CZ20022277A3 - Způsob ovládání množství média přenášeného mezi dvěma válci - Google Patents

Způsob ovládání množství média přenášeného mezi dvěma válci Download PDF

Info

Publication number
CZ20022277A3
CZ20022277A3 CZ20022277A CZ20022277A CZ20022277A3 CZ 20022277 A3 CZ20022277 A3 CZ 20022277A3 CZ 20022277 A CZ20022277 A CZ 20022277A CZ 20022277 A CZ20022277 A CZ 20022277A CZ 20022277 A3 CZ20022277 A3 CZ 20022277A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
printing
roller
speed
medium
density
Prior art date
Application number
CZ20022277A
Other languages
English (en)
Inventor
Martin John Callahan
Wolfgang Schoenberger
Original Assignee
Heidelberger Druckmaschinen Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Heidelberger Druckmaschinen Ag filed Critical Heidelberger Druckmaschinen Ag
Publication of CZ20022277A3 publication Critical patent/CZ20022277A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41FPRINTING MACHINES OR PRESSES
    • B41F31/00Inking arrangements or devices
    • B41F31/004Driving means for ink rollers
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S101/00Printing
    • Y10S101/32Means to vary the time of contact of one or more rollers in an ink train

Landscapes

  • Inking, Control Or Cleaning Of Printing Machines (AREA)
  • Printing Methods (AREA)
  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)
  • Coating Apparatus (AREA)
  • Controlling Rewinding, Feeding, Winding, Or Abnormalities Of Webs (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu ovládání množství media
přenášeného s rastrového válce na s tímto v kontaktu stojící
válec.
Dosavadní stav techniky
Jsou známé krátké barevníky. například krátké barevníky
Anilox, které se používají v tiskových strojích (DE 198 40 613 Al). Tyto obsahují rastrový válec označováný také jako válec Anilox, který má na svém obvodě prohlubně, které se dají naplnit barvou nebo lakem. Rastrovému válci je přiřazen komorový stěrač, který stírá rastrový válec. Rastrový válec spolupracuje s barvícím válcem, na který se přenáší na základě prohlubní konstantní množství barvy nebo laku. Při zvýšení rychlosti tisku případně rychlosti stroje dochází na základě obvykle vysoce viskózní ofsetové barvy k lehkému poklesu hustoty barvy, měřenému na potiskované podložce. Může to býti způsobeno tím, že se prohlubně při vyšších rychlostech již nenaplňují správně, že se prohlubně při kontaktu s barvícím válcem již tak dobře nevyprazdňují a že se zhoršuje přenos barvy s rastrového válce na barvící válec a deskovým válcem na přenášecí válec a s tohoto na potiskovanou podložku.
Pro ovlivňování tištěné, také jako optická hustota označované hustoty barvy u barevníků Anilox, je známé ovlivňování skluzu mezi rastrovým válcem a barvícím válcem. Mají-li oba válce shodné obvodové rychlosti, nedochází-li tedy ke skluzu, je přenos barvy s rastrového válce na barvící válec optimální. Dochází-li mezi těmito válci ke skluzu, klesá • · · · hustota barvy z důvodu zmenšujícího se množství barvy přenášeného s rastrového válce na barvící válec.
Z DE 198 40 613 Al je známo, že je bezvýznamné, je-li skluz pozitivní nebo negativní, a že je rozhodující pouze jeho absolutní velikost. Nastavením skluzu se tedy dá tištěná hustota barvy měnit relativně rychle.
Podstata vynálezu
Je úkolem vynálezu vytvořit způsob úvodem uvedeného druhu, kterým se dá realizovat přednostně neměnitelný dobrý přenos barvy mezi válci také při různých rychlostech tisku.
Pro řešení úkolu se navrhuje způsob se znaky nároku 1, který předvídá, že množství media, které se přenáší s rastrového válce tiskového stroje na válec který je s tímto v kontaktu, například na barvící válec, lze ovládat rozdílem obvodových rychlostí rastrového válce a válce. Způsob se vyznačuje tím, že rozdíl obvodových rychlostí je řízen v závislosti na rychlosti tisku/stroje tiskového stroje tak, že tištěná hustota media zůstává aspoň v široké oblasti rychlosti tisku konstantní nebo přibližně konstantní. Tím se může zajistit, aby přenos media s rastrového válce na následující válec byl trvale dobrý téměř u všech rychlostí tisku.
V souvislosti s předloženým vynálezem se pod výrazem „tištěná hustota media rozumí hustota, . kterou má na potiskovanou podložku přenášený tištěný obrazec. Označuje se také jako optická hustota. Výrazem „tištěná hustota media se tedy nemíní látková hustota tiskového media.
Tiskovým strojem může býti archový nebo rotační stroj, který se provozuje v mokrém nebo suchém ofsetu. Medium je * · přednostně tekuté, může však také býti pastové, a je přednostně barvou nebo lakem.
U upřednostněného provedení se předvídá, že rozdíl obvodových rychlostí při standardní rychlosti tisku a přednostně při rychlosti tisku větší než standardní rychlost, se rovná nule. Při standardní rychlosti tisku běží tedy rastrový válec a spolupůsobící válec synchronně. Standardní rychlostí tisku je ta rychlost, kterou tiskový stroj obvyklé pracuje. Může činit u archového stroje například 2,5 m/s a u rotačního stroje 9 m/s. U této varianty provedení způsobu se toleruje, že. v oblasti rychlosti ležící nad standardní tiskovou rychlosti, není již tištěná hustota media exaktně konstantní. Zde se však barevník může provozovat většinu času bez skluzu mezi válci. Opotřebení válců je v tomto případě přiměřeně malé. Rozdíl obvodových rychlostí mézi rastrovým válcem a následným válcem vzniká zde také během seřizování stroje, to znamená, během začátku zpracování tiskové zakázky a během zrychlování tiskového stroje na standardní rychlost tisku. Tato perioda je v porovnání s trváním zpracování celé tiskové zakázky relativně malá.
Beze všeho je realizovatelný i způsob, při kterém je rozdíl obvodových rychlostí při maximální rychlosti tisku/stroje nulový. Zde by se sice tištěná hustota media při všech rychlostech tisku menších než je maximální rychlost tisku dala nastavit jako konstantní, ale většinou času by docházelo ke skluzu mezi rastrovým válcem a následným válcem, čí‘mž se redukuje životnost válců.
Dále se upřednostňuje provedení způsobu, při kterém se zjišťuje charakteristická křivka pro rozdíl obvodové rychlosti závislé na rychlosti tisku, při které zůstává tištěná hustota media konstantní. Charakteristická křivka může býti stanovena například pokusy, při kterých se zjišťuje pro různé rychlosti
tisku skluz mezi rastrovým válcem a následným válcem, který je nutný pro zachování konstantní tištěné hustoty media. z těchto hodnot se extrapolací může stanovit průběžná charakteristická křivka, která udává pro každou rychlost tisku novou hodnotu skluzu (rozdíl obvodových rychlostí), případně pro každý skluz pro tento nutnou rychlost tisku, při které je tištěná hustota media konstantní. V souvislosti se zde předloženým vynálezem se pod pojmem „charakteristická křivka rozumí také tabulka funkcí, která udává pro různé rychlosti tisku diskrétní hodnoty skluzu. Zde tedy platí pro různé rychlosti tisku jedha a ta samá hodnota skluzu, to znamená, že tištěná hustota media není v rámci této oblasti rychlosti tisku vždy exaktně konstantní, ale tyto velmi malé rozdíly hustoty ovlivňují výsledek tisku v neškodné míře.
U výhodného způsobu provedení se předvídá, že charakteristická křivka se ukládá do paměti ovládacího zařízení. V závislosti na potiskované podložce, kterou může být i například papír, karton, umělá hmota nebo kov, a druhu barvy nebo laku, může býti charakteristická křivka rozdílná. Pomocí ovládacího zařízení se použije pro právě používanou potiskovanou podložku, případně pro barvu nebo lak, předvídaná charakteristická křivka, aby se přizpůsobil skluz (rozdíl obvodových rychlostí) mezi rastrovým válcem a následným válcem různým rychlostem tisku, a to tak, aby tištěná hustota barvy nebo hustota laku byla konstantní při každé rychlosti tisku, která je menší než standardní rychlost tisku.
* Další výhodná provedení způsobu vyplývají ze zbývajících závislých nároků.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude v následném pomocí výkresu blíže vysvětlen. Na výkrese ukazuje:
Obr.l výřez příkladu použiti tiskového stroje v bokorysu,
Obr. 2 diagram na kterém je nanesená na vodorovné ose souřadnic rychlost tisku/stroje a na ose pořadnic skluz mezi rastrovým válcem a následným válcem a
Obr. 3 diagram na kterém je nanesena na vodorovné ose souřadnic rychlost tisku/stroje a na ose- pořadnic tištěná hustota barvy.
Příklady provedení vynálezu
Obrázek 1 ukazuje výřez příkladu provedení tiskového stroje 1L, který obsahuje tiskařskou sestavu 2 a barevnici 5.
Barevnice 5 je tvořená krátkou barevnici, a to krátkou barevnici Anilox, a obsahuje také jako válec Anilox označený rastrový válec 2/ na jehož obvodu jsou uspořádané prohlubně 9, například kalíšky nebo žlábky, pro uložení tekutého media. V následném se čistě jako příklad vychází z toho, že se u media jedná o tekutou barvu. Barevnice _5 má dále komorový stěrač 11, pomocí kterého se barva zanáší do prohlubní 9 rastrového válce 2 a návazně se stírá z plochy obvodu rastrového válce. Komorový stěrač 11 je zásobován barvou potrubím 15 spojeným se zásobníkem 13. Pomocí čerpadla 17 se čerpá barva za zásobníku 13 ke komorovému stěrači 11.
Barevnice obsahuje dále s rastrovým válcem 2 spolupůsobící válec 19, kterým je například barvící válec s pružným pláštěm. Pojem „spolupracuje zde znamená, že rastrový válec 2 a válec 19 jsou· vzájemně v kontaktu a vytvářejí spáru mezi válci.
S válcem 19 zde spolupůsobí deskovým válcem 21 vytvořená tiskařská forma 23, která jako taková je v kontaktu s přenášecím válcem 25. Z tohoto se tiskový obrazec přenáší na
0 · · • 0 0 0
0 00
0 0 0
0 0 0
1)2,-223^zde pouze naznačenou potiskovanou podložku 27, například arch nebo pás.
Válec 19, deskový válec 21 a přenášecí válec 25 jsou spolu spojené známým způsobem hnacím převodem a jsou poháněné shodnými obvodovými rychlostmi (rozdíl obvodových rychlostí/skluz = 0).
Válec 19 a deskový válec 21 mají shodný průměr.
Na v obrázku 1 znázorněném příkladu provedení se předvídá, že obvodová rychlost rastrového válce Ί_ je vůči válci 19 individuálně nastavitelná, takže se dá realizovat skluz mezi 0% a 10%. To se může uskutečnit -jak je naznačeno na obrázku 1- motorovým pohonem 29 rastrového válce 2· Jako alternativa k tomuto řešení se může předvídat superpoziční převod, jehož pohon se uskutečňuje většinou propojením ozubenými koly s válcem 19 a u kterého se v porovnání malým motorem přídavně připojuje pouze rozdíl obvodové rychlosti mezi rastrovým válcem Ί_ a válcem 19. Jsou možné i další varianty jak realizovat rozdíl obvodové rychlosti mezi rastrovým válcem ]_ a válcem 19.
U příkladu provedení znázorněném na obrázku 1 je tedy rastrový válec 7_ vybaven individuálním pohonem. Dále se předvídá na přenášecím válci 25 uspořádaný vysílač 31 rychlosti, který hlásí aktuální rychlost tisku/stroje signalizačním vedením 33 do schematicky znázorněného ovládacího zařízení 35. Alternativně může signál pro aktuální rychlost tisku/stroje přicházet i přímo od neznázorněného hlavního poháněciho motoru tiskového stroje 1, případně tiskařské soustavy 3.
V ovládacím zařízení 35 je v paměti uložená charakteristická křivka, která poskytuje nutnou velikost rozdílu obvodové rychlosti mezi rastrovým válcem 2 a válcem 19 • · · · · · • · · · · · · • · · · · · · ···· ·· · · ·· ' · · · · · · · v závislosti na aktuální rychlosti (vM) tisku, při které tištěná/optická hustota barvy zůstává konstantní. Z charakteristické křivky se tedy zjišťuje příslušný skluz rastrového válce Ί_ a pak upravená rychlost (v7) pro pohon rastrového válce 1_, tedy pro motorový pohon 29 spojený signalizačním věděním 37 s ovládacím zařízením 35.
Obrázek 2 ukazuje diagram, na kterém je na vodorovné ose souřadnic nanesená rychlost tisku/stroje v a na ose pořadnic skluz s , tedy rozdíl obvodové rychlosti mezi rastrovým válcem 7 a následným válcem 19 v procentech. V diagramu je zakreslená křivka 39, která udává pro každou rychlost tisku potřebný rozdíl obvodové rychlosti mezi rastrovým válcem 2 a válcem 19, aby byla optická hustota mezi válci Ί_ a 19 přenášené barvy, případně na potiskovanou podložku tištěného tiskového obrazce, přednostně konstantní, přinejmenším ale v rámci malé tolerance přibližně konstantní.
Je patrné, že skluz s je při malé rychlosti tisku poměrně vysoký a se stoupající rychlosti v tisku klesá, až konečně při standardní rychlosti vn tisku směřuje k nule nebo je nulový. Standardní rychlost tisku je tou rychlostí, kterou tiskový stroj převážně pracuje. Také při dalším zvýšeni rychlosti tisku na maximální rychlost tisku se skluz nemění a zůstává nulový. Ovládá-li se rozdíl obvodové rychlosti mezi rastrovým válcem Ί_ a válcem 19 podél charakteristické křivky 39, což se beze všeho dá uskutečnit pomocí ovládacího zařízení 35, je realizovatelná konstantní optická hustota barvy v oblasti mezi minimální rychlostí vmax tisku a standardní rychlosti vn tisku.
Obrázek 3 ukazuje diagram, ve kterém je na vodorovné ose souřadnic nanesena rychlost tisku/stroje v a na ose pořadnic optická hustota Dv barvy přenášené s rastrového válce 2 na válec 19. Plnou čarou 41 je znázorněn průběh optické hustoty,
který vyplývá z regulace případně ovládání skluzu mezi válci 7, 19 popsaném podle obrázku 2. Je patrné, že optická hustota je až k standardní rychlosti vn tisku konstantní a v oblasti vyšší rychlosti až k maximální rychlosti tisku nepatrně klesá. Důvodem je, že skluz s zůstává i pro rychlosti tisku vyšší než je standardní rychlost tisku nulový. Pro porovnání je čárkovanou čarou 43 znázorněn průběh optické hustoty nad čarou rychlostí v tisku, kdyby se neprováděla regulace skluzu, tedy kdyby skluz s byl při každé rychlosti tisku například nulový; s přibývající rychlosti tisku v optická hustota Dv stále klesá.
Jak je z obrázku 3 patrné, je úroveň hustoty barvy, realizovaná vynálezeckým ovládáním rozdílu obvodové rychlosti, pod úrovní hustoty barvy neprovádí-li se regulace skluzu, jak byla popsána podle obrázku 2. Zvýšením teploty rastrového válce 7 j‘e však možné zvyšovat opět průběžně optickou hustotu, jak je naznačeno čárkovanou čarou 41z. Samozřejmě je rovněž možné průběžně snižovat poklesem teploty rastrového válce optickou hustotu Dv, jak je naznačeno čárkovanou čarou 41z z.
Všem variantám způsobu je společné, že skluz s, tedy rozdíl obvodových rychlostí mezi rastrovým válcem 7 a barvícím válcem 19 je pro každou rychlost v tisku určená charakteristickou křivkou 39, takže optická hustota Dv je při všech rychlostech v tisku konstantně menší než při standardní rychlosti vn tisku. Pokud je charakteristická křivka 39 uložená v paměti ovládacího zařízení 35, přednostně není pro nastavení právě potřebného rozdílu obvodové rychlosti nutný zásah obslužného personálu, nanejvýše pouze pro manuální jemné seřízeni.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob ovládání množství media přenášeného s rastrového válce (7) tiskového stroje (1) na válec (19), který je v kontaktu s rastrovým válcem (7), zejména množství barvy nebo laku, ovlivňováním rozdílu obvodové rychlosti mezi rastrovým válcem (7) a válcem (19), vyznačující se tím, že se rozdíl obvodové rychlosti ovládá v závislosti na rychlosti (v) tisku tiskového stroje (1) tak, že tištěná hustota (Dv) media zůstává přinejmenším v široké oblasti rychlosti tisku konstantní nebo přibližně konstantní.
  2. 2. Způsob podle nároku 1,
    Vyznačující se tím,
    Že rozdíl Obvodové rychlosti je při standardní rychlosti (vn) tisku a přednostně při rychlosti tisku vyšší než je standardní rychlost (vn) tisku nulový.
  3. 3. Způsob podle jednoho z předešlých nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že se pro na rychlosti (v) tisku závislý rozdíl obvodové rychlosti určí charakteristická křivka (39), podle které zůstává tištěná hustota media konstantní.
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že charakteristická křivka (39) se uloží do paměti ovládacího zařízení (35).
    ·· 4« ·4 ····.···· *4 4
    4 · 44 · 4 4 · · · • ••••4 4 ···· · · «· · 4 4 « « ·· · • · ·· ·· ··· ·· ·· ♦ · ····
  5. 5. Způsob podle jednoho z předešlých nároků, vyznačující se tím, že se rozdíl obvodové rychlosti ovládá v závislosti na obvodové rychlosti válce s tiskařskou formou nebo válce s pryžovým obložením, zásobovaných mediem rastrovým válcem (7).
  6. 6. Způsob podle jednoho z předešlých nároků, vyznačující se tím, že tištěná hustota media se zvyšuje zvyšováním teploty rastrového válce (7) .
  7. 7. Způsob podle jednoho z předešlých nároků, vyznačující se t í m , že se tištěná hustota media snižuje snižováním teploty rastrového válce (7) .
  8. 8. Způsob podle jednoho z předešlých nároků, vyznačující se tím, že mediem je barva nebo lak.
CZ20022277A 2001-09-07 2002-06-28 Způsob ovládání množství média přenášeného mezi dvěma válci CZ20022277A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10143827A DE10143827A1 (de) 2001-09-07 2001-09-07 Verfahren zur Steuerung der Übertragung einer Mediummenge zwischen zwei Walzen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20022277A3 true CZ20022277A3 (cs) 2003-04-16

Family

ID=7698001

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20022277A CZ20022277A3 (cs) 2001-09-07 2002-06-28 Způsob ovládání množství média přenášeného mezi dvěma válci

Country Status (8)

Country Link
US (1) US6668724B2 (cs)
EP (1) EP1291177B1 (cs)
JP (1) JP2003094606A (cs)
CN (1) CN1273296C (cs)
AT (1) ATE309096T1 (cs)
CZ (1) CZ20022277A3 (cs)
DE (2) DE10143827A1 (cs)
HK (1) HK1054529A1 (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10144563A1 (de) * 2001-09-11 2003-03-27 Heidelberger Druckmasch Ag Druckmaschine und Verfahren zum Betreiben eines Farbwerks
DE102004044215B4 (de) 2004-05-25 2008-03-13 Koenig & Bauer Aktiengesellschaft Verfahren zur Einstellung einer Übertragung von Druckfarbe
EP1728628A1 (en) * 2005-06-01 2006-12-06 Kba-Giori S.A. Typographic printing machine with independent drive means
DE102006040746B4 (de) * 2005-09-27 2017-04-27 Heidelberger Druckmaschinen Ag Verfahren zum Temperieren einer Druckmaschine
CN1939721B (zh) 2005-09-27 2010-12-15 海德堡印刷机械股份公司 用于对印刷机调节温度的方法
FR2892661B1 (fr) * 2005-11-03 2008-02-01 Goss Int Montataire Sa Procede de reglage de la quantite d'encre appliquee sur un produit a imprimer et dispositif correspondant.
DE102008015531A1 (de) 2008-03-25 2009-10-01 Koenig & Bauer Aktiengesellschaft Kurzfarbwerk für eine Rotationsdruckmaschine
CN102039725B (zh) * 2009-10-21 2014-12-17 海德堡印刷机械股份公司 用于在具有网纹辊短输墨装置的印刷机中调整色差的方法
CN102085743B (zh) * 2009-12-04 2014-04-09 海德堡印刷机械股份公司 印刷装置
DE102011008592B4 (de) * 2010-02-08 2022-08-18 Heidelberger Druckmaschinen Ag Farbsteuerung für Druckmaschinen mit Kurzfarbwerk
JP5903876B2 (ja) * 2011-12-21 2016-04-13 大日本印刷株式会社 フレキソ印刷用インキ供給装置
CH706793B8 (de) * 2011-12-23 2015-07-31 Security Printing Inst Of People S Bank Of China Verfahren und Vorrichtung zur Tintenübertragung und -versorgung.

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2986088A (en) * 1957-10-10 1961-05-30 Miehle Goss Dexter Inc Inking arrangement for rotary printing press
US3285169A (en) * 1965-05-28 1966-11-15 Hans H Hartwig Apparatus and method for flexographic printing with doctor roll ink control
CH509156A (de) * 1969-08-09 1971-06-30 Roland Offsetmaschf Feuchteinrichtung für lithographische Druckmaschinen
DE2360611A1 (de) * 1973-12-05 1975-06-19 Grapho Metronic Gmbh & Co Farbwerk fuer druckmaschinen
DE2920152A1 (de) * 1979-05-18 1980-11-27 Maschf Augsburg Nuernberg Ag Farbwerk fuer eine druckmaschine
US4479432A (en) * 1980-05-15 1984-10-30 Toppan Printing Co., Ltd. Thick film printing method
DE3117341C2 (de) * 1981-05-02 1988-07-07 Albert-Frankenthal Ag, 6710 Frankenthal Farbwerk
US4445433A (en) * 1982-04-02 1984-05-01 Menashe Navi Method and apparatus for variable density inking
JPS63222853A (ja) * 1987-03-12 1988-09-16 Mitsubishi Heavy Ind Ltd 印刷機のインキング方法
US5224422A (en) * 1992-03-17 1993-07-06 John Marozzi Flexographic printing system
DE4401365A1 (de) * 1994-01-18 1995-07-20 Roland Man Druckmasch Vorrichtung zur Einfärbung einer Rasterwalze
DE4431464A1 (de) * 1994-09-03 1996-03-07 Koenig & Bauer Albert Ag Kurzfarbwerk
DE19840602A1 (de) * 1998-09-05 2000-03-09 Koenig & Bauer Ag Verfahren zur Beeinflussung der Übertragungsrate
DE19840603A1 (de) * 1998-09-05 2000-03-09 Koenig & Bauer Ag Übertragungssystem
DE19840613A1 (de) * 1998-09-05 2000-03-09 Koenig & Bauer Ag Kurzauftragwerk
US6272986B1 (en) * 1999-10-15 2001-08-14 Howard W. DeMoore Retractable impression cylinder inking/coating apparatus having ferris movement between printing units

Also Published As

Publication number Publication date
DE50204837D1 (de) 2005-12-15
JP2003094606A (ja) 2003-04-03
ATE309096T1 (de) 2005-11-15
HK1054529A1 (en) 2003-12-05
US6668724B2 (en) 2003-12-30
CN1406751A (zh) 2003-04-02
DE10143827A1 (de) 2003-03-27
EP1291177B1 (de) 2005-11-09
CN1273296C (zh) 2006-09-06
US20030056674A1 (en) 2003-03-27
EP1291177A1 (de) 2003-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7421948B2 (en) Method and device for adjustment of the transfer of printing ink and a method for the application of the device
US5081926A (en) Method and apparatus for the rapid establishment of an ink zone profile in an offset printing press
US7143695B2 (en) Method for operating a printing group and utilization of printing ink
CZ20022277A3 (cs) Způsob ovládání množství média přenášeného mezi dvěma válci
US5174210A (en) Preparation of the inking unit of a printing press for a change of printing job
JP2008247047A (ja) インキ量を調整する方法および被印刷体を印刷する装置
US5148747A (en) Process for setting a production run ink zone profile
CN101249745B (zh) 纸张处理设备
JP2000185391A (ja) インキ装置
US4567823A (en) Arrangement on multi-color rotary presses for application of liquids to a printing unit cylinder
CA3076530C (en) Inking system with minimal ink storage
CN111107996B (zh) 输墨系统及用于为其供应油墨的方法
JP3073609B2 (ja) オフセット印刷機の定常印刷時のインキ分布を調整する方法
US20060260487A1 (en) Method of operation of a printing unit and printing unit for offset machine
WO2006013178A1 (en) Dampening control for a printing press
US6752081B2 (en) Method of adjusting dampening-solution feed in an offset printing press
US8869699B2 (en) Method of controlling inking units in case of printing speed changes
US4981077A (en) Dampening apparatus for lithographic press
EP1218185A1 (en) Method of operation of a printing unit and printing unit for offset machine
US20160052258A1 (en) Method and device for printing on a substrate
US9676176B2 (en) Method for controlling inking in a printing press with machine-dependent compensation in inking and dampening units
USRE40160E1 (en) Method for controlling a quantity of medium transferable between two rollers
GB2327205A (en) Offset printing unit for varnishing printed materials