CZ20003812A3 - Způsob čistění alifatických aminonitrilů - Google Patents

Způsob čistění alifatických aminonitrilů Download PDF

Info

Publication number
CZ20003812A3
CZ20003812A3 CZ20003812A CZ20003812A CZ20003812A3 CZ 20003812 A3 CZ20003812 A3 CZ 20003812A3 CZ 20003812 A CZ20003812 A CZ 20003812A CZ 20003812 A CZ20003812 A CZ 20003812A CZ 20003812 A3 CZ20003812 A3 CZ 20003812A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
catalyst
hydrogenation
process according
group
aminonitrile
Prior art date
Application number
CZ20003812A
Other languages
English (en)
Inventor
Jean-Pierre Brunelle
Philippe Leconte
Philippe Marion
Original Assignee
Rhone Poulenc Fibres
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone Poulenc Fibres filed Critical Rhone Poulenc Fibres
Priority to CZ20003812A priority Critical patent/CZ20003812A3/cs
Publication of CZ20003812A3 publication Critical patent/CZ20003812A3/cs

Links

Landscapes

  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Způsob čištění alifatických aminonitrilů a zejména 6- aminokapronitrilu, spočívá v podrobení 6-aminokapronitrilu hydrogenaci molekulárním vodíkem v přítomnosti katalyzátoru, obsahujícího alespoň jeden kov, zvolený z množiny zahrnující palladium, platinu, ruthenium, osmium, iridium a rhodium, a promotorové činidlo, nebo předběžně zpracovaného za účelem zlepšení selektivity uvedené hydrogenace.

Description

Oblast techniky.
Vynález se' týká způsobu ' čistění alifatických aminónitřilů a zejména způsobu čistění β-aminokapronitrilu.
Dosavadní stav techniky
6-Aminokapronit.ril se obecně připravuje hydrogenací jedné z obou nitrilových funkcí adiponitrilu. Takto patentový dokument US-A-5 151 543 popisuje způsob částečné hydrogenace dinitrilů na. aminonitriiý ' v rozpouštědle,, použitém v molárním přebytku rovném asi 2:1 vzhledem k uvedenému nitrilu a tvořeném kapalným amoniakem nebo alkanolem obsahujícím minerální bázi rozpustnou v uvedeném alkanolu, a v přítomnosti katalyzátoru typu Raneyova niklu nebo Raneyova kobaltu.
V patentovém dokumentu WO-A-96/18603 se popisuje způsob poloviční hydrogenace alifatických dinitrilů na odpovídající aminonitriiý pomocí vodíku .v přítomnosti katalyzátoru zvoleného z množiny ' zahrnujíčí. Raneyův nikl a Raneyův kobalt, přičemž tento Raneyův. nikl nebo Raneyův kobalt případně obsahuje dopující prvek zvolený z množiny, zahrnující prvky . IVb., „Vlb., Vllb. a VIII. skupiny Periodického systému prvků, a zinek, a silné minerální báze odvozené od alkalických, kovů nebo kovů alkalických zemin, přičemž výchozí hydrogenační prostředí . obsahuje vodu v množství alespoň rovném 0,5 % hmotnosti, vztaženo na celkovou hmotnost kapalných sloučenin uvedeného prostředí, ··· ·
diamin nebo/a aminonitril, které se tvoří z dinitrilu určeného' k hydrogěnaci, a nekonvertovaný dinitril, přičemž celkové množství uvedených tří- sloučenin činí. 80 až 99,5 %,. hmotnosti, vztaženo na celkovou hmotnost kapalných sloučenin . uvedeného prostředí; tento způsob, umožňuje dosáhnout selektivity na aminonitrily, která je alespoň rovna 60 %. .
Jedno ž možných použití . 6-aminokaprbnitrilu (pro jednoduchost bude tato sloučenina v tomto popisu označována jako ACN) spočívá v tom, že se uvede v reakci s vodou, a že se cyklizuje (cyklizační hydrolýza) za vzniku káprolaktamu, který je surovinou pro výrobu polyamidu 6.
Tato cyklizační hydrolýza může být provedena v kapalné fázi, přičemž takto provedená cyklizační hydrolýza je popsána v patentovém dokumentu WO-A-96/00-722, nebo v plynné fázi, jak je - to popsáno v patentových dokumentech EP-A-ď 659· 7.41 a WO-A-96/22974. 1 '
6-Aminokapronitřil -podrobený cyklizační hydrolýze může obsahovat až několik procent nečistot, mezi které patři například hexamethylendiamin, nebo různé iminy vytvořené, v průběhu hydrogenace adiponitrilu,' aniž- ' by. to rušilo uvedenou reakci cyklizační hydrolýzy.· Jé tomu tak zejména v. případě, kdy se hydrolýza provádí v plynné fázi. Avšak' část těchto nečistot, ať' již transformovaných či. nikoliv v průběhu cyklizační hydrolýzy, se může objevit v získané kaprolaktamu. I když, množství nečistot, které je možné nalézt v uvedeném kaprolaktamu 'jsou relativně nízká a činí například asi 1 až 2 % hmotnosti, jsou nároky kladené na čistotu kaprolaktamu při jeho následující polymeraci tak vysoké, že jeho nezbytné čistění je složité a.nákladné. Je žnámo, že čistění 6-aminokapronitrilu umožňuje zjednodušit čistící operace získaného kaprolaktamu. Tak například zpracování kaprolaktamu, které je popsané v patentovém
dokumentu WO-A-98/05636, může být provedeno vedením přes íontoměničovou pryskyřici, a destilací . v případě, že bylo provedeno čistění 6-aminokapronitrilu, zatímco v případě, kdy nebylo provedeno , čistění 6-amirtokapronitrilu, musí čistění ; kaprolaktamu zahrnovat .ještě navíc hydrogenační operaci. , .
Vzhledem k tomu může být čistění 6-aminokapronitrilu. před jeho převedením na kaprolaktam považováno za technicky a ekonomicky velmi užitečné.
Podstata vynálezu
Vynález spočívá v relativně jednoduchém- způsobu čistění aminonitrilu, jakým je β-aminokapronitriiu získaného nekonvertovaného (nezreagovaného.) čistění uvedeného produktu přímo například · - čistění po oddělení- od adiponitrilu nebo -přímé v -reakčním prostředí získaném po poloviční hydrogenaci adiponitrilu „ ..Uvedený hexamethylendiamin .s-e tvoří současně s
6-aminokapronit-rilem v průběhu, hydrogenace adiponitrilu, Tento hexamethylendiamin. muže být buď zcela nebo částečně oddělen od uvedeného 6-aminokapronitrilu. a to ještě -před následujícím. zpracování 6-aminokapronitrilu anebo může být v před následujícím čistění' v ' reakční směsi ponechán. V této popisné -části bude tedy výraz. 6-aminokaproni.tril (neboli ACN, jak bylo uvedeno výše), s výjimkou případu, kdy bude výslovně - uvedeno . jinak, . zahrnovat
6-aminokapronitril a jeho směsi s hexamethylendiaminemi Obecněji výraz, aminonitril zahrnuje, v této popisné' části prostředí obsahující aminonitril určený k čistění- a případně diamin nebo diaminy.
Přesněji definováno, spočívá vynález v tom,- že se aminonitril . .a výhodně 6-aminokapronitril podrobí hydrogenaci molekulárním vodíkem v přítomnosti katalyzátoru * ··♦·
4· 44 44
4 4 · 4' 4' 4 ·
4 4 4 · 9 · • 4 4 · 4 4 4-'·
4 4 < · 4 4
444 4 4 4 4' 4 4 · obsahujícího alespoň jeden 'kov, zvolený · z množiny zahrnující palladium, platinu, ruthenium, osmium, iridium a' rhodium. .. ·' . . Způsob podle vynálezu se používá zejména pro čistění 6-aminokapronitrilu a zejména čistění 6-aminokaprolaktamu získaného poloviční hydrogenací adiponitrilu způsobem, který byl popsán výše.
Uvedený katalyzátor buď obsahuje jeden nebo několik promotorových prvků zvolených z -.množiny, zahrnující obecně prvky Ib., lila.,. IVa, Va., . Via., VIb. - a VII. .skupiny Periodického - systému prvků, zveřejněného v publikaci Handbook of Chemistry and Physics/ ·. 51st Edition, (1970-1971), The Chemical Rubber Company, nebo je podrobem stupni předběžného zpracování, který spočívá v tom, žé se katalyzátor uvede do styku se selektivujícím činidlem.a to ještě před hydrogenační reakcí nebo na počátku hydrogenační reakce. / . - . ... .. ' '
Tento stupeň předběžného zpracování může být proveden pouze případně v případě; kdy katalyzátor obsahuje jako katalytický prvek ..prvek zvolený z množiny,' zahrnující ruthenium, osmium, iridium-a rhodium, be.z ohledu na to, zda jsou promotorové prvky'přítomné či nikoliv.
Naopak uvedený stupeň předběžného zpracování je nezbytný v případě, kdy uvedený katalyzátor obsahuje.prvek zvolený z množiny,'zahrnující palladium a platinu., a to při. nepřítomnosti promotorových.prvků. Jakožto příklady promotorových prvků, které jsou vhodné pro použití v rámci vynálezu, je možné uvést .zlato, stříbro, měď, chrom, molybden, wolfram, germanium, cín, olovo, bor, .gallium, indium, thallium, fosfor, arsen, antimon, bismut, síru, . selen, tellur, mangan, rhenium,.
vanad,, titan a zinek.
T-yto.. promotorové prvky mohou být ve volné formě nebo ve formě sloučenin, například ve formě oxidů nebo solí. Úkolem' těchto promotorových prvků je zlepšit- selektivitu hydrogenace nečistot, zejména iminů, tím, '· že ještě dále inhibují hydrogenaci .nitrilové funkce aminonitrilu a zpjména produktu ACN. Tyto promotorové prvky jsou výhodně použity , v kombinaci palladiovými, platinovými . a rutheniovými katalyzátory. Hmotnostní poměr promotorový prvek/kovový katalyzátor se mění podlé povahy promotoru.' Tento poměr se Obecně pohybuje mezi 0 a 100' % hmotnosti. Výhodně se tento poměr pohybuje mezi 5- a 60 % hmotnosti pro některé promotorově prvky, jako například pro stříbro. Pro ostatní promotorové prvky . se uvedený hmotriopstí poměr pohybuje mezi 0,0001 a 10 %.
V rámci jiné formy provedení vynálezu katalyzátor podle vynálezu může být· vystaven nebo se vystaví, a to v závislosti na jeho složení,, stupni předběžného zpracování, který umožňuje zlepšit selektivitu hydrogenace, t.j. zlepšit stupeň hydrogenace uvedených nečistot aminonitrilu,· jakými jsou zejména- iminy, a ;to při -zachováni minimální míry hydrogenace - aminonitrilu. .
Tento stupeň předběžné úpravy ' spočívá' v tom, že se. katalyzátor uvede.' do. styku s tekutinou - obsahující selektivující činidlo. Tento stupeň předběžného zpracování katalyzátoru může být proveden ještě před jeho.zavedením do hydrogenačního reaktoru zpracováním katalyzátoru proudem vodíku obsahujícím určité množství selektivujícího činidla.
V rámci výhodné formy provedení vynálezu se uvedený stupeň předběžného zpracování katalyzátoru, provádí přímo hydrogenačním reaktoru a to na počátku hydrogenace tak, že buď se do styku s. katalyzátorem přivádí proud vodíku
• »··· • B ·« BB
BB' · Β B · ·' B B *'·
• · • · B • ·
• · · • · Β B
··· BB ··· • B • B • B
£
Ií ú
obsahující uvedéné selektivující činidlo po stanovenou dobu, která je 'dostatečná', k tomu, aby se přivedlo požadované množství, selektivujícího , činidla, nebo se uvedené selektivující činidlo přivádí ve směsi s proudem aminonitrilu určeného k hydrogenací po dobu odpovídající zavedení požadovaného množství selektivujícího činidla.
Uvedené selektivující činidlo může být samozřejmě současně přítomné jak v proudu vodáku, tak i v proudu aminonitrilu' určeného ke zpracování, přičemž tato selektivující činidla mohou' být. v obou případech stejná nebo odlišná.·
Jakožto příklady, selektivujících činidel, která jsou vhodná pro použití v rámci· vynálezu, lze uvést, selektivující Činidla náležející ke skupině zahrnující oxid uhelnatý, organické sloučeniny síry a organické sloučeniny fosforu. , ' .V rámci bližší. specifikace mohou být uvedené organické sloučeniny, siry zvolené z množiny, zahrnující thiomočovinu a její deriváty, thioly a alkylsulfidy, zatímco organické, sloučeniny fosforu mohou být zvoleny z množiny zahrnující fosfity, alkylfosfornany, fosfáty a alkylthiofosfáty. '
V rámci další formy provedení vynálezu činí. množství selektivujícího činidla přidané· .na tunu katalyzátoru určeného k uvedenému předběžnému zpracování '(včetně, nosiče) výhodně 0,5 až 15 molu selektivuj ícího činidla -na tunu katalyzátoru. :Hydrogenační' způsob podle vynálezu umožňuje velmi výrazně snížit množství nečistot, zejména typu iminů, přítomných v aminonitrilu -a zejména v 6-aminokapronitrilu. Přítomnost takových nečistot je ilustrována a vyjádřena zvýšeným polarografickým indexem (tento index je obecně uváděn pod zkratkou IPOL). Přítomnost takových nečistot í?
í’
• *444 · 44 '44 ··
4 4 444 4 4 44*4 • · 4 4 4 4 4 4 * •4 444444444 4 % 4 4 · 4 4 4 4 4 4 4
4 44 ' 44 4 44 - ·4 44 ' . . 7 ' - . 1 nebo zvýšená .hodnota indexu IPOL se zejména projevuje přítomnosti zabarvení a tvorbou rozvětvení v průběhu polymerace kaprolaktamu získaného cyklizací aminonitrilů v případě, že se tyto nachází v posledně·uvedené sloučenině.
Z uvedených iminů je jako jedna z nejznámnějších a nejobtížněji zejména, destilací odstranitelných nečistot uváděn tetrahydroazepin · (THA). Naproti tomu hydrogenace, provedená způsobem podle vynálezu neatakuj.e' výraznným způsobem.nitridovou funkci 6-aminokapronitrílu.
Polarografický· index stanovený polarografií je vyjádřen v molech iminové funkce' na tunu vzorku ' určeného ke stanovení.
?Pro odstranění THA bylo navrženo několik různých postupů. ’Takto^ patentový -dokument WO-A-93/14064 popisuje
..'reakci THA / se sloučeninou mající skupinu, jakou je například nitril cílem získat adiční sloučeninu se hmotností, která· může . být potom aktivní methylenovou kyseliny · malonové, s zvýšenou molekulovou snadněji oddělena od '6-aminokapronitrilu. Takový postup však představuje zavedení další reakční složky, což ještě více komplikuje již tak dost komplikovaná· zpracování 6-aminokapronitrilu.
Kromě toho jsou takto použité sloučeniny relativně drahé a jejich, použití může být v některých případech' problematické (například nitromethan nebo nitroethan) <V patentovém dokumentu EP-A-0 '502. 439 se popisuje čistění 6-aminokaprónitrilu redukcí tetrahydroazepinu za použití hydridu, zejména za použití borohydridu sodného v množství, které -výrazně přesahuje sťechiometrické množství, výhodně ve. 4- až 5-násobném.přebytku oproti stechiometrii. Takový způsob nepřipadá, prakticky v .úvahu pro realizaci v průmyslovém měřítku vzhledem k vysoké ceně takových hydridů. ,- ,
SHfflHS!
353SSHSHS • ···· · *· ·· ·* .9 99 9 9 9 9 · · · '· · · · · · · · • ·········♦ • 9 9 9 9 9 9 9 9 9.
999 99 999 99 99 99 ' 8 ·
Kromě toho může . přítomnost' hydridu zkomplikovat následně zpracování 6-aminokapronitrilu.
Uvedená hydrogenace je jednoduchou operací, o které je známo, že je také velmi účinnou operací. Tato hydrogenace může být provedena obvyklými metodami. Je rovněž možné pracovat', s. katalyzátorem uloženým v pevném loži,, přičemž ACN který má být zpracován a vodík se uvádí do. styku s tímto ložem katalyzátoru.
Uvedená^ hydrogenace.' může být rovněž . provedena za použití ·.'katalyzátoru suspendovaného,, v reakčním prostředí pomocí míchání.
Použitý katalyzátor obecně obsahuje jemně desintegrovaný kov, .který je uložen na pevném nosiči. Jako nosiče lze neomezujícím' způsobem .uvést oxidy, . jako například oxid hlinitý, oxid zirkoničitý, oxid. titaničitý.a oxid.křemičitý, a také aktivní uhlí.
.; Z katalyzátorů použitelných v rámci vynálezu se dává před.nost katalyzátorům, které' obsahují alespoň palladium, vzhledem k tomu, že se takové katalyzátory ukázaly· být obzvláště účinné.
Uvedená hydrogenace se provádí při teplotě, která . j.e jednak slučitelná se stabilitou aminonitrilu a zejména se stabilitou ACN,· a jednak umožňuje dosáhnout uspojivé kinetiky. · ’
Obvykle; je vhodná hydrogenační teplota z teplotního rozmezí od 20 do' 150 °C.
Výhodně bude uvedená hydrogenace provedena při pokud možno co nejnižší teplotě, která je ještě slučitelná s požadavkem dosažení dostatečné .kinetiky hydrogenační ·»♦· .reakce .
Absolutní tlak vodíku při hydrogenační teplotě se může měnit v širokých mezích. Tento tlak se obecně pohybuje mezi 0,1 a 10 MPa, avšak výhodně činí 0,2>až 5 MPa; , například .provedení'
Není nezbytné ředit aminonitril, . 6-aminokapronitril, v rozpouštědle za účelem' hydrogenační operace. Nicméně vynález může být proveden v přítomnosti různých, množství rozpouštědla. Rozpouštědlo schopné použití v rámci vynálezu by mělo být inertní vůči aminonitrilu (ACN) a vodíku. . Jako. neomezující příklady .takových rozpouštědel, lze uvést vodu a amoniak. Množství vody se může pohybovat v' širokých mezích.. Toto množství výhodně činí 0 až - 40 · % hmotnosti, vztaženo na hmotnost 6-aminokapronitrilu určeného ke zpracování, výhodně. 0' až 30 % .: hmotnosti, vztaženo na hmotnost J. uvedeného
6-aminokapronitrilu. Amoniak může -být použit ještě v širších mezích, a .to například v rozmezí .od 0 dd hmotnosti, vztaženo ' na
6-aminokapronitrilu. . V rámci přítomnostvody a amoniaku. 1 . 100 % použitého přijatelná ' hmotnost·.· vynálezu.. je
Po hydrogenáci se výhodně provede destilace umožňující, oddělit , 6-aminokapronitril od. hydrogenovaných nečistot, zejmenaod iminů převedených . na aminy od hexamethylendiaminu,' které.mohou být v hydrogenační směsi přítomné
Přečištěný , 6-aminokapronitril se potom . podrobí cyklizační hydrol.ýze vedoucí ke tvorbě' kaprolaktamu· reakcí s vodou. Tato cyklizační hydrogeňace se provádí o sobě známým způsobem a'-to buď v plynné fázi nebo' ,v kapalné fázi.
V následující části popisů bude vynález blíže objasněn pomocí konkrétních příkladů jeho provedení, přičemž tyto
RBB»SBSB!S5R ·· ·» ► · « « příklady mají pouze ilustrační charakter a nikterak neomezují vlastní rozsah vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Přikladl (srovnávací) .. , '
Do reaktoru se ve formě pevného katalyzátorového lože zavede 80 g katalyzátoru tvořeného ;kovovým palladiemuloženým na nosiči tvořeném oxidem hlinitým' (0,3 % hmotnosti palladia). Reakce se provádí při teplotě 80 °C při tlaku vodíku (ža tepla) . 2 ? MPa. Použitý
6-aminokaprpnitril má výchozí polarografický index (IPOL) rovný hodnotě 84 molů/t. Dů reaktoru se potom zavede 350 g 6-amiriokapronitr'ilu a hydrogenace na katalyzátorovém loži se provádí po do 2 hodin a 30 minut. Po hydrogenaci se · stanová změna indexu' IPOL a, stupeň převedení 'amínonitrílu nebo přesněji ztráta aminonitrilu - způsobená ’ jeho hydrogenaci. Posledně uvedená - hodnota · se stanoví' chromatografickou analýzou v plynné fázi: Získané výsledky .jsou uvedené v dále zařazené, tabulce I. .
Příklad 2 (srovnávací)
Do reaktoru se zavede ve formě pevného lože 9.9 g katalyzátoru tvořeného' kovovým palladiem'uloženým na nosiči tvořeném aktivním uhlím (0,5 % · hmotnosti palladia).
Hydrogenační reakce se provádí při teplotě 80 °C a tlaku vodíku (za tepla) 2 MPa. Použitý 6-aminokaprolatám má výchozí polarografický index (IPOL) rovný hodnotě 96 molů/t. Na katalyzátorové lože se zavede v průběhu 3 hodin 278 g uvedeného β-aminokapronitrilu. Získané výsledky jsou uvedené v dále zařazené tabulce I.
'9444 · 4* »♦ 44
4 · 9 « 4 4 4 9 4
4 449 4499 • 44 «4 449 44 4
4 9 99 4 4 4» 4
444 94 444 9« 44 94
Příklad 3 (srovnávací)·· . · '
Do reaktoru se předloží ve formě pevného lože 140 g katalyzátoru tvořeného - kovovým niklem uloženým na nosiči tvořeném oxidem křemičitým' (56 .% hmotnosti niklu).
Hydrogenační- reakce se provádí při teplotě 80 °C a při tlaku vodíku , (za tepla) 2 MPa. Použitý 6-aminokapronitril má výchozí polarografický index (IPOL.), rovný hodnotě 92 molů-/t. Na katalyzátorové lože se v průběhu 3 hodin zavede 299 g 6-aminokapronitrilu, Polarografická analýza zpracovaného 6-aminókaprOnitrilu ukazuje hodnotu IPOL rovnou 380 molům/t, což je hodnota výrazně vyšší , než odpovídající hodnota před zpracováním..
Příklad 4 ··
Do reaktoru se zavede ve formě pevného lože 140 g katalyzátoru tvořeného palladiem a Stříbrem uloženým' na nosiči tvořeném oxidem hlinitým (0,2 % hmotnosti, palladia a 0,1 % hmotnosti stříbra). Tento katalyzátor je uveden, na trh společností Procatalyse .pod označením LD 271. Hydrogenační reakce se provádí při teplotě '30 °C a' tlaku vodíku - (za tepla)· 0,5 MPa. Použitý 6-aminokapronitril má .výchozí polarograf ický , index (IPOL),' rovný 92 molům/t. Na katalyzátorové lože .se zavede v průběhu 3 hodin. 299' g uvedeného 6-aminokapronitrilu. Získané výsledky jsou uvedeny v dále zařazené tabulce I.
Příklad 5 '
Do reaktoru se ' zavede ve . formě pevného lože 140 g katalyzátoru tvořeného palladiem a zlatém uloženým na nosiči tvořeném oxidem hlinitým (0,2 % hmotnosti palladia a 0,1 % hmotnosti zlata). Tento- katalyzátor je uveden na trh
• ···· ·· ··
·· - '· ·· · • ' 9
- · · • · • 9
• · · • · 9 9
··· ·· ··· ·· ·· 99
12.
společností Procatalyse pod označením LD 2,77. Hydrogenační °C a tlaku vodíku (za 6-aminokapronitril mající (IPOL), rovný hodnotě 92 reakce se provádí při teplotě tepla) 0,5 MPa. Použije se výchozí polarografický- index molů/t. Na katalyzátorové lože se v průběhu 3 hodin zavede 299 g uvedeného 6-aminokapronitrilu. Získané výsledky jsou uvedeny .v dále zařazené tabulce 1. ''
Příklad 6 · ·
Opakuje se postup popsaný v příkladu 1 s' výjimkou spočívájící.v tom, že se na počátku reakce zavádí do proudu vodíku oxid uhelnatý. Takto se zavede množství 0,2 mmolu CO, t.j. 2,5 molu CO/t katalyzátoru. Vlastní hydrogenace se provádí tak, že se na· katalyzátorové .lože zavede v průběhu 3 hodin 300 g β-.aminokapronitrilu. Po třech hodinách činí
polarografický polarografický' index index měl 200 .molů/t, .přičemž hodnotu.92 molu/t. výchozí
Příklad 7
Opakuje se : postup podle příkladu '4 s vyj ímkou
spočívající v tom, že se použije 10- % vody jako
rozpouštědla. Doba hydrogenace činí 3 hodiny.
• ··
Tabulka
Příklad Katalyzátor Teplota (°C) Tlak (MPa) Ztráta ACN . (%hmotn. z použitého ACN) IPOL výchozí/ konečný
1 J ' ; Pd/Al2O3 · 80 2 11 77/24
(srovn.) 1
2 ?d/Ai.O, 80 . 2 10' 96/16
(srovn)
4 Pd-Ag/Al2O3 40 ; 0,5 . 0,4 92/18
5 Pd-Au/Al2O3 30 0,5 : 1<·6 . ' 92/58
Ό · Předběžně 80 . . 2 5 ' 1,6 92/20
zpracovaný
katalyzátor
z příkl. 1;
7 Katalyzátor 40' 0,5 0,2 90/16.
z příkl. 4

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ j NÁROKY
    1. Způsob čistění aminonitrilů, vyznačený tím, že se aminonitril podrobí .hydrogenaci molekulárním vodíkem V přítomnosti, katalyzátoru obsahujícího alespoň jeden kov z' množiny zahrnující palladium, platinu, ruthenium, osmium, iridium a rhodium, přičemž uvedený katalyzátor :obsahuje jeden nebo několik promotorových prvků.zvolených z množiny zahrnující zlato, stříbro, měď, chrom,· molybden, wolfram, germanium, cín, olovo, 'bor,- gallium, indium, thalliům, fosfor, arsen, -antimon, bismut, síru, selen, tellur, mangan, rhenium, vanad, -'titan, ; .zinek, nebo· se podrobí .stupni .předběžného 'zpracování spočívajícího v uvedení katalyzátoru do .styku se Sélektivujícím . činidlem před započetím hydrogenační reakce nebo na počátku hydrogenační reakce. . ’
  2. 2. Způsob čistění aminonitrilů, vyzn.ačený tím, že se aminonitril podrobí hydrogenaci molekulárním vodíkem v ..přítomnosti· katalyzátoru Obsahuj ícího alespoň' jeden kov z množiny zahrnující ruthenium, osmium, iridium a rhodium.
  3. 3. Způsob podle některého z nároků, 1 nebo 2, v y z n a č e n ý . t i m, že aminonitrilem je 6-aminokapronit.ril..
    • ·
  4. 4. Způsob podlé některého z nároků 1 až 3, vyz.náčen ý t í m, že kátalyzázor obsahuje alespoň palladium.
  5. 5. Způsob podle některého z nároků 1. až 4, v y z. n a č e n ý t i m, že se provádí při teplotě 20 až 150 °C.
  6. 6. Způsob podle některého z nároků 1 až 5, vyznačený t í m, že se provádí při absolutním tlaku vodíku pří hydrogenační teplotě rovném .0,1' až; 10 MPa,. výhodně rovném 0,2 až 5 MPa. . ...
  7. 7. Způsob podle některého z.nároků 1'až_ 6, v y ž n a č e n ý. t í , m, že použitý katalyzátor obsahuje, jemně desintegrovaný kov uložený, na pevném nosiči·. ' . .
  8. 8 . Způsob podle nároku 6:. nebo 7, v y z n a o e n ý že nosič katalyzátoru, je zvolen z množiny zahrnující oxid hlinitý, oxid zirkoničitý, oxid titaničitý, oxid křemičitý a aktivní uhlí.
    I .
  9. 9. Způsob podle některého z nároků 2 až 8, v y z n a č e n ý ť i m, že katalyzátor navíc, obsahuje ...jeden .nebo několik promotorových prvků.
  10. 10. Způsobe podle některého z nároků 2 až 9, vyznačen ý t i m, že se katalyzátorpodrobí stupni předběžného zpracování spočívajícího v uvedení.katalyzátoru do styku .se selektivujícím -činidlem před započetím hydrogenační reakce nebo na počátku hydrogenační reakce.
  11. 11. Způsob podle některého, z nároků 1 až 10, vyznačený t í m, že hmotnostní poměr promotorový prvek/kovový katalyzátor činí 0 až 100 %,. výhodně 5 až 60
    O J >
    o .
  12. 12.'Způsob podle některého z předcházejících nároků, v y'značen ý tím, že stupeň předběžného zpracování katalyzátoru spočívá v zavedení do hydrogenačního reaktoru, obsahujícího katalyzátor, selektivujícího činidla buď ve směsi s vodíkem nebo. ve 'směsi. s. aminonitrile určeným k přečištění a to na., počátku hydrogenační reakce..
  13. 13. Způsob podle některého z předcházejících nároků, v y. — . z n'a č e n ý t- i m, že.se selektivující činidlo zvolí z množiny zahrnující oxyd uhelnatý, organické sloučeniny síry a organické sloučeniny'fosforu. ' '
  14. 14. Způsob podle nároku.13, v y z .n a č e n ý tím, že organické, sloučeniny síry - se zvolí z množiny zahrnující thiomočovinu a ' její deriváty, - thioly a ' alkylsuifidy, zatímco' organické sloučeniny fosforu se zvolí z· množiny zahrnující fosfity,· alkylfosfornany, fosfáty a alkylthiofosfáty. ' .
  15. 15. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyzná 'č e n ý tím, že množství selektivujícího činidla přidané na tunu katalyzátoru 'určeného k předběžného zpracování činí 0,5 až 15 molů selektivujícího činidla.na tunu katalyzátoru.
    ·· ·· »| ·' · <
    I · · 4 » · · <
    » · · « ·· ··
  16. 16. Způsob podle některého z předcházejících nároku, vyznač e n ý ti m, že po hydrogenaci se provede destilace.
CZ20003812A 1999-04-13 1999-04-13 Způsob čistění alifatických aminonitrilů CZ20003812A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003812A CZ20003812A3 (cs) 1999-04-13 1999-04-13 Způsob čistění alifatických aminonitrilů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003812A CZ20003812A3 (cs) 1999-04-13 1999-04-13 Způsob čistění alifatických aminonitrilů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20003812A3 true CZ20003812A3 (cs) 2001-05-16

Family

ID=5472243

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003812A CZ20003812A3 (cs) 1999-04-13 1999-04-13 Způsob čistění alifatických aminonitrilů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20003812A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6559333B1 (en) Method for purifying aliphatic aminonitriles
KR100604591B1 (ko) 4-아미노디페닐아민의 제조방법
US5371293A (en) Process for producing bisaminomethylcyclohexane
KR100502606B1 (ko) 지방족 디니트릴의 부분 수소화에 의한 지방족 알파-, 오메가-아미노니트릴의 제조에 적합한 촉매
KR100626191B1 (ko) 아미노 에테르 알콜의 선택적 증기상 아미노화로부터제조되는 n-메틸화된 아민
CZ20011562A3 (cs) Způsob hemihydrogenace dinitrilů
EP0618895B1 (en) Process for the preparation of an aminonitrile by partial hydrogenation of a nitrile compound with two or more nitrile groups
JPH032145A (ja) ポリアミンの製造
US5034560A (en) Synthesis of ethylamines
CZ20003812A3 (cs) Způsob čistění alifatických aminonitrilů
CN111495383B (zh) 一种己二醇与氨气制备己二胺的方法及催化剂
JPH02231A (ja) 第三n,n−ジメチルアミンの製造方法
EP0698009B1 (en) Method for the selective hydrogenation of a dinitrile compound
US6635781B1 (en) Method for hemihydrogenating dinitriles to form aminonitriles
CZ36199A3 (cs) Způsob výroby nitrilu kyseliny 6-aminokapronové
KR100442111B1 (ko) 1,2-디아미노프로판의제조방법
CZ20004211A3 (cs) Způsob přípravy aminonitrilu a diaminu
JPH0495089A (ja) トリオキサンの精製方法
JPH0395142A (ja) 脂肪族第1級アミンの製造方法