CZ20014217A3 - Ruční nástroj pro rozpojování spojek - Google Patents

Ruční nástroj pro rozpojování spojek Download PDF

Info

Publication number
CZ20014217A3
CZ20014217A3 CZ20014217A CZ20014217A CZ20014217A3 CZ 20014217 A3 CZ20014217 A3 CZ 20014217A3 CZ 20014217 A CZ20014217 A CZ 20014217A CZ 20014217 A CZ20014217 A CZ 20014217A CZ 20014217 A3 CZ20014217 A3 CZ 20014217A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
release
tool
clamping
handles
pipe
Prior art date
Application number
CZ20014217A
Other languages
English (en)
Inventor
Darren J. Kady
David Lee Showalter Sr.
Original Assignee
David Lee Showalter Sr.
Darren J. Kady
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by David Lee Showalter Sr., Darren J. Kady filed Critical David Lee Showalter Sr.
Publication of CZ20014217A3 publication Critical patent/CZ20014217A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25BTOOLS OR BENCH DEVICES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, FOR FASTENING, CONNECTING, DISENGAGING OR HOLDING
    • B25B27/00Hand tools, specially adapted for fitting together or separating parts or objects whether or not involving some deformation, not otherwise provided for
    • B25B27/02Hand tools, specially adapted for fitting together or separating parts or objects whether or not involving some deformation, not otherwise provided for for connecting objects by press fit or detaching same
    • B25B27/10Hand tools, specially adapted for fitting together or separating parts or objects whether or not involving some deformation, not otherwise provided for for connecting objects by press fit or detaching same inserting fittings into hoses
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T29/00Metal working
    • Y10T29/53Means to assemble or disassemble
    • Y10T29/5367Coupling to conduit
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T29/00Metal working
    • Y10T29/53Means to assemble or disassemble
    • Y10T29/53796Puller or pusher means, contained force multiplying operator
    • Y10T29/53896Puller or pusher means, contained force multiplying operator having lever operator
    • Y10T29/539Plier type means

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Quick-Acting Or Multi-Walled Pipe Joints (AREA)
  • Manipulator (AREA)
  • Hand Tools For Fitting Together And Separating, Or Other Hand Tools (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)

Description

Odkazy na příbuzné aplikace
Předložená přihláška nárokuje výhody podle 35 U.S.C. 119 (e) předběžné přihlášky patentu pořadového č. 60/136,050 podané 26. května 1999. Tato přihláška obsahuje odkazy na popis souběžně dosud projednávané předběžné přihlášky 30/163,050 tak, jako by byla plně citována.
Oblast vynálezu
Vynález se týká nářadí a zvláště nářadí k použití pro rychlé rozpojování rychlospojovacích a rychlorozpojovacích spojek.
Dosavadní stav techniky
Rychlospojovací a rychlorozpojovací spojky se obvykle používají ke spojování potrubí a hadic v mnoha oblastech od automobilů a nákladních automobilů až po plynová vedení. I když se snadno spojují, jejich rozpojování vyžaduje, aby se uvolňovací kroužek na spojce odpojil současně s odstraněním potrubí na opačné straně. To může být problémem, pokud je spojka umístěna v nedostupném místě.
I když bylo patentováno mnoho zařízení ke stahování konců elektrických vodičů, jako například US patent 4,951,529 André Laurencota a US patent 4,475,418 Isamu Taní, žádný z nich nebyl určen k odstraňování rychlospojek z potrubí.
Popisované nářadí sevře a pohybuje potrubím opačným směrem od uvolňovacího kroužku na spojce a tak spojku snadno odstraní z potrubí.
Podstata vynálezu
Je popsáno nářadí k odstraňování rychlorozpojovatelných spojek z potrubí. Nástroj má těleso, které je rozděleno na svěrací část a uvolňovací část s oběmi částmi připojenými točně. Pro ruční řešení jsou rukojeti připojeny k druhému konci tělesa, jedna, ke svěrací části a druhá k uvolňovací části. U řešení, kterému se dává přednost je druhá rukojeť nepohyblivě zajištěna k uvolňovací části. K rukojetím se připojí pružina, která drží rukojeti v maximální vzdálenosti, a drží první konec svěrací části a uvolňovací části od sebe.
Stisknutím rukojetí se svěrací prvek stiskne a svěrací část a uvolňovací část se otáčejí kolem spojky, vytvářejíc mezeru mezi svěracím a jmenovaným uvolňovacím prvkem prvních konců svěrací a uvolňovací části. U alternativních řešení může být uvolňovací a svěrací část uváděna do chodu vzduchovým kompresorem zapínána
- 2 elektricky nebo jiným běžným prostředkem. Svěrací prvek je připevněn ke svěrací části a má vkládací článek a upínací článek. Vkládací článek a upínací článek tvoří společně přidržovací plochu pro upnutí potrubí. Alespoň jeden vkládací a upínací článek je připojen k pákoví, které jde k rukojeti svěrací části. Uvolňovací část má uvolňovací prvek, který má první a druhou destičku. S výhodou je nižší první destička stacionární a druhá destička pohyblivá. U některých alternativních řešení jsou jak první, tak druhá destička stacionární. S výhodou má druhá destička pružinovou součástku, která ponechává druhou destičku vzdálenou od první destičky, a tím umožňuje, že potrubí zapadne a udržuje se mezi první a druhou destičkou. Pružinovou součástkou může být listové pero umístěné mezi druhou destičkou a uvolňovací částí nebo pružina zahloubená nebo procházející druhou destičkou a alespoň částí uvolňovací části.
Upínací článek má alespoň jedno vyklenutí a v uvedených řešeních je vkládací článku zrcadlovým obrazem upínacího článku. Dále může být u sousedního upínacího článku použito sousedící vedení k zabránění v pohybu okolo upínacího článku ze strany na stranu.
Podle dalšího řešení se upínací článek a uvolňovací prvek otevírá na prvním konci uvolňovací části a svěrací části pro spojení s potrubím. Druhá destička je přednostně točně připevněna k uvolňovací části a první destička je vzhledem k uvolňovací části stabilní.
Druhá destička se udržuje vzdálená od první destičky pružinou. Upínací článek je připojen k pákoví a otáčí se od otevřené polohy vzdálené od vkládacího článku, když jsou jmenované rukojeti v maximální vzdálenosti k přilehlému vkládacímu článku, pokud jsou jmenované rukojeti stisknuty.
U jiného řešení se upínací článek a uvolňovací prvek otevírají v pravém úhlu k prvnímu konci části článku tělesa. Druhá destička jé opět točně připevněna k uvolňovací části a první destička je stacionární a druhá destička se udržuje vzdálená od první destičky pružinou. Upínací článek je spojen s pákovím a pohybuje se od otevřené polohy oddálené od vkládacího článku pokud jsou rukojeti v maximální vzdálenosti vzhledem k přilehlému vkládacímu článku, pokud jsou jmenované rukojeti stisknuty. Vodítko je stacionární vzhledem k svěrací části a přilehlému upínacímu článku k zabránění pohybu upínacího členu ze strany na stranu.
Přehled obrázků
Výhody tohoto popisu budou zřejmější po přečtení techničkých údajů a výkresů zde uvedených:
Obrázek 1 je bokorys nářadí podle předloženého vynálezu.
Obrázek 2 je bokorys nářadí podle obrázku 1 znázorňující nářadí se stisknutými rukojetěmi a svěracími jednotkami roztaženými od sebe.
Obrázek 3 je pohled z boku na nářadí obrázku 1.
Obrázek 4 je pohled strany obrázku 3 znázorňující potrubí sevřené nářadím.
Obrázek 5 je pohled z protější strany na nářadí obrázku 3.
Obrázek 6 je bokorys odpovídající obrázku 5.
Obrázek 7 odpovídá obrázku 6 a znázorňuje nářadí se sevřenými rukojeťmi a odpojující rychlospojku.
Obrázek 8 je bokorys jiného řešení nářadí podle předloženého vynálezu,
Obrázek 9 je bokorys nářadí z obrázku 8 se sevřenými rukojeťmi.
Obrázek 10 je detail nářadí podle předloženého vynálezu se znázorněním vzájemné polohy potrubí a spoje v ručním nástroji.
Obrázek 11 je detail nářadí podle předloženého vynálezu znázorňující potrubí upnuté ručním nástrojem a rozpojovací prvek spoje tlačící na spoj.
Obrázek 12 je detail popisovaného upnutí potrubí a rozpojovacího prvku spoje tlačeného na spoj a potrubí uvolňovaného ze spoje.
Obrázek 13 je detail nářadí se spojkou staženou z potrubí.
Obrázek 14 je detail odpovídající nářadí z obrázku 8 znázorňující vzájemné uložení potrubí a spoje v nářadí. - — ·
Obrázek 15 je detail odpovídající nářadí z obrázku 14 znázorňující potrubí upnuté nářadím a spoj stahovaný z potrubí.
Obrázek 16 je pohled na alternativní čelisťovou jednotku k sevření potrubí.
Obrázek 17 je pohled na jednu polovinu čelistí k sevření potrubí.
- 4 Obrázek 18 je bokorys alternativního řešení nářadí majícího nastavitelné sevření potrubí.
Obrázek 19 je bokorys tělesa alternativního řešení nářadí.
Obrázek 20 je nárys rukojeti k použití pro popisované nářadí.
Obrázek 21 je perspektivní pohled na zalomené rukojeti k využití podle popisovaného vynálezu.
Obrázek 22 je bokorys řešení popisovaného nářadí mající vícenásobně klenutou svěrací hlavu v otevřené poloze.
Obrázek 23 je bokorys protilehlé strany řešení obrázku 22.
Obrázek 24 je bokorys řešení v obrázku 23 u uzavřené poloze.
Obrázek 25 je bokorys obrázku 24 v uzavřené poloze.
Obrázek 26 je nárys řešení obrázku 27.
Obrázek 27 je bokorys řešení popisovaného nářadí, kterému se dává přednost, s přístupem shora.
Obrázek 28 je bokorys protilehlé strany řešení obrázku 27.
Obrázek 29 je bokorys nářadí obrázku 29 v otevřené poloze.
Obrázek 30 je bokorys alternativního řešení popisovaného nářadí s přístupem ze strany.·
Obrázek 31 je bokorys protilehlé strany nářadí obrázku 30.
Obrázek 32 je nárysem nářadí obrázku 30.
Obrázek 33 je bokorys alternativního pružinového systému pro použití s nářadím obrázku 30, a
Obrázek 34 je nárys alternativního nářadí upraveného pro použití se vzduchovým kompresorem.
Příklady provedení
Popisované nářadí se používá k odstraňování spojek z hadic, trubek a dalších potrubí. Tyto rychlospojky jsou komerčně používány ke spojování hadic ve všech odvětvích průmyslu od vzduchu po chemikálie. Konstrukce, způsoby provozu a způsoby připojování na různé materiály potrubí jsou v oboru dobře známy. Rychlospojky spojují bezpečně a těsně dvě potrubí a tekutiny a/nebo vzduch v nich. Tekutinou může být kapalina jako je voda, olej, hořlavé palivo jako je benzin nebo plyn jako je vzduch, zemní plyn, propan nebo podobně. U manuálního řešení se
- 5 manipuluje s jednotlivými články vyklenutí ručně a pomocí pákoví, jak to je popsáno v patentech 4,951,529; 4,475,418 a 2,523,936 za použití svěracích a uvolňovacích článků.
Nářadí může být postaveno na bázi stahování bužírky z drátů, jak to je uvedeno v US patentu 4,951,529; 4,475,418 nebo 2,523,936, na něž je zde pro úplnost odkazováno tak, jako by byly plně citovány.
I když jsou tyto spojky vyráběny pro snadné spojování a odstraňování, vyžadují na manipulaci pro uvolnění těchto spojů prostor. To činí problém při potřebě výměny v těsných prostorách jako tomu je například v nákladních automobilech, automobilech, klimatizačních jednotkách, atd. Popisované zařízení umožňuje uživateli dosáhnout do těsných míst, sevřít hadici a nářadím oddělit spojku.
Obrázek 1 znázorňuje jedno řešení nářadí podle předloženého vynálezu. Nářadí 100 se skládá z páru rukojetí 102 a 104, které jsou vzájemně pohyblivé, jak to znázorňuje šipka 103. Rukojeti 102 a 104 jsou rozepnuty pružinou 106, která je udržuje v poloze od sebe v době, kdy se nepoužívají.
Horní oddíl nářadí 100 je rozdělen na svěrací část 112 a oddělovací část 110, které tvoří horní část součástí kostry 132 a 130. Součásti kostry 132 a 130 jsou otočně spojené čepem nebo kloubem 108, jak to je znázorněno na obrázku 2.
Svěrací část 112 se skládá z páru svěracích čelistí - horní čelisti 114 a dolní čelisti 118. U tohoto řešení zůstává dolní čelist 118 stacionární, zatímco horní čelist 114 se pohybuje proti dolní čelisti 118 ve směru označeném šipkou 115 k sevření potrubí. Pohyb horní čelisti 114 k dolní čelisti nebo poloha sevření je znázorněna čárkovaně jako 116. Pohyb horní čelisti 114 musí být dostatečný k uzavření prostoru mezi čelistmi 114 a 118 v takové míře, aby se potrubí bezpečně a bez poškození přidrželo.
Oddělovací část 110 nese horní potrubní čelist 120 a dolní potrubní čelist 122. Jak je znázorněno na obrázku 2, horní čelist 114 a dolní čelist 118 se pohybují, zatímco dvě potrubní čelisti 120 a 122 zůstávají ve stálé poloze. U znázorněného řešení je rukojeť 104 upevněna k součásti kostry 130 a zůstává stacionární, zatímco rukojeť 102 se pohybuje a táhne horní čelist 114 proti dolní čelisti 118, i když se obě rukojeti mohou pohybovat, aby oddělily součásti kostry 130 a 132. Tak, jak rukojeti 102 a 104 tlačí proti síle odporu tlaku pružiny 106, vzdalují se součásti kostry 130 a 132 pohybujíc svěrací částí 112 a oddělovací částí 110 od sebe, jak to znázorňuje šipka 111.
- 6 Obrázek 3 znázorňuje horní svěrací čelist 114 vzdálenou od dolní svěrací čelisti 118 v otevřené poloze. Dolní svěrací čelist 118 může být zakřivena, aby mohla pojmout profil typického potrubí, a tím udržet systém schopnější držet větší šíři různých průměrů potrubí. Rozumí se, že jak horní, tak dolní čelist může být zakřivena, nebo, žádná z nich není zakřivená, což je méně vhodné. Dolní čelist 118 je připevněna v určité poloze šroubem 306, nebo jiným běžným mechanizmem, jako je například svorník, svar nebo podobně. Dolní čelist může 118 být alternativně litá jako součást nářadí. Je důležité, aby byl možný vzájemný pohyb mezi horní čelistí 114 a dolní svěrací čelistí 118, který by umožnil nářadí sevřít potrubí 400, jak to je znázorněno na obrázku 4. Není důležité, zda se jedna nebo obě čelisti pohybují nebo zda je horní či dolní čelist pohyblivá. Pohybu obou nebo kterékoliv z čelistí může být dosaženo odborníkům dobře známými způsoby.
Obrázek 3 také znázorňuje vodicí článek 300, která drží rukojeť 102 prvním kolíkem 304. Vodicí článek 300 naopak působí na nosný článek 308 dolní čelisti 118 druhým kolíkem 302. Toto řešení ukazuje jak lze stisknutím rukojetí působit na svěrací čelisti, ale je možno použít i další převodní mechanizmy pohybu. Rukojeť 102 je připevněna k součásti kostry 132 a zadnímu rámu 332 třetím kolíkem nebo šroubem 109 a dobře známou neznázorněnou hřídelovou konstrukcí. Kostrová součást 132 a zadní rám 332 jsou vytvořeny z jednoho kusu kovu nebo jiného pevného materiálu a jsou navzájem spojeny použitím třetího kolíku 109 nebo jiného v oboru známého prostředku.
Obrázek 5 znázorňuje nářadí z protilehlé strany než je znázorněno na obrázku 3. Horní a dolní potrubní čelist 120 a 122 nemusejí být pohyblivé, avšak musejí být od sebe dostatečně vzdáleny o šíři průměrů rychlospoje. V těch případech, kdy potrubní čelisti 120 a 122 nejsou pohyblivé, může být rukojeť 104 pevně připevněna ke kostrovým součástem 130 a 330. Pákové ústrojí včetně páky 502 a pákové součásti 500 s kolíkovou částí 504 nelze použít k zajišťování pohybu horní potrubní čelisti 120 vzhledem k dolní potrubní čelisti 122.
Používání pohyblivých potrubních čelistí 120 a 122 zajišťuje možnost používat větší šíři průměrů spojek, než to je možné s pevným čelisťovým systémem. Nestejný pár čelistí 114 a 118 a potrubních čelistí 120 a 122 neupnou součást spojovacího systému. Jedna nebo obě čelisti potřebují, aby povrch spoje zapadal, což bude z dalšího zřejmé.
- 7 Obrázky 6 a 7 odpovídají obrázkům 1 a 2 a znázorňují nářadí 100 používané k rozpojování rychlospojek 612 oddělováním potrubí 600 od celého potrubí 614. Rychlospojka 612 má jakékoliv uspořádání, jak je odborníkům známo, a zvláštním uspořádáním konstrukce je, když rozpojovací člen 610, musí být veden proti části tělesa rychlospoje 612. Pokud rozpojovací člen 610 působí silou proti a do tělesa rychlospojky 612, uvolní se celé potrubí 600 a uvolní se od rychlospojky 612. Hrana potrubní čelisti potrubí 120 a/nebo hrana potrubní čelisti 122 je umístěna tak, aby přiléhala ke vzdálenější ploše rozpojovacího členu 610. Sevření nářadí 100 na celém potrubí 600 se dosáhne sevřením rukojetí 102 a 104 a přiblížením horní a dolní čelisti 114 a 118 k sobě. Zatímco nářadí svírá celé potrubí 600, potrubní čelisti 120 a 122 tlačí proti vzdálenější ploše rozpojovacího členu 610, tlačíc jej do tělesa rychlospojky 612. Tento pohyb vytahuje potrubí 600 z rychlospojky 612 a způsobí t oddělení rychlospojky 612 od celého potrubí 600.
(Obrázky 8 a 9 znázorňují alternativní řešení nářadí obecně označené jako 800.
Zatímco u řešení podle obrázku 1 až 7 se vkládá potrubí z boku nářadí 100, u řešení £
podle obrázků 8 a 9 se potrubí vkládá do nářadí 800 shora. Práce s nářadím 800 je nutně stejná jako s nářadím 100. Rukojeti 802 a 804 se svírají dohromady proti [protichůdné síle pružiny a tím způsobují otáčení součástí kostry 832 a 830 od sebe, jak to znázorňuje šipka 801, otáčející oddělovací čelistí 820 od upínací čelisti 814. I Upínací čelist 814 je nesena horní částí 812 kostry a oddělovací čelist 820 je nesena ’ horní součástí 810 kostry. Jak je zde poznamenáváno, jedna nebo obě upínací čelisti
814 nebo 815 (obrázek 14) se mohou pohybovat tak, aby jemně sevřely potrubí. Oddělovací čelist 820 jak je zde znázorněno, má profil V s nepohyblivými nožkami 822 a 824. Potrubí se umístí do V tak, až se dostatečně upevní a zabrání se mu klouzat. Do této konstrukce lze zahrnout i čelisti potrubí znázorněné na obrázcích 16 a 17. Jak bylo již dříve poznamenáno, neupínací čelist „či - čelisti mohou být stacionární a rukojeť 804 může být v takovém případě upevněna na součást 830 kostry.
Obrázek 10 až 13 znázorňuje pohyb součástek čelistí nářadí vzhledem k potrubí a rychlospojkám. Způsob rozpojení je stejný jako u bočních čelistí z obrázků 1 a 2 a u horního otevírání čelistí u řešení podle obrázků 8 a 9.
·· · • · ·· · ·
• · • · i ·
·'
« * • ·
• · • · · • · • · · • « · · ·
- 8 Jak je na obrázku 10 vidět, upínací čelisti 1000 a 1002 jsou zpočátku blízko čelistí 1100 a 1102 působících na spojku. Celé potrubí 1050 se dá na místo mezi upínací čelisti 1000 a 1002 a čelisti 1100 a 1102 působící na spojku. Čelisti 1100 a 1102 působící na spojku členu jsou umístěny blízko nebo ve styku se vzdálenější plochou rozpojovacího členu 1051 rychlospojky 1056. Celé potrubí 1058 je zajištěno v tělese rychlospojky 1056 způsobem odborníkům známým.
V obrázcích 11, 12 a 13 se pár čelistí 1000 a 1002 přivede do upínacího režimu s potrubím 1050 a pohybuje se jimi nebo otáčí směrem od čelistí 1100 a 1102 působících na spojku. Úzká část 1054 spojky 1056 vnikne do tělesa spojky 1056 a uvolní potrubí. Vzájemný pohyb obou párů čelistí se děje podél osy celého potrubí 1050 a spojky 1056.
ř,
L Jak je na obrázku 12 znázorněno, konec 1059 celého potrubí 1050 se vytáhne $· z rychlospojky 1056. Na obrázku 13 rychlospojka 1056 a celé potrubí 1058 odpadne od potrubí 1050.
Obrázky 14 a 15 znázorňují rozpojení potrubí s horním přístupem z obrázků 8 a 9. Jak je z obrázku 14 zřejmé, celé potrubí 856 je umístěno mezi upínacími čelistmi 812 t a 815. Oddělovací čelisti 820 a 822 jsou umístěny blízko rychlorozpojovací součásti ř 852 spojky 850. Rychlospojovací spojka 850 drží bezpečně celé potrubí 854 vodotěsně s celým potrubím 856. Jak je znázorněno na obrázku 15, dva páry čelistí se pohybují nezávisle podél osy celého potrubí 856. Vzdálenější hrana 823 oddělovací čelisti 822 se opírá o vzdálenější plochu 851 rychlorospojovací součásti
852 a tlačí rychlorospojovací součást 852 do polohy rozpojení. Celé potrubí 856 se tak vyjme ze své polohy v uzamčeném stavu v rychlospojovací spojce 850 a dvě celá potrubí 856 a 854 se zcela od sebe oddělí. — - Na obrázcích 16 a 17 jsou znázorněna alternativní řešení svěracích čelistí potrubí. Na obrázku 16 má čelisťová jednotka 700 tři svisle umístěné profily pro potrubí 702, 704 a 706 se zmenšujícím se obvodem. To této čelisťové jednotce 700 umožňuje pojmout několik rozměrů potrubí. Je nutno poznamenat, že toto řešení samo o sobě vede ke snadnému vyjímání z nástroje při záměně za jednotku s jinými obvody. Každá z čelistí potrubí může být odnímatelně připevněná k zařízení a umožnit širší využívání nářadí použitím čelistí se změněnou velikostí a profilem. Na obrázku 17 je
- 9 rozměrová variabilita provedena použitím vodorovně umístěných oblouků 722, 724 a 726. I když je zde znázorněna pouze jedna čelist 720, dává se přednost tomu, i když to není nutné, aby horní čelist měla vzájemně se doplňující konfiguraci.
Na obrázku 18 je znázorněno alternativní řešení, kde dvě přibližné poloviny rozděleného podpůrného tělesa (nosných částí čelistí - pozn. překladatele) kloužou navzájem po sobě. První podpěra 752 svěracích čelistí a druhá podpěra 750 oddělovacích čelistí jsou vybaveny kluznými tyčemi 754 a 756, které umožňují spíše laterální pohyb než otáčivý, jak je zde popsáno. Druhá podpěra 750 používá nastavitelnou dolní čelist 766 k přizpůsobení pro různé velikosti spojek. Dolní čelist
766 je připojena k stavěči tyči 764, která je naopak připojena ke stavěcím kolíkům i 758, 760 a 762. Tak, jak se tyč 764 pohybuje od kolíku 758 ke kolíku 760, dolní čelist *
F 766 se vzdaluje dále od horní čelisti 768.
Na obrázku 19 je svěrací těleso - podpěra svěracích čelistí 782 podstatně menší jednotkou než těleso - podpěra oddělovacích čelistí 780. Spíše než rozdělení na dvě poloviny, jak to je znázorněno na obrázku 18, tvoří svěrací těleso 782 jenom část v
celkové plochy. Rukojeť 784 je pohyblivě podpírána v tělese 780 přesahující do svěracího tělesa 782, kde je upevněna způsobem umožňujícím klouzavý pohyb mezi u dvěma jednotkami. Svěrací čelisti a čelisti oddělovací nejsou v tomto řešení
I znázorněny a mohou mít jakékoliv uspořádání a/nebo kombinaci.
| Na obrázcích 20 a 21 je znázorněno uspořádání se dvěmi rukojeťmi. Na obrázku 20 jsou rukojeti přímé, jak to již bylo znázorněno. Na obrázku 21 jsou rukojeti 902 ohnuté tak, aby uživateli umožnily dosáhnout těsnějšího prostoru. Rukojeti znázorněné na těchto obrázcích jsou pouze příklady a odborníkům je zřejmé, že pro popisované zařízení lze použít i jiné uspořádání.
Na.obrázcích 22 až 25 má nářadí 100 vícenásobné oblouky dimenzované tak, aby posloužily více průměrům potrubí. Pro jednoduší popisse bude na dvě strany nářadí 1000 odkazovat jako na svěrací část 1002 znázorněnou na obrázku 22 a spojkovou uvolňovací část 1020 znázorněnou na obrázku 23. Část svírající potrubí 1002 sestává z páru víceobloukových článků, dolního článku 1004 a horního článku 1006. Na zobrazeném řešení je každý z článků 1004 a 1006 zrcadlovým obrazem oblouků 1008, 1010 a 1012 ve třech velikostech. Je nutno poznamenat, že rozměry oblouků závisejí a rozměrech horního článku 1004 a dolního článku 1006, rovněž tak jako na
-10obvodu potrubí, pro které jsou určeny. Pokud jsou v nepracovní poloze, je horní článek 1005 a dolní článek 1004 vzdálen o něco více, než je průměr největšího potrubí, pro které je jednotka uvažována. Horní vodítko 1028 je umístěno přilehle ke kluznému hornímu článku 1006 a slouží k zabránění hornímu článku 1006 v posunu nebo kroucení. Vodítko 1028 je nepohyblivě zajištěno ke kostře 1030 a musí dovolovat nezávazný pohyb horního článku 1006. Použití vodítka v tomto a dalších řešeních je volitelné a závisí na koncovém uživateli a výrobcově rozhodnutí. Případy, kde bude vodítko prospěšné, jako například u většího průměru potrubí, atd. budou odborníkům zřejmé. V nepracovní poloze je spojková uvolňovací část 1020 znázorněná na obrázku 23 a dolní uvolňovací článek 1022 jsou přednostně zaoblené stejným způsobem jako dolní článek 1006. Horní uvolňovací článek 1024, jak je ; znázorněno, není zaoblen a protější oblouky na spodním uvolňovacírn článku 1022 pro nářadí 1000 není nutno přizpůsobit, přesto horní uvolňovací článek 1024 může ύ
být zaoblen, pokud to je vyžadováno.
t Na obrázcích 24 a 25 je nářadí 1000 ve druhé poloze s rukojeťmi částečně sevřenými se sevřeným potrubím. V druhé poloze jsou horní článek 1006 a dolní článek 1004 přivedeny k sobě k sevření potrubí, zatímco horní uvolňovací článek 1024 zůstává v původní poloze. Pokračujícím tlakem na rukojeti přichází horní i' ‘uvolňovací článek 1024 do styku s potrubím Je nutno poznamenat, že potrubí musí ; mít možnost klouzat mezi horním uvolňovacím článkem 1024 a dolním uvolňovacím článkem 1022. Konstrukce uvolňovací části 1020 musí tudíž být taková, aby byl horní uvolňovací článek 1024 dostatečně vzdálen od dolního uvolňovacího článku 1022 a umožnil se tak pohyb podél celého potrubí za současného styku se spojem k uplatnění síly pro uvolnění. Tak, jak jde nářadí ze druhé polohy do třetí polohy, tak jak se rukojeti tisknou na své maximum, uvolňovací článek 1020 tlačí proti spoji, jak = to bylo poznamenáno dříve, a tím odstraňuje spoj z potrubí.
Obrázky 26 až 29 znázorňují alternativní řešení nářadí. Nářadí 2500 jekonstruováno k sevření potrubí tak, že je na obou stranách potrubí malý prostor, protože svěrací mechanismus je umístěn na vrcholu nářadí 2500. Obrázek 26 znázorňuje nárys nářadí 2500 v nepracovní poloze. Rukojeť uvolňovací součásti 2559 zde, rovněž tak jako u dalších zobrazených řešení, je přednostně provedena jako nepohyblivá vzhledem k tělesu 2560, aby se zajistilo účinnější uvolňování, kdy se rukojeť svěracího článku 2558 a rukojeť uvolňovacího článku 2559 stlačují. Rukojeť
-11svěracího článku 2558 je opět ve všech řešeních pohyblivá, aby mohla vykonávat působení na vytvoření upnutí svěracího článku. V případě upínací a uvolňovací součásti zde popisované a dalších popisovaných řešení, kde je zaveden pohon nářadí na vzduch, nebo jsou poháněny elektricky, nebo mají jiný způsob aktivace, měly by být rukojeti překonfigurovány tak, aby spolupracovaly s příslušným energetickým zdrojem a upínací a uvolňovací činnosti bylo dosaženo s pomocí alternativních, energetických zdrojů. Uvolňovací součást tlačená pružinou 2502 je znázorněna v bokorysu, který jasně ukazuje, jak se uvolňovací součást 2502 otáčí kolem čepu 2504. Pružina 2510 v tomto řešení je umístěna v kanálku 2512, který byl v uvolňovacím článku 2502 uvolňovací destičky 2508 vyvrtán. Pružina 2510 je zajištěna na konci kolíkem, svarem nebo jiným způsobem nebo kombinací těchto způsobů. Lze použít i jiné způsoby zajišťující působení pružiny na uvolňovací součást 2502, jako například listové pero mezi uvolňovací součástí a tělesem, pružinu ustupující podél vnější plochy uvolňovací součásti, atd., což je odborníkům jasné. Uvolňovací součást 2502 má vkládací oblouk 2506 ke vložení potrubí, kam se umístí potrubí mezi vkládací oblouk 2506 a uvolňovací destičku 2508. Tlak vyvolaný pružinou 2510 udržuje uvolňovací součást 2502 ve svislé poloze, takže jakmile se již jednou potrubí umístí do vkládacího oblouku 2506, vrátí se uvolňovací součást 2502 co nejblíže do své původní polohy s dostatečnou silou tak, aby byla schopna rozpojit spoj, jak to zde bylo dříve popsáno. Tlak vyvolaný pružinou 2510 dovolí jednorozměrnému oblouku pominout různé rozměry spojů, protože uvolňované spoje jsou poněkud větší než průměr potrubí. Zakřivená horní část uvolňovací součásti 2502 je dobrá k tomu, aby umožnila potrubí snadno klouzat mezi uvolňovací součástí 2502 a uvolňovací destičkou 2508.
Alternativně lze ke zlepšení pohybu uvolňovací součásti 2502 od uvolňovací destičky 2508 použít uvolňovací tlačítko nebo jiný prostředek, aby bylo umožněno vložení potrubí do vkládacího oblouku 2506. Je nutno poznamenat, že i když řešení, kterým se dává přednost tak, jak jsou zobrazena a znázorňují oblouk, může uvolňovací součást sevřít také potrubí plochým povrchem.
Obrázek 29 a 30 znázorňuje hlavu na sevření potrubí 2550 a destičku podpírající potrubí 2552. Hlava na sevření potrubí 2550 má nožku 2556, která je umístěna na tělese 2560 nářadí 2500. U znázorněného řešení je nožka 2556 zajištěna proti kroucení nebo vybočení tím, že je vedena v kanálku 2572 (Obrázek 26). Nožka 2556
-12je zajištěna proti vytažení z kanálku 2572 čepem 2566, který umožňuje hlavě svírající potrubí 2550 otáčení. Úhel mezi svěrací hlavou 2550 a nožkou 2556 určuje velikost pohybu hlavy 2550 když se rukojeti 2558 a 2559 stlačují. Čím menší úhel, tím kratší vzdálenost mezi uzavřenou a otevřenou polohou. Nožka 2556 působí s ramenem 2554 na otevírání a zavírání svěrací hlavy 2550 jako na odezvu na svěrací tlak rukojetí 2558. Rameno 2554 tohoto řešení má pár přírub 2562 a 2564, které pohybují nožkou 2556. Použití alternativního způsobu, jako například nýtu, šroubu, atd. je odborníkům jasné.
Pokud jsou rukojeti 2558 v otevřené poloze, příruby 2562 a 2564 jsou v nejvyšší poloze a hlava 2550 se táhne zpět do polohy pro vložení potrubí znázorněné na obrážku 29. Jakmile se již jednou rukojeti sevřou dohromady, rameno 2554 se ý pohybuje ve směru šipky A, táhnouc příruby 2562 a 2564 dolů a vedou hlavu 2550 j,. do styku s destičkou podpírající potrubí 2552 svíraje potrubí mezi hlavu 2550 a r· podpěrnou destičkou 2552. Dotyková destička 2552 je přednostně mírně zakřivená, í : když to není pro sevření potrubí kritické a destička 2552 může mít i plochý povrch, j Na obrázcích 30 až 32 je znázorněna konstrukce svěrací hlavy tlačené pružinou, jak ř to je zobrazeno na nářadí 3000. Na obrázku 30 je dolní čelist potrubí 3002 a horní r \ [čelist 3004 zakřiveny, aby mohly pojmout potrubí a navíc je horní čelist 3004 a dolní čelist 3002 s přídavnou pružinou 3006 schopna s jediným obloukem přijmout různé velikosti potrubí. Pružina 3006 má dostatečnou sílu udržovat horní uvolňovací článek
1' t 3004 přilehlý k potrubí a udržet velký rozsah průměrů potrubí mezi stacionární dolní uvolňovací jednotkou 3002 a pružinou tlačenou horní uvolňovací jednotkou 3004. I když zde jsou znázorněny víceobloukové čelisti, které byly v předchozím také použity, není to nutné, pokud je do nářadí zařazena pružina. U tohoto řešení se horní uvolňovací článek 3004 otáčí kolem středu čepu 3008, zatímco dolní uvolňovací článek 3002 zůstává stabilní. Jak je na obrázku 31 vidět, horní svěrací článek 3020 působí na dolní svěrací článek 3022, aby bezpečně držel potrubí, zatímco se odstraňuje spojka. Toto řešení také používá vedení 3024 k zabránění kroucení horního svěracího článku 3020. Zde je znázorněno listové pero 3006, i když je také možno k udržení horního uvolňovacího článku 3004 v zavřené nebo polozavřené poloze použít podobný typ pružiny nebo zapuštěné pružiny znázorněné na obrázku 33.
ί·
-13Je nutno poznamenat, že i když mnohá řešení zde znázorněná mají dolní články stacionární, mohou se jak jeden, tak oba, nebo kterýkoliv ze svěracích článků nebo kterýkoliv z uvolňovacích článků pohybovat. Je to věcí změny aktivačního mechanizmu a jde o úpravu, která bude záviset na koncovém uživateli a výrobní ceně.
Na obrázku 33 bylo listové pero 3006 nahrazeno zapouzdřenou pružinou 3254, jak to je zde popsáno. Umístění pružiny 3256 musí být takové, aby procházela mezi čepem 3258 a otevřeným obloukem vytvořeným otáčením horního svěracího článku 3252 a stacionárního dolního svěracího článku 3254.
O řešení používajícím pružiny je nutno poznamenat, že nejlepších výsledků se dosáhne, pokud se použije pružina ve spojení se články uvolňujícímui spoj spíše než se články svírajícími potrubí.
U nářadí 4000 znázorněném na obrázku 34 byly rukojeti nahrazeny připojovací rukojetí 4004 pro použití se vzduchovým kompresorem, elektrickým nebo jiným zdrojem energie. Rozměry tělesa 4002 byly v tomto řešení zmenšeny, i když velikost bude záviset na zdroji energie, pákoví, atd. Svěracího působení lze dosáhnout způsoby v oboru známými, jako například motorem, které jsou odborníkům ve strojírenství známy.
I když předchozí zobrazení představují řešení, kterým se dává přednost, je nutno poznamenat, že oblouky používané jak u uvolňovacích součástí, tak u svěracích článků jsou volitelné. Kterékoliv řešení může používat všechny obloukové profily, všechny ploché profily nebo jejich kombinaci. Přednost se dává tomu, aby svěrací články měly buď zuby, jako u kleští nebo určitý druh neklouzavého povlaku, který zabraňuje klouzání potrubí. V některých případech může být prospěšné použití obou - jak zubů, tak gumového povlaku, a samozřejmě použití jednoho nebo dalšího, nebo jejich kombinace, jak to je samozřejmé i odborníkům.
Je nutno poznamenat, že i když Je popis práce s nářadím popsáďjako tři specifické fáze, při aktuálním použití je pohyb jemný a dostatečně rychlý k propojení jednotlivých fází. Použitý mechanismus k převodu pohybu rukojetí do svěrací hlavy, jak to je zde znázorněno, je samozřejmě příkladem jednoho způsobu a různých mechanických způsobů přenášení pohybu rukojetí na pohyb hlavy. Novost leží spíše ve svěracím a oddělovacím působení, než v tom, jak je toho dosahováno, a změna pohybování z rukojetí na pohon vzduchem je pro odborníky samozřejmá.

Claims (27)

  1. Patentové nároky
    1. Nářadí k odstraňování rychlospojek z potrubí, kde těleso nářadí má svěrací část, jmenovaná svěrací část má první konec a druhý konec a uvolňovací část, kde jmenovaná uvolňovací část má první a druhý konec, kde jmenovaná svěrací část a jmenovaná uvolňovací část jsou otočně spojeny, pár rukojetí, kde je první ze jmenovaných rukojetí připojena ke jmenované svěrací části druhého konce a druhá ze jmenovaných rukojetí je spojena se jmenovanou uvolňovací částí druhého konce pružinu, kde je jmenovaná pružina připevněna ke jmenovaným rukojetím a udržuje jmenovaný pár rukojetí v největší vzdálenosti od sebe, kde jmenovaná největší vzdálenost udržuje jmenovanou svěrací část prvního konce a jmenovanou uvolňovací část prvního konce navzájem od sebe, svěrací prvek, kde jmenovaný svěrací prvek je připevněn na jmenované svěrací části a má vkládací článek a upínací článek, kde jmenovaný vkládací článek a jmenovaný upínací článek tvoří oblast pro vložení potrubí, alespoň jeden ze jmenovaných článků je připojen k pákoví mezi alespoň jedním ze jmenovaných článků jmenované první rukojeti, uvolňovací prvek, kde jmenovaný uvolňovací prvek má první destičku a druhou destičku vyznačující se tím, že při stlačení jmenovaných rukojetí se stiskne svěrací prvek a jmenovaná svěrací část a jmenovaná uvolňovací část se otáčí kolem jmenovaného spojení, a tím vytvoří mezeru mezi jmenovanou svěrací částí a jmenovanou uvolňovací částí.
  2. 2. Nářadí podle nároku 1 vyznačující se tím, že jmenovaná druhá rukojeť je na jmenovaném tělese nepohyblivě zajištěna.
  3. 3. Nářadí podle nároku 1 vyznačující se tím, že jmenovaný vkládací článek™je stacionární.
  4. 4. Nářadí podle nároku 1 vyznačující se tím, že jmenovaná první destička je stacionární.
  5. 5. Nářadí podle nároku 4 vyznačující se tím, že jmenovaná druhá destička je stacionární.
    ····
    -156. Nářadí podle nároku 4 vyznačující se tím, že druhá destička uvolňovacího prvku je točně připevněna ke jmenované uvolňovací části prvního konce.
  6. 7. Nářadí podle nároku 6 dále mající pružinu, kde jmenovaná pružina udržuje druhou destičku jmenovaného uvolňovacího prvku vzdálenou od jmenované první destičky.
  7. 8. Nářadí podle nároku 7 vyznačující se tím, že jmenovaná pružina je listovým perem mezi jmenovanou druhou destičkou a jmenovanou uvolňovací částí.
  8. 9. Nářadí podle nároku 7 vyznačující se tím, že jmenovaná pružina je osazena do jmenované druhé destičky a alespoň části jmenované uvolňovací části.
  9. 10. Nářadí podle nároku 1 vyznačující se tím, že jmenovaný upínací článek má alespoň jeden oblouk.
  10. 11. Nářadí podle nároku 10 vyznačující se tím, že jmenovaný vkládací článek je zrcadlovým zobrazením jmenovaného upínacího článku.
  11. 12. Nářadí podle nároku 1 obsahující dále vodítko, kde je jmenované vodítko připevněno ke jmenované svěrací části a je přilehlé ke jmenovanému upínacímu článku, aby se zabránilo jmenovanému upínacímu článku v pohybu do stran.
  12. 13. Nářadí podle nároku 1 vyznačující se tím, že jmenovaný upínací článek a jmenovaný uvolňovací prvek se otevírají na jmenovaném prvním konci jmenované uvolňovací části a jmenované svěrací části pro vložení jmenovaného potrubí.
  13. 14. Nářadí podle nároku 13 vyznačující se tím, že jmenovaná druhá destička je točně připevněna ke jmenované uvolňovací části a jmenovaná první destička je vzhledem k uvolňovací části stacionární, jmenovaná druhá destička je udržována ve vzdálenosti od jmenované druhé destičky pružinou.
  14. 15. Nářadí podle nároku 13 vyznačující se tím, že jmenovaný upínací článek je spojen se jmenovaným pákovím a otáčí se z otevřené polohy vzdálené od jmenovaného vkládacího článku, přičemž jsou rukojeti v maximální vzdálenosti, a je nejblíže ke jmenovanému vkládacímu článku, když jsou jmenované rukojeti stisknuty.
  15. 16. Nářadí podle nároku 1 vyznačující se tím, že se jmenovaný upínací článek a jmenovaný uvolňovací prvek otevírají v pravém úhlu vzhledem ke jmenovanému prvnímu konci a jmenované části tělesa.
    9 9 9 9 • • • 9 9 9 9 9 99 9 99 • 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 <99 .9 9 · 99 • 99 • 9 ··
    -1617. Nářadí podle nároku 16 vyznačující se tím, že jmenovaná druhá destička je točně připevněna ke jmenované uvolňovací části a jmenovaná první destička je stacionární vzhledem ke jmenované uvolňovací části, jmenovaná druhá destička je udržována ve vzdálenosti od jmenované druhé destičky pružinou.
  16. 18. Nářadí podle nároku 16 vyznačující se tím, že je jmenovaný upínací článek připojen ke jmenovanému pákoví a pohybuje se z otevřené polohy vzdálené od jmenovaného vkládacího článku, když jsou jmenované rukojeti v maximální vzdálenosti do těsné blízkosti ke jmenovanému vkládacímu článku, když se rukojeti stisknou.
  17. 19. Nářadí podle nároku 16 obsahující dále vodítko, kde jmenované vodítko je stacionární vzhledem ke svěrací části a přilehlé ke jmenovanému upínacímu článku, aby se zabránilo jmenovanému upínacímu článku v pohybu do stran.
  18. 20. Nářadí podle nároku 1 vyznačující se tím, že alespoň jedna jmenovaná první destička a jmenovaná druhá destička je připojena ke jmenovanému pákoví, a svírají se, pokud jsou jmenované rukojeti svírány.
  19. 21. Nářadí podle nároku 1 vyznačující se tím, že vkládací článek a jmenovaný upínací článek jsou opatřeny neklouzavým prostředkem k zabránění jmenovanému potrubí v klouzání ve jmenovaném prostoru pro vkládání potrubí.
  20. 22. Nářadí k odstraňování rychlospojek z potrubí, kde jmenované nářadí obsahuje: článek svírající potrubí, kde jmenovaný svěrací článek má první konec a druhý konec, kde jmenovaný první konec a jmenovaný druhý konec je navzájem pohyblivý z první polohy do druhé polohy, kde jmenovaný prvního konec a druhý konec svěracího článku je šikmý vzhledem k druhé poloze a jsou k sobě blíž ve jmenované první poloze, než ve jmenované druhé poloze.
    článek uvolňující spoj, kde jmenovaný článek uvolňující spojení má oblast pro vkládání rychlospoje, kde jmenovaný článek uvolňování spoje je vzhledem ke třetí poloze šikmý a je pohyblivý ze třetí polohy do čtvrté polohy, kde jmenovaný článek uvolňující spoj je blíže ke jmenovanému článku svírajícímu potrubí pokud je ve třetí poloze než tehdy, kdy je ve čtvrté poloze,
    -17• · * · «·· · · · · • · · β · · · <
    • · · ««· ·»· ·< ··· ·· 5»·· · β«Ι· ovládací článek, kde je jmenovaný ovladač operativně připojen ke jmenovanému svěracímu článku a ke jmenovanému článku uvolňujícímu spoj tak, že při ovládání jmenovaného ovládacího článku se prvního konec jmenovaného svěracího článku pohybuje ze jmenované první polohy do jmenované druhé polohy, a kde se jmenovaný článek uvolňující spoj pohybuje ze jmenované třetí polohy do jmenované čtvrté polohy.
  21. 23. Nářadí podle nároku 22 vyznačující se tím, že jmenovaný první konec článku svírajícího potrubí je první čelistí a jmenovaný druhý konec článku svírajícího potrubí je druhou čelistí, kdy jmenovaná první čelist je stacionární vzhledem ke jmenovanému ovládacímu článku a jmenovaná druhá čelist je pohyblivá vzhledem ke jmenované první čelisti, kdy je druhá čelist pohyblivá při dostatečné síle vložené proti jmenované první čelisti, když je jmenovaný svěrací článek ve jmenované druhé poloze k uplatnění síly na potrubí umístěné mezi jmenovanou první čelistí a jmenovanou druhou čelistí, aby se omezil vzájemný pohyb mezi jmenovaným svěracím článkem a jmenovaným potrubím.
  22. 24. Nářadí podle nároku 23 vyznačující se tím, že jmenovaný článek pro uvolňování spoje má pár od sebe vzdálených článků uvolňovacích čelistí, přičemž mezera mezi jmenovanými od sebe vzdálenými články uvolňovacích čelistí je oblastí pro rychlé uvolňování spoje, kdy jmenovaná oblast pro vkládání uvolňovaného spoje má oblast, ve které jsou jmenované oddálené články uvolňovacích čelistí od sebe vzdáleny o mezeru, která je menší než maximální průměr jmenovaného rychlouvolňovacího spoje.
  23. 25. Nářadí podle nároku 24 vyznačující se tím, že jmenovaný článek uvolňování spoje má pár od sebe vzdálených článků uvolňovacích čelistí a kde tato mezera mezi oddálenými články uvolňovacích čelistí je oblastí pro uvolnění spoje, kde oblast pro vložení uvolňovaného spoje, ve které jsou od sebe vzdálené články uvolňovacích čelistí oddáleny tak, aby tato vzdálenost byla menší než maximální průměr jmenovaného rychlouvolňovacího spoje.
    • fc ···· e
    • fc»· • » fc • fc ·· · «· 99 • · fc • fc • fcfc fc • · · fcfc 999
    -1826. Nářadí podle nároku 22 vyznačující se tím, že jmenovaný ovládací článek má: pár rukojetí, kde tento pár rukojetí je od sebe navzájem šikmo, kdy první ze jmenovaných rukojetí je připevněna ke článku svírajícímu potrubí pro vzájemný pohyb prvního konce jmenovaného svěracího článku proti jmenovanému druhému konci svěracího článku při pohybu jmenovaného páru rukojetí směrem k sobě.
  24. 27. Nářadí podle nároku 25 vyznačující se tím, že jmenovaný článek ovladače má: pár rukojetí, kde tento pár rukojetí je od sebe navzájem šikmo, kdy první ze jmenovaných rukojetí je připevněna ke jmenovanému svěracímu článku potrubí ke vzájemnému pohybu prvního konce jmenovaného svěracího článku proti druhému konci jmenovaného svěracího článku při pohybu jmenovaného páru rukojetí směrem k sobě, a k vzájemnému pohybu páru od sebe oddálených uvolňovacích čelistí od článku svírajícího potrubí při pohybu jmenovaného páru rukojetí proti sobě.
  25. 28. Nářadí podle nároku 27 vyznačující se tím, že článek ovladače má:
    pár rukojetí, kde tento pár rukojetí je od sebe navzájem šikmo, kdy první ze jmenovaných rukojetí je připevněna ke článku svírajícímu potrubí spojovacím článkem ke vzájemnému pohybu prvního konce jmenovaného svěracího článku proti druhému konci jmenovaného svěracího článku při pohybu jmenovaného páru rukojetí z první od sebe vzdálené vzájemné polohy proti sobě do druhé poměrně těsnější polohy a k vzájemnému pohybu páru od sebe oddálených článků uvolňovacích čelistí od článku svírajícího potrubí, na pohyb jmenovaného páru rukojetí proti sobě ze jmenované druhé od sebe oddálené polohy proti sobě do třetí poměrně těsné polohy.
  26. 29. Nářadí podle nároku 28 vyznačující se tím, že původní pohyb jmenovaného pákového článku pohybuje prvním koncem jmenovaného svěracího článku proti druhému konci svěracího článku, až jmenovaný první konec svěracího článku a druhý konec začnou působit na potrubí a dostanou se do pevné sevřené polohy a následný pohyb jmenovaného pákového článku vytvoří vzájemný pohyb páru od sebe vzdálených článků uvolňovacích čelistí od článku svírajícího potrubí.
    -1930. Nářadí podle nároku 29, kdy jmenované nářadí má konec pro vložení potrubí a zakončení rukojetí, svěrací článek a jmenované články uvolňovacích čelistí jsou na jmenovaném konci uvolňujícím potrubí a jmenovaný pár rukojetí je konec rukojeti, kde jmenovaná první rukojeť je připojena ke jmenovanému připojovacímu pákovému členu spojovacím členem, kde jmenovaný pákový člen má první konec připevněn k prvnímu nebo druhému konci svěracího článku, jmenovaný spojovací člen má první konec v pohyblivé vazbě se jmenovanou první rukojetí a druhý konec je v pohyblivé vazbě na jmenovaný pákový člen, vyznačující se tím, že jmenované rukojeti se původně pohybují okolo osy proti sobě a pohybují jmenovaným pákovým členem od spojeného konce potrubí proti konci rukojeti, dokud se jmenovaný první konec a druhý konec svěracího článku nedostanou do upevněné sevřené polohy a následující pohyb rukojetí proti sobě pohne jmenovaným pákovým členem okolo jmenované osy a pohyb pákového členu okolo osy pohne svěracím článkem okolo jmenované osy,
  27. 31. Způsob uvolňování rychlospojek od potrubí nářadím majícím:
    článek svírající potrubí, kde jmenovaný článek svírající potrubí má pár vzájemně pohyblivých čelistí a článek uvolňující spoj, spočívající v krocích:
    (a) umístění potrubí mezi jmenované čelisti svírající potrubí, kde jmenované potrubí má rychlouvolňovací spojku uvolnitelně zajištěnou vzhledem k potrubí na jmenovaném potrubí, kde jmenované spojení má sestupný konec a vzestupný konec a je uvolnitelně od jmenovaného potrubí při vložení síly proti jeho vzestupnému konci, kdy jmenované potrubí je před jmenovaným koncem sestupného konce, “___ ·· 4444
    -20(b) uvedení jmenovaných svěracích čelistí do svíracího působení se jmenovaným potrubím (c) způsobení, aby jmenovaný článek pro uvolnění spojení působil na jmenovaný vzestupný konec, (d) pohybu jmenované svěrací čelisti směrem od jmenovaného článku pro uvolnění spoje a stisku jmenovaného článku pro uvolnění spoje proti jmenovanému vzestupnému konci tak, aby působila protichůdná síla proti jmenovanému vzestupnému konci, a (e) pokračování v kroku (d) až do nasazení jmenované síly proti jmenovanému konci spoje vzestupného konce k rozepnutí jmenovaného vedení od jmenovaného rychlospoje.
CZ20014217A 1999-05-26 2000-05-26 Ruční nástroj pro rozpojování spojek CZ20014217A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US13605099P 1999-05-26 1999-05-26

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20014217A3 true CZ20014217A3 (cs) 2002-05-15

Family

ID=22471026

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20014217A CZ20014217A3 (cs) 1999-05-26 2000-05-26 Ruční nástroj pro rozpojování spojek

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6314629B1 (cs)
EP (1) EP1181480A4 (cs)
CN (1) CN1217121C (cs)
AU (1) AU775641B2 (cs)
BR (1) BR0010955A (cs)
CA (1) CA2374873A1 (cs)
CZ (1) CZ20014217A3 (cs)
EA (1) EA004366B1 (cs)
HK (1) HK1049201A1 (cs)
MX (1) MXPA01012208A (cs)
WO (1) WO2000071923A1 (cs)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6673009B1 (en) * 2000-11-08 2004-01-06 Acorn Cardiovascular, Inc. Adjustment clamp
EP1225288A3 (en) * 2001-01-23 2004-05-12 Erico International Corporation Reinforcing bar tool and method
US6701595B2 (en) * 2001-06-28 2004-03-09 Dennis S. Janovici Clamp connection and release device
DE102005004147B4 (de) * 2005-01-29 2010-02-25 Bender Pneumatic Gmbh Armaturenfabrik Handhabungsvorrichtung zum Lösen und/oder Anschließen von insbesondere elastischen Rohren von/an Steckanschlusseinrichtungen
GB2460710A (en) * 2008-02-29 2009-12-16 Todays Tools Ltd A tool for removal of compression fittings from pipes
US8341816B1 (en) 2009-02-23 2013-01-01 Swinford Eric R Tool for disconnecting an air-hose coupler
US8978226B2 (en) * 2012-06-11 2015-03-17 Direct Source International, Llc Hand tool for use in the quick disconnection of quick connect/disconnect couplings
CN104772735B (zh) * 2014-01-10 2016-06-01 纬创资通股份有限公司 卡扣释锁工具
KR102579230B1 (ko) * 2015-01-07 2023-09-14 구스타프 클라우케 지엠비에이치 전력 케이블, 또는 스트랜드 섹션의 단절을 위한 방법, 이를 위한 디바이스 및 절단 디바이스
US9573259B1 (en) 2015-11-04 2017-02-21 International Business Machines Corporation Quick-connect coupling and decoupling tool
US10773364B2 (en) 2017-03-07 2020-09-15 Conbraco Industries, Inc. Pinch clamp removal tool and method
US10414032B2 (en) 2017-03-15 2019-09-17 Conbraco Industries, Inc. Push-to-connect fitting removal tool
JP2019042832A (ja) * 2017-08-31 2019-03-22 株式会社ディスコ 取り外し工具
CN107803777A (zh) * 2017-12-04 2018-03-16 温州市三星通用机具厂 一种管件联接件拆卸工具
JP2019188496A (ja) * 2018-04-20 2019-10-31 株式会社ディスコ チューブ離脱治具
DE102019126990B4 (de) * 2019-10-08 2021-08-12 Ford Global Technologies Llc Zange zum Lösen einer Leitungsverbindung
US11865681B2 (en) * 2020-07-21 2024-01-09 Merck Sharp & Dohme Llc Sterile line clip separation tool
DE102020132007B4 (de) 2020-12-02 2022-10-13 Festo Se & Co. Kg Vorrichtung zum Entschlauchen einer pneumatischen Anordnung
CN113036680B (zh) * 2021-02-09 2023-06-27 国网浙江桐乡市供电有限公司 电表更换用电线用手动固定器
CN117260623A (zh) * 2023-11-23 2023-12-22 天津瀚海蓝帆海洋科技有限公司 一种自主水下航行器水密线缆拆卸工具

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3845538A (en) * 1973-06-26 1974-11-05 Amp Inc Hand tool
US4257135A (en) * 1977-12-01 1981-03-24 Hackforth Gmbh & Co. Kg Assembly tool for tube fittings
US4174560A (en) * 1978-03-17 1979-11-20 Cooper Industries, Inc. Tool for applying connectors to flexible cable
US4416045A (en) * 1980-01-30 1983-11-22 Helen Donaldson Snap ring removal tool
JPS57126215A (en) 1981-01-24 1982-08-05 Nagoya Bouki Seisakusho Kk Wire stripper
US4571808A (en) * 1984-03-05 1986-02-25 Lisle Corporation Radiator hose separator pliers construction
US4738017A (en) * 1985-06-05 1988-04-19 Armando Teramo Method for removing automobile parking brake cable from a lever
US4785694A (en) * 1986-04-16 1988-11-22 Platte River Welding-Tool Division Spring clip extractor
US4757588A (en) * 1987-05-15 1988-07-19 Ljudo Churchich Push-on hose pliers
US4951529A (en) 1989-09-29 1990-08-28 Andre Laurencot Combined tool for cutting and stripping the ends of electrical wires covered with an insulating sheath
US5845393A (en) * 1996-12-06 1998-12-08 Daniels Manufacturing Corporation Connector assembly tool
US5979032A (en) * 1998-06-11 1999-11-09 Chrysler Corporation Tool for inserting a fitting into a hose

Also Published As

Publication number Publication date
CN1367868A (zh) 2002-09-04
MXPA01012208A (es) 2003-06-30
WO2000071923A1 (en) 2000-11-30
HK1049201A1 (zh) 2003-05-02
US6314629B1 (en) 2001-11-13
EP1181480A4 (en) 2009-03-11
EA200101244A1 (ru) 2003-06-26
CN1217121C (zh) 2005-08-31
BR0010955A (pt) 2004-01-13
CA2374873A1 (en) 2000-11-30
EA004366B1 (ru) 2004-04-29
AU775641B2 (en) 2004-08-12
EP1181480A1 (en) 2002-02-27
AU5293100A (en) 2000-12-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20014217A3 (cs) Ruční nástroj pro rozpojování spojek
US7434440B2 (en) Heavy-duty PEX clamp installation tool
US9561584B2 (en) Tool for coupling fluid lines
JP5396674B2 (ja) 圧着用プライヤ
TWI600507B (zh) 使用在快速連接/斷開接頭之快速斷開手工具及由管件移除連接器之方法
US7954356B1 (en) PEX crimping tool
EP3375572B1 (en) Push-to-connect fitting removal tool
CN110385859B (zh) 管道连接用夹持夹具
US7320165B1 (en) Pipe coupler
EP0397570A1 (fr) Appareil destiné à élargir ou évaser les extrémités des tubes
US6941626B2 (en) Tool for connecting and disconnecting couplings
KR101836108B1 (ko) 파이프체결공구
JPH05318328A (ja) パイプ把持具
CA2617762A1 (en) Connector for flexible and semi-rigid pipings
CN212351837U (zh) 一种适用于冷却水管卡套接头快速连接的辅助工具
GB2240599A (en) Apparatus and fitting for coupling plastics pipes
US11999033B2 (en) Drain cleaner cable decoupler tool
WO2023286405A1 (ja) 配管接続用挟持治具
JP6057970B2 (ja) 管継手の連結装置
US20220298775A1 (en) Drain cleaner cable decoupler tool
JP5456301B2 (ja) クランプ装置
JP2000225580A (ja) ワンタッチ継手に挿入されたチュ−ブの取り外し具
EP2655947A2 (en) Tool for drawing a sleeve onto flanges and removing said sleeve from flanges, positioning device, tool arrangement and method
GB2417304A (en) A device for imparting movement of a body of elongate form
WO2024089524A1 (en) Pipe assembly tool