CS244422B2 - Tabacco pressed stacks treatment device - Google Patents

Tabacco pressed stacks treatment device Download PDF

Info

Publication number
CS244422B2
CS244422B2 CS822555A CS255582A CS244422B2 CS 244422 B2 CS244422 B2 CS 244422B2 CS 822555 A CS822555 A CS 822555A CS 255582 A CS255582 A CS 255582A CS 244422 B2 CS244422 B2 CS 244422B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
probe
conditioning
plate
tobacco
tubular body
Prior art date
Application number
CS822555A
Other languages
English (en)
Other versions
CS255582A2 (en
Inventor
Hoyt S Beard
Marvin G Woempner
Daniel G Williard
Original Assignee
Reynolds Tobacco Co R
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Reynolds Tobacco Co R filed Critical Reynolds Tobacco Co R
Publication of CS255582A2 publication Critical patent/CS255582A2/cs
Publication of CS244422B2 publication Critical patent/CS244422B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B3/00Preparing tobacco in the factory
    • A24B3/02Humidifying packed raw tobacco

Landscapes

  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)

Description

(54) Zařízení pro úpravu slisovaných hromad tabáku
Zařízení obsahuje rám nesoucí řadu upravovačích sond v soupravě a smýkádlo pro pohyb řadou upravovačích sond směrem k hromadě tabáku, nesené dopravníkovou soupravou, a zase směrem od ní. Upravovači sondy jsou pružně montované a protaženy stírací deskou, jež je nesena řadou upravovačích sond prostřednictvím západkového ústrojí. Stírací deska přidržuje hromadu tabáku na místě, aby se nevzdala spolu při vytahování upravovačích sond.
obr. I
Vynález se týká zařízení pro úpravu slisovaných hromad tabáku.
Jak je odborně známo, surový tabák зе Často skladuje a dopravuje v suchých hromadách, buďto jako nabílky, jež mají v podstatě obdélníkový průřez, anebo ve velkých sudech, jež mají v podstatě kruhový průře2. Ačkoliv lisování poskytuje jeho pohodlné a pohovoté uskladnění a přepravu, znesnadňuje jeho zpracování v dalším výrobním postupu, protože tabákové listy se stávají křehkými a hned se drolí na jemné částečky, když jsou balíky nebo velké sudy otevřeny. Pro účely dalSího zpracování musí se oddělovat jednotlivé listy od sebe л a aby se to mohlo provádět, musí hromadám slisovaného tabáku znovu dodávat vlhkost a poddajnost. Až dosud se toho dosahovalo, že tabák se vystavoval účinkům nějakého upravovacího prostředku, jímž je obvykle pára.
Byly vymyšleny rozmanité soustavy pro úpravu tabáku a v podstatě pět ukazatelů určuje užitečnost a vhodnost takového zařízení. Zaprvé, životaschopné zařízení musí poskytovat provoz ve vysokém objemu za účelem udržování kroku s ostatním výrobním vybavením. Zadruhé, zařízení má být co nejhosbpdárnější z hlediska nákladů jak na pořízení tak i na provoz vybavení. Zařízení má spotřebovat co nejméně páry za účelem snížení spotřeby energie, potřebné к úpravě tabáku v daném objemu, nacco nejměnší míru. Začtvrté, životaschopné zařízení má vytvářet co nejméně tabákového prachu a jemných částeček, aby se mohlo udržet zdraaé pracovní prostředí. Zapáté, úprava tabáku musí být stejnoměrná, aby se zabraňovalo tvorbě listových chuchvalců a tím byly vyloučeny potřeba obnovy, špatná jakost, odpady a nadměrná tvorba .drobných částeček.
Nejobvyklejší dosud používané zařízení představuje jednoduchá tuhá vakuová komora, do níž se umístí tabák к úpravě, načež je evakuována a zaváděna do ní pára. Taková zařízení, jako například Thermp-Vactor nebo zařízení Vacu-Dyne, mohou zpracovat například asi 5 543 kg tabáku asi za 35 minut, v závislosti na počtu velkých sudů, pro něž je zařízení navrženo, avšak tato zařízení jsou nákladná jak z hlediska pořízení tak i spotřeby páry. К tomu ještě přistupují značné přímé náklady na mzdy v souvislosti s nakládáním dávek tabáku na palety jakož i s plněním a vyprazdňováním komory, což jsou vrozené stinné stránky zařízení pro zpracování v dávkách.
Při jiném až došud používaném zařízení jde o drcení hromad tabáku na menší kusy a jejich přívod do otáčivého parního bubnu. Sloučení míšení aapáry sice tabák upravuje, přitom se však také tvoří značné množství odpadu, tj. částice dost drobné к průchodu síta s oky o průměru zhruba 1 cm. К tomu ještě i zde vyskytují vysoké přímé náklady ne mzdy právě jako tak spotřeba páry.
U jiného zařízení v souvislosti například s petentem USA 3 124 142 /Philbrick/ je hromada tabáku umístěna uvnitř komory a do ní vsazena děrovaná sonda. Potom je do komory zavedena pára а к sondě je připojeno vakuum, takže dochází к postupnému průtahu páry hromadou tabáku а к její evakuaci sondou. Toto zařízení je však nákladnější, než je tomu u jednoduché parní komory, a používá;, vlastně právě tolik páry, i když převyšuje parní komorou zlepšenou stejnoměrností úpravy. Přitom si ovšem podržuje vrozené nedostatky zpracování malých balíků tabáku a je tedy v mncha případech použití bez užitku.
U dalšího obdobného zařízení se sondou v souvislosti s dalším patentem USA 3 838 698 /Dickenson/dochází к přívodu hromady tabáku do obdélníkové komory, kde je tlačena к sondě pásovými dopravníky. Do prostoru mezi zadní stranou komory a čelní stranou hromady tabáku je zavedena pára а к sondě je přivedeno vakuum, takže к průtahu páry dochází Čelním prostorem hromady tabáku. Takzvané “snímače“ na zadní straně komory strhují v pruzích za sebou vrstvy tabáku při posunu jeho hromady kupředu a takto stržený tabák vypadá ve dně komory. Nejzávaznější potíž u tohoto zařízení spočívá v silném omezení jeho výkonu, protože je uváděno, že hromada tabáku se pohybuje kupředu rychlostí 90 mm za minutu. Takto by tedy balík třeba o průměru 75 cm vyžadoval dobu téměř 8 minut pro úpravu a bylo by zapotřebí 45 Dickensonových zařízení к tomu, aby stačila výkonu jediné komory Thermp-Vactor.
Ačkoliv by zrychlení pracovního postupu s pomocí tohoto zařízení zlepšilo produktivitu, vedlo by to také k vážným speciálním potíží® se zřeteeem ke strhovací činnooti snímačů.
Byly prováděny pokusy za účelm překonání nesnází při práci s parní komorou, jak zde bylo o nich pojednáno, včetně použití většího počtu sond pro vstřikování páry do balíku tabáku. U takových zařízení jsou sondy namontovány na vodorovném rozdělovači, jenž je spouštěn dolů přiváděna pod a zvlhčený na na balík tabáku, aby do něj vsazoval sondy. Do balíku tabáku je přitom tlakem pára, jejíž průtok pokračuje tak dlouho, až je balík tabáku vyhřátý požadovaný stupeň, načež jsou sondy z něho odstraněny.
Ačkoliv vyžaduje značnou sílu k jejich vsazování do balíku tabáku, jenž je Dále bylo shledáno, že kvůli vytrnuuí se nepřijatenéému poškozování zhotovovat sondy s poměrně malým průměrem. Ten však má ve spojení 0e vsazování sond za následek, že se sondy při pokusech o jejich že pára by proudila tato zařízení převyšují svým zlepšením zařízení dřívější, a to jak z hlediska účinné úpravy,tak i z hlediska nákladů, přece jen·tu pořád ještě zůstává řada nesnází, jež brání obecně rtzšítnnému vyiužtí zařízení. Tak bylo například shledáno, že používání sond ve větším počtu neprodyšně slisován. tabáku bylo nezbytné se silami potřebnými vsazování ohýbají a tím se stávají nepoužitelnými. Dále bylo shledáno, jenom na malé vzdálenooti od sond a pod vysokým tlakem jevila sklon 0 vyhledávání rozhraní mezi vrstvami tabáku, aby unikla z balíku, čímž by docházelo 0 nestennoměrné úpravě tabáku. K tomu ještě se zřetelem 0 hutnosti balíků tabáku, sondy by se daly po vsazení do nich zase tedy toho z #nich nesnadno vyjímt, protože balíky jevily sklon 0 ulpívání na sondách. . Tím byl vlastně rychlý chod těchto upravovačích zařízení:'již předem vyloučen a v důsledku nenalezena přijetí v průmyslu.
Jeví se tm tedy při zachování jakosti rychlosti a udržování potřeba zdokonaleného zařízení pro úpravu tabáku za snížených nákladů produktu na přijatelné úrovni, zachování anebo zvýšení provozní tvorby drobných částeček v co nejmenším rozsahu.
Úkolem vynálezu pořizovací a provozní vity a jakosti výrobků. Přidružeiýfa úkolem vynálezu je, aby zařízení umotžonvln úpravu lisovaných hromad tabáku s velkou rychlostí za podstatného drobných částeček.
je opatřit zařízení pro úpravu Hoovaných hromad tabáku, jež sníží náklady na potřebné vybavení, za současného zachování vysoké produkotsnížení tvorby odpadu nebo
Úool je řešen zařízením pro úpravu lioovaných hromad podstata spočívá v tom, že obsahuje alespoň jednu soudovou spojených nahoře vodorovnými příčkami, obsahuJící dopravní pás nesený válečky.
tabáku podle vynálezu, jehož soustavu namontovanou na nosném rámu sestávajícím ze svislých nosných sloupů a dopravníkovou soupravou pro balíky tabáku,
Podle dalších provedení zařízení podle vynálezu má jeden váleček hřídel uložený otočně ve stojatých ložiskách namontovaných na rohových konzolách, z nichž jedna rohová konzola se táhne mezi jedněmi svisljfoi sloupy, zatímco druhá rohová konzola se táhne mezi druhými svisl^i nosnými sloupy, přičemž obě rohové konzoly jsou připevněny ke svislým nosným sloupům s pomocí svorníků. Soudová soustava obsahuje hlavní nosnou desku připevněnou na svých rozích k trubkovým ložiokám namontovaným na svislých nosních sloupech. K hlavní nosné desce je připevněno зm^lco^<^2Lt pro vratný pohyb soudové sou tavy v lalokovém čepu umístěném mezi vodorovnými příčkami svislých nosných sloupů. Pod hlavní nosnou deskou je uspořádána v odstupu od ní sondová deska nesená alespoň, dvěma zejména však čtyřmi svisl.ůfai monnážními rameny upravenými v jejích čtyřech rozích, a ke spodnímu povrchu hlavní nosné desky je uvnitř prostoru mezi ní a soudovou momtážní deskou uspořádán sběrač páry, o němuž je připojen větší počet ohebných pří vodních trubek. Sondová moonážní deska nese větší poCet pružně zamontovaných jednotlivých upravovačích sond sestávajících z trubkového tělesa pro taženého otvorem v soudové moonážní desce, přičemž vnitřní průměr otvoru je větší než vnější průměr trubkového tělesa pro odklon upravovači sondy od svislice.
Tr · /: krvé tTIrsn jpr&vovací sondy je umjtěno v soudové moatážaí desce s pomocí dolního nákružku předpojatého vzhůru proti spodnímu povrchu sondové montážní desky s pomocí vinuté pružiny, jejíž dolní konec je umístěn v zapuštěném montážním otvoru vytvořeném v horním povrchu sondové moanážní desky, a horní konec vinuté pružiny je v dotyku s horním nákružkem namontovaným na horním konci trubkového tělesa upravovači sondy. V trubkovém tělese upravovači sondy jsou vytvořeny řady děr pro výstup tlakové páry ze sběrače. Trubkové těleso upravovači sondy je přimontováno ke tvarovce namontované na pružině připevněné k sondové mooněžní desce, a ke tvarovce je také připojena ohebná přívodní trubka pro páru k trubkovému tělesu upravovači sondy. Tvarovka je připevněna ke stojanové tyči protažené ' otvorem v sondové moonážní desce a nesoucí dvojici protilehlých miskovvtých podložek, mezi nimiž se táhne vinutá pružina koaxiální se stojanovou tyčí, přidržovaná v poloze miskovitými podložkami, stlačovaná maticí a v dotyku s horní miskovitou podložkou. Trubkové těleso upravovači sondy je zamontováno v otvoru s pomocí horní a dolní podložky, jež jsou uspořádány na protilehlých stranách sondové desky pod přepjaýým tlakem vinuté pružiny koaxiální s tělesem upravovači sondy, se svým horním koncem v dotyku s dolní podložkou a se svým dolním koncem v dotyku s nákružkem namontovaným na trubkovém tělese upravovači sondy, k jehož hornímu konci a v dotyku s horním povrchem horní podložky je připojena tvarovka pro spojení ohebné přívodní trubky s trubkovým tělesem upravovači sondy.
Trubkové těleso upravovači sondy je uspořádáno uvnitř otvoru v sondové módě žní desce s pomocí protilehlých vinutých pružin koaxiálních s trubkovým tělesem upravovači sondy, avšak umístěných na protilehlých stranách sondové moanážní desky s vnějšími konci v dotyku s tvarovkou s nákružkem. Trubkové těleso upravovači sondy obsahuje hrdlovou část a kouli zamontované uvnntř otvoru v sondové desce, přičemž hrdlová část je uspořádána v otvoru pro příjem koule umístěné na upravovači sondě prostřednictvím dolního nákružku a horní tvarovky pro připojení ohebné přívodní trubky na trubkové těleso upravovači sondy, a mezi horní tvarovkou a kolíkem je propojena vinutá pružina. Pod sondovou deskou je na její přední . hraně zavěšena stírací deska s pomocí řetězů, jejichž dolní konce jsou připojeny ke stírací desce s pomocí otočných západek namontovaných na stírací desce s pomoc:! otočných čepů, přičemž otočné západky maí horní rameno připojeno k dolnímu konci nosného řetězu, zatímco jejich dolní rameno nese západkový čep, s nímž je otočná západka v záběru s rohatkovým ústrojím opatřerým několika svisle rozmístěnými zuby. Konečně jsou nad dopravníkovou soupravou pro větší počet tabákových balíků uspořádány podélně tři sondové soupravy.
Nový anebo vyšší účinek, dosahovaný zařízením podle vynálezu, vyplývá z dále uváděných skutečností.
Jednoolivé upravovači sondy jsou připevněny k modážní desce pružně. Mhou se tedy pružné nebo vratně ohýbat v rámci kužele s úhlěm přibližně 30°, což umožňuje jejich vsazení do hromady tabáku a vychýlení z původní dráhy bez trvalého o tamti. Pružná montáž upravovači sondy slouží k návratu do její původní polohy po vytažení z tabákového balíku.
Stírscí ústrojí zabírá do povrchu tabákového balíku, když jsou do'něj vsazeny upravovači sondy a slouží k jejich vedení, takže je zachován jejich žádoucí směr.
Západkové ústrojí zajišťuje stírací desku pevně k povrchu tabákového balíku, takže při upravovačích ' sondách vytažených z tabákového balíku stírací deska přidržuje balík na místě a brání jeho zdvihu zátahu upravovačích sond.
Uvvoňovací ústrojí uvolňuje desku ze západek při úplném vytažení upravovačích sond z tabákového balíku, jenž může být z upravovacího zařízení odstraněn a nahrazen dalším ke zpracovali.
Tabákové balíky k úpravě lze otáčet vůči řadě upravovačích sond s pomocí vhodného dopravního ústrojí, tolík tabáku lze nasměrovat tak, aby vrstvy tabáku byly uspořádány na dopravníku svisle a ve směru posunu balíků upravovacím zařízením podélně. Tím je uanadněnoo vsazení upravovačích sond, zabráněno poškození upravovačích sond i tabáku a omezen únik páry z balíků podél rozhraní jednotlivých vrstev tabáku.
DsIší výhody zařízení podle vynálezu vyplynou z jeho detailnějšího popisu podle připoje^ ných výkresů, na nichž představuje ob]?. 1 schematický nárys v Částečném řezu podál čáry 1-1 na obr.2 upravovacího zařízení sestrojeného podle vynálezu s řadou upravovačích sond v horní neboli zatažené poloze, obr. 2 bokorys zařízení z obr. 1 s řadou upravovačích eond v dolní neboli vytažené poloze, obr. 3 částečně řez upravovači sondou vhodnou k použití v jejich řadě podle obr. 1, obr. 4 až 8 obměny upravovači sondy z obr. 3, obr. 9 zvětšený pohled na západkové ústrojí použité u stírací desky řady upravovačích sond, obr: 10 vybraný vzor upravovačích sond pro jejich řadu podle obr. 1, a obr, 11 perspektivní pohled ve schematické podobě na práci upravovacího zařízení podle vynálezu.
Ja obr. 1 a 2 je znázorněno upravovači zařízení 10 podle vynálezu. Je užitečné zejména při úpravě tabáku v podobě listů v malých balících z jutové . obalové tkaniny, známých jako turecké balíky, a v dopravních bednách zvaných pobřežní bedny. Může být samozřejmě přizpůsobeno pro úpravu lisovaných hromad tabáku v jiných rozměrech, jako jsou například velké balíky a velké sudy.
Upravovači zařízení £0. zahrnuje v sobě sondovou soupravu 12 namontovanou pro svislý vrtný pohyb na vhodném nosném rámu 13. jenž může mít různé podoby, avšak zde sestává názorně ze svislých nosných sloupů ££. 1 5. £6, 17. /z nichž poslední je nezobrazen/. Svislé nosné sloupy 14. £2, 1,6. 17 tvoří rohy nosného rámu 13 a jsou spojeny nahoře vodorovnými příčkami £8. 20. s /^znázorněnými/ přídavnými rozpěrami používanými podle potřeby k zajištění žádoucí tuhosti nosného rámu 13. Ačkooiv kryt pro nosný rám 13 není důležitý pro práci upravovacího zařízení 10. může se jevit žádoucím umístěním vhodných závěrných stěn kolem sondové soupravy 12 a obbasti dopravníku, jenž bude ještě blíže popsán, kde dochází k úpravě k záchytu páry, jež by molti.a unikat z tabákového balíku, a ke snížení částic v ovzduší.
V blízkosti svislých nosných sloupů £4. 1 5. £6. 17 nosného rámu 1Д je namontována dopravníková souprava 22. jež může být sestrojena jakkoliv, zejména však jako pásový dopravník, jenž sestává z dopravího pásu 22. neseného válečky J26, .28» JO· Jak patrno z obr. 1, na němž je pásový dopravník znázorněn v částečném řezu podál čáry 1-1 z obr. 2, váleček 28 může mít hřídel 32. uložený na každém konci o.točně v příslušxých stojatých ložiskách 34. 36 namontovaných jednotlivé na rohových konzolách 38. 40. Rohová konzola 38 se táhne mezi svislými nosnými sloupy £4. 17 a rohová konzola 40 se táhne mezi svisýfci nosnými sloupy 1.5. 16 nosného retou 13. přičemž obě rohové konzoly £8. 40 zajištěny k příslušným svislým nosným sloupeům 14. 17; 1 5. 16 s pomocí svorníků -42. svářením nebo s pomocí jiných upevňovacích prostředků. Rohové konzoly £8. 40 a dopravníková souprava 22 vyrneeují podélný směr průchodu upravovacím zařízením £0.
Dopravníkový váleček 30 může být namontován na rohových konzolách £8. £0, jak znázorněno pro váleček 28, zatímco váleček 26 může být pro dopravníkovu soupravu 22 hnací a tudíž pro tento účel vhodně montovaný a připojený k /nezobrazenému/ hnacímu ústrojí.
Toto hnací ústrojí pro dopravníkovou soupravu 22 je uváděno v činnost pro dopravu slioovarých balíků nebo beden 4o do nosného rámu 1 j a jejich sviséému umíítění pod sondovou soupravu 12 pro úpravu tabáku. čondová souprava £2 je potom hnána dolů za účelem vsazení většího počtu upravovačích sond do tabákového balíku 46 a k jeho úpravě je spuštěna pára. čondová souprava 12 se potom zvedne, upravený tabákový balík 46 se pohybuje k dalšímu zpracování a na jeho místo je umístěn pod sondovou soupravu 12 další tabákový balík 46. Řídicí ústrojí pro natáčení tabákových balíků 46 do upravovacího zařízení 10 a z něho zase ven není zobrazeno, avšak je samozřejmé, že v sobě zahrnuje běžné snímače a řídicí obvody о
reagující да ukončení cyklu úpravy soudovou soupravou 12 а к vedení v činnost dopravníkové soupravy 22 pro pohyb tabákových balíků 4o a potom к ovládání sondové soupravy 12.
Sondová souprava 12 zanrnu^e v sobě hlavní nosnou desku 50 obvykle obdélníkového tvaru a zamontovanou pro svislý pohyo uvnitř soupravy nosného rámu 1 3. Podle jednoho provedení vynálezu může být hlavní nosná deska 5,0 připevněna na svých čtyřech rozích ke vhodným trubkovým ložiskem 52. 53. 54. 55. /z nichž poslední není zobrazen/ namontovaných na přísluSných svislých nosných sloupech 14. 15. 1.6. 17. Trubková ložiska 52. 53. 54. 55 vedou hlavní nosnou desku 50 svisle mezi'horní“ neboli zataženou polohou, jak znázorněno na obr. 1, a “dolní“ neboli vytaženou polohou, jak znázorněno na obr. 2. Hlavní nosná deska 50 může být z jakéhokoliv vhodného materiálu, aúpodle přání to může být celistvá deska nebo otevřený rám.
Vratný pohyb sondové soupravy 12 provádí-smýkadlo 56 pevně uložené v ložiskovém čepu 58 uvnitř vodorovných příček £8, 20 soupravy nosného rámu 13. Smýkadlo 56 je poháněno ' vhodným zdrojem energie, například /nezobrazeným/ hydraulickým válcem a uváděno v činnost к pohonu sondové soupravy 12 svisle dolů a nahoru mezi polohami znázorněnými na obr. 1 a 2. Smýkadlo 56 je zajištěno к hlavní nosné desce 50 sondové soupravy £2 jakýmkoliv vhodným způsobem, jako třeba s pomocí ložiskového čepu 58. jenž může být přivařen nebo přišroubován na jednom konci к hlavní nosné desce 50 a na druhém konci ke smýkadlu 5o.
Pod hlavní nosnou deskou 50 a v odstupu od ní zajištěna sondová montážní deska óO v podstatě obdélníkového tvaru a nesená svislými montážními rameny 62. Ačkoliv jsou na obr. 1 znázorněna jenom dvě svislá montážní ramena 62. může jich být samozřejmě opatřen jakýkoliv к zajištění žádoucího vztahu mezi hlavní nosnou deskou 50 a soudovou deskou 60. a zejména to mohou čtyři svislá montážní ramena 62 upravená ve čtyřech rozích sondové montážní desky 60.
Ke spodnímu povrchu hlavní nosné desky 50. uvnitř prostoru mezi ní a sondoyou.i montážní deskou ó_0. je zajištěn parní sběřač ob připojený к většímu počtu ohebných přívodních trubek 68 sloužících к připojení parního sběrače 66 к upravovacím sondám tabáku, jež budou ještě blíže popsány. Nasycená pára je přiváděna pod tlacem od nezobrazeného zdroje к parnímu sběrači 6b parní trubkou 70. jež je přednostně rovněž kvůli přizpůsobení se pohybu sondové soupravy 12. Pro tlak a teplotu při přívodu páry mohou být použity různé hodnoty v závislosti na hmotě upravovaného tabáku.
Sondová montážní deska op nese větší počet jednotlivých upravovačích sond 72 sestrojených optimální úpravy v tabákovém balíku £6. Jak znázorněno detailněji na obr. 3 až 8, každá upravovači sonda 72 je zamontována pružně v sondové montážní desce 60, je však udržována rovnoběžně se sousedními upravovacími sondami 72 prostřednictvím takových pružících prostředků, jako jsou například pružinj. Pružná montáž upravovačích sond 72 umožňuje jejich jednotlivé nepatrné vychýlení z běžně svislé polohy při vsazování do tabáku, čímž se zabraňuje jejich trvalému ohnutí a upravovači sondy 72 mohou být tenčí, než by bylo jinak zapotřebí. Trvalé ohnutí upravovačích sond 72 bylo shledáno jako speciálně obtíž pro ně při vstupu do tabákových balíků 46 v blízkosti jejich hran, ačkoliv může docházet к takovému ohnutí také v jiných oblastech.
Jedno takové uspořádání pružné montáže upravovačích sond 72 sestává z trubkového tělesa 74 protaženého montážním otvorem Zó v sondové montážní desce 60, přičemž průměr montážního otvoru 76 je větší než- vnější průměr trubkového tělesa 74 upravovači sondy 72. aby se mohla upravovači sonda 72 odklánět od svislice. Trubkové těleso 74 upravovači sondy 72 je umístěno v sondové montážní desce óO prostřednictvím dolního nákružku 78, jenž může být přivařen nebo jinak připevněn к vnějšímu povrchu trubkového tělesa 74 upravovači sondy 72. Těmto dolní nákružek 78 je předpjat vzhůru orpoti spodnímu povrchu sondové montážní desky óO prostřednictvím vinuté pružiny 80. jejíž dolní konec je umístěn v zapuštěném montážním otvoru 82 vytvořeném v hornímbpovrchu sondové montážní desky ,60.
:М44?.·
Horní, konec vinuté pružiny 80 se dotýká horního uákružku 64 namontovaného na horním konci trubkového tělesa 74 upravovači sondy 72» Horní nákružek 84 má podobu tvarovky/ jež spojuje trubkové těleso 74 upravovači sondy 72 s příslušnou jednou z ohebných přívodních trubek 68» čímž je zapojena upravovači sonda 72 na parní sběrač ο6·
Jak již zmíněno, montážní otvor 7b je ěirěí než průměr trubkového tělesa 74 upravovači sondy 72» takže příčná sila oproti trubkovému tělesu 74 upravovači sondy 72» například ve hrotu 86» bude mít za následek náklon tělesa trubkového tělesa 74 upravovači sondy 72 uvnntř monnážního otvoru 76» MoonáŽní otvor 76 je dostatečně velký k tomu, aby se mohlo trubkové těleso 74 upravovači sondy 72 pohybovat v rámci kužele vymezeného úhlem alfa, jený může například vykazovat 30°»
Náklon trubkového tělesa 74 upravovači sondy 72 stlačuje jednu stranu vinuté pružiny 80» takže při uvolnění příčné síly vyvíjené na hrot .86 upravovači sondy J2. nutí vinutá pružina.86 . upravovači sondu 72 zpět do svislé polohy·
Trubkové těleso 74 upravovači sondy 72 může být z nejrůznějších materiálů, při vybraném provedení sestává véak z tenké trubky z nerezavějící ocele s vnějším průměrem 1/2, jež je protažena přibližně 40 cm pod sondovou moonážni desku .60» Hrot 86 upravovači sondy 72, může být dlouhý asi 2,5 cm a obsahuje přírubu vsazenou do trubkového tělesa 74 upravovači sondy 72 a k němu připevněnou· V trubkovém tělese 74 upravovači sondy 72 jsou vytvořeny řady děr 90 pro výstup tlakové páry z parního sběrače 66» U vybraného provedeni zařízeni podle vynálezu mají díry 90 průměr t/l6” /0,159 cm/ a jsou rozmístěny od sebe » axiálně na vzdálenost 2,5 cm ve třech podélně protažených řadách po Šesti děrách 90» přičemž řady jsou rozmístěny obvodově pod 120°, z čehož vyplývá celkem 18 děr JO na jednu upravovači sondu 72»
Ačkooiv trubkové těleso 74 upravovači sondy 72 je znázorněno na obr» 3 jako protáhlé montážním otvorm J6 se zakočenim ve tvarovce horního nákružku 84» může být samozřejmě použito obměněné uspořádali· Dolní nákružek 78 může být například tvarovkou v závitovém záběru β dolní části trubkového tělesa 74 upravovači sondy 72» s horní části jako samootatným trabkovým spojením v závitovém záběru mezi dolním nákružkem 78 a horním nákružkem 84» Dále, ačkoliv se dává přednost pružné mmnáži podle obr» 1, jsou možné také jiné rozmaanté pružné m^o^n^í^iže, jak znázorněno na obr» 4 až 8» Při provedení podle obr» 4, je trubkové těleao 74 upravovači sondy 72. přimontováno ke tvarovce .92. namontované na pružině 94 zajištění k sondové mooLtážlt:i desce 60.» Pružina 94 drží upravovači sondu 72 ve svislé poloze, avšak dovoluje její odklon od svislice, jak popsáno v souvislosti z obr» 3·
K přívodu páry k trubkovému tělesu 74 upravovači sondy 72. dochází prostřednictvím ohevbné trubky 68 ke tvarovce .92»
Jiná pružná mrntáž pro upravovači sondu 72 je znázorněna na obr» 5, kde trubkové těleso 74 upravovači sondy 72 je namontováno na tvarovce .92» jak znázorněno na obr» 4» Zde však je tvarovka 92 připevněna ke stojanové tyči .96 protažené otvorem 98 v sondové montážní desce JJ, přičemž stojanová tyč 96 nese dvvjici protilehlých miskovitýeh podložek Jí, 190» mezi nimiž se táhne vinutá pružina 102» Ta je koaxiální se stojanovou tyčí 96 a držena v poloze misko vitými podložkami JJ, 100» přičemž je stlačena ^aatLcí 104 našroubovanou na horní konec stojanové tyče Jj a v dotyku s . horní miskovitou podložkou 100· Při způsobeni u zařízení podle obr» 3 odklonu stojkové tyče 96 od svislice příčnou silou vyvíjenou na trubkové těleso 74 upravovači sondy 72 bude zase po uvolnění příčné síly vinutá pružina 102 vracet upravovači sondu 72 do její svislé polohy»
Jiné provedeni zařízení podle vynálezu Je znázorněno na obr» o, kde trubkové těleso upravovači sondy 72 je protaženo otvorem 106. v sondové moonážni desce oO» přičemž otvor
1_0_o je opět dostatečně velký pro odklon trubkového tělesa 74 upravovači sondy 72 v odezvě na příčné síly» '44422
Trubkové těleso 74 upravovači sondy 72 je zamontováno v otvoru 106 s pomocí horní podložky 108 a dolní podložky 110. jež jsou zajištěny na protilehlých stranách sondové montážní desky 60 předpětím tlaku vinutou pružinou 112. Ta je koaxiální s trubkovým tělesem 74 upravovači sondy 22, se svým horním koncem v dotyku s dolní podložkou 110 a se svým dolním koncem v dotyku s nákružkem 114 na trubkovém tělese 74 upravovači sondy 72. Tvarovka 11 ó. připojená к hornímu konci trubkového tělesa 74 upravovači sondy a v dotyku s horním povrchem horní podložky 108. spojuje ohebnou přívodní trubku 68 s trubkovým tělesem 74 upravovači sondy 72 tak, jak zde již bylo popsáno.
Další obměna pružné montáže upravovačích sond 7? je znázorněna na obr. 7, kde trubkové těleso 74 upravovači sondy 72 je zajištěno uvnitř otvoru 11ó v sondové montážní desce 60 s pomocí dvojice protilehlých vinutých pružin 118. 120. Ty jsou sice koaxiální s trubkovým tělesem 74 upravovači sondy 7J2, avSak umístěné na protilehlých stranách sondové montážní desky 60 ř přičemž jejich vnějSÍ konce jsou jednotlivě v příslušném dotyku s tvarovkou 122 a nákružkem 124- Tak jako předtím, tvarovka 122 slouží к připojení ohebné přívodní trubky 08 na trubkové těleso 74 upravovači sondy 72.
Při provedení zařízení podle obr. 8 je znázorněna pružná montáž pro trubkové těleso 74 upravovači sondy 72, zahrnující v sobě kouli a hrdlo, zamontované uvnitř otvoru v sondové montážní desce 60. Hrdlová Část 128 je zajištěna v otvoru 126 pro příjem koule 130 namontované na trubkovém tělese 74 upravovači sondy 72. Koule 130 je umístěna na upravovači sondě 72 prostřednictvím dolního nákružku 132 a horní tvarovky 134 sloužící к připojení ohebné přívodní trubky 68 na trubkové těleso 74 upravovači sondy 72. Uspořádáním koule 130 a hrdlové Části 128 je možné vychýlení trubkového tělesa 74 upravovači sondy 72 z jeho běžné svislé polohy působením příčných sil, jak již zde popsáno, přičemž upravovači sonda 72 je vracena do své svislé polohy prostřednictvím tří vinutých pružin spojených ve třech místech odstupu kolem horní tvarovky 134. Jak znázorněno pružinou 136, každá z uvedených pružin je propojena mezi horní tvarovkou J34 a příslušným kolíkem 138 к zajištění vodorovného předpětí orptoi hořejšku trubkového tělesa 74 upravovači sondy 72, jež se tím po odchýlení vrátí do své běžné svislé polohy. Kolíky 138 a pružiny 136 jsou rozmístěny od sebe pod úhlem 120° kolem osy trubkového tělesa 74 upravovači sondy 72.
Při návratu к obr. 1 a 2 závisí upravovači sondy 72 směrem dolů na sondové montážní desce 60 se svými dolními konci protažneými vodorovnou, v podstatě obdélníkovou stírací deskou 140 zavěšenou pod sondovou deskou 60 s pomocí nosných řetězů 142. 144 na její přední straně, jak patrno z obr. 1, a s pomocí již neznázorněných podobných nosných řetězů na její zadní straně. Stírací deska 140 může být ze dřeva nebo jiného vhodného materiálu a obsahuje větší počet otvorů umístěných jednotlivě pod místem příslušné upravovači sondy 72 a majících průměr větší než příslušné trubkové těleso 74 pro umožnění určitého příčného pohybu příslušné upravovači sondy 72.
Dolní konce pružných nosných řetězů 142. 144 jsou připojeny ke stírací desce 140 s pomocí otočných západek 146. 148 znázorněných ve větším detailu na obr. 9. Otočné západky 14% 148 jsou namontovány na stírací desce 140 s pomocí vhodných otočných čepů 1 50, 152, takže jsou volně pohyblivé. Při vybraném provedení zařízení podle vynálezu má každá otočná západka 146. 148 v podstatě tvar _L, jejíž jedno rameno je připojeno к dolnímu konci příslušného nosného řetězu 142, 144, zatímco druhé rameno nese západkový Cep 1 58, 160. Tak například otočná západka 146 má své horní rameno 154 připojené к dolnímu konci nosného řetězu 142, jako patrno z obr. 9, zatímco její dolní rameno 156 nese západkový čep 15_8* Otočná západka 148 je sestrojena podobně tím, že má své jedno rameno připojené к dolnímu konci nosného řetězu 144, zatímco její druhý konec nese západkový čep 160.
Je-li sondová souprava 12 upravovačích sond 72 v zatažené poloze, jak znázorněno na obr. 1, nosné řetězy 142, 144 nesou vodorovnou stírací desku 140 v blízkosti dolních konců upravovači sondy 72, přičemž stírací deaka 140 je nesena otočnými západkami 146. 148 /444/2 a příslušnými otočnými čepy 150, 152 umístěnými v rozích stírací desky 140> jakož i podobnými západkami a nosnými řetězy na jejích zadních koncích. Otočně západky 146, 148 jsou natáčivě pod účinkem váhy stírací desky 140 do poloh vyznačených obecně na obr. 1, takže západkově čepy ;50, 152 Jsou umístěny vnitřně od příslušných otočných Cepů 150, 1 p2t když je stírací deska J 43 zataženn.
Je-li sondová souprava 12 upravovačích sond 72 poháněna s pomocí smákadla 56 dolů směrem к tabákovému balíku 4o, stírací deska 140 naráží na vršek tabákového balíku 46 zhruba ve stejné době, jak hroty 8o upravovačích sond 72 vnikají do tabáku. Stírací deska 140 zůstává na vršku tabákového balíku 46, avšak sondová souprava 12 pokračuje v pohybu dolů, aby mohly jednotlivé upravovači sondy 72 procházet stírací deskou 140 do tabáku. Způsobuje tA průvis nosných řetězů 142, 144, čímž se otočné západky 146, 148 natáčejí se svými západkovými čepy 158, 160 ven do záběru s příslušnými rohatkovými ústrojími 162, 164 namontovanými v sousedství dráhy stírací desky 140. Rohatková ústrojí mohou být výhodně zajištěna к vnitřním povrchům svislých nosných sloupů 14, 15 nosného rámu 13. Podobná rohatková ústrojí jsou samozřejmě zajištěna na svislých sloupech 16, 17 pro příjem otočné západky namontované na zbylých rozích na zadní . hraně stírací desky 140, Každé rohatková ústrojí 162, 164 je opatřeno několika svisle rozmístěnými zuby 166, majícími jednotlivě horní stranu zkosenou a dolní stranu vodorovnou, jak patrno z obr. 9. Počet ‘ zubů J 6o a jejich přesné umístění na svislém nosném sloupu 14, 15, V6, 17 jsou stanoveny rozsahem výšky hromad tabáku к úpravě, protože je nutno umístit zuby 166 v přibližně stejné rovině s vrškem hromady tabáku, takže otočné západky 146, 148 se mohou dostat do záběru s příslušnými rohatkovými ústrojími 162. 164.
Jak znázorněno na obr. 9, je-li nosný řetěz J_42 v průvisu, uvolní se otočná západka 146 a otáčí se ve směru hodinových ruček pro záběr západkového Čepu 156 s jedním ze zubů 166, závislý na výšce tabákového balíku 46* Podobně se dostává do záběru západkový čep 160 s jedním ze zubů 1 об na rohatkovém ústrojí 164 a podobné otočné západky s podobnými rohatkovými ústrojími zabírají na zbylých rozích stírací desky 140.
i
Je-li sondová souprava 12 zatažena kvůli vytažení upravovači sondy 72 z tabákového[ balíku 46. zůstává stírací deaka 140 zpočátku ve styku s vrškem tabákového balíku 46.!
držená v poloze otočnými západkami 146, 148. Pokračující zátah sondová soupravy I2 táhneI upravovači sondu 72 vzhůru otvory ve stírací desce 140. jež stírá tabák z upravovačích sond J2fa tím brání ve sběru hromady tabáku sondou soupravou 12, Když hroty T86 úpravo-i vacích sond_72 dostihnou roviny stírací desky J40. pohyb vzhůru sondové montážní deskv 60j převezme průvis v nosných řetězech 142, 144* Ty začnou zvedat stírací desku,L4Q s pomocíi otočných západek 14ó, 148, což způsobí jejich pohyb západkovými čepy 158, IpO Čímž se uvolní ze zubů 166 rohatkových ústrojí 162. 164, Pokračující pohyb sondové montážní desky 60 vzhůru 2vedna pak stírací desku 140 v plném rozsahu, takže tabákový balík 46 může být natočen ven z upravovacího zařízení 10.
Ačkoliv obr. 1 a 2 představují jediný tabákový balík 46 ve chvíli zpracování v upravovacím zařízení Ю, je pochopitelné, že v praxi ponese dopravníková souprava r22 celou řadu tabákových balíků 46 se svými konci ve vzájemném dotyku. Taková řada tabákových balíků je posunována vpřed upravovacím zařízením 10 v přerušovaném natáčivém pohybu, přičemž dopravníková souprava 22 postupuje vpřed pravidelně o vzdálenost rovnající se přibližně délce upravovacího zařízení 10. Proto se může délka upravovacího zařízení 10_ měnit a zmíněné natáčení může mít za následek v upravovacím zařízení úpravu části tabákového balíku 46 nebo částí dvou sousedních tabákových balíků 46 spíše než pouze jediného tabákového balíku 46, jak znázorněno. Dopravníková souprava 22 pohybuje však při natáčení upravenou částí jednoho nebo několika tabákových balíků 46 ven z upravovacího zařízení 10 při ukončení cyklu úpravy, a pohybuje neupravenou částí jednoho nebo několika natečených tabákových balíků 46 к sondové soupravě 12 upravovačích sond Sondová souprava 12 upravovačích sond 72, může takto překlenout dva balíky 46 v průběhu jednoho cyklu úpravy.
Jak znázorněno na obr. 1 a 10, tabákový balík 46 je uspořádán na dopravníkové soupravě '22 tak, že^vrstvy tabáku, tvořené při pěchování tabákového balíku45, se táhnou svisle s podélně, jak naznačeno dělicími čarami 170. Nasměrováním tabákových vrstev podélně vůči dráze dopravníkové soupravy 2.. .zabraňuje se ohybu upravovačích sond 72, zejména těch jež jsou v blízkosti čelních nabo zadních hran tabákového balíku_46 . nebo sousedních tabákových balíků 46.
Obr. 10, představující půdorys tabákového balíku 46, znázorňuje také přesazený mřížkový vzor vytvořený řadou upravovačích sond 72 při namontování na sondové montážní descc 60. přičemž x vyznačuje, kde trubková tělesa 74 upravovačích sond,72 vstoupí do tabákového balíku .£6» když je sondová souprava 12 spuětěna dolů. Při uspořádání upravovačích sond 72 v podélných řadách 172. v přesazení se sousedními bylo shledáno, že tabákový balík 46 je stejnoměrněji upraven a že k menšímu úniku páry podél dělicích čar
170 mezi vrswami tabáku, než je tomu při upravovačích sondách 72 uspořádaných jak v přiSzýrcly tak i podélných řadách. Přesazení- jedné řady o vzdálenosti rovn^ící se polovině vzdálenosti mmzi sousedními upravovacími sondami 72.ukázalo, že je tím dáno nejsteanoměrnnjší rozdělení páry.
Při jednom přednostním uspořádání upravovačích sond 72 . zařízení podle vynálezu bylo použito deset řed z upravovačích sond . 72 se vzdálenootí mezi sousedními řadami a sousedními upravovacími sondami 72 v řadě přibližně 75 mm a s přesazením přibližně 40 mm. Mělo by být však zjevné, že určitá řada upravovačích sond 72 má být určena podle druhu právě upravované hromady tabáku a podle poměru mezi váhou a dobou při úpravě, potřebnými pro určitou hromadu. Nutno si povšimnout, že vrstvové dělicí čáry 170 jsou znázorněn./ jenom pro představu jako zapaddjící mezi sousední řady upravovačích sond _72. přičemž však nejsou nezbytně stejně široké, ani nejsou nezbytně stennoměrně přes šířku tabákového balíku 46. Některé z upravovačích sond 72 mohou tedy narážet na jednu z tabákových vrstev a ostatní upravovači sond» 72 mohou narážet na dělicí čár„- 170 mezi tabákovými vrstvami, zatímco druhé tabákové vrstvy mohou úplně chybět. Při uspořádání upravovačích sond 72 podle obr. 10 bylo však.shledáno, že je zajištěno poměrně ste^oměrně pronikání páry a proto je dávána přednost znázorněné řadě upravovačích sond 72.
Při práci upravovacího zařízení 10 podle vynálezu se tabákové balíky . 46 _ k úpravě na dopravníkovou soupravu 22 . ve vzájemně pevném styku se sousedními tabákovými balíky 46 a ve vr<^o^n^Q^' svých stran s jednou stranou dopravníkové soupravy 22, jak je znázorněna například ne obr. 1 levá strana dopravníkové soupravy ,2_. Při nesení prvního tabákového balíku .46* k úpravě pod sondovou soupravu 12 dopravníkovou soupravou .22, dochází k automatickému cyklu s pomocí vhodného /nezobrazeného/ řídicího obvodu. Tak mohou být například opatřena spínací ústrojí reagující na polohu tabákového balíku 46, takže při jeho umíítění pod sondovou soupravou 12 se dopravníková souprava .22 zastaví . a uvede se v chod sm^adlo 5ó k pohonu upravovačích sond 72 dolů k tabákovému balíku 46, Při dotyku stírací desk^' 140 s vrškem tabákového balíku 46 uvede se v činnost a vstupní trubkou 70. se přivádí vysokotlaká pára nejprve do parního sběrače óo a pak ohebnými přívodními trubkami .68. do upravovačích sond 72T Tok páry lze uvádět v činnost mikrospínačem reagujícím na spouštění dolů stírací desky ,40. fotoelektiickým ústrojím snímajícím umístění stírací desky 140 nebo s pomocí jiných vhodných řídicích ústrojí.
Po otevření páry pokračuje sm/kadlo 55 v pohybu sondové soupravy J£Lpolů, přičemž jsou upravovači sondy 72 zatlaoováry do slisovaného tabákového balíku 46 a pára vychází z dolních částí upravovačích sond 72 děrami 93 k úpravě tabáku při pohybu sondové soupravy 12 upravovačích sond 72 dolů. K tomuto pohybu dolů dochází tak dlouho, až se hroty_86 upravovačích sond.72. přiblíží na vzdálenost asi 130 mm ke dnu tabákového balíku 46, ve kteréžto chvíli se sondová souprava .1,2 zastaví Upravovači sonda 72 setrvá dole po dobu jedné či dvou sekund, načež se obrátí smýkadlo 56 k vatažení upravovaní sondy 72 vzhůru a ven z tabákového balíku 46, Jak již bylo uvedeno, když se dostane stírací deska . 143 do styku s vrškem tabákového balíku 46 při pohybu dolů, otočné západky Uy. 148 zaberou do příslušných zubů
166 n® rohatkových ústrojích 162. 1u4. takže při pohybu vzhůru k zátahu upravovačích sond 72 zpět od tabákového balíku 46. je stírací deska 14J zajištěna ve své poloze a zabtaňuje tabákovému balíku 4o ve zdvihu spolu s upravovacími sondami .72. upravovači sondy 72 opustí tabákový balík 46, nosné řetězy 142. 144 rozpojí otočné západky 146, 148 a současně se uzavře přívod vysokotlaké páry. Potom se dopravníková souprava 2 . _ natočí o délku rovnající se délce sondové souprav^ ££ k donesení neupraveného tabákového balíku nebo jeho části soudovou soupravou £2, ve kteréžto chvíli začne další cyklus úpravy.
Ačkoliv obr. 1 a 2 znázorňují upravovači zařízení 10 podle vynálezu vybavené jedinou sondovou soupravou £2, může být samozřejmě spojeno dohromady několik soudových souprav 1 2 pro zvýšení pгoduSiivity, jak znázorněno schematicky na obr. '11.
Zde jsou tedy tři sondové soupravy 180. 181, 162. z nichž každá je sestrojena ve vztahu k obr. 1 a 2, mohou být vyrovnány podélně k dopravníkové.soupravě 22, takže v jednom pracovním postupu může být upraven velký počet tabákových balíků _4ó. V tomto případě mohou být ovládány všechny tři sondové soupravy 130. 181 . 182 současně k úpravě tabákových balíků 4ó umístěných pod nimi a po zátahu upravovačích sond 72 se dopravníková souprava 22 natočí o vzdálenost rovnaaící se celkové délce všech tří sondových souprav 130, 131. 182. Toto uspořádání má tu výhodu, že jediný tabákový balík 46. nepotřebuje být vyrovnán do řady s určitou sondovou soupravou, avšak každá z těchto soudových souprav 180, 181. 182 může překlenout jeden nebo několik tabákových balíků 46 podle jejich rozměrů. Mimoto může být dosažena praktická výrobní rychlost, protože na přání mohou být přidány další sondové soupravy 12,
Kvvůi přizpůsobení se tabákovém balíkům 46 různých rozměrů může být také žádoucí uspořádání řady /nezobrazených / uzavíracích ventilů buňto v parním sběrači ;66fanebo ve zvolených řadách ohebné přívodní trubky 69. takže je-li například sondová souprava .1? širší než tabákový balík 46, mohou se jedna nebo několik řad upravovačích sond 72 během úpravy vypnout kvůli zabránění ztrátě páry. Toho lze dosáhnout s pomocí samootatného parního sběrače pro nejkrajn^;jší řady upravovačích sond . 72, například s každým z parních sběračů^ ovládaných samostatným ventilem v souladu s šířkou právě upravovaných tabákových balíků 46. K ovládání takových ventilů mohou být pouuita čidla snímající šířku tabákových balíků 4ó. Případně mohou být také zabudovány ve dříku každé upravovači sondy 72. kommpatní ventily k otevření jenom po vsazení příslušné upravovači sondy 72 do tabákového balíku 46,
Zařízení pro úpravu lisovaných hromad tabáku podle vynálezu bylo zde ovšem popsáno v podmínkách na podkladě jeho vybraných provedení. V jeho rámci jsou ovšem možné četné obměny. Tak mohou být například použity delší upravovači sondy 72 nebo jejich dvojice proti sobě pro větší tabákové balíky nebo sudy, nebo i pro větší hromady tabáku, přičemž může být upravena část balíku, upravený tabák stažen a zbytek opět zpracován. Při zařízení podle vynálezu mohou být vstřikovány do tabákového balíku místo páry také jiné zpracovací tekutiny nebo plyny.
Ačkkliv se dává u zařízení podle . vynálezu přednost popsanému sledu pro přívod páry do hromady tabáku, mohou být při něm použity samozřejmě i jiné cyklické moodly. Tak lze například upravovači sondy vsazovat za přívodu páry pod nízkým tlakem kvůli zíč^IcÍ^ tabáku při postupu upravovači sondy, a když se dosažena u sondové soupravy spodní hranice je možný přívod vysokotlaké páry po dobu postačující k úpravě tabáku.
Zzřízení podle vynálezu zvýhodňuje v co největší míře pracovní postup úpravy, takže lze dosáhnout vysoké produkkivity při podstatně snížených nákladech a se zmenšenou spotřebou páry, jakož i se zmenšenou tvorbou drobných tabákových částic a s vysokým stupněm stejaooёěntsti. Je tedy žádoucX, aby záměr a rozsah vynálezu upravovacího zařízení byl omezen Jenom na následující body definice jeho předmětu.

Claims (12)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zařízení pi‘o úpravu slisovaných hromad tabáku, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jednu sondovou soupravu (12) namontovanou na nosném rámu (13) sestávajícím ze svislých nosných sloupů (14, 15, 1o, 17) spojených nahoře vodorovnými příčkami (18, 23), dopravníkovou soupravu (22) pro tabákové balíky (4ó), obsahuJící dopravní pás (24) nesený válečky (?□, 28, 30).
    Z. Zařízení podle bodu 1, vys^a^fl^č^-^jící se tím, že váleček (28) má hřídel (32) uložený otočně ve stojatých ložiskách (34, 3o) namontovaných na rohových konzolách (38, 40), z nichž rohové konzola (38) se táhne mezi svislými nosnými sloupy (14, 17), zatímco rohová konzola (40) se táhne mezi svými nosnými sloupy (15, 16), a obě rohové konzoly (38, 40) jsou ke svislým nosným sloupům (14, 17'; '5, 16) svorníky (42).
  2. 3. Zařízení podle bodu 1 a 2, vyznsěuuící se tím, že sondová souprava (12) obsahuje hlavní nosnou desku (50) připevněnou na svých rozích k ložiskám (52, 53, 54, 55) namontovaným na svislých nosných sloupech (14, 15, 16, 17).
  3. 4. Zařízení podle bodu 3, vyznnčující setím, že k hlavní nosné desce (50) je připevněno smýkadlo (5ó) pro vratný pohyb sondové soupravy (12) v ložiskovém čepu (58) umístěném mezi vodorovnými příčkami (18, 20) svislých nosných sloupů (14, 15, 1ó, 17).
  4. 5. Zařízení podle bodu 4, vyžnečuuicí se tím, že pod hlavní nosnou deskou (50) je uspořádána v odstupu od ní sondová montážní deska (60) nesená alespoň dvěma, zejména věak čtyřmi svislými montážními rameny (62) upravenými v jejích čtyřech rozích, a ke spodnímu povrchu nosné desky (50) uvnntř prostoru mezi ní a sondovou deskou (60) je uspořádán parní sběrač (66), k němuž je připevněn větěí počet ohebných přívodních trubek (03).
    •j*
    ó. Zařízení podle bodu 5, vyznačuicí se ' tím, že sondová mo^nf^Í^i^:í deska (60) nese větěí poč-.t pružně zamontovaných jednotlivých upravovačích sond (72) sestávajících vždy z trubkového tělesa (74) protaženého otvorem (76) v sondové mornnážní desce (60), přičemž vnitřní průměr otvoru (76) je větěí než vnějěí průměr trubkového tělesa (74) pro odklon upravovači sondy (72) od svislice.
  5. 7. Zařízení podle bodu 6, vyzntčující se tím, že trubkové těleso (74) upravovači sondj (72) je umístěno v sondové ιηου^ζηί desce (60) s pomoci dolního nákružku (78) předpjatého vzhůru oproti spodnímu povrchu sondové mornnážní desky (60) s pomoci vinuté pružiny (80), jejíž dolní konec je umístěn v zapuštěném m^^n.ážnl^m otvoru (82) v horním povrchu sondové montážní desky (60), a horní konec vinuté pružin (80) je v dotyku s horním nákružkem (84) namontovaným na horním konci trubkového tělesa (74) upravovači sondy (72).
  6. 8. Zařízení podle bodu o a 7, v^s^z^í^čč^uící se tím, že v trubkovém tělese (74) upravovači sondy (72) jsou vytvořeny řady děr (90) pro výstup tlakové páry z parního sběrače (oo).
  7. 9. Zařízení podle bodu ó až 8, vyζη^υ^ί^ se tím, že trubkové těleso (74) upravovači sondy (72) Je přimontováno ke tvarovce (92) namontované na pružině (94) připevněné k sondové mooinážní desce (30), a ke tvarovce (9?)je také připojena ohebná pří vodní trubka (68) pro páru k trubkovému tělesu (74) upravovaní sondy (72).
  8. 10. Zařízení podle bodu ó až 9, vyzunimuici se tím, že tvarovka (92) Je připevněna ke stojanové tyči (9o) protažené otvorem (98) v sondové moonážní desce (60) a nesoucí dvojici protilehlých miskovitých podložek (97, 1003, mezi nimiž se táhne vinutá pružina (102) koaxiální se stojanovou tyčí (9c), držená v poloze miskovitými podložkami (97, 100), tlačená maticí (104) a v dotyku s horní miskovitou podložkou (100).
  9. 11. Zařízení podle bodá 5 až 10, vyznačující se tím, že trubkové těleso (74) .
    upravovači sondy (72) je zamontováno v otvoru (105) з pomocí horní a dolní podložky (108,
    Sl П0), jež jsou uspořádány na protilehlých stranách soudová montážní desky (60) pod přepjatým tlakem, vinuté pružiny (112) koaxiální s trubkovým tělesem (74) upravovači sondy (72), se svým horním koncem v dotyku s horní podložkou (110) a se svým dolním koncem v dotyku s nákružkem (114) namontovaným na trubkovém tělese (74) upravovači sondy (72), k jehož hornímu konci a v dotyku s horním povrchem dolní podložky (108) je připojena tvarovka (116) pro spojení ohebné pří vodní trubkj (68) s trubkovým tělesem (74) upravovači sondy-' (72).
  10. 12. Zařízení podle boduó až 11, vyznnčč Jící se tím, že trubkové těleso (74) upravovači sondy (72) je uspořádáno uvni.tř otvoru (106) v sondové moo. ná žní desce (60) s pomocí dvojice protilehlých vinutých pružin (118, 120) koaxiálních s trubkovým tělesem (74) upravovači sond.· (72), avšak umístěných na protilehlých stranách sondové moonážní desky (60) s vnějěími konci v dotyku 3 tvarovkou (122) a nákružkem (124).
  11. 13. Zařízení podle bodu -□ až 12, úící se tím, že trubkové těleso (74) upravo- vači sondy (72) obsahuje hrdlovou část (128) a kouli (130), zamontované - uvz^nitř otvoru (12b) v sondové mooi něžní desce (60), přičemž hrdlová část (128) je uspořádána v otvoru (126) pro příjem koule (130) umístěné v pracovní sondě (72) prostřednictvím dolního nákružku (13?) « horní tvarovky (134) pro připojení ohebné přívodní trubky (68) na trubkové těleso (74) upravovači sondy (72) a me2i horní tvarovkou (134) a kolíkem (138) je propojena vinutá pružina (135). .
  12. 14. Zařízení podle bodu 6 až 13, vyzaněčuící se tím, že pod sondovou moonážní deskou (60) je na její přední hraně zavěšena stírací deska (140) β pomoci nosných řetězů (142, 144), jejichž dolní konce jsou připojeny ke stírací desce (140) s pomocí otoCných západek (146, 148) namontovaných na stírací desce (140) s pomocí otoCných Cepů (150, 152), přičemž otočné západky (146, 148) mají horní rameno (154) připojené k dolnímu konci nosného řetězu (142, 144), zatímco jejich dolní rameno (156) nese západkový čep (158, 160),-s nímž je otočná západka (146, 148) v záběru s rohatkovým ústrojím (162, 164) opatřeným několika svisle rozmístěnými zuby (166).
CS822555A 1981-04-10 1982-04-09 Tabacco pressed stacks treatment device CS244422B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/252,989 US4383538A (en) 1981-04-10 1981-04-10 Apparatus for moisture and heat conditioning compacted tobacco mass

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS255582A2 CS255582A2 (en) 1985-09-17
CS244422B2 true CS244422B2 (en) 1986-07-17

Family

ID=22958386

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS822555A CS244422B2 (en) 1981-04-10 1982-04-09 Tabacco pressed stacks treatment device

Country Status (18)

Country Link
US (1) US4383538A (cs)
EP (1) EP0063892B1 (cs)
JP (1) JPS5811993B2 (cs)
AR (1) AR227353A1 (cs)
AT (1) ATE19585T1 (cs)
AU (1) AU543959B2 (cs)
BR (1) BR8202018A (cs)
CA (1) CA1166543A (cs)
CS (1) CS244422B2 (cs)
DE (2) DE3270959D1 (cs)
DK (1) DK157426C (cs)
ES (2) ES511243A0 (cs)
FI (1) FI71218C (cs)
GR (1) GR75448B (cs)
IE (1) IE52675B1 (cs)
MX (1) MX158488A (cs)
NZ (1) NZ200245A (cs)
ZA (1) ZA822181B (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS58131187U (ja) * 1982-02-24 1983-09-05 三菱電機株式会社 電力変換装置
US4498486A (en) * 1982-11-09 1985-02-12 Philip Morris Incorporated Tobacco bale steam injection
US4628948A (en) * 1983-04-06 1986-12-16 R. J. Reynolds Tobacco Company System, apparatus, and method for preparing a quantity of tobacco for primary processing
JPS6074975A (ja) * 1983-09-29 1985-04-27 Fuji Electric Co Ltd インバ−タのア−ム短絡検出回路
US4922933A (en) * 1987-02-13 1990-05-08 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco separation or delamination method
GB0012754D0 (en) * 2000-02-28 2000-07-19 Sts Atl Corp Apparatus for forming interconnects on a substrate and related method
US6846177B1 (en) 2003-12-02 2005-01-25 Thomas W. Hutchens Method and apparatus for facilitating a tobacco curing process
GB2454969B (en) * 2008-09-30 2009-10-07 Propress Equine Ltd Apparatus for and method of steam treating of fodder
GB202104027D0 (en) * 2021-03-23 2021-05-05 Boult Wade Tennant Llp An apparatus for steaming animal fodder

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2587771A (en) * 1950-04-20 1952-03-04 American Tobacco Co Apparatus for determining moisture content of tobacco
US2864381A (en) * 1956-02-01 1958-12-16 Imp Tobacco Co Ltd Method for conditioning tobacco
GB819290A (en) * 1956-03-31 1959-09-02 Reemtsma Cigarettenfabriken G Method and apparatus for moistening raw tobacco
DE1109070B (de) * 1958-06-26 1961-06-15 British American Tobacco Co C Vorrichtung zum Feuchten von Rohtabak
US3345992A (en) * 1965-08-04 1967-10-10 Vacudyne Corp Method for conditioning tobacco
US3372703A (en) * 1966-06-13 1968-03-12 American Mach & Foundry Tobacco moistener
US3838698A (en) * 1971-07-28 1974-10-01 Dickinson W Eng Ltd Treatment of tobacco
GB2031709B (en) * 1979-10-03 1983-09-07 Rothmans Of Pall Mall Steaming and opening tobacco bales
SU1328545A1 (ru) * 1986-03-04 1987-08-07 Московский Горный Институт Способ вы влени опасных по газодинамическим влени м участков угольного пласта

Also Published As

Publication number Publication date
ES8403710A1 (es) 1984-04-01
FI821189A0 (fi) 1982-04-05
NZ200245A (en) 1986-02-21
EP0063892A1 (en) 1982-11-03
AU543959B2 (en) 1985-05-09
ES8307461A1 (es) 1983-07-01
FI71218B (fi) 1986-09-09
AR227353A1 (es) 1982-10-15
JPS57177689A (en) 1982-11-01
DE63892T1 (de) 1983-05-26
ATE19585T1 (de) 1986-05-15
FI71218C (fi) 1986-12-19
AU8171682A (en) 1982-10-14
ZA822181B (en) 1983-02-23
FI821189L (fi) 1982-10-11
CA1166543A (en) 1984-05-01
DE3270959D1 (en) 1986-06-12
ES511243A0 (es) 1983-07-01
GR75448B (cs) 1984-07-19
EP0063892B1 (en) 1986-05-07
CS255582A2 (en) 1985-09-17
DK160282A (da) 1982-10-11
DK157426C (da) 1990-06-11
MX158488A (es) 1989-02-03
DK157426B (da) 1990-01-08
BR8202018A (pt) 1983-03-15
IE52675B1 (en) 1988-01-20
JPS5811993B2 (ja) 1983-03-05
US4383538A (en) 1983-05-17
IE820640L (en) 1982-10-10
ES521364A0 (es) 1984-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS244422B2 (en) Tabacco pressed stacks treatment device
EP2022323B1 (en) Transplanter
CN108402476A (zh) 全自动山楂去核机
US20040246328A1 (en) Printer for printing deformable planar print media and its loader
EP1600380A1 (de) Vorrichtung für die Beseitigung von Störungen an einer Vorrichtung zur Übergabe fester Produkte
DE2937965C2 (de) Verfahren zum Austragen von Gut aus einem Reaktionsbehälter
DE2259019C3 (de) Vorrichtung zur schnellen Trocknung von Fruchten, wie Maiskörnern o.dgl
EP1083138A2 (de) Vorrichtung zur Vereinzelung von Leersäcken
DE3910230C1 (en) Apparatus for collecting, transporting and discharging mushrooms
DE19756671C1 (de) Vorrichtung zum Vereinzeln von langgestreckten stangenförmigen Gütern sowie Verfahren
EP2295319B1 (de) Vorrichtung zum Transport flacher Gegenstände
EP1308551B1 (de) Muldenmangel und Verfahren zum Ableiten von Wäschestücken von einer Mangelwalze der Muldenmangel
US3576052A (en) Apparatus for detaching batches or layers of cotton from a bale or the like
CN219447444U (zh) 土工布卷包装装置
CN212292035U (zh) 一种方钢生产自动上料装置
DE102012003298B4 (de) Beschickungsvorrichtung für ein Transportsystem
DE102018207336B4 (de) Bearbeitungsvorrichtung zum Bearbeiten von Substraten
AT141894B (de) Maschine zur Herstellung von nachgiebigem Polstermaterial zellenförmiger Struktur.
DE19945386A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Verpacken von Rollenware, insbesondere Wickelrollen aus Kunststofffolie
JP2629088B2 (ja) 野菜・果実等の洗浄装置
JP3513235B2 (ja) 接木装置における穂部運搬装置
DE80666C (cs)
SU1088999A2 (ru) Устройство дл растаривани мешков с сыпучим материалом
JP2945643B2 (ja) 作物苗の箱詰め装置
RU2090994C1 (ru) Устройство для обработки корнеплодов