CS254898B1 - Útkový prohozní kanál tryskového tkaeího stroje - Google Patents
Útkový prohozní kanál tryskového tkaeího stroje Download PDFInfo
- Publication number
- CS254898B1 CS254898B1 CS865075A CS507586A CS254898B1 CS 254898 B1 CS254898 B1 CS 254898B1 CS 865075 A CS865075 A CS 865075A CS 507586 A CS507586 A CS 507586A CS 254898 B1 CS254898 B1 CS 254898B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- picking
- weft
- profile
- cane
- guide elements
- Prior art date
Links
Landscapes
- Looms (AREA)
Abstract
Útkový prohozní kanál tryskového
tkaeího stroje pro prohoz útku proudem
unášecího média je tvořen soustavou
vedle sebe uspořádaných plpchých útkových
vodicích prvků, např. třtin (6) přirazového
paprsku (5). Tyto prvky jsou opatřeny
souosými otevřenými prohozními profily
(7). Pro zlepšeni účinnosti a kvality
prohozu útku jsou útkové vodicí prvky
zejména na části svého profilu (7)
opatřeny mezi alespoň jednou svou boční
stěnou (21,22) a čelní plochou (19)
svého prohozního profilu (7) přechodovou
plochou (23,24) .
Description
Vynález se týká útkového provozního kanálu pro prohoz útku pro prohoz útku prošlupem proudem unášecího média na tryskovém tkacím stroji.
U současných tryskových tkacích strojů je útek prohazován otevřeným prošlupem prostřednictvím proudu unášecího média, zpravidla vzduchu, vytvořeného do prošlupu nasměrovanou tryskou. Pro zvýšení nosného účinku unášecího média jsou obvykle podél dráhy prohazovaného útku uspořádány přifukovací trysky. Proud unášecího média s prohazovaným útkem je usměrňován prohozním kanálem. Prohozní kanál je zpravidla vytvořen tak, že jeho příčný prohozní profil, otevřený směrem k čelu tkaniny, je alespoň zčásti vymezen prohozními profily třtin paprsku, např. ve tvaru písmene U nebo L. Příraz útku do čela tkaniny je pak prováděn přírazovými částmi těchto prohoznich profilů třtin paprsku. Plocha prohozního profilu třtin paprsku je rovná, rovnoběžná se směrem prohozu útku. Třtiny mají přechod první a druhé boční stěny do plochy prohozního profilu vytvořen jako hranu, jejíž tvar je dán pouze použitou výrobní technologií, zpravidla stříháním na lisu z válcovaného plechu s následným otryskánim proudem brusivá po odstranění ostřin vzniklých stříháním.
U těchto známých provedeni útkových prohoznich kanálů je základní nevýhodou, že nelze usměrňovat množství unášecího média prostupujícího v daném místě profilu prohozního kanálu mezerou mezi prohozními profily sousedních třtin paprsku. To má za následek, že zejména u útkových prohoznich kanálů s otevřeným prohozním profilem, útek snadno opustí prohozní profil prohozního kanálu a dostane se do styku s osnovními nitěmi prošlupu, či prohozním profilem třtin, což ve většině případů má za následek vytvoření útkové chyby, tzv. smyčkového nedoletu. Toto nebezpečí se zvyšuje se zvyšováním prohozní rychlosti útku.
Proto je nutno u stávajících provedení prohoznich kanálů zvyšovat neúměrně tlak a tím i množství unášecího média vytékajícího z přifukovaoích trysek a tyto trysky tak, aby se zvětšila složka proudu unášecího média směřující proti třtinám paprsku, jmenovitě do oblasti prohozního profilu prohozního kanálu nejvzdálenější od jeho otevřeni, aby byl prohazovaný útek k této oblasti strhován unášecím médiem prostupujícím mezerami mezi třtinami paprsku a udržován v prohozním kanálu. Ovšem kromě zvýšení spotřeby unášecího média dochází zde snadno i k rozkmitání prohazovaného útku s následnými útkovými chybami. Se zvyšující se hustotou třtin paprsku se tyto nedostatky ještě zhoršují.
Uvedené nevýhody a nedostatky v podstatné míře odstraňuje útkový prohozní kanál podle vynálezu, jehož podstatou je, že útkové vodicí prkvy prohozního kanálu jsou alespoň na části svého prohozního profilu opatřeny mezi alespoň jednou svou boční stěnou a čelní plochou svého prohozního profilu přechodovou plochou.
Hlavní výhodou vynálezu je možnost usměrnit tj. zvětšit či zmenšit, podle potřeby v daném místě profilu prohozního kanálu množství unášecího média odváděného mezerami mezi sousedními útkovými vodicími prvky prohozního kanálu. V důsledku toho např. lze na přifukovaoích tryskách snížit tlak unášecího média a zvětšit jeho složku unášející útek vpřed, tj. nasměrovat přifukovací trysky více do směru prohozního útku. To vše vede ke snížení spotřeby tlakového média za současného zvýšení kvality a rychlosti tkaní.
Příkladná provedení vynálezu jsou znázorněna na přiložených výkresech, kde obr. 1 představuje příčný řez tkacím ústrojím pneumatického tkacího stroje s útkovým prohozním kanálem v prohozní poloze, obr. 2 podélný řez podle čáry A-A na obr. 1 části útkového prohozního kanálu v jednom příkladném uspořádání, obr. 3 podélný řez podle čáry A-A na obr. 1 části útkového prohozního kanálu v druhém příkladném uspořádání, obr. 4 podélný řez podle čáry A-A na obr. 1 části útkového prohozního kanálu ve třetím příkladném uspořádání, obr. 5 podélný řez podle čáry B-B na obr. 1 části útkového prohozního kanálu ve čtvrtém příkladném uspořádání, obr. 6 podélný řez podle čáry B-B na obr. 1 části útkového prohozního kanálu v pátém příkladném uspořádání, obr. 7 pohled na prohozní profily třtin paprsku v jednom provedení a obr. 8 pohled na prohozní profily třtin v druhém provedení.
Na blíže neznázorněném tkacím stroji jsou horní a spodní osnovní nitě 2, 2 vytvářející prošlup _3' přiváděny od blíže neznázorněného osnovního válu. Osnovní nitě JI, 2 procházejí nitěnkami 2» které jsou ovládány od blíže neznázorněného brdového mechanismu. Osnovní nitě Jl_, 2 dále procházejí přírazovým paprskem 5_, jehož třtiny J5 jsou opatřeny prohozními profily T_, aby se ve vazném bodě £, tvořícím současně čelo tkaniny 9, provázaly. Odtud jsou již jako tkanina 9 vedeny přes rozpínku a tažný vál na zbožový vál, pro zjednodušení neznázorněnými. Paprsek 2 je uložen v drážce 10 vytvořené v bidlenu 11, kde je upevněn prostřednictvím příložky 12 a šroubů 22. Otkový prohozní kanál, resp. alespoň jeho část, je t /ořen plochami 19 souosých otevřených prohoznich profilů 7_ útkových vodicích prvků i le sebe uspořádaných a průchodných alespoň spodními ošnovními nitěmi 2 otevřeného prošlupu 3_, např. třtin 6 přírazového paprsku 5.
Bidlen 11 je na stroji upraven výkyvně a vykonává pohyb z polohy prohozní, kdy je útek prohazován prohozním kanálem, do polohy přírazové, kdy je prohozený útek přirazovými částmi třtin 2 paprsku 2 přirážen do čela tkaniny 2· Do útkového prohozního kanálu je ve směru £ prohozu útku nasměrována hlavní prohozní tryska, napojená na rovněž neznázorněný rozvod nosného média, tlakového vzduchu. Dále do útkového prohozního kanálu po délce prohozu útku zasahují přifukovací trysky 25» které jsou uloženy nastavitelně v tělesech 16, 3ež jsou upraveny přímo na bidlenu 11, např. jak znázorněno na obr. 1, v drážce 17 tvaru T přestavitelné podél dráhy prohazovaného útku, a tlakovou hadicí 18 napojeny na blíže neznázorně ný zdroj nosného média.
Jak znázorněno na obr. 2 až 6, pro usměrnění množství unášecího média unikajícího směrem u mezi sousedními třtinami 2 přírazového paprsku 2» jsou třtiny 2 alespoň na části nebo částech svého prohozního profilu T_, např. v oblasti proti jeho otevření 14 nebo v oblasti zbývající, opatřeny mezi svou první boční stěnou 21 a čelní plochou 19 svého prohozního profilu 7 první přechodovou plochou 23 nebo mezi svou druhou boční stěnou 22 a čelní plochou 19 svého prohozního profilu T_ druhou přechodovou plochou 24 nebo první a druhou přechodovou plochou 23, 24 současně.
V obr. 2 je druhá přechodová plocha 24 vytvořena jako plocha rovinná a svírá se směrem prohozu útku, úhel, který je menší než 60° a větší než 0°, např. 30°. Na obr. 3 je druhá přechodová plocha 24 válcovitého tvaru a plynule přechází z čelní plochy 19 prohozního profilu 7 do boční stěny 22· Ja^ znázorněno na obr. 4 a 5, může i čelní plocha 19 prohozního profilu 7 třtin 6 svírat se směrem si prohozu útku úhel v rozmezí + 45°, např. +28° nebo -28°·
V obr. 5 je navíc vytvořena přechodová plocha 23 mezi první boční stěnou 21 a čelní plochou 19 prohozního profilu 7_ třtin 6 válcovitého tvaru, ovšem o poloměru křivosti menším než druhá přechodová plocha 24 u druhé boční stěny 22. V obr. 6 je obdoba provedení podle obr. 5, ale čelní plocha 19 prohozního profilu 7. třtin £ je zakřivena do válcovitého tvaru a poloměr křivosti první přechodové plochy 23 je větší než druhé přechodové plochy 24.
Provedení podle obr. 2, 3, 4, která únik unášecího média směrem u zvyšují, jsou vhodná pro oblast prohozního profilu ]_ protilehlou jeho otevření 14, kdežto provedení podle obr.
a 6 je vhodné pro zbývající oblast prohozního profilu 7_, nebot únik prohozního média směrem u mezi třtinou 6 paprsku 5. relativně snižují.
Také celkový tvar prohozního profilu třtin 6. paprsku _5 může být různý. V příkladném provedení podle obr. 1 jsou třtiny 6 opatřeny prohozním profilem 7_ ve tvaru písmene U, jeho otevření směřuje k vaznému bodu Q, přičemž jeho střední část tvoří přírazovou část třtin Μ V příkladných uspořádáních podle obr. 7 a 8 jsou třtiny já paprsku 5. vytvořeny ve tvaru písmene L, jehož svislé rameno tvoří přírazovou část třtin já a horizontálně je tvořeno nosovitými výběžky 20, které podle obr. 4 kryjí osnovní niti _1 otevřeného prošlupu
3. a podle obr. 5 kryjí spodní nití 2 otevřeného prošlupu 2·
Při tkaní je bidlen 11 periodicky vykyvován v rytmu tkaní z polohy prohozní do polohy přírazové.
V prohozní poloze, při otevřeném prošlupu 2» j® prohazovaný útek vrhán proudem unášecího média do prohozního kanálu. Proud unášecího média je po délce prohozu útku doplňován a usměrňován pomocnými proudy unášecího média z přifukovacích trysek 15 do oblasti prohozních profilů 2 třtin 6 paprsku 2 nejvzdálenější jejich otevření 14, a to v součinnosti s přechodovými plochami 23, 24 prohozních profilů 7_, které v provedení podle obr. 2 nebo 3 nebo 4 zvětšují únik prohozního média směrem u mezi sousedními třtinami 2 paprsku 2 v oblasti proti otevření 14 prohozních profilů _7 a udržují prohazovaný útek v prohozním kanále, v provedení podle obr. 5 nebo 6, ve zbývající oblasti prohozních profilů 7_ únik unášecího média směrem u relativně snižuje, a tim snižují jeho potřebu. Po skončení prohozu je úhel v přírazové poloze bidlenu 11 přiražen třtinami 2 přírazového paprsku 2 do vazného bodu 2 a osnovními nitěmi 1 a 2 provázán.
Popsaná provedení útkového prohozního kanálu jsou samozřejmě jen příkladná a lze je v rámci vynálezu podle potřeby kombinovat a obměňovat. Například je také možno útkové vodicí prvky vytvořit jako samostatné lamely opatřené prohozními profily 7_ s vyvlékaoími mezerami a uložené spolu s přírazovým paprskem 2 na bidlenu 11 tkacího stroje.
Claims (5)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU1. Útkový prohozní kanál tryskového tkacího stroje pro prohoz útku proudem unášecího média, tvořený soustavou vedle sebe uspořádaných plochých útkových vodicích prvků opatřených souosými otevřenými prohozními profily vyznačený tím, že útkové vodicí prvky jsou nejméně na části svého prohozního profilu (7) opatřeny mezi alespoň jednou svou boční stěnou (21, 22) a čelní plochou (19) svého prohozního profilů (7) přechodovou plochou (23, 24).
- 2. Útkový prohozní kanál podle bodu 1 vyznačený tím, že přechodová plocha (23, 24) mezi alespoň jednou boční plochou (21, 22) a čelní plochou (19) prohozního profilu (7) útkových vodicích prvků je vytvořena jako rovinná plocha, která svírá s osou prohozu útku úhel menší než 60° a větší než 0°.
- 3. Útkový prohozní kanál podle bodu 1 vyznačený tím, že přechodová plocha (23, 24) mezi alespoň jednou boční stěnou (21, 22) a čelní plochou (19) prohozního profilu (7) útkových vodicích prvků je válcovitého tvaru.
- 4. Útkový prohozní kanál podle bodu 3 vyznačený tím, že první přechodová plocha (23) mezi první boční stěnou (21) a čelní plochou (19) prohozního profilu (7) útkových vodicích prvků je válcovitého tvaru o poloměru křivosti menším než je poloměr křivosti druhé přechodové plochy (24) u jejich druhé boční stěny (22).
- 5. Útkový prohozní kanál podle bodu 5 vyznačený tím, že čelní plocha (19) alespoň části prohozního profilu (7) útkových vodicích prvků je zakřivena do válcovitého tvaru.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS865075A CS254898B1 (cs) | 1986-07-03 | 1986-07-03 | Útkový prohozní kanál tryskového tkaeího stroje |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS865075A CS254898B1 (cs) | 1986-07-03 | 1986-07-03 | Útkový prohozní kanál tryskového tkaeího stroje |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS507586A1 CS507586A1 (en) | 1987-05-14 |
CS254898B1 true CS254898B1 (cs) | 1988-02-15 |
Family
ID=5394925
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS865075A CS254898B1 (cs) | 1986-07-03 | 1986-07-03 | Útkový prohozní kanál tryskového tkaeího stroje |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS254898B1 (cs) |
-
1986
- 1986-07-03 CS CS865075A patent/CS254898B1/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS507586A1 (en) | 1987-05-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
GB1482249A (en) | Fluid-jet looms | |
US4406311A (en) | Weft guiding comb for a jet loom | |
US5518041A (en) | Airguide channel geometry for air jet loom | |
CS254898B1 (cs) | Útkový prohozní kanál tryskového tkaeího stroje | |
EP0291744A2 (en) | Device to form fabric tuck-in selvedges in weaving machines | |
ATE369451T1 (de) | Hilfsdüse für eine webmachine | |
US4546799A (en) | Device for cleaning the weft insertion area of a weaving machine | |
EP1160364B1 (en) | split reed | |
IE44332B1 (en) | Weaving loom comprising a pneumatically operated storage device for the weft yarn. | |
US20030201026A1 (en) | Catching and holding apparatus for the catching-side weft thread end in a weaving machine | |
US6973942B2 (en) | Weft carrying grippers for weaving looms and in guiding means thereof | |
US4787423A (en) | Method of and device for inserting weft yarn in jet looms | |
US4553570A (en) | Process for the insertion in the form of a loop of a weft yarn in the shed of a weaving machine and weaving machine equipped with a device for carrying out this process | |
CS259177B1 (cs) | Útkový prohozní kanál tryskového tkacího stroje | |
JPH08311749A (ja) | 織機のおさ | |
CS210296B1 (cs) | Útkový prohozni kanál, zejména pneumatického tkacího stroje | |
US20080178959A1 (en) | Catching apparatus and method for a rapier weaving machine | |
CS259176B1 (cs) | Útkový prohozní kanál tryskového tkacího stroje | |
EP0393468A1 (en) | Weft yarn suction device for air looms | |
CS255026B1 (cs) | Útkový prohozní kanál tryskového tkaeího stroje | |
CS250167B1 (cs) | Zařízení na tvorbu tkaniny vzduchového tkacího stroja | |
GB2161503A (en) | Confusor for a jet loom | |
CZ269095A3 (en) | Open weft picking channel | |
JPH02456Y2 (cs) | ||
CS257084B1 (cs) | Tkací ústrojítryskového tkacího stroje |