CS263856B1 - Ojednocovací zařízení spřádací jednotky - Google Patents
Ojednocovací zařízení spřádací jednotky Download PDFInfo
- Publication number
- CS263856B1 CS263856B1 CS875234A CS523487A CS263856B1 CS 263856 B1 CS263856 B1 CS 263856B1 CS 875234 A CS875234 A CS 875234A CS 523487 A CS523487 A CS 523487A CS 263856 B1 CS263856 B1 CS 263856B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- combing roller
- conveying channel
- channel
- plane
- wall
- Prior art date
Links
Landscapes
- Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
- Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
Abstract
U ojednocovacího zařízení'je řešen problém
přechodu vláken do vstupu přímého
dopravního kanálu, ve kterém by se dosahovalo
příznivého působení vzduchu na ojednocená
vlákna a v omezených prostorech
se dosáhlo jeho největší relativní'-délky. Uvedený
problém je řešen u dopravního kanálu,
který svojí spodní stěnou sleduje v
prodloužené rovině paralelní tangenciální
rovinu, vedenou tečně k ozubenému povrchu
vyčesávacího válečku tak, že prodloužená
rovina je tvořena prodlouženou spodní Stěnou
dopravního kanálu, vedenou nad vyčesávacím
válečkem k oddělovací hraně; která
je upravena před kolmicí k spodní stěně
dopravního kanálu, procházející osou'vyčesávacího
válečku.
Description
(57) U ojednocovacího zařízení'je řešen problém přechodu vláken do vstupu přímého dopravního kanálu, ve kterém by se dosahovalo příznivého působení vzduchu na ojednocená vlákna a v omezených prostorech se dosáhlo jeho největší relativní'-délky. Uvedený problém je řešen u dopravního kanálu, který svojí spodní stěnou sleduje v prodloužené rovině paralelní tangenciální rovinu, vedenou tečně k ozubenému povrchu vyčesávacího válečku tak, že prodloužená rovina je tvořena prodlouženou spodní Stěnou dopravního kanálu, vedenou nad vyčesávacím válečkem k oddělovací hraně; která je upravena před kolmicí k spodní stěně dopravního kanálu, procházející osou'vyčesávacího válečku.
CS 263 856 Bl
263858
Předmět vynálezu se týká ojednocovacího zařízení spřádací jednotky, zahrnujícího v ojednocovacím tělese vyčesávací váleček s podávacím ústrojím pramene, odváděči kanál nečistot a přímočaře vedený dopravní kanál pro- dopravu ©jednocených vláken od snímací zóny vyčesávacího válečku k výstupnímu otvoru, ústícímu do spřádacího rotoru v přilehlém spřádacím tělese, přičemž dopravní kanál svoji spodní stěnou sleduje v prodloužené rovině paralelní tangenciální rovinu, vedenou tečně k ozubenému povrchu vyčesávacího válečku.
U rotorové spřádací jednotky vstupuje staplový pramen vláken pomocí podávacího ústrojí do ojednocovacího zařízení, kde dochází k ojednocování jednotlivých vláken rotujícím vyčesávacím válečkem a tato vlákna jsou účinkem odstředivé síly a proudu vzduchu dopravována do rotujícího spřádacího rotoru, kde jsou skrucována v přízi. Způsob dopravy vláken od vyčesávacího válečku k rotoru má velký vliv na kvalitu v.ypřádané příze. Vzhledem k požadavku na neustálé zvyšování produkce spřádací jednotky a tím zvyšování otáček rotorů je nutno snižovat průměr rotoru, což dopravu vláken do rotoru komplikuje, protože vyústění kanálu do rotoru má stále menší průřez. Zpravidla se kanál od poměrně širokého vyčesávacího válečku směrem k rotoru postupně zužuje. Délka dopravního kanálu je dána konstrukcí spřádací jednotky a je u vysokootáčkových spřádacích rotorů velmi krátká. Tím dochází k rychlému snížení šířky kanálu směrem k rotoru, což nepříznivě ovlivňuje dopravu vláken. Velký vliv na optimální funkci spřádací jednotky má tzv. oddělovací hrana, jejíž optimální šířka a poloha má rozhodující vliv na snímání vláken z povrchu vyčesávacího válečku. Při nesprávné funkci dochází k obíhání vláken kolem vyčesávacího válečku a zachytávání vláken na oddělovací hraně, což má negativní dopad na kvalitu vypřádané příze.
Dle CS pat. 125 190 je známo provedení dopravního kanálu, u kterého jeho spodní stěna sleduje v prodloužené rovině paralelní tangenciální rovinu, vedenou tečně k ozubenému povrchu vyčesávacího válečku, přičemž ale oddělovací hrana spodní stěny je upravena za kolmicí, procházející tangenciální rovinou -a osou vyčesávacího válečku — myšleno za kolmicí ve směru pohybu vyčesávacího válečku. V ostatních případech je známo provedení této spodní stěny dopravního kanálu tak, že její prodloužená rovina směřuje do vyčesávacího válečku. Ve snaze zabránit opotřebení oddělovací hrany se tato umísťovala vůči ozubenému povrchu vyčesávacího válečku za snímací zónou co nejníže, tj. co nejdále od horní stěny dopravního kanálu, protilehlé k vyčesávacímu válečku, aby vstup pro ojednocená vlákna ze snímací zóny byl relativně co největší. Toto řešení však přináší nevýhodu v tom, že dopravní kanál se od vstupu po výstup zkracuje, takže zúžení kanálu od vstupu, kde zaujímá šíři vyčesávacího válečku, po výstup je relativně velmi náhlé. Tím se komplikuje ale vzduchové proudění a doprava ojednocených vláken. Zejména je toto provedení výhodné u vysokootáčkových spřádacích rotorů, např. nad 60 000 ot. min., jejichž průměr se snižuje pod 60 mm, neboť zbývá velmi málo prostoru pro výstup dopravního kanálu. Tyto nevýhody vystupují v případě, že se používá odnímatelné vložky v ojednocovacím tělese, ve které je upraven dopravní kanál, např. dle DOS 29 47 294. Spáry jsou voleny z hlediska výroby a jsou příčinou zachytávání vláken a prachu před snímací zónou.
Úkolem je vyřešit ojednocovací zařízení tak, aby vlákna přecházela bez problémů dó vstupu přímého dopravního kanálu, ve kterém by se dosahovalo příznivého působení vzduchu na ojednocená vlákna a v omezených prostorech se dosáhlo jeho největší relativní délky, přičemž v případě upravení dopravního kanálu v odnímatelné vložce, aby se odstranila možnost zachytávání vláken a usazování nečistot před snímací zónou.
Uvedený úkol řeší ojednocovací zařízení spřádací jednotky, zahrnující v ojednocovacím tělese vyčesávací váleček s podávacím ústrojím pramene, odváděči kanál nečistot a přímočaře vedený dopravní kanál pro dopravu ojednocených vláken od snímací zóny vyčesávacího válečku k výstupnímu otvoru, ústícímu do spřádacího rotoru v přilehlém spřádacím tělese, přičemž dopravní kanál svojí spodní stěnou sleduje v prodlouženě rovině paralelní tangenciální rovinu, vedenou tečně k ozubenému povrchu vyčesávacíhe válečku, podle vynálezu tak, že prodloužená rovina je tvořena prodlouženou spodní stěnou dopravního kanálu, vedenou nad vyčesávacím válečkem k oddělovací hraně, která je upravena před kolmicí k spodní stěně dopravního kanálu, procházející osou vyčesávacího válečku.
Uvedeným řešením se dosáhlo prodloužení dopravního kanálu nad vyčesávací váleček, čímž se zkrátila cesta ojednocených vláken od podávacího ústrojí po snímací zónu, dosáhlo se nejen příznivějšího účinku proudu vzduchu na ojednocená vlákna v dopravním kanále, ale i přechod vláken do vstupu dopravního kanálu se ukázal příznivější.
Jednotlivé výhodné další varianty jsou uvedeny v podružných bodech definovaných v předmětu vynálezu. Zejména je výhodné provedení spáry na vstupu do dopravního kanálu v případě použití odnímatelné vložky, neboť se tím odstraňuje možnost zachycování vláken a nečistot před snímací zónou, vytváření shluků a jejich doprava do spřádacího rotoru.
Příkladné provedení dle vynálezu je znázorněno na přiložených obrázcích, kde na obr. 1 je celkový pohled na ojednocovací zařízení spřádací jednotky v řezu a .alternativní napojení ojednocovacího ústrojí na dopravní kanál v odnímatelné vložce a na1 obr.
je ukázáno provedení ojednocovacího těV i lesa v. celku, kde oddělovací hrana je z materiálu odolnějšího na otěr.
Spřádací jednotka sestává ze spřádacího zařízení 1 a ojednocovacího. zařízení 2, která jsou vůči sobě upravena známým způsobem odklopitelně, Spřádací zařízení má. v tělese -3 upraven rotor 4, který je opatřen: ventilačními otvory 5 a skluzovou stěnou 6. Pe^. hon spřádacího rotoru 4 je obstraván .řemenem 8 přes řemenici 7. Ojednocovací zařízení 2 má v ojednocovacim tělese 9 známý vyčesávací váleček 10 upravený ve válcové dutině 11. V ojednocovacim tělese 9 je dále upraveno podávači ústrojí zahrnující podávači váleček 12 s přítlačným stolečkem 13 a zhušťovačem 14, do kterého vstupuje pramen staplového materiálu 15. Součástí ojednocovacího ústrojí je rovněž štěrbina 1B! vylučování nečistot se vzduchovým kanálem 17.
Na válcovou dutinu 11· navazuje dopravní kanál 18, jehož vstup 19 vymezený oddělovací hranou 20 je na konci snímací zóny·'vyčesávacího válečku 10 vymezenou vyhráním . 21 v obvodové stěně 22 válcové dutiny lli Výstupní otvor 23 dopravního kanálu 18 ústí na výstupku 24 ojednocovacího tělesa 9, zasahujícího do spřádacího rotoru 4. Dopravní kanál 18 je vymezen spodní stěnou 25 a horní stěnou 2S, protilehlou k vyčesávacímu válečku 10 a blíže neoznačenými bočními stěnami. Spodní stěna 25 sleduje v prodloužené rovině paralelně tangenciální rovinu, vedenou tečně k ozubenému potahu 27 vyčesávacího válečku 10. Tato prodloužená rovina je tvořena prodlouženou spodní stěnou 25, vedenou nad vyčesávacím válečkem 10 k oddělovací hraně 20, která je upravena před kolmicí 28 k spodní stěně 25 dopravního kanálu 18, procházející současně osou vyčesávacího válečku 10. Oddělovací hrana 20 je upravena před kolmicí 28 k spodní stěně 25 dopravního, kanálu 18 a procházející osou vyčesávacího válečku 10 o hodnotě X, pohybující se s výhodou v. rozmezí od 0,5 do 25 mm, přičemž není vyloučena pochopitelně větší nebo menší, resp. záporná hodnota vůči uvedené kolmici. Je výhodné, když oddělovací hrana 20 je tvořena vložkou 20.1 z materiálu odolného na otěr, která je vhodnou úpravou zasazena do ojednocovacího tělesa, jak je naznačeno v. obr.
2. Je možno také použít nánosu na oddělovací hranu 20 z tvrdšího materiálu, nanesenou známou technologií. Před oddělovací hranou 20 vstupu 19 dopravního kanálu 18 je v místě snímací zóny upraveno v ojednocovacím tělese 9 vybrání 21 s naváděcí stěnou 29-, .která navazuje na horní stěnu 26 dopravního kanálu 18. Navázání obou stěn můžefbýťi plynulé nebo s nepatrným odskokem;? kdy. naváděcí stěna 29 směřuje do vstupu 19,atakže?.vlákna mají hranu vstupu 19; v. ipřípadě provedení dopravního kanálu 18 v odnímatelné vložce, jak. je patrno z obr.
1. Naváděcí’stěna· 29':vybrání 21 může být s výhodou vydutá/nebo je rovinná .a tvoří tečnu k obvodové stěně 22 válcové dutiny lis. Dopravní kanál 18 je proveden buď· v celistvém: ojednocovacim tělese. 9, jak je pa-.: trno z obr. 2, nebo· s výhodou v odnímatelné, vložce· 30· dle obr. 1. V takovém, případě jeuvýhodné, když mezi odnímatelnou vložkou 30· a ojednocovacim tělesem 9 vedená dělicí rovina 31 je upravena v místě vstupu lft dopravního, kanálu 1®, u oddělovací hrany. 29. i Tato dělicí rovina 31 na vstupu.19: dopravního kanálu 18 svírá úhel a s rovinou procházející podélnou osou dopravního kanálu 18, který se pohybuje s výhodou v rozmezí 70 až 110 '. Tímto: uspořádáním? je dle experimentů zabezpečen nej výhodnější přechod vláken do: ojednocovacího ústrojí .do dopravního kanálu a nedochází k přibrzďováním· zachytávání vláken snímaných z vyčesávacího válečku. Na.? výstupu, dopravního, kanálwiia je oddělovací hrana 20,- jejíž šířka by měla v. podstatě odpovídat funkční šířce vyčesávacího válečku, aby ojednocená vlákna byla snímána v celé šířce potahu vyčesávacího válečku 10. Teprve za touto oddělovací hranou se může kanál směrem k rotoru plynule zužovat.
Funkce spřádací jednotky je obecně známa a je ve stručnosti následující:
Pramen 15 vstupuje zhušťovačem 14 k podávacímu válečku 12, ke kterému je přltlačován stoleček 13. V ojednocovacim ústrojí je účinkem ozubeného potahu 27 na vyčesávací váleček 10 pramen 15 ojednocován na jednotlivá vlákna, která se ve vybrání 21 uvolňují z potahu 27 vyčesávacího válečku 10 a vstupují do dopravního kanálu 18. Zde jsou vzduchovým prouděním dopraveny do spřádacího rotoru 4, kde jsou skrucována v přízi, která je neznázorněným způsobem odtahována ze spřádací jednotky. Posunutí vstupu 19 dopravního kanálu 18 směrem dopředu, tj. proti směru otáčení vyčesávacího válečku 10 nad jeho ozubený potah· 27 prodloužilo dopravní kanál 18, čímž se dává relativně více času na ovlivnění tvaru vláken a jejich natahování účinkem proudu vzduchu. Toto posunutí vytváří i dobrý přechod vláken ze snímací zóny, tj. do vybrání 21 a jejich přechod do vstupu 19 dopravního kanálu 18.
Claims (7)
1. Ojednocovací zařízení spřádací jednotky, zahrnující v ojednocovacím tělese vyčesávací váleček s podávacím ústrojím pramene, odváděči kanál nečistot a přímočaře vedený dopravní kanál pro dopravu ojednocených vláken do snímací zóny vyčesávacího válečku k výstupnímu otvoru, ústicímu do spřádacího rotoru v přilehlém spřádacím tělese, přičemž dopravní kanál svoji spodní stěnou sleduje v prodloužené rovině paralelní tangenciální rovinu, vedenou tečně k ozubenému povrchu vyčesávacího válečku, vyznačující se tím, že prodloužená rovina je tvořena prodlouženou spodní stěnou (25) dopravního kanálu (18 J, vedenou nad vyčesávacím válečkem (10) k odělovací hraně (20], která je upravena před kolmicí (28) k spodní stěně (25) dopravního kanálu (18), procházejícího osou vyčesávacího válečku (10).
2. Ojednocovací zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že oddělovací hrana (20) je upravena před kolmicí (28) k spodní stěně (25) dopravního kanálu (18), procházející osou vyčesávacího válečku (10) o hodnotu (X), pohybující se od 0,5 až 25 mm.
3. Ojednocovací zařízení podle bodů 1 a
VYNALEZU
2, vyznačující se tím, že oddělovací hrana (20) je tvořena vložkou z materiálu odolného na otěr.
4. Ojednocovací zařízení podle bodů 1 až
3, vyznačující se tím, že dopravní kanál (18) je upraven v odnímatelné vložce (30) a dělicí rovina (31) mezi odnímatelnou vložkou (30) a ojednocovacím tělesem (9) je vedena v místě vstupu (19) dopravního kanálu (18) u oddělovací hrany (20) a svírá s rovinou procházející podélnou osou (32) dopravního kanálu (18) úhel a v rozmezí 70° až 110°.
5. Ojednocovací zařízení podle bodů 1 až
4, vyznačující se tím, že před oddělovací hranou (20) je v místě snímací zóny upraveno v ojednocovacím tělese (9) vybrání (21) s naváděcí stěnou (29), navazující na horní stěnu (26) dopravního kanálu (18).
6. Ojednocovací zařízení podle bodu 5, vyznačující se tím, že naváděcí stěna (29) je vydutá.
7. Ojednocovací zařízení podle bodu 5, vyznačující se tím, že naváděcí stěna (29) je rovinná a tvoří tečnu k obvodové stěně (22) válcové dutiny (11) pro vyěesávací váleček (10).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS875234A CS263856B1 (cs) | 1987-07-09 | 1987-07-09 | Ojednocovací zařízení spřádací jednotky |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS875234A CS263856B1 (cs) | 1987-07-09 | 1987-07-09 | Ojednocovací zařízení spřádací jednotky |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS523487A1 CS523487A1 (en) | 1988-09-16 |
CS263856B1 true CS263856B1 (cs) | 1989-05-12 |
Family
ID=5396839
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS875234A CS263856B1 (cs) | 1987-07-09 | 1987-07-09 | Ojednocovací zařízení spřádací jednotky |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS263856B1 (cs) |
-
1987
- 1987-07-09 CS CS875234A patent/CS263856B1/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS523487A1 (en) | 1988-09-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4315398A (en) | Open-end spinning apparatus | |
US3834145A (en) | Open-end spinning of textile yarns | |
CS215121B2 (cs) | Zařízení pro spřádání vláken v přízi | |
PL94409B1 (pl) | Sposob doprowadzania wlokien do wirujacej komory przednej przedzarek bezwrzecionowych i urzadzenie do doprowadzania wlokien do wirujacej komory przednej przedzarek bezwrzecionowych | |
CS263856B1 (cs) | Ojednocovací zařízení spřádací jednotky | |
US4606187A (en) | Fiber feeding air flow arrangement for open-end friction spinning | |
CS271434B1 (en) | Spinning unit for spindleless spinning frame | |
CZ281534B6 (cs) | Způsob a zařízení pro pneumatické přivádění vláken ke sběrné ploše bezvřetenového spřádacího ústrojí | |
CZ171393A3 (en) | Process and apparatus for air-operated feed of fibers to a collecting surface of a spinning element | |
CS274348B1 (en) | Spinning rotor for spinning frame | |
US4672804A (en) | Friction spinning apparatus | |
CS270298B1 (en) | Device for fibres loosening and their guiding into spinning chamber | |
CZ2004464A3 (cs) | Odtahová tryska příze pro bezvřetenová dopřádací zařízení | |
CS238155B1 (en) | Textile fibres singling method and device for execution of this method | |
RU2082841C1 (ru) | Устройство для подачи волокон в сборный желоб прядильной камеры безверетенного прядения | |
CS249280B1 (en) | Singling out device for break spinning machine | |
CZ285254B6 (cs) | Způsob a zařízení pro pneumatické přivádění vláken ke sběrné ploše vláken spřádacího prvku pro bezvřetenové předení | |
CS231120B1 (en) | Unifying mechanizm of rotary spinning unit with open ending | |
EP0171731B1 (en) | Device for producing yarn | |
CZ18394A3 (en) | Process and apparatus for producing yarn by making use of an apparatus for spindleless spinning | |
CZ283570B6 (cs) | Způsob snímání a následné dopravy ojednocených vláken z pracovního povrchu ojednocovacího válce do spřádacího rotoru a zařízení k jeho provádění | |
CS274331B1 (en) | Singling-out device for spindleless spinning frame | |
CS263321B1 (cs) | Spřádací jednotka | |
CS274330B1 (en) | Singling-out device for spindleless spinning frame | |
CS263854B1 (cs) | Spřádací jednotka |