CZ123898A3 - Způsob výroby dusík-draslíkového hnojiva obsahujícího dusičnan vápenatý a jeho produkty - Google Patents

Způsob výroby dusík-draslíkového hnojiva obsahujícího dusičnan vápenatý a jeho produkty Download PDF

Info

Publication number
CZ123898A3
CZ123898A3 CZ981238A CZ123898A CZ123898A3 CZ 123898 A3 CZ123898 A3 CZ 123898A3 CZ 981238 A CZ981238 A CZ 981238A CZ 123898 A CZ123898 A CZ 123898A CZ 123898 A3 CZ123898 A3 CZ 123898A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
fertilizer
nitrate
melt
calcium nitrate
Prior art date
Application number
CZ981238A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ295864B6 (cs
Inventor
Torstein Obrestad
Jan Isaksen
Lars Gustav Moland
Original Assignee
Norsk Hydro Asa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=19898706&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ123898(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Norsk Hydro Asa filed Critical Norsk Hydro Asa
Publication of CZ123898A3 publication Critical patent/CZ123898A3/cs
Publication of CZ295864B6 publication Critical patent/CZ295864B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05CNITROGENOUS FERTILISERS
    • C05C1/00Ammonium nitrate fertilisers
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05CNITROGENOUS FERTILISERS
    • C05C5/00Fertilisers containing other nitrates
    • C05C5/02Fertilisers containing other nitrates containing sodium or potassium nitrate

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Luminescent Compositions (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby hnojiv obsahujících dusičnan a draslík (NKhnojiva) ve formě pevných částic. Vynález dále zahrnuje produkty těchto NK-hnojiv.
NK-hnojiva se mohou vyrobit smícháním N-hnojiv s K-hnojivy, aleje třeba, aby alespoň některá hnojivá byla ve formě homogenních NK-hnojiv. Zdrojem dusíku může být močovina nebo dusičnanové hnojivo, jako například dusičnan amonný nebo dusičnan vápenatý (CN), a zdrojem draslíku může být K-hnojivo, jako například KNO3 (KN), KCI, nebo K2SO4. Avšak tvorba pevných částic z hlediska sprchové krystalizace a granulace způsobuje velké problémy. Tak bylo pokusně zjištěno, že pokud se CN a KNO3 taví současně, značné podchlazení způsobí závažné problémy v rozmélňovacím kroku. NK-hnojivo na bázi CN a KNO3 se považuje za nejzajímavější, protože se u něho očekávají všechny výhody CN-hnojiva a navíc obsahuje ve vodě rozpustný draslík ve zdroji dusičnanu.
Dosavadní stav techniky
Z japonské přihlášky JP 95005421 B2 je známé granulované NK-hnojivo z eutektické látky obsahující 90-50 hmotnostních % močoviny a 10-50 hmotnostních % potaše (uhličitanu draselného). Granulovaný produkt se vyrobí rozprášením eutektického roztoku přes malé otvory v surové látce, kterou se naplní hnětač, a pak se rozmixuje a roztaví. Pro vyrovnání eluční rychlosti dusíku a draslíku se granule pokryjí krycí látkou s polypropylenovou pryskyřicí jako hlavní složkou. Toto je nejsložitější krok. Takovéto hnojivo má velkou část dusíku ve formě NH4-N a odpovídající ztrátu tohoto dusíku. Důvodem je to, že močovina je v tomto hnojivu jediným zdrojem dusíku. Dále nemá žádný ve vodě rozpustný vápník, což platí pro případ, kdy zdrojem dusíku jsou CN a KNO3.
Další zdroj draslíku pro dusík-draslíkové hnojivo je znám z US-patentu číslo 3,617,235, který zahrnuje rozprášené taveniny nebo suspenze s nízkým obsahem vody a obsahem rostlinného zdroje dusíku a fosforitanu. Před rozprášením nebo
sprchovou krystalizací taveniny se přidá pevná draselná sůl. Tento proces však vyžaduje, aby přidávané pevné částice byly měřeny, aby více než 7 hmotnostních % nemělo velikost zrn větší než 0,1 mm. Ačkoli tento proces výborně vyhovuje u NPKhnojiva, tento princip se neprokázal být využitelný při tvorbě pevných částic u NKhnojiv, zejména kvůli problémům spojeným s podchlazováním a požadovaná velikost částic pevných látek není využitelná na trhu.
Podstata vynálezu
Hlavním cílem vynálezu bylo přinést nový způsob rozmělňování NK-tavenin nebo roztoků na homogenní NK-hnojiva.
Jiným záměrem bylo přinést způsob výroby NK-hnojiv na bázi hnojiv dusičnanu vápenatého a dusičnanu draselného.
Dalším záměrem bylo vyvinout způsob výroby NK-hnojiv, která navíc obsahují další živiny, jako například dusičnan hořečnatý.
Cílem bylo také přinést homogenní NK-hnojiva, která se mohou použít samostatně nebo po smíchání se složkami pro speciální NK-formy nebo NPKhnojivové směsi.
Vzhledem k nevýhodám spojeným se známými NK-hnojivy bylo rozhodnuto prozkoumat další možnosti využití CN a KNO3 jako základních látek pro nové hnojivo. V uváděném popisu znamená CN čistý dusičnan vápenatý i dusičnan vápenatý získaný jako produkt nitrofosfátového procesu. Tento produkt se často nazývá Norsk Hydro Calcium Nitráte se zkratkou NH-CN a má následující složení: 79 hmotnostních % dusičnanu vápenatého, 6 hmotnostních % dusičnanu amonného a 15 hmotnostních % vody. Některé způsoby výroby požadovaných forem NK-hnojiv jsou využitelné. Tak se testovalo lisování CN po sprchové krystalizací a krystalického KNO3 a míchání získaného CN po sprchové krystalizací a KNO3 po sprchové krystalizací. Lisování se prokázalo být drahé a dávalo produkt s poněkud vysokým obsahem prachu. Míchání je závislé v prvé ředě na přítomnost podobných částic vzhledem k jejich velikosti a velikostnímu rozložení částic těchto dvou surových látek. Zadruhé, nezíská se homogenní produkt.
Vzhledem k problematickému podchlazování se vynálezci rozhodli prozkoumat jiný způsob výroby homogenního NK-hnojiva z tavenin nejméně jedné ze složek a možným přídavkem další složky ve formě pevné látky k tavenině. Pevný • · ·· ·· · · · ··· • · · ·· • · · · · ·· ••••· · ···· • · · ·· ··· ·· · · ···· ·
KNO3 se rozpustil v roztavené CN, ale počáteční testy prokázaly, že podchlazení pak bylo tak silné, že sprchová krystalizace/granulace by byla neproveditelná. Byla provedena rada pokusů s přídavkem pevného KNO3 o různé velikosti částic k roztavené CN při přibližné 100 °C. Velikost částic pevné látky se pohybovala v rozmezí 0,2-1,6 mm. Bylo třeba zjistit, zda směs může ztuhnout před rozpuštěním částic KNO3 v tavenině CN za výsledného podchlazení taveniny. Během těchto pokusů se také měnil poměr mezi CN a KNO3. Byla testována zejména dvě následující složení: 70 hmotnostních % CN a 30 hmotnostních % KNO3, odpovídající NKP-formě (definované jako Ν-Ρ2Ο52Ο) 15-0-14 a 85 hmotnostních % CN a 15 hmotnostních % KNO3, odpovídající formě 18-0-7. Během těchto experimentů však byla testována některá podchlazení. Při velikosti pevných částic < 0,3 mm bylo podchlazení nezbytné. Aby bylo možné se vyhnout podchlazení, velikost pevných částic by měla být větší než 1 mm. Tato velikost částic u KNO3 však není na trhu dostupná a navíc tak velké částice by působily problémy během sprchové krystalizace. Ačkoli pomocí tohoto způsobu je možné získat pevné částice homogenního NK-hnojiva, nepředpokládá se, že by byl konečným řešením problému a následovaly další výzkumy tohoto způsobu.
Bylo tak rozhodnuto provést výzkum různých fází CN-voda-KNO3. Během těchto výzkumů bylo překvapivé zjištěno, že skutečně existují podmínky, za kterých podchlazování nezpůsobuje zásadní problémy. Je tak možné vytvořit pevné částice pomocí klasických metod a zařízení. Tyto podmínky mohou být definovány následovně:
Ca(NO3)2 40-14 % hmotnostních
KNO3 60-85 % hmotnostních
Voda 0,5-6 % hmotnostních
Dále bylo zjištěno, že k takovým NK-taveninám se mohou přidat roztoky MgNO3 v množství 0-5 hmotnostních %. Směs pevných částic hnojivá může také obsahovat 0-4 hmotnostní % dusičnanu amonného (AN).
Vzhledem k těmto zjištěním se vytvořily pevné částice z tavenin/roztoků v uvedených rozmezích. Sprchová krystalizace se může úspěšně provést při teplotách 160-190°ďa granulace se může uskutečnit při teplotách 90-140 °C. Tak se získají • ·
Λ ······« ’ * ’ ········ · * · · • ····· · ·· ···· • · · · · · · • · « · · ····· · · ·· homogenní produkty NK-hnojiva s velikostí částic 1-5 mm a s požadovaným velikostním rozložením. Produkty mají přesný tvar a částice mají tvrdost nebo pevnost v tlaku přibližně 2-13 kg v závislosti na obsahu vody a velikosti.
Cíl vynálezu a jeho význačné rysy jsou definovány v přiložených patentových nárocích.
Vynález je dále vysvětlen pomocí popisu obrázků a příkladů.
Stručný popis obrázků na výkrese
Obr. 1 představuje absorpci vody NK-hnojivy podle vynálezu ve srovnání s odpovídajícími výsledky pro NH-CN.
Příklad 1
Tento příklad vysvětluje sprchovou krystalizaci NK 15-0-35.
hmotnostních % pevného KN se smíchalo s 25 hmotnostními % NH-CN a zahřálo přibližně na 100 °C, což byl teplotní počátek tavení směsi. Obsah vody a viskozita se přizpůsobila požadovaným hodnotám, a pak se homogenní tavenina přemístila do zařízení pro sprchovou krystalizaci a sprchová krystalizace se provedla při přibližně 165 °C do olejové lázně. Získaly se bílé, tvrdé částice přesného tvaru. Pevnost v tlaku 3-4 mm částic byla zjištěna v rozmezí 8-13 kg.
Příklad 2
Tento příklad vysvětluje sprchovou krystalizaci NK 15-0-33.
hmotnostních % krystalického KN se smíchalo s 30 hmotnostními % NHCN a roztavilo při přibližně 100 °C, a následné se upravil obsah vody a viskozita na požadované hodnoty a homogenní tavenina se zpracovala sprchovou krystalizaci při přibližně 165 °C. Kvalita částic po sprchové krystalizaci byla podobná získané v příkladu 1.
Příklad 3
Tento příklad vysvětluje sprchovou krystalizaci NK 15-0-29.
hmotnostních % KN a 40 hmotnostních % NH-CN se smíchalo a roztavilo při přibližně 100 °C a tato tavenina měla následující složení:
• · · · • · hmotnostních % KN, 31,5 hmotnostních % CN, 2,5 hmotnostních % AN a 6 hmotnostních % vody.
Obsah vody se pak snížil na přibližně 3 hmotnostní % a teplota se zvýšila na přibližně 165 °C, a následně se provedla sprchová krystalizace homogenní taveniny.
Tlaková síla částic čerstvého produktu (3-4 mm) byla naměřena na 5 kg a u částic s životností 30 minut na 9 kg.
Příklad 4
Tento příklad vysvětluje sprchovou krystalizaci NK 15-0-33 nejvyššího stupně.
Během těchto experimentů se tavení provádělo od 30 hmotnostních % granulovaného NH-CN a 70 hmotnostních % krystalického KN. Pro zvýšení tlakové síly výsledného produktu se obsah vody snížil vypařováním z 4,5 hmotnostních % na 2,5 hmotnostní %. Sprchová krystalizace se provedla ve věži pro sprchovou krystalizaci vysoké 23 metrů a s výstupní teplotou 28 °C. Teplota sprchové krystalizace během těchto experimentů se pohybovala mezi 160-190 °C. Bylo zjištěno, že produkty s dostatečnými podmínkami tuhnutí se mohou získat pro tuto NK-formu v případě, že obsah vody před sprchovou krystalizaci je vyšší než 4,5 hmotnostní %.
Příklad 5
Tento příklad vysvětluje granulaci NK 15-0-33.
Granulace se provedla po nahrazení jemného prachu NK 15-0-33 taveninou stejného produktu. Granulační teplota se pohybovala mezi 115-125 °C a bylo zjištěno, že je možné získat granulační produkty s požadovanou velikostí a pevností v tlaku. Nejlepší granulační teplota byla zjištěna pro rozmezí 120-125 °C. Další testy ukázaly, že granulace NK-hnojiv se může uskutečnit při 90-140°C v závislosti na NKformách a obsahu vody v tavenině.
Příklad 6
Tento příklad se týká výroby NK 15-0-14 smícháním homogenních NK-hnojiv podle vynálezu s dalšími hnojivý jako například s NH-CN.
Podle uvedeného příkladu 4 se vyrobí 42 hmotnostních % homogenního 15-033 o hustotě 1,97-1,98 kg/litr a o průměrném průměru d50=1,78 mm a mechanicky • · · · · · * ····· ····· ·· ·· se smíchá s 58 hmotnostními % NH-CN o hustotě 1,96-1,98 kg/litr a d50=1,78 mm. Tyto dva typy produktů mají přibližně stejný tvar a velikostní rozložení částic. Výsledná směs má formu 15-0-14, jednotný vzhled a částice se neoddělují.
Při použití uvedeného postupu je možné provést všechny kroky od NK 15-033 až po Nk 15-0-0. Složka hnojivá, která se přidá k homogennímu NK-hnojivu podle vynálezu by neměla být CN nebo NH-CN, ale může to být jakékoli vhodné hnojivo pro získání požadovaného tvaru NK-hnojiva směsi. Stejná doporučení s ohledem na velikost Částic, rozložení, tvar částice a hustotu platí také pro takovéto směsi.
Nové homogenní produkty hnojivá NK byly dále testovány na spékací vlastnosti a absorpci vody. Tyto vlasnosti byly srovnány se stejnými vlastnostmi pro NH-CN. Pokrytí použité během testu bylo na bázi oleje, vosku a pryskyřice, popsané v Mezinárodní patentové přihlášce PCT/N095/00109. Výsledky jsou uvedeny v tabulce I.
Tabulka I
NK 15-0-33 (2,5 % vody, sprchová krystalizace) NH-CN (sprchová krystalizace)
0,2% pokrytí nepokryto 0,2% pokrytí nepokryto
spečení číslo: 340 spečení číslo: 1050 spečení číslo: 590 spečení číslo: 1080
Z tabulky I je zřejmé, že upravené hnojivo NK má poněkud lepší spékací vlastnosti než NH-CN po sprchové krystalizaci.
Absorpce vody pro homogenní NK-15-0-33 podle vynálezu byla zjišťována u pokrytých i nepokrytých částic. Výsledky byly srovnány s NH-CN po sprchové krystalizaci.
Testy se prováděly při 25 °C a 40, 50, 60 a respektive při 70 % relativní vlhkosti (RH). Výsledky těchto testů jsou uvedeny ve grafu obrázku 1. Z toho je zřejmé, že NK 15-0-33 by nemělo být delší dobu vystavováno vyšší vlhkosti. Avšak pokud je toto hnojivo pokryto 0,2 hmotnostními % vhodné pokrývači látky, absorpce vody je přijatelně nízká.
Průmyslová využitelnost
Na základě vynálezu bylo dosaženo nového způsobu výroby homogenních NK-hnojiv. Nové NK-produkty se mohou využít samostatně nebo ve směsi s jinými vhodnými hnojivý za vzniku směsí hnojiv v požadovaných formách. Nové homogenní NK-produkty mají výborné vlastnosti vzhledem k výživné hodnotě, skladovacím a manipulačním vlastnostem.
·· ·· · · *· • · · · · * · * ·· · · ···· « ·· • ····· · * · ♦ 4 ·' ·

Claims (9)

  1. OPRAVENÉ PATENTOVÉ NÁROKY
    4-pčijato Mezinárodní kanceláří 13. března 1997 (13.3.1097); originál patentových-nároků 1 a 2 opraven, zbývající nároky beze změny (1 strana)!
    jcou podkladem pro další řízení
    1.
    Způsob výroby NK-hnojiv základním způsobem z hnojiv dusičnanu vápenatého a dusičnanu draselného, kdy se hnojivo dusičnanu vápenatého taví dusičnanem draselným, vyznačující se tím, žjhnojivo dusičnanu vápenatého a dusičnan draselný se taví při 90-120 °C za vzniku taveniny nebo suspenze, a pak se zahřeje na požadovanou rozmélňovací teplotu a rozmělní se za vzniku homogenního NK-hnojiva.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, žjfeložky jsou smíchány v poměrech za vzniku taveniny nebo suspenze obsahující 40-14 hmotnostních % dusičnanu vápenatého, 55-85 hmotnostních % dusičnanu draselného, 0,5-6 hmotnostních % vody, 0-4 hmotnostní % dusičnanu amonného a 0-5 hmotnostních % dusičnanu horečnatého.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že pevné částice se vytvoří sprchovou krystalizací při teplotách 160-190 °C.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že pevné částice se vytvoří granulací taveniny nebo suspenze obsahující 10-2,5 hmotnostních % vody při granulační teplotě 90-140 °C.
  5. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že přibližně 60 hmotnostních % dusičnanu draselného a přibližně 40 hmotnostních % hnojivá dusičnanu vápenatého se taví při přibližně 100 °C za vzniku taveniny obsahující přibližně 60 hmotnostních % KNO3, přibližně 31,5 hmotnostních % Ca(NO3)2, přibližně 2,5 hmotnostní % NH4NO3 a přibližně 6 hmotnostních % vody, a pak se tato tavenina odpaří přibližně na 3 hmotnostní % vody a následně se provede sprchová krystalizace při 160 170 °C.
    ·· · · ♦· · · • · · ···»· ·· ····· » ·· ·* * · • · ·· · · ·· ·· *·· ·· ··
  6. 6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že přibližně 30 hmotnostních % granulovaného hnojivá dusičnanu vápenatého a přibližně 70 hmotnostních % dusičnanu draselného se taví přibližně při 100 °C a takto vzniklá tavenina se odpaří na obsah vody od 4,5 hmotnostních % do 2,5 hmotnostních % a následně se provede sprchová krystalizace při 165-175 °C.
  7. 7. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že hnojivo NK15-0-33 se dodá do granulátoru současné s kapalnou formou stejného hnojivá a granuluje při 120 125 °C.
  8. 8. Homogenní hnojivo NK obsahující 40-14 hmotnostních % Ca(NO3)2, 55-85 hmotnostních % KNO3 0,5-6 hmotnostních % vody, 0-4 hmotnostní % NH4NO3 a 0-5 hmotnostních % Mg(NO3)2.
  9. 9. Homogenní hnojivo NK podle nároku 8, vyznačující se tím, že hnojivo je produkt po sprchové krystal izaci v NK-formách 15-0-35 až 15- 0-28 s tlakovou pevností 2-9 kg.
CZ19981238A 1995-10-27 1996-10-18 Homogenní NK-hnojivo založené na hnojivech na bázi dusičnanu vápenatého a dusičnanu draselném a způsob jeho výroby CZ295864B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO19954336A NO304423B1 (no) 1995-10-27 1995-10-27 Homogen NK-gj°dsel og fremgangsmÕte for fremstilling derav

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ123898A3 true CZ123898A3 (cs) 1998-08-12
CZ295864B6 CZ295864B6 (cs) 2005-11-16

Family

ID=19898706

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19981238A CZ295864B6 (cs) 1995-10-27 1996-10-18 Homogenní NK-hnojivo založené na hnojivech na bázi dusičnanu vápenatého a dusičnanu draselném a způsob jeho výroby

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6176892B1 (cs)
EP (1) EP0857167B1 (cs)
JP (1) JP3771270B2 (cs)
CN (1) CN1104398C (cs)
AT (1) ATE198463T1 (cs)
AU (1) AU712938B2 (cs)
BR (1) BR9611237A (cs)
CA (1) CA2235577C (cs)
CZ (1) CZ295864B6 (cs)
DE (1) DE69611457T2 (cs)
DK (1) DK0857167T3 (cs)
ES (1) ES2155208T3 (cs)
IL (1) IL124244A (cs)
MX (1) MX9803262A (cs)
NO (1) NO304423B1 (cs)
NZ (1) NZ321691A (cs)
PL (1) PL184223B1 (cs)
PT (1) PT857167E (cs)
RU (1) RU2146663C1 (cs)
WO (1) WO1997015536A1 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI981490A (fi) * 1998-06-29 1999-12-30 Kemira Agro Oy Menetelmä seoslannoitteiden valmistamiseksi
NO313695B1 (no) * 1998-07-08 2002-11-18 Norsk Hydro As Metode for fremstilling av en homogen og ammoniumfri kalsiumnitratsmelte og produkt derav
CN103864470B (zh) * 2014-03-14 2015-12-30 交城县金兰化工有限公司 硝酸钾镁复盐型复合肥及其制备方法
CN103833444B (zh) * 2014-03-14 2016-03-23 交城县金兰化工有限公司 硝酸钙镁复盐型复合肥及其制备方法
CN104692947A (zh) * 2015-03-17 2015-06-10 蒋加文 一种氮钾复合肥料的生产配比方法与使用方法
ES2899829T3 (es) 2016-04-14 2022-03-14 Yara Int Asa Composición en partículas de nitrato de calcio para fertirrigación, que comprende micronutrientes a base de nitrato y método para la fabricación de la misma
EP3348538A1 (en) * 2017-01-16 2018-07-18 YARA International ASA Calcium nitrate and potassium nitrate fertiliser particles
EP3366658A1 (en) * 2017-02-27 2018-08-29 YARA International ASA Fertilizer particles comprising alternative boron sources

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB392531A (en) * 1930-11-01 1933-05-16 Lonza Ag Process for the production of distributable and non-caking fertilisers containing calcium nitrate
FR861676A (fr) * 1939-07-27 1941-02-14 Ig Farbenindustrie Ag Procédé pour produire du nitrate de calcium sous forme solide
FR1279695A (fr) * 1961-01-18 1961-12-22 Wolfen Filmfab Veb Procédé de fabrication d'un engrais binaire
US3459531A (en) * 1966-02-16 1969-08-05 Grace W R & Co Method of thermally expanding vermiculite in a hot liquid and product prepared by said process
US4394149A (en) * 1978-02-24 1983-07-19 Szoka Jr Francis C Plant nutriment compositions and method of their application
US4240818A (en) * 1979-03-12 1980-12-23 Andreeva Nina K Procedure for preparing nitrogen-potassium fertilizer
US4954134A (en) * 1989-07-31 1990-09-04 Tennessee Valley Authority Agglomeration of gypsum, limestone, or gypsum-limestone mix
JP2624116B2 (ja) 1993-04-22 1997-06-25 松下電器産業株式会社 液晶表示装置およびそれを用いた投写型表示装置
US5743934A (en) * 1995-03-03 1998-04-28 Magic Green Corporation Soil conditioning agglomerates containing cement kiln dust

Also Published As

Publication number Publication date
NO954336D0 (no) 1995-10-27
DE69611457D1 (de) 2001-02-08
ATE198463T1 (de) 2001-01-15
EP0857167B1 (en) 2001-01-03
PT857167E (pt) 2001-06-29
NZ321691A (en) 1999-10-28
PL326424A1 (en) 1998-09-14
AU712938B2 (en) 1999-11-18
CN1104398C (zh) 2003-04-02
US6176892B1 (en) 2001-01-23
JP2000505409A (ja) 2000-05-09
CA2235577A1 (en) 1997-05-01
AU7509296A (en) 1997-05-15
BR9611237A (pt) 1999-03-30
NO954336L (no) 1997-04-28
CZ295864B6 (cs) 2005-11-16
EP0857167A1 (en) 1998-08-12
WO1997015536A1 (en) 1997-05-01
NO304423B1 (no) 1998-12-14
DE69611457T2 (de) 2001-07-12
DK0857167T3 (da) 2001-05-14
JP3771270B2 (ja) 2006-04-26
RU2146663C1 (ru) 2000-03-20
CN1204309A (zh) 1999-01-06
IL124244A (en) 2001-03-19
ES2155208T3 (es) 2001-05-01
MX9803262A (es) 1998-09-30
PL184223B1 (pl) 2002-09-30
CA2235577C (en) 2001-12-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI105807B (fi) Menetelmä seoslannoitterakeiden valmistamiseksi
AU2007251520C1 (en) Fertilizer granules and manufacturing process thereof
US4154593A (en) Process for granulating ammonium phosphate containing fertilizers
CZ123898A3 (cs) Způsob výroby dusík-draslíkového hnojiva obsahujícího dusičnan vápenatý a jeho produkty
FI108028B (fi) Parannettu menetelmä ureapohjaisten seoslannoitteiden valmistamiseksi
IL297989A (en) Fertilizer granule of polyhalite and molten urea and a process to create it
RU2162073C2 (ru) Удобрение на основе нитрата кальция и способ его получения
US4256479A (en) Granulation of fertilizer borate
GB2571914A (en) A process for producing a fertiliser containing boron
RU2142444C1 (ru) Способ получения гранулированных сложных удобрений с микроэлементами
RU2412139C2 (ru) Способ получения нитрофосфатных продуктов с высоким содержанием азота
PL240017B1 (pl) Sposób wytwarzania nawozu azotowego - saletrosiarczanu amonu oraz nawóz wytworzony tym sposobem
PL186275B1 (pl) Sposób wytwarzania środka nawozowego sypkiego dla ogrodnictwa

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20161018