CZ11323U1 - Přepínací elektronické relé - Google Patents

Přepínací elektronické relé Download PDF

Info

Publication number
CZ11323U1
CZ11323U1 CZ200111966U CZ200111966U CZ11323U1 CZ 11323 U1 CZ11323 U1 CZ 11323U1 CZ 200111966 U CZ200111966 U CZ 200111966U CZ 200111966 U CZ200111966 U CZ 200111966U CZ 11323 U1 CZ11323 U1 CZ 11323U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
frequency
switching
filter
semiconductor diode
branch
Prior art date
Application number
CZ200111966U
Other languages
English (en)
Inventor
Marian Ing. Váňa
Original Assignee
Marian Ing. Váňa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marian Ing. Váňa filed Critical Marian Ing. Váňa
Priority to CZ200111966U priority Critical patent/CZ11323U1/cs
Publication of CZ11323U1 publication Critical patent/CZ11323U1/cs
Priority to EP02734990A priority patent/EP1435133A1/en
Priority to EA200301086A priority patent/EA004751B1/ru
Priority to PCT/CZ2002/000026 priority patent/WO2002091574A1/en
Priority to DE20221452U priority patent/DE20221452U1/de

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03KPULSE TECHNIQUE
    • H03K17/00Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking
    • H03K17/51Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking characterised by the components used
    • H03K17/74Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking characterised by the components used by the use, as active elements, of diodes
    • H03K17/76Switching arrangements with several input- or output-terminals, e.g. multiplexers, distributors

Landscapes

  • Electronic Switches (AREA)

Description

Přepínací elektronické relé
Oblast techniky
Technické řešení se týká přepínacího elektronického relé, zejména relé pro spínání elektromagnetických signálů v oblasti dekametrových až centimetrových vln, opatřeného alespoň jednou frekvenční propustí typu T-článku alespoň druhého stupně a/nebo PI-článku alespoň druhého stupně, osazenou alespoň jednou polovodičovou diodou, jejíž mezní kmitočet je nižší, než je spínaný kmitočet.
Dosavadní stav techniky
V oblasti kmitočtů vyšších než jednotky megahertz, zejména v oblasti kmitočtů pro televizní přenos, se pro přepínání vybraných kmitočtových pásem používají buď speciální mechanická relé s nízkou kapacitou spínacích kontaktů nebo speciální elektronická relé jejichž spínacími prvky jsou diody typu PIN nebo vysokofrekvenční tranzistory typu GaAs FET nebo dolní frekvenční propusti typu T-článku nebo PI-článku alespoň druhého stupně, jejichž kapacitním prvkem je-polovodičová dioda. Nevýhodou mechanických relé jsou vysoké nároky na mechanické provedení s ohledem na požadovanou zanedbatelnou kapacitu kontaktů pro práci oblasti UHF pásma, z čehož vyplývá jejich vysoká pořizovací cena. Nevýhodou elektronických relé s diodami typu PIN nebo vysokofrekvenčními tranzistory typu GaAs FET jsou vysoké nároky na přesnost výroby a dodržení technologických postupů, což se odráží ve vysoké ceně těchto relé. Spínací relé s dolními frekvenčními propustmi typu T-článku nebo PI-článku se vyznačují poměrně úzkým kmitočtovým rozsahem v rozmezí stovek Mhz až jednotek GHz. Účelem tohoto technického řešení je provedení přepínacího elektronického relé pracujícího ve velmi širokém pásmu dekametrových až centimetrových vln.
Podstata technického řešení
Výše uvedeného účelu je dosaženo přepínacím elektronickým relé, opatřeným alespoň jednou dolní frekvenční LC propustí typu T-článku alespoň druhého stupně a/nebo PI-článku alespoň druhého stupně, osazenou alespoň jednou polovodičovou diodou, v provedení podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že je tvořeno alespoň dvěma větvemi se společným uzlem, kde každá větev je opatřena dvoupólem osazeným alespoň jednou polovodičovou diodou a zapojeným přes oddělovací kondenzátor v sérii s dolní frekvenční LC propustí, kde kapacitním prvkem použitého článku, připojeným k zemnicí svorce, je polovodičová dioda o mezním kmitočtu nižším, než nejvyšší spínaný kmitočet, kde oddělovací kondenzátor má kapacitu alespoň pětkrát větší než je kapacita přechodu polovodičové diody. Současně platí, že dvoupól je připojen na zdroj prvního ovládacího napětí a mezi vstup a zemnicí svorku dolní frekvenční LC propustí je zapojen zdroj druhého ovládacího napětí. Dále podle tohoto užitného vzoru může být zemnicí svorka dolní frekvenční LC propustí vyvedena na zem přes zemnicí kondenzátor, jehož kapacita je alespoň pětkrát větší než je kapacita přechodu polovodičové diody dolní frekvenční LC propustí. Rovněž podle tohoto užitného vzoru může být společný uzel dvou větví připojen na první spínací svorku přes alespoň jednu polovodičovou diodu.
Výhodou tohoto technického řešení je, že pomocí jednoduchých a provozně stabilních prostředků, bez použití jakýchkoliv pohyblivých mechanických dílů, dovoluje spínat vysokofrekvenční signály s kmitočtem jednotek Megahertz až několika Gigahertz.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je dále podrobněji objasněno na příkladech jeho praktického provedení, uvedených na přiložených výkresech, na nichž na obr. 1 je nakresleno principielní schéma
- 1 CZ 11323 U1 předmětného relé, na obr. 2, 3 a 4 jsou některá možná provedení bloku A podle obr. 1, na obr. 5, 6 a 7 jsou uvedena některá možná provedení bloku B podle obr. 1. Obr. 8 znázorňuje zapojení vícepólového relé, kde bloky X1 a X2 jsou bloky podle obr. 1, a obr. 9 je provedení ětyřpólového relé, kde bloky X1 aX2 jsou bloky podle obr. 1. Obr. 10 představuje detailnější provedení dvoupólového přepínacího relé.
Příklad provedení
Na obr. 1 znázorněné dvoupólové přepínací relé má dvě, vzájemně identické větve X1, X2, připojené na společnou první spínací svorku 1. Jak první větev X1, tak druhá větev X2 je opatřena v sérii zapojenými dvoupólem A a trojpólem B, mezi nimiž je zapojen oddělovací kondenzátor 2.
Dvoupól A je přes první zatěžovací odpor 3 připojen na zdroj prvního ovládacího napětí Ui, trojpól B je připojen na zdroj druhého ovládacího napětí U->, který je zapojený přes druhý zatěžovací odpor 4 mezi vstup a zemnicí svorku 5 trojpólu B. Zemnicí svorka 5 je vyvedena na zem přes zemnicí kondenzátor 6. Zemnicí kondenzátor 6 není bezpodmínečně nutný. První zatěžovací odpor 3 a/nebo druhý zatěžovací odpor 3,4 mohou být nahrazeny indukční zátěží, oba 1 zatěžovací odpory 3,4 však mohou mít i nulovou hodnotu.
Dvoupólem A je alespoň jedna polovodičová dioda 7 o mezním kmitočtu nižším, než je nejvyšší spínaný kmitočet, zapojená v libovolném směru propustnosti, jak je uvedeno na obr. 2, 3 a 4.
Trojpólem B je dolní frekvenční LC propust typu T-článku alespoň druhého stupně a/nebo PI-článku alespoň druhého stupně, jejíž kapacitní prvek je tvořen jednou polovodičovou diodou 7 o mezním kmitočtu nižším, než je nejvyšší spínaný kmitočet. Obr. 5 a 6 ukazují provedení dolní frekvenční LC propusti jako T-ělánek druhého stupně se dvěma sériově řazenými indukčnostmi 8, jejichž společný uzel je vyveden na zemnicí svorku 5 přes polovodičovou diodu
7. Provedení podle obr. 5 a 6 se vzájemně liší pouze polaritou zapojení polovodičové diody 7.
Výstup dolní frekvenční LC propusti je výstupem příslušné první větve X1 nebo druhé X2 větve předmětného spínacího relé, který je opatřen druhou spínací svorkou 10, na níž je připojeno navazující vedení. Na obr. 7 je obdobné zapojení dolní frekvenční LC propusti opatřené T-ělánkem pátého stupně.
První spínací svorku 1 a druhou spínací svorku 10 lze funkčně vzájemně zaměnit. Je-li na první spínací svorku i připojen přepínaný signál, je na druhou spínací svorku 10 připojena spínaná zátěž a obráceně.
Ze základního dvoupólového zapojení předmětného relé jsou odvozeny další varianty. Jak ukazuje obr. 8, lze jednoduše vytvořit vícepólové relé tím, že na první spínací svorku i je paralelně připojena celá řada výše popsaných větví X1, X2. Počet n jednotlivých pólů relé je dán počtem použitých větví X1, X2, ..... X· Další možnou variantou, znázorněnou na obr. 9, je zapojení, kdy první a druhá větev X1, X2 mají společný uzel připojený na první spínací svorku i přes další dvoupól A, obdobného provedení, jak je výše popsáno pro každou jednotlivou větev X1, X2· Rovněž tímto zapojením lze vytvářet vícepólová relé.
Předmětné spínací relé podle obr. 1 pracuje následujícím způsobem. Spínaný signál prochází vždy pouze jednou z obou větví X1, X2. V případě, že signál má procházet pouze první větví X1, první ovládací napětí Ui přivedené na dvoupól A první větve X1 musí být takové, že polovodičová dioda 7 tohoto dvoupólu je v sepnutém stavu a signál jím prochází téměř bez útlumu a přitom první ovládací napětí U| přivedené na dvoupól A druhé větve X2 musí být takové, že polovodičová dioda 7 tohoto dvoupólu je v rozepnutém stavu a signál jím prochází s velkým útlumem.
Současně musí být druhé ovládací napětí U2 takové, že polovodičová dioda 7 trojpólu B první větve X1 je v uzavřeném stavu a spínaný signál prochází dále první větví X1 téměř bez útlumu a přitom druhé ovládací napětí U2 musí polovodičovou diodu 7 trojpólu B druhé větve X2 sepnout, takže signál prochází druhou větví X2 s velkým útlumem. Pokud má signál procházet pouze druhou větví X2, jsou jednotlivé dvoupóly A i trojpóly B ve stavu opačném, než je popsáno výše.
-2CZ 11323 Ul
Na obr. 10 je uvedeno praktické schéma zapojení dvoupólového spínacího relé v provedení podle vynálezu. Toto relé je opět tvořeno první a druhou větví X1, X2 se společným uzlem, připojeným na první spínací svorku 1. Na dvoupól A, tvořený dvěma v sérii zapojenými polovodičovými diodami 7, je přes oddělovací kondenzátor 2 připojen trojpól B, který je zde tvořený T-článkem pátého řádu, v provedení podle obr. 7. Oddělovací kondenzátor 2 je přemostěn sériovou kombinací dvou zatěžovacích odporů 3, 4 s vyvedeným společným uzlem. Použitý T-článek je tvořen třemi, v sérii zapojenými indukčnostmi 8, kde oba uzly dvou sousedních indukčností 8 jsou přes polovodičovou diodu 7 vyvedeny na zemnicí svorku 5. Zdroj ovládacího napětí Uo je připojen mezi vyvedený společný uzel zatěžovacích odporů 3,4 a společný uzel první větve X1 a io druhé větve, X2.
Relé v provedení podle obr. 10 pracuje tak, že pokud je na společný uzel obou zatěžovacích odporů 3, 4 první větve X1 přivedeno konstantní ovládací napětí Uo, a na společném uzlu zatěžovacích odporů 3, 4 druhé větve X2 je nulové napětí, pak je první větev X1 v rozepnutém stavu a signál nepropouští, zatímco druhá větev X2 je v sepnutém stavu a proto signál propouští.
Naopak, je-li na společný uzel obou zatěžovacích odporů 3, 4 první větve X1 přivedeno nulové napětí, zatímco konstantní ovládací napětí Uo je na společném uzlu zatěžovacích odporů 3, 4 druhé větve X2, je první větev X1 v sepnutém stavu a signál propouští, zatímco druhá větev X2 je v rozepnutém stavu a tedy signál nepropouští.
Průmyslová využitelnost
Předmětné technické řešení je určeno pro zařízení pro individuální a skupinový příjem pozemního a družicového televizního signálu.

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Přepínací elektronické relé, zejména pro spínání elektromagnetických signálů s pracovními kmitočty v oblasti dekametrových až centimetrových vln, opatřené alespoň jednou dolní
    25 frekvenční LC propustí typu T-článku alespoň druhého stupně a/nebo PI-článku alespoň druhého stupně, osazenou alespoň jednou polovodičovou diodou, vyznačující se tím, že je tvořeno alespoň dvěma větvemi (X1, X2) se společným uzlem, kde každá větev je opatřena dvoupólem (A) osazeným alespoň jednou polovodičovou diodou (7) a zapojeným přes oddělovací kondenzátor (
  2. 2) v sérii s dolní frekvenční LC propustí, kde kapacitním prvkem použitého
    30 článku, připojeným k zemnicí svorce (5), je polovodičová dioda (7) o mezním kmitočtu nižším, než nejvyšší spínaný kmitočet, kde oddělovací kondenzátor (2) má kapacitu alespoň pětkrát větší než je kapacita přechodu polovodičové diody (7), přičemž dvoupól (A) je připojen na zdroj prvního ovládacího napětí (ty) a mezi vstup a zemnicí svorku (5) dolní frekvenční LC propustí je zapojen zdroj druhého ovládacího napětí (U2).
    35 2. Přepínací elektronické relé podle nároku 1, vyznačující se tím, že zemnicí svorka (5) dolní frekvenční LC propustí je vyvedena na zem přes zemnicí kondenzátor (6), jehož kapacita je alespoň pětkrát větší než je kapacita přechodu polovodičové diody (7) dolní frekvenční LC propustí.
  3. 3. Přepínací elektronické relé podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že
    40 společný uzel dvou větví (X1, X2) je připojen na první spínací svorku (1) přes alespoň jednu polovodičovou diodu (7).
CZ200111966U 2001-05-04 2001-05-04 Přepínací elektronické relé CZ11323U1 (cs)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200111966U CZ11323U1 (cs) 2001-05-04 2001-05-04 Přepínací elektronické relé
EP02734990A EP1435133A1 (en) 2001-05-04 2002-05-02 Switching electronic relay
EA200301086A EA004751B1 (ru) 2001-05-04 2002-05-02 Переключающее электронное реле
PCT/CZ2002/000026 WO2002091574A1 (en) 2001-05-04 2002-05-02 Switching electronic relay
DE20221452U DE20221452U1 (de) 2001-05-04 2002-05-02 Elektronisches Schaltrelais

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200111966U CZ11323U1 (cs) 2001-05-04 2001-05-04 Přepínací elektronické relé

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ11323U1 true CZ11323U1 (cs) 2001-06-18

Family

ID=5475268

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200111966U CZ11323U1 (cs) 2001-05-04 2001-05-04 Přepínací elektronické relé

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP1435133A1 (cs)
CZ (1) CZ11323U1 (cs)
EA (1) EA004751B1 (cs)
WO (1) WO2002091574A1 (cs)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2047145C3 (de) * 1970-09-24 1975-05-15 Siemens Ag, 1000 Berlin Und 8000 Muenchen Einrichtung zur Anschaltung mehrerer FrequenzvervieHacherstufen an einen gemeinsamen Generator für die Grundfrequenz
GB2232303A (en) * 1989-05-23 1990-12-05 Marconi Gec Ltd Waveguide switch
US5926075A (en) * 1995-07-19 1999-07-20 Tdk Corporation Antenna switch
JPH09200077A (ja) * 1996-01-16 1997-07-31 Murata Mfg Co Ltd 複合高周波部品

Also Published As

Publication number Publication date
WO2002091574A1 (en) 2002-11-14
EA004751B1 (ru) 2004-08-26
EP1435133A1 (en) 2004-07-07
EA200301086A1 (ru) 2004-06-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN100379163C (zh) 发送和接收天线开关
KR100542955B1 (ko) 모노리식 고주파 안테나스위치
KR101756116B1 (ko) 무선 주파수 필터
CN101795115B (zh) 多频带匹配电路以及多频带功率放大器
KR102572177B1 (ko) 라디오 주파수 스위치 회로부
JP3094920B2 (ja) 半導体スイッチ
JP3144477B2 (ja) スイッチ回路及び半導体装置
US6310508B1 (en) High frequency switch
US8482360B2 (en) RF switch with high isolation performance
CN109921761A (zh) 一种具有通带可调和可开关功能的可重构滤波器
KR100976799B1 (ko) 위상 변위기와 그 제어 방법
JPH05501642A (ja) 高周波信号のスイッチ回路装置
US7443269B2 (en) Method and apparatus for selectively blocking radio frequency (RF) signals in a radio frequency (RF) switching circuit
CN104660183A (zh) 放大器电路
US6664870B2 (en) Compact 180 degree phase shifter
CZ11323U1 (cs) Přepínací elektronické relé
JP2656284B2 (ja) モノリシックマイクロ波移相器
NL1017773C2 (nl) Versterker-mixer inrichting.
US20060145779A1 (en) High frequency circuit
Maruyama et al. A digitally programmable CMOS universal biquad filter using current-mode integrators
KR20190116509A (ko) 복합 필터 장치
JPH09321829A (ja) 伝送線路切り換えスイッチング回路
KR20110093315A (ko) 바이패스 경로를 갖는 무선 주파수 필터
Ashley et al. Non-reciprocal MMIC-based dual-band bandpass filters
JPH0993003A (ja) 非可逆回路素子

Legal Events

Date Code Title Description
ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20050331