CZ2003853A3 - Způsob vytváření příruby nebo lemu na konci ocelové trubky a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob vytváření příruby nebo lemu na konci ocelové trubky a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ2003853A3
CZ2003853A3 CZ2003853A CZ2003853A CZ2003853A3 CZ 2003853 A3 CZ2003853 A3 CZ 2003853A3 CZ 2003853 A CZ2003853 A CZ 2003853A CZ 2003853 A CZ2003853 A CZ 2003853A CZ 2003853 A3 CZ2003853 A3 CZ 2003853A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bending
pipe
clamping
kotouč
tube
Prior art date
Application number
CZ2003853A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ297829B6 (cs
Inventor
Manfred Meinig
Original Assignee
Metu-System Meinig Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Metu-System Meinig Kg filed Critical Metu-System Meinig Kg
Publication of CZ2003853A3 publication Critical patent/CZ2003853A3/cs
Publication of CZ297829B6 publication Critical patent/CZ297829B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D19/00Flanging or other edge treatment, e.g. of tubes
    • B21D19/02Flanging or other edge treatment, e.g. of tubes by continuously-acting tools moving along the edge
    • B21D19/04Flanging or other edge treatment, e.g. of tubes by continuously-acting tools moving along the edge shaped as rollers
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D19/00Flanging or other edge treatment, e.g. of tubes
    • B21D19/02Flanging or other edge treatment, e.g. of tubes by continuously-acting tools moving along the edge
    • B21D19/04Flanging or other edge treatment, e.g. of tubes by continuously-acting tools moving along the edge shaped as rollers
    • B21D19/046Flanging or other edge treatment, e.g. of tubes by continuously-acting tools moving along the edge shaped as rollers for flanging edges of tubular products

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
  • Butt Welding And Welding Of Specific Article (AREA)
  • Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)
  • Flanged Joints, Insulating Joints, And Other Joints (AREA)
  • Branch Pipes, Bends, And The Like (AREA)
  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu a zařízení k jednolitému přiformování příruby nebo lemu na konci plechové trubky.
Vynález se vztahuje zejména na poměrně tenkostěnné trubky, pod čímž se rozumí oblast průměrů od 100 do 3000 mm a tloušťky stěn od 0,5 do 6,0 mm. Takovéto trubky jsou používány převážně pro vzduchová vedení, pouzdra ventilátorů, přístrojů apod. ve vzduchotechnice, klimatizační a odsávací technice, ale také v dopravní technice.
Dosavadní stav techniky
K těsnému a pevnému vzájemnému spojení jednotlivých trubkových úseků jsou známy různé spojovací techniky. Mají rozhodující vliv na trubkového systému, samostatně vyrobené, vlastnosti používány a na něm ačkoliv trubek potřeba hospodárnost a technické Doposud jsou převážně na konec trubky nasazené upevněné úhlové, ploché nebo jinak tvarované příruby, jsou výhody přímých tzn. jednolitě na koncích přiformovaných přírub zřejmé a vzniká tudíž přeformovaných přírub a lemů.
Podstatu lze spatřovat v absenci způsobu, který by přiformování požadovaných tvarů přírub na koncích především
velkoobjemových trubek, a to s přijatelnými náklady, umožňoval. V současné době jsou přiformovávány pouze radiálně odstávající prstencové lemy s poměrně nepatrnou stabilitou nebo radiálně odstávající ploché příruby, které jsou za účelem sešroubování děrovány. Posledně jmenované jsou používány převážně pro ventilátorové skříně.
Jednoduché lemy mohou být vyráběny na vroubkovacích a lemovacích strojích. Později děrované ploché příruby jsou vyráběny tlakovým způsobem. Trubkové těleso je přitom uvedeno do vysoké oběžné rychlosti, což je možné pouze u velmi krátkých trubkových těles jako jsou pouzdra axiálních ventilátorů. Trubkový konec se nasune do negativní formy přiformované ploché příruby.
Tlačnou pákou, na jejímž konci obíhá kladka, se nyní „zatlačí na rychle obíhající trubkový konec, až se materiál dostane do stavu tečení a dolehne na negativní formu. „Tlakový způsob je podobný formování hlíny na hrnčířském kruhu. Je používán rovněž pro přiformování prstencových lemů na krátké trubkové prstence, které jsou následně nasunuty na trubkové konce a tam upevněny. Tento poslední způsob je popsán například v DE 196 32 857 Al.
Pro přiformování přírub přímo na trubkový konec se tento známý způsob nehodí, neboť je téměř nemožné a také nebezpečné uvést větší trubky do potřebné obvodové rychlosti. Také náklady pro rozmanité tvary u různých trubek jsou z hlediska hospodárné práce příliš vysoké. Především ale výroba požadovaných přírubových tvarů, jako například kuželových přírub nebo podobně, v důsledku přitom vznikajících podříznutí, není možná, neboť hotovou přírubu by nebylo možno odejmout.
K výrobě skříní, rámů profilů nebo kanálů s přímými hranami je znám tzv. ohraňovací způsob nebo otočný ohýbací způsob. Přitom je rovinná plechová tabule upnuta mezi pevné spodní rameno a pohyblivé horní rameno a s pomocí otočného ohýbacího ramene je ohraněna.
Velká výhoda spočívá přitom v tom, že při otočném ohýbání může být celý úsek plechu bez prodloužení nadzvednut a ohraněn. Pouze v oblasti tvořící se hrany musí být plechový materiál ve stavu tečení. Všechen ostatní materiál zůstává beze změny. Proto jsou profily hran bez prodloužení a bez zvláštních nákladů přesně rovné a prosty napětí. Proti tomu je u shora uvedeného „tlačení veškerý materiál zvalchován a tudíž postižen příslušnými napětími. Tím jsou i energetické náklady na otočné ohýbání podstatně menší.
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález si klade za cíl vyvinout způsob a zařízení k provádění tohoto způsobu, s nimiž by bylo umožněno provádět jednolité přiformování také komplikovaných přírub a lemů nejen na krátkých, nýbrž zejména také na dlouhých trubkových kusech, a to s hospodárnými náklady.
Stanoveného cíle bylo dosaženo vyvinutím způsobu jednolitého přiformování příruby nebo lemu na konci plechové trubky, podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že trubka je poblíž svého konce na své vnitřní straně všestranně plošně podložena a upnuta, přičemž se nechá přes plošně podložený a upnutý úsek trubky přečnívat trubkový kus, že nejméně jeden axiální částečný úsek přečnívajícího trubkového kusu je plošným tlakovým působením ohnut proti • · • ·
4» obvodovému úseku jeho vnitřní plochy až do požadovaného ohybového úhlu směrem ven od osy trubky, a že relativním otáčením trubky, co se týče obvodového úseku, v němž dochází k ohybu, je celému trubkovému kusu, nebo jeho částečnému úseku, udělen požadovaný ohybový úhel.
K provádění tohoto způsobu bylo vyvinuto zařízení, jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje upínací kotouč s válcovou vnější plochou k zavedení dovnitř trubky, který je přestavitelný mezi parkovací polohou v nepatrné. vzdálenosti od vnitřní plochy trubky a rozpěrnou polohou s dosednutím na vnitřní plochu s působením tření, dále s upínacím kotoučem pevně spojený hnací hřídel, hnací motor k otáčení hnacího hřídele proti velkému odporu a ohýbací čelisti s nejméně částečně válcovou dosedací plochou k dosednutí na trubkový kus, které jsou otočné mezi parkovací polohou s dosednutím na vnitřní straně ohýbaného trubkového kusu a pracovní polohou odpovídající hotově ohnutému trubkovému kusu, přičemž válcový průměr dosedací plochy je menší nebo stejný než průměr ohýbaného trubkového kusu a válcová výška dosedací plochy je větší než délka trubkového kusu.
Základem způsobu podle vynálezu je využití výhod lineárního otočného ohýbacího způsobu také při ohýbání trubkových konců. Je proto označován jako rotační otočný ohýbací způsob.
Lineární otočný ohýbací způsob nelze samozřejmě bez modifikací přenést na kruhové trubky, neboť u nich nemusejí být vyráběny přímé, nýbrž obloukové okraje a tyto mají být ještě vyráběny s různými poloměry a pokud možno bez výměny nástrojů.
• · • · · • · · • ·
Vynález toto uskutečňuje kruhovým upnutím trubkového konce směrem zevnitř, například prostřednictvím upínacího kotouče. Tento upínací kotouč má před upnutím nepatrně menší průměr než je vnitřní průměr trubky. Po zasunutí je rozepřen, tzn. jeho průměr je zvětšen, až je svým vnějším obvodem napnut na vnitřní straně trubkové stěny.
Upínací kotouč nebo jiná pro upnutí použitá zařízení může být spojen s pevnou hnací osou pro provádění otáčení trubky. Pevné upnutí trubkového konce je tedy současně využito pro otáčení trubky, přičemž je samozřejmě zapotřebí pouze podstatně menší počet otáček než u tlačného způsobu. V každém případě musí vzniknout mezi vnitřkem trubky a upínacím zařízením například upínacím kotoučem, dostatečné tření, aby se trubka mohla oproti odporu ohýbacího nástroje otáčet.
Je ale také možné ponechat trubku a s ní pevně spojené části zařízení v klidu a ohýbací čelist a s ní pevně spojené části otáčet okolo osy trubky.
Následné ohýbání přečnívajícího trubkového konce do lemu nebo příruby pak probíhá během otáčení trubky postupně okolo obvodu ohýbaného trubkového kusu. K tomu účelu je s výhodou použita otočná ohýbací čelist, která ve své základní poloze nebo parkovací poloze dosedá na vnitřní stranu trubkového konce. Svoji axiální šířku by měla mít nejméně trochu větší než je ohýbaný úsek trubkového kusu. Tím je zajištěno, že ohýbaný úsek bude nadzvednut jako celek a jeho přímá forma se nezmění.
• · · · · · ·· ···· ····· ·· · • · · ···· · · ·
S výhodou by měla mít dosedací plocha ohýbací čelisti na trubkovém konci stejný poloměr jako vnitřní strana trubky, aby měl ohýbaný úsek trubkového konce velkoplošnou podložku.
V podstatě je ale také možná válcová podoba podkladní plochy ohýbací čelisti s trochu menším poloměrem než je u vnitřní strany trubky.
Jelikož otočná ohýbací čelist může ohýbat vždy jenom částečnou oblast obvodu trubky, musí být trubka uvedena do rovnoměrného pomalého otáčení. Když se trubka otáčí, pak se ohýbací čelist pomalu natáčí až do polohy požadovaného ohybového úhlu. Tento způsob podle vynálezu může být proto odborně nazván jako rotační otočný ohýbací způsob.
V dalším výhodném provedení vynálezu může být přídavně na ohybové místo trubky z vnější strany trubky vyvinut tlak, účelně prostřednictvím formovacího kotouče nebo podobně, přičemž špička průřezu formovacího kotouče končí na místě, kde má být konec trubky ohnut. Tím může být dosti přesně určen tvar ohybové hrany (ostrá nebo oblá). Jinak je tvar průřezu formovacího kotouče určen maximálním ohybovým úhlem formovaného profilu.
Jelikož na formovací kotouč působí při ohýbání značné síly, je předpokladem k dosažení čisté ohybové hrany řádné uchycení a uložení formovacího kotouče. S výhodou je formovací kotouč a jeho uchycení spojen s rovněž pevnou a neotáčející se ohýbací čelistí a jejími hnacími zařízeními do pevné jednotky, čímž je podstatně zvýšena stabilita zařízení.
Při malých nárocích na tvarovou přesnost přiformované příruby nebo lemu je při relativně malé tloušťce trubkové stěny možné ohýbání bez použití formovacího kotouče. V tomto • · · · · · • · · · · · · · · • ·· · · ··· · · ·
případě je to oblouk trubkové stěny, kdo poskytuje dostatečnou oporu pro ohýbání. Ostré hrany není přitom možno vytvořit a se stoupající tloušťkou plechu je poloměr ohybové hrany stále větší.
• 4
4 4
4 4
4 4 4 4
4 4
4 4
44
Přehled obrázků na výkresech
Způsob podle vynálezu a výhodná provedení zařízení podle vynálezu jsou blíže vysvětlena s pomocí výkresů, na nichž značí:
obr. 1 - obr. 12 pracovní sled způsobu podle vynálezu prostřednictvím za sebou následujících pracovních kroků k přiformování kuželové příruby na konci trubky, přičemž části zařízení, znázorněné schematicky v bokorysu, slouží pouze jako příklad pro takto dosažené obráběcí účinky způsobu a mohou být nahrazeny jinými nebo jinak vytvořenými zařízeními;
obr. 13 schematický bokorys prvního provedení zařízení k provádění způsobu podle vynálezu v první pracovní poloze;
obr. 14 bokorys zařízení odpovídající obr. 13 ve druhé pracovní poloze;
obr. 15 bokorys zařízení odpovídající obr. 13 ve třetí pracovní poloze;
obr. 16 schematický částečný řez podél čáry XVI-XVI z obr. 13;
obr. 17 schematický čelní pohled na napínací kotouč, použitý u zařízení podle obr. 13 až obr. 18;
obr. 18 čelní pohled na díly, znázorněné na obr. 17;
obr. 19 schematický bokorys upínacího kotouče, trubky a části zařízení podle vynálezu, obsahující jejich hnací zařízení;
• toto • · · · • · · í · · • · · ·· • · • to·· ·« ·· obr. 20 oproti obr. 19 zmenšený bokorys části součástí znázorněných na obr. 19;
obr. 21 a obr. 22 axiální řez, respektive schematický bokorys jiného provedení upínacího kotouče;
obr. 23 a obr. 24 schematické bokorysy trubky, upínacího kotouče, ohýbací čelisti a formovacího kotouče při různé poloze ohýbací čelisti;
obr. 25 až obr. 29 schematický částečný bokorys upínacího kotouče a ohýbací čelisti v různých ohybových polohách s formovacími kotouči vykazujícími různé průřezy, respektive bez formovacího kotouče;
obr. 30 až obr. 31 částečně odkryté schematické šikmé pohledy na část zařízení podle vynálezu s trubkou, upínacím kotoučem, formovacím kotoučem a ohýbací čelistí v parkovací, respektive ohýbací poloze ohýbací čelisti;
obr. 32 částečný šikmý pohled odpovídající obr. 30, bez trubky a formovacího kotouče;
obr. 33 až obr. 35 znázornění odpovídající obr. 32 s třemi různými provedeními ohýbací čelisti; a obr. 36 schematický bokorys provedení se dvěma zařízeními podle vynálezu, pracujícími současně na obou koncích trubky.
a aa • a a a • aa a a a a in·..· a a aaa a a a a a aaa a aaaa a a aa aa aa
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 až obr. 12 znázorňují schematicky pracovní postup způsobu podle vynálezu na jednom konci trubky. Obr. 1 znázorňuje částečný řez, kvůli zjednodušení z velké části odříznutý, nezpracovaného, na obr. 1 směrem doprava směřujícího trubkového konce 10 trubky 12 s kruhovým průřezem. Obr. 2 znázorňuje stav trubkového konce 10 po prvním zpracovacím kroku. Trubkový konec 10 je ohnut směrem ven podél zaoblené ohýbané hrany 14 například o 150° proti axiálnímu směru 16 trubky 12.
Obr. 3 znázorňuje stav trubky 12 po druhém ohýbacím kroku, při němž je druhý trubkový kus 18, navazující na první trubkový kus 10, ohnut směrem ven například o pravý úhel proti axiálnímu směru 16 s ostrou hranou 20 . Takto vznikne kuželová příruba, sestávající ze vzájemně na sebe navazujících trubkových kusů 10 a 18, která je jednolitě přiformována na trubku 12.
Následující obr. 4 až obr. 12 znázorňují schematicky práci zařízení k provádění způsobu podle vynálezu. Ve všech obrázcích jsou pro stejné součásti použity stejné vztahové značky.
Obr. 4 znázorňuje trubku 12 v ještě nenapnutém stavu poblíž upínacího kotouče 22, nacházejícího se v nezajištěném parkovacím stavu, který je pevně zaražen na hnacím hřídeli 24, uvádějícím prostřednictvím silového působení upínací kotouč 22 do otáčení. První ohýbací čelist 26 k ohýbání prvního trubkového kusu 10 o 150° do polohy odpovídající obr. 2 je na obr. 4 znázorněna v parkovací poloze před ohýbacím procesem částečně odříznutá. Přitom je třeba si ·· · « · ·
povšimnout, že obr. 1 až obr. 3 jsou oproti obr. 4 až obr. 12 na rovině kolmé k ose 28 trubky o 180° zrcadlové.
Druhá ohýbací čelist 30 je vzhledem k první ohýbací čelisti 26 znázorněna o 180° pootočena okolo osy 28 trubky rovněž ve své neutrální poloze před ohýbacím procesem a částečně odříznutá. Druhá ohýbací čelist 30 slouží k odchýlení druhého trubkového kusu 18 o 90° oproti axiálnímu směru 16 do polohy odpovídající obr. 3.
Na obr. 4 jsou dále znázorněny první formovací kotouč 32 a druhý formovací kotouč 34 rovněž ve svých parkovacích polohách v odstupu od trubky 12. První formovací kotouč má průřez se zaoblenou špičkou 36, jehož boky 40 svírají úhel 30°. O 180° pootočené vzhledem k ose 28 trubky je uspořádán ve své parkovací poloze v odstupu od trubky 12 druhý formovací kotouč 34, jehož průřez má ostrou hranu 38 a jehož boky svírají pravý úhel. Znázorněná poloha jednotlivých dílů zařízení odpovídá stavu na počátku způsobu.
Obr. 5 znázorňuje další pracovní stav, kdy upínací kotouč 22 zajel do trubky 12 a ve směru šipek 44 zaujal svoji rozpěrnou polohu, napínající trubku 12 z její vnitřní strany. Společně s upínacím kotoučem 22 zajely do trubkového konce ohýbací čelisti 26 a 30, nacházejí se však co se týče svého otáčení k ohýbání trubkového konce obě ještě v parkovací poloze. Rovněž oba formovací kotouče 32 a 34 se nacházejí ještě v parkovací poloze jako v situaci podle obr. 4.
Současně je hnací hřídel 24 uveden ve směru šipky 46 do otáčení, takže se upínací kotouč 22 spolu s trubkou 12 otáčí, zatímco se ohýbací čelisti 26 a 30, jakož i formovací kotouče 32 a 34 okolo osy 28 trubky neotáčejí. Třecí odpor mezi • Φ φ φφ ·»·» • φφ •Φ · » • · · · · · » · φφφ ♦ φ φ • ·· φ · φ φ · ·· φφ φφ «φ válcovou vnější plochou 48 napínacího kotouče a vnitřní plochou trubky 12 je díky pnutí upínacího kotouče 22 v jeho pracovní poloze podle obr. 5 tak velký, že se trubka 12 také v důsledku velkého odporu otáčí rovněž.
Další pracovní krok zpracovávacího způsobu je znázorněn na obr. 6, kde se první formovací kotouč 32 dostal ve smyslu šipky 50 podél osy 52 posuvu do své pracovní polohy, kdy pevně dosedá na vnější stranu trubky 12.
Podle obr. 7 je následně první ohýbací čelist 26 otočena ve směru šipky 54 ze své parkovací polohy (obr. 6) do své pracovní polohy (obr. 7) a to o úhel 150° okolo osy probíhající kolmo k nákresně, čímž je první, přes upínací kotouč 22 přečnívající trubkový kus 10 ohnut okolo prvního formovacího kotouče 32 o 150°. Jelikož se současně hnací hřídel 24 a upínací kotouč 22 společně s vetknutou trubkou 12 otáčejí okolo osy 28 trubky, je po několika otáčkách těchto součástí okolo osy 28 trubky trubkový kus 10 bez porušení ohnut okolo zaoblené hrany 14 směrem ven od trubky 12 o 150°. Otočným uložením formovacího kotouče 32 je třecí odpor s trubkovým kusem 10 vznikající na ohybovém místě podstatně zmenšen.
Následně je podle obr. 8 první formovací kotouč 32 vrácen podél osy 52 posuvu ve směru šipky 56 z pracovní polohy opět do své parkovací polohy, vzdálené od trubky 12, a současně se první ohýbací čelist 26 otočí zpět ze své pracovní polohy ve směru šipky 58 opět do své parkovací polohy.
Při příštím pracovním kroku podle obr. 9 je druhý formovací kotouč posunut podél osy 60 posuvu ve smyslu šipky ··· * • 99 99 99 ···»··· · · · • ·· 9·«·· 9 9 ·
999 99 999 9 9 ^ 9 9 9 99 9 9 99 9 ·ί« ·· ·· ·♦ ·♦ ·· z parkovací polohy do pracovní polohy s pevným dorazem na vnější straně trubky 12 a současně se první a ohýbací čelist 26 otočí zpět ze své pracovní polohy ve směru šipky 58 opět do své parkovací polohy.
Při příštím pracovním kroku podle obr. 9 je druhý formovací kotouč posunut podél osy 60 posuvu ve smyslu šipky 62 z parkovací polohy do pracovní polohy s pevným dorazem na vnější straně trubky 12. Všechny tyto pochody probíhají, zatímco se hnací hřídel 24, upínací kotouč 22 a trubka 12 otáčejí okolo osy 28 trubky a první ohýbací čelist 26, druhá ohýbací čelist 30, jakož i oba formovací kotouče 32 a 34 stoj í.
Účelně jsou proto otáčející se díly a neotáčející se díly sdruženy do stabilní pracovní jednotky. Uvnitř neotáčející se pracovní jednotky musí být přirozeně zaručena možnost posuvu jednotlivých dílů z parkovací polohy do pracovní polohy. Na druhé straně je přirozeně také možné ponechat pracovní jednotku, sestávající z hnacího hřídele 24, upínacího kotouče 22 a trubky 12, v klidu a druhou pracovní jednotkou, sestávající z ohýbacích čelistí a formovacích kotoučů, otáčet.
V následujícím pracovním kroku podle obr. 10 je druhá ohýbací čelist 30 otočena ve smyslu šipky 64 ze své parkovací polohy do pracovní polohy, čímž druhý trubkový kus 18, přečnívající přes upínací kotouč 22, je s ostrou ohýbanou hranou 20, odpovídající průměru druhého formovacího kotouče 34, ohnut o 90° směrem ven. Úplného ohnutí druhého trubkového kusu 18 trubky 12 směrem ven je dosaženo, když otáčející se díly 24, 22 a 12 vykonají určitý počet otáček okolo osy 28 trubky.
•LM ·· · ·» ♦ ©© « © ·· • · • ♦ ♦ «* ·» • » · · · « © * ··· · · · © ·· ··© © · « © · © · ·· · ©« · · ·© · *
V následujícím pracovním kroku podle obr. 11 se druhý formovací kotouč 34 vrátí podél osy 60 posuvu ve smyslu šipky 66 zpět do své parkovací polohy v odstupu od trubky 12 a druhá ohýbací čelist 30 se ve smyslu šipky 68 otočí zpět do své parkovací polohy.
Tím je uvolněna cesta pro návrat veškerých dílů do výchozí polohy znázorněné na obr. 4. Na konci zpracování se tedy podle obr. 12 nalézají všechny díly opět ve výchozí poloze podle obr. 4, a jako výsledek způsobu podle vynálezu je na konci trubky 12 jednolitě přiformována příruba s trubkovými kusy 10 a 18.
Na obr. 13 až obr. 16 je schematicky znázorněno výhodné provedení zařízení k provádění způsobu podle vynálezu se všemi,k podle vynálezu podstatnými, díly. Za účelem lepší přehlednosti jsou od jednotlivých dílů odděleny kousky, například od trubky 12, upínacího kotouče 22, hnacího hřídele 24 a ohýbací čelisti 26. Dále je třeba vzít v úvahu, že u znázorněného zařízení je znázorněna pouze jedna ohýbací čelist 26 a jeden formovací kotouč 32 k jedinému ohnutí přečnívajícího trubkového kusu 10. Samozřejmě mohou být okolo osy 28 trubky mimo nákresu uspořádány další ohýbací čelisti a formovací kotouče. Od jejich popisu však může být upuštěno, neboť fungují stejným způsobem jako díly znázorněné na obr. 13 až obr. 16.
Jelikož pro každou ohýbanou hranu je použita vlastní pracovní jednotka sestávající z ohýbací čelisti a formovacího kotouče, je výhodou, že pro jednotlivé pracovní kroky není zapotřebí měnit žádné pracovní nástroje. Obzvláště u sériové ·· to* • · toto to· • >
• ··· • β · · ·· toto toto totototo toto · • ♦ · • · · · ·· ·· výroby je důležité, že pracovní jednotky mohou být nasazeny jedna po druhé bez vzájemného záběru.
Každá pracovní jednotka obsahující ohýbací čelist 26 a formovací kotouč 32 je namontována na pojízdných saních 70, přičemž na základové desce 72 je možno paprskovitě uspořádat větší počet těchto saní. Tímto způsobem mohou být jednotlivé pracovní jednotky lehce přizpůsobeny průměru zpracovávané trubky 12 . Každé saně 70 se mohou pohybovat podél dvou rovnoběžných vedení 70 saní ve smyslu dvojité šipky 74 podél vodícího šroubu 78, uváděného v otáčení rotačním pohonem 76.
Na saních 70 jsou ve vzájemném odstupu uspořádány dvě rovnoběžné postranní desky 80 (obr. 16), které jsou prostřednictvím vložených desek 82 rámově vzájemně pevně spojeny. Mezi oběma postranními deskami 80 se s kluzným dosednutím na vnitřních stranách postranních desek 80 nachází široká sektorová deska 84 v podobě kruhového sektoru, na níž je prostřednictvím šroubů 86 upevněna ohýbací čelist 26.
Sektorová deska 84 tvoří ve svém průřezu patrném z obr. 13 rovnoběžně s postranními deskami 80 neúplný kruhový sektor, jehož střední úsek protilehlý kruhovému oblouku 88 chybí, neboť střed kruhového sektoru musí být vyhrazen pro ohýbání trubkového kusu 10. Přímky 90 a 92 navazující na kruhový oblouk 88 se protínají mimo střed kruhového oblouku 88 . Ohýbací čelist 26 je prostřednictvím šroubů 86 upevněna na ploše sektorové desky 84 odpovídající jedné z přímek 92.
Je třeba podotknout, že na obr. 16 jsou na rozdíl od obr. 13 až obr. 15 znázorněny pouze díly zařízení potřebné k otočení ohýbací čelisti 26.
Vedení sektorové desky 84 při potřebném otočení spolu s ohýbací čelistí 26 se provádí pomocí vodicích kladek 94, které probíhají ve vodicích drážkách 96 ve tvaru kruhového oblouku v postranních deskách 80. Vodicí kladky 94 vyčnívají na obou stranách ze sektorové desky 84 a jsou vedeny ve vodicí drážce 96. Ve válcové obvodové ploše sektorové desky 84 odpovídající kruhovému oblouku 88 průřezu sektorové desky 84 je uspořádáno ozubení 98, které je v záběru s hnacím pastorkem 102, poháněným rotačním pohonem 100.
Sektorová deska 84 tak může být otočena z polohy odpovídající parkovací poloze ohýbací čelisti 26 podle obr. 13 a obr. 14 do polohy podle obr. 15 odpovídající pracovní poloze ohýbací čelisti 26. Úhel potočení sektorové desky 84 může být přitom zvolen libovolně a odpovídá v předkládaném případě úhlu mezi oběma boky průřezu formovacího kotouče 32.
Z obr. 13 až obr. 15 je dále patrné, že formovací kotouč 32 je otočně uložen okolo své středové osy 105 ve vidlicovitém ložiskovém stojanu 104, který je přemístitelný ve směru dvojité šipky 50, 56 ze své parkovací polohy podle obr. 13 do pracovní polohy podle obr. 14. K přemístění ložiskového stojanu 104 je zde uspořádán vodicí šroub 106 poháněný hnacím motorem 108. Důležité je, že ložiskový stojan s formovacím kotoučem je v pracovní poloze podle obr. 14 a obr. 15 pevně a s vysokým zatížením spojen s pracovní jednotkou z ohýbací čelisti, tvarovacího kotouče a příslušných dílů.
• · · · • ·· · · ·· · · ···· · · · · · ·
V pracovním stavu podle obr. 13 až obr. 15 je upínací kotouč 22 nasunutím trubky 12 zasunut do konce trubky, zatímco se nachází ve shora popsané uvolněné parkovací poloze. Následně je upínací kotouč 22 níže popsaným způsobem ve své pracovní poloze zajištěn a napíná nyní trubku 12 válcově směrem zevnitř ven. Přitom vznikne trubkový kus 10, přečnívající přes válcovou vnější plochu napínacího kotouče, který má být prostřednictvím následujícího ohýbacího procesu ohnut.
Před nasunutím trubky 12 na upínací kotouč 22 je pracovní jednotka sestávající z ohýbací čelisti, formovacího kotouče a příslušných úložných a hnacích zařízení prostřednictvím posunu saní 70 podél dvojité šipky 7 4 vzhledem k pevné základové desce 72 nastavena tak, že je přizpůsobena aktuálnímu průměru trubky 12.
Na obr. 13 až obr. 15 je znázorněna pouze jedna takováto pracovní jednotka. Další pracovní jednotky mohou být umístěny na základové desce 72 a to s většinou dvojitými vedeními 21 saní, směřujícími paprskovitě od osy 28 trubky, takže mohou být následně postupně použity u trubky 12, aby došlo k přetvoření trubkového kusu na komplikovanou přírubu. Ke každým saním 70 je přitom uspořádán rotační pohon 7 6 s vodicím šroubem 78, závitovým jezdcem 110 pohybujícím se po vodicím šroubu 78 a držákem 112 ke spojení se saněmi 70, přičemž držák 112 může být posuvný v radiálně k ose 28 trubky probíhající drážce 114 základové desky 72.
V následujícím bude s pomocí obr. 17 až obr. 20 blíže vysvětleno vytvoření a funkce prvního provedení upínacího kotouče 22. Jelikož úloha upínacího kotouče 22 spočívá v tom, zabránit veškerým tvarovým změnám vnitřní strany trubky, je
• ··· důležité co možná plnoplošné dosednutí jeho válcové obvodové plochy 116 na stěnu trubky. Znázorněné výhodné provedení napínacího kotouče vykazuje proto rozdělení na vícero, ve znázorněném příkladu provedení šest, sektorů 118, které jsou následně blíže popsaným způsobem prostřednictvím rozšiřujícího se konce 120 tažné tyče 122, opatřené axiálním pohonem například ve formě hydraulického válce 124, z vnitřní parkovací polohy znázorněné v levé polovině obr. 17 a obr. 17 rozepřeny za dosednutí na vnitřní stranu trubky 12 do vnější pracovní polohy znázorněné v pravé polovině obr. 17 a obr. 18.
Počet sektorů je libovolně velký. Větší počet sektorů má přitom tu výhodu, že štěrbiny 126 mezi sektory 118, které vznikají při rozepření napínacího kotouče 22, jsou menší a stěna trubky 12, i když je velmi tenkostěnná, je může přemostit bez tvarové změny trubky. Sektory 118 jsou v podobě mezikruží a končí uvnitř v odstupu od osy 28 trubky ve vnitřní ploše 128 ve formě válcové výseče. Radiální šířka sektorů 118 může být zvolena libovolně, aby bylo možno přizpůsobit průměr upínacího kotouče 22 aktuálnímu průměru trubky 12 . Toto přizpůsobení může být provedeno jednoduchou výměnou sektorů 118.
Vnitřní plochy 128 sektorů 118 doléhají na válcové vnější plochy 130 upínacích čelistí 132 ve formě mezikruží. Sektory 118 jsou na upínacích čelistích 132 upevněny prostřednictvím radiálních šroubů 142. Upínací čelisti 132 mají vzhledem k ose 28 trubky šikmou vnitřní čelní plochu 134, která doléhá na postranní plochu 136 rozšiřujícího se konce 120 tažné tyče 122. U znázorněného provedení má rozšiřující se konec 120 šestihranný průřez, takže pro každou
ze šesti upínacích čelistí 132 je uspořádána jedna postranní plocha.
Hlavní hnací hřídel 24 sloužící k otáčení napínacího kotouče a trubky 12 je axiálně středově provrtán a tímto vrtáním prochází tažná tyč 122. Působením hydraulického válce 124 se nechá tažná tyč 122 přesunout z parkovací polohy 138 znázorněné ve spodní polovině obr. 19 do pracovní polohy 140 znázorněné v horní polovině obr. 19. Tím jsou sektory 118 přestaveny z parkovací polohy v nepatrné vzdálenosti od vnitřní plochy trubky 12, znázorněné v levých polovinách obr. 17 a obr. 18, do pracovní polohy s tlakovým dosednutím na vnitřní plochu trubky 12, znázorněné v pravých polovinách obr. 17 a obr. 18. Toto přestavení je zprostředkováno odpovídajícím přesunutím upínacích čelistí 132.
Hnací hřídel 24 prochází výřezem 144 v základové desce 72 celého zařízení, je otočně uložen pro odborníka běžným způsobem a je uváděn do otáčení prostřednictvím hnacího motoru 146 s hnacím ústrojím 148 s dutým hřídelem. Protilehlý konec hnacího hřídele 24 vykazuje hřibovité rozšíření 150 s rovinnou čelní plochou 152, na níž radiálně kluzně dosedají rovinné kluzné plochy 154 upínacích čelistí 132. Kluzné plochy 156 upínacích čelistí protilehlé ke kluzným plochám 154 dosedají kluzně na rovinnou vnitřní plochu protikotouče 158, který je prostřednictvím šroubů 160 upevněn na hřibovitém rozšíření 150 Šrouby 160 procházejí rozšířenými otvory 169 v upínacích čelistích 132, které připouštějí nepatrné radiální posuvy upínacích čelistí 132.
Šrouby 160 jsou obklopeny distančními pouzdry 162, která spolu s otvory 169 upínacích čelistí zaručují lineární radiální vedení upínacích čelistí 132.
Hydraulický válec 124 k ovládání tažné tyče 122 je axiálně podepřen na hnacím ústrojí 148 s dutým hřídelem. Již sama o sobě dosti velká síla hydraulického válce 124 se nechá zkosením rozšiřujícího se konce 120 tažné tyče 122 vzhledem k ose 28 trubky několikrát libovolně zvětšit. Takto vznikne potřebně veliká upínací síla, která vyvodí dostatečný třecí záběr upínacího kotouče 22 se stěnou trubky, aby se trubka proti odporu ohýbacího nástroje (ohýbací čelisti 26 a formovacího kotouče 32) otáčela. Samozřejmě může být zkosení rozšiřujícího se konce 120 také obráceno, tzn. v obr. 19 může probíhat klesání směrem doprava, pracuje-li se s jinak působící tlačnou pákou.
Návrat upínacích čelistí 132 při uvolnění upínacího kotouče 22 zpět do parkovací polohy může být proveden jednoduchým způsobem pomocí neznázorněných pružin, které jsou zapuštěny v jednotlivých upínacích čelistích, nebo také pomocí rovněž neznázorněné nekonečné tažné pružiny, probíhající okolo vnějšího obvodu upínacích čelistí, která je zapuštěna do neznázorněné drážky.
Alternativně může být hnací hřídel 24 u provedení znázorněného na obr. 20 uložen také s kulovým věncem 164, jehož vnější strana (nebo také vnitřní strana) je opatřena ozubením 166. Hnací motor 14 6 je v tomto případě umístěn vedle kulového věnce 164. Pastorek 168 jeho výstupního hřídele 170 zabírá do ozubení kulového věnce 164 a slouží pro pohon hnacího hřídele 24 . Přirozeně je možno použít také jiné, odborníkovi zřejmé, druhy uložení.
Jiné výhodné provedení napínacího kotouče a jeho pohon jsou znázorněny na obr. 21 a obr. 22. U tohoto provedení vykazuje napínací kotouč 22 obvodový napínací prstenec 174, rozdělený šikmou drážkou 172, s válcovou obvodovou plochou 116 a kuželovou vnitřní plochou 176. Na kuželovou vnitřní plochu 176 dosedá se stejnou kuželovitostí vnější plocha 178 napínací desky 180, která je prostřednictvím šroubů 182 a matic 184 upevněna na rozšířeném konci 186 tažné tyče 122.
Přesunutím tažné tyče 122 ve smyslu dvojité šipky 188 mezi uvolněnou parkovací polohou znázorněnou v horních polovinách obr. 21 a obr. 22 a napnutou pracovní polohou znázorněnou ve spodních polovinách obr. 21 a obr. 22 je možno napínací prstenec 174 libovolně velkou silou napnout nebo uvolnit. Drážku, probíhající v napínacím prstenci 174, by bylo možno samo o sobě uspořádat v axiálním směru rovnoběžně s osou 28 trubky. Šikmé uspořádání drážky 172 však brání tomu, aby při napínání otvírající se škvíra nezpůsobila mezeru v napnutí trubkové stěny a tudíž i deformaci v tomto místě.
Návrat napínacího prstence 174 při uvolnění probíhá v tomto případě samovolně pružícím účinkem prstence. V případě potřeby je tento pružící účinek zesílen prostřednictvím neznázorněné obvodové nekonečné tažné pružiny v drážce napínacího prstence 174.
Je zřejmé, že tloušťka plechu trubky 12, požadovaný tvar příruby nebo záměna materiálu nemají na upínací kotouč 22 vliv. Trubkové konce 10, 18 jsou vždy vysunuty přes upínací kotouč 22 do té míry, aby byl při přiformování požadované příruby k dispozici dostatek materiálu.
Na následujících obr. 23 až obr. 35 jsou znázorněna výhodná provedení ohýbacích čelistí 26 a formovacích kotoučů spolu s úsekem přetvářené trubky 12 a částí rozepřeného upínacího kotouče 22.
Obr. 23 a obr. 24 znázorňují první provedení, přičemž posuvný formovací kotouč 32, nacházející se podle shora popsaného způsobu v pracovní poloze, je přitlačován na vnější stranu trubky 12 Ohýbací čelist 26, podle shora popsaného způsobu otočná, doléhá ve své parkovací poloze na vnitřní stranu trubkového kusu 10, přečnívajícího přes upínací kotouč 22 a určeného k ohnutí, přičemž stěna trubky je sevřena a přidržována mezi upínacím kotoučem 22 a formovacím kotoučem 32. Špička 36 průřezu formovacího kotouče 32 končí na místě, kde má být přečnívající trubkový kus 10 ohnut. Tvarem formovacího kotouče 32 může být určen tvar ohýbané hrany na konci trubky.
Otočná ohýbací čelist 26 dosedá ve své parkovací poloze podle obr. 23 na vnitřní stranu trubkového kusu 10. Její axiální šířka by měla být nejméně trochu větší než axiální délka ohýbaného trubkového kusu 10. Tím je zajištěno, že ohýbaný trubkový kus 10 je nadzvednut jako celek a jeho přímá forma se nezmění. Rovněž tak by měla mít válcová dosedací plocha 190 ohýbací čelisti 26 na konci trubky stejný poloměr jako vnitřní strana trubky, čímž má ohýbaný trubkový kus 10 velkoplošný doraz.
Jelikož ohýbací čelist 26 může v daném okamžiku ohýbat jen část obvodu trubky, musí být trubka 12 uvedena do rovnoměrného pomalého otáčení. Při otáčení trubky 12 je ohýbací čelist 26 pomalu natočena až do polohy požadovaného úhlu ohnutí (obr. 24). V této pracovní poloze zůstává ohýbací čelist 26 až do konce poslední úplné otáčky trubky 12 okolo osy 28 trubky, čímž je ohýbání trubkového kusu 10 skončeno.
• ·· · * ·· »····· ···· ··· ·· · • ·· · · ··· · · ·
Aby mohla být trubka 12 po přiformování příruby nebo lemu odtažena od upínacího kotouče 22, musí být formovací kotouč 32 se svým ložiskovým stojanem 104 přemístěn do své parkovací polohy v dostatečné vzdálenosti od trubky. Pro další ohýbací proces nyní nastupuje další pracovní jednotka, která je nastavena na jiný úhel ohnutí.
K pohodlnému zavedení upínacího kotouče 22 do trubkového konce 10 může vstupní strana válcové vnější plochy 48 vykazovat kuželové zkosení 192.
Na obr. 25 až obr. 28 jsou znázorněna různá provedení formovacího kotouče 32 nebo 34 se štíhlou špičkou 36 nebo
pravoúhlou špičkou 38. Špička 36 slouží k ohnutí trubkového
kusu 10 o 150°, zatímco špičky 38 slouží k ohnutí trubkového
kusu 10 o 90°.
Na obr. 29 je schematicky znázorněno, jak je při malých
nárocích na tvarovou přesnost možno ohnout přeformovanou přírubu nebo lem zcela bez formovacího kotouče pouze s upínacím kotoučem 22 a ohýbací čelistí 26.
Obr. 30 a obr. 31 znázorňují vytvoření ohýbací čelisti 2 6 s téměř poloválcovou dosedací plochou 190 v parkovací poloze (obr. 30) a pracovní poloze (obr. 31).
Obr. 32 přináší ve zvětšeném měřítku částečné znázornění poněkud jinak vytvořené ohýbací čelisti 26 s plošší válcovou dosedací plochou 190, která je prostřednictvím šroubů 26 upevněna na pouze částečně znázorněné, otočné sektorové desce 84. Dosedací plocha 190 dosedá s plnou třecí silou na vnitřní stěnu neznázorněné trubky.
♦ ♦ ·· 4 ·
4 4 4 4
4 4444
4 4 4 4 4 4 · 4 4 4 4
4 · • 44
Na následujících obrázcích jsou znázorněna některá výhodná vytvoření ohýbací čelisti 26 podobné jako na obr. 32, avšak se zmenšeným třením mezi dosedací plochou 190 a vnitřní stěnou trubky. Samo osobě je ideální, když pracovní rádius dosedací plochy 190 ohýbací čelisti 26 odpovídá vnitřnímu průměru trubky. Bez gravírovacích nevýhod může však být také rádius dosedací plochy 190 menší než vnitřní rádius trubky. Je tak možné obrábět tou samou ohýbací čelistí střídavě různé průměry trubek.
V místě hlavního tření ve středu dosedací plochy 190 může být za účelem podstatného zmenšení tření a oděru vsazena do tělesa ohýbací čelisti 26 valivě uložená opěrná kladka 194, jejíž osa otáčení 196 probíhá rovnoběžně s dosedací plochou 190 a jejíž obvodová plocha 198 nepatrně přečnívá přes dosedací plochu 190. Ohýbaný trubkový kus 10 pak v této oblasti bez tření dosedá na obvodovou plochu 198 opěrné kladky 194.
Ohýbací čelisti 26 lze dále vylepšit vsazením celého řetězu opěrných kladek 194 do dosedací plochy 190 podle obr. 34 a to stejným způsobem, jako je vsazena jedna opěrná kladka 194. Ve znázorněném příkladu provedení obr. 34 je uspořádáno pět takovýchto opěrných kladek 194 do jednoho řetězu. Zbývající části dosedací plochy 190 mezi opěrnými kladkami 194 brání propadnutí stěny trubky 12 mezi opěrnými kladkami 194, což by mohlo vést ke vzniku vln a prodloužení.
Minimálního tření mezi ohýbací čelistí a vnitřní stěnou trubky 12 je dosaženo, když ohýbací čelist 26 podle obr. 35 je vytvořena jako úplný válec s válcovou dosedací plochou 190, přičemž celá válcová ohýbací čelist 26 je ♦ ♦ · · ► · · » · ··» prostřednictvím otočného hřídele 200 otočně uložena na sektorové desce 84 . Je tak sice dosaženo nejmenšího tření, ale také většinou není k dispozici dostatek místa pro větší průměr válcově vytvořené ohýbací čelisti 26, takže je třeba vzít v úvahu nevýhody spojené s tvořením vln a prodloužení. Tyto nevýhody jsou při větších tloušťkách stěn trubek menší, takže u tlouštěk plechů od 1,5 mm lze namísto ohýbacích čelistí 26 pracovat s takovýmito „ohýbacími kladkami”.
Zařízení podle vynálezu k provádění ohýbacího způsobu podle vynálezu může být používáno jak s horizontální, tak také s vertikální osou 28 trubky, přičemž první je vhodné pro přímé trubky a druhé pro krátké trubkovité úseky.
Pro racionální výrobu rovných trubek s přiformovanými přírubami na obou koncích jsou na společný kolejnicový systém 202 umístěna dvě kruhově otočná ohýbací zařízení 204 popsaného druhu podle vynálezu, pojízdná podél tohoto systému ve směru dvojité šipky 206, takže proti sobě stojí oboustranné, schematicky znázorněné napínací kotouče 22 a ohýbací čelisti 26. Každé zařízení 204 se může na kolejnicovém systému pohybovat pomocí vlastního poháněného vodícího šroubu 208.
Ke vložení trubky 12 se zařízení 204 vzájemně oddálí, až je vzdálenost mezi napínacími kotouči 22 přizpůsobena délce trubky 12. Potom se zařízení 204 přiblíží k sobě a upínací kotouče 22 zajedou do trubkových konců až k dorazu, který je nastaven na délku zpracování trubkových konců. Oba napínací kotouče 22 jsou napnuty do pracovní polohy, a následně dochází na obou koncích simultánně ke zpracování. K vyjmutí trubky 12 se musí zařízení 204 opět vzájemně oddálit.
• 99 ·9 9 9 • 9 · 9 9 9 9
99 9 · 999
9 9 9 9 9 9
999 99 99 99
9999
9 9
9 9
9 9 9
99

Claims (21)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob jednolitého přiformování příruby nebo lemu na konci plechové trubky, vyznačující se tím, že trubka (12) je poblíž svého konce na své vnitřní straně všestranně plošně podložena a upnuta, přičemž se nechá přes plošně podložený a upnutý úsek trubky přečnívat trubkový kus, že nejméně jeden axiální částečný úsek přečnívajícího trubkového kusu je plošným tlakovým působením ohnut proti obvodovému úseku jeho vnitřní plochy až do požadovaného ohybového úhlu směrem ven od osy trubky, a že relativním otáčením trubky, co se týče obvodového úseku, v němž dochází k ohybu, je celému trubkovému kusu, nebo jeho částečnému úseku, udělen požadovaný ohybový úhel.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že vyhnutí vnější strany trubky na místě uvnitř obvodového úseku, v němž dochází k ohybu, je zabráněno tlakovým působením na ohybové místo z vnější strany trubky.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že tlakové působení na ohybové místo probíhá s nepatrným třením na relativně se k němu otáčející trubce.
  4. 4. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že k přiformování vícenásobně ohnuté příruby je způsob prováděn vícekráte po sobě.
  5. 5. Zařízení k provádění způsobu podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačené tím, že obsahuje upínací
    ΦΦ I fl φφ ·· φ φ φ φ φ φ Φφφφ φ φ φφφφ φ φ φ • φ φ φ φφ φ φ φ φφ φφ kotouč (22) s válcovou vnější plochou (48) k zavedení dovnitř trubky (12), který je přestavitelný mezi parkovací polohou v nepatrné vzdálenosti od vnitřní plochy trubky (12) a rozpěrnou polohou s dosednutím na vnitřní plochu s působením tření, dále s upínacím kotoučem (22) pevně spojený hnací hřídel (24), hnací motor (146) k otáčení hnacího hřídele (24) proti velkému odporu a ohýbací čelisti (26, 30) s nejméně částečně válcovou dosedací plochou (190) k dosednutí na trubkový kus (10, 18), které jsou otočné mezi parkovací polohou s dosednutím na vnitřní straně ohýbaného trubkového kusu (10, 18) a pracovní polohou odpovídající hotově ohnutému trubkovému kusu (10, 18), přičemž válcový průměr dosedací plochy (190) je menší nebo stejný než průměr ohýbaného trubkového kusu (10, 18) a válcová výška dosedací plochy (190) je větší než délka trubkového kusu.
  6. 6. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že obsahuje formovací kotouče (32, 34), přestavitelné mezi parkovací polohou v odstupu od trubky (12) a pracovní polohou s dosednutím na vnější straně trubky (12) na ohýbané hraně (16, 20) ohýbaného trubkového kusu (10, 18) , které jsou otočně uloženy
    v ložiskovém stojanu (104), který je vzhledem k ose (28) trubky pevně spojen s ohýbacími čelistmi (26, 30) 7. Zařízení podle nároku 5 nebo 6, vyznačuj ící s e tím, že upínací kotouč (22)
    sestává z řady sektorů (118), které mohou být prostřednictvím rozpěrného zařízení (120, 122, 124) přestaveny mezi parkovací polohou a rozpěrnou polohou upínacího kotouče (22).
  7. 8. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že rozpěrné zařízení • ·· >»* 9 4 ······ ······· · · · • ·· · · ··· 4 4 4
  8. 9 9 9 4 9 4 9 4 4 4 4
    49 4 49 4 4 9 9 94 9 4 sestává z rozšiřujícího se konce (120) na tažné tyči (122), který je v součinnosti s šikmými, vzhledem k ose (28) trubky se rozšiřujícími postranními plochami (136) na vnitřním konci upínací čelisti (132), spolupůsobící se sektory (118), přičemž tažná tyč (122) je spojena s tažným pohonem (124).
    9. Zařízení podle nároku 8, vyznačené pružným vratným zařízením pro sektory (118) z pracovní polohy do parkovací polohy.
  9. 10. Zařízení podle nároku 5 nebo 6, vyznačující se tím, že upínací kotouč (22) sestává z zvnějšku válcového a uvnitř kuželovitého rozříznutého upínacího prstence (174) a z na kuželovou vnitřní plochu (176) upínacího prstence (174) dosedající upínací desky (180) s kuželovou vnější plochou, která se nachází na tažné tyči (122) s tažným pohonem (124).
  10. 11. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že drážka (172) upínacího prstence (174) probíhá šikmo k podélné ose (28) upínacího prstence.
  11. 12. Zařízení podle jednoho z nároků 5 až 11, vyznačující se tím, že do zahloubení dosedací plochy (190) ohýbací čelisti (26) je na jednom nebo více místech této dosedací plochy (190) vsazena opěrná kladka (194), která z dosedací plochy (190) nepatrně vyčnívá a je otočně uložena na hřídeli (196) rovnoběžně s válcovou osou dosedací plochy (190).
  12. 13. Zařízení vyznačuj ící podle se tím, nároku 12, že v zahloubeních • « « 4 4 4
    44 4« 44 • · · · · 4 4 •4 44 944 499 • 4 4 4 44 4 · 4 « <
    • · 4444 9 4 4 4 ·· 44 44 44 44 dosedací plochy (190) ohýbací čelisti (26) je ve vzájemném odstupu vsazena řada rovnoběžných opěrných kladek (194).
  13. 14. Zařízení podle jednoho z nároků 5 až 11, vyznačující se tím, že ohýbací čelist (26) je vytvořena jako ohýbací kladka ve tvaru úplného válce, která je otočně uložena na svém otočném hřídeli (200), procházejícím válcovou osou, přičemž otočné ložisko je spolu s ohýbací kladkou otočné mezi parkovací polohou a pracovní polohou.
  14. 15. Zařízení podle jednoho z nároků 6 až 14, vyznačující se tím, že formovací kotouč (32, 34) vykazuje na svém obvodu v průřezu zaoblenou nebo ostrohrannou špičku (36, 38), která přechází do hraničních rovinných boků (40, 42), které vzájemně svírají úhel určený požadovaným ohybovým úhlem (14, 20) příruby (10, 18).
  15. 16. Zařízení podle jednoho z nároků 6 až 15, vyznačující se tím, že otočná ohýbací čelist (26) a formovací kotouč (32) s příslušnými úložnými a hnacími zařízeními jsou sdruženy do stabilní pracovní jednotky, která je vzhledem ke stavební jednotce tvořené trubkou (12) a upínacím kotoučem (22) včetně úložných a hnacích zařízení otočná okolo osy (28) trubky.
    podle se tím (12) je rozděleno vícero pracovních jednotek (26, 32), které slouží k provádění zvláštních ohýbacích postupů při vytváření vícenásobně ohnuté příruby (10, 18).
  16. 17. Zařízení vyznačuj ící nároku že po obvodu
    16, trubky
    00 0« » 0 0
    I «000 «0 00
  17. 18. Zařízení podle nároku 17, vyznačující se tím, že pracovní jednotky (26, 32) jsou umístěny na pojízdných saních (70) k přizpůsobení okamžitému průměru trubky (12).
  18. 19. Zařízení podle jednoho z nároků 16 až 18, vyznačující se tím, že každá pracovní jednotka (26, 32) obsahuje dvě postranní desky (80), které jsou prostřednictvím vložených desek (82) na protilehlých koncích vzájemně pevně spojeny, že se mezi postranními deskami (80) rozkládá široká sektorová deska (84), na jejíchž obou k postranním deskám (80) směřujících postranních plochách je otočně uloženo vícero vodicích kladek (94), které probíhají ve vodicích drážkách (96) ve tvaru kruhového oblouku na vnitřní straně každé postranní desky (80), a že sektorová deska jednotky.
    (84) nese ohýbací čelist (26) pracovní
  19. 20. Zařízení vyznačuj ící nároku že sektorová podle se tím (84) v průřezu vedeném rovnoběžně s postranními deskami (80) tvoří neúplný kruhový sektor, jehož střední úsek protilehlý kruhovému oblouku (88) chybí, přičemž příruby (90, 92), navazující na kruhový oblouk (88) se protínají mimo střed kruhového oblouku (88), a že na ploše sektorové desky (84) odpovídající jedné z přírub (92) je upevněna ohýbací čelist (26).
    19, deska
  20. 21. Zařízení podle vyznačující se tím sektorové desky odpovídající uspořádáno ozubení, které je nároku 20, že na válcové ploše kruhovému oblouku (88) je v záběru s hnacím prostorem (102), uváděným do činnosti rotačním pohonem (100) .
    • 9 99 » 4 · > I 999 «9 949 «
    9 * 4 • > 9
    5 až 21, kolejnicovém z nároků že na systému probíhajícím ve směru osy (28) trubky jsou posuvně uložena dvě takováto zařízení (204) ke zpracování obou konců trubky (12), a že je uspořádáno po jednom pohonu k posuvu příslušného zařízení (204) trubky (12) a od něj.
  21. 22. Zařízení podle jednoho vyznačující se tím, k protilehlému (208) konci • ·
CZ20030853A 2000-09-25 2001-09-22 Zpusob a zarízení k jednolitému priformování príruby nebo lemu na konci plechové trubky CZ297829B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10047310A DE10047310A1 (de) 2000-09-25 2000-09-25 Verfahren und Vorrichtung zum Anformen eines Flansches oder Bordes am Ende eines Rohres aus Blech

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2003853A3 true CZ2003853A3 (cs) 2003-10-15
CZ297829B6 CZ297829B6 (cs) 2007-04-11

Family

ID=7657450

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20030853A CZ297829B6 (cs) 2000-09-25 2001-09-22 Zpusob a zarízení k jednolitému priformování príruby nebo lemu na konci plechové trubky

Country Status (18)

Country Link
US (1) US20040089043A1 (cs)
EP (1) EP1320429B1 (cs)
JP (1) JP2004508936A (cs)
KR (1) KR20030065482A (cs)
CN (1) CN1466499A (cs)
AT (1) ATE274381T1 (cs)
AU (1) AU2002218191A1 (cs)
BR (1) BR0114106A (cs)
CA (1) CA2424583A1 (cs)
CZ (1) CZ297829B6 (cs)
DE (2) DE10047310A1 (cs)
ES (1) ES2225627T3 (cs)
HU (1) HUP0302953A2 (cs)
IL (1) IL155014A0 (cs)
NO (1) NO20031337D0 (cs)
PL (1) PL200911B1 (cs)
RU (1) RU2003112016A (cs)
WO (1) WO2002024369A1 (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10215112C1 (de) * 2002-04-05 2003-09-25 Meinig Metu System Stossverbindung zwischen zwei Rohrabschnitten aus Blech und Verfahren zu deren Herstellung
DE102005032350A1 (de) * 2005-07-08 2007-01-11 Metu Meinig Aktiengesellschaft Verfahren und Vorrichtung zum einstückigen Anformen eines Flansches am Ende eines runden oder ovalen Rohres aus dünnwandigem Blech sowie nach dem Verfahren hergestelltes Rohr
US8194643B2 (en) * 2006-10-19 2012-06-05 Embarq Holdings Company, Llc System and method for monitoring the connection of an end-user to a remote network
WO2014034140A1 (ja) * 2012-09-03 2014-03-06 川崎重工業株式会社 スピニング成形方法及びスピニング成形装置
CN102974672A (zh) * 2012-12-21 2013-03-20 安徽巨一自动化装备有限公司 大开角包边工具
KR101254225B1 (ko) * 2013-01-08 2013-04-18 김재수 롤러스피닝을 적용한 롱넥 플랜지 제조장치 및 이를 이용한 롱넥 플랜지 제조방법
US11278946B2 (en) * 2018-09-27 2022-03-22 Inno-Spin LLC Multi-axis roll-forming methods, systems, and products
CN114054605B (zh) * 2021-10-27 2024-06-11 广东连捷精密技术有限公司 一种小型铁壳铆合机
CN117102310B (zh) * 2023-10-19 2023-12-26 山东兆鑫石油工具有限公司 不锈钢内衬防腐油管端面旋转式翻边以及焊接装置

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2498686A (en) * 1946-06-10 1950-02-28 Struthers Wells Corp Machine for flanging cylindrical shells
US2921549A (en) * 1955-11-30 1960-01-19 Earl L Schwenk Holding fixture for spin-forming blanks
GB1202144A (en) * 1968-01-23 1970-08-12 Bristowe Buckland Saxton Improvements in methods for the production of cylindrical flanged casings or reels and in apparatus therefor
DE2053005B2 (de) * 1970-10-28 1973-05-30 Leifeld & Co, 4730 Ahlen Verfahren und vorrichtung zur herstellung von schraegschulterfelgen fuer lkw
DE2231842A1 (de) * 1972-06-29 1974-01-17 Leifeld & Co Schraegschulterfelge und verfahren zu ihrer herstellung
DE2720825A1 (de) * 1977-05-09 1978-11-23 Coil Protection Service S R L Verfahren und vorrichtung zur herstellung von geschlitzten boerdelflanschen aus ebenen blechen oder baendern
US4117704A (en) * 1977-05-13 1978-10-03 Societe Coil Protection Service Method and apparatus for producing a bent angle piece from a sheet-metal
US4862719A (en) * 1988-01-20 1989-09-05 Comeq, Inc. Cylinder flanging machines
FI89139C (fi) * 1992-04-10 1993-08-25 Gs Hydro Oy Foerfarande och anordning foer att forma en krage vid aendan av ett roer i raett vinkel
FI93620C (fi) * 1993-05-28 1995-05-10 Gs Hydro Oy Menetelmä ja laitteisto suorakulmaisen kauluksen muodostamiseksi putken päähän
NL9400927A (nl) * 1994-06-08 1996-01-02 Johan Massee Werkwijze en inrichting voor het vormen van een rand aan een lampreflector.
US5983496A (en) * 1996-03-15 1999-11-16 J.A. Hermanson Circular and oval flanged rings for connecting ducting and method of making

Also Published As

Publication number Publication date
DE10047310A1 (de) 2002-05-02
PL200911B1 (pl) 2009-02-27
US20040089043A1 (en) 2004-05-13
PL359823A1 (en) 2004-09-06
WO2002024369A1 (de) 2002-03-28
IL155014A0 (en) 2003-10-31
ES2225627T3 (es) 2005-03-16
CZ297829B6 (cs) 2007-04-11
EP1320429A1 (de) 2003-06-25
KR20030065482A (ko) 2003-08-06
EP1320429B1 (de) 2004-08-25
ATE274381T1 (de) 2004-09-15
BR0114106A (pt) 2003-07-22
HUP0302953A2 (en) 2003-12-29
NO20031337D0 (no) 2003-03-24
CA2424583A1 (en) 2003-03-24
CN1466499A (zh) 2004-01-07
JP2004508936A (ja) 2004-03-25
DE50103424D1 (de) 2004-09-30
RU2003112016A (ru) 2004-12-20
AU2002218191A1 (en) 2002-04-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN108637496B (zh) 气动卡盘及激光切割机
KR101593930B1 (ko) 파이프, 로드, 프로파일 단면 및 유사한 블랭크 벤딩 방법 및 대응 장치
US6434994B2 (en) Roll-forming machine
CZ2003853A3 (cs) Způsob vytváření příruby nebo lemu na konci ocelové trubky a zařízení k provádění tohoto způsobu
JPH0857547A (ja) 金属製長尺形材の曲げ加工方法と曲げ加工機
US20160318082A1 (en) Method and device for producing tapering pipe sections on ground screw foundations
EP1754593B1 (en) Method and device for forming bead
US20080216539A1 (en) Method and Device for the Integral Molding of a Flange to the End of a Round or Oval Pipe of Thin-Walled Sheet Metal and Pipe Produced by the Method
CN213671254U (zh) 一种钢管弯折机
CN216540912U (zh) 一种多通道管件夹持装置
CN115055545A (zh) 一种用于薄壁无缝钢管的校直设备
FI89139C (fi) Foerfarande och anordning foer att forma en krage vid aendan av ett roer i raett vinkel
CN220760653U (zh) 一种液压单头弯管机
KR101530820B1 (ko) 호스밴드용 롤링기구
CN219854119U (zh) 一种转向节加工台改进结构
RU2756059C2 (ru) Устройство для накатки профильных труб
KR101046626B1 (ko) 관체홈 형성장치
SU837495A1 (ru) Устройство дл развальцовки концовТРуб HA КОНуС
US20050044679A1 (en) Apparatus and method for forming duct members
US20040116262A1 (en) Segmented pyramid roller
US1806855A (en) Metal working apparatus
SU1039654A2 (ru) Устройство дл получени трубных заготовок
CA2786511C (en) Method and device for producing tapering pipe sections on ground screw foundations
RU2292978C2 (ru) Способ обработки фасонных деталей
GB2213749A (en) Forming convolutions in metal cylinder

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080922