CZ107493A3 - Flexible transition between two wagons - Google Patents

Flexible transition between two wagons Download PDF

Info

Publication number
CZ107493A3
CZ107493A3 CZ931074A CZ107493A CZ107493A3 CZ 107493 A3 CZ107493 A3 CZ 107493A3 CZ 931074 A CZ931074 A CZ 931074A CZ 107493 A CZ107493 A CZ 107493A CZ 107493 A3 CZ107493 A3 CZ 107493A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
height
roofs
side walls
adjustable
roof
Prior art date
Application number
CZ931074A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans-Jurgen Metze
Manfred Bartel
Siegbert Wenke
Andreas Lehmann
Michael John
Rudiger Streich
Original Assignee
Altmann Rail System
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Altmann Rail System filed Critical Altmann Rail System
Publication of CZ107493A3 publication Critical patent/CZ107493A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60DVEHICLE CONNECTIONS
    • B60D5/00Gangways for coupled vehicles, e.g. of concertina type
    • B60D5/003Bellows for interconnecting vehicle parts
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/16Wagons or vans adapted for carrying special loads
    • B61D3/18Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D39/00Wagon or like covers; Tarpaulins; Movable or foldable roofs

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Description

Ohebný přechod mezi dvěma nákladními vozovými jednotkami
Oblast techniky
Vynález se týká ohebného přechodu mezi dvěma nákladními vozovými jednotkami s výškově nastavitelnými střechami, který je svým provedením chráněn proti povětrnostním vlivům, a to nejen při jízdě v přímém směru, ale i při jízdě v zatáčkách a s různě výškově nastavenými střechami obou vozových jednotek.
Dosavadní stav techniky
Nákladní vozové jednotky s výškově nastavitelnými střechami jsou známy především pro přepravu osobních automobilů. Jsou většinou dvoupatrové s pevnou nebo výškově nastavitelnou patrovou podlahou a mohou být spolu buď párově nakrátko spřaženy podle německého patentového spisu č. DE-A 40 20 020 nebo mohou být spolu normálně spojeny pomocí nárazníků běžného železničního spřahovacího zařízení podle francouzského patentového spisu č. 1 503 791. Jak je známo z německého patentového spisu č. 40 20 020, párově spolu nakrátko spřažené nákladní vozové jednotky jsou vzájemně spojeny elastickým zařízením, kupříkladu skládacím měchem. Takovýto přechod
0501/03 mezi dvěma sousedními páry nákladních vozových jednotek však není chráněn proti povětrnostním vlivům. U železničních jednotek, které slouží především osobní dopravě, jsou sice přechody chránící proti povětrnostním vlivům, většinou právě v provedení jako skládací měch, obvyklé, avšak takové vozové jednotky jsou vybaveny pevnými střechami. Stejné je to u kloubových autobusů, které jsou podle německého patentového spisu č. 28 54 416 a podle německého užitného vzoru č. 89 10 106 opatřeny vzájemně kloubově spřaženými spojovacími jednotkami s přechody chráněnými proti povětrnostním vlivům.
Úkol vynálezu spočívá ve vytvoření ohebného přechodu mezi dvěma nákladními vozovými jednotkami s výškově nastavitelnými střechami takového druhu, aby se bez dalšího přizpůsobil všem, také vzájemně odlišným polohám sousedních střech, a aby v každé poloze zaručil dostatečnou ochranu proti povětrnostním vlivům.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol je řeší a nedostatky známých ohebných přechodů do značné míry odstraňuje ohebný přechod podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že přechod mezi dvěma vozovými jednotkami s výškově nastavitelnými střechami je opatřen přechodovou střechou s bočními stěnami, přičemž každá boční stěna je rozdělena na horní
O ODOl/Q·» část a spodní část, obě horní a spodní části přechodové střechy jsou spojeny s bočními stěnami vagonu, a přechodová střecha je podepřena nejméně jedním ohebným nosným elementem, který spolu spojuje výškově nastavitelné střechy.
Rozdělení bočních stěn přechodu na horní a spodní část má tu výhodu, že spodní části, které zůstávají stále spojeny s bočními stěnami sousedních nákladních vozových jednotek, přispívají ke stabilitě přechodu, aniž je potřeba tyto spodní části zvlášť silně dimenzovat. Přechodová střecha není spojena s celou boční stěnou přechodu, nýbrž jen s horní částí boční stěny přechodové střechy a je proto v mimořádně vysoké míře schopná přizpůsobení různým výškovým polohám střech sousedních nákladních jednotek. Rozdělení bočních stěn přechodu na pevnou spodní část a spolu s přechodovou střechou na výškově nastavitelnou horní část má dále výhodu spočívající v tom, že nosný element, který spolu spojuje výškově nastavitelné střechy sousedních nákladních vozových jednotek, nemusí nést žádnou velkou zátěž a může proto mít prostorově úspornou konstrukci.
Nosným elementem je s výhodou listová pružina, která je vůči oběma výškově nastavitelným střechám vedena otočně a na nejméně jedné z těchto výškově nastavitelných střech je také v omezeném rozsahu posuvná v podélném směru. Listová pružina může být jednonebo vícelistá. Obecně stačí jednolistá, čímž se dosáhne obzvláště a 0D»01?93 prostorově úsporného a lehkého provedení listové pružiny.
Nosný element tvořený listovou pružinou je s výhodou veden na nejméně jedné z navzájem sousedících výškově nastavitelných střech ve dvou za sebou uspořádaných horizontálních vedeních. Listová pružina je v těchto horizontálních vedeních držena jako uchycený nosník, takže pro daná svislá zatížení může být vytvořena poměrně úzká. Aby se však zabránilo příliš velkým koncentracím ohybových momentů v listové pružině, je dále účelné, aby nejméně jedno z horizontálních vedení bylo spojeno s příslušnou střechou pomocí pružného členu.
Listová pružina sloužící jako nosný element musí být ve svých horizontálních vedeních pokud možno lehce posuvná ve svém podélném směru a nad to musí mít směrem ven také dostatečný prostor pro příčné posuvy, v každém případě tehdy, když horizontální vedení sama nejsou takovou měrou otočně a příčně posuvně uložena, aby se mohla přizpůsobit všem úhlovým pohybům, které vznikají mezi dvěma sousedními nákladními vozovými jednotkami při jízdě v zatáčce.
Aby se přes požadovanou posouvatelnost listové pružiny zabránilo tomu, že tato pružina vyklouzne z horizontálních vedení, je účelné mezi dvě horizontální vedení, která jsou uspořádána na jedné z výškově nastavitelných střech, připevnit na listovou pružinu zarážku, která omezuje její posuv v podélném směru vůči této střeše.
n odoi·)^
Jako nosný element může být místo listové pružiny použito lano, které vzájemně spojuje obě sousední výškově nastavitelné střechy, a které je pomocí pružného členu udržováno v předepnutém stavu. Takový nosný člen je znám již ze zmíněného německého patentového spisu č. 28 54 416. Slouží tam k podepření skládacího měchu mezi jednotkami kloubového autobusu s výškově nenastavitelnou střechou.
Nezávisle na provedení nosného elementu se dosahuje obzvláště dobré ochrany proti povětrnostním vlivům, také proti dešti dopadajícímu ze strany, když horní části bočních stěn přinejmenším ve spuštěném stavu výškově nastavitelných střech překrývají spodní části bočních stěn. Míra překrytí může být zvolena tak, aby boční stěny také v nejvyšší možné poloze výškově nastavitelných střech byly ještě těsné nebo aby mezi nimi byla jen štěrbina, která propouští denní světlo, ale přitom vždy ještě je zaručena dostatečná ochrana proti dešti.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata vynálezu je dále objasněna na příkladech jeho provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů, které znázorňují na obr. 1 podélný řez sousedními horními střechami dvou nákladních vozových jednotek s ohebným přechodem podle vynálezu, na
QP31/»» obr. 2 podélný řez jako na obr. 1 při nestejných výškových polohách střech obou nákladních vozových jednotek, na obr. 3 vodorovný řez III - III z obr. 1, na obr. 4 podélný řez podobně jako na obr. 1 při obměněném provedení vynálezu a na obr. 5 podélný řez jako na obr. 1 při dalším provedení vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Podle obr. 1 jsou dvě nákladní vozové jednotky X, 1' spolu vzájemně spojeny přechodem 2, který je opatřen přechodovou střechou
3. a dvěma svisle uspořádanými bočními stěnami 4.. Přechodová střecha
3. a boční stěny 4. jsou s výhodou, jak je znázorněno, tvořeny skládacím měchem, který může být vytvořen obvyklým způsobem z pryže nebo z pryžového materiálu s textilní vložkou. Analogicky mohou být také použity vlnovcové měchy. Jsou však také možná různá zjednodušená provedení, u nichž jsou přechodová střecha 3. a boční stěny 4. tvořeny vozovými plachtami.
Boční stěny 4. jsou ve vodorovné rovině rozděleny, takže každá z nich je tvořena spodní částí 6. boční stěny 4. a horní částí 2 boční stěny 4.· Spodní části 6. bočních stěn 4. jsou pevně spojeny s bočními stěnami ]_, J_' vagónů, právě tak jako s podvozkem obou nákladních vozových jednotek X, 1'. Přechodová střecha 3 je pevně spojena s každou z výškově nastavitelných střech 9 popřípadě 9' obou nákladních vozových jednotek 2/ 1' · Horní části 8. bočních stěn
4. jsou připevněny na přechodovou střechu 3. nebo jsou s výhodou s touto přechodovou střechou 3. vytvořeny vcelku a tím rovněž pevně spojeny s oběma sousedními výškově nastavitelnými střechami 9., 9' .
Když jsou obě střechy 9., 9' spuštěny, překrývají horní části 8. bočních stěn 4. spodní části 6. bočních stěn 4. podle obr. 1 o vzdálenost 5. Když jedna ze střech 9, 9' je bez druhé přestavena nahoru, nebo když se při přestavbě posouvá dříve než druhá, přizpůsobí se bez problémů přechodová střecha 3. i s horními částmi 8. bočních stěn 4. výškovému rozdílu mezi střechami 9 a 9' . Přitom se dolní okraje horních částí .8 bočních stěn 4. nastaví šikmo, jak je na obr. 2 vyznačeno čárkovanou čarou. Horní části 8. bočních stěn 4. přitom zaujmou tvar paralelogramu. Vzhledem k jejich poměrně malé výšce, která s výhodou není větší než polovina celkové výšky kolmých bočních stěn 4, nevznikne nebezpečí, že se horní části 8. bočních stěn 4. shrnou nebo zcela zapříčí mezi bočními stěnami vagónů 2 a 2 tak, aby tím bylo znemožněno další výškové přestavování střech 9_, 9/ .
Přechodová střecha 2 přiléhá na nosný element 20, který spolu vzájemně spojuje sousední koncové části 21/ 21' střech nákladních vozových jednotek 2/ 2/· Nosný element 10 je u provedení podle obr. 1 až 3 a také u provedení znázorněného na obr.4 tvořen listovou pružinou, která je vůči oběma koncovým částem střech 21/ 1lz
0· 0001/03' vedena posuvně v podélném směru s omezením příčného posuvu párem za sebou uspořádaných horizontálních vedení 13, 14, popřípadě 13 z r 14' . Posouvatelnost nosného elementu 10 v podélném směru vůči koncové části 11 střechy je omezena zarážkou 12 připevněnou mezi obě horizontální vedení 13, 14 nosného elementu .10.. Tato zarážka 12 má s výhodou, jak je znázorněno, tvar kolečka nebo páru koleček otočných kolem svislé osy, které se mohou při příčných posuvech vždy na jednom z horizontálních vedení 13 a 14 odvalovat, čímž jsou při těchto posuvech do značné míry vyloučeny třecí odpory.
Podle obr. 4 je každé z horizontálních vedení 13, 14., stejně jako 13' , 14/ tvořeno párem vodorovných vodicích destiček 17. které jsou podepřeným pružinovým členem 18 příslušným přímo nebo nepřímo koncové části 11 nebo 11/ střechy stisknuty proti nosnému elementu 10 tvořenému jedinou listovou pružinou. Síla pružinového členu 18 je dimenzovaná tak, aby nosný element 10 nemohl v horizontálních vedeních .13, 14., popřípadě 13 z a 14.' rachotit, čemuž je zabráněno třením při požadovaných podélných a příčných posuvech především za jízdy v zatáčkách. Vodicí destičky 17 jsou s výhodou potaženy materiálem například na bázi polytetrafluorethylenu, který vůči materiálu nosného elementu .10., s výhodou pružinové oceli, má jen nepatrný koeficient tření.
U provedení znázorněného na obr. 5 je nosným elementem 10 lano, s výhodou z oceli, které je pod přechodovou střechou 3. vedeno a οοοι/»·?
v ochranné trubce .19., jedním koncem zavěšeno prostřednictvím patky .20. na koncové části 1_1 střechy, na druhé koncové části 1_1' střechy je vedeno v patce 2®.' r a které je drženo v napnutém stavu tlačnou pružinou 21 dosedající na tuto patku 20z.

Claims (7)

  1. Ohebný přechod mezi dvěma nákladními vozovými jednotkami s výškově nastavitelnými střechami, s ochranou proti povětrnostním vlivům, vyznačující se tím, že přechod (
  2. 2) je opatřen přechodovou střechou (
  3. 3) a dvěma bočními stěnami (4), že každá z obou bočních stěn (4) je rozdělena na spodní část (6) boční stěny (4) a horní část (8) boční stěny (4), že obě spodní části (6) bočních stěn (4) jsou spojeny s bočními stěnami (7, 7') vagónů obou nákladních vozových jednotek (1, 1'), a že přechodová střecha (3) je podepřena nejméně jedním nosným elementem (10), který spolu vzájemně spojuje výškově nastavitelné střechy (9, 9Z).
    Ohebný přechod podle nároku 1, vyznačující se tím, že nosným elementem (10) je listová pružina, která je na obou výškově nastavitelných střechách (9, 9') uložena otočně a na nejméně jedné z nich je také v omezeném rozsahu posuvná v podélném směru.
    Ohebný přechod podle nároku 2, vyznačující se tím, že nosný element (10) je na nejméně jedné z výškově nastavitelných střech (9, 9') uložen ve dvou za
    H 00 01/'W sebou uspořádaných horizontálních vedeních (13, 14, 13' , 14).
  4. 4. Ohebný přechod podle nároku 3, vyznačující se tím, že nejméně jedno z horizntálních vedení (13, 14,
    13, 14) je spojeno s příslušnou výškově nastavitelnou střechou (9, 9) pružinovým členem (18, 18).
  5. 5. Ohebný přechod podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že na nosném členu (10) mezi dvěma horizontálními vedeními (13, 14), která jsou uspořádána na jedné z výškově nastavitelných střech (9, 9), je připevněna, zarážka (12), pro omezení posuvu nosného elementu (10) vůči této výškově nastavitelné střeše (9, 9) v podélném směru.
  6. 6. Ohebný přechod podle nároku 1, vyznačující se tím, že nosným elementem (10) je lano, které spojuje obě výškově nastavitelné střechy (9, 9), a které je udržováno v předepnutém stavu tlačnou pružinou (21).
    B ODΟ1/93
  7. 7. Ohebný přechod podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že horní části (8) bočních stěn (4) překrývají přinejmenším ve spuštěném stavu výškově nastavitelných střech (9, 9') spodní části (6) bočních stěn (4).
CZ931074A 1991-10-21 1992-10-21 Flexible transition between two wagons CZ107493A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19914134699 DE4134699A1 (de) 1991-10-21 1991-10-21 Uebergangseinrichtung fuer gueterwageneinheiten
PCT/EP1992/002417 WO1993008061A1 (de) 1991-10-21 1992-10-21 Wettergeschützter flexibler übergang zwischen zwei güterwageneinheiten mit höhenverstellbaren dächern

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ107493A3 true CZ107493A3 (en) 1993-11-17

Family

ID=6443082

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ931074A CZ107493A3 (en) 1991-10-21 1992-10-21 Flexible transition between two wagons

Country Status (8)

Country Link
EP (2) EP0538816A1 (cs)
CZ (1) CZ107493A3 (cs)
DE (1) DE4134699A1 (cs)
FI (1) FI932811A (cs)
HU (1) HUT64898A (cs)
PL (1) PL299776A1 (cs)
SK (1) SK64393A3 (cs)
WO (1) WO1993008061A1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2716855B1 (fr) * 1994-03-07 1996-08-14 Arbel Fauvet Rail Sa Dispositif de fermeture des capots mobiles de protection des véhicules d'une rame ferroviaire et rame pourvue de ces dispositifs de fermeture.
CA2246887A1 (en) * 1998-07-28 2000-01-28 James E. Black, Jr. Flexible closure assembly
DE102005035561B4 (de) * 2005-07-29 2012-03-15 Hübner GmbH Gelenkfahrzeug, insbesondere Gelenkbus
DE202007001525U1 (de) * 2006-12-23 2007-04-26 Hübner GmbH Vorrichtung zur Verhinderung der Überdehnung eines Falten- oder Wellenbalgelements eines durch einen Mittelrahmen geteilten Falten- oder Wellenbalges
EP2233327B1 (de) * 2009-03-26 2011-11-30 ATG Autotechnik GmbH Mittelbügelsystem für ein Gelenkfahrzeug

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL288468A (cs) * 1955-11-25
DE2854416C2 (de) * 1978-12-16 1984-11-22 M.A.N. Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG, 8000 München Faltenbalgkupplung für einen Gelenkomnibus
FR2629034B1 (fr) * 1988-03-25 1990-04-20 Caoutchouc Manuf Plastique Membrane deformable pour tunnel d'intercirculation entre vehicules successifs ferroviaires ou routiers
FI79814C (fi) * 1988-06-10 1990-03-12 Rautaruukki Oy Vagnskombination.
DE8910106U1 (de) * 1989-08-23 1989-10-12 Gumpert, Horst J., 3320 Salzgitter Gelenkfahrzeug mit einem Faltenbalg zwischen den Fahrzeugteilen
DE4020020A1 (de) * 1990-06-13 1991-12-19 Graaff Gmbh Eisenbahnwagen zum transport von personenkraftfahrzeugen

Also Published As

Publication number Publication date
EP0538816A1 (de) 1993-04-28
FI932811A0 (fi) 1993-06-17
DE4134699A1 (de) 1993-04-22
EP0562092A1 (de) 1993-09-29
PL299776A1 (en) 1994-01-10
HU9301809D0 (en) 1993-09-28
FI932811A (fi) 1993-06-17
WO1993008061A1 (de) 1993-04-29
HUT64898A (en) 1994-03-28
SK64393A3 (en) 1994-04-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3509829A (en) Low-built railway carriage
US2843417A (en) Connecting means for the vehicles of link-trains
US9533693B2 (en) Gangway floor for a gangway between a first car of a multi-car vehicle and a second car of said vehicle
US5197392A (en) Linkage for articulated vehicles, in particular rail vehicles
US7025402B2 (en) Vehicle structure
CZ304245B6 (cs) Spojovací průchod mezi dvoupodlažními kloubovými železničními vozy
US20160229425A1 (en) Cable transportation system bogie, and cable transportation system comprising such a bogie
EP0086788B1 (en) Improvements in or relating to means of transportation
CZ107493A3 (en) Flexible transition between two wagons
US2750225A (en) Automobile transporting vehicle
US3205836A (en) Railway car superstructure
DE102008023257A1 (de) Gelenkflachwagen für den Transport von Containern, Wechselaufbauten und Kraftfahrzeugen
RU2007139278A (ru) Вагон для перевозки дорожных автомобилей с подвижными опорными плоскостями между позицией перевозки и позицией между вагонами, а также поезд, составленный из таких вагонов
US6250231B1 (en) Connection between two vehicle parts of an articulated vehicle
US20090151596A1 (en) Fastload rail carrier for motor vehicles, freight and passengers
EP0595051B1 (en) A motor-vehicle transporter
US5724892A (en) Inner covering for the connecting corridors between rail vehicles
CN1203555A (zh) 两个互相铰接在一起的车辆例如客车或地下铁道车辆之间的过道
CH673442A5 (en) Bimodal transport wagon coupling device
AU4617801A (en) A rail vehicle including an end car extended by a cab
SK120298A3 (en) Articulated wagon for combined transport, especially of road vehicles
US2126763A (en) Apparatus for transferring freight containers
CZ278886B6 (en) Pressure-tight part of a transient device
US20210316768A1 (en) Hourglass Autorack Car Interior
HU223939B1 (hu) Forgóváz vasúti alkalmazásra