CZ182598A3 - Odsířovací prostředek pro zpracování tavenin surového železa koinjektováním - Google Patents

Odsířovací prostředek pro zpracování tavenin surového železa koinjektováním Download PDF

Info

Publication number
CZ182598A3
CZ182598A3 CZ981825A CZ182598A CZ182598A3 CZ 182598 A3 CZ182598 A3 CZ 182598A3 CZ 981825 A CZ981825 A CZ 981825A CZ 182598 A CZ182598 A CZ 182598A CZ 182598 A3 CZ182598 A3 CZ 182598A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
magnesium
granulate
calcium carbide
pig iron
grain size
Prior art date
Application number
CZ981825A
Other languages
English (en)
Inventor
Bernd Neuer
Original Assignee
Skw Trostberg Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Skw Trostberg Aktiengesellschaft filed Critical Skw Trostberg Aktiengesellschaft
Publication of CZ182598A3 publication Critical patent/CZ182598A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C1/00Refining of pig-iron; Cast iron
    • C21C1/02Dephosphorising or desulfurising
    • C21C1/025Agents used for dephosphorising or desulfurising

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Refinement Of Pig-Iron, Manufacture Of Cast Iron, And Steel Manufacture Other Than In Revolving Furnaces (AREA)

Description

(57) Anotace:
Odsiřovací prostředek pro zpracování tavenin surového železa koinjektováním, jehož první složka sestává z granulátu hořčíku nebo obaleného granulátu hořčíku s velikostí zrna mezi 0,1 až 0,8 mm a druhá složka je karbid vápenatý, spočívá v tom, že 5 až 20 % hmotn. granulátu hořčíku nebo obaleného granulátu hořčíku je nahrazeno karbidem vápenatým s velikostí zrna ď 0,1 mm.
CZ 1825-98 A3 • · γν • · 1 · · · ·
-1Odsířovací prostředek pro zpracování tavenin surového železa koinjektováním
Oblast techniky
Vynález se týká prostředku a způsobu odsíření tavenin surového železa koinjektováním granulátu hořčíku a jedné další složky.
dosavadní stav techniky
Způsoby metalurgického injektování pro vnášení odsiřovacích prostředků do tavenin surového železa mimo vysokou pec jsou velice rozšířené.V praxi se pro tyto účely prosadily zejména odsiřovací směsi, které sestávají z obou složek hořčíku a karbidu vápníku a/nebo vápna,které teprve přímo před vnesením do taveniny spolu promíchávají.
Společný přídavek obou odděleně přiváděných složek pomocí koinjektorůvyžaduje relativně velký aparaturní náklad. Bezpodmínečným oředpokladem oro exaktní dávkování složek je při tom homogenní směs na výstupu vyfukovací lancetky .Homogenita použité směsi v dopravní lancetce závisí ale při způsobu koinjektování velice na aneumatických dooravních vlastnostech jednotlivých složek, čímž dochází zejména k problému, že soecifické vlastnosti použitého granulátu hořčíku ztěžují pneumatickou dopravu bez tření v odbavovacím poli vlastního zoracování taveniny.
Tak se například odmítají jemné částice hořčíku menší než 0,1 mm , aby se zabránilo nebezpečí výbuchu prachu. Z bezpečnostních důvodů se proto také v praxi prosadil granulát hořčíku, jehož velikost zrna je asi 0,1 až 0,8 mm , přičemž se granuláty pro další zvýšení bezpečnosti mohou také obalovat.Obalování granulátů splňuje při tom ten účel, že se sní ží relativně snadná hořlavost vysoce reaktivních kovů.
Tato tak zvaná ” pasivace ” pyrogenního hořčíku se obvykle provádí povlékáním organickými sloučenina mi dusíku, ze kterých se jako obvzláště výhodné v praxi osvědčily například s-triaziny a sloučeniny guanidinu . Výhodné jsou dikyandiamid , melamin nebo melaminkyanurát, guanylmočovina nebo fosforečnan guanylmočoviny, které se nanáší na jemné zrno hořčíku pomocí adhezního orost^edku / nejčastěji viskózních minerálních olejů nebo rostlinných olejů/, který se takto povlečený může nyní bezpečně použít k odsíření tavenin surového železa / DE patent č. 41 38 231 /.
Pro udržení vysoké produktivity rozmělňovacích zařízení vyrábí výrobci granulátů hořčíku produkt , který má relativně velký podíl částic s velikostí mezi 0,5 až 0,8 mm . Nedostatkem granulátu s tímto rozdělením velikosti zrna je ale to, že se hrubo z~nné podíly dají jen velice špatně dopravovat oneumaticky a proto také velice nákladně a z tohoto důvodu oodmiňují dlouhé doby skladování a prodlev zásobníku vozidel, přičemž na straně uživatele jsou také nezbytné velmi vysoké spotřeby inertního doorav ního olynu, zoravidla dusíku, což dodatečně prodražuje způsob koinjektování.
Úkolem vynálezu proto je překonání těchto obtíží oři pneumatické dopravě granulátu hořčíku v rámci zpracování koinjektováním.
Podstata vynálezu
Úloha byla oodle vynálezu vyřešena prostředkem pro odsíření pro zpracování tavenin surového železa koinjektováním a to pomocí injektování granulátu hořčíku s velikostí zrna mezi 0,1 až 0,8 mm a, odděleně od tohoto pomocí druhé injektované složky, který spočívá v tom, že granulát hořčíku obsahuje 5 až 20 % hmotn. karbidu vápníku s velikostí zrna - než 0,1 mm.
Dalším předmětem vynálezu je způsob odsíření surového železa koinjektováním granulátu hořčíku s velikostí zrna 0,1 až 0,8 mm a druhé složky ,přičemž tyto obě složky se dopravují pneumaticky odděleně a teprve p*ímo p*ed vnesením do taveniny se směšují, který spočívá v tom, že se použije granulát hořčíku, který obsahuje 5 až 20 % hmotn. karbidu vápníku s veli kostí zrna - 0,1 mm.
Jádro vynálezu spočívá v tom, že se 5 až 20 % hmotn. granulátu hořčíku nahradí karbidem vápníku s velikostí zrna - 0,1 mm. S výhodou je množství karbidu váoníku 8 až 12 % hmotn. Granulát hořčíku může být v o sobě známé obalené formě. S výhodou je obal zrn hořčíku z organických sloučenin dusíku, zejméně sloučenin typu NCN jak je to výše blíže vysvětleno.
-4Složka odsiřovacího prostředku podle vynálezu se dopravuje odděleně od druhé koinjektované složky, kterou je zpravidla karbid vápníku a/nebo vápno a teprve přímo před vnesením do taveniny surového železa se co nejhomogenněji promísí s druhou koinjektovanou složkou.
S překvapením se ukázalo, že pomocí přísady této velice jemnotrnné složky ke granulátu hořčíku dá dosáhnout jednoduchým způsobem nejen jeho požadovaná lepší fluidace a bezproblémová pneumatická doprava , nýbrž že se sníží i brutto spotřeba hořčíku . Náhrada 5 až 20 % hmotn. granulátu hořčíku jemnozrnným karbidem vápníku způsobí při jinak stejném postupu způsobu statisticky jasně stejný účinek odsíření pomocí tohoto prostředku ve srovnání s granulátem hořčíku, který nebyl obohacen karbidem vápníku, ačkoliv se oiužilo o 5 až 20 % hmotn. méně hořčíku.
Tento účinek je zejména proto překvapující, protože dosavadní zkušenosti ukázaly, že specifický účinek odsíření hořčíkem je asi sedmkrát větší než účinek karbidu vápníku, to znamená, že se ve vztahu k účinku odsíření až dosud předpokládalo, že se určité množství hořčíku může nahradit jen sedminásobným množstvím karbidu vápníku.
Výhoda odsiřovacího prostředku ůodle vynálezu se ale ukazuje i v jiných oblastech : tak se mohlo dopravované množství při vykládání zásobníku vozidla zvýšit za použití prostředku z průměrně 200 až 240 kg/min“1 asi na 500 kg/min”1 , s čímž je spojeno také odpovídající snížení spotřeby do-5pravního plynu.
Také z ekonomického hlediska přináší vynález tedy výrazné zlepšení.Vzhledem k tomu, že ceny hořčíku srovnáváno s karbidem vápníku jsou o ádovou veličinu vyšší, znamená náhrada až 20 % hmotn. hořčíku za cenově příznivější karbid vápníku při stejném výkonu odsíření podstatné snížení nákladů při odsířování surového železa.
Příklady provedení
Příklad 1 / srovnání /
Byla použita odsiřovací směs sestávající z neobaleného granulátu hořčíku s rozdělením velikosti zrna mezi 0,1 až 0,8 mm jako první koinjektovaná složka a karbid váoníku s velikostí zrna < 0,1 mm jckc druhá složka. Z 1000 šarží normální výrobní kampaně ocelárny se vybralo 14 šarží,které byly potom odsířeny z 0,05 v síry na 0,005 % síry. Při střední hmotnosti šarží 210 t byla spotřeba odsiřovací směsi v průměru okolo :
Mg / 1. koinjektovaná složka/ i 70 kg/šarže =
0,33 kg/t karbid vápníku /2. koinjektovaná složka / : 335 kg/ /šarži =1,60 kg/t
Dopravované množství 1. koinjektované složky bylo asi 215 kg. min“l.
Příklad 2 / nodle vynálezu /
V protikladu ke srovnávacímu pokusu byly střední spotřeby odsiřovací směsi , u které 1. koinjektováná složka podle vynálezu sestávala z 90 % hmotn.
Mg a 10 % hmotn. jemně rozptýleného karbidu vápníku s velikostí zrna 0,1 mm, při zpracování 14 šarží taveniny surového železa a p*i zpracování 206 i koinjektováním šarží s průměrnou hmotností:
% hmotn. Mg + 10 % hmotn. : 68 kg/šarži = 0,33 kg/t /1. koinjektovaná složka / 0,3 kg Mg/t
Ca-karbid : 329 kg/ šarži =1,60 kg/t /2. koinjektovaná složka /
Pomocí složky Mg, jejíž množství bylo sníženo na 10 % hmotn. Mg, se tedy dosáhl stejný výkon odsíření z 0,05 % /3/ na 0,005 % /§/« Dopravované množ ství 1. koínjektované složky bylo 490 kg.min”^.

Claims (8)

  1. PATENTOVÍ NÁROKY
    1. Odsiřovací prostředek pro zpracování tavenin surového železa koinjektováním, jeho? orvní složka sestává z granulátu hořčíku nebo obaleného granulátu hořčíku s velikostí zrna mezi 0,1 až 0,8 mm a druhá složka je karbid vápenatý, vyznačující se tím, že 5 až 20 % hmotn. granulátu hořčíku nebo obaleného granulátu hořčíku je nahrazeno karbidem vápenatým s velikostí zrna ůí 0,1 mm.
  2. 2. Odsiřovací prostředek podle nároku 1, vyznačující se t í m , Že 8 až 12 % hmotn. granulátu hořčíku nebo obaleného granulátu hořčíku je nahrazeno karbidem vápenatým.
  3. 3. Prostředek podle nároku 1 nebo 2 , vyznačující se tím, Že zrna granulátu jsou v obalené formě.
  4. 4. Prostředek podle nároku 3, vyznačující se tím, Že obal zrn hořčíku je z organických sloučenin dusíku, zejména typu NCN.
  5. 5. Způsob odsíření surového železa koinjektováním granulátu hořčíku s velikostí zrn 0,1 až 0,8 mm a druhou složkou, přičemž tyto obě složky se odpravují oddělené pneumaticky a teprve přímo p*ed vnášením do tavenipy se promíchají.
  6. 6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se t í m , že se používá granulát hořčíku, který obsahuje 8 až 12 % hmotn, jemně rozptýleného karbidu váoníku.
    • « » » * 9
    -87. Znůsob nodle nároku 5 nebo 6 , vyznačující se t í m , že se granulát hořčíku ooužívá v obalené formě·»
  7. 8. Způsob podle nároku 7 , vyznačující se tím, že se použije hořčík obalený organickými sloučeninami dusíku, zejména sloučeninami tyou NCN.
  8. 9. Způsob podle jednoho z nároků 5 až 8 , vyznačující se tím, že druhá koinjektovaná složka sestává z karbidu vápníku nebo z vápna.
CZ981825A 1995-12-12 1996-12-10 Odsířovací prostředek pro zpracování tavenin surového železa koinjektováním CZ182598A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19546235A DE19546235C2 (de) 1995-12-12 1995-12-12 Entschwefelungsmittel zur Koinjektionsbehandlung von Roheisenschmelzen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ182598A3 true CZ182598A3 (cs) 1999-10-13

Family

ID=7779822

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ981825A CZ182598A3 (cs) 1995-12-12 1996-12-10 Odsířovací prostředek pro zpracování tavenin surového železa koinjektováním

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0866880B1 (cs)
CZ (1) CZ182598A3 (cs)
DE (2) DE19546235C2 (cs)
PL (1) PL185316B1 (cs)
WO (1) WO1997021841A1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN1087035C (zh) * 1999-11-02 2002-07-03 北京科技大学 用镁基脱硫剂进行的浅熔池铁水喷吹预处理方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6058283B2 (ja) * 1978-03-24 1985-12-19 東ソー株式会社 冶金用添加剤の製造法
CA1240842A (en) * 1984-05-16 1988-08-23 Heinrich Rellermeyer Method, process and composition for desulfurizing pig-iron melts
DE3831831C1 (cs) * 1988-09-20 1989-11-02 Skw Trostberg Ag, 8223 Trostberg, De
DE8816829U1 (de) * 1988-09-20 1990-12-20 Skw Trostberg Ag, 8223 Trostberg Mittel zur Entschwefelung von Eisenschmelzen
FR2688230A1 (fr) * 1992-03-05 1993-09-10 Pechiney Electrometallurgie Desulfurant pour la fonte a base de poudres ultrafines de magnesium ou de carbure de calcium agglomerees par un liant polymere.

Also Published As

Publication number Publication date
DE19546235A1 (de) 1997-06-19
PL327174A1 (en) 1998-11-23
EP0866880B1 (de) 2000-04-05
PL185316B1 (pl) 2003-04-30
WO1997021841A1 (de) 1997-06-19
DE59604915D1 (de) 2000-05-11
EP0866880A1 (de) 1998-09-30
DE19546235C2 (de) 1997-12-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4832739A (en) Process for desulfurizing molten iron
US7985310B2 (en) Metal and metal oxide granules, forming process and granule containing explosives
US4592777A (en) Method, process and composition for desulfurizing pig-iron melts
GEP19981292B (en) Process for the Production of Urea Granules
NL8005048A (nl) Werkwijze voor het verminderen van de neiging tot samenbakken en tot stuiven van ureumkorrels alsmede ureumkorrels verkregen met deze werkwijze.
ES2000228A6 (es) Composicion a base de urea y metodo de mejorar las caracteristicas de la urea en forma de particulas
US4943317A (en) Agent for desulphurizing iron melts, a process for the production thereof and a process for desulphurizing iron melts with the use of said agent
EP0467545B1 (en) Iron desulfurization additive and method for introduction into hot metals
CZ182598A3 (cs) Odsířovací prostředek pro zpracování tavenin surového železa koinjektováním
EP0530552B1 (de) Verfahren zur Behandlung von Roheisenschmelzen zu deren Entschwefelung
AU2002210792A1 (en) Metal and metal oxide granules and forming process
KR860000139B1 (ko) 철함유 용융물용 탈황제의 제조방법
RU2239662C2 (ru) Способ обработки пылевидных материалов или их смесей
US5336293A (en) Desulfurizing agent for pig iron and cast iron, and process for desulfurization
JPS61113731A (ja) 焼結鉱製造方法
US4988387A (en) Agent and process for desulfurizing molten metals
SK137998A3 (en) Desulphurising calcium carbide blend
US4200458A (en) Method for the alloying of a metal melt
US3847592A (en) Method for adding a granular or powdered reaction component to a molten metal, as well as an improved granular or powdered reaction component for carrying out a corrective reaction on a molten metal
JPS62185837A (ja) 焼結原料の事前処理方法
JPH02107724A (ja) 焼結原料の事前処理方法
JPH01136918A (ja) 鋳鉄の窒化剤及び窒化法
ZA200304054B (en) Metal and metal oxide granules and forming process.
JP2001098314A (ja) 溶銑の処理方法
JPH0413818A (ja) 高炉用焼結鉱原料の事前処理方法