CZ20032285A3 - Podávací zařízení nitě, zejména pro pletací stroj - Google Patents

Podávací zařízení nitě, zejména pro pletací stroj Download PDF

Info

Publication number
CZ20032285A3
CZ20032285A3 CZ20032285A CZ20032285A CZ20032285A3 CZ 20032285 A3 CZ20032285 A3 CZ 20032285A3 CZ 20032285 A CZ20032285 A CZ 20032285A CZ 20032285 A CZ20032285 A CZ 20032285A CZ 20032285 A3 CZ20032285 A3 CZ 20032285A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
yarn
thread
stop
operating position
lever
Prior art date
Application number
CZ20032285A
Other languages
English (en)
Inventor
Eberhard Leins
Attila Horvath
Richard Kaufmann
Original Assignee
Memminger-Iro Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Memminger-Iro Gmbh filed Critical Memminger-Iro Gmbh
Publication of CZ20032285A3 publication Critical patent/CZ20032285A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/38Devices for supplying, feeding, or guiding threads to needles
    • D04B15/48Thread-feeding devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká podávacího zařízení nitě, zejména pro pletací stroj, s podávacím ústrojím nitě, které slouží k podávání nitě podle zadání, s alespoň jedním vodicím prostředkem nitě, který slouží k vedení nitě podávané podávacím ústrojím nitě, s alespoň jedním dotykovým prostředkem nitě, který je uspořádán vedle vodícího prostředku nitě a je uložen pohyblivě mezi provozní polohou a spouštěcí polohou, a který je nití přidržován v provozní poloze, přičemž pohyb dotykového prostředku nitě v provozní poloze nebo vedle ní je ohraničen dorazovým prostředkem.
Dosavadní stav techniky
Jsou známá podávači zařízení nitě, která mají podávači kolečko nitě ovinuté nití, které slouží jednak ke kontinuálnímu odtahování nitě z cívky a jednak k dopravování této nitě do místa spotřeby, například do pletacího stroje. Taková podávači zařízení nitě obsahují držák, neboli základní těleso, na němž je otočně uloženo podávači kolečko nitě, jehož osa otáčení je s výhodou svislá. Toto podávači kolečko nitě je neseno hřídelem a je poháněno řemenicí uspořádanou na druhé straně tohoto hřídele. Jak na dráze k podávacímu kolečku nitě, tak i na dráze od podávacího kolečka nitě je nit vedena vodícími elementy, jako jsou například očka.
Například pro monitorování toho, zda je nit přítomna nebo ne, se často používá takzvané dotykové čidlo nitě. Toto dotykové čidlo nitě je vytvořeno jako páka výkyvné uložená v základním tělese nebo držáku, která svým volným koncem zatěžuje nit. Je-li nit prověšena nebo přetržena, není již tato páka nití přidržována ve své provozní poloze a vykývne směrem dolů do polohy, v níž například zapne výstražné světlo. Tato poloha je nazývána spouštěcí polohou.
Dotyková páka nitě dosedá na nit zpravidla v blízkosti vodícího elementu nitě, který přidržuje nit v definované výšce. Při navlékání nitě musí být nit protažena vodicím elementem nitě. Provádí-li se to manuálně, dotyková páka nitě často překáží; pokud se nachází vedle vodícího prostředku nitě. Jinak je nutno při činnosti podávacího zařízení nitě zabránit tomu, aby dotykový prostředek nitě na probíhající niti do určité míry takzvaně netancoval nebo nekmital nebo se nechvěl. To by bylo možné jinak ovlivnit funkcí podávacího zařízení nitě.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu proto je vytvořit spolehlivě pracující podávači zařízení nitě s vylepšenou manipulací.
Uvedený úkol splňuje podávači zařízení nitě, zejména pro pletací stroj, s podávacím ústrojím nitě, které slouží k podávání nitě podle zadání, s alespoň jedním vodicím prostředkem nitě, který slouží k vedení nitě podávané podávacím ústrojím nitě, s alespoň jedním dotykovým prostředkem nitě, který je uspořádán vedle vodícího prostředku nitě a je uložen pohyblivě mezi provozní polohou a spouštěcí polohou, a který je nití přidržován v provozní poloze, přičemž pohyb dotykového prostředku nitě v provozní poloze nebo vedle ní je ohraničen dorazovým prostředkem, podle vynálezu, jehož podstatou je, že dorazový prostředek je vytvořen poddajně.
Tato poddajnost je stanovena tak, aby síly působící na dotykový prostředek nitě při běžném provozu nemohly překonat meze stanovené dorazovým prostředkem, takže tento dorazový prostředek působí jako pevný doraz. Má-li však být nit vložena do podávacího zařízení, může se dotykový prostředek nitě vykývnout z provozní polohy směrem vzhůru, takže uvolní vodicí prostředek nitě do té míry, že nit může být manuálně v klidu protažena vodicím prostředkem. Dorazový prostředek je proto dimenzován tak, aby jím vytvořené meze nebo hranice oblasti pohybu mohly být silami vyvozovanými manuálně při navlékání nitě snadno překonány, zatímco pro poměrně mnohem menší síly, které vyvíjí nit, působí téměř jako tuhá opěra.
Dorazový prostředek je s výhodou vytvořen jako pružný dorazový prostředek. Pružné poddajnosti je možno dosáhnout principiálně různým způsobem. Podle prvního příkladného provedení je dotykový prostředek nitě, například očko nebo část drátěného třmenu, který spočívá na niti, přidržován tuhou otočně uloženou pákou, přičemž rozsah výkyvu je omezen dorazem, který je vytvořen jako pružný. Podle dalšího příkladného provedení je doraz tuhý a páka samotná je vytvořena jako pružná. Páka alespoň v tomto případě tvoří poddajně vytvořený dorazový prostředek pro dotykový prostředek nitě.
Je-li rameno dotykové páky nitě pro vytvoření dorazového prostředku vytvořeno pružně poddajně, vznikne velmi jednoduchá a robustní forma provedení. Jiná forma provedení s tuhou pákou a pružným dorazem pro tuto tuhou páku má popřípadě poněkud lepší manipulovatelnost.
Pružný dorazový prostředek může být tvořen listovou pružinou, tažnou pružinou nebo tlačnou pružinou. S výhodou je pružný dorazový prostředek proveden jako listová pružina, která například • · • · spolupracuje s vačkou, která je neotočně spojena s pákou, která nese dotykový prostředek nitě. Přitom pružné prostředky a vačka mohou být vytvořeny a uspořádány tak, aby mezi provozní polohou a spouštěcí polohou dotykového prostředku nitě neexistoval žádný moment ovlivňující vykyvování páky. Toho je možno dosáhnout i tehdy, když pružný prostředek, například listová pružina, neustále dosedá na válcovou plochu vačky, například aby uložení páky bylo v jednom směru předepnuto. Tím se může dosáhnout toho, že uložení je bez vůle.
S výhodou se jako pružný prostředek použije předepnutý pružný prostředek. Předpětí je možno dosáhnout například tím, že pružina, například listová pružina, která je přiřazena vačce, dosedá na opěru pod předpětím, takže se normálně vačky nedotýká. Odstup mezi pružinou a vačkou se přitom zvolí tak, aby se vačka dotýkala pružiny, když se dotyková páka nitě nadzdvihne ze své provozní polohy. Tímto způsobem je příslušné otáčení vačky možné teprve tehdy, když se vynaloží kroutící moment překonávající předpětí pružiny. Charakteristika vratného kroutícího momentu tímto způsobem obdrží skok. Tím pružný doraz působí pro síly vyvozované při provozu nití jako pevný doraz. Manuálně je však tento doraz snadno překonatelný zvláště tehdy, když překonání předpínací síly nevyžaduje žádného podstatného zvýšení síly, a když rovněž nenastane žádné podstatné zvýšení kroutícího momentu působícího opačně. Tento kroutící moment působící opačně může dokonce odpadnout.
„Tvrdého“, to znamená nepoddajného i pro větší síly, ohraničení rozsahu výkyvu dotykové páky nitě se s výhodou dosáhne odděleně od pružného dorazového prostředku zvláštním dorazem. Tento zvláštní doraz může být tvořen například vodicím prostředkem nitě nebo jeho držákem. Oddělení pružného dorazového prostředku od nepružného dorazového prostředku má tu výhodu, že se tím
jednoduchým způsobem zabrání přetížení pružného dorazového prostředku.
Pružný doraz se umístí s výhodou do polohy, která se nachází jen málo nad provozní polohou. Touto provozní polohou je poloha, v níž nit dosedá na vodicí prostředek nitě pod úhlem, který činí téměř 180°. Jinými slovy se jedná o polohu, v níž je nit mezi dvěma vodícími prostředky v podstatě natažená (přímá), to znamená, že se pohybuje s požadovaným napětím, když na ni vodicí prostředek nitě dosedá.
Jako vodicí prostředky nitě slouží podle výhodného provedení alespoň za podávacím kolečkem nitě (směrem dolů od něho) otevřené vodicí třmeny. Tyto vodicí třmeny vedou nit nejprve ve smyslu podepření - směrem vzhůru by mohla být nit z příslušného dosednutí nadzdvihnuta. Tomu je však zabráněno dotykovou pákou nitě, která nit alespoň při pravidelném provozu přidržuje, a proto vede v dosednutí na vodicím elementu nitě. Dotyková páka nitě přebírá proto vodicí funkci. Tímto způsobem se i přes otevřený konstrukční, tvar vodícího elementu nitě jako otevřeného vodícího třmenu zabrání neklidnému chodu nitě, tj. takzvanému tancování, kmitání nebo chvění. Z hlediska vedení nitě jsou otevřené vodicí elementy nitě ve spojení s dotykovou pákou nitě proto minimálně rovnocenné s uzavřenými vodícími očky nitě. Právě na základě výše uvedeného konstrukčního provedení a možnosti nadzdvihnout dotykovou páku nitě silou z její provozní polohy mohou být nitě snadno navlékány.
Další podrobnosti výhodných provedení vynálezu vyplývají z následujícího popisu nebo výkresů nebo jsou předmětem vedlejších nároků.
• · · · • ·
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje v bokorysu podávači zařízení nitě při provozu, obr. 2 v bokorysu podávači zařízení nitě s dotykovou pákou nitě ve spouštěcí poloze, obr. 3 podávači zařízení nitě z obr. 1 a 2 při navlékání nitě, obr. 4 podávači zařízení nitě z obr. 1 až 3 otevřené a částečně demontované s vyobrazením uložení dotykové páky nitě, obr. 5 schematicky v bokorysu pružný dorazový prostředek pro dotykovou páku nitě, obr. 5a schematicky v bokorysu obměněné provedení pružného dorazového prostředku, obr. 6 schematicky v bokorysu pružný dorazový prostředek z obr. 5 v jiné provozní poloze, obr. 6a schematické v bokorysu pružný dorazový prostředek z obr. 5a v jiné provozní poloze, obr. 7 schematicky detail dotykové páky nitě s pružným dorazem a odlehčením zatížení, obr. 8 jako diagram kroutící momenty působící na dotykovou páku nitě v závislosti na její poloze a obr. 9 obměněné provedení podávacího zařízení nitě s dotykovou pákou nitě v navlékací poloze.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněno podávači zařízení 1. nitě, jehož těleso 2. je vytvořeno jako centrální nosič. Na jednom konci 4 je těleso 2 opatřeno upevňovací svěrkou 5_ k upevnění na pletacím stroji nebo podobném stroji spotřebovávajícím nit, zatímco na protilehlém konci • ·
6. je uspořádána niťová brzdička 7. Tato niťová brzdička 7. slouží k silovému brždění probíhající nitě 8_.
Mezi oběma konci 4_, 6. je uspořádán svislý hřídel, který je v tělese 2. uložen otočně kolem osy D. otáčení, a který na svém dolním konci nese podávači kolečko 9. nitě, které je na své horní straně opatřeno prstencem 10. Podávači kolečko 9_ nitě je s výhodou provedeno jako plechový hluboko tažený díl. Jeho vnější obvodová plocha 11 je uzavřena a profilována, zatímco jeho horní okraj 14 a dolní okraj 15 mají tvar kužele. Pro pohon podávacího kolečka 9 nitě slouží jedna nebo více řemenic 16, které jsou nad tělesem 2 spojeny s hřídelem.
Podávači kolečko 9. nitě tvoří dopravní zařízení sloužící k dopravě nitě 8. podle zadání. Toto zadání spočívá v počtu otáček podávacího kolečka 9. nitě, kterým je podávači kolečko 9. nitě poháněno. Nit 8. za tím účelem ovinuje podávači kolečko 9. nitě v několika vinutích a tvoří na podávacím kolečku 9_ nitě návin 17. Aby nit 8. byla na podávači kolečko 9. nitě, a proto do návinu 17, přiváděna definovaně, a aby nit 8. byla z podávacího kolečka 9. nitě vedena dolů kontrolované, je použito jednoho nebo více vodicích prostředků. K těmto vodicím prostředkům patří alespoň jeden vodicí třmen 18 nitě, kterým nit 8. prochází přímo po opuštění vodícího kolečka 9 nitě. Vodicí třmen 18 nitě je vytvořen například jako drátěný třmen v podstatě ve tvaru písmene U se dvěma rameny, která jsou navzájem spojena příčným dílem 19. Tento příčný díl 19 vede nit 8.. Příčný díl 19 je proveden například jako přímý a je uspořádán kolmo k ose D otáčení podávacího kolečka 9_ nitě. Alternativně může být jako vodicí prostředek použito vodicí očko nitě nebo podobný element. Vytvoření jako otevřený vodicí třmen 18 nitě má však tu výhodu, že nit 8. je podle směru otáčení podávacího kolečka 9. nitě vedena na jednom nebo druhém konci příčného dílu 19, takže v obou směrech se nastaví podávacím kolečkem 9. nitě dobře definované poměry průběhu nitě 8_. Přitom vodicí třmen 18 nitě může být uspořádán relativně blízko podávacího kolečka 9. nitě. Pro ochranu proti opotřebení může být vodicí třmen 18 nitě opatřen keramickou dosedací vrstvou. Příčný díl 19 může být kromě toho vytvořen zcela z keramického materiálu, je-li toho zapotřebí. U příkladného provedení vodícího prostředku jako otevřeného vodícího třmenu 1 8 nitě je sklon k vytváření usazenin pro tvorbu odletků a jiného prachu velmi malý. Proto není třeba se obávat ucpání.
U příkladného provedení vodícího prostředku jako očka se naproti tomu dosáhne té výhody, že toto očko může být jednoduchým způsobem vyrobeno jako keramický element. Případný sklon k ucpávání je poněkud vyšší.
Aby bylo možno nastavit různé provozní stavy, je vodicí prostředek ve formě vodícího třmenu 18 nitě uložen s výhodou přestavitelně. Za tím účelem jsou obě ramena vodícího třmenu 18 nitě zahrnuta například do vedení kulisy, které umožňuje přestavení vodícího třmenu 18 nitě například v rozsahu naznačeném na obr. 1 šipkou 21 a v odpovídajícím směru.
Pro další vedení nitě 8. mohou být upraveny další vodicí prostředky. K nim patří například další vodicí třmen 22 nitě, který je uspořádán za vodicím třmenem 18 nitě, a který je rovněž vytvořen jako drátěný třmen. Tento další vodicí třmen 22 nitě je jedním ramenem upevněn na podávacím zařízení 1. nitě a je vytvořen poměrně užší než vodicí třmen 18 nitě. Jeho příčný díl 23 je zaoblen do tvaru půlkruhu.
Na vstupní straně (vztaženo k dráze nitě 8. před podávacím kolečkem 9 nitě) mohou být na obou stranách niťové brzdičky 7
uspořádány další vodicí prostředky ve formě vstupních vodicích oček 24, 25 nitě. Tato vstupní vodicí očka 24, 25 nitě jsou provedena například jako keramická očka, která jsou upevněna na příslušných držácích a spojena s tělesem 2.
V tělese 2 je výkyvné uložena dotyková páka 26 nitě. Tato dotyková páka 26 nitě může být vytvořena jako dvouramenný drátěný třmen, jehož ramena 27 bočně překrývají vodicí třmen 18 nitě. Na svém dolním konci, to znamená konci vzdáleném od otočného uložení, jsou ramena 27 navzájem spojena příčným dílem 28, který dosedá na nit 8_ a zatěžuje ji. Příčný díl 19 tvoří s příčným dílem 28 vodicí očko, které vede nit 8. nahoru a dolů. Kromě toho příčný díl 28 tvoří společně s příčným dílem 23 opět vodicí očko, které vede nit 8_ nahoru a dolů. Takto vytvořená očka jsou vytvořena z navzájem se překrývajících otevřených elementů. Vytlačením dotykové páky 26. nitě z její provozní polohy I mohou být tato očka do určité míry otevřená pro navlečení nitě 8..
Otočné nebo výkyvné uložení dotykové páky 26 nitě je vytvořeno v tělese 2. a zvlášť znázorněno na obr. 4. Těleso 2. sestává z horního dílu 2a (obr. 4) a z dolního dílu 2b (obr. 1). Horní díl 2a nese výstupky 31, které jsou na své spodní straně vždy opatřeny vrubem 32 pro vložení směrem dovnitř zahnutých konců ramen 27 dotykové páky 26 nitě. Konce ramen 27 proto tvoří určitý druh hřídele. Pro uložení tohoto hřídele je v dolním dílu 2b vytvořeno vybrání 33, jehož tvar je přizpůsoben tvaru výstupku 31, a které se doplňuje s vrubem 32 do tvaru úložného otvoru.
Směrem dovnitř zahnuté konce ramen 27 jsou navzájem spojeny plastovým tvarovým tělesem 34. Toto plastové tvarové těleso 34 drží pohromadě dovnitř zahnuté konce ramen 27.
·· 9999
Otočným uložením dotykové páky 26 nitě může její příčný díl 28, který tvoří dotykový prostředek nitě, vykývnout z polohy znázorněné na obr. 1 účinkem své vlastní váhy do polohy znázorněné na obr. 2, v případě, že to nit 8. připustí. V této poloze reaguje například blíže neznázorněné spínací zařízení na přemístění dotykové páky 26 nitě a například rozsvítí světlo 35. Poloha dotykové páky 26 nitě znázorněná na obr. 2 je proto spouštěcí polohou II, zatímco poloha znázorněná na obr. 1, která existuje při normálním provozu, je označována jako provozní poloha I. Rozsah vykývnutí dotykové páky 26 nitě zahrnuje alespoň obě tyto polohy I a Π. Uvnitř tohoto rozsahu se dotyková páka 26 nitě pohybuje lehce.
V provozní poloze I se příčný díl 28 nachází přibližně v jedné přímce s příčnými díly 19, 23. Nit 8_ probíhající oběma vodícími třmeny 1 8, 22 nitě a pod příčným dílem 28 je proto téměř přímá a je rovněž zcela napnutá. Kolem příčného dílu 28 probíhá nit 8. pod úhlem přibližně 160 až 180°. Aby se zabránilo tomu, že by dotyková páka 26 nitě na probíhající niti 8. tancovala nebo kmitala, je nad její provozní polohou I uspořádán doraz. Tento doraz je tvořen vačkou 36, upravenou například na plastovém tvarovém tělese 34 a znázorněnou na obr. 5 a 6, která je neotočně spojena s dotykovou pákou 26 nitě, a která spolupracuje s pružinou 37. Tato pružina 37 je provedena například jako listová pružina a svým jedním koncem je pevně spojena s tělesem 2_, zejména s jeho horním dílem 2a. Pružina 37 dosedá v blízkosti svého volného konce na vačku 36 a upíná směrem dovnitř zahnuté konce ramen 27 do vybrání 33 v dolním dílu 2b (obr. 1). Tím se dosáhne uložení dotykové páky 26 nitě bez vůle.
Vačka 36 má mezi oběma svými zakřivenými oblastmi alespoň jednu přímou nebo zploštělou oblast, která v poloze III (obr. 8) dosedá naplocho na pružinu 37. Vačka 36 je nastavena tak, aby začínala pružinu 37 vychylovat teprve potom, když dotyková páka 26 ·· ·« · ·· ·· ···· • · · · e* · · · · · • · » · ··· ··· · ··· · ·«···· · • · · · · · ···· ·· ·· ··· ·· ·· ·· nitě vykývne ze své provozní polohy I směrem vzhůru. Vačka 36 přitom vykývne pružinu 37 tak, jak je znázorněno na obr. 6.
Na obr. 5a je znázorněno obměněné provedení pružného prostředku, které je koncipováno zejména s ohledem na uložení dotykové páky 26 nitě se zvlášť nízkým třením a s ohledem na zvlášť strmý vzestup (obr. 8) ve tvaru stupně S. charakteristiky pružiny 37. U provedení podle obr. 5a je pružina 37 stejně jako u výše popsaného provedení upevněna na jednom konci. Prochází kolem vačky 3 6, přičemž pod předpětím pružně dosedá na stacionární opěru 40. Tato opěra 40 může být vytvořena ve tvaru výstupku vytvořeného na tělese 2, a to jak mezi vačkou 36 a pevným uložením pružiny 37, tak i alternativně na protilehlé straně nebo na obou stranách, jak je znázorněno na obr. 5a a 6a. Opěra 40 je přitom uspořádána tak, aby mezi částí vačky 36 nacházející se blízko kjejí ose otáčení a pružinou 37 zůstala nepatrná mezera 41, takže pružina 37 na vačku 36 nedosedá. Proto pružina 37 na vačku 36 netlačí. Mezera 41 má takovou velikost, aby byla při všech daných výrobních tolerancích větší než 0, a aby se zabránilo dotyku mezi pružinou 37 a vačkou 36..
Je-li dotyková páka 26 nitě nadzdvihnuta ze své provozní polohy I, dotkne se výstupek vačky 36 pružiny 37. Pružina 37 působí nejprve jako doraz pro vačku 36. Teprve tehdy, když kroutící moment působící na vačku 36. je tak velký, že může překonat předpínací sílu pružiny 37, nadzdvihne se pružina 37 od dorazu 40 a vačka· 36 se může dále otáčet. Tím dojde ke stupňovitému průběhu charakteristiky podle obr. 8. Je-li pružina 37 ve tvaru listové pružiny od svého dorazu 40 nadzdvihnuta, kroutící moment působící pružinou 37 na vačku 36 však již dále podstatně neroste. Naproti tomu změnou úhlového vztahu mezi vačkou 36 a pružinou 37. při dalším otáčení vačky 36. může dojít dalším otáčením vačky 36. i k určitému snížení opačného kroutícího momentu.
Aby se zabránilo tomu, že by se pružina 37 dotýkala vačky 36, pokud dotyková páka 26 nitě není nadzdvihnuta ze své provozní polohy I, má vačka 36 obvodovou část 42 ve tvaru oblouku, která se rozkládá po celém úhlu vykývnutí, neboli natočení, v němž se nemá vytvářet žádná protisíla. V této obvodové části 42 ve tvaru oblouku má vnější obvodová plocha vačky 36 konstantní poloměr. V oblasti výstupky vačky 36 je však poloměr podstatně větší.
Přídavně je možno upravit ještě takzvanou odlehčovací pružinu 38, určenou pro odlehčení zatížení, která je znázorněna na obr. 7. Tato odlehčovací pružina 3 8, která je provedena přibližně ve tvaru písmene Ω nebo písmene U se směrem ven zahnutými rameny, dosedá svým jedním ramenem výkyvné do opěry 39, uspořádané stacionárně na tělese 2. Svým druhým koncem zasahuje odlehčovací pružina 38 do vrubu vytvořeného v plastovém tvarovém tělese 34. Tento vrub je nastaven tak, aby odlehčovací pružina 3 8 v provozní poloze I dotykové páky 26 nitě vytvářela kroutící moment opačný k tíhové síle dotykové páky 26. nitě. Výsledný kroutící moment je malým momentem, který pohybuje příčným dílem 28 směrem dolů, takže tento příčný díl 28 zatěžuje nit 8.jen velmi malou silou.
Doposud popsané podávači zařízení £ nitě pracuje následovně:
Při provozu zaujímá nit 8. polohu znázorněnou na obr. 1. Otáčením podávacího kolečka 9. nitě je nit 8_ neustále podávána do pletacího stroje. Nit 8. přitom probíhá vodícími třmeny 18, 20 nitě, přičemž mezi nimi zůstává tak napnutá, že dotyková páka 26 nitě je udržována ve své provozní poloze I. Tato provozní poloha I je v diagramu na obr. 8 znázorněna vlevo na vodorovné ose souřadnic. Na této vodorovné ose je znázorněn úhel vychýlení dotykové páky 26 nitě s kladným směrem proti smyslu otáčení hodinových ručiček.
• ·
Klesne-li napětí nitě 8_, může dotyková páka 26 nitě vykývnout poněkud směrem dolů. To odpovídá v diagramu na obr. 8 pohybu na vodorovné ose směrem doleva. Odlehčovací pružina 3 8 přitom dospěje za svoji úvrať, takže potom působí na dotykovou páku 26 nitě přídavně ve smyslu otáčení hodinových ručiček. Přitom se kroutící moment Ma, který působí na příčný díl 28, zvětšuje.
V provozní poloze I je kroutící moment vyvozený odlehčovací pružinou 38 nasměrován proti tíhové síle, takže výsledný krouticí moment Mp je velmi malý.
Je-li dotyková páka 26 nitě nadzdvihnuta proti smyslu otáčení hodinových ručiček ze své provozní polohy I, dosedne výstupek vačky 36 na pružinu 37, takže náhle vznikne poměrně velký opačný krouticí moment Mg působící ve smyslu otáčení hodinových ručiček. Proto průběh celé znázorněné charakteristiky pružiny 37 má v poloze III nacházející se poněkud nad provozní polohou I stupeň S., který pro normální provoz dotykové páky 26 nitě působí jako pevný doraz. Opačný krouticí moment Mg však není příliš velký, aby nemohl být manuálně překonán. Připustí další otáčení dotykové páky 26 nitě proti smyslu otáčení hodinových ručiček tehdy, když je dotyková páka 26 nitě manuálně nadzdvihávána z polohy III. Další průběh charakteristiky K závislosti kroutícího momentu na úhlu (nebo charakteristiky K závislosti síly na dráze) je relativně libovolný. Postačí, když charakteristika zůstane v oblasti ohraničené na obr. 8 čárkovanými čarami LI, L2. Síla nebo krouticí moment může zůstat pozitivní, když je to žádoucí. Může však být i negativní, aby se pevně stanovila horní zaskakovací poloha R (obr. 8). Stupeň S. může, jak je znázorněno, znamenat v průběhu opačného kroutícího momentu Mg velký skok. Často však již postačí i strmě stoupající úsek charakteristiky.
• ·
Pružným dorazovým prostředkem vytvořeným z vačky 3 6 a pružiny 37 pro příčný díl 28 sloužící jako dotykový element nitě je pro normální provoz dotykové páky 26 nitě a podávacího zařízení 1_ nitě vytvořen doraz pro dotykovou páku 26 nitě, který brání tančení nebo kmitání nebo chvění dotykové páky 26 nitě. Jinak je možno manuálně dotykovou páku 26 nitě pohybovat tak daleko, dokud nenarazí na rameno vodícího třmenu 22 nitě. Tato skutečnost je znázorněna na obr. 3. Tato dosažená poloha IV je na obr. 8 odpovídajícím způsobem rovněž znázorněna. V této poloze IV může být nit 8. zvlášť dobře vedena vodícími třmeny 18 nitě, a proto navléknuta. Dotyková páka 26 nitě je přitom silou F. vyvozenou manuálně přidržována ve své poloze IV. Prostor mezi oběma vodícími třmeny 18, 22 nitě je volný, a proto přístupný pro ruku.
Podobné opatření může být provedeno i pro dotykové čidlo 41 přiváděné nitě, které může být uspořádáno mezi niťovou brzdičkou 7 a vstupním vodicím očkem 25 nitě. Toto dotykové čidlo 41 přiváděné nitě je rovněž uloženo otočně na tělese 2.
Navíc k tomu může být ještě upravena zarážka 42 (obr. 1) dotykového čidla 41 přiváděné nitě, která je ovládána manuálně. Tato zarážka 42 může být tvořena šoupátkem, při jehož ovládání zůstane dotyková páka 26 nitě udržována ve své provozní poloze I, aniž by spadla do spouštěcí polohy Π. Zarážka 42 je vratně pohyblivá ve směru šipky 43., aby se umožnilo aktivování nebo deaktivování dotykové páky 26 nitě. Je rovněž možné vytvořit zarážku 42 tak, aby při ovládání převedla dotykovou páku 26 nitě do její polohy IV. U tohoto provedení potom není nutné dotykovou páku 26 nitě pevně přidržovat v její poloze IV při navlékání nitě 8_. Síla F je potom nakonec vyvozována pouze prostřednictvím zarážky 42.
• · · · • ·
Další obměněné provedení podávacího zařízení X nitě je znázorněno na obr. 9. Zatímco u výše popsaných příkladných provedení je pružně poddajný dorazový prostředek pro příčný díl 28. tvořen prostřednictvím tuhých ramen 27 celkově tuhé dotykové páky 26 nitě a prostřednictvím pružného uspořádání znázorněného na obr. 5 a 6, je pružný dorazový prostředek u provedení podle obr. 9 tvořen prostřednictvím zde pružně ohebných ramen 27 dotykové páky 26 nitě. Příčný díl 28 je nesen pružnými rameny 27, přičemž dotykové páce 26 nitě je v úložném zařízení přiřazen tuhý doraz. Dotyková páka 26 nitě může být manuálně s vynaložením síly F převedena do své polohy IV, v níž příčný díl 28 dosedá na rameno vodícího třmenu' 22 nitě.
Podávači zařízení X nitě podle vynálezu má jednu nebo více dotykových pák 26 nitě, které jsou uloženy pohyblivě v tělese 2. Dotyková páka 26 nitě je přitom pohyblivá mezi provozní polohou I a spouštěcí polohou Π. V provozní poloze I se příčný díl 28, který tvoří dotykový prostředek nitě, nachází přibližně v jedné přímce s vodícími elementy nitě, například příčnými díly 19, 23 vodicích třmenů 18, 22 nitě. Poněkud nad svou provozní polohou I tvoří dotyková páka 26 nitě doraz, za který se nemůže nití 8. pohybovat. Pro zlepšení přístupnosti k příčným dílům 19, 23, zejména při vkládání a navlékání-nití 8_, je doraz dotykové páky 26 nitě vytvořen poddajně. Dotyková páka 26 nitě proto může být na svém dolním konci tvořeném příčným dílem 28 manuálně za doraz nadzdvihnuta směrem nahoru, aby se uvolnil prostor mezi příčnými díly 19, 23.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Podávači zařízení (1) nitě, zejména pro pletací stroj, s podávacím ústrojím (9) nitě, které slouží k podávání nitě (8) podle zadání, s alespoň jedním vodicím prostředkem (19) nitě, který slouží k vedení nitě (8) podávané podávacím ústrojím (9) nitě, s alespoň jedním dotykovým prostředkem (28) nitě, který je uspořádán vedle vodícího prostředku (19) nitě a je uložen pohyblivě mezi provozní polohou (I) a spouštěcí polohou (II), a který je nití (8) přidržován v provozní poloze (I), přičemž pohyb dotykového prostředku (28) nitě v provozní poloze (I) nebo vedle ní je ohraničen dorazovým prostředkem (27, 36, 37), vyznačující se tím, že dorazový prostředek (27, 36, 37) je vytvořen poddajně.
  2. 2. Podávači zařízení nitě podle nároku 1, vyznačující se tím, že dorazový prostředek (27, 36, 37) je vytvořen pružně poddajně.
  3. 3. Podávači zařízení nitě podle nároku 1, vyznačující se tím, že dotykový prostředek (28) nitě je nesen ramenem (27) dotykové páky (26) nitě, které je uloženo výkyvné v úložném zařízení (32, 33).
  4. 4. Podávači zařízení nitě podle nároku 1, vyznačující se tím, že rameno (27) dotykové páky (26) nitě je vytvořeno pružně poddajně.
  5. 5. Podávači zařízení nitě podle nároku 1, vyznačující se tím, že k dorazovému prostředku (27, 36, 37) náleží vačkový prostředek (36), který je spojen s ramenem (27), a pružný prostředek (37), který je přiřazen k vačkovému prostředku (36).
  6. 6. Podávači zařízení nitě podle nároku 5, vyznačující se tím, že pružnému prostředku (37) je přiřazena opěra (40), na kterou pružný prostředek (37) dosedá pod předpětím, a která je uspořádána tak, že pružný prostředek (37) je vačkovým prostředkem (36) od této opěry (40) nadzdvihnutelný.
  7. 7. Podávači zařízení nitě podle nároku 6, vyznačující se tím, že pružný prostředek (37) a vačkový prostředek (36), když se dotyková páka (26) nitě nachází pod svou provozní polohou (I), spolu vymezují mezeru (41).
  8. 8. Podávači zařízení nitě podle nároku 5, vyznačující se tím, že pružný prostředek (37) a vačkový prostředek (36) určují charakteristiku (K) závislosti síly na dráze, která má v provozní poloze (I) dotykového prostředku nitě stupeň (S). ......
  9. 9. Podávači zařízení nitě podle nároku 1, vyznačující se tím, že dotykový prostředek (28) nitě je uspořádán mezi dvěma vodícími prostředky (19, 23) nitě.
  10. 10. Podávači zařízení nitě podle nároku 9, vyznačující se tím, že nosič (22) jednoho z vodicích prostředků (19, 23) nitě slouží jako ohraničení pro pohyb dotykového prostředku (28) nitě.
  11. 11. Podávači zařízení nitě podle nároku 8 a 9, vyznačující se tím, že stupeň (S) charakteristiky - závislosti síly na dráze je uspořádán na takovém místě (III), v němž je nit (8) mezi vodícími prostředky (19, 23) nitě v podstatě přímá.
CZ20032285A 2001-02-26 2002-02-08 Podávací zařízení nitě, zejména pro pletací stroj CZ20032285A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10109143 2001-02-26
DE10113184A DE10113184B4 (de) 2001-02-26 2001-03-19 Fadenliefergerät mit Federanschlag für Fadenfühler

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20032285A3 true CZ20032285A3 (cs) 2004-02-18

Family

ID=26008623

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20032285A CZ20032285A3 (cs) 2001-02-26 2002-02-08 Podávací zařízení nitě, zejména pro pletací stroj

Country Status (9)

Country Link
US (1) US7237742B2 (cs)
EP (1) EP1364086B1 (cs)
KR (1) KR100544047B1 (cs)
CN (1) CN1296544C (cs)
CZ (1) CZ20032285A3 (cs)
DE (2) DE10113184B4 (cs)
RU (1) RU2248419C1 (cs)
TW (1) TW593820B (cs)
WO (1) WO2002068742A1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2204481B1 (en) * 2008-12-30 2013-07-10 L.G.L. Electronics S.p.A. Positive yarn feeder with tension limiter
US20130104604A1 (en) * 2011-11-01 2013-05-02 Shih-Chi Chen Yarn feeding apparatus for circular knitting machines
RU2530082C1 (ru) * 2013-02-25 2014-10-10 Открытое акционерное общество "Альметьевская чулочно-носочная фабрика "Алсу" Устройство для контроля обрывности или отсутствия нити при вязании на кругловязальной машине
CN104674445B (zh) * 2013-11-28 2016-09-14 陈仁惠 陶瓷送纱轮
CN105316864A (zh) * 2014-06-10 2016-02-10 蔡秀珠 送纱轮送纱方法及其结构
CN111607890B (zh) * 2020-05-29 2022-02-15 江南大学 一种裸氨丝添纱横编针织物的织造方法及其纱线喂入装置
DE102023114844B3 (de) 2023-06-06 2024-05-16 Memminger-IRO Gesellschaft mit beschränkter Haftung Fadenliefergerät

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2169699A (en) * 1936-05-01 1939-08-15 Hemphill Co Device for feeding yarn
US2534459A (en) * 1945-04-23 1950-12-19 Scott & Williams Inc Strand feeding mechanism
GB1348481A (en) * 1971-04-19 1974-03-20 Tmm Research Ltd Stop motion devices for textile apparatus
US3883083A (en) * 1972-06-13 1975-05-13 Rosen Karl I J Thread supply device for textile machines
DE2531167A1 (de) * 1975-07-11 1977-01-27 Horst Paepke Fadenliefervorrichtung
US4106713A (en) * 1976-05-12 1978-08-15 Aktiebolaget Iro Thread feeder for textile machines
DE2642183C2 (de) * 1976-09-20 1984-12-06 Memminger Gmbh, 7290 Freudenstadt Fadenliefervorrichtung, insbesondere für Strickmaschinen
DE3006197C2 (de) * 1980-02-19 1988-03-24 Memminger Gmbh, 7290 Freudenstadt Fadenliefervorrichtung, insbesondere für Strickmaschinen
EP0856074B1 (de) * 1995-10-16 2000-01-19 MEMMINGER-IRO GmbH Fadenliefergerät
TW423535U (en) * 1998-09-23 2001-02-21 Chen Ren Huei Self-cleaning weft storing and feeding apparatus
US6102320A (en) * 1999-06-02 2000-08-15 Chen; Jen Hui Fabric yarn supply apparatus with dual feeding features
DE19932484C1 (de) * 1999-07-12 2001-05-10 Memminger Iro Gmbh Fadenliefergerät mit Fühlersperre
DE19932483A1 (de) * 1999-07-12 2001-01-18 Memminger Iro Gmbh Fadenliefergerät mit gewichtsentlastetem Absteller
DE19932482A1 (de) * 1999-07-12 2001-01-18 Memminger Iro Gmbh Fadenliefergerät in mit verstellbarer Fadenleitelementeinrichtung
US6202450B1 (en) * 2000-05-24 2001-03-20 Jen Fu Chen Uniform yarn delivery method and apparatus for knitting machine

Also Published As

Publication number Publication date
CN1296544C (zh) 2007-01-24
KR100544047B1 (ko) 2006-01-23
DE50208892D1 (de) 2007-01-18
DE10113184A1 (de) 2002-09-26
EP1364086A1 (de) 2003-11-26
KR20030083721A (ko) 2003-10-30
EP1364086B1 (de) 2006-12-06
CN1494614A (zh) 2004-05-05
WO2002068742A1 (de) 2002-09-06
US20040154340A1 (en) 2004-08-12
DE10113184B4 (de) 2006-04-20
RU2248419C1 (ru) 2005-03-20
TW593820B (en) 2004-06-21
US7237742B2 (en) 2007-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20032285A3 (cs) Podávací zařízení nitě, zejména pro pletací stroj
EP2431511B1 (en) Yarn feeder for circular knitting machine
TWI376439B (en) Yarn feeder for knitting machines
US4106713A (en) Thread feeder for textile machines
US20050022709A1 (en) Sewing machine and a needle threading device thereof
TW200914357A (en) Locking thread eyelet
WO2002000540A3 (en) Self-compensating filament tension control device employing a friction band
KR100493997B1 (ko) 중량 경감용 정지 부재를 갖는 얀 공급장치
EP0666347B1 (en) Tension switch assembly and yarn conductor of knitting machine
EP2570537B1 (en) Thread guide for flat knitting machines
US6702218B1 (en) Thread-feed device, comprising an adjustable thread-guide unit
CZ21447U1 (cs) Ústrojí pro pohon chapace šicího stroje
KR19990033453U (ko) 호스릴
KR20020025954A (ko) 필러 정지부를 구비한 얀 공급기
JPH0198567A (ja) ストランド供給キャリヤー及び張力機構
JPH1181060A (ja) フライヤ
JP4392753B2 (ja) バンド掛け梱包機におけるバンド装填装置
US2554286A (en) Yarn controlling and tensioning mechanism
US2289980A (en) Yarn clearer
JP3006483B2 (ja) 線材ガイド装置
JPS63196432A (ja) 紙送り装置の重送防止機構
JPH0367718B2 (cs)
US4005833A (en) Yarn tensioning device
KR200418226Y1 (ko) 양말편직기의 편침 검침기
KR20020073055A (ko) 경편기의 소극적 경사송출장치