CS251897B1 - Způsob úpravy a čištění vod - Google Patents

Způsob úpravy a čištění vod Download PDF

Info

Publication number
CS251897B1
CS251897B1 CS854286A CS428685A CS251897B1 CS 251897 B1 CS251897 B1 CS 251897B1 CS 854286 A CS854286 A CS 854286A CS 428685 A CS428685 A CS 428685A CS 251897 B1 CS251897 B1 CS 251897B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
flocculant
process according
water
molecular weight
degree
Prior art date
Application number
CS854286A
Other languages
English (en)
Other versions
CS428685A1 (en
Inventor
Stanislav Kudrna
Karel Ulmer
Josef Vostrcil
Original Assignee
Stanislav Kudrna
Karel Ulmer
Josef Vostrcil
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stanislav Kudrna, Karel Ulmer, Josef Vostrcil filed Critical Stanislav Kudrna
Priority to CS854286A priority Critical patent/CS251897B1/cs
Publication of CS428685A1 publication Critical patent/CS428685A1/cs
Publication of CS251897B1 publication Critical patent/CS251897B1/cs

Links

Landscapes

  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)

Abstract

Podstatou způsobu úpravy a čištění vod je přidání po* aniorgamckém koagulantu pomocného organického flokulantu, sodné nebo draselné soli kopolymeru alkylesteru a,β etyléncky nenasycené kyseliny, kde alkyl obsahuje 1 až 8 atomů uhlíku a vinylického monomeru, obsahujícího benzenové jádro*, u iníž stupeň neutralizace je v rozmezí 0,45 až 0,60 a molekulová hmotnost kokopolymeru v rozmezí 1 . IO* 6 až 8 . 106. Použití přídavku flokulantu je výhodné při pH 6 až 9 a v množství 0,05 až 2,0 mg . I-1, kdy se dosahuje nejvyšší rychlosti sedimentace a nejnižšího zákalu čištěné vody.

Description

Vynález se týká způsobu úpravy a. čištění vod anorganickými solemi za přídavku syntetického organického flokulantu, který urychluje sedimentaci kalů a odstraňuje možnost destrukce aglomerátů.
Při úpravě a čištění vod anorganickými solemi, majícími funkci koagulantu, jsou již delší dobu používány rozpustné vysokomolekulární organické polymery-flbikulanty, dávkované obvykle do čištěné vody až ρΰ anorganickém koagulantu. Přídavek těchto flokulantů zvětšuje v jistém rozmezí velikost vloček, vytvořených působením anorganických solí, případně zvyšuje jejich měrnou hmotnost a tím napomáhá urychlení sedimentace vzniklých aglomerátů a tím i kvalitu odsazované kapaliny. Přídavek organických flokulantů má rovněž zvyšovat odolnost vloček vůči smykovým silám, vyskytujícím se v Opravárenském, případně čistírenském zařízení.
Nejrozšířenější jsou dosud syntetické organické flokulanty na bázi polyakrylamldu. V široké míře jsou využívány zejména aniontové flokulanty, jako jsou hydr(olyzovainé pplyakrylamidy nebo kopolymery akrylaimidu a kyseliny akrylové. Organické floikulanty na jiné bázi se vyskytují zřídka, jsou však popsány případy použití pro tyto účely kopolymerů styrenu a maleinanhydridu, kopolymery kyseliny akrylové a styrenu a podobně. Jejich účinek je však ve srovnání s polyakrylamidovými deriváty menší a jsou proto používány ojediněle.
Vysokamolekulární organické látky s dobrými floikulačními účinky mají většinou lineární nebo málo· větvenou strukturu základní makromolekuly, dostatečně dlouhou, aby mlostění bylo· účinné. Obsahují dostatečné množství aktivních skupin, způsobujících vazbu s povrchem suspendovaných částic.
Problémem zůstává skutečnost, že vyso·komolekuláriní látky s velikostí molekuly, přesahující určitý rozměr, jsou málo rozpustné, termodynamicky nestabilní v roztoku a jejich účinnost je tak omezena dosažitelnou koncentrací v roztoku z jediné strany a nedostatečným rozměrem makromolekuly ze strany druhé. Komerční deriváty poilyakrylamidu mají praktický rozsah n®lekulové hmotnosti 105 až 107 a jSou pokládány za nejúčinnější, neboť při této molekulové hmotnosti ještě nepřekračují mez rozpustnosti.
Antoniové polymerní flokulanty mají obvykle včleněny ve své struktuře karboixylové skupiny —COOH, které v četných případech mají větší adsorpční schopnost, než skupiny —CONH2. KarbOixylová skupina je schopna ionizace, což způsobuje zvýšení účinnosti aniontových flokulantů, které pro svoji funkci musí mít určitý stupeň ionizace. Při nízkém stupni ionizace jsou řetězce makromolekuly těsně svinuté, téměř kulovité, při vysokém stupni ionizace jsou naopak zcela rozvinuté a téměř nepohyblivé.
V obou případech ztrácí molekula schopnost tvorby můstků a její flokulační schopnost se silně snižuje.
Syntetické organické floikulanty se vyrábějí jako pevné látky, ve formě prášku,, vloček nebo granulí. Při výrtobě produktů ve formě prášků sušením může docházet při zvýšené teplotě k vnitřnímu síťování, řetězení a větvení, které snižují flokulační účinnost přípravku. Tyto přípravky jsou kriomě toho obtížně převedlitelné do vodných roztoků. Manipulace s přípravou roztoků je obtížná, doba rozpouštění bývá 60 až 120 minut, případně i více a vyžaduje poměrně komplikované zařízení, zejména pak intenzívní míchání, neboť dobré, dokonalé a rychlé rozpuštění je důležitým předpokladem jejich úspěšné aplikace při čištění vod. Toto· intenzívní míchání však nese s sebou nebezpečí destrukce polymerníhp· řetězce na malé, neúčinné jednotky působením smykových sil při intenzívním míchání. Také tím se zřetelně snižuje výsledná flokulační účinnost polymerů.
Uvedené nedostatky řeší způsob čištění a úpravy vod, založený na použití jako· floikulantu sodné nebo· draselné soli kopolymeru alkylesteru alfa,beta-etyléinicky nenasycené kyseliny, kde alkyl obsahuje 1 až 8 atomů uhlíku a viinylickéhio· monomeru, obsahujícího benzenové jádro·, jako je například styren nebo α-metylstyren, Stupeň neutralizace kopolymeru se pohybuje v rozmezí 0,45 až 0,60 a molekulová hmotnost v rozmezí 1 . 106 až 8 . 106.
Tento flokulant se přidává po· anorganickém koagulantu do čištěné vody v množství 0,05 až 2,0 mg/1 při pH 6 až 9.
Organický polymerní flokulant podle vynálezu je tvořen kombinací esterif i kovaného a ionizovaného polymeru, která se ukázala jako· výhodnější, než dosud používané typy flokulantů. Především je stupněm neutralizace možno přesně regulovat poměr mezi ionizací roztoku polymerního· flokulantu a neionizovanou částí, čímž se výhodně upravuje i tvar makromolekuly v roztoku a tedy její flokulační účinnost. Dále je polymerní flokulant, definovaný podle vynálezu, velmi dobře rozpustný ve vodě 1 při poměrně velmi vysoké molekulové hmotnosti a irnadto je možno jej používat ve vodárenské praxi ve formě koncentrovaného· vodného roztoku. Tím se nejen velmi podstatně sníží doby, potřebné k přípravě pracovních směsí, nýbrž se i zcela odstraní nebezpečí smykové deformace a destrukce flokulantu a jím vytvořených aglomerátů.
Dávkování koncentrovaného roztoku flokulantu se v praxí provede v takových bodech zařízení, které zabezpečí jeho rovnoměrné a rychlé rozptýlení v celém objemu upravované vody. Dávky flokulantu jsou přepočítávány na 100% účinné substance v závislosti od koncentrace pracovního zahuštěného roztoku přípravku.
Největší protažení molekuly ani; altového polymeru podle vynálezu nastává v neutrálním, mého slabě alkalickém prostředí. Snižováním pH se zmenšuje stupeň disomace, tím hustota náboje a stupeň rozvinutí makromolekuly.
Způsob úpravy a čištění vod podle vynálezu je uveden podrobněji v příkladech provedení, jim ž však není ani omezen, ani vyčerpán.
Příklady provedení.
Příklad 1
Úpravou říční vody ze Svratky byla vytvořena suspenze železitých vloček přidáním 55 mg . I'1 FeCh . 6 řhO. Za 1 minutu
Relat. zákal u vzorku A B po přidání chloridu železitého» byl vzorek čištěné říční vody rozdělen na tři části, jedna byla ponechána v původním stavu (Aj, u druhé bylo pH upraveno na 9,85 a přidán organický flokulant, sodná sůl kopolymeru inetylmaleinanu a styrenu, se stupněm neutralizace 0,48, molekulovou hmotností 2,3 . 106, v množství 0,2 mg . I1 přepočteno· na obsah účinné látky. Flokulant byl přidán ve formě 8% vodného roztoku (BJ. Třetí část vzorku, označená (C) byla upravena stejným množstvím flokulantu, avšak při pH 8,5.
Vliv přídavku flokulantu byl sledován v čase jako relativní zákal čištěné vody a porovnáván vzájemně u všech tří částí vzorku. Výsledky měření byly tyto:
Doba sedimentace
C (min)
0,96 0,69
0,68 0,52
0,38 0,29
0,24 0,20
0,39 1,5
0,19 2,5
0,17 5,0
0,16 15,0
Při flokulaci pomocí přípravku podle vynickéhioi flokulantu značně urychlil sedmentiace, zejména při pH 8,5 a v prvých minutách procesu, kdy rovnovážného stavu u vzorku C bylo dosaženo téměř po 2,5 minutě.
Příklad 2
Stejným postupem, jako pudle příkladu 1, byla vytvořena suspenze vloček přidáním 55 mg . Γ1 chloridu železitého a vzorek byl stejně rozdělen na vzorky A, B a C s úpravou pH podle příkladu 1. Jako flokulant byl do vzorků B a C přidán koipotymer, tvořený draselnou solí butylitakomátu a styrenu, v koncentraci 0,2 mg . Γ1 (v přepočtu na 100 procent sušiny). Stupeň -neutralizace kopolymeru činil 0,58 a molekulová hmotnost 8 . 10s. U všech vzorků byla měřena rychlost sedimentace železitých vloček a vzájemně porovnávána u jednotlivých vzorků. Nalezená maxima sedimentačních rychlostí (v mm . s_1) pro jednotlivé vzorky jsou tato:
A 0,7
B 1,2
C 1,9
Je zřejmé, že použití přípravku podle vynálezu dává významně vyšší rychlost sedimentace vločkového mraku.
Příklad 3
Stejným postupem, jako podle příkladu 1, byla vytvořena suspenze vloček přidáním 55 mg . to1 chloridu železitého· do» říční vddy a vzorek byl rozdělen na tři části po předchozí jednotné úpravě pH na 8,5. Prvá část zůstala v původním stavu, druhá byla flokulovánia přídavkem 0,2 mg . 'Γ' polyakryliamidu s molekulovou hmotností 1 . . 105, třetí přídavkem rodné soli etylesteru kyseliny maleinové ve formě kopolymerů se styrenem,, s molekulovou hmotností 3 . 106 a stupněm neutralizace 48 %, v množství 0,2 mg . I1 v přepočtu na obsah aktivní složky. U všech tří vzorků bylo měřeno procento zachycení zákalotvorných látek při různé rychlosti proudění suspenze v obdélníkové lamele (délky 1,5 m, světlosti 0,5 ni s úhlem sklonu 60°). Rychlosti proudění byly uvažovány a měřeny jako střední rychlosti proudění. Byly naměřeny tyto; hodnoty:
% zachycení zákalotvorných látek u vzorku
ABC
Střední rychlost proudění v mm . s_1
72 87 90 0,5
70 85 89 0,8
68 85 88 1,0
66 84 87 1,4
Při llokul-aci pomocí přípravu podle vynálezu bylo· trvale dioaahovánto vyššího· efektu, nezávisle od rychlosti proudění vody lamelou.
Příklad 4
Říční voda z řeky Svratky byla čířena chloridem železitým v množství 55 mg . 1_1 inla modelu čířiče s kyvným pádlem (ČSSR pat. 137 876), opatřeným narážkami v prostoru vlo-čkovacíbo mraku. Po přidání k části B polyakrylamidu v množství 0,2 mg . . I-1 a k části C draselné soli kopolymeru -oktylitakonátu se styrenem v množství 0,2 mg . Γ1 (přepočteno na 100 % obsahu aktivní látky), byl měřen zákal v upravené viodě v závislosti na vzestupné rychlosti vody v úrovni hladiny vločkového- mraku. Byly naměřeny tyto hodnoty:
A Zbytkový zákal (ZF) u vzorku B C Vzestupná rychlost (mm . s 1)
23,0 22,4 19,8 1,0
22,6 18,5 18,1 2,0
21,9 22,1 17,3 3,0
28,2 29,7 22,2 4,0
Jak je zřejmé z tabulky, i při tomto tes- nejlepší výsledky zejména pak při vysokých tovární přípravek podle vynálezu vykázal vzestupných rychlostech.

Claims (5)

1. Způsob úpravy a čištění vod anorganickými solemi, vyznačující se tím, že se jako piombcného organického- flokulantu použije sodné nebo draselné soli kopolymeru moinoalkylesteru α,,/3-etylenicky nenasycené kyseliny, kde alkyl obsahuje 1 až 8 atomů uhlíku a vinylického monomeru, obsahujícího benzenové jádro, se stupněm neutralizace v rozmezí 0,45 -až 0,60 a s molekulovou hmotností 1 . 10® až 8 . 106.
2. Způsob úpravy a čištění viod podle bodu 1, vyznačující se tím, že pomocný organický flokulant se dávkuje po· anorganmkém flokulantu v množství 0,05 až 2,0 mg .
. 1_1 v jednom nebo více bodech zařízení,
VYNÁLEZU zabezpečujících jeho dobré rozdělení do celého objemu upravované vody.
3. Způsob úpravy a čištění vod podle bodu 1, vyznačující se tím, že pomocný organický flokulant se přidává při pH upravované vody v rozmezí 6 až 9.
4. Způsob úpravy a čištění vod podle bodu 1, vyznačující se tím, že a,/S-etylénicky -nenasycená kyselina je kyselina itakoiriová nebo mialeincivá.
5. Způsob úpravy a čištění vod podle bodu 1, vyznačující se tím, že vimylický mlonomer, obsahující benzenové jádro- je styren nebo a-metylstyren.
Severografia, n. p., závod 7, Most
Cena 2,40 Kčs
CS854286A 1985-06-13 1985-06-13 Způsob úpravy a čištění vod CS251897B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS854286A CS251897B1 (cs) 1985-06-13 1985-06-13 Způsob úpravy a čištění vod

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS854286A CS251897B1 (cs) 1985-06-13 1985-06-13 Způsob úpravy a čištění vod

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS428685A1 CS428685A1 (en) 1986-12-18
CS251897B1 true CS251897B1 (cs) 1987-08-13

Family

ID=5385250

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS854286A CS251897B1 (cs) 1985-06-13 1985-06-13 Způsob úpravy a čištění vod

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS251897B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS428685A1 (en) 1986-12-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4929655A (en) Process for production of water-soluble polymer dispersion
US3994806A (en) Composition and method for flocculating suspended solids
FI78889C (fi) Anvaendning av akrylsyrakopolymerer foer att foerhindra bildning av partikelformigt aemne och/eller dispergera partikelformigt aemne i vattensystem.
JPH01299613A (ja) 水溶液からの懸濁固体の凝集
JP3437582B2 (ja) 低分子量の構造化ポリマー
CN105129944A (zh) 一种无机-改性壳聚糖复合型高分子絮凝剂
US5807489A (en) High performance polymer flocculating agents
US3259569A (en) Flocculation of sewage having controlled solids concentrations
US3850898A (en) Anionic high molecular flocculants
JPS62110799A (ja) 水性システムにおける鉄の安定化
JP2007313492A (ja) 溶解性cod成分含有水の処理方法及び装置
US3658474A (en) Process for clarification of an impure acidic titanium sulphate liquor and/or the manufacture of titanium dioxide therefrom
CS251897B1 (cs) Způsob úpravy a čištění vod
JP2976283B2 (ja) 高分子凝集剤
EP0203761A2 (en) Process for water treatment
JP7094517B2 (ja) 有機性汚泥の脱水方法
JP6931209B2 (ja) 有機性廃棄物の改質方法
CN104877070A (zh) 一种阳离子聚丙烯酰胺干粉的制备方法
JPS61230800A (ja) 汚泥の脱水方法
WO2019213868A1 (zh) 一种多元共聚物、其制备方法及其在废水处理中的应用
JP2008036606A (ja) 溶解性cod成分含有水の処理方法及び装置
JPS5836697A (ja) スラツジボリユ−ム改良剤
JP3766564B2 (ja) 汚泥の脱水方法
JPH0122804B2 (cs)
EP0192376B1 (en) Coagulation and solids removal processes