CS9004713A2 - Weft feeder for jet looms - Google Patents

Weft feeder for jet looms Download PDF

Info

Publication number
CS9004713A2
CS9004713A2 CS904713A CS471390A CS9004713A2 CS 9004713 A2 CS9004713 A2 CS 9004713A2 CS 904713 A CS904713 A CS 904713A CS 471390 A CS471390 A CS 471390A CS 9004713 A2 CS9004713 A2 CS 9004713A2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weft
yarn
channel
feeder
nozzle
Prior art date
Application number
CS904713A
Other languages
English (en)
Inventor
Bruno Maina
Original Assignee
Roy Electrotex Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roy Electrotex Spa filed Critical Roy Electrotex Spa
Publication of CS9004713A2 publication Critical patent/CS9004713A2/cs
Publication of CZ282133B6 publication Critical patent/CZ282133B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/34Handling the weft between bulk storage and weft-inserting means
    • D03D47/36Measuring and cutting the weft
    • D03D47/361Drum-type weft feeding devices
    • D03D47/362Drum-type weft feeding devices with yarn retaining devices, e.g. stopping pins
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H51/00Forwarding filamentary material
    • B65H51/16Devices for entraining material by flow of liquids or gases, e.g. air-blast devices
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H57/00Guides for filamentary materials; Supports therefor
    • B65H57/003Arrangements for threading or unthreading the guide
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/34Handling the weft between bulk storage and weft-inserting means
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2701/00Handled material; Storage means
    • B65H2701/30Handled filamentary material
    • B65H2701/31Textiles threads or artificial strands of filaments

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Description

I Α/ - <to 2.
Vynález se týká podavače útku pro tryskové tkací stroje,zejména pneumatické tryskové tkací stroje, mající hlavní trys-ku a pomocné trysky, který také odměřuje délky podávané útko-vé niti a zahrnuje stojící buben, na který navíjecí rameno na-víjí, zásobu útkové.niti, a prostředky na automatické obnovová-ní nepřetržitosti niti podávané z předlohové cívky k hlavnítrysce tkacího stroje.
Jak je známo zapracovaným v tomto oboru, je na tryskovémtkácím stroji, zejména pneumatickém tryskovém tkácím stroji,používáno k podávání útkové niti obvykle uspořádání znázorně-né na obr. 1 připojených výkresů. Útková nit 4 je ze stojícícívky 1 odtahována podavačem 2 útku přes jedno nebo více vo-dicích oček. Je rovněž známo, že tento podavač 2 útku zahrnu-je zejména elektromotor 5, který zajišťuje otáčení navíjecíhoramena 6, a neotočně držený buben 8, na ktei*ý rameno 6 navíjínit 4 ve stejnoměrných ovinech, vytvářejících určitou velikostzásoby útkové niti £, zjiŠtovanou Čidly 7· Hlavní tryska . 3.tkacího stroje, uspořádané k zanášení útkové niti do prošlu-pu, odtahuje s bubnu 8. délku útkové niti 4, potřebnou pro kaž-dý prohoz útku, kterážto délka je odměřována podavačem 2 útku,počítajícím počet odvinutých ovinů například pomoci fotoelek-trických článků 9. Jedno nebo více elektromagnetických zadr-žovacích zařízení 19 známým způsobem blokuje nit 4 na bubnu 8podavače 2 útku a zastaví zásobování tkacího stroje, jakmileútkové nit 4, uvolněná z. podavače 2 útku a vržená do prošlupu,dosáhla předem stanovenou délku..
Nepřítomnost útkové niti následkem vyčerpání cívky nebopřetrhu niti někde podél její dráhy je z jistována .a signali- - 2 - ·*» zována vhodně umístěnými čidly, například 7 a 9. Přerušení útkové niti vesměs vyžaduje zásah obsluhy, při-čemž nit musí být převzata z cívky 1 a ručně zavedena přesrůzné vodicí členy až k hlavní trysce 3 tkacího stroje- Totoje značně časové náročná a námáhavá operace, . kterou je..nutno,provádět za klidu tkacího stroje a která má nepříznivé násled-ky z hlediska produktivity. Proto je zřejmé, že uživatelé tká-čích strojů projevují velký zájem o systém umožňující automa-tické navlékání a/nebo opětně navlékání při podávání útkovéniti na tkacím stroji.
Konstruktéři podavačů útku se tímto problémem, který je:v současné době pocitován nejsilněji, zabývají již dlouhou dobu.
Je nutno uvést, že jsou již známé různé způsoby a zaříze-ní, umožňující dosáhnout uvedeného cíle za použití mechanickýchnebo pneumatických prostředků. Ty, které jsou popisovány v e-vropském patentu 0 216 220, jsou uváděny jako všeobecný pří-klad. Avšak všechna tato zařízeníjsou značně složitá, dosti objemná a náchylná k nebezpečí poruch.
Byly také navrženy systémy, které zajištují změnu cívky ,a uvažují použití uzlovače, jako například v evropském paten-tu 0 269 140. Avšak tento systém je schopen opravit přerušeníniti jen tehdy, dojde-li k němu pred^odavačem útku nebo kdyžnít dosáhne buben podavače útku. Dále pak následkem obtížnostinalezení konce přetržené niti a jeho správného zavedení kestraně konce nové niti se uzel někdy nezaváže nebo se častonezdaří, což může způsobit další vady v tkanině vyráběné na . tkacím- stroji
Je- tudíž zře jmé·,· že -problém .je...nutno řešit, jed- - 3 - noduššími a mnohem spolehlivějšími prostředky, které by měly být pokud možno integrovány do samotného podavače.
Vynález si klade za úkol poskytnout řešení tohoto problé-mu. Tento úkol splňuje podavač útku pro tryskové tkací stroje,ze jména pneumatické ·tryskové tkací .stroje,·, mající hlavní, trys- . .ku a pomocné trysky, který také odměřuje délky podávané útko-vé niti a zahrnuje stojící buben, na který navíjecí rameno na- ví jí zásobu útkové niti, a prostředky na automatické obnovová-ní nepřetržitosti niti podávané z předlohové cívky k hlavnítrysce tkacího stroje, podle vynálezu, jehož podstatou je, žetyto prostředky sestávají alespoň ze dvou tlakovzdušných zaří-zení působících na útkovou nit, z nichž první, umístěné navstupu do podavače útku za účelem odtahování přetržené niti zpodavače a zavádění nové niti do něho, přiváděné z cívky, za-hrnuje první kanál, napojený na vstup do podavače útku, podélkteréhož kanálu jsou umístěny svěrací prostředky, tryskové pro-středky, a stříhací'prostředky, a druhý·.kanál odbočující ž prv- ,ního blízko jeho' výstupu do podavače útku a mající rovněž trys-kové prostředky, zatímco druhézařízení, umístěné přilehle kbubnu podavače útku za účelem přejímání nové niti, podané prv-
J ním zařízením a navíjecím ramenem, a jejího zavádění do stano-veného místa k předání hlavní trysce tkacího stroje, zahrnujezakřivený, profilovaný kanál, který je buú otevřený nebo schop- ’ný se podélně otevřít směrem k bubnu,a mající aerodynamickévodicí prostředky'pro nit'. ' . '
Tento podavač útku zahrnuje s výhodou'třetí tlakovzduŠ- né" zařízení',“ 'půsebíc í "na -útkovou nit "přivedenou druhým'září-” - 4 - zením, umístěné před hlavní treskou tkacího stroje a vhodněs ní osově vyřízené za účelem podávání niti do této trysky,které zahrnuje kanál, v němž působí tryskové prostředky a zanímž následují prostředky pro výstup vzduchu. Také toto třetízařízení může být- případně Opatřeno .svěracími· prostředky. Dále pak se první kanál prvního zařízení podavače útkuvhodně rozvětvuje do dvou větví, aby bylo možno podavač útkuzásobovat ze dvou předlohových cívek.
Kanál druhého zařízení podavače útku je s výhodou otevřen směrem k bubnu a zahrnuje aerodynamické prostředky na vedeníniti. Dále mohou být k tomuto kanálu přiřazeny tryskové pro-středky, také pro účely vedení a odtahování niti.
Navíc může být mezi třetím tlakovzdušným zařízením a hlavní tryskou zásobovaného tkacího stroje uspořádána preóřadná· t ry s ka.
Vynález se týká také způsobu automatického obnovování ne-přetržitosti útkové niti přiváděné z cívky k hlavní trysce tkačího stroje prostřednictvím odměřovacího podávače útku.
Proto si vynález klade za úkol dát k dispozici tento způ-sob k použití ve spojení s uvedeným podavačem útku. Tento ú-kol splňuje způsob automatického obnovování nepřetržitosti út-kové niti přiváděné z cívky k hlavní trysce tryskového tkací-ho stroje prostřednictvím odměřovacího podavače útku, podlevynálezu, jehožpodstatou jsou následující kroky: po zjištěnípřetrhu útkové niti pomocí čidel a po· zastavení tkacího stro-je je přetržená nit zcela odstraněna pomocí prvního tlakovzdušného· zařízeníj -umí stěného-:před· podavačem·-· útku;" poté je'"nová ’ 5 nit zavedena do podavače útku; tato nová nit je pomocí druhé-ho tlakovzdušného zařízení vržena do stanoveného místa, z ně-hož je zásobována hlavní tryska tkacího stroje; , nová útkovánit je zablokována na podavači útku a navíjena na buben, při-čemž opět vytváří zásobu;· útková nit je potom zavedena do' hlav-ní trysky a tkačí stroj je opět spuštěn.
Podle jiného důležitého provedení tohoto způsobu je hlav-ní tryska tkacího stroje zásobována novou nití, vršenou dru-hým zařízením, prostřednictvím třetího’tlakovzdušného zaříze-ní, umístěného za podavačem útku, které tuto nit převezme, od-střihne ji na požadovanou délku a její nový konec je vržen khlavní trysce. Příkladná provedení vynálezu jsou znázorněna na výkresech,kde obr. 1 představuje všeobecné uspořádání podavače útku napneumatickém tkacím stroji, jak již bylo vysvětleno, obr. 2první tlakovzdušné zařízení použité na podavači útku pro úče-ly vynálezu,. obr '3 podavač útku.'podle vynálezu,: na~němž~ je·"“'·.použito tlakovzdušné zařízení na obr. 2 a druhé tlakovzdušnézařízení podle vynálezu, obr. 4 a 5 pohledy v příčném řezu naprvní provedení kanálu tvořícího druhé zařízení,, obr. 6.a 7alternativní provedení kanálu, obr, 8a 9 příslušné pohledyv podélném a příčném řezu na otevřené provedení výše uvedené-ho kanálu, obr. 10 až 14 jiná provedení druhého zařízení pou-žitého na podavači útku, obr. 15 až 17 tři provedení třetíhot.lakovzduŠného zařízení,.· které může být případně přiřazeno, k .podavači útku podle vynálezu, obr. 18 úplné vytvoření celého -"uspořádání podle vynálezu, jemuž—je· běžně· dávána přednost,--a — - 6 - obr. 19 až 22 schémata ukazující činnost podavače útku podlevynálezu za účelem obnovení nepřetržitosti útkové niti podá-vané ke tkacímu stroji. ‘ S odkazem na připojené výkresy je nutno především předpo-kládat,, že u uspořádání na o.br, 1 je nepřítomnost niti násled-kem vyčerpání cívky 1 rovnocenná pretrhu niti 4 na vstupu dopodavače 2 útku. Na druhé straně může k pretrhům docházet před,podél nebo za podavačem 2'útku. Většinou dochází k přerušeníniti na bubnu 8 podavače 2 útku, přičemž vznikají dva odděle-né konce niti, z nichž první Konec je spojen s cívkou i a dru-hý konec je spojen s hlavní tryskou 3.
Podle vynálezu: - první konec niti stále ještě navinuté na bubnu 8 je od-straněn odsátím zpět a odvinutím s bubnu 8 zpětným otáčenímnavíjecího ramena č; - druhý konec niti je odstraněn odfouknutím hlavní tryskou3 tkácího stroje směrem ke tkacímu stroji, včetně ovinů niti,zbylých na výstupu bubnu; - potom je nová nit, začínající na téže cívce 1 nebo na zá- sobní cívce, zavedena do podavače 2 útku. K provádění tohoto způsobu je podavač 2 útku podle vyná- lezu opatřen dvěma nebo třemi tlakovzdušnými či pneumatickýmizařízeními. Pneumatické zařízení 20, znázorněné na obr. 2, jeuspořádáno jako první na vstupu do podavače 2. Je to těleso, v němž, jsou .vytvořeny-dva sbíhavé kanály 10 a 10A, do nichž. , jsou zavedeny útkové niti 4 a 4A, příslušně podávané z cívek 1 a: ..1A.. ,Oba._.s.bíhavé ^kanály r 10..a-10A^s.e -spojují •do=-jednoho--ka- - 7 - nálu 18 pneumatického zařízení 20, který je osově vyřízen sdutinou 6A navíjecího ramena 6 podavače 2 útku.
Podél kanálů 10 a 10A, začínaje od vstupního otvoru, jsouuspoiádány: ·-· svěrky 11, 11A, ovládané elektromechanickými nebo elek- .tropneumatickými akčními jednotkami 12 a 12A za účelem svírá-ní příslušných útkových nití 4 a 4A; - pneumatické trysky 13, 13 A, napájené stlačeným vzduchemtrubkami 14, 14Á činností solenoidových ventilů '15, 15A za ú-čelem vrhání útkové niti směrem ke vstupu do podavače 2 útku,v osovém vyřízení s dutinou 6A navíjecího ramena 6;. - nůžky či stříhací ústrojí 16, 16 A, ovládané příslušnýmiakčními jednotkami 17 a 17A za účelem odstřihování nití. Dále pak z kanálu 18 odbočuje kanál 21, který vyústujedo volného ovzduší a je zakončen tryskou 24, do níž může býtotevřením solenoidového ventilu 23 přiváděn stlačený vzduch,tak.aby byl vytvářen sací tah za účelem odsátí .útkové niti .z "kanálu 18 při jejím odstraňování.
Podle vynálezu je na podavači 2 útku uspořádáno druhépneumatické zařízení 30, a to po straně jeho bubnu 8 na naví-jení zásoby niti. Toto druhé zařízení 30, jehož podélný řezje znázorněn na obr. 3, zahrnuje pevný kanál 25., umístěný po-dél výčnělku 2A podavače 2 útku. Jedná se zakřivený a vhodněprofilovaný kanál, určený k vedení niti 4, přiváděné 'z vnitřní dutiny, naví jecího ramena. 6, směrem ke stanovenému místu, z ně-hož je zásobována hlavní tryska 3. tkacího stroje. Na -obr. 3'je toto stanovené místo'představováno vodicím-- očkem -31 niti, - 8 - umístěným směrem ven podél osy podavače 2 útku. Vodicí očko 31 by také mohlo tvořit vstup do hlavní trysky 3 tkacího stroje, nebo vstup do třetího, pomocného, pneumatického zařízení40, které bude popsáno v následujícím. . Výstup 26 vnitřní dutiny-navíjecího ramena-6 ( o.br. 3) byměl směřovat ke vstupu do pevného kanálu 25, tak aby vzduch init mohly být do něho zaváděny prakticky bez ztráty tlaku arychlosti. Proto jsou zde uspořádány prostředky na zastavová-ní navíjecího ramena 6 v přesné odpovídající úhlové poloze.Tyto' prostředky mohou sestávat z permanentního magnetu 29, u-místěného na navíjecím ramenu a z indukčního spínače 28.
Do kanálu 25 druhého zařízení 30 může být foukán stlače-ný vzduch tryskou 27 (obr. 3), řízenou solenoidovým ventilem 32 a vyústující z klenby vnější stěny kanálu 25 za účelemtažení niti, přičemž je zvyšován tlak na tuto nit, napomáha-jící jí dosáhnout vodicí očko 31.
Jakmile je nit. -4 zavedena do kanálu 25/.mela. by mít mož-nost navíjet se kolem povrchu bubnu 8. Proto by měl být kanál25 otevřen nebo být schopen se otevřít směrem dolů. Obr. 4 a5 ukazují jako příklad příslušný příčný řez druhým zařízením30 s kanálem 25 v zavřeném a otevřeném stavu. Kanál 25 je roz-dělen na dvě poloviny vzájemně spojené závěsem 33 a schopnése rozvírat, jako čelisti, působením pák 34, ovládaných pneu-matickou nebo elektromechanickou akční jednotkou 35 Obr. 6 a7 ukazují alternativně příčný řez .kanálem 25 druhého zařízení30, ’ jehož stěny mohou, být opatřeny pohyblivým dnem 36, kterémů ž θ .P ýt --OcLgouvéno akční je dnot kou^ 37. p o moc í^rame. rn 38. t - 9 -
Pohled v podélném a příčném řezu na druhé zařízení 30 sotevřeným kanálem 29 je příslušně znázorněn na obr. 8 a 9, při-čemž kanál 29 má podélnou drážku 39 otevřenou směrem k bubnu8 podavače 2 útku. . ..b zařízení' znázorněných na obr. 3'až 8 musí býtproudstlačeného vzduchu, foukaný tryskou. 27, vhodně veden k vý-stupnímu konci kanálu 29 ♦
Jak je znázorněno u provedení podle obr. 10 a 11, můžebýt'kanál "2Σ' druhého zařízení 30 také běž"trýsky' 27. 'To je mož-né tehdy, jestliže je proud vzduchu, foukaný ze vstupní trys-ky I3,j dostatečný, aby nit 4 mohla dosáhnout vodicí očko 31(obr. 10). Kanál 2Σ druhého zařízení 3_0, znázorněný na obr. 10,je otevřeného typu, což znamená, že má rozevření 22» Jak jeznázorněno v příčném řezu na obr. 11, jímž může nit _4 vystoupit
Další provedení druhého zařízení 3_0 s otevřeným kanálem. 29 a bez pomocné trysky 27 jsou znázorněna na obr. 12 až 14. Ňa’.obr. 12 ,a.'.13 i představu jících , pohledy, -v podélném-a" příčnémřezu kanálem 29, je na vně-jší stěně 93 kanálu 29 vytvořen je-' ’den nebo více ventilačních otvorů 911 aby nit 4 ulpívala natéto stěně 93 . -Podle obr. 14 je pak na.vnitřní straně vnějšístěny 93. kanálu 29 vytvořena vyvýšeni na 92, za níž následujejeden nebo více ventilačních otvorů 91, jejichž účelem je vy-tvářet podtlak, schopný tlačit nit 4 za pomoci odstředivé sí-ly- ke stěně 93 během jejího vrhání.
Jak. je znázorněno na obr.-3 a 10, je účelem-výše popsa-ného pneumatického zařízení 30, at již provádí vodici funkci,anebo je—li· tato spo jena-s- tažnou--funkcí-,..-zavést ·ηϋ·-4-αο--vo- čicího očka 31 niti.
V 10 -
Jestliže je sací síla na vstupu do hlavní trysky _3 tkací-ho stroje dostatečná k zachycení niti 4, může tato dosáhnouttrysku 3 přímo z kanálu 25 . takže nepřetržitost útkové niti 4je obnovena, je-li dráha podávání ve stavu znázorněném' nepře-rušovanými čárami- na. obr. 1. .
Jestliže je naopak sací síla na vstupu do trysky 3 slabánebo žádná, je nutno zařízení podle vynálezu doplnit uspořádá-ním pomocného zařízení 40 před tryskou 3 a vhodně s ní osověvyřízeného, jak je znázorněno na obr. 15 až 17 a Čárkovanýmičárami na obr» 1, které je schopné převzít nit odváděnou z ka-nálu 25 druhého zařízení 30 a zavést ji do hlavní trysky 3.
Toto třetí pneumatické zařízení 40 se podobá zařízení 20,jen s jedním vstupem, jak je znázorněno na obr. 3. Při jedno-dušším provedení podle obr. 15 zahrnuje kanál 41 se vstupem41A, podél něhož tryska 42, napájená stlačeným vzduchem ze so-lenoidového ventilu 43, vytváří podtlak postačující k nasátíniti;4 odváděné z kanálu 25 a k jejímu vržení přímo do hlavnítrysky 3 tkacího stroje, přičemž nit 4 prochází trubkou 44,která spojuje zařízení 40 s hlavní tryskou 3. V trubce 44 jsouvytvořeny radiální otvory, umožňující postupné zmenšování prou-du vzduchu jeho vyfukováním směrem ven.
Použití zařízení znázorněného na obr. 15 předpokládá, žetkací stroj je vybaven prostředky na odstraňování přebytečnéniti prohozené tryskou 3 prošlupem při zastaveném tkacím stro-ji" při konečném kroku obnovování nepřetržitosti niti na dráze ·'podávání útku. Νθ h í m 1 i ša k „t kac £ s tro j.. pře de m upr ave n * pr o. =t ut o - o pe -r a-c-i-, · - z 11 musí být zařízení 40 opatřeno postranním kanálem na odstraně-ní přebytečné niti, než začne být tkací stroj zásobován.
Provedení znázorněné na obr. 16 tento kanál, označenývztahovým číslem 45, zahrnuje. V tomto kanálu 45 působí stří-hací ústrojí či nůžky 47-, které· kromě odstřižení přebytečnéniti 4 mají také za úkol kanál 45 otvírat a zavírat. Tento ka-nál 45 zahrnuje také trysku 46 napájenou stlačeným vzduchemze solenoidového ventilu 48. z
Obr. 17 ukazuje' zařízení"4Ό podobající se zařízení 40 naobr. 16, avšak doplněné svěracím zařízením 54 niti, ovládanýmakční jednotkou 55. Úplné provedení zařízení podle vynálezu,· jemuž je běžnědávána přednost, je znázorněno na obr. 18, podle něhož je po-davač 2 útku zásobován cívkami 1, 1A a je vybaven tlakovzduš- t nými zařízeními 20, 30 a 40 podle vynálezu. Zařízení 40, místoaby bylo přirazeno přímo k hlavní trysce 3 tkacího stroje, je přirazeno k; přeďřadné trysce 56, „která hit '4 ;zaváďí“9o'’hlavní ' vr“trysky 3 zásobovaného tkacího stroje.
Nyní bude popsána činnost podavače 2 útku podle vynálezu,přičemž , bude uvažován především případ .přetrhu útkové., niti 4na bubnu 8 podavače 2 útku. Když čidlo zjistí přetrh niti 4 azajistí zastavení tkacího stroje i podavače 2 útku, jsou posobě provedeny následující operace: - svěrka 11 zařízení 20 (obr. 2) se zavře, přičemž sevře a bloku je -útkovou ..nit. 4. přiváděnou z cívky Ij . ' - vpuštěním vzduchu kanálem 22 je uvedena v Činnost trysxa "'24 za účelem od stranění útkové-ni ti-,--nás led ke-m čehož -je -nit. 4 . 12 za svěrkou 11 nasáta do kanálu 21, zatímco navíjecí rameno 6_,otáčející se proti smyslu otáčení hodinových ručiček, odvíjíoviny niti s bubnu 8; - jakmile byla nit odstraněna, nůžky 16 řízením čidla 7 ne-bo jednoduše po příslušném počtu otáček navíjecího ramena 6proti smyslu otáčení hodinových ručiček, převyšujícím maximál-ní počet ovinů, které mohou být na bubnu 8 navinuty, nit od-střihnou, čímž je způsobeno její úplné odstranění kanálem 21; - nyní je uvedena v činnost tryska 13 a současně je ote-vřena svěrka 11, tak aby útkové nit 4 by’la vržena a znovu za-vedena do dutiny 6A navíjecího ramena 6.
Dojde-li naopak k přetrhu niti na cívce _1> útková nit. 4již nedosáhne kanál 10, ani dutinu 6A navíjecího ramena 6. Čid-lo 7 zjistí, že k přetrhu došlo na cívce 1 tím, že na buben 8již není přiváděna žádná nit. V tomto případě je opětné navlečení provedeno pomocí ni- ti 4A přiváděné z.cívky 1A, ža předpokladu, že konec niti 4A' ' - z cívky 1A byl předtím zaveden do kanálu 10A a zde blokován a svěrkou 11A. Činnost pneumatické trysky 13 A a současné otevřeni svěř- ky 11A způsobí vržení niti 4A a její zavedení do 'dutiny 6Anavíjecího ramena 6. Tímto způsobem, to je přechodem na novou cívku 1A, je do-saženo konstantního podávání útkové niti 4A bez déle trvají-cích zastavení tkacího stroje ' a bez.· jakýchkoliv zásahů obsluhy Výše popsané pnaumatické zařízení 20 (obr. 2), uspořáda-né na .-vs,tupu,,óot,pcdava.če-_2-út.ku·,—-může—být-sjednoóušeno: vyfcvo“ :: - 13 řením jen jednoho kanálu pro navlékání útkové niti. Činnost tohoto zjednodušeného zařízení je podobná činnosti, jež bylama-1 popsána ve spojitosti se zařízením se dvě<kanály 10, 10A. A-však v tomto případě zde není možnost automatického opětnéhonavlečení ·, do jde-li k přetrhu na předlohové cívce.
Každá předlohová cívka 1, 1A může být samozřejmě známýmzpůsobem spojena se zásobní cívkou systémem "začátek napojenna konec", což přináší výhodu kontinuity niti., když jsou. prv-ní cívky 1,, ÍA vyčerpány. Činností výše popsaného pneumatického zařízení 20 vystou-pí volný konec niti 4, která byla znovu navlečena, z dutiny6A navíjecího ramena 6 podavače 2 útku a je odtažen pneuma-tickým zařízením 30 (obr. 3).
Opětně navlečená nit se potom pohybuje vpřed do pevnéhokanálu 25. pneumatického zařízení 30 působením vzduchu foukané-ho tryskou 27 a/nebo působením jiných již popsaných, zde uspo-řádaných prostředků , á je\ vršena směrem k vodíc ímu očku’31. ’" ·'Jestliže se toto shoduje se vstupem' do. hlavní trysky 3, je' nitznovu navlečena a tkací stroj je Opět spuštěn.
Naopak, jestliže je použito pomocné zařízení 40 .před hlav-ní tryskcu3_ tkacíhc stroje (obr. 15 až 171, dosáhne nit, vrže-ná pneumatickým zařízením 30, vstup 41A kanálu £1 tohoto zaří-zení 40 a uvedením solenoidového ventilu 43 v Činnost je vta-žena a vršena směrem k hlavní trysce 3. Přu. uspořádání podleobr. 16 je 'postranní kanál 45, v němě·· jsou' umístěny nůžky 47,původně otevřen; tryska 46 je napájena stlačeným vzduchem ze “solenoidového'ventilu 48, - číniš--ge -v ka-ná-lu 41 vytvářeno- sání·· - - 14 potřebné ke vtažení niti přivedené od podavače 2 útku a k je-jímu odstranění výstupem z postranního kanálu 45.
Potom jsou uvedeny v činnost nůžky 47» které hit odstřih-nou a současně kanál 45 uzavřou. Uvedením solenoidového venti-lu 43 V Činnost začne · v kanálu 41 působit tryska 42, a nit za- i vedená již do vstupu 41A je vržena děrovanou spojovací trub-kou 44 á zavedena do hlavní trysky 3 tkacího stroje.
Pomocné zařízení 40 podle obr. 17, opatřené svěracím za-řízením 54, umožňuje přesně odměřit délku útkové niti, kterámá být vržena do hlavní trysky 3 tkacího stroje před jeho spuš-těním, takže volný konec útkové niti, která má být zanešena doprošlupu, může přesně dosáhnout samotný vstup do prošlupu. !J tohoto provedení pomocného zařízení 40 svěrací zaříze-ní 54 zablokuje útkovou nit brzo po jejím vržení do kanálu 45,načeš je nit odstřižena nůžkami 47«
Za tohoto stavu může navíjecí rameno 6. podavače 2 útkuvykonat. jednu otáčku, například aby na buben 8'navinulo délku 'niti, rovnající se vzdálenosti mezi koncem niti, která bylaprávě odstřižena, a vstupem dc prošlupu tkacího stroje.
Po zastavení navíjecího ramena 6 a po uvedení svěrek 11,11A pneumatického zařízení 20 v činnost, je uvolněno elektro-magnetické zadržovací zařízení 19 podavače 2 útku a otevřenosvěrací zařízení 54 pomocného zařízení 40, načež je solenoido-vým, ventilem 43 uvedena v činnost tryska 42 pomocného zaríze-hí 40, čímž je dosazeno podání požadované' délky · útkové 'niti·,sahající až ke vstupu do tkacího stroje. óa" x o ιί'0'x 0' -s x av ua :opě t“uve:deno-' C jriinOB v-*Sv erac jr-Z-ΗΓ 15 ní 5_4 , svěrky 11, 11A jsou otevřeny a na buben 8 je navinuta l··. obvyklá zásoba niti za účelem obnovení normálních provozníchpodmínek.
Uspořádání znázorněné na obr. 18 pracuje podobným způso-bem, '.jestliže je. doplněno, .pomocným zařízením 40 .podle obr '. 17* 'V tomtc případě je nutno poznamenat, že při odměřování útkovéniti je nutno přihlédnout k přítomnosti předřadné trysky 56 atudíž k větší vzdálenosti mezi podavačem 2 útku a hlavní trys-kou 3 tkacího stroje. S odkazy na obr. 19 až 22 je možno způsob obnovování ne-přetržitosti útkové niti podávané z cívky 1 ke tkacímu strojipodle vynálezu v Častějším případě přetrhu útkové niti na bub-nu 8 podavače _2 útku, zjištěného čidly 7,shrnout do následují-cích kroků: 1) Při zastaveném tkacím stroji je nit _4 před místem Xpřetrhu (obr. 19) odvinuta zpětným otáčením navíjecího ramena 6 a nit· je odstraněna- kanálem 21 pomocí pneumatického .zaříze- ní 20, umístěného na vstupu do podavače 2 útku. 2) Nit 4 za místem X přetrhu je odvinuta činností hlavnítrysky 3 a vyfouknutím této niti 4 za prošlup; tímto způsobemje nit 4 zcela odstraněna z podavače 2 útku, který se nacházíve stavu znázorněném na obr. 20. 3) Nit 4 je odstřižena nůžkami 16 a odstřižený konec jezafouknut směrem k výstupu 21. 4) Fo. otevření;'svěr.ky 11: je nit 4, převáděná· z .cívky 1,zafouknuta tryskou 13 přes dutinu 6A navíjecího ramena 6 dokanálů 25' zařízení 30; 2 tohoto je-nit 4 zafouknuta dc -pomoc- -- 16 něho zařízení 40, které ji zase zavede do postranního výstup-ního kanálu 45. Tento stav je znázorněn na obr. 21. 5) Nit 4, držená pomocným zařízením 40 v nataženém stavu,je stažena z kanálu 25' dolů na povrch bubnu 8 podavače 2 útkua je . zablokována zadržovacím zařízením 19.' 6) Navíjecí rameno 6 začne pracovat, navíjí nit 4 na bu-ben 8 a vytváří opět zásobu. 7) Nit 4 je nakonec opět převzata z výstupního kanálu 45a odchýlena směrem k hlavní trysce 3, do níž je opět zavedenapomocným'zařízením 40.
Takto je dosaženo stavu znázorněného na obr. 22, čímž jě nepřetržitost útkové niti obnovena a dráha podávání je připra-i véna k opětnému zahájení provozu tkacího stroje.
Tento způsob zahrnuje modifikace uvažované pro zvláštnípřípady, přičemž jedním z důležitých je přetrh niti za poda-vačem 2 útku; stejně důležitým je i přetrh niti před podava- - čem 2 útku. V prvním případě je celá zásoba niti ještě navinuta nabubnu 8, přičemž nit směřující ke vstupu do tkacího stroje jižobvykle vystoupila.z pomocného zařízení 40 a z trysky 3. Všechny oviny niti jsou odvinuty a odstraněny jak bylouvedeno, načež je postupováno stejným způsobem (operace 1).
Ve druhém případě čidla 7 zjistí, že nit _4 nevystupujez dutiny 6A navíjecího ramena 6, signalizují přerušení a za-'staví podavač 2 útku. Tkací stroj může. být ponechán v provo-zu po několik přírazů odpovídajících celé délce útkové niti 4 — . » r 4 . 4- X- » X -l· X . — V» * 11¾ »i . . Q . --------1---m-h----—.--1- .... --------. “ říct v _l ri ti v ic οχ·ς— i ui*·· uuvnw -·Ο · ——— - —— - ..... - · - 17 -
Po zastavení tkacího stroje je nit zbylá na bubnu 8 od-vinuta pomocí hlavní trysky _3 tkacího stroje, jak bylo výšepopsáno (operace 2). Vývodní kanál 21 není nutno použít (operace 1 a 3), avšakje nutno' změnit nit' prostřednictvím .zařízení 20 přechodem zpředlohové cívky 1 s nití 4 na zásobní předlohovou cívku 1As nití 4A. Toho je dosaženo otevřením svěrky 11A a uvedenímtrysky 13A v činnost.
Nit 4A je potom vržena (operace 4), zatímco operace 5, 6a 7 zůstávají nezměněny.
Je pochopitelné, že podle vynálezu jsou možné i jiné va-rianty a modifikace, jak pokud se týká zařízeni, použitých na f podavači útku, tak'i pokud se týká způsobů,použitých k opět-nému navlečení útkové niti. Například. kanálce zařízení 20 mů- . .... I- -- že být rozvětven do více než do dvou sbíhavých kanálů Či vět-ví za účelem přivádění niti z více než dvou cívek. Všechny ta-kové varianty a 'modifikace, spadají·.do rozsahu vynálezu.

Claims (10)

  1. 'fV 47/3- 7^2 - 18 - PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Podavač útku pro tryskové tkací stroje, zejména pneu-matické tryskové tkací stroje, mající hlavní trysku a pomocnétrysky, který také odměřuje délky podávané útkové niti a zahr-nuje stojící buben, na který'navíjecí rameno navíjí zásobu'út-kové niti, a prostředky na automatické obnovování nepřetrži-tosti niti podávané z předlohové cívky k hlavní trysce tkací-ho stroje, vyznačující se tím, že tyto prostředky sestávajíalespoň ze dvou tlakovzdušných zařízení (20, 30) působících na útkovou nit (4), z nichž první (20), umístěné na vstupu dopodavače (2) útku za účelem odtahování přetržené niti z poda-vače (2) a zavádění nové niti do něho, přiváděné z cívky (1),zahrnuje první kanál (10), napojený na vstup do podavače (2)útku, podél kteréhož kanálu (10) jsou umístěny svěrací pro-středky (11), tryskové prostředky (13) a stříhací prostředky(16), a druhý·, kanál.· (21) odbočující z prvního blízko jeho vý- .stupu do podavače (2) útku a mající rovněž tryskové prostřed-ky (24), zatímco druhé zařízení (30), umístěné přilehle k bub-nu (8) podavače (2) útku za účelem přejímání nové niti, poda-né prvním zařízením (20) a navíjecím ramenem (6), a jejíhozavádění do stanoveného místa k předáni hlavní trysce (3) tka-cíhc stroje, zahrnuje zakřivený, profilovaný kanál (25), kte-rý je bud otevřený nebo schopný se podélně otevřít směrem kbubnu (8), a mající aerodynamické vodicí prostředky pro nit.
  2. 2. Podavač útku podle bodu 1, vyznačující se tím, že za- __hrnuje_třetí tlakovzdušné zařízení.(40),_púsobící na útkovou _ ””-0 "O ϊ 1 ” f - '"S I -X 5' 19 nit (4) přivedenou z druhého zařízení (30), umístěné před hlav-ní tryskou (3) zásobovaného tkacího stroje a vhodně s ní osověvyřízené za účelem přivádění niti (4) do této trysky (3), při-čemž zařízení (40) zahrnuje kanál (41) v němž působí tryskovéprostředky. (42) a. za nímž následují prostředky (44) pro výstupvzducnu. _________3. Podavač útkupodle bodu 1, vyznačující- se tím, že prv-ní kanál (10) prvního zařízení (20) je rozvětven do dvou vět-'ví (10, 10A), aby bylo umožněno zásobování podavače (2) útkuze dvou cívek (1, 1A).
  3. 4. Podavač útku podle bodu 1, vyznačující se tím, že kzakřivenému, profilovanému kanálu (25) jsou přiřazeny trysko-vé prostředky (27), přičemž je kanál (25), tvořící druhé zaří-zení (30), otevřený nebo schopný se podélně otevřít směrem kbubnu (8). .. .. "'úťk’u:-podle \boďu“Xý"*vyznačující" se-.tím'yže''"z'a-y- křivený, profilovaný kanál (25), tvořící druhé zařízení (30),- -je podélně otevřený směrem k bubnu (8) a že aerodynamické vo-dicí prostředky niti v kanálu (25) sestávají z jednoho nebovíce ventilačních otvorů (51) vytvořených ve vnější stěně (53) kanálu (25)·
  4. 6. Podavač útku podle bodu 1, vyznačující se tím, že za-křivený, profilovaný kanál (25),' tvořící druhé zařízení (30),je podélně, otevřeny· Směrem·’k:bubnu (8). a . Se aerodynamické·· vo- dicí prostředky v kanálu (25) sestávají z vyvýšenin (52) vy-tvořených “v klenbě "vnější stěny (53)'" kanálu'“t 25)‘,"'z‘a“"niffiiž“ná-··*·" " 20 sledují ventilační otvory (51) vytvořené v téže stěně (53)·
  5. 7. Podavač útku podle bodu 1, vyznačující se tím, že za-křivený, profilovaný kanál (25), tvořící druhé zařízení (30),je uzavřený, avšak schopný podélného otevření směrem dolů.
  6. 8. Podavač útku podle bodu 2, vyznačující se tím, že třetí zařízení (40) je rovněž opatřeno svěracími prostředky (54)
  7. 9. Podavač útku podle bodu 8, vyznačující se tím, že zatřetím zařízením (40) je uspořádána předřadná tryska (56). 10· Způsob automatického obnovování nepřetržitosti útko-vé niti přiváděné z cívky k hlavní trysce tkacího stroje pro-střednictvím odměřovacího podavače útku, vyznačující se následujícími, kroky: po zjištění přetrou útkové niti pomocí čidela po zastavení tkacího stroje je přetržená, nit zcela odstra-něna pomocí prvního tiakovzdušného zařízení, umístěného předpodavačem útku; poté je nová nit zavedena do podavače útku;tato nová' nit je pomocí druhého tlakovzdušného.zařízení vrže-na do stanoveného místa, z něhož je zásobována hlavní tryskatkacího stroje; nová útková nit je zablokována na podavači útku a navíjena na buben, přičemž opět vytváří zásobu; útkovánit je potom zavedena do hlavní trysky a tkací stroj je opětspuštěn.
  8. 11. Způsob podle bodu 10, vyznačující se tím, že hlavní tryska tkacího stroje je zásobována novou nití, vrženou z druheno zařízení, -pomocí třetího tlakovzcušnéhb zařízení umístě-ného za podavačem útku a jímž je nit převzata, odstřižena na požadovanou délku.....a její nový' kohěč^vřžeh^Vhfavní^trysuff^tka 21 čího stroje.
  9. 12. Způsob podle bodu 11, vyznačující se tím, že nit jenavíc ve třetím zařízení držena, aby na podavači útku bylo u-možněno odměření délky niti, rovnající se vzdálenosti mezi kon- cem niti ve třetím zařízení a vstupem do prošlupu tkacího stro-je. - , ------------------------13·.—Způsob-podle--bodu .11vyznaču jící ..se. tím, že nový. kc-_ ____________nec niti je v.ržen._k^ hlavní, trysce tkacího stroje pomocí před- řadné trysky.
  10. 14. Způsob podle bodů 10 až 13, vyznačující se tím, že'je prováděn pomocí podavače útku podle bodů 1 až 9. Zástupce : PATENTSERVIS ...PRA ____ • '.pzv-zj t-j.2,/γ;γ 663 01 ΒΕΝΌ 23. 10. Ί 9ΟΟ- Ζ 3112
CS904713A 1989-09-27 1990-09-27 Podavač útku pro tryskové tkací stroje CZ282133B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT8921846A IT1231057B (it) 1989-09-27 1989-09-27 Alimentatore di trama per telai di tessitura a getto di fluido.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS9004713A2 true CS9004713A2 (en) 1991-12-17
CZ282133B6 CZ282133B6 (cs) 1997-05-14

Family

ID=11187690

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5109891A (cs)
EP (1) EP0420176B1 (cs)
JP (2) JPH03206152A (cs)
KR (1) KR970008887B1 (cs)
CZ (1) CZ282133B6 (cs)
DE (1) DE69014803T2 (cs)
IT (1) IT1231057B (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5343898A (en) * 1990-04-17 1994-09-06 Iro Ab Method and apparatus for threading-up yarn in a pulsating manner
DE9117045U1 (de) * 1991-06-18 1995-05-11 Iro Ab, Ulricehamn Fadenspeicher- und -liefervorrichtung
SE9101941D0 (sv) * 1991-06-18 1991-06-18 Iro Ab Vistaholm Traadlagrings- och matningsanordning
IT226136Y1 (it) * 1991-09-19 1997-04-18 Roy Electrotex Spa Miglioramenti costruttivi per porgitrama per telai di tessitura.
BE1005500A3 (nl) * 1991-11-07 1993-08-10 Picanol Nv Inrichting voor het toevoeren van inslagdraden bij weefmachines.
IT1259551B (it) * 1992-04-22 1996-03-20 Lgl Electronics Spa Dispositivo elettropneumatico per l'infilaggio automatico di apparecchi alimentatori di trama a macchine tessili ed apparecchio alimentatore di trama incorporante detto dispositivo
US5462095A (en) * 1993-02-08 1995-10-31 Hokuriku Seikei Industrial Co., Ltd. Picking device with selected spools for a water-jet loom
IT202000001750A1 (it) * 2020-01-29 2021-07-29 Technores S R L Sistema di alimentazione di fili o filati
US20230331511A1 (en) * 2020-09-08 2023-10-19 Modra Technology Pty Ltd Yarn handling system

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4658866A (en) * 1984-08-06 1987-04-21 Tsudakoma Corp. Method of and apparatus for removing and replacing a broken weft yarn
NL8602724A (nl) * 1986-10-29 1988-05-16 Picanol Nv Werkwijze en inrichting voor het herstellen van de draadtoevoer bij weefmachines bij een onderbreking tussen de bobijn en de draadvoorraad.
EP0295806B1 (en) * 1987-06-18 1992-09-09 TEIJIN SEIKI CO. Ltd. Warp-drawing apparatus
BE1000898A3 (nl) * 1987-09-02 1989-05-09 Picanol Nv Werkwijze voor het herstellen van een inslagdraad bij weefmachines.
BR8807715A (pt) * 1987-09-25 1990-10-09 Iro Ab Aparelho armazenador e ministraodr de fio
JPH0247338A (ja) * 1988-08-06 1990-02-16 Nissan Motor Co Ltd 流体噴射式織機の緯糸処理方法

Also Published As

Publication number Publication date
IT8921846A0 (it) 1989-09-27
DE69014803T2 (de) 1995-06-22
KR970008887B1 (en) 1997-05-30
EP0420176A1 (en) 1991-04-03
IT1231057B (it) 1991-11-12
CZ282133B6 (cs) 1997-05-14
JP2000000069U (ja) 2000-10-13
DE69014803D1 (de) 1995-01-19
JPH03206152A (ja) 1991-09-09
US5109891A (en) 1992-05-05
EP0420176B1 (en) 1994-12-07
KR910021506A (ko) 1991-12-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2771702B2 (ja) 投射式織機用の緯糸フィーダ
US4898214A (en) Method and apparatus for removing an improperly inserted weft thread from an air-jet loom
ITMI20011488A1 (it) Procedimento per applicare filo di avviamento di filatura su una unita&#39; operativa di una macchina di filatura a rotore e dispositivo per att
CS9004713A2 (en) Weft feeder for jet looms
US5816296A (en) Method and apparatus for controlling the tension and the presentation of a weft thread for insertion into a loom shed
KR100248532B1 (ko) 그립퍼 및 투사 직기용 위사 공급기
US5050647A (en) Damaged weft thread elimination in airjet weaving machines
KR940007105B1 (ko) 공기식 직기용 급사기의 위사 발진 및 진동을 감쇠시키는 장치
US4967807A (en) System for threading loom jet nozzle with correct length of the weft thread
US5564473A (en) Apparatus and method for correcting irregularities in a series shed weaving machine
KR19990063819A (ko) 위사의 절단 중 측정 위사 공급기에 결합된 위사를 차단하는장치
CZ240093A3 (en) Spindleless spinning method and apparatus for making the same
US6948532B2 (en) Method and apparatus for the weft insertion in a jet weaving machine
EP0939156B1 (en) Method and device for the pneumatic threading of textile machine weft feeders
JP2659711B2 (ja) 無杼織機における起動準備装置
JP3056691B2 (ja) 糸排出装置
JPH08311745A (ja) ジェットルームの給糸装置
EP0559621A1 (en) Weft handling apparatus and method in a jet loom
EP0483068A1 (en) Apparatus for disposing of weft yarn piece in a jet loom
JP3584568B2 (ja) 織機における製織異常検出制御方法及び装置
JPH10280254A (ja) 空気噴射式織機の撚戻り防止方法並びにその装置
EP0453032A1 (en) A method and device for (re) establishing the yarn course between a yarn source and a yarn consuming device
JPH10310954A (ja) 空気噴射式織機の緯糸処理方法並びにその装置

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030927