CZ20011911A3 - Kotvicí ąroub pro praľce nebo podobně - Google Patents

Kotvicí ąroub pro praľce nebo podobně Download PDF

Info

Publication number
CZ20011911A3
CZ20011911A3 CZ20011911A CZ20011911A CZ20011911A3 CZ 20011911 A3 CZ20011911 A3 CZ 20011911A3 CZ 20011911 A CZ20011911 A CZ 20011911A CZ 20011911 A CZ20011911 A CZ 20011911A CZ 20011911 A3 CZ20011911 A3 CZ 20011911A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
anchor bolt
screw
thread
diameter
section
Prior art date
Application number
CZ20011911A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ294805B6 (cs
Inventor
Jörg Blume
Original Assignee
Schraubenwerk Zerbst Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schraubenwerk Zerbst Gmbh filed Critical Schraubenwerk Zerbst Gmbh
Publication of CZ20011911A3 publication Critical patent/CZ20011911A3/cs
Publication of CZ294805B6 publication Critical patent/CZ294805B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B9/00Fastening rails on sleepers, or the like
    • E01B9/02Fastening rails, tie-plates, or chairs directly on sleepers or foundations; Means therefor
    • E01B9/04Fastening on wooden or concrete sleepers or on masonry without clamp members
    • E01B9/10Screws or bolts for sleepers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)
  • Piles And Underground Anchors (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Moving Of Heads (AREA)
  • Dowels (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)

Description

Vynález se týká kotvícího šroubu pro pražce nebo podobně k připevnění kolejnic nebo kolejí na stabilním podkladu z betonu nebo asfaltu. Kolejnice se přitom pomocí protáhlých šroubových těles připevňují na stabilním podkladu, například na betonových pražcích nebo betonových vozovkách.
Dosavadní stav techniky
K fixování koleje, která sestává z kolejnic a pražců, na pevné nosné vrstvě, například z betonu nebo asfaltu, jsou známy různé šroubové úchyty. Hlavní funkce takového šroubového úchytu přejímá kotvicí šroub a z dokumentů DE 33 24 225 C2, DE 39 09 826 AI, DE 41 13 381 AI a DE 44 08 986 AI jsou známa různá jeho provedení.
V dokumentu DE 33 24 225 C2 je popsáno připevnění pro kolejnice na pražcích, u kterého má šroub válcový dřík s dlouhým závitem pro ukotvení v pražci.
Předmětem dokumentu DE 39 09 826 AI je klasický pražcový šroub pro dřevěné pražce s modifikovaným dvouchodým závitem. Takové pražcové šrouby mají dlouhý závit, který v horní části šroubu přechází v hladký válcový dřík bez závitu.
Z dokumentu DE 44 08 986 AI je známo připevnění koleje na pevné nosné vrstvě, ve kterém se používají válcové šrouby s metrickým závitem v koncové oblasti dříku šroubu v upínacím
4 4 4 · Φ » ·»«» 14«
4*4 4 ·#444 *4 · 4 4 4 4* 4 *· »4 4 4 4 · 444 44
4444 4 4 4 ·»*
5 «4 3*444 44·· zařízeni.
Také kotvicí zařízení podle dokumentu DE 41 13 381 Al slouží k připevnění závitem opatřeného podlouhlého tělesa v materiálech jako je beton a podobně. Tyto šrouby mají podlouhlý závit, který vybíhá do závitového kužele. Horní část dříku je provedena bez závitu.
Pevného ukotvení šroubu v předvrtaném otvoru se dosáhne nasunutím drátové spirály na závitové chody.
Kotvicí šroub podle dokumentu GB-A-1229 110 sestává v axiálním směru ze čtyř úseků, jmenovitě ze závitu pražcového šroubu, na který směrem ke šroubové hlavě navazuje úsek dříku bez závitu, na který v horní koncové části dříku šroubu navazuje úsek se závitem a konečně následuje šroubová hlava. Tento kotvicí šroub je určen pro připevnění kolejnic, popřípadě kolejí, na podkladu, například na betonu.
Úkolem vynálezu je dosažení vysoké spolehlivosti připevnění s pokud možno minimálními náklady.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých řešeni tohoto druhu do značné míry odstraňuje kotvicí šroub pro pražce nebo podobně k připevnění kolejnic nebo kolejí na stabilním podkladu z betonu nebo asfaltu, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že tento kotvicí šroub sestává v axiálním směru z následujících čtyř úseků
a) zkráceného válcového závitu kotvícího šroubu, jehož délka činí pouze přibližně třetinu celkové délky kotvícího ···· ·« ·· ···· ·· « • · · · * · · · · ··· ·»«·· · * * «· · · · ·- ··· · · • · · · · · · » · 9 «« ·· ·· ·>· ·· »<·
- 3 šroubu,
b) směrem ke šroubové hlavě navazujícího úseku dříku bez závitu, jehož průměr odpovídá vnějšímu průměru závitu kotvícího šroubu,
c) úseku dříku s metrickým závitem v horní oblasti dříku kotvícího šroubu, přičemž průměr tohoto úseku dříku je nepatrně menší než spodní úseky dříku kotvícího šroubu podle a) a b),
d) šroubové hlavy.
Délka části kotvícího šroubu, která sestává ze šroubové hlavy a úseku dříku s metrickým závitem, představuje s výhodou přibližně třetinu celkové délky kotvícího šroubu. Metrickým závitem v horní části kotvícího šroubu se pomocí vhodných spojovacích prvků přenášejí axiální síly.
Průměr šroubové hlavy je přitom s výhodou menší než maximální průměr dříku kotvícího šroubu.
Při celkové délce kotvícího šroubu 258 mm s výhodou činí délka závitu kotvícího šroubu přibližně 83 ± 5mm délka z úseku dříku bez závitu přibližně 40 - 5 mm a délka úseku dříku s metrickým závitem spolu se šroubovou hlavou přibližně 80+5 mm, z čehož šroubová hlava představuje přibližně 20 mm.
Kotvicí šroub má v jednotlivých úsecích s výhodou následující průměry úsek se závitem kotvícího šroubu:
vnitřní průměr = 16 ± 0,5mm vnější průměr = 24 + 0,5mm úsek dříku bez závitu: 24 ± 0,84 mm • · · · • · • · · · úsek dříku mezi úsekem bez závitu a šroubovou hlavou: 22 ± 0,84 mm, přičemž je zde úsek dříku s metrickým závitem M22, šroubová hlava pro klíč o šířce 17 - 0,8 mm.
Konečně, závit kotvícího šroubu má s výhodou následující parametry:
vzdálenost y mezi dvěma závitovými chody činí přibližně
12,5 mm obalovou křivku závitu charakterizují následující úhly (Obr. 3):
a 50° β a 45° y * 5°.
Úsek dříku bez závitu, který navazuje na zkrácený závit kotvícího šroubu, se při montáži kotvícího šroubu nejméně zčásti vpraví do předvrtaného otvoru v betonové vozovce, betonových pražcích a podobně. Zásluhou toho přejímá tato oblast dříku kotvícího šroubu velkou část působících příčných sil.
Přehled obrázku na výkresech
Podstata vynálezu je dále objasněna na příkladech jeho provedení, které jsou popsány které znázorňují na základě připojených výkresů,
- na obr. 1 celkový boční vynálezu;
- na obr. 2 čelní pohled na
pohled na kotvicí šroub podle hlavu kotvícího šroubu; a na obr. 3 detail závitu kotvícího šroubu.
Příklady provedení vynálezu
Kotvicí šroub podle vynálezu má v příkladu provedení, který je popsán na základě obr. 1 a 2, celkovou délku 258 ± 5 mm.
Při pohledu na obr. 1 je tento kotvicí šroub zleva doprava rozčleněn na následující úseky:
- šroubovou hlavu 2, která nepřesahuje průměr dříku a má průměr pro klíč 17 - 0,8 mm;
- na šroubovou hlavu 2 navazující úsek 4 dříku s metrickým závitem M22, přičemž šroubová hlava 2 a úsek 4 dříku mají spolu celkem délku 80+5 mm;
- dva úseky dříku bez závitu, přičemž úsek 4.1 dříku má vnější průměr 22 ± 0,84 mm a úsek 3 dříku má vnější průměr 24 ± 0,84 mm. Úseky 4.1 a 3 dříku mají celkovou délku 1 = 95 mm, přičemž délka z úseku 3 dříku činí 83 ± 5 mm.
- úsek dříku se závitem 1 kotvícího šroubu o délce 83 ± 5 mm. Vnitřní průměr závitu 1 kotvícího šroubu činí 16 + 0,5 mm.
Z obr. 3, který představuje zvětšený detail X z obr. 1, je patrný obrys, popřípadě obalová křivka závitu 1 kotvícího šroubu. Jsou zde patrné úhly a = 50°, β * 45° a y = 5°. Vzdálenost y mezi dvěma závitovými chody 5 činí přibližně 12,5 mm.
Zastupuj e:
Ing.J.Chlustina
Z0. OjT. 2001

Claims (6)

1. Kotvici šroub pro pražce nebo podobně k připevnění kolejnic nebo koleji na stabilním podkladu z betonu nebo asfaltu, vyznačující se tím, že tento kotvicí šroub sestává v axiálním směru z následujících čtyř úseků
a) zkráceného válcového závitu (1) kotvícího šroubu, jehož délka činí pouze přibližně třetinu celkové délky kotvícího šroubu,
b) směrem ke šroubové hlavě (2) navazujícího úseku (3) dříku bez závitu, jehož průměr odpovídá vnějšímu průměru závitu (1) kotvícího šroubu,
c) úseku (4) dříku s metrickým závitem v horní oblasti dříku kotvícího šroubu, přičemž průměr tohoto úseku (4) dříku je nepatrně menší než spodní úseky (1, 3) dříku kotvícího šroubu podle a) a b),
d) šroubové hlavy (2).
2. Kotvici šroub podle nároku 1, vyznačující se tím, že délka části šroubu, která sestává ze šroubové hlavy (2) a úseku (4) dříku s metrickým závitem, představuje přibližně třetinu celkové délky kotvícího šroubu.
3. Kotvicí šroub podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že průměr šroubové hlavy (2) je menší než maximální průměr dříku kotvícího šroubu.
4. Kotvicí šroub podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že při celkové délce kotvícího šroubu 258 mm činí délka závitu (1) kotvícího šroubu přibližně 83 ± 5mm délka z úseku (3) dříku bez závitu přibližně 40 - 5 mm a délka úseku (4) dříku s metrickým závitem spolu se šroubovou hlavou (2) přibližně 80 + 5 mm, z čehož šroubová hlava (2) představuje přibližně 20 mm.
5. Kotvicí šroub podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že kotvicí šroub má v jednotlivých úsecích následující průměry úsek se závitem (1) kotvícího šroubu:
vnitřní průměr = 16 ± 0,5mm vnější průměr = 24 ± 0,5mm úsek (3) dříku bez závitu: 24 ± 0,84 mm úseku dříku mezi úsekem (3) bez závitu a šroubovou hlavou (2): 22 ± 0,84 mm, přičemž je zde úsek (4) dříku s metrickým závitem M22, šroubová hlava (2) pro klíč o šířce 17 - 0,8 mm.
6. Kotvicí šroub podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že závit (1) kotvícího šroubu má následující parametry:
vzdálenost y mezi dvěma závitovými chody (5) činí přibližně 12,5 mm obalovou křivku závitu charakterizují následující úhly
CZ20011911A 1998-12-23 1999-12-08 Kotvicí šroub pro pražce nebo podobně CZ294805B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19859696A DE19859696C1 (de) 1998-12-23 1998-12-23 Verankerungsschraube für Schwellen und dgl.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20011911A3 true CZ20011911A3 (cs) 2001-12-12
CZ294805B6 CZ294805B6 (cs) 2005-03-16

Family

ID=7892411

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20011911A CZ294805B6 (cs) 1998-12-23 1999-12-08 Kotvicí šroub pro pražce nebo podobně

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP1141486B1 (cs)
CN (1) CN1132977C (cs)
AT (1) ATE239137T1 (cs)
AU (1) AU2276700A (cs)
BG (1) BG63880B1 (cs)
CZ (1) CZ294805B6 (cs)
DE (2) DE19859696C1 (cs)
HK (1) HK1042125B (cs)
HR (1) HRP20010432B1 (cs)
WO (1) WO2000039399A1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10257546A1 (de) * 2002-12-10 2004-07-01 TOGE-Dübel A. Gerhard KG Verfahren zum Befestigen einer Verkehrs-Leit-Einrichtung an einer Fahrbahndecke aus Asphalt
DE102006001144A1 (de) 2006-01-06 2007-07-12 Bwg Gmbh & Co. Kg Schienenbefestigung sowie Schraube und Schraubdübel für diese
FR3109189B1 (fr) * 2020-04-09 2022-04-29 Le Clou S V A Elément de fixation amélioré

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE580783C (de) * 1932-03-22 1933-07-17 Benvenuto Biasi Eisenbahnschwellenschraube mit abnehmbarem Kopf
FR1595601A (cs) * 1968-09-20 1970-06-15
DE2453713C3 (de) * 1974-11-13 1980-08-21 Upat Gmbh & Co, 7830 Emmendingen Verfahren zum Verlegen und Befestigen von Schienen auf Betonfundamentstreifen o.dgl
DE3324225C2 (de) * 1983-07-05 1994-02-03 Vossloh Werke Gmbh Befestigungsanordnung für Schienen auf Schwellen
DE3909826A1 (de) * 1989-03-25 1990-10-04 Ver Schraubenwerke Gmbh Schwellenschraube zum reparieren von befestigungen von schienen auf holzschwellen und verwendung der schwellenschraube fuer reparaturzwecke
US5006023A (en) * 1990-04-24 1991-04-09 Stanley Kaplan Strip-out preventing anchoring assembly and method of anchoring
DE4408986A1 (de) * 1994-02-23 1995-11-02 Weiss Gmbh & Co Leonhard Gleisbefestigung auf einer festen Tragschicht
DE19802267A1 (de) * 1998-01-22 1999-08-05 Gus Ring Gmbh & Co Vertriebs K Bundschwellenschrauben

Also Published As

Publication number Publication date
EP1141486A1 (de) 2001-10-10
HRP20010432B1 (en) 2003-06-30
BG105551A (en) 2001-11-30
WO2000039399A1 (de) 2000-07-06
CN1132977C (zh) 2003-12-31
EP1141486B1 (de) 2003-05-02
DE59905367D1 (de) 2003-06-05
AU2276700A (en) 2000-07-31
CN1331770A (zh) 2002-01-16
BG63880B1 (bg) 2003-04-30
HRP20010432A2 (en) 2002-06-30
DE19859696C1 (de) 2000-03-30
HK1042125B (zh) 2004-01-16
ATE239137T1 (de) 2003-05-15
HK1042125A1 (en) 2002-08-02
CZ294805B6 (cs) 2005-03-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8814058B2 (en) Plastic screw anchor for securing a rail to a railroad tie
NL8503024A (nl) Spanschroef voor de heup.
EP0364484A1 (en) TOW ROD FOR BUILDINGS.
CZ327998A3 (cs) Šroub pro připevnění kovových a/nebo umělohmotných profilů nebo desek na podkladu
RU2422688C2 (ru) Винтовой анкер
CZ20011911A3 (cs) Kotvicí ąroub pro praľce nebo podobně
CZ20011241A3 (cs) Připevňovací prvek a způsob připevňování izolačních pásů nebo desek na pevné podkladové konstrukci
AU1523801A (en) Bolt for fixing, at a distance, covering plates or rails on substructure
GB2458935A (en) A fastening assembly
CZ295977B6 (cs) Spojovací vaznice sestávající z nejméně dvou v podélném směru navzájem se přesahujících dřevěných nosníků
JPH0247401A (ja) 鉄道レールを締結するための装置
US7104742B1 (en) Straight-aligning rail system
JP4087990B2 (ja) レール締結装置
JPH0638881Y2 (ja) レール締結装置のアンカー取付構造
IT246843Y1 (it) Dispositivo di ancoraggio per manufatti edili in calcestruzzo o simili con elemento di ancoraggio al manufatto ad elevata semplicita&#39; di
JP2007510110A (ja) 締結要素
EP1162378B1 (en) Fastening device
CZ280837B6 (cs) Zařízení pro zajištění předsádkové vrstvy
AU2005201752B2 (en) A threaded fastener
US1295590A (en) Rail-tie expansion.
KR920000419Y1 (ko) 철도교량침목 체결장치
KR200272669Y1 (ko) 조립식 건축물의 조립구조
GB2280927A (en) Wall fixing
DE102004004766A1 (de) Anordnung zum Befestigen eines Gleisbauteils
RU2137873C1 (ru) Костыль путевой

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20061208