CZ20013762A3 - Tvarovací hmoty pro vnitřní pouľití v motorových vozidlech, kompozity tyto hmoty obsahující a jejich recykláty - Google Patents

Tvarovací hmoty pro vnitřní pouľití v motorových vozidlech, kompozity tyto hmoty obsahující a jejich recykláty Download PDF

Info

Publication number
CZ20013762A3
CZ20013762A3 CZ20013762A CZ20013762A CZ20013762A3 CZ 20013762 A3 CZ20013762 A3 CZ 20013762A3 CZ 20013762 A CZ20013762 A CZ 20013762A CZ 20013762 A CZ20013762 A CZ 20013762A CZ 20013762 A3 CZ20013762 A3 CZ 20013762A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
component
weight
molding composition
molding
graft
Prior art date
Application number
CZ20013762A
Other languages
English (en)
Inventor
Michael Fischer
Graham Edmund Mckee
Gerd Blinne
Original Assignee
Basf Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Aktiengesellschaft filed Critical Basf Aktiengesellschaft
Publication of CZ20013762A3 publication Critical patent/CZ20013762A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L51/00Compositions of graft polymers in which the grafted component is obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds; Compositions of derivatives of such polymers
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L67/00Compositions of polyesters obtained by reactions forming a carboxylic ester link in the main chain; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L67/02Polyesters derived from dicarboxylic acids and dihydroxy compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L69/00Compositions of polycarbonates; Compositions of derivatives of polycarbonates

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

Tvarovací hmoty pro vnitřní použití v motorových vozidlech, kompozity tyto hmoty obsahující a jejich recykláty
Oblast techniky
Vynález se týká tvarovacích hmot vyztužených vlákny, tvarových součástí a kompozitu z nich, jejich recyklátů a použití těchto tvarovacích hmot, tvarových součástí, kompozitů a jejich recyklátů.
Dosavadní stav techniky
Tvarové součásti z polymerních materiálů, které se používají zejména ve vnitřním prostoru motorových vozidel, musí vyhovovat vysokým požadavkům zejména pokud jde o jejich mechanické vlastnosti, povrchové vlastnosti, chování při stárnutí, jakož i pachové a emisní vlastnosti. Pro výrobu tvarových součástí pro vnitřní použití v motorových vozidlech se dosud používaly různé polymerní materiály.
Jedním z používaných materiálů je skelnými vlákny vyztužený ABS/PC (polymerní směs z kopolymeru akrylonitrilbutadien-styren a polykarbonátu). Tento materiál však vykazuje jen nedostatečnou odolnost vůči UV záření, špatnou tekutost, špatné vlastnosti tepelného stárnutí (tažnost a protažení při přetržení po skladování za tepla), nepříznivé povrchové vlastnosti, špatnou přilnavost pěny, a zejména špatné pachové vlastnosti. Pachovými vlastnostmi se rozumí sklon materiálů po tepelném a klimatizačním skladování po určenou dobu uvolňovat těkavé podíly, které vykazují zřetelný zápach.
Dalším z těchto materiálů je skelnými vlákny vyztužený houževnatý SMA (kopolymer styren-maleinanhydrid). Také SMA vykazuje jen nedostatečné povrchové vlastnosti, špatnou odolnost proti tepelnému stárnutí, a zejména nízkou tvarovou stálost a špatné pachové vlastnosti.
Jiným materiálem, který přichází v úvahu pro výrobu tvarových součástí pro vnitřní prostory motorových vozidel, je PPE/HIPS GF (polymerní směs polyfenylenetheru a vysoce houževnatého polystyrenu (High Impact Polystyrol) a skelných vláken). Tento materiál vykazuje rovněž špatnou tekutost, špatnou odolnost vůči UV záření, špatné tepelné stárnutí a špatné pachové vlastnosti.
Jiným materiálem, který je vhodný pro vnitřní použití v motorových vozidlech, je PP/minerál/EPDM. Jedná se o polymerní směs, sestávající z polypropylenu, minerálního plnidla a terpolymerů ethylen-propylen-dien. Také tento materiál vykazuje malou tuhost, špatnou přilnavost pěny a špatnou lakovatelnost.
S výjimkou polypropylenu vyztuženého minerálními vlákny vykazují výše uvedené materiály navíc špatnou tepelnou tvarovou stálost, vyjádřenou jen nízkou teplotou měknutí podle Vicata (Vicat B<130 °C). Dobrá tepelná tvarová stálost a odolnost vůči tepelnému stárnutí použitých materiálů je však požadována, neboť vnitřní prostor motorového vozidla, zejména účinkem slunečního záření, se může značně zahřát.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je poskytnout tvarovací hmoty vhodné pro výrobu tvarových součástí pro použití ve vnitřním prostoru motorových vozidel, vykazující příznivý profil vlastností pokud jde o jejich mechanické, optické a senzorické vlastnosti, a zejména dobrou tepelnou tvarovou stálost, odolnost vůči tepelnému stárnutí a dobré emisní vlastnosti a/nebo pachové vlastnosti. Kromě toho mají tyto
tvarové hmoty mít co možná nejmenší hustotu. Malá hustota je výhodná zejména s ohledem na úsporu paliva motorových vozidel. Dále je žádoucí laserové vzorování popř. popis povrchu tvarovací hmoty. To umožňuje technicky jednoduché a velmi přesné vytvoření povrchu.
Tento úkol řeší tvarovací hmota vyztužená vlákny, obsahující, vztaženo na součet složek A až I, které dohromady představují 100 %,
a) jako složku A alespoň jeden polykondenzát tvořící podíl doplňující tvarovací hmotu do 100 % hmotn.,
b) jako složku B 1 až 15 % hmotn. alespoň jednoho částicového roubovaného kopolymeru s teplotou skelného
přechodu měkké fáze nižší než 0 O C a se střední
velikostí částic 50 až 1000 nm,
c) jako složku C 0 až 15 % hmotn. alespoň j ednoho
kopolymeru sestávajícího
cl) z 50 c iž 90 % hmotn., vztaženo na složku c,
vinylaromatického monomeru jako složky Cl, a
c2) 10 až 50 % hmotn., vztaženo na složku c,
akrylonitrilu a/nebo methakrylonitrilu jako
složky C2,
d) jako složku D 0 až 20 % hmotn. . vláken,
e) jako složku E 0,01 až 15 % hmotn. polykarbonátu,
f) jako složku F 0 až 2 % hmotn. sazí,
g) jako složku G 0,01 až 15 % hmotn. polymeru jiného než
je složka B,
h) jako složku H 0 až 20 % hmotn. polyesteru jiného než je složka A,
-4 i) jako složku I 0 až 10 % hmotn. obvyklých přísad jako jsou UV stabilizátory, pigmenty, antioxidanty, lubrikanty a separátory.
Podle jednoho provedení neobsahuje vlákny vyztužená tvarovací hmota podle vynálezu žádnou složku C. Podle dalšího výhodného provedení neobsahuje vlákny vyztužená tvarovací hmota žádnou složku D. Další výhodné provedení vlákny vyztužené tvarovací hmoty podle vynálezu neobsahuje žádnou složku F. Ještě další výhodné provedení vlákny vyztužené tvarovací hmoty neobsahuje žádnou složku H. Podle jiného výhodného provedení vlákny vyztužená tvarovací hmota podle vynálezu neobsahuje žádné složky C,D,F ani H. Další výhodné provedení tvarovací hmoty podle vynálezu obsahuje alespoň složku C, avšak neobsahuje žádnou složku D,F a H.
Jako složku A obsahuje tvarovací hmota podle vynálezu jakožto podíl doplňující tvarovací hmotu do 100 % hmotn., s výhodou 20 až 75 % hmotn., zvlášť výhodně 30 až 60 % hmotn., s výhodou tavitelný polykondenzát, s výhodou polyester a zvláště výhodně aromatický polyester. Polykondenzáty obsažené ve tvarovacích hmotách podle vynálezu jsou o sobě známy. Polykondenzát vykazuje s výhodou viskozitní číslo v rozmezí 40 až 135, zvláště výhodně 70 až 130, zvláště výhodně 80 až 110.
Výroba polyesteru jakožto polykondenzátu se s výhodou provádí reakcí kyseliny tereftalové, jejích esterů nebo jiných derivátů tvořících estery s 1,4-butandiolem, 1,3propandiolem nebo 1,2-ethandiolem způsobem o sobě známým.
Až 20 % mol. kyseliny tereftalové může být nahrazeno jinými dikarboxylovými kyselinami. Pouze příkladně uveďme kyselinu naftalendikarboxylovou, kyselinu izoftalovou, kyselinu adipovou, kyselinu azelainovou, kyselinu sebakovou, kyselinu dodekandiovou a kyselinu cyklohexandikarboxylovou, •«
- 5 : :
směsi těchto karboxylových kyselin a jejich deriváty tvořící estery.
Až 20 % mol. dihydroxysloučenin 1,4-butandiolu,
1, 3-propandiolu nebo 1,2-ethandiolu může být také nahrazeno jinými dihydroxysloučeninami, např. 1, 6-hexandiolem, 1,4-hexandiolem, 1,4-cyklohexandiolem, 1,4-di(hydroxymethyl)-cyklohexanem, bisfenolem A, neopentylglykolem, směsemi těchto diolů a jejich deriváty tvořícími estery.
Dalšími výhodnými aromatickými polyestery jsou polytrimethylentereftalát (PTT) a zejména polybutylentereftalát (PBT), které jsou vytvořeny výlučně z kyseliny tereftalové a příslušných diolů 1,2-ethandiolu, 1,3-propandiolu a 1,4-butandiolu. Aromatické polyestery mohou být použity také zcela nebo částečně ve formě polyesterových recyklátů, jako mletý PET z lahvového materiálu (Post Consumer) nebo z odpadů z výroby lahví (Post Industrial).
Podle zvláště výhodného provedení sestává složka A z al) 60 až 100, s výhodou 80 až 100 % hmotn., zvláště výhodně 90 až 99,9 % hmotn. polybutylentereftlátu (Al), a a2) 0 až 40 % hmotn., s výhodou 0 až 20 % hmotn., zvláště výhodně 0,1 až 10 % hmotn. dalšího polykondenzátu.
Když složka A obsahuje podíl Al, je zvláště výhodné, když Al má viskozitní číslo 60 až 135, s výhodou 70 až 130, zvláště výhodně 80 až 100 a zejména 85 až 95.
Podle dalšího provedení vynálezu tvarovací hmota neobsahuje žádný PET. Kromě toho, výhodné jsou tvarové hmoty, u kterých je i složka A bez PET.
Jako složku B obsahuje tvarová hmota podle vynálezu 1 až 15 % hmotn., s výhodou 4 až 10 % hmotn. a zvláště výhodně 5 až 8 % hmotn. alespoň jednoho částicového roubovaného kopolymeru s teplotou skelného přechodu měkké fáze nižší než 0 °C a se střední velikostí částic 50 až 1000 nm.
S výhodou se jedná v případě složky B o roubovaný kopolymer z bl) 50 až 90 % hmotn. částicového roubovacího základu Bl s teplotou skelného přechodu nižší než 0 °C a b2) 10 až 50 % hmotn. roubované vrstvy B2 z monomerů b21) 50 až 90 % hmotn. vinylaromatického monomeru jako složky B21, a b22) 10 až 50 % hmotn. akrylonitrilu a/nebo methakrylonítrilu jako složky B22.
Částicový roubovací základ Bl může sestávat ze 70 až 100 % hmotn. Ch-Cio- konj ugovaného dienu nebo s výhodou Ci-Cio alkylesteru kyseliny akrylové, 0 až 30 % hmotn. difunkčního monomeru se dvěma olefinickými nekonjugovanými dvojnými vazbami. Takovéto roubovací základy se používají například v případě ABS-polymerů nebo MBS-polymerů jako složka B.
Podle výhodného provedení vynálezu sestává roubovací základ Bl z monomerů bil) 75 až 99,9 % hmotn. Ci-Ci0 alkylesteru kyseliny akrylové jako složky Bil, bl2) 0,1 až 10 % hmotn. alespoň jednoho vícefunkčního monomeru s alespoň dvěma olefinickými nekonjugovanými dvojnými vazbami jako složky B12, a
bl3) O až 24,9 % hmotn. jednoho nebo více dalších kopolymerizovatelných monomerů jako složky B13.
V případě roubovacího základu Bl se jedná o elastomery, které mají teplotu skelného přechodu s výhodou nižší než -20 °C, zvláště výhodně nižší než -30 °C.
Pro výrobu elastomeru se jako hlavní monomer Bil použije ester kyseliny akrylové s 1 až 10 atomy C, zejména 4 až 8 atomy alkoholové složky. Zvláště výhodnými monomery Bil jsou iso- a n-butylakrylát a 2-ethylhexyl-akrylát, z nichž je zvláště výhodný butylakrylát.
Vedle esterů kyseliny akrylové se jako zesíťovací monomer B12 použije 0,1 až 10, s výhodou 0,1 až 5, zvláště výhodně 1 až 4 % hmotn. vícefunkčního monomeru s alespoň dvěma olefinickými nekonjugovanými dvojnými vazbami. Příklady jsou divinylbenzen, diallylfumarát, diallylftalát, triallylkyanurát, triallylisokyanurát, tricyklodecenylakrylát a díhydrodícyklopentadienylakrylát, z nichž oba posledně uvedené jsou zvláště výhodné.
Vedle monomeru Bil a B12 se muže na stavbě roubovacího základu Bl podílet ještě až 24,9, s výhodou až 20 % hmotn. dalšího kopolymerizovatelného monomeru, s výhodou 1,3-butadienu, styrenu, α-methylstyrenu, akrylonitrilu, methakrylonitrilu a Ci až methakrylové nebo směsi těcht výhodného provedení neobsahuje 1,3-butadien, s výhodou sestává ze složek Bil a B12.
Na roubovací základ Bl z monomerů
C8 alkylesteru kyseliny ? monomerů. Podle zvláště roubovací základ Bl žádný roubovací základ Bl výlučně je naroubována vrstva B2 b21) 50 až 90 % hmotn., s výhodou 60 až 90 % hmotn., zvláště výhodně 65 až 80 % hmotn. vinylaromatického monomeru
-8jako složky B21, a b22) 10 až 50 % hmotn., s výhodou 10 až 40 % hmotn., zvláště výhodně 20 az hmotn. akrylonitrilu nebo methakrylonitrilu nebo jejich směsi jako složky B22.
Příklady nesubstituovaný α-methylstyren, vinylaromatických monomerů jsou styren a substituované styreny jako p-chlorstyren a p-chlor-cc-methylstyren.
Výhodné jsou nesubstituovaný styren a zvláště výhodný je nesubstituovaný styren.
cc-methylstyren,
Podle jednoho provedení vynálezu je střední velikost částic složky B 50 až 200 nm, s výhodou 55 až 150 nm a zvláště výhodně 90 až 110 nm.
Podle dalšího provedení vynálezu je střední velikost částic složky B 200 až 1000 nm, s výhodou 400 až 550 nm.
Podle zvláště výhodného provedení je rozdělení velikosti částic složky B bimodální, přičemž složka B sestává z 10 až 90 % hmotn., s výhodou 30 až 90 % hmotn., zvláště výhodně 50 až 75 % hmotn. z jemnozrnného roubovaného kopolymerů se střední velikostí částic 50 až 200 nm, s výhodou 55 až 150 nm, a z 10 až 90 % hmotn., s výhodou 10 až 70 % hmotn., zvláště výhodně 25 až 50 % hmotn. z velkozrnného roubovaného kopolymerů se střední velikostí částic 250 až 1000 nm, s výhodou asi 400 až 550 nm.
Střední velikostí částic popř. rozdělením velikosti rozumí veličiny stanovené z integrálního hmotnostního rozdělení. V případě středních velikostí částic podle vynálezu se jedná v každém případě o hmotnostní průměr velikosti částic, jak se stanovuje pomocí analytické ultracentrifugy způsobem popsaným ve W.Scholtan a H.Lange, Kolloid-Z. und Z.-Polymere 250 (1972), str. 782-796. Měřeni pomocí ultracentrigy poskytuje integrální hmotnostní castic se • · « · · · · • ·« · · · ·
-9rozdělení průměru částic vzorku. Z toho je možno seznat, kolík hmotnostních procent částic má průměr rovný nebo menší než je určitá velikost. Střední průměr částic, který se označuje jako hodnota dso integrálního hmotnostního rozdělení, je přitom definován jako průměr částic, při kterém má 50 % hmotn. částic menší průměr než je průměr, který odpovídá hodnotě d50. Stejně tak pak má 50 % hmotn. částic větší průměr než je hodnota dso. K charakterizování šířky rozdělení velikosti kaučukových částic se vedle hodnoty d50 (střední průměr částic) používají hodnoty di0 a dgo integrálního hmotnostního rozdělení. Hodnota doo resp. dgo integrálního hmotnostního rozdělení je definována analogicky hodnotě dso s tím rozdílem, se vztahuje k 10 resp. 90 % hmotn. částic. Koeficient dgo~dio
- = Q dso představuje míru šířky rozdělení velikosti částic. Emulzní polymery A použitelné podle vynálezu jako složka A mají s výhodou hodnotu Q menší než 0,5, zejména menší než 0,35.
Roubovaný polymer B je obecně jedno- nebo vícestupňově, tj . z jádra a jedné nebo více slupek vytvořený polymer. Tento polymer sestává ze základního stupně (roubovacího jádra) B1 a jednoho nebo s výhodou více na něj naroubovaných stupňů (roubovaných vrstev) B2, takzvaných roubovaných stupňů či roubovaných slupek.
Prostřednictvím jednoduchého roubování nebo vícenásobného roubování může být na kaučukové částice nanesena jedna nebo více roubovaných slupek, přičemž každá roubovaná slupka může mít jiné složení. Navíc vedle roubovacích monomerů mohou být zároveň naroubovány zesíťovací monomery nebo monomery obsahující reaktivní skupiny (viz např. EP-A 230 282, DE-A 36 01 419, EP-A
269 861).
Podle jednoho provedení vynálezu slouží jako roubovací základ B1 zesíťovaný polymer esteru kyseliny akrylové s teplotou skelného přechodu nižší než 0 °C. Zesíťované polymery esteru kyseliny akrylové mají s výhodou teplotu skelného přechodu nižší než -20 °C, zejména nižší než -30 °C.
V zásadě je možná také víceslupková stavba roubovaného kopolymerů, přičemž by měla mít alespoň jedna vnitřní slupka teplotu skelného přechodu nižší než 0 °C a vnější slupka vyšší než 23 °C.
Podle výhodného provedení sestává roubovaná vrstva B2 z alespoň jedné roubované slupky, přičemž vnější roubovaná slupka má teplotu skelného přechodu vyšší než 30 °C, přičemž polymer vytvořený z monomerů roubované vrstvy B2 by měl teplotu skelného přechodu vyšší než 80 °C.
Vhodnými způsoby výroby roubovaných polymerů B jsou emulzní, roztoková, hmotová nebo suspenzní polymerace. S výhodou se roubovaný polymer B vyrábí radikálovou emulzní polymerací při teplotách 20 až 90 °C za použití ve vodě v oleji rozpustných iniciátorů jako je nebo benzylperoxid, nebo pomocí rozpustných a peroxodvoj síran redoxiniciátorů
Redoxiniciátory jsou vhodné také k polymerací při teplotě nižší než 20 °C.
Vhodné způsoby emulzní polymerace jsou popsány v DE-A 28 26 925, DE-A 31 49 358 a v DE-C 12 60 135.
Roubované slupky se vytváří s výhodou způsobem emulzní polymerace, jaký je popsán v DE-A 32 27 555, 31 49 357,
49 358, 34 14 118. Definované nastavení velikostí částic podle vynálezu 50 až 1000 nm se s výhodou provádí způsoby, jaké jsou popsány v DE-C 12 60 135 a DE-A 28 26 925, resp.
v Applied Polymer Science, sv. 9 (1965), str. 2929. Použití polymerů s různými velikostmi částic je známo například z DE-A 28 26 925 a US 5 196 480.
Jako složku C obsahují tvarovací hmoty podle vynálezu 0 až 50 % hmotn., s výhodou 4 až 10 % hmotn. a zvláště výhodně 5 až 8 % hmotn. kopolymerů z monomerů cl) 75 až 90 % hmotn., s výhodou 77 až 90 % hmotn., zvláště výhodně 81 až 80 % hmotn. alespoň jednoho vinylaromatického monomeru jako složky Cl, a c2) 10 až 25 % hmotn., s výhodou 10 až 20 % hmotn., zvláště výhodně 10 až 19 % hmotn., zejména 17 až 19 % hmotn. akrylonitrilu a/nebo methakrylonitrilu jako složky C2.
Jako vinylaromatické monomery jsou vhodné výše uvedené monomery Cl a výše, jako složky B21, uvedené vinylaromatické monomery. S výhodou je složka C amorfní polymer, jaký je roubovaná vrstva B2. Podle jednoho se jako složka C použije kopolymer výše popsán jako provedení vynálezu styrenu a/nebo <x-methylstyrenu s akrylonitrilem. Obsah akrylonitrilu v tomto kopolymerů tvořícím složku C přitom není vyšší než 25 % hmotn. a činí obecně 10 až 25 % hmotn., s výhodou 10 až 20 % hmotn., zvláště výhodně 15 až 19 % hmotn. a zejména 17 až 19 % hmotn. Ke složce C se počítají také nenaroubované volné kopolymery styren-akrylonitril, vznikající při roubovací kopolymeraci při výrobě složky B. Podle podmínek zvolených při roubovací kopolymeraci pro výrobu roubovaného kopolymerů A se může stát, že při roubovací kopolymeraci je vytvořen již dostatečný podíl složky C. Obecně však je třeba k produktům získaným při roubovací kopolymeraci přidávat přídavnou, zvlášť vyrobenou složku C.
V případě této přídavné, zvlášť vyrobené složky C se
- 12 • 9 * · » · »·· · · · · ·«· může jednat s výhodou o kopolymer styren-akrylonitril, kopolymer oc-methylstyren-akrylonitril nebo terpolymer cc-methylstyren-styren-akrylonitril. Podstatné je, aby obsah akrylonitrilu v kopolymerů C nepřekročil 25 % hmotn., zejména 19 % hmotn. Kopolymery představující složku C se mohou použít jednotlivě nebo ve směsi, takže v případě přídavné, zvlášť vyrobené složky C tvarovacích hmot podle vynálezu se může jednat například o směs kopolymerů styrenakrylonitril (PSÁN) a kopolymerů oc-methylstyrenakrylonitril. Také obsah akrylonitrilu v různých kopolymerech složky C může být různý. S výhodou však sestává složka C jen z jednoho nebo více kopolymerů styrenakrylonitril, přičemž kopolymery mohou mít různý obsah akrylonitrilu. Podle zvláště výhodného provedení sestává složka C jen z kopolymerů styren-akrylonitril.
Jako složku D obsahují tvarovací hmoty podle vynálezu 0 až 20 % hmotn., s výhodou 1 až 20 % hmotn., zvláště výhodně 5 až 17,5 % hmotn. a zejména 10 až 15 % hmotn. vláken. V případě vláken se jedná o výrobky dostupné na trhu.
Vlákna mají ve tvarovací hmotě střední délku 0,1 až 0,5 mm, s výhodou 0,1 až 0,4 mm, a průměr v rozmezí 6 až 20 μιη. Výhodná jsou skelná vlákna a minerální vlákna, zejména skelná vlákna, s výhodou z E-skla. Pro dosažení lepší přilnavosti mohou být vlákna povlečena organosilany, epoxysilany nebo jinými polymerními povlaky.
Jako složku E obsahují tvarovací hmoty podle vynálezu 0,01 až 15, s výhodou 0,1 až 12 a zvláště výhodně 4 až 8 % hmotn., vztaženo na tvarovací hmotu, polykarbonátu. Jsou vhodné všechny polykarbonáty odborníkovi známé, přičemž zvláště vhodné jsou tavitelné polykarbonáty. V této souvislosti se odkazuje na Polymer Chemistry, A Introduction, 2. vydání, Malcolm P. Stevens, Oxford
- 13 University Press, 1990, str. 400 až 403, a Principles of Polymerisation, 2. vydání, George Odian, Whiley Interscience Publication John Whiley a Sons, 1981, str. 146 až 149. Zvláště vhodné polykarbonáty vykazují vysokou tekutost, s výhodou MVR při 300 °C a 1,2 kg >9, zejména >15 a zvláště výhodně >20, přičemž výhodné složky E vykazují MVR nejvýše 100, s výhodou 90 a zvláště výhodně 50 cm3/10 min. Zvláště je jako složka E vhodný Lexan 121R od firmy General Electric Plastics. Dále se ukázalo jako zvláště vhodné použití polykarbonátového recyklátu Post Industrial a Post Consumer, neboť je zvláště dobře zpracovatelný.
Tvarovací hmoty podle vynálezu dále obsahují jako složku F 0 až 2, s výhodou 0,01 až 2, zvláště výhodně 0,1 až 0,5 a ještě výhodněji 0,1 až 0,3 % hmotn., vztaženo na tvarovací hmotu, sazí. Jako složka F podle vynálezu jsou vhodné všechny odborníkovi známé saze. Zvláště výhodné jsou acetylenové saze nebo saze, vznikající spalováním dehtu, dehtových olejů, naftalenu nebo zemního plynu bohatého na uhlovodíky nebo ropných zbytků při nedostatečném přívodu vzduchu popřípadě při rychlém ochlazení spalin. Prostřednictvím obsahu sazí ve tvarovacích hmotách podle vynálezu je umožněno laserové vzorování a zejména popisování s vysokým kontrastem.
Jako složku G mohou tvarovací hmoty podle vynálezu obsahovat 0,01 až 15 % hmotn., s výhodou 0,1 až 10 a zvláště výhodně 3 až 8 % hmotn. polymeru jiného než B, s výhodou homogenně mísitelného se složkami A a/nebo C nebo v nich dispergovatelného. S výhodou se mohou použít obvyklé (roubované) kaučuky, jako například ethylen-vinylacetátové kaučuky, silikonové kaučuky, termoplastické polyurethany, polyetherové kaučuky, polyetheresterové kaučuky, hydrogenované dienové kaučuky, polyalkenamerové kaučuky, akrylátové kaučuky, ethylen-propylenové kaučuky, ethylen13
- 14 * 14 · <· *4 4
1 4 444 > · 444
4 · «44 »44
4» 44 44 444 # 4 »44 >44 4 4 » *44 4« ··4 «4 ·4 4C4 propylen-dienové kaučuky a butylkaučuky, methylmethakrylátbutadien-styrenové kaučuky (MBS-kaučuky) , methylmethakrylátbutylakrylát-syrenové kaučuky, s výhodou pokud jsou mísitelné se směsnou fází tvořenou složkami A,B
C nebo v ní dispergovatelné. S výhodou se použije, zejména jako roubovaný kopolymer, akrylátový kaučuk, ethylen-propylenový kaučuk (EP-kaučuk), Ethylen-propylen-dienový kaučuk (EPDMkaučuk). Zvláště výhodný je PSÁN kaučuk roubovaný EPDM, zejména od firmy GE Speciality Chemicals, Blendex ® WX 270. V úvahu přicházejí dále polymery nebo kopolymery kompatibilní resp. složkami B a polymethakryláty, mísitelné se směsnou fází tvořenou C, jako například polyakryláty, zejména PMMA, polyfenyenether nebo syndiotaktický polystyren. V úvahu přicházejí dále reaktivní kaučuky, které jsou navázány na polyester (složku A) prostřednictvím kovalentní vazby, jako například polyolefinové kaučuky a/nebo partikulární akrylátové kaučuky roubované anhydridy kyselin, například maleinanhydridem, nebo epoxysloučeninami, například glycidylmethakrylátem. Také je možné použití jednoho nebo více polymerů nebo kopolymeru, které se nacházejí v hraniční ploše mezi amorfní fází tvořenou složkami B a/nebo C a krystalickou nebo částečně krystalickou fází tvořenou složkou A, a tak zajišťují lepší navázání obou fází. Příklady takovýchto polymerů jsou roubované kopolymery z PBT a PSÁN nebo segmentované kopolymery jako například blokové kopolymery nebo víceblokové kopolymery z alespoň jednoho segmentu z PBT s Mw>1000 a z alespoň jednoho segmentu z PSÁN nebo segmentu kompatibilního nebo mísitelného s PSÁN s Mw>1000.
Tvarovací hmota podle vynálezu dále obsahuje jako složku H 0 až 20, s výhodou 0 až 15 a zvláště výhodně 0 až % hmotn., vztaženo na celkové množství tvarovací hmoty, polyesteru jiného než je složka A. Polyester složky H vykazuje alespoň 50, s výhodou alespoň 70 a zvláště výhodně
- 15 ··· ·· ·· ·· ·· · ··
100 % hmotn. polyethylentereftalátu (PET), vztaženo na složku H. Jako další polyester složky H jsou výhodné výše uvedené aromatické polyestery. Je možno použít jak PET pocházející přímo ze syntézy, tak také recyklát, s výhodou mleté PET-lahve. Použití PET-recyklátu se nabízí jednak z cenových důvodů, jednak z důvodu účinku PET-recyklátu zlepšujícího houževnatost tvarovací hmoty. Proto sestává PET použitý podle vynálezu ve složce H s výhodou z alespoň 50, zejména alespoň 80 a zvláště výhodně ze 100 % PET-recyklátu.
Jako složku I obsahují tvarovací hmoty podle vynálezu 0 až 10, s výhodou 0,1 až 9 % hmotn. obvyklých přísad. Jako takovéto přísady je možno uvést například UV-stabilizátory, stabilizátory reesterifikace, inhibitory oxidace, lubrikanty a separátory, barviva, pigmenty, barvící prostředky, nukleační činidla, antistatické přísady, antioxidanty, stabilizátory pro zlepšení tepelné stability, pro zvýšení světelné stability, pro zvýšení odolnosti proti hydrolýze a odolnosti proti chemikáliím, prostředky proti tepelnému rozkladu a zejména mazadla nebo lubrikanty, které jsou účelné pro výrobu tvarových těles resp. tvarových součástí. Dávkování těchto dalších přísad se může provádět ve kterémkoliv stadiu výrobního procesu, s výhodou však brzy na počátku, aby se brzy využily stabilizační účinky (nebo jiné zvláštní účinky) přísad. Tepelné stabilizátory resp. antioxidanty jsou zpravidla halogenidy kovů (chloridy, bromidy, jodidy), odvozené od kovů skupiny I periodického systému prvků (například Li, Na, K, Cu).
Vhodnými stabilizátory jsou obvyklé stericky bráněné fenoly, ale také vitamin E nebo sloučeniny s analogickou stavbou. Vhodné jsou také HALS-stabilizátory (Hindered Amine Light Stabilizers, bráněné aminové světelné stabilizátory), benzofenon, rezorcin, salycilát, benzotriazol a jiné sloučeniny (například Irganox®, Tinuvin®, jako například
- 16··· · ··· · · ·· • · · · · · · ·
Tinuvin® 770 (HALS-absorber, bis(2,2,6,6-tetramethyl-4-piperidyl)sebakát) nebo Tinuvin®P (UV-absorber (2H-benzotriazol-2-yl)-4-methylfenol), Topanol®) . Používají se zpravidla v množství až 2 % hmotn., vztaženo na celkové množství směsi).
Jako stabilizátory reesterifikace jsou vhodné například organické fosfonity, jako například tetrakis-(2,4-di-terc.butylfenyl)-bisfenylen-difosfonit (Irgaphos® PEPQ od firmy Ciba Geigy AG) , jakož i fosforečnan zinečnatý (mono nebo dihydrát). Stabilizátory reesterifikace se mohou použít například v práškové formě nebo jako PBT-předsměsi.
Vhodné lubrikanty a separátory jsou kyselina stearová, stearylalkohol, ester kyseliny stearové nebo obecně vyšší mastné kyseliny, jejich deriváty a odpovídající směsi mastných kyseliny s 12 až 30 atomy uhlíku. Množství těchto přísad je v rozmezí 0,05 až 1 % hmotn.
Jako přísady přicházejí v úvahu také silikonové oleje, oligomerní izobutylen nebo podobné látky; obvyklá množství činí 0,05 až 5 % hmotn. pigmentů, barviv, zjasňovacích přísad, jako například ultramarínové modři, ftalokyaninu, oxidu titaničitého, sulfidu kadmia, rovněž jsou použitelné deriváty kyseliny perilentetrakarboxylové.
Zpracovací pomocné látky a stabilizátory jako například UV stabilizátory, mazadla a antistatické přísady se používají zpravidla v množství 0,01 až 5 % hmotn., vztaženo na celkové množství tvarovací hmoty.
Také je možno použít nukleační činidla, jako například talek, fluorid vápenatý, fenylfosfinát sodný, oxid hlinitý nebo jemnozrnný polytetrafluorethylen, v množství např. až 5 % hmotn., vztaženo na cekové množství tvarovací hmoty.
Změkčovadla, jako například dioktylester kyseliny ftalové,
• ·· ··· ·· ·· ··· dibenzylester kyseliny ftalové, butylbenzylester kyseliny ftalové, uhlovodíkové oleje, N-(n-butyl)benzensulfonamid, o- a p-toluenethylsufonamid, se přidávají s výhodou v množství až asi 5 % hmotn., vztaženo na celkové množství tvarovací hmoty. Barvící prostředky, jako barviva a pigmenty, se mohou přidávat v množství až asi 5 % hmotn., vztaženo na celkové množství tvarovací hmoty.
Dále je výhodné, když tvarovací hmota podle vynálezu obsahuje složku G s kopolymerem, který neobsahuje derivát butadienu nebo izoprenu nebo neobsahuje derivát butadienu ani izoprenu.
Podle dalšího provedení tvarovací hmoty podle vynálezu je výhodné, když žádný z roubovaných polymerů použitých ve tvarovací hmotě neobsahuje derivát butadienu nebo izoprenu nebo neobsahuje derivát butadienu ani izoprenu.
Další podle vynálezu výhodná tvarovací hmota neobsahuje derivát butadienu nebo izoprenu nebo neobsahuje derivát butadienu ani izoprenu.
Butadien a izopren jsou preferovány ve formě derivátů.
Smíchání složek A až I je možno realizovat libovolným způsobem všemi známými metodami. Při míchání se mohou použít složky jako takové nebo také ve formě směsí jedné složky s jednou nebo více jinými složkami. Například se může složka B předmísit s částí nebo s veškerou složkou C a následně smísit s ostatními složkami. Když jsou složky B a C vyrobeny například emulzní poíymerací, je možné získané polymerní disperze vzájemně mísit, načež se polymery společně srážejí a polymerní směs se zpracovává. S výhodou se však provádí míchání složek B a C prostřednictvím společného vytlačování, hnětání nebo kalandrování složek, přičemž složky B a C, jeli třeba, se nejdříve izolují z roztoku nebo vodné disperze získané při poíymerací. Termoplastické tvarovací hmoty podle
- 18 vynálezu se mohou například vyrobit tak, že se složka A smísí vždy se složkou B a C nebo s jejich směsí a popřípadě s dalšími složkami, roztaví v extruderu a přes vstup se do extruderu přivádějí vlákna.
Složka E se může mísit s ostatními složkami tvarovací hmoty i postupem Cold-Feed, tj . při teplotách nižších než je teplota tavení složek, před zpracováním v míchacím zařízení. Výhodné však je, když se složka E přivádí k zapracování do tvarovací hmoty postupem Hot-Feed, t j . do taveniny ostatních složek tvarovací hmoty. Podle vynálezu je pro Hot-Feed postup výhodné rozmezí teploty 250 až 280 °C a zvláště výhodné 260 až 270 °C.
Podle dalšího provedení způsobu podle vynálezu je výhodné rovněž složku D zapracovávat do tvarovací hmoty přidáním k jejím ostatním složkám prostřednictvím Hot-Feed postupu.
Podle vynálezu se zvláště osvědčilo, složky D a E zapracovávat do tvarovací hmoty navzájem nezávisle, tj. aniž by byly spolu předmíseny, Hot-Feed postupem přidávat k ostatním složkám.
Tvarovací hmoty podle vynálezu se mohou zpracovávat na tvarové součásti známými způsoby zpracování termoplastů. Mohou se vyrábět zejména tepelným tvarováním, vytlačováním, vstřikovacím lisováním, kalandrováním, vyfukováním, lisováním, lisovacím sintrováním, hlubokým tažením nebo sintrováním, s výhodou vstřikovavím lisováním. Tvarové součásti vyrobitelné z tvarovacích hmot podle vynálezu jsou rovněž předmětem předloženého vynálezu.
Tvarové součásti vyrobené z tvarovacích hmot podle vynálezu vykazují jen nepatrné emise těkavých složek s pozorovatelným zápachem. Pachové vlastnosti polymerních materiálů se stanovují podle DIN 50011/PV3900 a platí pro
konstrukční součástí vnitřního prostoru motorového vozidla. Výsledek zkoušek zápachu podle této normy je v případě tvarových součástí podle vynálezu lepší než známka 5, s výhodou lepší než známka 4,5 a zvláště výhodně lepší než známka 4. Emise uhovodíků tvarových součástí podle PV3341 jsou obecně <50 pg/g, s výhodou <40 μg/g a zvláště výhodně <35 μ9/ς. Spodní mez je s výhodou kolem 5 μς/g.
Tvarové součásti podle vynálezu dále vykazují dobrou tepelnou stálost. Teplota měknutí podle Vicata B je obecně >130 °C, s výhodou >135 °C a zvláště výhodně >138 °C. S výhodou je horní mez teploty měknutí podle Vicata B kolem 160 °C.
Tvarové součásti podle vynálezu dále vykazují dobré vlastnosti tepelného stárnutí. Tak například rázová houževnatost tvarové součásti podle vynálezu podle ISO 179/leU po 1000 hodinách skladování za tepla při 130 °C je obecně >25 kJ na m2, s výhodou >30 kJ na m2. Protažení při přetržení tvarových součástí podle vynálezu je po 1000 hodinách skladování při 130 °C obecně >1,5 %, s výhodou >2 % a zvláště výhodně >2,5 %. Úbytek rázové houževnatosti podle ISO 179/leU po 1000 hodinách skladování za tepla při 120 °C je <30 %, s výhodou <20 % oproti hodnotě před skladováním za tepla. Osvědčila se hodnota protažení při přetržení podle DIN 53457 po 1000 h skladování za tepla při 130 °C >2,5 %, maximálně však 5 %.
Tvarové součásti podle vynálezu vykazují dále dobré mechanické vlastnosti. Tak například jejich modul pružnosti je obecně >3000, s výhodou >4500 MPa, s výhodou však maximálně 8 000 MPa, jejich napětí v tahu je obecně >80, s výhodou >85 MPa, avšak přednostně maximálně 120 MPa, jejich rázová houževnatost podle ISO 179/leU je obecně >45,
-20s výhodou >48 kJ/m2, jejich vrubová rázová houževnatost bez předcházejíčího tepelného skladování podle ISO 179/leA je obecně >5 kJ/m2, avšak vždy pod 75 kJ/m2, a jejich HDT B (měřeno podle ISO 75, provedení B) je obecně >190 °C, s výhodou >200 °C, maximálně však 230 °C, a jejich tekutost jako MVR (Melt-Volume-Ratio, tj. objemový průtok, při 275 °C/2,16 kp zatížení podle ISO 1133) >10, s výhodou >14 cm3/10 min, maximálně však 30 cm3/10 min. Přitom je pro tvarovací hmoty podle vynálezu výhodná tvrdost podle DIN 53577 20 až 100 kPa při 20% až 60% poměrném stlačení.
Tvarové součásti podle vynálezu nevykazují ani po 1000 h trvajícím skladování za tepla při 130 °C žádné tříštění při zkouškách proražením při -30 °C (průměr destičky 2 a 3 mm podle ISO 6603/2). Protažení při přetržení podle DIN 53457 po 1000 h skladování za tepla při 130 °C je >2,5 %.
Kromě toho je podle vynálezu poskytnuta hustota tvarovací hmoty v rozmezí 1,2 nebo 1,3 až 1,4, s výhodou 1,25 až 1,35 a zvláště výhodně 1,28 až 1,33.
Tvarovací hmoty podle vynálezu jsou na základě své vysoké tepelné tvarové stálosti, dobré odolnosti vůči tepelnému stárnutí, dobrých mechanických vlastnosti jakož i dobrých povrchových vlastností, vhodné pro četné tvarové součásti, které tyto tvarovací hmoty obsahují. Jen příkladně uveďme: pouzdra fotoaparátů, pouzdra mobilních telefonů, tubusy dalekohledů, potrubí pro odsávání výparů, součásti pro Papinovy hrnce, skříně pro horkovzdušné grily, pouzdra i čerpadel, bezpečnostní postranní kryty, zejména postranní zástěrky nákladních vozidel a autobusů.
Na základě výše uvedených vlastností jsou tvarové součásti podle vynálezu vhodné zejména pro použití v motorových vozidlech.
-21 Tvarové součásti podle vynálezu jsou tedy zejména součásti vyrobené z tvarovacích hmot podle vynálezu, jako například tělesa spínačů světel, pouzdra svítidel, pouzdra pro centrální elektrický rozvod, lemy konektorů, konektory, pouzdra pro regulátory ABS, nosiče tabulek s poznávací značkou a střešní lišty pro nosiče zavazadel.
Na základě svých dobrých emisních vlastností jsou tvarové součásti podle vynálezu vhodné zejména pro použití ve vnitřním prostoru motorového vozidla. Tvarové součásti podle vynálezu jsou tedy z tvarovacích hmot podle vynálezu vyrobené kryty, odkládací přihrádky, nosiče přístrojových panelů, dveřní pažení, součásti pro středové konzoly, držáky pro rádio a pro klimatizační zařízení, slepá dvířka pro středovou konzoli, slepá dvířka pro rádio, klimatizační zařízení a popelník, prodloužení pro středovou konzoli, přihrádkové kapsy, úložné prostory pro řidiče a spolujezdce, úložné prostory středové konzole, konstrukční součásti sedadla řidiče a spolujezdce, jako například obložení sedadla, rozmrazovací kanál, pouzdra vnitřních zrcátek, prvky posuvné střechy, jako rámy posuvné střechy, přístrojové masky a slepá dvířka, uložení přístrojů, horní a dolní skořepina pro tyč volantu, kanály vedení vzduchu, a mezikusy pro osobní vyústění a postranní obložení dveří, obložení v oblasti kolen, výstupní trysky vzduchu, odmrazovací otvory, spínače a páky, jakož i vzduchové filtry a větrací kanály. Tato použití představují jen příklady myslitelných vnitřních použití v motorových vozidlech. Zvláště výhodné je, že tvarové součásti podle vynálezu jsou vzorovatelné laserem.
vzduchová vyústění rozmrazovací kanál,
Dále se vynález týká kompozitu, který obsahuje tvarovou součást podle vynálezu a polykondenzátovou pěnu či vrstvu nebo obojí. S výhodou jsou tvarová součást a jedna vrstva
polykondenzátové pěny nebo všechny tři vrstvy svými povrchy pevně spojeny.
být použity pólykondenzáty,
Tyto kompozity s polykondenzátovou pěnou se vyznačují vynikající přilnavostí pěny na povrchu tvarové součásti, aniž by byla nutná jeho předběžná úprava, například podkladovým povlakem. Při stahování nebo odlupování pěny z povrchu tvarové součásti je pozorován kohezní lom; zbytky pěny zůstávají na povrchu. Jako polykondenzátová pěna mohou všechny odborníkovi známé vypěnitelé Podle dalšího provedení vynálezu je výhodné, nanášet na povrchy tvarových součástí pěnu bez použití podkladového povlaku. Mezí těmito polykondenzáty jsou výhodné polyamidy a polyurethany, zvláště výhodné jsou polyurethany. V případě polyurethanových pěn jsou zvláště výhodné polotvrdé a měkké pěny, ty mohou popřípadě dále obsahovat prostředek pro zprostředkování vazby. Jako polyurethanová pěna se použije zejména výrobek Elastoflex© firmy Elastogren GmbH, Lemfórde. Další vhodné polyurethany je možno nalézt v Kunststofhandbuch, díl Ί Polyurethane, 3. vydání, 1993, Karl Hanser Verlag, Můnchen, Wien.
V kompozitu podle vynálezu, obsahujícím tvarovou součást podle vynálezu a jednu vrstvu, se používá s výhodou tloušťka vrstvy mezi 0,0001 a 2 mm, s výhodou 0,001 až 1 mm a zvláště výhodně 0,001 až 0,5 mm. Takovéto vrstvy sestávají s výhodou rovněž z polymerního materiálu. Jako polymerní materiály se osvědčily zejména laky. Mezí těmito laky jsou zvláště výhodné dvousložkové „Hydro-Soft Feel laky. Zejména přicházejí v úvahu jako vrstva „Hydro-Soft Feel laky na bázi polyurethanů. Podle vynálezu je výhodný dvousložkový „Hydro-Soft Feel lak firmy WÓRWAG GmbH & CoKG. Kompozity podle vynálezu, které obsahují tvarovou součást podle vynálezu a jednu vrstvu, vykazují zvláště výhodné materiálové vlastnosti. Nemají sklon k štípání. Kromě toho,
-23 • · · · · ·«
··· ·· ··· ·· · · · · 9 protlačovací práce při zkouškách proražením podle ISO 6603/2 je > 3 Nm.
Dále se vynález týká recyklátu, který lze získat z výše popsaných tvarovacích hmot nebo tvarových součástí nebo kompozitů nebo z alespoň dvou z těchto materiálů.
S výhodou se recyklát získává z tvarovacích hmot nebo tvarových součástí nebo kompozitů po jejich použití, tj . když představují odpad.
Recyklát se získává z všeobecně známých postupů recyklace. Zvláště výhodné postupy recyklace je zejména rozmělňování, jako drcení nebo mletí, a následné sintrování nebo lisování.
Obecně nejsou materiálové vlastnosti tvarovacích hmot podle vynálezu recyklováním negativně ovlivněny nebo jsou ovlivněny jen nepatrně. S výhodou nastávají změny materiálových vlastností mezi tvarovací hmotou a recyklátem tvarovací hmoty maximálně 25 %, vztaženo na materiálové vlastnosti tvarovací hmoty před recyklací. Zejména materiálové vlastnosti jako tepelná tvarová stálost a emisní vlastnosti, zvláště emisní vlastnosti, nejsou recyklací tvarovacích hmot negativně ovlivněny. Materiál získaný z recyklace tvarovacích hmot se použije zejména, částečně nebo zcela, pro přístrojové desky a/nebo nástavbové součásti. Tvarovací hmoty podle vynálezu s poněkud menší houževnatostí se osvědčily např. pro vzduchové kanály. Zvláště výhodné jsou tvarovací hmoty z recyklace s houževnatostí nejvýše o 25 % nižší než je houževnatost tvarovací hmoty před recyklací.
Z recyklátu mohou být získány tvarovací hmoty, tvarové součásti nebo kompozity obsahující recyklát. To se realizuje výše popsaným způsobem. Zvláště výhodné tvarovací hmoty,
tvarové součásti a kompozity jsou ty, které byly definovány výše.
Předmětem vynálezu je také použití tvarovacích hmot podle vynálezu pro výrobu uvedených tvarových součástí, zejména ve vnitřním prostoru motorového vozidla.
Kromě toho se vynález týká způsobu nastavení alespoň jedné z výše uvedených vlastností tvarovací hmoty, s výhodou tvarovací hmoty podle jednoho z nároků 1 až 6, . prostřednictvím změn koncentrace alespoň jedné z výše uvedených složek ve výše definovaném rozmezí % hmotn.
Příklady provedení vynálezu
Vynález bude blíže objasněn na následujících příkladech.
Srovnávací příklad a příklad 1 podle vynálezu.
V souladu s hodnotami v následující tabulce 1 byla smíchána uvedená množství ve šnekovém extruderu při teplotě 250 až 270 °C. Z takto vytvořených tvarovacích hmot byla vstřikováním odlita zkušební tělesa odpovídající příslušným DIN-normám.
PBT1 je polybutylentereftalát s viskozitním číslem 130 (stanoveným v roztoku polymeru ve fenolu a 1,2dichlorbenzenu (1:1) o koncentraci 0,05 g/ml).
PÍ je jemnozrnný ASA roubovaný kaučuk s 25 % hmotn.
ř akrylonitrilu v roubované slupce SAN se střední velikostí částic asi 100 nm (stanoveno v roztoku polymeru ve fenolu a
1,2-dichlorbenzenu (1:1) o koncentraci 0,05 g/ml).
PBT2 je polybutylentereftalát s viskozitním číslem 107.
-25PC je polykarbonát Lexan© firmy General Electric Plastics AG.
Skelná vlákna: Styndardglas (střižní sklovina).
ASA je jemnozrnný ASA roubovaný kaučuk se střední velikostí částic asi 100 nm.
PSÁN 2 (35) je kopolymer styren-akrylonitril s 35 % hmotn. akrylonitrilu.
PSÁN 1 (19) je kopolymer styren-akrylonitril s 19 % hmotn. akrylonitrilu.
Separátor je Loxiol® VPG 861/3,5 firmy Henkel KGaA.
Saze jsou Black Pearls© 880.
Talek je IT Extra.
Stanovení emisních vlastností bylo prováděno podle PV 3341 a podle DIN 50011/PV 3900 C3.
Měření pachových emisí bylo prováděno podle DIN 50011/PV3900 C3 následovně:
V litrové nádobě s pachově neutrálním těsněním a víkem o
bylo uzavřeno množství zkušebních těles 50 cm , a po dobu 2 hodin uloženo v předehřáté tepelné komoře s cirkulací vzduchu při 80 °C. Po vyjmutí zkušební nádoby z tepelné komory byla zkušební nádoba ochlazena na 60 °C, načež bylo provedeno vyhodnocení alespoň třemi zkoušečí. Stanovení pachu bylo prováděno na základě vyhodnocovací stupnice se známkami 1 až 6, přičemž jsou možné mezistupně.
Vyhodnocovací stupnice zápachu:
Známka 1 nepozorovatelný
Známka 2 pozorovatelný avšak neobtěžující
-26Známka 3 zřetelně pozorovatelný, ještě neobtěžující
Známka 4 obtěžující
Známka 5 silně obtěžující
Známka 6 nesnesitelný
Tabulka 2 obsahuje výsledky pachových zkoušek spolu s výsledky zároveň prováděných mechanických zkoušek.
Laserové popisování bylo prováděno Na-Yag-laserem při proudu zdroje 15 A. Kontrastnost byla stanovována na základě čitelnosti pozorováním popisu a hodnocena dobře a špatně.
Tabulka 1
Vstupní materiál Srovnávací příklad (obsah) Podle vynálezu (obsah)
PBT 1 (visk.č.=130) 62,8
PBT 2 (visk.č.=107) 59, 3
Skelná vlákna 14,5 14,5
ASA jemnozrnný 12 7
PSÁN 1 (35) 10
PSÁN 2 (19) 7
PC (Lexan 121R) 5
Blendex WX 270 6
Separátor 0,5 0,5
Talek 0, 1 0,1
Saze 0,1 0,1
• · · · *
Tabulka 2
Vlastnost Jednotka Srovnávací příklad (obsah) Podle vynálezu (obsah)
MVR 275 °C/2,16 kp (cmJ/10 min) 16 18
Hustota (g/cmJ) g/cm1 1,39 1,31
ISO 179/leU k J/rtV 43 59
ISO 179/leU (-30 °C) k J/m“ 35 53
ISO 179/leA kJ/nh 7 11
ISO 179/leA (po 500 h/120 °C) kJ/rrh 6 9
E-modul podle DIN 53457 MPa 5700 5200
Napětí při přetržení podle DIN 53457 MPa 89 86
Protažení při přetržení podle DIN 53457 o. Ό 2,8 3,4
Protlačovací práce podle ISO 660312 Nm 2,5 4
HDT B, ISO 75 B °C 208 209
Vicat B, ISO 75 B °C 143 14 6
PV 3900 C3 známka 5 3,5
PV 3341, emise pg C/g 60 7

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Tvarovací hmota vyztužená vlákny, obsahující, vztaženo na součet složek A až I které dohromady představují 100 %,
    a) jako složku A alespoň jeden polykondenzát tvořící podíl doplňující tvarovací hmotu do 100 % hmotn.,
    b) jako složku B 1 až 15 % hmotn. alespoň jednoho částicového roubovaného kopolymeru s teplotou skelného
    přechodu měkké fáze nižší než 0 °C a se střední velikostí částic 50 až 1000 nm, c) jako složku C 0 až 15 % hmotn. alespoň j ednoho
    kopolymeru sestávajícího cl) z 50 až 90 % hmotn., vztaženo na složku C, vinylaromatického monomeru jako složky Cl, a
    c2) 10 až 50 % hmotn., vztaženo na složku c, akrylonitrilu a/nebo methakrylonitrilu jako složky C2, d) jako složku D 0 až 20 % hmotn . vláken, e) jako složku E 0,01 až 15 % hmotn. polykarbonátu, f) jako složku F 0 až 2 % hmotn. sazí, g) jako složku G 0,01 až 15 % hmotn. polymeru jiného než
    je složka B,
    h) jako složku H složka A,
    0 až 20 % hmotn. polyesteru jiného než je
    i) jako složku I
    0 až 10 % hmotn.
    obvyklých přísad jako
    -29jsou UV stabilizátory, antioxidanty, lubrikanty a separátory.
  2. 2. Tvarovací hmota podle nároku 1, přičemž složka A sestava z al) 60 až 100 % hmotn. polybutylentereftlátu, a a2) 0 až 40 % hmotn. dalšího polyesteru.
  3. 3. Tvarovací hmota podle nároku 1 nebo 2, přičemž složka B sestává z bl) 50 až 90 % hmotn. částicového roubovacího základu Bl z monomerů bil) 75 až 99,9 % hmotn. Ci-Ci0 alkylesteru kyseliny akrylové jako složky Bil, bl2) 0,1 až 10 % hmotn. alespoň jednoho vícefunkčního monomeru s alespoň dvěma olefinickými nekonjugovanými dvojnými vazbami jako složky BÍ2, a bl3) 0 až 24,9 % hmotn. jednoho nebo více dalších kopolymerizovatelných monomerů jako složky B13, a
    b2) 10 až 50 % hmotn. roubované vrstvy B2 z monomerů b21) 50 až 90 % hmotn. vinylaromatického monomeru jako složky B21, a b22) 10 až 50 % hmotn. akrylonitrilu a/nebo methakrylonitrilu jako složky B22.
  4. 4. Tvarovací hmota podle některého z nároků 1 až 3, přičemž polykarbonát složky E má tekutost (MVR
    -30300 °C/1,2 kp, ISO 1133) v rozmezí 9 až 100.
  5. 5. Tvarovací hmota podle některého z nároků 1 až 4, přičemž roubovací kopolymer složky B neobsahuje butadien nebo neobsahuje izopren nebo neobsahuje butadien ani ízopren.
  6. 6. Tvarovací hmota podle některého z nároků 1 až 5, přičemž složka B sestává z 10 až 90 % hmotn. z jemnozrnného roubovaného kopolymerů se střední velikostí částic 50 až 200 nm a z 10 až 90 % hmotn. z velkozrnného roubovaného kopolymerů se střední velikostí částic 250 až 1000 nm.
  7. 7. Tvarové součásti obsahující tvarovací hmoty podle některého z nároků 1 až 6.
  8. 8. Tvarové součásti podle nároku 7 mající jeden nebo více následujících znaků:
    emise uhlovodíků podle PV 3341 <50 μρ C/g) , výsledek pachové zkoušky podle DIN 50 011/PV 3900 lepší než známka 5, teplota měknutí podle Vicata B > 130 °C, tvrdost podle DIN 53577 20 až 100 kPa při 20 až 60% stlačení, měrná hmotnost v rozmezí 1,2 nebo 1,3 až 1,4 g/cm3, tekutost jako Melt-Volume-Ratio (objemový průtok) při 275 °C a 2,16 kp >12 g/m3, úbytek rázové houževnatosti podle ISO 179/leU pc 1000 hodinách skladování za tepla při 120 °C <30 % oproti hodnotě před tepelným skladováním, «· • 9 9
    4 ' ' · ¢/:
    •31
    99 9 • 9 99 • * · • *< 99 999 protažení při přetržení podle DIN 53457 po 1000 hodinách skladování při 130 °C >2,5 %.
  9. 9. Kompozit obsahující tvarovou součást podle nároku 7 nebo 8 a polykondenzátovou pěnu či vrstvu nebo obojí.
  10. 10. Recyklát vyrobítelný z tvarovacích hmot podle některého z nároků 7 nebo 8 nebo z tvarových součástí podle nároku 7 nebo 8 nebo z kompozitů podle nároku 9 nebo z alespoň dvou z těchto materiálů.
  11. 11. Tvarovací hmota, tvarová součást nebo obsahující recyklát podle nároku 10.
    kompozit
  12. 12. Použití tvarovacích hmot podle některého z nároků 1 až 6 nebo 11, nebo tvarové součásti podle nároku 7 nebo 8 nebo 11, nebo kompozitu podle nároku 9 nebo 11, nebo alespoň dvou z těchto materiálů pro vnitřní prostor motorového vozidla.
    11. Způsob nastavení alespoň jedné z vlastností tvarovací hmoty definovaných v nároku 8, s výhodou tvarovací hmoty podle některého z nároků 1 až 6, prostřednictvím změn koncentrace alespoň jedné ze složek definovaných v nároku 1 v rozmezích % hmotn. definovaných v nároku 1.
CZ20013762A 1999-04-26 2000-04-11 Tvarovací hmoty pro vnitřní pouľití v motorových vozidlech, kompozity tyto hmoty obsahující a jejich recykláty CZ20013762A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19918912A DE19918912A1 (de) 1999-04-26 1999-04-26 Formmassen für Kraftfahrzeug-Innenanwendungen und diese beinhaltende Verbunde sowie deren Recyclate

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20013762A3 true CZ20013762A3 (cs) 2002-03-13

Family

ID=7905899

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20013762A CZ20013762A3 (cs) 1999-04-26 2000-04-11 Tvarovací hmoty pro vnitřní pouľití v motorových vozidlech, kompozity tyto hmoty obsahující a jejich recykláty

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6479617B1 (cs)
EP (1) EP1183309A2 (cs)
CN (1) CN1349550A (cs)
AU (1) AU4547000A (cs)
BR (1) BR0010035A (cs)
CZ (1) CZ20013762A3 (cs)
DE (1) DE19918912A1 (cs)
MX (1) MXPA01010387A (cs)
WO (1) WO2000064974A2 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20070106022A1 (en) * 2003-10-10 2007-05-10 Basf Aktiengesellschaft Thermoplastic molding compositions
US20060030659A1 (en) * 2004-08-09 2006-02-09 Destio Paul Low warp polybutylene terephthalate molding compositions
US20070231576A1 (en) * 2005-09-30 2007-10-04 Davis M S Multilayer films comprising tie layer compositions, articles prepared therefrom, and method of making

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE643104C (de) * 1932-11-13 1937-03-25 Kali Forschungs Anstalt G M B Verfahren zur Nutzbarmachung des gebundenen Stickstoffes im Nitrosylchlorid
DE3339001A1 (de) * 1983-07-06 1985-01-17 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Thermoplastische polyester-formmassen mit hoher zaehigkeit
DE3827568A1 (de) * 1988-08-13 1990-02-15 Basf Ag Kaelteschlagzaehe thermoplastische polyesterformmassen
DE4330490A1 (de) * 1993-09-09 1995-03-16 Basf Ag Thermoplastische Formmassen
JP3327652B2 (ja) * 1993-12-20 2002-09-24 ダイセル化学工業株式会社 熱可塑性樹脂組成物
DE19903073A1 (de) * 1999-01-27 2000-08-10 Basf Ag Formmassen für Kraftfahrzeug-Innenanwendungen
DE19905321A1 (de) * 1999-02-09 2000-08-10 Basf Ag Formmassen für Kraftfahrzeug-Anwendungen
DE19905341A1 (de) * 1999-02-09 2000-08-10 Basf Ag Polycarbonatarme Formmassen für Kraftfahrzeug-Anwendungen

Also Published As

Publication number Publication date
BR0010035A (pt) 2002-01-15
WO2000064974A3 (de) 2001-03-29
WO2000064974A2 (de) 2000-11-02
DE19918912A1 (de) 2000-11-02
CN1349550A (zh) 2002-05-15
MXPA01010387A (es) 2002-03-27
AU4547000A (en) 2000-11-10
US6479617B1 (en) 2002-11-12
EP1183309A2 (de) 2002-03-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20012737A3 (cs) Tvarovací hmoty pro vnitřní pouľití v motorových vozidlech
KR100649512B1 (ko) 자동차 내장품용 열가소성 성형 조성물
US6689838B1 (en) Molding compounds with reduced adhesiveness use in the automobile industry
WO2010049319A1 (en) Method of modifying gloss with modified polymers and related products and uses
JP5581606B2 (ja) 成形性の優れた樹脂組成物、及びその成形体
KR100611703B1 (ko) 비강화 열가소성 성형 조성물
CZ20013762A3 (cs) Tvarovací hmoty pro vnitřní pouľití v motorových vozidlech, kompozity tyto hmoty obsahující a jejich recykláty
JP2002212400A (ja) 熱可塑性樹脂組成物およびこれを用いた自動車用成形品
EP3380560B1 (en) Polycarbonate-asa blends with antistatic properties using sulfonated alkanes
CN114514285A (zh) 热塑性树脂组合物、其制备方法和包含其的模制品
Chrisochoou et al. Styrenic Copolymers
CN115335454B (zh) 热塑性树脂组合物、其制备方法和包含其的模制品
CZ20014546A3 (cs) Kompozitní konstrukce se svařitelnými oblastmi sestávající z tvarových dílů
MXPA01007608A (en) Moulding materials for use in motor vehicle interiors
MXPA01003208A (en) Non-reinforced thermoplastic moulding materials
MXPA01001807A (en) Thermoplastic compositions for molding for internal applications in motor vehicles
JP2023514937A (ja) 熱可塑性樹脂組成物、その製造方法及びそれを含む成形品
MXPA01011329A (en) Molding compounds with reduced adhesiveness for use in the automobile industry
JP2000026715A (ja) 耐熱老化性に優れる熱可塑性樹脂組成物及び自動車内装用成形品
JPH02308821A (ja) 自動車用内外装部品