku, které se přidávají na povrch koagulací vytvořeného kolagenního želé.
  10. 10. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že se extrakční proces zintensivní zahříváním živočišného materiálu před extrakcí a/nebo v průběhu extrakce mikrovlným zářením po dobu 3 až 15 minut.
  11. 11. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že se do extrakčního media použitého k extrakci kolagenu rozpustí farmaceuticky účinné látky nebo se k němu přidá rostlinný materiál obsahující farmaceuticky účinné látky, zejména hlíva ústřičná, který se extrahuje společně s živočišným materiálem.
  12. 12. Způsob přípravy želatinového želé připravené způsobem podle nároků 1 až 11 , vyznačující se tím, že se zbytky živočišného materiálu po první extrakci a filtraci dále extrahují biologickou tekutinou při teplotě 80 až 100 °C po dobu 4 až 5 hodin a po filtraci a koagulaci se získá želatinové želé.
CZ2013-916A 2013-11-21 2013-11-21 Způsob výroby kolagenního a želatinového želé pro farmaceutické, potravinářské a kosmetické účely CZ305300B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-916A CZ305300B6 (cs) 2013-11-21 2013-11-21 Způsob výroby kolagenního a želatinového želé pro farmaceutické, potravinářské a kosmetické účely

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-916A CZ305300B6 (cs) 2013-11-21 2013-11-21 Způsob výroby kolagenního a želatinového želé pro farmaceutické, potravinářské a kosmetické účely

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2013916A3 true CZ2013916A3 (cs) 2015-07-22
CZ305300B6 CZ305300B6 (cs) 2015-07-22

Family

ID=53541993

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-916A CZ305300B6 (cs) 2013-11-21 2013-11-21 Způsob výroby kolagenního a želatinového želé pro farmaceutické, potravinářské a kosmetické účely

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ305300B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307665B6 (cs) * 2017-11-09 2019-02-06 Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Biotechnologický způsob výroby potravinářské želatiny z drůbežího jatečného odpadu

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2747798A1 (de) * 1977-10-25 1979-04-26 Leon Oudem Verfahren zur extraktion von kollagen und die weiterverarbeitung zu gelatine
HU194933B (en) * 1984-09-10 1988-03-28 Valeria Duschanek Process for digesting raw materials containing collagen for producing gelatine
IL87344A (en) * 1988-08-04 1992-03-29 Univ Bar Ilan Process for the production of gelatin from fish skins
RU2021992C1 (ru) * 1992-03-30 1994-10-30 Лосев Юрий Иванович Способ производства желатина
SE501028C2 (sv) * 1993-03-19 1994-10-24 Ellco Food Ab Förfarande för framställning av gelatin
FR2787968B1 (fr) * 1998-12-31 2001-03-23 Skw Biosystems Procede de preparation de gelatine de poisson
CZ302828B6 (cs) * 2006-06-22 2011-11-30 Hypro Otrokovice, S. R. O. Kolagenový prípravek pro zdravotnické nebo kosmetické aplikace, zpusob jeho výroby a jeho použití

Also Published As

Publication number Publication date
CZ305300B6 (cs) 2015-07-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ahmed et al. Collagen extraction and recent biological activities of collagen peptides derived from sea-food waste: A review
KR101840213B1 (ko) 저분자 콜라겐 펩티드 및 이를 이용한 식품 조성물의 제조 방법
US7799348B2 (en) Therapeutic composition comprising hyaluronic acid and chondroitin sulfate and method of making same
CA2435392C (en) Desiccated avian sternal cartilage powder
KR100828494B1 (ko) 피부주름개선용 화장품 에센스 조성물 및 그의 조성방법
CN1683550B (zh) 胶原蛋白及其制备工艺
CN109730309A (zh) 健脑益智安神缓解压力益智仁复合多肽营养素及制备方法
CN108456248B (zh) 水解水母i型、ii型和v型胶原蛋白及其用途
JP2013063046A (ja) ニンニク発酵物とその製造法
KR100840156B1 (ko) 삼계탕 육수의 제조 방법 및 이를 이용한 삼계탕의 제조방법
KR101467203B1 (ko) 오리를 이용한 고농도 콜라겐 추출물의 제조방법 및 그 제조방법에 의해 추출된 추출물
Pateiro et al. Extraction of valuable compounds from meat by-products
Cui et al. Advanced review on type II collagen and peptide: preparation, functional activities and food industry application
CZ2013916A3 (cs) Způsob výroby kolagenního a želatinového želé pro farmaceutické, potravinářské a kosmetické účely
KR20090042053A (ko) 식육부산물로부터 콘드로이틴황산의 추출방법
CN100415293C (zh) 生物胶原蛋白口服液及其制备方法
CN102020711A (zh) 一种肠衣平滑肌胶原蛋白的制备方法和功能研究
KR101218426B1 (ko) 조미 건오징어채의 수율 증대 제조방법
KR20180015978A (ko) 삼계탕 미믹 혼합 조성물 및 그 제조방법
CN108066363A (zh) 一种养肝强身组合物
CN110692939A (zh) 一种肉类嫩化剂及其使用方法
CN106075407B (zh) 一种功能性钙制剂及其制备方法
ES2298071A1 (es) Hidrolizado enzimatico de colageno y procedimiento de obtencion.
Sandhu et al. Conversion of Bone to Edible Products
CN102268084A (zh) 一种软黄金胶原蛋白的制备方法和功能研究