Vynález se týká nových herbicidních prostředku obsahujících N-(2,4-difluorfenyl)-2-(3-trifluormethylfenoxy)nikotinamid vzorce I
(1) popsaný v britském patentovém spisu č. 208788B jako pře- nebo/a postemergentní herbicid, a jejich použití v zemědělství.
Herbicidy na bázi 2,6-dinitroanilinu (pro zjednodušení dále nazývané jako nitroanilinové herbicidy) jsou v daném oboru dobře známé a zahrnují preparáty benfluralin ÍN-buty1-N-ethy1-2,6-dinitro-4-trifluormethvlanilin , butralin [jN-sek.butyl-4-terc. butyl-2,6-dinitroanilinJt dinitramin [n^,N -diethyl-2,6-dinitro-4-trifluormethyl-m-fenylendiamin J, ethalfluralin [N-ethyl-N-(2-methylallyl)-2,6-dinitro-4-trifluormethylanilin J t rluchloralin fN-(2-chlorethyl)-2,6-dinitro-N-propyl-4-trifluormethylanilinJ , isopropalin [4-isopropyl-2,6-dinitro-N,N-dipropylanilin J, nitralin Í4-methylsulfonyl-2,6-dinitro-N,N-dipropylanilin J, pendimethalin £N-(l-ethylpropyl)-3,4-dimethy1-2,6-dinitroanilin J, profluralin [N-cyklopropylmethyl-2,6-dinitro-N-propyl-4-trifluormethylanilinj;a trifluralin £2,6-dinitro-N,N-dipropy1-4-trifluormethylanilin J.
□ako výsledek rozsáhlého výzkumu a experimentální práce bylo nyní s překvapením zjištěno, že kombinace \'-(2,4-difluorfenyl)-2-(3-trifluormethylfenoxy)nikotinamidu shora uvedeného vzorce I (dále bude pro zjednodušení nazýván diflufenican) s nitroanilinovCmi herbicidy vykazují neočekávaný a výrazný synergismus, jak jej definoval P. M. L. Tarcaes v \etherlands Journal of Plant Pathology, 70 (1964), str. 73 až 80 v práci nazvané Isoboles, a graphic representation of synergism in pesticides (isoboly - grafické znázornění synergismu и pesticidu), nebo jak jej definovali L. E. Limpel, P. H. Schuldt a 0. Lamont, 1962, Proč. NEWCC 16, 48 - 53, za použití vzorce
Ε = X + Y - 100 kde
E = očekávaná inhibice růstu v procentech při aplikaci směsi dvou herbicidů v definovaných dávkách
X = inhibice růstu v procentech při aplikaci definované dávky herbicidu A a
Y = inhibice růstu v procentech při aplikaci definované dávky herbicidu B.
Pokud pozorovaná odpověá je vyšší než odpověď očekávaná, pak daná kombinace vykazuje synergický účinek.
Výše zmíněný vzorec bude v dalším textu označován jako Limpeluv vzorec.
Výrazný synergický účinek má za následek zlepšenou spolehlivost pokud jde o hubení velkého počtu různých druhů plevelů a umožňuje snížení množství účinných složek potřebného к zničení plevelů.
V souladu s tím je předmětem vynálezu herbicidní prostředek obsahující jako účinné složky (a) nitroanilinový herbicid vybraný ze skupiny zahrnující 2,6-dinitro-N,N-dipropyl-4-trifluormethylanilin (trifluralin) a N-(l-ethylpropyl)-3,4-dimethyl-2,6-dinitroanilin (pendimethalin), a (b) diflufenican, tj. N-(2,4-difluorfenyl)-2-(3-trifluormethyifenoxy)nikotinamid, v kombinaci s herbicidně upotřebitelným nosičem nebo/a povrchově aktivním činidlem.
Aplikované množství nitroanilinového herbicidu a diflufenicanu se mění v závislosti na charakteru plevelů, na použitém prostředku, na době aplikace, na klimatických a půdních podmínkách a na povaze užitkové rostliny v případě, že se potlačuje růst plevelů v kulturách užitkových rostlin. Aplikuj i—li se sloučeniny podle vynálezu na plochy určené nebo užívané к pěstování užitkových rostlin, mají se aplikovat v dávce postačující к potlačení růstu plevelů a nezpůsobující přitom významnější trvalé škody na užitkových rostlinách. S přihlédnutím к těmto faktorům se obecně dosahuje dobrých výsledků s aplikačními dávkami pohybujícími se od 250 g do 2000 g nitroanilinového herbicidu a od 50 g do 250 g diflufenicanu na hektar.
□e ovšem třeba mít na zřeteli, že je možno v závislosti na konkrétních okolnostech spojených s problematikou hubení plevelu, používat i vyšší nebo nižší aplikační dávky.
Nitroanilinový herbicid a diflufenican je možno v kombinaci používat к selektivnímu potlačování růstu plevelů, například к potlačování růstu dále uvedených plevelů, a to jejich preemergentní nebo postemergentní, směrovanou nebo nesměřovanou aplikací, například směrovanou nebo nesměřovanou postřikovou aplikací na místo zamořené plevelem, kterým jé~pŤocha-jež se používá nebo bude používat к pěstování užitkových rostlin, například obilovin, jako pšenice Či ječmene, nebo v případě preemergentní aplikace například kukuřice, vikvovitých, například sóji nebo olejnin, například slunečnice nebo řepky olejné, a to před nebo po zasetí užitkové rostliny nebo před či po vzejití užitkové rostliny. К selektivnímu hubení plevelů na místech zamořených plevely, jimiž jsou plochy, které se používají nebo budou používat к pěstování užitkových rostlin, například výše zmíněných užitkových rostlin, jsou zvlášt vhodné aplikační dávky pohybující se od 250 g do 2000 g nitroanilinového herbicidu a od 50 g do 250 g diflufenicanu na hektar.
Vynález popisuje způsob hubení plevelů preemergentní nebo postemergentní aplikací, který spočívá v kombinovaném použití (a) shora definovaného nitroanilinového herbicidu a (b) diflufenicanu, v aplikačních dávkách pohybujících se v případě složky (a) například od 500 do 2000 g/ha ( s výhodou od 500 do 1000 g/ha) a v případě složky (b) od 50 do 250 g/ha ( s výhodou od 50 do 125 g/ha), přičemž složky (a) a (b) se používají ve vzájemném poměru od 40 : 1 do 2 : 1 (hmotnost/hmotnost) (s výhodou od 20 : 1 do 4 : 1), za účelem vyhubení širokého spektra jednoletých širokolistých plevelů a travnatých plevelů v užitkových rostlinách, například v obilovinách, jako v pšenici a ječmeni, bez významnějšího trvalého poškození užitkových rostlin. Toto kombinované použití se vyznačuje jak listovou tak reziduální ^činností a lze jej tedy používat v dlouhém časovém intervalu v průběhu vývoje užitkové rostliny, tj. od doby před vzejitím plevelů a před vzejitím užitkové rostliny do doby po vzejití plevelu a po vzejití užitkové rostliny.
Výrazem preemergentní aplikace’ se míní aplikace do půdy, v níž jsou přítomna semena plevelů nebo klíční rostlinky plevelů před tím, než rostliny plevelů vzejdou nad povrch
CS 268)85 82 půdy. Výrazem postemergenlní aplikace“ se míní aplikace r.a nadzemní Části rostlin plevelů, které vzešly nad povrch půdy. Listovou účinností se rozumí herbicidní účinnost sloučenin po jejich aplikaci nu nadzemní části plevelů vzešlých nad povrch půdy. Reziduální účinností se míní herbicidní účinnost, kterou příslušné sloučeniny vykazují při aplikaci do půdy, v níž jsou přítomna semena plevelů nebo klíční rostliny plevelů ještě před tím, než rostliny plevelu vzejdou nad povrch půdy, čímž dojde ke zničení klíčních rostlin přítomných v době aplikace nebo rostlin klíčících ze semen, jež byla v době aplikace přítomna v pudě.
Mezi plevely, které je možno hubit shora popsaným způsobem, náležejí:
z širokolistých plevelů
Amaranthus retroflexus (laskavec ohnutý),
Amsinckia intermedia,
Anagallis arvensis (drchnička rolní),
Anthemis arvensis (rmen rolní), Anthemis cotula (rmen smrdutý), Atriplex patula (lebeda rozkladitá), Brassica nigra (brukev čcrnohořčice),
Capsella bursa-pastoris (kokoška pastuší tobolka),
Chenopodium album (merlík bílý),
Cirsium arvense (pcháč rolní),
Galium aparine (svízel přítula),
Ipomea purpurea (povíjnicc),
Lamiuin amplexicaulc (hluchavka objímavá)
Lamium purpureum (hluchavka), .
Lapsana communis (kapustka obecná),
Matricaria inodora (heřmánek nevonný),
Montia linearis,
Montia perfoliata,
Papavcr rhoeas (mák vlčí),
Polygonům spp. (rdesno), například Polygonům avicularc (rdesno ptačí),
Portulaca oleracea (šrucha zelná),
Raphanus raphanistrum (ředkev ohnice), Senecio vulgaris (starček obyčejný), Sinapis arvensis (hořčice rolní), Solanum nigrům (lilek černý), Sonchus arvensis (mléč rolní), Spcrgula arvensis (kolcnec rolní), Stellaria media (ptačincc žabinec), Thlaspi arvense (penízek rolní), ťrtica urcns (kopřiva žahavka),
Veronica hederifolia (rozrazil břečtáno 1 istý),
Veronica persica (rozrazil perský),
Vicia sativa (vikev setá),
Vio la· arvcns is (violka polní), a z travnatých plevelu
Alopecurus myosuroides (psárka polní), Apera spica-venti (chundclka metlice), Agrostis stolonifera (psineček výběžkatý), Poa annua (lipnice roční),
Poatrivialis,
Digitaria sanguinalis (rosička krvavá), Echinochloa crus-galli (ježatka kuří noha)
Eleusine indica (eleusin), Setaria viridis (bér zelený), Brachiaria spp., například Brachiaria plantaginea a Sorghum halepense (Čirok halepský).
Stabilita nitroanilinových herbicidu a diflufenicanu umožňuje praktikováni způsobu podle vynálezu časově oddďělenou aplikaci separátních prostředků.
V souladu s obvyklou praxí je možno před použitím připravit smísením separátních prostředků obsahujících individuální účinné látky vhodný aplikovatelný preparát (tankmix).
Vynález ilustrují následující pokusy a příklady provedení, jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje.
Pokus 1
Následující pokus prováděný ve skleníku dokládá synergickou účinnost kombinace pendimetha1 inu a diflufenicanu při potlačování růstu určitých plevelů (prcemergentni aplikace).
Skleníkový pokus dokládající charakter biologického syncrqismu mezi pendi met ha línem a diГlufcnjcancm při jejich preemergentní aplikaci
К výzkumu vzájemného působení pendiucthalinu a diflufenicanu se provádí pokus zahrnující 30 ošetření těmito látkami v širokém rozmezí dávek (násobné dávky), tj. pendimethalinem v dávkách O, 250, 500, 1000 a 2000 g/ha a diflufenicanen v dávkách O, 31, 62, 125, 250 a 500 g/ha.
Všechna ošetřeni se provádějí vždy za použiti příslušného objemu vody, v níž se smísí příslušné množství 33% ( hmol.nos t./ob jem) emu lgova Lc lného koncentrátu obsahujícího pendimcthalin (komerční preparát) a diflufenicanu ve formě experimentálního smáčítelného prášku (viz níže uvedený příklad 2) obsahujícího 50 % (hmotnost/objem) účinné látky tak, aby bylo možno aplikovat shora uvedené hektarové dávky v postřiku o objemu 290 litrů/ha. Všechny aplikace sc provádějí za použiti Laboratorního postřikového zařízení opatřeného tryskou Spraying Systems Teejet SS 8003E. přičemž se pracuje za tlaku 0,21 MPa.
Aplikace sc provádí na hlinitou půdu ve čtvercových miskách o straně 7,5 cm, v níž j€.· v hloubce 1 cm zaseto cca 20 semen psárky polní (Alopecurus myosuroides). Každé ošetření se provádí vc čtyřnásobném opakování, přičemž ošetřené misky se pak přenesou do skleníku, kde se rozmisťují zcela náhodné. Misky se zavlažují kombinací zálivky a spodní závlahy. Za 22 dnů po ošetření sc vizuálně vyhodnotí stupen zničení plevelů v ošetřených diskách, který se vyjádří v procentech vztažených na stav plevelů v neošctřcných kontrolních miskách. Zjistí sc průměrný stupeň zničení plevele a z těchto výsledků sc vypočítá 5c*Z hcrbicidně účinná dávka v gramech diflufenicanu na hektar, a to pro samotný diřlufcnican a pro jeho kombinace s pendimetha 1 inem.
Při shora popsaném testu byly zjištěny následující hodnoty
|
LtW' |
samostný diflufenican |
370 |
diflufenican ♦ 250 g pendimetha 1 inu/ha |
166 |
diflufenican + 500 g pendimetha l inu/ha |
80 |
diflufenican ♦ 1000 <j pend i tne Lhal i nu/ha |
5b |
diflufenican 4 200G g pendimethalinu/ha |
59 |
Pro samotný pendimetha 1 in bylo zjištěna dávko ΕΟ^,θ 2071 g/ha
Shora zjištěné hodnoty sc použijí к sestrojení isobolu Ε0_θ pro dvoustranný efekt’ (Tammes - viz shora uvedené citace, str. 75), kdy jsou obě sloučeniny účinné. Získaný isobol, znázorněný na obrázku 1, kde na ose označené D jsou vyneseny gramy diflufenicanu na
CS 2G8185 B2 hektar a na ose označené P gramy pendimethalinu na hektar, jasně odpovídá isobolu typu III (Tammes - viz shora uvedená citace, str. 75), charakteristickému pro synergismus.
P о к и s 2
Skleníkový pokus dokládající charakter biologického synergismu mezi pendimethalinem a diflufenicancm při jejich postemergentní aplikaci
Analogický pokus, jaký byl popsán výše v pokusu 1, se provádí s pendiaethalinem a diflufenicancm, jež se aplikují bud na 4 rostliny ptačince žabince (Stellaria media) ve stadiu 2 listů nebo na 4 rostliny svízele přítuly (Galium aparine) ve stadiu 2 přeslenů (začátek větvení). Za 14 dní po ošetření se ze zjištěných průměrných procentických hodnot stupně zničení plevele vypočítají 90% herbicidně účinné dávky (E0gg) v gramech diflufenicanu na hektar. Vypočítané hodnoty jsou uvedeny v následujících přehledech:
Stellaria media E090 (9/ha) samotný diflufenican 340 diflufenican ♦ 250 g pendimethalinu/ha . 82 diflufenican ♦ 500 g pendimetha linu/ha 45 diflufenican + 1000 g pendimethalinu /ha 31
Pro samotný pendimethalin byla zjištěna dávka EDgg 1653 g/ha.
Galium aparine (g/he) samotný diflufenican ' ^>500 diflufenican ♦ 250 g pendimethalinu/ha 326 diflufenican ♦ 500 g pendimelhalinu/ha 139 diflufenican ♦ 1000 g pendimelhalinu/ha 47 diflufcniccn ♦ 20(H> g pendimeLhal in.u/ha 19
Pro samotný pendimetha1 in byla zjištěna dávka EDg(J vyšší než 2000 g/ha.
Shora zjištěné hodnoty se použijí к sestrojení isobolů pro “dvoustranný efekt” (Tammes - viz shora uvedená citace, str. 75), kdy jsou obě sloučeniny účinné. Získané isoboly pro Stellaria media (obr.2) a pro Galium aparine (obr. 3) jasně odpovídej! isobolu typu 111 (Tammes - viz shora uvedená citace, str. 75), charakteristickému pro synergismus. ,
Obdobně jako na obrázku 1 jsou i na obrázcích 2 a 3 vyneseny na osách označených D gra.iy d i f lufen icanu na hcklar a na osách označených í‘ gramy pendimethalinu na hektar.
Pokus 3
Diflufenican ve formě 50% (hmotnost/objem) vodného suspenzního koncentrátu (viz příklad 2), trifluralin ve formě 48% (hmotnost/objem) emulgovateIného koncentrátu (komerční výrobek) a směsný prostředek obsahující diflufenican a trifluralin, s celkovým obsahem účinných látek 44 % (hmotnost/objem) (příklad 6) se na pokusném poli aplikuje preemergenlně a při vzcházení v dávce 0,16 litru, 1,67 litru a 2 litry/ha (dávky se vztahují na shora uvedené pořadí preparátů) na ozimý ječmen a ozimou pšenici za účelem preerrergentního hubení hluchavky (Lamium purpureum). Každé ošetření se převádí ve trojím opakování vždy r,a pozemku o velikosti 30 m , za použití objemů postřiků 220 litrú/ha (ozimý ječmen) a 206 litrú/ho (ozimá pšenice), motorovým postřikovačem na malé pozemky. Dosažené výsledky včetně vizuálního vyhodnocení fytotoxicity v % jsou uvedeny v následujících přehledech. ·
ozimý |
ječmen |
max imáln í |
fy to- |
fytotoxicita pro |
(var. |
|
toxicita |
pro |
plevel (%) |
|
|
uži tkovoи |
rostlinu (%) |
za 72 dny po postřiku |
diflufenican |
80g/ha |
(A) |
5,8 |
40 |
trifluralin
800 g/ha |
('») |
0 |
20 |
diflufenican 80 ♦ trifluralin 800 g/ha (A + B) |
2,5 |
76 |
(očekávaná hodnota podle Limpelova vzorce: 52 %) ozimá pšenice maximální fyto- fytotoxicita pro (var. Galahod) toxicita pro plevel (%) užitkovou rostlinu (%) za 72 dny po postřiku diflufenican
80 g/ha |
(A) |
0 |
80 |
trifluralin |
|
|
|
800 g/ha |
(0) |
0 |
5 |
di flufen ican |
80 + |
|
|
tri fluralin |
800 g/ha |
|
|
(A + B) |
|
2,5 |
10O |
(očekávaná hodnota podle Limpelova vzorce: 81 %)
Uvedené výsledky jasně dokazují, že výše zmíněná kombinace působí proti Lamium purpureum synergický, protože stupeň zničení plevele při použití kombinace herbicidů je mnohem vyšší než stupeň očekávaný.
□ak již bylo uvedené výše, jsou předmětem vynálezu herbicidní prostředky obsahující (a) shora definovaný nitroani 1 i nový herbicid o (b) diflufenican, přičemž hmotnostní poměr složek (a) : (b) se pohybuje například od 40 : 1 do 1 : 1, s výhodou od 40 : 1 do 2 : 1 a ještě výhodněji od 20 : 1 do 4 : 1, v kombinaci s, výhodně homogenně dispergované v jednom nebo několika kompatibilních herbicidně upotřebitelných ředidlech nebo nosičích nebo/a povrchově aktivních činidlech (tj. v ředidlech či nosičích nebo povrchově aktivních činidlech těch typů, které jsou obecně v daném oboru pokládány za vhodné pro použití v herbicidních prostředích, a které jsou kompatibilní s nitroanilinovým herbicidem a diflufenicanem).
Výrazem *hmogenně dispergovaný’ sc označují i ty prostředky, v nichž jsou nitroanilinový herbicid a diflufcnican rozpuštěny v ostatních komponentech. Výrazem herbicidní prostředky se v širokém slova smyslu označují nejen prostředky vhodné к okamžitému použití
CS 268185 82 jako herbicidy, ale i koncentráty, které je nutno před použitím ředit. S výhodou obsahují prostředky podle vynálezu od 0,05 do 90 % hmotnostních nitroanilinového herbicidu 8 diflufenicanu.
Herbicidní prostředky mohou obsahovat jak ředidlo či nosič, tak povrchově aktivní činidlo (například smáčedlo, dispergátor nebo emulgátor). Povrchově aktivní Činidla, která mohou být obsažena v herbicidních prostředních podle vynálezu, mohou být inogenního a neionogenního typu. Oako příklady lze uvést sulforícinoleáty, kvarterní amoniové deriváty, produkty na bázi kondenzátů a ethylenoxidu s nonyl- či oktylfenoly nebo estery karboxylových kyselin s anhydrosorbitoly, které byly převedeny na rozpustnou formu etherifikací volných hydroxylových skupin kondenzací s ethylenoxidem, dále soli esterů kyseliny sírové a sulfonových kyselin s alkalickými kovy a kovy alkalických zemin, jako jsou dinonyl- a dioktyl-natrium-sulfosukcinéty a soli derivátů sulfonové kyseliny s vyšší molekulovou hmotností s alkalickými kovy a kovy alkalických zemin, jako jsou lignosulfonáty sodné a vápenaté.
□ako příklady vhodných pevných ředidel nebo nosičů lze uvést křemičitan hlinitý, mastek,oxid hořečnatý, křemelinu, fosforečnan vápenatý, práškový korek, aktivní uhlí a hlinky, jako kaolin nebo bentonit. Pevné prostředky (které mohou být ve formě popráší, granulátů nebo smáčitelných prášků) se s výhodou připravují rozemíláním nitroanilinového herbicidu a diflufenicanu s pevnými ředidly nebo impregnací pevných nosičů či ředidel roztoky nitroanilinového herbicidu á diflufenicanu v těkavých rozpouštědlech, odpařením rozpouštědel a popřípadě rozemletím výsledných produktů na prášek. Granulované prostředky je možno připravit adsorbováním nitroanilinového herbicidu a diflufenicanu (rozpouštěných v těkavých rozpouštědlech) na pevná ředidla či nosiče v granulované formě a následujícím odpařením rozpouštědel, nebo granulováním práškových prostředků připravených shora popsaným postupem. Pevné herbicidní prostředky, zejména smáčitelné prášky, mohou obsahovat smáčedla nebo dispergátory (například smáčedla nebo dispergátory shora uvedených typů), které mohou, jsou-li pevné, sloužit i jako ředidla nebo nosiče.
Kapalné prostředky podle vynálezu mohou mít formu vodných, organických nebo vodně-organických roztoků, suspenzí a emulzí, jež mohou obsahovat povrchově aktivní činidlo. Mezi vhodná kapalná ředidla pro přípravu kapalných prostředků náležejí voda, acetofenon, cyklohexanon, N-methylpyrrolidon, isoforon, toluen, xylen a minerální, živočišné a rostlinné oleje (a směsi těchto ředidel). Povrchově aktivní činidla vhodná pro přípravu kapalných prostředků podle vynálezu mohou být ionogenní a neionogenní (jako například činidla.výše popsaných typů) a v případě, že jsou kapalná, mohou sloužit rovněž i jako ředidla nebo nosiče.
Smáčitelné prášky a kapalné prostředky ve formě koncentrátů je možno ředit vodou nebo jinými vhodnými ředidly, například minerálními či rostlinnými oleji, zejména v případě kapalných koncentrátů, v nichž ředidlem nebo nosičem je olej, za vzniku prostředků vhodných к použití. Зе-li to žádoucí, lze kapalné prostředky s obsahem nitroanilinového herbicidu a diflufenicanu používat ve formě samoemulgovatelných koncentrátů obsahujících účinné látky rozpouštěné v emulgátorech nebo rozpouštědlech obsahujících emulgační činidla kompatibilní s účinnými látkami. Jednoduchým přidáním vody к těmto koncentrátům se pak získají prostředky vhodné к okamžitému použití.
Kapalné koncentráty, v nichž ředidlem nebo nosičem je olej, lze použít bez dalšího ředění při aplikaci elektrostatickou postřikovou technikou.
Herbicidní prostředky podle vynálezu mohou popřípadě obsahovat rovněž běžné pomocné látky, jako adheziva, ochranné koloidy, zahuščovadla, penetrační činidla, stabilizátory, komplexotvorná činidla, činidla proti spékání, barviva a inhibitory koroze. Zmíněné pomocné látky mohou sloužit i jako nosiče nebo ředidla.
Výhodnými herbicidními prostředky podle vynálezu jsou vodné suspenzní koncentráty obsahující od 10 do 70 % (hmotnost/objem) nitroanilinového herbicidu a diflufenicanu, 2 až 10% (hmotnost/objem) povrchově aktivního činidla, 0,1 až 5 % (hmotnost/objem) zhuščovadla a 15 až 87,9 % objemových vody, dále smáčitelné prášky obsahující 10 až 90 % (hmotnost/hmotnost) nitroanilinového herbicidu a diflufenicanu, 2 až 10 % (hmotnost/hmotnost) povrchově aktivního činidla a 10 až 88 % (hmotnost/hmotnost) pevného ředidla nebo nosiče, dále kapalné koncentráty rozpustné ve vodě, obsahující 10 až 30 % (hmotnost/objem) nitroanilinového herbicidu a diflufenicanu, 5 až 25 % (hmotnost/objem) povrchově aktivního činidla a 45 až 85 % objemových rozpouštědla mísitelného s vodou, například dimethylformamidu nebo N-methylpyrrolidonu, dále kapalné emulgovatelné suspenzní koncentráty obsahující 10 až 70% (hmotnost/objem) nitroanilinového herbicidu a diflufenicanu, 5 aŽ 15 % (hmotnost/objem) povrchově aktivního činidla, 0,1 až 5 % (hmotnost/objem) zahušťovadla a 10 až 84,9 % objemových organického rozpouštědla, dále granuláty obsahující 2 až 10 % (hmotnost/hmotnost) nitroanilinového herbicidu a diflufenicanu, 0,5 až 2 % (hmotnost/hmotnost) povrchově aktivního činidle a 88 až 97,5 % (hmotnost/hmotnost) granulovaného nosiče, a konečně emulgovatelné koncentráty obsahující 0,05 až 90% (hmotnost/objem), s výhodou 1 až 60 % (hmotnost/objem) nitroanilinového herbicidu a diflufenicanu, 0,01 až 10% (hmotnost/objem), s výhodou 1 až 10 % (hmotnost/objem) povrchově aktivního činidla a 0,99 až 99,94 % objemových, výhodně 39 až 98,99 % objemových organického rozpouštědla.
Herbicidní prostředky podle vynálezu mohou rovněž obsahovat nitroanilinový herbicid a diflufenican v kombinaci s, výhodně homogenně dispergované v jedné nebo několika dalších pesticidně účinných sloučeninách a popřípadě jednou nebo několika dalších kompatibilních ředidlech či nosičích, povrchově aktivních činidlech a běžných pomocných látkách, jak byly popsány výše, upotřebitelných pro přípravu pesticidních prostředků.
□ako příklady dalších pesticidně účinných sloučenin, které mohou být obsaženy v prostředcích podle vynálezu nebo které je možno používat ve spojení s prostředky podle vynálezu, je možno použít herbicidy sloužící například к rozšíření spektra účinnosti na další druhy plevelů, jako jsou například alachlor ^chlor-2,6-diethyl-N-(methoxymethyl)-асеtánilidJ.
benzoylprop-ethyl [ ethyl-N-benzoyl-N-(3,4-dichlorfeny1-2-aminopropionátJ, bromoxynil (3,5-dibrom-4-hydroxybenzonitril), karbetamid £ D-N-ethy1-2-(fenylkarbamoyloxy)propionamid J, chlorfenpropmethy1 Cmethyl-2-chlor-2-(4-chlorfenyl)-propionátJ, chlortoluron Γν'-(3-chlor-4-methylfeny1)-N,N-dimethylmočovineJ,
2.4- 0 C2,4-dichlorfenoxyoctová kyselinaJ,
2.4- DB [4-(2,4-dichlorfenoxy)máselná kyselina 1, diallat f S-2,3-dichlorally1-N,N-diisopropyl(thiokarbamát)7, dicamba C3,6-dichlor-2-methoxybenzoová kyselinaJ, dichlorprop [(+)-2-(2,4-dichlorfenoxy)propionová kyselina}, diclofop £(RS)-2-[4-(2,4-dichlorfenoxy)fenoxy] propionová kyselina?, difenzoquat L 1,2-dimethy1-3,5-difenylpyrazoliové soliJ, dimefuroň [4-[2-chlor-4-(3,3-dimethylureido)fenyl]-2-terc.butyl-l,3,4-oxadiazolin-5-onJ, diuron £ Ν'-(3,4-dichlorfenyl)-N,N-dimethy1-močovina flamprop-isopropy 1 £isopropyl-(+)-2-(N-benzoyl-3-chlor-4-fluoranilino)propionátž 1, flamprop-methyl £ methyl-(+)-2-(N-benzoyl-3-ohlor-4-fluoranilino)propionát7z f ioxynil (4-hydroxy-3,5-dijodbenzonitri1), iaoproturon tNz-(4-isopropylfenyl)-N,N-dimethylmočovina2, linuron ГN'-(3,4-dichlorfenyl)-N-methoxy-N-methylmočovina 1 , MCPA í>4-chlor~2-methylfenoxyoctová kyselina 2 , MČPB [4-(4-chlor-2-methylfenoxy)máselná kyselina 1, mecoprop f(+)-2-(4-chlor-2-methylfenoxy)propionová kyselina J, methabenzthlazuron tN-(benzothiazol-2-yl)~N,N'- dimethylmočovina7 , _ metribuzin [ 4-amino-6-terc.butyl-3-(methylthio)-l,2,4-triazin-5(4H)-on7 , paraquat Г 1,lz-dimethyl-4,4z-bipyridyliové soli 7, triallat LS-2,3,3-trichlorallyl-N,N-diisopropyl(thiokarbamát) ] , atrazin Г 2-chlor-4-ethylamino-6-isopropylamino-1,3,5-triazin Ja simažir) r2-chlor-4,6-bis(ethylamino)-l,3,5-triazin 7 , insekticidy, například carbaryl fl-naftyl-N-methylkarbamátJ , syntetické pyrethroidy, například permethrin a cypermethrin, a fungicidy, například
2,6-dimethy1-4-tridecylmorfolin, methyl-N-(l-butylkarbamoylbenzimidazol-2-yl)karbamát,
1,2-bis(3-methoxykarbony1-2-thioureido)benzen, isopropyl-1-karbamoy1-3-(3,5-dichlorfenyl)hydantion • a l-(4-chlorfenoxy)-3,5-dimethy1-1-(1,2,4-triazol-l-yl)butan-2-on.
Dalšími biologicky aktivními materiály, které je možno přidávat do herbicidních prostředků podle vynálezu nebo používat ve spojení s těmito prostředky, jsou regulátory růstu rostlin, jako například sukcinamová kyselina, (2-chlorethyl)trimethylamoniumchlorid a 2-chlorethanfosfonová kyselina, nebo minerální hnojivá, například hnojivá obsahující dusík, draslík a fosfor, jakož i stopové prvky potřebné к úspěšnému vývoji rostlin, například železo, hořčík, zinek, mangan, kobalt a měd.
Pesticidně účinné sloučeniny a další biologicky aktivní materiály, které je možno přidávat к herbicidním prostředkům podle vynálezu nebo používat ve spojení s těmito prostředky, jako jsou například látky uvedené výše, které mají charakter kyselin, lze používat ve formě obvyklých derivátů, například solí s alkalickými kovy, solí s aminy nebo esterů.
Prostředky podle vynálezu je možno vyrábět jako výrobky tvořené nitroanilínovým herbicidem a diflufenicanem a popřípadě dalšími pesticidně účinnými sloučeninami, jak jsou popsány výše, s výhodou jako shora popsané herbicidní prostředky a zejména jako herbicidní koncentráty, které je nutno před použitím ředit, obsahující nitroanilinový herbicid a diflufenican, v zásobníku nebo obalu opatřeném instrukcemi popisujícími způsobem, jakým se má shora uvedený nitroanilinový herbicid a diflufenican, nebo herbicidní prostředek tyto látky obsahující použít к potírání plevelů. Shora zmíněnými obaly mohou být obaly běžně používané ke skladování chemických látek pevných při okolní teplotě á herbicidních prostředků, zejména ve formě koncentrátů, například plechovky a kovové sudy, které mohou být popřípadě opatřeny vnitřním nátěrem, a nádoby z plastických hmot, skleněné láhve a láhve z plastických hmot, a dále v případě, f že obsah je pevný, jako je tomu u granulovaných herbicidních prostředků, krabice, například lepenkové krabíce, krabice z plastických hmot a kovové krabice, nebo pytle. Tyto obaly máji být normálně dostatečně velké
QS 268185 B2 к tomu, aby se do nich vešlo potřebné množství účinných složek nebo herbicidního prostředku к ošetření zhruba alespoň 0,5 hektaru pozemku za účelem potlačení růstu plevelů, jejich velikost však nemá přesáhnout rozměry vhodné pro běžnou manipulaci.
Instrukce, kterými jsou tyto obaly opatřeny, mohou být na obalech přímo natištěny nebo mohou být obaly opatřeny nálepkou či visačkou s těmito instrukcemi. Zmíněné návody obvykle uvádějí, Že obsah obalu, popřípadě po zředění, se aplikuje к potlačení růstu plevelý v aplikačních dávkách pohybujících se v případě nitroanilinového herbicidu mezi 250 g a 2000 g na hektar a v případě diflufenicanu mezi 50 g a 250 g na hektar, a to způsobem а к účelům popsaným výše.
Následující příklady, jimiž se rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje, ilustrují herbicidní prostředky podle vynálezu, určené к hubení plevelů.
Příklad 1
Z následujících složek se připraví smáčítelný prášek:
diflufenican ‘ 50 % (hmotnost/hmotnost)
Nekal BX (natrium-ralkylnaftalensulfonát) 10 % (hmotnost/hmotnost) natrium-lignosulfonát 3 % (hmotnost/hmotnost)
Sopropon T36 (natrium-polykarboxylát) 0,5 % (hmotnost/hmotnost)
Hymod AT (hrnčířská hlinka) do 100 % (hmotnost/hmotnost)
Příklad 2
Z následujících složek se připraví vodný suspenzní koncentrát:
diflufenican
Ethylen BCP (kondenzační produkt nonylfenolú s ethylenoxidem, obsahující 9 mol ethylenoxidu na 1 mol fenolu)
Soprophor EL (triethanolamoniová sůl oethylovaného polyarylfenolfosfátu)
Sopropon T36 (natrium-polykarboxylát)
Antifoam FD
Rhodigel 23 (xantan)
40% (hmotnost/hmotnost) roztok sodné soli dichlorofenu voda % (hmotnost/objem) •0,5% (hmotnost/objem)
1.0 % (hmotnost/objem)
0,5 % (hmotnost/objem)
0,1 % (hmotnost/objem)
0,2 % (hmotnost/objem)
0,25 % (hmotnost/objem) do 100 % objemových
Příklad 3 pendimethalin % (hmotnost/hmotnost) diflufenican % (hmotnost/hmotnost)
Arylan S (natrium-dodecylbenzensulfonát) % (hmotnost/hmotnost)
Z následujících složek se připraví smáčitelný prášek:
Darvan Č. 2 (natriumlignosulfonát)
Aerosil (oxid křemičitý ve formě mikročástic)
Celite PF (nosič na bázi syntetického křemičitanu hořečnatého) % (hmotnost/hmotnost) % (hmotnost/hmotnost) % (hmotnost/hmotnost)
Shora uvedené složky se smísí a směs se rozemele v kladivovém mlýnu. Získá se smáčitelný prášek, který je možno ředit vodou a aplikovat v dávce 4 kg/ha v objemu 200 litrů postřikové kapaliny na hektar preemergentně nebo postemergentně к hubení široké palety travnatých a širokolistých plevelů v kultuře ječmene.
Příklad
Z následujících složek se připraví vodný suspenzní koncentrát:
pendimethalin (hmotnos t/ob jem) diflufenican (hmotnost/objem)
Ethylan BCP (kondenzační produkt nonylfenolu s ethylenoxidem obsahující 9 mol ethylenoxidu na 1 mol fenolu) (hmotnost/ob jem)
Antifoam FD (silikonové emulzní protipěnové činidlo)
0,5 % (hmotnost/objem)
Fluronic L62 (blokový kopolymer ethylenoxidu a propylenoxidu)
Sopropon T36 (sodná sůl polykarboxylové kyseliny) % (hmotnost/objem)
0,5 (hmotnost/objem)
Attagel 50 (botnavá attapulgitická hlinka)
0,5 (hmotnost/objem) voda do 100 ob j emových
Prostředek se připraví důkladným smísením složek mlýnu po dobu 24 hodin, gcntně aplikovat v dávce listých plevelů.
rozemíláním směsi v kulovém Takto získaný koncentrát je možno dispergovat ve vodě preemer45 litrů/ha na kulturu pšenice к hubení Široké palety ŠirokoPříklad 5
Granulováním složek uvedených v příkladu 3 za použití vody v miskovém granulátoru na granule o průměru 0,1 až 2 am se vyrobí ve vodě dispergovatelný granulát. Získané granule je možno preemergentně nebo postemergentně aplikovat v dávce 3 kg ve 200 litrech vody na hektar na kulturu ječmene к hubení široké palety travnatých a § irokolistých plevelů.
Příklad 6
Z následujících složek se připraví emulgovatelný suspenzní koncentrát: tri fluralin diflufenican % (hmotnost/objem) % (hmotnost/objem)
Tensiofix B7438 (směs anionických a neionogenních povrchově aktivních Činidel)
Soprophor BSU (polyarylfenol-ethoxylát)
Aeroail R974 (hydrofobní oxid křemičitý)
Olin 1OG (50% vodný nonylfenol-glycidol jako povrchově aktivní Činidlo)
Antifoam FO (protipěnová emulze na bázi silikonu) voda
7,5% (hmotnost/objem)
2,6 % (hmotnost/objem)
2,5 % (hmotnost/objem)
0/053 % (hmotnost/objem)
0,005 % (hmotnost/objem) cca 2,5 % (hmotnost/objem) lehké aromatické (Ο^θ) rozpouštědlo do 100 %
К vodnému roztoku části preparátu Soprophor BSU, Olin 10G a Antifoam FD se přidá diflufenican a směs se mele v kulovém mlýnu až do průměrné velikosti částic 0,003 mm, načež se v rychlostní míchačce smísí s roztokem zbývajících složek v aromatickém rozpouštědle (C|0). Vzniklý prostředek se v dávce 2 litru ve 200 litrech vody preemergentně aplikuje ha 1 hektar pSenice к hubení Lomium purpureum (hluchavka), Montia perfoliata, Poa annua.(lipnice roční), Raphanus raphanistrum (ředkev ohnice), Stellaria media (ptačinec žabinec), Trifleurospermum maritimum (Matricaria inodora, heřmánek nevonný), Veronica persica (rozrazil perský) a Viola arvensis (violka rolní).
Nitroani1inový herbicid zmíněný ve shora uvedených příkladech je možno nahradit příslušným množstvím kterékoholi jiného nitroanilinového herbicidu.