CS246290A3 - Process and apparatus for optimizing treatment of cotton in a cotton mill - Google Patents

Process and apparatus for optimizing treatment of cotton in a cotton mill Download PDF

Info

Publication number
CS246290A3
CS246290A3 CS902462A CS246290A CS246290A3 CS 246290 A3 CS246290 A3 CS 246290A3 CS 902462 A CS902462 A CS 902462A CS 246290 A CS246290 A CS 246290A CS 246290 A3 CS246290 A3 CS 246290A3
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cleaning
machine
roller
control
fiber
Prior art date
Application number
CS902462A
Other languages
English (en)
Inventor
Robert Demuth
Jurg Faas
Peter Fritzsche
Eduard Nussli
Original Assignee
Rieter Ag Maschf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=4221889&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CS246290(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rieter Ag Maschf filed Critical Rieter Ag Maschf
Publication of CS246290A3 publication Critical patent/CS246290A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01GPRELIMINARY TREATMENT OF FIBRES, e.g. FOR SPINNING
    • D01G9/00Opening or cleaning fibres, e.g. scutching cotton
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01GPRELIMINARY TREATMENT OF FIBRES, e.g. FOR SPINNING
    • D01G7/00Breaking or opening fibre bales

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)

Description

2l< ¢2 -<?o
Vynález se týká způsobu optimalizace zpracování bavlnyv přádelně z hlediska prosazovaného množství, obsahu zbytko-vých nečistot a poškozování vláken, což jsou proměnné zpraco-vávaného materiálu, případně ve zpracovaném produktu.
Vynález se dále týká rozvolňovacího zařízení balíků, mě-řicího zařízení, hrubého čisticího stroje, jemného čisticíhostroje, iqykacího stroje, čidla barev, řízení a linky na výro-bu čištěného pramene s alespoň jedním rozvolňovacím zařízenímbalíků vláken a s předem stanoveným počtem strojů na čištěnívloček vláken, případně vláken.
Na rozdíl od dřívějších přádelen, v nichž byl jako jedi-ný způsob výroby příze používán způsob prstencového předení,byly v poslední době vyvinuty nové způsoby předení různých smě-rů, které kladou různě vysoké nároky na čisticí účinek a napřípustné poškozování vláken během čištění bavlny.
Tyto rozdílné nároky nemohly být při doposud obvyklém způ-sobu čištění optimálně splněny z hlediska variability prosazo-vaného množství, obsahu zbytkových nečistot a přípustného po-škozování vláken, případně z hlediska jejich vzájemného vztahu.
Proto vyvstal úkol, nalézt řešení optimalizace stupně čiš-tění, a to s přihlédnutím k různě vysokým nárokům na obě po-sledně jmenované proměnné, kladeným příslušnými způsoby předení. Při této optimalizaci muselo byt vzato v úvahu, že přá-delně dodaná vlákna představují směs vláken různých proveni-encí, přičemž takováto směs opět vyžaduje optimalizaci z hle-diska kvalitativních nároků na hotovou přízi a ekonomickýchnároků s přihlédnutím k cenám surové bavlny a příze ·
Vlastnosti bavlněných vláken různých proveniencí se v zé- vislosti na přírodních podmínkách týkají jemnosti a délky, ja-kož i pevnosti, tažnosti a barvy jednotlivých vláken, a v zá-vislosti na způsobu sklizně i čistoty, případně znečištění su-rové bavlny ·
Druhy znečištění se týkají kromě zcela hrubých znečiště-ní, jako kovových součástí, šňůr, zbytků textilií a jiných ci-zích příměsí, také hrubých částí slupek bavlníkových tobolek,a nověji i velmi jemných částí slupek, takzvaných zlomků oba-lů semen, které kladou vysoké nároky na čisticí stroje přádelny.
Jinými druhy nečistot, které jsou rovněž v surové bavlněobsaženy, jsou běžný prach, nečistoty z polí a v určitém smy-slu také napadení bavlny medovou rosou, což je lepivá, v nepa-trných kapičkách na vláknech bavlny ulpívající cukernatá hmo-ta, která přádelnám způsobuje mnoho námahy. Při čištění bavlny musí být dále přihlíženo k teplotězpracovacích prostor, jakož i k obsahu vlhkosti v těchto pro-storách a na povrchu bavlněných vláken. Dále při čištění bavlněných vláken dochází následkem znač-ně intenzivního zpracovávání k poškozování vláken, které v pr-vé řadě vede ke zkracování vláken, avšak může způsobovat takézhoršení jejich pevnosti a tažnosti. Dále pak při čištění stává možnost, že podle druhu stro-jů vzniká větší nebo menší výskyt vlákenných nopků, to jestmalých, uzlíkům podobných útvarů, které vznikají pohybem a za-tahováním vzájemně provázaných nahromaděných vláken.
Je pochopitelné, že při hospodárném čištění v přádelněmusí být hledána optimalizace vysokého výkonu, požadovaného - 3 - z hlediska ekonomiky, tak i pečlivého rozvolňování a čištěnívláken, požadovaného z technologického hlediska. Přitom můžebýt výsledek této optimalizace různý, a to podle použití vy-čištěných vláken při jednom nebo druhém způsobu předení.
Aby bylo technologickým požadavkům vyhověno, musely by býtvýsledkem rozvolňování balíků na vločky vláken za prvé co ne j-menší velikosti těchto vloček a za druhé by měly být otáčkyrozvolňovacích válců a intenzita těchto rozvolňovacích válcův kombinaci s nožovými nebo mykacími prvky takové, aby k po-škozování vláken docházelo jen v přijatelné míře.
Vynález si klade za úkol vytvořit způsob optimalizacezpracování bavlny v přádelně, splňující výše uvedené požadav-ky. Tento úkol splňuje způsob optimalizace zpracování bavlnyv přádelně z hlediska prosazovaného množství, obsahu zbytko-vých nečistot a poškozování vláken, což jsou proměnné zpraco-vávaného materiálu, případně ve zpracovaném produktu, podlevynálezu, jehož podstatou je, že jednak jsou vlastnosti vlá-ken, dané původem neboli .proveniencí bavlny, a podíly různýchdruhů nečistot jako výchozí údaje, a jednak požadovaný stupeňčištění a prosazované množství (v metrech/min., případně v kg/hodpramene mykacího stroje vloženy do řízení, a že řízení je kon-cipováno takovým způsobem, že na základě výše uvedených vlože-ných výchozích údajů, prosazovaného množství a vloženého stup-ně čištění vydává signály předem stanoveného druhu, pomocínichž jsou nastavitelné pracovní prvky, zajištující stupeňrozvolňování a čištění na příslušných rozvolňovacích, případ-ně čisticích strojích, případně na mykacím stroji, nastavová-ny tak, aby tím byl prováděn uvedený požadovaný stupeň čiště- ,.<τίίί:λ7;.,ώ..ώ, ν'. ·.?,;.'.'Λ -<ι.; ,·,ΛΪ^.·;. ...Λχ S?C. ,.·.·. ·:; ./.·;.' - 4 - ní a zajišťováno požadované prosazované množství pramene my-kacího stroje s indikováním předpokládaného poškozování čiště-ných bavlněných vláken.
Vynález si dále klade za úkol upravit rozvolňovací zaří-zení balíků na provádění způsobu podle vynálezu, jehož pod-statou je, že rozvolňovací zařízení balíků zahrnuje ubíracífrézovací válec, jehož otáčky jsou měnitelně řiditelné, ja-kož i že hloubka vnikání ubíracího frézovacího válce při kaž-dém průchodu rozvolňovacího zařízení může být měnitelně říze-na, jakož i že rychlost zařízení ve směrech posuvu je proměn-livě řiditelná.
Vynález si déle klade za úkol upravit měřicí zařízení naprovádění způsobu podle vynálezu, jehož podstatou je, že měři-cí zařízení na dopravní dráze měří dopravované množství v ob-jemových nebo hmotnostních jednotkách za jednotku času.
Vynález si dále klade za úkol upravit hrubý čisticí strojna provádění způsobu podle vynálezu, jehož podstatou je, žestroj zahrnuje čisticí válec s proměnlivě řiditelnými otáčka-mi, jakož i čisticí tyče, uspořádané kolem jedné části obvodučisticího válce, jejichž čisticí účinek je proměnlivě řiditel-ný, a že za účelem kontroly odpadu čištění stroje čidlo měřípodíl nečistot a čidlo hmotnosti měří množství odpadu.
Vynález si dále klade za úkol upravit jemný čisticí strojna provádění způsobu podle vynálezu, jehož podstatou je zahr-nuje podávání pomocí podávacího válečku a přiváděči desky, ja-kož i čisticí válec s proměnlivě řiditelnými otáčkami, a žekolem jedné části obvodu čisticího válce jsou uspořádány čisti- - 5 - cí nože a/nebo mykací prvky, jejichž čisticí účinek je proměn-livě řiditelný, jakož i že za účelem kontroly odpadu čištěníčidlo měří podíl nečistot v odpadu a čidlo hmotnosti měří množ-ství odpadu.
Vynález si dále klade za úkol upravit mykací stroj na pro-vádění způsobu podle vynálezu, jehož podstatou je, že mykacístroj zahrnuje škubací válec, který má na jedné části svéhoobvodu čisticí prvky ve formě čisticích nožů a/nebo mykacíchprvků, jejichž čisticí účinek je proměnlivě řiditelný, a žeza účelem kontroly odpadu čištění čidlo měří podíl nečistot vodpadu a čidlo hmotnosti měří množství odpadu.
Vynález si dále klade za úkol upravit čidlo barvy na pro-vádění způsobu podle vynálezu, jehož podstatou je, že čidlobarvy kontroluje pramen mykacího stroje mezi mykácím strojema svinovací hlavou z hlediska jeho jasnosti.
Vynález si dále klade za úkol upravit řízení na provádě-ní způsobu podle vynálezu, jehož podstatou je, že řízení jeřízení minipočítačem.
Vynález si dále klade za úkol vytvořit linku na výrobučištěného pramene s alespoň jedním rozvolňovacím zařízením ba-líků vláken a předem stanoveným počtem strojů na čištění vlo-ček vláken, případně vláken, podle vynálezu, jehož podstatouje, že zařízení a stroje jsou co do jejich výkonu, označova-ném také jako prosazení v kg/hod., a co do jejich čisticíhoúčinku řiditelně měnitelné, a že je zde uspořádáno měřicí za-řízení na zjištování výkonu, jakož i řízení minipočítačem, aže řízení minipočítačem řídí rozvolňovací zařízení balíků istroje z hlediska výkonu a čisticího účinku takovým způsobem, - 6 - že vlákna jsou poškozována v rámci předem stanovené tolerance.
Další součást řešení spočívá podle vynálezu v tom, že vy-počítaný stupeň čištění je v odváděcím prostoru čisticích stro-jů kontrolován pomocí čidel, případně za provozu hlídán a pří-padně automaticky korigován.
Další výhodná provedení jsou uvedena v dalších bodech de-finice vynálezu.
Vynálezem dosažené výhody je nutno v podstatě spatřovatv tom, že intenzita čištění může být přizpůsobována požadavkům,následkem čehož jsou vztahy mezi čistotou pramene mykacího stro-je, poškozováním vláken a výkonem (v metrech/min.) k výrobětohoto pramene ve vzájemně optimálním poměru. Příkladná provedení způsobu a zařízení na optimalizacizpracování bavlny v přádelně jsou znázorněna na výkresech, kdeobr. 1 představuje schématický proudový diagram způsobu provo-zu čisticích strojů v přádelně podle vynálezu, obr. 2 a 3 va-rianty způsobu na obr. 1 podle vynálezu.
Rozvolňovacím zařízením 1 balíků jsou vločky vláken ubí-rány z balíků 2 vláken a po dopravní dráze 3 přiváděny k prv-nímu čisticímu stroji, například k hrubému čisticímu stroji 4.
Na dopravní dráze 3 může být dopravované množství vloček zjiš-{ováno pomoci měřicího zařízení £4, například v nr/hod. Avšaktoto měření množství není omezeno na tento příklad, nebot stá-vá také možnost uvádět toto množství do přímého vztahu s roz-volňovacím zařízením 1, nebo toto měření zcela vynechat a nadkaždým čisticím strojem uspořádat později popsané zásobníky.
Na tomto později ještě popsaném hrubém čisticím stroji 4 - 7 - jsou nečistoty odlučovány a předčištěné, co do velikosti jižsilně zredukované vločky vláken jsou po další dopravní dráze5 přiváděny k dalšímu čisticímu stroji, například k jemnémučisticímu stroji 6, kde jsou oproti prvnímu stroji 4 inten-zivnějším způsobem čištěny, aby návazně byly po další doprav-ní dráze 7 dopravovány k nakládacímu ústrojí 8. Z tohoto nakládacího ústrojí 8 se vlákenné rouno J do-stává po skluzavce 10 do njykacího stroje 11. Z tohoto mykacího stroje 11 je pramen 12 předáván svino-vací hlavě 13. K jednotlivým zařízením a strojům je nutno uvést násle-dující:
Rozvolňovací zařízení 1 balíků je stroj, který je přihla-šovatelem prodáván do celého světa pod firemním označením UNI-FLOC. Proto je o sobě známý, takže jsou uvedeny jen význakypodstatné k pochopení vynálezu.
Takovéto rozvolňovací zařízení 1 balíků zahrnuje alespoňjeden rotující ubírací frézovací válec 14, který při vratnémpohybu ve směru šipek 15 ubírá vločky vláken s povrchu balíků2 vláken a dopravuje je dále, například pneumaticky, v našempříkladě po dopravní dráze 3, Přitom rychlost posuvu ve směru šipek 15 a hloubka vniká-ní ubíracího frézovacího válce 14 do povrchu balíků 2, jakoži jeho obvodová rychlost, vedle jiných neproměnných parametrů,určují výkon ubírání v kg/hod. i velikost vloček.
Hrubý čisticí stroj 4 zahrnuje čisticí válec 16, na je- ·hož obvodu jsou upevněny potěrací kolíky 17. Tyto potěraci ko- '. urvvJtór.-.-!-·> · - 8 - líky 17 dopravují přiváděné vločky vláken o sobě známým způ-sobem pres čisticí tyče 18, které jsou uspořádány na jednéčásti obvodu čisticího válce 16. Poloha těchto čisticích tyči18 je přestavítelná takovým způsobem, že tím lze měnit inten-zitu čištění. Tato měnitelnost je schématicky znázorněna čer-chovanou čárou 19. Dále pak čidlo jasnosti nebo ultrazvukové čidlo 20 měříjasnost, případně odraz zvuku, jako míru podílu nečistot v odloučeném odpadu, který byl čisticími tyčemi 18 odloučen a jeshromažďován ve sběrném koši 21. Tento sběrný koš 21 je dvou-dílný, přičemž je spodní část 22 vzhledem k horní části 23volně pohyblivá a uložená na dynamometrech 24. Tím se ze spod·ní části 22 stává odvažovací jímka výše zmíněného odpadu. Od-pad je v předem stanovených Časových intervalech odsáván sa-cím dopravním zařízením 5j» Během této doby je měření hmotno-sti odpadu přerušeno. Určování množství odpadu může být pro-váděno také nepřímo prostřednictvím měření objemu za jednotkučasu pomocí světelných závor s přihlédnutím k proměnlivé hus-totě, jako funkci podílu nečistot.
Jemný čisticí stroj 6 zahrnuje čisticí válec 25, kterýje volitelně opatřen pilkovým nebo jiným povlakem za účelemještě jemnějšího rozvolňování přiváděných vloček vláken, nežjaké bylo prováděno na výše uvedeném hrubém čisticím stroji 4 Přitom jsou vločky vláken k čisticímu válci 25 přiváděnypomocí podévacího válečku 26 a s ním spolupůsobící, kolem osy50 natáčení výkyvné přiváděči desky 27. Funkce takovéhoto po-dávání jsou o sobě známé a proto nejsou dále popisovány. Je - 9 - nutno jen poznamenat, že přiváděči deska 27 je předem stano-venou silou tlačena směrem k podóvacímu válečku 26 a že osa50 natáčení je v předem stanovené míře výkyvná ve směrech ši- * pek S a S_«l kolem osy 51 otáčení podávacího válečku .26, cožje označeno poloměrem R. Tato výkyvnost dává možnost přesou-vat čáru svěru přiváděných vláken mezi podávacím válečkem 26a odváděči hranou 52 vláken přiváděči desky 27 po obvodu po-dávacího válečku 26, takže krátká vlákna jsou při pohledu vesměru dopravy vláken přiváděna spíše s předsunutou, a dlouhávlákna spíše se zataženou čárou svěru. Oproti stacionární čá- 5 ře svěru je tímto opatřením možno zcela zamezit zkracování
I vláken při přivádění. Místo pružinou ovládané přiváděči desky 27 může být pru-žinou ovládán podávači váleček 26 a přestavován vzhledem kpřiváděči desce 27. V takovém případě je podávači váleček 26 ·< uspořádán výkyvné kolem dané osy otáčení podávacího válečku26, po pevné neznázorněné dráze. i
V 1’ K čisticímu válci 25 přiváděné vločky vláken jsou jím za-chycovány a vedeny kolem čisticích prvků 28, které jsou uspo- i řádány kolem jedné části obvodu čisticího válce 25. j
Tyto čisticí prvky 28 mohou být mykací prvky nebo nože s š '1- vodícími plechy mezi noži, nebo bez nich, atd. ?
Tyto čisticí prvky 28 jsou však vytvořeny tak, že jejich í intenzita čištění je měnitelná. Tato měnitelnost je znázorně- !; na čerchovanou čárou 29. ·
Obdobně jako hrubý čisticí stroj 4, zahrnuje také jemnýčisticí stroj 6 ve své spodní části koš 21.1, rozdělený na hor- -10- ní část 23 «1 a na spodní část 22 «1, sloužící k zachycování od-padního produktu, přičemž je také tento koš 21.1 popsaným způ-sobem uložen na dynamometrech 24.1. Právě tak je jasnost měře-na čidlem 20.1 jasnosti a odpad odsáván sacím dopravním zaří-zením 55.1. Obdobně může i zde být místo čidla 20.1 jasnostipoužito ultrazvukové čidlo, případně místo měření hmotnostimůže být prováděno měření objemu. Čerchovanými čárami zakresleným obdélníkem, označeným vztahovým číslem 30, má být znázorněno, že zde mohou být uspo- /?> řádány také ještě další čisticí stroje nebo stroje s čisticí-mi funkcemi, obdobné nebo podobné jemnému čisticímu stroji 6,čímž má být řečeno, že se vynález neomezuje na kombinaci stro-jů, znázorněnou na výkrese.
Nakládací ústrojí 8 zahrnuje nakládací šachtu 31, jakoži dva podávači válečky 32, které vločky vláken podávají k roz-volňovacímu válci 33t pomocí něhož jsou vločky vláken přídav-ně zmenšovány, to znamená dále rozvolňovány.
Tyto dále, to jest jemněji rozvolněné vločky vláken pa-dají do spodní nakládací šachty 34 a následně jsou dvěma podá-vacími válečky vynášeny a mezi přítlačným válečkem 36 a jed-ním z obou podávačích válečků 35 stlačovány do tvaru již zmí-něného rouna 9, které je následně po skluzavce 10 vedeno k po-dávacímu válečku 37 mykacího stroje 11.
Vlákenné rouno 9 je dále o sobě známým způsobem podáva-cím válečkem 37 přiváděno k pilkovým povlakem opatřenému šku-bacímu válci 39, pomocí něhož je vlákenné rouno _9 rozvolňová-no na tenkou pavučinu a přiváděno k mykacímu bubnu 40. 11 -
Postup mykání je o sobě známý a nebude zde tedy dále po-pisován. Naproti tomu je nutno uvést, že škubací válec 39 mů-že mít na jedné části svého obvodu čisticí prvky 41, jejichž : intenzita je nastavitelná. Nastavitelnost těchto Čisticíchprvků 41 je znázorněna čerchovanou čárou 42. U odpadu čištění těchto čisticích prvků 41 se jedná o jem- .nější odpad, než u jemného čisticího stroje 6, což znamená,že také intenzita čištění je příslušně přizpůsobena. K zachycování a měření tohoto odpadu je zde uspořádán na ί dynamometrech 58 uložený odvažovací žlab 59. který je napojenna sací dopravní zařízeni 60. Podíl vlastních nečistot v odpa-du je měřen pomocí čidla 20.2 jasnosti nebo odpovídajícího ul-trazvukového čidla a obdobně jako v případě sacího dopravníhozařízení 55., případně 55.1. periodicky odsáván. ·
Na mykácím bubnu 40 se nacházející pavučina je přejímána | λ snímacím válcem 43 a mezi následujícími válečky a zhuštovačem ' i . i 44 pavučiny zhušfována do tvaru zmíněného pramene 12 mykací- ř i ho stroje. Tento pramen 12 mykacího stroje je déle v měřicí l í nálevce 46 kontrolován z hlediska*jemnosti vláken v tomto pra- u } menu 12. Návazně na měřicí nálevku 46 udává pár měřicích vá-lečků 47 množství pramene v metrech/min. formou signálu S.47. j který bude později ještě popsán. í
Nakonec je pramen 12 mykacího stroje před vstupem do svi- ·· ' | novaci hlavy 13 čidlem 48 barvy kontrolován z hlediska barvy.
Uvedená optimalizace je prováděna pomocí řízení 53 mini-počítačem. Do tohoto řízení jsou vkládány zmíněné výchozí úda- h je, to znamená vlastnosti vláken, jako stapl = St, jemnost vláken = micronaire = M, pevnost = F, protažení = D, jakož i ;j - 12 - naměřený nebo posouzený podíl hrubých nečistot = GR a jemnýchnečistot = FR buá na jeden balík vláken anebo jako střední hod-nota celkové předlohy balíků, vypočítaná mimo řízení 53.
Jsou-li výchozí údaje vkládány pro jeden balík vláken,pak řízeni 53 vypočítá střední hodnotu samo. Dále pak lze za-dávat také stupeň čištění = RG produktu, prosazení, případněvýkon = L (kg/hod.) produktu a možné poškozování vláken = FB.Pro každou z těchto tří proměnných je možno stanovit prioritupřed oběma ostatními proměnnými. Je však také možno stanovitprioritu pro dvě proměnné před třetí proměnnou.
Zmíněná priorita je stanovena neznázorněným vstupem dořízení 53. Zpravidla je s prioritou vkládán požadovaný výkona požadovaný stupeň čištění, takže počítač na základě vlože-ných výchozích údajů a vložených podílů nečistot jednak vypo-čítá údaje pro nastavení zmíněných pracovních prvků a tyto in-dikuje a/nebo je automaticky nastaví, a jednak indikuje z nichvypočítané možné poškozování vláken.
Obsluhující personál má pak možnost tuto hodnotu akcepto-vat, nebo v opačném případě provést korekturu buá v hodnotěstupně čištění nebo v hodnotě výkonu, což má za následek, žepočítač vždy ihned a při novém nastavení pracovních prvků vy-počítá novou hodnotu možného poškozování vláken. Toto je mož-no opakovat, až zmíněné tři proměnné vykazují přijatelné hod-noty. Toto platí pro pevně danou předlohu balíků se z toho vy-počítanými středními hodnotami uvedených výchozích údajů. Roz-hodnutí, zda jsou hodnoty oněch tří proměnných přijatelné ne-bo ne, závisí na druhu příze, který má být vyráběn, případněna použití této příze. - 13 - U jedné varianty je počítač přídavně programován zadánímúdaje o použití příze. Tento údaj je vkládán s první priori-tou, následkem čehož jsou v podstatě dány stupeň čištění a po-škozování vláken, takže při daných výchozích údajích a danýchpodílech nečistot musí být z toho vypočítaný výkon akceptován. U jedné další varianty je předloha balíků volbou balíkůjiných proveniencí upravována tak dlouho, až se na základě no-vých výchozích údajů ony tři proměnné nacházejí v tolerovanýchrozsazích.
To se v jednom případě může stát novým výpočtem zmíněnéstřední hodnoty jednotlivých výchozích údajů a vložením těch-to výchozích údajů do počítače. V jiném případě, jako další varianta, je počítač progra-mován takovým způsobem, že výchozí údaje balíků každé prove-nience z výběru proveniencí balíků jsou vloženy do počítačea počítač vložením buá stupně čištění, výkonu a tolerovanéhopoškozování vláken nebo použití příze a výkonu sám provede vý-běr proveniencí balíků. Tento vstup výchozích údajů každé pro-venience je prováděn pomocí později popsaných klávesnic.
Pokud se týká v různých variacích odstupňovatelných pro-veniencí balíků, je odkazováno na švýcarskou přihlášku CH 03335/88-8 přihlašovatele.
Další přídavné varianta spočívá ve vložení nákladů na jed-notlivé, v předloze se nacházející balíky vláken podle prove-niencí balíků, jakož i předem stanoveného údaje hodnoty vyrá-běné příze, aby buá při zvětšené toleranci z hlediska stupněčistoty a poškozování vláken byl zachován zisk v předem stáno- 14 - veném rozpětí, nebo aby při normální toleranci z hlediska stupně čistoty a poškozování vláken bylo rozpětí zisku přijatelné.
To však předpokládá, že musí být stanoveny nové priorityz hlediska rozpětí zisku, stupně čistoty a poškozování vláken,poněvadž toto vyžaduje příslušná rozhodnutí provozního perso-nálu.
Vstup výchozích údajů, podílu druhů nečistot, stupně čiš-tění, prosazovaného množství a předpokládaného poškozování vláken je prováděn prostřednictvím^dpovídajících vhodných čísli-cových klávesnic nebo analogových šoupátek, například poten-ciometrů, které jsou znázorněny jen schématicky a na výkresejsou označeny písmeny St, M, F, L, GR, FR, RG, L a FB. Tatozadání jsou do řízení 53 vkládána prostřednictvím vstupníchsignálů st, m, f, d, gr. fr, rg, 1 a fb. Přitom jsou zadánísignály rg, 1 a fb indikována na displejích A.RG, A.L a A.FBtakovým způsobem, že například výkon L je udáván v kg/hod.,stupeň čištění RG v procentech a předpokládáné poškozování vlá·ken FB, které se prakticky projevuje zkracováním vláken, v procentech délky staplu St. Z těchto posledně uvedených údajů vypočítá počítač (mini-počítač) hodnoty nastavení pracovních prvků a tyto hodnoty na-stavení indikuje na příslušných displejích. U jednodušší varianty zajišťuje nastavení pracovních prv-ků provozní personál, zatímco u '‘automatické varianty" je to-to nastavování zajišťováno počítačem. Následující část popisu se týká "automatické varianty": Řízení 53 vydá rozvolňovacímu zařízení 1 balíků výstupní 15 - signál S.14, který určuje otáčky ubíracího frézovacího válce 14. Tyto otáčky jsou indikovány na displeji A.14. Další sig-nál S.15 určuje rychlost posuvu ve směrech šipek 15 a tatorychlost posuvu je indikována například v metrech/min. na dis-pleji A.15. Třetí signál S.61 určuje specifickou hloubku vnik-nutí válce 14.. Výrazem "specifická hloubka vniknutí" se rozu-mí hloubka vniknutí při zahájení ubírání, poněvadž během ubí-rání se hloubka vnikáni mění následkem měnící se hustoty ba-líků vláken podle zbývající výšky balíků, a to vlastním říze-ním stroje. Takovéto řízení je zveřejněno v evropském patentuč. 193 647· Je pochopitelné, že při některé uvedené proměnnéa/nebo při automatickém výběru proveniencí balíků počítačemje specifická hloubka vniknutí určována počítačem podle pro-venience balíků.
Pro hrubý čisticí stroj 4 vydá řízení 5,3 signál S.16, který ovlivňuje otáčky čisticího válce 16, které jsou indikoványna displeji At.16 . zatímco signál S.19 zajistí nastavení čis-ticích tyčí 18 a toto nastavení indikuje například neznázor-něným charakteristickým úhlem na displeji A.19. Čidlem 20 jasnosti naměřená jasnost odloučeného odpaduje do řízení 53 vložena jako signál S.20 a indikována na dis-pleji A. 20. Právě tak je do řízení 53 signálem S.24 vkládánadynamometry 24 zjišťovaná hmotnost odpadu a indikována na dis-pleji A»24. Měření je přitom prováděno během předem stanove-ných časových intervalů, takže indikovaná hmotnost je součtemvzniklého odpadu v tomto časovém intervalu.
Totéž se děje na jemném čisticím stroji 6 tím, že řízení - 16 53 indikuje na displeji A.25 hodnoty otáček čisticího válce25 a prostřednictvím signálu S.25 odpovídající otáčky zajisti,zatímco nastavení čisticích prvků 28 indikuje na displeji A»29a toto nastavení zajistí signálem S»29« Přitom je údaj na dis-pleji A«29 závislý na druhu čisticího prvku 28. Například učisticích prvků s nastavitelnou intenzitou může být indiková-no procento intenzity. Čidlo 20,.1 jasnosti předává řízení 53 signál So2Q.l, od-povídající jasnosti odloučeného odpadu, která je indikovánana displeji A.20»1» Právě tak je řízení 53 předáván signálS.24.1, indikovaný na displeji A.24 «1, který je signálem hmot-nosti zjištěné dynamometry 24.1« Obdobně jako u hrubého čisti-cího stroje 4 je odpad jemného čisticího stroje 6 po určitýčasový interval shromažúován ve spodní části 22.1 sběrného ko-še 21.1 a jako signál hmotnosti předáván řízeni 53 prostřed-nictvím výše zmíněného signálu S.24«1.
Tomuto stroji 6. je řízením 53 vydán další signál S.50.který zajišťuje správnou polohu osy 50 natáčení, odpovídajícídélce staplu zpracovávaných vláken.
Otáčky rozvolňovacího válce 33 nakládacího ústrojí 8 mo-hou být řízením 5.3 řízeny pomocí signálu S.33, což je však vtomto případě naznačeno čárkovanou čárou jako volitelné. Výkon celkové linky je v prvé řadě určován výkonem myka-cího stroje 11, a sice otáčkami podávacího válečku 37. Jak jižbylo uvedeno, je tento výkon do řízení 53 vložen bu<3 vstupemL pomocí signálu 1, indikován na displeji A.L a zajištěn sig-nálem S.37, anebo podle dříve zmíněného přidělení priorit a - 17 - odpovídajícího výpočtu pouze indikován a příslušně seřízen,to znamená automaticky zajištěn prostřednictvím signálu S.3?»
Další kontrola výkonu linky může být prováděna měřicímzařízením 54 množství na dopravní dráze 3, které z jišíujemnožství vloček,odebrané rozvolňovacím zařízením JL balíků zajednotku času, a pomocí signálu S.54 je předává řízení 53 a indikuje na displeji A.54*
Toto hlídání výkonu pomocí mykacího stroje 11 a měřicíhozařízení 54, kombinované s hlídáním odloučeného odpadu na či-sticích strojích 4 a 6, je nezbytné, jestliže se na lince pracuje s produktem dopravovaným od stroje ke stroji bez zásob-níků nad čisticími stroji 4 a 6. Jestliže čisticí stroje 4 a6 pracují - jako varianta - se zastavováním a rozbíháním, pakjsou nad nimi uspořádány zásobníky.
Avšak hlídání výkonu pomocí měřicího zařízení 54 je vý-hodné i v posledně uvedeném případě, poněvadž tím je možnopři provozu se zastavováním a rozbíháním zajistit pokud možnokrátké doby zastavení. Výše zmíněné zásobníky mohou při vynechání přítlačnéhoválečku 36 odpovídat nakládacímu ústrojí 8. Provoz se zastavováním a rozbíháním je řízen světelnými závorami 56 a 57« kte-ré snímají hladinu vloček vláken ve spodní šachtě 34 a přitomv toku vloček předcházející stroj při hladině v úrovni světelné závory 56 zastavují a při hladině v úrovni světelné závory57 opět spouštějí. Je pochopitelné, že čím přesněji je hlídá-ní výkonu pomocí měřicího zařízení 54 a hlídání odpadu pomocídynamometrů 24, případně 24.1, případně 5.8 prováděno, tím mé- 18 - ně často jsou čisticí stroje 4 a 6. vypínány a zapínány. Výsledky snímání světelnými závorami 56 a 57 jsou pře-dávány řízení 53 pomocí signálů S.56 a S.57, jak je naznačenopřerušenými čárkovanými čárami, avšak bez odpovídající indika-ce, pročež nejsou tyto čáry vedeny až k řízení 53.
Další hlídaná možnost čištění zpracovávaných vláken stá-vá na mykacím stroji 11 pomocí čisticích prvků 41, které - jakjiž bylo uvedeno - je možno co do jejich intenzity čištění pře-stavovat, přičemž je tato přestavitelnost naznačena čerchova-nou čárou 42. Údaj o intenzitě čištění čisticích prvků 41 je řízením53 čisticím prvkům 41 předán signálem S.42. Čidlem 20.2 namě-řená jasnost odpadu je řízení 53 sdělována pomocí signálu S.20.2,a dynamometry 58 naměřená hmotnost je řízení 5,3 sdělována po-mocí signálu S.58. Řízení 53 tyto hodnoty indikuje na disple-ji A.20.2, případně A.58. Výkon mykacího stroje 11 je kromě zmíněným podávacím vá-lečkem 37 určován také snímacím válcem 43.» pročež jsou otáčkytohoto válce 43 řízeny signálem S.43 řízení 53 a indikoványna displeji A.43.
Na výstupu mykacího stroje 11 je jemnost vláken v pra-menu 12 mykacího stroje předávána řízení 53 jako signál S.46něřicí nálevky 46,s příslušnou indikací na displeji A .46. To-to měření je kontrolou vhodné předlohy balíků vláken, to zna-mená správné kombinace proveniencí balíků vláken.
Vlastní výkon mykacího stroje 11 z hlediska výroby pra-mene 12 v metrech/hod. je měřen pomocí páru měřicích válečků - 19 - £2» jejichž signál S.47 je veden do řízení 53 a indikován nadispleji A.47»Rozdíl mezi množstvím vláken, podaným podévacímválečkem 37 podle jeho otáček, a párem měřicích válečků 47zjištěným množstvím je mykacím strojem 11 odloučený podíl ne-čistot a krátkých vláken.
Další kontrola celkové směsi proveniencí balíků, průbě-ho rozvolňování a čištění, je prováděna kontrolou jasnostičidlem 48 barvy, které pramen 12 mykacího stroje kontrolujez hlediska jeho barvy a/nebo světlosti. Výsledky této kontro-ly jsou signálem S.48 sdělovány řízení 53 a indikovány na dis-pleji Ajj48. Tato kontrola se netýká čisticího účinku předchá-zejících strojů, nýbrž základní barvy vláken, to jest správné-ho sestavení předlohy balíků vláken. Jestliže při této kontro-le barevný tón nesouhlasí, je při neautomatické volbě předlo-hy balíků vydán provoznímu personálu poplašný signál; v opač-ném případě určí řízení 53 změněnou předlohu balíků. Tato kon-trola je možná teprve na tomto místě, poněvadž při dřívějšíchpasážích ještě zcela nevyčištěného vlákenného materiálu bymohla být následkem zbytkového znečištění zkreslena. A konečně mohou být pro uvedenou optimalizaci do výpočtuzahrnuty také teplota a vlhkost místnosti á indikovány na dis-plejích A.T., případně A .Fe.
Oproti obr. 1 ukazuje obr. 2 variantu spočívající v tom,že balíky 2 vláken jsou označeny proveniencemi A, B, C, D a Ea že mezi balíky 2 vláken jsou vytvořeny předem stanovené, po-zději popsané mezery Z. Z jednotlivých balíků 2 vláken různých proveniencí roz- 7.' !Í
- 20 - volňovacím zařízením 1 balíků ubírané vločky vláken se po do-pravní dráze 3 dostávají do hrubého čisticího stroje 4 a z to-hoto po dopravní dráze 5.1 do jednotlivých zásobníků 63 složek.Pro každou provenienci je uspořádán jeden zásobník 63,, pročežjsou zásobníky 63 označeny stejnými písmeny, jako balíky 2 vlá-ken. I když je v předloze vedle sebe uspořádáno více balíků 2stejné provenience, je výhodné mít pro každý balík 2 jeden zá-sobník 63, aby byla dosažena homogenní směs.
Na dopravní dráze 5 .1 jsou uspořádány odbočky 62., takžeplnění zásobníků 63 složek může být přímo řízeno. Pokud se jed-ná o pneumatickou dopravu, mohou být tyto odbočky tvořeny tak-zvanými potrubními výhybkami.
Každý zásobník 63 složek má pár vynášecích válečků 64,pomocí nichž jsou v zásobníku 63 se nacházející vločky vlákenvynášeny a ukládány na dopravní pás 65 . Na tomto dopravním pá-su 65 jsou vločky vláken ze všech zásobníků 63 složek shromaž-ďovány jako na sobě uložené vrstvy, jak je patrno z obr. 2, adopravovány ke zhušíovácímu prvku 66, například k malému do-pravnímu pásu, jehož prostřednictvím dopravní pás 65 celkovouvrstvu vláken přivádí k rozvolňovacímu prvku £2 s rozvolňova-cím válečkem 68. Pomocí tohoto rozvolňovacího prvku 67 a nasá-vaného proudu vzduchu 69 jsou vločky dopravovány po dopravnídráze 70 do jemného čisticího stroje 6. U jedné varianty, kdy se jemný čisticí stroj 6 nacházíneznázorněně přímo pod dopravním pásem zhušíovacího prvku 66,může být vrstva předávána přímo do jemného čisticího stroje 6. Ěízení 53.1 zahrnuje pro počítání tentýž minipočítač, ja- - 21 - ko řízení 53, avšak má ještě přídavnou možnost, vkládat do ří-zení 53 »1 přírodou dané výchozí údaje vláken každé provenien-ce, takže počítač zajišťuje nastavení pracovních prvků hrubé-ho čisticího stroje 4 pro každou provenienci. K získání času na toto nastavování pracovních prvků nahrubém čisticím stroji 4 , aniž by rozvolňovací zařízení 1 ba-líků muselo být mezi jednotlivými proveniencemi zastavováno,má mezera Z předem stanovenou velikost. Přestavování pracovníchprvků může být prováděno bučí jen v jednom směru 15 posuvu roz-volňovacího zařízení 1 balíků nebo v obou směrech posuvu, asice podle toho, zda je ubírání prováděno jen v jednom nebov obou směrech 15· Měřicí zařízení 54 na hlídání výkonu rozvolňovacího za-řízení 3. balíků v ubírání má stejnou funkci, jako u uspořádá-ní na obr. 1, poněvadž světelné závory 56 a 57 jsou v zásob-nících 63 uspořádány pouze pro jistotu, aby hlásily poruchy vpřivádění nebo ve výkonu přivádění. Proto jsou světelné závo-ry £6. a neznázorněným způsobem rovněž spojeny s řízením 51 >1»
Je pochopitelné, že výkon vynášení vynášecích válečků64, jakož i dopravní výkon dopravního pásu 65 a zhušíovacíhoprvku 66, jakož i otáčky rozvolňovacího válečku 68 jsou říze-ny řízením 53*1.
Ostatní prvky se stejnými vztahovými značkami, jako naobr. 1, které nejsou znovu uváděny, pracují stejným způsobem. Výhoda této varianty spočívá v tom, že vlákna jednotli-vých proveniencí mohou být rozdílně čištěna a že z nich vzni-ká homogenní směs. Ů&amp;J 1U ii*.! ώ ji tá 22
Obr. 3 ukazuje oproti obr. 2 variantu spočívající v tom,že vlákna jednotlivých proveniencí jsou čištěna také ještě jem-ným čisticím strojem 6, než jsou dopravována do zásobníků 63složek. Vlečky vláken jsou tudíž z jemného čisticího stroje 6dopravovány po dopravní dráze 7»1 přes odbočky 62 do zásobní-ků 63 složek. Po míšení proveniencí jsou vločky vláken návaz-ně od rozvolňovacího prvku 67 po dopravní dráze 70 přiváděnyk nakládacímu ústrojí 8. Ěízení je u této varianty příslušně označeno vztahovýmčíslem žliž-
Ostatní prvky se stejnými vztahovými značkami, jako naobr. 2, které nejsou znovu uváděny, pracují stejným způsobem. Výhoda této varianty sestává v možnosti nechat vločkyvláken jednotlivých proveniencí čistit jak jemným, tak i hru-bým čisticím strojem, než je sestavena směs z jednotlivých pro-veniencí.
Je pochopitelné, že - jak již bylo dříve uvedeno - v pří-padě, že je nutno použít surovinu dalších proveniencí, aby by-lo možno splnit požadavky na vyráběné příze, jsou pak řízení53 i linka doplněny odpovídajícím počtem možností z hlediskaubírání a míšení vláken.
Nakonec je nutno ještě uvést, že tento způsob řízení ne-ní omezen na použití celkové linky, nýbrž že tímto systémemmohou být řízeny i jednotlivé stroje v přádelně, které majípracovní prvky na měnění produktu a kontrolní prvky na kontro-lu změny.
Na obr. 2 je kromě toho čerchovanými čárami 72 a 73 je- 23 - ště naznačeno, že produkt rozvolňovacího zařízení 1 balíkůmůže být napřed dopravován do zásobníků 63 složek, aby se po-tom jako směs dostal do hrubého čisticého stroje 4» '5 í;

Claims (44)

  1. 1. Způsob optimalizace zpracování bavlny v přádelně z hlediskaprostupného množství a/nebo obsahu zbytkových nečistot a/ne-bo poškozování vláken, což jsou proměnné zpracovávaného mate-riálu různé provenience nebo provenience zpracovávatelskýchstrojů, vyznyčující se tím, že jednak sevlastnosti vláken, dané původem neboli proveniencí bavlny, apodíly různých druhů nečistoty jednak požadovaný stupeň čištěnía prostupné množství (v metrech/min, případně v kg/h) materiáluvkládají jako výchozí údaje do řízení, a řízení je koncipovánotakovým způsobem, že na základě výše uvedených vložených vý-chozích údajů, prosazovaného množství a vloženého stupně čiště-ní vydává signály předem stanoveného druhu, pomocí nichž se na-stavitelné pracovní prvky, zajištující stupeň rozvolňování ačištění na příslušných strojích nastavují tak, aby se tím pro-váděl uvedený požadovaný stupeň čištěni a/nebo zajišťovalo po-žadované prostupné množství materiálu, případně s indikovánímpředpokládaného poškozování čištěných bavlněných vláken.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že výchozí údaje se týkají daného počtu rozdíln/ých, ale spo-lečně rozvolňovaných proveniencí, a produkt se týká směsi roz-volněných a dohromady svedených proveniencí nebo skupin prove-niencí . 25
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že výchozí údaje se týkají daného počtu různých proveniencínebo skupin proveniencí, přiváděných jednotlivě k rozvolňo-vání, produkt se však týká směsi rozvolněných a dohromady sve-dených proveniencí nebo skupin proveniencí.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že u vlastností vláken se jedná o jednotlivé, všechny neboskupinu následující vlastností, kterými jsou takzvané střednídélky staplu vláken, délkové hmotnosti vláken, pevnosti vláken,tažnosti vláken, barvy vláken, podíl jemných nečistot a podílhrubých nečistot ve vláknech.
  5. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, a že dlší výchozí údaje se týkají obsahu vlhkosti zpracovávanýchvláken.
  6. 6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že další výchozí údaje se týkají obsahu vlhkosti okolního vzdu-chu zpracovatelských strojů.
  7. 7. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že další výchozí údaje se týkají teploty okolního vzduchu vláken.
  8. 8. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že každá z vlastností vláken se do řízení vkládá jako středníveličina shrnutých proveniencí nebo skupin proveniencí. - 26 -
  9. 9. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím,že každá z vlastností vláken se vkládá jako jednotlivá veličinaproveniencí nebo skupin proveniencí, přiváděných jednotlivěk rozvolňování.
  10. 10. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že strojem je rozvolňovací stroj balíků a pracovním prvkem jealespoň jeden rozvolňovací válec (l4) alespoň jednoho orgánu (l),rozvolňovacího stroje a nastavitelnost pracovních prvků se týkárychlosti otáčení rozvolňovacího válce (l4) a/nebo hloubky vni-kání orgánu (l) rozvolňovacího stroje do balíku.
  11. 11. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že strojem je hrubý Čisticí stroj a/nebo jemný čisticí stroj apracovním prvkem je čisticí válec (l6, 25) hrubého čisticíhostroje (4) a/nebo jemného čisticího stroje (6) a nastavitelnostse týká otáček tohoto čisticího válce (l6, 25).
  12. 12. Způsob podle nároku 11, vyznačující se tím,že Halěím pracovním prvkem hrubého čisticího stroje (4) jsounastavitelné čisticí tyče (l8) a- nastavitelnost! (l9) se tykáintenzity čištění čisticích tyčí (l8).
  13. 13. Způsob podle nároku 11, vyznačující se tím,že alespoň jedním .dalším pracovním prvkem jemného čisticíhostroje (6) je alespoň jeden nastavitelný nůž a/nebo alespoň - 27 - Jeden nastavitelný mykací prvek (28) a nastavitelnost se týkázměn intenzity čištění nožem a/nebo mykácím prvkem (28), l4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím , že strojem je jednotlivý zásobník (63) složek obsahující jednotnousměs a pracovními prvky jsou různou rychlostí hnané vynášecí vá-lečky (64) a nastavitelnost se týká výkonu vynášecích válečků (64) 15· Způsob podle nároku l4, vyznačující se tím,že dále je pracovním prvkem různou rychlostí hnaný dopravní pás(65) a nastavitelnost se týká dopravního výkonu dopravního pásu(65). l6. Způsob podle néroku l4, vyznačující se tím,že dále je pracovním prvkem různou rychlostí hnaný rozvolňovacíváleček (68), uspořádaný na výstupu dopravního pásu (65), a na-stavitelnost se týká rychlosti otáčení rozvolňovacího válečku(65). 17· Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že strojem je škubací válec (39) (nazývaný také rozvolňovacíválec) mykaciho stroje (ll) a pracovním prvkem alespoň jedennastavitelný nůž a/nebo alespoň jeden nastaviteln/ý mykací pr-vek (4l) na části obvodu škubacího válce (39) mykaciho stroje(ll) a nastavitelnost pracovního prvku se týká změn intenzityčištění nožem a/nebo raykacím prvkem. 28
  14. 18. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že strojem je mykací stroj (11) a pracovním prvkem je jednakpodávači váleček (37) na vstupu mykaciho stroje (ll), jednaksnímací válec (43) na výstupu mykaciho stroje (ll), a nasta-vitelnost se týká podávacího válečku (37) a snímacího válce·(43).
  15. 19. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že se indikují stupen Čištění a prostupná množství a vkládáse poškození vláken.
  16. 20. Způsob podle nároku 19, vyznačující se tím,že stupen čištěni, prostupné množství a předpokládané poško-zování vláken se každé samostatně nebo kombinovaně s některouz obou ostatních proměnných variabilně vkládají do řízení ja-ko požadovaná veličina a přitom pro jeden nebo dva z vloženýchparametrů se stanovuje priorita před zbývajícím parametrem čiparametry, takže řízení vypočítá a indikuje výsledek pro zbý-vající proměnnou nebo pro obě zbývající proměnné bez prioritynebo s menší prioritou.
  17. 21. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že řízení indikuje potřebné nastaveni pracovních prvků.
  18. 22. Způsob podle nároku 21, vyznačující se tím,že nastavitelné pracovní prvky se nastavují ručně na základěindikovaného nastavení. - 29 - íVi^ '.LťUih
  19. 23. Způsob podle nároku 1, vyznačujíc! se tím, že nastavitelná pracovní prvky se nastavují automaticky nazáklade uveaených signálů. ‘
  20. 24. Způsob podle nároku 1, vyznačujíc! se tlm,že řízeni je koncipováno tak, že samo provádí volbu balíkůvláken k rozvolňováni na základě do řízeni vložených údajů o postupném poškození vláken, aby se dosáhlo požadovaných hodnot.
  21. 25. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že optimalizace Je použiieiná raké jen na jednotlivých stro-jích přádelny. ‘3
  22. 26. Způsob podle nároku 1, vyzná č u jící se tím,že optimalizace je použitelná od rozvolňování balíků až pomykací stroj (ll) včetně. • a:-3
  23. 27. Způsob podle nároků 2 nebo 3» vyznačující se t i m , že z balíků (2) vláken ubíraná vločky vláken se napředmísí a potom čistí.
  24. 28. Způsob podle nároku 3» vyznačující setím, že čisticí stroje zahrnuji hrubý čisticí stroj a jemný čisticí - 30 - stroj a z balík^vláken ubírané vločky se za hrubým čisticímstrojem mísí a potom se předávají jemnému čisticímu stroji. 29* Způsob podle liár oku 3, vyznačující se tím,že čisticí stroje zahrnují hrubý čisticí stroj a návazné jemnýčisticí stroj a z balíků vláken ubírané vločky se za jemnýmčisticím strojem (6) mísí a potom předávají mykacímu strojipřípadně jeho nakládacímu ústrojí (8).
  25. 30. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že jako přídavné výchozí údaje se vkládají údaje nákladů najednotlivé balíky vláken a tolerance rozpětí zisku na vyráběném produktu.
  26. 31. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že výsledek pracovních prvků se kontroluje příslušnými čidlya výsledek se předává řízení ke zpracování.
  27. 32. Způsob podle nároku 31, vyznačující se tím,že součet všech výsledků pracovních prvků se porovnává s po-žadovanou hodnotou a v případě, že je skutečná hodnota mimopředem danou toleranci požadované hodnoty, řízení to poplachemoznámí provoznímu personálu.
  28. 33. Způsob podle nároku 31, vyznačující se tím,že čidla zahrnují měřicí prvek (20) jasnosti nebo ultrazvukovýměřici prvek, který odloučený odpad kontroluje z hlediska jehojasnosti nebo podílu nečistot. 31
  29. 34. Způsob podle nároku 31» vyznačující se tím, ξ' že čidla zahrnují odvažovací prvek (24), pomocí něhož se měří £ hmotnost odpadu čisticích strojů (56) za jednotku času. 35· Způsob podle nároku 31» vyznačující se tím,že čidla zahrnují měřicí prvek (46) na výstupu mykacího stroje (11) , pomocí něhož je měřena délková hmotnost vláken pramene (12) mykacího stroje (ll). 3
  30. 36. Způsob podle nároku 31» vyznačující se tím,že čidla zahrnují pár měřicích válečků (47)» pomocí nichž seměří hustota pramene (12) na výstupu mykacího stroje (ll).
  31. 37. Způsob podle nároků 18 a 31» vyznačující se t í m , že čidla zahrnují čidlo, pomocí něhož se měří otáčkypodávacího válečku (37)» případně snímacího válce (43). j
  32. 38. RozvoInovací zařízení balíků na provádění způsobu podle náro- v / ku 1, vyznačující se tím, že rozvolnovacízařízení (l) balíků zahrnuje ubírací frézovací válec (l4),jehož otáčky jsou řiditelně měnitelné, jakož i hloubka (61) 1 vnikání ubíracího frézovacího válce (l4) může být při každémprůchodu rozvolnovacího zařízení (l) měnitelně řízena, jakoži rychlost rozvolnovacího zařízení (l) ve směrech (15) posuvuje proměnlivě řiditelná. 1 3 32
  33. 39. Měřicí zařízení na prováděni způsobu podle nároku 1, vy-značující se tím, že pracovní prvky zahrnujídopravní dráhu (3) a měřicí zařízení (54) na dopravní dráze(3) měří dopravovaná množství v objemových nebo hmotnostníchjednotkách za jednotku času.
  34. 40. Hrubý čisticí stroj na prováděni způsobu podle nároku 1, vy-značující se tím, že stroj zahrnuje čisticíválec (l6) s proměnlivě řiditelnými otáčkami, jakož i čisti-cí tyče (l8) uspořádané kolem jedné části obvodu čisticíhoválce (l6), jejichž čisticí účinek je proměnlivě řiditelný, a že za účelem kontroly odpadu čištění stroje čidlo (20) mě-ří podíl nečistot a čidlo (24) hmotnosti měří množství odpadu.
  35. 41. Jemný čisticí stroj na provádění způsobu podle nároku 1, vy-zná ču jí c í se t í m , že zahrnuje podávání pomocipodávacího válečku (26) a přiváděči desky (27)» jakož i čisti-cí válec (25) s proměnlivě řiditelnými otáčkami a kolem jednéčásti obvodu čisticího válce (25) jsou uspořádány čisticí no-že a/nebo mykací prvky (28), jejichž čisticí účinek je pro-měnlivě řiditelný, jakož i za účelem kontroly odpadu čištěníčidlo (20.1) měří podlé nečistot v odpadu a čidlo (24.1)hmotnosti měří množství odpadu. - 33 -
  36. 42. Mykací stroj na provádění způsobu podle nároku 1, vyzna-čující se tím, že mykací stroj (ll) zahrnuješkubací válec (39)» který má na jedné části svého obvodu čis-ticí prvky (4l) ve formě čisticích nožů a/nebo mykacích prvků,jejichž čisticí účinek je proměnlivě řiditelný, a že za účelemkontroly odpadu čištění čidlo (20.2) měří podíl nečistot v od-pádu a čidlo (58) hmotnosti měří množství odpadu. 43. čidlo barvy na provádění způsobu podle nároku 1, vyznaču-jící se tím, že čidlo (48) barvy kontroluje pramen(l2) mezi mykacím strojem (ll) a svinovací hlavou (13) z hle- diska jeho jasnosti.
  37. 44. Řízení na provádění způsobu podle nároku 1, vyznačují-cí se tím, že řízení (53) Je řízení minipo čítačem.
  38. 45. Jemný čisticí stroj podle nároku 4l,vyznačuj ící se t í m , že přiváděči deska (27) je uspořádána výkyvnéa že osa (50) natáčení jessma uspořádána výkyvné kolem osy (51) otáčení podávacího válečku (26), takže odváděči hrana (52) přiváděči desky (27) je přesuvná kolem obvodu podávacíhoválečku (26).
  39. 46. Linka na výrobu čištěného pramene podle nároku 1, s alespoňjeHn-fm rozvolnovacím zařízením balíků a předem stanovenýmgnstaí· počtem strojů na čištění vloček vláken případně vláken, - 34 - vyznačující se tím, že zařízení a strojejsou co do jejich výkonu, označovaném také jako prostupnostv kg, a co do jejich čisticího účinku řiditelně měnitelné,a že je zde uspořádáno měřicí zařízení na zjišťování výkonu,jakož i řízení (53) minipočítačem, a že řízení (53) minipo-čítačem řídí rozvolnovací zařízení (l) balíků i stroje z hle-diska výkonu a čisticího účinku takovým způsobem, že vláknajsou poškozována v rámci předem stanovené tolerance. 47· Linka podle nároku 46, vyznačující se tím,Že za rozvolnovacím zařízením (l) balíků a před prvním či-sticím strojem je uspořádáno zařízení na míšení vláken.
  40. 48. Linka podle nároku 46, vyznačující se tím,že za rozvolnovacím zařízením (l) balíků a prvním čisticímstrojem je uspořádáno zařízení na míšení vláken.
  41. 49. Linka podle nároku 46, vyznačující se tím,že za rozvolnovacím zařízením (l) balíků a za stroji na čištění vloček vláken případně vláken je uspořádáno zařízení namíšení vláken.
  42. 50. Linka podle nároku 46, vyznačující se tím,že zahrnuje rozvolnovací zařízení (l) balíků podle bodu 38,měřicí zařízení (54) podle bodu 39, hrubý čisticí stroj (4)podle bodu 40 a jemný čisticí stroj (6) podle bodu 4l. 0 - 35 -
  43. 51. Linka podle nároku 46, vyznačující se tímže mykácí stroj (ll) dále zahrnuje řízením (53) z hlediskaotáček řízený podávači váleček (37)» jakož i měřicí prvek(46) na měření délkové hmotnosti vláken a měřicí prvek (47)na měření prostupnosti pramene (l2) v kg/h, a měřici prvek(46) na měření jemnosti vláken předává řízení (53) měrný si-gnál (S.46) a měřicí prvek (47) na měření prostupnosti prámene předává řízení (53) měrný signál (S.47).
  44. 52. Linka podle nároku 46, vyznačující se tímže zahrnuje čidlo (48) barvy podle bodu 43. 2 301806.06.1991
CS902462A 1989-05-23 1990-05-21 Process and apparatus for optimizing treatment of cotton in a cotton mill CS246290A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH192989 1989-05-23

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS246290A3 true CS246290A3 (en) 1992-01-15

Family

ID=4221889

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS902462A CS246290A3 (en) 1989-05-23 1990-05-21 Process and apparatus for optimizing treatment of cotton in a cotton mill

Country Status (8)

Country Link
EP (2) EP0399315B1 (cs)
JP (1) JPH0314631A (cs)
CN (1) CN1023330C (cs)
AU (1) AU636884B2 (cs)
CS (1) CS246290A3 (cs)
DD (1) DD296115A5 (cs)
DE (2) DE59010929D1 (cs)
ZA (1) ZA903649B (cs)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE59109076D1 (de) * 1990-03-22 1999-01-28 Rieter Ag Maschf Reinigungskennfeld
DE4018803A1 (de) * 1990-06-12 1991-12-19 Rieter Ag Maschf Verfahren und vorrichtung zur regelung eines oeffnungsvorganges, beispielsweise an einer karde
US5509179A (en) * 1990-06-25 1996-04-23 Mondini; Giancarlo Autoleveller draw frame having process feed back control system
DE59108679D1 (de) * 1990-11-02 1997-05-28 Rieter Ag Maschf Verfahren zum Feststellen einer Eigenschaft eines Faserverbandes
CN1184452A (zh) 1995-03-27 1998-06-10 西德萨集团公司 由聚烯烃树脂和苯乙烯-丁二烯共聚物制成的可收缩薄膜
DE59711965D1 (de) 1996-05-20 2004-11-04 Rieter Ag Maschf Anlage zum Verarbeiten von Fasern
DE19630018A1 (de) * 1996-07-25 1998-01-29 Rieter Ag Maschf Anlage zum Verarbeiten von Fasern
DE29819492U1 (de) * 1998-11-02 2000-03-02 Autefa Maschinenfabrik GmbH, 86316 Friedberg Faserbehandlungsanlage für Nonwoven-Produkte
EP1057907A1 (en) * 1999-05-31 2000-12-06 Barco N.V. Spinning mill processing control systems and methods
DE50005500D1 (de) 1999-11-24 2004-04-08 Rieter Ag Maschf Selektive Reinigungslinie
DE10063861B4 (de) * 2000-12-21 2014-08-28 Trützschler GmbH & Co Kommanditgesellschaft Vorrichtung an einer Spinnereivorbereitungsmaschine, z. B. Reiniger, Öffner, Karde o. dgl. zur Erfassung von ausgeschiedenem Abfall
DE10230603B4 (de) * 2002-07-08 2017-06-14 Trützschler GmbH & Co Kommanditgesellschaft Verfahren und Vorrichtung an einer Spinnereivorbereitungsmaschine, z.B. Reiniger, Öffner, Karde o. dgl., zur Reinigung von Fasergut
DE10349407B4 (de) * 2003-04-03 2017-06-14 Trützschler GmbH & Co Kommanditgesellschaft Vorrichtung an einer Spinnereivorbereitungsmaschine, z. B. Reiniger, Öffner, Karde oder dergleichen zur Erfassung von aus Fasermaterial, z. B. Baumwolle, ausgeschiedenem Abfall
CH697063A5 (de) * 2003-04-03 2008-04-15 Truetzschler Gmbh & Co Kg Vorrichtung an einer Spinnereivorbereitungsmaschine, z.B. Reiniger, Öffner oder Karde, zur Erfassung von aus Fasermaterial, z. B. Baumwolle, ausgeschiedenem, aus Fremdstoffen und Gutfasern b
CN103008248A (zh) * 2011-09-25 2013-04-03 陈华松 棉花收获机械中的清理方法与机构
CH712382A1 (de) * 2016-04-21 2017-10-31 Rieter Ag Maschf Verfahren zum Betrieb eines Ballenöffners und Ballenöffner.
DE102018127621A1 (de) * 2018-11-06 2020-05-07 HELLA GmbH & Co. KGaA Schaltungsanordnung zur Begrenzung eines Einschaltstroms
CH717716A1 (de) 2020-08-05 2022-02-15 Rieter Ag Maschf Erfassung des Abganges in einer Faservorbereitungsanlage.
CH717715A1 (de) 2020-08-05 2022-02-15 Rieter Ag Maschf Faservorbereitungsmaschine mit einer Kamera.
CN114351436A (zh) * 2021-11-29 2022-04-15 含山县光乾纺织有限公司 一种棉纺织品加工用梳棉除杂机构
CN114622308A (zh) * 2022-03-14 2022-06-14 王陶 一种基于人工智能的纺织过程自适应清棉系统

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3894314A (en) * 1973-01-29 1975-07-15 James E Nayfa Treatment of spinning fibers in a textile mill
DE3237864C2 (de) * 1982-10-13 1996-05-23 Truetzschler Gmbh & Co Kg Verfahren und Vorrichtung zum Steuern und Regeln einer Spinnereivorbereitungsanlage
ES2028968T3 (es) * 1987-10-07 1992-07-16 Maschinenfabrik Rieter Ag Sistema de gobierno de la produccion.
IN171722B (cs) * 1987-10-08 1992-12-19 Rieter Ag Maschf

Also Published As

Publication number Publication date
JPH0314631A (ja) 1991-01-23
EP0641876B1 (de) 2002-07-31
AU636884B2 (en) 1993-05-13
ZA903649B (en) 1991-02-27
CN1023330C (zh) 1993-12-29
EP0399315B1 (de) 1995-10-11
EP0641876A1 (de) 1995-03-08
DE59009762D1 (de) 1995-11-16
DE59010929D1 (de) 2002-09-05
EP0399315A1 (de) 1990-11-28
AU5464890A (en) 1990-11-29
DD296115A5 (de) 1991-11-21
CN1048901A (zh) 1991-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS246290A3 (en) Process and apparatus for optimizing treatment of cotton in a cotton mill
CS505589A2 (en) Method of textile fibres mixing
JP4203874B2 (ja) 綿繰プロセス制御
HU213423B (en) Process and device for processing green feedstuff
US4831691A (en) Compact carding apparatus with sliver thread-up and method
CN110004544A (zh) 一种精梳混纺纱生产方法
van der Sluijs et al. A review on the formation, causes, measurement, implications and reduction of neps during cotton processing
CS300490A2 (en) Method of textile fibres mixing
PL187112B1 (pl) Urządzenie do produkcji włókien
US6611994B2 (en) Method and apparatus for fiber length measurement
US6442803B1 (en) Method of producing blends of cotton lint
JPH06508665A (ja) コーミングマシン
US20010049860A1 (en) Method and device for controlling a treatment installation for textile fibres, in particular cotton fibres
WO2001031096A1 (en) A fully automated textile waste processing system and method for the purpose of opening, cleaning, and bit elimination
JPH03137231A (ja) 織物せんいの最適な準備処理方法および回路装置
Alagirusamy Process control in blowroom and carding operations
US3930285A (en) Apparatus and method for forming staple fibers and feeding the same to a picker
US5111551A (en) Compact carding apparatus with sliver thread-up and method
US5150502A (en) Textile fiber length sorting apparatus and method
Bagshaw Improving gin stand performance to benefit Australian cotton
US6408221B1 (en) Method of and installation for optimizing the process of cleaning cotton
Abbott An automated color-sorting device for wool and other fibers
CA2330149A1 (en) Improved inlet design for handling bulk textile fiber
Biermann Contamination Control in Spinning
US6421883B1 (en) Selective cleaning line