CZ14822U1 - Zádlažbová deska - Google Patents

Zádlažbová deska Download PDF

Info

Publication number
CZ14822U1
CZ14822U1 CZ200415770U CZ200415770U CZ14822U1 CZ 14822 U1 CZ14822 U1 CZ 14822U1 CZ 200415770 U CZ200415770 U CZ 200415770U CZ 200415770 U CZ200415770 U CZ 200415770U CZ 14822 U1 CZ14822 U1 CZ 14822U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
paving
rail
paving slab
overhanging bracket
panel
Prior art date
Application number
CZ200415770U
Other languages
English (en)
Inventor
Martin Ing. Sedláček
Jaroslav Sedláček
Original Assignee
Martin Ing. Sedláček
Jaroslav Sedláček
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Martin Ing. Sedláček, Jaroslav Sedláček filed Critical Martin Ing. Sedláček
Priority to CZ200415770U priority Critical patent/CZ14822U1/cs
Publication of CZ14822U1 publication Critical patent/CZ14822U1/cs

Links

Landscapes

  • Road Paving Structures (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká zádlažbové desky, zvláště pro zádlažbu kolejových roštů u lehkých přejezdů a přechodů na železničních tratích, tramvajových tratích a podobně, ukládané přímo nebo nepřímo na paty kolejnic vně koleje.
Dosavadní stav techniky
Některé dosud známé zádlažby kolejového roštu, zvláště u úrovňových železničních přejezdů a přechodů, sestávají ze speciálních zádlažbových desek ukládaných na paty kolejnic buď přímo přes neoprenové klíny ve spojkových komorách kolejnic nebo nepřímo pomocí kloubových nebo pevných nosníků volně uložených přes pružné vložky na patách kolejnic. Zádlažbové desky, uložené vně koleje, jsou na straně navazující na pozemní komunikaci uloženy na závěrných zídkách. Závěrné zídky jsou vesměs železobetonové prefabrikáty tvaru T nebo L do jejichž loží jsou zádlažbové desky ukládány přes distanční, pružné podložky. Samotné závěrné zídky jsou vně koleje uloženy na zpevněný základ (silniční panely nebo betonový základ), případně do zhutněného štěrkopískového nebo štěrkového lože.
Výhodou popsaných známých řešení je to, že zádlažbové desky tvoří v železničním svršku mostní prvek, uložený pouze na patách kolejnic a na závěrných zídkách. Takto uložené zádlažbové desky jsou v koleji stabilní, nejsou tvarově podřízené pražcům ani upevňovadlům kolejnic, ani nejsou ve styku se štěrkovým ložem. Uložením zádlažbové desky na patě kolejnice tak nedochází k přetěžování jednotlivých pražců a kolejnicových upevňovadel. Další výhodou těchto systémů je dokonalé provzdušnění železničního svršku, čímž se výrazně omezuje koroze ocelových částí zádlažbové soustavy i železničního svršku.
Společnou nevýhodou všech těchto technických řešení je nutnost použití závěrné zídky, což zejména u málo zatížených přejezdů a přechodů ve stanicích se jeví jako ne vždy technicky účelné. Montáž všech dílců zádlažbové soustavy, která je složená z několika vzájemně navazujících součástí, musí být přesná a je tudíž pracná. Zejména montáž závěrných zídek vyžaduje dodržení polohy jejich funkčních částí od kolejnice v horizontálním i vertikálním směru tak, aby bylo dosaženo optimální polohy a stabilního uložení zádlažbových desek. Při uložení závěrných zídek přímo do štěrkového lože bez základu pak může vlivem provozu dojít k jejich sesednutí a k následné nestabilitě v uložení navazujících dílců zádlažby. Oprava vzniklé závady znamená vyjmutí zádlažbové desky i závěrné zídky, úpravy jejího podloží a opětné vložení všech dílů zádlažby. Tato oprava je pak časově náročná, pracná a tudíž drahá.
Další nevýhodou je uložení závěrné zídky v blízkosti koleje, například vedle nástupišť, což při požadavku na strojní propracování koleje (zejména mechanizované čištění kolejového lože) vede k nutnosti vyjmout nejen zádlažbové desky, ale také vlastní závěrné zídky včetně jejich základu a po propracování koleje provést zpětnou montáž základů a všech dílů zádlažbové soustavy.
Podstata technického řešení
Cílem technického řešení je zejména vytvoření levné zádlažbové desky, jinak však stále poskytující výhody až dosud známých zádlažbových desek ukládaných na paty kolejnic vně koleje nebo v mezikolejovém prostoru vícekolejných zádlažeb, avšak bez nutnosti použít závěrnou zídku. Tohoto cíle je dosaženo technickým řešením zádlažbové desky, jehož podstata spočívá v tom, že na straně, navazující na pozemní komunikaci nebo na její část, je panel zádlažbové desky opatřen alespoň jednou převislou konzolou s alespoň jednou dosedací plochou pro přímé uložení na štěrkové lože nebo na obdobný, předem připravený zpevněný základ, přičemž případně k alespoň jedné dosedací ploše převislé konzoly pro uložení na předem připravený zpevněný základ jsou přiřazeny distanční podložky.
-1 CZ 14822 Ul
Převislá konzola je podle technického řešení v podstatě pevnou součástí zádlažbové desky, přičemž obě tyto části zádlažbové desky tvoří vzájemně monolitní celek, nebo jsou sestaveny z několika vzájemně pevně spojených dílců. Tyto dílce je možné vyrobit ze stejného materiálu, například z betonu, oceli nebo plastu, případně materiály obou těchto navzájem spojených částí dle potřeby různě kombinovat. Převislá konzola pak také slouží jako dodatečná výztužná část panelu zádlažbové desky, díky níž může být vlastní panel pevnostně dimenzován podstatně méně, než panel ukládaný na závěrnou zídku.
Dalších účinků technického řešení lze dosáhnout například tím, že převislá konzola, normálně probíhající po šířce zádlažbové desky, je opatřena ve střední části podélným vybráním nebo je vytvořena jako soubor dvou převislých konzol, situovaných do rohů zádlažbové desky, čímž se vytvoří dvojice dosedacích ploch pro přesnější a stabilnější uložení zádlažbové desky na štěrkové lože nebo na předem připravený zpevněný základ. S výhodou lze alespoň jednu takto vytvořenou dosedací plochu opatřit rektifiikací, obsahující například stavěči šroub s roznášecí deskou apod.
Podle technického řešení je převislá konzola na straně navazující na pozemní komunikaci, případně na panel vnější u vedlejší koleje nebo na masiv nástupiště, opatřena zkosením, případně zaoblením, které při zatížení zádlažbové desky automaticky vyvodí horizontální sílu dotlačující zádlažbovou desku ve směru k patě kolejnice. Současně se další kladný účinek zkosení či zaoblení projevuje v případech demontáže zádlažbové desky ze soustavy zádlažby kolejového roštu.
Podle technického řešení se nabízejí různé další alternativy k zajištění zádlažbové desky vůči horizontálnímu posunu ve směru od koleje, zejména zádlažbových desek s nosníky pro uložení na patě kolejnice, které například spočívá v použití spony, upínající nosník v horizontálním směru k patě kolejnice a s vyvozením požadované přidržovací síly pouze vhodným tvarem a pružností spony nebo šroubovým svorníkem apod.
Přehled obrázků na výkresech
Další výhody a účinky předloženého technického řešení jsou patrné z připojených výkresů, kde značí obr. 1 bokorys předmětné zádlažbové desky v sestavě zádlažby kolejového roštu, obr. 2 pohled P z obr. 1 s příkladem provedení průběžné převislé konzoly na panelu zádlažbové desky, obr. 3 pohled P z obr. 1 na možné provedení převislé konzoly se středovým vybráním, obr. 4 vertikální řez jedním z možných uspořádání rektifikaěního ústroji, obr. 5 příklad provedení pružné spony pro upnutí zádlažbových desek proti horizontálnímu posunu od paty kolejnice, obr. 6 alternativní příklad spony se šroubovým svorníkem.
Příklad provedení technického řešení
Zádlažbová deska 1, která tvoří součást zádlažby kolejového roštu vně koleje, nebo v mezikolejovém prostoru vícekolejných přejezdů, nebo kolejových přechodů (obr. 1), sestává z panelu 2, který je uložen z jedné strany na patě 3 kolejnice 4 a to buď přímo, s výhodou přes pružné vložky ve spojkové komoře kolejnice 4 (neznázoměno), nebo nepřímo pomocí pevných nebo kloubových nosníků 5. Na opačné straně, navazující na pozemní komunikaci 6, případně na druhou zádlažbovou desku i v mezikolejovém prostoru vícekolejných zádlažeb, je panel 2 zádlažbové desky I opatřen alespoň jednou převislou konzolou 7 pro uložení zádlažbové desky 1 na štěrkové lože 8 nebo na obdobný předem zpevněný základ. Tato převislá konzola 2 může být souvislá po celé šířce panelu 2 zádlažbové desky i (obr. 2), nebo může obsahovat ve střední části podélné vybrání 9 (obr. 3), které v podstatě vytvoří v rozích panelu 2 zádlažbové desky I dvojici dosedacích ploch 10 pro zajištění lepší stability panelu 2 zádlažbové desky i. Stejného výsledku lze docílit také použitím dvou neznázoměných obdobných konzol situovaných do rohů panelu 2 zádlažbové desky I, tvořené například samostatnými dílci připojenými k panelu 2 zádlažbové desky J.
-2CZ 14822 Ul
Pro dorektifikování polohy zádlažbové desky 1 a to i pro případ prosednutí štěrkového lože 8 pod jednou z dosedacích ploch 10 převislé konzoly 7, bez nutnosti vyjmout zádlažbovou desku 1 ze soustavy zádlažby kolejového roštu, je výhodné použít alespoň u jedné z dosedacích ploch 10 rektifikační opěrku li, sestavenou například ze stavěcího šroubu 12 a roznášecí desky 13, kdy stavěči šroub 12 je zašroubován do matice 14, vyrobené například z nekorozního materiálu (plastu), situované v dutině j_5 procházející vertikálně napříč celým průřezem převislé konzoly 7 a panelu 2 zádlažbové desky L Dutina 15 je na horní ploše panelu 2 zádlažbové desky 1 opatřena zátkou 16 pro zamezení vnikání vody a nečistot do šroubového spoje rektifikační opěrky 11 (obr. 4). Pro dorektifikování polohy zádlažbové desky 1, zejména při výstavbě zádlaby kolejového roštu, jsou také k tomuto účelu použitelné podložky 21 různé tvrdosti a různé tloušťky, naznačené schematicky na obr. 1.
Pro zajištění zádlažbové desky 1 vůči posunu ve směru od kolejnice 4, je s výhodou na straně navazující na pozemní komunikaci 6 převislá konzola 7 nebo alespoň její spodní partie tvarově upravena například tak, že je opatřena úkosem 17, který při zatížení zádlažbové desky 1 vyvodí opřením se o navazující komunikaci 6 horizontální sílu, automaticky dotlačující zádlažbovou desku 1 směrem k patě 3 kolejnice 4.
Jiné provedení fixace zádlažbové desky 1 proti jejímu horizontálnímu posunu, zejména uložené na patě 3 kolejnice 4 pomocí nosníků 5, je řešeno pomocí spony 18 (obr. 5), s výhodou vyrobené z pružného materiálu, tvarově upravené tak, aby tato pouze svojí pružností vyvodila požadovanou horizontální sílu upínající nosník 5 k patě 3 kolejnice 4. Jiná alternativa provedení spony 18 (obr. 6) spočívá v použití svorky tvořené šroubovým spojem 19 a třmenem 20 apod.
Průmyslová využitelnost
Předmět technického řešení je využitelný u všech zádlažeb kolejového roštu, zejména u přechodů a méně zatížených přejezdů ve stanicích, které jsou tvořeny zádlažbovými deskami 1 ukládanými na paty 3 kolejnic 4 vně koleje nebo v mezikolejovém prostoru u vícekolejných zádlažeb.

Claims (8)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zádlažbová deska, zvláště pro zádlažbu kolejových roštů u lehkých přejezdů a přechodů na železničních tratích, tramvajových tratích a podobně, ukládaná po jedné své straně přímo nebo nepřímo na paty kolejnic vně koleje, vyznačující se tím, že na opačné straně, navazující na pozemní komunikaci (6) nebo na její část, je panel (2) zádlažbové desky (1) opatřen alespoň jednou převislou konzolou (7) s alespoň jednou dosedací plochou (10) pro přímé uložení na štěrkové lože (8) nebo na obdobný, předem připravený zpevněný základ.
  2. 2. Zádlažbová deska podle nároku 1, vyznačující se tím, žek alespoň jedné dosedací ploše (10) převislé konzoly (7) pro uložení na předem připravený zpevněný základ jsou přiřazeny distanční podložky (21).
  3. 3. Zádlažbová deska podle nároku 1, vyznačující se tím, že převislá konzola (7) tvoří s panelem (2) zádlažbové desky (1) monolitní celek.
  4. 4. Zádlažbová deska podle nároku 1, vyznačující se tím, že převislá konzola (7) tvoří samostatný dílec připojený k panelu (2) zádlažbové desky (1).
  5. 5. Zádlažbová deska podle nároku 1, vyznačující se tím, že převislá konzola (7), probíhající po šířce zádlažbové desky (1), je opatřena alespoň jedním podélným vybráním (9),
    -3CZ 14822 Ul pro vytvoření alespoň dvou vzájemně odsazených dosedacích ploch (10) pro přímé uložení na štěrkové lože (8) nebo na obdobný, předem připravený zpevněný základ.
  6. 6. Zádlažbová deska podle nároků la5, vyznačující se tím, že nejméně jedna z dosedacích ploch (10) převislé konzoly (7) je opatřena rektifikací (11), obsahující alespoň stavě5 cí šroub (12) s roznášecí deskou (13).
  7. 7. Zádlažbová deska podle nároku 1, vyznačující se tím, že převislá konzola (7), na straně navazující na pozemní komunikaci (6), případně na panel vnější u vedlejší koleje nebo na masiv nástupiště, je opatřena zkosením (17), pro vyvození horizontální síly k dotlačování zádlažbové desky (1) ve směru k patě (3) kolejnice (4) při vertikálním zatížení zádlažbové desky ίο (1).
  8. 8. Zádlažbová deska podle nároku 1, vyznačující se tím, že nosníky (5) pro její uložení na patě (3) kolejnice (4), jsou v horizontálním směru uchyceny sponami (18) k patě (3) kolejnice (4).
CZ200415770U 2004-08-31 2004-08-31 Zádlažbová deska CZ14822U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200415770U CZ14822U1 (cs) 2004-08-31 2004-08-31 Zádlažbová deska

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200415770U CZ14822U1 (cs) 2004-08-31 2004-08-31 Zádlažbová deska

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ14822U1 true CZ14822U1 (cs) 2004-10-18

Family

ID=33546351

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200415770U CZ14822U1 (cs) 2004-08-31 2004-08-31 Zádlažbová deska

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ14822U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8146834B2 (en) Concrete carriageway for rail vehicles
PL204349B1 (pl) Sposób ciągłego układania szyny na trwałej nawierzchni kolejowej oraz trwała nawierzchnia kolejowa
PL190117B1 (pl) Peron dla pojazdów szynowych
JP4934779B2 (ja) 乗降場構成体および乗降場設置方法
KR20120039429A (ko) 철도궤도용 프리캐스트 레일슬래브 및 이를 이용한 매립식 철도궤도 구조
EP0983400B1 (en) Track superstructure, in particular for tramway, tram-railway and underground railway lines
WO2018145169A1 (en) Railway track support system, components thereof and construction method
SK3882000A3 (en) Ballastless railway system
CZ243198A3 (cs) Železniční kolej, pražec a kryt spáry mezi pražci
KR100622008B1 (ko) 일체식 교대 교량의 합성구조
CA2075745C (en) Track for railroad and method of constructing the same
CZ14822U1 (cs) Zádlažbová deska
JP2011163079A (ja) 道路橋用伸縮継手の漏水誘導装置
SK363092A3 (en) Rail body
ES2258804T3 (es) Procedimiento para la construccion de una bancada de via fija para trafico guiado sobre railes, asi como una bancada de via fija para llevar a cabo el procedimiento.
CN210886927U (zh) 一种铁路桥梁整体钢桥面板上道砟槽
KR20190055392A (ko) 궤도지지말뚝용 프리캐스트 거푸집 및 이를 이용한 콘크리트 궤도시공방법
JP2006112086A (ja) 橋梁の構造およびその架け替え方法
JP4020918B2 (ja) 桁橋の架橋構造
RU2788235C1 (ru) Лежневый путь рельсового транспорта
PL173957B1 (pl) Nawierzchnia kolejowa o stabilnym podłożu oraz sposób wytwarzania takiej nawierzchni
DK2800833T3 (en) fixed carriageway
JP6971838B2 (ja) 壁用型枠パネル
HU231375B1 (hu) Szerkezet vasúti híd és folyópálya közötti csatlakozási pályaszakasz tartósságának a növelésére
CZ4684U1 (cs) Zádlažba kolejového roštu

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20041018

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20080806

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20110721

MK1K Utility model expired

Effective date: 20140831