CZ2009803A3 - Insekticidní prípravek a jeho použití pro ochranu rostlin pred hmyzem - Google Patents

Insekticidní prípravek a jeho použití pro ochranu rostlin pred hmyzem Download PDF

Info

Publication number
CZ2009803A3
CZ2009803A3 CZ20090803A CZ2009803A CZ2009803A3 CZ 2009803 A3 CZ2009803 A3 CZ 2009803A3 CZ 20090803 A CZ20090803 A CZ 20090803A CZ 2009803 A CZ2009803 A CZ 2009803A CZ 2009803 A3 CZ2009803 A3 CZ 2009803A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
composition according
extract
plants
ethylene oxide
silicates
Prior art date
Application number
CZ20090803A
Other languages
English (en)
Inventor
Pavela@Roman
Žabka@Martin
Original Assignee
Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v i. filed Critical Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v i.
Priority to CZ20090803A priority Critical patent/CZ2009803A3/cs
Publication of CZ2009803A3 publication Critical patent/CZ2009803A3/cs

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Rešení se týká prípravku na ochranu rostlin, který obsahuje koncentrát synergicky pusobící smesi extraktu z korenu, plodu a/nebo zelených cástí rostlin druhu pajasanu žláznatého Ailanthus altissima (MILL.) SWINGLE, v množství 0,5 až 99,5 % hmotn. a nosice na bázi povrchove aktivního cinidla a/nebo emulgátoru v množství 0,5 až 99,5 % hmotn. Rešení se dále týká použití insekticidního prípravku pro ochranu rostlin pred hmyzem, kdy prípravek obsahuje alespon 0,5 % hmotn. úcinné insekticidní látky a má herbicidní, insekticidní nebo fungicidní vlastnosti.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká insekticidních prostředků a jejich použití pro ochranu rostlin před hmyzími škůdci.
Dosavadní stav techniky
Při ochraně rostlin proti škůdcům se obvykle používají insekticidní, případně akaricidní přípravky, které mají kurativní účinek. Většina těchto přípravků je jedovatých, environmentálně nebezpečných majících negativního vlivu na necilové organizmy. Obvykle jsou založeny na účinku jedné, případně až tří biologicky aktivních látek, což má v praxi za následek vznik rezistentních populací škůdců.
Přípravky na bázi rostlinných extraktů jsou tvořeny převážně směsí biologicky aktivních látek získaných různým extrakčnim způsobem (například; extrakce pomocí organických rozpouštědel, superkritická extrakce pomocí oxidu uhličitého, vodní destilace, macerování ve vodě). Extrakty jsou často formulovány do komerčně vyráběných přípravků na ochranu rostlin. Většina těchto přípravků se používá jako insekticidní přípravky proti škůdcům nebo jako pomocné přípravky na zvýšení vitality a obranyschopnosti rostlin. Jejich biologická účinnost je založena na bázi účinnosti rostlinných biologicky aktivních látek.
Tyto přípravky mají oproti syntetickým přípravkům výhodu v tom, že obsahují směs biologicky aktivních látek, která je obvykle vsynergickém účinku a zabraňuje tak vzniku mechanismu rezistence u hmyzu. Rezidua se po vlastní aplikaci relativně rychle rozkládají a jsou proto environmentálně bezpečná. Nevýhoda je, že patří mezi dražší přípravky a nabídka trhu je v současnosti relativně malá.
• *
Současný trend snižování chemizace v zemědělské výrobě a snaha celkového snižováni zatížení životního prostředí syntetickými pesticidními látkami, předurčuje extrakty z rostlin jako vhodné alternativy ochrany rostlin proti chorobám a škůdcům. Současný trh však nabízí jen omezené množství přípravků na bázi rostlinných extraktů. Z tohoto důvodu je nutné hledat nové, pokud možno environmentálně bezpečné látky, které by zamezily škodám způsobeným na rostlinách škůdci.
Celosvětově je vyvíjena velká snaha o získání nových insekticidních nebo pomocných přípravků, které by byly zároveň šetrné k životnímu prostředí a byly i ekonomicky přijatelné.
Podstata vynálezu
Výše uvedené problémy řeší Insekticidní přípravek a jeho použití pro ochranu rostlin před hmyzem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje extrakt z kořenů, plodů, semen, kůry a/nebo zelených části rostlin druhu pajasanu žláznatého Ailanthus altissima (MILL.) SWINGLE v množství 0,5 až 99,5 % hmot, a nosiče na bázi povrchové aktivního činidla a/nebo emulgátoru v množství 0,5 až 99,5 % hmotn.
Přípravek podle vynálezu je charakterizován tím, že jeho vodná emulze obsahuje optimálně 0,5 až 3 % hmot, extraktu z pajasanu, přičemž hrubým extraktem z rostlin pajasanu je metanolový, etanolový, vodný extrakt nebo extrakt ze směsi těchto rozpouštědel.
Insekticidní přípravek podle vynálezu je dále charakterizován tím, že nosič je pevný a s výhodou je vybrán ze skupiny zahrnující zejména přírodní a syntetické hlinky, křemičitany, křemičitany hořčíku, křemičitany hořečnatohlinité, hlinité křemičitany, uhličitan vápenatý, síran amonný, syntetické hydratované oxidy křemíku, syntetické křemičitany vápníku nebo hliníku, uhlík, síru, přírodní a syntetické pryskyřice, polyvinylchlorid, styrenové polymery a kopolymery, pevné polychlorofenoly, bitumen, vosky a pevná hnojivá.
Dále je insekticidní přípravek podle vynálezu charakterizován tím, že nosič je kapalný a s výhodou je vybrán ze skupiny zahrnující zejména vodu, alkoholy, ketony, étery, aromatické nebo alifatické uhlovodíky, ropné frakce, chlorované uhlovodíky, rostlinné oleje a jejich směsi.
Přípravek podle vynálezu obsahuje nosiče, přičemž alespoň jeden žních je povrchově aktivní činidlo a/nebo emulgátor. Toto povrchově aktivní činidlo a/nebo emulgátor je vybráno ze skupiny: polyoxyethylensorbitanmonooleát, surfaktant, dispergační činidlo nebo zvlhčovadlo; může být neiontové nebo iontové. Mezi vhodná povrchově aktivní činidla patří sodné nebo vápenaté soli póly akrylových kyselin a ligninsulfonových kyselin; kondenzační produkty mastných kyselin nebo alifatických aminů nebo amidů obsahujících alespoň 12 atomů uhlíku v molekule s etylenoxidem a/nebo propylenoxidem; estery mastných kyselin s glycerolem, sorbitanem, sacharózou nebo pentaerytrolem; jejich kondenzáty s etylenoxidem a/nebo propylenoxidem; kondenzační produkty mastných alkoholů nebo alkylfenolů, například p-oktylfenolu nebo p-oktylkresolu, s etylenoxidem a/nebo propylenoxidem; sulfáty nebo sulfonáty těchto kondenzačních produktů; alkalické soli nebo soli alkalických zemin, s výhodou sodné soli, nebo estery sulfonových kyselin obsahující alespoň 10 atomů uhlíku v molekule, například natriumlaurylsulfát, sodné sek. alkylsulfáty, sodné soli sulfonovaného ricinového oleje a natriumalkylarylsulfonáty jako dodecylbenzensulfonát; a polymery etylenoxidu a kopolymery etylenoxidu a propylenoxidu.
Podstatou vynálezu je také použití přípravku podle vynálezu pro ochranu rostlin před hmyzími škůdci a to jak preventivně, tak kurativně, zejména pak proti sviluškám, molicím, mšicím, housenkám, larvám a dospělcům listožravých brouků, jak bylo úspěšně prokázáno původci vynálezu, neboť tento přípravek má také herbicidní, insekticidní a fungicidní vlastnosti.
Přípravek podle vynálezu se aplikuje výhodně ve formě postřiků na užitkové a okrasné rostliny ve volné přírodě, sklenících i domácnostech ve
zředění vodou podle způsobu použití, s výhodou 0,1 až 20 % hmot, účinné insekticidni látky v příslušné vodní emulzi.
Použití přípravku podle vynálezu je též podstatou vynálezu, která spočívá v tom, že tento přípravek je účinné zejména proti žravým a savým škůdcům.
Výhodou přípravku podle vynálezu je jeho nejedovatost, neboť je složen z extraktu z rostlin, který je používán v kosmetice a lékařství. Další výhodou přípravku podle vynálezu je jeho univerzálnost, neboť působí jak preventivně, kdy zvyšuje vitalitu rostlin, tak kurativně proti chorobám a škůdcům. Je schopen zvýšit vitalitu, zlepšit vzhled a obranyschopnost rostlin, při standardní preventivní aplikaci opakované podle potřeby.
Původci bylo úspěšně odzkoušeno, že přípravek podle vynálezu je schopen při hmotnostní koncentraci 1 až 5 % usmrtit alespoň 80 % populace fytofágních škůdců, zejména pak svilušky, molice, mšice, larvy i dospělci motýlů a brouků. Insekticidni přípravek podle vynálezu byl původci s úspěchem ověřen při pokusech ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v.v.i., v Praze 6, CZ.
Následující příklady provedení vynálezu přípravek pouze dokládají, aniž by ho jakkoliv omezovaly.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Insekticidni přípravek
Listy pajasanu byly rozemlety a macerovány v metanolu (99 % hmotn.) za aktivního třepání v objemovém poměru listy : rozpouštědlo = 1 : 10. Po 24 hodinách byl macerát zfiltrován a vakuově zahuštěn (40 °C). Celý proces byl opakován třikrát a odparky byly spojeny v jeden homogenní vzorek. Získaný homogenní vzorek byl smíchán s nosiči v poměru 5 dílů vzorku : 4 díly řepkového oleje : 1 díl polyoxyethylensorbitanmonooleátu. Smés byla důkladné homogenizována.
Příklad 2
Insekticidní přípravek
Semena pajasanu byla rozemleta a macerována ve vodě za aktivního třepání v objemovém poměru semena : rozpouštědlo = 1 : 10. Po 24 hodinách byl macerát zfiltrován a vakuově zahuštěn (50 °C). Celý proces byl opakován třikrát a odparky byly spojeny v jeden homogenní vzorek. Získaný homogenní vzorek byl smíchán v poměru 7 : 3 s 70% etanolem. Směs byla důkladně homogenizována.
Příklad 3
Účinky insekticidního přípravku
Na malých parcelkách rostlin brambor odrůdy Agria byly vybrány rostliny, které byly dostatečně napadené larvami mandelinky bramborové. Na rostliny byly aplikovány postřikem různé koncentrace (1,0; 2,0 a 5,0 %) extraktu z pajasanu vyrobeného podle příkladu 1. Postřik byl aplikován do skanutí z listů, což odpovídalo aplikaci insekticidního přípravku v rozmezí 700 až 800 l/ha. Pokus byl opakován čtyřikrát.
Zjišťována byla mortalita larev a procento poškození rostlin žírem larev podle předem stanovené stupnice; 0 = 0% 1= do 10%, 2 = 10 až 30%, 3 = 30 až 65 %, 4 = 65 až 90%, 5 = více než 90% poškozené rostliny žírem.
Účinnost každého ošetření byla stanovena výpočtem podle Hendersona-Tiltonova vzorce:
% účinnosti = (1-((Ta/Ca)* (Cb/Tb)))*100 kde:
Tb = počet larev na ošetřované parcele před aplikací
Ta = počet larev na ošetřované parcele po aplikaci
Cb = počet larev na kontrolní parcele před aplikací
Ca = počet larev na kontrolní parcele po aplikací
Výsledky:
Výsledné účinnosti jsou uvedeny v Tabulce 1. Jak je patrné z tabulky, účinnost se zvyšovala v závislosti na čase a koncentraci. U 5% koncentrace byla zjištěna 100% mortalita, tedy 100% účinnost přípravku. Larvy přestaly přijímat potravu a k dalšímu poškození rostlin žírem již v průběhu pokusu nedocházelo (u koncentrací 5 a 2%) nebo bylo poškození významné menší oproti neošetřeným rostlinám (koncentrace 1 %).
Tabulka 1
Průměrný počet larev na rostlinu % účinnosti
varianta před aplikací 3. den 5. den 10. den
5% 49,6 25,3 78,8 100,0
2% 55,5 27,6 67,3 86,3
1 % 44,1 24,1 52,5 61,7
kontrola 54,2
poškození rostlin
před 3. 7. 10.
varianta aplikací den den den
5 % 1,3 1,3 1,3 1,3
2% 1,3 1,3 1,3 1,3
1 % 1,2 1,5 2,1 2,3
kontrola 1,3 2,2 4,6 4,7
Příklad 4
Vliv přípravku na mšici ♦ · • ·
Testované rostliny: Lycopersicon lycopersicum L. - rajče tyčkové rybízové cv. Idyll. (květináč průměr 12 cm, substrát běžný rašelinový, velikost rostlin 10 cm)
Metodika: Přípravek , vyrobený podle Příkladu 2, byl zředěn na obsah 3 % hmot, emulze. Emulzí byl proveden postřik rajčat napadených mšicí makovou Aphis fabae Sco. (minimálně 200 dospělců a nymf na rostlině). Teplota prostředí se pohybovala v rozmezí 23 až 26 °C, zálivka byla prováděna podle potřeby do květináčů. Rostliny (5 květináčů) byly ošetřeny mimo pěstební stoly, aby nedošlo ke kontaminaci stolů a okolních porostů. Aplikace byla provedena formou postřiku - ruční postřikovačkou a to podle běžné zahradnické praxe do skanutí z listů (předpokládá se, že uživatelé přípravku budou drobní pěstitelé, proto i aplikace byla provedena tak, jak je nejvíce běžné v praxi potencionálních uživatelů přípravku). Pokus byl opakován 7krát.
Hodnocení: Hodnotila se mortalita mšic po 48 hodinách od aplikace.
Výsledky: Po 48 hodinách po aplikaci uhynulo 98 (± 3.3) % škůdců.
Příklad 5
Vliv přípravku na svilušku
Testované rostliny: Humulus lupulus L. - chmel otáčivý, (květináč průměr 12 cm, substrát běžný rašelinový, velikost rostlin 10 cm)
Metodika: Koncentrát přípravku, vyrobený podle Příkladu 1, byl zředěn na obsah 2 % hmot, emulze. Emulzí byl proveden postřik rostlin chmele napadených sviluškou chmelovou Tetranychus urticae C.L. Koch, (minimálně 500 dospělců a nymf na rostlině). Teplota prostředí se pohybovala v rozmezí 23 až 25 °C, zálivka byla prováděna podle potřeby do květináčů. Rostliny (5 květináčů) byly ošetřeny mimo pěstební stoly, aby nedošlo ke kontaminaci stolů a okolních porostů. Aplikace byla provedena formou postřiku - ruční postřikovačkou a to podle běžné zahradnické praxe do skanutí z listů. Pokus byl opakován 5krát.
« ·
Hodnocení: Hodnotila se mortalita dospělců a nymf po 48 hodinách od aplikace.
Výsledky: Po 48 hodinách po aplikaci uhynulo 87,3 (± 6.3) % škůdců.
Průmyslová využitelnost
Řešení se týká přípravku na ochranu rostlin, který obsahuje extrakt z kořenů, plodů, semen, kúry a/nebo zelených částí rostlin druhu pajasanu žláznatého Ailanthus altissima (MILL.) SWINGLE v množství 0,5 až 99,5 % hmot, a nosiče na bázi povrchově aktivního činidla a/nebo emulgátoru v množství 0,5 až 99,5 % hmotn. Přípravek má herbicidní, insekticidní nebo fungicidní vlastnosti.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Přípravek na ochranu rostlin, vyznačující se tím, že obsahuje extrakt z kořenů, plodů, semen, kůry a/nebo zelených částí rostlin druhu pajasanu žláznatého Ailanthus altissima (MILL.) SWINGLE v množství 0,5 až 99,5 % hmot, a nosiče na bázi povrchově aktivního činidla a/nebo emulgátoru v množství 0,5 až 99,5 % hmotn.
  2. 2. Přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že jeho vodná emulze obsahuje optimálně 0,5 až 3 % hmot, extraktu z pajasanu.
  3. 3. Přípravek podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že hrubým extraktem z rostlin pajasanu je metanolový, etanolový, vodný extrakt nebo extrakt ze směsi těchto rozpouštědel.
  4. 4. Přípravek podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že nosič v přípravku je pevný.
  5. 5. Přípravek podle nároku 4, vyznačující se tím, že pevný nosič je vybrán ze skupiny zahrnující zejména přírodní a syntetické hlinky křemičítany, křemičitany hořčíku, křemičítany hořečnato-hlinité, hlinité křemičítany, uhličitan vápenatý, síran amonný, syntetické hydratované oxidy křemíku, syntetické křemičitany vápníku nebo hliníku, uhlík, síru, přírodní a syntetické pryskyřice, polyvinylchlorid, styrenové polymery a kopolymery, pevné polychlorofenoly, bitumen, vosky a pevná hnojivá.
  6. 6. Přípravek podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že nosič v přípravku je kapalný.
    ««
  7. 7. Přípravek podle nároku 6, vyznačující se tím, že kapalný nosič je vybrán ze skupiny zahrnující zejména vodu, alkoholy, ketony, étery, aromatické nebo alifatické uhlovodíky, ropné frakce, chlorované uhlovodíky, rostlinné oleje a jejich směsi.
  8. 8. Přípravek podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň dva nosiče, přičemž alespoň jeden z nich je povrchově aktivní činidlo.
  9. 9. Přípravek podle nároku 8, vyznačující se tím, že povrchově aktivní činidlo je vybráno ze skupiny zahrnující zejména sodné nebo vápenaté soli polyakrylových kyselin a ligninsulfonových kyselin, kondenzační produkty mastných kyselin nebo alifatických aminů nebo amidů obsahujících alespoň 12 atomů uhlíku v molekule s etylenoxidem a/nebo propylenoxidem, estery mastných kyselin s glycerolem, sorbitanem, sacharózou nebo pentaerytrolem, jejich kondenzáty s etylenoxidem a/nebo propylenoxidem, kondenzační produkty mastných alkoholů nebo alkylfenolů, s etylenoxidem a/nebo propylenoxidem, sulfáty nebo sulfonáty těchto kondenzačních produktů, alkalické soli nebo soli alkalických zemin, estery sulfonových kyselin obsahující alespoň 10 atomů uhlíku v molekule, sodné sekundární alkylsulfáty, sodné soli sulfonovaného ricinového oleje a natriumalkylarylsulfonáty, polymery etylenoxidu a kopolymery etylenoxidu a propylenoxidu.
  10. 10. Přípravek podle kteréhokoliv z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že obsahuje jako doprovodné látky sloučeniny mající herbicidní, insekticidní nebo fungicidní vlastnosti.
  11. 11. Použití přípravku podle kteréhokoliv z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň 0,5 % hmotn. insekticidně účinné látky pro ochranu rostlin před hmyzími škůdci.
    ♦ ♦ ·· * ·· ·· «ί • ♦ · · · · ♦ ♦ ··· ** · * «·«·
  12. 12. Použití podle nároku 11, vyznačující se tím, že je používán zejména proti žravým a savým škůdcům rostlin.
CZ20090803A 2009-12-02 2009-12-02 Insekticidní prípravek a jeho použití pro ochranu rostlin pred hmyzem CZ2009803A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090803A CZ2009803A3 (cs) 2009-12-02 2009-12-02 Insekticidní prípravek a jeho použití pro ochranu rostlin pred hmyzem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090803A CZ2009803A3 (cs) 2009-12-02 2009-12-02 Insekticidní prípravek a jeho použití pro ochranu rostlin pred hmyzem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2009803A3 true CZ2009803A3 (cs) 2011-06-15

Family

ID=44144978

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20090803A CZ2009803A3 (cs) 2009-12-02 2009-12-02 Insekticidní prípravek a jeho použití pro ochranu rostlin pred hmyzem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2009803A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2279219C2 (ru) Пестицидные композиции и способ борьбы с паразитами
KR101705065B1 (ko) 데리스 추출물, 중국 비터스위트 추출물, 및 님 종자 추출물을 유효성분으로 함유하는 살충제 조성물
WO2015043986A1 (en) Pesticide based on natural extracts
Deka et al. Relative efficacy of agricultural spray oil and azadirachtin against two-spotted spider mite (Tetranychus urticae) on cucumber (Cucumis sativus) under greenhouse and laboratory conditions
KR20180026298A (ko) 식물 추출물이 함유된 닭진드기 방제용 살충제 조성물
ES2673576T5 (es) Limoneno: Formulación y uso como insecticida
KR20190050048A (ko) 알피니아 갈랑가 추출물, 계피 추출물, 및 님 종자 추출물을 유효성분으로 함유하는 선충 방제용 조성물
KR20180058384A (ko) 제충국 및 자소 추출물을 유효성분으로 함유하는 살충제 조성물
EP3357340B1 (en) An ecological agricultural soil disinfectant composition comprising a mixture of capsicum extract, marigold extract and garlic extract
KR20190064995A (ko) 식물추출물을 포함하는 살충활성 조성물 및 이를 포함하는 흡즙성 해충 제거 제품
KR20140084596A (ko) 제충국 꽃 파우더 또는 슬러지를 이용한 살충 고형제
CZ2009803A3 (cs) Insekticidní prípravek a jeho použití pro ochranu rostlin pred hmyzem
KR100644750B1 (ko) 살충, 살균 및 해충기피 작용을 갖는 천연 추출물의제조방법.
CZ20587U1 (cs) Insekticidní přípravek pro ochranu rostlin před hmyzem
Singh et al. Biochemical pesticides
CZ304990B6 (cs) Přípravek na ochranu rostlin
CZ20956U1 (cs) Přípravek pro ochranu rostlin před hmyzem
CZ2010102A3 (cs) Prípravek pro ochranu rostlin pred hmyzem a jeho použití
Sonkar et al. Role of Botanicals in Pest Management
WO2011109855A1 (en) Improvements in pesticides and fungicides
CN102894016A (zh) 生物农药杀虫剂及其制备方法
CZ2011263A3 (cs) Insekticidní prípravek na bázi extraktu z Angelica archangelica
CZ23176U1 (cs) Přípravek pro ochranu rostlin před hmyzem
CZ2010639A3 (cs) Prípravek pro ochranu rostlin pred hmyzem
CZ21317U1 (cs) Přípravek pro ochranu rostlin před hmyzem