CS273330B2 - Method of l-diaminocarboxyl acid's ester production - Google Patents

Method of l-diaminocarboxyl acid's ester production Download PDF

Info

Publication number
CS273330B2
CS273330B2 CS592687A CS592687A CS273330B2 CS 273330 B2 CS273330 B2 CS 273330B2 CS 592687 A CS592687 A CS 592687A CS 592687 A CS592687 A CS 592687A CS 273330 B2 CS273330 B2 CS 273330B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
ester
acid
phenchyl
compounds
Prior art date
Application number
CS592687A
Other languages
English (en)
Other versions
CS592687A2 (en
Inventor
Paul R Zanno
Glenn M Roy
Ronald E Barnett
Original Assignee
Gen Foods Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gen Foods Corp filed Critical Gen Foods Corp
Publication of CS592687A2 publication Critical patent/CS592687A2/cs
Publication of CS273330B2 publication Critical patent/CS273330B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K5/00Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
    • C07K5/04Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
    • C07K5/06Dipeptides
    • C07K5/06104Dipeptides with the first amino acid being acidic
    • C07K5/06113Asp- or Asn-amino acid

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Seasonings (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Vyňal w. se týká způsobu výroby esterů, kyseliny L-diaminokarboxylové, které jsou vhodné zvláště jako sladidla v potravinách i ve farmaceutickém průmyslu.
Tyto látky je možno vyjádřit obecným vzorcem I
L xx
H„lí - CH - CONH - C(A)CH, ι i
CH2 COg/3 (+)fenchyl
GO^l kde
A znamená atom vodíku nebo methyl, za předpokladu, že v případě, že Uhlíkový atom, označený xx je asymetrický neboli chirální střed, má konfigurace okolo tohoto atomu uhlíku D-formu. Specifickými sloučeninami, které je možno získat způsobem podle vynálezu, jsou (i (se) fenchylestery eč-L-aspartyl-D-alaninu a -oí-L-aspartylmethylalaninu.
Tyto nové sloučeniny jsou účinnými sladidly v případě, že jsou použity jednotlivě nebo ve směsi s ostatními sladidly v poživatinách, například v potravinách nebo farmaceutických' prostředcích. Jako příklad dalších přírodních a/nebo umělých sladidel, která je možno použít spolu s novými sloučeninami je možno uvést sacharosu, fruktosu, kukuřičný 3irup, dextrosu, xylitol, sorbitol, mannitol, acetosulfam, thaumatin, invertní cukr, sacharin, thiofensacharin, kyselinu m-aminobenzoovou, kyselinu m-hydroxybenzoovou, cyklamát, chlorsacharosu, dihydrochalkon, hydrogenované sirupy na bázi glukosy, aspartara (methylester L-aspartyl-L-fenylalaninu) a další dipeptidy, glycyrrhizin, 3teviosid a podobně. Tato sladidla mohou v případě, že jsou užita spolu se sloučeninami, získanými způsobem podle vynálezu mohou vyvolat synergní sladivý účinek.
Mimoto v případě, že se sladidla, získaná způsobem podle vynálezu přidávají k poživatinám, je možno je přidat jako taková nebo spolu s netoxickým nosičem nebo jinými přísadami do potravin, jako jsou přírodní a umělé pryže, kyseliny, látky typu uhlohydrátů, dextrinů a další deriváty, přijatelné z potravinářského hlediska. Typickými potravinami a farmaceutickými prostředky, ve kterých je možno užít sloučeniny·, získané způsobem podle vynálezu jsou například nápoje včetně nealkoholických nápojů, nápojů s obsahem oxidu uhelnatého, prášků pro přípravu nápojů a podobně, dále je možno užít tyto látky v omáčkách, majonézových omáčkách na saláty, různých druhů slávy, sirupů, cukrovinek včetně pudinků, želatinových a zmrazených cukrovinek, jako jsou zmrzlina, šerbety a zmrazené moučníky, žvýkačky, pečivo, krmivá, například pro psy, dále je možno tyto látky užít v pastách na zuby, ústních vodách a podobně.
Sloučeniny, získané způsobem podle vynálezu se k potravinám přidávají v množství, které dostatečně osladí potravinu, obvykle v množství 0,0005 až 2 % hmot. v závislosti na potravině. Je možno užít i vyšších množství, obvykle toho však není zapotřebí.
Výhodným množstvím sloučenin, získaných způsobem podle vynálezu je 0,001 až 1 % hmot., mimoto je možno zajistit účinek těchto látek v pH 2 až 10, s výhodou 3 až 7, a to i bez použití pufru.
V případě, že jako sladidlo se použije /3(+)fenchylester o4-L-aspartyl-D-alaninu, pohybuje se jeho množství a výhodou v množství 0,0005 až 0,005 % hmot. V případě, že se užije j2>(+)fenchylester oi-L-aspartyl-2-methylalaninu, může jeho množství spadat do svrchu uvedeného širokého rozmezí, je však velmi výhodné užít 0,0005 až 0,01 % hmot. uvedené látky.
Je žádoucí, aby v případě, že se sladidlo, získané způsobem podle vynálezu užívá jako takové nebo v kombinaci s jiným sladidlem bylo dosaženo sacharosového ekvivalentu v rozmezí 2 až 40, s výhodou 3 až 15 % hmot., vztaženo na potravinu nebo na farmaΒ»
CS 273 330 Β2 ceutický prostředek.
Při stanovení sladivosti určitého sladidla se obvykle určuje sacharosový ekviva lent. Tento ekvivalent je možno stanovit snadno a rychle. Množství sladidla, které j ekvivalentní daným hmotnostním procentem sacharosy se stanoví pomocí skupiny lidí, kteří ochutnávají roztoky sladidel se známou koncentrací a jejich sladivost porovnávají se sladivosti standardních roztoků sacharosy.
Předmětem vynálezu je tedy způsob výroby esterů kyseliny L-diaminokarboxylové obecného vzorce I
L xx
HON - ČH - CONH - C(A)CHq
I I 3 «)
CH9 CO9/3(+) fenchyl
I
CO2H kde
A znamená atom vodíku nebo methyl, za předpokladu, že v případě, že uhlíkový atom, označený xx je asymetrický neboli chirální 'střed, má konfiguraci okolo tohoto atomu uhlíku D-formou, jakož i solí těch to sloučenin, přijatelných z potravinářského hlediska, jako umělých sladidel, vyznačující se tím, že se uvede do reakce derivát karboxylové kyseliny obecného vzorce II
H
Z - N - CH - COOH I ch9 l
COOB (II) kde
Z znamená ochrannou skupinu na B znamená ochrannou skupinu na s aminem obecného vzorce III aminoskupině, s výhodou karbobenzyloxyskupinu a karboxylové skupině, s výhodou benzyl,
NH2 - C(A)CH,
J
COg /5(+) fenchyl (III) za vzniku amidu obecného vzorce IV
H
O | Z_J-CH-C-N- C(A)CH3 (IV)
CH9 C09 jS(+)fenehyl
I
COOB kde
Z, B a A mají svrchu uvedený význam, potom se popřípadě odstraní ochranné skupiny a/nebo se popřípadě výsledný produkt převede na svou sůl, přijatelnou z potravinářského hlediska.
CS 273 330 B2
Je možno užít řadu ochranných skupin, které jsou v oboru známy. Příkladem těchto skupin mohou být skupiny, uvedené v publikaci Protective Groups in Organio Synthesis, T.W. Green, John Wiley a Sons, 1981. 2 výhodných skupin je možno uvést benzyloxykarbonylovou skupinu pro 2 a benzylovou skupinu pro B.
Vazba sloučenin obeoného vzoroe III se sloučeninami obeoného vzoroe II probíhá způsobem, obvyklým v chemii peptidů. Při jednom z těchto způsobů se užívá jako činidla pro usnadnění vazby dicyklohexylkarbodiimidu (DCC). Při tomto způsobu je možno užít jeětě další činidla, například 4-dimethylaminopyridin nebo dvojvaznou měď. Reakce při použití DCC obvykle probíhá při teplotě místnosti, je však možno ji provádět při teplotě -20 až 50 °C v různých rozpouštědlech, inertních k reakčním složkám. Vhodným rozpouštědlem je například Ν,Ν-dimethylforraaraid, methylenchlorid, toluen a podobně. Reakce se s výhodou provádí v atmosféře inertního plynu, například argonu nebo dusíku a obvykle je ukončena v průběhu 2 hodin, může však probíhat až 24 hodiny v závislosti na reakčních složkách.
Je možno užít i další postupy, například dále popsané postupy.
Například v US patentových spisech č. 3 786 039, 3 833 553, 3 879 372 a 3 933 781 se popisuje reakce N-chráněných arihydridů kyseliny asparagové s aminokyselinami a deriváty aminokyselin za vzniku požadovaných výsledných produktů. Tyto N-ohráněné anhydridy kyseliny asparagové je možno uvést do reakce se sloučeninami vzorce III způsobem, uvedeným ve svrchu uvedených spisech. Jak je popsáno v US patentovém spisu č. 3 786 039, je možno sloučeniny vzorce III uvést do reakce přímo v inertním organickém rozpouštědle s anhydridem kyseliny L-asparagové s aminoskupinou, chráněnou formylovou skupinou, karbobenzyoxyskupinou nebo p-methoxykarbobenzyloxy skupinou, tyto skupiny se po ukončení vazby odstraní za vzniku sloučenin obecného vzoroe I. Anhydridy kyseliny N-aoyl-L-asparagové se připravují tak, že se odpovídající kyselina uvede do reakce s anhydridem kyseliny octové v množství 1,0 až 1,2 molu na 1 mol kyseliny N-acyl-L-asparagové při teplotě 0 až 60 °C v inertním rozpouštědle. Anhydridy kyseliny N-acyl-asparagové se uvedou do reakce s výhodou s 1 až moly sloučenin obeoného vzoroe III v organickém rozpouštědle, které rozpouští obě uvedené látky a je vzhledem k nim inertní. Vhodnými rozpouštědly jsou například ethylaoetát, methylpropionát, tetrahydrofuran, dioxan, ethylether, Ν,Ν-dimethylformamid a benzen. Reakce dobře probíhá při teplotě 0 až 30 °C. N-acylová skupina 3e potom odstraní katalytickou hydrogenaoí působením paladia na aktivní uhlí a kyselinou bromovodíkovou nebo chlorovodíkovou běžným způsobem. V US patentovém spisu č.
879 372 se také uvádí, že postup je možno provádět ve vodném rozpouštědle při teplotě —10 až 50 °C při pH 4 až 12.
Dalším možným postupem pro výrobu požadovaných látek je reakce sloučenin obecného vzoroe III s vhodnými deriváty kyseliny asparagové, ve kterých jsou ochranné skupiny zavedeny na aminoskupinu a /3-karboxylovou skupinu, přičemž ot-karboxylová skupina byla převedena na reaktivní esterovou funkci. Jak je uvedeno v US patentovém spisu č* 3 475 403, je potom možno odstranit ochrannou skupinu za vzniku sloučenin obeoného vzorce I.
Další možností výroby požadovaných sloučenin je reakce sloučenin obecného vzoroe III s L-asparagovou kyselinou a s anhydridem kyseliny N-thiokarboxylové podle publikace Vinick a Jung, Tet. Lett. 23, 1315-1318, (1982). Další postup je popsán v públikaoi T. Miyazawa, Tet. Lett., 25, 771 (1984).
Sloučeniny obecného vzorce III je možno získat známým způsobem. Je například možno provést standardní esterifikaoi tak, že se uvede do reakce volná kyselina nebo její funkční ekvivalent, například ester nebo anhydrid s odpovídajícím alkoholem za podmínek, při kterých se vytvářejí estery, například za přítomnosti a
CS 273 330 B2 sř anorganické kyseliny, jako kyseliny chlorovodíkové nebo sírové nebo za přítomnosti organických kyselin, například kyseliny p-toluensulfonové. Reakční teploty se pohybují v rozmezí -78 °C až teplota varu reakční směsi pod zpětným chladičem. Reakoe se provádí v rozpouštědle, které rozpouští obě reakční složky a je vzhledem k nim inertní. Je možno užít například methylenchlorid, diethylether, tetrahydrofuran, dimethylsulfoxid, Ν,Ν-dimethylformamid a podobně.
Pokud jde o odstranění ochranných skupin ze sloučenin obecného vzorce IV a N-chráněných prekursorů obecného vzorce III, je známa řada postupů k odstranění ochran ných skupin, které je možno užít v závislosti na povaze ochranné skupiny. Jde například o katalytickou hydrogenaci při použití paladia na aktivním uhlí nebo o hydrogenaci působením 1,4-oyklohexadienu. Tato reakce se obvykle provádí při teplotě místnosti, může však probíhat při teplotě 5 až 65 °C. Obvykle se provádí ve vhodném rozpouštědle, jako je například voda, methanol, ethanol, dioxan, tetrahydrofuran, kyselina octová, terc.butylalkohol, isopropanol nebo směsi těohto rozpouštědel. Reakce obvykle'probíhá při tlaku vodíku do 0,35 MPa, je však možno ji provádět při tlaku vodíku 0,14 až 1,80 MPa. Reakce obvykle kvantitativně proběhne v rozmezí 1 až 24 hodin.
Při jakémkoliv postupu se výsledný produkt obvykle izoluje z reakční směsi krystalizaoí. Je možno užít také chromatografii v reversní fázi nebo extrakci rozpouštědlem.
Požadované sloučeniny obecného vzorce I se obvykle získají ve formě volné kyseliny, je však také možno je získat ve formě soli, přijatelné z fyziologického hlediska, tj. soli, vytvořené na aroinoskupine například jako hydrochlorid, síran, hydrogenSíran, dusičnan, hydrogenbromid, hydrogenjodid, fosforečnan nebo hydrogenfosforečnan, nebo může jít o soli s alkalickými kovy, například soli sodné, draselné, lithné nebo o. soli s kovy alkalických zemin, jako soli vápenaté nebo hořečnaté a také o soli hlinité, zinečnaté a podobně.
Přeměna volných peptidů obecného vzoroe I na soli, přijatelné z fyziologického hlediska může probíhat běžným způsobem, například tak, že se sloučenina obecného vzoroe I uvede do styku s anorganickou kyselinou, hydroxidem alkalického kovu, oxidem alkalického kovu, uhličitanem nebo hydroxidem kovu alkalických zemin, nebo podobně.
Tyto soli, přijatelné z fyziologického hlediska je možno také užít jako sladidla, přičemž jsou obvykle rozpustnější a stálejší, než volná forma.
Je známo, že v případě, že uvedené látky mají asymetrický atom uhlíku, mohou existovat v racemické nebo opticky aktivní formě.'
Sloučeniny, získané způsobem podle vynálezu mají-asymetrický střed, označený v následujícím vzorci (x) a pseudoasymetrický střed, znázorněný v následujícím vzorci (xx).
COOH
CH - COHH X xx
- C(A)CH, !
CO2°C(+)fenchyl
Do svrchu uvedeného stereochemického vzorce jsou zahrnuty všechny sloučeniny. Vynález se však týká pouze způsobu výroby sloučenin obecného vzorce I:
CS 273 330 B2
H„N - CH - CONH - C(A)CH, 1 I -Z ^CH2^m COgCÍÍ+Jfenchyl
COOH kda dikarboxylová skupina je v konfiguraci B, jak je znázorněno ve vzorci a v případě, že A znamená atom vodíku, je pseudoasymetrické centrum v D-formě.
Při výrobě sloučenin obeoného. vzorce I v případě, že se získá L, L diastereomer, tento diastereomer nesladí, je však možno jej mísit s L, D stereoisomerem. Smě3 je sladká, avšak nesladí tolik jako čistý L, D stereoisomer.
Vynález bude osvětlen následujícími příklady, ve kterých udaná sladivo3t byla o
určena skupinou osob, srovnávajících sladkost vzorku se známou koncentrací účinné látky se sladkostí známého roztoku sacharosy.
Příklad 1
Způsob výroby /3(+)fenchylesteru c4-L-aspartyl-2-methylalaninu
N-CBZ- chráněná kyselina aminoisomáselná (Chemical Dynamics, lne.) se rozpustí v 50 ml 1,2-dichlorethanu při teplotě 0 °C v argonové atmosféře. Potom se přidá roztok 0,5 ekvivalentu Ν,Ν-dimethylaminopyridinu a 1 ekvivalent /3-(+)fenohylalkoholu v 10 ml 1,2-dichlorethanu. Potom se ještě přidá 1,1 ekvivalentu pevného dicyklohexylkařbodiimidu. Směs se míohá 5 dnů. při teplotě místnosti, potom se odstraní močovina filtrací'a filtrát se zředí 50 ml petroletheru. Roztok se znovu rozčeří filtrací a filtrát se odpaří ve vakuovém odp’ařovači na pastovitý produkt. Chromatografii na sloupci silikagelu při použití směsi petroletheru a ethylacetátu v poměru 15:1 se získá čistý produkt ve výtěžku 75 až 79 % jako hílá pevná krystalická látka.
NMR (CDC13): £ 0,90 (s, 3H), 1,05 (s, 3H), 1,10 (s, 3H), 1,20 až 1,80 (m, 7H),' 1,60 (s, 6H), 4,20 (s, 1H), 5,10 (s, 2H), 5,55 (s, 1H), 7,40 (s, 5H).
Optická otáčivost = -11,65° (methanol), teplota tání 83 až 85 °C.
Ester se žhaví ochranných skupin běžným způsobem hydrogenaoí 10% paladiem na aktivním uhlí v methanolu, čímž se získá v kvantitativním výtěžku volný aminoester.
Amin se okamžitě rozpustí v dimethylformamidu a váže se na prekurzor na bázi kyseliny asparagová při použití chloridu meďnatého, čímž se ve výtěžku 90 % získá /3(+)fenchylester N-CBZcó-L-asparagová kyselina-/S -henzylester-oi.-2-methylalaninu.
NMR (CDC13)í £ 0,90 (s, 3H), 1,05 (a, 3H), 1,10 (s, 3H), 1,20 až 1,80 (m, 7H), 1,6 (d, 6H), 2,70 až 3,15 Cm, 2H), 4,1 až 4,2 (m, 1H), 4,20 (s, 1H), 4,60 (s, 1H),
5,10 (s, 4H), 5,60 (d, 1H), 5,90 (d, 1H), 5,90 (d, 1H), 7,40 (s, 10H).
Produkt se zbaví ochranných skupin hydrogenaoí a potom se čistí chromatografii na sloupci Rp při použití směsi methanolu a vody v objemovém poměru 85 : 15. Optická otáčivost:= ”3,30° (methanol), teplota tání 121 až 123 °C.
Byla stanovena sladivo3t této sloučeniny. Výsledky zkoušek jsou uvedeny v následující tabulce.
CS 273 330 B2
Tabulka
koncentrace Ekvivalenty sacharosy (%) Sladivost vzhledem k sacharose (násobek)
0,00750 8,5 1 133
0,00375 6,0 1 600
0,00185 5,7 3 100
0,00692 3,5 3 800
0,0025 6,0 2 400
0,0025 4,3 1 733
0,0025 4,25 1 700
0,005 7,37 1 475
0,005 7,0 1 400
0,005 6,0 1 200
0,01 9,25 925
0,01 9,0 900
Příklad 2
Způsob výroby /2>(+)fenchylesteru oá-L-aspartyl-D-alaninu
A. exo-(l-(+) fenohol
K suspensi 72,65 g isopropoxidu hliníku ve 300 ml čerstvě destilovaného isopropylalkoholu se při teplotě varu pod zpětným chladičem po kapkách přidá 27,1 g R—C—)— -fenchonu v 50 ml isopropanolu. Reakce se zastaví po 6 dnech, kdy je možno plynovou chromatografii (Carbowax 20 M) prokázat, že bylo redukováno více než 50 % ketonu.
Bylo také prokázáno kapilární chromatografii (Supeloowax 10), že poměr exo/endo pro fenohol byl 3/1· Po zchlazení byla směs filtrována a důkladně promyta dichlormethanolem. Vzniklá sraženina byla rozpuštěna ve 100 ml 5% kyseliny chlorovodíkové a roztok byl extrahován 50 ml dichlormethanu. Slité dichlormethanové roztoky byly promyty nejprve 50 ml 5% kyseliny chlorovodíkové, potom 50 ml nasyceného hydrogenuhličitanu sodného a 50 ml vody, potom byly vysušeny síranem hořečnatým. Po filtraci a odpařením rozpouštědla je tímto způsobem možno získat 23,44 g olejovité kapaliny, která sestává ze 40 % z nezreagovaného panchenu a ze 60 % z </,- a ^-isomeru fenoholu.
Směs 12 g (0,78 molů) <Z- a ^-fenoholu, 11,9 ml (1,1 ekvivalentu) triethylaminu a 15,9 g (1,1 ekvivalentu) p-nitrobenzoylchloridu v 500 ml bezvodého dichlormethanu se zahřívá 24 hodin na teplotu varu pod zpětným chladičem. Směs /i- a ot-esterů se potom oddělí rychlou chromatografii na silikagelu při použití směsi hexanu a ethylacetátu v poměru 40 : 1. Izoluje se 6,0 g exo-fenchyl-p-nitrobenzoátu s optickou otáčivostí = -17,1° (benzenu). 3 g Z- a (3-isomeru fenoholu v poměru 9 : 1 se získají hydrolýzou nitrobenzoátu v basickém prostředí tak, že se zahřívá přebytek hydroxidu sodného v methanolu.
fi,-(+)-fenohol má [cí.]D a +23,4° (čistý),
NMR: 3 0,95 až 1,8 (16H, m, CHg, CH.j), 3,0 ppm (1H, s, CH-O).
B. N-Cbz-D-alanin-Zb-(+)-fenchylester
K míchanému roztoku 1,3 g (b-(+)-fenoholu ve 20 ml bezvodého dichlormethanu se
CS 273 330 B2 přidá 1,9 g (0,0084 molu) N-Cbz-D-Alaninu a roztok se zchladí na 0 °C. Potom se přidá 0,113 g p-dimethylarainopyridinu a 1,91 g dicyklohexylkarbodiimidu. Po 24 hodinách se reakce zastaví a směs se zfiltruje. Rozpouštědlo se odpaří a olejovitý zbytek se rozpustí v diethyletheru, promyje se 25 ml 5% kyseliny chlorovodíkové, 20 ml nasyceného hydrogenuhličitanu sodného, 25 ml vody, potom se vysuší síranem hořečnatým. Po filtraci a odpaření rozpouštědla se produkt čistí chromatografii na silikagelu, čímž se získá 1,86 g N-Cbz-D-alaninu ve formě /S-(+)-fenchylesteru.
oc
Optická otáoivost [cC]D = +3,86°.
NMR: á 0,8 až 1,8 ppm (19H, ra, CHg, CH^), 4,2 ppm (1H, 3, CH-O), 4,4 ppm (1H, m, CH-C),
5,1 ppm (2H, s, CH2-Ph), 5,4 ppm (1H, d, NH), 7,4 ppm (5H, s, Ph). θ
C. β-fenchylester-D-alaninu
1,86 g /3-(+)-fenchylesteru N-Cbz-D-alaninu se rozpustí v 50 ml methanolu a hydrogenuje při použití 0,1 g 5% paladia na aktivním uhlí v třepacím zařízení. Po 2 hodinách je reakce ukončena. Reakční směs se zfiltruje vrstvou Celitu, promyje se methanolem, odpaří a krystalický odparek se rozpustí v dichlormethanu.
D. ó-(+)-fenchylester N-Cbz- β>-benzyl-L-aspartyl-D-alaninu
K dichlormethanovému roztoku s obsahem 0,00355 molu D-alaninového esteru se přidá ekvimolámí množství 1,27 g kyseliny B-benzyl-N-Cbz-L-asparagové a 0,526 g chloridu mědnatého. Po rozpuštění chloridu měánatého se přidá ještě 0,81 g DCC. Po 24 hodinách je reakce ukončena, močovina se odfiltruje a rozpouštědlo se odpaří. Získá se žlutá olejovitá kapalina, která se rozpustí ve 25 ml diethyletheru, roztok se promyje 25 ml 5% kyseliny chlorovodíkové, 25 ml nasyceného hydrogenuhličitanu sodného a 25 ml vody. Etherová vrstva se vysuší síranem hořečnatým a odpaří, Čímž se získá 0,95 g výsledného produktu.
NMR: áo,85 až 1,80 (19H, m, CHg, CH^), 4,2 ppm (1H, s, CH-O), 4,5 až 4,7 ppm (2H, m,
N-CH-C ), 5,1 ppm (4H, s, OCHg-Ph), 5,95 ppm (1H, d, NH), 7,05 ppm (1H, d, NH),
7,4 ppm (10H, s, Ph).
E. β-(+)-fenohylester °L-L-aspartyl-D-alaninu
O>95 g chráněného dipeptidu se rozpustí v 50 ml methanolu s 0,1 g 10% paladia na aktivním uhlí. Potom se směs hydrogenuje 2 hodiny v třepacím zařízení. Roztok se zfiltruje a odpaří do sucha, čímž se získá 0,194 g pevné látky.
Optická otáčivost = -0,867°.
Produkt se čistí vysokotlakou kapalinovou chromatografii v reverzní fázi při použití 85% methanolu ve vodě, čímž se získá 75 mg /3-(+)-fenchylesteru L-aspartyl-D-alaninu. θ
Z II
NMR: d 0,8 až 1,8 (19H, m, CHg, CHj), 2,3 až 2,4 ppm (2H, m, CHg-C), 4,2 ppm (1H, s,
OCH), 4,5 ppm (2H, m, N-CH), 8,8 ppm (1H, s, NH-C).
It o
Stanovení sladivosti bylo prováděno stejně jako v příkladu 1· Výsledky tohoto stanovení jsou uvedeny v následující tabulce:
CS 273 330 B2
Tabulka
koncentrace Ekvivalenty sacharosy (%) Sladivost vzhledem k sacharose (násobek)
0,00012 0,6 5 000
0,00024 1,42 5 900
0,00047 2,28 4 900
0,00092 4,7 5 100
0,00185 6,5 3 500
0,0025 6,0 2 400
0,00375 8,6 2 300
0,005 9,3 1 860
0,005 10,0 2 000
0,0075 9,0 1 200
0,01 11,0 1 100
Je zřejmé, že sloučeniny, získané způsobem podle vynálezu mají větší sladivost a vysokou'stálost ve srovnání s odpovídajícími estery, které jsou známé z literatury.
Příklad 3 ů-(+)-fenchylester <Z-B-aspartyl-2-methylalanihu, tj. sloučenina z příkladu 1, ^r-(+)-fenchylester c<-L-aspartyl-D-alaninu, tj. sloučenina z příkladu 2 a aspartam (L-aspartyl-L-fenylalanin-methylester) byly sledovány na stálost při pH 3, 5 a 7 v roztocích pufru, udržovaných na teplotě 50 °C, 75 něho 100 °C. Získané výsledky jsou uvedeny v následujících tabulkách:
Poločas v hodinách při teplotě 100 °C
sloučenina pH3 pH5 pH7
příklad 1 8,4 33 67
příklad 2 3,9 14 10
Aspartam 5,3 5,3 «1
Poločas .ve dnech při:teplotě 75 °C
sloučenina pH3 PH5
příklad 1 3,0 15,0
příklad 2 1,3 5,1
Aspartam 0,9 1,1
CS 273 330 B2
Poločas ve dnech při teplotě 50 °C sloučenina pH3 pH5 příklad 1 64 150 příklad 2 22 , 131
Je zřejmé, že sladidla v příkladu 1 a z příkladu 2 mají velmi dohrou stálost v roztocích pufru při pH 3, 5 a 7· Sloučeniny z příkladu 1 a z příkladu 2 mají lepší stálost než aspartam s výjimkou pH 3 a teploty 10 °G, při které má aspartam stálost mezi stálostí sloučeniny z příkladu 1 a sloučeniny z příkladu 2. Sloučenina, získaná z příkladu 1 je stálejší než sloučenina z příkladu 2. Poločas sloučeniny z příkladu 1 je v roztocích při teplotě 75 a 100 °C 2 až třikrát delší při pH 3 a 5 než poločas sloučeniny z příkladu 2. Poločas sloučeniny z příkladu 1 v pufru při teplotě 50 °0 a pH 5 je 1,1 až 2,9 krát delší než poločas sloučeniny z příkladu 2.

Claims (4)

1. Způsob výroby esterů kyseliny I-diaminokarboxylové obecného vzorce I
L xx
HJÍ - OH - COHH - C(A)CH7 t I 3
OH„ G0„ S> (3E)fenchyl
I
COgH (I) kde
Á znamená atom vodíku nebo methyl, za předpokladu, že v případě, že uhlíkový atom, označený xx je asymetrický neboli ohirální střed, má konfiguraci okolo tohoto atomu uhlíku D-formu, jakož i solí těchto sloučenin, přijatelných z potravinářského hlediska, jako umělých sladidel, vyznačující se tím, že se uvede do reakce derivát karboxylové kyseliny obecného vzorce II
H
Z - H - CH - C00H
COOB (II) kde
Z znamená ochrannou skupinu na aminoskupině, s výhodou karbobenzyloxyskupinu a
B znamená ochrannou skupinu na karboxylové skupině, s výhodou benzyl, s aminem obecného vzorce III
HHq - C(A)CH,
I 3 θθ2 A(+)íenchyl (III) za vzniku amidu obecného vzorce IV
CS 273 330 B2 10
Η
Η ? I
Z-N-CH-C-N- C(A)CHq
I | 3 (IV)
CHp C09 (b (+)fenchyl i
C00B kde
Z, B a A mají svrchu uvedený význam, potom se popřípadě odstraní ochranné skupiny a/nebo se popřípadě výsledný produkt převede na svou sůl, přijatelnou z potravinářského hlediska,
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se uvede do reakce ^.-ester kyseliny ϊί-CBZ-L-asparagové vzorce II s /#(+)fenchyl/esterem D-alaninu vzorce III za vzniku //&(+)fenchyl/esteru eC-L-aspartyl-D-alaninu.
3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, Že se uvede do reakce 0-ester kyseliny N-CBZ-L-asparagové vzorce II s /6(+)fenchyl/esterem 2-methylalaninu vzorce III za vzniku /A(+)fenchyl/e3teru cí-L-sspartyl-2-methylalaninu.
4. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se jako sloučenina obecného vzorce II užije β-benzylester kyseliny N-CBZ-L-asparagové.
CS592687A 1986-08-19 1987-08-10 Method of l-diaminocarboxyl acid's ester production CS273330B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/898,063 US4766246A (en) 1986-08-19 1986-08-19 L-aminodicarboxylic acid esters

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS592687A2 CS592687A2 (en) 1990-07-12
CS273330B2 true CS273330B2 (en) 1991-03-12

Family

ID=25408883

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS592687A CS273330B2 (en) 1986-08-19 1987-08-10 Method of l-diaminocarboxyl acid's ester production

Country Status (21)

Country Link
US (1) US4766246A (cs)
EP (1) EP0256475A3 (cs)
CN (1) CN1012820B (cs)
AR (1) AR242586A1 (cs)
AU (1) AU607706B2 (cs)
BG (1) BG49274A3 (cs)
CA (1) CA1309806C (cs)
CS (1) CS273330B2 (cs)
DD (1) DD282696A5 (cs)
DK (1) DK414687A (cs)
FI (1) FI88399C (cs)
HU (1) HU204418B (cs)
IN (1) IN168116B (cs)
NO (1) NO873331L (cs)
NZ (1) NZ221408A (cs)
PH (1) PH24190A (cs)
PL (1) PL150332B1 (cs)
RU (1) RU1834647C (cs)
SU (1) SU1681732A3 (cs)
YU (1) YU154487A (cs)
ZA (1) ZA875894B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2344314A1 (en) 1998-09-18 2000-03-30 Ajinomoto Co., Inc. N-alkylaspartyl dipeptide ester derivative and sweetening agent
US9101160B2 (en) 2005-11-23 2015-08-11 The Coca-Cola Company Condiments with high-potency sweetener
US8017168B2 (en) 2006-11-02 2011-09-13 The Coca-Cola Company High-potency sweetener composition with rubisco protein, rubiscolin, rubiscolin derivatives, ace inhibitory peptides, and combinations thereof, and compositions sweetened therewith

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1276395C (en) * 1984-07-13 1990-11-13 John M. Janusz Oxa-fenchyl esters and amides of alpha-l-aspartyl-d- phenylglycine
CA1276394C (en) * 1984-07-13 1990-11-13 John M. Janusz Alpha-l-aspartyl-d-phenylglycine esters and amides useful as high intensity sweeteners
JPS61200999A (ja) * 1985-03-04 1986-09-05 Takasago Corp アスパルチルアラニンの2−ピナニルまたはフエンチルエステル
EP0199257A3 (en) * 1985-04-15 1988-08-10 General Foods Corporation L-aminodicarboxylic acid esters and an edible composition containing same as sweeteners
JPS61291596A (ja) * 1985-06-19 1986-12-22 Takasago Corp L−アスパルチル−D−アラニン−(+),β−フエンチルエステル
JPS61291597A (ja) * 1985-06-19 1986-12-22 Takasago Corp L−アスパルチル−D−アラニン−(−),α−フエンチルエステル

Also Published As

Publication number Publication date
NZ221408A (en) 1990-04-26
DK414687A (da) 1988-02-20
SU1681732A3 (ru) 1991-09-30
CN1012820B (zh) 1991-06-12
DK414687D0 (da) 1987-08-10
FI873463A0 (fi) 1987-08-10
US4766246A (en) 1988-08-23
RU1834647C (ru) 1993-08-15
HU204418B (en) 1992-01-28
YU154487A (en) 1988-12-31
PL150332B1 (en) 1990-05-31
CN87106307A (zh) 1988-03-30
CS592687A2 (en) 1990-07-12
IN168116B (cs) 1991-02-09
FI873463A (fi) 1988-02-20
ZA875894B (en) 1988-04-27
AU607706B2 (en) 1991-03-14
NO873331D0 (no) 1987-08-10
DD282696A5 (de) 1990-09-19
CA1309806C (en) 1992-11-03
FI88399B (fi) 1993-01-29
EP0256475A3 (en) 1989-07-26
BG49274A3 (en) 1991-09-16
PH24190A (en) 1990-03-22
NO873331L (no) 1988-02-22
AR242586A1 (es) 1993-04-30
AU7682987A (en) 1988-02-25
EP0256475A2 (en) 1988-02-24
FI88399C (fi) 1993-05-10
HUT47825A (en) 1989-04-28
PL267289A1 (en) 1988-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2107071C1 (ru) Производные аспартама или их физиологически приемлемые соли, способ их получения, подслащивающее средство
EP1350791B1 (en) Process for converting dihydroisoxazole derivatives to gamma-hydroxyamino acid derivatives, e.g. monatins
KR910000406B1 (ko) 젬-디아미노알칸 유도체 감미료
US7935377B2 (en) Crystals of free (2R, 4R)-monatin and use thereof
JPS6193194A (ja) 高強度甘味剤として有用なα−L−アスパルチル−D−フエニルグリシンエステルおよびアミド
US4634792A (en) L-aminodicarboxylic acid aminoalkenoic acid ester amides
US4652457A (en) L-aminodicarboxylic acid aminoalkenoic acid ester amides
US4822635A (en) Sweetening with L-aminodicarboxylic acid esters
US4650688A (en) Sweetening with L-aminodicarboxylic acid amides of alkoxyalkylamines
CS273330B2 (en) Method of l-diaminocarboxyl acid&#39;s ester production
US5795612A (en) Aspartyldipeptideamine derivatives and sweetner
US4781927A (en) Sweetening with l-aminodicarboxylic acid esters
KR100601746B1 (ko) N-알킬아스파르틸 디펩타이드 에스테르 유도체, 이를 포함하는 감미제 및 당해 감미제를 포함하는 식품
US4788332A (en) L-aminodicarboxylic acid esters
US6465677B1 (en) Method for the preparation of N-neohexyl-α-aspartyl-L-phenylalanine methyl ester from imidazolidin-4-one intermediates
JPH0533718B2 (cs)
JPS6383097A (ja) L−アミノジカルボン酸エステル
US6649784B2 (en) Aspartyl dipeptide ester derivatives and sweeteners
CA1262012A (en) L-aminodicarboxylic acid amides of alkoxyalkylamines
JP2002234898A (ja) 新規n−アルキルアスパルチルジペプチド誘導体及び甘味剤
KR910002551B1 (ko) L-아미노디카복실산 에스테르의 제조방법
JPH0873494A (ja) L−アスパルチル−D−α−アミノアルカンカルボン酸−(S)−N−α−アルキルベンジルアミドの製造法
JPH01100161A (ja) ジケトピペラジン誘導体の製造方法
JPH0142937B2 (cs)