CS271909B1 - Device for fibrous formation's preparation for spinning - Google Patents
Device for fibrous formation's preparation for spinning Download PDFInfo
- Publication number
- CS271909B1 CS271909B1 CS886601A CS660188A CS271909B1 CS 271909 B1 CS271909 B1 CS 271909B1 CS 886601 A CS886601 A CS 886601A CS 660188 A CS660188 A CS 660188A CS 271909 B1 CS271909 B1 CS 271909B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- prestretch
- spinning
- roller
- fiber formation
- guide
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D01—NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
- D01H—SPINNING OR TWISTING
- D01H13/00—Other common constructional features, details or accessories
- D01H13/04—Guides for slivers, rovings, or yarns; Smoothing dies
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
Description
Vynález ae týká zařízeni pro přípravu vlákenného útvaru ke spřádání, zejména udílením nepravého zákrutu nejméně jednou pneumatickou spřádací tryskou.
Jsou známa průtažná ústrojí pro zjemnění pramene vláken a pro přípravu vlákenného útvaru pro zakrucování pneumatickou spřádací tryskou. Tato průtažná ústrojí sestávají zpravidla ze tří párů za sebou uložených válečků. V některých případech se používá i více párů průtažných válečků z důvodu snížení velikosti dílčích průtahů, protože je známo, že se stoupající velikostí dílčího průtahu roste náročnost na technické provedení zařízení a nebezpečí nerovnoměrnosti protahovaného útvaru. Naproti tomu jsou tříválečkové průtažná ústrojí jednodušší pro výrobu i pro údržbu v provozu.
Při spřádání s použitím pneumatické trysky, k udílení nepravého zákrutu jsou na průtažné ústrojí kladeny mimořádně náročné požadavky z toho důvodu, že rychlost předení Je zvýšena cca na desetinásobek oproti prstencovému předení a že se jako předlohy používá pramenu vláken namísto přástu. Tím je několikanásobně zvýšen i průtah protahovaného vlákenného útvaru.
U tryskového způsobu předení jsou v některých případech kladeny ještě další specifické požadavky, jako například na uvolňování okrajových vláken z probíhajícího vlákenného útvaru, nebo na odklánění částí okrajových vláken. Tento požadavek je nutné splnit u postupu, kdy se k zakrucování používá pouze jediné spřádací trysky.
V tomto případě jsou do průtažného ústrojí vkládány další specifické prvky, jako například prostředky k podélnému rozdělení probíhajícího vlákenného útvaru na dvě paralelní části, protože potom probíhá proces zakrucování a tvorba příze výhodněji.
Nevýhody známých zařízení spočívají v tom, že ae do prvé průtažné zóny průtažného zařízení dostávají nerovnoměrnosti ve struktuře vlákefa protahovaného pramene a negativně ovlivňují proces protahování. K těmto nerovnoměrnostem patří zákrut pramene nebo nahodile vytvořená zvlnění vláken nebo jakékoliv narušení paralelního uspořádání vláken. Z toho důvodu je nutno velikost průtahu v první průtažné zóně omezovat, což při dodržení celkového průtahu znamená zvýšení průtahu v následující zóně. Tato nevýhoda je značně zvýrazněna v tom připadě, kdy je v první průtažné zóně prováděno rozdělení probíhajícího vlákenného útvaru na dvě paralelní části. Pro pravidelné rozdělování vláken je velkou překážkou zákrut ve vlákenném útvaru, který způsobuje, že rozdělovači prvky shrnují vlákna a vytvářejí dvě nestejné části.
Výše uvedené nevýhody u zařízení pro přípravu vlákenného útvaru ke spřádání, zejména udílením nepravého zákrutu pneumatickou spřádací tryskou a mající před první průtažnou zónou průtažného ústrojí uspořádané vodící prostředky pro stranové vedení vlákenného útvaru si klade za cíl odstranit vynález, jehož podstata spočívá v tom, že vodicí prostředek je opatřen zádržným prostředkem pro přiváděný vlákenný útvar.
Zádržné prostředky jsou buá nehybné, nebo rychlost jejich pohybu je menší, než je obvodová rychlost vstupního páru průtažných válečků.
Výhody řešení podle vynálezu spočívají v dokonalejší přípravě vlákenného útvaru pro jeho zpracování v průtažném ústrojí. Dokonalejší příprava je provedena tím, že před vstupem do první průtažné zóny jsou vlékna uvnitř vlákenného útvaru napínána a třecí síly jsou mezi jednotlivými vlákny zrovnoměrněny. Průtah v první průtažné zóně průtažného ústrojí může být zvýšen. Důsledkem je sníženi vlivu zákrutu pramene vláken a snadnější další vedení vláken. Zejména je usnadněno rozdělování vláken na dva paralelní proudy, což je výhodné pro přípravu vláken ke spřádání s využitím pneumatické spřádací trysky, která protaženému vlákennému útvaru udílí nepravý zákrut.
CS 271909 Bl
Další výhody a význaky navrhovaného řešení jsou patrny z příkladného provedení zařízení schematicky znázorněného na připojeném výkresu, kde na obr. 1 jsou tři páry válečků průtažného ústrojí s přisazenou spřádní tryskou, na obr. 2 je v osovém řezu ojehlená kladička, na obr. 3 je podélný řez nehybným vodicím prvkem umístěným před vstupním párem průtažných válečků a na obr. 4 je čelní pohled na nehybný vodicí prvek.
Průtažné ústrojí 101 sestává ze vstupního páru průtažných válečků tvořeného spodním válečkem 1_, ke kterému je neznázorněným mechanismem přitlačovón horní přítlačný váleček 2. Na střední spodní váleček 3 je navlečen spodní průtažný pásek _5_ a na střední horní váleček 4. horní průtažný pásek 6. Spodní průtažný pásek 5_ je napínán spodním napínačem a horní průtažný pásek horním napínačem 8. K nim je v těsné vzdálenosti přiřazen výstupní pár průtažných válečků, který je tvořen spodním výstupním válečkem 9 a horním výstupním válečkem 10, z jejichž svěru je ve směru šipky 11 odváděn protažený vlékenný útvar 103, který vstupuje do pneumatické trysky 20. V prostoru mezi vstupním párem průtažných válečků _1_ a 2 a středním párem průtažných válečků 3 a 4 je umístěn vodič 12, který je upevněn na liště 13. Se spodním válečkem_1_ je v kontaktu vodicí prostředek, například vodicí kladka 14, a to svým povrchem 16 a je otočně uložená na neznázorněném přítlačném mechanismu. Vlákenný útvar 100 je veden přes ojehlený povrch 15 vodicí kladky 14 a je vtahován šipkou označeným směrem 17♦ Okrajová vlákna jsou vedena šikmými plochami 18.
Na obr. 2 je vodicí prostředek, tj. vodicí kladka 14 opatřena zádržným prostředkem tvořeným ojehleným povrchem 15, respektive jehlami, které jsou vsazeny do dna, respektive do drážky se zmenšeným průměrem. Povrch 16 je opatřen třecí hmotou pro pohon od obvodu spodního válečku 1 průtažného ústrojí 101. Alternativně může být povrch 16 v dotyku s přítlačným průtažným válečkem 2. V tom případě je vedení vlákenného útvaru 100 přes vodicí kladku 14 z opačné strany, protože se změní smysl jejího otáčení. Jehly ojehleného povrchu 15 jsou do vodicí kladky 14 vsazeny šikmo vzhledem k rovině otáčení. Vedení okrajových vláken je prováděno stěnami 10, které jsou vytvořeny šikmo.
Na obr. 3 je před vstupní pár průtažných válečků, spodní váleček _1_ a horní přítlačný váleček 2 umístěna deska 30, ke které je připevněn neznázorněným spojovacím prvkem vodič 31 vlákenného útvaru 100, který zastává funkci vodicího prostředku a který je opatřen vstupním žlábkem 32 a výstupním žlábkem 33. K příčnému vybrání 34 je přiřazen zádržný prostředek, tj. brzdicí kolík 35, který je upevněn na desce 30.
Na obr. 4 je deska 30 a k ní je připevněn zmíněný vodič 31 vlákenného útvaru 100, který má výstupní žlábek 33 a příčné vybrání 34. K němu je přisazen kolík 35, upevněný šroubovým spojem 36. Vedení okrajových vláken vlákenného útvaru 100 žlábky 32, 33, je zajištěno jejich bočními stěnami 37, 38.
Znázorněné zařízení pro přípravu vlákenného útvaru 100, zejména pramenu vláken, pracuje podle obr. 1 tak, že vlákenný utvař 100 je před vstupním párem průtažných válečků JL, _2_veden přes vodicí kladku 14, která je v kontaktu svým povrchem 16 a jedním z průtažných válečků 1, 2. Tím je určen smysl otáčení a obvodová rychlost vodicí kladky 14. Vzhledem ke zmenšenému průměru dna drážky s ojehleným povrchem 15 je menší její obvodová rychlost. Jehly ojehleného povrchu 15 jsou vetknuty mezi vlákna vlákenného útvaru 100. Tím dochází k napínání vláken a dílčímu protažení vlákenného útvaru 100. Současně dochází ke zrovnoměrnění vnitřních třecích sil, kterými vlákna na sebe navzájem působí.
Zařízení podle obr. 3 a 4 působí jako vodič pramenu a současně zvyšuje naprímenost vláken ve vlákenném útvaru 100 tím, že mezi vstupní žlábek 32 a výstupní žlábek 33 je k příčnému vybrání 34 přisazen brzdicí kolík 35 do takové vzdálenosti, aby
CS 271909 Bl působil brzdným účinkem a napínal vlákna. Podmínkou správné funkce je umístění brzdicího kolíku 35 od svěru vstupního páru průtažných válečků 1 a 2 do vzdálenosti menší, než je max. délka staplu zpracovávaných vláken vlákenného útvaru 100.
Zařízení pro přípravu vlákenného útvaru 100 je určeno zejména pro dopřádání na tryskových dopřádacích strojích, u kterých je používán vysoký průtah a vysoká rychlost předení. V některých případech je požadována i další funkce průtažného ústrojí, jako například dělení procházejícího vlákenného útvaru 100 na dvě paralelní části.
Claims (3)
1. Zařízení pro přípravu vlákenného útvaru ke spřádání, zejména udílením nepravého zákrutu nejméně jednou pneumatickou tryskou, zahrnující průtažné ústrojí s větším počtem průtažných válečků s dvojicí průtažných pásků uspořádaných do jednotlivých na sebe navazujících průtažných zón, přičemž před první průtažnou zónou, ve které je popřípadě uspořádán prostředek pro podélné rozdělení protahovaného vlákenného útvaru, je uspořádán vodicí prostředek pro stranové vedení přiváděného vlákenného útvaru, tvořený například vodicí kladkou nebo vodičem se žlábkem, vyznačující se tím, že vodicí prostředek je opatřen zádržným prostředkem pro přiváděný vlákenný útvar (100).
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že zádržný prostředek je tvořen ojehleným povrchem (15) dna drážky vodicí kladky (14), která je v odvalovacím styku s jedním ze vstupnich válečků (1, 2) průtažného ústrojí (101), ______
3. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že zádržný prostředek je tvořen brzdicím kolíkem (35) zasahujícím do příčného vybrání (34) žlábku (32, 33) vodiče (31).
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS886601A CS271909B1 (en) | 1988-10-04 | 1988-10-04 | Device for fibrous formation's preparation for spinning |
DE19893931461 DE3931461C2 (de) | 1988-10-04 | 1989-09-21 | Streckwerk für eine pneumatische Spinnmaschine |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS886601A CS271909B1 (en) | 1988-10-04 | 1988-10-04 | Device for fibrous formation's preparation for spinning |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS660188A1 CS660188A1 (en) | 1990-03-14 |
CS271909B1 true CS271909B1 (en) | 1990-12-13 |
Family
ID=5413446
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS886601A CS271909B1 (en) | 1988-10-04 | 1988-10-04 | Device for fibrous formation's preparation for spinning |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS271909B1 (cs) |
DE (1) | DE3931461C2 (cs) |
Family Cites Families (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1510409A1 (de) * | 1964-10-09 | 1970-09-17 | Sauvage Joseph Marie Julien | Zusammengesetztes Streckwerk zum Behandeln von Textilfasern |
US4387487A (en) * | 1979-10-16 | 1983-06-14 | Murata Kikai Kabushiki Kaisha | High draft apparatus in spinning machine |
-
1988
- 1988-10-04 CS CS886601A patent/CS271909B1/cs not_active IP Right Cessation
-
1989
- 1989-09-21 DE DE19893931461 patent/DE3931461C2/de not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS660188A1 (en) | 1990-03-14 |
DE3931461A1 (de) | 1990-04-05 |
DE3931461C2 (de) | 1999-11-25 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CS219252B2 (en) | Facility for production of yearn | |
CZ283138B6 (cs) | Způsob a zařízení pro přivádění dlouženého přástu k nejméně dvěma prstencovým spřádacím místům | |
JP3432564B2 (ja) | ドラフト装置 | |
US4470253A (en) | Spinning frame, preferably ring spinning frame | |
US3913176A (en) | Apparatus for the draft and breaking of synthetic textile fibres | |
US3599416A (en) | Method of and apparatus for spinning, doubling and twisting | |
US2427955A (en) | Method and apparatus for converting continuous filaments into spinnable slivers | |
US6263655B1 (en) | Method of and apparatus for the bundling of sliver in a drafting frame of a spinning machine | |
US6308507B1 (en) | Method of and apparatus for producing a textile yarn | |
US3327356A (en) | Method of and apparatus for parallelizing and blending textile fibers | |
CS271909B1 (en) | Device for fibrous formation's preparation for spinning | |
CN110791843A (zh) | 用于纺纱机的牵伸系统单元和牵伸系统 | |
JPS5911703B2 (ja) | 飾り糸製造装置 | |
CN1704512B (zh) | 用于纺纱机的牵伸装置 | |
JPH0641831A (ja) | 精紡機 | |
US6732896B2 (en) | Apparatus and process for dividing a nonwoven web | |
US3953161A (en) | Apparatus for manufacturing synthetic tow for stretch-cut spinning process | |
DE1435363B2 (de) | Vorrichtung zum Verstrecken einzelner bzw. in Scharen laufender endloser Kunstfäden | |
US4395873A (en) | Process of and apparatus for spinning a bundle of textile fibres having no appreciable twist | |
CN112654737B (zh) | 精梳机 | |
US3961471A (en) | Production of yarn | |
US3461509A (en) | Textile process and device | |
US6209300B1 (en) | Apparatus for pneumatic condensing of a drafted fiber strand and method of making and using same | |
DE1435363C3 (de) | Vorrichtung zum Verstrecken einzelner bzw. in Scharen laufender endloser Kunstfäden | |
US3394436A (en) | Drafting apparatus for textile fibers |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20011004 |