CS276808B6 - Sposob přípravy vysokoúčinných zeolitových absorbentov typu A - Google Patents

Sposob přípravy vysokoúčinných zeolitových absorbentov typu A Download PDF

Info

Publication number
CS276808B6
CS276808B6 CS902265A CS226590A CS276808B6 CS 276808 B6 CS276808 B6 CS 276808B6 CS 902265 A CS902265 A CS 902265A CS 226590 A CS226590 A CS 226590A CS 276808 B6 CS276808 B6 CS 276808B6
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
adsorbent
zeolite
solution
sodium hydroxide
temperature
Prior art date
Application number
CS902265A
Other languages
English (en)
Slovak (sk)
Other versions
CS226590A3 (en
Inventor
Pavol Ing Csc Spitzer
Maria Ing Sucanska
Jana Ing Zamecnikova
Vladimir Ing Akubzanov
Milan Ing Beno
Koloman Galfy
Original Assignee
Slovnaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Slovnaft filed Critical Slovnaft
Priority to CS902265A priority Critical patent/CS276808B6/cs
Publication of CS226590A3 publication Critical patent/CS226590A3/cs
Publication of CS276808B6 publication Critical patent/CS276808B6/cs

Links

Landscapes

  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Abstract

Vynález rieši spósob přípravy vysoko­ účinných formovaných zeolitových adsorbentov typu A kontaktováním východiskového zeolitového adsorbenta 4a formovaného s prí- davkom hlinitokremičitého spojiva s vodným roztokom hydroxidu sodného a přípravy vysokoúčinného formovaného zeolitového adsorbenta 5a- výměnou póvodných iónov Na+ vo vysokoúčinnom formovanom zeolitovom adsorbente 4a zá dvojmocné katióny kovu z druhej skupiny periodickéj sústavy prvkov.

Description

1 CS 276808 86
Vynález sa býka sposobu přípravy vysokoúčinných formovanýchzeolitových adsorbentov typu A kontaktováním východiskového ze-olitového adsorbenta 4A formovaného s prídavkom hli nitokremicita-liového spojiva s vodným roztokem hydroxidu sodného a přípravy vy-sokočinného formovaného zeolitového adsorbenta 5A výměnou póvod-ných iónov Na+ vo vysokoúčinnom formovanom zeolítovom adsorbente4A za dvojmocné katióny kovu z druhej skupiny periodickej sústavyprvkov.
Zeolity majú významné využitie ako adsorbenty v adsorpčnýchseparačných procesoch pře ich selektívne adsorpčné vlastnosti,ktoré umožňujú oddel'ovat zo zmesí látok individuálně zložky alebourčité skupiny zložiek na základe rozdielnych priemerov molekúloddel'ovaných zložiek alebo na základe rozdielnej afinity aktívne-ho povrchu zeolitu k odděl'ováným zložkám.
Adsorpčné procesy na báze zeolitových adsorbentov představu-ji! v súčasnosti ekonomicky významné technologie, ktorými sa jed-nak dočistujú rožne priemyselné média a vyrábajú dóležité medzi-produkty chemického priemýslu. Medzi typické medziprodukty che-mického priemyslu vyrábané vefkokapacitnými adsorpčnými technoló-giami pomocou zeolitov typu 5A sú kvapalné n-alkány, ktoré súzákladnou zložkou pře výrobu biologicky odbúratel'ných detergen-tov. Rovnako významné je adsorpčné dočistovanie priemyselných ex-halátov a technologických prúdov od oxidov uhlíka, síry, sírovo-díka a vody. Pře sušenie uhlovodíkových prúdov na obzvlášť nízkýobsah zvyškovej vody sú výhodné zeolitové adsorbenty typu 4A, akoje NaA. Z hradiska efektivnosti adsorbentov ich najdoležitejsievlastnosti sú adsorpčná kapacita, selektivita, kinetická charak-teristika a pevnost častíc, ktoré určujú vefkost náplně, rozměryadsorbéra pre požadovaný výkon, kvalitu produktu z daného ad-sorpčného procesu a životnost náplně adsorbenta. Vývoj v přípravě adsorbentov na báze syntetických zeolitovsa preto trvale orientuje na zdokonal'ováni e uvedených charakte-ristických vlastností.
Je známe, že zeolitové adsorbenty sa přípravujú pre praktic-ká aplikáciu formováním na částice rozneho tvaru a rožnej vel'ko-sti. Před formováním častíc, například peletizáciou, extrudácioualebo tabletováním sa základný zeolit mieša so spojivom, ktoréjednak ufahčuje formovanie Častíc, a tiež zvyšuje mechanická pev-nost častíc adsorbenta. Z hl'adiska specifických adsorpčných vla-stností zeolitového adsorbenta je spojivo prakticky inertom.
Ako spojivá pře výrobu zeolitových adsorbentov sa využívájúváČŠinou prírodné hlinitokremičitaný, například halloysit, kao-lín, bentonit. Prídavok týchto spojiv, okrem už uvedených výhod,má aj nevýhody, lebo sa vyznačujú minimálnou, a to ešte nešpeci-fickou adsorpčnou kapacitou, preto sa úměrně ich podielu vo for-movanora adsorbente znižuje adsorpčná kapacita zeolitického adsor-benta v porovnaní s čistým zeolitom a móžu nepriaznivo vplývat ajna kinetické charakteristiky častíc alebo dynamiku adsorpčného CS 276808 B6 2 procesu.
Je tiež známe, že spojivá typu prírodných hlinitokremičita-nov je možné v jeranej práškovéj formě previest na zeolit typu 4Aa ďalej na 5A, Čím získajú obdobné adsorpčné schopností, ale sú-časne stracejú spojivé vlastnosti a v tomto stave nie je možnéich použit ako spojivá. Samotné formované spojivá sa tiež dajúpreviest na formu zeolitu 4A, ale len po predchádzajúcej aktivaá-cii při extrémně vysokých teplotách 700 až 850 °C, čím sa nereak-tívna forma spojivá prevedie na reaktívnu, ktorá je schopná re-kryštalizácie na zeolit.
Zistilo sa, že podta tohto vynálezu sa zo zeolitového adsor-benta 4A formovaného s prídavkom hlinitokremičitanového spojivápripravía bez uvedených nedostatkov vysokoúčinné formované zeoli-tové adsorbenty typu 4A a 5A so zvýšenou adsorpčnou kapacitou,zlepšenou kinetickou charakteristikou a zváčšenou pevnostou,sposobom vyznačujúcim sa tým, že sa kryštalický práškový zeolit4A formuje s prídavkom hlinitokremičitanového spojivá, po formo-vaní sa suší pri tepláte do 200 °C a/aiebo kalcinuje při teplote450 až 600 °C a takto připravený kalcinovaný formovaný zeolitovýadsorbent 4A alebo priamo hotový komerčný formovaný zeolitový ad-sorbent 4A sa uvedie do kontaktu s vodným roztokem hydroxidu sod-ného o koncentrácii NaOH 0,1 až 10 % hmot. při teplote 20 až 130 °C, při tlaku 0,1 až 0,5 MPa, na dobu 1 až 10 hodin, potom saoddělí z adsorbenta prebytok hydroxidu sodného premývaním vodoua premytý adsorbent sa suší při teplote do 200 °C a/alebo dehy-dratuje pri teplote 350 až 600 °C, čím sa získá vysokoúčinný for-movaný zeolitový adsorbent 4A alebo sa zeolitový adsorbent 4A pokontaktovaní s vodným roztokom hydroxidu sodného a následnom pre-mývaní vodou podrobí výměně povodných katiónov Na* za dvojmocnékatióny kovu z druhej skupiny periodickej sústavy prvkov, ďaTšímkontaktováním s vodným roztokom hydroxidu alebo soli tohto dvoj-mocného katiónu o koncentrácii katiónu 0,05 až 1 mól/1 roztoku,pri teplote 20 až 130 °C, pri tlaku 0,1 až 0,5 MPa na dobu 1 až10 hodin, po výměně iónov sa oddělí z adsorbenta prebytok iónový-mertého roztoku premývaním vodou a premytý adsorbent sa suší přiteplote do 200 °C alebo ďalej dehydratuje při teplote 300 až600 °C, čím sa získá vysokočinný zeolitový adsorbent 5A.
Podstatou tohto vynálezu je nový poznatok, že čistý zeolit4A přítomný vo formovanéj a kalcinovanej zmesi s hlinitokremiči-tanovým spojivom iniciuje pri kontakte s vodným roztokom hydroxi-du sodného konverzlu spojivá na zeolit 4A. Tým sa eliminovala ma-teriálové a energeticky náročná vysokoteplotná reaktivácia spoji-va a zistil sa nový efektívny postup přípravy zeolitových adsor-bentov typu A so zlepšenými kvalitatívnymi ukazovateTmi.
Vysokoúčinný adsorbent připravený podl'a tohto vynálezu sa .vyznačuje nielen zvýšenou adsorpčnou kapacitou, ale aj zlepšenoukinetickou charakteristikou, čo sa priaznivo prejáví na dynamic-ké j kapacitě adsorbenta v adsorpčnom procese a tiežvo zvýšenejpevnosti Častíc adsorbenta.
Sposobom podTa vynálezu sa móžu jednoducho previest aj běžné 3 CS 276808 B6 komerčně formované adsorbenty typu 4A, to je NaA, ktoré obsahujúspravidla asi 20 % hmot. adsorpčne inertného hlinitokremititano-vého spojiva na vysokoúčinné adsorbenty 4A alebo 5A s adsorpčnoukapacitou zvýšenou asi o 20 %, zváčšenou pevnostou a zlepšenoukinetickou charakteristikou. Příprava vysokoúčinných adsorbentov podl'a vynálezu předsta-vuje pozitivny účinok u výrobců aj spotrebi tel'a. . Pri výrobě adsorbenta je možné zvýšit obsah spojiva, ktoréje lacnejšie ako čistý zeolit 4A, například na 30 až 40 %, aleboaž do 80 % hmot. podlá druhu a kvality, a v adsorpčnom procese samože úměrně zvýšenej kapacitě adsorbenta zmenšit jeho náplň a týmaj rozměry adsorbéra alebo v danom zariadení sa može dosiahnutzvačšenie výroby a úspora energií. Zvýšená pevnost častíc pri-spieva tiež k zlepšeniu životnosti náplně a zabraňuje zvyšovaniustraty tlaku vo vrstvě adsorbenta. Ďalšou výhodou vysokoúčinných adsorbentov připravených podl'atohto vynálezu je ich znížená katalytická aktivita voči polymeri-začným a alkylačným reakciam. Efekt zníženej katalytickej aktivi-ty može byt obzvlášt priaznivý při sušení alebo adsorpcii zmesí,obsahu júc ich reaktivně nenasýtené uhlovodíky.
Sposob přípravy vysokoúčinného adsorbenta 4A nie je negativ-né ovplyvnený přidáváním špeciálnych aditívov do zmesi zeolitua spojiva před formováním zeolitového adsorbenta podlá zaužívanejreceprúry výrobců. Je však možné znížit množstvo alebo úplné vy-řadit aditívy, ktoré mali povodně funkciu vylepšovat kinetickécharakteristiky formovaného adsorbenta.
Formovaný adsorbent sa před kontaktováním s vodným roztokomhydroxid sodného musí kalcinovat při teplotách 350 až 650 °C, abynedošlo k rozpadu častíc adsorbenta při ich styku s vodným, rozto-kom. Před kalcináciou je výhodné adsorbent vysušit pri teplote100 až 200 °C- V případe, že východiskový formovaný adsorbent 4A je komerč-ný produkt nie je potřebné ho před kontaktom s vodným roztokomhydroxidu sodného kalcinovat, lebo túto operáciu vykonal už vý-robca.
Kalcinovaný adsorbent s nízkým obsahom vlhkosti je výhodnépřed kontaktom s vodným roztokom hydroxidu sodného vlhčit alebonasýtit vodou, aby při prietoku roztoku cez vrstvu adsorbenta ne-došlo k nadměrnému a rýchlemu prehriatiu častíc adsorbenta a roz-toku, uvolněným adsorpčným teplom. Adsorbent sa može vlhčit vol-ným stykom s amosférickým vzduchem; vlhčeným vzduchom, vodnoualebo priamo při jeho plnění do nádoby v ktorej sa uskutoční kon-takt .
Kontakt adsorbenta s vodným roztokom hydroxidu sodného samože uskutočnit násadovým spósobom v nádobě s miešaním roztokualebo výhodnejšie v kolónovom aparáte, v ktorom cez pevnú vrstvučastíc adsorbenta preteká roztok hydroxidu sodného. Aby sa do- CS 276808 86 4 siahlo maximálně využitie hydroxidu sodného, móže sa uplatnit po-mocou dvoch alebo viacerých zásobníkov roztoku známy dvoj aleboviacstupňový protiprúdny systém kontaktu roztoku s adsorbentom. Východiskový roztok móže mat koncentráciu hydroxidu sodnéhodo 10 % hmot., výhodné 1,5 až 5 % hmot. Množstvo roztoku při da-né j koncentrácii je závislé na množstve a zložení hlinitokremiči-tanového spojiva v adsorbente. Na 1 kg spojiva má východiskovývodný roztok obsahovat minimálně 0,4 až 0,6 kg NaOH, co při za-čiatočnej koncentrácii například 2,5 % hmot. NaOH představuje mi-nimálně 16 až 24 kg roztoku hydroxidu sodného na 1 kg spojiva.
Teplota při kontaktovaní adsorbenta s roztokom maže byt 20až 130 °C, výhodné 65 až 100 °C. Tlak je zvolený s ohTadom napracovnu teplotu tak, aby sa vodný roztok udržal spoTahlivov kvapalnej fáze.
Doba kontaktu adsorbenta s roztokom je v rozmedzi 1 až 10hodin, ale pře dosiahnutie ustálenej konečnej koncentrácie rozto-ku a teda aj stupňa premeny spojiva na zeolit 4A, sú postačujúcepri teplote 65 až 100 °C 4 hodiny intenzívneho kontaktu.
Po ukončení kontaktu s roztokom hydroxidu sodného následujepremývanie adsorbenta vodou při teplote 20 až 60 °C až do odstrá-nenia prebytočného, nezreagovaného hydroxidu. Fáza premývania saukonči keď pH premývacej vody klesne na hodnoty 7,5 až 9.
Ak je konečným produktom vysokoúčinný adsorbent 4A následujepo premývaní sušenie a vysokoteplotná dehydratácia adsorbenta pri350 až 600 °C. Ak sa má připravit vysokoúčinný adsorbent 5A ná-sleduje bezprostředné po premývaní vodou výměna iónov Na+ zadvojmocné kat i ony, napr. Ca·*"*"., po výměně iónov opat premytie ad-sorbenta vodou a až potom sušenie a vysokoteplotná dehydratáciaadsorbenta- Výměna iónov a premývanie vodou sa móže uskutečnitv tom istom zariadení ako kontaktovanie s roztokom hydroxidu sod-ného.
Ako iónovýmenné roztoky dvojmocných katiónov pre přípravuvysokoúčinného formovaného adsorbenta 5A zo 4A sa uplatňujú vodnéroztoky hydroxidu a hlavně soli daného katiónu s anorganickoualebo organickou kyselinou. Například při přípravě vápenatého ad-sorbenta 5A, to je CaA, sa móžu výhodné použit iónovýmenné vodnéroztoky octanu, mravčanu, dusičnanu, alebo chloridu vápenatého.Východiskové koncentrácie roztokov sú v rozmedzi 0,05 až 2raóly/1-
Poměr ekvivalentov dvoimocného kovu vo východiskovom roztokuk póvodným katiónom Na+ je váčšinou menší ako 2=1, výhodné 1 až1,5 = 1 z dóvodu efektívneho využitia iónovýmenného roztoku.
Vysokoúčinný adsorbent NaA sa móže z hl'adiska iónovej výměnyhodnotit ako čistý zeolit 4A a preto teoretický počet vymenitel'-ných ekvivalentov kovu je 7,04 gramekv./kg bezvodého vysokoúčin-neho adsorbenta, pričom sa předpokládá v adsorbente priemerný mo-lárny poměr SiO AL2O3 2=1. Výhodné teploty pri tejto iónovej 5 CS 276808 86 výměně su 70 až 100 °C.
Vysokoúčinný adsorbent 4A alebo 5A sa po premytí vodou nože vysušit při teplotách do 200 °C priamo v aparáte, v ktorom sa us- kutočnil kontakt s roztokmi alebo sa mokrý vyplaví zo zariadenia.
Po vysušení sa podrobí dehydratácii při teplotách 300 až600 °C, například vo vhodné usporiadanej peci s odtahom vydesor-bovaných pár vody.
Vysokoúčinné formované adsorbenty 4A a 5A připravené postu-pom podl'a vynálezu sú okrem už uvedených výhod aj dokladné zbave-né prachu, ktorý sa zmyl z ich povrchu při operáciach kontaktova-nia s roztokmi a premývania vodou.
Nasledujúce příklady objasňujú účinnost vynálezu, ale neob-medzujú jeho predmet. Příklad 1 Z čistého práškového zeolitu 4A a přírodného práškového hlinito-kremičitanového spojiva s molárnym pomerom Si02;Al203 2,26 sapřipravila zraes s obsahom 20 % hmot. spojiva, vyjádřené na bezvo-dý stav zeolitu a spojiva. Po homogenizáci i zmesi zeolitu a spo-jiva a po přidaní vody sa připravil extrudáciou formovaný adsor-bent 4A, tvaru valčekov o priemere 1,5 mm. Adsorbent sa vysušilpri teplote 120 °C a kalcinoval v peci postupným zvyšováním tep-loty po 50 °C za hodinu do 550 °C. Pri tejto teplote sa potomtemperoval 2 hodiny. Takto sa připravil východiskový adsorbent4A. Vzorka vychladěného východiskového adsorbenta 4A v množstve100 g sa vlhčila 24 hodin vzdušnou vlhkostou a potom sa uviedlado kontaktu s 1300 cm3 vodného roztoku hydroxidu sodného o kon-centrácii 2,5 % hmot. NaQH.
Jednostupňový kontakt adsorbenta s roztokom hydroxidu sodné-ho sa uskutočnil v sklenenej temperovacej banke, vybavenej teplo-merom a spatným kondenzátorom pri teplote 100 °C, teda za varuroztoku, čím sa súčasne dosiahlo dokladné miešanie bez vonkajšie-ho zdroja. Po 4 hodinách kontaktovania při 100 °C sa zvyškovýroztok hydroxidu sodného dekantoval. Adsorbent sa v banke 3 krátpremyl s 300 cm3 vody. Potom sa vysušil pri 120 °C a dehydratovalv peci při teplote 450 °C. Takto sa připravil vysokoúčinný adsor-bent 4A - V. Východiskový a vysokoúčinný adsorbent 4A sa hodnotil testomrovnovážnéj adsorpčnej kapacity /RAK/ na vodu v plynnéj fáze přiteplote 25 °C, parciálnom tlaku vody 0,61 kPa, kinetickou charak-teristikou - časom polovičného rovnovážného nasýtenia /to.5/,stanovením mechanickej pevnosti valcovej částice a frakcie častíc•drtě 0,8 až 1 mm, pripravenej z válcových častíc extrudátu. CS 276808 B6 6
Tabulka 1
Absorbent
4A východiskový
4A - V vysokoúčinný RAK - H2O, 25 °C, g/100 g 21,0 25,3 to. 5 - H2O, s 138 96 pevnost, N/časticu valceky $ 1,5 ran 13,2 15,2 drb 0,8 až 1 mm 3,7 4,4 2 výsledkov testov uvedených v tab. 1 vidiet, že vysokoúčin-ný adsorbent 4A - V má v porovnaní s východiskovým adsorbentom4A výrazné zvýšená rovnovážnu adsorpčnú kapacitu /RAK/ na vodu,relativné o 20,5 zlepšená kinetická charakteristiku, čas polo-vičného nasýtenia to.5 skrátený o 42 s, tedy o 30,4 % a přitomzvýšená pevnost. Příklad 2 Východiskový komerčný adsorbent 4A, extrudát valČekového tvaruo priemere 1,6 mm, sa bez ďalšej úpravy kontaktoval s vodným roz-tokom hydroxidu sodného o koncentraci i 2,5 % hmot. NaOH a zhodnýmpostupom ako v příklade 1 sa připravil vysokoúčinný adsorbent 4A- KV.
Tabulka 2
Absorbent
4A - K 4A - KV východiskový vysokoúčinný RAK - H2O, 25 °C, g/100 g 21,0 to. 5 - H2 0, s 145 pevnost, N/časticu valčeky 1,6 mm 10,1 drt 0,8 až 1 mm 5,4 24,8 102 14,5 6,8 V tab. 2 sú výsledky testov, z ktorých vidieť, že z komerč-ného adsorbenta 4A, označeného 4A-K, sa připravil vysokoúčinnýadsorbent 4A - KV so zvýšenou kapacitou a pevnosťou častíca zlepšenou kinetickou charakteristikou. Příklad 3
Adsorbenty 4A a 4A-V připravené postupom podTa příkladu 1 sa kon-taktovali s iónovýmenným vodným roztokom vápenatěl soli s cielommodifikácie adsorbenta 4A na 5A a vysokoúčinného adsorbenta 4A-V 7 CS 276808 B6 na 5A-V. 100 g adsorbenta 4A a 4A-V sa samostatné kontaktovalov skleněných temperovat:ích bankách so spatným kondenzátorom,dvakrát, teda v dvoch stupňoch, po 150 mlnút s prídavkom čerstvé-ho iónovýmenného roztoku mravčanu vápenatého o koncentraci i 0,2mol/l v množstve po 1760 cm3 do každého stupňa. Kontakt sa usku-tečni 1 za varu roztoku pri tepláte 100 °C.
Po ukončení výměny ionov sa zvyškový iónovýmenný roztok de-kantoval, adsorbent sa 3krát premyl 300 cm3 vody, vysušil pri120 °C a dehydratoval v peci při 450 °C.
Takto připravený vápenatý adsorbent 5A a vysokoúčinný 5A-Vsa okrem testov uvedených v příklade 1 a 2 hodnotil aj rovno-vážnou adsorpčnou kapacitou na n-heptán při 25 °C a pare. tlakupár n-heptánu 1,5 KPa. Z výsledkóv testov uvedených v tab. 3 vidiet, že vysokoúčin-ný adsorbent 5A-V sa v porovnaní s adsorbentora 5A vyznačuje vý-razné zvýšenou kapacitou na vodu al n-heptán výbornou kinétickaucharakteristikou, obzvlášť pře rychlost adsorpcie n-alkánova přitom zváčšenou pevnostou častíc.
TabuTka 3 Vápenatý adsorbent 5A 5A-V RAK - H20, 25 °C, g/100 g 20,1 24,8 RAK - nC7, 25 °C, g/100 g 12,9 15,7 to , 5 “ H2 0 , S 204 131 to. 5 - nC7 , s 42 10 pevnost, N/časticu valčeky >/ 1,6 mm 13,8 15,9 drt 0,8 až 1 mm 3,9 5,8 Příklad 4 Z čistého práškového zeolitu 4A a přírodného práškového hlinito-kremičitanového spojiva s molárnym pomerom SiC)2;Al203 2,26 'sapřipravili postupom uvedeným v příklade 1 východiskové a roztokomhydroxidu sodného kontaktované formované zeolítové adsorbenty 4As obsahom spojiva 40 % hmot., 50 % hmot. a 100 % hmot. .- čistéspoj ivo. V tab. 4 sú porovnané ich rovnovážné adsorpčné kapacity navodu, včítane dvojice adsorbentov z příkladu 1 s obsahom 20 %hmot. spojiva. Zo zmien rovnovážných adsorpčných kapacit /RAK/ navodu vidiet, že až do obsahu 40 % hmot. daného spojiva vo formo-vanom adsorbente 4A sa připravil kontaktováním s vodným roztokom

Claims (4)

  1. CS 276808 B6 8 hydroxidu vápenatého vysokoúčinný adsorbent 4A. Z hradiska výrobyje efektívny aj kontaktovaný adsorbent s 50 % hmot. spojiva, lebojeho kapacita je na úrovni východiskového adsorbenta s 20 % hmot.spojiva a přitom obsahuje o 30 % hmot. menej čistého zeolitu. Samotné formované spojivo sa kontaktováním s vodným roztokámhydroxidu sodného nekonvertule na prakticky využiteTný adsorbent,ako už bolo uvedené v popise vynálezu, lebo chýba iniciujúcazložka - čistý zeolit. Tabulka 4 Obsah spojiva RAK - H20, g/100 g v adsorbente Adsorbent Adsorbent % hmot. východiskový kontaktovanýs NaOH 20 21,0 25,3 40 16,2 24,8 50 14,5 21,2 00 1,8 2,7 PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Sposob přípravy vysokoúčinných zeolitových adsorbentov typu A,vyznačujuci sa tým, že sa krystalický práškový zeolit 4A for-muje s prídavkom hlinitokremičitanového spojiva, po formovanísa suší při teplote do 200 °C a/alebo kalcinuje při teplote450 až 600 °C a takto připravený formovaný zeolitový adsorbent4A sa uvedie do kontaktu s vodným roztokom hydroxidu sodnéhoo koncentrácii 0,í až 10 % hmot., při teplote 20 až 130 °C,tlaku 0,1 až 0,5 MPa, na dobu 1 až 10 hodin, potom sa oddělíz adsorbenta prebytok hydroxidu sodného premývaním vodoua premytý adsorbent sa suší pri teplote do 200 °C a/alebo de-hydratuje pri teplote 350 až 600 °C sa získá vysokoúčinný for-movaný zeolitový adsorbent 4A alebo sa zeolitový adsorbent 4Apo kontaktovaní s vodným roztokám hydroxidu sodného a násled-nom premývaní vodou podrobí výměně katiónu Na+ za dvojmocnékatióny kovu z druhej skupiny periodickej sústavy prvkov, ďaT-ším kontaktováním s vodným roztokom hydroxidu alebo soli tohtodvojmocného katiónu o koncentrácii 0,05 až 1 mól/liter rozto-ku, pri teplote 20 až 130 °C, tlaku 0,1 až 0,5 MPa na dobu 1až 10 hodin, po výměně iónov sa oddělí z adsorbenta prebytokiónovýmenného roztoku premývaním vodou a premytý adsorbent sasuší pri teplote do 200 °C alebo ďalej dehydratuje při teplote300 až 600 °C čím sa získá vysokoúčinný formovaný zeolitovýadsorbent 5A. 9 CS 276808 B6
  2. 2. Sposob podl'a bodu 1, vyznačujúci sa tým, že znes připravená naformovanie obsahuje minimálně 20 % hmot. krystalického práško-vého zeolitu 4A a maximálně 80 % hmot. hlinitokremičitanovéhospoj iva.
  3. 3. Sposob podl'a bodu 1, vyznačujúci sa tým, že ako hlinitokremi-čitanové spojivo sa použije halloysit alebo kaolín alebo ben-tonit.
  4. 4. Sposob podl'a bodu 1, vyznačujúci sa tým, že ako východiskovýzeolitový adsorbent sa použije formovaný komerčný adsorbent4A, ktorý sa bez predchádzajúcej kalcinácie priamo kontaktujes roztokom hydroxidu sodného, aby sa získal vysokoúčinný ad-sorbent .
CS902265A 1990-05-08 1990-05-08 Sposob přípravy vysokoúčinných zeolitových absorbentov typu A CS276808B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS902265A CS276808B6 (cs) 1990-05-08 1990-05-08 Sposob přípravy vysokoúčinných zeolitových absorbentov typu A

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS902265A CS276808B6 (cs) 1990-05-08 1990-05-08 Sposob přípravy vysokoúčinných zeolitových absorbentov typu A

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS226590A3 CS226590A3 (en) 1992-03-18
CS276808B6 true CS276808B6 (cs) 1992-08-12

Family

ID=5359273

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS902265A CS276808B6 (cs) 1990-05-08 1990-05-08 Sposob přípravy vysokoúčinných zeolitových absorbentov typu A

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS276808B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS226590A3 (en) 1992-03-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5375890B2 (ja) 二酸化炭素の吸着分離方法
RU2264855C2 (ru) Твердый композиционный адсорбент для очистки углеводородных потоков, способ его получения и способ удаления примесей
GB2109359A (en) Preparation of binderless 3a zeolite adsorbents
JP2013506554A (ja) オレフィン流から酸素化物類を除去するための低反応性吸着剤及び高い酸素化物収容力
US8809612B2 (en) Purification of an olefinic fraction by adsorption on alumina-faujasite co-granules
US4604372A (en) Agglomerated article of modified zeolite
CN113083222A (zh) 一种用于吸附分离的改性吸附剂及其制备方法与应用
JP2024086814A (ja) 疎水性ゼオライト、及びその製造方法
KR20210061509A (ko) 알루미노실리케이트 제올라이트 GIS형 gismondine 및 그 제조방법, 이를 이용한 이산화탄소의 선택적 분리 방법
US6407025B1 (en) Method of manufacture of multicationic molecular sieves
JPH06305724A (ja) 合成多孔質材料及びその製造方法
KR101009310B1 (ko) 소결 흡착제, 그 제조방법 및 유기 화합물의 건조에서의사용
US3158579A (en) Molecular sieve sorbents bonded with ion-exchanged clay
CS276808B6 (cs) Sposob přípravy vysokoúčinných zeolitových absorbentov typu A
JP4873108B2 (ja) 二酸化炭素の吸着分離方法
US3506593A (en) Stabilized zeolite composition and process for preparing same
CA1226858A (en) Inorganic oxide sorbents
JPH062575B2 (ja) クリノプチロライト型ゼオライトおよびその製造方法
JP2002003208A (ja) 水素ガスの精製方法
JP2002018226A (ja) 二酸化炭素の吸着分離方法
JPS6227038A (ja) A型ゼオライト吸着剤
RU2203223C1 (ru) Способ получения синтетического гранулированного фожазита
JP6200736B2 (ja) 変性x型ゼオライト製除湿剤
KR101155980B1 (ko) 산소제조용 제올라이트 분자체의 제조방법
JPH0196011A (ja) 銅含有ゼオライトの製造方法