CZ20014026A3 - Uspořádání přední kapoty a způsob ovládání přední kapoty - Google Patents

Uspořádání přední kapoty a způsob ovládání přední kapoty Download PDF

Info

Publication number
CZ20014026A3
CZ20014026A3 CZ20014026A CZ20014026A CZ20014026A3 CZ 20014026 A3 CZ20014026 A3 CZ 20014026A3 CZ 20014026 A CZ20014026 A CZ 20014026A CZ 20014026 A CZ20014026 A CZ 20014026A CZ 20014026 A3 CZ20014026 A3 CZ 20014026A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bonnet
hood
vehicle
arrangement according
front bonnet
Prior art date
Application number
CZ20014026A
Other languages
English (en)
Inventor
Andreas Polz
Peter Schlegel
Jörg Schneppenheim
Original Assignee
Edscha Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Edscha Ag filed Critical Edscha Ag
Publication of CZ20014026A3 publication Critical patent/CZ20014026A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R21/00Arrangements or fittings on vehicles for protecting or preventing injuries to occupants or pedestrians in case of accidents or other traffic risks
    • B60R21/34Protecting non-occupants of a vehicle, e.g. pedestrians
    • B60R21/38Protecting non-occupants of a vehicle, e.g. pedestrians using means for lifting bonnets
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D25/00Superstructure or monocoque structure sub-units; Parts or details thereof not otherwise provided for
    • B62D25/08Front or rear portions
    • B62D25/10Bonnets or lids, e.g. for trucks, tractors, busses, work vehicles
    • B62D25/12Parts or details thereof

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Superstructure Of Vehicle (AREA)
  • Outer Garments And Coats (AREA)
  • Seal Device For Vehicle (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Ventilation (AREA)

Description

Uspořádání přední kapoty a způsob ovládání přední kapoty
Oblast- techniky
Vynález se týká uspořádání přední kapoty, u kterého je přední kapota vozidla uložena kloubově přes závěs na rámu vozidla, a tato přední kapota je mimo to uzavíratelná nejméně jedním zámkem kapoty. Vynález se dále týká způsobu ovládání této přední kapoty.
Dosavadní stav techniky
Z praxe jsou dosud známa, četná bezpečnostní zařízení pro cestující v osobních automobilech jako airbag (vzduchový vak) apod. Naproti tomu ochranná opatření pro chodce, kteří mohou být zachyceni přední částí osobního automobilu, jsou dosud sotva navrhována nebo prakticky uskutečněna. Jako zvláště problematické se ukazují nehody s chodci, ke kterým dochází při rychlostech až do 60 km/h, protože chodec, když je zachycen čelně, často narazí hlavou na kapotu osobního automobilu a na toto poranění zemře. Těžká poranění vyplývají z toho, že většinou z tenkého plechu vytvořené přední kapoty, popřípadě kapoty motorů sice měly sklon k prohnutí, ale k nárazu došlo na pod kapotou motoru uspořádané, prakticky vůbec nebo jen těžko deformovatelné díly, jako blok motoru, kryt jednotky odpružení, vzduchový filtr, kryt ventilů nebo podélné a příčné nosníky vozidla. Bylo by žádoucí, kdyby byl zmírněn následek nárazu zejména hlavy chodce. Při rychlostech přes 60 km/h je naproti tomu chodec, poté co byl zachycen, vržen přes vozidlo.
• · • · · · · · · ···· ···· ··· ··· ·· ···
Ve spisu DE-C-29 22 893 je navrženo, podepřít kapotu motoru a blatník v oblasti štěrbiny tvořené mezi těmito oběma díly U-profily probíhajícími podél obou dílů a absorbujícími energii na konstrukčních dílech, které v případě srážky přemění náraz na deformační energii. Nepříznivé u tohoto uspořádání je, že na profily musí působit již značné síly, aby je zbortily. Navíc jsou tyto jinak neužitečné U-profily nákladné v pořízení a montáži.
Ve spisu DE-A-27 37 876 je popsáno zařízení k ochraně před nárazem, které přemístí síťový záchytný element prostřednictvím předepjaté výkyvné klapky z klidové polohy, ve které síť v podstatě doléhá na přední kapotu, do záchytné polohy, která v podstatě probíhá před předním sklem automobilu. Toto zařízení slouží více čelnímu sklu než ochraně chodce před tvrdým nárazem na čelní kapotu. Kromě toho může dát každý dotyk senzoru integrovaného v předním nárazníku podnět k výkyvnému pohybu uvolňujícímu síť, čímž nastává značné množství okolností ve kterých síť zamezí řidiči veškerý výhled.
Ve spisu DE-A-28 41 315 je popsáno bezpečnostní zařízení, kterým je přední kapota, v reakci na signál senzoru sloužícího pro zachycení kolize s chodcem a uspořádaného na přední části vozidla, přesunuta jednotkou válce s pístem z klidové polohy do zdvihnuté nárazové polohy, přičemž přesunutí je vyvoláno akumulátorem energie. Při nadzdvihnutí čelní kapota vykývne okolo otočné osy uspořádané horizontálně na přední straně vozidla.
Ve spisu DE-A-197 10 417 je popsáno zařízení pro nadzdvihnutí čelní kapoty, u kterého je vyvoláno otočení okolo horizontální otočné osy uspořádané na čelní straně vozidla touž plynovou pružinou, která také podporuje nadzdvihnutí čelní kapoty, která je na druhém konci uložena kloubově.
Ve spisu DE-A-197 21 565 je popsáno bezpečnostní zařízení automobilu pro nadzdvihnutí přední kapoty, u kterého se toto nadzdvihnutí, závisející na rychlosti, uskutečňuje mechanismem integrovaným do zámku kapoty. Přitom je vyvoláno, obvykle z bezpečnostních důvodů z kabiny řidiče uvolňované odjištění zámku, který je zatěžován tlačnou pružinou, při nárazu .buď senzorem, nebo alternativně, zejména při vyšších rychlostech, jednotkou válce s pístem integrovanou zavíracích čepech zámku kapoty, která expanduje přes hnací nálož. Nevýhoda tohoto uspořádání je především v tom, že síla potřebná k zavření čelní kapoty nesmí překročit určitou prahovou hodnotu, aby bylo řidiči umožněno pohodlné zavírání přední kapoty. Protože nárazové síly při nehodě osob jsou značné, je přední kapota rychle stlačena a dojde ke známým zraněním osob zejména v rozsahu hlavy. Také použití hnací nálože pro expanzi jednotky z válce a pístu je problematické, protože jejich životnost je, zejména při málo chráněném uspořádání, omezená a výměna je problematická. Kromě toho existuje nebezpečí současného uvolnění tlačné pružiny a jednotky válce s pístem, čímž by mohlo dojít k tak velkému otevření přední kapoty, že by proudění vzduchu při jízdě přemístilo kapotu proti přednímu sklu a řidiči by byl znemožněn výhled.
Ve spisu DE-A-27 1 1 338 je popsáno zařízení k tlumení nárazu chodce, u kterého je v rozsahu proudění vzduchu uspořádán vzduchový pytel, jehož plnění je uvolněno signálem senzoru. Přitom může být vzduchový pytel uspořádán tak, že současně nadzdvihne díl přední kapoty, přičemž přitom překonává sílu pružiny, která předepíná ve skloněné poloze dvě vodítka, vzájemně spojená přes otočný bod, přičemž jedno vodítko je uspořádáno otáčivě na přední kapotě a druhé otáčivě na pevném dílu vozidla. Dále je navrženo uspořádat mezi kapotu a boční díly poddajné profilové těleso
vytvořit další ochranu při popsána na přední straně oubové uložení ie vytvořeno páskového tvaru povahy těsnění a tím nárazu.
Ve spisu DE-A-27 1 1 339 je kloubově uložená přední kapota, jejíž kl poddajně tak, že při nárazu chodce umožňuje horizontální přesunutí přední kapoty, přičemž dozadu přemísťovaná přední kapota je na zadní straně spojena s prvním koncem tuhého zajišťovacího elementu, jehož druhý konec je, při přesunutí přední kapoty dozadu, přemístěn ve vodicí křivce nahoru a dozadu takovým způsobem, že přední kapota provede pohyb nahoru. Toto nadzdvihnutí je funkční jen za předpokladu, že skutečně dojde k horizontálnímu přesunutí přední kapoty, což není, například při nárazu dětí, vždy zaručeno.
Ve spisu EP-A-0 509 690 je popsána přední kapota, která je na své přední straně uložena kloubově na strukturu vozidla takovým způsobem, že nárazem je přední kapoty přesunuta směrem dozadu, přičemž zavírací, popřípadě otočné prostředky uspořádané na zadní straně, způsobí na základě pohybu přední kapoty dozadu, otočný pohyb přední kapoty nahoru, takže deformační dráha kapoty je při nárazu chodce zvětšena. Otočný pohyb je proveden například čtyřkloubovým závěsem, který jinak slouží k otáčení přední kapoty když má být uvolněn přístup k motoru a dalším dílům. Také zde nastane nadzdvihnutí přední kapoty teprve při přesunutí přední kapoty velkou silou, kdežto slabý náraz přední kapotu dozadu a tím také nahoru nepřesune.
Ve spisu DE-A-197 12 961 je popsáno uspořádání přední kapoty na vozidle, u kterého je závěs uspořádán na nosníku závěsu, který je v případě narážejícího chodce otočen nahoru tak, aby nadzdvihl přední kapotu. Problematické u tohoto uspořádání je, že zámek kapoty určuje pro přední kapotu otočnou osu, která nepřipouští volné přesunutí nosníku závěsu pročež popsaný nosník závěsu například blokuje.
Ve spisu EP-A-0 926 018, který byl zveřejněn po dni priority předložené přihlášky, popisuje přední kapotu, která se nachází permanentně ve své snížené poloze a při nárazu je vysouvána pak, když se vozidlo pohybuje odpovídající rychlostí.
Ve spisu WO-A-97 18 108 je popsáno uspořádání přední kapoty, u kterého je senzorem nárazu zjišťován náraz chodce a prostředek tlumení nárazu v provedení vzduchového pytle je uvolněn pak, když se během nárazu rychlost vozidla pohybuje uvnitř předem daného rozpětí. Problematické u uspořádání takového druhu je ale upravení airbagu ve vnější oblasti kapoty motoru, protože je tam vystaven vnějším vlivům, také vlivům povětrnosti jako slunečnímu záření, mokru a mrazu a proto není zajištěna funkčnost během životnosti automobilu, jakož i ztěží reakční čas.
Spisy JP-A-10 258 774 nebo JP-A-09 315 266 se týkají uspořádání předních kapot, u kterých je přední kapota na základě zjištění nárazu chodce nadzdvihnuta, a jinak je ponechána ve snížené poloze. Problematické je u tohoto řešení zejména to, že reakční čas, který uplyne mezi nárazem a jeho zjištěním jakož i zpracováním povelu k uvolnění zařízení k nadzdvihnutí přední kapoty, je pro zajištění včasného ovládání přední kapoty zpravidla příliš dlouhý. Dále je přední kapota nadzdvihnuta také pak, když například při zaparkovávání reagují nárazové detektory nebo když se při vyšší rychlosti najede na překážku.
Ve spisu JP-A-10 194 158 je popsáno komplexní a nákladné provedení, u kterého je přední kapota nadzdvihnuta pak, když je zjištěna srážka, k čemuž je v přední partii vozidla umístěn senzor,
který je použit pro řízení které také ovládá jednotku pístu a válce k nadzdvihnutí přední kapoty. Ovládací zařízení se vysune pouze pak, když je zjištěn náraz tohoto druhu. Přitom se současně vychází z toho, že zohlednění rychlosti vozidla se použije pouze ke zjištění, zda srážka existuje a neohraničuje zároveň rychlostní rozpětí pro nadzdvihnutí přední kapoty. Přitom je třeba dát pozor na to, že pro zajištění funkce přední kapoty při nárazu chodce, když má být omezeno nadzdvihnutí přední kapoty jen na nárazovou situaci, je třeba reagovat v čase kratším než jedna sekunda, zvláště kratším než půl sekundy. Sice již mezitím existuje vysokovýkonný počítač, nicméně, přece není zajištěno, že přední kapota se úplně výškově přesune dříve, než dojde k nárazu hlavy chodce. Zejména pak, když k nárazu dojde v rohovém rozsahu a tímto nárazem je na základě rozdílného odporu obou ovládacích zařízení možné našikmení, je zamezeno úplnému výškovému přesunutí přední kapoty.
Vesměs ještě nebylo předloženo řešení, které by navrhovalo cenově příznivé a k použití snadno opakovatelně vyrobitelné uspořádání, které by bylo konstrukčně tak vyzrálé, aby mohlo být nasazeno do sériových vozidel.
Úkolem vynálezu je navržení takového uspořádání přední kapoty, které poskytne levně a technicky realizovatelnou ochranu chodců.
Podstata vynálezu
Výše uvedený úkol splňuje uspořádání přední kapoty, u kterého je přední kapota vozidla uložena kloubově přes závěs na rámu vozidla, a tato přední kapota je mimo to uzavíratelná nejméně jedním zámkem kapoty, podle vynálezu, jehož podstatou je, že závěs
9 99 9
9 99 · 9 ·· • · · » · » · 9 9 9 9 9
9 · · · «·· 9 9 9 99 999 má prostředky k přesunutí kloubu v závislosti na rychlosti vozidla do horní, popřípadě dolní polohy, nezávisle na nárazu chodce.
Vynález se dále týká způsobu ovládání této přední kapoty.
• Úkol je řešen tak, že uspořádání přední kapoty má prostředek závěsu k uložení kloubu v horní, popřípadě dolní poloze, v závislosti na rychlosti vozidla a nezávisle na nárazu chodce. Tato úloha je řešena oběma v úvodu jmenovanými způsoby podle vynálezu tak, že přední kapota je nejméně v rozsahu jejích závěsů přesunuta do nadzvednuté polohy při překročení spodní prahové hodnoty rychlosti nebo při poklesu rychlosti pod horní prahovou hodnotu pro rychlost.
Uspořádání podle vynálezu umožňuje, aby mohla být přední kapota nadzvednuta v rozsahu rychlostí, ve kterých je náraz chodce zvláště nebezpečný. Naproti tomu během klidového stavu vozidla nebo při malých rychlostech jako při zaparkovávání, u kterých je zvláště důležitý výhled, a při vysokých rychlostech, u kterých hraje aerodynamika velkou roli, je kapota ve snížené poloze, protože v obou případech by náraz chodce nevedl k nárazu jeho hlavy na přední kapotu. K tomu účelně působí přesunutí způsobující jednotka, která vykonává zejména lineární pohyb bezprostředně na kloubu tak, že tvoří otočný bod uložení kapoty, takže je zajištěno otočení přední kapoty okolo zámku kapoty v odpovídajícím poloměru.
Zvláště je možné, provést ovládací zařízení jako pomalu zasunútelnou a vysunutelnou jednotku válce s pístem, kdežto u systému který musí být vyřešen, musí být upraveno vysokorychlostní zařízení. To lze zpravidla vytvořit jen prostřednictvím hnací nálože, nebo podobných zařízení pro jedno použití, a vyžaduje při každém chybném alarmu nákladné převybavení. Naproti tomu způsob podle vynálezu umožňuje, v případě uspořádání přední kapoty podle ·· > η · · *· • « · ·« ·· * · · »< ···>
vynálezu, další používání automobilu bez omezení, když dojde například při zaparkovávání k dotyku nárazníku.
S výhodou je přední kapota při rychlostech přes 10 km/h nadzvednuta a při rychlostech přes 50 km/h opět snížena do její výchozí polohy, kdežto při poklesu rychlosti pod 45 km/h je přední kapota opět nadzvednuta a při poklesu rychlosti pod 5 km/h je opět snížena. Je také možné, upravit snížení přední kapoty teprve po klidu, neboli klidovém stavu automobilu, aby bylo v městském provozu zamezeno častému vysouvání nahoru a dolů. Kromě toho může být upraveno zdržovací spínání, při kterém je sjíždění přední kapoty dolů vyvoláno teprve při klidu od více jako nastavitelné prahové hodnoty například 5 sekund.
Pro přesunutí kloubu je s výhodou na každé straně podélného nosníku vozidla uspořádána jednotka válce s pístem, jejíž pístový konec nese kloub a jejíž válec je vždy pevně spojen s podélným nosníkem. S výhodou se jedná o pneumaticky poháněnou jednotku válce s pístem, která je podobně jako plynová pružina stlačitelná a tím může při nárazu chodce také sama přeměnit nárazovou energii a tím přispět ke zmenšení následků nárazu, zejména v partii hlavy chodce. Zásobování jednotky válce s pístem se může účelně konat bez velkých nákladů jinými agregáty ve vozidle, které rovněž potřebují, popřípadě vyrábějí, podtlak. S výhodou je řídicí jednotka jednotky válce s pístem přepínatelná tak, aby obě strany pístu mohly být plněny popřípadě vyprazdňovány a aby se odpovídajícím způsobem zvyšovala rychlost přesouvání jednotky válce s pístem. Dále mohou být k podepření jednotky válcem s pístem upraveny svazky pružin.
Měření rychlosti se děje přes senzor rychlosti a výsledek je sdělen elektronickým povelem centrálního řízení, například sběrnicovým vedením dat prostředkům zdvihu, například pneumatické • ·
jednotce válce s pístem. V reakci na překročení předem nastavené prahové hodnoty popřípadě poklesu pod předem nastavenou prahovou rychlost je vyvoláno přemístění kloubu. Je navíc také možné zajistit při vyšších rychlostech zdvihový člen tak, aby se zvýšila tuhost vozidla při čelní srážce s jiným vozidlem.
Účelné je kromě obou zdvihových jednotek pro klouby přední kapoty přiřadit k její přední straně další zdvihovou jednotku, která způsobí v oblasti zámku kapoty možná že ne tak silné, ale přesto citelné, nadzvednutí přední kapoty. Toto je účelné zejména pak, když je zámek kapoty uspořádán v oblasti A-nosníků vozidla, popřípadě v oblasti předního skla, protože silné nadzvednutí kloubů na přední straně by odpružilo náraz lidské hlavy do blízkosti předního skla jen nepatrně. Účelné je ale uspořádání přední kapoty s klouby uspořádanými na rubu přední kapoty a se zámkem kapoty uspořádaným na přední straně přední kapoty, takže otočení přední kapoty se děje v podstatě proti předpokládanému nárazu hlavy zachyceného chodce.
Další výhody a znaky vynálezu vyplývají z následujícího popisu a z vedlejších nároků.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím podle příkladu provedení a se zřetelem na připojený výkres.
Na jediném obrázku je znázorněna schematicky přední partie automobilu s uspořádáním přední kapoty podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu • 9 • 9 · · ·
9
Jak lze vidět na obrázku, je přední kapota 1_ na její přední straně 2_ zajištěna zámkem 3_ kapoty, zatímco dva závěsy 4. uspořádané v rozích zadní strany přední kapoty 1 připouštějí otočení okolo osy kloubu 6_ probíhající v podstatě horizontálně a kolmo ke směru jízdy. Na kloub 6. působí pístový konec jednotky 15 válce s pístem, která může v reakci na rychlost vozidla vyjíždět, popřípadě zajíždět. Přitom otáčivé kloubové připojení kloubu 6. způsobuje, že zámek 3_ kapoty tvoří osu otáčení pro nadzdvihnutí přední kapoty ve směru šipky P_.
Rychlost vozidla je měřena například senzorem na přední ose, přičemž měřicí zařízení takového druhu jsou známa a většinou také zásobují odpovídajícími informacemi ukazování rychlosti ve vozidle. Řízení jednotky 15 válce s pístem reaguje na rychlost popřípadě na změny rychlosti a obstarává pří překročení rychlosti například 10 nebo 15 km/h nadzdvihnutí přední kapoty, zatímco při poklesu rychlosti například pod 55 km/h, které ale také může být přizpůsobeno místně platnému ohraničení rychlosti, a v daném případě, je-li třeba, počítaje v to toleranční přirážku, opět snížení přední kapoty 1_. Obnovené nadzdvihnutí přední kapoty 1_ se uskuteční při poklesu rychlosti například pod 40 km/h, přičemž doplňkově může být rovněž upraveno spuštění při silném brždění vozidla. Při klidovém stavu vozidla nebo při pomalé jízdě rychlostí například 5 km/h, kdy náraz chodce nemusí mít žádné smrtelné následky, je přední kapota £ opět snížena, aby se opět zvětšil přehled řidiče. Elektronický přidržovací obvod zamezuje, aby nenastávalo, například v městském provozu, neustálé přesunování přední kapoty 1_ nahoru a dolů tím, že, dříve než je vyvoláno poklesnutí přední kapoty, musí uběhnout doba, například 5 nebo 10 sekund, ve které jsou splněny podmínky snížení přední kapoty 1_. Tím je sice prodloužena doba, po kterou je možná výhled řidiče omezen, ale současně je zamezeno • · častému vyjíždění a zajíždění přední kapoty, které by mohlo řidiče rušit.
Dále je možné vytvořit uspořádání přední kapoty takovým způsobem, že vedle rychlostních údajů je brán ohled také na údaje o zrychlení, přičemž se zohledňuje doba předem stanovená přidržovacím obvodem, to znamená, že k vyjetí přední kapoty 1_ dojde také při vyšší rychlosti při náhlém zabrždění nebo při náhlém zrychlení.
Vynález byl v předchozím vysvětlen na příkladu provedení, ve kterém působí pístový konec jednotky 15 válce pístem bezprostředně na kloub 6_, který současně definuje otočnou osu při odklopení přední kapoty pro přístup k rozsahu motoru. Alternativně je možné, toto spřažení provést přes mezičlánek, který je sám vytvořen zvláštním způsobem tak, aby byl v případě nárazu lidské hlavy deformován a aby byl ve vtaženém stavu přední kapoty veden popřípadě uložen takovým způsobem, aby nebyla snížena axiální pevnost vozidla, která je důležitá pro chování vozidla při nárazu.
Vynález byl blíže vysvětlen podle několika shora uvedených příkladů provedení, přičemž je všeobecný funkční princip spočívající v přinejmenším lokální trvalé změně tvaru v rozsahu závěsu, na kterém je kloubově uložena přední kapota 1_, obecný. Rozumí se, že jednotlivá opatření příkladů provedení mohou být k dosažení lepších účinků také vzájemně kombinována. Zejména není vynález omezen na popsané příklady závěsů, nýbrž může být použit také v kombinacích se všemi známými klapkovými závěsy pro přední nebo zadní kryt.

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Uspořádání přední kapoty, u kterého je přední kapota (1) vozidla uložena kloubově přes závěs (4) na rámu vozidla, a tato přední kapota (1) je mimo to uzavíratelná nejméně jedním zámkem (3) kapoty, vyznačující se tím, že závěs (4) má prostředky k přesunutí kloubu (6) v závislosti na rychlosti vozidla do horní, popřípadě dolní polohy, nezávisle na nárazu chodce.
  2. 2. Uspořádání přední kapoty podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostředky k přesunutí obsahují lineární zdvihový pohon, který působí kloubovitě na kloubu (6).
  3. 3. Uspořádání přední kapoty podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že zdvihové prostředky jsou vytvořeny jako jednotka válce s pístem.
  4. 4. Uspořádání přední kapoty podle nároku 3, vyznačující se tím, že jednotka válce s pístem je pneumaticky ovladatelná.
  5. 5. Uspořádání přední kapoty podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že jednotka válce s pístem je k provedení lineárního pohybu přepínatelná.
  6. 6. Uspořádání přední kapoty podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že prostředky k přemístění přední kapoty (1) jsou ovládány v reakci na signál řízení.
  7. 7. Uspořádání přední kapoty podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že jsou dále upraveny prostředky k přemístění zámku (3) kapoty do nadzvednuté polohy, které jsou ovladatelné v souladu s přemístěním závěsů (4).
  8. 8. Uspořádání přední kapoty podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že přesunutí je vyvoláno při překročení spodní prahové hodnoty a při překročení nad ní ležící horní prahové hodnoty je opět vráceno zpět, přičemž prahovými hodnotami jsou rychlosti vozidla.
  9. 9. Uspořádání přední kapoty podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že je prostředek je k přemístění uvolněn při poklesu pod prahovou hodnotu a při dosažení druhé prahové hodnoty je prostředek k přemístění opět vrácen zpět.
  10. 10. Uspořádání přední kapoty podle nároku 8 nebo 9, vyznačující se tím, že před zpětným vedením prostředku k přemístění je upraven minimální časový prostor.
  11. 11. Uspořádání přední kapoty podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že závěsy (4) jsou uspořádány vzadu a nejméně jeden zámek (3) kapoty je uspořádán v přední partii přední kapoty.
  12. 12. Způsob ovládání přední kapoty (1) vozidla v závislosti na rychlosti vozidla, vyznačující se tím, že přední kapota je, nejméně v rozsahu jejích závěsů (4), přesunuta do nadzvednuté polohy při překročení spodní prahové hodnoty nebo při poklesu pod horní prahovou hodnotu rychlosti.
    '
  13. 13. Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že přední kapota (1) je dále přemístěna v rozsahu zámku (3) kapoty do nadzvednuté polohy.
    • ·
  14. 14. Způsob podle nároku 12 nebo 13, vyznačující se tím, že přemístění se děje nastavením pneumatické jednotky (15) s válcem a pístem.
  15. 15. Způsob podle jednoho z nároků 13 nebo 14, vyznačující se tím, že přemístění přední kapoty je vyvoláno, když byly během minimálního časového prostoru překročeny prahové hodnoty.
CZ20014026A 1999-05-17 2000-05-17 Uspořádání přední kapoty a způsob ovládání přední kapoty CZ20014026A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19922459A DE19922459C1 (de) 1999-05-17 1999-05-17 Fronthaubenanordnung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20014026A3 true CZ20014026A3 (cs) 2002-03-13

Family

ID=7908206

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20014026A CZ20014026A3 (cs) 1999-05-17 2000-05-17 Uspořádání přední kapoty a způsob ovládání přední kapoty

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6637536B1 (cs)
EP (1) EP1178919B1 (cs)
JP (1) JP2002544059A (cs)
CN (1) CN1352607A (cs)
AT (1) ATE233687T1 (cs)
AU (1) AU6147100A (cs)
BR (1) BR0010582A (cs)
CZ (1) CZ20014026A3 (cs)
DE (3) DE19922459C1 (cs)
MX (1) MXPA01011776A (cs)
WO (1) WO2000069707A1 (cs)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3795313B2 (ja) * 2000-09-19 2006-07-12 本田技研工業株式会社 車両用フード装置
DE10111096A1 (de) * 2001-03-08 2002-09-26 Bayerische Motoren Werke Ag Anordnung einer Frontklappe an einem Fahrzeug
JP2003034227A (ja) * 2001-05-17 2003-02-04 Trw Automot Electronics & Components Gmbh & Co Kg 自動車のフード用の駆動装置
KR100405541B1 (ko) 2001-05-18 2003-11-14 현대자동차주식회사 자동차의 후드 힌지구조
DE10159865B4 (de) * 2001-12-06 2007-02-01 Benteler Automobiltechnik Gmbh Sicherheitseinrichtung zum Schutz von Fußgängern und Zweiradfahrern
DE10207985A1 (de) * 2002-02-25 2003-09-04 Daimler Chrysler Ag Verfahren zur Ansteuerung einer zum Fußgängerschutz aufstellbaren Motorhaube bei einem Kraftfahrzeug
DE10259428A1 (de) * 2002-12-19 2004-07-01 Volkswagen Ag Vorderwagen für ein Fahrzeug, insbesondere für ein Kraftfahrzeug
DE10325351B4 (de) * 2003-06-05 2009-07-02 Daimler Ag Fronthaubenanordnung
DE10334033B4 (de) * 2003-07-18 2008-07-24 Automotive Lighting Reutlingen Gmbh Fronthaubenanordnung
DE10351044B4 (de) * 2003-10-31 2014-04-03 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft Anordnung eines Bauteils an einem Vorderwagen eines Fahrzeugs
JP4779460B2 (ja) * 2005-06-23 2011-09-28 マツダ株式会社 車両の安全装置
DE102006061367B4 (de) * 2006-12-22 2020-07-23 Volkswagen Ag Kraftfahrzeugkarosserie mit einer Fronthaubenanordnung sowie Verfahren zum Ansteuern der Position und Lage einer Fronthaube
ES2335460B1 (es) * 2007-12-28 2011-02-14 Seat, S.A. Sistema de proteccion para peatones en vehiculos automoviles.
US8484804B2 (en) * 2010-10-11 2013-07-16 GM Global Technology Operations LLC Hood hinge assembly for vehicle
JP2015505764A (ja) * 2011-12-06 2015-02-26 マグナ クロージャーズ インコーポレイテッド アクティブ歩行者安全機構のための構成要素
US8991537B2 (en) * 2013-04-12 2015-03-31 GM Global Technology Operations LLC Collapsible hood bumper with reset feature
US8863879B1 (en) * 2013-07-24 2014-10-21 Nissan North America, Inc. Vehicle front end structure
WO2015103333A1 (en) 2013-12-30 2015-07-09 Tk Holdings Inc. Active knee protection system
CN105873801A (zh) * 2013-12-31 2016-08-17 Tk控股公司 主动式行人保护系统
WO2015103437A1 (en) * 2013-12-31 2015-07-09 Tk Holdings Inc. Active pedestrian protection system
DE102014008901B4 (de) * 2014-06-14 2020-09-03 Audi Ag Kühlergrill für ein Kraftfahrzeug
CN108163057B (zh) * 2018-01-09 2023-07-21 南京航空航天大学 一种高速行驶汽车引擎盖意外掀起紧急保护装置及方法
JP7011985B2 (ja) * 2018-07-17 2022-02-10 本田技研工業株式会社 車体構造
CN110745095B (zh) * 2018-07-23 2022-04-15 比亚迪股份有限公司 发动机罩装置及车辆
CN110588568B (zh) * 2019-08-16 2021-11-19 合创汽车科技有限公司 发动机罩的控制方法、装置、计算机设备及存储介质

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3419099A (en) * 1966-11-07 1968-12-31 Pacific Car & Foundry Co Truck hood
DE2711339C3 (de) * 1977-03-16 1979-09-06 Hermann Prof. Dr.-Ing. 1000 Berlin Appel Aufprallschutzvorrichtung für Fußgänger an einem Kraftfahrzeug
DE2711338C3 (de) * 1977-03-16 1981-10-01 Hermann Prof. Dr.-Ing. 1000 Berlin Appel Kraftfahrzeug mit Einrichtungen zum Dämpfen des Aufpralls eines Fußgängers
DE2737876A1 (de) * 1977-08-23 1979-03-08 Volkswagenwerk Ag Aufprallschutzvorrichtung
DE2814107A1 (de) * 1978-04-01 1979-10-04 Volkswagenwerk Ag Sicherheitseinrichtung zum schutz von fussgaengern
DE2841315A1 (de) * 1978-09-22 1980-04-10 Volkswagenwerk Ag Sicherheitseinrichtung zum schutz von fussgaengern
DE2922893A1 (de) * 1979-06-06 1980-12-11 Porsche Ag Endeinheit, vorzugsweise bugpartie eines kraftfahrzeuges
GB9108068D0 (en) * 1991-04-16 1991-06-05 Jaguar Cars Vehicle bonnets
JPH05112196A (ja) * 1991-06-25 1993-05-07 Mazda Motor Corp 自動車用エアバツグセンサーの取付構造
US5448856A (en) * 1994-08-18 1995-09-12 Chrysler Corporation Vehicle body with powered lift type tailgate
GB9523376D0 (en) * 1995-11-16 1996-01-17 Secr Defence Pedestrian impact sensor
JPH09315266A (ja) * 1996-05-31 1997-12-09 Mitsubishi Motors Corp 車両用フード装置
DE19721565B4 (de) * 1996-05-31 2006-10-05 Volkswagen Ag Sicherheitseinrichtung an einem Fahrzeug zum Schutz von Fußgängern
JP3785713B2 (ja) * 1997-01-08 2006-06-14 日産自動車株式会社 フード跳ね上げ装置
DE19710417B4 (de) * 1997-03-13 2008-04-03 Bayerische Motoren Werke Ag Anordnung einer Frontklappe an einem Fahrzeug
JP3785722B2 (ja) * 1997-03-19 2006-06-14 日産自動車株式会社 跳ね上げ式フード
DE19712961B4 (de) * 1997-03-27 2009-07-09 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft Verfahren betreffend eine Einrichtung zum Anheben einer Frontklappe an einem Fahrzeug
JP3690090B2 (ja) 1997-11-05 2005-08-31 日産自動車株式会社 速度演算装置及びフード跳ね上げシステム
FR2772700B1 (fr) * 1997-12-19 2000-02-04 Peugeot Procede de protection des pietons en cas de choc frontal avec un vehicule automobile et dispositif de mise en oeuvre du procede
JP3687418B2 (ja) * 1998-06-26 2005-08-24 日産自動車株式会社 跳ね上げフード

Also Published As

Publication number Publication date
MXPA01011776A (es) 2002-11-04
DE10081292D2 (de) 2002-08-14
DE50001389D1 (de) 2003-04-10
AU6147100A (en) 2000-12-05
US6637536B1 (en) 2003-10-28
JP2002544059A (ja) 2002-12-24
DE19922459C1 (de) 2001-02-01
BR0010582A (pt) 2002-02-19
ATE233687T1 (de) 2003-03-15
CN1352607A (zh) 2002-06-05
WO2000069707A1 (de) 2000-11-23
EP1178919A1 (de) 2002-02-13
EP1178919B1 (de) 2003-03-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20014026A3 (cs) Uspořádání přední kapoty a způsob ovládání přední kapoty
US6964316B1 (en) Front opening hood assembly
CZ20014025A3 (cs) Uspořádání přední kapoty
JP4420569B2 (ja) 前方ボンネット構造
US5785368A (en) Vehicle with impact protection unit
US7207406B1 (en) Front hood assembly
US4015870A (en) Front protection device for motor vehicles
EP1842745B1 (en) A bonnet bumpstop for a vehicle
GB2321624A (en) Bumper assembly with forwardly displaceable lower portion
CA2973308C (en) Vehicle safety guard
CZ20014010A3 (cs) Uspořádání přední kapoty
US7380625B2 (en) Vehicle engine compartment hood
US7591333B1 (en) Front hood assembly
JP3100296U (ja) 歩行者の安全保護のための変形制御が可能な車両のフロント部用構造
US4566555A (en) Vehicle control safety system
JP3765164B2 (ja) 自動車のはね上げフード
GB2344080A (en) Device for reducing the damage to a person or animal struck by the front end of a vehicle
CN217024964U (zh) 汽车电梯用带缓冲的层门防撞阻挡装置及汽车电梯
JP2006505445A (ja) 動作的な衝撃保護システム
EP3205536B1 (en) Arrangement and method for offset collision mitigation
CN114604722A (zh) 汽车电梯用带缓冲的层门防撞阻挡装置及汽车电梯
KR102252971B1 (ko) 차량용 범퍼 시스템
GB2388341A (en) Auxiliary front bumper lowerable on collision sensing
CN212022573U (zh) 一种物流运输车用防撞结构
CN118238757A (zh) 一种抗冲击发动机舱盖位置安全防护机构及其工作方法