CS257084B1 - Tkací ústrojítryskového tkacího stroje - Google Patents

Tkací ústrojítryskového tkacího stroje Download PDF

Info

Publication number
CS257084B1
CS257084B1 CS866780A CS678086A CS257084B1 CS 257084 B1 CS257084 B1 CS 257084B1 CS 866780 A CS866780 A CS 866780A CS 678086 A CS678086 A CS 678086A CS 257084 B1 CS257084 B1 CS 257084B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
shed
picking
warp threads
weaving
dead center
Prior art date
Application number
CS866780A
Other languages
English (en)
Other versions
CS678086A1 (en
Inventor
Karel Vystrcil
Vladimir Kuda
Josef Joch
Vaclav Jadrny
Jan Dvoracek
Jiri Cernocky
Josef Martinec
Original Assignee
Karel Vystrcil
Vladimir Kuda
Josef Joch
Vaclav Jadrny
Jan Dvoracek
Jiri Cernocky
Josef Martinec
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karel Vystrcil, Vladimir Kuda, Josef Joch, Vaclav Jadrny, Jan Dvoracek, Jiri Cernocky, Josef Martinec filed Critical Karel Vystrcil
Priority to CS866780A priority Critical patent/CS257084B1/cs
Publication of CS678086A1 publication Critical patent/CS678086A1/cs
Publication of CS257084B1 publication Critical patent/CS257084B1/cs

Links

Landscapes

  • Looms (AREA)

Abstract

Tkací ústrojí tryskového tkacího stroje pro prohoz útku otevřeným prošlupem proudem unášecího media zahrnuje především paprsek a prohozní kanál upravené na bidle, které je na stroji uloženo periodicky výkyvné z polohy přírázové v jeho přední úvrati do polohy prohozní v jeho zadní úvrati. Příčný prohozní profil prohozního kanálu, do něhož je nasměrována hlavní tryska, je otevřen směrem k čelu tkaniny . a vymezen jednak prohozními profily třtin paprsku s přírazovými částmi a jednak pod spodními osnovními nitěmi prošlupu po délce prohozu útku na bidle upravenou vymezovací lištou. Nad její plochu, přivrácenou ke spodním osnovním nitím prošlupu, zasahují do směru prohozu útku nasměrované přifukovací trysky. Dále zahrnuje mechanismus ovládání osnovních nití pro periodické vytváření prošlupu a mechanismus výkyvného pohybu bidla vzájemně sfázované. Přitom rovina (§), proložená osou výkyvného uložení bidla a přírazovými částmi prohozních profilů ve třtinách paprsku, svírá se spodními osnovními nitěmi prošlupu v oblasti zadní úvrati bidla úhelý^v rozmezí 85 až 110°. Vzdálenost horní plochy vymezovací lišty od osy výkyvného uložení bidla odpovídá poloměru křivosti horní obalové plochy (Jt) průběhu poloh průsečíků roviny (f) se spodními osnovními nitěmi prošlupu v prohorní části tkacího cyklu, když tato horní obalová plocha (X) je vypouklá směrem do prošlupu.

Description

Vynález se týká tkacího ústrojí tryskového tkacího stroje· pro prohoz útku otevřeným prošlupem.
U známých tryskových tkacích strojů je útek prohazován otevřeným prošlupem prostřednictvím proudu unášecího media, zpravidla vzduchu, vytvořeného do prošlupu nasměrovanou tryskou.
Pro zvýšení nosného účinku proudu unášecího media jsou obvykle po délce prošlupu uspořádány přifukovací trysky. Proud unášecího media s prohazovaným útkem je usměrňován výkyvně na stroji uspořádaným prohozním kanálem, tvořeným lamelovým hřebenem, jehož lamely jsou periodicky v rytmu tkaní zasunovány přes spodní osnovni niti do otevřeného prošlupu. Každá lamela je opatřena prohozním otvorem s usměrňujícím profilem a vyvlékací mezerou. Společně výkyvně s lamelovým hřebenem je na bidle stroje uspořádán přírazový paprsek pro přirážení prohozeného a vyvlékacími mezerami vyvlečeného útku do čela tkaniny.
Součástí tkacího ústrojí jsou od pohonu stroje nucené poháněné mechanismy ovládáni osnovních nití pro periodické vytváření prošlupu a výkyvného pohybu bidla, které jsou vzájemně sfázovány. Nevýhodou tohoto uspořádání je nízké poměrné využití doby tkacího cyklu k vlastnímu prohozu útku, nebot lamelový hřeben musí být po prohození útku vysunut z prošlupu, aby spodní osnovni niti prošlupu vysunuly prohozený útek z prohozního kanálu a paprsek jej přirazil do čela tkaniny. Tlm také nevýhodně vychází osa výkyvného uložení bidla k místu mechanismu pro periodické vytváření prošlupu. Také namáhání přírazového paprsku j>ři přírazu útku do čela tkaniny horní částí paprsku je značné a snižuje jeho životnost.
U dalšího známého typu tkacího ústrojí na rozdíl od již popsaného provedení je prohozní kanál vytvořen tak, že jeho příčný prohozní profil, otevřený směrem k čelu tkaniny, je vymezen prohozními profily třtin paprsku například ve tvaru písmene U nebo L, případně i osnovními nitěmi otevřeného prošlupu. Příraz útku do čela tkaniny je pak prováděn přírazovýml částmi těchto prohozních profilů třtin paprsku. V prohozní poloze jsou prohozní profily prohozního kanálu těsně pod osou prošlupu, takže jeho rozevření musí být poměrně velké a přifukovací trysky musí být poměrně dlouhé, aby přes spodní osnovni niti prošlupu zasáhly až do prohozního kanálu a pozitivně ovlivnily prohoz útku. S tím souvisí také náročná výroba těchto trysek a tlakové ztráty nosného media.
Uvedené nevýhody a nedostatky v podstatné míře odstraňuje tkací ústrojí tryskového tkacího stroje podle vynálezu, jehož podstatou je, že rovina proložená osou výkyvného uložení bidla a přírazovými částmi prohozních profilů prohozního kanálu ve třtinách paprsku, svírá se spodními osnovními nitěmi otevřeného prošlupu v zadní úvrati bidla úhel v rozmezí 85 až 110°, a vzdálenost horní plochy vymezovací lišty prohozního kanálu přivrácené ke spodním osnovním nitím prošlupu od osy výkyvného uložení bidla odpovídá poloměru křivosti horní obalové plochy průběhu poloh průsečíků roviny polohy bidla se spodními osnovními nitěmi prohozu v prohozní části tkacího cyklu, když tato horní obalová plocha je vypouklá směrem do prošlupu.
Hlavní výhodou tkacího ústrojí podle vynálezu je zvýšení výkonu a tím i otáček tkacího stroje poměrným zvýšením podílu prohozního úhlu i při použití bezvýdržových mechanismů výkyvného pohybu bidla. Nezanedbatelnou výhodou je také poměrně malá délka přifukovacích trysek a zmenšení úhlu rozevření prošlupu.
Příkladné provedeni vynálezu je znázorněno na přiložených výkresech, kde obr. 1 představuje příčný řez tkacim ústrojím tryskového tkacího stroje v zadní úvrati prohozního kanálu a obr. 2 kinematické uspořádání tkacího ústrojí podle obr. 1.
Na blíže neznázorněném tkacim stroji jsou horní a spodní osnovni niti 1^, 2, vytvářející prošlup 3^, přiváděny od blíže neznázorněného osnovního válu. Osnovni niti 1^, 2 procházejí nitěnkami _4, ji, které jsou součástí blíže neznázorněného mechanismu ovládání osnovních nití 1^, 2 pro periodické vytváření prošlupu 3^. Osnovni niti 1^, 2^ procházejí přírazovým paprskem J5, který je také součástí prohozního kanálu T_, aby v čele j) tkaniny j>, jako. vazném bodě, provázaly prohozený útek 13. Odtud již jako tkanina 2 jsou vedeny přes rozpínku 10 a blíže neznázorněný tažný vál na zbožový vál. Do prohozního kanálu 7 je u jeho vstupu , uložena neznázorněné hlavní tryska, napojená na neznázorněný rozvod unášecího media. Příčný prohozní profil prohozního kanálu 2 3e otevřen směrem k čelu 2 tkaniny 2 a j® dále vymezen jednak prohozními profily 11 třtin 12 paprsku 6 a jednak pod spodními osnovními nitěmi 2 prošlupu 3 po délce prohozu útku 13 výškově přestavitelné upravenou vymezovací lištou 14. Nad její horní plochu 22, přivrácenou ke spodním osnovním nitím 2 prošlupu 2 zasahují do tohoto prošlupu 2 přifukovací trysky 15, nasměrované do směru prohozu útku 12· Tyto jsou uloženy na bidle 16 a napojeny na neznázorněný rozvod unášecího media. Přírazový paprsek 6 se třtinami 13 s prohozními profily 11 je uložen na bidle 16, například v drážce 17 a zde upevněn šrouby 12· Bidlo 16 je upraveno na kyvném hřídeli 20 blíže neznázorněného mechanismu 21 výkyvného pohybu bidla 12· Tak je paprsek 2 s prohozním kanálem T_ uložen na stroji periodicky výkyvné z polohy přírazové v přední úvrati bidla 16 do polohy prohozní v zadní úvrati bidla 16 v ose 22 výkyvného uložení bidla 16.
Mechanismus ovládání osnovních nití 2' Z Pro periodické vytváření prošlupu 3 a mechanismus 21 výkyvného pohybu bidla 16 jsou poháněny od pohonu stroje a vzájemně sfázovány.
Tak je, jak znázorněno na obr. 2, průběh poloh průsečíků roviny 5*, proložené přírazovými částmi 23 prohozních profilů 11 ve třtinách 12 paprsku 2 a osou 22 výkyvného uložení bidla 16, se spodními osnovními nitěmi 2 prošlupu 2 v jednotlivých fázích každého po sobě jdoucího tkacího cyklu, prakticky stálý. Na obr. 2 jsou jednotlivé polohy bidla 16,f tj. roviny označeny úhly až g, a jim odpovídající polohy spodních osnovních nití 2 prošlupu 2 ve vztahu k ose 24 prošlupu označeny úhlyažθ. Protože úhel β rozevření jednotlivých spodních osnovních nití 2 prošlupu 2 není, zejména při nesymetrických vazbách, napříkladkepr a podobně, zcela stejný, je průběh popsaných průsečíků směrem do prošlupu vymezen horní obalovou plochou^.
Pro dosažení účinku podle vynálezu je důležité, aby rovinaj, procházející osou 22 výkyvného uložení bidla 16 a přírazovými částmi 23 prohozních profilů 11 na třtinách 12 paprsku svírala se spodními osnovními nitěmi 2. v zadní úvrati bidla 16 úhel^v rozmezí 85 až 110°, například 95°. Přitom největší vzdálenost horní plochy 19 vymezovací lišty 14, přivrácené ke spodním osnovním nitím 2 prošlupu 3_, od osy 22 výkyvného uložení bidla 16 odpovídá poloměru křivosti popsané obalové plochy v prohozní části tkacího cyk^u, když tato obalová plocha je vypouklá směrem do prošlupu 2· Pro většinu druhů útku 13 je vhodné, aby alespoň po část doby prohozu útku 13 byla vymezovací liště 14 v podpěrném záběru se spodními osnovními nitěmi 2 prošlupu 2·
Pro každý druh útku 13 jsou optimální hodnoty nastavení vymezovací lišty 14, tj. úhel, který svírá její horní plocha 19 s osnovními nitěmi 2 otevřeného prošlupu 2 v zadní úvrati bidla 16, tvar této horní plochy 19, tak i její největší vzdálenosti od osy 22 výkyvného uložení bidla 16, v součinnosti s velikostí tlaku a množství unášecího nosného media dodávaného hlavní prohozní tryskou a přifukovacími tryskami 15. Pokud jde o vzdálenost horní plochy 19 vymezovací lišty 14 od osy 22 výkyvného uložení, neměla by v prohozní části tkacího cyklu přesahovat rovinu spodních osnovních nití 2 prošlupu 2 ° θ mm, tj. spodní osnovní niti 2 prošlupu 2 ky neměly být zvedány lištou 14 c větší vzdálenost než 8 mm. Na druhé straně by horní plocha 19 vymezovací lišty 14 neměla být níž než 2 mm pod rovinou osnovních nití 2 prošlupu 2 P^i poloze bidla 16 v zadní úvrati. Pro běžné druhy, například bavlněných nití přesahuje horní plocha 19 vymezovací lišty 14 osnovní niti 2 prošlupu 2 v zadní úvrati bidla 16 o 3 mm.

Claims (2)

1. Tkací ústrojí tryskového tkaciho stroje pro prohoz útku otevřeným prošlupem proudem unášecího media, zahrnující zejména paprsek a prohozní kanál upravené na bidle, které je na stroji uloženo periodicky výkyvně z polohy přírazové v jeho přední úvrati do polohy prohozní v jeho zadní úvrati, s osou výkyvného uložení pod prošlupem, přičemž příčný prohozní profil prohozního kanálu, do něhož je nasměrována hlavní tryska, je otevřen směrem k čelu tkaniny a vymezen jednak prohozními profily třtin paprsku s přírazovými částmi a jednak pod spodními osnovními nitěmi prošlupu po délce prohozu útku na bidle upravenou vymezovací lištou, nad jejíž horní plochu, přivrácenou ke spodním osnovním nitím prošlupu, zasahují do směru prohozu útku nasměrované přifukovací trysky, a dále od pohonu stroje poháněný mechanismus ovládání osnovních nití pro periodické vytváření prošlupu a mechanismus výkyvného pohybu bidla vzájemně sfázované, vyznačené tím, ze rovina (ý*) , proložená osou (22) výkyvného uložení bidla (16) a přírazovými částmi (23) prohozních profilů (11) prohozního kanálu (7) ve třtinách (12) paprsku (6), svírá s dráhou spodních osnovních nití (2) otevřeného prošlupu (3) v zadní úvrati bidla (16) úhel v rozmezí 85 az 110°, a vzdálenost horní plochy (19) vymezovací lišty (14) prohozního kanálu (7) přivrácené k dráze spodních osnovních nití (2) prošlupu (3) od osy (22) výkyvného uložení bidla (16) odpovídá poloměru křivosti horní obalové plochy (90) průběhu poloh průsečíků roviny (íp s dráhou spodních osnovních nití (2) prošlupu (3) v prohozní části tkaciho cyklu, když tato horní obalová plocha (#) je vypouklá směrem k prošlupu (3).
2. Tkací ústrojí podle bodu .1 vyznačené tím, že v prohozní části tkaciho cyklu je horní plocha (19) vymezovací lišty (14) vzhledem k rovině dráhy spodních osnovních nití (2) prošlupu (3) ustavena v rozmezí maximálně o 8 mm nad tuto rovinu a 2 mm pod tuto rovinu.
CS866780A 1986-09-22 1986-09-22 Tkací ústrojítryskového tkacího stroje CS257084B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS866780A CS257084B1 (cs) 1986-09-22 1986-09-22 Tkací ústrojítryskového tkacího stroje

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS866780A CS257084B1 (cs) 1986-09-22 1986-09-22 Tkací ústrojítryskového tkacího stroje

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS678086A1 CS678086A1 (en) 1987-09-17
CS257084B1 true CS257084B1 (cs) 1988-04-15

Family

ID=5415601

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS866780A CS257084B1 (cs) 1986-09-22 1986-09-22 Tkací ústrojítryskového tkacího stroje

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS257084B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS678086A1 (en) 1987-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4031926A (en) Loom with means for introducing the filling threads by means of a fluid
US6315008B2 (en) Weaving loom for producing a leno fabric
CN102094283A (zh) 橡胶加强用织物编织用织机中的织入边形成装置
US3557845A (en) Guiding device for picked weft threads
US4838321A (en) Multiple-phase weaving fluid jet loom
EP1899515A2 (en) Terry loom
US4406311A (en) Weft guiding comb for a jet loom
ATE261011T1 (de) Hilfsdüse für eine webmaschine
CS257084B1 (cs) Tkací ústrojítryskového tkacího stroje
CZ277792A3 (en) Method of inserting weft thread into shed on air-jet loom and apparatus for making the same
CN1876919B (zh) 织造双层织物的织机的引纬装置和装有这种装置的织机
WO1999034047A2 (en) Pneumatic weaving machine with a control mechanism for auxiliary nozzles
JPH08311749A (ja) 織機のおさ
US4787423A (en) Method of and device for inserting weft yarn in jet looms
US4553570A (en) Process for the insertion in the form of a loop of a weft yarn in the shed of a weaving machine and weaving machine equipped with a device for carrying out this process
EP0393468A1 (en) Weft yarn suction device for air looms
CS267133B1 (en) Weft picking channel for jet loom
CS259177B1 (cs) Útkový prohozní kanál tryskového tkacího stroje
JP2001164443A (ja) 織機の補助開口装置
JPS59617B2 (ja) 空気噴射式無杼織機の緯糸插入装置
CS250167B1 (cs) Zařízení na tvorbu tkaniny vzduchového tkacího stroja
JPH0410228Y2 (cs)
CS254898B1 (cs) Útkový prohozní kanál tryskového tkaeího stroje
GB2037330A (en) Jet Looms
CZ269095A3 (en) Open weft picking channel