CS261277B1 - Zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem - Google Patents

Zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem Download PDF

Info

Publication number
CS261277B1
CS261277B1 CS874581A CS458187A CS261277B1 CS 261277 B1 CS261277 B1 CS 261277B1 CS 874581 A CS874581 A CS 874581A CS 458187 A CS458187 A CS 458187A CS 261277 B1 CS261277 B1 CS 261277B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
open
suction
yarn
spinning device
friction spinning
Prior art date
Application number
CS874581A
Other languages
English (en)
Other versions
CS458187A1 (en
Inventor
Alois Slof
Original Assignee
Alois Slof
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alois Slof filed Critical Alois Slof
Priority to CS874581A priority Critical patent/CS261277B1/cs
Publication of CS458187A1 publication Critical patent/CS458187A1/cs
Publication of CS261277B1 publication Critical patent/CS261277B1/cs

Links

Landscapes

  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Abstract

Navržené řešení umožňuje na zařízení pro frikční předení vyrábět takovou přízi, která se svými vlastnostmi velice blíží přízi klasické.· Toho se docílí tím, že známá rotační tělesa jsou na straně přívodu rozvolněných vláken opatřena kuželovou perforovanou plochou a na straně opačné prstencem pružného povlaku, přičemž uvnitř jednoho rotačního tělesa je stavitelně otočně uložena dutá sací vložka odpovídajícího tvaru, ve které je vytvořena kapkovitá sací štěrbina, zatímco přívodní kanál rozvolněných vláken svírá s osou rotace tvořící se příze ostrý úhel.

Description

Vynález se týká zařízení pro frikční předení příze z rozvolněných a ojednocených vláken vytvářené metodou otevřeného konce příze v klínovité štěrbině mezi dvěma shodně se otáčejícími dutými rotačními tělesy s frikčnim povrchem opatřeným alespoň částečně perforací.
U frikčniho předení příze vyvstává problém její menší pevnosti oproti přízím vyráběným na klasických prstencových dopřádacích strojích. Jednou z hlavních příčin této .nižší pevnosti je struktura příze vytvářená ze staplových vláken, která se v přízi nalézají ve velmi zasmyčkovaném stavu nebo jsou kolem příze pouze obtočena, čímž k celkové pevnosti příze přispívají pouze částečně.
Tato vlákenná struktura je kromě jiného způsobena i postupem přívodu vláken, která jsou například podle známého řešení podle USA pat. spisu č. 3 636 693 po rozvolnění v ojednoco vacím ústrojí nasávána na perforovanou třecí plochu frikčniho válce, jímž jsou přiváděna do klínovité štěrbiny, vytvořeny mezi tímto a protilehlým frikčnim válcem. Vlákna jsou takto směrována většinou do kolmé polohy vůči podélnému směru klínovité štěrbiny, takže se k otevřenému konci přikrucují ve formě ovinků, které nemají na pevnost příze podstatný účinek.
Při dalším způsobu dopravy vláken vzduchovým proudem nasměrovaným přívodním kanálem přímo do klínovité štěrbiny nastává problém, jak tato volně letící vlákna vyrovnat do podélného směru klínovité štěrbiny mezi protisměrně obíhajícími třecími plochami. K ‘tomuto vyrovnáni má podle GB pat. spisu č. 2 062 023 napomáhat přídavný odsávací kanál, uložený na konci klínovité štěrbiny, což je však dosti problematické řešení jak z hlediska nastavení vzduchového režimu tak i z hlediska vyšších energetických nároků spojených s vytvářením přídavného sání.
Jiným nedostatkem uvedeného postupu jsou pouze částečně připředená vlákna nalétávající k vytvářené přízi před jejím odtahem z klínovité štěrbmy, což má za následek její nadměrnou chlupatost.
Proto byla navržena řada úprav povrchů třecích ploch jako u CS AO č. 193 793 nebo účinnosti sacího pole jako u CS AO č. 196 100. Tím se však ovlivňuje spíše vnější povrch příze bez většího vlivu na její strukturu.
Další známá zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem obsahující dvojice navzájem rovnoběžných rotačních těles umístěných bu3 vedle sebe nebo zasunutých v sobě, případně i mimoběžných rotačních těles tvořených konoidy či hyperboloidy, mají prakticky tytéž výše uvedené nedostatky.
Řešení podle vynálezu si klade za cíl uvedené nedostatky odstranit a dosáhnout zlepšení struktury příze.
Toho se podle vynálezu dosáhne zařízením pro frikční předení příze sestávajícím ze dvou vedle sebe uspořádaných dutých rotačních těles s frikčnim povrchem opatřením perforací, vytvářejících mezi sebou klínovitou štěrbinu s vymezenou nasávací zónou, dále z přívodního kanálu rozvolněných vláken, jehož ústí je orientováno do klínovité štěrbiny nebo na jedno z rotačních těles, a z odtahového ústrojí hotové příze.
Podstata vlastního řešení spočívá v tom, že obě rotační tělesa jsou na straně přívodu rozvolněných vláken opatřena kuželovou perforovanou plochou a na straně opačné prstencem pružného povlaku. Uvnitř prvního rotačního tělesa je stavitelně otočně uložena dutá sací vložka odpovídajícího tvaru, ve které je vytvořena kapkovitá sací štěrbina, přičemž přívodní kanál rozvolněných vláken svírá s osou tvořicí se příze ostrý úhel.
Podle výhodného provedení může mít válcová perforovaná plocha prvního rotačního tělesa menší průměr nežli válcová perforovaná plocha druhého rotačního tělesa.
Alespoň jedno z dutých rotačních těles může být opatřeno těsnicím krytem. Tento těsnicí kryt je podle dalšího provedení vytvořen jako jediné snímatelné těleso.zakrývající obě rotační tělesa. Tím se zamezuje vnikání nežádoucího vzduchu do rotačních těles.
Za účelem zvýšení sacího účinku u zkruoovací zóny je uvnitř duté sací vložky vyměnitelně upevněna alsepoň jedna dělicí kruhová clona se středovým kruhovým otvorem.
Rovněž druhé rotační těleso je možné opatřit uvnitř sací vložkou se sací štěrbinou zvoleného tvaru.
Dále je možné upravit rotační tělesa tak, že jsou od sebe navzájem odklonitelná.
Další výhody a význaky řešení podle vynálezu jsou zřejmé z následujícího popisu a přiložených výkresů, kde značí:
obr. 1 axonometrický pohled na zařízeni pro frikční předení příze a jeho částečný řez;
obr. 2 pohled na dutou sací vložku s kapkovitou sací štěrbinou;
obr. 3 pohled na kruhovou clonu.
Na obr. 1 je znázorněno zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem, které sestává ze dvou vedle sebe rovnoběžně uspořádaných a ve stejném směru se otáčejících rotačních těles 1^, f>, která jsou uvnitř dutá a jsou opatřena perforací. První rotační těleso 1^ je tvořeno válcovou perforovanou plochou 2» která přechází na jedné straně do kuželové perforované plochy 2 a na straně druhé je opatřeno páskem pružného povlaku 4_, který se nalézá u okraje válcové perforované plochy J2. Jeho povrch je zdrsněný. Druhé rotační těleso je vytvořeno obdobně, takže má rovněž válcovou perforovanou plochu J7 s navazující kuželovou perforovanou plochou 8^ i pásek pružného povlaku 19. Druhé rotační těleso 6^ má oproti prvnímu rotačními tělesu 1^ menši průměr válcové perforované plochy J_. Stejný směr \9, 5,obou rotačních těles ^L, 6_, je vyznačen šipkami. Rotační tělesa 1^, 6^ jsou k sobě přisazena těsně avšak bezdotykově tak, že vytvářejí klínovitou štěrbinu 11, ve které je stiuována kapkovitá sací zóna a zkrucovací zóna 19. Ostí přívodního kanálu 12, skloněného k ose tvořící se příze pod ostrým úhlem alfa, se táhne našikmo od kuželové perforované plochy 2 přes válcovou perforovanou plochu 2 u povrchu prvního rotačního tělesa .1. V něm je také natáčivě uložena dutá sací vložka 13 opatřená kapkovitou sací štěrbinou 14 orientovanou a zužující se směrem od kuželovité části šikmo pod ostrým úhlem alfa přes válcovitou část. Tato kapkovitá sací štěrbina 14 je umístěna pod ústím přívodního kanálu 12 rozvolněných vláken. Sací vložka 13 znázorněná na obr. 2 je uvnitř opatřena kruhovými clonami 1_5, 16 se středovými kruhovými otvory 17. (viz. obr. 3). Druhé rotační těleso 6^ je možné rovněž opatřit dutou sací vložkou 13. Podle příkladného provedení znázorněného na obr. 1 jsou obě rotační tělesa JI, zakryta společným odnímatelným těsnicím krytem 26 do něhož je na obční straně zaveden přívodní kanál 12 a do jeho spodní části vzduchový odsávací kanál .23.. Směr 25 proudění odsávaného vzduchu je na. obr. 1 vyznačen šipkou. V závislosti na délce a kvalitě spřádaných vláken je možné zvolit rozměry alespoň jednoho rotačního tělesa 1^, tak, že osová délka válcové perforované plochy 2, 7_ je kratší nežli dvojnásobek maximální délky spřádaných vláken.
Délka kuželové perforované plochy 3^, 8^ je kratší nežli její největší průměr. Za klínovitou štěrbinou 11 je umístěno odtahové ústrojí tvořené dvojicí odtahových válečků 22.
Při frikčním předení podle vynálezu rozvolněná vlákna nalétávají prostřednictvím tečně orientovaného nosného proudu vzduchu na obě perforované plochy .2, 3. prvního rotačního tělesa 1^ a to v oblasti kapkovité sací zóny, vytvořené vhodným natočením kapkovité sací štěrbiny 14 do polohy nacházející se nad zkrucovací zónou 18 do níž směřuje její nejužší část. Zde jáou vlákna směrovaným sacím účinkem a rotací perforovaných ploch 2, 2 podélně orientována do směru zákrutu tvořící se příze a současně sbalována do vlákenné stužky 19, která se frikčním účinkem protisměrně rotujících perforovaných ploch 2, ]_, a postupně i účinkem zdrsněného povrchu pásku pružného povlaku 20., ve zkrucovací zóně zakrucuje do příze 20. Uvedené orientaci vláken a jejich vhodnému napřímení napomáhá mimo nasměrovaného nosného proudu vzduchu i natočitelná dutá sací vložka 22· Jejím natočením se totiž mění i poloha kapkovité sací štěrbiny 14 a tedy i směr a velikost sacího účinku na vlákna, což lze výhodně využít při zpracování různých druhů vláken. V případě kdy je kapkovitá sací Štěrbina 14 rozdělena několika clonami 22' 16 nastává v kapkovité sací zóně odstupňovaný sací účinek, který je největší v její nejužší a nejnižší části vzdálené nejméně od zkrucovací zóny 22· Vlivem vhodně zvolených kruhových clon 22' 22» lze vhodně usměrňovat tedy sací účinek, který stupňovitě klesá směrem od klínovité štěrbiny 22· Tím se docílí ukládání největšího počtu vláken na válcové perforované ploše 2 těsně před vytvořením vlákenné stužky 16 a jejím zakroucením do příze 22· Vzhledem k. tomu, že tato vlákna jsou již předem orientována do směru zákrutu tvořící se příze nečiní jejich zapředení žádný problém. Ostatní vlákna, jenž jsou ukládána a orientována na kuželové perforované ploše 2 se zapřádají do otevřeného konce 21 příze, který rotuje v oblasti přechodu válcových perforovaných ploch 2' 2 do kuželových perforovaných ploch 2< 2' v klínovité štěrbině 11.
Příze vyrobená na zařízení podle vynálezu se vyznačuje velmi podobnou strukturou a vlastnostmi jako mají příze vyrobené na klasických prstencových dopařádacích strojích. Navržené zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem umožňuje i spřádání jemnějších přízí při vysoké odtahové rychlosti.

Claims (9)

1. Zařízení pro fríkční předení příze s otevřeným koncem, sestávající ze dvou vedle sebe uspořádaných a shodně Se otáčejících dutých rotačních těles s frikčním povrchem opatřeným alespoň částečně perforací, vatvářejících mezi sebou klínovitou štěrbinu s vymezenou nasávací zónou, z přívodního kanálu rozvolněnýoh vláken, jehož ústí je orientováno do klínovité. štěrbiny nebo na jedno z rotačních těles, a z odtahového ústrojí hotové příze, vyznačující se tím, že obě rotační tělesa (1, 6) jsou na straně přívodu rozvolněnýoh vláken opatřena kuželovou perforovanou plochou (3, 8) a na straně opačné prstencem pružného povlaku (4, 10), přičemž uvnitř prvního rotačního tělesa (1) je stavitelně otočně uložena dutá sací vložka (13) odpovídajícího tvaru, ve které je vytvořena kapkovitá sací štěrbina (14) orientovaná a zužující se směrem od kuželovité části šikmo přes válcovitou část duté sací vložky (13) až ke klínovité štěrbině (11), zatímco přívodní kanál (12) rozvolněnýoh vláken svírá s osou tvořící se příze ostrý úhel (alfa).
2. Zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem podle bodu 1, vyznačující se tím, že válcová perforovaná plooha (2) prvního rotačního tělesa (1) má menší průměr nežli válcová perforovaná plocha (7) druhého rotačního tělesa (6).
3 Zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem podle bodu 1 nebo 2, vyznačující se tím, že alespoň jedno z dutých rotačních těles (1, 6) je opatřeno těsnicím krytem (26).
4. Zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem podle bodu 3, vyznačující se tím, že těsnicí kryty (26) obou dutých rotačních těles (1, 6) tvoří jediné snímatelně upravené těleso.
5. Zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem podle některého z bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že uvnitř duté sací vložky (13) je stavitelně upevněna alespoň jedna dělicí kruhová clona (15, 16) se středovým kruhovým otvorem (17) za účelem zvýšení sacího účinku u zkrucovací zóny.
6. Zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem podle některého z bodu 1 až
5, vyznačující se tlm, že osová délka alespoň jedné válcové perforované plochy (2, 7) rotačního tělesa (1, 6) je kratší nežli dvojnásobek maximální délky spřádaných vláken.
7. Zařízeni pro frikční předení příze s otevřeným koncem podle některého z bodů 1 až
6, vyznačující se tím, že délka kuželové perforované plochy (3, 8) je alespoň u jednoho z rotačních těles (1, 6) kratší nežli její největší průměr.
8. Zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem podle některého z bodů 1 až
7, vyznačující se tím, že rotační tělesa (1, 6) jsou upravena navzájem od sebe odklonitelně
9. Zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem podle některého z bodů 1 až
8, vyznačující se tím, že druhé rotační těleso (6) je uvnitř opatřeno sací vložkou (13).
CS874581A 1987-06-22 1987-06-22 Zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem CS261277B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS874581A CS261277B1 (cs) 1987-06-22 1987-06-22 Zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS874581A CS261277B1 (cs) 1987-06-22 1987-06-22 Zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS458187A1 CS458187A1 (en) 1988-06-15
CS261277B1 true CS261277B1 (cs) 1989-01-12

Family

ID=5388916

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS874581A CS261277B1 (cs) 1987-06-22 1987-06-22 Zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS261277B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS458187A1 (en) 1988-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4315398A (en) Open-end spinning apparatus
US4411129A (en) Composite yarn
CZ298758B6 (cs) Dopřádací zařízení
US4753066A (en) Method of and apparatus for producing a yarn
EP0184277A2 (en) Vacuum spinning
EP0094011B1 (en) Apparatus for manufacturing fasciated yarn
US4606187A (en) Fiber feeding air flow arrangement for open-end friction spinning
CS667385A3 (en) Machine for open-end friction spinning
US4672800A (en) Process and apparatus for making a yarn
CS261277B1 (cs) Zařízení pro frikční předení příze s otevřeným koncem
US20030121247A1 (en) Pneumatic spinning apparatus and spinning method
US4696155A (en) Friction spinning device containing a friction spinning means and method of use of the friction spinning device
CS232869B1 (en) Method of yarn spinning from staple fibres in air swirl and equipment for application of this method
US4640089A (en) Method and device for spinning a yarn in accordance with the open end-friction spinning principle
US4727716A (en) Dual nip open-end friction spinning
US3721070A (en) Self-sealing dust bag
US5778653A (en) Suction roller for an open-end spinning machine
US4573312A (en) Friction spinning apparatus
CS244401B2 (en) Staple fibres spinning device
US4731986A (en) Process and device for open-end friction spinning
US3703074A (en) Method and apparatus for spinning sliver
US4672804A (en) Friction spinning apparatus
GB2178451A (en) Open-end spinning
US5974778A (en) Arrangement for open-end spinning comprising a driven suction roller
CZ41395A3 (en) Enhanced process of spindleless spinning of yarn and apparatus for making the same