CZ20012829A3 - Barevník tiskařského stroje - Google Patents

Barevník tiskařského stroje Download PDF

Info

Publication number
CZ20012829A3
CZ20012829A3 CZ20012829A CZ20012829A CZ20012829A3 CZ 20012829 A3 CZ20012829 A3 CZ 20012829A3 CZ 20012829 A CZ20012829 A CZ 20012829A CZ 20012829 A CZ20012829 A CZ 20012829A CZ 20012829 A3 CZ20012829 A3 CZ 20012829A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
roller
dispensing
inking unit
color
metering
Prior art date
Application number
CZ20012829A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ297965B6 (cs
Inventor
Wolfgang Schönberger
Original Assignee
Heidelberger Druckmaschinen Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Heidelberger Druckmaschinen Aktiengesellschaft filed Critical Heidelberger Druckmaschinen Aktiengesellschaft
Publication of CZ20012829A3 publication Critical patent/CZ20012829A3/cs
Publication of CZ297965B6 publication Critical patent/CZ297965B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41FPRINTING MACHINES OR PRESSES
    • B41F31/00Inking arrangements or devices
    • B41F31/20Ink-removing or collecting devices
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41FPRINTING MACHINES OR PRESSES
    • B41F31/00Inking arrangements or devices
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41FPRINTING MACHINES OR PRESSES
    • B41F31/00Inking arrangements or devices
    • B41F31/02Ducts, containers, supply or metering devices
    • B41F31/06Troughs or like reservoirs with immersed or partly immersed, rollers or cylinders

Landscapes

  • Inking, Control Or Cleaning Of Printing Machines (AREA)
  • Coating Apparatus (AREA)
  • Ink Jet (AREA)

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká barevníku v tiskařském stroji se zařízením na dávkování barvy s nejméně jedním dávkovacím prvkem, který v dotykové poloze přiléhá na válec, který je nanášecím válcem nebo na takový válec přiléhá, podle nadřízeného pojmu nároku 1.
Dosavadní stav techniky
V DE-AS 2323025 je popisován takovýto barevník, jehož dávkovači prvek vytvořený jako stírací břit přiléhá k dávkovacímu válci, který přiléhá k nanášecímu válci, takže je tento barevník poměrně krátký. Nevýhodou tohoto barevníku je, že se mezi dávkovacím válcem a stíracím břitem hromadí a usazují částečky nečistot, což může vést k ucpávání a v jeho důsledku k tvorbě šmouh v barevném filmu na dávkovacím válci. V DE 3714936 C2 se popisuje další barevník odpovídající výše uvedenému druhu, jehož dávkovači prvek, utvořený jako dávkovači lišta, přiléhá k nanášecímu válci, takže barevník je nanejvýš krátký. U tohoto barevníku má být zamezeno ucpáním v důsledku částeček nečistot umístěním dávkovači lišty kyvným způsobem kolem osy. Tato osa leží u jedné ze zobrazených forem provedení ve středu nanášecího válce a u jiné z forem provedení ve středu zaoblení stírací hrany dávkovači lišty, takže tato v důsledku svého kývání nemůže být u žádné formy provedení sejmuta z nanášecího válce. Tloušťku barevného filmu, dávkovaného na nanášecí válec prostřednictvím dávkovači lišty, lze nastavovat méně nebo více silným přitištěním dávkovači lišty
k nanášecimu válci. Nevýhodou tohoto barevniku je, že v důsledku pevné osy dávkovači lišty nelze oddělit na ni velmi silně ulpivajici částečky nečistot. Kromě toho je nevýhodné, že k nastaveni tloušťky barevného filmu, obzvláště nepatrné tloušťky, je zapotřebí silného přitisknutí dávkovači lišty k nanášecimu válci a že se dávkovači lišta v důsledku silného přitisknutí rychle opotřebovává. Je sice navrhován ochranný potah, napnutý přes dávkovači lištu, který je možné v opotřebovaném stavu vyměnit za nový, přesto je však navrhované technické řešení neuspokojivé, protože výměna ochranného potahu vyžaduje pokaždé delší dobu nečinnosti tiskařského stroj e.
V DE-AS 2530109 se popisuje barevník, který neodpovídá výše uvedenému druhu a proto tvoří jen vzdálenější stav techniky, jehož dávkovači prvek je utvořený jako barevnicové pravítko, rozdělené do zón, které jsou snímány v závislosti na počtu impulsů z barevnicového válce. Nevýhodou tohoto barevníku je jeho dlouhá konstrukce, sestávající z mnoha válců, totiž z barevnicového válce, barvicího předávacího válce a dalších válců barevniku, která nejen že vyžaduje mnoho prostoru, nýbrž i rychlé reakce barevniku při změnách nastavení dávkovaného množství.
V US 5,226,364 je popisován rovněž pouze vzdálenější stav techniky představující barevník, jehož k dávkovacímu válci přiléhající dávkovači stěrač je přiveden do ultrazvukového kmitání. Dávkovači stěrač je součástí komorového stěrače, v jehož komoře se tiskařská barva nachází pod přetlakem, který drží dávkovači stěrač na dávkovacím válci.
Podstata vynálezu
Úkolem předkládaného vynálezu je vytvořit kratší nebo maximálně krátký barevnik, u nějž jsou vyloučena ucpání v oblasti dávkovacího prvku a u nějž je opotřebeni dávkovacího prvku minimální.
Uvedený úkol je řešený barevníkem s příznaky podle nároku 1.
Vynálezecký barevnik tiskařského stroje se zařízením na dávkování barvy s nejméně jedním dávkovacím prvkem, který v dotykové poloze přiléhá k válci, který je nanášecím válcem nebo na takový přiléhá, se vyznačuje tím, že dávkovači prvek je prostřednictvím jemu přiřazeného kyvného zařízení umístěný tak, že se může pohybovat sem a tam mezi dotykovou polohou a odstupovou polohou.
Výhoda vynálezeckého barevniku spočívá v tom, že mezi dávkovacím prvkem a obvodovým povrchem válce existuje mezera vždy, když dávkovači prvek v průběhu kývání, vnuceného mu kyvným zařízením, dosáhne odstupové polohy. Mezera je vyměřena větší než částečky nečistot, nacházející se v tiskařské barvě, takže tyto jí mohou bez uvíznutí prostupovat. Diskontinuální přiléhání dávkovacího prvku k válci během dávkování je navíc výhodné vzhledem k prodloužené životnosti dávkovacího prvku.
Výhodné další formy provedení vynálezeckého barevniku jsou uvedené v podnárocích.
U se zřetelem na dynamickým tlakem tiskařské barvy v maximální možné míře neovlivněné kývání dávkovacího prvku výhodné další vývojové formy vynálezu je tomuto coby součásti kyvného zařízení přiřazeno vedení, které kmitání posouvá dopředu relativně vzhledem k válci přibližně radiálním kyvným směrem. Dynamický tlak tiskařské barvy tak působí přibližně
kolmo ke směru kýváni dávkovaciho prvku a nemá prakticky žádné složky síly, které ve směru kývání působí na dávkovači prvek. Jeho oscilační pohyb je tak neovlivněn dynamickým tlakem, který zase závisí na rychlosti stroje, to jest rychlosti obvodového povrchu válce, a na viskozitě tiskařské barvy. Kupříkladu je u radiálního směru kývání vyloučeno, že se v důsledku zvýšení strojové rychlosti vzrůstající dynamický tlak projeví ve zvýšeném tlumení kývacího pohybu dávkovaciho prvku.
U se zřetelem na frekvenčně a/nebo amplitudově řízenou změnu tloušťky barvy výhodné další vývojové formy vynálezu provedení je dávkovacímu prvku přiřazený elektromagnetický kyvný pohon, který je rovněž součástí kyvného zařízení. Odpovídajícím zaměřením kyvného pohonu lze měnit frekvenci kmitání dávkovaciho prvku resp. počet period kmitání na jedno otočení válce a tím i počet a vzájemný odstup na válci vytvořených barevných linií. Odstupové poloze odpovídající amplituda kmitání dávkovaciho prvku může být měnitelná, takže dávkovacím prvkem dávkovaná barva vytváří u malé amplitudy nízká vyvýšení a u velké amplitudy vysoká vyvýšení, např. barevné linie, na obvodovém povrchu válce. Výhodné u pomocí frekvencí a/nebo amplitud probíhajícího řízení dávkovaného množství je i to, že přitisknutí dávkovaciho prvku na válec může být zvoleno nezávisle na nastaveném dávkovacím množství. Ke snížení tloušťky vrstvy filmu barevných linií, vytvořených na válci, není nutné zvětšení přitisknutí dávkovaciho prvku v dotykové poloze na válec. Jinými slovy řečeno, ze snížení dávkovaciho množství nevyplývá zvýšení na přitisknutí závislého oděru válce a dávkovaciho prvku. Přitisknutí může být u každého nastaveného dávkovaciho množství stejné a srovnatelně nepatrné.
Dále může být namísto elektromagnetického kyvného pohonu použit hydraulický nebo pneumatický nebo piezoelektrický kyvný pohon.
U se zřetelem na kompenzaci opotřebením podmíněného zkrácení dávkovacího prvku výhodné další vývojové formy vynálezu je dávkovacímu prvku přiřazena pružina, která je rovněž součástí kyvného zařízení. Pružina tlačí nebo táhne dávkovači prvek z odstupové polohy zpět do dotykové polohy. Napětí pružiny je sice u dávkovacího prvku v odstupové poloze největší, pružina však i u dávkovacího prvku v dotykové poloze vykazuje předpětí. Změna trasy pružiny, vykonaná pružinou mezi odstupovou a dotykovou polohou, vyplývající z opotřebováváním podmíněného zkrácení dávkovacího prvku, je tak nepatrná, že se tato změna prakticky neprojeví na velikosti přitisknutí dávkovacího prvku vůči válci. Jinými slovy řečeno, pružina tlačí dávkovači prvek v silněji opotřebovaném a zkráceném stavu vůči válci se zhruba stejnou silou, jako v méně opotřebovaném stavu dávkovacího prvku. Charakteristika pružiny je zvolena tak, že se změně dávkovacího prvku odpovídající změna trasy pružiny nemůže projevit nevýhodně. Přiřazení pružiny k dávkovacímu prvku umožňuje jeho automatickou regulaci při opotřebení dávkovacího prvku i u oné přednostní další vývojové formy vynálezu, kdy má dávkovači prvek relativně k válci přibližně radiální směru kývání. Pružina reguluje opotřebovávaný dávkovači prvek právě v tomto přibližně radiálním směru kývání. Pružné utvořeni dávkovacího prvku, např. v podobě flexibilního nože z pružinové oceli je sice při přítomnosti k dávkovacímu prvku přiřazené pružiny stále možné, ovšem pružina umožňuje neflexibilní, tuhé provedení dávkovacího prvku ve značném množství geometrických tvarů, jako je např. tuhá dávkovači lišta, jako tuhý dávkovači výstředník nebo jako tuhý dávkovači posuvník.
M-2.V23
U se zřetelem napři opotřebovávání dávkovacího prvku neměnící se geometrii stírací hrany nebo řezného břitu dávkovacího prvku výhodné další formy provedení vynálezu má dávkovači prvek pracovní oblast končící v řezné hraně, jehož lamelová tloušťka nebo průřezová tloušťka zůstává stále stejná. Průřezová tloušťka se měří kolmo k regulačnímu směru dávkovacího prvku, který odpovídá směru kývání, a kolmo k rotační ose válce. Podél regulačního směru se nemění průřezová tloušťka uvnitř pracovní oblasti. Při utvoření dávkovacího prvku jako dávkovacího stěrače odpovídá průřezová šířka tloušťce břitu dávkovacího stěrače. Na rozdíl od směrem k řezné hraně ostře sbíhajícího se dávkovacího stěrače nezpůsobuje opotřebováváním podmíněné zkrácení u vynálezeckého dávkovacího prvku rozšiřování řezné hrany, snižující přesnost dávkování.
U se zřetelem na prostřednictvím minimálně jednoho dávkovacího prvku na obvodovém povrchu válce vytvářených barevných vyvýšení a jejich širokého válcování do obvodový povrch uzavřeně pokrývajícího barevného filmu s konstantní tloušťkou filmové vrstvy výhodnou další vývojové formu vynálezu je s válcem v točivém kontaktu minimálně jeden vyhlazovací válec, který následuje dávkovači prvek viděno ve směru otáčení válce. Vyhlazovací válec leží pouze na tom válci, jemuž je přiřazený dávkovači prvek. Vyhlazovací válec není v točivém kontaktu s žádným dalším válcem. K vícestupňovému vyhlazení barevných linií nebo hromádek a z nich vznikajícího barevného filmu je válci přednostně předepsáno více takovýchto vyhlazovacích válců po sobě.
U se zřetelem na dávkování předcházejícímu plnoplošnému nanášení tiskařské barvy na válce výhodné další vývojové formy vynálezu je dávkovacímu prvku přiřazeno zařízení na přívod barvy, které předchází dávkovacímu prvku viděno ve směru otá cení válce, a je utvořeno jako přívodový válec. Prostřednictvím zařízení na přívod barvy je tiskařská barva, čímž se rozumí i lak, nanášena na válec a tvoří potom na něm srovnatelně silný barevný film s uzavřeným filmovým povrchem. V důsledku působení kývajícího se dávkovacího prvku na nanesený barevný film se jeho tloušťka redukuje na potřebnou míru a povrch filmu se strukturuje. Strukturováním barevného filmu je tento periodicky snižován nebo přerušován ve své tloušťce. Barevný vzor, vzniklý na válci v důsledku strukturování, sestává ze stejnoměrně rozdělených barevných linií nebo hromádek, které v případě přerušeného barevného filmu leží od sebe plně odděleny na povrchu válce nebo mohou v případě ve své tloušťce sníženého barevného filmu vytvářet barevný profil s uzavřenou barevnou vrstvou.
U se zřetelem na vytváření barevného vzoru, sestávajícího z více vedle sebe ležících a v obvodovém směru se táhnoucích řad barevných hromádek, výhodné další vývojové formy vynálezu je válci přiřazeno několik dávkovačích prvků, které jsou utvořeny a umístěny způsobem odpovídajícím výše popsanému dávkovacímu prvku. Dávkovači prvky jsou předepsány těsně vedle sebe v řadě osově paralelní k válci táhnoucí se přes její oblast určenou k obarvení, a vytvářejí společně dávkovači zařízení.
U se zřetelem na vytváření barevného vzoru na válci, sestávajícího z více vedle sebe ležících a k válci se v osově paralelním směru táhnoucích řad barevných hromádek výhodné další vývojové formy vynálezu jsou dávkovači prvky na sobě navzájem nezávislé a umístěné společně střídavě snímatelně z válce. Kupříkladu mohou u výše zmíněného dávkovacího zařízení v rámci řady na sudých pozicích umístěné dávkovači prvky vytvářet zuby prvního dávkovacího hřebenu, a v rámci řady na lichých pozicích umístěné dávkovači prvky zuby druhého dávko vacího hřebenu. Dávkovači hřebeny vykonávají navzájem fázově posunuté kývání mezi dotykovou polohou a odstupovou polohou, takže na sudých pozicích spočívající dávkovači prvky jsou stavěny proti válci stále střídavě s dávkovacími prvky, spočívajícími na lichých pozicích.
Barevník je přednostně utvořený jako takzvaný bezoblastní barevník ke stejnoměrnému dávkování tiskařské barvy přes celou tiskařskou šířku. Tomu zmíněné a z dávkovačích prvků složené utvoření dávkovacího zařízení v žádném případě neodporuje, protože se jím nevytváří profil barevných oblastí ve vlastním smyslu slova. Profil barevných oblastí se vyznačuje nerovnoměrným průběhem přes tiskařskou šířku. U známých zařízení na nastavování profilu barevných oblastí k vytváření takovéhoto barevného profilu je každý z dávkovačích prvků individuálně řízen stupni plošného pokrytí a potřebě barvy tiskařské formy v barevné oblasti, jíž je příslušný dávkovači prvek přiřazen. V příkrém rozporu k tomu se prostřednictvím z dávkovačích prvků složeného dávkovacího zařízení v rámci vynálezu popsaného bezoblastního barevníku vytváří přes tiskařskou šířku na válci stejnoměrný barevný vzor. Tento barevný vzor se může táhnout přes tiskařskou šířku jako jedna z již vícekrát zmíněných barevných linií bez přerušení. Výška barevné linie, to jest tloušťka vrstvy, je přes celou tiskařskou šířku konstantní. Barevný vzor může rovněž sestávat z již zmíněných barevných hromádek, které jsou naneseny na válec v přes tiskařskou šířku se táhnoucí řadě a ve vzájemném odstupu. Řada, sestávající z barevných hromádek, může být nazírána rovněž jako barevná linie, přerušovaná ve stejnoměrném odstupu. Všechny barevné hromádky mají stejnou výšku, to jest tloušťku vrstvy. I jiné přes tiskařskou šířku stejnoměrné, to jest periodicky se opa• φ φ · Φ· ·· •· · φ Φφφ φ · φφ φφφφ φφ φφφ · φφφ φφ φφφ φφ ·♦ ··· kující dávkovacím zařízením na válci vytvářené barevné vzory v žádném případě neodporují bezoblastnímu utváření barevníku.
Přehled obrázků na výkresech
Další konstrukčně a funkčně výhodné vývojové formy vynálezeckého barevníku vyplývají z následujících popisů přednostních příkladů provedení a k nim náležejících obrázků.
Obrázky ukazují:
Obr. 1 tiskařský stroj s ultrakrátkým barevníkem s dávkovacím zařízením barvy, obr. 2 zvětšený výřez z obr. 1, obr. 3 a kyvné zařízení dávkovacího zařízení barvy, obr. 3 b kyvné zařízení s opotřebeným dávkovacím prvkem, obr. 4 kyvné zařízení z obr. 3 a v bočním náhledu, obr. 5 a - c kyvné zařízení v různých fázích kývání, obr. 6 barevný vzor, vytvořený během fází kývání pomocí dávkovacího zařízení barvy, obr. 7 alternativní konstrukci zařízení na dávkování barvy a obr. 8 modifikovanou a poněkud delší konstrukci barevníku z obr. 1.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1^ je zobrazený tiskařský stroj jL, speciálně rotační ofsetový tiskařský stroj na tisk archů, s protitlakovým válcem 2 k vedení potiskované podložky 3, válcem tiskařské formy 4, válcem s pryžovým obložením 5 k přenášení tiskařského obrazu z válce tiskařské formy 4 na potiskovanou podložku 3 a barevníkem 6 k obarvení válce tiskařské formy 4.
Barevník 6 zahrnuje válec 7, který se jako nanášecí válec točí úhlově synchronně na válci tiskařské formy 4 a vykazuje pryžově elastický respektive elastomerový obvodový povrch, který je hladký a plochý. Průměr válce 7 a válce tiskařské formy jsou stejně velké.
Válci 7 je přiřazeno zařízení na přívod barvy 8, které na válec 7 nanáší plnoplošný, to jest nevzorovaný barevný film 9 a které sestává z na válci 7 stejnoměrně odvíjeného válce 10 a barevné vany 11, v níž je předepsán válec 10 jakožto ponorný válec.
Zařízení na dávkování barvy 12 k přeměně barevného filmu 9 na stejnoměrný barevný vzor 13 je viděno ve smyslu otáčení válce 7 následuje po zařízení na přívod barvy 8 a předchází válci tiskařské formy 4.
Zařízení na dávkování barvy 12 následují vyhlazovací válce 14, 15, 16, které se točí výlučně na válci 7 a rozválcovávají barevný vzor 13 na plnoplošný, to jest nevzorovaný barevný film s tloušťkou vrstvy od 10 do 15 μιη, která je podstatně menší než tloušťka vrstvy barevného filmu 9. Barevný film 17 je rozštěpen mezi válcem 7 a válcem tiskařské formy 4 a přitom částečně přenášen na válec tiskařské formy 4.
Na obr. 2 je zobrazený dávkovači prvek 18 dávkovacího zařízení 12 vykonávající funkci dávkovacího stěrače v odstupové poloze 18.1 a v dotykové poloze 18.2 relativně k válci ]_. Dávkovači prvek 18 se při dávkování kýve sem a tam podél lineárního kyvného směru 19 mezi odstupovou polohou 18.1 a dotykovou polohou 18.2 s frekvencí nastavitelnou v oblasti od 200 Hz až do 10 kHz. Přitom se dávkovači prvek 18 periodicky zdvihá o přednostně v oblasti 20 až 40 μιη ležící průchodovou výšku 20, která je v každém případě menší než 100 μιη, od válce 7. Odstupová poloha 18.1, v níž dávkovači prvek dosáhne průchodové výšky 20 a dotyková poloha 18.2 jsou obraceci body kýváni dávkovacího prvku 17 . Průchodová výška 20 je mnohem větší než jsou částečky nečistot 21, 22, které se nacházejí v tiskařské barvě tvořící barevný film 9, takže částečky nečistot 21, 22 mohou procházet dávkovači mezerou určenou průchodovou výškou 20 mezi dávkovačům prvkem 18 a obvodovým povrchem válce 7, aniž by v této průchodové mezeře uvízly.
Dále je patrné, že barevný vzor 13 sestává z barevných vyvýšení 23, 24, která se táhnou jako k válci 7 osově paralelní barevné linie na obvodovém povrchu válce 7 a jsou vzájemně k sobě vždy posunuty o archovou délku 25. Archová délka 25, která je mezi všemi sousedícími barevnými vyvýšeními 23, 24 na válci 7 stejně velká, je proporcionální k frekvenci kmitání dávkovacího prvku 18 a může ležet v oblasti od 1 mm do 20 mm.
Obvodový povrch válce 7 může vykazovat mikrostrukturu, např. díky pískování vytvořenou drsnost povrchu nebo rytím vytvořený kalíškový rastr, který u v dotykové poloze 18.2 se nacházejícího dávkovacího prvku propouští velmi tenký film maziva 26 mezi válcem 7 a dávkovačům prvkem 18. Film maziva 26 zabraňuje předčasnému oděrovému opotřebení dávkovacího prvku 18 a je co do množství menší než množství barvy, které je zapotřebí k tisku nejmenší požadované hustoty barvy, např. plné barevné hustoty 0,5.
Hustotu vrstvy barevného filmu 17 lze měnit změnou nastavení frekvence kmitání dávkovacího prvku 18 a/nebo změnou nastavení odstupové polohy 18.1 a tím i průchodové výšky 20. Archová délka 25, to jest odstup mezi barevnými vyvýšeními 23, 24 k sobě navzájem, je proporcionální k první nastavovací parametr představující frekvenci kmitání. Čím vyšší je frekvence, tím kratší je archová délka 25 a tím větší je tloušťka
• ·· • · · 9 9» • W • · « ·
9 9 * «
• · ·· 4 • 9 • · ♦
• « • 9 9 9 9 9 ··· ·· 0 · « · 4 9
vrstvy barevného filmu 17 a tím i na válec tiskařské formy 4 přenášené množství barvy.
Rovněž existuje proporcionalita mezi druhý nastavovací parametr představující průchodovou výškou 20 a tloušťkou vrstvy barevného filmu 17. Čím víc se odstupová poloha 18.1 přesouvá dál od válce 7, tím větší je výška barevného profilu 27 barevných vyvýšení 23, 24 a tím i tloušťka barevného filmu 17.
Směr kývání 19 a tangenciální linie 28 válce 7 se protínají v kontaktním bodě 29, v němž dávkovači prvek 18 dosedá na válec 7. Úhel a mezi směrem kývání 19 a tangenciální linií 28, vztažený ke kontaktnímu bodu 29, může činit 70 až 90°, takže směr kmitání 19 je zaměřený buď (a = 90°) v radiálním směru válce 7, nebo (90° > a > 70°) vztaženo na smysl otáčení 30 válce 7 nepatrně protichůdně. U nepatrně protichůdně zaměřeného směru kmitání 19 může být dávkovači prvek 18 označen rovněž jako takzvaný negativní stěrač.
Na obrázcích 3 a a 3 b je představena možná první forma provedení kyvného zařízení 31 zařízení na dávkování barvy 12. Ke kyvnému zařízení 31, které kýve dávkovacím prvkem 18 periodicky z odstupové polohy 18.1 do dotykové polohy 18.2 a zase zpět, náleží kyvný pohon 32 k vyvolání kývání dávkovaciho prvku 18 a vedení 33, které dávkovacímu prvku 18 určuje směr kývání 19.
Kyvný pohon 32 je utvořený jako elektrický lineární motor a sestává ze statoru 34 a běžce 35. Krabicovitý stator 34 zahrnuje magnet 36, např. permanentní magnet, a na tento magnet 36 nasazenou pólovou desku 37. Běžec 35 sestává z krabice 38, na níž je upevněný dávkovači prvek 18 a která nese elektrickou cívku 39, která je do krabice 38 zalita nebo je na ni navinuta. Krabice 38 je posunovatelně v kyvném směru 19 nasunuta na vodicím čepu 40 statoru 34, takže krabice 38 spolu s vodicím • · · * ·
čepem 40 tvoří vedení 33. Mezi statorem 34 a běžcem 35 v důsledku tlakového zatížení přednapjatá a na vodicím čepu 40 nasazená šroubovitá pružina 41 je rovněž součástí kyvného zařízení 31.
V průběhu kývání dávkovacího prvku 18 je tento střídavě přesouván kyvným pohonem 42 z dotykové polohy 18.2 do odstupové polohy 18.1 a pružinou 41 je z odstupové polohy 18.1 vracen zpět do dotykové polohy 18.2. Elektronické řídicí zařízení 42, na němž lze nastavit proudový takt a tím i frekvenci kývání dávkovacího prvku 18, snižuje a zvyšuje podle nastavené frekvence intenzitu elektrického proudu, protékajícího cívkou 39, takže při snížené - např. vypnuty - intenzitě proudu pružina 41 vytlačí běžec 35 ze statoru 34 a při zvýšené - např. zapnuté - intenzitě proudu stáhne magnetická síla, účinná mezi statorem 34 a běžcem 35, běžec 35 opět zpátky do statoru 34.
Je myslitelné utvořit kyvný pohon 32 jako dálkově řízený elektrický lineární pohon. U takovéhoto provedení může být při každém kontaktu dávkovacího prvku 18 s válcem 7 zjištěna aktuální skutečná pozice dávkovacího prvku 18 prostřednictvím senzoru nebo vyhodnocením motorových proudů lineárního pohonu a vycházeje ze skutečné pozice může proběhnout kompenzace opotřebování dávkovacího prvku 18 a nerovností válce 7, když je stanovena nová požadovaná pozice dávkovacího prvku 18, zohledňující opotřebení a nerovnosti.
Dávkovači prvek 18 vykazuje pracovní oblast 44 s průřezovou tloušťkou 45, končící v řezné hraně 43, která při v důsledku opotřebení klesající délky pracovní oblasti 44 zůstává stále konstantní, takže se řezná hrana 43 nerozšiřuje a přesnost dávkování není negativně ovlivněna opotřebením dávkovacího prvku 18. Při utvoření dávkovacího prvku 18 jako takzvaného výbrusného stěrače lze použít i označení lamelová tloušťka místo průřezová tloušťka 45 a zkosená hrana namísto řezná hrana 43.
Na obrázku 3 a je dávkovači prvek 18 představený v méně opotřebovaném stavu. Ve srovnání s tím ukazuje obr. 3 b dávkovači prvek 18 v silněji opotřebovaném stavu, v němž je pracovní oblast 44 na základě svého oděru válcem 7 zkrácená, proporcionálně ke zvyšujícímu se zkrácení dávkovaciho prvku 18 se zvětšuje trasa pružiny 41, vykonaná mezi polohami 18.1 a 18.2, takže zkrácení je kompenzováno. Zvětšení trasy pružiny je tak nepatrné a charakteristika pružiny 41 je zvolená tak, aby se pružinou 41 způsobené přitisknutí dávkovaciho prvku 18 v dotykovém poloha 18.2 vůči válci 7 a průchodová výška 20 v odstupovém poloha 18.1 nezměnily v míře, která by ve znatelné míře ovlivnila přesnost dávkování, a zůstaly v zásadě zachované .
Jako ponorná cívka fungující cívka 39 je utvořena tak, aby nezávisle na své v dotykovém poloha 18.2 podle zkrácení dávkovaciho prvku 18 zaujímané poloze relativně ke statoru 34 vytvářela při stejném elektrickém impulsu v důsledku řídicího zařízení 42 stejný silový náraz a tím vždy stejnou průchodovou výšku 20.
Odstupové poloha 18.1 a tím i průchodová výška 20 jsou velmi precizně nastavitelné prostřednictvím regulačního zařízení 4 6, tím že je kyvné zařízení 31 polohovatelné prostřednictvím regulačního zařízení 46 směrem k válci 7 nebo od něj pryč. Regulační zařízení 46 je utvořeno jako šroubové spojení spojující stator 34 s trupem tiskařského stroje 1, jehož točením lze nastavovat odstup kyvného zařízení 31 relativně k válci 7. Podstatné je, že pružina 41 zatěžuje dávkovači prvek 18 resp. ho tlačí k válci 7, když se dávkovači prvek 18 nachází v dotykovém spojení 18.2. Pružina 41 však nekompenzuje jen zkrácení dávkovacího prvku 18, nýbrž i vyskytující se nerovnosti válce 7. Stejně tak jsou pružinou 41 kompenzovány změny průměru válce 7, způsobené provozními výkyvy teplot válce 7.
Ke kompenzaci průměrových diferencí vyskytujících se přes axiální délku válce 7, existují různé možnosti. První možnost je výhodná, když se dávkovači prvek 18, např. ve formě dávkovači lišty nebo dávkovacího nože, jako jediný dávkovači prvek zařízení na dávkování barvy 12 táhne přes celou oblast válce 7, která má být obarvena, osově paralelně k ní. Dávkovači prvek 18 může být v tomto případě utvořen ohebně, flexibilně, takže se dávkovači prvek 18 přes svou délku může přitisknout k na základě průměrových diferencí ne ideálně rovné povrchové křivce (tvořící křivce) válce 7, když tuto křivku následuje. Aby se dávkovači prvek 18 přizpůsobil obrysu válce, nepůsobí na něj pouze pružina 41, nýbrž po délce dávkovacího prvku 18 na něj působí několik takových pružin.
Druhá možnost předpokládá, že zařízení na dávkování barvy 12 nezahrnuje pouze dávkovači prvek 18 a kyvné zařízení 31, nýbrž že zahrnuje další takové dávkovači prvky 18 z, 18, 18 z z z a jim vždy přiřazená kyvná zařízení 31, 31z ' a je zobrazena na obr. 4. Na tomto obrázku jsou průměrové diference za účelem učinění zřetelným zobrazeny silně přehnaně.
Obrázky 5 a až c ukazují pomocí po sobě probíhajících kyvných fází průběh časově odstupňovaného pohybu dávkovačích prvků 18, 18 z, 18 z , 18 ' segmentovaného zařízení na dávkování barvy 12 na obr. 4.
V první kyvné fázi - srovnej obr. 5 a - jsou v rámci řady na sudých místech umístěné dávkovači prvky 18 z, 18 z z z - to jest druhý, čtvrtý dávkovači prvek atd. - otevřené a na lichých místech umístěné dávkovači prvky 18, 18 z z - to jest prv-
• ·· 4 44 4 4
• 4 · 4· * 4 « 4 4
4 4 4 4 4 C
4 444 · 4 4 * ♦ 4 4
4 4 • · «
44 ·· 4 4 4 • 4 • · 4 4
ni, třetí dávkovači prvek atd. - zavřené. Během první kyvné fáze je na válci Ί_ vytvářená barevná linie, tvořená barevným vyvýšením 23 a dalšími barevnými vyvýšeními 23, 23'.
Ve druhé kyvné fázi - srovnej obr. 5 b - se jak na lichých, tak i na sudých místech umístěné dávkovači prvky 18, 18 , 18 , 18 nacházejí ve svých příslušných dotykových polohách 18.2 na válci 7. Přechod z první do druhé kyvné fáze probíhá kýváním dávkovačích prvků 18, 18 na sudých místech do jejich uzavřeného poloha.
Ve třetí kyvné fázi - srovnej obr. 5c- zaujímají dávkovači prvky 18, 18, 18 , 18 vzhledem k první kyvné fázi opačné kyvné poloha, přičemž se na sudých místech umístěné dávkovači prvky 18, 18 nacházejí ve svých příslušných dotykových polohách 18.2 a na lichých místech umístěné dávkovači prvky 18, 18 se nacházejí na svých příslušných odstupových polohách relativně k válci 7. Přechod z druhé do třetí kyvné fáze probíhá kýváním na lichých místech umístěných dávkovačích prvků 18, 18 do jejich otevřeného poloha. Během třetí kyvné fáze sena válci 7 vytváří barevná linie, jejíž barevná vyvýšení 24, 24', 24'' jsou posunuta na mezeru k barevným vyvýšením 23, 23', 23' v první kyvné fázi vytvořené barevné linie.
Přes čtvrtou kyvnou fázi, v níž se zařízení na dávkování barvy 12 krátkodobě nachází v poloha odpovídajícím druhé kyvné poloze, dosáhne zařízení na dávkování barvy 12 opět svého na obr. 5 a zobrazeného výchozího poloha kývání, které pokračuje popsaným způsobem a periodicky se opakuje.
Je-li časový úsek druhé kyvné fáze rovný nule, to jest dávkovači prvky 1_8, 18 se krátce před nebo v okamžiku nasazení dávkovačích prvků 18, 18 na válec 7 z něj zdvihnou, vznikne odlišně od‘na obr. 6 zobrazeného a z popsaných kyvných fází vyplývajícího barevného vzoru 13 šachovnicový barevný vzor bez bezbarevných linií mezi barevnými liniemi.
Na orb. 7 je namísto zařízení na dávkování barvy zobrazeno použitelné zařízení na dávkování barvy 47 spolu s namísto zařízení na přívod barvy 2 použitelným zařízením na přívod barvy £8. U následujícího popisu zařízení 47 a 48 se pro funkčně shodné části přejímají vztahová čísla, již použitá při popisu zařízení 8 a 12. Konstrukční odchylky těchto funkčně shodných částí zařízení 47 a 48 od odpovídajících částí zařízení 8 a 12 budou následně podrobně vysvětleny.
Kyvný pohon 32 zařízení na dávkování barvy 47 je utvořený jako elektrický motor s otáčející se hřídelí motoru 49. Tato je Cardanovu hřídel 50 spojena s výstředníkovým čepem 51, který je přes své osazení 51.1 ve volném kyvném prvku 52 a přes k osazení 51.1 excentricitu e vykazující osazení 51.2 prostřednictvím valivého ložiska otočně uložený do profilu 53.
Profil 53 je veden podél směru kývání 19 vedením 33, které je předepsané na pohyblivě uloženém trupu 55 k přistavení a odstavení zařízení na přívod barvy 48 na resp. z válce 7 a na zařízení pro přívod barvy 48. Poslední z nich je vytvořeno jako komorový stěrač, který zahrnuje na druhém nosníku 53 upevněný dávkovači prvek 18 jako pracovní resp. dávkovači stěrač a negativně uspořádaný uzavírací stěrač 54 a je připojený na nezobrazené čerpadlo na přívod barvy.
Mezi nosníkem 53 a trupem 55 tiskařského stroje 1 je přednapjatá pružina 411, která tlačí nosník 53 a s ním i dávkovači prvek 18 proti válci 7. Archová délka 25 je nastavitelná prostřednictvím na řídicím zařízení 42 realizované změny počtu otáček kyvného pohonu 32. Při snížení počtu otáček se snižuje frekvence kývání dávkovacího prvku 18 a při zvýšení počtu otáček se frekvence zvyšuje a tím i dávkované množství barvy. To však lze zvyšovat a snižovat rovněž i prostřednictvím změny nastavení amplitudy kývání. U zařízení na dávkování barvy 47 k tomu lze nastavovat např. excentricitu e a/nebo přednapjatost pružiny 41.
Dále může řídicí zařízení 42 řídit kyvný pohon 32 tak, že se tento přes určitý úhel otočení střídavě otáčí dopředu a dozadu. Velikost úhlu otočení je v tomto případě proporcionální k amplitudě, to jest k odstupové poloze 18,2. U na obr. 7 zobrazeného příkladu provedení se kyvný pohon ovšem otáčí kontinuálně v jednom a témž smyslu otáčení.
Na obr. 8 je představena modifikovaná konfigurace válců, která se od konfigurace na obr. 1 odlišuje jen tím, že se válec 7, na němž je vytvářen barevný vzorec 13, točí na válci tiskařské formy 4, nýbrž na válci 56, utvořeném jako nanášecí válec, který se opětovně točí na válci tiskařské formy _4. Tím vykazuje válec 56, jehož průměr odpovídá průměru válce 7 a válce tiskařské formy 4, pryžově elastický resp. elastomerový obvodový povrch. Válec tiskařské formy 4 a válec 56 rotují navzájem úhlově synchronně se stejným počtem otáček, zatímco se na sobě točí. Válec 7 vykazuje přednostně hladký nebo eventuálně rovněž i kalíšky rastrovaný, tvrdý a např. keramický obvodový povrch. Válce 10, 14, 15, 16 vykazují pryžově elastické resp. elastomerové obvodové povrchy.
Rozumí se samo sebou, že i u na obr. 8 zobrazené konfigurace válců může být namísto zařízení na přívod barvy 8 použito rovněž i zařízení na přívod barvy 48 a namísto zařízení na dávkování barvy 12 rovněž i zařízení na dávkování barvy 47.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Barevnik (6) v tiskařském stroji (1), se zařízením na dáv- kování barvy (12, 47) s nejméně jedním dávkovacím prvkem (18), který v dotykovém poloha (18.2) přiléhá k válci (7), kterýžto je nanášecí válec nebo k takovému přiléhá, v y z n ačující se tím, že dávkovači prvek (18) je uložen tak, že se může prostřednictvím jemu přiřazeného kyvného zařízení (31) kývat sem a tam mezi dotykovou polohou (18.2) a odstupovou polohou (18.1).
  2. 2. Barevnik podle nároku 1,vyznačující se tím, že kyvné zařízení (31) vykazuje vedení (33) k vedení dávkovacího prvku (18) relativně k válci (7) přibližně radiálním kyvným směrem.
  3. 3. Barevnik podle nároku 1 nebo 2, vyzná ující se t i m , že kyvné zařízení (31) vykazuje s dávkovacím prvkem (31) spojený elektromagnetický kyvný pohon (32).
  4. 4. Barevnik podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznaču- jící se tím, že kyvné zařízení (31) vykazuje pružinu (41), vracející dávkovači prvek (18) proti válci (7) .
  5. 5. Barevnik podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačuj ίο! se tím, že v řezné hraně (43) končící pracovní oblast (44) dávkovacího prvku (18) vykazuje konstantně zůstávající průřezovou tloušťku (45).
  6. 6. Barevnik podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačuj i - cí se tím, že dávkovači prvku (18) podél obvodové linie válce (7) následuje alespoň jeden vyhlazovací válec
    - 23 Ρϊ- 1X2.3
    • ·· • 4* ·· · • 4 « 4· · « 9 « • 9 • 4 ♦ 4 • ··♦ * • 4 4 • · 9 • · 4 · · 4 • 4 ·* «1 4 4 44 9 «
    (14, 15, 16), který se nachází v točivém kontaktu výlučně s válcem (7).
  7. 7. Barevník podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačuj i c í se tím, že dávkovacímu prvku (18) předchází podél obvodové linie válce (7) zařízení na přívod barvy (8, 48) .
  8. 8. Barevník podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že válci (7) přiřazený nejméně ještě jeden další dávkovači prvek (18, 18'', 18''').
  9. 9. Barevník podle nároku 8, vyznačující se tím, že dávkovači prvky (18, 18', 18'', 18''') jsou uloženy společně střídavě snímatelně z válce (7).
  10. 10. Tiskařský stroj (1) s barevníkem (6), utvořeným podle jednoho z nároků 1 až 9.
CZ20012829A 2000-10-20 2001-08-03 Barevník tiskarského stroje CZ297965B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10052011A DE10052011A1 (de) 2000-10-20 2000-10-20 Farbwerk in einer Druckmaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20012829A3 true CZ20012829A3 (cs) 2002-06-12
CZ297965B6 CZ297965B6 (cs) 2007-05-09

Family

ID=7660435

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20012829A CZ297965B6 (cs) 2000-10-20 2001-08-03 Barevník tiskarského stroje

Country Status (8)

Country Link
US (1) US20020162466A1 (cs)
EP (1) EP1199166B1 (cs)
JP (1) JP2002144532A (cs)
CN (1) CN1251865C (cs)
AT (1) ATE487601T1 (cs)
CZ (1) CZ297965B6 (cs)
DE (2) DE10052011A1 (cs)
HK (1) HK1046882B (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10310689B4 (de) * 2002-04-05 2010-11-18 Heidelberger Druckmaschinen Ag Dosiervorrichtung zur Dosierung von Druckfarbe in einer Druckmaschine
EP1362696B1 (de) * 2002-05-18 2006-09-20 Fischer & Krecke GmbH & Co. KG Druckmaschine mit Rakelvorrichtung
DE10315444B4 (de) * 2003-04-04 2006-06-01 Koenig & Bauer Ag Farbdosiervorrichtung
DE50309331D1 (de) * 2003-11-14 2008-04-17 Fischer & Krecke Gmbh & Co Verfahren und Vorrichtung zum Verschieben eines Rakelmessers
DE102004007269B4 (de) * 2004-02-14 2008-01-31 Koenig & Bauer Aktiengesellschaft Farbdosiervorrichtung zum Farbauftrag in einer Druckmaschine
DE102005025742B4 (de) * 2004-07-07 2016-07-28 Heidelberger Druckmaschinen Ag Verfahren zum Steuern eines Kurzfarbwerks einer Druckmaschine
DE102004048150B4 (de) * 2004-10-02 2015-10-29 Koenig & Bauer Ag Farbwerk für eine Druckmaschine
US20090117376A1 (en) * 2005-02-10 2009-05-07 Ecosynthetix Inc. Apparatus and Method for the Production of Corrugated and Laminated Board and Compositions Based Thereon
DE102006049619A1 (de) * 2006-10-20 2008-05-15 Man Roland Druckmaschinen Ag Verfahren zum Betreiben eines Farbwerks einer Druckmaschine
JP4995705B2 (ja) * 2006-12-05 2012-08-08 ハイデルベルガー ドルツクマシーネン アクチエンゲゼルシヤフト アニロックス式印刷ユニットを作動させる方法
JP5020015B2 (ja) * 2007-09-28 2012-09-05 富士フイルム株式会社 液体塗布装置及びインクジェット記録装置
DE102011100284A1 (de) * 2010-05-27 2011-12-01 Heidelberger Druckmaschinen Ag Einrichtung zum Dosieren einer drucktechnischen Beschichtungsflüssigkeit auf einer Walze
DE102010054417A1 (de) 2010-12-14 2012-06-14 Heidelberger Druckmaschinen Ag Vorrichtung zum Dosieren von Farbe in einer Druckmaschine
DE102012012089A1 (de) * 2011-07-06 2013-01-10 Heidelberger Druckmaschinen Ag Verfahren zum Betreiben eines Anilox-Druckwerksund Druckmaschine mit einem Anilox-Druckwerk
DE102013210915A1 (de) 2012-07-10 2014-01-16 Heidelberger Druckmaschinen Ag Farbwerk einer Druckmaschine
US20150128821A1 (en) * 2013-11-13 2015-05-14 Stolle Machinery Company, Llc Fountain blade assembly for can decorator machine ink station assembly
DE102017212828A1 (de) 2017-07-26 2019-01-31 Koenig & Bauer Ag Vorrichtung zum Beschichten von Nutzen, eine Druckmaschine und Verfahren zum Beschichten von Nutzen
CN109334250A (zh) * 2018-12-12 2019-02-15 北方民族大学 一种对开双色胶印机的相位传墨结构

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1293305A (en) * 1917-07-23 1919-02-04 Duplex Printing Press Co Distributing-fountain mechanism.
US1419189A (en) * 1918-10-09 1922-06-13 Wood Newspaper Mach Corp Continuous ink-distributing mechanism
US1798147A (en) * 1928-06-14 1931-03-31 Miehle Printing Press & Mfg Inking mechanism
US1981912A (en) * 1932-03-10 1934-11-27 Goss Printing Press Co Ltd Printing press
US2842416A (en) * 1957-03-07 1958-07-08 Alfred M Davock Bedstead or table structure
US2986088A (en) * 1957-10-10 1961-05-30 Miehle Goss Dexter Inc Inking arrangement for rotary printing press
US3037451A (en) * 1959-07-15 1962-06-05 William F Davis Means for dispensing and apportioning fluids
US3087184A (en) * 1960-11-17 1963-04-30 Lodding Engineering Corp Vibratory doctor mechanism
DE1252706B (de) * 1966-03-05 1967-10-26 Philips Patentverwaltung GmbH, Hamburg Vorrichtung zum Einfärben gerasteter Flachen z B von Tiefdruckformen, mit trockenen Pulvern
CA1019637A (en) * 1972-05-09 1977-10-25 Dahlgren Manufacturing Company Method and apparatus for inking printing plates
DE2257102A1 (de) * 1972-11-21 1974-05-22 Europ Rotogravure Ass Verfahren zur beseitigung des vom farbwerk uebertragenen farbueberschusses auf tiefdruckzylindern mittels rakel
US4127067A (en) * 1974-02-15 1978-11-28 Dahlgren Harold P Method for inking printing plates
DE2530109C3 (de) * 1975-07-05 1978-05-03 Heidelberger Druckmaschinen Ag, 6900 Heidelberg Farbwerk für Druckmaschinen
DE3324893C1 (de) * 1983-07-09 1985-03-14 Heidelberger Druckmaschinen Ag, 6900 Heidelberg Vorrichtung zum Dosieren der Farbe bei Offsetdruckmaschinen
DE3714936A1 (de) * 1987-05-05 1988-12-08 Wifag Maschf Farbwerk fuer eine druckmaschine
US5226363A (en) * 1990-09-11 1993-07-13 The Langston Corporation Dual pressure preload system for maintaining a member
US5121689A (en) * 1991-03-27 1992-06-16 Rockwell International Corporation Ultrasonic ink metering for variable input control in keyless lithographic printing
JPH0664151A (ja) * 1992-08-24 1994-03-08 Mitsumura Insatsu Kk インキ供給装置
DE19617746B4 (de) * 1996-05-03 2005-05-25 Heidelberger Druckmaschinen Ag Farbwerk für eine Druckmaschine
DE19731003B4 (de) * 1997-07-18 2004-07-01 Man Roland Druckmaschinen Ag Kurzfarbwerk
JP2002538021A (ja) * 1999-03-03 2002-11-12 ジェイムス, エフ. プライス, 印刷プレスのためのキーレス・インカ

Also Published As

Publication number Publication date
CZ297965B6 (cs) 2007-05-09
CN1349889A (zh) 2002-05-22
US20020162466A1 (en) 2002-11-07
ATE487601T1 (de) 2010-11-15
EP1199166A1 (de) 2002-04-24
CN1251865C (zh) 2006-04-19
JP2002144532A (ja) 2002-05-21
EP1199166B1 (de) 2010-11-10
DE10052011A1 (de) 2002-04-25
HK1046882B (zh) 2006-09-29
DE50115702D1 (de) 2010-12-23
HK1046882A1 (en) 2003-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20012829A3 (cs) Barevník tiskařského stroje
US4328748A (en) Arrangement for metering ink on the fountain roller of a printing press
US5983798A (en) Doctor blade apparatus
EP1954408B1 (en) Method and device for coating
JP2000185391A (ja) インキ装置
EP2502746B1 (en) Apparatus and method for rapid cleaning of a central drum of flexographic printing machines
JPH0530625B2 (cs)
US20160159071A1 (en) Printing Unit
US6789478B1 (en) Device and method for controlling fluid delivery
US5701817A (en) Apparatus for adjusting the movement of a roller in a printing press
CS231162B2 (en) Device for making of thin layer from liquid
JPH0880463A (ja) 走行する原料ウエブの塗布装置
JP4932999B2 (ja) 印刷機のインキ装置
EP1262322A1 (en) Inking apparatus and side plate thereof
US9272503B2 (en) Seal for doctor blade devices and doctor blade device having a seal
US20030192442A1 (en) Dosing system for inking up rollers in a printing machine
US6012389A (en) Ink fountain for rotary offset printing presses
US20080257189A1 (en) Method for operating an inking system of a printing press
JP3985331B2 (ja) 塗布装置および印刷装置
CN114641392B (zh) 具有输墨装置滚筒的凹版印刷装置
CN112026342A (zh) 液体转印装置
GB2273264A (en) Ink metering apparatus for offset or letterpress presses.
KR102184442B1 (ko) 정밀 코팅 두께 조절용 2단 코터
CA1062956A (en) Pressurized ink applicator for intaglio printing press
EP0320226A2 (en) Prewipe blade

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100803